بر اساس روایات اهل سنت یهودیان و مسیحیانی که بر روی قبور انبیاء خودشان مسجد ساخته‌اند لعن شده‌اند. از طرف دیگر مسجد خیف، مدفن هفتاد پیامبر است.

 

بر اساس روایتی که اهل سنت نقل کرده‌اند، رسول خدا صلی الله علیه وآله یهودیان و مسیحیانی که بر روی قبور انبیاء خودشان مسجد ساخته‌اند را لعنت کرده است .

لَعْنَهُ اللَّهِ على الْیَهُودِ وَالنَّصَارَى اتَّخَذُوا قُبُورَ أَنْبِیَائِهِمْ مَسَاجِدَ

صحیح البخاری، ج۱، ص۱۶۸

 

 

وهابی‌ها با استناد به همین روایت که به صورت گسترده هم نقل شده مدعی هستند که نماز خواندن در قبرستان حرام و بلکه شرک است. هچنین فتوا داده‌اند که بر اساس این روایت بناسازی بر روی قبور حرام است و اگر بنایی ساخته شده باید تخریب شود.

ابن باز چنین فتوا داده است:

وهکذا الصلاه عند القبور لا تجوز، قال النبی صلى الله علیه وسلم: … «لعن الله الیهود والنصارى اتخذوا قبور أنبیائهم مساجد»…

والصلاه عند القبور من البدع، ومن وسائل الشرک أیضا

نماز خواندن در کنار قبرها جایز نیست. رسول خدا صلی الله علیه وآله فرموده : خداوند لعنت کرده یهود و نصارا را که قبرهای انبیاء خودشان را مسجد ساختند.

نماز در کنار قبرها نیز از بدعت‌ها و از وسائل شرک است.

 

 

اما بر اساس روایتی که تعداد زیادی از بزرگان اهل سنت تصحیح کرده‌اند، مسجد خیف در مکه مکرمه، مدفن هفتاد پیامبر از پیامبران خداوند است.

وَعَنِ ابْنِ عُمَرَ أَنَّ النَّبِیَّ – صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ – قَالَ: ” «فِی مَسْجِدِ الْخَیْفِ قُبِرَ سَبْعُونَ نَبِیًّا» “.

از ابن عمر نقل شده است که در مسجد خیف، هفتاد پیامبر دفن شده‌اند.

این روایت را بزرگانی همچون ابن حجر عسقلانی، ابو العباس بوصیری، نور الدین هیثمی و دکتر سعد بن ناصر شثری از علمای معاصر وهابی، تصحیح کرده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

حال سؤال این جاست که آیا مسجد خیف هم توسط یهودیان بر روی قبور انبیاء بنا شده است؟ اگر چنین است چرا رسول خدا صلی الله علیه وآله آن را تخریب نکرد؟ چرا آن حضرت در همین مسجد نماز خواند و به ایراد خطبه پرداخت؟

اگر توسط یهودیان بنا نشده است، چرا مسلمانان و از همه مهمتر رسول خدا صلی الله علیه وآله با یهودیان همنوا شدند و مسجدی را بر روی قبور انبیاء ساختند؟

آیا لعنتی که در روایات آمده، شامل اصحاب رسول خدا صلی الله علیه وآله هم می‌شود؟

آیا روایتی که وهابی‌ها به آن استناد می‌کنند دروغ است، یا رسول خدا صلی الله علیه وآله و اصحاب شان که این مسجد را ساخته‌ و در نماز خوانده‌اند، یهودی و مشرک هستند؟.