برنامه ” راه و بیراه ” قسمت نهم :  پیش بینی رسول خدا (ص) از ظهور وهابیت ، خوارج زمان و تأیید علمای اهل سنت

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

برنامه ” راه و بیراه ” قسمت نهم

تاریخ : ۰۸/۰۲/۹۳

موضوع: پیش بینی رسول خدا (ص) از ظهور وهابیت ، خوارج زمان و تأیید علمای اهل سنت

دانلود برنامه راه و بیراه قسمت نهم

بسم الله الرحمن الرحیم

درود و سلام و صلوات بر پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی صلی علیه و آله. و سلام بر شما بینندگان عزیز و ارجمند خیلی ممنون هستیم که باز هم بیننده شبکه جهانی ولایت هستید . امشب هم با برنامه دیگری از سلسله برنامه های راه و بیراه در خدمت شما هستیم ، برنامه ای در خصوص وهابیت ، نشان دادن تاریخچه ، عقائد و عملکرد وهابیت و نظر سایر مذاهب درباره وهابیت و هم چنین نظر وهابیت در مورد سایر مذاهب .

از همراهی شما تا ساعت ۲۳ تشکر می کنیم . امشب هم طبق روال هفته های گذشته در خدمت کارشناس محترم و عزیز ، خوار چشم وهابیت ، استاد یزدانی هستیم .

استاد یزدانی سلام علیکم و رحمت الله

استاد یزدانی :

اعوذ بالله من الشیطان اللعین الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی أظهر الوجود ومنه بدأ کل حمد وإلیه یعود والسلام والصلاه علی شاهد ومشهود لکل موجود محمد المحمود وعلی آله آل الله الودود خلفاء الله علی عالم الغیب والشهود سیما الحجه بن الحسن المهدی المنتظر الموعود

من هم سلام و عرض ادب دارم خدمت جنابعالی و هم چنین سلام و عرض ادب خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت . امیدوار هستم که امشب هم بتوانیم برنامه ای پر بار و قابل استفاده برای همه بینندگان عزیز ارائه کنیم و باز هم کتاب رسوایی وهابیت در طول تاریخ را ورق بزنیم .

مجری :

ان شاء الله ، قطعا هم این طور خواهد بود . اما بینندگان عزیزی که در جلسه گذشته با ما همراه بودند ، موضوع رابطه آل سعود و آل یهود را مطرح کردیم و استاد یزدانی اثبات کردند که آل سعود ، همان آل یهود هست . ما در خصوص وهابیت این طریق را پیش می گیریم که ثابت کنیم این ها چه کسانی هستند ، از کجا آمده اند ، چه تفکراتی دارند و چه اعمالی را انجام می دهند .

این هفته قرار شد موضوع برنامه را اختصاص دهیم به وهابیت و خوارج و اثبات کنیم که وهابیت ، همان خوارج زمان هستند . ان شاء الله از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در جهت اثبات این موضوع مدد می گیریم .

استاد یزدانی :

هفته پیش روایاتی از رسول خدا (ص) خواندیم که شاخ شیطان از دو قبیله ربیعه و مضر خارج می شود و ثابت کردیم که نسل محمد بن عبد الوهاب از قبیله مضر هست و نسل آل سعود از قبیله ربیعه است . طبق پیش بینی پیامبر (ص) از اتحاد این دو قبیله شاخ شیطان به وجود می آید ، که این پیش بینی به تحقق رسید .

همچنین گفتیم روایت دیگری از پیامبر (ص) است که از نسل بنی تمیم شخصی می آید که فتنه هایی را بر پا می کند و خوارج آخر الزمان را پی ریزی می کند و ثابت کردیم که محمد بن عبد الوهاب از قبیله بنی تمیم است .

باز هم روایت دیگری از کتاب های اهل سنت خواندیم که آل سعود از قبیله عنزه است و این عنزه همان یهودیان خیبر هستند . موضوع این هفته ما این است که پیامبر بزرگوار اسلام (ص) می فرماید : در آخر الزمان گروهی می آیند که قرآن زیاد می خوانند ، حرف های خوب می زنند ؛ ولی از دین خارج می شوند ؛ همان گونه که تیر از کمان خارج می شود . این ها خوارج آخر الزمان هستند ، هر مسلمانی که به این ها می رسد باید این ها را بکشد ، این دستور صریح پیامبر (ص) است که این روایات در صحیح بخاری آمده است .

امشب از صحیح مسلم هم نشان خواهم داد و قصد دارم که هر مطالبی را که بیان می کنم تأییدیه آن را از علمای اهل سنت با پخش کلیپ داشته باشیم .

کتاب صحیح بخاری ، نویسنده محمد بن اسماعیل بخاری ، چاپ دار ابن کثیر در سال ۱۴۲۳ هـ ، ۲۰۰۲م ، صفحه ۲۵۲ روایت ۱۰۳۷ از پسر عمر نقل می کند :

که پیامبر اسلام (ص) می فرماید :

اللهم بارک فی شامنا و فی یمننا قال : قالوا وفی نجدنا . قال : قال : هناک الزلازل والفتن وبها یطلع قرن الشیطان .

خدایا شام و یمن را مبارک گردان . شخصی که اهل نجد بوده ، می گوید پس نجد چه شد ؟ فرمودند : آن جا سرزمین آرامش نیست ، سر زمین فتنه هاست و شاخ شیطان از آن ظهور می کند .

ان شاء الله شرح علمای اهل سنت را بیان می کنیم که مقصود از این روایت فقط و فقط وهابیت است . روایت بعدی صفحه ۱۷۵۵ کتاب الفتن ، باب ۱۶ : باب قول النبی (ص) الفتنه من قبل المشرق ، روایت ۷۰۹۳ از ابن عمر که از پیامبر (ص) شنید که به طرف مشرق اشاره می کرد و می فرمود :

ألا إن الفتنه هاهنا من حیث قرن الشیطان

بدانید که فتنه در این جاست و شاخ شیطان از این جا طلوع می کند .

روایت بعدی : روایت ۷۰۹۴ :

ذکر النبی (ص) اللهم بارک فی شامنا ، اللهم بارک فی یمننا ، قالوا یا رسول الله وفی نجدنا ، قال : اللهم بارک فی شامنا ، اللهم بارک فی یمننا ، قالوا وفی نجدنا ، فأظنه قال فی الثالثه : هناک الزلازل والفتن وبها یطلع قرن الشیطان

پیامبر (ص) فرمود : خدایا شام را مبارک گردان ، یمن را مبارک گردان ، سؤال کردن نظرتان در مورد نجد چیست ؟ باز هم فرمود : خدایا شام را مبارک گردان ، یمن را مبارک گردان ، دوباره از نجد پرسیدند که ایشان در دفعه سوم فرمودند : آن جا سرزمین فتنه است و شاخ شیطان از آن جا ظهور می کند .

روایت زیاد است که ان شاء الله ما از زبان علمای اهل سنت آن را بیان می کنیم؛ ولی به خاطر ضیق وقت همه آن ها را نمی توانیم بخوانیم .

روایت دیگری در صحیح مسلم ، چاپ دار الطیبه ریاض عربستان سعودی ، در صفحه ۴۷۴ ، کتاب الزکاه باب ۴۸ ، باب التحریض علی قتل الخوارج :

روایتی نقل می کند از سوید بن غفله که امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (ع) فرمودند که از رسول خدا (ص) نقل کردند که ….

سمعت رسول الله (ص) یقول : سیخرج فی آخر الزمان قوم أحداث الأسنان ، سفهاء الأحلام ، یقولون من خیر البریه ، یقرأون القرآن لا یجاوز حناجرهم ، یمرقون من الدین کما یمرق السهم من الرمیه ، فإذا لقیتموهم فأقتلوهم ، فإن فی قتلهم أجرا لمن قتلهم عند الله یوم القیامه

شنیدم از رسول خدا (ص) که فرمودند : در آخر الزمان قومی خروج می کنند که بچه سال هستند ، سفیه و بی عقل هستند ، حرف های خوب می زنند از سنت پیامبر (ص) می گویند ، قرآن هم می خوانند ؛ اما قرآن از حنجره های آن ها بالاتر نمی رود ، این ها از دین خارج می شوند ؛ همان گونه که تیر از کمان خارج می شود ، به آن ها که رسیدی ، بکش ؛ زیرا هر کس از آن ها را بکشد خداوند در قیامت به او پاداش می دهد .

این دستور رسول خدا (ص) است . این روایت دقیقا بر وهابیت تطبیق می کند ، وهابیتی که طبق گفته شمس الدین ذهبی پیروان ابن تیمیه همه آدم هایی هستند که از نظر عقلی ، کم عقل هستند . در ادامه این مطلب آقای شمس الدین ذهبی را مفصل نقل می کنیم .

 

کلیپ ۱ :

شیخ محمد زغموط : وهابی ها از نسل خوارج هستند

شیخ محمد زغموط رئیس مجلس اسلامی فلسطین ، اعظم الله اجورکم . امروز یکی از حامیان فلسطین را از دست دادید ، شخصیتی را از دست دادید که امت اسلامی را به وحدت برای آزادی فلسطین دعوت می کرد . شخصیتی که یک کلمه حرف تفرقه انگیز نزد ، در باره این روز غم انگیز چه می گویید شیخ محمد ؟

شیخ محمد زغموط : فرمایش خداوند را می گویم که فرمود :

من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه ومنهم من ینتظر وما بدلوا تبدیلا ( احزاب / ۲۳ )

فرمایش رسول خدا را که فرمود : علما وارثان پیامبر هستند و نیز فرمود : اگر خدا کسی را دوست داشته باشد ، شهادت را نصیبش می کند .

اولا به همه تسلیت عرض می کنم و از خداوند می خواهم که شهادت برادرم را قبول کند ؛ زیرا ایشان به منزله برادرم بود . دکتر محمد البوطی که ایشان را از نزدیک می شناختم و با هم صحبت می کردیم و در مورد منافع مسلمانان صحبت می کردیم و در مورد وحدت و چیز هایی که فتنه را از بین می برد ، و این شخص به منزله یک امت بود .

این هایی که این کار بسیار زشت را انجام داده اند ، اگر فرمایش پیامبر را که فرمود : به خدا سوگند که خراب کردن کعبه آسان تر ( گناهش کمتر است ) است از کشتن یک مسلمان بی گناه می خواندند ، این کار را انجام نمی دادند .

چگونه است که یک عالم مبلغی که پیرو سنت رسول الله (ص) است و از مسلمانان بیشتر از ۶۰ سال دفاع می کند و مبلغ و مربی است ، چه بسیار علمایی که در نزد او درس خواندند و مبلغان زیادی را تربیت کردند ، جدال و اختلاف نمی کرد ؛ زیرا من و او می دانیم که خداوند اگر بخواهد بر قومی غضب کند ، جدال و اختلاف را در بین آن ها می اندازد و ما از جدال و اختلاف دوری می کردیم .

ما با برادرانمان از تمام مذاهب گفتگو می کردیم و اصول را از آن ها قبول می کردیم و آن ها از ما قبول می کردند ؛ چون که مسلمانان بر اصولی اجماع دارند ، اما اگر در فروع اختلاف شد ، این اشکالی ندارد .

من می گویم : این وهابی هایی که از نسل خوارج هستند ، که از خارجی به خارجی دیگر منتقل شدند تا به این زمان رسیدند ، این وهابی ها خوارج امت هستند ، قاتلان امت هستند ، اعوان آمریکا و صهیونیسم هستند ، این ها ساخته و پرداخته دشمنان امت هستند .

مجری : کسی که بوطی را کشت مسلمان بود ، قبل از شهادتش کلامی شنیدیم از کسی که عمامه پیامبر بر سر می گذارد و کسی که ادعای اعلمیت می کند ، فتوا دادند به کشتن شیخ محمد سعید رمضان البوطی و حرمتش را شکستند و دینش و محبتش به پیامبر را مراعات نکردند .

به تمام صفات ناشایست متهمش کردند ؛ سپس خونش را مباح دانستند .

نظر اسلام درباره این اشخاص که فلسطین و بنیامین نتانیاهو را فراموش کردند و قدس که الان دارد ویران می شود را فراموش کرده اند و فتوا دادند به کشتن شخصی مثل محمد سعید رمضان البوطی ، چیست ؟

شیخ محمد زغموط : این وهابی ها ارتباطی به اسلام و مسلمین ندارند ، این ها خوارج این امت هستند ؛ همان گونه که عرض کردم . این ها ساخته دست صهیونیسم جهانی و ساخته دست طاغوت بزرگ آمریکا هستند ، این ها شاگردان سی آی ای و موسادند .

همه این ها و علمایی که از این ها طرفداری می کنند ، علمای سوء هستند که پیامبر (ص) درباره آن ها خبر داده است و کسانی که عالم درباری هستند و به نفع پادشاه فتوا می دهند و روایات را به نفع پادشاه تحریف می کنند .

این ها شاهد قول پیامبر (ص) هستند که فرمودند بدترین مردم کسی است که دینش را به خاطر دنیا بفروشد و بدتر از آن کسی است که دینش را به خاطر دنیای دیگری بفروشد و این ها کسانی هستند که دینشان را به دنیای دیگران می فروشند .

مجری :

سخنان شیخ زغموط را شنیدید که در باره وهابیت چه گفتند . این ها علمای اهل سنت هستند که می دانند پیامبر (ص) درباره وهابیت چه فرموده اند و شاید تطبیق وهابی ها با این روایات برای خیلی از عزیزان حجت نباشد ؛ ولی زمانی که یک عالم اهل سنت این تطبیق را انجام می دهد و به طور قطع این سخنان را می گوید ، قطعا برای آن ها باید حجت شود .

استاد یزدانی :

اما تصریح علمای اهل سنت در طول تاریخ که وهابی ها خوارج زمان و شاخ شیطان می باشند . از نزدیک ترین افراد به محمد بن عبد الوهاب شروع می کنیم .

شیخ سلیمان بن عبد الوهاب : وهابی‌ها همان خوارج و شاخ شیطانی هستند که پیامبر (ص) پیش بینی کرده است:

متوفای ۱۲۱۰ هـ که شش سال قبل از محمد بن عبد الوهاب از دنیا رفت .

کتاب الصواعق الإلهیه فی الرد علی الوهابیه ، نویسنده سلیمان بن عبد الوهاب ، یکی از بهترین کتاب ها در رد وهابیت . این کتاب با تحقیق السراوی که ماجستر هست در علوم اسلامی و در فقه مقارن تخصص دارد ، است . در صفحه ۱۳۷ به بعد ،

فصل التاسع عشر حول قول النبی (ص) : رأس الکفر نحو المشرق

فصل نوزدهم که در باره سخن پیامبر (ص) است که رأس کفر از شرق ظهور می کند .

ومما یدل علی بطلان مذهبکم ما فی الصحیحین عن أبی هریره عن النبی (ص) أنه قال : رأس الکفر نحو المشرق

از چیز هایی که دلالت دارد بر بطلان مذهب وهابیت ، روایتی است ابو هریره از رسول خدا ( ص) نقل کرده است که فرمودند : سر کفر از شرق ظهور می کند .

این روایت اول است که محقق هم در پایین صفحه آدرس داده است . بخاری ( ج ۶ / ص ۴۵۰ ) و مسلم ( حدیث ۵۲ و حدیث ۸۵ ) و احمد بن حنبل در مسند ( ج۲ / ص۴۱۸ و ص۴۲۴و ص۵۰۶ ) ….

روایت دوم در صفحه ۱۳۸ :

وفی روایه : الإیمان یمانی ، والفتنه من هاهنا حیث یطلع قرن الشیطان

ایمان از یمن سر در می آورد و فساد ، فتنه ، انتحار ، خود کشی و کشتار مردم از آن جا ؛ یعنی شرق بیرون می‌آید، همان جایی که شاخ شیطان ظهور می کند .

باز روایت دیگری که عبد الله بن عمر از رسول خدا (ص) نقل می کند :

أنه قال : وهو مستقبل المشرق : إن الفتنه هاهنا

رسول خدا (ص) در حالی که رو به مشرق بود فرمودند : فتنه از این جا ظهور می کند .

باز هم محقق همان آدرس هایی که دادیم ، در پایین صفحه داده است .

در صفحه بعد باز روایت دیگری از بخاری آورده ، همان روایتی که ما گفتیم .

اللهم بارک فی شامنا ویمننا ، اللهم بارک فی شامنا ویمننا …

قالوا : وفی نجدنا قال : اللهم بارک فی شامنا ویمننا .

وقالوا : فی نجدنا … قال الثالثه : هناک الزلازل والفتن ، ومنها یطلع قرن الشیطان .

رسول خدا (ص) برای بار سوم فرمودند که آن جا سر منشأ فتنه است و از آن جا شاخ شیطان ظهور می کند .

باز روایت دیگری از احمد بن حنبل نقل می کند و در صفحه بعد برادر محمد بن عبد الوهاب می نویسد :

اشهد أن رسول الله ( صلی الله علیه وآله ) لصادق فصلوات الله وسلامه وبرکاته علیه و علی آله وصحبه أجمعین لقد أدی الأمانه وبلغ رساله

من شهادت می دهم که پیامبر (ص ) راست گفته …

ایشان امانت خود را ادا کرد و رسالتشان را رساند .

و بعد از خود ابن تیمیه نقل می کند که منظور از شرق مدینه همان جایی است که مسیلمه کذاب از آن جا ظهور کرد و آن منطقه همان سرزمین نجد است و وهابیت هم از آن جا به وجود آمده است .

بعد دلیل می آورد که چطور این روایت بر وهابیت تطبیق می کند و بعد روایات متعددی را بیان می کند :

أن النبی صلی الله علیه وسلم ذکر أن الإیمان یمانی ، والفتنه تخرج من المشرق ذکرها مرارا

پیامبر اسلام گفتند که ایمان از یمن است و فتنه از مشرق خارج می شود که این مطلب را چند مرتبه تکرار کردند .

باز روایت دیگری که پیامبر اسلام (ص) برای مردم حجاز بارها دعا کرد ؛ اما برای مردم شرق مدینه که همان سرزمین نجد است دعا نکرد و اصلا حاضر نشدند که دعا کنند.

در صفحه بعد مطالب جالب تری را بیان می کند :

بل بلغنا أن ما فی الأرض أکثر من هذه الامور فی الیمن ، والحرمین وبلدنا هذه هی أول من ظهر فیه الفتن ….

تا آن جایی که

وأنتم ألان مذهبکم إنه یجب العامه اتباع مذهبکم وأن من اتبعه ولم یقدر علی أظهاره فی بلده وتکفیر أهل بلده ، وجب علیه الهجره إلیکم وأنکم الطائفه المنصوره وهذا خلاف الحدیث فإن رسول الله (ص) أخبره الله بما هو کائن علی أمته إلی یوم القیامه ….

الان وضعیت طوری شده که شما واجب می دانید که همه مسلمان ها از مذهب شما تبعیت کنند و اگر کسی از شما پیروی کند و نتواند آن را در شهر خود اظهارکند و بگوید که وهابی شده و نتواند مردم شهرش را تکفیر کند ، واجب هست که به سرزمین نجد هجرت کند و شما فکر می کنید که طائفه منصوره هستید ؛ در صورتی که این حرف شما خلاف حدیث پیامبر اسلام (ص) است که خداوند او را آگاه کرد از آن چه که بر امتش اتفاق می افتد تا روز قیامت …

تا جایی که می گوید که سرزمین نجد ، سرزمین مسیلمه کذاب هیچ وقت نمی تواند دار الایمان باشد ؛ اما شما سرزمین مسیلمه کذاب را دار الایمان کردید و دار الهجره قرار دادید و بقیه سرزمین های اسلامی حتی حرمین شریفین را دار الحرب و دار الکفر خواندید .

این خلاف روایت رسول خدا (ص) است که در باره حرمین و یمن چه فرمودند ….

فصل العشرون : قول النبی (ص) : لا أخشی علیکم أن تشرکوا بعدی

فصل بیستم که سخن رسول خداست که فرمودند که من نمی ترسم که بعد از من مشرک شوید .

روایتی را نقل می کند که پیامبر بزرگوار اسلام (ص ) فرمودند که :

إنی لست أخشی علیکم أن تشرکوا بعدی ، ولکن أخشی علیکم الدنیا …

من نمی ترسم که بعد از من شما مشرک شوید یعنی بعد از من شما مشرک نخواهید شد ، من می ترسم که شما گرفتار دنیا شوید و دنیا شما را هلاک کند ؛ اما از این که مسلمان ها بعد از من مشرک شوند ، نمی ترسم .

این خیلی واضح است شما می گویید که همه مسلمان ها بعد از پیامبر (ص) مشرک شدند تا زمان ابن تیمیه که او آمد تلاش کرد تا مسلمان شدند . بعد از ابن تیمیه دوباره مشرک شدند تا زمان محمد بن عبد الوهاب . الان هم همه مشرک هستند جزء وهابی ها .

و این خلاف گفته رسول خدا (ص) است . در این کتاب مطالب بسیار زیبایی هست ؛ اما ما نمی توانیم همه آن ها را بخوانیم . ان شاء الله در آینده این مطالب را می خوانیم .

مجری :

کلیپی در همین زمینه آماده کردیم که وهابیت همان خوارجی هستند که پیامبر در باره آن ها پیش بینی کرده بودند .

کلیپ ۲ :

مولوی شکری : وهابی ها از نسل ذوالخویصره تمیمی هستند

مولوی شکری : مسلمانان اساس این ها (وهابیت) از کجا پیدا شده است ؟

اساس این ها بر گرفته از ذوالخویصره است که در مقابل و روبه روی پیامبر (ص) بی ادبی کرد . این شخص دچار کوته نظری بود ، شخصی که دچار تکبر و خود راضی باشد ، ادعای خدایی نیز می کند ؛ چون از خود راضی بود ، لذا پیامبر را متهم به بی عدالتی و ظلم کرد .

پناه می بریم به خدا ، اگر همان صحابه و عالمانی که در اطراف پیامبر بودند ، الان بودند از زبان وقلم و قتل وهابیت در امان نبودند که پناه می بریم به خدا امروز علمای برجسته و ملت مسلمانان از دست و زبان و قلم آن ها در امان نیستند یا با تکفیر کردن و گمراه دانستن ، اهل بدعت دانستن آن ها با ده ها نام و نشان دیگر متهمشان می کنند .

ابی سعید گوید که پیامبر غنیمت را تقسیم کرد . ذوالخویصره مردی از بنی تمیم به پیامبر گفت با عدالت رفتار کن . پیامبر فرمود چه کسی می خواهد عادل باشد ، اگر من نباشم . اگر به عدالت رفتار نکنم خسران خواهم کرد .

عمر گفت اجازه بده سرش را جدا کنم . حضرت فرمود : رهایش کن.

پیامبر (ص) فرمود : قومی هستند که نماز شما را با نمازشان و روزه شما را با روزه شان تحقیر می کنند ، قرآن می خوانند در حالی که از حنجره شان تجاوز نمی کند ، از دین اسلام خارج می شوند ؛ همان گونه که تیر از هدف ( شکار ) خارج می شود . ( صحیح بخاری / حدیث ۳۱۶۳ و صحیح مسلم / حدیث ۱۰۶۴ )

مجری :

ملاحظه فرمودید که علمای اهل سنت با هر زبان و هر گرایش و قومیتی از وهابیت اعلان برائت می کنند و می دانند و تطبیق می دهند روایتی که پیامبر (ص) در خصوص وهابیت و ظهور آن ها بیان فرموده بودند .

استاد یزدانی :

نفر بعدی که تصریح می کند که وهابی ها همان خوارج زمان هستند :

علامه الصاوی المالکی : وهابی‌ها همان خوارج زمان هستند که خون و مال مسلمانان را مباح می‌داند:

از بزرگان مالکی مذهب است که بر تفسیر جلالین جلال الدین سیوطی حاشیه ای نوشته است . کتاب حاشیه العلامه الصاوی علی تفسیر الجلالین ، در صفحه ۷۸ ، جلد ۵ : در ذیل آیه :

فلعلک باخع نفسک علی آثارهم إن لم یؤمنوا بهذا الحدیث أسفا

وقیل هذه الآیه نزلت فی الخوارج الذین یحرفون تأویل الکتاب والسنه ویستحلون بذلک دماء المسلمین واموالهم لما هو المشاهد الان فی نظائرهم وهم فرقه بأرض الحجاز یقال لهم الوهابیه

این آیه در مورد خوارج نازل شده کسانی که تأویل قرآن و سنت را تحریف می کنند و به همین وسیله خون و مال مسلمین را حلال می دانند و الان ما نظیر این را مشاهده می کنیم و آن ها فرقه ای هستند در سرزمین حجاز که به آن ها وهابی گفته می شود .

یحسبون أنهم علی شیء ألا إنهم هم الکاذبون ، استحوذ علیهم الشیطان ، فآنساهم ذکر الله ، اولئک حزب الشیطان ، ألا إن حزب الشیطان هم الخاسرون ، نسأل الله الکریم أن یقطع دابرهم .

آن ها فکر می کنند که بر حق هستند ، آگاه باشید که آن ها دروغگو هستند ، شیطان بر آن ها مسلط است و خداوند را فراموش کرده اند ، آن ها حزب شیطان هستند ، حزب شیطان خسارت دیده هستند ، از خداوند می خواهیم که نسل وهابیت را از سرزمین های اسلامی برچیند .

چقدر زیبا با استفاده از آیات قرآن کریم پوتک های محکمی بر سر وهابیت می کوبد . امیدواریم که این دعای علامه صاوی مالکی به اجابت برسد و روزی را ببینیم که وهابیت برای همیشه از سرزمین های اسلامی پاک شده .

البته در چاپ هایی که وهابیت انجام داده اند این مطالب از این کتاب حذف شده است . نسخه تحریف شده این کتاب هم هست که از قسمت « لما هو المشاهد … هم الکاذبون » حذف کردند .

مجری :

بحث تحریف کتب توسط وهابیت یکی ، دو تا نیست ؛ حتی صحیح بخاری هم تحریف شده که شاید شما دیده باشید و در شبکه هم بعضی از آن ها مطرح شده است .

اما سخنان شیخ علی جمعه را خواهیم دید که در رابطه با وهابیت است .

کلیپ ۳ :

شیخ علی جمعه از مفتیان مصر : وهابی‌ها از نسل خوارج هستند و پیامبر ظهور آنان را پیش بینی کرده است:

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به ما دستور داده که از قرآن و سنت رسول الله (ص) پیروی کنیم و به ما هشدار داده که از اصحاب فتنه ظاهری و باطنی قومی به وجود می آیند با عمری اندک ، تصوراتی ابلهانه ؛ ولی کلام برترین مخلوقات ( رسول خدا ) را می گویند. قرآن می خوانند ؛ ولی از حنجره آن ها عبور نمی کند ، خوشا به حال کسی که آن ها را می کشد یا به دست آن ها کشته می شود .

کسی که آن ها را می کشد به خدا از آن ها نزدیک تر است . پیامبر (ص) به ما هشدار داده است از سگ های جهنم و فرموده است که خوارج سگ های جهنم هستند .

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به ما هشدار داده است از کسانی که تصورات ابلهانه دارند . پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به ما هشدار داده است از مفسدین در زمین که کلام رسول الله را می خوانند ؛ ولی رسول الله (ص) از آن ها بیزار است .

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به ما هشدار داده است از آن هایی که دروغ می بندند به خدا و رسول او . پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به ما هشدار داده است از کسانی که بدون معرفت و بیان سخن می گویند و مؤمنین را در دینشان متهم می کنند .

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به ما هشدار داده است از این قوم و فرموده : خارج می شود از نسل این شخص اقوامی که از دین خارج می شود ؛ همان گونه که تیر از کمان خارج می شود .

خوشا به حال کسی که آن ها را بکشد یا به دست آن ها کشته شود . آن ها بر دین و مؤمنین و جامعه اسلامی فرافکنی می کنند .

بله پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم در شأن آن ها فرموده است : نماز و روزه خودتان را در مقابل نماز و روزه آن ها کوچک می دانید . وفرمود : من بیزارم از کسی که بر امت من خروج کرده و فرقی بین فاسق و متقی نمی گذارد ، من بیزارم از او در روز قیامت .

بله این ها کسانی هستند که بدون علم در چیزهایی که نمی فهمند سخن می گویند . آن ها بلای زمان هستند .

فإنا لله وإنا إلیه راجعون وسیعلم الذین ظلموا أی منقلب ینقلبون .

مجری :

سخنان شیخ علی جمعه را شنیدید که باز هم تطبیق روایات پیامبر (ص) با وهابیت ، این هم شاهد مثال دیگری که بینندگان عزیز دیدند . قطعا آن دسته از وهابیونی که بیننده شبکه ما هستند ، مقداری فکر کنند که این مطالب چیست و چرا علمای اهل سنت چنین چیزهایی را می گویند ؛ البته اگر قبلا شنیده باشند و نخواهند بپذیرند ، حتی اگر هزاران کلیپ را ببینند ، هیچ گاه نمی پذیرند .

ما فقط این را به شیعیان بگوییم که خط وهابیت از خط اهل سنت جدا ست و اهل سنت هم بدانند که وهابیت چه فرقه ای است و پیامبری که اهل سنت معرفی کردند و لو در صحیح بخاری ، از آمدن این فرقه خبر داده اند ؛ حتی فرمودند که اگر آن ها را دیدید بکشید ، تعبیری که در صحیح مسلم بود و استاد یزدانی آن را نشان دادند .

استاد یزدانی :

شیخ علی جمعه هم ، همان روایت را خواندند و تصریح کردند که هر کس یک وهابی را دید ، بکشد و این فتوایی است که علمای اهل سنت داده اند و در روایات صحیح مسلم است ؛ اما ما اعتقادی به کتاب های آن ها نداریم .

نفر بعدی که تصریح دارد که وهابیت همان خوارج زمان هستند

علامه مولانا خلیل احمد سهارنپوری: محمد بن عبد الوهاب نجدی خون و مال و آبروی مسلمین را حلال می داند و آن‌ها همان خوارج هستند:

بزرگترین عالم اهل سنت در شبه قاره است و طرفداران زیادی دارد که فکر نکنم کسی باشد که در شبه قاره ایشان را نشناسد . کتابی دارد به نام المهند علی المفند یعنی عقائد علماء اهل سنه دیوبند . ایشان بزرگ دیوبندی ها در شبه قاره است که شامل افغانستان ، پاکستان وهندوستان و شرق ایران می شود .

این کتاب در انار کلی لاهور چاپ شده ، صفحه ۴۵ ، سؤال ۱۲ :

قد کان محمد بن عبد الوهاب النجدی یستحل دماء المسلمین و اموالهم واعراضهم وکان ینسب الناس کلهم إلی الشرک ویسب السلف کیف ترون ذلک

محمد بن عبد الوهاب نجدی خون و مال و آبروی مسلمین را حلال می داند و همه مردم را مشرک می داند و به سلف صالح فحش می دهد نظر شما درباره او همه اهل قبله را مشرک می داند ، چیست ؟

جواب می دهد که نظر ما در باره آن ها ، همان نظر صاحب درالمختار است که نشان خواهیم داد که آن ها خوارج هستند .

اگر عربی آن را بخوانیم وقتمان گرفته می شود ؛ بنابراین ترجمه آن را در کتاب عقائد اهل سنت و جماعت در رد وهابیت و بدعت ، نویسنده مولانا سهارنپوری با ترجمه مولانا عبد الرحمن سربازی ، مدیر مدرسه عربیه اسلامیه چابهار و امام جمعه چابهار و از بزرگترین علمای اهل سنت است .

این کتاب ترجمه کتاب المهند علی المفند می باشد

جواب سؤال ۱۲ : برائت علمای دیوبند از عقائد وهابیت

به نظر ما حکم آن ها همان است که صاحب کتاب درالمختار فرموده است . خوارج گروهی است دارای شوکت و قوت که بر امام با تأویل خروج نمودند و عقیده دارند که امام مرتکب باطلی کفر و معصیت است که قتال با او را واجب می سازد و با همین گونه تأویل آن ها تعرض به جان و مال ما را به خود حلال تصور می کنند و زن های ما را به اسارت و بردگی می گیرند .

این مطلب را علامه سهارنپوری می گوید و بعد مولانا عبد الرحمن سربازی ترجمه می کند . این دو ، عالم شیعه نیستند .

می گویند وهابی ها زن های اهل سنت را به اسارت و بردگی می گیرند و سپس می فرماید : حکم آن ها همانند حکم باغیان است و کافر قرار ندادن ما آن ها را صرفا به این خاطر است که این کارشان از راه تأویل است هر چند که تأویل آن ها هم باطل است .

مطالب متعدد دیگری می آورد که ما فرصت خواندن همه آن ها را نداریم .

این کتاب در زاهدان هم یافت می شود و در شبه قاره هم فراوان است .

بنابراین نظر مولانا عبد الرحمن سربازی هم که امام جمعه چابهار و از علمای اهل سنت شرق کشور می باشد ، این است که وهابی ها خوارج زمان هستند و خون مسلمین را حلال می داند و زن های اهل سنت را به اسارت می گیرند .

مجری :

کلیپی از مولوی سربازی آماده کردیم که از وهابیت اعلان برائت کرده اند و هم چنین تطبیق دادند وهابیت را طبق نظر ابن عابدین حنفی که چند بار در شبکه هم نشان داده شد ، از زبان مولوی سربازی :

کلیپ ۴ :

مولوی سربازی: وهابی‌ها همان خوارج هستند:

وهابیت خطری است از نظر علمای اهل سنت و جماهیر اهل سنت و مذاهب اربعه و حالا رشد خیلی عجیب و بدجوری پیدا کردند . علمای دیگر هم نوشته اند ، علامه شامی معروف است . سید محمد امین ابن عابدین که این ها مثل خوارج عمل می کند و کارهایی دارند می کنند . خود را فقط مسلمان می شمارند و غیر خود را مسلمان نمی دانند . قتل و کشتن مسلمین را این ها مثل خوارج جایز می دانند .

مجری :

باز هم تطبیق وهابیت با روایات پیامبر (ص) که فرمودند که خوارج آخر الزمان هستند و اگر کسی این ها را دید ، بکشند ؛ البته این نظر ما نیست و ما فقط آن را نقل می کنیم که ببینید موضعگیری علمای اهل سنت در این مورد چیست ؟

استاد یزدانی :

نفر بعدی که تصریح دارد وهابیت همان خوارج آخرالزمان هستند

محمد امین بن عمرعابدین : پیروان محمد بن عبد الوهاب ، خوارج زمان ما هستند:

در کتاب رد المختار علی رد المختار یا حاشیه ابن عابدین ، نویسنده آقای محمد امین بن عمر عابدین ، متوفای ۱۲۵۲ هـ یعنی هم زمان است با خود وهابی ها که دوره اول وهابیت از بین رفته و نزدیک دوره دوم است .

جلد ۶ ، چاپ دار العالم الکتب در ریاض عربستان سعودی . دقت کنید که این کتاب در عربستان چاپ شده و چطور نتونستند که این مطلب را حذف کنند ؟

کتاب الجهاد باب البغات ، صفحه ۴۱۳ : ما این مطلب را بارها و بارها نشان دادیم :

مطلب فی اتباع عبد الوهاب الخوارج فی زماننا

مطلبی در مورد پیروان محمد بن عبد الوهاب همان هایی که خوارج زمان ما هستند .

… کما وقع فی زماننا فی اتباع عبد الوهاب الذین خرجوا من نجد وتغلبوا علی الحرمین وکانوا ینتحلون مذهب الحنابله ، لکنهم اعتقدوا أنهم هم المسلمون وأن من خالف اعتقادهم مشرکون واستباحوا بذلک قتل أهل السنه وقتل علمائهم

همان طور که خوارج امیر المؤمنین علی (ع) را کافر می دانستند و خروج کردند بر ایشان و اعتقاد داشتند که هر کس با آن ها خروج نکند ، کافر است . این قضیه در مورد پیروان محمد بن عبد الوهاب هم اتفاق افتاده است ، آن هایی که از نجد خروج کردند .

حرمین شریفین را تصرف کردند و خودشان را به مذهب حنابله نسبت می دهند و خیال می کنند که مسلمان هستند و هر کس مخالف اعتقاد وهابیت را داشته باشد ، مشرک است ؛ به خاطر همین کشتن اهل سنت و علمای آن ها را حلال می دانند .

این حرف یک شیعه نیست ، حرف یک عالم اهل سنت است که این کتاب در شرق کشور هم طرفداران زیادی دارد و کتاب ابن عابدین از کتاب های تدریسی است .

حتی کسر الله تعالی شوکتهم وخرب بلادهم وظفر بهم عساکر المسلمین

تا این که خداوند شوکت آن ها را شکست و شهرهای آن ها را خراب کرد و سربازان مسلمین را بر آن ها پیروز کرد که در این جا مقصودش همان سربازان محمد علی پاشا و ابراهیم پاشا است که حکومت اول وهابی ها را در سرزمین نجد برای مدتی از بین بردند .

در مقدمه این کتاب هم مطلب جالبی از پرفسور محمد بکر اسماعیل استاد دانشگاه الازهر است که بر این کتاب تقریظ زده است .

ایشان در مقدمه کتاب گفته اند که این کتاب حاشیه ابن عابدین از بهترین و وسیع ترین کتاب های احناف است .

مجری :

باز هم در این خصوص کلیپی آماده کردیم که بینندگان عزیز توجه داشته باشند که در مورد تطبیق وهابیت با خوارجی که رسول خدا (ص) آمدنشان را تذکر دادند و باید مسلمین بدانند که چگونه با آن ها برخورد کنند .

کلیپ ۵ :

دکتر خالد فهمی: علمای مکه و مدینه، وهابی‌ها را خوارج زمان می‌دانستند:

دکتر خالد فهمی ، فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد و استاد در بخش خاورمیانه دانشگاه نیویورک و عضو گروه تاریخ مصر و گروه تاریخ آمریکا است .

ایشان مدرک مهمی را نشان می دهند که بر اساس آن علمای مکه و مدینه تصریح کردند که وهابیت خوارج آخر الزمان هستند .

دکتر خالد فهمی : من یک مدرک بسیار مهم دارم . مدرک عنوانش نامه ای است از علمای مکه به محمد علی ( فرمانده سپاه مصر ) است که در آن از وی به خاطر نجاتشان از وهابیون تشکر می کند .

آخر محرم ۱۲۲۸ ، دوم فوریه ۱۸۱۳

مدرکی طولانی است که در آن آمده است ، نه این مدرک نیست ، مدرک دیگری است که روی آن مهرهایی در حاشیه است ، بله همین است .

در بخش دوم آن که شما مشاهده می کنید ، می گوید : نامه ای از مفتیان ، خطیبان ، امامان ، مدرسان و علما ، و مهرهای آن ها در حاشیه موجود است .

این ها مفتیان بسیار مهمی هستند ، در آن ها خطیب مسجد الحرام و مسجد النبی و مفتی مکه و مفتی مدینه در آن موجود است . افراد عادی نیستند ، همگی دارای عناوین بزرگی هستند ، علمای حجاز هستند و نه هر شهری در حجاز ( مکه و مدینه ) در این نامه می گویند :

به استحضار شما می رسانند که لشکریان پیروز شما به نزد آن ها رفته و آن ها را از دست این اشرار خارجی نجات داده اند ، سر کشان تجاوز کار ، باغیان کافر ، کسانی که در جزیره العرب فساد می کردند و خون مسلمانان حلال می شمردند و راه تمامی حجاج بیت الله الحرام را بسته بودند .

خداوند را به خاطر این کار شما و نعمت بزرگ شکر گذاری می کنیم .

مجری : یعنی آن ها را از دست خوارج که همان وهابیون هستند نجات دادند .

دکتر خالد فهمی : از وهابیون کسانی که راه حج را بستند و کارها و آراء و افکار خود را ترویج کردند ، علمای اسلام در آن زمان ، نمی خواهیم از استانبول و الازهر صحبت کنیم ، علمای مکه و مدینه گفته اند که ما چنین اعتقادی را نمی شناسیم ، آن ها خوارج هستند .

این حالت زمانی است که وهابیون را در آن ببینیم .

مجری :

این هم سخنان دکتر خالد فهمی در مورد وهابیون بود . استاد یزدانی لطف کنید در مورد این مدرک توضیحاتی را بدهید .

استاد یزدانی :

ما قبلا از کتاب خود وهابی ها نشان دادیم که علمای مکه و مدینه طوماری را امضاء کردند که ما قبلا کافر بودیم ، که خداوند این دین جدید را رساند .

جالب است در این نامه ای که ایشان نشان دادند ، بعد از سقوط دولت اول وهابیت ، همان علما نامه ای به محمد علی پاشا ، فرمانده لشکر مصر می نویسد که ما این وهابیت را نمی شناسیم ، این ها خوارج زمان هستند ، این ها خون و مال مسلمین را حلال می دانند .

دقیقا همان نامه را دکتر فهمی نشان دادند .

نفر بعدی که وهابیت را خوارج زمان می دانند :

یوسف بن السید هاشم الرفاعی: وهابی‌ها همان عملکرد خوارج را دارند:

در کتاب نصیحه لإخواننا علماء نجد ، نویسنده یوسف بن السید هاشم الرفاعی ، با مقدمه آقای دکتر محمد سعید رمضان البوطی است ، صفحه ۷۷ به بعد در شماره ۴۸ می گوید :

تعملون عمل الخوارج …

شما همان کار های خوارج را انجام می دهید ، وقتی که یک نفر مسلمان پیش شما بیاید ، مخصوصا اگر طلبه باشد ،

تبدأون فی عقیدته أصحیحه عند کم أم لا ؟

عقیده او را بررسی می کنید که آیا عقیده او صحیح است یا نه ؟ نظرتان در این مورد چیست؟ .. یعنی تفتیش عقیده می کنید . این کار همان کاری است که خوارج انجام می دادند .

وهکذا کان یعمل الخوارج فیما سبق فکانوا إذا جاءهم أو مر بهم المسلم الموحد امتحنوه فإذا خالفهم قتلواه ،

اگر از منطقه خوارج کسی عبور می کرد ، دستگیرش می کردند و از او در مورد برخی از مسائل مثلا نظرشان را در مورد عثمان ، امیر المؤمنین علی (ع) می پرسید . اگر موافق بود که موافق ؛ ولی اگر مخالفت می کردند ، او را مشرک می دانستند و می کشتند .

این هم از کسانی که عمل وهابیت را ، عمل خوارج می دانستند .

کلیپ ۶ :

دکتر حسن الشافعی: وهابی‌های تندرو همان خوارج هستند:

سخنان دکتر حسن الشافعی ، مشاور ارشد الازهر و رئیس فرهنگستان عربی

مجری : به نظر شما این گروه های تند رو که با القاعده در ارتباط هستند ، خوارج هستند ؟

حسن الشافعی :

این که این گروه ها خوارج هستند ، هیچ شکی در آن نیست ؛ چون این ها خود را از صف امت اسلامی جدا کردند و بر ضد آن سلاح برداشتند و همین معنای خارجی بودن است . معنای مخالفت هم از نظر شرع و هم از نگاه دمکراسی این است که شما به صورت مسالمت آمیز نظر خود را اعلام کنید و از راه مسالمت آمیز برای رسیدن به قدرت رقابت کنید .

مجری :

این هم سخنان دکتر الشافعی در مورد وهابیت که مفصل تر از این است و در ادامه اگر به بحث های ما مرتبط بود ، باز هم از آن استفاده می کنیم .

استاد یزدانی :

نفر بعدی که تصریح دارد و مطالب زیادی در این باره نوشته است

سید احمد بن السید زینی دحلان: رسول خدا (ص) ظهور خوارج زمان ما را پیش بینی کرده بود:

در کتاب الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، نویسنده سید احمد بن السید زینی دحلان که مفتی مکه مکرمه در بین دو دوره حکومت وهابیت ، از بزرگان اهل سنت هستند .

در صفحه ۱۲۳ :

إخبار النبی بابن عبد الوهاب واتباعه

وقد أخبر النبی صلی الله علیه وآله وسلم عن هؤلاء الخوارج فی أحادیث کثیره ، فکانت تلک الأحادیث من أعلام النبوه النبی صلی الله علیه وآله لإنها من الأخبار الغیب

پیامبر اسلام (ص) به همه خبر داده از خروج خوارج و روایت در این باره بسیار زیاد است . این از نشانه های نبوت پیامبر است که از غیب خبر داده است . این روایات صحیحی هستند که هم در صحیح بخاری و هم در صحیح مسلم آمده است .

بعد روایات را به ترتیب می آورد :

یخرج ناس من قبل المشرق یقرؤون القرآن لا یجاوز تراقیهم یمرقون من الدین کما یمرق السهم من الرمیه ، لا یعودون فیه حتی یعود السهم إلی فوقه ، سیما هم التحلیق .

از شرق مدینه مردمانی خروج می کنند که قرآن زیاد می خوانند ؛ ولی از گلوگاه آن ها بالاتر نمی رود یعنی تأثیر ندارد . از دین خارج می شوند ؛ همان طور که تیر از کمان بیرون می رود . این ها به دین بر نمی گردند مگر این که تیر به کمان برگردد ، که این محال است . و سرهای آن ها همیشه تراشیده است .

روایت بعدی که از صحیح مسلم است :

سیخرج من آخر الزمان قوم أحداث الأسنان سفهاء الأحلام یقولون قول خیر البریه یقرؤون القرآن لایجاوز حناجرهم ….

در آخر الزمان گروهی خروج می کنند که سن کمی دارند ؛ اما افکارشان سفیهانه است . حرف های خوب می زنند و قرآن زیاد می خوانند که از حنجره هایشان بالاتر نمی روند

… فإذا لقیتموهم فاقتلوهم

اگر وهابی را دیدید ، بکشید ؛ زیرا کشتن وهابی ثواب دارد . این مطلب در کتاب آن ها ست .

در صفحات بعد هم روایات دیگری را بیان می کند در باره خوارج آخر الزمان و آن ها را با محمد بن عبد الوهاب و پیروانش تطبیق می دهند .

مجری :

در این جا سؤالی پیش می آید که این ها طبق فتوایی که داده اند وهابی را باید کشت ، اگر یک وهابی مقداری پول از یک شبکه وهابی دیگر به سرقت ببرند هم جایز است ؟

استاد یزدانی :

وقتی کشتن جایز باشد ، سرقت کردن هم از وهابی توسط یک وهابی دیگر هم جایز است . در آینده نشان می دهیم که خیلی چیزها در بین وهابی ها جایز است .

کلیپ ۷ :

دکتر السید جبر الحسنی: شاخ شیطان از نجد ظهور کرده است:

دکتر السید جبر الحسنی از علمای الازهر :

این خلاصه مسأله است که می خواهم بدانم نظر اجماعی علمای اسلام را بدانم قبل از این که شبهه مخالفین و خارجین از اجماع را بدانم که نام آن ها سلفی یا وهابی یا انصار السنه المحمدیه است .

همه این اسم های مختلف همه یک فکر هستند و با مجله توحید نیز ارتباط دارند و حزبی به اسم اصالت و حزبی به اسم نور در مصر و شبکه های ماهواره ای دارند مثل شبکه های ناس و رحمت …

همه این ها برای این است که بدانیم این مردمان چه می گویند ؟

ما نمی خواهیم به صورت پوشیده صحبت کنیم ؛ بلکه می خواهیم واضح صحبت کنیم ، یا به آن ها قرنیون گفته می شود ، نسبت به قرن (شاخ یا امت ) الشیطان .

این ها اسم های آن ها در کشور های مختلف است . یعنی بعضی از علما در کتب خویش آن ها را به قرنیون نامگذاری کرده اند ؛ زیرا قرن الشیطان از نجد بیرون می آید .

و نام آن ها را قرنی گذاشته اند ، تا آن ها را به قرن الشیطان نسبت دهند .

بعضی از مردم آن ها را وهابی می گویند ؛ زیرا این نظر در ابتدا از محمد بن عبد الوهاب شروع شد و آن ها را به او نسبت می دهند .

بعضی از مردم آن ها را سلفی می نامند ؛ زیرا آن ها خود را سلفی می دانند .

بعضی از علما آن ها را نجدیه می نامند ؛ زیرا در نجد رشد پیدا کردند .

این سخنان برای این است که فریب نام های مختلف آن ها را نخوری . ولی همه این ها یک فکر هستند .

همان طور که در صحیح بخاری آمده است که وقتی برای مردم شام دعای برکت را کرد و برای یمن نیز دعای برکت کرد ، به او گفته شد که برای نجد هم دعا کنید .

پیامبر (ص) فرمود : قرن الشیطان از آن جا بیرون می آید .

پیامبر (ص) راست می گفت که این فکر در نجد گسترش پیدا کرد . این یک مذهب شیطانی است که پیامبر (ص) آن ها را این چنین نامیده است .

که منجر به جدال و تفرقه و مراء و سوء الظن بین مسلمانان شده است و ناموس مسلمانان با اشکال گرفتن به مهمترین ثروت مسلمانان یعنی دین آن ها را حلال شمرده اند و ادعا کردند که آن ها مشرک هستند .

زائران قبور انبیاء و صالحین را قبر پرستان نامیدند . این مطالب در کتب آن ها تا این زمان موجود است و در نوشته جات آن ها نیز آمده است .

این تهمت بزرگی است و اگر کسی مسلمانی را به شرک متهم کند و او مشرک نباشد ، خود مشرک می شود ؛ زیرا تکفیر مسلمانان صحیح الاعتقاد کفر است .

همان طوری که غیر مسلمانان همین اعتقاد را نسبت به مسلمانان دارند .

مجری :

باز هم تطبیق دیگری از علمای اهل سنت در خصوص این که وهابیت همان خوارج زمان هستند و آن کسانی که پیامبر (ص) درباره آن ها تذکر داده بود که همه مسلمانان باید بدانند چگونه با آن ها رفتار کنند .

استاد یزدانی :

نفر بعدی که تصریح کرده بر این که وهابیت خوارج زمان هستند

سید شریف عبد الله بن سید شریف حسن پاشا: وهابیت شاخ شیطان و خوارج زمان هستند که پیامبر (ص) پیش بینی کرده است:

در کتاب صدق الخبر فی خوارج قرن الثانی عشر با تحقیق شیخ مرتضی المالکی است .

بیان ما ورد من الاحادیث فی نجد

أخرج امام البخاری فی صحیحه فی کتاب الفتن ما نصه باب قول النبی (ص) « الفتنه من قبل المشرق »

امام بخاری در صحیح خودش ، در باب الفتن که فتنه از شرق است ، روایتی را از پیامبر اسلام (ص) نقل کرده که ایشان در کنار منبر ایستادند و فرمودند :

الفتنه هاهنا ، الفتنه هاهنا من حیث یطالع قرن الشیطان أو قرن الشمس

فتنه از این جا به پا می شود ، فتنه از این جا به پا می شود ، و شاخ شیطان و یا شاخ خورشید از این جا خارج می شود .

باز در صفحه بعد روایت دیگری را بیان می کند که پیامبر (ص) در حالی که رو به شرق ایستاده بود فرمودند :

ألا إن الفتنه هاهنا من حیث یطلع قرن الشیطان

روایاتشان بسیار متعدد است که حدود ۳۰ یا ۴۰ صفحه روایت های متعدد می آورد ، که فرصت نیست که ما همه آن ها را نشان دهیم . روایاتی که خاص خوارج قرن ۱۲ است را هم می آورد :

فی آخر الزمان قوم یقرؤون القرآن لایجاوز تراقیهم یمرقون من الدین مروق السهم من الرمیه ….

این روایت را نقل می کند که هر مسلمان وظیفه دارد با آن ها بجنگد .

مطالب دیگری هم هست که بیان می کند ، متأسفانه ما وقت نداریم همه آن ها را نقل کنیم . تا جایی که جدول می کشد و وجه شباهت خوارج اول و وهابیون را نشان می دهد . دقیقا نظرشان با هم تطبیق می کند که خوارج الاولون چه می گویند و وهابیون چه می گویند ، صفحه به صفحه آن را بیان می کند و در ذیل آن آدرس می دهد .

این کتاب یکی از بهترین کتاب هایی است که در این زمینه نوشته شده است .

مجری:

اما کلیپ بعدی که آماده کردیم سخنان آقای کمال الهلباوی ، سخنگوی اخوان المسلمین در مصر بود .

کلیپ ۸ :

دکتر الهلباوی: مفتیان عربستان دشمنان اهل سنت و ملک عبد الله، قسمتی از منکر است:

دکتر الهلباوی ، سخنگوی اخوان المسلمین در مصر که در پاسخ به فتوای مفتی عربستان مبنی بر عدم جواز خروج بر حکام ظالم صحبت کرده اند :

ما کسی را می خواهیم که در مقابل ظلم بایستد ، آن ها ( مفتیان عربستان ) دشمنان به اهل سنت هستند و کسی را می خواهیم در جانب آزادی بایستد . اگر می گوید سنی است ، باید در محدوده افعال صحابه و رسول خدا (ص) و حکومت راشده و اوامر قرآن و اوامر سنت باشد .

خداوند به عدل و احسان و نیکی بستگان دستور می دهد و از فحشا و منکر و سرکشی نهی می کند ( نحل / ۹۰ )

سخنان ملک عبدالله ( پادشاه عربستان ) چیزی جزء قسمتی از منکر نیست ، که باید با آن جنگید .

مجری :

این هم سخنان یک عالم دیگر از اهل سنت که با هر نژاد و زبانی و از هر کشوری که باشند و با هرگرایشی سیاسی ، علیه وهابیت صحبت می کنند و وهابیت را با آن روایات رسول خدا (ص) درباره خوارج آخر الزمان تطبیق می دهند .

استاد یزدانی :

نفر بعد که خیلی علیه وهابیت مطالب متعددی دارد

نضال بن ابراهیم آله رشی: رسول خدا (ص) بدعت حشویه و ظهور خوارج زمان ما را پیش بینی کرده بود:

در کتاب رفع الغاشیه عن المجاز و تأویل و حدیث الجاریه ، کتاب بسیار جالبی است که صریحا علیه حشویه و وهابیت سخن گفته است . تألیف نضال بن ابراهیم آله رشی ، صفحه ۱۲ :

أما أهل البدعه من الحشویه « الوهابیه » : فقد جاءت الإشاره فی کلام النبی صلی الله علیه وآله بوصفهم وبیان منزلتهم فی الإسلام ، وأنهم خوارج هذه الأمه سابقا ولاحقا وسلفاو خلفا

اما بدعت گذاران حشویه که همان اهل حدیث هستند و وهابیت از آن ها می باشند . روایت پیامبر (ص) در مورد صفات و بیان منزلت آن ها در اسلام زیاد است . مضمون روایات این است که حشویه همیشه خوارج این امت هستند چه گذشتگان و چه آیندگان آن ها همه ، خوارج هستند .

روایاتی را نقل می کند ، همان روایاتی که ما هفته گذشته نقل کردیم که ذوالخویصره ، شخصی از بنی تمیم ، پیش رسول خدا (ص) آمد و به ایشان اعتراض کرد و گفت که شما عدالت را رعایت نمی کنید و بعد پیامبر (ص) پیش بینی کرد که از نسل این فرد ، شخصی خواهد آمد که در آخر الزمان ، از خوارج به حساب می آیند .

بعد در مورد ذو الخویصره مطالب مفصلی را بیان می کند . این مطالب برای ما خیلی مهم است که نشان می دهد وهابیت نسبت به رسول خدا (ص) بی ادبی می کنند . این ها همیشه در طول تاریخ ذلیل و خوار بودند … اما اشاعره عزیز بودند .

روایات را نقل می کند که سر های خود را می تراشند و صحبت ابن عابدین و دیگر بزرگان اهل سنت را می آورد که ما در این جا فرصت بیان همه مطالب را نداریم .

اما حرف آقای تقی الدین السبکی که بسیار مهم و جالب است :

أما الحشویه فهی طائفه رذیله جهال …

اما حشویه که همان اهل حدیث هستند و وهابیت هم از آن ها می باشد ، طائفه ای پست و جاهل هستند ، خودشان را به احمد بن حنبل نسبت می دهند ، در حالی که احمد بن حنبل از آن ها بیزار است

وما زالوا من حین نبغوا المستذلین ، لیس لهم رأس ولا من یناظر

این ها همیشه ذلیل و خوار بوده اند و هیچ وقت در طول تاریخ یک حشویه پیدا نشده که مرد مناظره باشد .

این حرف من نیست ، این حرف تقی الدین سبکی ، امام شافعی ها در زمان خودش است که می گوید نه قبلا کسی را برای مناظره داشته اند و نه در حال حاضر دارند و نه در آینده خواهند داشت .

مجری :

از شما بسیار تشکر می کنیم . برای هر کدام از بیننده های ما یقینی شده است که وهابیت ، همان خوارج زمان هستند و رسول خدا (ص ) در خصوص آمدن آن ها سخنانی دارند که در کتب اهل سنت آمده و علمای اهل سنت این روایات را با وهابیت تطبیق می دهند.

باید تفکرات و مشرب آن ها را شناخت و ان شاء الله شیعه و سنی در کنار هم در جهت رسوا کردن وهابیت و نشان دادن اسلام آن گونه که هست ، قدم بر می داریم و از خداوند می خواهیم که ما مسلمانان را در این راه توفیق عنایت کند .

در هفته های گذشته ، قسمتی از جنایت های وهابیت را نشان دادیم ، امشب هم یکی دیگر از این جنایت ها را به نمایش می گذاریم با آرمی که خود وهابی ها در فضای مجازی گذاشته اند و در کمپین های خود قرار داده اند تا دیگر شبهه ای برای کسانی که هنوز هم به انجام این جنایات توسط وهابیت شک دارند ، باقی نماند .

از بینندگان عزیز به خاطر پخش این تصاویر عذر خواهی می کنیم .

کلیپ ۹ :

ذبح کردن مسلمانان توسط وهابیت همراه با سر دادن شعار الله اکبر

این تصاویر توسط وهابی ها ضبط و منتشر شده است .

ذبح کردن مسلمان ها به دست جند الشام ، گروه تروریستی که در جاهای مختلف به خصوص در سوریه فعالیت دارد و این گونه جوان ها را ذبح می کند و بعد از آن تکبیر هم می گویند . یک غیر مسلمان که از اسلام چیزی نمی داند ، از تکبیر چه کارها و چه تصاویری به ذهنش می رسد .

به فضل خداوند از طریق این شبکه و این برنامه چنان آبرویی از این ها ببریم که در تاریخ ثبت شود و جنایات این وهابی ها را که خودشان در کمپین هایشان منتشر می کنند ، به صورت مستند نشان خواهیم داد تا همه ببینند و بشناسند که این وهابی ها چه فرقه کثیف و انحرافی هستند که چنگال توحش آن ها همه را در بر گرفته چه مسلمان و چه غیر مسلمان ، تکفیر هایی که همه را در بر می گیرد اهل سنت و علمای آن ها را و چه توهین هایی که مقدسات مسلمان ها دارند .

استاد یزدانی :

این کلیپ ناراحت کننده را بینندگان عزیز دیدند و الان یک کلیپ ببینید از ازدواج همجنس باز های مسلمانی که در عربستان درس خواندند و در آمریکا مسجد دارند .

کلیپ ۱۰ :

ازدواج با همجنس در آمریکا:

ازدواج به سبک وهابیت : در بین آمریکایی های مسلمان هم کسانی هستند که بین هویت دینی و جنسی خود تعارضی نمی بینند . این اقلیت یک رهبر دینی هم دارد به نام امام داعیه عبد الله ، ساکن واشنگتن .

امام عبد الله در عربستان سعودی فقه آموخته و هم جنس گرا بودن خود را پنهان نمی کند . می گوید : نص قرآن در مورد رابطه عاشقانه و ازدواج دو هم جنس ساکت است .

امام عبد الله : به نظر من قرآن مستقیما در مورد رابطه هم جنس گرایان حرف نمی زند . وقتی مردم در این رابطه به قرآن استناد می کنند ، به روایت لوط اشاره می کنند و تفسیرشان این است که عمل جنسی ، تعیین کننده گرایش جنسی شخص است .

این مشکل تفسیر آن ها ست .

مجری :

عقائد خاص این آقایون دارند . از این مطالب زیاد است که در آینده مطرح می کنیم و آن ها را رسوا خواهیم کرد . قطعا بهتر می توان در مورد این گروه ، قضاوت کرد .

ادامه این کلیپ ها را در هفته های آینده خواهیم دید .

بینندگان

بیننده : آقای نارویی از زاهدان – اهل سنت

در مورد موضوع برنامه می خواهم صحبت کنم . اولا ما گروه داعش را اصلا مسلمان نمی دانیم . کشتن هیچ مسلمانی جایز نیست .

استاد یزدانی :

خدمت شما سلام عرض می کنم . مذهب شما چیست ؟

بیننده :

بنده حنفی هستم .

استاد یزدانی :

این وهابی ها شما را یهود اهل سنت می دانند آیا این مطلب درست است ؟

بیننده :

من حنفی هستم و کاری به محمد بن عبد الوهاب ندارم و نه او را می شناسم . این ها اراجیف گفتند .

استاد یزدانی :

اگر اراجیف گفتند ؛ پس چرا با این کسانی که این توهین را به شما کردند ، این همه ارادت دارید و در شبکه های آن ها علیه ما حرف می زنید ؟

بیننده :

آقای یزدانی اول اجازه دهید که من درباره موضوع برنامه صحبت کنم و بعد در مورد آن صحبت می کنیم .

استاد یزدانی :

در باره موضوع برنامه چه حرفی دارید ؟ در خدمت شما هستیم .

مجری :

آقای نارویی من فکر می کردم که شما از گفته های خودتان در شبکه های دیگر پشیمان شده باشید ، من از بینندگان عزیز اجازه می خواهم که ابتدا کلیپی از ایشان ببینید که از برخی تماس های شما است با شبکه های وهابی و دروغ ها و اکاذیبی که آن جا گفته اید. من واقعا نمی خواستم وارد این مباحث شوم ؛ ولی اگر شما از خطوط قرمز ما رد شوید ، مثل آن برنامه ای که به علامه مجلسی جسارت کردید ، مطالب زیادی داریم که پخش کنیم .

کلیپ بعدی را ببینیم .

کلیپ ۱۱ :

آقای شریفی در شبکه ولایت گفت که بنده سیکل دارم . در یکی دیگر از سایت ها آمده بود که بنده کارشناس وهابیت هستم و زمانی که در شبکه کلمه با اسکایپ می آید ، خودشان روحانی هستند .

من از این تریبون می گویم که این قدر تهمت نزنند . بنده به این شبکه به برنامه تریبون آزاد زنگ زده بودم که هزار فحش به من دادند . حدیث از کتاب های خودشان خواندم ، در آخر به من گفتند که ناصبی و وهابی هستید . آخر هم تماس بنده را قطع کردند و نعوذ بالله گفتند که مثل عمر فرار کردی .

در شبکه های ولایت می گویند بیاید بحث علمی بکنیم ، بنده هر وقت در آن جا بحث علمی کردم ، مثل چند روز قبل که در مورد تکفیر بحث کردم ، از کتاب های خود شان احادیث خواندم و به من حکم ناصبی و وهابی را دادند و در شبکه کلمه می رویی و عین سگ دم تکان می دهی . بعد از آن تماس من را قطع کردند و گفتند که فرار کردی . در صورتی که به خدا قسم خودشان قطع کردند و حکم تکفیر بنده را هم دادند .

بنده دیروز در برنامه تریبون آزاد با این ها بحث علمی کردم و در آخر حکم کفر و ناصبی بودن بنده را دادند .

مجری :

این کلیپی از آقای نارویی بود . گروه رصد ما الحمد لله ، گروه قوی هستند و تمام موارد را ضبط می کنند . آقای نارویی شمایی که با شبکه های دیگر تماس می گیرید و به ما تهمت می زنید . فرمودید که :

۱ . شبکه ولایت تماس من را قطع کردند .

۲ . قطعا آقای شریفی روحانی هستند و برای خود حکم دادید .

۳. شبکه ولایت به شما گفته که مثل سگ دم تکان می دهید .

۴ . گفتید که ما به شما ناصبی گفتیم و حکم تکفیر شما را دادیم .

۵ . بعد از قطع کردن شما ما گفتیم که شما مثل عمر فرار کردید .

کدام یک از این سخنان شما صحیح است ؟

وقتی که شما با شبکه ما و استاد قزوینی تماس می گیرید ، این موارد را می دانند ؛ ولی به روی شما نمی آوریم . من از شما می خواهم که این موارد را رعایت کنید . ما دوست نداریم که بینندگان عزیز فکر کنند که شخصی برخورد می کنیم و خیلی از مطالب را در این جا مطرح کنیم که برای شما مشکل ساز شود .

ما اصلا نمی خواهیم که به خاطر این چیزها برای شما مشکلی ایجاد شود . ما از شما کلیپ های مختلفی داریم ؛ همان طور که ما و اساتید ما با شما محترمانه برخورد می کنیم ، شما هم محترمانه برخورد کنید و در شبکه های دیگر بحث های غیر واقعی مطرح کنید .

ما نظر شما را در مورد وهابیت و شبکه های وهابی چیست و با استاد یزدانی صحبت های خود را ادامه دهید .

بیننده :

شما پیرو مکتب اهل بیت هستید .

استاد یزدانی :

آقای نارویی سراغ بحث های دیگر نروید . شما این دروغ هایی را که گفتید اول ثابت کنید . اگر کلیپی دارید که یک نفر از کارشناسان شبکه ولایت به شما سگ گفته باشد، من اصلا دیگر به این شبکه نمی آیم .

بیننده :

اگر این طور باشد ، شما قول می دهید که دیگر نیاید .

مجری :

اگر کلیپی باشد که چنین تعبیری در مورد شما به کار برده باشند ، بنده هم دیگر به این شبکه نمی آیم . چرا شما در شبکه های دیگر به ما چنین تهمت هایی را می زنید . بیننده های ما ، مشرب و روش ما را می دانند . گاها شیعیان گرامی به استاد قزوینی ایراد می گیرند که چرا با اهل سنت این قدر نرم برخورد می کنید .

استاد یزدانی :

من یادم هست که با شما نزدیک ۲۰ دقیقه با شما صحبت کردم ، چطور شما می گویید که ۲ دقیقه هم وقت نمی دهیم .

بیننده :

من در این کلیپ کجا گفتم که به من ۲ دقیقه وقت می دهند . بنده گفتم زمانی که من را قطع کردند یعنی نا محدود .

مجری :

نا محدود شما را قطع کردند . یعنی وقتی شما با شبکه ولایت تماس دارید ، حق قطع تماس شما را نداریم . شما گفتید که شبکه ما به شما هزاران توهین کرده است و ناصبی و کافر خوانده .

استاد یزدانی :

آقای نارویی شبکه ولایت به شما سگ گفته یا نه ؟

بیننده :

در شبکه شما آقای کاظمی زنگ زدند و گفتند که ایشان مثل سگ دم تکان می دهند و آقای روستایی که کارشناس بودند ، سکوت کردند . استاد قزوینی هم گفته بودند که سکوت نشانه رضایت است . یعنی تأیید کردند . آقای کاظمی به من گفتند که ناصبی هستم و در مذهب شیعه ، حکمش قتل است .

مجری :

یک بیننده به شما چنین حرفی زده و شما در شبکه های دیگر گفتید که شبکه ولایت این حرف را به من زدند .

استاد یزدانی :

باید بیننده را هم بررسی کنیم که شما راست می گویید ؛ ولی کارشناسان ما هیچ وقت چنین حرفی را نزدند . پس کارشناسان ما این حرف را نگفتند .

مجری :

آقای نارویی آن بیننده شما را ناصبی خوانده ، آن بیننده به شما گفته که مثل خلیفه دوم فرار کردید ، آن بیننده به شما هزاران فحش داده است . یک مقدار انصاف داشته باشید ، خود شما به عنوان بیننده به علامه مجلسی گفتید دروغگو ، حالا کسی به ما بگوید که شبکه ولایت به علامه مجلسی گفته دروغگو .

بیننده :

آقای حسینی شما به ابوبکر ، لقب سگ را دادید . بنده در پاسخ به شبهات به شما زنگ زده بودم . من گفتم که ابوبکر یار غار پیامبر (ص) بود ، شما گفتید سگ اصحاب کهف هم در غار بوده است .

مجری :

من به شما گفتم که ابوبکر سگ است؟ . آقای نارویی شما مدرکی دارید یا مثل همین کلیپ قبلی شما می شود .

بیننده :

شما قسم بخورید که چنین حرفی نزدید ؟

مجری :

من به والله قسم که به هیچ گاه لقب این حیوان را به مقدسات شما ندادم .

بیننده :

حتی شما به حضرت عباس (ع) گفتید غلط کرد .

مجری :

آقای نارویی حضرت عباس (ع) برای ما خیلی مقدس هست . این حرف ها چیست که می گویید ؟ یک مقدار وجدان داشته باشید . برخوردی که در شبکه ولایت با شما می شود ، دیدید که به چه صورت است . زمانی که شما به کارشناسان ما تماس می گیرید ، شیعیان ناراحت می شوند و اعتراض می کنند که چرا با شما این قدر نرم برخورد می شود و به شما چرا این مقدار وقت داده می شود .

همان طور که در شبکه های دیگر گفتید که به شما لقب سگ داده شده ، الان می گویید که این لقب را به خلیفه اول دادید .

استاد یزدانی :

از این قبیل ادعا ها را همه می توانند ، بدهند . من هم می توانم بگویم که شما در پاسخ به شبهات زنگ زدید و فلان فحش را دادید . اگر مدرک دارید ، ارائه دهید . به صرف ادعا که نمی شود ، قبول کرد . ما همه تماس ها را ضبط می کنیم و باز بینی هم می شود ، اگر ثابت کردید ، ما آقای حسینی را جریمه می کنیم .

مجری :

شما بحث علمی در خصوص موضوع امشب دارید ؟

بیننده :

بله ، در مورد تکفیر در کتب تشیع بحث دارم . در مورد حکم کسانی که امامت را انکار می کنند . بحار الانوار ، ج ۶۵ ، صفحه ۲۴۴ :

فحکم منکر امامه فی ذلک الزمان ، حکم سائر الکفار فی وجوب قتلهم وغیر ذلک

این حدیث است .

استاد یزدانی :

بله مطلب هست ؛ ولی در مورد کسی است که در باره امامت جهد کند ، نه در باره هر کافری .

بیننده :

اقرار اسلام اهل سنت از روی تقیه است . نعمت الله جزایری گفته است .

استاد یزدانی :

جای دیگری نروید ، همین مطلب را بخوانید .

اگر برای کسی ثابت شود که امامت از ضروریات دین اسلام است ؛ در عین حال انکار کند ، این حکم در مورد او است ، نه در باره هر مسلمانی . در کجا چنین مطلبی را گفته است . مطلب را بخوان .

بیننده :

گفته حکم انکار امامت .

استاد یزدانی :

از قبل این مطلب را بخوان تا ثابت شود .

الخوارج والنواصب والباغی علی الإمام یجب قتله بنص القرآن .

دقیقا حکم اهل سنت است . یک بار قبل و بعد مطلب را بخوانید . کسی که برای او ثابت شود که امامت از ضروریات اسلام است و آن را انکار کند ، کافر است . در این که شکی نیست . شیخ مفید که از بزرگترین علمای ما است گفتند که اگر کسی جهد کند مثلا نماز را جهد کند ، کافر است .

مجری :

از شما تشکر می کنیم . یک نکته دیگر را هم بگویم که کلیپ دیگری هم از شما داریم ؛ ولی نمی خواهیم برای شما مشکلات امنیتی ایجاد شود . دوست داریم که مباحث به صورت علمی پیش رود . همان طور که در مورد دیگر بینندگان اهل سنت که نور چشمان ما هستند ، صدق می کند .

شما گفتید که داعشی ها کافر هستند و این تکفیر است . نکته دوم این که شما همین امروز با برنامه زیر ذره بین آقای کیانی تماس گرفتید و گفتید به من گفتند پدر سوخته . آقای کیانی چه جوابی دادند . ایشان گفتند که به تعبیری این درست است . صفویه بزرگان ما را سوزانده است .

آقای کیانی این تعبیر را در باره شما به کار بردند . خدا گواه است که استاد قزوینی فرمودند که اگر یک اهل سنت روی خط است ؛ ولو که ما یک جواب نقضی برای او داریم ، نگویید . چرا ؟ چون آن شخص در کنار خانواده نشسته و برنامه را می بیند ، برای این که خجالت نکشد ، آن جواب نقضی را ندهید .

تا این حد مراعات شما عزیزان را می کنند . زمانی که شما این کار ها را می کنید ، کم لطفی در حق ما انجام می دهید .

استاد یزدانی :

من از بالا تا پایین صفحه را خواندم و اصلا خلاف چیزی بود که ایشان گفتند.

روایتی را از محاسن نقل می کند که هر کسی به محض این که مسلمان شد ، خونش و مالش محترم است ، امانت به او برمی گردد . ناموسش محترم است …

در این جا مطلب را توضیح می دهد :

یدل الخبر علی عدم الترادف الإیمان والإسلام

این روایت ثابت می کند که بین ایمان و اسلام فرق است . یک نفر مؤمن هست ، مسلمان هم هست . ممکن است کسی مسلمان باشد ؛ ولی مؤمن نباشد .

و بعد در آخر می گوید که حکم منکر امامت در این زمان؛ یعنی زمان ظهور، مثل حکم کفاری است که در زمان پیامبر(ص) بودند . اسلام برای آن ها قطعی شده بود ؛ در عین حال انکار می کردند و به اسلام حمله می کردند و باغی بودند .

به همین علت که با اسلام دشمنی می کردند ، این حکم بر آن ها جاری می شود .

من برای آقای نارویی خیلی متأسفم که فقط آخر مطلب را دیدند و قبل آن را اصلا نخوانده اند . در این جا نواصب ، خوارج و کسانی که بر اسلام خروج کرده اند را از بقیه مسلمانان جدا می کند .

دمجری :

ایشان چند ماه پیش به سجودی زنگ زده بودند و گفته بود که شیعه کاری جزء تهمت زدن ندارد .

استاد یزدانی :

از کارگردان برنامه خواهش می کنم که این مطلب را بزرگ کنند

فدم المخالفین وسائر المسلمین محفوظ إلا الخوارج والنواصب

من نمی دانم که چطور این ها را ندیدند .

مجری :

از شما تشکر می کنیم . امشب از این مطالب استفاده کردیم در مورد اثبات این که وهابیت با خوارج یکی هستند و پیامبر (ص) در خصوص آمدنشان تذکر داده بودند .

از شما بینندگان عزیز و ارجمند هم تشکر می کنیم که تا این لحظه با ما همراه بودید . ما این تهمت ها را نادیده می گیریم و ان شاء الله که مطلب خاصی نبوده است .

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

یا علی مدد

خدا یار و نگهدار شما .