ابو یوسف فسوی، دانشمند مشهور اهل سنت در کتاب المعرفه والتاریخ به نقل از ابو موسی اشعری می‌نویسد که عبد الله بن مسعود «عبد آل محمد» بوده است…

 

گاهی شنیده می‌شود که برخی از وهابی‌ها مدعی هستند که نامگذاری به «عبد النبی»، «عبد الرسول»، «عبد العلی» و «عبد الحسین» درست نیست و شرک است.

هر چند که پاسخ‌های قرآنی و روائی زیادی برای این شبهه وجود دارد؛ اما در این جا تنها به نقل یک روایت از منابع اهل سنت که خود وهابی‌ها هم آن را تصحیح کرده‌اند، بسنده می‌کنیم. به قول مشهور: در خانه اگر کس است، یک حرف بس است.

ابو یوسف فسوی، دانشمند مشهور اهل سنت در کتاب المعرفه والتاریخ به نقل از ابو موسی اشعری می‌نویسد که عبد الله بن مسعود «عبد آل محمد» بوده است:

حَدَّثَنَا عُبَیْدُ اللَّهِ بْنُ مُوسَى عَنْ شَیْبَانَ عَنِ الْأَعْمَشِ عَنْ أَبِی عَمْرٍو الشَّیْبَانِیِّ قَالَ: أَتَیْتُ أَبَا مُوسَى فَذَکَرْتُ لَهُ قَوْلَ ابن مسعود فقال: لَا تَسْأَلُونِی عَنْ شَیْءٍ مَا دَامَ هَذَا الحبر بین أظهرکم، فو الله لَقَدْ رَأَیْتُهُ وَمَا أَرَاهُ إِلَّا عَبْدًا لِآلِ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ.

أبی عمرو شیبانی گفت: پیش ابو موسی رفتم و سخنی از ابن مسعود را بازگو کردم، پس گفت: تا زمانی که این دانشمند در میان شماست، از من سؤالی نپرسید؛ به خدا سوگند او را دیدم؛ اما نیافتمش مگر بنده‌ای برای آل محمد صلی الله علیه وآله.

المعرفه والتاریخ، ج۲، ص۵۴۱ ـ ۵۴۲

 

 

همین روایت را شمس الدین ذهبی در سیر أعلام النبلاء در شرح حال عبد الله بن مسعود نقل و شعیب الأرنؤوط وهابی تمام راویان آن را «ثقه» دانسته است.

الأَعْمَشُ، عَنْ أَبِی عَمْرٍو الشَّیْبَانِیِّ، عَنْ أَبِی مُوْسَى قَالَ: وَاللهِ لَقَدْ رَأَیْتُ عَبْدَ اللهِ وَمَا أَرَاهُ إلَّا عَبْدَ آلِ محمد -صلى الله علیه وسلم. (۳).

___________

(۳). رجاله ثقات…

سیر أعلام النبلاء ، ج۱، ص۴۶۸.

 

 

از این وهابی و برخی از وهابی‌زده‌ها باید پرسید که آیا صحابه به اندازه شما با شرک و کفر آشنا نبودند و نمی‌دانستند که تنها باید «عبد الله» باشند و نه «عبد آل محمد»؟