تعدادی از بزرگان اهل سنت که اتفاقا در علم تراجم نیز سرآمد هستند، مدعی شده‌اند که ابن ملجم مرادی ، قاتل امیرمؤمنان علیه السلام، از اصحاب بوده است.

 

از دیدگاه اهل سنت، تمام صحابه عادل،‌از اولیاء الهی و همگی از اهل بهشت هستند؛ حتی منافقانی همچون اشعث بن قیس که سابقه ارتداد هم داشته‌اند. حتی کسانی که ده‌ها هزار مسلمان را در جنگ جمل و صفین از دم تیغ گذرانده‌اند.

ابن حجر عسقلانی در کتاب معتبر الإصابه نوشته است:

إتَّفَقَ أهْلُ السُّنَّهِ عَلَى أنَّ الْجَمِیْعَ عُدُوْلٌ، وَلَمْ یُخَالِفْ فِیْ ذَلِکَ إلّا شُذُوْذٌ مِنْ الْمُبْتَدِعَه… وَقَالَ أبو مَحَمَّدُ بْنُ حَزْمٍ: الصَّحَابَهُ کُلُّهُمْ مِنْ أهْلِ الْجَنَّهِ قَطْعاً.

اهل سنت ، اتفاق دارند که تمام صحابه عادل هستند . کسی در این مسأله مخالفت نکرده؛ مگر تعداد اندکی از بدعت‌گذاران… ابن حزم گفته است: تمام صحابه قطعا از اهل بهشت هستند.

 

 

از طرف دیگر، تعدادی از بزرگان اهل سنت که اتفاقا در علم تراجم نیز سرآمد هستند، مدعی شده‌اند که ابن ملجم مرادی ، قاتل امیرمؤمنان علیه السلام که رسول خدا صلی الله علیه وآله او را أشقی الأشقیاء معرفی کرده، از اصحاب بوده است.

ابن ملقن شافعی در کتاب التوضیح بشرح جامع الصحیح و شمس الدین ذهبی در کتاب تجرید أسماء الصحابه، نام ابن ملجم را جزء اصحاب ذکر کرده اند.

قَتَلُهُ عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنِ مُلْجَمِ الفَاتِکْ، وَإنْ ذُکِرَ فِیْ الصَّحَابَهِ.
امیرمؤمنان علیه السلام را عبد الرحمن بن ملجم خونریز کشت، هر چند که او را در زمره شمرده‌اند.

 

 


 

حال سؤال این جاست که آیا ابن ملجم هم از اهل بهشت است؟ اگر نیست، چرا نیست؟

آیا کسانی که جنایت مشابه او را انجام داده‌اند نیز از اهل بهشت نیستند؟

آیا کسی که امام مجتبی علیه السلام را مسموم کرد و یا با دسیسه سم فرستاد تا آن حضرت را به شهادت برساند، نیز از اهل بهشت نیست؟

آیا اصحابی که در نبرد کربلا در صف قاتلان سید الشهداء علیه السلام بودند نیز از اهل بهشت نیستند؟

آیا کسانی که در جنگ جمل و صفین با امیرمؤمنان علیه السلام جنگیده‌اند و بیش از یک صد هزار نفر را کشته‌اند، از اهل بهشت نیستند؟

در این صورت جمله «کلهم عدول» و «کلهم من أهل الجنه» تخصیص خواهند خورد . پس باید برای اثبات بهشتی بودن هر کدام از اصحاب دلیل قطعی داشته باشیم یا دستکم دلیل قطعی برای جهنمی بودن او نباشد.

این همان دیدگاه شیعه است که اعتقاد دارند تنها کسانی اهل بهشت هستند که ایمان آوردند و با ایمان و عمل صالح نیز از دنیا رفته باشند و کاری نکرده‌اند که شایسته جهنم باشند.

اما اگر ابن ملجم نیز شامل قاعده‌های کلی «کلهم عدول» و «کلهم من أهل الجنه» می‌شود، ما هرگز وارد بهشتی نخواهیم شد که قاتل امیرمؤمنان علیه السلام در آن حضور دارد. این بهشت را به همفکران ابن ملجم و طرفداران او وامی‌گذاریم.

خداوند همه آن‌ها را با ابن  ملجم و ما را با امیرمؤمنان علیه السلام محشور فرماید.