اهل سنت و وهابیت، برای بخاری و  مسلم ارزش زیادی قائل هستند؛ تا جایی که مدعی هستند، صحیح‌ترین کتاب پس از قرآن، این دو کتابند.

از این مهمتر این که مفتی‌های وهابی فتوا داده‌اند که هر کس یک روایت از روایات این دو کتاب را انکار کند، فاسق و کافر است .

در مجموع فتاوای لجنه دائمی افتای عربستان سعودی آمده است:

السؤال الثالث من الفتوى رقم (۶۲۸۰) :

س۳: من ینکر بعض الأحادیث الصحیحه الوارده فی الصحیحین مثل حدیث عذاب القبر ونعیمه والمعراج والسحر والشفاعه والخروج من النار، ما الحکم فیهم هل یصلى وراءهم أو یتبادل معهم السلام أو یعتزلوا؟

ج۳: یبحث معهم أهل العلم بالحدیث روایه ودرایه لیعرفوهم بصحتها وبمعانیها، فإن أصروا بعد ذلک على إنکارها أو تحریف نصوصها عن معناها الصحیح تبعا لهواهم وتنزیلا لها على رأیهم الباطل فهم فسقه، ویجب اعتزالهم وعدم مخالطتهم؛ اتقاء لشرهم، إلا إذا کان الاتصال بهم من أجل النصح لهم وإرشادهم، أما الصلاه وراءهم فحکمها حکم الصلاه وراء الفاسق، والأحوط: عدم الصلاه خلفهم؛ لأن بعض أهل العلم کفرهم.

سؤال: کسی که برخی از احادیث صحیحی که در بخاری و مسلم آمده را انکار کند؛ همانند روایت عذاب قبر و نعمت‌های آن، معراج، سحر، شفاعت، خروج از آتش و … حکمش چیست؟ آیا می‌شود پشت سر او نماز خواند؟ آیا سلام و علیک کردن با او جایز است یا باید گوشه نشین شود؟

پاسخ: کسانی که به علم حدیث ؛ از لحاظ داریه و روایت، آگاهی دارند، باید با این افراد بحث کنند، تا صحت این روایات و معانی آن را به آنان بفهمانند. اگر پس از بحث و گفتگو، بازهم بر انکار این احادیث یا تحریف معناهای صحیح این روایات ، اصرار داشتند و از هوای نفس خود پیروی و این روایات را بر نظر باطل خود تطبیق دادند، فاسق هستند. واجب است که از آن‌ها دوری کرده و با آن‌ها رفت آمد نکنید. با آن‌ها خرید و فروش نکنید؛ مگر این که رفت و آمد با آن‌ها به منظور نصیحت و راهنمایی آنان باشد.

اما حکم نماز خواندن پشت سر آنان، همان حکم نماز خواندن پشت سر انسان فاسق است. احوط این است که پشت سر آنان نماز خوانده نشود؛ زیرا بعضی از علما آن‌ها را تکفیر کرده‌اند.

مجموع فتاوی اللجنه الدائمه، ج۲، ص۳۶

 

1 2 3

 

هر چند که این فتوا، غلوآمیز و تندروانه است؛ اما در بسیاری از موارد به کار ما خواهد آمد. روایات بسیاری در بخاری و مسلم وجود دارد که عقل هیچ عاقلی آن را نمی‌پسندد و اهل سنت و وهابیت تلاش می‌کنند آن‌ها را توجیه کنند. این جا است که ما این فتوا را جلوی پای آنان می‌اندازیم و اجازه توجیه روایت را نمی‌دهیم؛ چون تحریف معنای روایت و یا انکار آن، سبب فسق و کفر آن شخص خواهد شد .

همانند روایات تحریف قرآنی که در بخاری و مسلم وجود دارد و طرفداران این دو کتاب را در دوراهی غیر قابل بازگشتی نگه می‌دارد. یا قرآن تحریف شده است که در این صورت طبق فتوای بزرگان اهل سنت و وهابیت، گوینده چنین سخنی کافر است . یا روایت درست نیست و باید توجیه و یا انکار شود که در این صورت بازهم بر اساس این فتوا گوینده آن کافر است.