گاهی دیده شده است که برخی از افراد جاهل، روایات فضائل و مناقب اهل البیت علیهم السلام و یا روایات امامت آن حضرات را به این دلیل که روایت واحد است، انکار می‌کنند. در چنین موردی این فتوا به کار می‌آید و می‌توانیم با استناد به این فتوا ، آن‌ها را ملزم به پذیرش این روایات نماییم.

لجنه دائمی افتای عربستان سعودی در باره حجیت خبر واحد و انکار آن گفته‌اند:

حجیه أحادیث الآحاد

السؤال الأول من الفتوى رقم ۹۳۷۷

س: ما حکم من ینکر عذاب القبر بحجه أنها (أی الأحادیث الوارده فی عذاب القبر) هی أحادیث آحاد والحدیث الآحاد لا یؤخذ به مطلقا، وهم لا ینظرون إلى الحدیث صحیح أو حسن أو ضعیف ولکن ینظرون إلیه من جهه کونه آحادا أو مرویا بطرق مختلفه فإذا وجدوه حدیث آحاد لم یأخذوا به فما هو الرد علیهم؟

جـ: الحمد لله وحده والصلاه والسلام على رسوله وآله وصحبه.. وبعد: إذا ثبت حدیث الآحاد عن الرسول صلى الله علیه وسلم کان حجه فیما دل علیه اعتقادا وعملا بإجماع أهل السنه، ومن أنکر الاحتجاج بأحادیث الآحاد بعد إقامه الحجه علیه فهو کافر، وارجع فی الموضوع إلى کتاب الصواعق لابن القیم أو مختصره للموصلی .

سؤال: حکم کسی که روایت عذاب قبر را به این  دلیل که روایات وارده در این باره، اخبار واحد هستند و روایت واحد به صورت مطلق پذیرفته نمی‌شود، انکار می‌کنند، چیست؟

این افراد توجه نمی‌کنند که روایت ، صحیح است یا حسن و یا ضعیف، فقط به این مسأله توجه می‌کنند که روایت واحد است یا به با طرق مختلف نقل شده است . اگر ببینند که واحد است، آن را نمی‌پذیرند. پاسخ آنان چیست؟

پاسخ: وقتی روایت واحد از رسول خدا صلی الله علیه واله ثابت شود؛ چه در موضوع اعتقادات باشد و چه در اعمال، به اجماع اهل سنت حجت است. و هر کس استدلال به احادیث واحد را پس از اقامه دلیل، انکار کند، کافر است.

برای اطلاع بیشتر در این باره به کتاب الصواعق ابن قیم یا مختصر آن که توسط موصلی نوشته شده، مراجعه کنید.

فتاوی اللجنه الدائمه ج۵، ص۱۳

 

 

1 2 3

 

بنابراین وهابی‌ها مجبور هستند که به روایات واحد نیز عمل کنند و اگر عمل نکنند، کافر خواهند شد.