بزرگان اهل سنت، قبرهای بسیاری را در کتاب‌های خود نام می‌برند که از دیدگاه آنان متبرک بوده و مردم سنی مذهب به آن‌ها تبرک جسته‌اند؛ اما وهابی‌ها این عمل را شرک و کفر می‌دانند.

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۱۵ / ۰۴ / ۹۴

مجری :

فرا رسیدن سالروز ضربت خوردن آقا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از ابن ملجم مرادی که ادعای صحابه بودن را داشت ، تسلیت می گوییم . امیدواریم دعا ها و راز و نیاز ها و عزاداری های ما ، تسکینی بر قلب حضرت بقیه الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) باشد .

شما بیننده برنامه راه و بی راه هستید ، برنامه ای که مانند هفته های گذشته این رسالت را بر عهده داشته و امشب هم قرار است منابع و مصادر دیگری را در جهت اثبات این که وهابیت تافته ای جدا بافته از اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) هستند و در عقاید خود نه ارتباطی به اهل سنت دارند و نه به شیعیان . این ها فقط داعیه دار اسلام هستند و خشنونت ها و جنایاتی که از طرف این ها به اسم اسلام انجام می دهند ، هیچ ارتباطی به اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) ندارد .

در این برنامه هم طبق هفته های گذشته در خدمت استاد ارجمند و سید بزرگوار ، حضرت حجت الاسلام والمسلمین یزدانی هستیم .

استاد یزدانی :

سالروز ضربت خوردن و شهادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را خدمت همه مسلمانان ، به خصوص شیعیان و دوستداران آن حضرت تسلیت عرض می کنم و امیداوارم که خداوند ما را از شیعیان واقعی آن حضرت قرار دهد .

مجری :

از آن جایی که هدف ما از برنامه راه و بی راه ، رسوا کردن وهابیت است ، برای روشن شدن این مسئله ، قسمتی را در این برنامه به نام وهابیت از ادعا تا عمل داریم که امشب هم این بخشی دیگری را آماده کردیم تا ادعای وهابیت را در هنگام پاسخ دادن به سؤالات فقهی مشاهده کنیم .

کلیپ ۱ ) : وهابیت از ادعا تا عمل

ادعای وهابیت :

کارشناس وهابی : بینندگان می گویند : شما این مسائل را در تلویزیون نگویید که ما دختر و خواهر و زن ما هستند . بلاخره این مسائل شرعی را باید گفت . در همین جا است که دختران ما و همسران ما و خواهران ما باید آن مبادی علوم شرعی را بیاموزند .

عمل وهابیت :

عبد القادر از ایران : با توجه به این که در ماه مبارک رمضان ، بنده به خاطر این که از لحاظ بدنی مقداری از لحاظ جنسی بر من فشار می آید ، مسائل جنسی حرام است …. قطع کرد !!

کارشناس وهابی : شما در رابطه با مسائل جنسی سؤال کردید و مشخص بود که سؤال نداشتید . شما فکر کنید که مادر ، خواهر و زن و عمه و خاله شما هم نشسته ، این همه هزینه کردید که این را بپرسید !!!! شایسته نیست برای یک ایرانی فرهیخته ، فارسی زبان که اینقدر از حیا دور باشد .

پای گیرنده ها خانم ها ، دختران ، خواهران ، مادران و میلیون ها بیننده وجود دارند . هر چند که بحث فقهی باشند . این جا ، جایش نیست .

پس بنابراین این مسأله را رعایت کنید .!!!!

مجری :

در جلسات گذشته عزیزانی که با ما همراهی می کردند ، در مورد تبرک به قبور صحبت کردیم که از ایشان تقاضا داریم خلاصه ای از مطالب مطرح شده را بیان کنند .

استاد یزدانی :

ما در برنامه راه و بی راه ، بحث تبرک را به صورت مفصل بیان کردیم . دیدگاه وهابیت ، دیدگاه اهل سنت ، تبرک به قبور اهل بیت (علیهم السلام) را مطرح کردیم . در هفته گذشته دیدگاه دار العلوم زاهدان را در کتابی که دار العلوم چاپ کرده و شیخ الاسلام آن ، عبد الحمید هم آن را تأیید و تصریح کرده بود که تبرک به فضله های پاک انسان مثل مو ، ناخن ، عرق ، آب دهان و حتی خلط ، جایز است . هم چنین از دیگر علمای اهل سنت بلوچستان را نشان دادیم .

نظر محمد عمر سربازی را هم نشان دادیم که گفته بود : تبرک به صالحین ، تبرک به قبور جایز است که مدارک و مستندات آن مفصل است  . امشب بحث دیگری را آغاز می کنیم ، تبرک به قبور اهل سنت توسط بزرگان آن ها . قبر هایی که علمای اهل سنت آن را متبرک دانستند .

قبرهای متبرک از دیدگاه علمای اهل سنت

در جلسه قبل بنده گفتم که حدود صد قبر را پیدا کردم که علمای اهل سنت آن ها را متبرک دانستند . ما در جلسات گذشته ده قبر را نام بردیم و در این جلسه هم تا جایی که فرصت اجازه دهد ، این قبر های متبرک را معرفی می کنیم .

قبل از این که وارد بحث شویم ، یک بار دیگر دیدگاه وهابیت را بیان کنیم تا دقیقا بین دیدگاه اهل سنت و دیدگاه وهابیت ، مقایسه ای صورت گیرد .

در کتاب مجموع فتاوای آقای بن باز ، چاپ دار القاسم ، جلد اول ، صفحه ۳۹۴ تصریح می کند :

واما قصد الزائر للقبور التبرک بها ، فلیس ذلک من دین الاسلام بل هو من اعمال اهل الجاهلیه ، ومن اخلاق عباد الاوثان …

فهذه سنه الرسول (ص) فی زیاره القبور وبیان المقصد منها واما التبرک بها والبناء علیها والکتابه علیها وقصد الدعاء عندها ، فلیس ذلک من سنته بل هو من سنه الیهود والنصاری واهل الجاهلیه .

اگر زائر برای زیارت قبر برود و هدفش تبرک به آن باشد ، این از دین اسلام نیست ؛ بلکه از اعمال جاهلیت است و از اخلاق بت پرستان است . پس واجب است که این کار را انجام ندهند و به زوار هم چنین بگوییم .

اگر کسی به قصد تبرک به زیارت قبری برود یا این که بنایی را بر قبری بسازد یا نوشته ای را بر قبری بنویسد که مثلا این قبر فلان شخص است و در فلان تاریخ از دنیا رفته یا این که بخواهد در کنار قبر دعا کند ، این سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله) نیست ؛ بلکه سنت یهود و نصاری و اهل جاهلیت است .

بن باز ، مجموع فتاوا و مقالات ، چاپ دار القاسم ریاض ، با تحقیق محمد بن سعد الشویعر ، ج ۱ ، ص ۳۹۴

ایشان خیلی صریح و واضح و روشن ، توضیح داده که  تبرک به قبور ، از دین اسلام نیست ؛ بلکه از دین جاهلیت و اخلاق بت پرستان می باشد . از سنت اسلام نیست ؛ بلکه از سنت جاهلیت و سنت یهود و نصارا است .

اما علمای اهل سنتی که قبر هایی را متبرک دانسته اند :

۱ ) قبر امام احمد بن حنبل

در کتاب تهذیب الاسماء واللغات ، تألیف محی الدین نووی ( مفتی الامه و از بزرگترین علمای تاریخ اهل سنت ) ، جلد اول از قسم اول ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه  ۱۱۰ به بعد شرح حال احمد بن حنبل :

أحمد بن حنبل الإمام رضی الله عنه تکرر فی المهذب والوسیط والروضه هو الإمام البارع المجمع على جلالته وإمامته وورعه وزهادته وحفظه ووفور علمه وسیادته …

  …. ودفن ببغداد وقبره مشهور معروف یتبرک به رحمه الله …

احمد بن حنبل در بغداد دفن شده و بسیار معروف و مشهور است و مردم به قبر او تبرک می کنند .

نووی ، تهذیب الاسماء واللغات ، ج اول ، چاپ دار الکتب العلمیه ، ص ۱۱۰ به بعد

این مطلب را مفتی الامه اهل سنت و بزرگترین عالم شافعی ها در شرح حال احمد بن حنبل می گوید . نه تنها از آن شرک را متوجه نشده ؛ بلکه آن را به عنوان فضلیتی برای احمد بن حنبل نقل می کند که چون احمد بن حنبل انسان بزرگی بوده که مردم به قبر او تبرک می کردند . این مردمی هم که به قبر احمد بن حنبل تبرک می کنند ، همه اهل سنت هستند ؛ چون شیعیان برای احمد بن حنبل ارزشی قائل نیستند که بخواهند به قبرش تبرک کنند .

در صورتی که این مردم اهل سنت ، همه از دیدگاه وهابیت مشرک هستند و این از اخلاق مسلمان ها نیست ؛ بلکه اخلاق بت پرستان است .

۲ ) قبر عمر بن عبد العزیز

عمر بن عبد العزیز ، همان کسی که می گویند : انسان بسیار عادلی بوده است . اما ما در این مورد ما تردید داریم که واقعا کسی در بنی امیه پیدا شود که عدالت داشته باشد . ولی کار هایی کرده که مورد پسند است ؛ مثل این که سب امیرالمؤمنین (علیه السلام) را بعد از هفتاد سال ، ممنوع کرد و گفت کسی حق ندارد در خانه پیامبر (صلی الله علیه و آله) و روی منبر حضرت ، امیرالمؤمنین (علیه السلام) را سب کند .

تا آن زمان که کسی حق نوشتن سنت را نداشت ، دستور داد سنت را بنویسند .

اما این که عمر بن عبد العزیز ، دوره ای از عمر خود را ناصبی بوده ، قابل اثبات است . ولی می گویند : استادی داشته که آن استاد انسان خوبی بوده و بر عمر بن عبد العزیز تأثیر گذار بوده و او را تحت تربیت خود قرار داده .

در کتاب تهذیب الاسماء واللغات ، تألیف محی الدین نووی ، جلد دوم از قسم اول ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۱۷ به بعد :

 عمر بن عبد العزیز الخلیفه الراشد والإمام العادل ….

وأجمعوا على جلالته وفضله ووفور علمه وصلاحه وزهده وورعه وعدله وشفقته على المسلمین وحسن سیرته فیهم وبذل وسعه فی الاجتهاد فی طاعه الله …

توفی عمر بدیر سمعان قریه قریبه من حمص وقبره هناک مشهور یزار ویتبرک به ….

عمر بن عبد العزیز خلیفه راشد و امام عادل بود …

جلالت ،فضل ، وفور علم و صلاح و غیره در او جمع شده بود (که در این جا مقداری زیاده از حد تعریف می کند ) .

ایشان در قریه سمعان در نزدیکی حمص از دنیا رفت و قبر او مشهور می باشد که مردم به زیارت او می روند و او را تبرک می کنند .

نووی ، تهذیب الاسماء ، جلد دوم ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۱۷ به بعد

این هم از قبر عمر بن عبد العزیز که اهل سنت آن را زیارت و به آن تبرک می کنند؛ ولی از دیدگاه وهابیت ، شرک است .

۳ ) قبر طلحه بن عبیدالله

ایشان کسی بود که در جنگ جمل در مقابل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) قرار گرفت و بر حضرت ، شمشیر کشید و توسط مروان بن حکم ، داماد عثمان ، کشته شد .

روایت صحیح صحیح ، در کتب اهل سنت است که مروان ، او را کشت ؛ به این دلیل که یقین داشت طلحه، قاتل عثمان است و انتقام خون عثمان را گرفت . به ابان ، پسر عثمان هم گفت که من از یکی از قاتلین پدرت ، انتقام گرفتم .

ایشان که قاتل عثمان است ، صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بود و بر علیه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در جنگ جمل ، شرکت کرده ؛ اما می گویند مردم بصره قبر او را زیارت می کنند و آن را متبرک می دانند .

در کتاب تهذیب الاسماء واللغات ، تألیف محی الدین نووی ، جلد اول از قسم اول ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۲۵۱ شرح حال ۲۷۰ می گوید :

طلحه بن عبید الله الصحابی احد العشره عنهم ….

وقبره بالبصره مشهور یزار ویتبرک به ….

قبر طلحه بن عبید الله در بصره مشهور است و مردم آن را زیارت و به آن تبرک می جویند .

نووی ، تهذیب الاسماء واللغات ، ج اول از قسم اول ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۲۵۱ و ۲۵۲

مجری :

علمای اهل سنت از قدیم الایام ، مثل آقای نووی و دیگران که استاد یزدانی ، مصادر آن را معرفی کردند ، قائل به جواز تبرک به قبور بودند و حتی آن را یک فضیلت برای کسی که در آن جا مدفون بوده ،  می دانستند .  در حال حاضر هم علمای اهل سنت ، تبرک به قبور را جایز می دانند .

در این خصوص کلیپی آماده کردیم از مصاحبه شبکه جهانی ولایت با یکی از علمای سرشناس اهل سنت .

کلیپ ۲ ) : مصاحبه اختصاصی شبکه جهانی ولایت با شیخ علی الخفاجی ، دبیر کل تجمع اسلامی اصلاح و صلح و مدیر مؤسسه حوار الانسانی

فکر وهابی به دنبال نابود کردن آثار اسلامی است تا ارتباط روحی بین ما و اهل بیت (علیهم السلام) را قطع کند . به خاطر همین می بینید ، هر کس به زیارت اهل بیت (علیهم السلام) برود و یا به آن ها تبرک کند را تکفیر می کنند .

چرا تکفیر می کنید ؟

به زیارت کسی که دوستش داری ، برو . هر چند که دور باشد و هر چند در این راه سنگ و خاک و موانع باشد ، دوری راه مانع زیارت شما نشود . چرا که عاشق فراوان به زیارت کسی که او را دوست دارد ، می رود .

استاد یزدانی :

یکی دیگر از قبوری که علمای اهل سنت آن را متبرک می دانستند :

۴ ) قبر ابراهیم هروی

در کتاب التدوین فی اخبار قزوین ، تألیف رافعی قزوینی ، جلد ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۱۳۲ در شرح حال ابراهیم هروی می گوید :

ابراهیم المعروف بسنتبه ابو اسحاق الهروی من معروفی مشایخ الصوفیه قال الحافظ ابو صالح ….

وورد ابراهیم قزوین وبها کانت وفاته یزار ویتبرک به .

ابراهیم ابو اسحاق هروی در قزوین وفات کرد و مردم به زیارت او می روند و به قبر او تبرک می کنند .

رافعی قزوینی ، التدوین فی اخبار قزوین ، ج ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۱۳۲ و ۱۳۳

قزوین هم در آن زمان همه اهل سنت بودند و شیعه ای در قزوین نبوده که به زیارت این عالم سنی بروند .

۵ ) قبر ابراهیم بن موسی

در کتاب الضوء اللامع لاهل قرن التاسع ، تألیف شمس الدین محمد بن عبد الرحمن سخاوی ( از علمای بسیار مشهور و نامدار اهل سنت ) ، جلد اول ، چاپ منشورات دار المکتبه الحیات در بیروت ، صفحه ۱۷۲ می گوید :

إبراهیم بن موسى بن أیوب البرهان أبو إسحاق وأبو محمد الأبناسی ثم القاهری المقسی الشافعی الفقیه ….

 فغسل وکفن وصلى علیه فی یوم تاسوعاء ثم حمل إلى عیون القصب فدفن بها وقبره بها یتبرک به الحجیج وعملت له قبه . قلت قد زرته …

او را غسل دادند و کفن کردند و در روز تاسوعا ، بر جنازه او نماز خواندند و در عیون القصب بردند و در آن جا دفن کردند . قبرش را زیارت و آن را متبرک می دانستند . برای قبر او قبه بزرگی ساختند . من هم به زیارت او رفتم .

سخاوی ، شمس الدین ، الضوء اللامع ، ج ۱ ، چاپ منشورات دار المکتبه الحیات بیروت ، ص ۱۷۲ به بعد

خود آقای سخاوی هم به زیارت ایشان رفته و از دیدگاه وهابیت از جمله آقای بن باز ، کسی که به زیارت قبر به قصد تبرک می رود ، از دین اسلام خارج و مشرک است .

۶ ) ابراهیم بن منصور

در کتاب ذیل مرآه الزمان ، تألیف شیخ قطب الدین موسی بن محمد یونینی ، متوفای ۷۲۶ هـ ، جلد ۲ ، حوادث سال ۶۲ در شرح حال ابو القاسم بن منصور بن یحیی می گوید :

أبو القاسم بن منصور بن یحیى اللکى الإسکندرانی ….

وکان یقصد زیارته ورؤیته والتبرک به الملوک ومن دونهم …

وقبره یزار ویتبرک به وزرته فی شهر ذی القعده سنه ثمان وثمانین وستمائه ودعوت الله تعالى عند قبره بدعوات توسلت به فیه وظهر لی أثر برکه زیارته والتوسل به فی إجابه دعائی فی بعض ما سألته وأرجو الإجابه فی جملته إن شاء الله تعالى …

پادشاهان و کسانی که از پادشاهان هان پایین تر بودند به قصد زیارت و دیدن و تبرک به آن می آمدند.

… قبر ایشان را زیارت و تبرک می کردند . من در ذی القعده سال ۶۸۸ هـ به زیارت ابراهیم بن منصور رفتم و در آن جا دعا خواندم و به واسطه ایشان به خداوند توسل کردم . برای من برکات زیارت ابراهیم بن منصور آشکار شد و بعضی از دعاهای من اجابت شد . امیدوارم خداوند همه چیز هایی را که من در کنار قبر ایشان از خداوند خواسته بودم ، بدهد .

یونینی ، قطب الدین ، ذیل مراه الزمان ، متوفای ۷۲۶ هـ ، ج ۲

آقای یونینی از علمای بسیار معروف و مشهور است و کسی است که اولین نسخه صحیح بخاری توسط ایشان نوشته شده و نسخه یونینی از معتبرترین نسخه های صحیح بخاری است و اکثر کتاب هایی که از صحیح بخاری ، چاپ شده از روی نسخه یونینی است .

۶ ) قبر ابو علی بن بیان

در کتاب تاریخ مدینه السلام (تاریخ بغداد) ، تألیف خطیب بغدادی ، جلد ۱۶ ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف ، چاپ دار الغرب الاسلامی ، صفحه ۶۱۱ ، شرح حال ۷۷۳۹ :

ابو علی بن بیان من اهل دیر العاقول .

کان عابدا زاهدا یتبرک اهل بلده بزیاره قبره .

ابو علی بن بیان ، انسان عابد و زاهدی بود و مردم شهرش به زیارتش می آمدند و به او تبرک می کردند .

خطیب بغدادی ، تاریخ مدینه السلام ، ج ۱۶ ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف ، چاپ دار الغرب الاسلامی ، ص ۶۱۱

۷ ) قبر ابوبکر بن قعقاع

در کتاب معجم البلدان ، تألیف یاقوت حموی ، جلد ۲ ، چاپ دار الصادر بیروت ، صفحه ۲۶۷ در توضیح کلمه حصین می گوید :

یقول سمعت أبا سهل خلف بن ثابت الحصینی یقول سمعت عمرو بن جناح الحصینی یقول اشتهینا لیله سمکا فقال الشیخ أبو بکر بن القعقاع قم یا عمرو وخذ البکره وعلق علیها لقمه من الطعام وانزل إلى الماء وسم الله تعالى ففعلت ما أمر فإذا أنا بسمکه کبیره بخلاف العاده فشویناها قال هاشم کان الشیخ أبو بکر من أهل الولایه والکرامه وعلم بذلک کل من فی الخابور وقبره الآن بظاهر الحصین یزار ویتبرک به …

حصین یکی از شهر های در کنار نهر خابور است که یکی از ساکنان این شهر ، ابوبکر بن قعقاع بود. روایتی را نقل می کند که اباسهل  خلف بن ثابت الحصینی می گفت که شنیدم عمر بن جناح الحصینی می گفت : شبی ما هوس خوردن ماهی کردیم . شیخ ابو بکر بن قعقاع گفت : این قلاب را بردار و طعمه ای به آن آویزان کن و داخل آب بیانداز . ان شاء الله ماهی می گیری .

این کار را انجام دادیم و برخلاف عادت ، به خاطر ابوبکر بن قعقاع ، ماهی بزرگی نصیبمان شد . آن را کباب کرده و خوردیم . هاشم گفته : شیخ ابوبکر از اهل ولایت و کرامت و علم بود . قبرش هم در منطقه حصین است و مردم به زیارت او می رفتند و به ایشان تبرک می کردند .

یاقوت حموی ، معجم البلدان ، ج ۲ ، چاپ دار الصادر بیروت ، ص ۲۶۷

مجری :

استاد یزدانی این همه مصادر و مسانید ارائه می دهند از قبوری که اهل سنت به زیارت آن ها می روند ، شاید شما هم بخواهید یکی از این قبور را ببینید . قبری که مثل حرم های امامان شیعه ، ضریح و گنبد و بارگاه داشته باشند و اهل سنت به زیارت آن می روند و به آن تبرک می کنند .

یکی از اساتید شبکه جهانی ولایت ، به عراق تشریف برده و از قبر عبد القادر گیلانی گزارشی تهیه کردند .

کلیپ ۳ ) : مرقد شیخ عبد القادر گیلانی در بغداد

سید امین موسوی ، یکی از اساتید شبکه جهانی ولایت :

بسم الله الرحمن الرحیم

در کنار قبر شیخ عبد القادر گیلانی ، یکی از بزرگان اهل سنت در بغداد ، آمدیم . این وهابی هایی که توسل و استغاثه را به اولیاء و قبور را کفر و شرک می دانند ، در مورد علمای اهل سنت که به زیارت این عالم اهل سنت می آیند ، چه موضعی خواهند داشت .

ما ان شاء الله مطالبی را در مورد عبد القادر گیلانی ، از یکی از علمای اهل سنت می شنویم .

شیخ عیساوی ، یکی از علمای اهل سنت :

این مرقد سرور ما ، شیخ عبد القادر گیلانی ، این شخص با برکت نیکوکار است که از گیلان به بغداد آمد و در این زمین مبارک ، زندگی کرد و به خاک سپرده شد .

این شخص از اهل بیت پیامبر (علیهم السلام) است از طرف مادر ، حسینی و از طرف پدر ، حسنی است . این مرد صالح که مردم شهادت به نیکویی و تقوا و علم او می دهند . بزرگ علما ، مفتی بغداد و صاحب مدرسه ای مشهور بود . علما از همه جا به سراغ او می آمدند و بزرگان علما در مجلس او شرکت می کردند و بزرگ اولیاء صالح خدا بود .

شخصی که همه شهادت به نیکویی و تقوای او می دهند . مردم از قدیم تا به حال ، به زیارت این ضریح مبارک می آمدند و در این مرقد مطهر برای تبرک دعا و نماز حاضر می شوند و البته در این مکان جایی برای اطعام فقرا هم وجود دارد . مردم از همه جا برای تبرک و دعا به این مرقد مبارک می آیند .

مردم بغداد و بقیه مناطق داخل و خارج عراق ، زن و بچه ، پیر و جوان برای زیارت و تبرک و دعا به اینجا می آیند و این سنتی قدیمی است .

بدانید که پیامبر (صلی الله علیه و آله) بهترین اسوه و الگو برای ما است و صحابه و اهل بیت (علیهم السلام) بعد از پیامبر الگوی ما هستند . آقا رسول خدا در مسجد خودش دفن شده است و مسلمانان از صد ها سال قبل به زیارت قبرش می رفتند و همه مسلمانان اجماع دارند که این سنت است و اگر سنت نبود ، مسلمانان بر آن اجماع نمی داشتند .

اما گروه هایی که برای ویران کردن قبر های اولیاء و صالحین فریاد می زنند ، این ها بر باطل هستند و هیچ ربطی به دین اسلام ندارند . این تندروی و تحجر از دین اسلام نیست .

ارزش مؤمن در حال حیات و ممات یکی است . این شخص صالح ، همان گونه که در حال حیات ارزش داشت ، بعد از وفات هم حرمت دارد . شیخ عبد القادر گیلانی و دیگر اولیای مبارک هستند و زیارت قبور اولیاء ، سنتی از سنت های پیامبر است و پیامبر (صلی الله علیه و آله ) می فرمایند : من شما را از زیارت قبور نهی کرده بودم ؛ ولی از این به بعد ، به زیارت قبور بروید .

اما فتوا به حرام بودن زیارت ، حرفی باطل است و شرع آن را قبول ندارد و به هیچ طریقی صحیح نمی باشد .

مجری :

استاد یزدانی ! در مورد شخصیت شیخ عبد القادر گیلانی و این که ایشان چه نظراتی داشتند ، توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

یکی از کسانی که اهل سنت ، اعتقاد زیادی به او دارند ، عبد القادر گیلانی است . صریح و واضح و روشن بود که اهل سنت به زیارت عبد القادر گیلانی رفته بودند . هیچ شیعه ای به عبد القادر گیلانی ، اعتقاد ندارد . همه این ها سنی بودند و عالم سنی هم در کنار قبر عبد القادر گیلانی ، صحبت می کرد و می گفتند : از قدیم مردم همیشه به زیارت قبر عبد القادر گیلانی می آمدند ، زیارت و توسل و تبرک و استغاثه می کردند .

جالب است که این ها بعد از اعتقاد به اهل بیت (علیهم السلام) ، به عبد القادر گیلانی و معروف کرخی اعتقاد زیادی دارند و غوث معروف صوفیه است و سلسله ای  از صوفیه خود را به ایشان ، نسبت می دهند و عبد القادر گیلانی را غوث و واسطه بین خود و خدا ، می دانند .

در صورتی که شبکه های وهابی ادعا می کردند که عبد القادر گیلانی اصلا با این نظرات موافق نبود . مثل همان داستانی که می گوید : و ما کفر  احمد ولکن اصحابه کفروه ، احمد بن حنبل ، کافر نشده بود ، اصحابش کافر شد .

در مورد عبد القادر گیلانی هم این را می گویند که خودش انسان خوبی بود و اصلا به تبرک اعتقاد نداشت ، این اصحاب و پیروانش هستند که این حرف ها را می زنند . در مورد اهل بیت (علیهم السلام) هم چنین سخنی را می گویند که ما اهل بیت (علیهم السلام) را قبول داریم ، پیروانش را قبول نداریم .

بنده مطلبی را از عبد القادر گیلانی ، در مورد استدلال به آیه قرآن کریم برای جواز استغاثه و توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را بیان کنم .

در کتاب الغنیه لطالبی طریق الحق ، تألیف عبد القادر بن موسی بن عبد الله الجیلانی ، متوفای ۵۶۱ هـ ، با تحقیق محمد خالد عمر ، جلد اول ، چاپ دار احیاء التراث العربی ، صفحه ۳۳ می گوید :

       فاذا منّ الله تعالی وقدم المدینه فالمستحب له ان یأتی مسجد النبی (ص) فلیقل عند دخول المسجد : اللهم صل علی  محمد و علی آل سیدنا محمد وافتح لی ابواب رحمتک وکف عنی ابواب عذابک الحمد لله رب العالمین ….

اللهم انک قلت فی کتابک لنبیک : ولو انهم اذ ظلموا انفسهم جاؤوک فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما . نساء / ۶۴ . وانی اتیتک نبیک تائیا من ذنوبی مستغفرا فاسئلک ان توجب لی المغفره …

اللهم انی اتوجه الیک بنبیک علیه سلامک نبی الرحمه ، یا رسول الله انی اتوجه بک الی ربی لیغفر لی ذنوبی ، اللهم انی اسئلک بحقه ان تغفر لی و ترحمنی .  

بعد از این که حج را تمام کردی ، خداوند بر تو منت نهاد و به سلامت به مدینه رسیدی ، مستحب است که زائر به مسجد النبی (صلی الله علیه و آله) برود و زمانی که داخل مسجد شد ، این سخنان را بگوید : خدایا بر پیامبر و آل ایشان ، صلوات بفرست و در های رحمت را بر من باز کن و در های عذاب را بر من ببند . سپس رو به روی قبر بایست و دعا کن و آیه ۶۴ سوره نساء را بخوان و بگو : خدایا من نزد پیامبرت آمدم و از گناهانم توبه می کنم و از تو می خواهم که مرا مشمول مغفرت خود کنی .

تا این جا توسل است .

خدایا من به واسطه پیامبرت به تو روی آوردم . ای رسول خدا ! همانا من به وسیله تو به پروردگارم توجه کردم تا گناهانم را ببخشد . خدایا به حق پیامبرت گناهانم را ببخش و بر من رحم کن . ( این جا استغاثه می کند )

عبد القادر گیلانی ، الغنیه ، متوفای ۵۶۱ هـ ، با تحقیق محمد خالد عمر ، جلد اول ، چاپ دار احیاء التراث العربی ، ص ۳۳

خیلی واضح و روشن ، دیدگاه وهابیت را رد می کند . این مطلب را عبد القادر گیلانی در کتاب خود نوشته و به آیه ۶۴ سوره نساء استدلال کرده و هم تبرک و هم توسل و استغاثه به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را ثابت می کند .

پس تا این جا عبد القادر گیلانی هم از دیدگاه وهابیت ، کافر و مشرک شد .

مجری :

کلیپ دیگری از مصاحبه اختصاصی شبکه جهانی ولایت با مولوی عبد الرحمن سربازی ، در خصوص توسل است .

کلیپ ۴ ) : مصاحبه اختصاصی شبکه جهانی ولایت ، با مولوی عبد الرحمن سربازی

گزارشگر :

یکی از موارد اختلافی بین شیعه و سنی و وهابیت وجود دارد ، اعتقاد به مشروعیت توسل است که شما هم بر این موضوع تأکید داشته اید و جناب محمد عمر سربازی هم در این خصوص توضیحاتی را در مطالب خود داشتند . ما از شما تقاضا می کنیم که در مورد مشروعیت توسل شما توضیحات بیشتری را بیان کنید .

مولوی عبد الرحمن سربازی :

بحث توسل ، بحثی است که اصل آن را هر مسلمانی معتقد است . در دیانت اسلامی توسل وجود دارد . بگذریم از این که در تفصیلات خود بحث توسل ، بعضی ها انواعی قائل شده اند و توسل را به دو یا سه قسم تقسیم کردند که برخی گفتند : به اعتبار کلمات و الفاظ ، خوب نیست که آن کلمات در توسل به کار برده شود . اما همه ما به توسل معتقدیم ، توسل به دعا ، توسل به وجود انبیاء و صالحین در کلام همه مسلمین چه در کلام شعرای مسلمین و چه در نثر و نظم آن ها آمده است . مثلا به حرمت فلان ، به تفیل فلان ، به شفاعت دنیا و آخرت فلانی یا توسل به نبوت انبیاء یا صداقت صدیقین و شهادت شهدای اسلام ، در کلام همه مسلمان ها ، کم وبیش آمده است و هیچ کس نبوده که این را کفر تلقی کند . حداکثر آن انواعی از توسل که بعضی ها گیر و دار و گرفت کردند ، آن جا هم به هیچ وجه بحث کفر مطرح نبوده ؛ بلکه اگر کسی خیلی شدید برخورد کرده ، کراهت یا شاید انواعی بدعت گفتند .

تماس بینندگان

بیننده : ایمان از مشهد مقدس ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی چند سؤال داشتم . درکمال الدین شیخ صدوق (ره)  ، صفحه ۲۱۷ در مورد علم غیب امام (علیه السلام) صحبت می شود و می گویند : ائمه (علیهم السلام) ما عالم الغیب نیستند ؛ بلکه عبد صالحی هستند .

سؤال بنده این است که عالم الغیب ، علم غیب مطلق است که ما آن را رد می کنیم ؟

استاد یزدانی :

در این جا می فرماید : زیرا او عالم الغیب نیست ؛ بلکه عبد صالحی است که کتاب و سنت می داند و از اخبار شیعیان آن مقدار که به او اخبار شود ، می داند .

در این جا بحث علم غیب ذاتی است . عالم غیب مطلق فقط خداوند است و به اندازه ای که به امام خبر دهد ، می داند و بیشتر از آن نمی داند . این مطلب درست است و طبق نظر شیعه می باشد .

ما در قرآن کریم ، سه دسته آیه داریم . یک سری آیات که می فرماید : علم غیب ، فقط از آن خداوند است . دسته دوم می فرماید : پیامبر (صلی الله علیه و آله) علم غیب نمی داند . دسته سوم ، آیاتی که این قضیه را تخصیص می زند و می فرماید : پیامبر (صلی الله علیه و آله) علم غیب می داند و علوم غیبی از پیامبران و غیر پیامبران نقل می کند . علم غیب آصف بن برخیا را بیان می کند .

فراوان است آیاتی که اثبات کننده علم غیب است . اما علم غیب را فقط خداوند می داند ، آن هم به هر کسی که بخواهد و به هر اندازه ای که ظرفیت و شایستگی داشته باشد ، می دهد .

از طرف دیگر ، در صحیح مسلم است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، علم ما کان و ما یکون را داشت ، به همه صحابه داد و هر کس به اندازه ظرفیت خود آن را حفظ کرد که از حذیفه و بقیه نقل شده است .

نظر شیخ صدوق (ره ) هم دقیقا مثل نظر بقیه شیعیان است و هیچ تفاوتی ندارد . علم غیب استقلالی را فقط از آن خداوند می داند و معتقد است خداوند علم غیب را به ائمه (علیهم السلام) و پیامبران به اندازه ای که می خواسته ، عطا کرده است .

بیننده :

من فکر کردم منظور از این مطلب ، علم غیب مطلق است .  سؤال دوم بنده این است که در همان کتاب در صفحه ۲۱۲ شیخ صدوق (ره) می فرماید : نبوت اصل است و امامت ، فرع آن است .

استاد یزدانی :

یعنی امامت ، ادامه راه نبوت است . نبوت درختی است که شاخه های این درخت ، امامت است . امامت ، ثمره درخت نبوت است . اگر ما نبوت را بپذیریم و امامت را رها کنیم ، مثل درختی است که برای ما ثمر ندارد .

بیننده :

در صفحه ۲۰۹ این کتاب فرمودند : و کسی که به ائمه (علیهم السلام) علم غیب نسبت دهد ، به خداوند کافر گشته است .

مجری :

این مطلب در مورد بحث استقلالی بودن علم غیب است که ما هم همین اعتقاد را داریم . کسی که بگوید : ائمه (علیهم السلام) علم غیب ذاتی دارند ، از دیدگاه ما هم از دین خارج هستند .

بیننده :

نکته بعدی ، نماز میت خواندن غیر امام بر امام است . چیزی که در کمال الدین شیخ صدوق (ره) نوشته بود ، این است که ، طبق روایتی که از امام صادق (علیه السلام) رسیده : این کار ، از طرف امام صادق (علیه السلام) نهی شده .

استاد یزدانی :

بقیه هم می توانند نماز بخوانند ؛ اما آن کسی که باید بخواند ، امام معصوم است که باید بر امام معصوم بخواند .

بیننده :

اگر غیر امام بخواند ، آیا اشکالی ایجاد می شود ؟

استاد یزدانی :

اگر امام نماز نخواند ، مکفی نیست . اصل این است که امام معصوم بر امام معصوم نماز بخواند ، غسل دهد و کفن و دفن کند .

بیننده :

پس با این مطلب که سندی بن شاهک بر امام موسی بن جعفر (علیهم السلام) نماز خواند ، منافاتی ندارد ؟

استاد یزدانی :

نه . نخوانده . ما روایت صحیح داریم که امام رضا (علیه السلام) خودشان تشریف آوردند و نماز خواندند و امام کاظم (علیه السلام) را غسل دادند ، کفن کردند و سپس به خاک سپردند .

بیننده :

سؤال آخر این که ، اولین کسی که لقب شیخ الاسلام را به ابن تیمیه داد ، چه کسی بود ؟

استاد یزدانی :

در زمان خودش به او شیخ الاسلام می گفتند . در همان زمان هم عده ای از علمای اهل سنت گفتند : اگر کسی به ابن تیمیه ، شیخ الاسلام بگوید ، کافر است . یکی از شاگردان ابن تیمیه مجبور شد کتابی به نام الرد الوافر علی من زعم ان من سمی ابن تیمیه شیخ الاسلام کافر ، بنویسد . درهمان زمان مجبور شد در رد این که ابن تیمیه ، شیخ الاسلام هست ، بنویسد و هر کس به او شیخ الاسلام بگوید ، کافر نیست .

اما این که چه کسی ،اولین بار این لقب را به او داده ، مشخص نیست .

بیننده : آقای نوری از شهر ری ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی در مورد شخصی که سخنرانی های او را در شبکه وهابی توحید پخش می کنند که از او به نام علامه ابوالفضل برقعی قمی ، نام می برند . شخص خاصی که صحبت های خاصی را به اسم شیعه بیان می کند . امشب صحبت هایی را از ایشان شنیدم که می گفت : خدایی که به راحتی به حرف حسین را گوش کند و این گناه را بردارد ، به چه دردی می خورد .

اصلا شأن ومنزلت اشخاص را در نظر نمی گرفت و به صورتی سخن می گفت که امام حسین (علیه السلام) را با یک شخص عامی ، یکی می دانست . شاید کسانی که از درک پایینی داشته باشند ، تحت تأثیر قرار بگیرند .

استاد یزدانی :

روایتی در کتاب مسند احمد بن حنبل است : اگر کسی رکن یمانی یا حجر الاسود را لمس کند ، خداوند تمام گناهانش را می بخشد .

حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أبی ثنا عبد الرَّزَّاقِ ثنا مَعْمَرٌ والثوری عن عَطَاءِ بن السَّائِبِ عن عبد اللَّهِ بن عُبَیْدِ بن عُمَیْرٍ عن أبیه عَنِ بن عُمَرَ أَنَّ النبی (ص) قال إِنَّ مَسْحَ الرُّکْنِ الیمانی وَالرُّکْنِ الأَسْوَدِ یَحُطُّ الْخَطَایَا حَطًّا

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند : مسح رکن یمانی و حجر الاسود ، تمام گناهان را می بخشد .

مسند احمد بن حنبل

اگر ما به حرف این شخص گوش کنیم ، باید بگوییم خداوند به سخن یک سنگ گوش داده .

این نوع استدلال ، استدلالی غیر علمی و ناپخته است که از انسان های گول خورده مثل ایشان شنیده می شود .

بیننده :

بنده می خواستم در مورد شخصیت ایشان بیشتر توضیح دهید .

استاد یزدانی :

در برنامه های مختلف در مورد ایشان صحبت شده . ایشان شخص خاصی نبوده ، یک شخص عادی بوده که در حوزه ، حداکثر معالم را درس داده و از حوزه  اخراج شد . به دلیل اخراج از حوزه ، عصبانی و نارحت شده و سخنانی را علیه شیعه و مذهب شیعه گفته که در اواخر عمر خود هم به شدت پشیمان شد.  در آخر عمر هم وصیت کرد که در امامزاده شعیب دفن کنید . اگر تا آخر عمر خود وهابی می ماند ، چنین وصیتی نمی کرد .

مجری :

از شما استاد یزدانی و هم چنین شما بینندگان عزیز که تا این ساعت ما را همراهی کردید ، تشکر و قدر دانی می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .