استدلال بزرگانی همچون : ابن قدامه مقدسی حنبلی؛ ابن مفلح حنبلی ؛ سیوطی رحیبانی ؛ ابن جوزی حنبلی ؛ سامری حنبلی و بهوتی به آیات قرآن برای اثبات مشروعیت توسل به پیامبر صلی الله علیه وآله بعد از وفات آن حضرت.

 

به نام خداوند بخشنده مهربان

برنامه راه و بیراه

تاریخ : ۱۴ /۰۷ /۹۳

مجری :

امیدوارم در هر جای این دنیا که هستید ، در این ایام شادی و سرور ، پیروز و موفق باشید و تحت توجهات حضرت بقیه الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) باشید . شما شاهد برنامه راه و بیراه هستید . برنامه ای که هدف اصلی آن ، رسوا کردن وهابیت و نشان دادن اختلافات این فرقه ضاله با سایر مسلمانان است . طبق معمول هفته های گذشته در خدمت استاد عزیز و گرامی ، استاد یزدانی هستیم .

اگر برنامه های ما را دنبال کرده باشید ، می دانید که استاد یزدانی چند هفته ای است که به صورت خاص به بحث توسل و استغاثه پرداخته اند و مطالب بسیار مفیدی را ارائه می دهند . در ابتدای این بخش که در خصوص توسل بود ، سه جلسه را به استناد علما و مفسرین اهل سنت به آیات قرآن در جواز توسل و استغاثه ، پرداختند . بعد از آن یک جلسه خاص را در این زمینه به استدلال علمای احناف به آیات قرآن کریم در جواز توسل توضیح دارند .

بنده از استاد یزدانی خواهش می کنم که خلاصه ای از مطالب مطرح شده در هفته های گذشته را بیان فرمایید و بعد از آن به مباحث جدید می پردازیم .

استاد یزدانی :

همان طور که شما فرمودید ، ما در هفته های گذشته ، موضوع برنامه استدلال علمای اهل سنت به آیات قرآن کریم برای جواز توسل بود . در سه جلسه نظرات علمای شافعی را بیان کردیم و حدود ۱۵ نفر از این علما را مثل ابن کثیر ، سیوطی ، ماوردی و … را معرفی کردیم که این علما به آیات قرآن کریم برای جواز توسل به پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) بعد از حیاتشان ، استدلال کرده اند . در هفته گذشته هم علمای احناف را نام بردیم که از جمله آن ها ابو البقاء حنفی ، شرنبلالی ، شیخ نظام الدین برهانبوری ، محمد عمر سربازی ، نسفی و موصلی حنفی بود . این ها عده ای از علمای حنفی بودند که به آیه ۶۴ سوره نساء برای جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بعد از وفات آن حضرت ، استدلال کرده بودند .

مطالبی که مطرح شد ، انصافا اتمام حجت است برای کسانی که خود را حنفی می دانند ؛ زیرا این علما همه از بزرگان احناف هستند که برای اثبات جواز توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) به آیات قرآن کریم ، استدلال کرده اند .

اما موضوع برنامه امشب ، علمای حنابله است و کسانی مثل وهابی ها که خود را حنبلی می دانند و زمانی که علمای اهل سنت به آن ها اشکال گرفته اند که شما پیرو چه مذهبی هستید یا این که بی دین هستید ، گفته اند که ما پیرو احمد بن حنبل و حنبلی هستیم . بنده امشب از بزرگان حنبلی نام می برم که به آیات قرآن برای جواز توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، استدلال کرده اند .

استدلال علمای حنبلی به آیات قرآن کریم برای اثبات جواز توسل به پیامبر (ص)

۱ . ابن قدامه مقدسی

بزرگ ترین عالم حنبلی ، ابن قدامه مقدسی است و کتاب المغنی ایشان ، بهترین کتاب فقهی حنابله به حساب می آید و استاد ما ، آیت الله قزوینی بارها فرموده اند که در مکه مکرمه و در مسجد الاحرام دار الافتاهایی وجود دارد ، بر اساس این کتاب ، فتوا می دهند . بنده هم دقیقا از این کتاب ، این مطلب را اثبات می کنم .

کتاب المغنی ، تألیف موفق الدین ابی محمد عبد الله بن احمد بن محمد بن قدامه المقدسی الجماعیلی الدمشقی الصالحی الحنبلی ، متوفای ۶۲۰ هـ ، با تحقیق دکتر عبد الله بن عبد الحسن ترکی و دکتر عبد الفتاح محمد الحلو ، جلد ۵ ، چاپ دار عالم الکتب ریاض ، صفحه ۴۶۵ :

ویستحب زیاره قبر النبی ( صلی الله علیه و آله ) ….

ویروی عن العتبی قال : کنت جالسا عند قبر النبی (صلی الله علیه و آله) فجاء اعرابی ، فقال : السلام علیک یا رسول الله سمعت الله یقول : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد جئتک مستغفرا لذنبی ، مستشفعا بک إلی ربی ، ثم انشأ یقول :

یا خیر من دفنت بالقاع اعظمه فطاب من طیبهن القاع والاکم

… لما روی عن فاطمه (علیها السلام) بنت رسول الله (صلی الله علیه و آله) أن رسول الله (صلی الله علیه و آله) علّمها أن تقول ذلک ، إذا دخلت المسجد ثم تأتی القبر فتولی ظهرک القبله وتستقبل وسطه وتقول : السلام علیک ایها النبی ورحمه الله و برکاته ….

اللهم إنک قلت وقولک الحق : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد اتیتک مستغفرا من ذنوبی ، مستشفعا بک إلی ربی ، فاسئلک یا رب أن توجب لی المغفره ، کما اوجبتها لمن اتاه فی حیاته ، اللهم اجعله اول الشافعین وانجح السائلین …

زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) مستحب است .

سپس چند دلیل را بیان می کند که از جمله آن دلائل

 حکایتی است که از عتبی روایت شده که کنار قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نشسته بودم که اعرابی آمد و گفت : السلام علیک یا رسول الله شنیدم که خداوند می گفت : « اگر به خودتان ظلم کردید ، نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بیایند و طلب استغفار از خداوند کنند و رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) هم طلب استغفار کند برای آن ها ، در این صورت خداوند توبه آن ها را می پذیرد .»

من نزد شما آمدم در حالی که از گناهانم استغفار می کنم و شما را نزد خداوند شفیع قرار می دهم . سپس شعری را خواند . اعرابی برگشت و رفت . پیامبر (صلی الله علیه و آله) به خواب عتبی آمد و به او فرمودند : که به اعرابی بشارت بده که خداوند توبه او را پذیرفت .

دلیل دوم مستحب بودن زیارت قبر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) روایتی است که از صدیقه شهیده فاطمه زهرا (علیها السلام) نقل شده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به ایشان یاد دادند ؛ زمانی که وارد مسجد من شدی ، سراغ قبر بیا و پشت به قبله و رو به قبر بایست و بگو : سلام بر تو ای رسول خدا ، رحمت و برکت خداوند بر شما باد و مطالب دیگری که بیان شده …

خدایا خودت فرمودی و سخن تو حق است : « ولو انهم إذ ظلموا ….» من نزد پیامبرت آمدم تا از گناهانم طلب استغفارکنم و ایشان را نزد تو شفیع قرار دهم . خدایا گناهانم را ببخش ؛ همان طوری که اگر کسی در حیات پیامبر (صلی الله علیه و آله) نزد ایشان می آمد و از آن حضرت می خواست که برایش طلب استغفار کند ، گناهانش را می بخشیدی ، الان که بعد از وفات پیامبرت هم هست ، گناهانم را ببخش …

ابن قدامه مقدسی جماعیلی دمشقی صالحی حنبلی ، موفق الدین ابی محمد عبد الله بن محمد بن احمد ، المغنی ، با تحقیق دکتر عبد الله بن عبد الحسن ترکی و دکتر عبد الفتاح محمد الحلو ، چاپ دار عالم الکتب ریاض ، ج ۵ ، ص ۴۶۵

ابن قدامه به این روایت استدلال کرده که پیامبر (صلی الله علیه و آله) به حضرت زهرا (سلام الله علیها ) یاد می دهد که بعد از من سراغ قبرم بیا و این آیه قرآن را بخوان و مرا شفیع قرار بده تا گناهان مردم بخشیده شود . پس رسول خدا (صلی الله علیه و آله) حیات و ممات ندارند ؛ زیرا به این آیه استدلال کرده و می گوید : آیه هم شامل حیات و هم شامل ممات حضرت می شود .

آقایون وهابی ! آقای ابن قدامه مقدسی که بزرگ ترین فقیه تاریخ حنابله است این سخن را می گوید ، شما چه می گویید ؟ شمایی که هنوز معنای حدیث متواتر و مرفوع را نمی دانید ، توسل را زیر سؤال می برید ؟ در این کتاب عالم بزرگ شما آقای مقدسی ، به این روایت ، آن هم به چه روایتی!! استدلال می کند. من این روایت حضرت زهرا (سلام الله علیها ) را در کتاب های فقهی سایر مذاهب ندیدم و ایشان هست که این روایت را نقل می کند .

شرح حال ابن قدامه مقدسی

در کتاب سیر اعلام النبلاء ، تألیف شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ذهبی ، متوفای ۷۴۸ هـ ، جلد ۲۲ ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف و دکتر محیی هلال سرحان ، چاپ مؤسسه الرساله ، صفحه ۱۶۵ :

ابن قدامه : الشیخ الامام القدوه العلامه المجتهد شیخ الاسلام …

ابن قدامه ، بزرگ قوم ، رهبر و پیشوای حنابله ، علامه و مجتهد و شیخ الاسلام در زمان خود بوده است …

البته وهابی ها باید مشرک ، کافر و مهدور الدم را هم اضافه کنند ، چاره ای غیر از این ندارند . زمانی که در باره شیعه می گویند به خاطر توسل مشرک و کافر است ، باید در مورد ابن قدامه همین را بگویند . در صفحه بعد ادامه می دهد :

… وله عشر سنین وهو حفظ القرآن …

… وکان عالم اهل الشام فی زمانه … وقال عمر بن الحاجب : هو الامام الائمه ، ومفتی الامه خصه الله بالفضل الوافر ، والخاطر الماطر ، والعلم الکامل …. وما اظن الزمان یمسح بمثله متواضع ، حسن الاعتقاد ، ذو اتاه وحلم ووقار ، مجلسه معمور بالفقها والمحدثین وکان کثیر العباده ، دائم التجهد ، لم نر مثله ولم یرمثل نفسه …

قال الضیاء : کان رحمه الله إماما فی التفسیر ، وفی الحدیث ومشکلاته ، اماما فی الفقه ، بل اوحد زمانه فیه ، اماما فی علم الخلاف ، اوحد فی الفرائض ، اماما فی اصول الفقه ، اماما فی النحو والحساب والانجم السیاره والمنازل .

در ده سالگی حافظ قرآن بود … عالم اهل شام در زمان خودش بوده … عمر بن حاجب می گوید : او امام امامان و مفتی الامه (آقای نووی هم مفتی الامه شافعی ها بود ) و بزرگ ترین فقه بود … و گمان نمی کنم که روزگار دیگر کسی مثل او را بیاورد . ( هیچ مادر مثل ابن قدامه مقدسی را به دنیا نخواهد آورد ) متواضع بود و اعتقاد درستی داشت و مشرک نبود . (وهابی ها می گویند مشرک است ) … نه من مثل او را دیدم و نه خودش مثل خود را می بیند .

در علم تفسیر ، علم حدیث و علم رجال و علم فقه امام زمان خودش بوده و در علم مقارن ، در اصول دین و اصول فقه و نحو و ستاره شناسی هم امام زمان خودش بوده است .

ذهبی ، شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ، سیر اعلام النبلاء ، متوفای ۷۴۸هـ ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف و دکتر محیی هلال سرحان ، چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، ج ۲۲ ، ص ۱۶۵ به بعد

چنین شخصیتی با این ویژگی ها ، برای جواز توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) و استحباب زیارت ایشان به روایتی استدلال می کند که در آن روایت آیه ای از قرآن کریم است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به صدیقه طاهره ، فاطمه زهرا (علیها السلام) یاد داده زمانی که به زیارت من آمدی ، این مطالب را بگو : خدایا نزد پیامبرت آمدم و از ایشان در خواست می کنم که برای من طلب استغفار کند و من هم از تو طلب استغفار می کنم تا گناهانم را ببخشی .

اگر این دو یعنی طلب استغفار رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و طلب استغفار ما از خداوند ، در کنار هم نباشند ، خداوند گناهان ما را نمی بخشد .

۲. ابن مفلح حنبلی

کتاب المبدع شرح المقنع ، تألیف ابی اسحاق برهان الدین ابراهیم بن محمد بن عبد الله بن محمد بن مفلح حنبلی ، متوفای ۸۸۴ هـ ، الجزء الثالث ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۲۳۶ :

وإذا فرغ من الحج ، استحب له زیاره قبر النبی (صلی الله علیه و آله) لما روی ابن عمر أن النبی (صلی الله علیه و آله) قال : من زار قبری وجبت له شفاعتی ….

وروی عن العتبی قال : کنت جالسا عند قبر النبی (صلی الله علیه و آله) فجاء اعرابی ، فقال : السلام علیک یا رسول الله ، سمعت الله یقول : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » ( نساء / ۶۴ ) وقد جئتک مستغفرا من ذنبی ، مستشفعا بک إلی ربی .

بعد از این که حج تمام شد ، مستحب است بر حاجی که به زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بروید ؛ به خاطر روایتی که ابن عمر از آن حضرت نقل کرده که فرمودند : کسی که مرا زیارت کند ، شفاعت او بر من در روز قیامت واجب می شود … وبه دلیل حکایت عتبی که روایت می کند : نزد قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نشسته بودم که اعرابی آمد و گفت : سلام ای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیدم که خداوند می فرماید : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم …. » من نزد پیامبرت آمدم در حالی که از گناهم استغفار می کنم …

ابن مفلح حنبلی ، ابی اسحاق برهان الدین ابراهیم بن محمد بن عبد الله بن محمد ، المبدع فی شرح المقنع ، متوفای ۸۸۴ هـ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ج ۳ ، ص ۲۳۶

همان مطالبی که ابن قدامه مقدسی و بقیه علمای اهل سنت بیان کرده بود و ما هم نشان دادیم . ایشان هم از بزرگان حنابله است که به آیه قرآن کریم برای جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) استدلال کرده است .

شرح حال ابن مفلح حنبلی

در کتاب شذرات الذهب فی اخبار من ذهب ، تألیف ابن عماد شهاب الدین ابی الفلاح عبد الحی بن احمد بن محمد العکری الحنبلی الدمشقی ، چاپ دار ابن کثیر بیروت ، جلد ۹ ، با تحقیق عبد القادر الارنؤوط و محمود الارنؤوط (با تحقیق این دو وهابی کتاب چاپ شده است) ، صفحه ۵۰۷ :

فیها توفی اقضی القضاه برهان الدین ابو اسحاق ابراهیم بن محمد بن عبد الله بن محمد بن مفلح حنبلی الشیخ الامام البحر الهمام العلامه القدوه الرحله الحافظ المجتهد الامه ، شیخ الاسلام ، سید العلماء والحکام ، ذو الدین والمتین والورع والیقین ، شیخ العصر وبرکته .

ابن مفلح در سال ۸۸۴ هـ از دنیا رفت ، کسی که قاضی القضات بود . برهان الدین ابو اسحاق ابراهیم بن محمد بن عبدالله بن محمد بن مفلح حنبلی ، شیخ و امام بوده و دریایی است که هرگز آلوده نشده ، علامه ، رهبر و مجتهد الامه بوده و شیخ الاسلام و آقای همه علما و حکام ، اهل دین و دیانت و استاد و برکت در زمان خودش بوده است .

العکری الحنبلی الدمشقی ، ابن عماد شهاب الدین ابی الفلاح عبد الحی بن احمد بن محمد ، چاپ دار ابن کثیر بیروت ، با تحقیق عبد القادر الارنؤوط و محمود الارنؤوط ، ج ۹ ، ص ۵۰۷

ایشان برای اثبات جواز توسل به آیات قرآن کریم ، استدلال نموده و نه تنها توسل را شرک نمی‌داند؛ بلکه مستحب هم دانسته است .

مجری :

این علما نه از شوافع و نه از احناف بودند ؛ بلکه از حنابله بودند که بخواهند بگویند ما از لحاظ مذهبی تفاوت داریم . به آیه قرآن استدلال کرده برای اثبات جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و این اتمام حجت است برای کسانی که به دنبال حقیقت و به دنبال پیروی از بزرگان خود هستند . توجه کنند که آیا این قرآنی که در حال حاضر است با قرآنی که در زمان این علما بوده ، تفاوت داشته .

کلیپی را از آقای جفری از علمای سر شناس اهل سنت در خصوص توسل و بحث هایی که وهابی ها بر علیه احمد بن حنبل مطرح می کنند .

کلیپ شیخ جفری ، از علمای اهل سنت :

این مذهب احمد بن حنبل است ، می گویید او مشرک بوده است ؟ پناه بر خدا ، او امام اهل سنت است . خدا از او راضی با شد . اشکالی در مطرح کردن این قضیه (توسل ) وجود دارد . توسل به مرده و زنده جایز است ؛ بلکه مستحب است ؛ بلکه ثابت است و ما معتقد هستیم زنده و مرده بدون اذن خداوند هیچ کاری را نمی تواند انجام دهد . چرا توسل می کنیم ؟ به خاطر احترام به الله باری تعالی که توسل را بر زبان پیامبرش جایز دانسته است .

مجری :

این نظر علمای اهل سنت است ؛ ولی وهابی ها نه تنها نمی گویند که ما توسل را قبول نداریم ؛ بلکه می گویند به علت این که دیگران توسل می کنند ، کافر و مشرک هستند و باید کشته شوند . در دایره تکفیر آن ها هم اهل سنت است و هم شیعیان .

استاد یزدانی :

۳. سیوطی رحیبانی

ایشان هم از بزرگان اهل سنت و بزرگان حنابله است که یاد می دهد کسانی که به زیارت رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) می روند ، چه مطالبی را بیان کنند.

در کتاب مطالب اولی النهی فی شرح غایه المنتهی (یک از کتاب های مهم حنابله در فقه است)، تألیف شیخ مصطفی سیوطی رحیبانی، جلد ۲، صفحه ۴۴۰:

وسن زیاره قبر النبی صلی الله علیه و آله وقبری صاحبیه ابی بکر وعمر …

اللهم صل علی محمد وآل محمد کما صلیت علی ابراهیم وآل ابراهیم انک حمید مجید وبارک علی محمد وعلی آل محمد کما بارکت علی ابراهیم وآل ابراهیم انک حمید مجید . اللهم إنک قلت وقولک الحق : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد اتیتک مستغفرا من ذنوبی مستشفعا بک الی ربی فاسئلک یا رب أن توجب لی المغفره کما اوجبتها لمن اتاه فی حیاته ….

زیارت قبر نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) و قبر دو همراه ایشان ابوبکر و عمر سنت است…. و در صفحه بعد به آیه قرآن کریم استدلال کرده و می گوید زمانی که به زیارت آن حضرت رفتند ، چه مطالبی را بیان کنند .

در این جا دیگر روایت عتبی را هم نمی خواند ، خودش می گوید :

زمانی که به زیارت قبر رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) رفتید ، این آیه را بخوانید و بعد از آن خطاب به پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) بگویید : ای رسول خدا من آمده ام تا از گناهان خود استغفار کنم و شما را نزد خداوند شفیع قرار دهم . خدایا از تو می خواهم که من را ببخشی همان طوری که در زمان حیات پیامبرت هر کسی می آمد و این آیه را می خواند و از ایشان طلب شفاعت می کرد و تو او را می بخشیدی ، من را هم که بعد از وفات حضرت آمده ام ، ببخش و مورد مغفرت خود قرار بده .

سیوطی رحیبانی ، شیخ مصطفی ، مطالب اولی النهی فی شرح غایه المنتهی ، ج ۲ ، ص ۴۴۰ و ۴۴۱

این استدلال یک عالم حنبلی مذهب است به این آیه قرآن کریم برای جواز توسل به پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) .

شرح حال آقای سیوطی رحیبانی

در کتاب الاعلام قاموس التراجم ، تألیف خیر الدین زرکلی وهابی ، چاپ دار العلم الملایین بیروت ، جلد ۷ ، صفحه ۲۳۴ :

مصطفی السیوطی : (متوفای ۱۲۴۳ هـ ) : مصطفی بن سعد بن عبده السیوطی شهره ، الرحیبانی مولدا ثم الدمشقی ، فرضی ، کان مفتی الحنابله بدمشق ولد فی قریه الرحیبه وتفقه واشتهر وولی فتوی الحنابله ….

ایشان در سال ۱۲۴۳ هـ وفات کرده در روستای رحیبه به دنیا آمده ، مفتی حنابله در دمشق بوده ، فقه خوانده و مشهور شده و منصب فتوا را بر عهده داشته است و مفتی عام حنابله در آن زمان بوده .

زرکلی ، خیر الدین ، الاعلام قاموس التراجم ، چاپ دار العلم الملایین بیروت ، ج ۷ ، ص ۲۳۴

اما از دیدگاه وهابی ها ایشان یک اشکال کوچک دارد و آن این است که ایشان مشرک بودند و باید کشته می شدند .

۴. ابن جوزی حنبلی

ایشان از علمای بسیار مشهور و معروف اهل سنت است . در کتاب المنتظم فی تاریخ الملوک والامم ، تألیف ابی الفرج عبد الرحمن بن علی بن محمد بن الجوزی ، متوفای ۵۹۷ هـ ، با تحقیق محمد عبد القادر عطا و مصطفی عبد القادر عطا ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۲۶ :

قال ابو الحسن بن عبد سلام : اجتمعت فی المدینه فقبل یدی فأعظمت ذلک ، فقال لی : قد کنت تفعل هذا بی فاحببت أن أکافئت وجاور المدینه، فلما مرض مرض الموت حمل إلی المسجد رسول الله (صلی الله علیه و آله ) فوقف بالحضره وبکی وقال : یا رسول الله ، قال الله عزو جل : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد جئت معترفا بذنوبی وجرائمی ارجو شفاعتک وبکی …

…. زمانی که این شخص بیمار شد ، بیماری که منجر به مرگش شد . ایشان را به سمت مسجد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) حمل کردند ، مقابل آن حضرت ایستاد و گریه کرد و گفت : یا رسول الله ! خداوند در قرآنش به ما دستور داده که « اگر گناهی انجام دادیم ، نزد شما بیاییم و شما هم برای ما طلب استغفار کنی ، ما هم طلب استغفارکنیم تا خداوند گناه ما را ببخشد . » نزد شما آمدم در حالی که معترف به گناهان و جرائمم می کنم و از شما امید شفاعت دارم .

ابن جوزی ، ابی الفرج عبد الرحمن بن علی بن محمد ، المنتتظم فی تاریخ الملوک والامم ، متوفای ۵۹۷ هـ ، با تحقیق محمد عبد القادر عطا و مصطفی عبد القادر عطا ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۲۶

این داستان را ابن جوزی حنبلی نقل کرده و استدلال خود را به آیه قرآن بیان کرده و هیچ مطلبی را بر خلاف آن نمی گوید که شرک و کفر است ؛ اما وهابی ها همه این ها را شرک و کفر می داند .

شرح حال ابن جوزی حنبلی

در کتاب سیر اعلام النبلاء ، تألیف شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ذهبی ، متوفای ۷۴۸ هـ ، چاپ مؤسسه الرساله ، ج ۲۱ ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف و دکتر محیی هلال سرحان ، صفحه ۳۶۵ :

ابوالفرج ابن الجوزی : الشیخ الامام العلامه ، الحافظ المفسر ، شیخ الاسلام ، مفخر العراق ، جمال الدین ابو الفرج عبد الرحمن بن علی بن محمد بن علی … ابن الفقیه القاسم بن محمد ابن خلیفه رسول الله (صلی الله علیه و آله) ابی بکر صدیق …

ابو الفرج ابن الجوزی : بزرگ زمان ، امام ، علامه ، حافظ ( یک صد هزار حدیث حفظ بوده ) مفسر ، شیخ الاسلام و افتخار مردم عراق هم بوده ( اما متأسفانه از دیدگاه وهابی ها مشرک و کافر بوده ) …

ذهبی ، شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ، سیر اعلام النبلاء ، متوفای ۷۴۸ هـ ، چاپ مؤسسه الرساله ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف و دکتر محیی هلال سرحان ، ج ۲۱ ، ص ۳۶۵

ایشان با این مقام علمی ، به آیه قرآن برای اثبات جواز توسل ، استدلال کرده است . البته ما از خود آقای ابن جوزی داریم که در زمان بیماری به قبور صالحین متوسل می شود و شفا می گیرد ، که در آینده آن را در مباحث بعدی نشان خواهیم داد .

مجری :

جالب است که ایشان مفسر قرآن هم هست . ظاهرا تفسیر قرآن را وهابی ها بهتر از ایشان می دانند یا باید بپذیریم که وهابی ها یک قرآن دیگری دارند و قرآنی که آن ها دارند با قرآنی که نزد بزرگان و علمای آن ها هست ، فرق می کند . یا این که بگوییم این ها کلا می خواهند با علماء اسلام و قرآن کریم ، مخالفت کنند .

از علمای اهل سنتی که به توسل آقای ابن جوزی استناد و استدلال کرده اند و گفته اند وهابی هایی که خود را حنبلی مذهب می دانند ، حنبلی نیستند ؛ بلکه ما علمای بزرگی مثل ابن جوزی را که توسل را جایز می دانند ، حنبلی هستند .

دیدگاه صادق الجیل ، از علمای اهل سنت در باره توسل:

خداوند متعال توسل به انبیاء و اولیاء در حال حیات و بعد از وفاتشان را برای یاری ما قرار داده است . توسل : طلب به دست آوردن منفعتی یا دفع کردن ضرری است از خداوند متعال به وسیله ذکر کردن اسم پیامبر یا ولی از اولیاء به خاطر بزرگواری کسی که به آن توسل شده است ، خواستن و طلب از جانب خداوند است ؛ چون اولیاء و انبیاء منفعت و ضرری را خلق نمی کنند ؛ ولی ما از خداوند می خواهیم به وسیله این اولیاء و انبیاء و منزلتشان به امید برآورده شدن خواسته های ما و می گوییم خدایا ما تو را می خوانیم به حق پیامبرت یا به حرمت پیامبر که حاجت ما را بدهی و گرفتاری ما را حل کنی و توسل به انبیاء و اولیاء جایز است .

در حال حاضر بودنشان یا غائب بودنشان و خواندنشان جایز است در غیبت و در حضورشان . همان گونه که ادله شرعی بر این جواز دلالت دارد . علماء قائل به جواز هستند مخصوصا علمای حنبلی که ابو الفرج عبد الرحمن ابن جوزی (متوفای ۵۹۷ هـ ) از آن علماء است . در کتابش التبصره ، جلد ۱ ، صفحه ۱۱۸ ، چاپ دار الکتب العلمیه می گوید :

خدایا ما متوسل می شویم به منزلت ابراهیم و رتبه و مقام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و به اطاعت هر مخلصی در نزد تو که گناهان و خطاهای ما را ببخشی یا ارحم الراحمین .

در این کلام ردی است بر کسانی که توسل را نفی می کنند ، کسانی که به دروغ خود را به مذهب احمد بن حنبل منتسب می کنند .

مجری :

آقای ابن جوزی به عنوان عالم حنبل مذهب ، قائل به توسل هستند و خودشان هم توسل کرده اند و داستانی را که در خصوص استدلال به آیه قرآن کریم بوده را نقل کردند .

ما سخن علمای حنبلی مذهب را قبول کنیم یا وهابی هایی را که حتی تعابیری را که در مورد یکدیگر به کار می برند ، تعابیر سخیفی مثل بی عقل و دزد … است .

استاد یزدانی :

۵ . سامری حنبلی

در کتاب المستوعب ، تألیف نصیر الدین محمد بن عبد الله سامری حنبلی ، متوفای ۶۱۶ هـ ، با تحقیق عبد الملک بن عبد الله بن دهیش (یک فرد وهابی ) در مکه مکرمه ، جلد اول ، صفحه ۵۲۴ :

باب زیاره قبر الرسول (صلی الله علیه و آله) :

السلام علیک یا رسول الله ، السلام علیک ایها النبی ورحمه الله وبرکاته ، اللهم صل علی محمد وآل محمد …. اللهم إنک قلت فی کتابک لنبیک علیه السلام : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وإنی اتیتک تائبا مستغفرا ، فاسئلک أن توجب لی المغفره کما اوجبتها لمن أتاه فی حیاته … اللهم اجعل محمدا (صلی الله علیه و آله) اول الشافعین وانجح السائلین واکرم الاولین والآخرین ….

زمانی که وارد مدینه شدی ، مستحب است که غسل کنی …. مقابل قبر و پشت به قبله ، منبر در سمت چپ و بگو : سلام بر تو ای رسول خدا ، سلام بر تو ای پیامبر و رحمت و برکت خداوند بر شما ….

 خدایا تو در کتابت به پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودی : گر به خودتان ظلم کردید ( گناه کردید) و نزد شما آمدند و از خداوند طلب استغفار کردی و پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم برای آن ها طلب استغفار کرد ،خداوند گناه او را می بخشد . »

ای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) من نزد شما آمدم در حالی که توبه و استغفار می کنم ، خدایا از تو می خواهم که مرا ببخشی ، همان طوری که اگر در زمان حیات آن حضرت می آمد ، او را می بخشیدی .

سامری حنبلی ، نصیر الدین محمد بن عبد الله . المستوعب ، متوفای ۶۱۶ هـ ، با تحقیق عبد الملک بن عبد الله بن دهیش ،ج ۱ ، ص ۵۲۴

نص صریح قرآن است که آقای سامری به این آیه استدلال کرده برای جواز توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) بعد از وفات آن حضرت .

شرح حال سامری حنبلی

در کتاب سیر اعلام النبلاء ، تألیف شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ذهبی ، متوفای ۷۴۸ هـ ، چاپ مؤسسه الرساله ، جلد ۲۲ ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف و دکتر محیی هلال سرحان ، صفحه ۱۴۴ :

السامری : شیخ الحنابله قاضی سامراء ابو عبد الله بن محمد بن عبد الله بن محمد بن ادریس بن سنینه سامری صاحب « المستوعب » .من کبار الفقها …

ایشان بزرگ حنابله در زمان خودش و قاضی شهر سامراء بوده . ابو عبد الله بن محمد بن عبد الله بن محمد بن ادریس بن سنیینه سامری از بزرگترین فقها است …..

ذهبی ، شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ، سیر اعلام النبلاء ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف و دکتر محیی هلال سرحان ، چاپ مؤسسه الرساله ، ج ۲۲ ، ص ۱۴۴

در کتاب تاریخ الاسلام ووفیات المشاهیر و الاعلام ، تألیف شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ذهبی ، با تحقیق دکتر عمر عبد السلام تدمری ، چاپ دار الکتاب العربی ، جلد ۴۴ ، صفحه ۳۱۶ به بعد :

محمد بن عبد الله بن محمد بن ادریس . ابو عبدالله بن سنینه السامری … وکان فقیها بارعا ،مصنفا

محمد بن عبد الله بن محمد بن ادریس ، ابو عبد الله بن سنییه سامری … ایشان فقیه بوده و در فقه تخصص داشته و مصنف هم بوده است .

 ۶. بهوتی حنبلی

در کتاب القناع عن متن الاقناع ، تألیف منصور بن یونس بن ادریس بهوتی ، با تحقیق محمد امین ضناوی ، چاپ عالم الکتب ، جلد ۲ ، صفحه ۳۱۸ :

قال ابن نصر الله : لازم استحباب زیاره قبره (صلی الله علیه و آله) استحباب شدّ الرحال إلیها لأن زیارته للحاج بعد حجه لاتمکن بدون شدّ الرحال . فهذا کالتصریح باستحباب شدّ الرحال لزیارته (صلی الله علیه و آله) …

ثم یصلی تحیه المسجد لعموم الاوامر . ثم یأتی القبر الشریف ….

… اللهم إنک قلت وقولک الحق : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد اتیتک مستغفرا من ذنوبی مستشفعا بک إلی ربک . فأسئلک یا رب أن توجب لی المغفره ، کما اوجبتها لمن اتاه فی حیاته …

فائده : یروی عن العتبی قال : کنت جالسا عند قبر النبی (صلی الله علیه و آله) فجاء اعرابی فقال : السلام علیک یا رسول الله سمعت الله یقول : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد جئتک مستغفرا من ذنوبی مستشفعا بک إلی ربی ….

ابن نصر الله گفت : اگر بگوییم زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) مستحب است باید شد رحال (که وهابی ها آن را حرام می دانند ) هم مستحب است . برای این که زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) برای حاجی بعد از حجش بدون سفر کردن امکان ندارد ( حتی اگر پرواز هم کند ، باز هم سفر کرده و این از دیدگاه وهابی ها حرام است ) و این تصریح به استحباب شدّ الرحال برای زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) است ….

سپس نماز تحیت مسجد بخوان و سراغ قبر شریف حضرت بیاید و مقابل قبر و پشت به قبله بایستد . زیارت نامه پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) را بخوان و این مطالب را بگو : تو این سخن را گفتی و سخن تو حق است : ولو انهم …. » من نزد شما ( ای رسول خدا (ص) ) آمدم در حالی که از گناهان خود استغفار می کنم و شما را شفیع خود نزد خداوند قرار می دهم . خدایا از تو می خواهم که توبه مرا بپذیری همان گونه که در زمان حیات رسول خدا (صلی الله علیه و آله) کسی نزد ایشان می رفت ، تو گناه او را می بخشیدی .

یک فایده ای هم در این جا وجود دارد که آن روایتی است که عتبی آن را نقل کرده …..

داستان توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله ) را نقل می کند .

بهوتی ، منصور بن یونس بن ادریس، القناع عن متن الاقناع، با تحقیق محمد امین ضناوی ، چاپ عالم الکتب ، ج۲ ، ص ۳۱۸

این مطلب سخن خود نویسنده است ، استدلال به روایتی نیست . توضیح می دهد زمانی که نزد قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) رفتی این مطالب را بگویید .

شرح حال بهوتی حنبلی

در کتاب خلاصه الاثر فی اعیان القرن الحادی عشر ، تألیف محبی ، جلد ۴ ، صفحه ۴۲۶ :

البهوتی : منصور بن یونس بن صلاح الدین بن حسن بن احمد بن علی بن ادریس البهوتی الحنبلی شیخ الحنابله بمصر وخاتمه علمائهم بها الذائع الصیت البالغ الشهره کان عالما عاملا ورعا متبحرا فی العلوم الدینیه صارفا اوقاته تحریر المسائل الفقهیه ورحل الناس إلیه من الآفاق لاجل أخذ مذهب الامام احمد …

منصور بن یونس بن صلاح الدین بن حسن بن احمد بن علی بن ادریس بهوتی حنبلی ، بزرگ حنابله و خاتم علما مصر است که شهرت او همه عالم را گرفته بود . عالمی اهل عمل ، اهل تقوا ، متخصص در علوم بود و وقت و عمر خود را در نوشتن مسائل فقهی صرف کردند . مردم از همه جای دنیا برای یاد گرفتن مذهب احمد بن حنبل ، به سوی ایشان مسافرت می کردند …

محبی ، خلاصه الاثر فی اعیان القرن الحادی عشر ، ج ۴ ، ص ۴۲۶

چنین شخصیتی با این مقام علمی توسل را اثبات کرده و از دیدگاه وهابیت واجب القتل هستند و باید کشته شوند .

مجری :

استاد یزدانی ! وهابی ها که خود را حنبلی می دانند ، با این متون چه می کنند ؟

استاد یزدانی :

حقیقتا بنده نمی دانم ، واقعا باید از این ها سؤال کرد . ما اگر هر کدام از علمای حنبلی را که قبل از ابن تیمیه بودند ، بررسی کنیم ، کسی را پیدا نمی کنیم که توسل را قبول نداشته باشند . ان شاء الله در جلسه آینده ما علمای مالکی را بررسی می کنیم که همین مطالب و همین استدلالات را دارند .

وهابی چیزی برای گفتن ندارند ، یا باید بگویند این ها مشرک و کافر بوده اند یا این که بگویند سند این مطالب ضعیف است که باز هم نمی توانند ؛ چون سند کتاب های خودشان است .

پس یا باید توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) بعد از وفاتشان را بپذیرند یا این که بگویند این علما مشرک و کافرند که در آن صورت چیزی برایشان باقی نمی مانند که خود را به حنابله نسبت دهند .

همان طور که هفته گذشته گفتیم زنجیره وهابیت توسط ابن تیمیه با رسول خدا (صلی الله علیه و آله) قطع می شود و این ها نمی توانند دین خود را از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بگیرند ؛ زیرا هر کدام از علمای اهل سنت تا قبل از ابن تیمیه را که نگاه کنیم ، می بینیم که همه آن علما توسل را قبول داشته وبه آن عمل کرده اند . بعد از ابن تیمیه هم ابن قیم است که بعد از آن تا قبل از محمد بن عبد الوهاب ، منکرین توسل تمام می شوند و با آمدن محمد بن عبد الوهاب دوباره این زنجیره پاره می شود و این ها نمی توانند که اسلام خود را ثابت کنند ؛ زیرا اگر بگویند ما مسلمان هستیم ، باید ثابت کنند که این علما که در طول تاریخ بوده اند ، منکر توسل بوده اند و چون نمی توانند ثابت کنند ، باید از اسلام خود دست بردارند .

مجری :

به نظر بنده این مطالب برای حنبلی مذهبی که به دنبال حقیقت است ، کفایت می کند . تبرک و توسل ، مطالبی هستند که باعث مهدور الدم شدن مسلمانان توسط وهابیت شده است و این نکته هم فراموش نشود که خود امام احمد بن حنبل هم تبرک را جایز می دانسته است .

آقای صادق الجیل با استناد به کتب اهل سنت ، سخنانی در این باره دارد که به صورت کلیپی آماده کرده ایم .

صادق الجیل ، از علمای اهل سنت ، خود پیامبر (ص) دستور به تبرک می‌داد:

بدانید که صحابه به آثار پیامبر (صلی الله علیه و آله) تبرک می جستند ، چه در زمان حیات و چه بعد از حیات حضرت و مسلمانان تا این زمان بر همان سیره باقی هستند و جایز بودن این کار از افعال پیامبر (صلی الله علیه و آله) دانسته می شود . زمانی که در حجه الوداع حلق کرد ، موهای سر خود را در بین اصحابش توزیع کرد ؛ برای این که متبرک شوند .

پس پیامبر (صلی الله علیه و آله) امت خودش را به تبرک به آثارش رهنمود کرد . بعضی از صحابه یک تار مو و دیگری دو تار مو از موهای حضرت را برداشت و تبرک کرد ، چه در زمان حیات ایشان و چه بعد از حیات ، تا جایی که صحابه موهای ایشان را در آب می گذاشتند و آب را به مریض برای تبرک و به خاطر باقیمانده اثر پیامبر (صلی الله علیه و آله) به او می خوراند ند .

برای همین نظر متقدمین ومتأخرین اهل سنت این است که تبرک جایز است و آن چه این قول را ثابت می کند ، قضیه ای است که ذهبی متوفای ۷۴۸ هـ در کتاب اعلام النبلاء ، ج ۱۱ ، ص ۲۱۲ ، چاپ مؤسسه الرساله ، نقل کرده است که عبد الله پسر احمد بن حنبل می گوید : پدرم را دیدم که تار موی پیامبر (صلی الله علیه و آله) را بر می دارد و بر دهانش می گذارد و می بوسد و روی چشمش قرار می دهد و آن را در آب قرار می دهد و آب را برای شفا می نوشد و پدرم ، احمد بن حنبل را دیدم که ظرف پیامبر (صلی الله علیه و آله) را برداشت و در چاه آب شست ؛ سپس با آن کاسه آب نوشید و دیدم که آب زمزم را برای شفا می نوشد و دست و صورت خود را با آن می شست .

ذهبی می گوید : کجاست کسی که منکر این قضیه از احمد بن حنبل شود و حال این که عبد الله پسر احمد سؤال کرد ، در مورد کسی که به منبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) دست می زند و حجره ایشان را لمس می کند .

احمد بن حنبل جواب داد : این کار اشکالی ندارد . خداوند ما وشما را از نظر خوارج و اهل بدعت محافظت کند .

این کلام ذهبی بود ، پس قول کسانی که منکر تبرک به آثار پیامبر (صلی الله علیه و آله) می شوند ، هیچ ارزشی ندارد.

مجری :

الحمد لله رب العالمین که اهل سنت چنین علمایی دارند که هم بر متون کتاب ها و هم بر علم رجال مسلط هستند .

کلیپی آماده شده در مورد سخنان آقای علی جمعه ، مفتی الازهر مصر است که روایت پیش بینی امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در مورد داعش را می خوانند و تحلیل می کنند که از این روایت ، علم غیب حضرت هم ثابت می شود . ما هم برای این عباراتی که بیان می کنند ، تصاویری را قرار داده ایم تا کاملا این نشانه ها ، طبق روایتی که اهل سنت دارند و آقای علی جمعه به عنوان مفتی الازهر مطرح کرده ، می تواند بر گروهک تروریستی داعش تطبیق داشته باشد .

شیخ علی جمعه : پیش بینی امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از داعش :

نعیم بن حماد ، استاد بخاری در کتاب فتن ، روایتی را از آقا علی بن ابیطالب (علیه السلام) آورده است ، علی بن ابیطالب (علیه السلام) که دروازه شهر علم است ( پیامبر (ص) فرمودند ) من شهر علم هستم و علی (علیه السلام) دورازه این شهر است . علی بن ابیطالب (علیه السلام) شخصیتی است که عمر بن خطاب در مورد او گفته است که هر مشکل علمی را علی (علیه السلام) را حل می کند . علی بن ابیطالب (علیه السلام) اساس اهل بیت بزرگوار هستند .

پدر اهل بیت ، همسر بانو فاطمه (علیها السلام) ، پدر حسنین ، حسن و حسین (علیهم السلام) . نعیم بن حماد از علی بن ابیطالب (علیه السلام) روایتی را از کتاب فتن ذکر کرده است که فرمودند : گروهی می آیند که قلب هایشان مثل تکه های آهن است و احساس و عاطفه ای ندارند و انگار عقلشان را از دست داده اند . قلب هایشان مثل آهن است به کسی رحم نمی کنند . دینشان فقط کشتار است ، برای چه می کشند ؟

پرچم های آن ها سیاه است ، پرچم آن ها را سیاه می بینید . این ها اصحاب دولت هستند ( خدا از تو راضی باشد آقای ما علی جان ) . این کلمه « دولت » صد سال است که ذکر نشده است . دولت اسلامی این ها ، اصحاب دولت هستند . سپس اقوامی می آیند که ضعیف هستند (کلام را مطلق گذاشت ، ضعیف هستند یعنی چه ؟ ضعف از ناحیه ایمان هستند )

موهای بلندی دارند مانند موهای زنان ( به علامت نگاه کن و خودت مقایسه کن ) نام های آنان با کنیه است مثل ابو فلان و الو علان و ابو ترتان و نسبت ها و فامیلی آن ها شهر ها ست مثل مصری و بغدادی و شامی و لیبی .

سپس بین خود این گروه ها اختلاف می شود در یک سال این گروه ها همدیگر را کشتند . بیشتر از ده هزار کشته دادند در همین سال گذشته . همدیگر را کشتند ؛ سپس خداوند حق را به کسانی که بخواهد می دهد .

مجری :

استاد یزدانی ! در خصوص این کلیپ توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

کلیپ واضح و روشن بود . آقای علی جمعه ، مفتی مصر ، به روایتی استدلال می کند که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از داعش پیش بینی کرده و ایشان تطبیق می کند ؛ اما ما و اساتید مهدویت باره گفته ایم که این مسائل و اتفاقات را تطبیق نمی کنیم . امید داریم که همین ها از نشانه های واقعی باشند و همان روایات برای مهدویت و ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه ) تطبیق کند ؛ اما این عالم سنی مذهب تطبیق می کند و مقصود خود را بیان می کند که همین داعشی هایی که قطر و عربستان آن را ساخته اند و الان بر علیه آن ها صحبت می کنند ، همان خوارج هستند که در آخر الزمان ظهور کرده اند .

مجری :

حتما همه می دانند که دست هایی پشت پرده است تا بین مسلمانان اختلاف افکنی کنند و گروه های تکفیری ـ تروریستی را به وجود آورند . لانه زنبور ، مجموعه های کوتاهی است که این دست های پشت پرده را نشان می دهند .

کلیپ ۵ ( لانه زنبور ۱۱ ) :

راوی فیلم :

زمانی که پرورش دهندگان داعش یکدیگر را متهم می کنند . با شدت گرفتن انتقادهای بین المللی از سیاست های دوگانه آمریکا در قبال تروریست ها ، این بار جو بایدن ، معاون اوباما به میدان آمده و گفته : متحدان منطقه ای آمریکا از جمله ترکیه ، عربستان و امارات ، مقصر اصلی در به وجود آوردن داعش هستند .

جو بایدن :

متحدان ما در منطقه ، بزرگ ترین مسئله ما در سوریه بودند ، ترک ها دوستان فوق العاده ای بودند و زمان زیادی را با او گذراندم . سعودی ها و اماراتی ها و بقیه آن ها چه کار کردند ؟ آن ها مصمم به کنار زدن اسد و در اصل یک جنگ نیابتی شیعی ـ سنی بودند . صدها میلیون دلار و ده ها و صد ها هزار تن تسلیحات را برای هر کسی که با اسد می جنگد ، روانه کردند . بدون در نظر گرفتن این که افرادی که در حال دریافت این کمک ها بودند ، النصره ، القاعده و عوامل افراط گرای جهادی بودند که از دیگر بخش های جهان آمده اند .

تماس بینندگان

بیننده : آقای بهادری از کرج ـ شیعه

بنده سؤالی از استاد یزدانی دارم . بعد از وفات پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) به دستور ابوبکر احادیث را آتش زدند و حتی در زمان خلیفه دوم دستور دادند که کسی حق نقل حدیث از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را ندارد و هر کسی از صحابه که حدیث نقل می کردند را به شدت مجازات می کردند . سؤال بنده این است که چرا بعد از قرن دوم یعنی حدود صد یا دویست سال بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) صحابه شروع به نقل احادیث کردند . چرا ما از این صحابه ای که همراه آن حضرت بودند ، کتابی وجود ندارد و بعد از دویست سال این احادیث نقل شد .

بیننده : آقای دارابی از نهاوند ـ شیعه

وهابی ها می گویند که توسل به مردگان امکان ندارد و آن ها صدای ما را نمی شنوند ؛ زیرا ارتباط آن ها با ما تا قیامت قطع شده است . بنده سؤالی از وهابی ها دارم که خداوند در قرآن خود می فرماید : کسانی که در راه خدا کشته اند را مرده ندانید ؛ بلکه آن ها زنده اند و در نزد پرودگارشان روزی می خورند . ( آل عمران /۱۶۹ ) شما در رابطه با این آیه چه جوابی دارید ؟

بزرگان اهل سنت مثل آلوسی در مورد حیات انبیاء می نویسند : حیات انبیاء ، حیاتی برزخی است و برتر از حیات شهدا است . خداوند متعال در باره آن ها فرموده است : که آن ها زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند ؛ پس این امر ، مطلبی ثابت شده است با استناد به روایات نقل شده در کتب اهل سنت که آقای آلوسی آن را در کتاب آیات البینات فی عدم السمع الاموات ، جلد ۱ ، صفحه ۳۹ نقل کرده است . پاسخ شما در این باره چیست ؟

مطلب دوم این که در مورد آیه ۶۴ سوره نساء چه پاسخی دارند ؟ اگر می گویند : در باره زمان حیات رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است ، بعد از وفات آن حضرت با این آیه چه می کنند ؟ اگر بگویند آیه مربوط به زمان حیات است که آیات خداوند را تعطیل کرده اند و باید چنین آیاتی را از قرآن حذف کنیم.

پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) می فرماید : اگر بر مزار کسی سلام کنید ، او صدای شما را می شنود و پاسخ می دهد که این مطلب در کتاب اهل القبور ، ابن رجب حنبلی ، در صفحه ۱۴۲ بیان شده است ؛ یعنی این وهابی ها بهتر از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فهمیدند که چنین کلامی را گفته اند ؟ بنده می خواهم پاسخ وهابی ها را در باره این دو آیه بدانم .

بیننده : طاها از بندر عباس ـ اهل سنت

سؤالی از استاد یزدانی داشتم مبنی بر این که جایگاه پیامبر (صلی الله علیه و آله) بالاتر است یا قرآن ؟ آیا کسی بعد از دفن شبانه فاطمه زهرا (علیها السلام) کسی به امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) اعتراض کرده که درست است شما همسر حضرت زهرا (علیها السلام ) بودی ؛ ولی ایشان دختر پیامبر ما هم هست . چرا شبانه ایشان را دفن کردید و چرا قبر ایشان معلوم نیست ؟ اگر در این باره دلیل و سندی بیاورند ، بسیار تشکر می کنم .

استاد یزدانی :

منظور شما از جایگاه پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، جایگاه شخص پیامبر است یا جایگاه سخن ایشان ؟

بیننده :

ما در این منطقه عالمی داریم که می گوید : دین اسلام کامل شده و نیازی به کسی ندارد که آن را تفسیر کند و پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم مانند ما یک انسان عادی است و فقط یک نامه رسان بوده فرقی نمی کند که هر کسی بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) بیاید ؛ چون دین کامل شده است .

بیننده : امیر از بندر عباس ـ اهل سنت

بنده از یکی از شبکه های خارج از کشور شنیدم که در کتاب اصول کافی روایت است مبنی بر این که پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) به امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فرمودند : گنبد و بارگاه ها را تخریب کنید .

از استاد یزدانی خواهش می کنم که در این باره توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

در مورد سؤال اول که پرسیده بودند که چرا در صدر اسلام کتابی از صحابه و تابعین و اتباع آن ها نیست ؟ این مطلب در همان روایت پاسخ داده شده ، روایتی که علمای اهل سنت آن را در کتاب های خود بیان کرده اند . بنده فقط روایت را می خوانم و هیچ قضاوتی در این مورد نمی کنم .

آقای خطیب بغدادی ، یکی از علمای بزرگ اهل سنت ، در کتاب تقیید العلم ، جلد اول ، ص ۵۳ :

أن عمر بن الخطاب أراد أن یکتب السنه ثم بدا له أن یکتبها ثم کتب فی الامصار من کان عنده منها شیء فلیمحه ولفظ لحدیث سعید

خلیفه دوم می خواست سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله) را بنویسد ، سپس برای او بدا حاصل شد که ننویسد . نامه ای نوشت در سراسر کشور اسلامی که هر کس حدیثی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نزد اوست ، از بین ببرد .

طبیعی است زمانی که چنین داستانی اتفاقت افتاده ، مردم نخواهند که بنویسند و سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله) متروک شود .

خطیب بغدادی ، تقیید العلم ، ج ۱ ، ص ۵۳

همین مطلب را آقای ذهبی در کتاب سیر اعلام النبلا، ج ۵ ، ص ۵۹ نقل کرده :

قال زید بن یحیی حدثنا عبدالله بن العلاء قال سألت القاسم أن یملی علی احادیث فمنعنی وقال إن الاحادیث کثرت علی عهد عمر فناشد الناس أن یأتوه بها فلما أتوه بها امر یتحریقها ثم قال مئتاه کما مئتاه اهل الکتاب .

عبد الله بن علاء می گوید : از قاسم بن محمد بن ابی بکر خواستم که احادیث را املاء کند که او گفت این کار را نکن ؛ زیرا احادیث در زمان عمر زیاد شد ، مردم را قسم داد که همه احادیث را جمع کند و بعد از جمع کردن ، دستور داد که همه را آتش بزنند .

ذهبی ، سیر اعلام النبلاء ، ج ۵ ، ص ۵۹

این اتفاقات باعث شد که صحابه و تابعین کتابی نداشته باشند . بعد از آن ها اتباع تابعین شروع به نوشتن کتاب کردند ؛ اما از اهل بیت این گونه نبوده ، امام امیر المؤمنین (علیه السلام) کتابی داشته اند به نام الجامعه که در آن تمام سخنان پیامبر (صلی الله علیه و آله) توسط ایشان املاء شده و امیرالمؤمنین (علیه السلام) آن ها را نوشته اند و این کتاب در اختیار اهل بیت (علیهم السلام) بوده و نمی توانستند عمومی کنند و اگر به صورت عموم بود ، آن را هم می سوزاندند . از ائمه (علیهم السلام) روایات زیادی است که به کتاب الجامعه امیر المؤمنین (علیه السلام) استناد می کردند . از ائمه دیگر هم کتاب باقی مانده ؛ اما در اختیار ما نیست و نزد امام زمان ( عجل الله تعالی فرجه ) است که ان شاء الله با ظهور ایشان ، در اختیار عموم قرار خواهد گرفت .

در مورد سؤال دوم که جایگاه رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) بالاتر است یا جایگاه قرآن کریم ؟

اگر منظور شخص پیامبر (صلی الله علیه و آله) باشد که ایشان اشرف مخلوقات است و قطعا جایگاه ایشان از قرآن کریم که کلام خداوند است ، بالاتر است . مقام ائمه معصومین (علیهم السلام) هم از قرآن کریم بالاتر است و ما شکی در آن نداریم . آن ها قرآن ناطق هستند و تمام قرآن را در سینه خود دارند و قطعا مقام این ها از قرآن بالاتر است و شکی در این مطلب نیست .

زمانی که ما به بحث پیامبر وهابیت رسیدیم ، نشان خواهیم داد که می گویند : عصای ما از پیامبر (صلی الله علیه و آله) بالاتر است ؛ زیرا من از عصای خود استفاده می کنم ؛ اما پیامبر (صلی الله علیه و آله) از بین رفته است . ما در آینده مدارک این ها را نشان خواهیم داد .

اما در مورد سؤالی که گفته بودند در کتاب شریف کافی روایتی است مبنی بر تخریب گنبد و بارگاه ها ، که احتمالا قصد شبهه افکنی داشتند . بنده روایت را نشان می دهم ، اصول کافی ، ج ۶ ، ص ۵۲۸ :

علی بن ابراهیم عن ابیه عن النوفلی عن السکونی عن ابی عبد الله ( علیه السلام) قال قال امیرالمؤمنین (علیه السلام) بعثنی رسول الله (صلی الله علیه و آله) إلی المدینه فقال لاتدع صوره إلا محوتها ولاقبرا إلا سویته ولا کلبا إلا قتلته .

اولا بحث سندی که نوفلی و سکونی از اهل سنت هستند ؛ هر چند که هر دو موثق هستند و روایات آن ها را می پذیریم ؛ اما شیعه نیستند و روایت از نظر ما صحیح نیست .

دوما در کجای روایت است که گنبد و بارگاه را تخریب کنید . ولاقبرا الا سویته : این اعتقاد شیعه است که روی قبر باید صاف باشد نه این که مثل کوهان شتر بلند باشد . اما بعضی از مذاهب اعتقاد دارند که باید روی قبر مثل کوهان شتر بلند باشد و در گذشته هم این گونه بوده ؛ اما از دیدگاه ما باید روی قبر صاف باشد و این روایت همین مطلب را ثابت می کند .

« ولا کلبا إلا قتلته » به چه معناست ؟ چه دشمنی در بین است ، این مطلب قابل قبول نیست .

مشکل اساسی این است که چه زمانی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) این دستور را به امیر المؤمنین (علیه السلام) داده است ؟ امیرالمؤمنین (علیه السلام) که قبل از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) وارد مدینه نشده است . اگر منظور مدینه النبی است که امیر المؤمنین (علیه السلام) بعد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) وارد شد و هیچ زمانی اتفاق نیافتاده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به امیرالمؤمنین (علیه السلام) دستور داده باشند که این کار ها را انجام دهند . اگر دستور داده باشند که در زمان خلافتشان این کارها را انجام دهند که مشکل بیشتر می شود . چرا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در زمان خود چنین کارهایی را انجام نداده اند ؟

این روایات به هیچ وجهی وهابیت را به مقصودشان نمی رساند ، ضمن این که در سایت مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه ) در قسمت پاسخ ها ، کلمه قبر را جستجو کنند ، مقاله شماره ۶ با عنوان : آیا روایت اهل سنت از امیرالمؤمنان علیه السلام در وجوب خراب کردن سنگ قبرها ، صحت دارد ؟ البته ما روایات اهل سنت را سندی ، بررسی کرده ایم ؛ اما بحث دلالی به این روایت مربوط می شود .

مجری :

از همه شما بینندگان عزیز و ارجمند به خاطر همراهی شما ، تشکر می کنیم .

 

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدایار و نگهدارتان .