برنامه ” راه و بیراه ” قسمت نوزدهم ؛ تفاوت دیدگاه وهابیت و اهل سنت در بحث توسل (۶)

به نام خداوند بخشنده مهربان

برنامه ” راه و بیراه ” قسمت نوزدهم

تاریخ : ۱۳ /۰۵ /۹۳

موضوع : تفاوت دیدگاه وهابیت و اهل سنت در بحث توسل (۶)

فیلم برنامه راه و بیراه قسمت نوزدهم

فهرست مطالب :

موضوع : تفاوت دیدگاه وهابیت و اهل سنت در بحث توسل (۶)

فهرست مطالب :

خلاصه برنامه های گذشته

کشف بزرگ شبکه های وهابی در مورد پنجره روی گنبد خضراء رسول خدا (ص)

آیا برجستگی روی گنبد پیامبر (ص) صندوق برق است؟

محمد متولی الشعراوی ، از علمای اهل سنت : نه تنها توسل به رسول خدا (ص) ؛ بلکه توسل به منتسبین رسول خدا (ص) نیز جایز می باشد

استدلال علمای اربعه به روایت توسل حضرت آدم (ع)

استدلال امام مالک بن أنس به توسل حضرت آدم به رسول خدا (ص)

شبهه ابن تیمیه و پاسخ ما به آن

بررسی سند روایت

محمد بن حمید :

تصحیح روایت مالک بن أنس توسط علمای اهل سنت :

شیخ صادق الجمیل : هر کس متوسلین به پیامبر (ص) را مشرک بداند ، پیامبر (ص) را مشرک دانسته است .

کشتار شیعیان در افغانستان و پاکستان

تماس بینندگان :

 

مجری :

امیدوارم که در هر کجا هستید ، سالم و پیروز باشید و در ظل توجهات بقیه الله الاعظم (عج) زندگی پر خیر و برکتی داشته باشید . فرا رسیدن هشتم شوال ، سالروز تخریب قبور ائمه بقیع (ع) را خدمت شما تسلیت عرض می کنیم . بینندگانی که تا به این برنامه ما را همراهی کرده اند می دانند رسالتی که بر عهده این برنامه است ، بررسی و ریشه یابی عملکرد هایی است که منجر به چنین حرکاتی مثل تخریب بقیع می شود و این که این تفکرات وهابیت از کجا نشأت گرفته است و از لحاظ فکری و سیاسی چه عقایدی داشته و چه تفاوت هایی با سایر مذاهب اسلامی دارند و دنیا بدانند که وهابیت تافته جدا بافته ای از اسلام ناب محمدی (ص) است و هیچ ارتباطی با آن ندارد .

طبق روال معمول هفته های گذشته ، خدمت استاد عزیز و گرانقدر ، استاد یزدانی هستیم .

ما سلسله برنامه هایی را در مورد تفکرات وهابیت و هم چنین برنامه هایی را در مورد استغاثه و توسل به نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار (ع)را ارائه دادیم که مطالبی را از کتب اهل سنت و وهابیت و حتی از کتب شیعیان هم مطرح کردیم . مبحث توسل را با حضور استاد یزدانی ادامه خواهیم داد و درابتدا از استاد یزدانی در خواست می کنیم که خلاصه ای از آن چه در مورد بحث استغاثه و توسل ارائه شد را بیان نمایند .

استاد یزدانی :

بنده هم به نوبه خود ، سالروز تخریب حرم ائمه بقیع (ع) را که توسط وهابیت ، در سال ۱۳۰۶ هـ . ش اتفاق افتاده است ، تسلیت عرض می کنم و امیدوارم روزی فرا رسد که مسلمانان با هم همت کرده و وهابیت را سرنگون کنند و دوباره قبرستان بقیع را باز سازی نمایند و گنبد های چهار گانه امامان شیعه را باز هم ببینیم .

خلاصه برنامه های گذشته

در باره بحث استغاثه روایت های متعددی را با سند های صحیح ، از کتب شیعه خواندیم که استغاثه و توسل را ثابت می کند و این که امام صادق (ع) دستور داده بودند زمانی که به مدینه رفتید ، چگونه رسول خدا (ص) را زیارت کنید و چگونه به آن حضرت استغاثه و توسل داشته باشید و هم چنین روایات زیادی که دیدگاه وهابیت را بیان می کرد که هر گونه توسل و استغاثه شرک و کفر است و باید کشته شود ، که در ادامه هم تعدادی از فتاوای آن ها را در این زمینه نقل خواهیم کرد .

هم چنین روایتی از صحیح بخاری خواندیم که حضرت هاجر (ع) به جبرائیل استغاثه کرده بودند که این ها توسل و استغاثه به ملائکه را شرک و کفر می دانند ؛ ولی این روایت در صحیح بخارینقل شده است . استغاثه احمد بن حنبل را هم با سند صحیح خواندیم که استغاثه کرده بود و آن را جایز می دانست . روایت عبد الله بن عباس در مورد استغاثه به ملائکه را نیز خواندیم ، هم چنین دیدگاه ابن تیمیه را بیان کردیم مبنی بر این که استغاثه به قبر رسول خدا (ص) اشکالی ندارد .

روایت بلال بن حارث ، یکی از صحابه رسول خدا (ص) را با سند صحیح خواندیم که سراغ قبر ایشان می رود و از قبر شریف استغاثه می کند و رسول خدا (ص) هم جواب او را می دهد و خلیفه دوم و تمام اصحابی که در آن جا حضور داشتند ، کار بلال بن حارث را تأیید کردند .

استغاثه حضرت عیسی (ع) به نبی مکرم اسلام (ص) را خواندیم ، هم چنین استغاثه عبد الله بن عمر به رسول خدا (ص ) را با سند های صحیح بیان و سند آن را تصحیح کردیم . استغاثه حضرت زینب (س) را در کربلا و در روز یازدهم محرم که از کنار اجساد مطهر شهدای کربلا عبور می کردند و بسیار دردناک بود را خواندیم و سند آن را هم تصحیح کردیم .

روایات متعددی را خواندیم از جمله روایت عایشه در سالی که در مدینه خشکسالی بدی آمده بود و عایشهبه صحابه دستور داد به قبر پیامبر (ص) استغاثه و توسل کنند و در بالای قبر ایشان پنجره ای ایجاد کنند که بین قبر شریف و آسمان فاصله ای نباشد . مردم این کار را انجام دادند و باران زیادی بارید و آن سال را ، سال عام الفتق نامیدند .

این مطلب را از دیدگاه علمای اهل سنت بررسی کردیم ، علمای اهل سنت گفته بودند که سنت و روش مردم مدینه همین بوده که هر زمان در مدینه خشکسالی رخ می داد ، این پنجره را باز می کردند تا فاصله ای بین قبر مطهر و آسمان نباشد و به این صورت باران می بارید و خشکسالی بر طرف می شد . این کار در نزد اهل سنت یک عمل مجرب بوده و همیشه اتفاق می افتاد ، که ما آن عکس این پنجره در بالای قبر آن حضرت را نشان دادیم که متأسفانه وهابی ها آن را به شدت بسته اند و اجازه باز کردن این پنجره را هم به کسی نمی دهند تا مردم این معجزه رسول خدا (ص) را ببینند .

مجری :

استاد یزدانی ! ما این روایت را در جلسه قبل به طور مفصل بررسی کردیم که این روایت از عایشه بوده و بحث توسل و استغاثه را ثابت می کند و هم چنین تفاوت دیدگاه عایشه و وهابیت را نشان می دهد که سند روایت هم معتبر و صحیح بود . زمانی هم که مسلمان ها گنبد خضراء را ساختند این پنجره را هم قرار دادند . وهابی ها در خصوص این پنجره کشف جدیدی کردند و فهمیدند که آن دریچه بر روی گنبد خضراء ، پنجره نیست و وسیله دیگری است .

کشف بزرگ شبکه های وهابی در مورد پنجره روی گنبد خضراء رسول خدا (ص)

کلیپ ۱ :

خدمتی ، کارشناس شبکه وهابی کلمه :

از رافضه دو نفر یا سه نفر آمده اند و می خواستند تونلی به قبر ابوبکر و عمر ، تا آن ها را بیرون بیاورند و در زمین خسف (فرو رفتن ) شدند ، این است که مهم است .

هاشمی ، مجری وهابی :

در تصویر قبه سبز ؛ چون در آن جا سیم ها و کابل های برق عبور می کند ، صندوقچه ای درست شده خیلی کوچک که به اندازه یک وجب است و آقایون می گویند از این صندوقچه برق کرامات و معجزه صورت می گیرد .

مجری :

دیدید که وهابی ها در مکاشفه به این نتیجه رسیدند که برجستگی بر روی گنبد رسول خدا (ص) ، صندوق برق است . استاد یزدانی شما فرمودید این بر جستگی پنجره است !

استاد یزدانی :

روایت عایشه می گوید : این بر جستگی ، پنجره است ؛ ولی این ها می گویند : صندوق برق است . بنده عکس دیگری از این گنبد دارم که خدمت بینندگان عزیز نشان می دهم .

مجری :

این عکس برجستگی بر روی گنبد خضراء که وهابی ها آن را صندوق برق می دانند . صندوق برقی که سیم هایی از روی آن گذشته و شاید فکر کردند صندوق برق مثل منبعآب ، بالا باشد تا به خاطر گرانش زمین راحت تر از آن استفاده کنند . این ها صندوق برق را هم روی پشت بام می سازند تا برق به طرف پایین سرازیر شده و ولتاژ آن زیاد شود . استاد یزدانی این شبهه عظیم را پاسخ دهید .

آیا برجستگی روی گنبد پیامبر (ص) صندوق برق است؟

استاد یزدانی :

بنده عکس دیگری دارم که دقیقا نقشه گنبد را کشیده اند و داخل ضریح را که شامل قبر شریف و گنبد داخلی و هم چنین همان دریچه ای که بر گنبد است که مردم مدینه آن را باز می کردند تا بین قبر شریف و آسمان فاصله ای نباشد و از همین طریق به رسول خدا (ص) استغاثه کرده و طلب باران می کردند و باران هم می بارید . اما این که آن پنجره ، صندوق برق باشد ،کشف عجیب و مضحکی است . این ها واقعا مردم را به سخره گرفته اند و به شعور بیننده های خود توهین می کنند .

البته قبلا شایعه می کردند زمانی که وهابی ها قصد خراب کردن گنبد کردند و دو نفر را برای این منظور فرستاده بودند که آن دو نفر در بالای گنبد خشک شدند . وهابی ها هر چه تلاش کردند نتوانستند آن ها را پایین بیاورند ؛ به همین خاطر آن پنجره را بستند .

آن ها با این شایعه می خواستند بگویند ما که بقیع را خراب کردیم ، هیچ اتفاقی نیفتاد ؛ اما در مورد تخریب گنبد رسول خدا (ص) به دلیل این که ابوبکر و عمر آن جا بودند ، آن دو نفر روی گنبد خشک شدند ؛ به همین خاطر روی آن را پوشاندند و زنجیر کردند و آن را تبدیل به صندوق برق نمودند .

آقای خدمتی هم گفت که شیعه ها می خواستند تونل بزنند . مطلب بسیار عجیب و غریبی است . آقای خدمتی شما فکر کردید که شیعیان هم داعش یا النصره هستند که تونل بزنند !!

شیعیان اگر چنین قصدی داشتند ، عملی انجام می دهند ؛ ولی ما چنین قصدی را هیچ وقت نداریم .

ما سخن علمای اهل سنت را نشان دادیم که تصریح کرده بودند سنت و روش اهل سنت در طول تاریخ بوده که در زمان خشکسالی این پنجره را باز می کردند تا باران ببارد و خشکسالی از بین برود ؛ اما وهابی ها این پنجره را بسته اند تا مبادا چنین معجزه ای رخ دهد و توسل و استغاثه مردم به رسول خدا (ص) به صورت عملی ثابت شود .

مجری :

وهابی ها به دلیل این که پاسخی برای این موارد ندارند ، این مطالب مضحک و عجیب را بیان می کنند . به هر حال هر مسلمانی که به زیارت قبر منور نبی مکرم اسلام (ص) برود ، اگر به آن گنبد خضراء نگاه کند ، با این پنجره مواجه می شود و این سؤال برای او مطرح می شود که این پنجره بر روی گنبد چه فلسفه ای دارد ؟ و چون نمی توانند برای آن پاسخی دهند ، چنین مطالبی را بیان می کنند .

در جلسات گذشته در مورد مرور شده توضیحات مفصلی را بیان کردند . از اهل سنت هم کلیپ هایی پخش کردیم ، امشب هم از یکی دیگر از این علما کلیپی آماده کردیم که به یکی از روایات نقل شده در جلسات گذشته ، استدلال کرده است . این روایت که در صحیح بخاری آمده ، توسل به عموی پیامبر (ص) است و برخی از وهابی ها از این روایت این برداشت را می کنند که توسل به مرده جایز نیست ؛ به خاطر این که در این جا توسل به عموی پیامبر (ص) شده نه به خود رسول خدا (ص ) .

کلیپ را با هم می بینیم و بعد از آن بنده سؤال خود را مطرح می کنم .

کلیپ ۲ :

محمد متولی الشعراوی ، از علمای اهل سنت : نه تنها توسل به رسول خدا (ص) ؛ بلکه توسل به منتسبین رسول خدا (ص) نیز جایز می باشد

واذا استسقی موسی لقومه …

و به یاد آرید زمانی را که موسی برای قوم خود در خواست آب کرد .

عمر گفت : ما به پیامبر (ص) توسل می کردیم که باران ببارد ؛ ولی پیامبر (ص) به رحمت خدا رفته است ؛ پس به چه کسی متوسل شویم ؟ متوسل می شویم به عموی پیامبر (ص) ، چرا؟ چون که در حال تضرع بود و تضرع از حاجت نشأت می گیرد و عموی پیامبر (ص) از محتاجین به باران است ؛ پس اگر ما استحقاق هیچ حاجتی را نزد تو نداشته باشیم ؛ به خاطر عموی پیامبرت ما را کرامتی بده و باران ببار .

در این زمان کسی می آید و می گوید : این دلیل است بر این که بر مرده نمی شود متوسل شد ! چون که او از دنیا رفته است و عمر در طلب آب به پیامبر (ص) متوسل نشد . راست گفتی ؛ اما به چه کسی متوسل شد ؟ به عباس یا به عموی پیامبر (ص) ؟

پس این توسل هم به پیامبر (ص) بر می گردد و این می شود که توسل فقط به عباس نیست ؛ بلکه (جواز توسل ) به همه نزدیکان پیامبر (ص) است . چرا توسل را از پیامبر (ص) به عموی پیامبر (ص) منتقل کرد ؟ چون پیامبر (ص) از دنیا رفته و آب برای او بهره ای ندارد ؛ ولی عموی پیامبر (ص) زنده است و از آن بهره مند می شود . به خدا می گوییم که عموی پیامبرت تشنه است ، نمی گوییم پیامبرت تشنه است ! پیامبرت از دنیا رفته و به آب نیاز ندارد .

پس به کسانی که می خواهند از این قضیه دلیلی بر این که توسل به صاحب و جاه فایده ای ندارد (به وهابی ها ) پاسخ می دهیم : این حدیث بر علیه شما ست نه به نفع شما ؛ زیرا این حدیث ثابت می کند که توسل به هر کسی که منتسب به پیامبر (ص) است ، جایز است .

مجری :

استدلال این عالم اهل سنت را به این روایت نقل شده از صحیح بخاری را دیدیم که چه زیبا ثابت نمود نه تنها توسل به نبی مکرم اسلام (ص) جایز است ؛ بلکه توسل به منتسبین به ایشان هم جایز می باشد . این برداشت یک عالم اهل سنت از روایت صحیح بخاری بود و در طرف مقابل ، برداشت خشک و متحجرانه وهابیت از روایات صحیح بخاری قرار دارد .

استاد یزدانی در جلسه گذشته شما بحث توسل حضرت آدم (ع) به نبی مکرم اسلام (ص) را مطرح و آن را بررسی کردید . از آن جایی که این موضوع بسیار مهم است که حضرت آدم هزاران سال قبل از تولد ظاهری رسول خدا (ص) به ایشان توسل کرده اند ؛ آیا از علمای اربعه اهل سنت کسی هست که به این روایت استدلال کرده باشد ؟

استدلال علمای اربعه به روایت توسل حضرت آدم (ع)

استاد یزدانی :

بنده روایت توسل حضرت آدم (ع) را یک بار دیگر نشان دهم که یک روایت بسیار جالب است و دو روایتی کهخود ابن تیمیه آن را نقل کرده و گفته بود که مثل تفسیر قرآن با احادیث صحیحه است . بعد از نشان دادن این روایت ، استدلال ائمه اربعه را هم بیان می کنیم .

کتاب مجموعه الفتاوای ، تألیف تقی الدین احمد بن تیمیه الحرانی ، متوفای ۷۲۸ هـ ، چاپ دار الوفاء بیروت ، الجزء الثانی ، با تحقیق عامر الجزاز و انور الباز ، صفحه ۹۵ :

گفتیم بحث در مورد این بود که پیامبر بزرگوار اسلام (ص) چه زمانی پیامبر بوده است؟ روایات متعددی را بیان می کند که پیامبر اسلام (ص) زمانی پیامبر بود که حضرت آدم (ع ) بینروح و جسد بود و هنوز خلقت ظاهری نداشتند . در تأیید این قضیه ، این روایت را بیان می کنند :

وقد رواه ابو الحسین بن بشران من طریق الشیخ ابی الفرج ابنالجوزی فی الوفا بفضائل المصطفی (ص) : حدثنا ابو جعفر محمد بن عمرو ، حدثنا احمد بن اسحاق بن صالح ، ثنا محمد بن صالح ، ثنا محمد بن سنان العوفی ، ثنا ابراهیم بن طهمان ، عن یزید بن میسره عن عبد الله بن سفیان ، عن میسره قال: قلت یا رسول الله متی کنت نبیا؟ قال : « لما خلق الله الارض واستوی إلی السماء فسواهن سبع سموات ، وخلق العرش ، کتب علی ساق العرش : محمد رسول الله خاتم الانبیاء وخلق الله الجنه التی أسکنها آدم وحواء ، فکتب اسمی علی الابواب والاوراق والقباب والخیام وآدم بین الروح والجسد ، فلما أحیاء الله تعالی ، نظر إلی العرش فرأی اسمی فأخبره الله أنه سید ولدک ، فلما غرهما الشیطان تابا واستشفعا بإسمی إلیه ».

… حضرت می فرمایند : آدم (ع) بین روح و جسد بود ؛ در حالی که من پیامبر بودم . زمانی که خداوند او را زنده کرد ، به عرش نگاهی انداخت و نام مرا در آن جا دید . خداوند به او فرمود : که این نام سرور فرزندان شما ست . زمانی که شیطان آدم و حوا را فریب داد ، آن ها توبه کردند و با شفیع قرار دادن نام من خداوند توبه آن ها را پذیرفت .

در ادامه روایت دومی را از ابو نعیم اصفهانی در کتاب دلائل النبوه نقل می کند :

ومن طریق الشیخ أبی الفرج : حدثنا سلیمان بن أحمد ، ثنا أحمد بن رشیدین ، ثنا أحمد بن سعید الفهری ، ثنا عبدالله بن إسماعیل المدنی ، عن عبدالرحمن بن زید بن أسلم عن أبیه ، عن عمر بن الخطاب قال : قال یا رسول الله (ص) : لما أصاب آدم الخطئیه رفع رأسه فقال : یا رب ،بحق محمد إلا غفرت لی ، فأوحی إلیه وما محمد ؟ومن محمد ؟ فقال : یا رب ، إنک لما أتممت خلقی رفعت رأسی إلی عرشک ، فإذا علیه مکتوب : لا اله الا الله محمد رسول الله ، فعلمت أنه أکرم خلقک علیک ؛ إذ قرنت إسمه مع إسمک . فقال : نعم ،قد غفرت لک وهو آخر الانبیاء من ذریتک ولولاه ما خلقتک ، فهذا الحدیث یؤید الذی قبله وهما کتفسیر للاحادیث الصحیحه .

زمانی که حضرت آدم (ع) دچار آن خطا شد ، سرش را بلند کرد و گفت : پرودگارا ، به حق محمد مرا ببخش . وحی نازل شد که محمد را از کجا می شناسی و او کیست ؟ گفت : پرودگارا ، زمانی که خلق شدم ، سرم را بلند کردم و به عرشت نگاه کردم که بر آن نوشته شده بود : لا اله الا الله محمد رسول الله (علی ولی الله ) و فهمیدم که او محبوبترین مخلوقات توست و به او توسل کردم ؛ زیرا نام او با نام تو قرین یکدیگر بود . خداوند فرمود : من تو را به خاطر او بخشیدم ، او آخرین پیامبر از فرزندان توست و اگر او نبود ، تو را هم خلق نمی کردم .

در ادامه ابن تیمیه می گوید : این حدیث ، حدیث قبلی را تفسیر می کند و این دو حدیث مثل تفسیر (قرآن) با احادیث صحیحه است .

الحرانی ، تقی الدین احمد بن تیمیه ، مجموعه الفتاوی، متوفای ۷۲۸ هـ ، با تحقیق عامر الجزاز و انور الباز ،چاپ دار الوفاء ، الجزء الثانی ، ص ۹۵

این سخن ابن تیمیه است ، سند آن هم صحیح می باشد و علمای اهل سنت هم به استدلال کرده اند که قبلا یک مورد را نشان دادم :

کتاب الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، تألیف السید احمد بن السید زینی الدحلان ، چاپ مکتبه الاحباب ، صفحه ۲۷ :

وقد توسل به صلی الله علیه وآله وسلم ابوه آدم (ع) قبل وجود سیدنا محمد صلی الله علیه وآله وسلم حین اکل من الشجره التی نهاه الله عنها، وحدیث توسل آدم (ع) بالنبی صلی الله علیه وآله وسلم رواه البیهقی بإسناد صحیح فی کتابه المسمی دلائل النبوه الذی قال فیه الحافظ الذهبی : « علیک به فإنه کله هدی ونور » فرواه عمر بن الخطاب قال : قال : رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم : « لما اقترف آدم الخطیئه قال : یا رب اسئلک بحق محمد إلا ما غفرت لی ، فقال الله تعالی : یا آدم کیف عرفت محمدا ولم أخلقه ؟ قال : یا رب إنک لما خلقتنی رفعت رأسی فرأیت علی قوائم العرش مکتوبا : لا اله الا الله محمد رسول الله ، فعلمت أنک لم تضف إلی إسمک إلا أحب الخلق الیک . فقال الله تعالی : صدقت یا آدم إنه أحب الخلق إلی وإذ سألتنی بحقه فقد غفرت لک . ولولا محمد ما خلقتک .

حضرت آدم (ع) به رسول مکرم اسلام (ص) توسل کرد قبل از این که ایشان خلق شود ، زمانی که از آن درختی که خداوند از آن نهی کرده بود . حدیث توسل حضرت آدم (ع) به رسول خدا (ص) را بیهقی با سند صحیح در کتابش که دلائل النبوه نام دارد ، بیان کرده است ….

السید زینی دحلان ، سید احمد ، الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، چاپ مکتبه الاحباب ، ص ۲۷

و این هم استدلال علمای اهل سنت به این روایت است که گفتیم :

زینی دحلان ، شیخ الاسلام اهل سنت در مسجد الحرام بوده است .

اما پاسخ سؤال شما که آیا ائمه اربعه به این روایت استدلال کرده اند ؟

استدلال امام مالک بن أنس به توسل حضرت آدم به رسول خدا (ص)

روایتی است با سند صحیح که علمای اهل سنت گفته اند سند آن صحیح است . چندین نفر از علمای بزرگ اهل سنت که بیش از ده نفر هستند که این روایت را تصحیح کرده اند .

اصل روایت در کتاب الشفا بتعریف حقوق المصطفی ، تألیف ابی الفضل عباس بن موسی بن عیاض الخصیبی همان قاضی عیاض معروف ، چاپ دار الحدیث قاهره ، الجزء الثانی ،صفحه ۲۸۸ ، الفصل الثالث فی تعظیم النبی (ص) بعد موته :

واعلم أن حرمه النبی (ص) بعد موته وتوفیره وتعظیمه لازم کما کان حال حیاته…

قال القاضی ابو الفضل : وهذه کانت سیره سلفنا الصالح وأئمتنا الماضین. حدثنا القاضی ابو عبد الله محمد بن عبد الرحمن الاشعری ، وابو القاسم احمد بن بقی الحاکم ، وغیر واحد ، فیما اجازونیه قالوا : أنبانا ابو العباس احمد بن عمر بن دلهاث قال : حدثنا ابو الحسن علی بن فهر ، حدثنا ابوبکر محمد بن احمد بن الفرج ، حدثنا ابو الحسن عبد الله بن المنتاب ، حدثنا یعقوب بن اسحاق بن ابی اسرائیل ، حدثنا ابن حمید قال : ناظر ابوجعفر – المؤمنین ﴿الفاسقین !﴾ – مالکا فی مسجد رسول الله (ص) فقال له مالک : یا امیر المؤمنین ﴿الفاسقین !﴾ لاترفع صوتک فی هذا المسجد ، فإن الله تعالی أدب قوما فقال : « لا ترفعوا اصواتکم فوق صوت النبی ولاتجهروا له بالقول کجهر بعضکم لبعض أن تحبط اعمالکم وانتم لاتشعرون » [الحجرات : ۲ ]

ومدح قوما فقال : « إن الذین یغضون أصواتکم عند رسول الله اولئک الذین امتحن الله للتقوی لهم مغفره واجرعظیم [ الحجرات : ۳ ] ….

وقال : یا اباعبد الله أأستقبل القبله وأدعوا أم أستقبل رسول الله ؟ فقال : ولم تصرف وجهک عنه وهو وسیلتک ووسیله ابیک آدم علیه السلام إلی الله تعالی یوم القیامه ؟ بل استقبله واستشفع به ، فیشفعه الله ، قال الله تعالی : « ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاءوک فالستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدواالله توابا رحیما » [ النساء : ۶۴ ]

بدان که احترام و بزرگداشت پیامبر اکرم (ص) بعد از مرگ آن حضرت واجب است ؛ همان طور که در زمان حیات و زندگیشان هم واجب بود .

بعد از بیان مطالبی ، روایت را بیان می کند و می گوید :

این احترام و بزرگداشت پیامبر (ص) بعد از وفات ، سیره سلف صالح و ائمه گذشته ما بوده است ….

ابو جعفر منصور دوانقی ، از دشمنان اهل بیت عصمت و طهارت و قاتل امام صادق (ع) ، با مالک در مسجد النبی (ص) با یکدیگر صحبت می کردند . مالک به او گفت : … صدایت را در مسجد رسول خدا (ص) بلند نکن ؛ زیرا خداوند گروهی را که صدایشان را در محضر رسول خدا (ص ) بالا برده بودند ، تأدیب کرده و فرموده است : صدای خود را در حضور پیامبر (ص) بالا نبرید و با صدای بلند با هم صحبت نکنید همان طوری که بعضی از شما با بعضی دیگر صحبت می کنید ؛ زیرا اعمال شما محو و نابود می شود در حالی که شما نمی فهمید . (حجرات / ۲ )

و گروهی را هم مدح و ستایش کرده و فرموده است : کسانی که در حضور رسول اکرم (ص) آهسته و آرام صحبت می کنند ، قلوب آن ها با تقوی امتحان شده و بخشش و پاداش بزرگی برای آن ها است . ….

منصور دوانقی گفت : من رو به قبله دعا کنم یا رو به سوی قبر رسول خدا (ص) ؟ مالک گفت : چرا رو می گردانی از کسی که او وسیله شما و وسیله پدرت آدم بوده در روز قیامت . رو به قبر رسول خدا (ص) کن و او را شفیع خود قرار بده .

و بعد به این آیه استدلال می کند که خداوند متعال فرمود : اگر انسانی گناه کرد و به خودش ظلم کرد ، باید نزد پیامبر (ص) برود و از خداوند طلب بخشش کند ، پیامبر (ص) هم برای او طلب استغفار کند تا خداوند توبه او را بپذیرد .

عیاض الخصیبی معروف به قاضی عیاض ، ابی الفضل عباس بن موسی ، الشفا بتعریف حقوق المصطفی ، چاپ دار الحدیث قاهره ، ج ۲ ، ص ۲۸۸

این هم استدلال آقای مالک ، امام مالکی ها که در ادامه به طور مفصل به این آیه می پردازیم .

بنابراین ثابت می کنیم که حضرت آدم (ع) به پیامبر اکرم (ص) توسل کرده است و طبق آیه قرآن کریم ما وظیفه داریم که ما هم به رسول خدا (ص) توسل کنیم .

مجری :

در مورد همین عبارت ابن تیمیه اشکالی وارد کرده در آن قسمتی از عبارت که گفته شده : که نبی مکرم اسلام (ص) « وسیلتک و وسیله ابیک آدم (ع) الی الله یوم القیامه »

ابن تیمیه می گوید : در روز قیامت همه انسان ها زنده می شوند و بالتبع رسول گرامی اسلام (ص) هم حی و حاضر هستند . به عبارت دیگر رسول خدا (ص ) وسیله تو و حضرت آدم (ع) در روز قیامت است نه در این دنیا .

پاسخ شما به این اشکال چیست ؟

شبهه ابن تیمیه و پاسخ ما به آن

استاد یزدانی :

« وسیلتک و وسیله ابیک آدم إلی الله یوم القیامه » بنده این شبهه را دیده بودمکه می گوید : مقصود مالک این است که رسول خدا (ص) در قیامت وسیله مردم است و این هم که اشکالی ندارد که مردم در روز قیامت به حضرت آدم (ع) توسل و شفاعت کنند و جالب است که روایت را از صحیح بخاری نقل می کند که در روز قیامت همه مردم به صورت دسته جمعی نزد حضرت آدم (ع) می روند که ما را شفاعت کن . حضرت آدم می فرمایند : که من خطا کردم وسیب خوردم ، من نمی توانم .مردم نزد حضرت نوح (ع) می روند ، ایشان هم می فرمایند : من هم نمی توانم . نزد هر پیامبری می روند ، قبول نمی کنند تا این که به نبی مکرم اسلام (ص)می رسند و آن حضرت همه خلایق را شفاعت می کنند .

این روایت در صحیح بخاری نقل شده و می گوید : طبق این روایت توسل به رسول خدا (ص) در روز قیامت ، هیچ اشکالی ندارد و این روایت فقط توسل را در قیامت ثابت می کند نه در دنیا .

ما می گوییم : آقای ابن تیمیه شما فقط تا همین جای روایت را دیدید ، ادامه روایت را هم می خواندید . دستور مالک در این روایت چیست ؟

… بل استقبله واستشفع به …

به نظر شما این دستور برای دنیا ست یا این که در قیامت ؟ بسیار واضح است . امام مالک از این روایت توسل حضرت آدم (ع) ، استنباط می کند که در حال حاضر منصور دوانقی رو به قبر رسول خدا (ص) کند و ایشان را شفیع و وسیله خود قرار دهد و این مطلب مخالف ، سخن شماست و قابل قبول نیست . اگر ابن تیمیه به متن روایت توجه می کرد ، به چنین اشکالی بر خورد نمی کرد و در ادامه ، استدلال او به آیه قرآن کریم هم مهم است و این آیه دلیل بر این است که توسل در قیامت نیست :

ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاءوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما [ النساء : ۶۴ ]

این آیه ثابت می کند که توسل هم در زمان حیات رسول خدا (ص) و هم بعد از حیات ایشان و این که ابن تیمیه اشتباه کرده است .

مجری :

اشکال دوم این است که ابن تیمیه ایرادی گرفته اند مبنی بر این که ابن حمید را محمد بن حمید دانسته اند و می گویند که ابن حمید هم ارسال دارد و هم ضعیف می باشد و مورد اعتماد کسی نیست . آیا این مطلب درست می باشد ؟

استاد یزدانی :

بعضی ها ابن حمید را محمد بن حمید رازی می دانند و بعضی دیگر می گویند که ایشان شخص دیگری هستند . بنده به دلیل این که نمی دانستم این اشکال را بیان می کنید ، عکسی آماده نکرده ام ؛ ولی در گذشته روی این شبهه کار کرده بودیم .

در سایت مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) ، در قسمت مقالات که کلمه طبری را جستجو بزنید ، مقاله ای با عنوان بررسی روایت تاریخ طبری و تهدید عمر به آتش زدن خانه صدیقه شهیده (س) :

طرح شبهه در مورد محمد بن حمید

همین اشکال عبد الرحمن دمشقیه ، نویسنده معاصر وهابی ، در مقاله اش با عنوان « قصه حرق عمر لبیت فاطمه (س) » در سایت فیصل نور بوده و ما در این جا محمد بن حمید رازی را کاملا بررسی کرده ایم :

بررسی سند روایت

محمد بن حمید :

آقای ذهبی می گوید : محمد بن حمید ، ابن حیان العلامه الحافظ الکبیر ، هم علامه بوده و هم حافظ بسیار بزرگی بوده است .

مزی در تهذیب الکمال از یحیی بن معین نقلمی کند :محمد بن حمید ثقه بوده است .

علی بن الحسین بن الجنید الرازی می گوید : محمد بن حمید ثقه است .

ابو العباس بن سعید هم می گوید : محمد بن حمید ثقه می باشد .

این ها همه توثیقاتی است که بیان شده و حتی البانی وهابی هم او را توثیق کرده است .

…. وفی اسناد البزار محمد بن حمید الرازی ، وهو ثقه

در ادامه روایاتی را که محمد بن حمید در سند آن ها است بیان کرده و همه آن ها را صحیح و حسن دانسته است با این که در سند آن ها محمد بن حمید رازی است . تضعیفاتی را هم که ابن تیمیه بیان می کند ، بیشتر مربوط به جوزجانی و نسائی است که به هیچ وجه قابل قبول نیست ؛ زیرا نسائی و جوزجانی بسیار سختگیر بوده اند . اگر ما تضعیفات نسائی و جوزجانی را بپذیریم ، باید ابو حنیفه را هم تضعیف کنیم ؛ اما انقطاع او هم قابل قبول نیست ، محمد بن حمید از معمرین است ، از کسانی که بیش از یک صد سال عمر کرده است . می تواند هم مالک را دیده باشد و هم ابوجعفر منصور دوانقی را دیده باشد و این مقدمه صحیح مسلم که اگر ثقه ای بگوید : من روایت را از فلانی شنیده ام ، اثبات این که یکدیگر را دیده اند یا ندیده اند ، قابل قبول نیست و ضروری نیست وقتی یک ثقه که وثاقت او ثابت می شود و می گوید : من از فلانی چنین مطلبی را دیده ام و یا چنین روایتی را شنیده ام یا این که در فلان جا بوده ام ، اتصال سند ثابت می شود و حرف ابن تیمیه کاملا مردود می باشد .

اگر فرض کنیم سند ضعیف است ، چه می شود ؟ اشکالی پیش می آید ؟ علمای اهل سنت گفته اند : سند این روایت صحیح است و به این روایت استدلال کرده اند . اهل سنت می گویند : این روایت صحیح است و وهابی ها می گویند : ضعیف است . ما هم قصد اثبات همین مطلب را داریم که وهابیت با اهل سنت کاملا متفاوت هستند . بنده تصحیحات علمای اهل سنت را در مورد همین روایت نشان می دهم : اصل روایت را گفتیم در کتاب الشفا ، قاضی عیاض بیان شده است .

 تصحیح روایت مالک بن أنس توسط علمای اهل سنت :

۱ . ابن حجر هیثمی :

در کتاب الجوهر المنظم فی زیاره القبر الشریف النبوی المکرم ، تألیف سیدی احمد بن حجر الهیثمی ، چاپ دار جوامع المکرم قاهره ، صفحه ۱۲۸ :

(تنبیه ثان ) ما ذکرناه من الاستقبال هنا فی حاله الدعاء هو مذهبنا ، ومذهب جمهور العلماء ومشی علیه بعض المالکیه مع کون مالک خالف مع ذلک ، فرأی أن الاولی انما یکون فی حاله الدعاء أیضا مستقبلا للوجه الشریف وقد سأله الخلیفه المنصور فقال له : یا ابا عبد الله أأستقبل القبله وادعوا ام استقبل رسول الله (ص) ؟ فقال له مالک : ولم تصرف وجهک عنه ؟ وهو وسیلتک ووسیله ابیک آدم إلی الله یوم القیامه ! بل استقبله واستشفع به یشفعه الله فیک ، وقال : قال الله تعالی : « ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم » الآیه ، وانکار ابن تیمیه لهذا الحکایه عن مالک حتی لایرد علیه انکاره التوسل والتشفع به (ص) من خرافاته وتهوراته ، کیف وقد جاءت عنه بالسند الصحیح الذی لامطعن فیه .

این که ما رو به قبله یا رو به قبر دعا کنیم ، مذهب ما و مذهب جمهور علما است و هم چنین بعضی از مالکی ها ….

در ادامه روایت را نقل می کند تا این که می گوید :

این که ابن تیمیه می خواهد این روایت را انکار کند تا بتواند توسل و شفاعت را زیر سؤال ببرد و انکار کند ، از خرافات و خیالبافی های اوست . چطور امکان دارد که این روایت ضعیف باشد ؛ در حالی که با سند صحیحی که هیچ اشکالی در آن نیست ، نقل شده است .

الهیثمی ، سیدی احمد بن حجر ، الجوهر المنظم فی زیاره القبر الشریف النبوی المکرم، چاپ دار جوامع المکرم قاهره ، ص ۱۲۸ و ۱۲۹

ایشان هم از علمای اهل سنت است که می گوید سند روایت صحیح است ؛ در حالی که ابن تیمیه می گوید سند ضعیف است . ( اهل سنت در مقابل سلفی)

۲ . علامه زرقانی

در کتاب شرح العلامه الزرقانی علی المواهب اللدنیه بالمنح المحمدیه للعلامه القسطلانی ، (علامه قسطلانی کتابی دارد به نام المواهب اللدنیه و علامه زرقانی آن را شرح زده است .) چاپ دار الکتب العلمیه بیروت لبنان ،جلد ۱۲ ، صفحه ۱۹۴ :

وقد روی أن مالکا لما سأله ابو جعفر المنصور العباسی : یا ابا عبدالله أأستقبل رسول الله (ص) وادعوا ام استقبل القبله وادعوا ؟ فقال له مالک : ولم تصرف وجهک عنه وهووسیلتک ووسیله ابیک آدم علیه السلام إلی الله عزوجل یوم القیامه .

روایت را از کتاب مواهب اللدنیه نقل و علامه زرقانی در شرحش توضیح می دهد :

رواها ابوالحسن علی بن فهر فی کتابه فضائل مالک بإسناد لابأس به ، وأخرجها القاضی عیاض فی الشفاء من طریقه عن شیوخ عده من ثقات مشایخه ، فمن أین أنها کذب ولیس فیإسنادها وضاع و لاکذاب .

روایت را ابو الحسن علی بن فهر در کتاب فضائل مالک نقل کرده با اسنادی که اشکالی در آن نیست و قاضی عیاض از تعدادی شیوخی که ثقه هستند نقل کردهاست . از کجا ثابت می شود که این روایت دروغ است ؛ در حالی که در سند آن نه انسان وضاعی ( کسی که روایت را جعل می کند ) است و نه انسان دروغگویی و همه روات آن ثقه هستند .

وقتی همه روات ثقه هستند ، چرا باید روایت ضعیف باشد . در صفحه بعد هم علیه ابن تیمیه مفصل سخن می گوید .

علامه زرقانی ، شرح العلامه الزرقانی علی المواهب اللدنیه بالمنح المحمدیه للعلامه القسطلانی ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ج ۱۲ ، ص ۱۹۴

۳ . سمهودی

در کتاب وفاء الوفا بأخبار دار المصطفی ، تألیف نور الدین علی بن احمد السمهودی ، الجزء الثالث ، چاپ دار الکتب العلمیه ، صفحه ۱۳۷۶ :

وقال عیاض فی الشفاء بسند جید عن ابن حمید أحد الرواه عن مالک فیما یظهر قال : ناظر ابو جعفر مالکا فی مسجد رسول الله صلی الله علیه وآله …

فالنظر هذا الکلام من مالک ، وما اشتمل علیه من أمر الزیاره والتوسل بالنبی صلی الله علیه وآله واستقباله عند الدعاء وحسن الادب التام معه …

ایشان دقیقا شبهه ابن تیمیه را درک کرده و جواب آن را داده است :

قاضی عیاض در کتاب شفاء خود با سند جید و نیک از ابن حمید که یکی از روات مالک است این روایت را نقل کرده است : ….

السمهودی ، نور الدین علی بن احمد ، وفاء الوفا بأخبار دار المصطفی ، الجزء الثالث ، چاپ دار الکتب العلمیه ، ص ۱۳۷۶

 

در ادامه مطالب دیگری را بیان می کند که مربوط به بحث ما نیست .

در کتاب دیگری از آقای سمهودی به نام خلاصه الوفا باخبار دار المصطفی ، جلد اول ، صفحه ۴۲۴ و ۴۲۵:

وفی الشفاء بسند جید عن ابن حمید قال : ناظر ابو جعفر مالکا فی مسجد رسول الله (ص) فقال مالک : لاترفع صوتک فی هذا المسجد …

در این کتاب هم به صورت خلاصه جید بودن سند را بیان می کند و بعد همان روایت را نقل می کند ….

السمهودی ، نور الدین علی بن عبد الله بن احمد ، خلاصه الوفا باخبار دار المصطفی ، ج ۱ ، ص ۴۲۴ و ۴۲۵

۴ . شهاب الدین احمد بن محمد بن عمر الخفاجی المصری

در کتاب نسیم الریاض فی شرح شفاء القاضی عیاض ، تألیف شهاب الدین احمد بن محمد بن عمر الخفاجی المصری ، متوفای ۱۰۶۹ هـ ، با تحقیق محمد عبد القادر عطا ، جزء الرابع ، چاپ دار الکتب العلمیه لبنان ، صفحه ۴۸۵ و ۴۸۶:

در ابتدا روایت را بیان می کند و در صفحه بعد می گوید :

…. حیث اوردها بسند صحیح

این روایت با سند صحیح وارد شده است …

الخفاجی المصری ، شهاب الدین احمد بن محمد بن عمر ، نسیم الریاض فی شرح شفاء القاضی عیاض ، با تحقیق محمد عبد القادر عطا ، متوفای ۱۰۶۹ هـ ، جزء الرابع ، چاپ دار الکتب العلمیه ، ص ۴۸۵ و ۴۸۶

نفر بعدی که این روایت را تصحیح کرده است :

۵ . حصنی الدمشقی

در کتاب دفع شبه من شبّه و تمرد ، تألیف تقی الدین ابی بکر الحصنی الدمشقی ، متوفای ۸۲۹ هـ ، چاپ مکتبه الازهریه قاهره ، صفحه ۱۶۹ :

… واما قضیه مالک مع المنصور فقد ذکرتها فی الکلام علی التوسل فإنها صحیحه بلا نزاع.

اما داستان امام مالک با منصور دوانقی که من آن را نقل کردم ، سندش کاملا صحیح و بدون اشکال می باشد .

الحصنی الدمشقی ، تقی الدین ابی بکر ، دفع شبه من شبّه و تمرد ، متوفای ۸۲۹ هـ ، چاپ مکتبه الازهریه قاهره ، ص ۱۶۹

۶ . زینی دحلان

در کتاب الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، تألیف السید احمد بن السید زینی الدحلان ، مفتی اعظم شافعی ها بین دوره دوم و سوم حکومت وهابیت ، صفحه ۲۸ به بعد :

… وذلک أنه لما حج المنصور وزار قبر النبی صلی الله علیه وآله وسلم سأل الامام مالکا وهو بالمسجد النبوی فقال یا مالک : یا ابا عبد الله استقبل القبله وادعوا ام استقبل رسول الله صلی الله علیه وآله ….

ذکره القاضی عیاض فی الشفاء وساقه باسناد صحیح وذکره الامام السبکی فی شفاء السقام والسید السمهودی فی خلاصه الوفاء والعلامه القسطلانی فی المواهب اللدنیه والعلامه ابن حجر فی الجوهر المنظم وذکر کثیر من ارباب المناسک فی آداب الزیاره وقال العلامه ابن حجر فی الجوهر المنظم روایه ذلک عن مالک جاءت بالسند الصحیح الذی لامطعن فیه .

روایت را نقل می کند و می گوید : آقای قاضی عیاض در کتاب شفای خود روایت را با سند صحیح نقل کرده است و در ادامه نظر علمایی که این روایت را تصحیح کرده بودند را هم بیان می کند .

زینی دحلان ، سید احمد ، الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، ص ۲۸ به بعد

این نظر ، نظر یک عالم اهل سنت و مفتی اعظم شافعی ها در مکه مکرمه ، می باشد. در صورتی که وهابی ها می گویند : این روایت ضعیف است و با همین کلام ، خود را از جرگه اهل سنت خارج کرده اند . هدف ما هم جدا سازی وهابیت از اهل سنت است ، اهل سنت توسل را قبول دارند ؛ ولی وهابیت آن را رد می کنند .

مجری :

خیلی تشکر می کنم از شما ، دیگر فکر نمی کنم که برای کسی در مورد توسل شک و شبهه ای باقی مانده باشد ، بالاخص برای اهل سنت .

کلیپی آماده کرده ایم در مورد توسل عثمان بن حنیف که با هم ببینیم و بعد از آن توضیحات شما را در باره آن می شنویم . یکی از علمای اهل سنت که در فضای مجازی مطالب زیادی را علیه وهابیت دارد ، به نام الاهباش ، که با استناد با روایات سعی می کند که نظریات اهل سنترا بیان کند تا بیش از این وهابیت ، چهره اهل سنت را خدشه دار نکند .

شیخ صادق الجمیل : هر کس متوسلین به پیامبر (ص) را مشرک بداند ، پیامبر (ص) را مشرک دانسته است .

کلیپ ۳ :

شیخ صادق الجمیل ، از علمای ا هل سنت :

این کتاب الاذکار است که گلچینی از سخنان پیامبر (ص) می باشد . نویسنده این کتاب امام ، حافظ ، شیخ الاسلام محیی الدین ابی زکریا یحیی بن شرف النووی متوفای سال ۶۷۶ هجری است . این کتاب از انتشارات دار الکتاب العربی چاپ پانزدهم می باشد . در این کتاب امام همام نووی در صفحه ۱۶۷ می گوید : در کتاب ترمذی و ابن ماجه از عثمان بن حنیف آمده است مردی نابینا نزد پیامبر (ص) آمد و عرض کرد که از خدا بخواه که سلامتی و بینایی را به من باز گرداند . حضرتفرمودند : اگر بخواهی دعا می کنم و اگر صبر کنی برای تو بهتر است . عرض کرد : برای من دعا کن .

حضرت فرمود : وضویی نیکو بگیر و این دعا را بخوان : خداوندا به واسطه پیامبرت که رسول رحمت است ، به تو روی آورده ام و حاجت خود را از تو طلب می کنم . ای محمد (ص) به وسیله به پروردگارم روی آورده ام تا حاجتم روا شود ، خداوندا او را شفیع من قرار بده . ترمذی گفته است : این حدیث، حسن و صحیح است .

عزیزان این حدیث دلالتش برای جواز توسل به پیامبر(ص) روشن است . پیامبر خدا (ص) کسی است که به شخص نابینا آموخت که به او در غیابش متوسل شود و بگوید : « یا محمد » ؛ پس هر کس متوسلین به پیامبر (ص) را مشرک بداند ، نتیجه سخنش تکفیر پیامبر (ص) است ، چرا ؟ زیرا این قاعده شرعی اسلام است که کمک بر گناه ، گناه است و کمک به کفر ، کفر است وکمک به شرک ، شرک است ؛ پس کسی که بگوید : توسل به پیامبر (ص) کفر و شرک است ، او پیامبر (ص) را مشرک دانسته است .

پناه بر خداوند ؛ به خاطر همین ای عزیزان توجهی به تبلیغات وهابی ها و دعوت شدگان سلفی نداشته باشید و در حقیقت حرکت آن ها شیطانی و فرعونی است و هدفشان تکفیر مسلمانان و کافر و مشرک دانستن مردم است . پناه بر خدا از شر و فتنه آن هاو الحمد لله رب العالمین.

مجری :

الحمد لله رب العالمین که اهل سنت هم این گونه با استفاده از کتاب های خود علیه وهابیت موضعگیری می کنند و طبق استدلالی که این عالم اهل سنت بیان کرد ، هر کس توسل به پیامبر (ص) را شرک بداند ، نعوذ بالله پیامبر (ص) را مشرک دانسته است .

استاد یزدانی ! لطف کنید در مورد این روایت توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

روایتی را که نقل کردند ، در کتاب های متعددی نقل شده از جمله : کتاب الروض الدانی الی المعجم الصغیر للطبرانی ،با تحقیق محمد شکور محمود الحاج امریر ، چاپ مکتبه الاسلامی بیروت ، از کتب معتبر نزد اهل سنت می باشد . جزء الاول ، صفحه ۳۰۶ ، حدیث ۵۰۸ :

حدثنا طاهربن عیسی … عن ابی امامه بن سهل بن حنیف ، عن عمه عثمان بن حیف : أن رجلا کان یختلف إلی عثمان بن عفان فی حاجه له ، فکان عثمان لا یلتفت إلیه ولاینظر فی حاجته ، فلقی عثمان بن حنیف ، فشکا ذلک إلیه ، فقال له عثمان بن حنیف : إئت المیضأه ، فتوضأ، ثم ائت المسجد فصلی فیه رکعتین ، ثم قال : اللهم إنی اسألک وأتوجه إلیک بنبینا محمد صلی الله علیه وآله وسلم نبی الرحمه یا محمد إنی اتوجه بک إلی ربک جل وعز . فیضی لی حاجتی

شخصی با عثمان بن عفان کاری داشت . هر چه نزد او می رفت ، عثمان به او توجه نمی کرد . آن شخص نزد عثمان بن حنیف ، از یاران رسول خدا (ص) و امیر المؤمنین علی (ع) ، رفت و شکایت عثمان بن عفان را می کند . عثمان بن حنیف به او می گوید : برو وضو بگیر و در مسجد دو رکعت نماز بخوان و بعد از نماز این دعا را بخوان : خدایا به حق پیامبرت (ص) قسم می دهم ، پیامبری که رسول رحمت است . ای رسول خدا (ص) من به واسطه شما به خداوند توجه می کنم . ( در این جا هم توسل است و هم استغاثه یعنی هم از خداوند می خواهد که پیامبرش را واسطه قرار دهد و هم از رسول خدا (ص) می خواهد که نزد خداوند واسطه باشد ) تا این که حاجت من برآورده شود .

این روایت ، داستان مفصلی را دارد که ان شاء الله در هفته آینده آن را بیان خواهیم کرد . بنده اگر بخواهم این روایت را بررسی سندی کنم و نظرات علمای اهل سنت و علمای وهابی را بیان کنم ، زمان زیادی را لازم دارد .

این عالم اهل سنت که در کلیپ دیدیم ، از علمای مشهور اهل سنت است که در جواز توسلبه این روایت استدلال می کند و می گوید : اگر کسی طبق این روایت ، توسل از قبول نداشته باشد و توسل کننده را مشرک بداند ، در حقیقت پیامبر خدا (ص) و صحابه را مشرک دانسته است .

مجری :

یکی از اتفاقات دلخراشی که در ایام رخ داده است ، کشتار شیعیان در افغانستان بود . کشتاری که متأسفانه با سکوت همراه بود و بسیار مظلومانه اتفاق افتاد . لطف کنید توضیحاتی در این خصوص ارائه دهید که ما کلیپی هم آماده کرده ایم که برخی از تصاویر این کشتار در آن است .

استاد یزدانی :

مدتی قبل ، در همان زمانی که اسرائیلی ها در غزه مشغول جنایت بودند ، در همان ایام در افغانستان ، طالبان در ولایت غور ، در منطقه لعل و سر جنگل جلوی اتوبوسی را می گیرند که در آن هم شیعه بوده و هم اهل سنت ؛ ولی متأسفانه شیعیان را از این بین جدا و آن ها را تیر باران کرده اند . از جمله نو عروس و دامادی که داخل اتوبوس بودند که عکس های آن ها موجود است و بسیار دلخراش و تأسف بارتر این که رسانه های دنیا به این حادثه نپرداخته اند ، ما هم برنامه نداشتیم که پخش کنیم .

امشب دوستان کلیپی از عکس های این شهدا آماده کرده اند که حداقل گرامیداشتی باشد برای این شهدا در افغانستان و در پاکستان که این کشتارها بسیار عادی شده است . ان شاء الله

کشتار شیعیان در افغانستان و پاکستان

کلیپ ۴ :

برگی دیگر از جنایات وهابیت ، کشتار شیعیان در افغانستان و پاکستان

مجری :

اللهم عجل لولیک الفرج

جنایاتی بود که وهابی های خبیث آن را انجام داده بودند . این مردم در اوج مظلومیت هستند ، شیعیانی که کمتر می بینیم از آن ها یادی شود و شاید همین مظلومیت بر اجر آن ها بیافزاید .

در جلسات گذشته ، استاد یزدانی برنامه ای را اختصاص دادند به بحث وهابیت و استعمار که باز خورد های جالبی داشته است . از آن جایی که این باز خورد ها خیلی قابل توجه بود ، ما کلیپ های چند قسمتی را در همین خصوص آماده کرده ایم . این کلیپ ها در چهار چوب برنامه و قابل پخش از طریق شبکه می باشد ، قسمت اول آن را در هفته های گذشته مشاهده کردیم و در این هفته قسمت دوم آن را با هم ببینیم تا بیشتر متوجه شویم که ریشه این کشتار های و جنایت ها در کجاست ؟

کلیپ ۵ : (لانه زنبور ۲ )

راوی فیلم :

ایجاد گروه هایی درون جهان اسلام که نان خود را از تفرقه میان مذاهب می خورند . ادوارد اسنودن ، مأمورامنیتی آمریکا در آخرین اظهار نظر خود از طرح جاسوسی به نام « لانه زنبور » نام برده است .

ادوارد اسنودن :

همکاری میان آژانس های امنیتی و جاسوسی آمریکا ، انگلیس و اسرائیل باعث شد تا شبکه تروریستی به نام « داعش » شکل بگیرد که توانایی جذب افراد تندرو وافراطی از سراسر جهان را داشته باشد . این طرح بر اساس نقشه ای از پیش طراحی شده به نام « لانه زنبور » اجرا شدهکه از نقشه های پیشین سازمان اطلاعات انگلیس برای حمایت از اسرائیل است . این نقشه توسط آژانس امنیتی – ملی آمریکا و دو هم پیمان او اجرا شد و بر اساس آن مقرر شد تا دینی جدید با نشانه ها و نماد هایی اسلامی شکل بگیرد که در بر دارنده احکامی افراطی باشد . از خصوصیات دین جدید این است که هر گونه تفکر غیر همسو یا مخالفی را بر نتاباند و از بین ببرد .

راوی فیلم :

اکنون در سوریه و عراق شاهد پدیده ای جدید هستیم ، گروه هایی که در ظاهر خود را اسلامگرا می دانند . آن ها دست به همه جنایات تروریستی می زنند و مسلمان می کشند ؛ اما انگار نه انگار که در غزه هم خبرهایی است . آن ها که مسلمانان را تکفیر می کنند ، آینده ای جزء نابودی در انتظارشان نیست .

مجری :

این کلیپ که اعترافات ادوارد اسنودن یکی از مأموران امنیتی آمریکا بود را مشاهده کردید ، ان شاء الله در هفته آینده اعترافات گردن داف را ارائه خواهیم داد . قضاوت با شما بینندگان عزیز که ریشه این وهابیت و جنایات آن ها از کجا نشأت می گیرد .

تماس بینندگان :

بیننده : محمد از آلمان – شیعه

اولا فرا رسیدن تخریب بقیع را به همه محبان اهل بیت (ع) تسلیت می گویم . دوما به کسانی که به شبکه وهابی کلمه زنگ می زنند ، می گویم که خداوند شما را هدایت کند . دنیا ، دنیا صد سال پیش نیست ، عصر تکنولوژی و رسانه است . به دنبال حقیقت باشید ، ببینید که حقیقت در کجاست ؟ حق و حقیقت را پیدا کنید ، مقداری تفکر کنید . از خداوند می خواهم که شما را هدایت کند ؛ البته اگر هدایت پذیر هستید .

بیننده : آقای حسین نژاد از پیرانشهر – اهل سنت

بنده می خواستم در مورد کلیپ شهدای افغانستان و پاکستان صحبت کنم . مطمئن باشید که هر انسان با وجدانی از این جنایات قلبش به درد می آید و کسانی که در آن جا به شهادت رسیده اند ، قطعا جایگاه آن ها بهشت می باشد . این گروه های تکفیری مثل القاعده و داعش ، چیزی جزء نفرت به دست نمی آورند . مثلا در همین منطقه ای که ما زندگی می کنیم ، هیچ کدام از مردم ما از آن ها خوششان نمی آید و آن ها را دوست ندارند . این ها بویی از دین نبرده اند و نوکران آمریکا و اسرائیل هستند . امیدوارم روزی برسد که جامعه اسلامی از وجود این افراد پاکسازی شود و مسلمانان با وحدت واقعی در کنار هم زندگی کنند .

مجری :

اتفاقی که اخیرا افتاد و این داعشی ها به منطقه کردها حمله کردند و این تصویر یک داعشی که با افتخار نشان می دهد که چگونه این مناطق را تحت تصرف در می آورند . با این که کردها اهل سنت هستند ، با این حال چه کشتار ها که در این مناطق انجام داده اند .

بیننده : آقای موسوی از شیراز – شیعه

مسئله ای را می خواهم مطرح کنم که شاید به برنامه شما ارتباطی نداشته باشد . بنده شیعه هستم ؛ اما در حدود ۱۶ سال قبل با خود گفتم که به اهل سنت نگاهی بیندازم که این مذهب چگونه مذهبی است ، تا این که خواهرم بیمار شد و تمام اعضای بدن او فلج شد و فقط دست راست و پای راست او مقدار بسیار کمی حس داشت .

پدر بزرگی داشتم که می گفتند جد بزرگوارشان دیوار را حرکت می داد . این سید بزرگوار به خواب خواهر آمد و به او گفته بود که من تا ۲۳ روز دیگر به امید خدا تو را شفا می دهد . البته این سید بزرگوار در خواب هر چه می گفت تا حدود یک ماه بعد حتما اتفاق می افتاد . روز بیست و سوم همه اقوام و فامیل جمع می شوند که این سید بزرگوار ، خواهرم را شفا دهد . حدود ساعت ۳ نیمه شب خواهر با کمک چند نفر به حیاط می رود تا وضو بگیرد که این سید با چند نفر در حیاط حاضر می شود و برای خواهرم چند آیه از قرآن می خواند و به او می گوید که ۱۰ بار یا فاطمه بگو که بعد از آن ، خواهرم شفا پیدا می کند .

خواهرم می گوید : چرا داخل منزل نمیآیی ، ایشان می گوید که متأسفانه بعضی از کسانی که در آن جا هستند ، کسانی هستند که قیامت را قبول ندارند و باطنی غیر انسانی دارند که بنده از همراهان خود خجالت می کشم و کاغذ و قلم بیاور تا برای هر کدام از آن ها مطالبی را بنویسم . برای خود من نوشته بودند که اگر همه عمر خود را هم بگردی بالاتر از پنچ تن و دوازده امام و چهارده معصوم در عالم ، وجود ندارد . بنده با بیان این مسأله ، قصد بی احترامی به اهل سنت را ندارم ؛ اما این حقیقتی است که قابل انکار نیست .

بیننده : خانم مهدیزاده از شهرری – شیعه

من شیعه ای هستم که در هفته گذشته ۵ نفر از خانواده خود را در حادثه همان اتوبوس از دست دادم و امروز هفت روز از شهادت آن عزیزان گذشته است . من به امام زمان (عج ) می گویم که ما با دادن این شهیدان ، لحظه ای از اهداف خود دست بر نمی داریم و لحظه ای از دین و مذهب خود کناره گیری نمی کنیم .

مجری :

از خدا برای شما و خانواده شما صبر و اجر خواستاریم و ان شاء الله که کشور شما هم روزی سر و سامان پیدا کند و این اختلافات و فتنه هایی که در کشور شماست ، به یاری خداوند از بین برود .

بیننده :آقای بهادری از کرج – شیعه

بنده به سهم خودم این حادثه دلخراش را به ملت شهید پرور و مظلوم افغانستان و علی الخصوص به این خواهر عزیز تسلیت می گویم و امیدوارم که شهدایی این راه در کنار سفره پر عظمت سید الشهدا (ع) مهمان باشند .

دل نگران جامعه اسلامی هستم از وضعیت کنونی آن که بعضی افراد هنوز هم که هنوز است در خواب به سر می برند و نفرین خداوند بر امت یهودی که وهابیت یک تکه از آن است . مدتی قبل بنده زندگینامه ابن تیمیه را مطالعه می کردم که دیدیم احمد بن حنبل ۹۹ در صد از احادیثی را که نقل کرده از شخصی به نام وکیع بن جراح بوده است . این شخص سه بار به رسول اکرم (ص) جسارت کرده ، شراب خوار بوده و سه بار حکم اعدام او را صادر کردند ؛ ولی سفیان بن عیینه این شخص را آزاد کرد و او را فراری داد . هر کس از او حدیث می خواسته ، می گفته که به من سه جام شراب بدهید تا حدیث بگویم . زمانی که وهابی ها احادیث خود را این گونه جمع آوری کرده باشند ، باید چه توقعی از آن ها داشت ؟ چرا اهل سنت ید واحده نمی شوند تا این نقطه شوم را در گلو خفه کنند ؟

نفرین خدا به آل سعود که بی غیرت هستند و طالبان و داعش با پول های این خاندان تشکیل و اداره می شود . اگر مردانگی دارند این انفجار ها را در اسرائیل انجام دهند که این همه مسلمان را در غزه می کشند . شمادرست نشان دادید ، سر کرده های این ها اسرائیل و آمریکا و انگلیس هستند و می خواهند از اسلام یک چهره کریه و زشت به جهانیان نشان دهند ؛ ولی همه جهانیان بدانند که چهره اسلام این نیست . امیدوارم که همه مسلمانان جهان دست به دست هم دهند و کاری انجام دهند .

بیننده : آقای دلفی از شوشتر – شیعه

بنده به آن خواهری که خویشاوندانش را در این حادثه از دست داده بودند ، تسلیت عرض می کنم . شما فرمودید که سلفی ها به ما زنگ بزنند و ما به شبهات آن ها پاسخ می دهیم . من مطمئن هستم که آن ها زنگ نمی زنند ؛ زیرا حرفی برای گفتن ندارند.

خواهشی از شما دارم که نام وهابی را به اسلام نچسبانید ، به این ها صهیونیسم ، انگلیس و آمریکا بگویید . این ها نه مسلمان هستند و نه از اسلام چیزی می دانند و به دلیل این که اسلام در اروپا پیشرفت می کنند ، می خواهند به وسیله این وهابی ها و این داعشی ها چهره اسلام را به جهانیان زشت و کریه نشان دهند و با این کارها می خواهند که همه از اسلام نفرت پیدا کنند .

بیننده : علی آقا از زابل – شیعه

بنده از طرف خود و مردم زابل این حادثه دلخراش را به مردم مسلمان افغانستان تسلیت عرض می کنم و امیدوارم که مردم جواب دندان شکنی به این وهابی ها دهند .

اما ما در مذهب خود خط قرمز داریم . زمانی که از ابوسفیان بد می گوییم ، شما ناراحت می شوی ؛ ولی زمانی که مسلمانان را می کشند ، شما ککت هم نمی گزد . شما ای آقای مراد زهی ، این ابو سفیان پرست ! چرا آب به آسیاب دشمن می ریزی ؟ چرا برای یک جوان سنی ۵ دقیقه وقت نمی گذاری و در نماز جمعه آن ها را نصیحت نمی کنی .

بیننده : جواد از تهران – شیعه

بنده با دیدن کلیپ این شهدا بسیار متأثر شدیم و به این خواهر گرامی تسلیت می گویم .

بنده شنیدم که شما در کلیپی فرمودید کن هرکس به ولایت فقیه معتقد باشد ، کافر است .

مجری :

بنده به هیچ عنوان چنین حرفی را نزده ام ؛ بلکه من از ولایت فقیه دفاع کرده ام .

استاد یزدانی :

شاید منظور ایشان این بوده که اگر تمام اختیارات رسول خدا (ص) را داشته باشد .

مجری :

اگر بحث ولایت تکوینی باشد ، درست است . ما برای هیچ کس این ولایت را قائل نیستیم . بحث شؤونات حکومتی یک بحث است و یک بحث هم ولایت تکوینی است . من در شبکه اهل بیت دفاع کرده ام و گفتم که برای هیچ کس ولایت تکوینی قائل نیستیم و اگر کسی قائل به این ولایت برای افراد غیر معصوم باشد ، از دایره اسلام خارج می شود .

بیننده : آقا وثوق از تهران – شیعه

بنده صحبتی در مورد ادوارد اسنودن داشتم که خالق سایت فیتلیگ ؟؟ است . شما هم دقیقا همین کلیپ را پخش کردید و بسیار جالب بود که مشخص کرد چه ارتباطی بین صهیونیسم بین الملل و گروهک داعش است . فقط من مطلبی را در انتهای آن شنیدم که صهیونیسم قصد دارد حماس و حزب الله را نابود کند و این گروهک داعش را جایگزین این ها در جهان اسلام کند ؛ یعنی یک نیروی نظامی تشکیل داده به جای حماس برای این فلسطینی ها که متأسفانه اکثر آن ها مقداری هم گرایش سلفی دارند ، جایگزین کنند ؛ اما شما این قسمت از این کلیپ را پخش نکردید . نشانه واضح این مطلب این است که داعش علیه اسرائیل که به حماس حمله کرده است ، هیچ اطلاعیه ای نمی دهد . در حالی که ما شیعیان از تا چه اندازه از فلسطینی ها دفاع می کنیم .

تا به حال سخنان ادوارد اسنودن درست بوده و همان اتفاقات هم افتاده است . همین که آمریکا می خواهد او را دستگیر کند و علیه او موضعگیری کرده ، نشان می دهد که اطلاعا او درست است و از کارمندان پنتاگون بوده و اطلاعات طبقه بندی شده ای داشته است .

مجری :

من نکته ای را بیان کنم تا شبهه ای باقی نماند . مراجع و بزرگان ما در مورد فلسطینی ها فرمودند این که فلسطینی ها شافعی مذهب هستند و به محمد بن ادریس شافعی گرایش دارند .

بیننده : حمید از لردگان – شیعه

در مورد تماس آقا جواد می خواستم نکته ای را بیان کنم که بنده مناظره شما را در آن شبکه دیدم و شما چنین حرفی را نزدید و شاید تقطیع شده باشد .

نکته دوم که باید عرض کنم این است که از سکوت جامعه جهانی در برابر جنایات اسرائیلی ها در غزه انجام می شود ، بسیار تعجب می کنم . آیا فلسطین جزء جامعه بشریت نیست ؟ خدا را شکر که وجدان های بیدار زیاد هستند و همه بر علیه اسرائیل غاصب فریاد می زنند .

استاد یزدانی :

از همه عزیزان تشکر می کنم و فقط مطلبی در مورد شرابخواری راویان صحاح سته فرمودند . بنده مقاله ای را از سایت تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج ) خدمت بینندگان عزیز ، نشان دهم که اگر در قسمت پرسش و پاسخ این سایت ، کلمه شراب را جستجو کنید ، مقاله اول با عنوان آیا برخی از راویان صحاح سته شرابخوار بوده اند ؟ بازمی شود که مفصلا در این باره توضیحاتیبیان شده است .

در این مقاله به صورت مفصل در مورد شرابخواری وکی بن جراح سخن می گوید و روایتی را مطرح کرده از یعقوب بن سفیان فسوی که ایشان شراب می خورده و هم چنین روایت خطیب بغدادی که خیلی جالب است که ایشان هم زمانی که حدیث نقل می کرد ، شراب هم می خورد . تا زمانی حدیث نقل می کرد که شراب بود و زمانی که شراب تمام می شد ، حدیث هم نقل نمی کرد . این مطلب را خطیب بغدادی در کتاب تاریخ بغداد ، ج ۱۳ ، ص ۵۰۲ نقل کرده است ، ما سند آن را هم بررسی کردیم که صحیح بود .

این مطالب ، چیز عجیبی نیست که وکی بن جراح ، شراب خورده باشد . اگر این مقاله را کاملا مطالعه کنند ، بالاتر از ایشان هم کسانی بودند که شراب می خورند و عادتشان هم شرابخواری بوده است . از این برادر عزیز هم تشکر می کنیم .

مجری :

به خانم مهدیزاده هم تسلیت می گوییم و با این خانواده این شهدای مظلوم ابراز همدردی می کنیم و ان شاء الله خداوند به ایشان صبر عنایت کند و آن ها هم بر سفره نعمت الهی ، در بهشت باشند .

از شما بینندگان عزیز و هم چنین شما استاد یزدانی تشکر می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدایار و نگهدار شما .