برنامه ” راه و بیراه ” قسمت دوازدهم ؛ نقش استعمار در تشکیل حکومت‌های وهابی

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

برنامه ” راه و بیراه ” قسمت دوازدهم

تاریخ : ۰۵/۰۳/۹۳

موضوع: نقش استعمار در تشکیل حکومت‌های وهابی

 

دانلود فیلم برنامه راه و بیراه قسمت دوازدهم

مجری :

روزی که گذشت بنا بر نقلی، سالروز وفات حضرت ابوطالب (ع) ، بزرگ مدافع نبی مکرم اسلام (ص)، بود ، این روز را به شما تسلیت عرض می کنم و همچنین تبریک می گویم سالروز مبعث پیامبر رحمت (ص) ، پیامبری که آمده بود تا راه و روش انسانی زیستن را بیاموزد نه تکفیر کردن را ، پیامبری که آمده بود تا رحمت را یاد بدهد و رحمت اللعالمین بود و نه کسی که ندای مشرک بودن دیگران را سر دهد برای ذبح کردن و کشتن آن ها.

ما طبق معمول هفته های گذشته در برنامه راه و بیراه در خدمت شما هستیم . ان شاء الله با حضور استاد یزدانی مطالب مفیدی را عرض خواهیم کرد .

استاد یزدانی :

سالروز وفات حضرت ابوطالب (ع) را خدمت تمامی شیعیان عزیز تسلیت عرض می کنم . همان ابوطالبی که راغب اصفهانی از علمای بزرگ اهل سنت می گوید: هر کس بغض او را در دل داشته باشد ، او قطعا کافر است ؛ چون پیامبر اسلام (ص) حضرت ابوطالب (ع) را خیلی دوست داشت و کسی که پیامبر (ص) او را دوست داشته باشد ، ما هم باید او را دوست داشته باشیم و هر کس خلاف این را انجام دهد ، قطعا کافر است .

وقال سفیان بن عیینه من أبغض أبا طالب فهو کافر فقیل لمه قال لأن النبی کان یحبه ولذلک قال الله تعالى «إنک لا تهدی من أحببت» ومن أبغض من یحبه رسول الله فهو کافر .

سفیان بن عیینه گفت: هرکس ابوطالب را دشمن بدارد، کافر است. از او سؤال کردند دلیل این مطلب چیست؟ در جواب گفت: زیرا رسول خدا او را دوست دارد و به همین خاطر خداوند فرموده است: « تو نمى‏توانى کسى را که دوست دارى هدایت کنى‏» و کسى که دشمن بدارد فردى را که رسول خدا او را دوست دارد، کافر است.

الراغب الأصفهانی، ابوالقاسم الحسین بن محمد بن المفضل(متوفای۵۰۲هـ)، محاضرات الأدباء ومحاورات الشعرء والبلغاء، ج ۲   ص ۴۹۸ ، تحقیق: عمر الطباع، ناشر: دار القلم – بیروت – ۱۴۲۰هـ- ۱۹۹۹م.

 

همچنین سالروز بعثت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) را خدمت همه بینندگان عزیز تبریک عرض می کنم . امیدواریم که خداوند ما را از  پیروان واقعی آن حضرت قرار دهد و ان شاء الله در قیامت در کنار حوض کوثر آن حضرت را ملاقات کنیم و از دست وصی ایشان آن مائده شیرین را نوش جان کنیم .

ما در جلسات گذشته ثابت کردیم که آل سعود همان آل یهود هستند و از کتاب های خود وهابی ها اثبات کردیم که آل سعود از نسل قبیله عنزه یهود خیبر هستند که به دست امیر المؤمنین (ع) فتح شد و آن ها را خوار و ذلیل کرد ؛ اما بعد از قرن ها دوباره این قبیله عنزه یهودی سر در آورد و به عنوان پشتیبان سیاسی وهابیت وارد عمل شد و جامعه اسلامی را دچار تفرقه کرد و در حقیقت می خواهد انتقام آن فتح را از مسلمان ها بگیرد .

ما در برنامه های اول خود بیان کردیم آل سعود و آل شیخ که همان فرزندان محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب هستند ، به هیچ عنوان به خاطر دین و برای خدا نجنگیده اند و از همان پیمان اولی که با هم بستند ، هدفشان واضح و آشکار بود و ما آن معاهده را قبلا نشان دادیم .

شرایط عهد نامه محمد بن عبد الوهاب و محمد بن سعود

ما قبلا آن معاهده را در کتاب تاریخ نجد نشان دادیم ، الان هم در کتاب دیگری که از کتاب های مهم وهابیت است نشان خواهیم داد . در کتاب الإیجاز شرایط این بیعت این گونه آمده است :

فقال له : ارید منک عهدا علی أنک تجاهد فی هذا الدین والریاسه والإمامه فیک وفی ذریتک بعدک والمشیخه والخلافه فی الدین فی وفی آلی من بعدی أبدا، بحیث لاینعقد أمرا ولا یقع صلح الا ما نراه کذلک .

محمد بن عبد الوهاب به محمد بن سعود می گوید : من با تو بیعت می کنم بر این اساس که ریاست و امامت دنیا در دستان تو و فرزندان تو باشد . ریاست و خلافت دینی مردم در دست من و بعد از من در دست فرزندانم باشد تا ابد الدهر .

کتاب الإیجاز فی تاریخ البصره و الإحساء و نجد و الحجاز ، تألیف عارف مرتضی الفتح ، جلد ۱ ، صفحه ۵۹۵ :

همین طور هم شده که نسل اندر نسل آل سعود دست در دست هم دادند و کسی غیر از آل سعود حکومت را در عربستان در دست نگرفته است .

جالب است که خود محمد بن عبد الوهاب این مطلب را می گوید و معلوم است که اگر واقعا هدف دین بود ، این که ریاست برای شما باشد دیگر معنا ندارد . اگر ریاست را برای محمد بن عبد الوهاب بپذیریم به چه دلیل این ریاست برای فرزندان محمد بن عبد الوهاب باشد ؟ و چرا این ریاست دینی برای محمد بن عبد الوهاب و فرزندانش ابدی باشد ؟ این نشان می دهد که هدف آن ها نه خدا بوده و نه دین ؛ بلکه هدف آن ها این بوده که دنیای خود و فرزندانشان را بیمه کنند .

اما در این برنامه ما قصد داریم به این مطلب بپردازیم که وهابیت توسط چه کسانی ساخته شده است ؟

وهابیت، ساخته شده دست اسعتمار

ما برای اثبات این که وهابیت ساخته دست استعمار است باید مدارکی را از کتاب های خود وهابی ها نشان دهیم .

شخصیت های مؤثر در به وجود آمدن وهابیت

سه شخصیت از جاسوس های انگلیس که نقش ویژه در ساختن و رشد وهابیت و پیروزی آن ها در جزیره العرب داشته اند ، این افراد هستند:

نقش سر پرسی کوکس در تشکیل شخصیت عبد العزیز و تشکیل حکومت وهابیت

کسی است که در تشکیل حکومت سوم عربستان سعودی نقش اصلی را ایفا می کرد . از اول با ملک عبد العزیز بوده و او را بزرگ کرده و نقش ویژه در تربیت او داشته و تقسیم بندی سیاسی عربستان سعودی را هم بر عهده داشته است . در هند بوده و بعدها به انگلیس رفته و از سران اصلی جاسوس های انگیسی در آن زمان بوده است .

کتاب الکویت و جاراتها به خوبی و به زیبایی ارتباط این فرد را با آل سعود نشان می دهد . نویسنده این کتاب آقای دیکسون است . این فرد نماینده انگلیس در کویت بود . در جلد اول ، صفحه ۲۸۱ مطالب بسیار عجیبی را بیان می کند.

بعد از این که حکومت عربستان سعودی بر دولت عثمانی پیروز شدند و کل مناطق حجاز را فتح کردند ، برای مرز بندی این مناطق با هم اختلاف داشتند و در طول ۶ روز باهم مذاکره کردند و در روز ششم این اتفاق افتاد:

وفی الیوم السادس للمؤتمر تدخل السیر بیرسی فی الأمر وأبلغ الطرفین أنه إذا إستمرت المفاوضات علی هذا الشکل فإنهما لن یتوصلا إلی أی اتفاق قبل سنه من  الزمان . وفی اجتماع خاص ضم السیر بیرسی وابن سعود وأنا فقط ، فقد السیر بیرسی صبره واتهم ابن سعود بأنه تصرف تصرفا صبیانیا فی اقتراح فکره الحدود العشائریه . ولم یکن السیر بیرسی یجید اللغه العربیه فقمت أنا بالترجمه .

ولقد أدهشنی أن أری سید نجد یوبخ کتلمیذ وقح من قبل المندوب السامی لحکومه صاحب الجلاله الذی أبلغ ابن سعود بلهجه البالغه أنه سیخطط الحدود بنفسه بصرف النظر عن کل اعتبار . هکذا إنتهی هذا الفصل من المسرحیه فانهار ابن سعود وأخذ یتودد ویتوسل ملعنا ان السیر بیرسی هو أبوه وأمه وأنه هو الذی صنعه ورفعه من لا شیء إلی المکانه التی یحتلها وأنه استعداد لأن یتخلی عن نصف مملکته بل کلها إذا أمر السیر بیرسی بذلک .

در روز ششم ، کنفرانسی برای تقسیم بندی مرزها تشکیل داده بودند ، آقای پرسی کوکس وارد این ماجرا شد و گفت که اگر این طور پیش بروید تا یک سال دیگر هم به توافق نمی رسید ، کسی که باید مسئله را حل کند و این مرز بندی را انجام دهد ، من هستم .

آقای دیکسون می گوید :

در جلسه ای اختصاصی من و عبد العزیز بن سعود و آقای پرسی کوکس بودیم ، که پرسی کوکس صبرش را از دست داد ( نظر عبد العزیز بن سعود این بود که این سرزمین ها را عشیره ای تقسیم کند ) و عصبانی شد و گفت کار شما خیلی بچگانه بود چرا پیشنهاد دادی که مرز بندی به صورت عشیره ای باشد ؟ آقای پرسی کوکس زبان عربی را خوب نمی دانست من ترجمه می کردم .

من تعجب کردم که بزرگ منطقه نجد مثل یک شاگرد بی ادب در برابر معلم خودش ،ک ه همان سر پرسی کوکس بود ، به لکنت زبان افتاده و نمی تواند صحبت کند . هر چه او در باره تعیین حدود و مرزها می‌گوید ، ابن سعود آن را می پذیرد .

عبد العزیز بن سعود ، ریئس حکومت عربستان ، به پای سر پرسی کوکس افتاد و اعلام کرد که آقای پرسی کوکس هم پدرم بود و هم مادرم . او مرا ساخت و من را از هیچ به این مقام رساند (که ریئس منطقه حجاز هستم). برای من مشکلی نیست ، اگر دستور دهد که نصف عربستان را به او بدهم ؛ بلکه تمام عربستان را به او تقدیم کنم.

کتاب الکویت و جاراتها ، نویسنده آقای دیکسون ، ج ۱ ، ص ۲۸۱

طبق این متن سر پرسی کوکس عبد العزیز بن سعود را بزرگ کرده و تمام کارهای عبد العزیز بن سعود تحت نظر این جاسوس انگلیس انجام می شده . ما این مطالب در کتاب های خودشان نشان دادیم ، چیزی که در کتاب های خودشان نوشته و منتشر شده است .

معاهده عبد العزیز با حکومت بریتانیا

متن معاهد آل سعود و بریتانیا و اولین باری که عبد العزیز بن سعود معاهده ای رسمی را با آن ها امضاء می کند .

این مطلب در کتابی است که نویسنده آن یکی از جاسوسان بزرگ انگلیسی، آقای سان جون فیلبی است . کتاب بعثه الی نجد ، با مقدمه دکتر عبد الله الصالح العثیمین (ابن عثیمین معروف نیست ؛ بلکه این فرد یک استاد تاریخ در دانشگاه محمد بن سعود است ) در مقدمه این کتاب می گوید:

معاهده مع ابن سعود

بسم الله الرحمن الرحیم

إن الحکومه البریطانیه العلیه من جانبها وعبد العزیز بن عبد الرحمن بن فیصل آل سعود ، حاکم نجد والإحساء والقطیف و…

فإن الحکومه البریطانیه سمت وعینت المقدم السیر بیرسی کوکس کی . سی . اس . آی . کی . سی . آی . إی . المقیم البریطانی فی الخلیج مفوضا عنها لعقد معاهده لهذا الغرض مع عبد العزیز بن عبد الرحمن بن فیصل آل سعود .

حکومت عالیه بریتانیا از یک طرف و عبد العزیز بن عبدالرحمن بن فیصل آل سعود ، حاکم نجد و احساء و قطیف … از طرف دیگر . نماینده بریتانیا سر پرسی کوکس باهم معاهده ای را امضاء کردند . که در این معاهده به چند توافق رسیدند .

وهابیت با این معاهده باید از غصه بمیرد .

إن الحکومه البریطانیه تعترف وتقر بأن نجدا ، الإحساء والقطیف والجبیل وتوابعها وأراضیها التی ستناقش وتحدد فیما بعد وموانئها علی ساحل الخلیج ، من  ممالک لأبن سعود وآبائه من قبله ، وتعترف بأنه حاکمها المستقل ورئیس قبائلها ومن بعده أبنائه وذریته بالوراثه . لاکن إختیار الفرد للحکم سیکون طبقا لتعیین سلفه (الحاکم الموجود) له بشرط ألا یکون معادیا للحکومه البریطانیه بأی شکل ؛ مثل أن یکون ضد الشروط الوارده فی هذه المعاهده .

حکومت بریتانیا قبول دارد که نجد ، أحساء ، قطیف ، جبیل و توابع و اراضی آن  ها همه تا سواحل خلیج از ممالک محمد بن سعود و پدرانش است و قبول می کند که حاکم و رئیس قبائل مستقل باشد و بعد از عبد العزیز هم نسل اندر نسل حکومت عربستان سعودی به فرزندان او برسد . (همان طور که تا به حال این گونه بوده است )

لکن حاکم بعدی را هم حاکمی که موجود است ، تعیین می کند به شرط این که حاکم بعدی به هیچ وجه با حکومت بریتانیا دشمنی نداشته باشد و کاملا با شرائط آن ها مطابقت داشته باشد.

این تعهد اول که حکومت بریتانیا به آن ها اجازه می دهد که سرزمین های اجدادی شما ، برای خودتان باشد .

اما تعهد دوم :

وفی حاله اعتداء أیه قوه أجنبیه علی أراضی ممالک ابن سعود وذریته بدون الرجوع إلی الحکومه البریطانیه وبدون إعطائها فرصه ….

اگر کسی به ممالک عربستان حمله کرد ، حکومت بریتانیا بدون اجازه می تواند وارد جنگ شود و حمله انجام شده را می تواند فورا دفع کند …

تعهد سوم :

یوافق ابن سعود ویعد أن یمتنع من الدخول فی أیه المرسلات ، أو اتفاقات ، أو معاهدات ، مع أیه أمه أو قوه أجنبیه وأن یعطی محوظه فوریه للسلطات التابعه للحکومه البریطانیه …

ابن سعود توافق کرد که هیچ معاهده ای با هیچ کشوری امضاء نمی کند مگر با اجازه حکومت بریتانیا .

عین متنی است که جاسوس انگلیسی در کتاب خود نوشته و یک استاد دانشگاه محمد بن سعود عربستان بر آن مقدمه زده است .

تعهد چهارم آن ها :

یتعهد ابن سعود بأنه یتنازل مطلقا عن  الأراضی المذکوره أعلاه أو یبیعها، أو یرهنها ، أو یؤجرها أو یتخلص منها أو جزء منها أو یمنح امتیازا فیها لأی قوه أجنبیه بدون موافقه الحکومه البریطانیه …

ابن سعود تعهد می دهد که هیچ کدام از مناطق تحت تسلط خود را نفروشد ، اجاره ندهد ، رهن ندهد جزء با اجازه حکومت بریتانیا .

پنجمین تعهد :

یتعهد ابن سعود أن یبقی الطریق الماره بأراضیه إلی الأماکن المقدسه مفتوحه وأن یحمی الحجاج فی مسیرهم إلی تلک الأماکن وعودتهم منها .

ابن سعود تعهد می کند که راه هایی که به اماکن مقدس می رسد ، باز باشد و حجاج را در مسیرشان به آن اماکن حمایت کند و آن ها را باز گرداند .

شاید خیلی متوجه دلیل این مورد نشویم ؛ ولی حقیقت این است که از این حجاجی که به عربستان سعودی می روند ، دولت بریتانیا حتما حق و حقوقی داشته و دارد و خواهد داشت . رفتن حجاج به عربستان چه ارتباطی به انگلیس دارد ؟ یقینا از دلارهایی که عربستان از حجاج می گیرد ، سهمی هم به دولت انگلستان می رسد .

تعهد ششم :

یتعهد ابن سعود کما فعل آبائه من قبله أن یمتنع من أی إعتداء علی ، أو تدخل فی ، أراضی الکویت والبحرین والمشائخ قطر والسواحل العمانی ، الذین هم تحت حمایه الحکومه البریطانیه والذین تربطهم          معاهدات مع هذه الحکومه .

ابن سعود تعهد می دهد ؛ همان طوری که پدرانش تعهد داده بودند که هیچ وقت با کویت ، بحرین ، قطر و عمان دشمنی نکند ؛ چون این کشورها تحت حمایت حکومت بریتانیا هستند .

هفتمین تعهد :

تتفق الحکومه البریطانیه وابن سعود علی عقد اتفاقیه أکثر تفصیلا بالنسبه المسائل التی تخص کلا الطرفین .

هر دو حکومت توافق می‌کنند که در آینده توافقات بیشتری را خواهیم داشت .

کتاب بعثه إلی نجد ، نویسنده سان جون فیلبی ، با مقدمه دکتر عبد الله الصالح العثیمین

این توافقنامه در ۱۸ صفر ، سال ۱۳۳۴ هـ ، مطابق ۲۶ دسامبر ۱۹۱۵م که عبد العزیز بن عبد الرحمن بن فیصل آل سعود مهر و امضاء کرده با آقای پرسی کوکس نماینده بریتانیا در خلیج فارس .

کلیپی آماده کردیم که آمریکایی ها اعتراف می کنند ما وهابیت را ساختیم برای مقابله با شوروی در پاکستان و جاهای دیگر .

کلیپ ۱ :

اعتراف هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق آمریکا به دخالت آمریکا در تشکیل جنبش‌های وهابی

ما نیز تاریخ دخول و خروج از پاکستان را می دانیم باید این جا به یاد آوریم کسانی که امروز با آن ها سر جنگ داریم بیست سال قبل خودمان آن را تجهیز کردیم .

ما این کار را کردیم ؛ چون در این جنگ مقابل شوروی گیر کرده بودیم . آن ها افغانستان را گرفته بودند و ما دوست نداشتیم که ببینیم آن ها آسیای میانه را کنترل می کنند . به همین دلیل ما هم مشغول شدیم .

رئیس جمهور ریگان با همکاری کنگره به رهبری دمکرات ها . آن ها می گفتند که این ایده خوبی  است که با نیروهای امنیتی پاکستان و ارتش پاکستان همکاری کنیم . باید این مسلمانان مجاهد را به عنوان نیرو به کار بگیریم و نیروهای بیشتری از عربستان و جاهای دیگر بیاوریم و وهابیت را به عنوان یک مارک اسلامی وارد کنیم . به این ترتیب می توانیم در مقابل شوروی پیروز شویم !

مجری :

سخنان وزیر اسبق آمریکا را مشاهده کردید ، این مطالب مهم را در کنگره آمریکا بیان کردند و دقیقا از لفظ وهابی هم استفاده کردند .

استاد یزدانی :

اعتراف هیلاری کلینتون برای وهابیت ختم کلام هست . خودش اعتراف می کند که ما وهابیت را در پاکستان برای اهداف خاصی رشد دادیم و به آن یک مارک اسلام زدیم .

نقش ویلیام شکسپیر در تشکیل حکومت وهابیت

در همین کتاب بعثه الی نجد مطالب جالب دیگری هم هست از جاسوس دیگر که با نام ویلیام شکسبیر است ؛ البته نه آن نویسنده معروف انگلیسی . این فرد یک فرمانده نظامی بوده است . در کتاب جواسیس العرب ، نوشته ریاض نجیب رئیس، از تاریخ شناسان معروف معاصر، آمده که نام او ولیام هنری ارفیان شکسبیر از انگلیسی ها مقرب به دستگاه ملک عبد العزیز بود . وی فرماندهی قسمت اصلی سپاه ملک عبد العزیز یعنی توپخانه را به عهده داشت که توسط نیروهای آل رشید در ۲۴ ژانویه سال ۱۹۱۵ م کشته شد .

ایشان اولین کسی است که با عبد العزیز معاهده امضاء کرده و این  معاهده تقریبا شبیه معاهده ای است که قبلا خواندیم . این معاهده هم در کتاب بعثه الی نجد ، در صفحه ۴۲ به بعد :

الملک عبد العزیز و بریطانیا :

کان الملک عبد العزیز یدرک مدی نفوذ بریطانیا فی الساحل الشرقی للجزیره العربیه عندما بدأ أولی خطواته لتوحید البلاد عام ۱۳۱۹ هـ /۱۹۰۲ م ولذلک اتصل بها طالبا إقامه علاقات معها وحمایتها له ضد أی خطر یمکن أن یتعرض له من قبل عثمانیین المؤیدین لخصمه الامیر عبد العزیز بن رشید . وتکررت اتصالاته بها ، لکنها لم تستجب لطلبه …

وکان اول لقاء بین الملک عبد العزیز ومسؤول بریطانی لقاءه بالنقیب شکسبیر فی الکویت سنه ۱۳۲۸ هـ /۱۹۱۰ م . ثم قابله مره اخری فی عام التالی

ملک عبد العزیز درک می کرد نفوذ بریتانیا در ساحل شرقی جزیزه العرب چه مقدار است و از طرفی از عثمانی ها به شدت می ترسید و می دانست که اگر بریتانیا از آن ها حمایت نکند ، عثمانی ها چه بلایی به سرشان خواهد آورد ؛ به همین خاطر  فردی را پیش آن ها فرستاد و بارها با آن ها تماس گرفت که به من کمک کنید .

اولین ملاقات ملک عبد العزیز و مسؤول بریتانیا آقای شکسبیر در کویت در سال ۱۳۲۸ هـ / ۱۹۱۰ م بود و این ملاقات دوباره تکرار شد و بعد در همان کویت قبل از تصرف ریاض ، معاهده ای را امضاء کرد .

قبلا گفتیم بعد از این که حکومت دوم عربستان توسط نیروهای آل رشید از بین رفت ، ملک عبد العزیز همراه پدرش به کویت فرار کرد و مدت ۲۰ سال در کویت بودند و بعد از آن به ریاض آمد و آن جا را فتح کرد . در این مدت کویت هم تحت حمایت بریتانیا بود و در آن جا با مسؤول بریطانیا آقای شکسبیر ملاقات کرد و در آن ملاقات معاهده را امضاء کرد . آن معاهده هم تقریبا مانند معاهده ای است که با بیرسی کوکس امضاء کرد .

ومن أهم البنود تلک المعاهده : اعتراف بریطانیا به حاکما مستقلا لنجد والإحساء والقطیف والجبیل وملحقاتها ، ومساعدتها له ضد أیه دوله تعتدی علی أراضیه

از مهم ترین موارد آن معاهده اعتراف بریتانیا به این که حاکم نجد و احساء و قطیف و جبیل و ملحقات آن ، مستقل است و از آن ها در برابر هر دشمنی حمایت کند  …

کتاب بعثه الی نجد ، نویسنده سانت جون فیلبی ، با مقدمه عبد الله الصالح العثیمین ، ص ۴۲ به بعد

جالب است که همه آن معاهده قبلی با این معاهده یکی است .

نقش جون فیلبی در تشکیل حکومت وهابیت

سومین شخصیت از جاسوس های انگلیسی که در به وجود آمدن وهابیت نقش مهمی داشت ، آقای جون فیلبی است . عکس ها و فیلم های متعدد با سران حکومت عربستان دارد . با نام های ملک فیلبی ، جون فیلبی و عبد الله فیلبی .

جالب است که اگر در زندگینامه این فرد مراجعه کنید ، یک بار خطبه نماز جمعه را هم خوانده است .!!!

پدر آقای فیلبی ، جک فیلبی ، ایشان هم از جاسوسان انگلیس در کل شبه قاره و از رفقای صمیمی آقای جواهر لعل نهرو بود . جون فیلبی به زبان های مختلف از جمله اردو ، بلوچی ، فارسی و عربی و حتی بر زبان های محلی شبه قاره مثل پشتو مسلط بود .

جون فیلبی پسری به نام کیم فیلبی دارد که ایشان هم از جاسوسان در این منطقه است و عربستان سعودی را اداره می کند و بعدها رئیس کل استخبارات انگلستان می شود .

مستندی توسط دانشگاه کمبریج ، بخش تحقیقات انرژی آن دانشگاه ساخته شده که به زبان فارسی ترجمه شده و ما بخش هایی از آن را انتخاب کردیم که هم فیلمی از این شخصیت در کنار عبد العزیز است و هم نقش او در عربستان سعودی این که هدف او از آمدن به عربستان چه بوده ؟ یقینا هدف آن ها فقط نفت بوده است .

کلیپ ۰۰۲ :

راوی فیلم :

در اوایل سال های ۱۹۳۱ احتمال ضعیف وجود نفت توجه بعضی ها را به بخشی از دنیا معطوف کرده بود که از قدیم کانون توجه ماجرا جویان و نویسندگان بود و خصوصا توجه به یک پادشاهی صحرایی، عربستان سعودی ، سرزمین بادیه نشینان و مسافرین صحراها ، جایگاه ماسه زار ها و شترها با وسعتی سه برابر تگزاس .

رابرت لاکری :

در سال های اول آن قرن از سال ۱۹۰۰ م تا سال ۱۹۲۵م یا ۱۹۲۶م او سوار بر شتر مشغول مسافرت به اطراف عربستان بود . باحه های کویری را فتح می کرد ، با شاهزاده خانم های بادیه نشین ازدواج می کرد . قطعه قطعه و قدم به قدم به پیکره مجموعه اش اضافه می کرد .حومه ای که در اواسط سال های ۱۹۲۰ م از اروپای غربی هم بزرگ تر شده بود .

در سن ۲۰ سالگی ابن سعود آماده بود ؛ ولی تصویر ریاض فقط یک رؤیا بود که نمی شد باورش کرد .

هرمن فدریک التس :

پادشاه عاشق تعریف کردن داستان بود و من اغلب سر شام نقل قول این ماجرا را می شنیدم در مورد این که او و دوستانش چطور ریاض را در دست گرفته بودند و چطور اتفاقات مختلف به وجود آورده بودند . همیشه هم در گفتن ایشان مبالغه می شد ؛ ولی بدون استثناء جالب بودند .

اروین اندرسون :

کاری که تا همان جا در کشورش به انجام رسانده بود ، شبکه ای از ارتباطات مختلف با تمام قبائل اطراف بود ، آن هم از طریق ازدواج کردن با دختر سرکرده هر قبیله ای . بعد از مدتی هم که چند تا زن داشت ، یکی از آن ها را طلاق می داد . دو یا سه پسر هم از او داشت ؛ ولی ازدواج مجدد می کرد و شبکه ارتباطات شخصی خود را در تمام کشور گسترش می داد .

روای فیلم :

ابن سعود پرداخت هزینه های پادشاهی خود را از پولی به دست می آورد که از مسلمانانی که به شهر های مقدس مکه و مدینه می آمدند ، کسر می کرد . با این حال در رکودی که در سال های ۱۹۳۰ م پیش آمده بود ، شمار این زائرین سقوط شدیدی کرده بود و خزانه پادشاهی هم از این نقصان رنج می برد . استاندارد اویل کالیفورنیا که دفتر مرکزی آن در سانفرانسیسکو بود ، کمی نفت در جزیره ای در خلیج فارس پیدا کرده بود .

سوکال امیدوار بود نفت بیشتری هم پیدا کند ، مردی که قرار بود در این جستجو به سوکال کمک کند ، در عربستان سعودی سکونت داشت . او یک کاشف بود ، یک عرب شناس ، یک تاجر و به نحویی مشاور پادشاهی . نام فیلبی این روز ها به نام شاه فیلبی متصل است یعنی به کسی که سلطان جاسوسان شوروی بود ؛ ولی پدر فیلبی ، جک فیلبی برای خود در تاریخ جایگاه مشخصی داشت .

در مسافرتی در اتومبیل به همراه شاه ، جک فیلبی پیشنهاد کرد که زیر شن های این پادشاهی ، ممکن است گنجینه ای نهفته باشد ، نفت . جناب حاکم هم به حرف های او با علاقمندی گوش می داد . این جا در کالیفرنیا ، سوکال فیلبی را جلو فرستاد . فیلبی از متخصص ها شنید که نفتی در عربستان پیدا نمی شود .

آن ها می خواستند از این طریق امتیاز استخراج را مال خود کنند ؛ ولی آیا پادشاه حاضر بود امتیاز را به آن ها واگذار کند ؟

رابرت لاکری :

وقتی از او پرسیدم که در باره آمریکا چه می داند ، حس شخصی او این بود که آمریکا جایی است که سرخپوست ها زندگی می کنند . برای او آمریکا خیلی دور بود و از نظر هایی هم ترجیح می داد با انگلیسی ها معامله کند ؛ چون یکی از قوانین علم جنگ در کویر این است که انسان هر جا امکان دارد تا می تواند  برای خود متحدینی برای خود پیدا کند که از او دور باشند ؛ چون آن ها کمتر از بقیه می توانند برای انسان دردسر ایجاد کنند .

بریتانیایی ها در همان منطقه بودند ، کشتی های بخارشان از وسط دریای سرخ عبور می کردند و در جده توقف داشتند . آن ها در همه کارها دخالت می کردند ؛ پس به نظرم قاعدتا او ترجیح داده که با این نیروهای مستقر در دور دست معامله کنند ؛ چون در آن زمان به نظرم می رسید خیلی بیشتر از انگلیسی ها پول دارند .

راوی فیلم :

مذاکره کننده اصلی شرکت نفتی یک وکیل بود به نام لاؤوک همیلتون ، از طرف پادشاه هم وزیر دارایی اش آمد ، عبد الله سلیمان، سال ۱۹۳۳ م بود . همه چیز به جک فیلبی بستگی داشت .

رابرت لاکری :

ما دقیقا نمی دانیم که فیلبی طرف چه کسی بود . مقداری تمایل به سوکال داشت و واضح است که مقداری هم به دوستش عبد العزیز تمایل داشت؛ چون در همان حال که نمایندگی سوکال را بر عهده داشت ، به شرکت های نفتی بریتانیایی گفت که عبد العزیز دنبال کسی می گردد ، دنبال پول هم هست .

او به نحویی هم موفق شد نه فقط نماینده سوکال در جده باشد ؛ بلکه نماینده بریتیش اویل هم در آن منطقه باشد . بعد هم بازی جالبی را با کسانی که بر سر این معامله رقابت می کردند ، راه انداخت .

راوی فیلم :

معامله سر گرفت با قیمتی که در زمان خودش خیلی تند به نظر می رسید . ۲۷۵ هزار دلار ؛ البته به خاطر این که پادشاه تصور می کرد به آمریکایی ها شن و ماسه فروخته است . بالاخره بعد از تقریبا ۵ سال ناامیدی و نرسیدن ، چاه شماره ۷ به نفت رسید . شرکت نفتی آمریکایی آرام کو راه پیشرفت خود را باز کرده بود .

خیلی اتفاقی نوه دختری ملکه ویکتوریا در همان لحظه به ملاقات ابن سعود رفته بود . کنتس اتلون پیغامی به انگلستان فرستاد : « فکر می کنم آمریکایی ها یک فرصت را از ما ربودند . »  درست هم می گفت .

یکم ماه می بود ، یک روز گرم و خوب ، آفتاب قشنگی داشت و البته همه آمریکایی ها آن جا بودند . پادشاه گروه عظیمی از آدم ها را از همه جای کویر با خودش آورده بود ، ماشین ها و تراکتور ها آماده بودند ؛ ولی پادشاه تقریبا یک ارتش همراه خودش داشت و در انتهای مراسم ، پادشاه که هیکل تنومندی هم داشت و اگر تیم فوتبال می خواستیم درست کنیم ، حتما در خط دفاع خیلی خوب می توانست بایستد . او شمشیر بزرگ خود را از قلاف بیرون کشید و رقص شمشیر کرد و همه آن آدم ها دور او جمع شدند .

راوی فیلم :

هنوز از دیپلمات ها خبری نبود ، آن ها قرار بود بعدا برسند . بادیه نشین ها و امیر ها ، مردان نفت و مدیران اجرایی ، اعلا حضرت همایونی را تماشا می کردند و او شیر فلکه ای را باز کرد که اولین مقادیر نفت عربستان سعودی را به جهان صادر می کرد و آمریکا را به رؤیا هایش نزدیکتر می کرد .

مجری :

مستند را ملاحظه کردید که تصاویری از ملک فیلبی هم در آن بود . استاد یزدانی در بخشی از این مستند آمده بود که نوه دختری ملکه انگلیس به خود ریاض سفر کرده بود ، با توجه به این که این ها حتی سفر های استانی هم ندارند ؛ چه بسا به کشوری . این نکته بسیار جالب است در این مورد مستندی هم وجود دارد که سفرش را ثابت کند ؟

استاد یزدانی :

اتفاقا در همین کلیپ تصاویری از ایشان آمده بود . ما عکس هایی هم از  این خانم داریم که به ریاض آمده و با عبد العزیز و نماینده های او ملاقات کرده است . نکته جالب در این عکسی که نشان می دهم این است که جون فیلبی هم در کنار نوه دختری ملکه انگلیس ایستاده و این خیلی عجیب و جالب است و روشن می کند که این ها چه کسانی بودند و ارتباطاتشان در چه سطحی بوده و حتی ارتباطات خانوادگی داشتند،  عکس های خانوادگی با هم می گرفتند . که اگر در اینترنت جستجو کنند ، عکس های بیشتری را از این ها می بینند .

واضح و روشن است که وهابیت ساخته چه کسانی است این ها مستنداتی بود که ما آن را نشان دادیم .

مجری :

در همین مستند اشاره شده بود که آقای فیلبی جاسوس آمریکا و روسیه هم بوده است . بالاخره جاسوس کدام کشور بود ؟ در این مورد توضیحاتی را ارائه می دهید ؟

استاد یزدانی :

جون فیلبی ، انسان بسیار زرنگی بوده ، این طور که در این مستند نشان داده شده ، جاسوس سه کشور هست . برای سه شرکت نفتی جاسوسی می کرده ، هم برای یک شرکت انگلیسی و هم برای یک شرکت آمریکایی و هم برای یک شرکت روسی .

کلیپی هم آماده است از علمای معاصر اهل سنت که تصریح دارند وهابی ها به کمک استعمار انگلیس ساخته شده است . کلیپ آقای بوطی که به دست وهابیت به شهادت رسید .

کلیپ ۰۰۳ :

رمضان البوطی از علمای اهل سنت سوریه : وهابیت ساخته استمعمار است:

ای بندگان خدا هر عاقل با بصیرتی می داند که دین اسلام هدف حمله است از رخدادهای مختلفی که می شنوید . رخدادهای نزدیک و دور و این که اسلام مورد هجوم است ، از شعار هایی که داده می شود و عملیات دشمنی با اسلام .

از آن شعارها به وجود می آید و معلوم و آشکار است برای هر عاقلی که سلاح استراتژی اول که برای از بین بردن اسلام استفاده می شود ، سلاح تفرقه بین مسلمانان است سلاح دشمنی مسلمانان با هم است و در قدیم آخر خلافت عثمانی ها همه عالم خبر دارد که انگلیس نقش او را در تفرقه بازی کرد و مسلمانان را به گروه های در حال جنگ تبدیل کرد برای هدف اولشان که از بین بردن اسلام و خلافت اسلامی است. ناچاریم که شما را از بعضی اسم ها و مدارک مطلع کنیم .

کسی که کتاب أعمده الحکمه السبعه برای لرانس بخواند ، خواهد دانست . انگلیس قبل از هر کس نقشه کشید برای تفرقه مسلمانان و سه فرقه برای این هدف درست کرد . فرقه اول قادیانه است که آن را در هند و اطرافش درست کرد و فرقه دوم بابیت و بهائیت است که انگلیس آن را در مصر و جنوب شرقی آسیا درست کرد و فرقه سوم وهابیت است که انگلیس آن را در جزیره العرب درست کرد به مدرکی که ذکر کردم مراجعه کنید تا اعتراف انگلیس را در این باره ببینید که صریح است و وهابیتی که انگلیس آن را درست کرده است به نام اسلام تفرقه افکنی می کند .

مجری :

سخنان شیخ بوطی بود که بیان می کرد که استعمار ریشه این مذاهب را تشکیل می دهد. استاد یزدانی تا این جا روابط ابن سعود را با استعمار بیان کردید . قطعا اداره کردن این روابط باید از نظر مالی هم حمایت شود اگر استعمار کمک های مالی هم به این ها داشته لطفا ذکر بفرمایید .

کمک های مالی به حکومت سعود توسط حامیان استعماری

استاد یزدانی :

این بسیار واضح است که کمک های مالی زیادی از طرف بریتانیا و کشور های دیگر شده و الان هم ادامه دارد . مدارک هم در این مورد زیاد است و ما قصد نداریم به طور مفصل وارد این بحث شویم ، فقط از همین کتاب که یک انگلیسی نوشته و یک وهابی آن را شرح داده و آن را تأیید کرده ، استفاده می کنیم .

کتاب بعثه إلی نجد ، نوشته سانت جون فیلبی ، در صفحه ۲۵۸ آمده :

الملحق الثالث

بیان بالسلاح وذخائر المعطاه لابن سعود

دسامبر ۱۹۱۵ م     ۳۰۰ بندقیه ترکیه

دسامبر ۱۹۱۶ م       ۴ مدافع آلیه

۱۰۰۰ بندقیه بسطانیه طویله

۲۰۰۰ بندقیه قصیره

ذخائر : ۲۵۰۰۰۰ طلقه اس ای ای

۱۰۰۰۰۰ طلقه اس ای ای

الملحق الرابع

بیان عن جمیع النقود المعطاه لابن سعود

دسامبر ۱۹۱۷ م  ۳۰۰۰۰ دولار

ابریل ۱۹۱۸ م  ۱۵۴۰۰۰ دولار

یولیو ۱۹۱۸ م ۱۰۰۰۰ دولار

سلاح ها و ذخائری که به ابن سعود داده شده از سلاح ها :

در دسامبر ۱۹۱۵ م  ۳۰۰ سلاح کلاشینکف

در دسامبر ۱۹۱۶ م  ۴ توپ جنگی

و غیره که نام می برند . اما در مورد ذخائر در یک تاریخ ۲۵۰۰۰۰ طلقه اس ای ای و در تاریخ دیگر ۱۰۰۰۰۰ اس ای ای

در مورد پول هایی که داده شده : در دسامبر ۱۹۱۷ م ۳۰۰۰۰ دلار و در ابریل ۱۹۱۸ م ۱۵۴۰۰۰ دلار … که این پول ها یا به صورت هدیه بوده یا به صورت قرض که بعدها بخشیده شده است .

کتاب بعثه الی نجد ، نویسنده سانت جون فیلبی ، ص ۲۵۸

در مورد جنگی که خودمان شاهد بودیم ، جنگی که بین عراق و ایران صورت گرفت دیدیم که چه کمک هایی به صدام شد و به پشتوانه همین کمک ها بود که صدام جنگ را شروع کرد و هشت سال به طول انجامید .

جالب است که کلیپ هایی وجود دارد که خودشان اعتراف کردند به ما کمک می شد .

کلیپ ۰۰۴ :

اعتراف طلال بن عبد العزیز به کمک های مالی استعمار به آل سعود

سخنان طلال بن عبد العزیز بن عبد الرحمن است ، برادر ملک عبد الله و پسر همان ملک عبد العزیز که از شبکه الجزیره پخش شده است :

در تاریخ ثبت شده ملک عبد العزیز می گوید : ما وقتی فهمیدیم که اهالی أحساء متزلزل شده اند ، به آن جا رفتیم و آن جا را از ترک ها گرفتیم. اگر آن ها قوی بودند ، ما در این کار شک می کردیم .

او انگلیس را به عنوان قدرت تهاجمی موجود در بلاد خویش بر ضد دشمنان که ترک ها بودند ، استفاده می کرد.

مجری :

آیا درست است که او از انگلیس مستمری می گرفت؟

طلال بن عبد العزیز :

بله ، بله او مستمری می گرفت و وقتی می گوییم مستمری ، به اعتقاد من چیزی شبیه وام، که از کشورهای ثروتمند به کشورهای فقیر داده می شود .

مجری :

یعنی این مستمری به عنوان حق السکوت پادشاه یا نوعی خریدن دوستی او نبود ؟

طلال بن عبد العزیز :

ممکن است ، ممکن است ؛ زیرا این هدف انگلیسی ها بود . آیا معقول است که آن ها به او که انسانی در صحرا بود ، مستمری بدهند ؟ ۵۰۰۰ لیره طلا در آن زمان ، که مبلغ بسیار زیاد بود . آیا ممکن است که این پول را به خاطر خدا بدهند ؟ نه ، آن را به خاطر هدفی که داشتند ، می دادند .

استاد یزدانی :

کتابی است که بنده پیشنهاد می کنم به بینندگان عزیز که حتما بخوانند کتاب المسأله الحجازیه است که یوسف کمال حنانه آن را نوشته و در سال ۱۳۴۵ هـ در عراق چاپ شده است . خیلی صریح روابط عربستان را با بریتانیا توضیح می دهد . مطالب بسیار تندی علیه وهابیت بیان کرده :

بعضی ها وهابیت را با خوارج مقایسه می کنند ؛ این طور نیست این ها خیلی بدتر از خوارج هستند و با کارهایی که انجام داده اند ، مستحق این هستند که هم خونشان و هم مالشان حلال شود .

وعبد العزیز بن سعود واشیاعه ذئاب الإستعمار لایجب أن نقیسم بالجماعه المسلمین الذین حاربوا غیرهم لاختلاف فی الإجتهاد …

فهم من الذین قال الله تعالی فی حقهم « وقاتلوهم حتی لاتکون فتنه ویکون الدین کله لله …

عبد العزیز بن سعود و اطرافیانش ؟؟ گرگ های استعمار هستند که نباید این ها را با خوارج مقایسه کنیم ، خوارج مسلمان بود و اختلاف بین مسلمان و مسلمان بود ؛ اما وهابی ها گرگ استعمار هستند و مسلمان ها را از بین می برند . آن هاکسانی هستند که خداوند در حق آن ها می فرماید : بکشید آن ها را تا فتنه نباشد و دین خدا باشد ؟؟؟

کتاب مسأله الحجازیه ، نویسنده یوسف کمال حنانه ، چاپ بغداد

در صفحات بعد هم مطالب دیگری بیان شده که چون وقت نداریم ، به آن ها نمی پردازیم ؛ ولی توصیه می کنم که این کتاب را بخوانند که نویسنده چقدر صریح و تند علیه وهابیت صحبت کرده است . این حرف ها را یک عالم سنی گفته و به ما هیچ ارتباطی ندارد و خودش در حجاز درس خوانده و بر علیه آن ها صحبت کرده است و در مقدمه کتاب شرح داده که من اهل سنت هستم و ابوبکر و عمر … را قبول دارم .

مجری :

باز هم یک کلیپ دیگر در این رابطه آماده شده که ماهیت وهابیت را بیشتر معرفی می کند .

محمد شریف از علمای الأزهر مصر ، انگلیسی‌ها وهابیت را ساختند:

کلیپ ۰۰۵ :

انگلیسی ها محمد بن عبد الوهاب را درست کردند و او را به جان مسلمانان انداختند . اگر نفت و انگلیس نبود ، وهابیتی هم وجود نداشت و ما می دانیم که کشور های استعماری اگر بخواهند کاری انجام دهند ، شخصیتی را انتخاب می کنند . اگر آن کشور متدین و دوستدار دین بود ، یک شخص به نام دین انتخاب می کنند .

مجری :

در این مورد یادم می آید که مطلبی را خواندم و احتمالا آن را در کتاب هایم نوشته ام که عبد العزیز بن سعود که عربستان را تأسیس کرد ، پیمان بست که اسرائیل و یهود را در فلسطین حمایت کند .آیا این مطلب حقیقت دارد ؟

محمد شریف از علمای الأزهر مصر :

مطالبی را که در مورد این خانواده ( آل سعود ) نوشته شده است و دیگران نوشته اند که اصل این خانواده ( آل سعود) یهودی بوده است . طبق مطالبی که نوشته و ثابت شده است و کتاب هایی است که در آمریکا وجود دارد و اجازه نمی دهد که در خاور میانه منتشر شود .

مجری :

شما این کتاب ها را خوانده اید ؟

محمد شریف از علمای الأزهر مصر :

بله ، اصل آل سعود از اجداد یهودی است از یهود بودند که اتاترک از آن ها بود . من برای شما یک مثال ساده ذکر می کنم .حکومت سعودی وهابی که تشکیل شده ، پایتخت آن کجا بود ؟

مجری :

درعیه

محمد شریف :

درعیه چیست ؟ اسم درعیه ؟ در این منطقه یهودیان ساکن بودند و چه کسی درع و زره خود را در آن جا به گرو گذاشت ؟ پیامبر ، درع و زره خود را در آن جا به گرو گذاشت و یهودیان می خواستند که آبروی پیامبر را ببرند .

مجری :

شما می فرمایید اسم درعیه به خاطر این بود که پیامبر زره خود را نزد آن ها به گرو گذاشت و آن ها می خواستند به خاطر این بر پیامبر عیب بگیرند ؟

محمد شریف :

بله و این یهودیان می گفتند که حق ما را بده ای پسر عبد المطلب و این در نزد یهودیان موجود است و مسلمانی که بر اسم درعیه محافظت کند که آبروی پیامبر را ببرد وگرنه که مکه و مدینه و شهر ریاض اولویت دارد .

می دانید که قصر پادشاه بر روی قبر مسیلمه کذاب ساخته شده است و این ها نشانه است .

مجری :

خب این احترام گذاشتن به مسیلمه است یا اهانت ؟

محمد شریف :

این احترام گذاشتن به مسیلمه و اهانت به خود دین است . مسیلمه ای که ادعای پیامبری کرد و این ها این قبر را حفظ می کنند و افتخار می کنند که قصرشان روی قبر یک دروغ گو است . پس معلوم می شود که من چه نسبت و ارتباطی با اسلام دارم و چه حکومتی دارم . این نشانه های کوچک از فکر و روحیه خبر می دهد . این وهابیون ساخته شده صهیونیست و یهود هستند که اسمشان را سلفی های صهیونی می گذاریم . وهابی های صهیونی ؛ چون این طرز تفکر و این جهاد فکری برای اسلام فقط به روش یهود است ، چیز هایی که برای یهود مهم است .

مجری :

آیا این تشابه بین وهابیت و یهود و حمایتشان در سیاست است یا این که در عقیده و دیدن خدا هم با هم شباهت دارند ؟

محمد شریف :

من مسلمان سیاستم را بر طبق اسلام و دینم درست می کنم .

استاد یزدانی:

نکات بسیار جالبی در سخنان این عالم اهل سنت بود . ایشان از بزرگان اهل سنت الأزهر مصر و اشاعری مذهب می باشد . نکته مهمی که در سخنان ایشان بود، کلمه درعیه است که پایتخت اول حکومت آل سعود بوده .

می گوید : درعیه به چه معناست ؟ درعیه از درع به معنای زره است . پیامبر (ص) به خاطر مسائلی زره خود را در  آن جا گرو گذاشت و یهودی ها اسم آن منطقه را درعیه نام گذاری کردند تا همیشه یاد مسلمان ها باقی بمانند که ای مسلمان ها یادتان باشد یک زمانی پیامبر شما زره اش پیش ما گرو بود .

این ها حکومت خود را از این منطقه شروع کردند و کلا تمام حرف های این عالم این بود که وهابیت ساخته یهود و استعمار انگلیس است .

مجری :

از نکات مهم در سخنان این عالم اهل سنت این بود که گفتند قصر پادشاهی آن ها بر روی قبر مسیلمه کذاب است .

استاد یزدانی :

مسیلمه کذاب همان کسی است که بعد از پیامبر اسلام (ص) ادعای نبوت داشت و ما ثابت کردیم که محمد بن عبد الوهاب ، نسلش به قبیله مسیلمه کذاب می رسد و ما مدارک آن را از کتاب های خودشان نشان دادیم .

مجری :

ما کلیپ دیگری از معمر قذافی آماده کردیم که در یک جلسه بحث لفظی بین ایشان و شخص دیگری رخ داده است .

معمر قذافی: انگلستان عبد الله را ساخت و آمریکا پشتیبانی کرد

کلیپ ۰۰۶ :

معمر قذافی : به همین مناسبت به برادرم عبد الله پادشاه عربستان می گویم : شش سال است که تو از رو به رو شدن با من فراری هستی . می خواهم به تو بگویم که دیگر از من نترس و بعد از شش سال فقط به تو می گویم : دروغ هایت به دنبال تو و قبر در پیش توست و کسی که تو را ساخت ، انگلستان بود و مدافع تو آمریکا بود .

مجری :

سؤال ما از بیننده های عزیز این است که به نظر شما آیا استعمار در به وجود آمدن وهابیت نقش داشته است ؟

بینندگان:

بیننده : ابو الفضل از بوکان ـ اهل سنت

با این کلیپ هایی که شما پخش کردید و چون این کلیپ ها مستند بودن ، ما نمی توانیم به آن شک کنیم . انگلیس در تاریخ و در همین کشور خودمان نقش زیادی داشته است و قبل از انقلاب، کشور ما هم مستعمره انگلیس بود و کل ثروت های کشور ما را چپاول می کردند .

سؤال من در باره دروغ مخفی استاد خدمتی است . مشکل من این بود که درست است که آقای خدمتی حرفی را زدند و در اثبات آن می گویند یا در قدیم بوده و حذف شده و یا این که در کتاب دیگری هست ، انتظار بنده از علما و کارشناسان این است که مطلبی را ارائه دهند که سندیت آن قطعی باشد مثلا استاد قزوینی یک روایت در باره حضرت علی (ع) خواندند که از پیامبر (ص) پرسیدند که ایشان را خلیفه قرار می دهید ؟ فرمودند که اگر ایشان را خلیفه قرار دهید که نمی دهید ، به راه راست هدایت می شوید . استاد قزوینی گفتند که البانی این حدیث در سلسله الصحیحه آورده اند ؛ در حالی که این حدیث المشکات آورده اند و گفتند که این حدیث ضعیف است و استاد قزوینی گفتند که این حدیث صحیح است .

قیل لرسول الله (ص) ان تؤمروا علیا ولا أراکم فاعلین

استاد قزوینی فرمودند که این حدیث قبلا بودند؛ اما الان حذف شده است.

استاد یزدانی :

این را می توان ثابت کرد ؛ چون کتاب های آقای البانی چاپ های متعدد از وهابی ها  دارد . آقای روستایی در برنامه سراب وهابیت قصد دارند که تحریفات ایجاد شده در کتاب های وهابی ها ، نشان دهند .

اگر استاد قزوینی این حرف را زده باشند ، خودشان توضیح آن را می دهند . بنده برنامه استاد قزوینی را ندیده ام که ایشان چه گفته اند . اگر این حدیث قبلا بوده و حذف شده که قابل اثبات است . اگر اشتباه هم کرده باشیم ، می گوییم که اشتباه شده ؛  ولی قضیه آقای خدمتی فرق دارد ، ایشان لجاجت  می کنند و هر بار هم که با ایشان تماس می گیریم ، یک دروغ جدید می گویند .

مجری :

در این مورد بیننده ای به بنده از طریق پی ام رسانده اند که ابن تیمیه ادعایی را مطرح کرده بودند که هادی و مهدی فقط و فقط باید پیامبر (ص) باشند . استاد قزوینی به عنوان جواب نقضی عبارتی را از کتاب البانی آورده اند که ایشان گفته معاویه هادی و مهدی بوده است . که جواب نقضی باشد بر این که غیر از پیامبر می تواند هادی و مهدی باشد که طبق روایتی در کتاب مجمع الزوائد آقای هیثمی مصداق روایت امیر المؤمنین (ع) است .

بیننده : علی از تربت حیدریه – شیعه

خدمت شما یک صحبتی داشتم که دیشب در شبکه نور بحثی درباره خمس داشتند . بیننده ای است که به این شبکه زنگ می زنند و آن ها را محکوم می کند؛ ولی آن ها فرار می کنند . در هر حال به آن ها گفت که صحابه ای را که شما می گویید عادل هستند ، در بعضی از کتاب های خودتان آمده که پیامبر (ص) فرمودند که بعضی از صحابه مرتد شدند . کارشناس وهابی گفت اگر مرتد هستند ؛ پس ابوبکر هم مرتد است . اگر ابوبکر مرتد است چرا در اول خلافت خود با مرتدین جنگید ؟ و در این جنگ حضرت علی (ع) کجا بود ؟ با ابوبکر بود یا با مرتدین ؟

یک شبهه ای ایجاد کرد ، من از شما می خواهم که در این مورد توضیحاتی را بدهید . بنده از برنامه های خودتان متوجه شدم که جریان چیست . آن ها ابوبکر را به خلافت قبول نکردند و زکات ندادند و گفتند ما تو را به عنوان خلیفه مسلمین قبول نداریم و ابوبکر هم خالد بن ولید را مأمور کرد و قتل عامی در همان ابتدای خلافت به راه انداخت .

فقط همین را توضیح دهید که آن ها چه کسانی بودند و ابوبکر به چه دلیل با آن ها جنگید و حضرت علی امیر المؤمنین (ع) در این بین کجا بودند .

بیننده : نصیری از خوی – شیعه

می خواستم درباره وهابیت صحبت کنم . این که می گویند وهابیت از ۵۰۰ سال قبل به وجود آمده است . به نظر من این طور نیست ، این وهابی ها از زمان پیامبر (ص) شروع به کار کردند ، اما چون در آن زمان موفق نشدند بعد از پیامبر (ص) دوباره شروع به فعالیت کردند و نگذاشتند که ایشان آخرین وصیت خود را بنویسند؟ اگر این ها دوست بودند ، زمانی که دختر پیامبر (ص) را ترور کردند ، این ها کجا بودند ؟ در جنگ جمل حضرت علی (ع) این دوستان کجا بودند ؟ در زمان امامت امام حسن (ع) و در واقعه کربلا کجا بودند ؟

این وهابی ها دوست اهل بیت (ع) نبود . این ها از اول می خواستند مقر اسلام را ،که پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان بودند ، بزنند و اگر اهل بیت (ع) نباشند ، اسلام هم نیست .

بیننده : آقای مهربان از تهران – شیعه

بنده می خواهم چند نکته را بیان کنم . اول این که اگر به وهابیت دقت کنیم ، دقیقا مثل شیطان پرست ها هستند . اگر اصول و عقائد وهابیت را در کنار اصول و عقائد شیطان پرست ها بگذاریم ، هیچ فرقی با هم ندارند .

این وهابی ها حتی در دانشگاه ها هم رخنه کردند و در حال تغییر دادن فکر جوان ها هستند و باید مسئولین در این باره فکری کنند .

کتاب هایی را که این ها در حوزه های خود می خوانند ، نشان دهید تا ما با عقائد آن ها آشنا شویم ؛ همان طور که استاد یزدانی بیان می کنند . ما با این چند برنامه خیلی آگاه شدیم .

بیننده : آقای وفا از نروژ – اهل سنت

بنده می خواهم نظر خود را در باره برنامه شما بیان کنم . به نظر من برنامه شما بیشتر احساسی است . مثلا دورانی که معاویه و امام حسن و امام حسین (علیهم السلام ) با هم مشکل داشتند ؛ ولی اگر واقعیت را نگاه کنیم ، می بینیم که این ها باهم از یک خانواده بودند . اما ما که در یک منطقه جغرافیایی به دنیا آمده ایم چرا با هم بر سر مذهب اختلاف داشته باشیم ؛ در حالی که همه ما انسان هستیم .

مجری :

ما با اهل سنت مشکلی نداریم ، فقط یک دشمن مشترک داریم به نام وهابیت .

بیننده :

بنده با وهابیت مشکل ندارم . اگر عقیده شخصی باشد ، با وهابیت مشکل ندارم .

مجری :

مذهب فقهی شما چیست ؟

بیننده :

من احکام به خصوصی ندارم در چارچوب خدا احکامم را انجام می دهم .

استاد یزدانی :

شما مجتهد هستید ، احکام شرعی خود را از کجا می گیرید ؟

شما در تکتف به چه حالتی عمل می کنید ؟

بیننده :

من احکام به خصوصی ندارم ، در چارچوب خدا عمل می کنم . در نماز هم دست خود را روی ناف قرار می دهم .

ملاک من انسانیت است ، فرقی نمی کند که چه مذهبی دارند .

مجری :

شما حنفی هستید و وهابیت شما را کافر می داند .

بیننده :

من احتیاجی به فتوای هیچ کس ندارم و فقط خدا می داند که چه کسی منکر است و چه کسی نیست .

استاد یزدانی :

مشکل ما با وهابیت این است که موجودیت بقیه مسلمان ها را قبول ندارد . ما با وهابیتی که با ما جنگ ندارد ، انتحاری نمی کند و علیه ما حرف نمی زند ، مشکلی نداریم . ما با وهابیتی مشکل داریم که لباس زنانه می پوشد و در مجلسی هزاران زن و کودک را می کشد . با هیچ کس مشکلی نداریم ؛ مگر کسی که موجودیت ما را قبول ندارند و ما را کافر می دانند و کشتن ما و خانواده ما را واجب می دانند .

مجری :

این گونه صحبت کردن شما نشان از تفکرات دیگری دارد و لامذهب دانستن و این که به مذاهب اربعه مقید نباشد و تقلید از آن ها را مذموم بداند ، مشخص می شود که ایشان اهل سنت نیست .

در مورد مالک بن نویره پرسیدند . اگر امکان دارد در این خصوص توضیحاتی را بیان بفرمایید .

استاد یزدانی :

ما خیلی قصد ورود به این مسائل را نداریم و آقای ابو القاسمی در این باره توضیحات لازم را می دهند و در مورد مالک بن نویره و نحوه مظلومانه کشته شدن ایشان را بیان می کنند . این که ایشان مسلمان بود و پشت سر خالد بن ولید نماز خواند و و همه مشخصات یک مسلمان را داشت و دو نفر از صحابه به مسلمان بودن او شهادت دادند و در آخر به صورت بسیار فجیعی به شهادت رسیدند .

سرش را زیر دیگ گذاشتند و آتش زدند و در همان لحظه به همسرش تجاوز کردند و بعد هم هیچ مشکلی برای خالد بن ولید پیش نیامد .

این مباحث را در برنامه کلمه طیبه بیان کردیم و وظیفه ما در این برنامه دفع شبهات وهابیت و رسوا کردن وهابیت است ، وارد این مباحث نمی شویم .

مجری :

آقای نصیری از خوی فرمودند که ریشه وهابیت از زمان پیامبر شروع شده و در دشمنی با امیر المؤمنین (ع) باید دانست و باید مشخص باشد که این ها همان خوارج هستند .

استاد یزدانی :

ما قبلا ثابت کردیم که وهابیت همان خوارج زمان هستند و از نظر اعتقادی این مطالب را گفتیم و در بحث توسل این مطالب را مفصل بیان می کنیم که ریشه حرمت توسل بیشتر در بنی امیه است ؛ چون بنی امیه با پیامبر (ص) دشمنی می کردند و می دانستند که احترام و توسل به ایشان با اعتقادات بنی امیه سازگاری ندارد و اگر این طور شود روز به روز مقام اهل بیت (ع) بالاتر می شود ؛ به همین خاطر توسل به پیامبر (ص) را شرک دانستند و الان وهابیت این اعتقاد را دارند . از نظر فکری این ها زائیده بنی امیه هستند و از نظر نسل زائیده یهود است و به وجود آورنده آن ها استعمار پیر است .

مجری :

بحث بعدی که صحبت کردند  در مورد یکی بودن عقائد وهابیت و شیطان پرست ها است .

این که دلیل شیطان برای سجده نکردن چه بود ؟ شیطان می گفت که من فقط برای خدا سجده می کنم و فقط و فقط الله ، وهابیت هم می گویند فقط الله .

واضح است که شباهت بسیار زیادی بین وهابیت و شیطان پرست ها است .

در مورد بیننده ای که  از نروژ تماس داشتند ، به عبارتی ایشان لامذهب بودند و مذهب خاصی را پیروی نمی کردند در این خصوص هم توضیحاتی را بیان کنید . آیا چنین چیزی برای اهل سنت امکان پذیر است ؟

استاد یزدانی :

اصلا امکان ندارد ؛ چون فتوا از علمای اهل سنت داریم که پیروی از یکی از چهار مذهب را واجب می دانند . ما قبلا هم نشان دادیم و باز هم نشان خواهیم داد این هایی که می گویند تقلید جایز نیست ، وهابی ها هستند و نسل جدید از وهابیت که می گویند از هیچ کس نباید تقلید کرد ؛ چون وهابیت اولیه محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب می گفتند که ما حنبلی مذهب هستیم .

در همین کتاب المسأله الحجازیه ، خطبه ای از محمد بن عبد العزیز را می آورد که در آن گفته ما حنابله هستیم . اما وهابیت جدید دست از حنبلی بودن کشیدند و خودشان را لامذهب جلوه می دهند و می گویند ما از هیچ مذهبی پیروی نمی کنیم و از پیامبر و از صحابه و تابعین پیروی می کنیم .

کسی که چوپان هست یا کاسب و یا کارگر است چگونه از روایات احکام خود را پیدا کنند . مجبور هستند که تقلید کنند ؛ ولی این ها می گویند که تقلید شرک است و ما قبلا کتابی را نشان دادیم که گفته بود «التقلید من المذاهب شرک»

و این شعار جدید وهابیت است و بهترین دلیل برای گمراهی آن ها است . ما هم تقلید در فکر و عقیده را جایز نمی دانیم ، حرف ما تقلید در فقه است که واجب است .

مجری :

امشب به رابطه استعمار و وهابیت پرداختیم . همچنان در هفته های آینده با ما همراه باشید تا بیشتر به مباحث دیگری در مورد وهابیت بپردازیم قطعا شما هم مثل بنده از این مباحث استفاده کردید . از شما التماس دعا داریم و باز هم مبعث رسول اکرم (ص) را به شما تبریک عرض می کنیم .

یا علی مدد

خدا یار و نگهدار شما