متن سؤال :

دانشجوی ارشد رشته الهیاتم.

موضوع پایان نامه ام بررسی نقش عدلین در طلاق ازمنظر فقهای مذاهب خمسه است. اگر زحمت نیست چند منبع معتبر از مذاهب اربعه می خواستم .دیگر اینکه به نظر شما علت این اختلاف سنیها با مذهب حقه چیه؟

دیگر اینکه اگر در متون تاریخی مطلبی در این مورد از نقل رویه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله سراغ دارید ارشاد بفرمایید. با تشکر


پاسخ :

ضمن سلام خدمت آقای حمیدرضا فاخری بابت طرح سوال و در میان گذاشتن سوالشان.

برای بررسی دقیق مسائل فقهی از منظر مذاهب خمسه ، به نظر من، بهترین کتاب همان کتاب الفقه علی مذاهب الخمسه است که در نرم افزارهای مختلف می توانید پیدا کنید . همین طور کتابی با عنوان الفقه علی مذاهب الأربعه را هم اهل سنت نوشته‌اند که در حقیقت کپی برداری از همان کتاب الفقه علی مذاهب الخمسه است و فقط نظر شیعه را حذف کرده اند .

و البته با داشتن کتاب الموسوعه الکویتیه از تمام کتاب‌های مذاهب اهل سنت بی‌نیاز خواهید شد؛ زیرا در این کتاب دیدگاه تمام مذاهب اهل سنت به تفصیل و مستدل بررسی شده است. این کتاب هم در نرم افزارها و اینترنت موجود است . هم به صورت ورد و هم به صورت pdf .

و اگر هم خود شما تمایل دارید که مطالعه کنید در مذهب حنبلی بهترین کتاب المغنی ابن قدامه ، در مذهب حنفی المبسوط سرخسی ، در مذهب شافعی کتاب المجموع نووی و در مذهب مالکی هم الکافی فی فقه أهل المدینه ابن عبد البر قرطبی، است .

و البته پیشنهاد بنده داشتن نرم افزار ، مکتبه الجامع الکبیر، مکتبه شامله  و مکتبه اهل بیت علیهم السلام است که تمام کتاب‌های فقهی تمام مذاهب اسلامی را در خود جای داده است و به راحتی می توانید تمام مطالب این کتاب‌ها را در اختیار داشته باشید .

اما این که چرا مذاهب اسلامی با هم دیگر اختلاف دارند، جوابش انحراف از مسیر حق است . در صدر اسلام عده‌ای مسیر اسلام را به سمتی کشاندند که تنها بعد از ۲۵ سال تمام سنت‌های رسول خدا صلی الله علیه وآله تغییر کرد . حتی نماز مسلمان‌ها هم تغییر کرد و … و در طول تاریخ هم هر فقیهی بر اساس هوای نفس خود احکام اسلامی را تغییر دادند و به این جا رسید که امروزه می‌بینیم تمام مذاهب اسلامی در تمام فروعات فقهی باهم اختلاف دارند . کمتر حکم فقهی پیدا می شود که اختلافی در آن نباشد . این اختلاف به دلیل اجرا نکردن وصیت رسول خدا صلی الله علیه واله ایجاد شده است . پاسخ تفصیلی نیازمند فرصت بیشتر است …

موفق باشید
یاعلی….