از دیدگاه وهابی‌ها، هر نوع استغاثه و طلب کمک از غیر خداوند؛ چه پیامبر باشد و چه ملائکه یا اجنه و … کفر و شرک اکبر به شمار می‌رود؛ اما محمد عمر سربازی، در کتاب‌های خود بارها به غیر خداوند استغاثه کرده و آن را به پیروانش آموزش داده است

بسم الله الرحمن الرحیم

 

از دیدگاه وهابی‌ها، هر نوع استغاثه و طلب کمک از غیر خداوند؛ چه پیامبر باشد و چه ملائکه یا اجنه و … کفر و شرک اکبر به شمار می‌رود .

ابن تیمیه حرانی در مجموع فتاوای خود می‌نویسد:

فمن جعل الملائکه والأنبیاء وسائط یدعوهم ویتوکل علیهم ویسألهم جلب المنافع ودفع المضار مثل أن یسألهم غفران الذنب وهدایه القلوب وتفریج الکروب وسد الفاقات فهو کافر بإجماع المسلمین.

«هرکس ملائکه و انبیاء را به عنوان واسطه قرار دهد و آن‌ها را بخواند، به آن‌ها توکل کند، از آن‌ها بخواهد منفعتی به او برساند یا ضرری از او دفع کنند؛ مثلا بخواهد که گناهانش بخشیده شود، قلب‌ها هدایت شود، گرفتاری‌ها پایان پذیرد؛ او به اجماع مسلمانان کافر است»

مجموع الفتاوى ، ج۱، ص۱۲۴

و محمد بن عبد الوهاب در الرسائل الشخصیه نقل می‌کند:

إجماع المذاهب کلهم على أن من جعل بینه وبین الله وسائط یدعوهم أنه کافر مرتد حلال المال والدم.

«تمام مذاهب اجماع دارند که اگر کسی بین خود و خدای خود واسطه‌های قرار دهد و آن‌ها را بخواند، کافر و مرتد است و مال و خون او حلال است»

الرسائل الشخصیه ، ج۱، ص۱۴۷

الرسائل الشخصیه ـ محمد بن عبد الوهاب . جلد

 

esteghase2

الرسائل الشخصیه ـ محمد بن عبد الوهاب . ص۱۴۷

اما مولوی محمد عمر سربازی امام جمعه سابق چابهار و رئیس حوزه علمیه اهل سنت در این شهر که از او با عناوین قطب الأقطاب بلوچستان ، احیاگر دین در قرن چهاردهم ، شیخ التفسیر والحدیث یاد کرده‌اند ، در موارد متعدد تصریح به جواز استغاثه کرده و حتی در مواردی خودش آن را به پیروان و دوست‌دارانش آموزش داده است. کتاب‌ها و نوشته‌های سربازی سرشار از این قضیه است که ما در این مقاله به چند مورد بسنده می‌کنیم.

وی در کتاب گنجینه ادعیه و اوراد (کنز الدارین) که در مقدمه آن گفته : «این رساله ی مختصری است در مورد بعضی اذکار و دعاهای مأخوذه از قرآن و حدیث شریف» می‌گوید:

«برای جمیع مهمّات دینی و دنیوی اگر سوره ی یس را هفت بار بخواند و بعد از هر بار این دعا را هم یک بار بخواند همه مهمّات و مشکلات او به حکم خداوند متعال حل می گردند. دعا این است:

«یا ایها الجماعه المسخرون المطیعون بهذه السوره المبارکه بحرمه أنبیاء الله تعالی وأولیاءه وبإذن خالقکم اجعلوا کلمتی ساریه وقولی مسموعا مقبولا اکفوا فی مهماتی وامددونی واعینونی فی الأمور کلها الکلیه والجزئیه بحق إِنَّهُ مِنْ سُلَیْمانَ وَ إِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم‏ الوحا العجل الساعه»

ای جماعت تسخیر شده و مطیع این سوره مبارکه، به حرمت پیامبران خدا و اولیاء او و با اجازه خالق تان، کلمه مرا جاری و سخنم را شنیده شده و مقبول قرار بدهید. حاجاتم را کفایت کنید. در تمام کارها؛ چه جزئی و چه کلی مرا یاری و همکاری کنید، به حق «این نامه از سلیمان است، و چنین مى‏باشد: به نام خداوند بخشنده مهربان‏» فوری و همین ساعت.

گنجینه دعا و اوراد، صفحه ۵۴

 

esteghase3

گنجینه دعا و اوراد ـ محمد عمر سربازی . جلد

esteghase4

گنجینه اوراد و دعا ـ محمد عمر سربازی . صفحه اول

esteghase5

گنجینه اوراد و دعا ـ محمد عمر سربازی . صفحه مشخصات

esteghase6

گنجینه دعا و اوراد ـ محمد عمر سربازی ـ صفحه مقدمه

 

حال سؤال این جا است که این گروه که با سوره یس تسخیر شده‌اند ، چه کسانی هستند؟ قطعا خداوند نمی‌تواند باشد؛ پس مقصود یا اجنه است یا ملائکه که گزینه اول محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

و در صفحه ۷۸ از همین کتاب می‌نویسد:

«برای هلاکی ظالم و شریر مستحق از روز یک شنبه روزه گیرد و در همین روز یک عدد نان را بردارد و آن را پنج تکه کند برابر برابر و بر هر تکه از این حرف «ا ـ ج ـ ه ـ ز ـ ط» یکی بنویسد، سپس همان تکه که بر آن الف نوشته است را گرفته بر آن سوره ی «رعد» یک مرتبه خوانده، دم زند و بعد از فراغت بگوید: «یا حرف الألف خذوا فلان بن فلانه؛ ای حرف‌های الف! فلانی پسر فلان زن را بگیرید».

روشن است که این «حروف الف»، غیر از خداوند هستند که قطب الأقطاب بلوچستان، استمداد و یاری از آن‌ها را به پیروانش آموزش داده است.

 

esteghase7

گنجینه دعا و اوراد ـ محمد عمر سربازی ـ ص ۵۴

 

و بازهم در صفحه ۷۹ می‌نویسد:

«برای معزول کردن حکومت ظالم از ریاست خود، شب جمعه بعد از نماز عشاء در خلوت رود با وضو هزار بار این درود را بخواند: «اللهم صل علی سیدنا محمدن النبی الأمی وعلى آله وصحبه وسلم» و بعد از هر صد بار بگوید : «یا رسول الله إنی استجیر بک من ظلم فلان بن فلانه فخذلی حقی منه ؛ ای رسول خدا من به تو پناه می‌برم از ظلم فلانی فرزند فلان زن؛ پس حق مرا از او بگیر» انشاء الله ظلم زود معزول می‌گردد».

esteghase8

گنجینه دعا و اوراد ـ محمد عمر سربازی ـ ص ۷۸

esteghase9

گنجینه دعا و اوراد ـ محمد عمر سربازی ـ ص۷۹

 

 

در این بخش، صراحتا محمد عمر سربازی، به رسول خدا صلی الله علیه وآله پناهنده شده و از او طلب یاری می‌کند تا آن حضرت حقش را از ظالم بگیرد.

 

sarbazi2

محمد عمر سربازی در کنار مولوی عبد الحمید اسماعیل زهی

 

 آیا محمد عمر سربازی ، کافر و مرتد شده و خون و مالش برای وهابی‌ها حلال بوده است؟