یکی از مسائل اختلافی میان شیعیان و سایر مذاهب اسلامی، گفتن جمله «حی علی خیر العمل» در اذان است . اهل سنت به پیروی از عمر بن خطاب و دیگر پیشوایان شان، مدعی هستند که گفتن این جمله در اذان جایز نیست. محمد بن علی شوکانی،‌ عالم سلفی مسلک اعتراف کرده است که «عترت» آن را جزء اذان می‌دانسته‌اند .

در ادامه از ابن حزم نقل می‌کند که با سند صحیح برای ما ثابت شده که این جمله در زمان رسول خدا صلی الله علیه وآله جزء اذان بوده؛ اما در زمان عمر بن خطاب، کنار گذاشته شده است و سپس تصریح می‌کند که از عبد الله بن عمر نیز با سند صحیح نقل شده است که او نیز در اذانش جمله «حی علی خیر العمل» را می‌گفته است .

همچنین از امام زین العابدین علیه السلام هم نقل کرده است که اذان اول (قبل از تحریف) این جمله وجود داشته است .

 

وَقَدْ ذَهَبَتْ الْعِتْرَهُ إلَى إثْبَاتِهِ، وَأَنَّهُ بَعْدَ قَوْلِ الْمُؤَذِّنِ: حَیَّ عَلَى الْفَلَاحِ، قَالُوا: یَقُولُ مَرَّتَیْنِ: حَیَّ عَلَى خَیْرِ الْعَمَلِ…

قَالَ فِی الْأَحْکَامِ: وَقَدْ صَحَّ لَنَا أَنَّ حَیَّ عَلَى خَیْرِ الْعَمَلِ کَانَتْ عَلَى عَهْدِ رَسُولِ اللَّهِ – صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ – یُؤَذَّنُ بِهَا وَلَمْ تُطْرَحْ إلَّا فِی زَمَنِ عُمَرَ، وَهَکَذَا قَالَ الْحَسَنُ بْنُ یَحْیَى رُوِیَ ذَلِکَ عَنْهُ فِی جَامِعِ آلِ مُحَمَّدٍ، وَبِمَا أَخْرَجَ الْبَیْهَقِیُّ فِی سُنَنِهِ الْکُبْرَى بِإِسْنَادٍ صَحِیحٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُمَرَ أَنَّهُ کَانَ یُؤَذِّنُ بِحَیَّ عَلَى خَیْرِ الْعَمَلِ أَحْیَانًا وَرَوَى فِیهَا عَنْ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنُ أَنَّهُ قَالَ هُوَ الْأَذَانُ الْأَوَّلُ..

 

 

دانلود پوستر

 

مدعیان پیروی از اهل بیت علیهم السلام کجا هستند؟ چرا به جای پیروی از عترت که رسول خدا صلی الله علیه وآله آن‌ها را معیار تشخیص حق از باطل و کشتی نجات معرفی کرده از کسانی پیروی می کنید که کاری جز بدعت گذاری در دین نداشته‌اند؟