محمد بن صالح العثیمین متوفای۱۴۲۱هـ، از مفتی‌های مشهور وهابیت ، مدعی شده است که دفن میت در خانه شرک است؛ اما فراموش می‌کند که ابوبکر و عمر در خانه پیامبر دفن شده‌اند

در کتاب مجموع فتاوای ابن عثیمین آمده است:

وسئل فضیله الشیخ: عن المراد بقول النبی صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: “لا تجعلوا بیوتکم قبورًا “؟
فأجاب بقوله: اختلف فی المعنى المراد بقول النبی صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: “لا تجعلوا بیوتکم قبورًا” على قولین:
القول الأول: أن المعنى لا تدفنوا فیها موتاکم وهذا ظاهر اللفظ، ولکنه أورد على ذلک دفن النبی صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فی بیته. وأجیب بأنه من خصائصه.
القول الثانی: أن المعنى لا تجعلوا البیوت مثل المقابر لا تصلون فیها؛ لأنه من المتقرر عندهم أن المقابر لا یصلى فیها، ویؤیده ما جاء فی بعض الطرق “اجعلوا من صلاتکم فی بیوتکم، ولا تجعلوها قبورًا”.
وکلا المعنیین صحیح فإن الدفن فی البیوت وسیله إلى الشرک.

از جناب شیخ سؤال شد: مقصود از این سخن رسول خدا صلی الله علیه وآله که فرمود: “خانه‌هایتان را قبر قرار ندهید” چیست؟

جواب داد: در معنای این روایت دو دیدگاه مطرح شده است:

قول اول: در خانه‌هایتان مرده‌های تان را دفن نکنید . این ظاهر لفظ است. اما اشکال می‌شود که رسول خدا صلی الله علیه وآله، در خانه خودش دفن شده است. در جواب گفته می‌شود: این از ویژگی‌های آن حضرت است.

قول دوم این است که : خانه‌های تان را همانند قبرستان نکنید که در آن نماز نمی‌خوانید؛ زیرا نزد آن‌ها مشخص بود که در قبرستان نماز نخوانند. این دیدگاه را این روایت تأیید می‌کند که در بعضی از طرق آمده: ” در خانه‌هایتان نماز بخوانید و آن را قبر قرار ندهید” . 

هر دو معنا صحیح است؛ زیرا دفن کردن میت در خانه ، وسیله‌ای است به سوی شرک!!!!

مجموع فتاوى ورسائل العثیمین، ج۲، ص۲۳۵.

 

 


اگر ادعای بدون مدرک ابن عثیمین در باره رسول خدا صلی الله علیه وآله را بپذیریم و قبول کنیم که جواز دفن بدن مبارک آن حضرت از ویژگی‌های ایشان بوده است، دفن ابوبکر و عمر در همین خانه را چگونه توجیه می‌کنند؟

جناب شیخ یادش رفته است که ابوبکر و عمر هم در داخل خانه رسول خدا صلی الله علیه وآله ؛ البته بدون اجازه و رضایت مالک، دفن شده است و اتفاقا عایشه اجازه داد که آن‌ها را در آن جا دفن کنند.

آیا عایشه هم مشرک شده است ، یا این احکام فقط شامل شیعیان می‌شود و بهانه‌ای است برای تکفیر و قتل و غارت آنان؟

آیا عایشه به اندازه ابن عثیمین از احکام و شرک و کفر باخبر نبود یا قصد داشت به هر نحوی که شده پدر و رفیق پدرش در خانه پیامبر دفن شوند؛ حتی اگر شرک باشد؟!