شب نیمه شعبان ، از برترین شب‌های سال و دعا در این شب مستجاب است . شیعیان از قدیم الأیام این شب را با عنوان شب ولادت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و اهل سنت با عنوان «شب برات» جشن می‌گرفتند و به دعا نیایش می‌پرداختند.

 

در روایات شیعه، دعا‌های زیادی برای نیمه شعبان ذکر و بر استجابت دعا در این شب تأکید شده است. شیخ طوسی در امالی خود روایت بسیار جالبی را در این باره نقل کرده است :

حَدَّثَنِی أَبِی وَعَمِّی عَبْدُ الْعَزِیزِ بْنُ مُحَمَّدٍ الْأَزْدِیُّ، قَالا: حَدَّثَنَا عَمْرُو بْنُ أَبِی الْمِقْدَامِ، عَنْ أَبِی یَحْیَى، عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الصَّادِقِ (عَلَیْهِمَا السَّلَامُ)، قَالَ: سُئِلَ الْبَاقِرُ (عَلَیْهِ السَّلَامُ) عَنْ فَضْلِ لَیْلَهِ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ، فَقَالَ:

هِیَ أَفْضَلُ لَیْلَهٍ بَعْدَ لَیْلَهِ الْقَدْرِ، فِیهَا یَمْنَحُ اللَّهُ (تَعَالَى) الْعِبَادَ فَضْلَهُ، وَیَغْفِرُ لَهُمْ بِمَنِّهِ، فَاجْتَهِدُوا فِی الْقُرْبَهِ إِلَى اللَّهِ (تَعَالَى) فِیهَا، فَإِنَّهَا لَیْلَهٌ آلَى اللَّهُ عَلَى نَفْسِهِ أَلَّا یَرُدَّ سَائِلًا لَهُ فِیهَا مَا لَمْ یَسْأَلْ مَعْصِیَهً، وَإِنَّهَا اللَّیْلَهُ الَّتِی جَعَلَهَا اللَّهُ لَنَا أَهْلَ الْبَیْتِ بِإِزَاءِ مَا جَعَلَ لَیْلَهَ الْقَدْرِ لِنَبِیِّنَا (صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ) فَاجْتَهِدُوا فِی الدُّعَاءِ وَالثَّنَاءِ عَلَى اللَّهِ (عَزَّ وَ جَلَّ)، فَإِنَّهُ مَنْ سَبَّحَ اللَّهَ (تَعَالَى) فِیهَا مِائَهَ مَرَّهٍ وَحَمَّدَهُ مِائَهَ مَرَّهٍ وَکَبَّرَهُ مِائَهَ مَرَّهٍ، غَفَرَ اللَّهُ (تَعَالَى) لَهُ مَا سَلَفَ مِنْ مَعَاصِیهِ، وَقَضَى لَهُ حَوَائِجَ الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ، مَا الْتَمَسَهُ مِنْهُ، وَمَا عَلِمَ حَاجَتَهُ إِلَیْهِ وَإِنْ لَمْ یَلْتَمِسْهُ مِنْهُ، کَرَماً مِنْهُ (تَعَالَى) وَ تَفَضُّلًا عَلَى عِبَادِهِ.

شیخ طوسی ، الأمالی ، ص۲۹۷

از امام صادق (علیه السّلام) روایت شده که از امام باقر علیه السلام در باره فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد، آن حضرت فرمود:

این شب برترین شب، پس از شب قدر است، خداوند در این شب فضلش را بر بندگان جاری می‌سازد ، بر آنان منت نهاده و گناهان شان را می‌بخشد. پس تلاش کنید که در این شب به پروردگار نزدیک شوید.

به راستی که خداوند به خودش سوگند یاد کرده که در این شب هیچ درخواست کننده‌ای را از خود نراند؛ مادامی که درخواستش گناه نباشد.

این شب، شبی است که خداوند آن را برای ما اهل بیت علیهم السلام قرار داده در برابر شب قدر که برای پیامبر صل الله علیه وآله است.

پس در این شب  در دعا و ثنا بر خداوند تلاش کنید. به راستی اگر کسی در این شب صد مرتبه «سبحان الله» ، صد مرتبه «الحمد لله» و صد مرتبه «الله اکبر» بگوید، خداوند تمام گناهان گذشته او را می‌بخشد و مراد دنیا و آخرتش برآورده می‌کند؛ چه حاجت‌هایی را که خواسته است و چه آن‌ها را که نخواسته و خدا می‌داند که نیازمند است . و این به خاطر بخشش و عنایت خداوند بر بندگانش است.

*****

جالب است که بزرگان اهل سنت نیز گفته‌اند که دعا در نیمه شعبان مستجاب می‌شود. محمد بن ادریس شافعی، پیشوای شافعیان از جمله این افراد است .

محیی الدین نووی، برترین فقیه شافعی در کتاب روضه الطالبین وعمده المفتین ، زکریا بن محمد الأنصاری در کتاب الغرر البهیه فی شرح البهجه الوردیه ، ابن رجب حنبلی در لطائف المعارف و… این مطلب را از شافعی نقل کرده‌اند:

قَالَ الشَّافِعِیُّ : وَبَلَغَنَا أَنَّ الدُّعَاءَ یُسْتَجَابُ فِی خَمْسِ لَیَالٍ. لَیْلَهِ الْجُمُعَهِ، وَالْعِیدَیْنِ، وَأَوَّلِ رَجَبٍ، وَنِصْفِ شَعْبَانَ.

شافعی گفت: به ما خبر رسیده است که دعا در پنج شب مستجاب می‌شود: شب جمعه ، شب عیدین (عید فطر و قربان) شب اول رجب و شب نیمه شعبان

روضه الطالبین وعمده المفتین ، ج ۲   ص ۷۵، اسم المؤلف:  النووی الوفاه: ۶۷۶ ، دار النشر : المکتب الإسلامی – بیروت – ۱۴۰۵ ، الطبعه : الثانیه.

 

shaaban (1) shaaban (2) shaaban (3) shaaban (4) shaaban (5) shaaban (6) shaaban (7) shaaban (8)

 

و محمد ناصر الدین ألبانی در کتاب صحیح الترغیب و الترهیب به نقل از رسول خدا صلی الله علیه وآله می‌نویسد که آن حضرت فرمود:

یطَّلع اللهُ إلى جمیعِ خلقِه لیلهَ النصفِ من شعبانَ، فیغفرُ لجمیعِ خلقه إلا لمشرکٍ، أو مُشاحن.

خداوند در شب نیمه شعبان برای همه خلایق طلوع می‌کند؛ پس همه خلایق را می‌بخشد؛ مگر کسی که مشرک و یا دشمن کینه‌توز و سرسخت باشد.

البانی ، صحیح الترغیب والترهیب، ج۳، ص۵۳

shaaban8 shaaban9

 

التماس دعا

 

موفق باشید

یاعلی…