شرع مطهر، از تمام اسبابی که انسان را به پستی و فرومایگی می‌کشاند، منع کرده است. چون سبب می‌شود که زنان پاکدامن و بی‌خبر، به فحشاء متهم شوند..

در خبرها شنیدیم که سلمان بن عبد العزیز، پادشاه عربستان سعودی به همه زنان این کشور اجازه رانندگی داده است. این خبر بسیاری از زنان سعودی را خوشحال کرد. پس از اعلام جواز رأی دادن زنان این کشور، این دومین تابو شکنی است که توسط خاندان آل سعود اجرایی می‌شود و البته زنان سعودی این بار به دنبال حضور در استدیوم‌ها نیز هستند. پیش بینی می‌شود که این اجازه نیز به آن‌ها داده خواهد شد…

 

***

 

پس از دستور ملک سلمان مبنی بر جواز رانندگی زنان، تلویزیون العربیه ، تماسی که با دکتر فهد الماجد دبیر کل هیأت افتای عربستان داشت و از او در باره فتوای این هیأت پرسید. در کمال تعجب او مدعی شد که اصلا لجنه دائمی افتاء، فتوا به حرمت رانندگی زنان نداده است :

“لا وجود لفتوى أو بیان أو قرار واحد صادر عن الهیئه العامه للهیئه حول تحریم قیاده المرأه للسیاره”.

هیچ گونه فتوا، اطلاعیه و یا بیانیه‌ای از سوی هیأت افتاء در باره تحریم رانندگی زنان وجود ندارد!

و باز در ادامه افزود:

“الفتاوى لبعض الأعضاء لا یعنی أن الهیئه بکامل أعضائها مع الموضوع”.

فتوای بعضی از اعضای هیأت به معنای هم نظر بودن تمام اعضاء با آن موضوع نیست.

برای دیدن کلیپ این گفتگو کلیک کنید:

https://goo.gl/YNcrvk

 

***

و باز در کمال ناباوری، اصل فتوای هیأت افتای عربستان سعودی مبنی بر حرمت رانندگی زنان، از روی وبسایت این هیأت به صورت کامل حذف شده است.

غافل از این که گوگل قابلبت جستجو و حفظ مطالب حذف شده را هم دارد.

 

 

 

***

اما آیا واقعا لجنه دائمی افتای عربستان، چنین فتوایی داده است یا خیر؟

با یک جستجوی ساده در کتاب منتشر شده توسط عربستان سعودی از فتاوای این لجنه و یا هیأت، به راحتی می‌توانیم به اصل فتوا دستیابیم.

در جلد ۱۷ از این مجموعه، بابی با عنوان «قیاده المرأه للسیاره» وجود دارد که چند فتوا در این زمینه آمده است :

 

السؤال الثالث من الفتوى رقم (۲۹۲۳)

س۳: هل یجوز للمرأه أن تسوق السیاره فی شوارع مدینه کبیره یختلط فیها السائقون والسائقات؟

ج۳: لا یجوز للمرأه أن تسوق السیاره فی شوارع المدن ولا اختلاطها بالسائقین؛ لما فی ذلک من کشف وجهها أو بعضه، وکشف شیء من ذراعیها غالبا، وذلک من عورتهما، ولأن اختلاطها بالرجال الأجانب مظنه الفتن ومثار الفساد. وبالله التوفیق، وصلى الله على نبینا محمد وآله وصحبه وسلم.

اللجنه الدائمه للبحوث العلمیه والإفتاء

عضو … عضو … نائب الرئیس … الرئیس

عبد الله بن قعود … عبد الله بن غدیان … عبد الرزاق عفیفی … عبد العزیز بن عبد الله بن باز

سؤال سوم از فتوای شماره: ۲۹۲۳

آیا جایز است که زنان در خیابان‌های شهرهای بزرگ رانندگی کنند که مردان و زنان، مختلط رانندگی می‌کنند؟

جواب: جایز نیست که زنان در خیابان‌های شهرها رانندگی کنند و جایز نیست با رانندگان مرد مختلط رانندگی کنند؛ چون کل صورت یا بعضی از آن دیده می‌شود. همچنین بعضی از آرنج زنان معمولا برهنه می‌شود. و آرنج جزء عورت آن‌ها به حساب می‌آید. و به این دلیل که اختلاط با مردان غریبه، آن‌ها را در معرض فتنه و فساد قرار می‌دهد…

 

عبد العزیز بن باز به عنوان رئیس لجنه و سایر اعضاء آن را امضاء کرده‌اند.

 

 

این  جاست که دست مفتی‌های دروغگوی وهابی رو می‌شود.

انگار نمی‌دانند که عصر دروغ‌پردازی، تزویر ، فریب‌کاری و پوشاندن حقایق گذشته است.

شاید آن‌ها تصور می‌کردند که اگر این فتوا را از وبسایت شان حذف کنند، از کتاب‌‌ها، نرم افزارهای علوم اسلامی، کتاب‌های الکترونیکی ، سایر سایت‌ها و … نیز حذف می‌شوند…

امروز، عصر صحابه نیست که با سوزاندن احادیث رسول خدا صلی الله علیه وآله بتوانید حقایق را مخفی و سبب گمراهی مسلمانان شوید.

 

***

از این جالبتر این که در فتوای بعدی نقل شده در این کتاب، به یک شایعه نیز پاسخ داده شده است. گویا در کشور ترکیه شایعه شده بوده که عبد العزیز بن باز مفتی اعظم سابق عربستان سعودی به زنان اجازه رانندگی داده است.

لجنه افتاء در پاسخ به این شایعه این چنین نوشته است :

السؤال الخامس من الفتوى رقم (۶۴۱۲)

س۵: أشیع عن سماحتکم بأنکم أفتیتم للمرأه فی جواز قیاده السیاره لوحدها، وهذا ما أشیع الآن هنا فی ترکیا بأن علماء السعودیه أفتوا بذلک، وعلى رأسهم سماحتکم.

سؤال پنجم از فتوای شماره ۶۴۱۲

شایعه شده است که حضرتعالی فتوا داده‌اید که زنان بتوانند به تنهایی رانندگی کنند. این شایعه الآن در ترکیه پیچیده است که علمای سعودی و در رأس آن‌ها جناب عالی چنین فتوایی داده‌اید.

 

در پاسخ نوشته‌اند:

این فتوا از جناب شیخ عبد العزیز بن باز که اجازه رانندگی به زنان داده باشد، صحت ندارد؛ بلکه او همیشه از این کار منع کرده است.

سپس عین مکتوب بن باز را در این باره نقل کرده‌اند:

 

ج۵: لا صحه لما أشیع عن سماحه الشیخ عبد العزیز بن عبد الله بن باز من الفتوى بإجازه قیاده السیاره للنساء، بل لا یزال یرى منع ذلک، وهذا نص ما کتبه سماحته فی الموضوع: الحمد لله، والصلاه والسلام على رسول الله،

أما بعد: فقد کثر حدیث الناس فی صحیفه (الجزیره) عن قیاده المرأه للسیاره، ومعلوم أنها تؤدی إلى مفاسد لا تخفى على الداعین إلیها، منها: الخلوه المحرمه بالمرأه، ومنها السفور، ومنها الاختلاط بالرجال بدون حذر، ومنها ارتکاب المحظور الذی من أجله حرمت هذه الأمور. والشرع المطهر منع الوسائل المؤدیه إلى المحرم، واعتبرها محرمه، وقد أمر الله جل وعلا نساء النبی ونساء المؤمنین بالاستقرار فی البیوت والحجاب، وتجنب إظهار الزینه لغیر محارمهن، لما یؤدی إلیه ذلک کله من الإباحیه التی تقضی على المجتمع، قال تعالى: {وَقَرْنَ فِی بُیُوتِکُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّهِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاهَ وآتِینَ الزَّکَاهَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ} (۱) الآیه. (۱) سوره الأحزاب الآیه ۳۳.

اما بعد : در روزنامه الجزیره در باره رانندگی زنان گفتگوهای زیادی شده است. روشن است که رانندگی زنان، مفساد زیادی دارد که خود طرفدارانش نیز می‌دانند؛ از جمله : خلوت حرام با زنان، سفر کردن ها، اختلاط با مردان …

سپس به یک آیه آشنا برای شیعیان استدلال کرده است که خداوند خطاب به زنان رسول خدا صلی الله علیه وآله فرموده است:

و در خانه‌هایتان بنشینید، و مانند روزگار جاهلیت قدیم، با خودنمایى ظاهر نشوید…

 

و در ادمه پس از قطار کردن تعدادی از آیات متعدد قرآن کریم می‌نویسد:

وقال النبی -صلى الله علیه وسلم-: «ما خلا رجل بامرأه إلا کان الشیطان ثالثهما (۳) » فالشرع المطهر منع جمیع الأسباب المؤدیه إلى الرذیله، بما فی ذلک رمی المحصنات الغافلات بالفاحشه، وجعل عقوبته من أشد العقوبات؛ صیانه للمجتمع من نشر أسباب الرذیله، وقیاده المرأه من الأسباب المؤدیه إلى ذلک…

رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمود: «زن و مرد باهم خلوت نمی‌کنند؛ مگر این که شیطان سومی آن‌هاست».

شرع مطهر، از تمام اسبابی که انسان را به پستی و فرومایگی می‌کشاند، منع کرده است. چون سبب می‌شود که زنان پاکدامن و بی‌خبر، به فحشاء متهم شوند و خداوند سزای آن را از سخت‌ترین جزاها قرار داده که باعث می‌شود اجتماع از انتشار اسباب پستی در امان بماند. و رانندگی زنان از اسبابی است که به این مسأله منتهی می شود.

و در ادامه هم آیات و روایات فراوانی را نقل کرده است.

این فتوا نیز توسط اعضای لجنه افتای عربستان و خود عبد العزیز بن باز امضاء شده است.

 

اگر آن چه بن باز درست  گفته باشد و رانندگی زنان، سبب اتهام آنان به فحشا باشد، پس سلمان بن عبد العزیز زمینه اتهام زنان سعودی به فحشاء را فراهم کرده است.

 

 

 

***

آیا دوران جدایی آل الشیخ از آل سعود فرا رسیده است؟

در سال ۱۱۵۷ هجری قمری، محمد بن عبد الوهاب و محمد بن سعود پیمان بستند که حکومت جدیدی  تشکیل دهند که مقام افتاء و ریاست دینی همیشه در اختیار او و سپس در اختیار نوادگان و نسلش باشد و حکومت سیاسی و مقام اجرائی همیشه در اختیار خاندان آل سعود.

قرار بر این بود که مفتی اعظم همیشه از خاندان آل الشیخ و پادشاه از خاندان آل سعود باشد. هر چه آل الشیخ‌ها فتوا دادند، آل سعود‌ها بی‌چون و چرا اجرای کنند. در مقابل هر چه پادشاه سعودی دستور حکومتی بدهد، مفتی اعظم پشتیبانی کند…

تا امروز تقریبا وضعیت به همین صورت بوده . حکومت دینی از حکومت سیاسی در عربستان کاملا از همدیگر جدا و البته پشتیبان هم بوده‌اند.

اما امروزه سلمان بن عبد العزیز دستوری می‌دهد که کاملا مخالف فتوای صریح لجنه دائمی افتای عربستان سعودی است و آن را نقض می‌کند.

 

آیا دوران جدیدی را شاهد خواهیم بود؟

آیا آل الشیخ و آل سعود به جان هم افتاده‌اند؟

 

ظاهر مسأله همین است؛ اما تجربه نشان داده است که مال دنیا و مقام و ریاست ، دنیا پرستان را به انعطاف‌پذیری وامی‌دارد . خون آشام‌ها و جباران به خاطر منافع مشترک و دنیای شان هم که شده باهم خواهند ساخت…

اللهم عجل لولیک الفرج.

 


 

پ ن۱ : کاش یکی بود از بن باز می‌پرسید که شتر سواری و حضور در جمع هزاران مرد نامحرم مصداق آیه « وَقَرْنَ فِی بُیوتِکُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیهِ…» نیست؟ مگر آن شخص، مخاطب اصلی این آیه نبود؟

پ ن ۱ : در تاریخ عربستان سعودی، عبد العزیز بن باز تنها کسی بوده که به مقام مفتی اعظم رسیده ؛ اما از آل الشیخ نبوده است . که این هم داستان خاص خود را دارد . پس از هلاکت بن باز، بازهم حکومت دینی و مقام مفتی اعظم به خاندان آل الشیخ بازگشت.