استدلال بزرگانی همچون امام مالک بن أنس پشوای مالکی ها ؛ امام قرطبی مفسر نامدار اهل سنت؛ ابن ادریس قرافی مالکی ؛ ابن فرحون مالکی ؛ ابن الحاج مالکی و طنطاوی (از علمای معاصر ) به آیات قرآن کریم برای اثبات مشروعیت توسل به رسول خدا صلی الله علیه وآله بعد از وفات آن حضرت.

بسم الله الرحمن الرحیم

برای دانلود فیلم برنامه روی آیکون زیر کلیک کنید

Download (2)

 

 

 

برنامه راه و بیراه

تاریخ : ۲۸ /۰۷ /۹۳

مجری :

بیننده برنامه راه و بیراه هستید ، برنامه ای که تا کنون هدف آن برای همه آشکار شده است . برنامه ای که در جهت رسوا کردن وهابیت و نشان دادن تفاوت های این فرقه ضاله با سایر فرق اسلامی چه شیعه و چه سنی دارد . در این برنامه طبق هفته های گذشته در خدمت سید بزرگوار ، استاد عزیز و ارجمند ، حجه الاسلام و المسلمین یزدانی هستیم . از آن از استاد یزدانی خواهش می کنیم که خلاصه ای از جلسه گذشته را تقدیم حضور شما کنند .

12122

استاد یزدانی :

موضوع برنامه های گذشته ما ، استدلال علمای مذاهب اربعه به آیه ۶۴ سوره نساء یا به صورت کلی تر ، استدلال علمای اربعه به آیات قرآن ، برای جواز توسل به پیامبر بزرگوار اسلام ( صلی الله علیه و آله) بعد از وفات آن حضرت بوده است . شافعی ها به علت گستردگی آن ها ، در سه جلسه بررسی شد و دو جلسه هم احناف و در دو جلسه گذشته علمای حنبلی؛ از جمله ابن جوزی ، ابن قدامه مقدسی ، ابن مفلح حنبلی ، سیوطی رحبیانی ، سامری حنبلی و بهوتی حنبلی مطرح کردیم .

این افراد از بزرگان حنابله بودند که به آیات قرآن کریم برای جواز توسل به رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) استدلال کرده بودند و اگر وهابی ها بخواهند بگویند که توسل به پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) بعد از رحلت ایشان ، کفر و شرک است ، باید بزرگ ترین فقیه حنابله ، ابن قدامه مقدسی و هم چنین ابن جوزی را که در مذهب حنبلی بسیار سر شناس و مشهور است و همه مذاهب هم ایشان را قبول دارند، را نیز تکفیر کنند . ابن جوزی کتاب های متعددی نوشته ، با این که با اهل بیت (علیهم السلام) مشکل دارد و روایات مربوط به فضائل اهل بیت (علیهم السلام) را تلاش کرده که به نحوی تضعیف کند . همچنین بقیه بزرگان حنبلی که به علت کمبود وقت به آن ها نمی پردازیم .

امشب ان شاء الله بحث مالکی ها را مطرح خواهیم کرد که تعدادی از فقها و مفسرین مالکی مذهب که در رأس آن امام مالک است را بیان می کنیم .

استدلال علمای مالکی به آیات قرآن کریم برای جواز توسل به رسول خدا (ص)

۱. امام مالک ، پشوای مالکی ها

وی پیشوای مالکی‌ها است که روایت ایشان بسیار معروف و مشهور است و به شدت برای وهابی ها ، مشکل ساز بوده و ابن تیمیه و شاگردانش تلاش کردند که این روایت را تضعیف کنند ؛ اما بزرگان اهل سنت این روایت را تصحیح کردند . ما قبلا این روایت را به صورت مفصل بحث کرده ایم و تصحیحات علما را هم نشان داده ایم . در دو مورد از این تصحیحات را ارائه می کنیم و بیش از این ، روایت را بیان نمی کنیم ؛ چون قبلا این روایت را خوانده ایم .

کتاب الشفاء بتعریف حقوق المصطفی ، تألیف قاضی عیاض ابو الفضل عیاض بن موسی بن عیاض ، چاپ دار الحدیث قاهره ، جلد ۲ ، صفحه ۲۸۸ فصل سوم به بعد :

واعلم أن حرمه النبی (صلی الله علیه و آله) بعد موته وتوقیره وتعظیمه لازم کما کان حال حیاته وذلک عند ذکره (صلی الله علیه و آله) وذکر حدیثه و سنته وسماع اسمه وسیرته ومعامله آله وعترته …..

وقال القاضی ابو الفضل : وهذه کانت سیره سلفنا الصالح وائمتنا الماضین …

حدثنا یعقوب بن اسحاق بن ابی اسرائیل ، حدثنا ابن حمید قال : ناظر ابوجعفر مالکا فی المسجد مالکا فی مسجد رسول الله (صلی الله علیه و آله) فقال له مالک : … لاترفع صوتک فی هذا المسجد ،فإن الله تعالی ادب قوما فقال : « لاترفعوا اصواتکم فوق صوت النبی ولاتجهروا له بالقول کجهر بعضکم لبعض أن تحبط اعمالکم وانتم لاتشعرون » حجرات /۲ . ومدح قوما فقال : «إن الذین یغضون اصواتکم عند رسول الله اولئک الذین امتحن الله قلوبهم للتقوی لهم مغفره واجر عظیم » حجرات/ ۳ ….

…فاستکان لها ابوجعفر وقال : یا ابا عبدالله ااستقبل القبله وادعوا ام استقبل رسول الله (صلی الله علیه و آله) ؟ فقال : ولم تصرف وجهک عنه وهو وسیلتک ووسیله ابیک آدم علیه السلام إلی الله تعالی یوم القیامه ؟ بل استقبله واستشفع به ، فیشفعه الله ، قال الله تعالی : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما» نساء /۶۴ .

بدان ای (وهابی ) مسلمان شعور وفهم داشته باش که احترام و تعظیم پیامبر (صلی الله علیه و آله) بعد از وفات ایشان لازم است ؛ همان طور که در زمان حیاتشان لازم است ….

قاضی عیاض گفت : این لزوم احترام پیامبر (صلی الله علیه و آله) بعد از وفات ، سیره بزرگان و گذشتگان ما است ….

یعقوب بن اسحاق بن ابی اسرائیل از ابن حمید نقل می کند : ابو جعفر منصور دوانقی با امام مالک در مسجد النبی (صلی الله علیه و آله) بودند که امام مالک به او گفت در این مسجد صدای خود را بلند نکن . مگر نشنیدی که خداوند متعال در قرآن کریم عده ای را به خاطر این که صدایشان را بلند کرده بودند ، تأدیب کرد ….

وبعد از آن آیه ای را بیان می کند که عده ای با صدای آهسته در محضر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) صحبت کرده بودند ، خداوند آن ها را ستایش کرده بود .

… منصور دوانقی از امام مالک سؤال می کند : من رو به قبله دعا کنم یا رو به قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ؟ کدام بهتر است . امام مالک گفت : چرا روی بر می گردانی از کسی که وسیله تو و وسیله پدرت حضرت آدم علیه السلام) نزد خداوند است تا روز قیامت . بلکه باید رو به قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) کنی و او را شفیع خود در نزد خداوند قرار بده . خداوند می فرماید :« اگر به خودتان ظلمی کردید و گناه نمودید ، و نزد تو ای رسول خدا آمدند ، توبه کردند و از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هم خواستند که برایشان طلب استغفار کند، در این صورت خداوند توبه آن ها را می پذیرد .»

قاضی عیاض ، ابو الفضل عیاض بن موسی بن عیاض ، الشفاء بتعریف حقوق المصطفی ، چاپ دار الحدیث قاهره ، ج ۲ ، ص ۲۸۸ فصل سوم به بعد

مقصود و منظور ما فقط استدلال امام مالک به این آیه است برای جواز توسل و طلب شفاعت به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بعد از وفات آن حضرت که این استدلال در حدود حداقل ۱۵۰ سال بعد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بوده است . ایشان یعنی به اندازه وهابی ها قرآن را نخوانده که با این آیه استدلال کرده است ؟

 علمایی که این روایت را تصحیح کرده اند

۱ . ابن حجر هیثمی

در کتاب الجوهر المنظم فی زیاره القبر الشریف النبوی المکرم ، تألیف احمد بن حجر هیثمی ، چاپ دار الجوامع الکلم قاهره ، صفحه ۱۲۸ و ۱۲۹ :

روایت را بیان کرده و در صفحه بعد می گوید :

… وانکار ابن تیمیه لهذه الحکایه عن مالک حتی لایرد علیه انکاره التوسل والتشفع به (صلی الله علیه و آله) من خرافاته وتهواراته ، کیف وقد جاءت عنه بالسند الصحیح الذی لامطعن فیه …

انکار ابن تیمیه از حکایت مالک تا این که بخواهد توسل و طلب شفاعت از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را انکار کند ، از خرافات است در حالی که سند این روایت صحیح می باشد .

هیثمی ، احمد بن حجر ، الجوهر المنظم فی زیاره القبر الشریف النبوی المکرم ، چاپ دار الجوامع الکلم قاهره ، ص ۱۲۸ و ۱۲۹

۲. علامه زرقانی

در کتاب شرح علامه زرقانی علی مواهب اللدنیه بالمنح المحمدیه ، ج ۱۲ :

فإن الحکایه رواها ابو الحسن علی بن فهر فی کتابه فضائل ملک باسناد لابأس به …

ابو الحسن علی بن فهر در کتاب فضائل مالک ، این روایت را با سندی که هیچ اشکالی نداشته نقل کرده است و توضیح داده که سند روایت صحیح است ….

علامه زرقانی ، شرح علامه زرقانی علی مواهب اللدنیه بالمنح المحمدیه ، ج ۱۲

همچنین علمایی مانند سمهودی در کتاب خلاصه الوفاء بإخبار دار المصطفی ، شهاب الدین محمد بن عمر خفاجی مصری در کتاب نسیم الریاض فی شرح شفاء قاضی عیاض ، آقای حصنی دمشقی در کتاب دفع شبه من شبّه وتمرد و آقای زینی دحلان در کتاب الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، سند روایت را صحیح دانسته اند .

به هر حال امام مالک به آیه قرآن کریم برای جواز توسل استدلال کرده و اگر وهابی ها جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را انکار کنند و آن را شرک بدانند ، اولین کسی را که تکفیر می کنند ، امام مالک است .

مجری :

ملاحظه کردید که امام مالک ، بنیان گذار مذهب مالکی توسل را آموزش داده و از آیه قرآن کریم به صورت مستقیم ، جواز توسل را برداشت کرده است . وهابی ها چه پاسخی برای این مسئله دارند ؟

۲ . آقای قرطبی

از بزرگان تاریخ تفسیر اهل سنت می باشند و برای همه مسلمانان آشنا هستند . بعد از تفسیر فخر رازی ، تفسیر قرطبی بهترین تفسیر اهل سنت می باشد و به قول استاد ما ، این تفسیر جامع تفاسیر اهل سنت ، برای هفت قرن است و تفسیر خوبی می باشد .

ایشان در کتاب الجامع لاحکام القرآن (تفسیر قرطبی ) ، تألیف ابی عبدالله محمد بن احمد بن ابی بکر قرطبی ، متوفای ۶۷۱ هـ ، چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، جلد ۶ ، در ذیل تفسیر آیه ۶۴ سوره نساء :

قوله تعالی : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک » روی ابو صادق عن علی (علیه السلام) قال : قدم علینا اعرابی بعد ما دفّنا رسول الله (صلی الله علیه و آله) بثلاثه ایام فرمی بنفسه علی قبر رسول الله (صلی الله علیه و آله) وحثا علی رأسه من ترابه ، فقال : قلت یا رسول الله ، فسمعنا قولک ووعیت عن الله ،فوعینا عنک وکان فیما انزل الله علیک : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم » وقد ظلمت نفسی ، وجئتک تستغفر لی ، فنودی من قبر ، أنه قد غفر لک .

ابو صادق (یکی از تابعین است ) از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل می کند که فرمودند : بعد از سه روز که از دفن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) گذشته بود ، اعرابی آمد و خود را روی قبر ایشان انداخت و خاک بر سرش می ریخت و می گفت : « ای رسول خدا ! هر چه شما گفتی ، ما گوش کردیم و هر چه از خداوند گرفته بودی ، به ما رساندی ؛ از جمله آیه ای که خداوند در آن فرمود : « اگر کسی به خودش ظلم کرد ، نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بیاید تا ایشان برای او طلب استغفار کند » من به خودم ظلم کردم و نزد شما آمده ام تا برای من طلب استغفار کنی . در این جا بود که از قبر آن حضرت صدایی آمد که تو بخشیده شدی .

قرطبی ، ابی عبد الله محمد بن احمد بن ابی بکر ، جامع لاحکام القرآن (معروف به تفسیر قرطبی ) متوفای ۶۷۱ هـ ، چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، ج ۶ ، ص ۴۳۹

این مطلب را امام قرطبی نقل کرده است ، صحیح بودن یا نبودن روایت هم برای ما مهم نیست ، همین که امام قرطبی آن را نقل کرده و از این داستان شرک و کفر را نفهمیده ، کفایت می کند . در ذیل آیه ۶۴ سوره نساء این داستان و استدلال به آیه را نقل می کند .

 شرح حال آقای قرطبی

در مقدمه همین کتاب ، جلد اول ، صفحه ۱۳۷ :

هو محمد بن احمد بن ابی بکر بن فرح ، ابو عبد الله انصاری ، الخزرجی ، القرطبی ، الاندلسی ، المالکی …

قال الذهبی فیه : امام متفنن متبحر فی العلم ، له تصانیف مفیده تدل علی کثره اطلاعه ووفور فضله …

وقال ابن فرحون : کان من عباد الله الصالحین والعلما العارفین الورعین ، الزاهدین فی الدنیا ، المشغولین بما یعنیهم من امور الآخره …

ذهبی گفته که ایشان امام ، متخصص در علم بوده و تصانیف متعددی از او به جا مانده ….

قرطبی ، ابی عبدالله محمد بن احمد بن ابی بکر ، جامع لاحکام القرآن ، مقدمه کتاب ، ج ۱ ، ص ۱۳۷

همچنین آقای ذهبی در کتاب تاریخ الاسلام ووفیات مشاهیر والاعلام ، جلد ۵۰ ، چاپ دار الکتاب العربی بیروت ، صفحه ۷۴ :

محمد بن احمد بن ابی بکر بن فرح ، الامام العلامه ابو عبد الله انصاری ، الخزرجی ، القرطبی . امام متفنن متبحر فی العلم …

ذهبی ، شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ، تاریخ الاسلام ووفیات المشاهیر والاعلام ، ج ۵۰ ، چاپ دار الکتاب العربی بیروت ، ص ۷۴

چنین شخصیتی با این مقام علمی در کتاب تفسیر خود به این آیه از قرآن کریم استدلال کرده و جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بعد از وفات آن حضرت را استفاده کرده است . پس تا این جا از دیدگاه وهابیت امام مالک و آقای قرطبی کافر و مشرک شدند .

۳ . ابن ادریس قرافی مالکی

ایشان هم از بزرگان اهل سنت می باشد که در کتاب الذخیره ، تألیف شهاب الدین احمد بن ادریس قرافی ، متوفای ۶۸۴ هـ ، جلد ۳ ، با تحقیق استاد محمد بوخبزه ، چاپ دار العرب الاسلامی ، صفحه ۳۷۵ :

باب الحادی عشر ، فی القدوم علی ضریحه علیه السلام

… ویروی عنه علیه السلام أنه قال :« من زار قبری وجبت له شفاعتی ، ومن زار قبری وجبت له الجنه . » ویروی عنه قال :« من زارنی بعد وفاتی فکأنما زارنی فی حیاتی » وحکی العتبی أنه کان جالسا عند قبره علیه السلام فجاء اعرابی    فقال : السلام علیک یا رسول الله سمعت الله یقول : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » نساء / ۶۴ . وقد جئتک مستغفرا من ذنبی ، مستشفعا بک الی ربی …

باب یازدهم : نحوه رفتن به ضریح رسول خدا (صلی الله علیه و آله)

…. روایت شده از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) که فرمودند : هر کسی قبر مرا زیارت کند ، شفاعتم بر او واجب می شود و هر کسی قبر مرا زیارت کند ، بهشت بر او واجب می شود . همچنین از ایشان روایت شده : هر کسی بعد از وفاتم مرا زیارت کند مانند این است که در زمان حیاتم مرا زیارت کرده است .

عتبی حکایت کرده که نزد قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نشسته بودم که اعرابی آمد و گفت : سلام بر تو ای رسول خدا ! شنیدم که خداوند فرمود : اگر گناهی انجام دادید ، نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بیاید و توبه کند و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هم برای او طلب مغفرت کند ، خداوند توبه او را می پذیرد .

ای رسول خدا ! نزد تو آمدم در حالی که از گناهان خود استغفار می کنم و شما را نزد خداوند شفیع قرار می دهم ….

قرافی ، شهاب الدین احمد بن ادریس ، الذخیره ، متوفای ۶۸۴ هـ ، چاپ دار العرب الاسلامی ، ج ۳ ، با تحقیق استاد محمد بوخبزه ، ص ۳۷۵

آقای قرافی این داستان را نقل می کند و به این مطلب برای جواز توسل به قبر پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) استدلال می کند .

شرح حال آقای قرافی مالکی

در کتاب تاریخ الاسلام ووفیات المشاهیر والاعلام ، تألیف شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ذهبی ، جلد ۵۱ ، صفحه ۱۷۶ :

احمد بن ادریس : المالکی ، العالم الشهیر ، الاصولی ، الشیخ الامام شهاب الدین القرافی والصنهاجی الاصل …

وکان اماما فی اصول الدین واصول الفقه ، عالما بمذهب مالک وبالتفسیر وعلوم اخر.

احمد بن ادریس مالکی ، دانشمند نام آور ، اصولی ، استاد و پیشوای زمان خودش ، شهاب الدین قرافی و صنهاجی الاصل (نام منطقه ای می باشد) …

ایشان پیشوای اصول دین و اصول فقه در زمان خود بوده و هم چنین عالم به مذهب امام مالک و تفسیر و علوم دیگر نیز بود .

ذهبی ، شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ، تاریخ الاسلام ووفیات المشاهیر و الاعلام ، ج ۵۱ ، ص ۱۷۶

اما متأسفانه از دیدگاه وهابیت کافر و مشرک است .

مجری :

به این روایت عتبی ، تقریبا تمام قدمای اهل سنت از کل فرق ، استدلال کرده بودند . شاید این سؤال مطرح شود که این روایتی که در تمام تفاسیری که شما نام برید ، نقل شده بود و هیچ کس هم به آن اشکالی وارد نکرده و حتی همه آن را تحسین هم کرده بودند ، وهابی ها به این روایت چه اشکالی وارد کرده اند ؟ و اولین کسی که از وهابی ها با این روایت مقابله کرد ، چه کسی بود ؛ چون این روایت بسیار واضح و روشن است ؟

استاد یزدانی :

سلفی ها و شاگردان ابن تیمیه به روایت عتبی و قبل از آن روایت ابو صادق که از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل شده بود ، اشکالاتی گرفته اند .

اشکالات وارده به روایت عتبی و روایت امیر المؤمنین علی بن ابیطالب نقل شده از ابو صادق توسط وهابی ها

در کتاب الصارم المنکی فی الرد علی السبکی ، تألیف محمد بن احمد بن عبد الهادی ( از شاگردان ابن تیمیه ) ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۳۱۶ به بعد :

در ابتدا نظر امام سبکی را نقل می کند که ایشان به این آیه استدلال کرده : «ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما »

در ادامه پاسخ می دهد تا این که به حکایت عتبی در صفحه ۳۲۳ می رسد که به آن اشکال می گیرد :

بعد از آن می گوید : اگر سند روایت صحیح است و آیه قرآن چنین دلالتی دارد ؛ پس چرا صحابه چنین کاری را انجام نداده اند که به قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) توسل کرده باشند و از ایشان در خواستی نکرده اند ؟

روایت دیگری هم هست که نقل شده :

فقد روی ابو الحسن علی بن ابراهیم بن عبد الله بن عبد الرحمن الکرخی ، عن علی بن محمد بن علی ، حدثنا احمد بن محمد بن الهیثم الطائی قال : حدثنی ابی عن سلمه بن کهیل عن ابی صادق عن علی بن ابیطالب علیه السلام قال : قدم علینا اعرابی بعد ما دفنا رسول الله صلی الله علیه و آله بثالثه ایام فرمی بنفسه إلی قبر النبی صلی الله علیه و آله وحثی علی رأسه من ترابه ،وقال : یا رسول الله قلت فسمعنا قولک ووعیت عن الله عزوجل فما وعینا عنک وکان فیما انزل الله عزوجل علیک : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد ظلمت نفسی وجئتک تستغفر لی فنودی من القبر أنه قد غفر لک .

به این روایت جواب می دهند :

والجواب : أن هذا خبر منکر موضوع واثر مختلق مصنوع لایصلح الاعتماد علیه ، ولایحسن المصیر إلیه ، واسناده ظلمات بعضها فوق بعض ، والهیثم جد احمد بن الهیثم اظنه ابن عدی الطائی ، فإن یکن هو ، فهو متروک کذاب والا مجهول …

قال عباس الدوری : سمعت یحیی بن معین یقول : الهیثم بن عدی کوفی لیس بثقه کان کذاب ، وقال العجلی وابوداود کذاب وقال ابو حاتم الرازی والنسائی والدولابی والازدی : متروک الحدیث وقال السعدی : ساقط قد کشف قناعه ….

ابوالحسن علی بن ابراهیم بن عبد الله بن عبد الرحمن کرخی ، از علی بن محمد بن علی از احمد بن محمد بن هیثم طائی از پدرش از سلمه بن کهیل از ابی صادق از امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل کرده : که اعرابی بعد از سه روز از دفن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آمد و خود را روی قبر آن حضرت انداخت و خاک بر سرش می ریخت و می گفت : ای رسول خدا ! هر چه گفتی ما شنیدیم و هر آن چه خداوند به شما داده بود ، به ما رساندی . به این آیه هم استدلال کرد : ولو انهم إذ ظلموا …… و گفت : من به خودم ظلم کرده ام و نزد شما آمده ام تا برای من طلب استغفار کنی ؛ سپس صدایی از قبر آمد که ای اعرابی خداوند تو را بخشید .

به این روایت چه جوابی می دهند :

این خبر منکر است و با اصول وهابیت سازگار نیست . جعلی و اثری ساختگی است و نمی توان به آن اعتماد کرد و درست نیست و سند روایت بسیار تاریک و خراب است ؛ زیرا هیثمی که در سلسله سند و جد احمد بن هیثم است ، متروک و کذاب و مجهول است ….

ما یک بار دیگر به سند روایت نگاه می کنیم که جد هیثم در کجای روایت آمده است :

حدثنا احمد بن محمد بن هیثم طائی از پدرش سلمه بن کهیل ….

عبد الهادی ، محمد بن احمد ، صارم المنکی فی الرد علی السبکی ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۳۱۶

دراین روایت اصلا جد هیثم وجود ندارد و این وهابی نتوانسته سند روایت را به درستی ، تصحیح کند و این یک عیب بزرگ برای وهابیت است که هنوز فکرشان برای بررسی سند یک روایت ، رشد کافی را نکرده است .

ما از همین برنامه به وهابی ها اعلام می کنیم که صحیح بودن یا نبودن سند روایت برای ما مهم نیست ، چیزی که برای ما با اهمیت است ، این است که علمای اهل سنت از شافعی ها و حنفی ها و حنبلی ها و مالکی ها به این روایت استناد کرده اند و از آن کفر و شرک را نفهمیده اند . استدلال ما هم به این مطلب است که علمای اهل سنت به این روایت استناد کرده اند و توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بعد از وفات آن حضرت را شرک ندانسته اند .

مجری :

کلیپی از استناد علمای اهل سنت به روایت مالک ، آماده کرده ایم که با هم می بینیم .

دیدگاه شیخ صادق الجیل ، در باره آیه ۶۴ سوره نساء

خداوند در قرآن کریم می فرماید : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما »

عالم علامه ، محقق ابوالفضل عیاض الیحصبی ، متوفای ۵۴۴ هـ در کتابی که نامش الشفاء بتعریف حقوق المصطفی می باشد ، در چاپ دوم دار الکتب العلمیه بیروت ، جلد ۲ ، صفحه ۲۶ آمده است : ابو جعفر منصور ، خلیفه عباسی ، زمانی که به حج و به زیارت قبر نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) رفت ، از امام مالک بن انس پرسید : رو به قبله بایستم و دعا کنم یا رو به قبر رسول خدا ‌(صلی الله علیه و آله) ؟ امام مالک در پاسخ گفت : چرا چهره از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بر می گردانی ؟ او وسیله تو و وسیله پدرت آدم علیه السلام در روز رستاخیز است . رو به او کن و او را شفیع خود قرار بده ، خدا شفاعت او را می پذیرد .

خداوند می فرماید : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما »

این را قاضی عیاض با سند صحیح در کتاب شفاء آورده است .

مجری :

این سخن یک عالم اهل سنت است که تا چه اندازه دقیق آن را بیان می کند و با این شبکه های وهابی زمین تا به آسمان فرق دارند .

استاد یزدانی ! آیا باز هم از علمای مالکی کسی هست که به این آیه استناد کرده باشند ؟

استاد یزدانی :

 ۴ . ابن فرحون مالکی

از بزرگان مالکی مذهب است که در کتاب ارشاد السالک إلی افعال المناسک ، تألیف برحان الدین ابراهیم بن فرحون المدنی المالکی (کتابی اختصاصی در مورد مناسک حج ) متوفای ۷۹۹ هـ ، با تحقیق محمد بن هادی ابو الاجفان ، جلد ۲ ، صفحه ۵۶۲ به بعد :

ذکر عن مالک إن فی البقیع من الصحابه عشره آلاف …. فینبغی السلام علیهم والدعاء لهم والتوسل بهم إلی الله تعالی ….

وقال بعضهم وصفه السلام أن یقول : السلام علیک ایها النبی ورحمه الله و برکاته ، السلام علیک یا رسول الله ، اشهد انک قد بلغت الرساله وأدیت الامانۀ ونصحت الامه وجاهدت فی الله حق جهاده وعبدت ربک حتی اتاک الیقین وانزل علیک کتابه النور المبین وجمع لک فیه علم الاولین والآخرین ووصفک فیه بقوله تعالی : « لقد جاءکم رسول الله من انفسکم عزیز علیه ما عنتم حریص علیکم بالمؤمنین رؤف رحیم » وقال عز من قائل وقوله الحق : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وإنی یا رسول الله قد ظلمت نفسی وجئت مستغفرا من ذنبی مستشفعا بک إلی ربی ، راجیا من المغفره بشفاعتک والممات علی ملتک وشریعتک ومحبتک والنجاه من النار والفوز بالجنه ….

از مالک بیان شده که ده هزار صحابی در بقیع مدفون است و از تابعین هم افراد زیادی هم هستند که شایسته است به آن ها سلام بدهیم و برای آن ها دعا کنیم و به آن ها توسل کنیم . در صفحه ۵۶۹ هم نقل می کند که به آن دو نفری که در کنار آن حضرت هم هستند ، توسل کنیم و بعد از آن به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) توسل کنید ….

بعضی از علما نحوه سلام کردن به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را بیان می کنند : سلام و رحمت وبرکت خداوند بر شما ای رسول خدا ، …. تا این که آیه ۶۴ سوره نساء را نقل می کند و در صفحه بعد می گوید : بعد از خواندن آیه این گونه بگو : ای رسول خدا ! من به خودم ظلم کرده ام و نزد شما آمده ام تا از گناهانم استغفار کنم و شما را شفیع خود در نزد خداوند قرار دهم و امیدوارم که خداوند به وسیله شفاعت شما گناهانم را ببخشد و مرا بر شریعت ، محبت و ملت شما بمیراند و از آتش جهنم نجات دهد و به بهشت برساند ….

ابن فرحون مالکی ، برحان الدین ابراهیم ، متوفای ۷۹۹ هـ ، با تحقیق محمد بن هادی الجفان ، ج ۲ ، ص ۵۶۲ به بعد

شرح حال ابن فرحون مالکی

در همین کتاب ، جلد اول ، صفحه ۲۹ می گوید :

فابن قاضی شهبه یصفه ب( القاضی العالم الاصیل ) والتمبکتی یذکر أنه کان (جامعا للفضائل فرید وقته … عالما بالفقه والنحو والاصول والفرائض والوثاق وعلم القضاء عالما بالرجال وطبقاتهم مشارکا الاساتید واسع العلم فصیح القلم ، ذا بیان کریم الاخلاق . بعیدا من التصنع والریاء من ارق اهل زمانه طبعا والطفهم عباره …

الشیخ مخلوف یحلیه ب( الامام العمده الهمام احد الشیوخ الاسلام وقدرۀ العلماء الاعلام وخاتمه الفضلاء الکرام .

از قاضی شهبه نقل می کند که ایشان قاضی و عالم اصلی می باشد . علمای اهل سنت نقل می کنند که ایشان جامع فضائل و یگانه دورانش و عالم فقه ، نحو ، اصول ، واجبات بوده و در علم رجال و طبقات آن نیز مسلط بود ، اخلاق خوب و روح لطیفی داشته …..

شیخ مخلوف نیز گفته : ایشان امامی بود که همه به اعتماد داشتند ، یکی از شیوخ اسلام و رهبر علمای اعلام بوده …

ایشان با این شخصیت علمی به این آیه از قرآن کریم استدلال کرده و به همه مالکی ها یاد داده زمانی که کنار قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) رفتید چه دعایی بکنید و از آن حضرت چه بخواهید . این مطلب را هم بعد از وفات رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بیان کرده . این نظر یک عالم مالکی است در صورتی که نظر وهابیت ، کاملا متفاوت می باشد .

۵ . ابن حاج مالکی

در کتاب المدخل لابن الحاج ، تألیف ابو عبدالله محمد بن محمد بن العبدری المالکی الفاسی ، متوفای ۷۳۷ هـ ، جلد ۳ ، چاپ دار التراث قاهره ، صفحه ۲۲۸ :

قال الباخی وذکر العتبی قال کنت عند حجره النبی صلی الله علیه و آله) فجاء اعرابی فقال : السلام علیک یا رسول الله سمعت الله تعالی یقول :« ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد ظلمت نفسی وجئتک مستغفرا من ذنبی مستشفعا بک إلی ربی ، ثم انشأ اعرابی یقول :

یا خیر من دفنت فی الارض اعظمه      ×××××        فطاب من طیبهنّ القاع والاکم

نفسی الفداء لقبر انت ساکنه            ×××××        فیه العفاف وفیه الجود والکرم

ثم انصرف . قال العتبی فغلبتنی عینای فرأیت رسول الله صلی الله علیه و آله فی النوم . فقال یا عتبی الحق الاعرابی فبشره أن الله قد غفر له .

داستان عتبی و استدلال ایشان را به آیه بیان می کند … من به خودم ظلم کردم و نزد شما آمده ام تا برای من طلب استغفار کنید و شما را نزد خداوند شفیع قرار دهم . سپس شعری را که گفته بود ، نقل می کند . بعد از آن عتبی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را در خواب می بیند که می فرماید : به اعرابی بشارت بده که خداوند توبه او را پذیرفت .

العبدری المالکی الفاسی ، ابو عبد الله محمد بن محمد ، المدخل لابن الحاج ، متوفای ۷۳۷ هـ ، چاپ مکتبه دار التراث قاهره ، ج ۳ ، ص ۲۲۸

شرح حال ابن الحاج مالکی

در اوایل همین کتاب مترجم شرح حال ابن الحاج را از کتاب کشف الظنون و طبقات الشعرانی و حسن المحاضره بیان می کند :

هو الامام العالم العامل ابو عبد الله محمد بن محمد بن محمد العبدری الفاسی المالکی الشهیر بابن الحاج . کان فاضلا عارفا یقتدی به صحب ارباب القلوب منهم ….

مترجم کتاب المدخل در اوایل همین کتاب ، از این سه کتاب این مطالب را بیان کرده است : ایشان امام ، عالم عامل بود و از فضلاء و عرفا بود که ارباب قلوب به ایشان اقتدا می کردند .

همچنین در کتاب حسن المحاضرۀ فی تاریخ مصر و القاهره ، تألیف جلال الدین عبد الرحمن سیوطی ، با تحقیق محمد ابو الفضل ابراهیم ، جلد ۱ ، صفحه ۴۵۹ :

ابن الحاج صاحب المدخل ، ابو عبد الله محمد بن محمد العبدری الفاسی ، احد العلماء العاملین المشهورین بالزهد وصلاح من اصحاب ابی محمد بن ابی حمزه ، کان فقیها عارفا بمذهب مالک ، وصحب جماعه من ارباب القلوب .

ایشان یکی از علمای عامل و مشهور به زهد و از شاگردان ابی محمد بن ابی حمزه بود و هم چنین فقه بوده و مذهب امام مالک را به خوبی می شناخته .

سیوطی ، جلال الدین عبد الرحمن ، حسن المحاضره فی تاریخ مصر و القاهره ، با تحقیق محمد ابو الفضل ابراهیم ، ج ۱ ، ص ۴۵۹

چنین عالمی هم به آیه قرآن و داستان عتبی ، برای جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بعد از وفات آن حضرت ، استدلال کرده است .

مجری :

در این جلسه باید پرونده استدلال علمای اهل سنت به آیات قرآن برای جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بسته شود ؛ اما در این جا سؤالی مطرح می شود این است که علمای مالکی را که نام بردید ، از متقدمین بودند . از علمای معاصر اهل سنت هم کسانی را می شناسید که به آیه قرآن برای جواز توسل استفاده کرده باشند .

استاد یزدانی :

بنده یکی از علمای حال حاضر اهل سنت و شیخ الازهر در زمان خودش بوده ، را معرفی می کنم :

۶ . آقای طنطاوی

در کتاب التفسیر الوسیط للقرآن الکریم تفسیر سوره نساء ، تألیف دکتر محمد السید طنطاوی (استاد دانشکده اصول دین در دانشگاه الازهر ) ، چاپ دوم ، صفحه ۲۱۶ :

آقای طنطاوی در تفسیر آیه ۶۴ سوره نساء ، صحبت های متعددی از جمله دیدگاه فخر رازی و بقیه علما را بیان کرده تا این که خودش نتیجه گیری می کند :

فالآیه الکریمه قد فتحت باب التوبه أمام العصاه والمذنبین وسمت بمکانه الرسول صلی الله علیه و آله عند ربه سموا عظیما … ورحم الله ابن کثیر فقد قال عند تفسیره لهذه الآیه وقوله ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک … یرشد تعالی العصاه والمذنبین

این آیه کریمه در توبه ای را برای گناهکاران و مذنبین ، باز می کند و جایگاه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در نزد خداوند را نشان می دهد… خداوند ابن کثیر را بیامرزد که در تفسیر این آیه ، این مطالب را گفته که خداوند گنهکاران را راهنمایی کرده که هر زمان خطا و گناهی انجام دهند ، نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بیایند و طلب استغفار کنند و از آن حضرت هم بخواهد که برای او طلب استغفار کند . اگر این کار را انجام دادند ، خداوند گناه آن ها را می بخشد .

در ادامه هم داستان عتبی را بیان می کند و مطالب دیگری را بیان می کند .

سید طنطاوی ، محمد ، تفسیر الوسیط للقرآن الکریم ، چاپ دوم ، ص ۲۱۶

این هم نظر آقای طنطاوی از علمای حال حاضر اهل سنت که مطالب ابن کثیر را بیان می کند و جالب است که بنده امروز در اینترنت جستجو می کردم که علمای وهابی در خصوص این آیه چه نظری دارند ، آقای محمد بن ابراهیم آل الشیخ ،مفتی اسبق وهابیت (قبل از بن باز ) در عربستان سعودی ، این داستان ابن کثیر را نقل و از ناراحتی خون گریه می کرد که خداوند ابن کثیر را ببخشد ، چرا این مطالب را بیان کرده است ؟ و نباید چنین استدلالی را می کرد .

بنابراین ما از ابتدای بحث تا به حال حدود ۱۵ نفر از علمای شافعی و ۶ نفر از علمای حنفی و ۵ نفر از علمای حنبلی و ۶ نفر از علمای مالکی را معرفی کردیم که به آیه قرآن کریم و داستان عتبی و اعرابی استدلال کرده بودند برای جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) .

وهابی ها مجبورند بپذیرند که توسل بعد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جایز است یا این که مجبورند بگویند که این علما همه کافر و مشرک بوده اند و تکفیر این علما مساوی است با تکفیر همه اهل سنت ؛ چون این علما همه از بزرگان اهل سنت می باشند .

مجری :

به نظر بنده حجت برای تمام فرق اهل سنت ، تمام است . اگر اهل سنت می خواهند از عقیده سلف خود پیروی کنند ، این نظر آن سلف است که به آیه قرآن کریم برای جواز توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) استدلال می کنند .

استاد یزدانی :

در برنامه های آینده ، حدود ۵۰ نفر از علمایی که یا فتوا به توسل داده اند یا این که خودشان توسل کرده اند و در کتاب خود بیان نموده را معرفی می کنم .

مجری :

موضوعی که این روز ها جهان اسلام را نگران کرد ، صدور حکم اعدام برای شیخ نمر ، عالم شیعه عربستانی که به درجه اجتهاد رسیده ، است و برای شیعه و اهل سنت قابل احترام هستند و در این روز ها می بینیم که علمای شیعه و اهل سنت ، از این شخصیت دفاع می کنند و علیه آل سعودی که به دلائل واهی حکم اعدام ایشان را صادر کرده اند ، سخن می گویند و ان شاء الله مسلمانان اجازه چنین کاری را نخواهند داد .

کلیپی را در مورد این زندگی شخصیت بزرگوار و هم چنین نظرات ایشان را در مورد اهل سنت ، آماده کرده ایم که باهم مشاهده می کنیم .

کلیپ شیخ نمر ، عالم شیعه عربستانی :

حق را بگویید ، ما در طول صد سال با ظلم و جور و خوف و تهدید زندگی کرده ایم . چه کسی از ظلم و جوری که در این سر زمین به ما می شود ، بی خبر است . ما از مرگ نمی ترسیم ؛ بلکه عاشق شهادت هستیم .

راوی فیلم :

شیخ نمر باقر النمر ، در سال ۱۹۵۸ م در استان قطیف در شرق عربستان سعودی به دنیا آمد . وی تحصیلات خود را در حوزه علمیه حضرت قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) تهران سپری کرد و پس از ده سال عازم سوریه شد و در حوزه علمیه حضرت زینب (علیها السلام) به تحصیل خود ادامه داد و به درجه اجتهاد نائل آمد .

شیخ نمر ، بعد از تحصیل به عربستان باز گشت و روشنگری و تدریس در مراکز علمی و دینی در عربستان را آغاز کرد . این عالم برجسته عربستانی ، پیوسته در سخنرانی های خود بر ایجاد تغییرات سیاسی ، رسمیت شناختن آزادی های عمومی و به رسمیت شناختن حقوق اقلیت ها و کنار گذاشتن تبغیض های طائفه ای در عربستان تأکید کرده است .

شیخ نمر :

به اهل سنت ظلم نکنید ، اگر به اهل سنت ظلم کنید ، خداوند شما را دوست نخواهد داشت .

راوی فیلم :

وی برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ م به دنبال باز گشت از یک کنفرانس بین المللی در بحرین ، باز داشت شد . پیش از این وی خواستار باز سازی قبرستان بقیع و به رسمیت شناختن مذهب تشییع در عربستان شده بود . شیخ نمر در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ م هم به دلیل انتقاداتی که از رژیم آل سعود کرده بود ، باز داشت شد و سر انجام در سال ۲۰۱۲ م ، پس از انتقاد از یکی از اعضای آل سعود ، در حمله نظامیان آل سعود ، زخمی و سپس باز داشت شد .

واکنش جهانی به حکم اعدام شیخ نمر

راوی فیلم :

دادگاه جنایی رژیم سعودی در روز چهار شنبه ، پس از گذشت دو سال ، حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را صادر کرد . این حکم به جرم توهین به رژیم حاکم ، تحریک مردم ، مشارکت در اعتراضات ، حمایت از انقلاب بحرین و ترغیب مردم به باز سازی بقیع صادر شده است . در پی صدور این حکم ، مردم شهر قطیف عربستان ، تظاهراتی اعتراض آمیز برگزار کردند . صدور این حکم غیر حقوقی ، هم چنین موج اعتراضات نهادهای حقوق بشری و سازمان های بین المللی را در پی داشته است .

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل تأکید کرد که این حکم بر خلاف موازین بین المللی و حقوق بشری است .

فرحان حق ، معاون سخنگوی دبیر کل سازمان ملل :

موضع سازمان ملل مخالفت با حکم اعدام شیخ نمر است .

راوی فیلم :

سازمان عفو بین الملل ضمن انتقاد از روند دادگاه جنایی عربستان تأکید کرد که حکم صادره غیر حقوقی است و باید لغو شود . کمسیون حقوق بشر اسلامی این حکم را بر خلاف حقوق اقلیت ها ، آزادی بیان و ناقض موازین حقوق بشر اسلامی و بین المللی دانست . رئیس دوره ای حقوق بشر عربستان هم در رد حکم شیخ نمر النمر گفت :

علی الدبیسی ، رئیس دوره ای حقوق بشر عربستان :

قوانین محلی و بین المللی این حکم صادره را محکوم می کند . زندانی کردن و شکنجه دادن و اعلام حکم بر علیه شیخ نمر با هیچ معیار حقوقی مطابقت ندارد .

مجری :

بخشی از زندگینامه شیخ نمر باقر النمر بود که تقدیم حضور شما شد . این شخصیت می تواند باعث تقریب بیشتر بین شیعه و سنی شود به خصوص بر علیه آل سعودی که شیعه و سنی از دست آن ها رنج می برند .

استاد یزدانی ! از شما در خواست می کنیم که در این خصوص توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

ما امیدوار هستیم که چنین جنایتی در حق این عالم شیعه رخ ندهد و ان شاء الله به سلامت به آغوش خانواده خود باز گردد و سال های سال مبارزه با وهابیت را ادامه دهد و وهابیت مطمئن باشند که اگر ایشان را به شهادت برسانند ، ( مانند کشتن شهید حسن شحاته (ره ) که کل دستگاه حکومتی مصر را از هم پاشید ) خداوند وهابیت را برای همیشه نابود خواهند کرد و خون این عالم بزرگوار ، مانند خون شهید حسن شحاته ، عربستان را دچار گرفتاری و مشکلات خواهد کرد و بترسید که نام شما هم مانند نام رئیس جمهور مصر از تاریخ حذف شود و این مردم عربستان را بیدار خواهد کرد و تمام عالم را بر علیه شما خواهند شوراند .

مجری :

ما بخش دیگری را در برنامه راه و بیراه داریم که رابطه وهابیت و استعمار است و هر هفته بخش کوتاهی از آن تقدیم حضور شما عزیزان می شود .

 کلیپ لانه زنبور ۱۲

گوینده خبر :

یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد : ده ها تن از نیرو های داو طلب عراقی در حمله هوایی آمریکا کشته شده اند . او گفت : جنگنده های آمریکایی پایگاه های نیرو های داو طلب را در اطراف شهر محمودیه در جنوب بغداد هدف قرار دادند . در این حمله گروهی از داوطلبان همکاری با ارتش عراق کشته شدند . اهالی شهر محمودیه خود را برای برگزاری تظاهرات ضد حملات هوایی آمریکا آماده می کنند .

نوال جمعه ، نماینده فراکسیون الاحرار در پارلمان عراق ، ائتلاف آمریکا را متهم کرد که از یک سو سلاح در اختیار تروریست های داعش قرار می دهد و از سوی دیگر نیروهای داوطلب عراقی و ارتش را بمباران می کند .

وی تأکید کرد که آمریکا به خاطر حفظ منافع خود نمی خواهد که داعش از بین برود .

راوی فیلم :

آمریکا هم طبق معمول خطای انسانی را علت این حملات اعلام کرده . تروریست ها هم درعراق از این شرایط ، برای افزایش نا امنی در عراق استفاده می کنند و امروز چند خودروی بمبگذاری شده را در شهر کربلا ، منفجر کردند که در اثر آن۲۶ تن شهید و ۵۵ تن هم زخمی شدند . در انفجار یک حسینیه در بغداد هم ، حدود ده نفر به شهادت رسیدند .

تماس بینندگان

بیننده : محمد از شبستر ـ شیعه

بنده در مورد شیخ نمر النمر مطالبی بگویم که بنابر احتمالاتی که در سایت ها نوشته اند ، پادشاه ملعون آن ها به درک واصل شده و این ها احتمال می دهند که شیعیان و کل مردم عربستان ، علیه حکومت غاصبشان قیام کنند ، چنین حکمی را در این مقطع زمانی صادر کرده اند .

بیننده : آقای باقری از یزد ـ شیعه

شبکه های وهابی یکی را دلائل صدور حکم اعدام برای شیخ نمر را تحصیل ایشان در حوزه علمیه قم می دانند . بنده به این افراد می گویم که این مولوی هایی که در ایران درس می خوانند و به عربستان می روند ، دولت جمهوری اسلامی ایران باید این افراد را اعدام کنند ؟

بیننده : مهدی از چابهار ـ اهل سنت

آیا مولوی عبد الحمید ، این شبکه های خارج از کشور هستند را اهل سنت می دانند یا وهابی ؟ ایشان به عنوان رهبر اهل سنت بلوچستان عقیده شما را قبول ندارند .

مجری :

ما نباید پاسخ این سؤال را بدهیم ، از خودشان بپرسید . شما می توانید که ثابت کنید این عقیده را قبول ندارند ؟

بیننده :

اگر قبول داشتند به شبکه شما می آمدند و صحبت می کردند .

استاد یزدانی :

ایشان شاگرد محمد عمر سربازی است که از استاد ایشان مطلب داریم که توسل را قبول دارند .

بیننده :

این کتابی را که شما می گویید خودشان رد کردند .

استاد یزدانی :

در کجا این کتابی را که خودش نوشته رد کرده ؟ یک مطلب بیاورید که این مطلب را ثابت کند .

مجری :

طبق استدلال شما مولوی عبد الحمید هم این شبکه ها را رد کرده است . بنده هم ادعا می کنم که این شبکه ها را رد نمی کند .

استاد یزدانی :

ما اصل کتاب محمد عمر سربازی را داریم که در این کتاب گفته اند :

نزد جمهور اهل سنت و جماعت توسل به قرآن و انبیاء و صالحین جایز و بلکه موجب مقبولیت دعا و مستحسن است ….

بیننده :

پسر ایشان در شبکه نور زنگ زدند که پدرم این کتاب را رد کرده اند .

استاد یزدانی :

پس این کتاب را که جدیدا هم چاپ شده ، را چه کسی چاپ و نشر کرده است . تاریخ چاپ کتاب بهار ۱۳۸۵ است یعنی بعد از وفات ایشان . اگر رد کرده بودند باید در زمان حیاتشان رد شده باشد و رد کردن این کتاب مساوی است با رد کردن کل علم خودش . در حال حاضر عبد الرحمن سربازی هستند که این کتاب را تأیید کرده اند .

بیننده :

اگر عبد الرحمن سربازی این کتاب را تأیید کرده باشد ، کافی است .

استاد یزدانی :

ما کلیپ ایشان را در همین برنامه راه و بیراه پخش کردیم و باز هم پخش خواهیم کرد .

بیننده : محمد از قائن ـ اهل سنت

سؤالی از حضور استاد یزدانی داشتم مبنی براین که یک خواننده به یکی از امامان شیعه توهین کرد و علما ایشان را مرتد اعلام کردند در صورتی که شیخ حسن شحاته به عایشه توهین کرد و به ایشان شهید می گویند . مطلب بعدی این بود که اگر چنانچه مولانا سربازی توسل را قبول داشته باشند ، من هم قبول دارم . باید بگوییم که نه تنها مولانا سربازی ؛ بلکه تمام اهل سنت توسل به قرآن و عمل صالح را قبول دارند ؛ ولی توسلی که به مرده را به طور قطع شرک می دانند .

مجری :

شما با تحقیق می گویید که اهل سنت توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) بعد از حیات مبارک ایشان را شرک می دانند یا این که خودتان فکر کرده اید و به چنین نتیجه ای رسیده اید ؟

استاد یزدانی :

اگر بنده از عبد الرحمن سربازی مدرکی را نشان دهم که ایشان توسل به مرده را هم جایز می دانند ، شما چه پاسخی می دهید ؟

کتاب المهند علی المفند ، تألیف خلیل احمد سهارنبوری ، سؤال سوم و چهارم :

هل للرجل ان یتوسل فی دعواته بالنبی صلی الله علیه و آله بعد الوفاه ام لا ؟

این مطلب در اصل کتاب است ؛ اما در کتاب فارسی آن با نام عقائد اهل سنت و جماعت در رد وهابیت و بدعت ، تألیف خلیل احمد سهارنبوری با مقدمه و ترجمه عبد الرحمن سربازی در سؤال سوم و چهارم :

آیا جایز است در حین دعا بر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بعد از رحلت آن حضرت توسل کنند یا خیر ؟

جواب :

در نزد ما و مشایخ ما توسل به انبیاء و صدیقین و شهداء و اولیاء در دعاها چه در حال حیات آن ها و چه بعد از وفات آن ها به این گونه جایز است که در دعایش بگوید : « پروردگارا ! من به سوی تو به فلان بزرگوار توسل می کنیم که در دعا مرا مستجاب و حاجتم را بدهی ….

سهارنبوری ، خلیل احمد ، عقائد اهل سنت و جماعت در رد وهابیت و بدعت ، با مقدمه و ترجمه عبد الرحمن سربازی

بیننده :

بنده هم کتاب مولانا سربازی و هم ایشان را قبول دارم ؛ اما این که این مطلب را از لب تاپ استاد یزدانی ببینم ، قبول ندارم . چون در برنامه ای که استاد روستایی و مولانا لاشاری را دعوت کرده بودید ، در آن برنامه گفتند مولانا توحیدی توسل را قبول دارند ؛ در صورتی که مولانا توحیدی این مطلب را قبول ندارند و استاد یزدانی توهین می کنند و می گویند که چرا به ایشان لقب شهید را می دهند ؟

استاد یزدانی :

بنده شهادت ایشان را قبول ندارم ، مگر کسی که تصادف کند ، به شهادت رسیده . در هر صورت ما کاری با این مسائل نداریم . عین همین مطلب و سطر به سطر آن اگر تفاوتی با اصل کتاب داشته باشد ، بنده از این به بعد در این شبکه حضور پیدا نمی کنم . دقیقا عین مطلب کتاب است ، اگر در اینترنت جستجو کنید هم عین همین مطلب را می بینید .

بیننده : آقای قاسمی از زاهدان ـ شیعه

بنده از شما می خواهم که توسل را معنا کنید ؛ چون اگر وهابیت معنای توسل را می دانستند ، ارتباط رسول خدا (صلی الله علیه و آله) با خداوند را هم رد می کنند . مشکل این است که آقایون فراموشکار هستند و حرفی را که دیروز زده اند ، امروز از یاد برده اند .

ما که نمی گوییم که اگر به امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) توسل می کنیم ، نعوذ بالله آن حضرت را در جایگاه خداوند قرار می دهیم ؛ بلکه ایشان را به عنوان یک بنده واسطه بین خود و خداوند قرار می دهیم .

بیننده : عبد الله از زاهدان ـ اهل سنت

بنده مطلب خاصی ندارم ،فقط می خواستم در پاسخ به بیننده ای که مولانا عبد الحمید را رهبر اهل سنت ایران نامیدند ، بگویم که برای شما متأسفم که چنین تفکری را دارید ؛ زیرا ایران فقط یک رهبر دارد که هم رهبر شیعه است و هم رهبر اهل سنت و آن مقام معظم رهبری می باشد .

مجری :

استاد یزدانی ! آقایون شافعی ، حنفی ، حنبلی و مالکی به آیه قرآن برای جواز توسل استناد کرده اند ، وهابیت چگونه می خواهند این علما را رد کنند ؟

استاد یزدانی :

وهابیت تلاش های زیادی برای رد کردن این ها کرده اند . داستان عتبی و داستان اعرابی را از جهت سندی ضعیف می دانند . همان طور که قبلا هم گفتم صحت سند برای ما مهم نیست ؛ چون در این جا بحث روایی نیست ؛ بلکه بحث این است که این علما روایت را بیان کرده و به آن استناد نموده اند و از آن کفر نفهمیده اند . شخصیتی مثل ابن قدامه در کتاب المغنی که حنبلی مذهب است یا نووی که ذهبی از ایشان به عنوان مفتی الامه یاد می کنند ، این داستان را نقل کرده و اصلا نمی گویند که این شرک و کفر است ؛ بلکه برای فهم بیشتر آیه این داستان را بیان می کند و زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را به مردم یاد می دهند و بسیاری از علما هم نه تنها این داستان را نقل می کنند مثل ابن فرحون مالکی و تعداد زیادی از علمای شافعی و حتی ابن قدامه مقدسی ، روایات دیگری هم بیان می کند و نحوه زیارت کردن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را هم آموزش می دهد .

این ها نشانگر این است که علمای اهل سنت قدیما و جدیدا به همین آیه و داستان عتبی استدلال کرده اند و توسل را اثبات نموده اند .

مجری :

از شما استاد یزدانی و شما بینندگان عزیز و ارجمند تشکر می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

التماس دعا

یا علی مدد

خدایار و نگهدارتان .