طبق روایت صحیح مسلم ، کسی که نوحه خوانی کند ، خداوند در قیامت شلواری از آتش بر تن او می کند و طبق روایت ابن سعد در طبقات کبری که ابن حجر آن را تصحیح نموده ، عایشه بعد از این که ابوبکر از دنیا رفت ، زن های مهاجر و انصار را در خانه خود جمع کرده و برای ابوبکر نوحه خوانده و سینه زدند
پاسخ وهابی ها و مخالفین عزاداری در باره این روایات چیست ؟

برنامه : چالش ویژه ایام محرم (۵)

تاریخ : ۱۶ / ۰۷ / ۹۵

مجری :

السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اولاد الحسین (علیهم السلام)

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز دارم . ششمین برنامه چالش ویژه ایام محرم را با کارشناسی استاد عزیز و ارجمند تقدیم حضور شما می کنیم .

استاد یزدانی :

بنده همه خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم . امیدوارم که عزاداری های همه شیعیان مورد قبول خداوند قرار گیرد .

مجری :

طبق روال برنامه چالش ویژه ایام محرم ، ابتدا از استاد یزدانی عزیز درخواست می کنم که سؤال برنامه را طرح بفرمایند و اگر مطلبی هست بیان کنند تا بعد از آن کلیپ ها را با هم ببینیم .

استاد یزدانی :

ما در چهار جلسه قبلی سؤالی را پیرامون روایت سینه زنی که علمای اهل سنت از عایشه نقل کرده اند را مطرح کردیم و دیدیم که این ها دوازده جواب مختلف داده بودند که هر دوازده جواب در حقیقت متضاد بود و اصلا قابل جمع و قابل قبول نبود . فکر می کنم آن سؤال کافی باشد . سؤال بعدی که از شبکه های وهابی خواهیم پرسید ، روایتی دیگری است که در کتاب های خود با سند صحیح نقل کردند و آن روایتی است که عایشه بعد از مرگ ابوبکر ، مجلس نوحه خوانی تشکیل داده .

بنده قبل از این که وارد روایت شوم ، حکم نوحه خوانی در منابع اهل سنت را نشان میدهم . روایتی است در صحیح مسلم ، تألیف مسلم نیشابوری ، چاپ دار احیاء الکتب العربیه ، با تحقیق دکتر فؤاد عبد الباقی ، جلد اول ، صفحه ۸۲ ، کتاب الایمان :

بَاب إِطْلَاقِ اسْمِ الْکُفْرِ على الطَّعْنِ فی النَّسَبِ وَالنِّیَاحَهِ

۶۷ وحدثنا أبو بَکْرِ بن أبی شَیْبَهَ حدثنا أبو مُعَاوِیَهَ ح وحدثنا بن نُمَیْرٍ واللفظ له حدثنا أبی وَمُحَمَّدُ بن عُبَیْدٍ کلهم عن الْأَعْمَشِ عن أبی صَالِحٍ عن أبی هُرَیْرَهَ قال قال رسول اللَّهِ e اثْنَتَانِ فی الناس هُمَا بِهِمْ کُفْرٌ الطَّعْنُ فی النَّسَبِ وَالنِّیَاحَهُ على الْمَیِّتِ .

ابو صالح از ابوهریره نقل کرده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند : دو چیز در مردم وجود دارد که باعث کفر در آن ها می شود . یکی طعن در نسب

مثلا بگویند : تو فلانی ، پسر فلانی هستی و پدر و پدر بزرگت فلان کاره بودند .

و نوحه خوانی بر میت .

مسلم نیشابوری ، صحیح مسلم ، چاپ دار الکتب العربیه ، با تحقیق دکتر فؤاد عبد الباقی ، ج ۱ ، ص ۸۲ ، کتاب الایمان

طبق نظر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) طعن در نسب و نوحه خوانی بر میت از چیز هایی است که کفر محسوب می شود .

بنده ترجمه همین روایت را از کارشناسان این شبکه های وهابی می خوانم . مختصر صحیح مسلم ، تألیف عبد القادر ترشابی (از کارشناسان وهابی شبکه کلمه) ، چاپ ایران ، صفحه ۹۷ ، باب ۳۵ طعنه زدن در نسب و نوحه خوانی کفر به شمار می رود :

عن أبی هُرَیْرَهَ قال قال رسول اللَّهِ e اثْنَتَانِ فی الناس هُمَا بِهِمْ کُفْرٌ الطَّعْنُ فی النَّسَبِ وَالنِّیَاحَهُ على الْمَیِّتِ .

ابوهریره می گوید : دو چیز در میان مردم رواج دارد که در حق آنان کفر به شمار می رود . طعنه زدن در نسب و نوحه خوانی بر میت .

عبد القادر ترشابی ، مختصر صحیح بخاری ، چاپ ایران ، ص ۹۷ ، باب ۳۵

این روایت اولی که در صحیح مسلم است و ثابت می کند هر کس نوحه بخواند ، کافر است .

باز در همین صحیح مسلم ، جلد دوم ، با تحقیق محمد فؤاد عبد الباقی ، صفحه ۶۴۴ ، باب ۱۰ کتاب الجنائز :

باب التشدید فی النیاحه

حدثنا أبو بَکْرِ بن أبی شَیْبَهَ حدثنا عَفَّانُ حدثنا أَبَانُ بن یَزِیدَ ح وحدثنی إسحاق بن مَنْصُورٍ واللفظ له أخبرنا حَبَّانُ بن هِلَالٍ حدثنا أَبَانُ حدثنا یحیى أَنَّ زَیْدًا حدثه أَنَّ أَبَا سَلَّامٍ حدثه أَنَّ أَبَا مَالِکٍ الْأَشْعَرِیَّ حدثه أَنَّ النبی e قال أَرْبَعٌ فی أُمَّتِی من أَمْرِ الْجَاهِلِیَّهِ لَا یَتْرُکُونَهُنَّ الْفَخْرُ فی الْأَحْسَابِ وَالطَّعْنُ فی الْأَنْسَابِ وَالْاسْتِسْقَاءُ بِالنُّجُومِ وَالنِّیَاحَهُ وقال النَّائِحَهُ إذا لم تَتُبْ قبل مَوْتِهَا تُقَامُ یوم الْقِیَامَهِ وَعَلَیْهَا سِرْبَالٌ من قَطِرَانٍ وَدِرْعٌ من جَرَبٍ.

سختگیری در نوحه خوانی

رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می فرماید : چهار چیز در امت من وجود دارد که هرگز آن را ترک نمی کنند و این ها از امر جاهلیت است .

یعنی در زمان جاهلیت این کار ها را انجام می دادند . امت من هم این کار ها را انجام خواهند داد و هرگز آن ها را ترک نمی کنند .

افتخار در نسب ، طعن در انساب ، استسقاء در نجوم و نوحه خوانی . اگر نوحه خوان قبل از مرگش توبه نکند ، روز قیامت او را در صحرای قیامت در حالی نگه می دارند که شلواری از آتش و پیراهنی از چرک و کثافت بر تن او است .

صحیح مسلم ، ج ۲ ، با تحقیق دکتر محمد فؤاد عبد الباقی ، ص ۶۴۴ ، باب ۱۰ کتاب الجنائز

اما ترجمه فارسی که کرده اند ، در مختصر صحیح مسلم ، تألیف عبد القادر ترشابی ، جلد اول ، صفحه ۳۴۶ ، باب ۱۳ :

سختگیری در باره نوحه خواندن

أَنَّ أَبَا مَالِکٍ الْأَشْعَرِیَّ حدثه أَنَّ النبی e قال أَرْبَعٌ فی أُمَّتِی من أَمْرِ الْجَاهِلِیَّهِ لَا یَتْرُکُونَهُنَّ الْفَخْرُ فی الْأَحْسَابِ وَالطَّعْنُ فی الْأَنْسَابِ وَالْاسْتِسْقَاءُ بِالنُّجُومِ وَالنِّیَاحَهُ وقال النَّائِحَهُ إذا لم تَتُبْ قبل مَوْتِهَا تُقَامُ یوم الْقِیَامَهِ وَعَلَیْهَا سِرْبَالٌ من قَطِرَانٍ وَدِرْعٌ من جَرَبٍ.

ابومالک اشعری می گوید : چهار عمل از اعمال جاهلیت در میان امت من وجود دارد . افتخار به اصل و نسب ، طعنه زدن در نسب ، طلب باران از ستارگان و نوحه خواندن و افزود : اگر نوحه خوان قبل از مرگ توبه نکند ، روز قیامت در حالی برانگیخته می شود که پیراهنی از قطران (ماده ای سیاه و بدبو و قابل اشتعال ) و لباسی که دارای بیماری گرمی است به تن دارد .

عبد القادر ترشابی ، مختصر صحیح مسلم ، ج اول ، ص ۳۴۶ ، باب ۱۳

این روایت مشخص می کند که هر کس نوحه بخواند ، جایگاهش در جهنم است . این حکم نوحه خوانی از دیدگاه اهل سنت بود . اما روایتی که سؤال ما است و ما آن را از این آقایان خواهیم پرسید ، روایتی است که در تاریخ طبری و کتاب های دیگر به تفصیل آمده است .

تاریخ طبری ، تألیف محمد بن جریر طبری ، جلد اول ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۳۴۹ ، حوادث ۱۳ هـ :

حدثنی یونس قال أخبرنا ابن وهب قال أخبرنا یونس بن یزید عن ابن شهاب قال حدثنی سعید بن المسیب قال لما توفی أبو بکر رحمه الله أقامت علیه عائشه النوح فأقبل عمر بن الخطاب حتى قام ببابها فنهاهن عن البکاء على أبی بکر فأبین أن ینتهین فقال عمر لهشام بن الولید ادخل فأخرج إلی ابنه أبی قحافه أخت أبی بکر فقالت عائشه لهشام حین سمعت ذلک من عمر إنی أحرج علیک بیتی فقال عمرلهشام ادخل فقد أذنت لک فدخل هشام فأخرج أم فروه أخت أبی بکر إلى عمر فعلاها بالدره فضربها ضربات فتفرق النوح حین سمعوا ذلک …

یونس از ابن وهب از یونس بن یزید از ابن شهاب از سعید بن مسیب نقل می کند که وقتی ابوبکر از دنیا رفت ، عایشه برای او مجلس نوحه برگزار کرد . عمر بن خطاب مقابل درب این مجلس آمد و آن ها را از گریه بر ابابکر نهی کرد . آن ها قبول نکردند و گفتند که ما گریه می کنیم . عمر به هشام بن ولید دستور داد که داخل خانه برو و دختر ابی قحافه ، خواهر ابوبکر را بیاور . وقتی عایشه این دستور را شنید ، به هشام گفت : من به خانه خودم بیشتر از تو نیاز دارم . عمر به هشام گفت : داخل شو من به تو اجازه داخل شدن می دهم و اجازه عایشه لازم نیست . هشام وارد شد و ام فروه خواهر ابوبکر را نزد عمر برد و عمر هم او را با تازیانه به شدت کتک زد . وقتی که نوحه خوان ها خبر کتک خوردن ام فروه را شنیدند ، متفرق شدند .

محمد بن جریر طبری ، تاریخ طبری ، ج ۱ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۳۴۹ ، حوادث سال ۱۳ هـ

همین روایت در طبقات ابن سعد ، جلد ۳ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۱۵۶ :

قال أخبرنا یونس بن یزید عن الزهری عن سعید بن المسیب قال لما توفی أبو بکر أقامت علیه عائشه النوح فبلغ عمر فجاء فنهاهن عن النوح على أبی بکر فأبین أن ینتهین فقال لهشام بن الولید أخرج إلى ابنه أبی قحافه فعلاها بالدره ضربات فتفرق النوائح حین سمعن ذلک وقال تردن أن یعذب أبو بکر ببکائکن إن رسول الله e قال إن المیت یعذب ببکاء أهله علیه .

یونس از ابن وهب از یونس بن یزید از ابن شهاب از سعید بن مسیب نقل می کند که وقتی ابوبکر از دنیا رفت ، عایشه برای او مجلس نوحه برگزار کرد . عمر بن خطاب مقابل درب این مجلس آمد و آن ها را از گریه بر ابابکر نهی کرد . آن ها قبول نکردند و گفتند که ما گریه می کنیم . عمر به هشام بن ولید دستور داد که داخل خانه برو و دختر ابی قحافه ، خواهر ابوبکر را بیاور . وقتی عایشه این دستور را شنید ، به هشام گفت : من به خانه خودم بیشتر از تو نیاز دارم . عمر به هشام گفت : داخل شو من به تو اجازه داخل شدن می دهم و اجازه عایشه لازم نیست . هشام وارد شد و ام فروه خواهر ابوبکر را نزد عمر برد و عمر هم او را با تازیانه به شدت کتک زد . وقتی که نوحه خوان ها خبر کتک خوردن ام فروه را شنیدند ، متفرق شدند .

البته این را هم عمر اضافه می کند که :

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمودند : مرده با گریه خانواده اش عذاب می شود .

احتمالا هدف این ها همان است که عذاب ابوبکر را اضافه کنند ؛ وگرنه دلیلی ندارد که مجلس نوحه تشکیل دهند . روایت بعدی هم روایت جالبی است :

أخبرنا محمد بن عمر قال أخبرنا مالک بن أبی الرجال عن أبیه عن عائشه قالت توفی أبو بکر بین المغرب والعشاء فأصبحنا فاجتمع نساء المهاجرین والأنصار وأقاموا النوح وأبو بکر یغسل ویکفن فأمر عمر بن الخطاب بالنوح ففرقن فوالله على ذلک إن کن لیفرقن ویجتمعن …

وقتی ابوبکر در بین مغرب و عشاء از دنیا رفت ، تعدادی از زنان مهاجر و انصار آمدند و مجلس نوحه تشکیل دادند ، در حالی که ابوبکر را غسل و کفن می کردند . عمر بن خطاب دستور داد آن ها را متفرق کنند که آن ها هم متفرق شدند .

طبقات ابن سعد ، ج ۳ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۱۵۶

بنابراین طبق روایت صحیح مسلم نوحه خوانی جایز نیست و هر کس نوحه بخواند ،‌کافر است و در قیامت لباسی از آتش بر تن او خواهند کرد . سند این روایت هم صحیح است همانطور که آقای ابن حجر عسقلانی در کتاب فتح الباری ، چاپ دار الطیبه عربستان ، جلد ۶ ، صفحه ۲۲۵ گفته :

وقد أخرج عمر أخت أبی بکر حین ناحت وصله بن سعد فی الطبقات بإسناد صحیح من طریق الزهری عن سعید بن المسیب قال لما توفی أبو بکر أقامت عائشه علیه النوح فبلغ عمر فنهاهن فأبین فقال لهشام بن الولید أخرج إلى بیت أبی قحافه یعنی أم فروه فعلاها بالدره ضربات فتفرق النوائح …

ابن حجر عسقلانی ، فتح الباری ، چاپ دار الطیبه ، ج ۶ ، ص ۲۲۵

به هر حال سند روایت کاملا صحیح است و نمی توانند هیچ اشکالی به سند روایت بگیرند . عایشه مجلس نوحه تشکیل داده ، نه این که یک بار فقط نوحه خوانده باشد ؛ بلکه زن های مهاجر و انصار را در خانه خود جمع کرده و برای ابوبکر نوحه خوانده و سینه زدند . حکم نوحه خوانی هم در روایت صحیح مسلم مشخص شده بود .

ما از بینندگان عزیز تقاضا داریم که هر زمان با هر شبکه ای از شبکه های وهابی تماس گرفتند ، این روایت را بخوانند . خصوصا از آقای ترشابی بپرسید که شما در ترجمه صحیح مسلم آورده اید که هر کس نوحه بخواند ، کافر است . این هم روایت صحیح که عایشه مجلس نوحه تشکیل داده . نظر شما در این باره چیست ؟

مجری :

این هم سؤال ما از مخالفین نوحه خوانی و تشکیل مجالس عزا است . ببینیم که وهابی ها در این باره چه پاسخی می دهند . کلیپ اول را با هم ببینیم .

کلیپ ۱ ) :

بیننده : احمد از اهواز

در بحث نوحه خوانی که شیعیان انجام می دهند ، روایتی است که در صحیح مسلم نقل شده که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرموده : هر کس نوحه بخواند ، خداوند در روز شلواری از آتش بر تن او می کند . قابل توجه نوحه خوان هایی که نوحه می خوانند . روایت است که می فرماید : النَّائِحَهُ إذا لم تَتُبْ قبل مَوْتِهَا تُقَامُ یوم الْقِیَامَهِ وَعَلَیْهَا سِرْبَالٌ من قَطِرَانٍ وَدِرْعٌ من جَرَبٍ .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

دقیقا در کتب شیعه به همین صورت آمده است . از این اشاره زیبایی که فرمودید ، تشکر می کنم .

بیننده :

سؤالی داشتم که با توجه به این روایت ، ابن سعد در طبقات خود روایتی نقل کرده که عایشه نوحه خوانی کرده ،

هاشمی ، کارشناس وهابی :

حضرت عایشه توبه کردند .

بیننده :

یک روایت جعلی به من نشان بده که گفته باشد عایشه توبه کرده .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

حضرت عایشه فرمودند : این اقدامی که من انجام دادم به خاطر اشتباه من بود .

بیننده :

در کجا این حرف را زده ؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

در همان روایتی که حضرتعالی اشاره کردید .

بیننده :

من که هنوز چیزی نخوانده ام .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

همان روایتی که منظور شما در باره عایشه است که گفتید حضرت عایشه عزاداری کرده .

بیننده :

در این روایت می گوید : لما توفی أبو بکر أقامت علیه عائشه النوح … عایشه نوحه خوانی کرده . ابن حجر عسقلانی هم می گوید روایت صحیح است .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

سلسله راویان را بفرمایید .

بیننده :

عن سعید بن مسیب ،

هاشمی ، کارشناس وهابی :

چه کسی از سعید بن مسیب نقل کرده ؟

بیننده :

دو کلمه می گویم شما جستجو کنید تا همه ببینند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

چه کسی از سعید بن مسیب نقل کرده ؟

بیننده :

وصله بن سعد فی الطبقات بإسناد صحیح

هاشمی ، کارشناس وهابی :

پس ابن سعد از سعید بن مسیب نقل کرده ؟

بیننده :

بله .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

یعنی ابن سعد با سعید بن مسیب ملاقات داشته ؟

بیننده :

روایت را نشان دهید تا همه ببینند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

آیا می دانید فاصله تولد ابن سعد با سعید بن مسیب چند سال است ؟

بیننده :

روایت را نشان دهید تا همه ببینند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

می دانید ابن سعد که این روایت را از سعید بن مسیب نقل کرده ، در چه سالی به دنیا آمده است ؟

بیننده :

شما چرا روایت را نشان نمی دهید ؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

می دانید ابن سعد که این روایت را از سعید بن مسیب نقل کرده ، در چه سالی متولد شده ؟

بیننده :

فرض کنید که من دروغ می گویم .روایت را نشان دهید .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

برای بار ششم هفتم می پرسم که می دانید ابن سعد در چه سالی متولد شده ؟

بیننده :

آقای هاشمی ! شما تا ده بشمار من سیستمم را روشن کنم .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

آقای احمد ! اگر شما جواب این سؤال را می دانستید ، این حرف را نمی زدید که این سند معتبر نیست و خودتان بهتر می دانید .

اتاق فرمان تصویر لب تاب بنده را بدهید . تولد محمد بن سعد بغدادی ، صاحب طبقات ، معروف به ابن سعد در سال ۱۶۸ هجری است و سعید بن مسیب در سال چند هجری وفات یافته ؟ در سال ۹۴ هجری است . می گوید : ابن سعد صاحب طبقات از سعید بن مسیب نقل کرده . سعید بن مسیب در سال ۹۴ هجری از دنیا رفته یعنی این که حدودا ۷۴ سال بعد از این که سعید بن مسیب از دنیا رفته ، ابن سعد به دنیا آمده و تازه چند ساله بوده که روایت را از سعید بن مسیب بشنود . حداقل باید ده ساله باشد . به هر صورت آقای احمد و امثال روحانیونی که می خواهند این روایت را به بینندگان القاء کنند ، سند معتبری ندارد . چون ابن سعد ۷۴ سال بعد از سعید بن مسیب به دنیا آمده . مثل این که ، مثلا من بگویم که من شنیدم امیرکبیر این را گفت . تو کجا بودی و امیرکبیر کجا بوده . همه می دانند که این یک انقطاع حاصل شده و من باید بگویم در فلان کتاب خواندم که از امیرکبیر نقل کرده بود و این صاحب کتاب با امیرکبیر ملاقات داشته . یا این که من از فلان شخص شنیدم که از امیرکبیر شنیده .

مجری :

این هم از آقای عقیل بی عقل که هر چه بیننده اصرار می کند شما سند روایت را بیاورید ، ایشان جرأت و شهامت این که سند روایت را بیاورند را نداشتند و بدون این که روایت را بخوانند ، می گوید : عایشه توبه کرده و یک دروغی را پیشاپیش می گوید . بعد هم از ویکی پدیا می آورند که اگر ابن سعد از سعید بن مسیب نقل کرده باشد ، این ها یکدیگر را درک نکردند .

در ادامه خواهیم دید که خود آقای عقیل بی عقل دروغ گفته اند که در کلیپ های بعدی خواهید دید .

استاد یزدانی :

خیلی واضح بود که تمام تلاش خود را کرد تا از جواب دادن به این بیننده فرار کند . لب تاپ در مقابل ایشان بود و می توانست به راحتی در مکتبه شامله روایت را سرچ کند تا ببیند بین ابن سعد و سعید بن مسیب چند راوی فاصله است . آن بیننده سؤال می کند و ایشان باید روایت را نشان میداد تا ببینند که فاصله ای بین این ها نیست .

آقای هاشمی ! ابن حجر به اندازه شما نمی فهمید ؟ شما که متواترت ضعیف است ، حرف ابن حجر را قبول نمی کنی ؟!!!!

بنده روایت را باز هم نشان می دهم که در تاریخ طبری و طبقات ابن سعد آمده . در تاریخ طبری ، جلد ۲ دقیقا سند دارد :

حدثنی یونس قال أخبرنا ابن وهب قال أخبرنا یونس بن یزید عن ابن شهاب قال حدثنی سعید بن المسیب قال لما توفی أبو بکر رحمه الله أقامت علیه عائشه النوح فأقبل عمر بن الخطاب حتى قام ببابها فنهاهن عن البکاء على أبی بکر فأبین أن ینتهین فقال عمر لهشام بن الولید ادخل فأخرج إلی ابنه أبی قحافه أخت أبی بکر فقالت عائشه لهشام حین سمعت ذلک من عمر إنی أحرج علیک بیتی فقال عمرلهشام ادخل فقد أذنت لک فدخل هشام فأخرج أم فروه أخت أبی بکر إلى عمر فعلاها بالدره فضربها ضربات فتفرق النوح حین سمعوا ذلک …

تاریخ طبری ، جلد ۲ ، ص ۳۴۹

در طبقات الکبری ، جلد ۳ ، صفحه ۱۵۶ :

قال : اخبرنا عثمان بن عمر قال أخبرنا یونس بن یزید عن الزهری عن سعید بن المسیب قال لما توفی أبو بکر أقامت علیه عائشه النوح فبلغ عمر فجاء فنهاهن عن النوح على أبی بکر فأبین أن ینتهین فقال لهشام بن الولید أخرج إلى ابنه أبی قحافه فعلاها بالدره ضربات فتفرق النوائح حین سمعن ذلک وقال تردن أن یعذب أبو بکر ببکائکن إن رسول الله e قال إن المیت یعذب ببکاء أهله علیه .

طبقات ابن سعد ، ج ۳ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۱۵۶

در این جا بین ابن سعد و سعید بن مسیب چهار راوی واسطه هستند که همه این راویان از روات صحیح بخاری و صحیح مسلم می باشند . سند روایت کاملا صحیح است و هیچ راه فراری برای شما وجود ندارد .

مجری :

همین احمد آقا که تماس گرفته بودند ، باز هم در یکی دیگر از برنامه ها با خود عقیل هاشمی تماس گرفتند و می خواستند همین روایت را بخوانند که با همه موانعی که برای خواندن آوردند ، تا شروع به خواندن کردند ، صدای ایشان را قطع نمودند .

این تماس نکته جالبی دارد که با هم ببینیم و بعد از دیدن کلیپ آن را بیان می کنم .

کلیپ ۲ ) :

بیننده : احمد از اهواز

اهل بیت (علیهم السلام) و همچنین عایشه نوحه خوانی می کردند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

فعلا سؤال ما از حضرت فاطمه ، حضرت علی ، حضرت حسن و حضرت حسین انجام می دادند یا خیر ؟

بیننده :

بله همان طور که عایشه انجام می دادند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

برای بار دوم سؤال می کنم ، آیا حضرت فاطمه و حضرت علی و حضرت حسن و حضرت حسین انجام می دادند یا خیر ؟

بیننده :

بله ، انجام می دادند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

در کجا آمده که حضرت فاطمه و حضرت علی و حضرت حسن و حضرت حسین این کار را انجام می دادند ؟

بیننده :

من روایت را میخوانم شما پیدا کنید . روایت در کتاب های مختلف آمده است . اخبرنا عثمان بن عمر قال اخبرنا یونس بن ….

هاشمی ، کارشناس وهابی :

خودشان قطع کردند . این روایت را دیشب از کتاب طبقات ابن سعد خواندید و گفتیم که اشکالش کجا است .

مجری :

نکته خیلی جالب این بود که خودشان گفتند : سند روایت مرسل است و ابن سعد نمی تواند از سعید بن مسیب نقل کرده باشد ؛ اما به محض این که احمد آقا ابتدای سند را می خواند ، گفتند : این روایت طبقات ابن سعد است . یعنی خود آقای عقیل بی عقل خبر دارد که سند چه است ؛ اما جرأت این را ندارند که در برنامه زنده بخوانند و این ثابت می کند وهابیت تا چه حد از روایاتی که علمای اهل سنت نقل کردند ، ترس دارند .

کلیپ بعدی هم تماس دیگری از یکی از بینندگان است که در مورد همین روایت صحبت می کنند.

کلیپ ۳ ) :

بیننده :

آقای حیدری بزرگوار ! ابن سعد در کتاب طبقات الکبری روایتی آورده که ابن حجر آن را تصحیح کرده که نوحه خوانی کرده .

حیدری ، کارشناس وهابی :

آقای عباس ! دیشب به سؤال شما پاسخ داده شد . شما سؤال برنامه شنیدید .

بیننده :

در صحیح مسلم آمده کسی که نوحه خوانی کند ….

حیدری ، کارشناس وهابی :

آقای عباس دروغگو ! آقای احمد از اهواز که امشب عباس از ایران شدی . خجالت بکش ، دیشب سؤالت مطرح شد . روایتی را که الان آوردی را جواب داده شد و گفته شد که این روایت را ابن سعد که متوفای ۲۲۰ است از سعید بن مسیب که متوفای ۹۴ است یعنی ۷۶ سال فاصله است . یعنی روزی که سعید بن مسیب وفات کرده ، ۷۶ سال بعد متولد شده .

آقای عباس ! خجالت بکش . جناب آخوند ، جناب حجت الاسلام ، جناب روحانی ، خجالت بکش . از خدا نمی ترسی . مثلا می خواهی چه چیز را ثابت کنی ؟ تو دینت را از عایشه میگیری ؟

مجری :

این هم از آقای کالی کلابی معلوم الحال که گفتند عقیل بی عقلمان این روایت را جواب داد و گفتند که روایت مرسل است . همان حرف های عقیل هاشمی را تکرار کردند و این که مگر شما می خواهید عمل خود را از عایشه ثابت کنید .

استاد یزدانی :

کسی که باید خجالت بکشد ، آقای کالی کلابی است که در مقابل میلیون ها بیننده خود دروغ می گوید که ابن سعد روایت را از سعید بن مسیب نقل کرده . ابن سعد از سعید بن مسیب با دو واسطه نقل کرده . شما این قدر مرد نیستی که روایت را به بینندگان نشان دهی و بخوانی که از این جا فاصله است و در این جا انقطاع صورت گرفته .

روایت خیلی واضح است و شما هیچ جوابی برای این روایت ندارید .

مجری :

تا این جا دیدیم که آقای هاشمی هیچ جوابی نداشت و جرأت نکردند که روایت را نشان دهند . آقای کالی کلابی و عالم جلیل القدرشان هم به همین صورت بود . این بار سراغ یکی دیگر از کارشناسان آن ها در همین شبکه تروریستی می رویم که یکی از غنچه های ولایت با آن ها تماس گرفتند .

کلیپ ۴ ) :

بیننده : آمنه از ایران

طبق روایت صحیح مسلم ، کسی که نوحه خوانی کند ، خداوند در قیامت شلواری از آتش بر تن او می کند و طبق روایت ابن سعد در طبقات کبری نقل کرده و ابن حجر آن را تصحیح نموده ، عایشه بعد از این که ابوبکر از دنیا رفت ، مجلس نوحه خوانی بر پا کرده .

کیانی ، کارشناس وهابی :

نتیجه این که می فرمایید اثبات نوحه خوانی از کتاب های اهل سنت است . آیا درست است ؟

بیننده :

شما پاسخ دهید که آیا الان عایشه در جهنم است و آیا شلواری از آتش بر تن دارد ؟

کیانی ، کارشناس وهابی :

آن کسی که این غلط و این مطلب صد در صد غلط را به شما گفته ، غلط بزرگی کردند . روایت را بارها در چنین برنامه هایی توضیح دادیم . باز هم در ادامه برنامه اگر فرصت شد توضیح خواهم داد . چون مورد سؤال است .

مطلبی که ایشان ادعا کرد ، مورد سؤال سپر انسانی یا سپر فکری مراجع شیعه ، خانم آمنه هم بود که این مراجع شیعه جرأت نمی کنند خودشان مردانه وارد عرصه کارزار عقیدتی شوند . دختران و همسران خود را جلو می اندازند یا نوچه هایی مثل قاسمی و امیر علی را جلو می فرستند که اگر اهانت یا تقیه کنند ، بعد برای آن ها کف بزنند دست مریزاد که به روایت های کلینی و مفید خیلی خوب عمل کردید . اهانت کردید ، دروغ گفتید ،‌تقیه کردید و نفاق به خرج دادید .

روایت را با هم ببینیم ؛ چون قول دادم که باز هم به این روایت بپردازیم . این روایت را امام احمد حنبل ، در مسندش و در قسمت مسند الصدیقه عائشه بنت ابوبکر الصدیق نقل کرده . دقت کنید که عنوان این مسند پر از احترامی است که برگرفته از قرآن کریم و احادیث رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم ) نسبت به عایشه ام المؤمنین ، دختر ابوبکر صدیق است . بعد آقایان می گویند که از این روایت ها این طور برداشت می شود که اهل سنت در روایت های خودشان به ام المؤمنین عایشه اهانت کرده اند و بعد اشک تمساح می ریزند .

روایت این است که عایشه صدیقه می فرمایند : قال سمعت عَائِشَهَ تَقُولُ مَاتَ رسول اللَّهِ e بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ e قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی ، رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم در آغوش من و در زمانی که نوبت من بود و اساسا وقتی که رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم ماندن در خانه من را با رضایت سایر همسران خود انتخاب کرده بودند ، در آن زمان رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فوت شدند . در حالی که در آغوش من بودند .

یک نکته ! این که مراجع شیعه و نمایندگان مراجع شیعه به این روایت اهل سنت در مسند احمد بخش مسند عایشه بنت ابوبکر صدیق ، استدلال می کنند که عایشه نوحه خوانی کرده . حال آن که آن بزرگوار خودشان می فرمایند که از روی خامی و ناآگاهی و در آن شرایط بحرانی و هنگامی که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم در آغوش و در دامان من فوت نمودند ، سر مبارک را روی بالشت گذاشتم و با زنان به صورت خود زدم و ام المؤمنین عایشه صدیقه به زبان خود این با این کلام واضح و آشکار بیان می کنند که این که بر صورت خود زدند ، از روی خامی و کم سن و سالی اشان بوده .

آن وقت رافضی می گوید ، بمیرم که الهی بمیرد و برای مادر مؤمنان اشک تمساح می ریزد که در کتاب های اهل سنت توسط استوانه های علمی اهل سنت و با دهان پر هم می گویند و چهار تا ادا و اطوار هم از خود در می آورند که به ام المؤمنین عایشه صدیقه اهانت شده .

مجری :

این هم آقای کیانی بود که بعد از داستان سرایی ها ، روایت دیگری را آوردند که خیلی عجیب بود . بیننده تماس گرفت و روایت خوانده شد ؛ اما آقای کیانی جرأت ندارند روایت اصلی را بیاورند . شاید هم چون آن روایت اول برای شبکه های وهابی کابوسی شده و فکر می کنند هر بیننده تماس می گیرد ، منظورش همان روایت است .

ایشان روایت مسند احمدی را که ما در مورد آن بحث کردیم ، آورد و گفت شما چرأت ندارید در مورد روایات بحث کنید و کودکان را می فرستید . ما دیدیم که شما حتی پاسخ کودکان شیعه را هم ندادید و حتی جالب بود که در همین روایت هم لفظ التدم را باز هم حذف کردند . مثل آقای خدمتی که دیروز نشان دادیم که این لفظ را فاکتور گرفت و معنا هم نکردند .

استاد یزدانی :

ما گفتیم که لفظ التدم ، معنای جالبی دارد که اولا باید با دو دست زده شود ، باید در مجلس نوحه خوانی باشد ، باید مداوم باشد و باید هم به سینه و هم سر و صورت بزند . این لفظ را فاکتور می گیرند و حرف های بیهوده می زنند . مشخص شد که ضربه های بینندگان ما و غنچه های ولایت به حدی کاری بوده که بیننده روایت دیگری می خواند ؛ اما این کارشناس هنوز در فاز همان روایت قبلی است . غافل از این که ، مشت دیگری وارد شده و مشت اولی تمام شد . الان روایت دوم است که ان شاء الله چند روزی هم روی این روایت بحث خواهیم کرد .

مجری :

بیننده دیگری هم با آقای کیانی تماس گرفتند و در مورد همین روایت صحبت می کنیم . با هم این کلیپ را ببینیم .

کلیپ ۵ ) :

بیننده : آقای قاسمی از ایران

اشهد ان لااله الا الله واشهد ان محمد رسول الله عن سعید بن مسیب قال لما توفی ابوبکر اقامت أقامت علیه عائشه النوح ، می گوید : عایشه نوحه سرایی کرده . آیا طبق روایت مسلم عایشه شلواری از آتش بر تن دارد ؟

کیانی ، کارشناس وهابی :

این سؤال خانم آمنه هم بود که در این باره توضیح خواهم داد .

بیننده :

روایت را نشان دهید تا با هم بخوانیم .

کیانی ، کارشناس وهابی :

روایت را شما بیان کردید . آیا شما پیرو ام المؤمنین عایشه صدیقه هستید ؟

بیننده :

بله .

کیانی ، کارشناس وهابی :

آفرین !

بیننده :

چرا شما جواب نوحه خوانی عایشه را نمی دهید ؟

کیانی ، کارشناس وهابی :

برای این که نوحه خوانی عایشه برای شما الگو نیست . برای این که شما و امثال شما مثل این که عبد الله بن سبأ یهودی در این امت ادعا کرد که پیرو و دوستدار علی هست ، در لباس تقیه آمده اید و ادعای دوستی و پیروی عایشه را دارید و بعد حاضر نیستید همان حکمی را که خودتان گفتید ، مشخصا در باره اهانت کنندگان به عایشه تأیید کنید . برای این که ام المؤمنین عایشه آن نوحه خوانی افتضاح و پر از وقاحتی که امروزه شما تقیه کاران به آن مبتلا هستید را انجام نداد و تأیید نکرد. برای این که ام المؤمنین عایشه را شما الگوی خود نمی دانید . برای این که ام المؤمنین عایشه در کمال خوبی و در کمال بزرگ منشی و در کمال رویکرد خوب و شایسته ای که شایسته یک انسان آگاه هست ، به اشتباه خودش اعتراف کرد و فرمود : آن چه من در وفات رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم ) انجام دادم ،‌از روی خامی و جوانی من بود و این دقیقا همان نکته ممتاز و خاص اهل سنت و جماعت است .

آقای قاسمی ! می ترسید و حیا می کنی . به چپ و راست رفتی که یک مسأله نوحه خوانی را از مادر مؤمنان ثابت کنی ؛ اما چه ربطی به نوحه خوانی های شما دارد ؟ دقت داشته باشید بینندگان عزیز که این ها این قدر پرو و گستاخ هستند و این دینی است که عبد الله بن سبأ به آن ها یاد داده .

آقایان مراجع شیعه ! اگر این روایت برای شما قابل قبول است چه جوابی می دهید که همین روایتی که مورد استدلال شما است و زنان و دختران و فرزندان و نوکران و نوچه ها و عزیزان و شاگردان و پا منبری های خود جلو می فرستید که این روایت را ذکر می کنند ، همین روایت چیزی را بیان می کند که شما منکر آن هستید . درباره آن چه جوابی دارید ؟؟؟

بعد ادامه می دهد و می گویند : در کتاب های اهل سنت آمده است که به ام المؤمنین عایشه اهانت شده . چون در این جا و در این کتاب و در این روایت آمده فمن سفهی ، سفیه گفته شده .

۱ . این مطلبی است که ام المؤمنین عایشه بیان می فرمایند و این از فضل و بزرگ منشی ایشان است که به اشتباه خود و علت آن تصریح می کنند . علت اشتباه را در این جا می بینیم زمانی که رسول خدا صلی الله علیه وآله وصحبه اجمعین وفات نمودند ، ام المؤمنین عایشه کمتر از بیست سال داشتند . رسول الله در آغوش مادرمان هستند که از دنیا می روند . عایشه حبیبه رسول خدا صلی الله علیه وسلم آن کسانی که احساس و عاطفه دارند ، آن کسانی که عاطفه زناشویی و محبت زن و مرد را درک می کنند ، شاید این مطلب برایشان قابل درک باشد ، اگر دلشان پر از عفونت کینه نسبت به مادر مؤمنان نباشد . عایشه حدود نوزده ساله رسول الله صلی الله علیه وسلم در آغوششان فوت می کنند . محبوبه رسول خدا صلی الله علیه وسلم حبیب خود را از دست داده . این امتیاز اهل سنت و جماعت است . مثل هر انسان دیگری که ممکن است دچار اشتباه شود ، دچار اشتباه می شود . از خامی و از شرایط احساسی و عاطفی و مصیبتی که به سر می برد ، می گوید : فمن سفهی و حداثت سنی ، از خامی و ناآگاهی و کم سن و سالی خودم با تعداد دیگری از زنان به صورتم زدم .

مجری :

دیدیم که آقای کیانی باز هم سراغ همان روایت رفتند . بنده فکر می کنم به خاطر ضرباتی که از آن روایت خوردند ، هنوز هم در جوّ همان روایت باقی ماندند .

استاد یزدانی ! گفتند : شما که پیرو عایشه نیستید . عایشه در کمال بزرگواری احساسی شده و این عمل را انجام داده و شما درک ندارید . اصلا هم به این روایت طبقات ابن سعد اشاره ای نکردند . در صورتی که هر دو بیننده روایت را خواندند .

استاد یزدانی :

روایت خیلی واضح است . ما از آن روایت دست کشیدیم ؛ اما این ها هنوز در همان روایت مانده اند و نمی توانند خود را از آن روایت بیرون بکشند . شما به آن روایت دوازده جواب مختلف دادید ، آن روایت گذشت . این روایت دیگری است . شما می گفتید : عایشه از کارش در وفات رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پشیمان شده و توبه کرده . چرا دوباره در وفات ابوبکر خودش مجلس نوحه تشکیل داد ؟

در روایت قبل ، گفتند : زن ها بودند که سینه زدند و من به زن ها پیوستم و سینه زدم . این بار خودش مجلس نوحه تشکیل داد و زن ها را جمع کرد تا برای ابوبکر نوحه بخوانند . چرا در این جا باز هم کارش را تکرار کرد ؟ آیا از این کار هم توبه کرده یا نکرده ؟ همان طور که بیننده عزیز گفتند یک روایت ضعیف بیاور که عایشه از کارش پشیمان شده باشد . در روایت به صورت صریح آمده که عایشه از کارش پشیمان نشد ؛ بلکه جواب عمر و هشام را داد که حق نداری وارد خانه من شوی ؛ اما آن ها به زور وارد خانه عایشه شدند . همان طور که به زور وارد خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها ) شدند .

مجری :

کلیپ دیگری هم هست که تماسی با همین آقای کیانی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۵ ) :

بیننده : مختار از ایران

استاد ! یک سؤال از شما دارم . روایتی در تاریخ طبری ، جلد ۳ ، صفحه ۴۳۳ است : عن عبد الله بن حنطب قال جعل قبر أبی بکر مثل قبر النبی مسطحا ورش علیه الماء وأقامت علیه عائشه النوح ، این جا عایشه نوحه خوانی کرده .

کیانی ، کارشناس وهابی :

در این باره مفصل توضیح داده ایم و کفایت می کند . روایتی شبیه به همین را که در مسند صدیقه بنت صدیق امام احمد حنبل آورده ، توضیح دادیم . دیگر به دنبال چه هستید ؟ ام المؤمنین عایشه حسینیه ساخت ؟ ام المؤمنین عایشه محمدیه ساخت به آن معنایی که شما حسینیه ساختید ؟ ام المؤمنین عایشه سال ها بعد از رسول خدا صلی الله علیه وسلم زنده بودند ، آیا محمدیه ساختند و در آن جا زن ها و مردها را جمع کردند که به خاطر از دست دادن آن حضرت که بزرگترین مصیبت ها است ، به سر وصورت خود بزنند .

مجری :

باز هم بیننده ای تماس گرفتند و همان متن و همان روایت را خواندند ؛ اما آقای کیانی هم روی موضوع خودشان پافشاری کردند و اصلا سراغ روایت طبقات ابن سعد نرفت . اگر توضیحی در این باره وجود دارد ، بیان کنید .

استاد یزدانی :

گفتند : آیا عایشه محمدیه تشکیل داد ؟ واضح است که وقتی مجلس نوحه باشد ، نامش مهم نیست. محمدیه باشد یا حسینیه یا زینبیه یا ابوبکریه باشد ؛ بلکه مهم کاری است که در آن مجلس انجام شده و طبق روایت صحیح مسلم هر کس نوحه بخواند کافر است . همان طور که آقای ترشابی ترجمه و توضیح داده  و طبق روایت خود شما و دروغی که گفتید و تهمتی که زدید ، مجلس نوحه تشکیل دادند .

شما باید جواب دهید ، یا باید بپذیرید که نوحه خوانی اشکالی ندارد وباید مثل شیعه در مجالس و شبکه های خود نوحه بخوانید و سینه بزنید یا این که قبول کنید و روایت صحیح مسلم را تطبیق دهید ؛ هر چند که شما باید تطبیق دهید .

باز می گوید : کار عایشه که برای شما حجت نیست . ما هم می دانیم که برای ما حجت نیست ، برای شما که حجت هست . شما که عمل صحابه را حجت می دانید و باید آن را بپذیرید . آن هم کسی که از الف تا یاء را از پیامبر (صلی الله علیه وآله) یاد گرفته ، شما باید این کارها را از او بپذیرید . شما که می گویید نصف دین یا ثلث دین یا شطر دینتان را از عایشه می گیرید ، این کار را هم از عایشه یاد بگیرید. آیا روایتی مخالف این کار دارید ؟ اگر دارید ، این روایت را چه می کنید ؟

تماس بینندگان

بیننده : زید از آبادان ـ اهل سنت

بنده خود را در حدی نمی دانم که به عنوان یک اهل سنت با شما مناظره کنم . بنده فقط می خواهم شبهه ای را جواب دهم یا سؤالی را مطرح کنم ، هستم . اولا ، شب گذشته آقای مجری گفتند که من گفتم این کار بدعت است و پاسخ های متناقض دادم . در صورتی که بنده اصلا نگفتم که بدعت است.

مجری :

بنده نگفتم که بدعت ؛ بلکه گفتم شما در یک جا گفتید : عمل بدعت آمیز و اشتباه بود . در یک جا گفتید عمل فطری است . چطور امکان دارد عملی که فطری انسان است ، دین بر خلاف آن حکم کرده باشد . کلام بنده این بود .

استاد یزدانی :

تمام تلاش ما هم همین است که کلمه بدعت را در مورد آن استفاده نکنیم . این شبکه های وهابی هستند که می گویند : سینه زنی بدعت است . آن ها اصرار دارند که بدعت است ؛ اما ما می گوییم اصلا ربطی به بدعت ندارد ، یک کار حرامی بوده که آن ها انجام دادند .

بیننده :

پس حرام است .

استاد یزدانی :

طبق نظر شبکه های وهابی ، کار حرامی است . شما سینه زنی را حرام می دانید یا حلال میدانید ؟

بیننده :

بنده مثال می زنم که شخصی به قتل می رسد ، آیا خداوند این اجازه را داده که قصاص صورت بگیرد یا خیر ؟

استاد یزدانی :

با حکم قاضی و شرع می تواند قصاص بگیرد . چون نص قرآن کریم است .

بیننده :

اما خداوند می فرماید : اگر قاتل را ببخشید ، بهتر است و ثوابش بیشتر می باشد . حال اگر کسی عزیزی را از دست دهد ، یک امر طبیعی است که گریه کند ؛ اما بهتر این است که صبر و دعا کند .

استاد یزدانی :

پس چرا شبکه های وهابی شیعه را به خاطر سینه زدن فحش می دهند ، منفجر می کنند ؟ چرا شما وهابی ها خود را در مسجد چابهار در بین هیئتی که شیعه و سنی در آن بود .

بیننده :

شما چرا بحث دینی را سیاسی می کنید ؟

استاد یزدانی :

سیاسی نیست . آیا شما چند سال قبل خود را در بین جمعیت عزادار که هم شیعه و هم سنی در آن بود ، منفجر کردید یا نه ؟

بیننده :

بنده از کجا می دانم که چه کسی این کار را انجام داده .

مجری :

شما تیزر همین برنامه را ببینید که چه عباراتی به کار برده اند . آیا اگر یک شیعه طبق همین روایات این عبارات را بر علیه عایشه استفاده کند ، درست است ؟

بیننده :

آقای یزدانی ! از نظر اهل سنت که شما وهابی می گویید ، عزاداری به شکل غیر طبیعی جایز نیست. اگر به صورت طبیعی باشد ، اشکالی ندارد . اما کسی نگفته هر کس سینه زنی می کند ، او را بکشید .

استاد یزدانی :

نوحه خوانی جایز است یا جایز نیست ؟

بیننده :

خوب نیست .

استاد یزدانی :

این نوحه خوانی که عایشه انجام داده ، کار خوبی است یا کار خوبی نیست ؟

روایت آن در کتاب طبقات ابن سعد ، جلد ۳ ،‌صفحه ۱۵۶ آمده :

 قال أخبرنا یونس بن یزید عن الزهری عن سعید بن المسیب قال لما توفی أبو بکر أقامت علیه عائشه النوح فبلغ عمر فجاء فنهاهن عن النوح على أبی بکر فأبین أن ینتهین فقال لهشام بن الولید أخرج إلى ابنه أبی قحافه فعلاها بالدره ضربات فتفرق النوائح حین سمعن ذلک وقال تردن أن یعذب أبو بکر ببکائکن إن رسول الله e قال إن المیت یعذب ببکاء أهله علیه .

طبقات ابن سعد ، ج ۳ ، ص ۱۵۶

آیا کار ایشان حلال بوده یا حرام بوده

بیننده :

اگر این کار را نمی کرد ، خیلی بهتر بود .

استاد یزدانی :

کار ایشان حلال بوده یا حرام ؟

بیننده :

ما کاری به حلال یا حرام بودن آن کار نداریم . اگر این کار را انجام نمی داد ، بهتر بود .

استاد یزدانی :

شما بر خلاف روایت صحیح مسلم حرف می زنید . روایت صحیح مسلم می گوید : هر کس نوحه بخواند ،‌کافر است .

بَاب إِطْلَاقِ اسْمِ الْکُفْرِ على الطَّعْنِ فی النَّسَبِ وَالنِّیَاحَهِ

۶۷ وحدثنا أبو بَکْرِ بن أبی شَیْبَهَ حدثنا أبو مُعَاوِیَهَ ح وحدثنا بن نُمَیْرٍ واللفظ له حدثنا أبی وَمُحَمَّدُ بن عُبَیْدٍ کلهم عن الْأَعْمَشِ عن أبی صَالِحٍ عن أبی هُرَیْرَهَ قال قال رسول اللَّهِ e اثْنَتَانِ فی الناس هُمَا بِهِمْ کُفْرٌ الطَّعْنُ فی النَّسَبِ وَالنِّیَاحَهُ على الْمَیِّتِ .

هر کس که نوحه بخواند ، کافر است .

صحیح مسلم ، ج ۱ ، ص ۸۲ ، باب اطلاق اسم الکفر فی النسب والنیاحۀ

شما می گویید : اگر نمی خواند ، بهتر بود .

بیننده :

این همان روایتی بود که شب گذشته نشان دادید ؟

استاد یزدانی :

این یک روایت دیگر است و سند آن هم صحیح می باشد که هر کس نوحه بخواند ، کافر است و عایشه هم طبق همان روایتی که نشان دادم ، نوحه خوانده و مجلس نوحه خوانی تشکیل داده ، عمر به آن ها حمله می کند و کتک می زند  . روایت خیلی واضح و روشن است . نظر شما در باره این روایت چیست ؟

بیننده :

آقای یزدانی ! ما یک عزاداری داریم که به شکل روسومی انجام می دهند . یک عزاداری داریم که همان زمان که عزیزی را از دست می دهد ، انسان ناراحت می شود و به سر و صورت خود می زند.

استاد یزدانی :

این کاری که انجام داد ،درست بد یا غلط بود ؟

بیننده :

اشتباه بوده ؛ اما آن کاری که پیامبر از آن نهی کرده ، عزاداری به شکل روسومی است .

استاد یزدانی :

کاری به روسوم ندارد . پیامبر (صلی الله علیه وآله) می فرماید : کسی که نوحه می خواند ، کافر است .

بیننده :

اگر به شکل جاهلیت انجام دهد ، شامل این روایت می شود .

استاد یزدانی :

این کاری که عایشه انجام داد ، به شکل جاهلی بود یا درست بود ؟

بیننده :

اگر به شکل روسومی بوده باشد ، اشتباه است . عایشه به صورت روسومی انجام نداده .

استاد یزدانی :

پس چرا عمر بن خطاب به خانه عایشه حمله کرد ؟

بیننده :

اولا ، خدا در قرآن می فرماید : أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ ، اگر بین شما اختلافی پیش آمد ، ببینید خدا در قرآن و پیامبر در سنتش چه گفته؟

استاد یزدانی :

این کاری که عمر بن خطاب به خانه عایشه حمله کرد ، درست بود یا غلط بود ؟

بیننده :

به ما ارتباطی ندارد که درست بوده یا درست نبوده .

استاد یزدانی :

به شما ربط دارد ؛ چون شما پیرو عمر بن خطاب هستید . یعنی شما می گویید عمر بن خطاب ، اولی الامر بوده و کارش درست بوده ؟ شما تا الان می گفتید عزاداری کار حرامی نیست . الان می گویید حرام است و کاری که عمر انجام داده ، درست بوده .

بیننده :

در ادامه آیه می گوید : اگر اختلافی بین اولی الامر و شما پیش آمد ،‌ یعنی ممکن است که اولی الامر شما کار اشتباهی انجام دهد .

استاد یزدانی :

این آیه به کار عایشه چه ارتباطی دارد ؟ اصلا عمر بن خطاب به عنوان اولی الامر انتخاب نشده بود که بخواهد اولی الامر باشد و حمله کند .

بیننده :

اولی الامر که فقط حاکم نیست ، اولی الامر می تواند هر کسی که بزرگ و مسئول باشد را شامل شود .

مجری :

در کدام کتاب اولی الامر را به این معنا ترجمه کرده ؟

استاد یزدانی :

در آیه قرآن آمده : فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ ، عمر بن خطاب خدا بود یا پیامبر بود ؟

بیننده :

چه کسی گفته که اولی الامر فقط حاکم است ؟ وقتی در مدرسه به شما می گویند ولی امر خود را بیاورید .

مجری :

پس ولی میتواند به معنای جانشین و سرپرست هم به کار می رود . ما در مورد ولی بحث مفصل کرده ایم . شما در بحث نیاحه بفرمایید که عایشه این کار را انجام داد و عمر به خانه او حمله کرد . آیا کار عمر بن خطاب درست بوده یا نبوده ؟

بیننده :

ما که نباید صد در صد به هر کاری که آن ها می کنند ، اقتدا کنیم .

استاد یزدانی :

پس کار عایشه درست نبوده ؟

بیننده :

به ما ربطی ندارد که کار عمر یا عایشه درست بوده یا نبوده ؟

استاد یزدانی :

اتفاقا خیلی ارتباط دارد . ایشان همسر پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) است و پیامبر (صلی الله علیه وآله) گفته که نصف دینتان را از عایشه بگیرید .

بیننده :

ما به عمل خود عایشه اقتدا نمی کنیم .

استاد یزدانی :

یعنی عمل عایشه بر خلاف سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده ؟

بیننده :

من اگر الان بخواهم شیعه شوم ، به شما میگویم مذهب شیعه را برای من توضیح بده . شما به من سخنان اهل بیت و ائمه را می گویید .

استاد یزدانی :

این مثال هایی که شما می زنید ، هیچ ارتباطی به بحث ما ندارد . شما به ما بگویید که کار عمر بن خطاب در این قضیه درست بوده یا کار عایشه درست بوده ؟

بیننده :

به اهل سنت هیچ ربطی ندارد که آن ها چه کاری انجام دادند ؟

استاد یزدانی :

عمر بن خطاب به خانه عایشه حمله کرده و زن های مردم را کتک زده . این کار عمر بن خطاب درست بوده یا نبوده ؟

بیننده :

به ما ربطی ندارد . مگر خداوند از ما می پرسد که عمر چه کار کرده ؟

استاد یزدانی :

مگر شما آیه قرآن را نخواندید که أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ . عمر بن خطاب اولی الامر بوده یا نبوده ؟

بیننده :

آقای یزدانی ! یک مقدار انصاف داشته باشید .

مجری :

اگر به ما ارتباطی ندارد ، چرا شما در برنامه قبل ۲۰ دقیقه صحبت کردید تا ثابت کنید که عایشه توبه کرده . چرا همان دیروز نگفتید که به ما ارتباطی ندارد ؟

بیننده :

چون شما اصرار داشتید که عایشه این کار را انجام داده . عایشه اگر توبه هم نکرده باشد ، چون اصرار داشتید که عایشه کار خوبی کرده .

مجری :

ما اصرار نداشتیم ، ما فقط روایت را خواندیم . خلاصه سؤال امشب ما هم این است که عایشه مجلس نوحه خوانی در وفات ابوبکر برگزار کرد و عمر هم حمله کرده و زن ها را کتک زد . بالاخره در این جا چه کسی کار درست را انجام داده ؟ از طرف دیگر روایت صحیح مسلم هم هست که حکم نوحه خوان ، جهنم است .

استاد یزدانی :

این ها روایت نقل کردند که اقتدوا باللذین من بعدی ابوبکر و عمر ، شما به عمر اقتدا کن و به خانه عایشه حمله کن . به نظر شما این کار درست است ؟

بیننده :

ما هیچ چیزی به جز اقتدا به رسول خدا را قبول نداریم .

استاد یزدانی :

واضح است که شما هیچ چیز را قبول ندارید . هر زمان که به بن بست رسیدید ، حرف پیامبر (صلی الله علیه وآله) را هم قبول ندارید . مگر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نگفته که به عمر و ابوبکر اقتدا کنید . شما حرف رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را هم قبول ندارید ؟

بیننده :

من تا به حال این روایت را نشنیدم .

مجری :

فعلیکم بسنتی و سنۀ خلفاء الراشدین .

بیننده :

سنت خلفای راشدین دلیل بر این نمی شود که آن ها اشتباه نکنند .

استاد یزدانی :

این جا معلوم نیست که عمر اشتباه کرده یا عایشه اشتباه کرده . ایشان نه اشتباه عایشه را می پذیرد و نه اشتباه عمر را .

مجری :

اگر شما هر شب هم با ما تماس بگیرید ، ما در خدمت شما هستیم . اما این طور به نتیجه نمی رسیم . شما یک بار ۲۰ دقیقه از عایشه دفاع می کنید که توبه کرده . امروز می گویید که اصلا به ما ارتباطی ندارد که آن ها چه کار کرده اند . هیچ اهل سنتی این طور جواب نمی دهد که عمل صحابه به ما ارتباطی ندارد ؛ چون اهل سنت دین را از صحابه می گیرند .

بیننده : آقای فاضل از قم ـ شیعه

این بیننده معاند است . برای رسیدن به نتیجه زحمات شما برای همه بینندگان مشخص و معلوم است . بنده نمی خواهم دفاع کنم ؛ گرچه وظیفه شرعی من است . اما این آیه غفلت شده که خداوند می فرماید : یَا نِسَاءَ النَّبِیِّ لَسْتُنَّ کَأَحَدٍ مِنَ النِّسَاءِ إِنِ اتَّقَیْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا . احزاب / ۳۲

اگر عایشه در این جا تقوا را در نظر گرفته باشد ، عملش درست بوده . ما همین را انجام می دهیم . اگر طبق این آیه خلاف کرده و تقوا را در نظر نگرفته ، بحث دیگری است . روایتی که امشب شما خواندید که در فوت ابوبکر ، عمر آمده و زن ها را زده ، اگر کار عایشه درست است ، پس کار عمر چه می شود ؟ اگر هم کار خلیفه دوم درست نیست ، باید آن بیننده یکی از آن ها را بپذیرد که متأسفانه ایشان هیچ کدام را قبول نکرد و فقط می خواهد وقت برنامه را بگیرد .

نکته دیگر این که شما هر چقدر هم که زحمت بکشید ، نزد خداوند پاداش می گیرید ؛ اما به یک نکته توجه کنید که لکم دینکم ولی دین ، در عین این که باید مردم روشن شوند ، این آیه را هم برای آن ها بخوانید که طبق این آیه یا خلاف کرده یا خلاف نکرده .

بیننده : جمال از سقز ـ اهل سنت

شما یک سؤال مطرح کردید و چند کلیپ هم از این شبکه های به قول خودتان وهابی هم پخش نمودید . سؤال شما این بود که آیا عایشه کار اشتباهی کرده ، کفر بوده یا نه ؟

اولا ، به این کار کفر گفته نمی شود . دوما ، عایشه کار اشتباهی کرده .

استاد یزدانی :

روایت صحیح مسلم که از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نقل شده ،‌می گوید : کفر است . شما می گویید کفر نیست .

بیننده :

اصلا می گوییم حضرت عایشه دو بار کافر شد . یک بار برای پیامبر نوحه سرایی کرد و توبه نمود . بار دوم توبه خود را شکست و برای پدرش ابوبکر هم نوحه سرایی کرد . این بار هم توبه کرد . آیا باز هم عایشه این نوحه سرایی را تکرار کرد ؟

استاد یزدانی :

توبه دوم را از نوحه سرایی برای ابوبکر در کدام آمده است ؟ کسی دو بار کافر شود ، آیا توبه اش قبول است ؟

بیننده :

چرا قبول نباشد . خود قرآن می گوید شما هر بار که توبه شکستید ، در خانه من به روی شما باز است .

استاد یزدانی :

قتیبه همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) است . ایشان یک گناه انجام داد ، برای همیشه از امهات المؤمنین خارج شد .

بیننده :

بنده نماینده خودم هستم . عایشه با این کارش کافر شد . شما چرا باید با عایشه کافر شوید ؟

استاد یزدانی :

ما دوست داریم که کافر شویم . اگر کافر است شما چرا می گویید که ام المؤمنین است .

بیننده :

پس این که شما کافر می شوید هم به ما ارتباطی ندارد .

استاد یزدانی :

اگر عایشه با این کار کافر می شود ، ما هم می خواهیم کافر شویم . پس شما عایشه را کافر می دانید ؟

بیننده :

من ایشان را کافر می دانم . اگر ایشان کافر است ، شما چه هستید ؟

استاد یزدانی :

شما وهابی ها عایشه را کافر می دانید ؟ ما از اهل بیت (علیهم السلام) روایت داریم که این کار هیچ اشکالی ندارد . فرق ما با شما این است که ما پیرو عایشه نیستیم ، پیرو پیامبر (صلی الله علیه وآله) و امام صادق (علیه السلام) هستیم . خود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری کرده . ما طبق روایت امام صادق (علیه السلام ) برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری می کنیم و هیچ اشکالی هم ندارد ؛ بلکه ثواب هم دارد . اما طبق روایتی که در منابع شما از جمله مسند احمد بن حنبل با سند صحیح نقل شده که یک قطره اشک برای امام حسین (علیه السلام) ، باعث می شود که انسان مستقیم وارد بهشت شود . ما به این روایات عمل می کنیم و برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری می کنیم و کافر هم نمی شویم . اما شما اعتراف کردید که عایشه کافر شده و فکر نمی کنم حرف درستی باشد و قطعا برادران اهل سنت از دست شما ناراحت و عصبانی شدند . شما به همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) توهین کردید و این توهین اصلا قابل قبول نیست .

بیننده :

شما چرا کافر شوید ؟

استاد یزدانی :

ما کافر نمی شویم . ما حرف امام صادق (علیه السلام) را عمل می کنیم که فرمودند : عزاداری کنید.

بیننده :

شما کفر عایشه را ثابت می کنید که نوحه سرایی کرده .

استاد یزدانی :

این روایت شما است ، روایت ما نیست . ما که مسلم نیشابوری را قبول نداریم . روایت مسلم نیشابوری برای شما حجت است ، برای ما که حجت نیست .

بیننده :

ما می گوییم عایشه توبه کرد .

استاد یزدانی :

توبه عایشه را به ما نشان بده .

بیننده :

این که عایشه کارش را تکرار نکرده ، دلالت بر توبه عایشه دارد .

استاد یزدانی :

تکرار کرده ، یک بار برای رسول خدا (صلی الله علیه وآله) انجام داده . بار دوم برای پدرش ، ابوبکر انجام داده . برای عبد الرحمن بن ابی بکر هم زیاد گریه می کرد .

مجری :

دفعه دوم عایشه این کار را تکرار کرد و توبه هم نکرد . اگر شما می گویید توبه کرده ، نشان دهید .

استاد یزدانی :

برادر عزیز ! ما مثل شما نیستیم . برای مقدسات اهل سنت احترام قائل هستیم . شما با این جرأت عایشه را کافر می کنید . این ها حرف هایی نیست که اهل سنت تحمل کنند و مطمئن باشید اهل سنت شما را در جایی ببینند ، حتما پاسخ شما را می دهند .

خیلی سخت نیست . بیایید و سینه زنی را قبول کنید . چرا این همه مشکل برای خودتان فراهم می کنید . سینه نزنید ؛ اما قبول کنید که سینه زنی جایز است . خودتان را در مجالس شیعیان منفجر نکنید .

فرق شیعه و سنی در این است که شما هر زمان قافیه تنگ می شود ، حاضرید حتی به همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) توهین کنید . نوحه سرایی و سینه زنی یک عمل مستحبی است . شما خواستید انجام دهید ،‌ نخواستید هم انجام ندهید . شما حاضر هستید به خاطر یک عمل مستحبی ساده ، حاضر شدید بگویید که همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) دو بار کافر شده و دو بار توبه کرده .

این قابل قبول نیست . اهل سنت با شما وهابی ها فرق دارند . اهل سنت در مجالس عزاداری امام حسین (علیه السلام) شرکت می کنند ، گریه می کنند و سینه می زنند . همان طور که در چابهار وقتی شما وهابی ها خود را منفجر کردید ، تعداد زیادی از مردم شیعه در آن مجلس به شهادت رسیدند و جالب است آقای گرگیج که ما به سنی بودن او مشکوک هستیم و بیشتر به وهابی ها می خورد ، برای امام حسین (علیه السلام) نوحه خوانی کرده .

این ها علمای اهل سنت هستند ؛ اما امثال این وهابی ها به خاطر یک عمل مستحبی حاضر است بگوید : عایشه دو بار کافر شده و دو بار توبه کرده .

اما روایتی که یک قطره اشک بر امام حسین (علیه السلام) پاداشش بهشت است ، در منابع اهل سنت با سند معتبر نقل شده . کتاب فضائل الصحابه احمد بن حنبل ، چاپ دار ابن جوزی عربستان سعودی ، جلد اول ، با تحقیق وصی الله بن محمد عباس (استاد دانشگاه ام القری مکه ) ، صفحه ۴۹۰ ، روایت ۱۱۵۴ :

حدثنا أحمد بن إسرائیل قال رأیت فی کتاب أحمد بن محمد بن حنبل رحمه الله بخط یده نا اسود بن عامر أبو عبد الرحمن قثنا الربیع بن منذر عن أبیه قال کان حسین بن علی یقول من دمعتا عیناه فینا دمعه أو قطرت عیناه فینا قطره اثواه الله عز وجل الجنه .

کسی که یک بار ، یک قطره اشک بریزد و چشمانش اشک آلود شود ، خداوند پاداش آن را بهشت قرار خواهد داد .

محقق می گوید :

احمد بن اسرائیل شیخ القطیعی لم اجده والباقون ثقات .

سند روایت صحیح است ؛‌اما من احمد بن اسرائیل را پیدا نکردم که او هم ثقه است .

فضائل احمد بن حنبل ، ج ۱ ، با تحقیق وصی الله بن محمد عباس ، ص ۴۹۰ ، ح ۱۱۵۴

وثاقت احمد بن اسرائیل به راحتی قابل اثبات است . ما مقاله ای در سایت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی علیه ) داریم که تک تک روات این روایت را بررسی سندی کرده . روایت کاملا صحیح است و ثابت می کند که یک قطره اشک برای امام حسین (علیه السلام) پاداشش بهشت خواهد بود .

ان شاء الله خداوند این پاداش را به همه ما عنایت بفرماید .

بیننده : خانم نورایی از کرج ـ شیعه

امیدوارم که همه عزیزان به واقعیت نوحه سرایی پی ببرند . اگر متوجه شوید که در این نوحه سرایی چه چیزی نهفته است ، از جهت این که علت شهادت امام حسین (علیه السلام) چه بود و چرا ما باید در این مصیبت عظمی ، همدردی کنیم ، این گونه مسائل مطرح نخواهد شد .

سؤال بنده از این بیننده که گفتند کار عایشه به ما ارتباطی ندارد ، این است اگر به شما ارتباطی ندارد ‌؛ چرا به بحث می گذارید ؟

سؤال دوم بنده از استاد یزدانی است که نوحه سرایی و عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) بعد از شهادت ایشان ،‌ آیا به همین صورتی بوده که ما انجام می دهیم . یعنی حضرت زینب (سلام الله علیها) به همین صورت برای عزیزان خود در کربلا عزاداری کردند ؟ سند هم برای این مطلب بیان کنید ؛ چون سؤال می شود و ما باید پاسخ بدهیم .

از برنامه بسیار عالی شما تشکر می کنم و امیدوارم زمانی برسد که همه مسلمانان در کنار هم بر علیه دشمنان اسلام قرار بگیرند .

استاد یزدانی :

طبق روایاتی که در ویژه برنامه بعد از این برنامه ، استاد قزوینی و سایر اساتید مفصل توضیح دادند ،‌ حضرت زهرا (سلام الله علیها) و حضرت زینب (سلام الله علیها) نوحه خواندند . امام صادق و امام باقر (علیهم السلام) سنیه زدند و زنجیر زدند . حضرت زینب (سلام الله علیها) در روز یازدهم محرم نوحه خواندند . ما این روایت را از منابع اهل سنت ، در برنامه زنده ، بررسی سندی کردیم که سند آن صحیح بود. امام زین العابدین (علیه السلام)  تا زمانی که زنده بودند ، گریه کردند . امام باقر ، امام صادق و امام کاظم (علیهم السلام) خیمه های عزا بر پا می کردند . حضرت ام السلمه (رضوان الله علیها ) برای امام حسین (علیه السلام) خیمه عزا بر پا کرده . حتی روایت صحیح داریم که ائمه  (علیهم السلام) هر سال در ایام عاشورا عزاداری کرده و اطعام می دادند . از امام باقر (علیه السلام) روایت صحیح داریم که وصیت کرده بودند تا ده سال در منی برایشان عزاداری کنند و از اموالی که داشتند وقف کرده بود که پول نوحه خوان و ندبه خوان را بدهند .

همین کارهایی که شیعیان امروز انجام می دهند . البته کارهای انحرافی زیادی هم رواج شده که ما با آن ها موافق نیستیم و هرگز آن ها را تأیید نمی کنیم . استاد ما در برنامه بعدی ما به صورت مفصل در مورد چیز هایی که وارد عزاداری شده و درست نیست ، صحبت کردند . اما کارهایی مثل خاکمالی کردن را حتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) انجام می دادند . طبق روایت صحیحی که در منابع اهل سنت نقل شده ، پیامبر (صلی الله علیه وآله) در روز عاشورا دیده شده در حالی که سر و صورتش خاکی و غبار آلود بوده .

این ها همان کارهایی است که روشن و واضح است و ما می توانیم انجام دهیم . ما برای هر کدام از عزاداری هایمان مستند داریم .

 مجری :

از شما استاد یزدانی بزرگوار و شما بینندگان عزیز که ما را تا پایان این برنامه همراهی کردید .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان ,