از دیدگاه وهابیت نذر برای اموات؛ حتی اگر قربه الی الله باشد، شرک و حرام است؛ اما بر اساس مستندات خود آن‌ها هر ساله برای محمد بن عبد الوهاب و محمد بن سعود نذر می‌کنند…

 

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۰۲ /۰۹ / ۹۴

مجری :

طبق روال دوشنبه شب ها با برنامه راه و بی راه در خدمت شما عزیزان هستیم . برنامه ای که هدف اصلی آن تبیین تضاد ها و تمایز های عقاید باطل فرقه ضاله وهابیت با سایر مذاهب اسلامی و با آراء سایر علمای اسلامی است .

باز هم در خدمت استاد عزیز و ارجمند ، حضرت حجت الاسلام والمسلمین یزدانی هستیم .

استاد یزدانی :

بنده هم عرض سلام و ادب خدمت حضرتعالی و همه بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت ، دارم . امیدوارم عزاداری همه شیعیان در این ایام مورد قبول درگاه خداوند قرار بگیرد و ما و همه کارکنان شبکه جهانی ولایت را از دعای خیرتان فراموش نفرمایید .

مجری :

همان طور که در جریان سبک این برنامه هستید ، ما در ابتدای برنامه ، مروری بر موضوعات مطرح شده در جلسات قبل داریم . امشب هم از استاد یزدانی تقاضا دارم که خلاصه ای از مطالب هفته های قبل را مرور کوتاهی داشته باشید .

استاد یزدانی :

ما در برنامه قبلی بحث دستور وهابی ها به سب را داشتیم که آقای محمد بن عبد الوهاب دستور می دهد که به مخالفین خود و خانواده های آن ها فحاشی کنید که در تاریخ نجد بیان شده بود . دیدیم که علمای وهابی و پیروان محمد بن عبد الوهاب به این فتوا عمل کرده بودند . از جمله کسانی که به این فتوا عمل کرده بودند ، آقای البانی است که در کتاب های مختلف خود به مخالفان وهابیت فحش های رکیکی می دهد. به آقای رمضان البوطی ، حسان عبد المنان ، حسن سقاف می گوید این ها حرامزاده بودند .

هم چنین آقای مقبل هادی الوادعی ، شمس سلفی و دیگران به فتوای آقای محمد بن عبد الوهاب عمل کردند و به مخالفین خود فحش های رکیکی دادند . حتی به احناف هم گفته بودند که این ها یهود اهل سنت هستند .

هم چنین از امام این ها ، ابن تیمیه خواندیم که در موارد متعددی به مسلمان ها فحاشی کرده . از جمله به شیعیان گفته بود که همه شیعیان حرامزاده هستند . همه مخالفان ابوبکر و عمر از بنی هاشم ، حرامزاده هستند .

ما از این دست فتاوا از منابع اهل سنت خواندیم که این ها صراحتا عمل کرده بودند . حتی بین خودشان هم فحش های رکیکی می دهند . مثلا فحش هایی که آقای مقبل هادی الوادعی ، مفتی مشهور وهابی یمنی ، به آقای قرضاوی داده بود و کتابی به نام اسکات کلب العاوی یوسف بن عبد الله القرضاوی ، را نوشته که عنوان کتاب خودش یک فحش رکیک است ، ساکت کردن سگی که پارس می کند ، آقای یوسف بن عبد الله قرضاوی . هم چنین فحش هایی که به دکترهای اخوان المسلمین داده بود که این ها دکتر نیستند ؛ بلکه گاو هستند .

هم چنین کلیپ هایی از شبکه وصال و کلمه نشان دادیم که به بیننده های خود ، بر اساس دستور محمد بن عبد الوهاب فحش های رکیکی می دهند و حرف های بسیار زشتی می زنند که واقعا از یک عالم دینی خیلی بعید است ؛ اما کار این ها همین است .

مجری :

کلیپی مرتبط به بحث های هفته گذشته آماده شده که می توان آن را ویترینی از فحاشی های وهابی ها ، نامگذاری کرد . بنده فکر می کنم این کلیپ برای شما بیننده عزیز ، کلیپ جالبی باشد که می توانید ماحصل و نتیجه آن چیزی که در دو جلسه قبل ، در باره سب و فحاشی و توهین های آقایان وهابی گفته شد را به صورت جامع و کامل مرور کنید .

کلیپ : ویترین وهابیت (۱)

وهابیت و ادعا

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : کسانی که زیاد به دنبال عیب جویی هستند و مردم را عیب جویی می کنند و لعن و نفرین زیادی می کنند ، این ها نه شفاعت و نه گواهی آن ها پذیرفته می شود .

ما زبان لعن و نفرین بلد نبوده و نیستیم .

کسی که باطن پاک دارد ، نه این که در دلش دیگران را نفرین می کند . نه این که در دلش دیگران را لعن می کند .

چرا هر کس دیگران را لعنت کند ، خودش ملعون می شود .

بگذارید منتقدین و حتی فحاشان هم بیایند و به ما بد و بی راه بگویند . به شخص ما فحش می دهند و کاری از دست هیچ کس ساخته نیست .

چرا اهانت می کنید ؟ کسی که اهانت می کند ، بدانید که بار منطقی و علمی ندارد .

 حال فرض کنید ، آن هم فرض محال ، که آقای ملازاده یا من به مقدسات شما توهین می کنیم که هرگز چنین چیزی نیست .

من بعضی ها را دیدم که رفیق هستند ؛ اما به یکدیگر فحش خواهر و مادر می دهند و ناراحت هم نمی شوند . این ها خلاف قرآن است ، جایز نیست .

وهابیت در عمل

کارشناسان وهابی : سگ ، گاو ، کفتار ، سگ حار ، الواط ، خر ، الاغ ، میمون ، سگ جهنم ، الاغ ، خر ، گوسفند ، مرتیکه خر ….

این قسمت : فحش و لعن و توهین

به جهنم که از هر جا آمدی ، گورت را گم کن و از هر جهنم دره ای که آمدی ، به همان جا برگردد.

مثل گاو و گوسفند عرض کنم . ناراحت می شوند ، بشوند ؛ ولی واقعا گوسفند وار یاد گرفتند .

خود آقا غلط کرده که در آن جا آورده !!!!

برو جایی و گورت را گم کن !!!!

خداوند این ها را لعنت کند !!!!

راضی نیست که ما کنار شما بنشینیم ، قیافه نحس شما …. به سرت بخورد .

این طور گوسفند وار ….

ای لعنت و نفرین ….

مثل سگ دروغ می گویند …

دفعه قبل گفتم که آقای …. خر کی باشد که به من بگوید ، هدایت نشدم . حالا می گویم ایشان سگ کی باشد که به من بگوید ، هدایت نشدم .

با افتخار همان آوازی را از خودشان بیرون می آورند که آواز سگ ها است .

گوه گاو را بو می کنند و ادار گاو را می نوشند !!!

به تو چه ارتباطی دارد !!!

این آدم های بدبخت که نشخوار می کنند !!!‌

 رفتارشان مثل رفتار کفتار ها است …!!!

خاک و ننگ بر سر افرادی که در چنین سرزمینی باشد . ننگ بر چنین سرزمینی !!!

عقل برای فکر کردن است نه برای تقلید کردن . اگر عقل برای تقلید کردن بود که حیوانات هم تقلید می کنند .

افراد کوچه بازار …..

اگر سگی پای کسی را بگیرد ، با سگ نمی توان دعوا کرد . به صاحبش می گویند . من به سگان شما کاری ندارم و نمی توانم با سگ دعوا کنم .

به دیوزگی افتاده ، خواستم بگویم دم سگ ؛ اما صد شرف به دم سگ !!!! الان برای یک تکه نانی ، برای نماله ای تبدیل به دم سگی شده .!!!!

انسانی که به اندازه خری یا الاغی عقل داشته باشد ، این حرف را نمی زند .

با الاغ مرده می توان بحث و گفتگو کرد ؛ اما با این نوع طرز فکر تا زمانی که ادامه دهید ، گفتگو کردن سخت است .

خر به اندازه شما عقل ندارد ، یعنی این که عقل تو هم مثل این است !!! می گویم این سگ جهنم است . کسی است که به من بگوید تو کار خوبی نگفتی .

فاقد عقل ، قلاده بر گردن آن ها می شود . مثل میمون ، سگ و هر چیز دیگری …

گفتیم تقلید واژه ای است که از قلاده گرفته شده .

 لعنت خدا باد بر آن دروغگویی که این روایت را ساخته ، لعنت خدا باد بر دروغگویانی که این روایت را روایت کرده اند . لعنت خدا باد بر کسانی که این روایت را ترویج می کنند .

ما حتی فحش هم می شنویم و جواب نمی دهیم . چون دین ما به ما اجازه نمی دهد که فحش را با فحش جواب بدهیم .

شما مطمئن باشید نمی توانید توهینی را مطرح کنید و به ما نسبت بدهید . همه ما را می شناسند و برنامه ما را می بینند و ما توهین را حرام می دانیم .

مجری :

این کلیپ در نوع خود بسیار جالبی بود که در نوع خود درجه صداقت آقایان وهابی را نشان می داد که از یک طرف می گویند ما به هیچ وجه سب و لعن نمی کنیم و از طرف دیگر ، بدترین الفاظ را به کار می برند .

اما بحث جدید امشب که استاد یزدانی آن را بیان می کنند .

استاد یزدانی :

موضوعی که امشب در مورد آن بحث می کنیم ، بحث نذر برای اموات است . آیا کسی می تواند به جای اموات خود یا اهل بیت (علیهم السلام) یا اولیای الهی یا برای پیامبران و در کل برای اموات نذری انجام دهد یا خیر ؟

در این جا دو دیدگاه وجود دارد ، دیدگاه آقایان وهابی و دیدگاه علمای مسلمان .

از دیدگاه آقایان وهابی ، هر نوع نذری برای غیر خدا ، شرک است . البته در این جا مغالطه می کنند . همه مسلمان ها می گویند : نذر برای غیر خدا ، شرک است . یعنی شکی در این نیست که هر مسلمانی برای غیر خدا نذر کند ، مشرک است ؛ چون نذر ، عبادت است و باید قربه الی الله باشد و اگر غیر قربه الی الله باشد و نیت قربه الی الله نداشته باشد ، از نظر ما هم آن نذر ، باطل است . اما آقایان وهابی ، هر نوع نذری برای اموات ولو این که کسی نذر با نیت قربه الی الله کند و ثواب آن را به میتی هدیه کند یا این که مثلا به نیت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) صدقه دهد . این نوع نذرها را هم با هم یکی کرده و می گویند این نذر ها برای غیر خدا است و شرک و کفر می باشد .

البته برخی از وهابی‌ها که مقداری عاقل و باهوش هستند ، می گویند : اگر این نوع از نذر ها ، قربه الی الله باشند و بخواهیم ثواب آن را به اموات هدیه کنیم ، هیچ اشکالی ندارد ؛ اما اکثریت آقایان وهابی گفته اند : این نوع نذر هم شرک و کفر است ؛ حتی در بعضی از کتاب ها بنده خواندم که فتوا به قتل هم داده بودند که این افراد مرتد هستند و مرتد هم باید کشته شود .

پس موضوع بحث امشب ما ، نذر برای اموات است . می خواهیم این نوع نذر را بررسی کنیم که چه نوع نذری باطل است ، چه نوع نذری حرام است و چه نوع نذری مکروه می باشد و چه نوع نذری از دیدگاه همه مسلمان ها شرک است ؟ اما آقایان وهابی بین انواع نذر ها فرقی قائل نیستند و هر نوع نذر را شرک می دانند و تصریح کردند این غذا هایی که شیعیان برای سید الشهدا (علیه السلام) به مردم می دهند ، نعوذ بالله ، نجس و کفر است و توصیه کردند که این غذاها را نخورند که کلیپ های مرتبط به آن را دوستان بنده آماده پخش کرده اند .

دیدگاه آقایان وهابی در خصوص نذر برای اموات

۱ . ابن تیمیه حرانی

در کتاب مجموع فتاوای ابن تیمیه ، چاپ به دستور ملک فهد ، جلد ۲۷ در سال ۲۰۰۴ م ، صفحه ۷۷ ، مطالبی را بیان می کند :

…. ( وفى الصحیح عنه أنه قال فی مرضه الذى لم یقم منه ( لعن الله الیهود والنصارى إتخذوا قبور أنبیائهم مساجد ( یحذر ما فعلوا قالت عائشه رضى الله عنها وعن أبویها ولولا ذلک لأبرز قبره ولکن کره أن یتخذ مسجدا وفى صحیح مسلم عنه صلى الله علیه وآله وسلم أنه قال قبل أن یموت بخمس ( إن من کان قبلکم کانوا یتخذون القبور مساجد ألا فلا تتخذوا القبور مساجد فإنى أنهاکم عن ذلک ( وفى سنن أبى داود عنه قال ( لعن الله زوارات القبور والمتخذین علیها المساجد والسرج .

ولهذا قال علماؤنا لا یجوز بناء المسجد على القبور وقالوا أنه لا یجوز أن ینذر لقبر ولا للمجاورین عند القبر شیئا من الأشیاء لا من درهم ولا من زیت ولا من شمع ولا من حیوان ولا غیر ذلک کله نذر معصیه

وقد ثبت فی الصحیح عن النبى صلى الله علیه وآله وسلم أنه قال ( من نذر أن یطیع الله فلیطعه ومن نذر أن یعصى الله فلا یعصه …

ابن تیمیه به این روایات استدلال کرده و می گوید : علما ما ( خودش و شاگردانش ) می گویند: جایز نیست که ما بر قبر مسجد درست کنیم . ( پس در این صورت باید قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) را هم خراب کنید !!! ) علما گفتند : جایز نیست که برای قبری نذر شود و آن نذر را به همسایه های فقیر آن قبرستان بدهند . هم چنین جایز نیست که به این همسایه های فقیر یا کسانی که در قبرستان ها گدایی می کنند ، پول ، روغن ، شمع ، حیوان و نه غیر از این چیز ها ، داده شود . تمام این ها نذر معصیت است .

در ادامه هم روایاتی را بیان می کند : هر کس نذر کند که خداوند را اطاعت کند ، باید اطاعت کند و هر کس نذر کند که معصیت خدا را بکند ، نباید معصیت کند . (مقصود این که نذر در کار حرام واجب نیست که ادا شود )

ابن تیمیه ، مجموع فتاوی ، چاپ به دستور ملک فهد ، ج ۲۷ ، ص ۷۷

در این مورد هیچ شکی نیست و ما معتقدیم که نذر های ما هم قربه الی الله و اطاعت از خداوند است .

این نص کلام ابن تیمیه است . حال این سؤال مطرح می شود که آقای ابن تیمیه ! مسلمان هایی که برای قبور نذر می کنند ، این نذرشان قربه الی الله است یا نذرشان قربه الی صاحب القبر است ؟ آیا شما مسلمانی را در طول تاریخ اسلام دیده اید که نذرش قربه الی صاحب القبر باشد ؟

واقعا دیده نشده . شما اگر در قبرستان ها ببینید همه کسانی که در شب های جمعه یا روز های دیگر ، نذر می آورند از شیعه و سنی ، از آن ها بپرسید که شما این نذر را برای قربه الی مادرتون آورده اید و تقسیم می کنید یا این که قربه الی الله است و ثواب آن را به مادرتان هدیه می کنید ؟ همه مسلمان ها معنای این نذر را می دانند و مشخص است ؛ اما آقای ابن تیمیه این نذر ها را جایز نمی داند و می گوید : همه این نذر ها معصیت هستند .

این فتوای آقای ابن تیمیه بود که بر اساس روایاتی است که هیچ ارتباطی به نذر نداشت و یک سری روایاتی که همه مسلمین قبول دارند ، چنین فتوایی را صادر کرده اند .

از این دست فتواها بسیار زیاد است . خاطراتی هم هست که ما یک بار که رادیوی زمان طالبان را گوش می دادیم ، عالمی که صحبت می کرد ، خیلی مصر بود که زن ها نباید بدون برقع بیرون بیایند . این عالم برای این سخنش به سوره مبارکه توحید استدلال می کرد که قل هو الله احد ، خداوند گفته هرگز نباید زن ها بدون برقع از خانه خارج شوند . این دست فتاوای ابن تیمیه هم این گونه است که لعن الله زوارات القبور ، لعنت خداوند بر زن هایی که به زیارت قبور می روند . پس نذر برای قبر جایز نیست .

واقعا انسان تعجب می کند که چگونه این آقا با این وضعیت علمی و این استدلالات ، شیخ الاسلام شده ؟؟!!!

۲ . لجنه دائمه عربستان سعودی

در کتاب فتاوی اللجنه الدائمه للبحوث العلمیه والافتاء ، با جمع آوری شیخ احمد بن عبد الرزاق درویش ، چاپ دار المؤید ، جلد ۲۲ کتاب الحدود والزکاه والصید ، صفحه۲۳۱ حد ارتداد را توضیح داده :

حد الرده

س ۱ : ما مفهوم الارتداد ؟

ج ۱ : الرده هی : الرجوع عن دین الإسلام إلى الکفر ، والرده تحصل بالقول والفعل والشک والترک .

فالرده بالقول : کسب الله تعالى ، أو سب رسوله صلى الله علیه وسلم .والرده بالفعل : کالسجود للصلیب أو الصنم ، أو الذبح للقبور ، أو امتهان المصحف ….

 چه کار هایی باعث ارتداد می شود

سؤال اول : مفهوم ارتداد چیست ؟

جواب اول : برگشتن از دین اسلام به کفر که گاهی این ارتداد با سخن ، گاهی با فعل و گاهی با شک و گاهی هم با ترک است .

ارتداد با سخن : کسی نعوذ بالله به خداوند یا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فحش دهد .

یا کسانی که به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فحش می دادند ، این ها همه مرتد هستند ؛ چون روایت صحیح در منابع اهل سنت است که من سب علیا فقد سبنی ومن سبنی فقد سب الله. تمام بنی امیه همه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را سب می کردند ؛ پس همه آن ها مرتد هستند . حتی خود ابن تیمیه می گوید : بسیاری از صحابه بودند که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را سب می کردند .

گاهی هم ارتداد با انجام فعل است . مثل سجده برای صلیب یا برای بت یا این که کسی برای قبری ذبحی کند …

این چه سخنی است که می گویید ؟ آیا در طول تاریخ اسلام ، مسلمانی پیدا می شود که قربه الی قبر ، ذبح کند و مرتد شود ؟ اصلا یک نمونه هم نمی توانید در تاریخ اسلام چنین چیزی را پیدا کنید .

هدف و منظور این ها از این سخن چیست ؟ همین ذبح هایی است که مسلمان ها برای اموات و مرده های خود ، برای سید الشهدا (علیه السلام) و برای اهل بیت (علیهم السلام) انجام داده و به فقرا می دهند و ثوابش را به آن مرده اهدا می کنند .

قطعا منظور آقایان همین ذبح است . چون مسلمان ها در طول تاریخ ذبح دیگری ندارند .

فتاوی اللجنه الدائمه ، با جمع آوری احمد بن عبد الرزاق الدرویش ، ج ۲۲ ، ص ۲۳۱

۳ . آقای بن باز

در کتاب مجموع فتاوای ومقالات متنوعه ، تألیف عبد العزیز بن باز ، جلد ۴ ، چاپ دار القاسم در ریاض عربستان سعودی ، صفحه ۳۲۱ :

الذبح لغیر الله شرک

۱۹ سؤال التقرب بذبح الخرفان فی أضرحه الأولیاء الصالحین مازال موجودا فی عشیرتی نهیت عنه لکنهم لم یزدادوا إلا عنادا قلت لهم إنه شرک بالله قالوا نحن نعبد الله حق عبادته لکن ما ذنبنا إن زرنا أولیاءه وقلنا لله فی تضرعاتنا بحق ولیک الصالح فلان اشفنا أو أبعد عنا الکرب الفلانی قلت لیس دیننا دین وساطه قالوا اترکنا وحالنا ما الحل الذی تراه صالحا لعلاج هؤلاء ما أعمل تجاههم وکیف أحارب البدعه وشکرا

الجواب من المعلوم بالأدله من الکتاب والسنه أن التقرب بالذبح لغیر الله من الأولیاء أو الجن أو الأصنام أو غیر ذلک من المخلوقات شرک بالله ومن أعمال الجاهلیه والمشرکین قال الله عز وجل قل إن صلاتی ونسکی ومحیای ومماتی لله رب العالمین لا شریک له وبذلک أمرت وأنا أول المسلمین ( ۱ ) والنسک هو الذبح بین سبحانه فی هذه الآیه أن الذبح لغیر الله شرک بالله کالصلاه لغیر الله وقال تعالى إنا أعطیناک الکوثر فصل لربک وانحر ( ۲ ) ….

ذبح برای غیر خدا ، شرک است .

سؤال کننده می گوید: همیشه در میان قبیله ما ذبح گوسفند در کنار ضریح های اولیاء و بزرگان انجام می شود . من آن ها را نهی کردم ؛ اما آن ها قبول نمی کنند و عناد می کنند . من به آن ها می گویم : این کار شرک است . آن ها می گویند : ما حقیقتا خداوند را عبادت می کنیم و ذبح ما و زیارت ما همه قربه الی الله است و در تضرع خود می گوییم : خدایا به حق ولی صالح ما را شفاعت کن . اما من می گویم : دین ما نیازی به واسطه ندارد . نظر شما در این باره چیست ؟

کل قبیله این کار را انجام می دهند ؛ فقط این آقا است که آن کار را انجام نمی دهد . افراد قبیله هم ، همگی سنی مذهب هستند و هیچ شیعه ای از آقای بن باز استفتاء نمی کند .

جواب : معلوم است با ادله ای که از کتاب و سنت است که تقرب به ذبح برای غیر خدا ، چه از اولیاء باشد و چه از جن باشد و چه از بت و غیر این ها باشد ، شرک به خداوند از اعمال جاهلیت است .

سخن زیبایی است ؛ اما این سخن در آن مسلمان هایی که برای امواتشان قربه الی الله نذر می کنند ، تطبیق نمی کند ؛ چون مسلمان ها همه این نذر ها را قربه الی الله انجام می دهند . در صورتی که آقای بن باز همه این ها را شرک می داند .

در ادامه هم به دو آیه از قرآن از جمله سوره کوثر استدلال می کند . سوره ای که در مورد حضرت زهرا (سلام الله علیها ) است که قطعا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نحر و قربانی که کرده ، قربه الی است بوده .

بن باز ، مجموع فتاوا ، جلد ۴ ، چاپ دار القاسم ریاض عربستان ، ص ۳۲۱

این فتاوای علمای وهابی بود که غیر از این ها فتاوای دیگری هم هست که ان شاء الله اگر فرصت بود آن ها را بیان خواهم کرد .

مجری :

در ادامه برنامه کلیپی آماده شده که مرتبط به مباحث امشب می باشد . این که آقایان وهابی در شبکه های خود در مورد نذر چه می گویند و چه الفاظ زشتی را در مورد نذورات به کار می برند .

کلیپ ۱ ) :

کارشناس وهابی :

اگر کسی برای غیر خدا نذر بکند ؛ چون در تصور و اعتقادش وجود دارد که این غیر خدا ، می تواند نفع و ضرر برساند ، قطعا این شرک اکبری است که باعث خروج انسان از اسلام می شود .

خوردن نذورات چه حکمی دارد ؟ قطعا خوردن نذری که برای غیر خدا صورت گرفته ، حرام است ؛ چون این کار کمک کردن به شرک است ، کمک کردن به کفر است .

این روز ها مردم ما در داخل ایران چه بسا در افغانستان و در بعضی از کشورهای دیگر ، شاهد آش ها و غذاهای نذری خواهند بود . خوردن این غذاهای نذری جایز نیست و حرام است . به دو دلیل ، دلیل اول : غالبا این نذر ها به اسم غیر خدا صورت می گیرد . یعنی به اسم حسین صورت می گیرد و این کار حرام و شرکی است .

مجری :

مشاهده کردید که کارشناس وهابی این نذورات را حرام و شرک و خوردن این غذاها را هم جایز نمی دانست . اما این که این نذر ها برای غیر خدا انجام می شود را ما متوجه نمی شویم . چون همه مسلمان ها اعتقاد دارند که نذر برای غیر خدا قابل قبول نیست .

استاد یزدانی :

این آقایان وهابی حرف ها و شعار های قشنگی بیان می کنند ؛ اما هدف و مقصودشان چیز دیگری است . از طرف دیگر ، عملکردشان هم بسیار عجیب است . بنده یک مستندی را از نذر آقایان وهابی برای محمد بن عبد الوهاب و محمد بن سعود را خدمت شما نشان می دهم .

در سایت روزنامه الریاض عربستان سعودی ، خبری را در روز سه شنبه ، ۱۳ ذی الحجه سال ۱۴۲۷هـ ، ۲ نوامبر ۲۰۰۷ م ، شماره ۱۴۰۷۱ . بنده این عکس را امروز از این سایت گرفتم که در اینجا گفت : شما امروز این خبر را خواندید و از آن روزی که ما این خبر را گذاشتیم ، ۳۲۴۷ روز گذشته است.

الامیر سلمان استقبل احفاده واثنی علی نهج الوفاء وحب الوطن من المواطنین المخلصین

 احفاد عبد الرزاق الجویعی یواصلون تنفیذ وصیه جدهم منذ ۱۲۸ سنه بذبح اضحیتین سنویا للامامین محمد بن سعود ومحمد بن عبد الوهاب

نواده های آقای عبد الرزاق جویعی ، وصیت جدشان را که ۱۲۸ سال پیش وصیت کرده بود که هر سال ۲ قربانی برای محمد بن سعود و محمد بن عبدالوهاب انجام دهند، عملی کردند . امیر سلمان هم از نوادگان ایشان استقبال کرده و از آن ها تعریف و تمجید نموده و از این که به وصیت جدشان وفا کردند و به خاطر حب وطن و کشورشان از آن ها تشکر کرده است .

عکس اصل وصیت نامه را هم در سایت قرار داده اند . در ادامه مطلب می گوید :

اثنی صاحب السمو الملکی الامیر سلمان بن عبد العزیز امیر منطقه الریاض علی ما جاء بوصیه المغفوره له باذن الله عبد الرزاق بن محمد الجویعی رحمه الله ودعا له بالمغفره وطلب من احفاده ان یتمسکوا یتنفیذ الوصیه حیث ضرب …

جاء ذلک فی الوصیه التی کتبها عبد الرزاق بن محمد الجویعی رحمه الله فی غره شهر شوال سنه ۱۲۹۹ هـ ، ۱۸۸۱ م ، والتی تضمنت ان یتم سنویا ذبح اضحیتین للامامین المصلحین الامام محمد بن سعود والشیخ محمد بن عبد الوهاب رحمهما الله وذریتیهما ماداموا علی الدین .

فهو عندما قرر بان تکون هناک اضحیتان لهذین العلمین البارزین لم یکن ینتظر ثناء او مقابلا من احد بل کان محتسبا الاجر والمثوبه من الله عزوجل …

…. اوصی بثلث ماله جمیع ما ترک فی ثمان ضحایا کل سنه وحده للشیخ محمد بن عبد الوهاب ومن تسلسل منه ما بقوا علی دینه ووحده منهن لمحمد بن سعود وابنه عبد العزیز ومن تسلسل من ذریته ما کانوا علی هذا الدین …

یقول الاستاذ سلیمان الجویعی : قبل عده سنوات سمع صاحب السمو الملکی الامیر سلمان بن عبد العزیز امیر منطقه الریاض بالوصیه وتشرفت بمقابلته وسألتی عن الوصیه واطلعته حفظه الله علیها وسمعت منه ثناء طبیا ودعاء للموصی وسألنی سموه عن المزرعه واطمأن علی تنفیذ الوصیه والاستمرار علیها .

آقای ملک سلمان بن عبد العزیز ، امیر منطقه ریاض ( در حال حاضر پادشاه عربستان سعودی است) آن ها را تعریف و تمجید نموده و از نوادگان آقای عبد الرزاق بن محمد الجویعی به خاطر وصیتش تشکر کرده و دعا کرده که خدایا او را ببخش (عجب وصیتی کردی ) و از نوادگانش خواسته که همیشه این وصیت را انجام دهند . مبادا یک سال آن را فراموش کنید و به وصیت عمل نکنید . واجب است که به این وصیت وفا کنید و این بنایی است که بزرگان عربستان سعودی انجام دادند …

اما در وصیت چنین بیان شده :

ایشان وصیت کرده که هر سال دو قربانی می تواند گوسفند باشد یا گاو یا شتر باشد ، برای این دو امام مصلح ، محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب و فرزندان آن ها تا زمانی که بر دین وهابیت هستند ، انجام دهند .

حال این اشکال دارد یا اشکال ندارد ؟ آقای بن باز ! مگر شما مفتی اعظم عربستان سعودی نیستی ؟؟؟ آقای آل الشیخ مگر شما بر این مسائل نظارت ندارید ؟؟؟؟

این وصیت را به صورت مفصل بیان می کند و در ادامه نوادگان آقای جویعی می گویند :

ما این ذبح ها را به خاطر این انجام نمی دهیم که شما خوشتان بیاید و از ما تعریف و تمجید کنید ؛ بلکه ما هر ساله برای محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب قربانی می کنیم تا خداوند به ما اجر و ثواب بدهد .

… ایشان وصیت کرده که از ثلاث مالش هر سال هشت قربانی کنند . یکی از قربانی ها برای محمد بن عبد الوهاب و نسل او که بر دین محمد بن عبد الوهاب باقی مانده اند ، باشد . (اگر یک نفر از نسل محمد بن عبد الوهاب بر دین او نباشد ، برای او قربانی ندهند ) یکی دیگر از قربانی ها برای محمد بن سعود و پسرش عبد العزیز و نسلش تا زمانی که بر این دین هستند .

نکته ای که در این جا مطرح است ، تأکید این شخص است بر این که نسل هایشان بر دین محمد بن عبدالوهاب باشند نه بر دین اسلام !!!!

سلیمان الجویعی از نوادگان آقای جویعی می گوید : ملک سلمان بن عبدالعزیز ، امیر منطقه ریاض از این وصیت خبر دار شد . وصیت نامه را دید و از ما آن وصیت نامه را خواست و از ما تعریف و تمجید زیادی کرد و برای جد ما که این وصیت را کرده ، دعا کرد و از ما خواست که آن مزرعه را نگهداریم و به این وصیت عمل کنیم .

سایت روزنامه الریاض ، سه شنبه ، ۱۳ ذی الحجه ۱۴۲۷ هـ ، شماره ۱۴۰۷۱

جالب این است که سه لینک دیگر هم در این باره آمده که به این قضیه مرتبط است .

مواطن یوصی للامامین المصلحین محمد بن سعود ومحمد بن عبد الوهاب قبل ۱۲۸ سنه

وصیه الاضحیه تشارک فی مهرجان الجنادریه

وصیت به قربانی در جشنواره جنادریه .

آقایان هر ساله جشنواره ای به نام جشنواره جنادریه دارند که ما کلیپ های آن را پخش کردیم که همه بزرگان وهابی در آن جا حاضر هستند و رقص و پایکوبی می کنند ؛ حتی مفتی اعظم عربستان سعودی که بیشتر از ۸۰ سال سن دارد ، عصا به دست در این جشنواره حاضر شده و رقصیده .

لینک های دیگری هم در این زمینه است که بنده از آن ها عکس گرفتم :

وصیه الاضحیه تشارک فی مهرجان الجنادریه

… التی اوصی فیها باضحیتین احداهما للامام محمد بن سعود وابنه عبد العزیز ومن تسلسل من ذریتهم والاخری للشیخ محمد بن عبد الوهاب ومن تسلسل من ذریته ما بقوا علی دینه الی یوم الدین .

در این جا هم آن وصیت نامه را به صورت مفصل توضیح می دهد که آقای جویعی در سال ۱۲۹۹ انجام داده که این وصیت نامه باید تا قیام قیامت باید انجام شود . (برای وهابیت )

آیا این شرک است یا نیست ؟ از دیدگاه این آقایان شرک نیست ؛ چون یک وهابی وصیت کرده . اگر یک وهابی برای یک بت هم نذر کند ، اشکالی ندارد . بتی بزرگ تر از محمد بن عبد الوهاب و محمد بن سعود در تاریخ وجود نداشته . شاخ شیطانی پلیدتر از محمد بن عبد الوهاب و محمد بن سعود و عبد العزیز آل سعود و فرزندانش در تاریخ وجود نداشته . حال اگر کسی برای این بت ها قربانی کند ، جای تشکر و تقدیر و حمد و ثناء دارد ؛ اما اگر کسی قربانی برای امام حسین (علیه السلام) انجام دهد ، به گفته این آقایان وهابی ، شرک اکبر است و نعوذ بالله نجس است .

مجری :

کلیپ بعدی هم در مورد نذر و الفاظی است که آقایان وهابی در مورد آن به کار می برند .

کلیپ ۲ ) :

کارشناس وهابی :

کسانی که به اسم خداوند نذر می کنند و به نام الله متعال نذر می کنند ، چون روز خاصی نذر می کنند و در واقع بدعت انجام می دهند ، باز هم خوردن چنین نذری جایز نیست . برای این که کمک به بدعت است . در نتیجه همین جا تمام کسانی را که می خواهند در سنت و سیرت و راه و روش رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پیروی کنند ، می گوییم که خوردن غذا ها و شربت ها و هر آن چیزی که در این روز ها به نام امام حسین (علیه السلام ) نذر می شود ، خوردنشان حرام است .

مجری :

مشاهده کردید که این آقایان نذر به نام خداوند را هم شرک می دانند و قبول ندارند . خیلی عجیب است ، ما نمی دانیم کجا کسی به اسم غیر خداوند نذر کرده است ؟ ما خیلی دوست داریم آقایانی که مدافع این نظریه هستند ، امشب با ما تماس بگیرند و بگویند چه کسی از مسلمانان برای غیر خداوند نذر می کنند ؟

استاد یزدانی ! آقایان وهابی در این باره نظرات دیگری هم دارند ؟

استاد یزدانی :

بنده خدمت شما عرض کردم که وهابیت هم دو دسته هستند . یک عده مثل محمد بن عبد الوهاب و ابن تیمیه و شاگردانش که واقعا عقل ندارند . عده دیگری در بین وهابیت ، انسان های عاقلی هستند . بنده بعضی از سایت های وهابی را دیدم که این سؤال را دقیقا تفکیک کرده بود که چه نذری باطل است و چه نذری جایز است ؟

در مرکز الفتوی سایت اسلام وب که شاید از مشهورترین سایت های وهابیت است . این سایت یک سایت تقریبا جامع است که تمام نظرات وهابیت در این سایت موجود است و به عبارتی یک پرتابل گفته می شود .

در این جا ، در بحث ایمان و نذور ، احکام النذر :

اهداء ثواب النذر نسکا للمیت لازم الوفاء

الاثنین ۵ جمادی الاولی ۱۴۲۳ _ ۱۵ ـ ۷ ـ ۲۰۰۷ م ، رقم الفتوی : ۱۹۳۵۷

السؤال : نذرت لله تعالی ان وفقنی لبناء ثلاثه طوابق ان اذبح عجلا عن روح امی وابی وعن الثلاثه طوابق . هل هذا جائز فی الشرع ؟

فاسائل الکریم نذر ان وفقه الله ابناء ثلاثه طوابق ان یذبح عجلا ویهدی ثواب الصدقه لابیه وامه والذبح طاعه . قال تعالی : فصل لربک وانحر . والصدقه عن المیت طاعه . لما رواه احمد ومسلم وغیرهما عن ابی هریره رضی الله عنه : ان رجلا قال للنبی صلی الله علیه وسلم ان ابی مات وترک مالا ولم یوص . فهل یکفر عنه ان اتصدق عنه ؟ قال : نعم .

وهذا النذر یلزم الوفاء به عند عامه اهل العلم لقوله صلی الله علیه وسلم : من نذر ان یطیع الله لیطعه. رواه البخاری ومسلم عن عائشه .

اگر کسی قربه الی الله برای میتی نذر کند ، لازم است که به آن وفا نماید .

فتوا در دوشنبه ۵ جمادی الاولی سال ۱۴۲۳ ، ۱۵ ـ ۷ ـ ۲۰۰۷ م ، شماره ۱۹۳۵۷ ، احکام النذر

سؤال : من برای خداوند نذر می کنم که اگر خداوند به من توفیق داد که یک خانه سه طبقه بسازم ، گاو یا گوساله ای را ذبح کنم و برای روح پدر و مادرم و برای خانه سه طبقه هدیه می کنم .

مثلا کسی که خانه ای جدیدی می خرد ، برای این که این خانه از چشم و نظر و از بلاها و سیل و آتش سوزی در امان باشد ، قربانی انجام می دهد . این کار را معمولا کسانی که وضعیت مالی خوبی دارند ، انجام می دهند . حال این شخص می پرسد که این کار من شرعی است یا شرعی نیست ؟

پاسخ می دهد : این سؤال کننده نذر کرده که اگر خداوند به او توفیق داد ، گوسفند یا گوساله ای را ذبح کند و ثواب آن را به پدر و مادرش هدیه کند و این ذبح اطاعت خداوند است و خداوند فرموده : فصل لربک وانحر ، و صدقه دادن از جانب میت ، اطاعت خداوند است . روایتی هم از احمد و مسلم و دیگران از ابی هریره نقل کرده که مردی به پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفت : پدرم از دنیا رفته و مال زیادی بر جای گذاشته ؛ اما وصیت نکرده . آیا امکان دارد به جای کفاره آن می توانم صدقه دهم ؟ رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند : بله .

اگر کسی چنین نذری انجام داد ، از دیدگاه تمام اهل علم وفا به آن نذر لازم است . به خاطر روایتی که از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نقل شده کسی که نذر می کند ، اطاعت خداوند را کرده . پس باید خداوند را اطاعت کند و به آن نذر وفا کند .

روایت را بخاری و مسلم از عایشه نقل کرده است .

سایت اسلام وب

این فتوا را یک وهابی عاقل نوشته است .

مجری :

جالب است که در این جا به همان آیه فصل لربک وانحر ، برای مشروعیت نذر استدلال می کنند . در صورتی که در آن جا از این آیه برای رد نذر استفاده کرده بودند .

استاد یزدانی :

دقیقا همین طور است ، در این جا به آیه مبارکه فصل لربک وانحر ، برای جواز این گونه نذر استدلال کرده ؛ اما آقای بن باز دقیقا به همین آیه برای عدم مشروعیت این گونه نذر استدلال کرده است. شیعیان هم همین نذر را انجام می دهند ، اهل سنت هم دقیقا همین نذر را انجام می دهند . پس چرا این ها مقابله می کنند ؟؟؟

باز در یک فتوای دیگر در همین سایت :

حکم الذبح لاولیاء فی شهر رجب

سؤال : رجل اعتاد ان ینذر قربان خاصه فی شهر رجب ویقول هذا لاولیاء الله او اهل البیت (السیده زینب ـ الحسین ) ولکن عندما نقول له هذا حرام نقول انه الله ما رأی الدین فی ذلک ؟

فاذا کان هذا الرجل ینذر النذر الله کما قال ولکن یجعل ثوابه للاولیاء فیکون من باب اهداء ثواب الاعمال للمیت وقد قال بوصول الثواب الجمهور اهل العلم ولکنه اخطأ فی تخصیصه شهر رجب …

کسی در ماه رجب برای یکی از اولیای الهی نذر کند یا این که برای اهل بیت (علیهم السلام) نذر کند مثلا برای امام حسین (علیه السلام) یا برای حضرت زینب (سلام الله علیها ) . آیا این کار حرام است یا حرام نیست ؟

پاسخ می دهد : اگر نذر برای خداوند باشد ، همان طور که خودش گفته و از باب اهداء ثواب الاعمال للمیت ، ثوابش را به اولیای الهی دهد ، جمهور اهل علم این را قبول کرده اند و گفتند که این ثواب به آن میت می رسد ؛ اما این که فقط در ماه رجب این کار را انجام دهد ، اشتباه است .

این حرفش درست نیست و ما این را قبول نداریم ؛ چون از اعمال زمان جاهلیت است که فقط در ماه رجب نذر می کردند . اما اصل فتوای که اگر کسی قربه الی الله نذر کند ، و ثواب این نذر را به میتی هدیه کند ، از نظر جمهور اهل علم جایز است .

باز فتوای دیگری از این آقایان در همین سایت :

ذبح فی یوم مولد ولی بغیر قصد فهل تؤکل ذبیحته

السؤال : لی احد الاقارب یذبح فی کل عام عجلا لله ولکن یناسب الموعد مولد احد الاولیاء وهو یقسم بالله ان نیته لله وحده دون هذا الولی وهو یهدی لنا بعضا عن اللحم فهل اکله جائز لنا؟

الجواب : فالظاهر ان هذا الرجل لاحرج فی الاکل من هدیته …

اگر کسی در روز ولادت یک ولی ذبح کند ، آیا خوردن آن جایز است یا جایز نیست ؟

سؤال : شخصی از نزدیکانم است که هر سال گوسفندی را در روز ولادت یکی از اولیای الهی ذبح می کند و قسم می خورد که نیتش برای خداوند است و ثواب آن گوشت قربانی را به آن ولی خدا هدیه می کند . آیا خوردن آن گوشت جایز است یا جایز نیست ؟

جواب : خوردن آن هیچ اشکالی ندارد .

به صورت مفصل توضیح می دهد و روایتی را بیان می کند که ما آن روایت را در ادامه خواهیم خواند .

سایت اسلام وب

این هم دیدگاه برخی از علمای وهابی بود که تفکیک قائل شدند بین این که نذر برای خداوند باشد و ثواب آن را به میت هدیه کند یا نذر برای غیر خدا باشد که این نذر را همه مسلمان ها شرک می دانند . اما اگر نذر قربه الی الله باشد و ثوابش را به سید الشهدا (علیه السلام) یا حضرت زینب (سلام الله علیها ) یا هر کس دیگری هدیه کنیم ، اشکالی ندارد .

مجری :

کلیپ سوم ، فحاشی های یکی دیگر از این آقایان است که بعضا در این شبکه ها مشاهده می شود و مطالب و شبهات زیادی هم در مورد نسب و وضعیت ایشان هست که پاسخ ندادند . این کلیپ را باهم مشاهده می کنیم و بعد از آن نظر شیعه را در خصوص نذر بیان خواهیم کرد .

کلیپ ۳ ) :

کارشناس وهابی :

نذر نجس را در این روز ها بین مردم پخش می کنند ، نذری که نام غیر خدا بر او گرفته شود ، فرقی نمی کند برای پیامبر باشد ، برای فرشته باشد یا برای امام باشد برای فقر باشد برای مگس باشد ، به طوری که در حدیث صحیح است ، نذری که نام غیر خدا بر او گرفته شود ، حرام و نجس است و برای ترویج این نجاست خواری حرام شده است بر شما . یعنی نجس است آن چه که نام غیر خدا می بینید و می خورید یا به خورد دیگران می دهید ، نام غیر خدا را بر گوسفند بگیرید ، نجس می شود . بر گاو بگیرید ، نجس می شود . بر گوشت حلال بگیرید ، نجس می شود . نام غیر خدا ، نذر غیر خدا به نام امام حسین ، به نام پیامبر ، به نام هر کسی که می خواهد باشد .

مجری :

بنده به خاطر این کلیپ از شما بینندگان عزیز چه شیعه و چه عزیزان اهل سنت ، عذر خواهی می کنم . چون بلاخره هم شیعیان و هم اهل سنت و حتی بسیاری از غیر مسلمان ها در ایران و در خارج از ایران ، نذری را انجام می دهند ؛ بعضی ها هم اعتقاد خاصی به خوردن نذری و نگهداشتن آن در طول سال دارند . اما می بینیم که چنین اشخاصی پیدا می شوند و این نظرات را می دهند و این گونه اهانت های وقیح و زشت هم می کنند .

در خدمت شما استاد عزیز هستیم تا نظر شیعه را در این خصوص بیان کنید . آیا شیعه واقعا برای غیر خدا نذر می کند ؟

دیدگاه شیعه درباره نذر برای میت

استاد یزدانی :

بنده در پاسخ به حرف های این وهابی ، مطلبی را از آقای نووی می خوانم که خدمت شما نشان می دهم . اما نظر شیعه بسیار واضح است ، کسی که نذر می کند و در نذر کلمه لله علیّ را نگوید ، واجب نیست که به نذر خود عمل کند و حتی جایز نیست که از این نذر خورده شود . این صریح فتوای علمای شیعه است . حتی بعضی از علمای شیعه گفته اند : اگر کسی در قلبش بگوید یعنی تلفظ نکند «لله علیّ» که فلان کار را انجام دهم ، وفا به این نذر واجب نیست . احتیاط این است که به این نذر وفا نشود .

در کتاب صراط النجاه از آیت الله خوئی (ره) سؤال شده :

سؤال ۱۰۶۱ : هل ینعقد النذر لغیر الله سبحانه ، کما لو قال علی کذا ولم یقل لله . . . وماذا لو نذر فی قلبه وأنه لله سبحانه من دون التلفظ ؟

 الخوئی : لا یصح النذر إلا أن یکون لله ، وإلا لا یجب الوفاء به ، وإن کان الأحوط ( استحبابا ) فی الفرض الثانی أن لا یتخلف عما نواه .

آیا نذر برای غیر خدا منعقد می شود . مثلا کسی بگوید من فلان کار را انجام می دهم و نگوید که این کار را برای خدا انجام می دهم ، (کلمه لله علیّ را بر زبان جاری نکند ) یا کسی در قلب خود نیت کند که من این نذر را برای خدا انجام دادم و کلمه لله علیّ را تلفظ نکند ، آیا چنین نذری درست است یا درست نیست ؟

پاسخ می دهند : هیچ نذری صحیح نیست مگر این که برای خداوند باشد و وفا کردن به چنین نذری واجب نیست . در فرض دوم که تلفظ نباشد ، احتیاط مستحب این است که به نذرش وفا کند .

آیت الله خوئی (ره) ، صراط النجاه

این هم نص کلام آیت الله خوئی (ره) که می فرمایند : اصل این است که تلفظ کلمه لله علیّ باشد . حال اگر کسی در قلبش نیت کند و تلفظ نکند ، واجب است که وفا کند . اما باید لله باشد ، اگر لله نباشد ، چنین نذری صحیح نیست .

بنده در این خصوص که جستجو کردم ، حدود ۱۲۵ کتاب از کتاب های شیعه از جمله منهاج الصالحین سید محسن حکیم ، وسیله النجاه ، عروه ، کتاب الحج …. همه این کتاب های شیعه فریاد زده اند که باید به چنین فتوایی عمل کنیم و حتما باید نذرمان لله باشد .

مثلا در کتاب جواهر ، همین فتوا صراحتا بیان شده : اگر نذر قربه الی الله نباشد و کلمه لله علیّ نباشد ، این نذر منعقد نمی شود .

أنه یجب فی صیغته التی هی سبب الالتزام أن یقول : «لله علی» بمعنی عدم انعقاد النذر لو جعل الالتزام لغیر الله من نبی مرسل أو ملک مقرب ، وهذا غیر معنى نیه التقرب .

در صیغه نذری که می خوانیم ، واجب است که کلمه لله علیّ را بگوییم . اگر کلمه لله علیّ را نگوییم ، چنین نذری منعقد نمی شود ؛ حتی اگر از جانب پیامبری یا یکی از ملائک مقرب باشد . هر نوع نذری که باشد ، اگر نیت تقرب به الله نباشد ، این نذر منعقد نمی شود .

جواهر الکلام – الشیخ الجواهری – ج ۳۵ ص ۳۷۲.

پس نذر باید لله باشد ، اگر نباشد ، چنین نذری صحیح نیست و قطعا خوردن چنین نذری هم جایز نیست . بقیه علمای شیعه هم این فتوا را داده اند . هر بیننده ای می تواند رساله توضیح المسائل را بیاورند و بحث نذر را بخوانند . قطعا فتوای تمام علمای شیعه در طول تاریخ اسلام از زمان شیخ طوسی (ره) تا به امروز ، این است که لله علیّ باید باشد . اگر در نذر لله علیّ نباشد ، اصلا نذر منعقد نمی شود .

اما در جواب آقای حیدری ، کارشناس وهابی که خیلی هتاکی و بی ادبی کرد . آقای حیدری ! چطور شما آن گوسفند هایی را که آقایان وهابی نذر می کنند ، ندیدی ؟ چرا در همان مدینه فریاد نزدی که آقای ملک سلمان ! خجالت بکش . این نذری که برای محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب می شود ، نجس هستند و واقعا هم نجس هستند و شکی در نجس بودن آن نیست . چون اصلا در آن وصیت نامه اصلا کلمه لله نیامده بود .

پس در این صورت این نذر هم نجس است ؛ چون قربه الی الله نیست .

دیدگاه علمای اهل سنت در باره نذر برای اموات

آقای نووی در کتاب روضه الطالبین ، تألیف ابی زکریا یحیی بن شرف نووی از بزرگترین علمای تاریخ شافعی ها ، جلد ۲ ، چاپ دار عالم الکتب در سال ۲۰۰۳ م ، صفحه ۴۷۴ به بعد :

فأما إذا ذبح لغیره لا على هذا الوجه ، بأن ضحى أو ذبح للکعبه تعظیما لها لأنها بیت الله تعالى ، أو الرسول لأنه رسول الله ( ص ) ، فهذا لا یجوز أن یمنع حل الذبیحه ، وإلى هذا المعنى ، یرجع قول القائل : أهدیت للحرم ، أو للکعبه ، ومن هذا القبیل ، الذبح عند استقبال السلطان ، فإنه استبشار بقدومه ، نازل منزله ذبح العقیقه لولاده المولود ، ومثل هذا لا یوجب الکفر ، وکذا السجود للغیر تذللا وخضوعا . وعلى هذا ، إذا قال الذابح : باسم الله وباسم محمد ، وأراد : أذبح باسم الله ، وأتبرک باسم محمد ، فینبغی أن لا یحرم .

جایز نیست کسی که ذبح می کند یا شکار می کند فقط به اسم محمد (صلی الله علیه و آله) بگوید و به اسم الله و به اسم محمد (صلی الله علیه و آله) نگوید .

اگر فقط به اسم محمد (صلی الله علیه و آله) بگوید ، چنین نذری جایز نیست واگر به اسم الله و به اسم محمد (صلی الله علیه و آله) بگوید ، این نذر جایز است . در ادامه آقای نووی به صورت مفصل توضیح می دهد :

 کسی که قربه الی الله برای کعبه ذبح می کند ؛ چون خانه خدا است . یا برای رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) ؛ چون رسول خدا است . چنین نیتی مانع حلال بودن ذبیحه نمی شود . به عبارت دیگر ، کسی ذبح کند و بگوید این را به حرم هدیه کند یا به کعبه هدیه کردم . یا از این قبیل چیزها ، کشتن ذبیحه برای استقبال از یک سلطان به خاطر خوشحال شدن از آمدن آن سلطان . یا ذبح عقیقه به خاطر متولد شدن یک بچه (آن عقیقه برای بچه هست . همه مسلمان ها این را جایز می دانند ) چنین نیتی سبب کفر نمی شود .

آقای حیدری ! چشم هایت را باز کن و پنبه های خود را از گوش در بیاور . ببین که آقای نووی چه می گوید !!!!!

کسی ذبح کند و بگوید به نام خداوند و به نام محمد (صلی الله علیه و آله) ذبح می کنم و قصدش هم این باشد که به نام خداوند ذبح کند و با نام پیامبر (صلی الله علیه و آله) تبرک نماید . پس شایسته است که چنین ذبحی حرام نباشد .

نووی ، روضه الطالبین ، جلد ۲ ، چاپ دار عالم الکتب ، ص ۴۷۴

هچ شیعه ای در طول تاریخ چنین ذبحی انجام نداده . هر شیعه ای که ذبح می کند ، باید الله اکبر و به نام خدا را بگوید و غیر از این ، هیچ شیعه ای به نام خدا و به نام پیامبر (صلی الله علیه و آله) نمی گوید و چنین فتوایی هم در شیعه نداریم ؛ اما علمای اهل سنت چنین فتوایی را داده اند که ذابح به اسم الله و به اسم محمد (صلی الله علیه و آله) بگوید و قصد شدن به نام خدا و تبرک به نام رسول خدا (صلی الله علیه و آله) باشد . این ذبح حرام نمی شود .

آقای حیدری ! اگر جرأت دارید بیایید و بگویید که آقای نووی اشتباه می کند . شما کجا و آقای نووی کجا ؟!!!! شما حتی ریگی در برابر آقای نووی نیستی !!!!!

آقای نووی در کتاب المجموع خود که بهترین کتاب فقهی شافعی ها است . در جلد ۲ ، چاپ بیت الافکار الدولیه ریاض ، صفحه ۱۹۰۰ صراحتا فتوا داده :

التضحیه عن المیت فقد أطلق أبوالحسن العبادی جوازها لأنها ضرب من الصدقه والصدقه تصح عن المیت وتنفعه وتصل إلیه بالاجماع .

کسی که از جانب میتی قربانی کند ، ابو الحسن عبادی گفته : جایز است ؛ چون نوعی از صدقه است و صدقه دادن از جانب میت جایز است و به اجماع تمام مسلمانان آن صدقه به میت می رسد .

در صفحه بعد همان فتاوای را بیان می کند :

إذا ذبح لغیره لا على هذا الوجه بأن ضحى أو ذبح للکعبه تعظیما لها لکونها بیت الله تعالى أو لرسول الله صلى الله علیه وسلم لکونه رسول الله فهو لا یجوز ان یمنع حل الذبیحه والى هذا المعنى یرجع قول القائل أهدیت للحرم أو الکعبه ومن هذا القبیل الذبح عند استقبال السلطان لأنه استبشار بقدومه نازل منزله ذبح العقیقه لولاده المولود ومثل هذا لا یوجب الکفر وکذا السجود للغیر تذللا وخضوعا لا یوجب الکفر وإن کان ممنوعا * وعلى هذا فإذا قال الذابح باسم الله واسم محمد وأراد أذبح باسم الله وأتبرک باسم محمد فینبغی أن لا یحرم وقول من قال لا یجوز ذلک یمکن حمله على أن اللفظه مکروهه لان المکروه یصح نفی الجواز والإباحه المطلقه عنه .

اگر کسی به اسم خداوند و تبرک به نام رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ذبح کند ، سزاوار است که این ذبیحه حرام نباشد . بعضی ها هم گفته اند جایز نیست که مقصودشان این است که اگر چنین چیزی بگوید ، مکروه است و کراهت مخالف جواز هم هست . اگر کسی بگوید جایز نیست ، می تواند مکروه باشد.

نووی ، المجموع ، چاپ بیت الافکار الدولیه ، ص ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۲

این سخن آقای نووی ، یکی از بزرگترین شخصیت های علمی اهل سنت ، است . در صورتی که این کارشناس وهابی فریاد می زد که اگر کسی به اسم امام حسین نذر کند ، این نذر نجس است . اما آقای نووی می گفت کسی که می خواهد ذبح کند ، اگر به اسم الله و به اسم رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بگوید ، این ذبح اشکالی ندارد . به شرط این که هدفش تبرک به اسم پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) باشد . این فتوا مشت محکمی است بر دهان این کارشناس وهابی !!!!

مجری :

ما تا این جا اقوال آقایان وهابی را خواندیم که دو دسته بودند . یک دسته کلا نذر را منکر شده و حکم به شرک و ارتداد داده بودند . عده ای دیگر هم کمی از آن ادعا تنازل کرده و گفته بودند : اگر نذر برای خدا باشد و تأکید شود که نذر برای خدا است ، این نوع نذر اشکالی ندارد .

کلیپ بعدی که برای شما آماده کردیم ، باز هم اهانتی به بحث نذری های ما است که قبلا از شما به خاطر پخش این کلیپ ، عذر خواهی می کنیم . اما به علت این که به شما نشان دهیم که این آقایان چه دیدگاهی دارند و این که ثابت کنیم که دیدگاهشان صد در صد مخالف با اقوال علمای اهل سنت است ، از پخش این کلیپ ها ناگزیر هستیم .

کلیپ ۴ ) :

بیننده :

اگر در ایام محرم غذای نذری به درب خانه های ما می آورند ، چه کار کنیم ؟ چون همسایه هستند ، شما بهترین برخورد را به ما نشان دهید که داشته باشیم .

کارشناس وهابی :

در چنین مواردی که شما غذای نذری را می گیرید ، از آن جایی که خوردن آن جایز و حلال نیست ، می توانید آن را به گونه ای مصرف کنید . اگر در فضای روستا هستید ، به مرغ یا حیوان دیگری بدهید و در غیر این صورت هیچ راهی غیر از سطل آشغال نیست!

تماس بینندگان :

بیننده : آقای مقدم از خوزستان ـ شیعه

بنده از استاد عزیز و بزرگوارمان چند سؤال داشتم . سؤال اول این که می گویند حجاج بن یوسف ثقفی با دختر حضرت زینب (سلام الله علیها ) ازدواج کرده . آیا این قضیه سند تاریخی دارد یا خیر ؟

سؤال دوم ، در مورد فیروز یا همان ابولؤلؤ است که آیا ایشان مسلمان بوده یا نبوده ؟

سؤال سوم ، در رابطه با کتاب سلیم بن قیس است که از طریق شیخ مفید تنظیم شده . آیا قضیه حضرت زهرا (سلام الله علیها ) در این کتاب تضیعف شده یا متواتر است ؟

سؤال چهارم ، در مورد کتاب الارشاد شیخ مفید (ره) است که فرزندان حضرت امیر (علیه السلام) را ۲۷ نفر شمرده اند و حضرت محسن (علیه السلام) را به حساب نیاورده است و احتمال می دهم که این قضیه را کلا رد می کند .

سؤال پنجم ، در رابطه با آیه وضو است که الی المرافق ، از بالا به پایین است و امسحوا الی الکعبین از سر انگشتان است تا کعبین . در خصوص این سؤالات توضیحات مختصری را بیان کنید .

استاد یزدانی :

در مورد سؤال اول ، در کتاب های شیعه چنین مطلبی نیامده است . اما در کتاب های اهل سنت و در قضیه ازدواج ام کلثوم ، چنین روایتی آمده است .

( المدائنی ) قال لما زفت ابنه عبد الله بن جعفر ( وکانت هاشمیه جلیله ) إلى الحجاج بن یوسف ونظر إلیها فی تلک اللیله وعبرتها تجول فی خدیها فقال لها بأبی أنت وأمی مما تبکین قالت من شرف اتضع ومن ضعه شرفت .

از مدائنی نقل می کند که وقتی دختر عبد الله بن جعفر را به زفاف حجاج بن یوسف بردند ، حجاج دید که آن دختر گریه می کند . علت گریه اش را پرسید . گفت : به خاطر شرفی ضایع شد و به خاطر انسان پستی که شرف یافت .

ابن طیفور ، بلاغات النساء ، ص ۱۱۰

این نشان می دهد که ایشان اصلا از این ازدواج راضی نبودند . این روایت علاوه بر بلاغات النساء در تذکره الحمدونیه ، نثر الدرر آمده است . روایت معتبری در منابع اهل سنت نیامده که چنین ازدواجی صورت گرفته باشد . اگر هم صورت گرفته باشد ، به اجبار و زور بوده . طبیعی است که حجاج ، انسان ظالم و خونریزی بوده که اگر هم با ایشان ازدواج کرده ، به زور و اجبار بوده است . دلیلش هم این بود که آن دختر راضی به این ازدواج نبوده و وقتی به زفاف حجاج رفته ، گریه می کرده . علت گریه خود را هم این گونه بیان کرده که من از خانواده شرافتمندی بودم و تو از خانواده ای هستی که شرفی نداری و من در مقابل تو ضایع شدم و تو ، حجاج بن یوسف ثقفی ، با ازدواج با من به دنبال شرف هستی .

پس این ازدواج هم از ازدواج های اجباری و زوری بوده است . همین طور بعضا نقل می کنند که حضرت سکینه (سلام الله علیها ) با مصعب زبیری ازدواج کرده که این یک دروغ محض است و در کتاب های شیعه ، روایت معتبری ندارد . در منابع اهل سنت هم مطالب زشت و رکیکی آمده که شوهر های متعددی برای حضرت سکینه (سلام الله علیها ) ساخته اند و دروغ هایی که جعل کردند . از جمله این که ایشان چهار شوهر و در بعضی جاها شش بار شوهر کردند . این ها دروغ های محض است .

حضرت سکینه (سلام الله علیها ) همسرشان مشخص است ، پسر امام حسن (علیه السلام) بود و تا آخر هم همسر ایشان بوده . این ها دروغ هایی است که آقایان ساخته اند و در کتاب های خود نقل کردند ؛ اما در منابع شیعه چنین مطالبی بیان نشده .

همین طور بحث ازدواج دختر عبد الله بن جعفر (علیه السلام) است ؛ البته نگفتند که ایشان دختر حضرت زینب (سلام الله علیها) بوده . این ازدواج هم اگر بوده ، به زور و اجبار صورت گرفته .

در مورد سؤال دوم ، پاسخ خیلی روشن است . طبق وصیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در آخرین روز های حیات مبارکشان ، هیچ کافر و هیچ یهودی و هیچ مسیحی نباید در منطقه جزیره العرب باقی بمانند . اگر ابولؤلؤ مسلمان باشد که به وصیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) عمل شده و اگر مسلمان نبوده ، به این وصیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) عمل نشده .

نکته دوم ، کسی که کافر است در صف اول نماز جماعت چه می کند ؟ یا باید بگویند ایشان مسلمان بوده و خود را به اسلام می زده و منافق بوده که آن را هم باید ثابت کنند یا این که بگویند واقعا مسلمان بوده ؛ چون در صف اول جماعت نماز می خوانده .

در کتاب عمده القاری شرح صحیح بخاری ، تألیف بدر الدین عینی ، جلد ۸ ، صفحه ۳۳۰ بحث ابولؤلؤ را مطرح کرده :

یسمی فیروز وکنیته ابو لؤلؤ وکان غلاما للمغیره بن شعبه وکان یدعی الاسلام

اسمش فیروز و کنیه ایشان ابولؤلؤ بوده . هم چنین غلام مغیره بن فیروز بود و ادعا می کرد که مسلمان است .

بدر الدین عینی ، عمده القاری ، ج ۸ ، ص ۳۳۰

هر کس هم که بگوید لا اله الا الله و محمد رسول الله ، از دیدگاه همه مسلمان ها اسلام او پذیرفته است و ما هم قبول داریم . در این صورت چه دلیلی دارد که می گویند کافر بوده ؟ اگر علت کفرش ، انجام آن کار است ، که نمی توان پذیرفت .

در ادامه هم مطالب دیگری را بیان می کند که فرصت بیان آن ها نیست ؛ اما این که ایشان مسلمان بوده را آقای بدر الدین عینی در کتاب خود ذکر کرده . کدام مسلمانی اجازه می دهد که یک مشرک و کافر در صف اول نماز جماعت بایستد . طبق فتوای تمام مسلمان ها، ورود مشرک و کافر در مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) حرام است . پس چرا اجازه دادند چنین مشرکی در صف اول نماز جماعت بایستد و در حال نماز خلیفه را بکشد ؟؟ آیا چنین چیزی ممکن است ؟؟؟؟

پس این که ایشان مسلمان بوده ، ثابت است ؛ اما این که کارش خوب بوده یا خوب نبوده ، ما هیچ قضاوتی نمی کنیم .

در مورد کتاب سلیم ، نظرات متعدد است . نسخه ها هم در طول تاریخ متعدد بوده که بعضی از علمای شیعه به خاطر دو علت و دو اشکال خیلی کوچک در این کتاب ، از جمله این که محمد بن ابوبکر (رضوان الله تعالی علیه ) پدرش را موعظه کرده . در حالی که در زمان وفات پدرش ، سه سال داشته . اشکال می کنند که چطور امکان دارد یک بچه سه ساله پدرش را موعظه کند ؟

یا در این کتاب آمده که ائمه از فرزندان حضرت اسماعیل (علیه السلام) ، سیزده نفر هستند و چون این قضیه آمده ، بگوییم اصل این کتاب ناقص است . در حالی که واقعا هم همین است ، ائمه از نسل حضرت اسماعیل (علیه السلام) سیزده نفر هستند ؛ چون حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) از نظر ما هم پیامبر هستند و هم امام هستند .

موعظه محمد بن ابوبکر هم خیلی طبیعی است . خیلی از بچه ها در همان دوران کودکی هم از هوش بالایی برخوردار هستند و از همان کودکی می توانند اشخاص بزرگتر از خودشان را موعظه کنند و حرف های خوب بزنند . الان بچه هایی هستند که حرفهایی می زنند که شاید به ذهن بزرگتر هایشان خطور هم نکند .

این اشکالات ، اشکال های درستی نیستند و قابل قبول نمی باشند . حضرت آیت الله العظمی خوئی (ره ) در معجم رجال الحدیث ، جلد ۹ ، صفحه ۲۳۰ در قضیه کتاب سلیم به صورت مفصل بحث می کنند:

أن کتاب سلیم بن قیس – على ما ذکره النعمانی – من الأصول المعتبره بل من أکبرها ، وأن جمیع ما فیه صحیح قد صدر من المعصوم علیه السلام أو ممن لابد من تصدیقه وقبول روایته ، وعده صاحب الوسائل فی الخاتمه ، فی الفائده الرابعه ، من الکتب المعتمده التی قامت القرائن على ثبوتها وتواترت عن مؤلفیها أو علمت صحه نسبتها إلیهم بحیث لم یبق فیه شک .

ولکن قد یناقش فی صحه هذا الکتاب بوجوه : الأول : أنه موضوع ، وعلامه ذلک اشتماله على قصه وعظ محمد بن أبی بکر أباه عند موته مع أن عمر محمد وقتئذ کان أقل من ثلاث سنین ، واشتماله على أن الأئمه ثلاثه عشر .

 کتاب سلیم بن قیس از اصول معتبر ؛ بلکه از بزرگترین اصول معتبر شیعه است . روایت در کتاب سلیم یا به صورت مستقیم از معصوم (علیه السلام) نقل شده یا از کسی نقل شده که ما او را تصدیق می کنیم .

روایت را یا خود سلیم از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل می کند یا از سلمان یا از اصحاب بزرگ آن حضرت نقل می کند . قبول روایت از سلمان برای ما واجب است .

صاحب وسائل در خاتمه خود در فایده چهارم ، این کتاب را از کتاب های معتمد شیعه نقل کرده که قرائن زیادی برای ثبوت این کتاب وجود دارد که بر مؤلفین آن تواتر دارد …

در این کتاب دو اشکال وجود دارد : یکی این که جعلی است به خاطر این که محمد بن ابی بکر پدرش را موعظه کرده . دوم این که ، در این جا ائمه سیزده گانه آمده ( به جای دوازده ، سیزده آمده )

در ادامه به همه این اشکالات پاسخ می دهند . نظر ایشان ، نظر کاملا خوبی است ؛ اما متأسفانه بعضی از علمای شیعه به خاطر تقیه مسائلی را بیان می کنند . چون در این کتاب حقایق آشکاری از زمان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، از زمان هجوم به خانه وحی آمده که اعتراف به این قضایا در آن زمان باعث کشته شدن شیعیان می شد . بعضی از علمای شیعه به خاطر این که از کشته شدن شیعه جلوگیری کنند و بگویند ما به این مسائل اعتقاد نداریم ، گفتند اصلا این کتاب مورد قبول ما نیست . فقط و فقط بحث تقیه بوده ، وگر نه تمام مطالب این کتاب ، تأیید شده است و اخیرا هم این کتاب با عنوان اسرار آل محمد (علیهم السلام) چاپ شده که آقای انصاری یک مقدمه صد و چند صفحه ای بر این کتاب زده و در این مقدمه اثبات کرده که این کتاب همان کتاب سلیم است و اشکالاتش را هم رد کرده است .

از نظر ما ، نظر آیت الله خوئی (ره) ، نظر بسیار خوبی است و تمام مطالب این کتاب صحیح است و هیچ اشکالی نمی توانند به روایات آن بگیرند و هم چنین نمی توانند مطلبی را خلاف شیعه در این کتاب پیدا کنند . هر مطلبی هم که باشد ، قابل توجیه است .

در مورد نظر شیخ مفید در خصوص حضرت محسن (علیه السلام) ، ایشان در کتاب الارشاد ، فرزندانی که زنده ماندند و بعد از آن حضرت بودند را می شمارد ، فرزندان سقط شده را در آن کتاب نه بیان و نه انکار کردند . ضمن این که کتاب الارشاد ، باز هم نسخه های متعددی دارد . بعضی از مطالبی را که حضرت آیت الله خوئی (ره ) بیان کرده ، در الارشاد امروزی نیست .

بنده نمی دانم چه اتفاقی افتاده که متأسفانه این تراث شیعه در طول تاریخ ، گاها گرفتار این مشکلات شده که شیخ مفید (ره) منکر وجود حضرت محسن (علیه السلام ) نیست . ایشان در آن کتاب دو نظر را مطرح می کند و می گوید : اگر هم آن ثابت شود و ما فرزند سقط شده را حساب کنیم ، پس حضرت محسن (علیه السلام) هم جزء فرزندان محسوب می شود و یک عدد هم بر آن اضافه می کند .

در مورد آیه وضو ، یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلَاهِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَأَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُءُوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَیْنِ ، بحث در این جا است که چرا شما الی المرافق را از بالا به پایین حساب می کنید و الی الکعبین را از پایین به بالا مسح می کشید ؟

خیلی واضح و روشن است . علمای اهل سنت این طور فتوا دادند که اگر ما دست را از پایین به بالا بشوییم ، مستحب است و اشکالی ندارد . اما الان روی همین مستحب کوچک سفت و محکم ایستادند که شعارشان شده وگرنه از بالا به پایین هم می توان شست .

الی در این جا به معنای این است که خداوند به ما فرموده است که از این جا تا این جا بشویید . اما این که از بالا بشویید یا از پایین را بیان نکرده است . اصلا آیه دلیلی بر این که از بالا بشوییم یا از پایین بشوییم ، نداریم . مثلا کسی نقاشی را برای نقاشی خانه می آورد و می گوید تا یک متر رنگ کن . حال در رنگ کردن این یک متر ، از بالا رنگ کند یا از پایین ، فرقی نمی کند .

این که الی المرافق و الی الکعبین ، از بالا به پایین یا از پایین به بالا است ، اصلا دلالت نمی کند . الی به معنای انتها است .

علمای شیعه هم به این دلیل فتوی دادند که از بالا به پایین باشد که ائمه اهل بیت (علیهم السلام) صراحتا فتوا دادند و روایات صحیح از پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) داریم . روایات بیانیه ای از زراره که مشهور است و یک باب روایت در کتاب شریف وسائل الشیعه آوردند که پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) همیشه از بالا به پایین می شستند . چون پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) و از امام باقر و امام صادق (علیهما السلام) این گونه عمل می کردند ، ما هم همین طور عمل می کنیم . وگرنه از آیه از بالا شروع کنیم یا از پایین ، استفاده نمی شود .

بیننده : آقای رنجبر از بهارستان ـ شیعه

این اهانت ها و جسارت هایی را که این آقایان وهابی به نذری های امام حسین (علیه السلام) می کنند ، همه به خاطر دشمنی است با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دارند . همه مردم دنیا چه مسلمان و چه غیر مسلمان برای امام حسین (علیه السلام) نذری می دهند . از خداوند می خواهیم که این ها را با همان اجداد ناپاک و پلیدشان بنی امیه محشور و ما را هم با امام حسین و اهل بیت (علیهم السلام) محشور کند و امیداواریم که خداوند نسل دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) را از روی زمین پاک کند .

سؤالی هم از استاد یزدانی داشتم مبنی بر این که آیا مختار ثقفی از شیعیان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) بودند ؟ چون این روز ها شبهاتی را در این خصوص در شبکه های وهابی مطرح می کنند .

استاد یزدانی :

ما در سایت تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) در بخش مقالات ، کلمه مختار را جستجو کنید ، مقاله مفصلی در باره مختار وجود دارد .

مختار بن ابی عبید ثقفی از اصحاب بزرگوار پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) است . این ها هر چه بر علیه مختار حرف بزنند ، علیه یکی از صحابه حرف زده اند و طبق فتوای ابو زرعه رازی :

هر کس بر یکی از اصحاب پیامبر (صلی الله علیه و آله) نقضی وارد کند ، زندیق است .

مختار بن ابی عبید ثقفی ، طبق سخنی که آقای ابن حجر عسقلانی آورده و استدلالی که کرده ، صحابی است ؛ چون پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) را در حجه الوداع دیده .

ایشان در سال اول هجری به دنیا آمده و در حجه الوداع ده ساله بوده و قطعا در حجه الوداع همراه پدرش ، پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) را دیده . پس هر چه بر علیه مختار ، حرفی بزنند ، علیه خودشان استفاده می شود .

نکته دوم این که ، مختار دشمن زبیری ها بوده و با آن ها جنگیده . هر روایتی علیه مختار بن ابی عبید و اعتقادات او ، چه در کتاب های شیعه و چه در کتاب های اهل سنت پیدا می کنید ، منشأ آن زبیری ها هستند . آن ها هستند که این روایات را جعل و ساخته اند و دروغ ها و تهمت هایی را به او نسبت داده اند .

از نظر ما مختار بن ابی عبید ثقفی ، شیعه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بوده و کسی بوده که به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) اعتقاد کامل داشته و اگر بد بود ، اهل بیت (علیهم السلام) از ایشان اعلام رضایت نمی کردند .

در همین سایت ، نظر شیعیان را هم بیان کردیم و روایات شیعه را در باب مختار بن ابی عبید ثقفی ذکر کردیم که بینندگان عزیز می توانند آن را مشاهده کنند . از نظر ما همه این تهمت ها ساخته و پرداخته بنی زبیر است و قابل قبول نیست .

بیننده : آقای حیدری از کرج ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی سؤالی داشتم . اگر کسی هر سال برای امام حسین (علیه السلام) نذری می دهد . یک سال به دلایلی نتواند آن نذر را ادا کند . چه حکمی دارد ؟

استاد یزدانی :

بستگی دارد که چگونه نذر کرده باشد .

بیننده :

نذر کرده که هر سال روز عاشورا غذا دهد .

استاد یزدانی :

آیا نذر کرده که هر سال این کار را انجام دهد ؟ آیا صیغه نذر را خوانده است ؟

بیننده :

بله ، صیغه نذر را هم خوانده .

استاد یزدانی :

اگر صیغه نذر را خوانده و گفته که هر سال این نذری را بدهد و نتوانست یک سال بدهد ، باید کفاره آن را بدهد .

مجری :

به خاطر این که سؤال شما یک سؤال فقهی است ، می توانید آن را در برنامه زمزم احکام که روز های زوج پخش می شود ، مطرح کنید .

بیننده : آقای باقری از آذربایجان غربی ـ اهل سنت

بنده شافعی مذهب هستم . ما در منطقه خود از اجدادمان نذر کردن را یاد گرفته ایم و برای خدا و در راه خدا گوسفند قربانی می کنیم .

نکته دوم این که ، آقای یزدانی گفتند ازدواج حضرت سکینه و حضرت ام کلثوم دروغ است و علمای اهل سنت آن ها را در کتب خود نقل کرده اند ، چرا آقای قزوینی گفتند چنین ازدواجی صورت گرفته . اگر آن دروغ باشد ، پس آقای قزوینی هم دروغ گفته است .

استاد یزدانی :

استاد قزوینی هم طبق منابع اهل سنت نقل کردند . بنده هم طبق منابع اهل سنت نقل کردم که چنین ازدواجی بوده و به زور و اجبار صورت گرفته . من گفتم چنین روایتی در منابع شیعه بیان نشده و چنین قضیه ای صحت ندارد و دروغ محض است .

بیننده :

یعنی حضرت علی (علیه السلام) این قدر قدرت نداشته که مانع این ازدواج می شدند ؟

استاد یزدانی :

ام کلثوم دختر امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نبودند . این ام کلثوم دختر حضرت زینب (سلام الله علیها ) و عبد الله بن جعفر است که به ازدواج حجاج در آمده بود .

برادر بزرگوار شما اصلا دقت نکردید . این ها ، دو قضیه هستند . ما امشب بحث ازدواج ام کلثوم دختر حضرت زینب (سلام الله علیها ) با حجاج بن یوسف ثقفی (لعنت الله علیه ) را مطرح کردم نه ازدواج ام کلثوم را که بعضی ها گفتند ایشان دختر حضرت زهرا (سلام الله علیها ) بوده و با عمر بن خطاب ازدواج کرده . پس در این جا دو بحث جدا گانه است .

بیننده : احمد از شیراز ـ شیعه

بنده یکی دو سؤال و شبهه داشتم . اول این که ، حکم نذر هایی غیر از خوراک و ذبح مثل این که کسی نذر کند ، دو ماه لباس سیاه بپوشند یا این که پیاده به کربلا بروند ، چیست ؟

استاد یزدانی :

هر نوع نذری که قربه الی الله باشد ، واجب است که به آن وفا کند . مثلا کسی نذر کند که هر روز صبح دو رکعت نماز برای پدرش یا مادرش یا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بخواند و ثوابش را به آن ها هدیه نماید . یا این که کسی نذر کند که لباس مشکی قربه الی الله ، بپوشد و برای سید الشهدا (علیه السلام) عزاداری کند . وفا کردن به این نذر ، واجب است .

بیننده :

سؤال دوم این که ، توضیح دهید که آقایان وهابی یا برادران اهل سنت ، چگونه ادعا می کنند که به معاویه و حضرت علی (علیه السلام) و طلحه و زبیر را در کنار هم قرار داده و به همه آن ها احترام می گذرد .

استاد یزدانی :

این گونه دوست داشتن تناقض است ؛ اما روایتی از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است که خداوند در سینه مؤمن دو قلب قرار نداده که با یکی معاویه را دوست داشته باشد و با دیگری امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را .

واقعا تناقض آشکار است . چون از یک طرف معاویه ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را کافر دانسته و با او می جنگد و اگر می توانست حضرت را می کشت . همان طور که در شهادت حضرت هم شریک بود . از طرف دیگر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هم اگر دستشان به معاویه می رسید ، قطعا معاویه را می کشت . چطور ممکن است که قاتل و مقتول هر دو مسلمان باشند ، هر دو اهل بهشت باشند . این تناقض واضح و آشکاری است که وجود دارد و خودشان هم باید این تناقض را حل کنند. من باور نمی کنم که کسی هم معاویه را واقعا دوست داشته باشد و عشق واقعی هم به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) داشته باشد .

امکان ندارد که انسان هم شیطان را دوست داشته باشد و هم خداوند را . امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در دو جای نهج البلاغه صراحتا می فرماید :

ان المعاویه کالشیطان الرجیم

معاویه مثل شیطان رانده شده است و همه مؤمنین را فریب می دهد .

نمی شود انسان هم معاویه و هم امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را با هم دوست داشته باشد .

بنده از صراحت لهجه خود عذر خواهی می کنم و اصلا قصد جسارت به عزیزان اهل سنت را هم ندارم .

بیننده : آقای محمدی از گناوه ـ شیعه

بنده از تهمت ها و نسبت های دروغینی که آقایان وهابی در شبکه های خود ، بیان می کنند ، بسیار تعجب می کنم . از جمله این دروغ ها ازدواج دختر امام جواد (علیه السلام) با هارون الرشید است . اصلا این قضیه امکان ندارد .

ازدواج ام کلثوم ، دختر حضرت زینب (سلام الله علیها ) با حجاج بن یوسف ، کسی که این همه شیعیان را کشت هم امکان ندارد و عقل اجازه نمی دهد که دختر حضرت زینب (سلام الله علیها ) در زمان حجاج بن یوسف بوده باشد تا این که بخواهد با او ازدواج کند .

ازدواج ام کلثوم دختر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) با عمر بن خطاب هم امکان ندارد . چون ام کلثوم دختر کوچک امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بود و عمر بن خطاب یک پیرمرد بود .

ما شیعیان نباید دروغ ها و تهمت های این وهابی ها را قبول کنیم .

استاد یزدانی :

در مورد ازدواج ام کلثوم با حجاج بن یوسف از نظر زمانی شاید امکان داشته باشد . چون حجاج در سال ۶۷ یا ۶۸ هـ بوده و حضرت زینب (سلام الله علیها ) می تواند چنین دختری داشته باشد . اما در منابع شیعه چنین ازدواجی ثابت نیست . در منابع اهل سنت هم این ازدواج به زور و اجبار صورت گرفته .

بیننده :

حضرت استاد ! حجاج که در کوفه بود . اما این ها در مدینه بودند .

استاد یزدانی :

حجاج زمانی در مکه هم بوده . از کوفه هم می توانست به زور بیاید و با ایشان ازدواج کند . بنده اصلا چنین ازدواج هایی را قبول ندارم .

بیننده :

حضرت زینب (سلام الله علیها ) از شام هجرت کردند .

استاد یزدانی :

حضرت زینب (سلام الله علیها ) که در آن زمان نبوده ؛ چون ایشان در سال ۶۲ هـ از دنیا رفتند . اما دخترشان می تواند بعد از حضرت بوده باشند .

بیننده :

در هر حال بنده این قضایا را قبول ندارم و عقل بنده اجازه قبول این قضایا را نمی دهد .

استاد یزدانی :

بنده هم با شما هم نظر هستم .

بیننده : آقای وزیری از شیراز ـ شیعه

بنده می خواستم بدانم که وهابی ها از نظر فکر و عقیده مثل بهایی های ایران است یا این که با آن ها فرق دارد ؟

مجری :

اگر امکان دارد جمعبندی از مطالب بیان شده داشته باشید .

استاد یزدانی :

بحث امشب ما در مورد نذر بود که دیدگاه آقایان وهابی خواندیم که گفته بودند : هر نوع نذری برای میت ، شرک و کفر است و سبب ارتداد و کفر می شود . از طرف دیگر دیدیم که این آقایان برای محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب ، هر ساله نذر و قربانی می کنند که برای این ها شرک و کفر محسوب نمی شود .

کلیپ هایی را هم از این آقایان پخش کردیم . هم چنین سخن آقای نووی را نشان دادیم که گفته بود : هر کس ذبح کند و به اسم الله و به اسم محمد (صلی الله علیه و آله ) بگوید ، هیچ اشکالی ندارد . به شرط این که قصدش تبرک به اسم پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) باشد نه شریک قرار دادن ایشان برای خداوند .

ان شاء الله در جلسات بعد ، فتاوایی از علمای وهابی و همین طور فتاوایی از علمای اهل سنت را خواهیم خواند تا ثابت شود که وهابیت هیچ تناسبی با مسلمان ها ندارند . مسلمان ها یک دیدگاه دارند و وهابیت ، یک دیدگاه کاملا متضاد با تمام مسلمان ها دارند .

مجری :

از شما استاد عزیز و گرامی و هم چنین از شما بینندگان محترم که تا این ساعت از برنامه با ما همراهی کردید ، تشکر و قدر دانی می کنم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .