بر اساس دستور محمد بن عبد الوهاب، وهابی‌ها باید به مخالفان وهابیت و به خانواده آن‌ها فحاشی کنند. پیروان او به این دستور کاملا عمل کرده‌اند. خود محمد بن عبد الوهاب حتی به اصحاب پیامبر هم فحاشی کرده است. ابن تیمیه مدعی است که تمام مخالفان ابوبکر حرام زاده هستند ….

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۲۵ / ۰۸ / ۹۴

مجری :

باور نداشتم که بیایی برابرم

امشب تویی برابرم نیست باورم

هر چند بال پر زدنم را شکسته اند

اما برای با تو پریدن کبوترم

دستی نمانده حلقه کنم دور گردنت

مویی نمانده که بکشی شانه بر سرم

از شعله های بام فقط پلک تو نسوخت

آتش گرفت دامن و سوخت معجرم

ایام شهادت حضرت رقیه (سلام الله علیها ) و ایام اسارت و اندوه اهل بیت (علیهم السلام) را تسلیت می گوییم و امیدواریم عزاداری های شما مورد قبول درگاه احدیت واقع شده باشد .

طبق روال هفته های گذشته در خدمت شما هستیم با برنامه ای دیگر از سلسله برنامه های راه و بی راه ، برنامه ای که هدف آن تبیین تضادهای عقاید وهابیت با سایر فرق و مذاهب اسلامی است .

در خدمت کارشناس عزیز و ارجمند ، حجت الاسلام والمسلمین یزدانی هستیم .

استاد یزدانی :

من هم این ایام بسیار مصیبت بار را خدمت همه بینندگان عزیز تسلیت عرض می کنم و امیدوارم بی بی رقیه (سلام الله علیها ) دست همه ما را بگیرد و ان شاء الله خداوند ما را از شیعیان و دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) قرار دهد .

مجری :

عزیزانی که با ما در هفته قبل همراهی می کردند ، در جریان موضوع برنامه هستند. موضوع برنامه در مورد سب و فحاشی ها و کلا ادب و شیوه سخن گفتن و طرز برخورد آقایان وهابی با موافق و مخالف بود . ما در برنامه گذشته بخش کوچکی از این مباحث را مطرح کردیم . این هفته هم قرار شد که ادامه مباحث را داشته باشیم و اقوالی را که در هفته قبل فرصت بیانش نبود را این جلسه بیان کنیم .

در هفته گذشته اقوال یک عده از علمای وهابی ، از جمله: خود محمد بن عبد الوهاب ، از ابن تیمیه و معاصرین وهابی به خصوص آقای البانی و نسبت های زشتی که به علمای حتی موافق خودش در عقیده و در کیش و مذهب داده بود را مطرح کردیم . ایشان حتی به برخی از علمای اهل سنت، نسبت حرامزادگی داده بودند .

بنده از استاد یزدانی تقاضا دارم که خلاصه ای از مباحث گذشته را به صورت مبسوط و ویژه بیان کنند .

استاد یزدانی :

همان طور که شما گفتید ، موضوع بحث امشب ما ،‌ سخنان آقایان وهابی است که نسبت به یکدیگر و حتی نسبت به علمای اهل سنت و گاها نسبت به شیعه دارند . چون این ها همیشه مدعی هستند که باید ادب داشته باشیم . وقتی به شبکه ها و برنامه های این ها نگاه می کنیم ، همیشه حرف از ادب می زنند ؛ ولی نهایت بی ادبی را با تماس گیرنده ها ، مردم و علمای اهل سنت دارند و حرف های بسیار رکیکی که این ها در شبکه های خود زده اند که ان شاء الله پخش خواهم کرد .

همین طور در کتاب های علما و بزرگان این ها که ما در هفته قبل از محمد بن عبد الوهاب خواندیم که آقای محمد بن عبد الوهاب به تمام پیروان خود دستور می دهد که وقتی به جنگ می روید ، به مخالفان و به خانواده هایشان فحش دهید .

هم چنین از پیروان محمد بن عبد الوهاب ، ؛ از جمله از البانی خواندیم که تعداد زیادی از علمای اهل سنت را به حرامزاده بودن متهم می کند . شخصیتی مثل دکتر رمضان البوطی ، مفتی اعظم سوریه ، را حرامزاده می داند . هم چنین آقای حسن سقاف ، از علمای معاصر اردن و از بزرگان اهل سنت ، را به خاطر کتاب هایی که بر علیه آقای البانی نوشته بود و دست آقای البانی را در علم حدیث رو کرده و ثابت کرده که ایشان از علم حدیث چیزی نمی داند ، در کتاب های مختلف خود آقای سقاف را به حرامزاده بودن متهم کرده است .

همین طور آقای حسان عبد المنان ابو صهیب الکرمی که خدمت شما و بینندگان عزیز عرض کردیم که ایشان کتاب هایی را که بیت الافکار الدولیه عربستان سعودی ، چه صحاح سته و چه کتاب های حدیثی و رجالی را که به چاپ رسانده ، تحقیق کرده است که آقای البانی به خاطر حرف هایی که بینشان رد و بدل شده و به خاطر حسادتی که نسبت به حسان عبد المنان داشته ، او را هم متهم به حرامزادگی کرده .

هم چنین حرف های تندی که بر علیه آقای تویجری ، محقق معاصر و برجسته اهل سنت ، حبیب الرحمن اعظمی ، آقای شعیب الارنؤوط ، زینی دحلان ، مفتی اعظم شافعی ها در مکه مکرمه ، آقای صدیق الغماری داشت و این ها را متهم به گمراهی ، تدلیس کرده بود که هفته گذشته خواندیم . هم چنین حرف های رکیکی به آقای سیوطی ، بزرگ عالم تاریخ اهل سنت ، و همه مقلدین زده بود که شامل همه اهل سنت می شود ، از عصر ابوحنیفه تا امروز ، همه مقلد امام مالک ، ابو حنیفه و شافعی و احمد بن حنبل هستند . ایشان در کتاب خودش تصریح کرد بود که مقلدین حماقت حیوانی دارند .

همین طور از آقای ابن قیم الجوزیه ، مستندی را نشان دادیم که گفته بود آقای آمدی ، عالم بزرگ اهل سنت ، گاو بزرگی است . مقبل بن هادی الوادعی به سید قطب که مؤسس اخوان المسلمین ، و تمام دکتر های اخوان المسلمین توهین کرد و گفته بود : اخوان المسلمین به بعضی از اعضای خود دکتر می گویند . این ها دکتر نیستند ، این ها گاو هستند .

بنده از بینندگان عزیز به خاطر به کار بردن این کلمات ، عذر خواهی می کنم . جایگزینی ندارد که بنده آن ها را جایگزین کنم . حرف هایی است که آقایان وهابی زده‌اند.

همچنین از ابن تیمیه خواندیم که اشاعره و معتزله ، مخنث هستند.

در ابتدا و بار دیگری مطلبی از محمد بن عبد الوهاب بخوانم که دستور می دهد که به مخالفان وهابیت فحاشی ناموسی کنید .

کتاب عنوان المجد فی تاریخ النجد ، تألیف ابن بشر نجدی حنبلی ، جلد اول ، چاپ چهارم در داره الملک عبد العزیز در ریاض عربستان سعودی ، در حوادث سال ۱۱۵۷ هـ که سال بیعت محمد بن عبد الوهاب با محمد بن سعود است ، نقل می کند :

ثم امر الشیخ بالجهاد لمن عادی اهل التوحید وسبه وسب اهله ….

بعد از این که محمد بن عبد الوهاب با محمد بن سعود ، با یکدیگر بیعت کردند ، محمد بن عبد الوهاب دستور جهاد با کسانی که با اهل توحید (وهابی ها ) مخالف هستند را داد و دستور داد که به مخالفین و همچنین خانواده های آن ها سب و فحاشی کنید .

ابن بشر نجدی ، عنوان المجد فی تاریخ النجد ، ج اول ، چاپ عربستان سعودی ، ص ۴۵

علمای وهابی هم دقیقا به این دستور عمل کرده و فحش های بسیار رکیکی به یکدیگر و به خانواده‌هایشان داده اند که ما متأسفانه نمی توانیم از آن دست کلیپ ها را پخش کنیم. این هم خلاصه ای از مباحث گذشته بود که بیان کردم .

مجری :

کلیپ اول در مورد فحاشی های آقایان است که قضاوت آن را بر عهده شما بینندگان عزیز قرار می دهیم که این آقایان چگونه در شبکه های خود که مدعی ادب هستند و مدعی این هستند که ما در گفتگو های خود هرگز سب و لعن شخصی نمی کنیم ؛ اما متأسفانه بر خلاف این ادعا ها ، بدترین اهانت ها و بدترین فحاشی ها را از این آقایان در شبکه هایشان می بینیم .

کلیپ ۱ ) :

وهابیت و ادعا

وهابیت : ما لعن و توهین نمی کنیم .

کارشناس وهابی : پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : کسانی که زیاد به دنبال عیب جویی مردم هستند و سب و لعن و نفرین زیادی می کنند ، این ها نه گواهی و نه شفاعتشان پذیرفته می شود .

ما زبان لعن و نفرین بلد نبوده و نیستیم .

کسی که باطن پاک دارد ، نه این که در دلش دیگران را نفرین می کند . نه این که در دلش دیگران را لعن می کند .

چرا هر کس دیگران را لعنت کند ، خودش ملعون می شود .

بگذارید منتقدین و حتی فحاشان هم بیایند و به ما بد و بی راه بگویند . به شخص ما فحش می دهند و کاری از دست هیچ کس ساخته نیست .

چرا اهانت می کنید ؟ کسی که اهانت می کند ، بدانید که بار منطقی و علمی ندارد .

حال فرض کنید ، آن هم فرض محال ، که آقای ملازاده یا من به مقدسات شما توهین می کنیم که هرگز چنین چیزی نیست .

من بعضی ها را دیدم که رفیق هستند ؛ اما به یکدیگر فحش خواهر و مادر می دهند و ناراحت هم نمی شوند . این ها خلاف قرآن است ، جایز نیست .

وهابیت و عمل

کارشناسان وهابی : سگ ، گاو ، کفتار ، سگ حار ، الواط ، خر ، الاغ ، میمون ، سگ جهنم ، الاغ ، خر ، گوسفند ، مرتیکه خر ….

به جهنم که از هر جا آمدی ، گورت را گم کن و از هر جهنم دره ای که آمدی ، به همان جا برگردد.

مثل گاو و گوسفند عرض کنم . ناراحت می شوند ، بشوند ؛ ولی واقعا گوسفند وار یاد گرفتند .

خود آقا غلط کرده که در آن جا آورده !!!!

برو جایی و گورت را گم کن !!!!

خداوند این ها را لعنت کند !!!!

راضی نیست که ما کنار شما بنشینیم ، قیافه نحس شما …. به سرت بخورد .

این طور گوسفند وار ….

ای لعنت و نفرین ….

مثل سگ دروغ می گویند …

دفعه قبل گفتم که آقای …. خر کی باشد که به من بگوید ، هدایت نشدم . حالا می گویم ایشان سگ کی باشد که به من بگوید ، هدایت نشدم .

با افتخار همان آوازی را از خودشان بیرون می آورند که آواز سگ ها است .

گوه گاو را بو می کنند و ادار گاو را می نوشند !!!

به تو چه ارتباطی دارد !!!

این آدم های بدبخت که نشخوار می کنند !!!‌

رفتارشان مثل رفتار کفتار ها است …!!!

خاک و ننگ بر سر افرادی که در چنین سرزمینی باشد . ننگ بر چنین سرزمینی !!!

عقل برای فکر کردن است نه برای تقلید کردن . اگر عقل برای تقلید کردن بود که حیوانات هم تقلید می کنند .

افراد کوچه بازار …..

اگر سگی پای کسی را بگیرد ، با سگ نمی توان دعوا کرد . به صاحبش می گویند . من به سگان شما کاری ندارم و نمی توانم با سگ دعوا کنم .

به دیوزگی افتاده ، خواستم بگویم دم سگ ؛ اما صد شرف به دم سگ !!!! الان برای یک تکه نانی ، برای نماله ای تبدیل به دم سگی شده .!!!!

انسانی که به اندازه خری یا الاغی عقل داشته باشد ، این حرف را نمی زند .

با الاغ مرده می توان بحث و گفتگو کرد ؛ اما با این نوع طرز فکر تا زمانی که ادامه دهید ، گفتگو کردن سخت است .

خر به اندازه شما عقل ندارد ، یعنی این که عقل تو هم مثل این است !!! می گویم این سگ جهنم است . کسی است که به من بگوید تو کار خوبی نگفتی .

فاقد عقل ، قلاده بر گردن آن ها می شود . مثل میمون ، سگ و هر چیز دیگری …

گفتیم تقلید واژه ای است که از قلاده گرفته شده .

لعنت خدا باد بر آن دروغگویی که این روایت را ساخته ، لعنت خدا باد بر دروغگویانی که این روایت را روایت کرده اند . لعنت خدا باد بر کسانی که این روایت را ترویج می کنند .

ما حتی فحش هم می شنویم و جواب نمی دهیم . چون دین ما به ما اجازه نمی دهد که فحش را با فحش جواب بدهیم .

شما مطمئن باشید نمی توانید توهینی را مطرح کنید و به ما نسبت بدهید . همه ما را می شناسند و برنامه ما را می بینند و ما توهین را حرام می دانیم .

شما در شبکه کلمه می آیید در سطح شبکه کلمه صحبت کنید . ادبیات شبکه کلمه این چنین کلماتی نیست . ادبیات شبکه کلمه ، ادبیاتی مبتنی بر قرآن و سنت و راه و روش پیامبر هست .

در یک حدیث داریم که اربع من کن کان منافقا خالصا ، کسی که چهار خصلت در او باشد ، کاملا منافق است . یکی از این چهار خصلت وقتی است که در گیر می شود ، واذا خاصم فجر ، وقتی دعوا می کند ، بدگویی و زشت گویی و لعنت می کند .

یکی از دلائلی بدبختی ما در ایران همین لفظ لعنت فرستادن است . حتی می گوید : خودم کردم که لعنت بر خودم باد . به خودش هم لعنت می کند .

مجری :

از ادعا تا عمل آقایان وهابی را مشاهده کردید که مدعیان توحید و ادب هستند . مدام ادعا می کنند که ما نه لعن و نه سب و نه مطلبی را خارج از ادب بیان می کنیم . اما ملاحظه فرمودید که چه الفاظ قبیحی را نسبت به مخاطب و نسبت به مقلدین که بسیاری از عزیزان اهل سنت از مقلدین هستند ، به کار می برند . استاد بزرگوار ! اگر شما نظری در مورد این کلیپ دارید ، بیان بفرمایید .

استاد یزدانی :

این آقایان از یک طرف ادعا می کنند که ما اصلا حرف بد نمی زنیم . ادعا می‌کنند که شبکه کلمه در سطحی است که باید طبق قرآن و سنت صحبت کنید . اما می بینیم که رکیک ترین حرف هایی که ممکن است انسان بشنود ، این ها در شبکه کلمه گفته‌اند .

البته این کلیپ فقط از شبکه کلمه بود ، ان شاء الله کلیپ هایی هم از شبکه دیگر هم آماده کرده ایم که پخش خواهد شد .

وهابی‌ها نه تنها به علمای اهل سنت نسبت حرامزاده بودن را داده بودند که به شیعیان هم چنین توهین هایی کرده اند . آقای محمد بن عبد الوهاب در کتاب های متعدد خودش از این نوع توهین به شیعه دارد . از جمله در کتاب مجموع مؤلفات محمد بن عبد الوهاب ، در کتاب رساله فی الرد علی الرافضه ، کتابی که در رد شیعه نوشته است و فحش های بسیار رکیکی در آن بر علیه شیعه بیان کرده . کافی است که فقط کلمه الرافضه را در این کتاب ببینید که بعد از آن چه صفاتی به کار می برد . کتاب تألیف آقای محمد بن عبد الوهاب ، با تحقیق دکتر ناصر بن سعد الرشید ، چاپ احیاء التراث الاسلامی در مکه مکرمه ، صفحه ۳۹ :

وبهذا وأمثاله تعرف أن الرافضه أکثر الناس ترکاً لما أمر الله وإتیاناً لما حرمه وأن کثیراً منهم ناشیء عن نطفه خبیثه موضوعه فی رحم حرام ولذا لا ترى منهم إلا الخبیث اعتقاداً وعملاً وقد قیل کل شیء یرجع إلى أصله .

با این مطالبی که گفتیم ، رافضه شناخته می شود . شیعیان از همه مردم بیشتر اوامر خداوند را ترک کرده و حرام های خدا را انجام دادند . بسیاری از شیعیان از نطفه خبیث درست شده‌اند که در یک رحم حرام گذاشته شده .

محمد بن عبد الوهاب ، رساله فی الرد علی الرافضه ، با تحقیق دکتر ناصر بن سعد الرشید ، ص ۳۹

این توهینی بود که آقای محمد بن عبد الوهاب به شیعیان داشت .

امام ابن تیمیه که آقای حصنی دمشقی گفت بود ، شیطان است ، در کتاب مجموع فتاوای خود ، در جلد ۳۵ که به دستور ملک فهد در سال ۱۴۲۵ چاپ شده ، در صفحه ۱۴۱ می گوید :

ویرون کتمان مذهبهم واستعمال التقیه وقد لا یکون من الرافضه من له نسب صحیح مسلما فى الباطن ولا یکون زندیقا ….

شیعیان به کتمان مذهبشان ، اعتقاد دارند و این که همیشه از تقیه استفاده می کنند . حقیقت دارد که در بین شیعه کسی پیدا نمی شود که نسب صحیح داشته و در باطن مسلمان باشد و زندیق نباشد .

ابن تیمیه ، مجموع فتاوی ، ج ۳۵ ، ص ۱۴۱

می گوید : شیعیان هم نسب درستی ندارند و هم مسلمان نیستند ؛ بلکه زندیق هستند .

این حرف امام آقایان وهابی، ابن تیمیه است که چنین توهین رکیکی را به شیعیان می کند . طبیعی است ، وقتی ابن تیمیه به شیعیان چنین توهینی را کند ، توقعی از امثال البانی نباید داشت . از این کارشناسان شبکه های وهابی چه انتظاری باید داشت که هم خودشان وهم خانواده شان مشخص ومعلوم الحال هستند . طبیعی است که این ها چنین حرف های رکیکی را به شیعیان نسبت دهند .

مجری :

طبیعی است که آقایان وهابی چه در شبکه های وهابی و چه در آثار مکتوبشان ، این ها را از ابن تیمیه گرفته اند و خودشان بارها تصریح می کنند که ما اگر فلان قول را درباره شیعه می گوییم این به استناد فلان کتاب ابن تیمیه است و این چیز خیلی عجیبی نیست . شما فرمودید امام وهابیت است ؛ اما بنده فکر می کنم اگر بگوییم پیامبر وهابیت ، بهتر باشد .

استاد یزدانی :

اگر خدای وهابیت هم بگوییم ، اشکالی ندارد ؛ چون این ها سخن خداوند را به اندازه حرف ابن تیمیه قبول ندارند . چیزی را که ابن تیمیه بگوید ، با این که مخالف صریح قرآن است ، توجیه می کنند وحرف ابن تیمیه را بر سخن خداوند مقدم می کنند . چون توسل ، استغاثه ، تبرک ، شنیدن مرده ، تقلید و تمام مطالبی که ما در تضاد اعتقادات وهابیت با مسلمان ها گفتیم ، از قرآن قابل اثبات است و خداوند به آن صراحت دارد ؛ اما چون ابن تیمیه گفته ، حرف حرف ابن تیمیه است و سخن خداوند درست نیست . پس اگر ما بگوییم ابن تیمیه ، خدای این ها و محمد بن عبد الوهاب ، پیامبر این ها است ، حرف ناحقی نزده ایم .

مجری :

در مورد پیامبری ابن تیمیه ، خودشان از جمله آقای بن باز تصریح کردند که اگر ما به این آگاه نشده بودیم که پیامبر خاتم ، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) است ، قطعا ابن تیمیه است که به نبوت برانگیخته شده .

کتابش هم موجود است و خود آقایان وهابی این مطلب را نقل کرده اند .

استاد یزدانی :

حالا که شما مطرح کردید ، بنده مصدر آن را هم نشان دهم . در کتاب امام ابن باز ، صفحه ۳۳ می گوید :

لو لم نخبر یختام النبوه لقلنا : ان ابن تیمیه نبی ….

اگر به ما نگفته بودند که نبوت پایان یافته ، نظر ما حتما این بود که ابن تیمیه ، پیامبر است .

مثل همان روایتی که نعوذ بالله پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفته باشد : اگر بعد از من پیامبری بود ، او عمر ابن خطاب می شد .

امام ابن باز ، ص ۳۳

 

مجری :

کلیپ دیگری آماده شده که با این بحث در ارتباط است . ما گفتیم که آقایان وهابی که تا این حد فحاش هستند ، استنادشان به ابن تیمیه و آثار ایشان است .

کلیپ ۲ ) :

از شیوخ وهابی :

و من حقیقتا به آن چه شیخ الاسلام (ابن تیمیه ) می گفته ، اعتقاد دارم که روافض ، حمار یهود هستند که در هر فتنه ای یهود بر آن سوار می شود .

مجری :

امیدوارم بینندگان عزیز از چهره این مبلغ و شیخ وهابی ، نترسیده باشند . چون واقعا ما از نگاه کردن به چهره این ها کراهت داریم که در شبکه های وهابی با آن دلار های نفتی اداره می شود ، چنین حرف هایی می زنند و چنین اهانت هایی را به سایر مسلمین می کنند .

استاد یزدانی :

بینندگان عزیز دیدند که این عالم وهابی چه توهینی به تمام شیعیان کرد . این ها نه این که به شیعیان توهین کنند ، به خودشان هم رحم نکردند . همانطور که ما در جلسه قبل گفتیم البانی با شخصیت هایی مثل حسان عبد المنان ، دکتر رمضان البوطی ، آن اهانت ها را کرده بود . ما نباید ناراحت شویم ، از مار چیز دیگری انتظار نمی رود ، اگر نیش نزند باید تعجب کرد و باید شک کند که این مار ، مار تقلبی باشد .

ابن عساکر از علمای بزرگ اهل سنت است که کتابی با بیش از ۶۰ جلد نوشته به نام تاریخ مدینه دمشق و تقریبا تمام تاریخ اسلام را وارد این کتاب کرده است . یعنی به نحوی مرتبط کرده و تمام تاریخ اسلام و روایات را به صورت بسیار زیبایی موضوع بندی کرده . بسیاری از روایاتی که ما گم می کنیم ، در تاریخ مدینه دمشق با کلمات و تعابیر مختلف آورده و واقعا شخصیت عظیمی دارد .

یک سلفی بر علیه ایشان کتابی با عنوان جمع الجیوش والدساکر علی ابن عساکر ، نوشته محمد فوزی حسن سعد و عنوان رساله ماجستر چاپ است . در صفحه ۳ از این کتاب علت نامگذاری کتاب را می گوید :

فاردت ان ابین ذلک (واوضحه) واشهره وافضحه وسمیته جمع الجیوش والدساکر علی ابن عساکر حیث بال وخری وتعصب للاشعری .

من می خواستم توضیح دهم که چرا این کتاب را جمع الجیوش والدساکر علی ابن عساکر گذشته ام. به این علت که آقای ابن عساکر در این کتاب در حقیقت ادرار و مدفوع کرده و چون به اشاعره تعصب داشته .

محقق در پاورقی توضیح می دهد :

هذا عبر المؤلف بقوله « بال وخری » حیث ان المؤلف یری ان ما کتبه ابن عساکر فی دفاعه عن ابی الحسن الاشعری ورده علی ابی علی الاهوازی کانه بال وخری فی ذلک .

مؤلف این حرف را که زد (بال وخری ) ، نظرش این بود که ابن عساکر کتابی در دفاع از ابوالحسن اشعری و در رد ابی علی اهوازی نوشته . در این کتاب ، بول و مدفوع کرده است .

محمد فوزی حسن سعد ، جمع الجیوش والدساکر علی ابن عساکر ، ص ۳

آقایان ادب شما این است؟ !!!

این آقای سلفی به شخصیتی مثل ابن عساکر چنین توهینی کرده است . بنده اصلا نمی دانم که این مسأله را چگونه توجیه کنم . به نظر شما قابل توجیه است ؟؟

مجری :

جالب این جا است که با این کتاب به درجه بالاتر علمی می رسند و آقایان وهابی همین گونه دکترا و فوق لیسانس می گیرند .

استاد یزدانی :

باز از آقای ابن تیمیه مطلب دیگری داریم که تمام کسانی که با ابوبکر و عمر مخالفت و از آن ها اعلام برائت می کنند ، نعوذ بالله ، حرامزاده هستند .

حرف بسیار تندی است که جای شگفتی دارد که از عالمی مثل ابن تیمیه که به اصطلاح مسلمان است . انسان از یک کافر چنین انتظاری ندارد و یک کافر چنین حرفی را نمی زند . حال اگر شخصی به هر دلیلی ابوبکر را دوست ندارد ، چه دلیلی است که باید حتما آن ها را دوست داشته باشیم؟

کتاب منهاج السنه که علمای اهل سنت تصریح کرده‌اند ، این کتاب منهاج السنه نیست ؛ بلکه منهاج البدعه است . تألیف ابن تیمیه ، با تحقیق دکتر محمد رشاد سالم ، جلد ۴ ، صفحه ۵۹۲ :

وجمهور بنی هاشم یتولون أبا بکر وعمر ولا یتبرأ منهم صحیح النسب من بنی هاشم إلا نفر قلیل بالنسبه إلى کثره بنی هاشم …

جمهور بنی هاشم ، ابوبکر و عمر را دوست داشتند . کسی از بنی هاشم که نسب صحیحی داشت ، از ابابکر و عمر بیزاری نجست ، مگر افراد کمی که هم نسب صحیحی داشتند و هم از ابوبکر اظهار برائت کردند .

کدام یک از بنی هاشم، ابوبکر را دوست داشتند ؟ اگر دوست داشتند ، چرا بنی هاشم با ابوبکر و عمر هیچ وقت بیعت نکردند؟ . جمهور بنی هاشم و حتی تمام بنی هاشم ، حتی پسر ابولهب که از نخاله های بنی هاشم بود با ابوبکر و عمر بیعت نکردند . این حرف تهمت و دروغ است .

این حرف ابن تیمیه چه معنایی دارد؟ . یعنی کسانی از بنی هاشم که از ابوبکر و عمر اظهار برائت کردند ، نعوذ بالله ، نسب صحیحی نداشتند به طریق اولی کسانی غیر از بنی هاشم بودند و از ابوبکر و عمر اظهار برائت کردند ، نسب صحیح نداشتند . بسیاری از صحابه بودند که تا آخر عمر با ابوبکر و عمر ، بیعت نکردند . بلال بن رباح حبشی ، صحابی جلیل القدر رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، جابر بن عبد الله انصاری ، عمار بن یاسر ، ابوذر غفاری ، سلمان فارسی ، قیس بن سعد و بسیاری از صحابه اصلا با این ها تا آخر عمر بیعت نکرد ، در فتنه ای هم شرکت نداشتند و به دستور امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) سکوت کردند و به هیچ وجهی با این ها خوب نبودند .

اگر این طور که ابن تیمیه می گوید ، نسب مخالفان ابوبکر صحیح نباشد . توهین و جسارت بسیار بزرگی به صحابه است ؛ حتی اگر ما یک نفر از صحابه مصداق آن باشد. اگر این سخن را من به عنوان یک شیعه بگویم ، مثلا بگویم مغیره بن شعبه حرامزاده بوده ، در حالی که یقین هم دارم ، تمام این آقایان صدایشان بلند می شود که شما به صحابه جلیل القدر توهین کردید .

اما ابن تیمیه به تمام مخالفان ابوبکر و عمر دقیقا همین مطلب را گفته که نسب این ها ، صحیح نبوده .

این توهین بسیار رکیکی است که ابن تیمیه به صحابه دارد .

مجری :

ما از دوستداران ابن تیمیه درخواست می کنیم که نظر خود را در مورد این که آیا همه مخالفان ابوبکر و عمر حرامزاده هستند با ما در میان بگذارند. برخی از صحابه هم بودند که با یکدیگر اختلاف داشتند . از جمله با ابوبکر و عمر اختلاف داشتند ، تکلیف این ها چیست ؟

کلیپ بعدی که برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم ، کلیپی است که در نوع خود شاید بعضی ها اصلا باور نکنند که در این کلیپ یک شیخ وهابی تکفیری است که این سخنان را بیان می کند .

کلیپ ۳ ) :

مبلغ وهابی تکفیری در القصیر سوریه :

ای علمای اهل سنت ! لعنت خدا بر شما باد !!!! لعنت خدا بر تو ای یوسف قرضاوی !

لعنت خدا بر تو ای منافق ! ای کذاب ! ای دجال ! ای احمد الاسیر ! ای خائن !

لعنت خدا بر علمای اهل سنت ! ای علمای اهل سنت کجایید ! ای یوسف القرضاوی کجایی که مسلمین ذبح می شوند ؛ ای خائن !

لعنت خدا بر شما ای حکام عرب و در رأس شما محمد مرسی خائن .

لعنت خدا بر اخوان المسلمین . ان شاء الله اخوان المسلمین سقوط می کند .

مجری :

آقایان وهابی زمانی که کارشان به بن بست می خورد ، آن هم در القصیر سوریه که در حال سقوط بود ، چنین سخنرانی هایی را در مساجد آن جا انجام دادند تا شاید بقیه را تحریک کنند که در کنار آن ها القصیر سقوط نکند و در دست تکفیری ها و ناصبی ها باقی بماند .

به هر حال کلیپ جالبی بود و همچنین مهر تأییدی بود هم بر اقوالی که در جلسه قبل خواندیم و هم اقوالی که امشب خوانده شد .

استاد یزدانی :

آقایان وهابی خیلی صریح و روشن علیه بعضی از مذاهب اهل سنت حرف زدند و فحاشی های رکیکی دارند . کلیپی را پخش کردید که آن شیخ وهابی به شیعیان حمیر الیهود گفته بودند ، دقیقا چیزی شبیه احناف دارند .

جماعت تبلیغ همه اهل سنت را خصوصا اهل سنت ایران می شناسند که گروهی از طلاب علوم دینی هستند که شهر به شهر و خانه به خانه و چهره به چهره با مردم صحبت و تبلیغ می کنند . آقایان وهابی به شدت از این ها ناراحت هستند و علیه این ها کتاب های متعدد از جمله کتاب القول البلیغ نوشته اند .

در کتاب نظره عابره اعتباریه ، تألیف استاد سیف الرحمن احمد ، چاپ دار الحدیث مدینه منوره ، صفحه ۵۸ می گوید :

لقد صدق من قال ان یهود هذه الامه هم الشیعه وان یهود اهل السنه هم المقلدون الجامدون وخاصه بعض الاحناف ….

راست است کسی که گفته شیعه یهود امت است ( در کلیپ هم دیدیم که همین حرف را به صورت بی ادبانه تر آن شیخ وهابی گفت ) یهود اهل سنت همین مقلدین متعصب هستند . به خصوص بعضی از احناف .

استاد سیف الرحمان احمد ، نظره عابره اعتباریه . ص ۵۸

این نص کلام این آقای وهابی است که بیان کردیم .

باز در کتاب القول البلیغ فی التحذیر من جماعه التبلیغ ، تألیف حمود بن عبدالله بن حمود التویجری ( همان آقای تویجری که آقای البانی حرف های خیلی تندی بر علیه او نوشته زده بود ، با این که ایشان وهابی است) متوفای ۱۴۱۳ هـ ، چاپ دار العثیمین ریاض ، صفحه ۲۰ :

لقد صدق من قال ان یهود هذه الامه هم الشیعه وان یهود اهل السنه هم المقلدون الجامدون وخاصه المثال هؤلاء التبلیغیین الذین یناصرون الجهل والتقلید الجامد ….

راست است کسی که گفته شیعه یهود امت است و یهود اهل سنت ، همین مقلدین متعصب هستند.

در این جا «خاصه بعض الاحناف» را نیاروده است . به همین دلیل آقای البانی گفته بود که آقای تویجری ، انسان خوبی نیست ؛ چون در این جا مطلب را تحریف کرده بود .

حمود بن عبد الله بن حمود التویجری ، القول البلیغ ، چاپ دار العثیمن ریاض ، ص ۲۰

از این گذشته شخصی است به نام شمس سلفی افغانی که کتابی به نام الماتریدیه موقفهم من توحید الاسماء والصفات ، (این کتاب را علیه ماتریدیه نوشته است ) چاپ مکتبه الصدیق طائف ، صفحه ۳۶۹ در مورد علامه خلیل احمد سهارنپوری صحبت می کند :

(خلیل احمد سهارنپوری را همه علما و حتی عوام اهل سنت جنوب ایران ، پاکستان ، هندوستان می شناسند .)

العلامه خلیل احمد بن مجید علی الهندی السهارنفوری الصوفی الدیوبندیه (۱۳۴۶هـ ) من کبار ائمه الدیوبندیه وصاحب بذل المجهود شرح سنن ابی داود .

علامه خلیل احمد بن مجید علی هندی سهانفوری صوفی دیوبندی متوفای متوفای ۱۴۳۶ هـ از بزرگان ائمه دیوبندیه و صاحب کتاب بذل المجهود شرح سنن ابی داود بود .

در صفحه بعد می گوید :

قلت : کان مع امامته وتفوقه فی العلوم شدید التعصب للمذهب الحنفی صوفیا خرافیا عنده کثیر من بدعهم کما کان عنده بدع قبوریه ….

وکان ایضا شدید العداوه للحرکه السلفیه …

با این که امام بود و در علوم خیلی متبحر بود ؛ اما تعصب شدیدی در مذهب حنفی داشت ، صوفی و خرافی بود و بدعت های زیادی مثل همان بدعت های که نزد قبر پرست ها هست ، داشت ….

به شدت دشمن حرکت سلفی ها در پاکستان و هندوستان بود و سد عظیمی در برابر آقایان سلفی و وهابی بود ….

شمس سلفی افغانی ، الماتریدیه موقفوهم من توحید الاسماء والصفات ، چاپ مکتبه الصدیق طائف ،ص ۳۶۹

پس از نظر این سلفی ، خلیل احمد سهارنپوری ، صوفی ، خرافی و بدعت گذار و قبر پرست بود . این هم توهین و جسارتی بود که به آقای خلیل احمد سهارنپوری می‌کند .

مجری :

کلیپ دیگری آمده شده از فحاشی های شبکه های فارسی زبان از شخصیتی که برای شما عزیزان شناخته شده است .

کلیپ ۴ ) :

کارشناس وهابی شبکه وهابی :

این ها که دروغ است ، این ها افترائات شما است ، احمق !!! این حماقت های شما است ، این بی شرفی و کودنی شما است . تو سنی نیستی !! تو دروغ می گویی !!! یک نفهم گاوی که شارژت کردند تا در این جا فحاشی کنی !!!! مردک کثیف پلید !!!

گوش کن پلید کثیف !!! ای نجس های رافضی !!! که لعنت خدا بر شما و بر کسانی باد که این حرف ها را به شما یاد داده اند . چقدر باید انسان بی شعور باشد ، چقدر انسان باید بی شرف باشد که شما را خر کرده و سوارتان شدند .

همین حرف دلیل بر حماقت و نادانی شما است . ابوبکر وقتی چنین حرفی را می زند ، به یک نفهم گاویی مثل تو نمی زند . آقا ! جوابم را بده . نفهم ! نفهم ! گاو الله جوابم را بده !!!!

می گن ؟ آن هایی که می گویند با تو غلط کردند !!!

برو گمشو کثافت !!!! برو گمشو !!!!

بیننده : آقای شریفی تماس گرفتند و گفتند مناظره بکنید .

کارشناس وهابی : آقای شریفی غلط کردند و شما که واسطه ایشان هستی هم غلط کردی !!!!

احمق ! جواب من را بده . تو حرف نفهم !!! بی شعور !!!

مجری :

ما از پخش این کلیپ از شما بینندگان عزیز شیعه و سنی ، معذرت می خواهیم ؛ چون ما مجبور هستیم که برای اقوالی که در برنامه مطرح می کنیم ، تأییدیه داشته باشیم .

استاد یزدانی ! اگر در باره این کلیپ نظری دارید ، بیان بفرمایید .

استاد یزدانی :

البته خدمت شما عرض کنم که این کلیپی را که از این کارشناس وهابی پخش کردید ، ملایم ترین فحش هایی است که جمع کرده بودید . بنده در صفحه انیستاگرام خودم دو تا از کلیپ های این آقا را دارم که فحش های بسیار رکیکی است که واقعا از یک انسان بعید است که چنین فحش های رکیکی به بیننده در یک برنامه زنده ، با سه وجب ریش و با آن همه کبکه و دب دبه ، بدهد .

از مکتب ابن تیمیه و وهابیت بیش از این انتظار نمی رود . وقتی خود ابن تیمیه این فحش های رکیک را به مخالفین ابوبکر و به شیعیان می دهد و تمام شیعیان را متهم به حرامزاده بودن می کند ، ملازاده که الان نماد ابن تیمیه است و وقتی چهره ایشان را انسان می بیند ، به یاد ابن تیمیه می افتد ، طبیعی است که چنین فحش های رکیکی بدهد . البته ما از بینندگان عزیز عذر خواهی می کنیم .

مجری :

نمونه هایی از کلیپ های شبکه های وهابی عربی برای شما آماده کردیم که یکی از چهره های آشنا است . آقای عرعور که پای ثابت فحاشی ها همیشه هست . ما هفته قبل هم کلیپی از ایشان پخش کردیم . امروز هم کلیپ دیگری از فحاشی ها و اهانت های زشت از این شیخ وهابی ناصبی آماده شده است که با هم می بینیم .

کلیپ ۵ ) :

بخشی از فحاشی های مبلغ وهابی مشهور ، عدنان العرعور :

به خدا قسم اگر یک سگ بودی ، ذره ای وفا در تو می بود . تو و کسانی که با تو هستند ، اگر سگ بودید ، ذره ای از خیر و خوبی در شما می بود . اما فکر نمی کردم که بعضی از مردم اخلاقشان از سگ هم پست تر باشند .

مجری :

مشاهده کردید که این شیخ وهابی حتی به ملیت ها هم اهانت می کنند . به ملت عراق ، ملت یمن که می خواهند مطالبات خود را پیگیری کنند . و می بینیم که این شخص وهابی به تمام یک ملت ، آن هم نه نسبت های عادی ؛ بلکه نسبت های بسیار زشت و رکیک می‌دهد.

استاد یزدانی :

ما از ابن تیمیه نشان دادیم که ابن تیمیه به صحابه ای که مخالف ابوبکر بودند ، چه حرف زشت و رکیکی زده بود . محمد بن عبد الوهاب هم در مقابل ابن تیمیه کم نمی آورد و حرف بسیار رکیکی را نسبت به صحابه دارند .

در کتاب مجموعه مؤلفات محمد بن عبد الوهاب در کتاب مختصر سیره الرسول ، تألیف شیخ محمد بن عبد الوهاب ، با تحقیق عبد الرحمن بن ناصر البراک ، عبد العزیز بن عبد الله الراجحی ، محمد العلی البراک ، صفحه ۳۱۴ ، در مورد کسانی که مخالف عثمان بودند ، می گوید :

السنه الثالثه والثلاثون . وفیها : ذکر أهل العراق عثمان بالسوء ، وتکلموا فیه بکلام خبیث فی مجلس سعید بن عامر . فکتب فی أمرهم إلى عثمان . فکتب یأمره بإجلائهم إلى الشام . فلما قدموا على معاویه أکرمهم وتألفهم . ونصحهم . فأجابه متکلمهم بکلام فیه شناعه . ثم نصحهم فتمادوا فی غیهم وجهالتهم وشرهم . فنفاهم معاویه عن الشام . وکانوا عشره : کمیل بن زیاد ، والأشتر النخعی – مالک بن یزید – وعلقمه بن قیس النخعی ، وثابت بن قیس النخعی ، وجندب بن زهیر العامری ، وجندب بن کعب الأزدی ، وعروه بن الجعد ، وعمرو بن الحمق الخزاعی ، وصعصعه بن صوحان ، وأخوه زید بن صوحان ، وابن الکَوَّاء .

حوادث سال ۳۳ هـ :

مردم عراق از عثمان بدگویی کردند و حرف های بسیار بدی در مجلس سعید بن عامر در مورد عثمان زدند . عثمان برای سعید بن عامر نامه نوشت و دستور داد که آن ها را به شام تبعید کنند . اما معاویه این افراد را خیلی اکرام و نصیحت کرد . ولی آن ها نصیحت معاویه را هم با حرف های رکیکی جواب دادند . دوباره نصیحت کرد . (چه انسان با شخصیتی است که فقط نصیحت می کند و اصلا کسی را نمی کشد !!!! ) اما این افراد در ضلالت و گمراهی و شرارت خود مداومت کردند و این کار ها را ادامه دادند. این افراد ده نفر بودند . از جمله کمیل بن زیاد ، یار وفادار امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) مالک اشتر نخعی ، علقمه بن قیس نخعی ، ثابت بن قیس نخعی ، جندب بن زهیر عامری ، جندب بن کعب عامری ، عروه بن جعد ، عمرو بن حمق خزاعی ، صعصعه بن صوحان ، و برادرش زید بن صوحان و ابن کواه .

محمد بن عبد الوهاب ، مختصر السیره الرسول ، ص ۳۱۴

اکثریت این ها از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هستند . صعصعه بن صوحان و برادرش که صد در صد از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است که در زمان آن حضرت ایمان آورد و مسلمان شد . عمرو بن حمق را بعضی گفته اند که از اصحاب بدر است . جندب بن کعب و جندب بن زهیر از اصحاب پیامبر (صلی الله علیه و آله) بودند ؛ حتی بعضی ها مالک اشتر را هم از صحابی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می دانند ، هر چند که عده ای قبول ندارند ؛ اما بعضی ها گفتند که ایشان هم رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را درک کرده .

این ها از اصحاب پیامبر (صلی الله علیه و آله) هستند. با این حال آقای محمد بن عبد الوهاب گفته این افراد در ضلالت و گمراهی و شرارت خود مداومت کردند .

بنده بعضی از این افراد را معرفی کنم .

× عمرو بن حمق

در کتاب الاصابه فی تمییز الصحابه ، تألیف ابن حجر عسقلانی ، متوفای ۸۵۲ هـ ، جلد ۷ ، با تحقیق دکتر عبد الله بن المحسن الترکی ، صفحه ۳۶۳ ، حرف العین قسم الاول (نه تنها پیامبر (صلی الله علیه و آله) را دیدند ؛ بلکه از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روایت هم دارند .

 عمرو بن الحمق بفتح أوله وکسر المیم بعدها قاف بن کاهل ویقال الکاهن بن حبیب بن عمرو بن القین بن رزاح بن عمرو بن سعد بن کعب بن عمرو الخزاعی الکعبی قال بن السکن له صحبه …

ابن سکن گفته عمرو بن حمق صحابی بوده .

در ادامه روایاتی را بیان می کند تا جایی که روایت را از ابن اسحاق نقل می کند :

وقد وقع فی الکنى للحاکم أبی أحمد فی ترجمه أبی داود المازنی من طریق الأموی عن بن إسحاق ما یقتضی أن عمرو بن الحمق شهد بدرا ….

این روایت اقتضاء می کند که عمرو بن حمق در جنگ بدر هم حاضر بوده

ابن حجر عسقلانی ، الاصابه ، ج ۷ ، با تحقیق دکتر عبد الله بن عبد المحسن الترکی ، ص ۳۶۳

روایت را رد هم نمی کند . در باره روایت قبلی می گوید : سند روایت ضعیف است ؛ اما در این روایت که ثابت کرده عمرو بن حمق در جنگ بدر بوده ، ردیه‌ای ندارد . در جنگ بدر و احد هم که نباشد ، در صلح حدیبیه که بوده . در هر صورت صحابی بوده و حداقلش این است که در فتح مکه حضور داشته و قبل از معاویه ایمان آورده ، که معاویه را خال المؤمنین می گویند ؛ اما عمرو بن حمق خزاعی که در تمام جنگ های پیامبر (صلی الله علیه و آله) و در تمام جنگ های امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) حضور داشته و در رکاب آن حضرت شمشیر زده ، می شود : فتمادوا فی غیهم وجهالتهم وشرهم .

× جندب بن کعب

در کتاب الاصابه ، جلد ۷ ، صفحه ۲۵۲ :

جندب بن کعب بن عبد الله بن جزء بن عامر بن مالک بن دهمان الأزدی الغامدی أبو عبد الله وربما نسب إلى جده وهو جندب الخیر وهو قاتل الساحر تقدم فی ترجمه جندب بن زهیر قال بن حبان جندب بن کعب الأزدی له صحبه …

ایشان هم جزء اصحاب رسول خدا(صلی الله علیه و آله) است و همان کسی که قاتل ساحر در زمان حضرت امیر (علیه السلام) بود .

ابن حجر عسقلانی ، الاصابه ، ج ۷ ، ص ۲۵۲

اگر بینندگان عزیز فیلم امام علی (علیه السلام) را دیده باشند ، شروع فیلم با کشتن یکی ساحر است که توسط جندب بن کعب صورت می گیرد . ایشان صحابی بوده ؛ اما چون با عثمان مخالف بوده ، به این دلیل ایشان گمراه ، شرور و جاهل بوده . توهین و جسارت به صحابه از این بالاتر هم می شود ؟؟!!!

همین طور کمیل بن زیاد ، مالک اشتر هستند . از این ها بدتر این که ، محمد بن عبد الوهاب در بعضی از کتاب های خود بعضی از صحابه را تکفیر کرده . در کتاب کشف الشبهات ، تألیف محمد بن عبد الوهاب ، با تحقیق یاسر برهامی و طلعت مرزوق ، چاپ عربستان سعودی ، صفحه ۲۹ بحث در این باره است که :

أما سمعت الله کفرهم بکلمه مع کونهم فی زمن رسول الله (ص) ویجاهدون معه ویصلون ویزکون ویحجون ویوحدون . وکذلک الذین قال الله فیهم : (قل أبالله وآیاته ورسوله کنتم تستهزئون ، لا تعتذروا قد کفرتم بعد إیمانکم) سوره التوبه آیه ۶۵ ، ۶۶ . فهؤلاء الذین صرح الله فیهم أنهم کفروا بعد إیمانهم وهم مع رسول الله (ص) فی غزوه تبوک …

ومن الدلیل على ذلک أیضاً ما حکى الله عن بنی إسرائیل مع إسلامهم وعلمهم وصلاحهم ؛ أنهم قالوا لموسى : (اجعل لنا إلها کما لهم آلهه) سوره الأعراف آیه ۱۳۸ . وقول أناس من الصحابه ( اجعل لنا ذات أنواط ) فحلف النبی (ص) أن هذا نظیر قول بنی إسرائیل اجعل لنا إلهاً …

بعضی ها به آقای محمد بن عبد الوهاب اشکال می کنند که چرا شما اهل سنت را تکفیر می کنید؟ ایشان در جواب می گویند : فقط اهل سنت کافر نیستند ؛ بلکه صحابه هم کافر بودند . دلیلش هم بعضی از آیات قرآن کریم است که خداوند در باره آن ها فرمود : بعضی از صحابه مسلمان بودند و بعد از اسلامشان کافر شدند . نشنیدی که خداوند با صراحت می گوید که این ها کافر شدند ، با این که در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بودند و با ایشان جهاد کرده و با ایشان نماز خوانده و زکات داده و حج انجام داده و موحد هم بودند .

یعنی بالاترین درجه از صحبت را داشتند ؛ اما در عین حال کافر بودند . در ادامه آیه ۶۵ و ۶۶ سوره توبه را مثال می زند و می گوید :

آن ها کسانی هستند که خداوند بر کفرشان بعد از ایمان ، صراحت دارد . در حالی که این ها در جنگ تبوک پیامبر (صلی الله علیه و آله) را همراهی می کردند .

در ادامه آیه ۱۳۸ سوره مبارکه اعراف را بیان کرده و می گوید :

بعضی از صحابه به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می گفتند : شما که بت تراشی‌تان خوب است ، نعوذ بالله ، برای ما بت بتراش . رسول خدا (صلی الله علیه و آله) قسم یاد کرد که مثل این ها همان مثل قوم بنی اسرائیل است که به حضرت موسی گفت : ای موسی ! برای ما یک خدای جدید قرار بده ( آن خدا دور است و ما که نمی توانیم ببینیم . گوساله سامری درست کن که صدا بدهد )

محمد بن عبد الوهاب ، کشف الشبهات ، با تحقیق یاسر برهامی و طلعت مرزوق ، چاپ عربستان ، ص ۲۹

می گوید : بعضی از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هم این سخن را گفتند . اگر بنده این حرف را علیه اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بزنم ، بنده را ترور و توهین و تحقیر می کنند . به بنده در شبکه های خود فحش های رکیک می زنند ، قطعا چنین کاری خواهند کرد . اما آقای عبد الوهاب در کتاب خود برای توجیه این که چرا ما اهل سنت را تکفیر می کنیم ، می گوید : فقط سنی ها که کافر نیستند ؛ بلکه صحابه هم کافر بودند و به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می گفتند : برای ما بت بتراش یا این که بعضی از صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله) بودند که خدایی از خرما درست می کردند . شب ها آن را زیر سر می گذاشتند و روز آن را برای غذا می خوردند و دوباره شب خدای دیگری از خرما درست می کردند . این ها هم از پیامبر (صلی الله علیه و آله) می خواستند که چنین خدایی برای آن ها بسازد .

این حرف محمد بن عبد الوهاب در باره صحابه است که واقعا زشت ترین و رکیک ترین فحش هایی که می توان به صحابه داد . ما قضاوت را به عهده بینندگان عزیز قرار می دهیم .

مجری :

این در نوع خود جالب بود که از یک طرف می گویند قرآن تمام صحابه را تحسین کرده و آن ها را عادل شمرده ؛ اما محمد بن عبد الوهاب معتقد است که قرآن بعضی از صحابه را تکفیر کرده .

استاد یزدانی :

نه ، این ها اگر بخواهند در جایی شیعه را تکفیر کنند ، می گویند : کلهم اهل الجنه ، همه صحابه اهل بهشت هستند . یا این که کلهم علی سرر متقابلین ، اما در جایی که از آن ها بپرسند که چرا مسلمان ها را تکفیر می کنید ، می گویند : فکر نکنید که ما فقط مسلمان ها را تکفیر می کنیم ، بعضی از صحابه با این که حج می کردند ، در جنگ ها همراه پیامبر(صلی الله علیه و آله) بودند ؛ حتی در جنگ تبوک هم حضور داشتند ، پشت سر پیامبر (صلی الله علیه و آله) نماز می خواندند ؛ در عین حال کافر بودند . البته شاید بعضی این مطالب درست باشد ، آن جایی که در بازگشت از جنگ تبوک ، آن دوازده نفر می خواستند رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را ترور کنند . شاید مقصودش آن اشخاص باشد .

مجری :

از طرف دیگر هم دارند که اگر کسی به صحابه طعن بزند ، زندیق است .

استاد یزدانی :

اوزاعی تصریح کرده است که هر کس یکی از صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را طعن بزند ، فانه زندیق ؛ زندیق است .

مجری :

این قضاوتش بر عهده بینندگان عزیز که آیا محمد بن عبد الوهاب داخل این حکم هست یا خیر ؟ کلیپ بعدی خیلی به این آقایان وهابی و سلفی مرتبط است . این کلیپ از یکی از مبلغین و شیوخ مشهور وهابی است .

کلیپ ۶ ) :

محمد حسان و سب عمرو بن حمق صحابی :

و این که ما چیزی جز نصرت اسلام را نمی خواهیم ؛ همان طور که شما الان خواهید دید که فردی احمق و وقیح یعنی عمرو بن الحمق خزاعی به عثمان ۹ ضربه زد و می گفت : به عثمان ۹ ضربه زدم که سه ضربه آن برای خدا بود و ۶ ضربه آن به خاطر کینه ای بود که از عثمان در دل داشتم و اگر این انسان دروغگو و وقیح و مجرم و خبیث راست می گفت ، باید می گفت : ۹ ضربه به خاطر کینه ای که از او در دل داشتم ، به عثمان زدم و اصلا چیزی برای خدا در این کار نبوده و چگونه برای قتل عثمان می تواند کاری در راه خدا صورت بگیرد .

مجری :

این کلیپ هم خیلی جالب بود که آقای محمد حسان ، یک صحابی را سب می کند . نظر شما در این باره چیست ؟ آیا ایشان هم زندیق هست یا خیر ؟

استاد یزدانی :

ما مقدمه و صغری و کبری را می گوییم ؛ اما در باره آن قضاوتی نمی کنیم . ایشان در مورد عمرو بن حمق خزاعی که نشان دادیم از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است و از کسانی است که هم عثمان را انتخاب کرده بودند و همین ها هم عثمان را نمی خواستند و در قتل عثمان هم مشارکت داشتند. به هر حال اگر واقعا انتخاب خلیفه به دست مردم است ، عزل خلیفه هم باید به دست مردم باشد . تمام مردم از تمام شهر های کشورهای اسلامی آمده و با عثمان مخالف بودند . عثمان هیچ موافقی غیر از خودش و خانواده اش نداشت که در خانه مانده بودند . این صحابی آمده و عثمان را کشته و در کتاب های اهل سنت است که خودش گفته : به عثمان ۹ ضربه زدم . که ۶ ضربه آن را به خاطر کینه ای که از او داشتم ، زدم و سه ضربه دیگر را به خاطر خدا زدم .

عمرو با ۹ ضربه ، عثمان را کشت . ایشان از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است و این آقای وهابی از این قضیه به شدت ناراحت است و این روایت را دیده و به شدت عصبانی است و فحش های رکیکی به این صحابی جلیل القدر رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) زد . هر کس هم که به یکی از صحابه طعن زند ، زندیق است .

مجری :

کلیپ دیگری آماده کردیم که نسخه جدیدی از فحاشی های مدعیان توحید در شبکه های فارسی زبان است که خود این ها به یکدیگر می دهند .

کلیپ ۷ ) :

بیننده :

شما چقدر درس خوانده اید که من بتوانم با شما صحبت کنم .

کارشناس وهابی : این به شما ربطی ندارد .

بیننده : در مذاهب اربعه چقدر تسلط دارید ؟

کارشناس وهابی : من دروس دینی نخوانده ام .

بیننده : پس چرا در این شبکه پاسخ مسائل دینی مردم را می دهید ؟

کارشناس وهابی : این به شما ربطی ندارد .

محمد انصاری از زبان ملازاده :

آقایان که کودتا کردند ، همه از رفقای من بودند . آقای انصاری ، آقای حیدری ، آقای عباسی ، همه این ها . فقط برای دنیا !!!

بعدا فهمیدم ایشان را هم وصال ناحق کوتاه کردند و اموال را چاپیدن .

از خودتان و انصاری و باند انقلابیتان بپرسید ، وقتی بر علیه وصال کودتا کردید ، چه فرقی کرد .

کسی که خود ما را بفروشد ، دیگران را نمی فروشد . از این واضح تر چه بگویم ؟ همین انصاری نزدیک ترین رفیق ما بود .

این هم امضای حیدری و انصاری و ماجد عباسی که وقتی کودتا کردند …

سایت ما را بر خلاف قراردادی که بسته بودیم ، غصب کرده . پول ها را که غصب کردند ، سایت را هم غصب کردند .

انصاری یک فتنه ای را به پا کرده که شما نمی دانید تا به همین جایی که هست ، برسد . یک فریبکار ، یک مکار ، یک دروغگو !!!!

همین سایتی که از آن استفاده می کنم ، سایت وصال فارسی ، در آخرین قرارداد امضاء شده که به ما تحویل داده شود . این را هم غصب کردند ، یک مشت چپاولگر ، یک مشت خائن !!!

این ایمیل به دست انصاری و امثال انصاری و بقیه چپاولگران با کل سایت دزدیده شده ، برخلاف قرارداد نوشته شده . این آقایی که می خواهد شیعیان را هدایت کند ، اول خودش را هدایت کند . به این معنا که اول خودش دست از این کار ها بردارد . !!!

انصاری شاگرد من است ؟ اعوذ بالله که انصاری و امثال انصاری شاگرد من باشد . این مفسد ها شاگرد من هستند ؟ اما فتنه اش ، فساد بزرگش ، سه نفر همکاری می کردند که یکی از آن ها انصاری است .

دیدم که حیدری و انصاری ، به خصوص انصاری و ماجد عباسی ، گویا من این ها را نمی شناسم . این ها یک شبه دشمن شده اند . گرگ شدند ، پول ، طمع ، امید مستشان کرده !!!

بارها گفتم که شبکه وصال ناحق ، از پول نادرست بنا شده ، از پول چپاول است ، پول هایی که از بنده کندند.

همین گوساله ها و کسانی که پشت سرشان است ، اموال را چاپیدند . چپاولگران وصال ناحق بر سر کسانی که رفیق ما بودند ، کلاه گذاشتند .

همچنانکه تلویزیون ناحق وصال حق ، با پول غصبی بنده درست شده !!!

این ها با پول وصال فارسی ایجاد شده اند !!!

وصال ناحق با پول چه کسی بنا شده ؟ همین اصولی که شما از آن حرف می زنید . ای که چقدر شما دروغگویید !!! حرف ما این است که شما با پول دزدی ، با پول چپاول ، تلویزیون زدید . حرف ما این است که به زور به قدرت . ای که چقدر پست شدید که این طور دروغ می گویید .

شبکه ولایت کلیپ درست می کند ؟ خب درست کند . چه اشکالی دارد . آقا فلانی دزد است . دزد که نباید برنامه ساز شود ؟

شما را به خدا ، کدام بی عقل است که به دست انصاری هدایت شود . کسی که درس نخوانده ، کسی که ؟؟؟؟ است . این ها یک مشت کلیپ درست کردند که نه هدایت شده . شما دروغ می گویید ، همان طور که کلیپ دزدید ، هدایت شده هم می دزدید !!! بر پول من خنجر می زنم . آقا شهادت گویا را می دزدند . شهادت گویا را می دزدند و می فروشند . همان هایی مثل وصال ناحق که به ناحقی و نامردی آن قدر رنج و عذاب به ما داد .

آقا به دروغ و نیرنگ تلویزیون به دست گرفته . انصاری فریبکار ، هر کس با او مخالفت کند ، برو بیرون . برنامه کردی به همین خاطر وصل نیست . باید ولایت این بی سواد را داشته باشند ، به خاطر فریبکاری ها و نیرنگ های زیادی که داشته !!!

می خواهم بدانم آیا انصاری و وصال حق با وصال فارسی فامیل هستند ؟ اصلا و ابدا ، این کجا و آن کجا ؟ انصاری یک فرصت طلب است که در ضربه زدن به ما ، او و رفقایش ماجد عباسی و قبلا هم حیدری که آقای حیدری کنار کشید ، نه به خاطر ما ؛ بلکه به خاطر مصالح خودش . در ضربه زدن به ما و چپاول پول هایی که در این تلویزیون در طول ده سال جمع کرده بودیم ، فتنه های بزرگی به پا کرد . خداوند به حسابش برسد . بی سواد است ، به زور می خواهد جای عالمان بنشیند . هنوز حجت الاسلام را اجت الاسلام می گوید . هنوز حجت و اجت را فرق قائل نیست . قبل از این ها ، هر کاری کردیم که این اجت را درست کن ، نشد که نشد .

همین آقای انصاری که می گوید : اگ گو ، حق را اگ می گوید . هنوز فرق بین همزه و الف را نمی داند . این آقا هنوز نمی تواند ،آ و عا را اصلاح کند . همیشه می گوید اضرت ، اضرت چیست ؟ حضرت. این که نمی تواند اصلاح کند ، می خواهد با قزوینی مناظره کند . دعوتگر این قدر خوار باشد ، این قدر ذلیل باشد . دین شده هر ملا و هر بچه و نا اهلی و هر درس نخوانده پارچه فروشی که در پارچه فروشی شکست خورده ، بیاید دعوتگر شود .

انصاری که درس نخوانده ، می خواهد این ها را عاجز کند . انصاری کوچکتر از این است که بخواهد این ها را عاجز کند . بله ، من می گویم بی سواد است ، می گویم سواد ندارد . سواد مناظره با شیعه را ندارد.

این پارچه فروش که تا دیروز مردم را با پارچه فروشی ، فریب می داد ، الان تلویزیون به دستش آمده . از کجا ؟ از همین چپاول ها .

انصاری پارچه فروش که در پارچه فروشی تقلب می کرد ، امروز این تصور را می کرد که تلویزیون به دستش بیاید . اصلا در خواب چنین چیزی را دیده بود . این طور شد که لاشخور ها می خورند . این ها لاشخورند . لاشخور های دعوت . امروز اسم هایشان را لاشخور های دعوت بگذاریم .

ببین انصاری را که با تو چه کار کرد ؟ خدا از او انتقام بگیرد . دروغگوی کذاب !!!!

دیگران تبرعات جمع می کنند ، سر می کشید . انصاری و بقیه جوخه مزدورش ابزار دست دیگران قرار می گیرند تا پشت تلویزیون برقصد !!!

بچه وصال ناحق اسمش چه بود ؟ ابو سعید محمد انصاری گفت : پس چرا آقای سجودی نمی روید؟ یعنی فلانی هیچ کس پیشش نمی ماند . نه فقط اسدی نیا . این بچه فتنه باز ، با این روش اسدی نیا را فریفته اند . خدا به حسابش برسد .

محمد انصاری که گرگ و منافق است .

من در باره وصال ناحق حرفی ندارم . بلکه در دست یک فرد کذاب و منافقی است که در منافقی نظیر ندارد .

بله ، همان شبکه وصال ناحق را می گویم !!!

اساس این فتنه را سه نفر گذاشت . آقای حیدری ، آقای ماجد عباسی ، آقای انصاری . آقای انصاری دروغ هایش بیشتر بود . روحیه فتنه باز وصال ناحق انصاری را می دانم که همه را با دروغ هایش به بازی گرفت . برای من نامه نوشت که من قسم می خورم بعد از این به تو دروغ نمی گویم ، افتراء نمی زنم ، تهمت نمی زنم . من را ببخش . گفتم : من می بخشم . اگر راست می گویی همین نامه را به ؟؟؟ بده که در میانش فساد ایجاد کردی . گفت : این نامه را اشتباهی فرستادم .

این انصاری ، چنین شخصیتی دارد !!! سر صد نفر مثل تو را کلاه می گذارد . با مظلوم نمایی و فریب کاری ….

نگردند راضی از آن فریبکار

که مؤمن نباشند بر کردگار

یعنی این ها برایشان تورات و انجیل و قرآن برایشان فرقی ندارد . یعنی همه تجار دین ، همه مصلحت پرستان ، همه میل پرستان یا به قول قرآن هوا پرستان ، برایشان هیچ دینی مهم نیست . برایشان هیچ آیینی مهم نیست . مصلحت و منفع و دنیای خودشان مهم است . حتی اگر از توحید حرف بزنند !!! اسم خودش را وصال حق هم بگذارد . وصال را عرض می کنم . اسمش را هر چه که می خواهد بگذارد . به اسم نیست ، به عمل است !!!

انصاری ، کارشناس شبکه وهابی وصال حق : الحمد الله این هم یک مدال افتخار دیگری بر سینه تک تک کارمندان شبکه جهانی وصال حق است !!!!

ملازاده : مرتیکه بی سواد و جاهل ! این جواب شد ؟ از این جوابت خجالت بکش !!!

مجری :

این کلیپ در نوع خودش کلیپ جامع و جالبی بود که یک دایره المعارفی را که آقای ملازاده به شریک و دوست سابقشان وارد کردند و کمتر اتهامی بود که ایشان وارد نکنند .

استاد یزدانی ! اگر درباره این کلیپ توضیحی دارید ، بیان بفرمایید .

استاد یزدانی :

البته اتهام نبود ، فکر می کنم همه این ها حقیقت بود . چند روز قبل بود که آقای ملازاده می گفت : این ها چند میلیون یورو از پول های ایشان را دزدیده و فرار کردند . واقعا جا دارد که ملازاده بیشتر از این بسوزد و اذیت شود و فحش دهد .

البته ما قبلا در برنامه کلمه طیبه کلیپی با عنوان صد فحش در بیست دقیقه پخش کردیم که صد تا از فحش های آقای ملازاده به آقای انصاری را پشت سر هم درست کرده بودم که بیست دقیقه طول کشید و آن زمان ما پخش کردیم . این کلیپ هم ورژن جدیدی از آن کلیپ هست که دوازده دقیقه بود.

تماس بینندگان

بیننده : رسول از ارومیه ـ اهل سنت

بنده می خواستم از استاد یزدانی بپرسم که در کتاب های خود شما هم توهین های زیادی به حضرت علی (علیه السلام) آمده . آیا شما آن ها را هم قبول می کنید ؟

استاد یزدانی :

در کتاب های ما توهین به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) باشد ؟ شما می توانید یک نمونه از آن را بیان کنید ؟

بیننده :

کتابش الان پیش من نیست .

مجری :

اگر شما لطف کنید ، روایتی هست یا خبری هست از این توهین ها را بیان کنید تا ما هم پاسخ آن را بدهیم . البته از شما تقاضا داریم که نظر خود را در مورد مطالبی که مطرح شد و کلیپ هایی که پخش کردیم ، بیان کنید .

بیننده :

بنده به این شبکه اصلا کاری ندارم تا نظری در مورد آن ها بدهم .

استاد یزدانی :

در این مطالبی که بنده نشان دادم ، ابن تیمیه گفته بود در بین صحابه کسانی که با ابوبکر مخالفت کردند ، حرامزاده بودند . شما این ها را قبول دارید ؟ یا محمد بن عبد الوهاب همین حرف را در باره شیعیان زده بود . یا بزرگان شما مثل آقای حسان عبد المنان ، دکتر رمضان البوطی را گفته بودند : حرامزاده هستند. به نظر شما این قضیه واقعیت دارد ؟

بیننده :

نه ، این مطالب درست نیست . همسر بنده شیعه است و ما در ارومیه ترک و کرد و شیعه و سنی با هم برادر هستیم و این مسائل را اصلا قبول نداریم .

استاد یزدانی :

ما هم می خواستیم نظر شما را در رابطه با همین قضایا بدانیم که شما صریح نظر خود را بگویید . شما می گویید همسرتان شیعه است و محمد بن عبدالوهاب و ابن تیمیه گفته بودند که شیعیان حرامزاده هستند . حال شما با این سخن موافقید یا مخالف ؟

بیننده :

ما این مطالب را قبول نداریم .

مجری :

این ادعای شما که در کتب شیعه توهین به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) وجود دارد ، آیا شما در این باره سندی دارید یا این که صرفا یک ادعا را بیان کنند .

بیننده :

من نمی دانم که سند دارد یا خیر ، بنده فقط شنیدم .

استاد یزدانی :

ما همین اندازه که شما حرامزاده بودن شیعیان را قبول ندارید ، تشکر می کنیم . به هر حال خانم ایشان شیعه بودند و در اگر قبول نمی کردند ، وضعیت خیلی بد می شد .

بیننده : آقای امینی از بروجرد – شیعه

بنده می خواستم در مورد این که برادران شیعه برنامه های شبکه های وهابی را نگاه می کنند ، نکته ای را بیان کنم .

برای همه ثابت شده که این شبکه های وهابی فقط دشمنی با قرآن ، اسلام و اهل بیت (علیه السلام) دارند ؛ اما این که یک شیعه می گوید من در یک شبکه وهابی شنیدم که چنین حرفی را زده ، تعجب می کنم . بنده تقاضا دارم شما هم در این باره توضیح را بیان کنید .

نکته دوم این که ، همه می دانیم که وهابیت دشمنی خاصی با اهل بیت (علیهم السلام) دارند ، خصوصا با آقا امیرالمؤمنین (علیه السلام) . هر چه گشتم که نقطه تاریک یا عیبی را در این حضرت پیدا کنم ، چیزی نیافتم . لذا به همین خاطر سراغ حضرت ابوطالب (علیه السلام) رفتند و شاید ما شیعیان هم نسبت به حضرت ابوطالب (علیه السلام ) هم کم کاری کرده ایم . بنده این پیشنهاد را می دهم که برنامه خاصی در مورد این شخصیت بزرگوار داشته باشید و از خدمات ایشان به دین و به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) صحبت نمایید .

استاد یزدانی :

ما بارها در این باره توضیح دادیم که دیدن شبکه های وهابی مانند خواندن کتاب های ضاله است که تمام علمای شیعه اجماع دارند بر این که خواندن کتاب های ضاله حرام است . مگر برای کسی که آگاهی داشته باشد و برای تحقیقات بخواهد بخواند یا این که برای نوشتن ردیه بر این کتاب ها .

شبکه های وهابی هم همین طور است . دیدن شبکه های وهابی ، دیدن شبکه های کفار ، منافقین و مسیحی ها برای مردم عوام که جوابی برای مطالب آن ها ندارد ، قطعا حکم همان کتاب های ضاله را دارد . اما برای بینندگان عزیزی که آگاهی دارند و برنامه های شبکه ها ولایت به صورت مرتب دیدند و پاسخ شبهات آن ها را دارند ، قطعا قضیه اش فرق می کند .

ما بحث حضرت ابوطالب (علیه السلام) را ان شاء الله در زمان وفات ایشان ، ویژه برنامه خواهیم داشت . همان طور که استاد مان بارها عرض کرده اند ، ما در این سال ها در باره بعضی از مسائل ، ویژه برنامه نداشتیم . از جمله در بحث ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها ) و در مورد حضرت ابوطالب (علیه السلام) که کفیل و سرپرست و حامی پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود . ان شاء الله در ایام شهادت ایشان ویژه برنامه ای در خور شأن ایشان خواهیم داشت . ما مطالب بسیار زیادی در مورد اثبات ایمان حضرت ابوطالب (علیه السلام) از کتاب های اهل سنت داریم که ثابت می‌کندایشان در همان لحظه اول ایمان آوردند. و اصلا ایمان آوردن برای حضرت ابوطالب (علیه السلام ) معنا ندارد ؛ چون قبلا به دین حضرت ابراهیم (علیه السلام) بود و طبق نظر ما حتی از اوصیای حضرت ابراهیم و اسماعیل (علیهم السلام ) بود . اصلا ایمان آوردن برای ایشان معنا نداشت . ایشان لحظه به لحظه منتظر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بود . از روز اولی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به دنیا آمد ، آن حضرت را حمایت کرد و لحظه به لحظه در کنار رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بود و لحظه ای از پیامبر (صلی الله علیه و آله) جدا نشد . چطور چنین شخصی می تواند مؤمن نباشد .

جالب است که یکی از علمای اهل سنت به نام آقای راغب اصفهانی در کتاب محاضرات الادباء ، جلد ۲ . صفحه ۴۹۸ می گوید :

من ابغض ابا طالب فهو کافر فقیل لمه قال لان النبی کان یحبه…

هر کس بغض حضرت ابوطالب (علیه السلام) در دل داشته باشد ، کافر است . برای این که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) حضرت ابوطالب (علیه السلام) را دوست داشت .

راغب اصفهانی ، محاضرات الادباء ، ج ۲ ، ص ۴۹۸

کسی که پیامبر (صلی الله علیه و آله) او را دوست داشته باشد و ما بغض او را در دل داشته باشیم ، آیا این کفر هست یا نیست ؟ در این کتاب می گوید : کفر است . کسانی هم که ادعا می کنند حضرت ابوطالب (علیه السلام) نعوذ بالله مؤمن نبوده و کافر بوده ، بعض کافر در دل واجب است . پیامبر (صلی الله علیه و آله) چگونه حب یک کافر را در دل داشته ؟ مگر امکان دارد که پیامبر (صلی الله علیه و آله) یک کافر را دوست داشته باشد ؟

البته این آیه ای که آقایان وهابی منطبق می کنند ، در مورد حضرت ابوطالب (علیه السلام) نیست ، در باره ابولهب است ؛ اما این ها تطبیق می کنند . چون پیامبر (صلی الله علیه و آله) ایشان را دوست داشته ، ما هم آن کسی را که پیامبر (صلی الله علیه و آله) دوست داشته ، دوست داریم .

ومن ابغض اباطالب فهو کافر ، این فتوای آقای ابوراغب اصفهانی است . ما در سایت تحقیقاتی حضرت ولی عصر (علیه السلام) مقاله مفصلی در مورد ایمان حضرت ابوطالب (علیه السلام) داریم که اگر کلمه ابوطالب را جستجو کنند ، می توانند این مقاله را مشاهده کنند .

بیننده : آقای جلیلیان از کرمانشاه ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی این سؤال را داشتم که دشمنان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دشمنی خود را از چه زمانی نسبت به ایشان شروع کردند ؟

استاد یزدانی :

کینه نسبت به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از زمان حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) شروع شده . در زمان حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) عده ای از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نفرت داشتند و کینه آن حضرت را در دل داشتند . امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بسیاری از فامیل های اصحاب پیامبر (صلی الله علیه و آله) را در جنگ بدر کشته و به جهنم واصل کرده بود . این کینه های بدری در قلب این ها ماند . همچنین در جنگ احد ، در جنگ احزاب ، در جنگ خیبر به حدی امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) شجاعت از خود نشان داد و این قدر در نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) محبوب بود که این حسادت ها روز به روز رشد کرد که بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم ظهور و بروز کرد . در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جرأت نداشتند کینه خود را علنی کند . چون قطعا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در مقابل آن ها می ایستاد . همان طور که در روایات اهل سنت آمده که پیامبر (صلی الله علیه و آله) در آخرین لحظات عمر خودش که در کنار امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بود ، گریه می کردند . امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) سؤال کرد :

یارسول الله ! چرا گریه می کنید ؟ فرمودند : من کینه هایی در قلب این مردم می بینم که الان آن کینه ها را اظهار نمی کنند ؛ اما همه این ها بعد از من بروز پیدا می کنند .

مسند بزار ، ج ۲ ، ص ۲۹۳

مسند ابی یعلی ، ج ۱ ، ص ۴۲۶

معجم کبیر ، ج ۱۱ ، ص ۷۳

تاریخ بغداد ، ج ۱۲ ، ص ۲۹۸

بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) این غده های کینه و حسادت سر باز کرد و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را خانه نشین کرد . این مطلب در کتاب های زیادی بیان شده است . در منابع اهل سنت آمده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پیش بینی کرده بودند که این ها چقدر کینه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را در دل دارند . همان طوری که دیدیم وقتی یزید با چوب خیزان بر سر مبارک امام حسین (علیه السلام) می زد ، گفت : لیت اشیاخی ببدر شهدوا ، ای کاش پدران من که در جنگ بدر کشته شدند ، در این جا حضور داشتند و می دیدند که چگونه انتقام آن ها را گرفتم .

یا آن روایتی که در منابع اهل سنت است حتی آمده که امام حسین (علیه السلام) در میدان جنگ به آن ها گفت : چرا با من می جنگید ؟ آیا حلالی را حرام کرده‌ام یا حرامی را حلال کرده‌ام؟ . به چه علت با من می جنگید ؟ همه فریاد زدند : بغضا لابیک ، به خاطر دشمنی و بغض با پدرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) .

این بغض از زمان پیامبر (صلی الله علیه و آله) و از جنگ بدر ، آغاز شد و تا امروز هم ادامه دارد . تا امروز وهابی ها دشمن سرسخت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هستند که ان شاء الله در ادامه ، ما توهین های وهابی ها به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) وصدیقه طاهره (صلی الله علیه و آله) را پخش خواهیم کرد و ثابت می کنیم که تمام این وهابی ها از نواصب و دشمن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هستند .

بیننده : آقای لادنی از کرج ـ شیعه

استاد یزدانی ! این که شبکه های وهابی می گویند : حضرت ابوطالب (علیه السلام) نعوذ بالله کافر بوده ، آیا در کتاب های اهل سنت روایتی در باره این که اشتباه کرده اند ، وجود دارد ؟

بیننده ‍: آقای اکبری از بجنورد ـ شیعه

بنده می خواستم این را بیان کنم که در باره مرجع تقلیدی که ما انتخاب می کنیم ، ویژگی هایی را بیان کرده اند که ما باید آن ها را رعایت کنیم . اما در مورد امامت چند موردی است که آن را بیان می کنم. یکی این که ، امام باید فضیلت داشته باشد . دوم این که ، باید عصمت داشته باشد .

استاد یزدانی :

منظور شما افضل بودن است که از همه مردم افضل باشند .

بیننده :

سوم این که علم داشته باشد ، چهارم ، معجزه داشته باشد . بنده می خواستم بدانم این خلفای دروغین که این ها درست کردند ، آیا این ویژگی ها را داشتند ؟

استاد یزدانی :

این که امام باید این شرائط را داشته باشد ، هم با عقل و هم با روایات و هم با آیات قرآن کریم قابل اثبات است و به راحتی می توان ثابت کرد که امام باید معصوم باشد . امامی که معصوم نیست ممکن است که اشتباه کند و دستور اشتباهی به ما بدهد و این دستور اشتباه مصدر تشریع می شود و مردم باید به آن عمل کنند . طبق نص صریح قرآن کریم ، ما باید از اولوالامر به صورت مطلق پیروی کنیم . اگر اولوالامر همیشه طبق قرآن دستور دهد که باید معصوم باشد ؛ چون اگر معصوم نباشد ، امکان اشتباه است و ممکن است بر خلاف قرآن و خلاف دستور پیامبر (صلی الله علیه و آله) و خلاف شرع دستور بدهد و اگر ما عمل نکنیم ، ما با آیه قرآن مخالفت کردیم که أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ . اگر عمل نکنیم ، خلاف شریعت عمل کردیم .

بنابراین ، خیلی واضح است که امام باید معصوم باشد . امام باید افضل باشد . روایات صریح در کتب اهل سنت داشتیم که کسی بر قومی بخواهد حکومت کند و در آن قوم از او بهتر است ،

فَقَدْ خَانَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَجَمِیعَ الْمُؤْمِنِینَ

به خدا و رسول و جمیع مؤمنین خیانت کرده است .

پس امام باید این شرائط را داشته باشد ، باید اعلم ، افضل ، معصوم باشد و شرایط دیگری که در برنامه های آینده قطعا بحث خواهیم کرد . البته این بحث در برنامه امامت و ولایت استاد قزوینی ، به صورت مفصل مطرح شده و بینندگان عزیز می توانند در آرشیو سایت شبکه ولایت مشاهده کنند .

اما این که خلفا چقدر از این شرائط را داشتند ، موضوع بحث برنامه راه و بی راه نیست ، وگر نه ما ثابت می کردیم که غیر از اهل بیت (علیهم السلام) هیچ کس شرائط امامت و ولایت را نداشت ، چون امام باید معصوم باشد و عصمت را فقط خداوند می تواند تشخیص دهد و مردم نمی توانند قوه عصمت را تشخیص دهند . چون عصمت را آن ها ندادند ، عصمت را خداوند عطا کرده ، اکتسابی نیست که کسی با تقوا به دست بیاورد . کسی هم غیر از اهل بیت (علیهم السلام) نمی توانند عصمت داشته باشند .

مجری :

اگر امکان دارد خلاصه ای از مطالب مطرح شده را بیان بفرمایید .

استاد یزدانی :

موضوع برنامه قبل و برنامه امشب ، بحث سب و فحاشی آقایان وهابی به مخالفانشان بود . از محمد بن عبد الوهاب نشان دادیم که به صراحت به پیروانش دستور داده بود که به مخالفان و به خانواده هایتان فحش دهید . به میدان جنگ بروید و فحش های ناموسی بدهید .

پیروان محمد بن عبد الوهاب هم دقیقا به این دستور عمل کرده . آقای البانی بسیاری از بزرگان اهل سنت را حرامزاده می داند از جمله دکتر بوطی ، حسان عبد المنان ، حسن سقاف و سایرین را . فحش های رکیکی به آقای سیوطی داده بود .

همچنین آقایان وهابی به یکدیگر فحش های رکیکی داده . مثلا آقای مقبل بن هادی الوادعی کتابی به نام اسکات الکلب العاوی یوسف بن عبد الله القرضاوی نوشته و فحش های رکیکی علیه آقای قرضاوی داده . همین طور مطالبی را از منابع آقایان وهابی نشان دادیم که آقایان وهابی تمام شیعیان را حرامزاده اعلام کرده بودند .

ابن تیمیه می گوید : تمام مخالفان ابوبکر از بنی هاشم همه حرامزاده بودند ، آن هایی که نسب صحیحی نداشتند ، مخالفت کردند و آن هایی که نسب صحیحی داشتند ، با ابوبکر مخالفت نکردند . در حالی که می بینیم مخالفان ابوبکر از بنی هاشم بسیار زیاد هستند .

بنابراین ابن تیمیه تصمیم گرفته مخالفان ابوبکر از بنی هاشم ، نعوذ بالله حرامزاده بودند . ان شاء الله در هفته آینده موضوع جدیدی را مطرح خواهیم کرد .

مجری :

از شما استاد یزدانی و هم چنین بینندگان عزیز به خاطر همراهی که داشتید ، تشکر می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدایار و نگهدارتان .