مخالفان مذهب شیعه، مدعی هستند که صحیح بخاری، پس از کتاب خدا ، صحیح‌ترین کتابی است که در تاریخ نوشته شده است ! اما جالب است بدانید که بخاری در همین صحیح خود، از کسانی روایت کرده است که خودش آن‌ها را کافرتر از یهود، نصاری و مجوس می‌دانسته است!

 

مخالفان شیعه، مدعی هستند که صحیح بخاری، پس از کتاب خدا ، صحیح‌ترین کتابی است که در تاریخ نوشته شده است ! اما جالب است بدانید که بخاری در همین صحیح خود، از کسانی روایت کرده است که آن‌ها را کافرتر از یهود، نصاری و مجوس می‌دانسته است!

شمس الدین ذهبی در سیر أعلام النبلاء می‌نویسد:

وَقَالَ الحَاکِمُ: أَخْبَرَنَا مُحَمَّدُ بنُ أَبِی الهَیْثَمِ بِبُخَارَى، أَخْبَرَنَا الفِرَبْرِیُّ، حَدَّثَنَا البُخَارِیُّ، قَالَ: نظرتُ فِی کَلاَمِ الیَهُوْدِ وَالنَّصَارَى وَالمَجُوْسِ فَمَا رَأَیْتُ أَحَداً أَضَلَّ فِی کُفْرِهِم مِنَ الجَهْمِیَّهِ، وَإِنِّی لأَستجهلُ مَنْ لاَ یُکَفِّرُهُم.

فربری از بخاری نقل کرده است که : من کلام یهود، نصاری و مجوس دیده‌ام؛ اما کسی را گمراه‌تر در کفر از جهمیه ندیده‌ام . و من کسانی که آن‌ها را تکفیر نکرده‌اند، جاهل می‌پندارم.

 

شعیب الأنوؤط وهابی در پاورقی می‌گوید:

ذکره فی “خلق أفعال العباد” ص ۷۱، وهو من الغلو والافراط الذی لا یوافقه علیه جمهور العلماء سلفا وخلفا، وکیف یحکم بکفرهم، ثم یروی عنهم، ویخرج أحادیثهم فی صحیحه الذی انتقاه وشرط فیه الصحه؟ !

این سخن را بخاری در کتاب خلق افعال العباد، صفحه ۷۱ گفته است . این سخن او ناشی از گزافه‌گویی و زیاده‌روی است، توده علما از گذشته تا امروز، با این سخن او موافق  نیستند . چگونه بخاری جهمیه را تکفیر و سپس از آن‌ها روایت نقل کرده و در صحیح خود که در آن، روایات را برگزیده و صحت را در آن شرط کرده، از جهمیه روایت آورده است ؟!

 


 

شعیب الأرنؤوط که خود وهابی و تکفیری است، از تکفیر جهمیه که فرقه‌ای از فرقه‌های اهل سنت است، ناراحت شده و به بخاری ایراد گرفته که اگر کافر بودند، چرا در صحیح خود از آن‌ها روایت نقل کرده‌ای؟.

ویل لمن کفّره نمرود !!!

 

آیا بازهم تمام روایات صحیح بخاری، «صحیح» هستند؟

آیا کسانی که کافرتر از یهود، نصاری و مجوس هستند، قابل اعتمادند و می‌توان دین را از آن‌ها گرفت؟