ابن  تیمیه حرانی ، نخستین کسی است که توسل به پیامبر صلی الله علیه وآله و  دیگر صالحان را شرک و کفر اعلام کرد و پیروان او تا امروز چنین عملی را سبب کفر و قتل می‌دانند ؛ اما جالب است که خود ابن تیمیه از احمد بن حنبل نقل کرده است که او در کتاب مناسک خود به همه پیروانش دستور داده است که در هنگام وداع با رسول خدا صلی الله علیه وآله به آن حضرت توسل کرده و از خداوند حاجتشان را بخواهند.

 

وفی منسک المروذی الذی نقله عن أحمد أنه قال فی السلام على النبی صلى الله علیه وسلم … وقال فإذا أردت الخروج فأئت المسجد وصل رکعتین وودع رسول الله صلى الله علیه وسلم بمثل سلامک الأول وسلم على أبی بکر وعمر رضی الله عنهما وحول وجهک إلى القبله وسل الله حاجتک متوسلا الیه بنبیه صلى الله علیه وسلم تقض من الله عز وجل

در کتاب مناسک مروذی که آن را از احمد بن حنبل نقل کرده، آمده است که او گفت: …. هنگامی که خواستی از مدینه خارج بشوی، به مسجد بیا، دو رکعت نماز بخوان و با رسول خدا صلی الله علیه وآله وداع کن؛ به همان صورتی که به او سلام کرده بودی. و به ابوبکر و عمر سلام کن. و روی خود را به سمت قبله برگردان و از خداوند حاجت خود را با توسل به رسول خدا صلی الله علیه وآله بخواه تا خداوند آن را برآورده کند.

ابن تیمیۀ الحرانی، أحمد بن عبد الحلیم ، الرد على الأخنائی  ج ۱   ص ۱۶۸.

حال سؤال این جاست که آیا احمد بن حنبل هم کافر و مشرک است؟

یا این که توسل بهانه‌ای است برای هجوم به مذهب اهل بیت علیهم السلام و ریختن خون پیروان آن حضرات؟

 

ahmad-tavassol01 ahmad-tavassol02 ahmad-tavassol03 ahmad-tavassol04