وهابی‌ها مدعی هستند که گرفتن مراسم جشن برای تولد رسول خدا صلی الله علیه وآله بدعت است؛ اما بزرگان اهل سنت؛ از جمله مولوی عبد الحمید و … تصریح کرده‌اند که این جشن‌ها نشانه رحمت خداوند است.

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۰۷ / ۱۰ /۹۴

مجری :

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت دارم . به مناسبت فرا رسیدن میلاد با سعادت پیام رسان صلح و رحمت حضرت ختمی مرتب ، محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) و ولادت امام جعفر صادق (علیه السلام) رئیس مذهب تشیع ، تبریک ویژه عرض می کنم .

امیدوارم که ایام خوبی را داشته باشید و ان شاء الله خداوند ما را از پیروان واقعی این بزرگواران قرار دهد . طبق رسم دوشنبه شب ها با برنامه راه و بی راه همراه با کارشناسی استاد عزیز و ارجمند ، حجت الاسلام والمسلمین یزدانی ، در خدمت شما هستیم .

استاد یزدانی :

من هم خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم . بنده هم به نوبه خودم سالروز تولد حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) ، پیامبر رحمت و همچنین سالروز تولد امام جعفر صادق (علیه السلام) را خدمت همه بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت تبریک و تهنیت عرض می کنم .

مجری :

هفته گذشته در برنامه راه و بی راه در خصوص دروغ هایی بود که توسط وهابیت علیه شیعه ، در شبکه ها و کتاب های خود منتشر کردند . اما چون امشب در آستانه ولادت آقا رسول الله (صلی الله علیه و آله) و امام صادق (علیه السلام) هستیم ، موضوع را تغییر دادیم و ادامه آن موضوع را در جلسه آینده خواهیم داشت .

استاد یزدانی :

همان طور که شما گفتید ، موضوع برنامه در جلسه قبل ، تهمت ها و دروغ های وهابیت به شیعیان بود که چند نمونه را از کتاب های آقایان وهابی که تهمت های بسیار واضح و روشنی بودند ، خواندیم و در هفته بعد این بخش را ادامه خواهیم داد .

اما موضوعی که امشب به مناسبت میلاد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) و هم چنین حضرت امام صادق (علیه السلام) در نظر گرفتیم ، بحث جشن و احتفال است . گرفتن مراسم که آقایان وهابی به شدت با این قضیه مخالف هستند و استدلال می کنند که هر گونه جشن گرفتن برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جایز نیست . از جمله استدلال هایی که می آورند این است که خود رسول خدا (صلی الله علیه و آله) برای خودش جشن تولد نگرفته ، ما چرا برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) جشن تولد بگیریم .

از طرف دیگر ، تمام بزرگان اهل سنت در طول تاریخ و هم چنین علمای معاصر اهل سنت گفتند : اصل جشن گرفتن برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ، کار بسیار خوب و شایسته ای است و باید انجام شود ؛ اما در برخی از جاها می گویند : مثلا در این جشن ها بدعت هایی است که آن ها نباید انجام شود . ما هم مخالف آن بدعت ها هستیم و دوست نداریم در این جشن بدعتی باشد . جشن فقط و فقط برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و خوشحالی و شادی درباره ایشان باشد .

این برنامه هفتاد و پنجمین برنامه راه و بی راه هستیم که ما در سی و پنجمین برنامه از برنامه های راه و بی راه ، بحث جشن و احتفال را به صورت مفصل مطرح کردیم . امشب هم به مناسبت تولد پیامبر (صلی الله علیه و آله) و امام صادق (علیه السلام) باز هم برخی از آن مطالب را تکرار می کنیم ؛ البته مطالب جدیدی هم بیان خواهیم کرد .

دیدگاه آقایان وهابی در خصوص جشن و احتفال

۱ . ابن تیمیه

ایشان امام و خدای وهابیت است که در کتاب اقتضاء صراط المستقیم لمخالفه اصحاب الحجیم ، تألیف ابن تیمیه حرانی ، جلد ۲ ، چاپ مکتبه الرشد ریاض عربستان ، با تحقیق ناصر بن عبد الکریم ، صفحه ۶۱۸ به بعد بحث احتفال را مطرح می کند تا این که :

وکذلک ما یحدثه بعض الناس إما مضاهاه للنصارى فی میلاد عیسى علیه السلام وإما محبه للنبی (ص) وتعظیما له والله قد یثیبهم على هذه المحبه والاجتهاد لا على البدع من اتخاذ مولد النبی (ص) عیدا مع اختلاف الناس فی مولده فإن هذا لم یفعله السلف …

هم چنین بعضی از چیزهایی که مردم احداث کردند ؛ یا به خاطر مقابله با نصارا که برای تولد حضرت عیسی (علیه السلام) انجام می دادند ، یا برای محبت و تعظیم پیامبر (صلی الله علیه و آله) . به خاطر این محبت و تلاش پاداش می‌برند؛ اما نه به خاطر این بدعت‌ها مثل عید گرفتن روز میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله). علاوه بر این مردم در تاریخ ولادت آن حضرت اختلاف دارند. دلیلش هم این است که سلف این کار را انجام داده باشند .

ابن تیمیه ، اقتضاء صراط المستقیم ، ج ۲ ، چاپ مکتبه الرشد ریاض ، با تحقیق ناصر بن عبد الکریم ، ص ۶۱۸

مثلا در تاریخ نیامده که ابوبکر یا عمر یا بقیه اصحاب ، برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جشن تولد گرفته باشد . وقتی این ها جشن نگرفته اند ، ما چرا این کار را انجام دهیم ؟؟؟؟!!!

ثابت می کنیم که در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خود حضرت دستور می دادند که به مناسبت ولادتشان ، هر هفته جشن بگیرند .

۲ . محمد صالح بن العثیمن

ایشان در بحث احتفال و جشن گرفتن ، استدلال های جالبی دارد . در کتاب مجموع فتاوی ورسائل فضیله الشیخ محمد بن صالح العثیمن ، متوفای ۱۴۲۱ هـ ، چاپ دار الوطن ، جلد ۲ ، صفحه ۲۹۷ به بعد :

وسئل فضیله الشیخ جزاه الله عن الاسلام والمسلمین خیر الجزاء : عن حکم الاحتفال بالمولد النبوی؟

فاجاب قائلا : اولا : لیله مولد الرسول ، صلی الله علیه وسلم ، لیسن معلومه علی الوجه القطعی ، بل ان بعض العصریین حقق انها لیله التاسع من ربیع الاول ولیست لیله الثانی عشر منه ….

ثانیا : من الناحیه الشرعیه الاحتفال لا اصل له ایضا لانه لوکان من شرع الله لفعله النبی صلی الله علیه وسلم …

فتقول هذا الاحتفال ان کان من کمال الدین فلا بد ان یکون موجودا قبل موت الرسول علیه الصلاه والسلام وان لم یکن من کمال الدین فانه لایمکن ان یکون من الدین .

از شیخ در مورد جشن گرفتن برای میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سؤال شد ؟

جواب می دهد : اولا ، اصلا این که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در چه روزی به دنیا آمده ، مشخص نیست . بعضی ها گفته اند روز نهم ربیع الاول ، روز میلاد است ، نه این که دوازدهم باشد . ثانیا، از ناحیه شرع و اسلام ، جشن گرفتن هیچ اصل و ریشه ای ندارد . اگر بود ، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) انجام می داد . حال که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جشن نگرفته ، ما هم نباید بگیریم …

در ادامه استدلال هایی را بیان می کند از جمله این که :

اگر جشن گرفتن جزء اموری است که دین را کامل کرده ، باید قبل از وفات پیامبر (صلی الله علیه و آله) می بود . اگر جزء اموری که دین را کامل می کند ، نیست ، پس اصلا جزء دین نیست .

یعنی اگر ما بخواهیم شرعیت هر کاری را ثابت کنیم ، باید بدانیم که با این امر ،دین کامل می شود یا کامل نمی شود . این مسأله باشد ، دین ناقص است یا کامل است ؟ این استدلالی است که این آقای وهابی دارد . در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نبوده ، حال که نبوده ، پس جزء کمال دین نیست و بعد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) درست شده و نباید انجام شود .

حال این سؤال مطرح می شود که آیا در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) وهابیت بوده یا نبوده؟ آیا پیامبر (صلی الله علیه و آله) یا صحابه وهابی بودند ؟ وهابیت هم در قرن دوازدهم ، سال ۱۱۵۷ ایجاد شده . آیا پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفته محمد بن عبد الوهاب و نوادگانش تا الی الابد ، مفتی حجاز باشند ؟ آیا پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفته که حکومت تا روز قیامت ، فقط در آل سعود باشد ؟ این را رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در کجا بیان کرده ؟ پس این هم بدعت است . اتفاقا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بر عکس این مطلب را فرموده . روایات متواتر داریم که فرمودند : امامت باید در قریش باشد و غیر از قریش کسی حق حکومت ندارد .

این مطلب به صورت صریح در صحیح بخاری و مسلم داریم و علمای اهل سنت هم ادعای اجماع کرده و گفتند : هر کس خلاف این را بگوید و خلاف این را اعتقاد داشته باشد، بدعت گذار و از دین و اهل سنت خارج است .

مگر محمد بن عبد الوهاب و محمد بن سعود از قریش هستند ؟ این ها که قریشی نیستند . ما ثابت کردیم که نسل آن‌ها از یهود است . آل سعود از نسل یهود خیبر است . اصل حکومت و مذهب شما بدعت است . با این حال ، به جشن گرفتن برای میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) اشکال وارد می کنید !!!!!!!!

در صفحه بعد از این کتاب ادامه می دهد :

ولاریب ان الذین یحتفلون بمولد الرسول علی الصلاه والسلام انما یریدون بذلک تعظیم الرسول علیه الصلاه والسلام واظهار محبته وتنشیط الهمم علی ان یوجد منهم عاطفه فی ذلک الاحتفال للنبی صلی الله علیه وسلم وکل هذا من العبارات محبه الرسول علیه الصلاه والسلام عباده بلا لایتم الایمان حتی یکون الرسول صلی الله علیه وسلم احب الی الانسان من نفسه وولده ووالده والناس اجمعین وتعظیم الرسول علیه الصلاه والسلام من العباده ….

اذن فالاحتفال بمولد النبی صلی الله علیه وسلم من اجل التقریب الی الله وتعظیم رسوله صلی الله علیه وسلم عباده واذا کان عباده فانه لایجوز ابدا ان یحدث فی دین الله ما لیس منه فالاحتفال بالمولد بدعه ومحرم…..

وهذه البدعه _ اعنی بدعه المولد _ حصلت بعد مضی القرون الثالثه ….

شکی نیست ، آن هایی که برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) جشن می گیرند ، هدفشان تعظیم و احترام پیامبر (صلی الله علیه و آله) است . این ها می خواهند عشق و محبتشان را به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نشان دهند و این که بگویند : ما رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را دوست داریم .

آیا کسی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) را دوست داشته باشد و آن را اظهار کند ، این عبادت است یا عبادت نیست ؟ محبت و دوست داشتن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) قطعا عبادت است ؛ بلکه ایمان شخص کامل نمی شود ، مگر این که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را از خودش و پدر و مادرش و فرزندانش بیشتر دوست داشته باشد .

احترام به پیامبر (صلی الله علیه و آله) و محبت به ایشان عبادت است . بنابراین جشن گرفتن در روز ولادت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ، اگر با هدف تقرب و نزدیکی به خداوند و احترام به پیامبر (صلی الله علیه و آله) باشد ، عبادت است . وقتی عبادت است ؛ پس جایز نیست که ما در دین چیزی را اضافه کنیم که در دین نیست . پس جشن گرفتن در ولادت بدعت و حرام است .

کلا ابتدا و انتهای این استدلال تناقض دارد . آیا اظهار محبت به پیامبر (صلی الله علیه و آله) عبادت است یا نیست ؟ خود این آقا می گوید عبادت است . حال که اظهار محبت به پیامبر (صلی الله علیه و آله) عبادت است ؛ پس جشن گرفتن برای تولد پیامبر (صلی الله علیه و آله) حرام است ؛ چون اظهار محبت به پیامبر (صلی الله علیه و آله) است .

این آقای وهابی خودش هم نمی داند که چه می گوید ! ما چطور می توانیم به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) اظهار محبت کنیم ؟ یا می توانیم صلوات بفرستیم ، یا می توانیم از جانب ایشان صدقه دهیم که وهابی ها آن را حرام می دانستند ، یا می توانیم دور هم جمع شده و در باره آن حضرت شعر بگوییم یا از فضائل ایشان بگوییم . همه این ها احترام و تعظیم رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می باشد .

این آقای وهابی می گوید : همه این ها اظهار محبت و عبادت است . چون این ها عبادت است ؛ پس جایز نیست و بدعت و حرام است .

کل عبارت با هم تناقض دارد . از یک وهابی انتظاری بیشتر از این نمی رود .

این بدعت جشن گرفتن ولادت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بعد از سه قرن اول ایجاد شده .

ابن عثیمن ، مجموع فتاوی ، ج ۲ ، چاپ دار الوطن ، ص ۲۹۷ به بعد

چه کسی این حرف را زده ؟ آیا شما تحقیقی در این رابطه داشته اید ؟؟؟

هفته محمد بن عبد الوهاب در عربستان

یک مطلب دیگر که خیلی مهم است ، بحث هفته محمد بن عبد الوهاب است . وهابی ها جشن سالانه یا گنگره یا گردهمایی دارند که هر سال در سالروز تولد محمد بن عبد الوهاب را یک هفته جشن می گیرند که در حقیقت همان احتفال هست . در این یک هفته ، در مورد رفتار و کردار و عملکرد محمد بن عبد الوهاب و هم چنین مذهبی که ایجاد کرده ، شبهاتی که علیه محمد بن عبد الوهاب هست و پاسخ به این شبهات صحبت می کنند و جشن می گیرند .

یک وهابی سؤال کرده که چه فرقی می کند که ما یک هفته برای محمد بن عبد الوهاب جشن می گیریم یا این که برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) جشن بگیریم ؟ چطور جشن گرفتن برای محمد بن عبد الوهاب جایز است ؛ اما برای پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) جایز نیست ؟

آقای ابن عثیمن در کتاب مجموع فتاوی ، جلد ۲ ، صفحه ۳۰۰ این گونه پاسخ می دهد :

وسئل فضیله الشیخ : عن الفرق بین ما یسمی باسبوع الشیخ محمد بن عبد الوهاب والاحتفال بالمولد النبوی حیث ینکر علی ما فعل الثانی دون الاول ؟

فاجاب بقوله : الفرق بینهما حسب علمنا من وجهین :

الاول : ان اسبوع الشیخ محمد بن عبد الوهاب لم یتخذ تقربا الی الله عزوجل …..

از جناب شیخ سؤال شد : چه فرقی است بین این که یک هفته برای محمد بن عبد الوهاب ، نامگذاری کردید و جشن گرفتن در روز ولادت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) . چگونه است که جشن گرفتن برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) منکر است و برای محمد بن عبد الوهاب ، منکر نیست .

جواب می دهد : بین این ها دو فرق است . فرق اول : هفته محمد بن عبد الوهاب را کسی قربه الی الله نمی گیرند .

حتما قربه الی الشیطان می گیرند ؛ چون اگر قربه الی الله بگیرند ، بدعت گذار شده ؛ پس کافر است . مگر در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) یا در زمان صحابه یا در قرن های ثلاثه ،کسی هفته محمد بن عبد الوهاب می گرفتند ؟ در قرن سیزدهم هم هفته محمد بن عبد الوهاب نبود ؛ اما این ها در قرن چهاردهم آمدند و چنین هفته ای را ایجاد کردند . آقای سلمان بن عبد العزیز که فعلا پادشاه عربستان سعودی است و قبلا امیر منطقه ریاض بود ، این مسأله را درست کرد .

هدف این ها ، ازاله شبهاتی است که در دل مردم در خصوص محمد بن عبد الوهاب ایجاد می شود و این شبهات باید رفع شود . هفته محمد بن عبد الوهاب تکرار نمی شود .

محمد بن صالح العثیمن ، مجموع فتاوی ، ج ۲ ، ص ۳۰۰

مثل عید ها تکرار نمی شود. در حالی که هر سال این هفته را جشن می گیرند . ما برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جشن می گیریم یا این که فقط روزه می گیریم از جهت این که آن روز ، روز میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است . آیا این جایز است یا جایز نیست ؟ از دیدگاه آقایان وهابی هر گونه احتفال جایز نیست ؛ اما برای محمد بن عبد الوهاب جایز است ؛ چون قربه الی الله نیست .

 ۳ . بن باز

در کتاب مجموع فتاوای خود ، جلد ۴ ، صفحه ۲۸۹ می گوید :

لیس للمسلمین ان یقیموا احتفالا بمولد النبی ( ص ) فی لیله ( ۱۲ ربیع الأول ) ولا فی غیرها ، کما أنه لیس لهم أن یقیموا أی احتفال بمولد غیره ( ص ) لأن الاحتفال بالموالد من البدع المحدثه فی الدین لأن النبی ( ص ) لم یحتفل بمولده فی حیاته ( ص ) وهو المبلغ للدین والمشرع للشرائع عن ربه سبحانه وتعالى ولا أمر بذلک ولم یفعله خلفاؤه الراشدون ولا اصحابه جمیعا ولا التابعون لهم باحسان فی القرون المفضله . فعلم انه بدعه …

جایز نیست مسلمان ها در روز میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جشن بگیرند . چون جشن گرفتن برای ولادت رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) یا هر ولادت دیگری ، در دین ایجاد شده و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خودش جشن نگرفته ، خلفای راشدین هم این کار را نکرده اند ؛ پس این کار بدعت است .

بن باز ، مجموع فتاوی ، ج ۴ ، ص ۲۸۹

این هم پاسخ آقای بن باز ، مفتی اعظم سابق عربستان سعودی ، صراحتا گفته : جشن گرفتن برای تولد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جایز نیست . چون خود پیامبر (صلی الله علیه و آله) و خلفا این جشن را نگرفته اند . پس بدعت است .

نظر بن باز در مورد هفته محمد بن عبد الوهاب

در کتاب مجموع فتاوی ، جلد ۱ ، چاپ دار القاسم ریاض عربستان سعودی ، صفحه ۳۷۸ ، بیانیه ای به مناسبت هفته محمد بن عبد الوهاب داده است تا در صفحه ۳۸۱ می گوید :

این اجتماعی که دانشگاه محمد بن سعود ، دعوت می کند و تلاش بر انجام آن دارد ، کار بسیار خوبی است و این همایش را بر پا می کنند تا به دعوت محمد بن عبد الوهاب خدمت کنند ….

در صفحه بعد می گوید :

ان الاجتماع لدراسه مذهب السلف الصالح ومنه دعوه الشیخ محمد بن عبد الوهاب وتعریف الناس بها وحثهم علی الاستمساک بما کان علیه رسول الله (ص) وصحابته الکرام وسلف هذه الامه امر واجب ومن اعظم القرب الی الله لانه تعاون علی الخیر وتشاور فی المعروف وبحث للوصول الی الافضل …

وان علی یقین ان هذا الاجتماع سیکون له ان شاء الله الآثار الکبیره الطیبه فی العالم الاسلامی کله لیجتمعوا علی کتاب الله وسنه رسوله (ص) یبتعدوا عن البدع فی الدین .

اجتماع و جمع شدن برای درس گرفتن و یادگرفتن مذهب سلف صالح و دعوت شیخ محمد بن عبدالوهاب و تعریف از آن و این که مردم را به وهابی شدن تشویق کنیم ، امر واجب و از بزرگترین چیز هایی است که انسان را به خدا نزدیک می کند . برای این که کمک کردن به کار خیر است …

من یقین دارم که این اجتماع خیلی خوبی است که آثار زیادی در جهان اسلام دارد و سبب می شود که همه مردم بر کتاب خدا و سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله) جمع شوند و از بدعت ها دوری کنند .

به اذن خداوند ، نتایج خوبی برای همه مسلمانان ، به همراه دارد و همه مسلمانان را به یک کلمه لا اله الا الله ، دعوت می کند .

در صفحه بعد ادامه می دهد :

لقد کنت راغبا فی لقیاکم والحدیث معکم ومناقشه الابحاث المقدمه والآراء المعروضه والاشتراک معکم فی حلقاتکم ودراساتکم ، لان فی ذلک تعاونا علی الخیر .

ما از دانشگاه محمد بن سعود تشکر می کنیم که در این میدان تلاش می کند تا آن را حفظ کند …

من خیلی دوست داشتم که در این مجلس بودم و شما را می دیدم و در این بحث هایی که انجام می دهید ، شرکت می کردم و در این حلقات شما بودم ، برای این که ، تعاون در خیر است .

برای محمد بن عبد الوهاب یک هفته جشن می گیرند ، این جشن جایز است ؛ چون تعاون در خیر است ؛ اما ما که برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) یک روز می خواهیم جشن بگیریم ودر آن از اخلاق و رفتار و عملکرد آن حضرت صحبت کنیم ، جایز نیست ؛ چون خود رسول خدا (صلی الله علیه و آله) این جشن را نگرفته و این تعاون علی الشر است ؛ اما جشن برای تولد محمد بن عبد الوهاب ، تعاون علی الخیر و از واجبات می شود .

من این بیانیه را نوشتم و امیدوارم که خداوند به شما توفیق دهد . از امیرسلمان بن عبد العزیز ، امیر منطقه ریاض هم تشکر می کنم که این جشن را بر پا کرده و از خداوند می خواهم که این عمل را از شما قبول کند.

بن باز ، مجموع فتاوی ، ج اول ، چاپ دار القاسم عربستان ، ص ۳۷۸ به بعد

آقای بن باز ! چرا برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) جایز نیست ؟ شما گفتید چون خود پیامبر (صلی الله علیه و آله) و خلفاء ، چنین جشنی نگرفته بودند ؛ پس بدعت است و نباید این جشن را بر پا کرد .

حال سؤال ما این است ، آیا آقای محمد بن عبد الوهاب برای خودش چنین جشنی را گرفته بود ؟ محمد بن سعود برای محمد بن عبد الوهاب جشن تولد گرفته ؟ بقیه آقایان این جشن را گرفتند ؟ نه ، هیچ کدام از بزرگان وهابیت چنین جشنی را نگرفتند تا زمان ملک سلمان که که امیر منطقه ریاض بود و این جشن را پایه ریزی کرد . پس این جشن را هر طور که حساب کنیم ، بدعت است ؛ حتی در وهابیت هم سابقه نداشته . چطور برای محمد بن عبد الوهاب ، تعاونا علی الخیر است ؛ اما برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) چنین نیست و حتی بدعت و حرام است ؟؟!!!

این هم تناقضی بین حرف های بن باز و بن عثیمن بود . در هر صورت این آقایان باید به ما پاسخ دهند . اگر یک هفته مراسم گرفتن برای محمد بن عبد الوهاب جایز است ؛ پس ما باید تمام سال را برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) مراسم بگیریم . شبهاتی را که در مورد اسلام ، قرآن و خلفای شما وجود دارد ، پاسخ دهیم .

اما به نظر می رسد شبهاتی را که در مورد محمد بن عبد الوهاب وجود دارد ، سخت تر و کمر شکن تر است که هر ساله یک هفته را برای پاسخ دادن به این شبهات مراسم می گیرند و جایز است ؛ اما در مورد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جایز نیست .

مجری :

در راستای تبیین بهتر و مفصل تر نظرات آقایان وهابی در مورد جشن گرفتن در میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) کلیپی آماده شده که با هم مشاهده می کنیم .

کلیپ ۱ ) :

شیخ صالح بن فوزان الفوزان :

اما کسی که گمان می کند پیامبر (ص) را دوست دارد ؛ ولی از ایشان پیروی نمی کند ، یا این که بدعت ایجاد می کند و گمان می کند که پیامبر (ص) را دوست دارد و بدعت گذاری می کند ، چنین شخصی در ادعای محبتش دروغ می گوید . مانند کسانی که ادعا می کنند پیامبر (ص) را دوست دارند ؛ اما جشن میلاد بر پا می کنند . این جشن میلادها بدعت است . جشن گرفتن به مناسبت ولادت پیامبر (ص) بدعت است . خداوند هیچ دلیلی بر حقانیت آن نازل نکرده است و پیامبر (ص) فرمودند : بر شما باد به سنت من و سنت خلفاء راشدین مهدیین پس از من ، به آن متمسک شوید و محکم آن را بگیرید و از محدثات امور ( مسائل خارج قرآن و سنت و اجماع ) بپرهیزید . که هر عمل محدثی ، بدعت است و هر بدعتی ، ضالت است . پیامبر (ص) فرمودند : هر کس در این امر ما چیز جدیدی ایجاد کند که تعلقی به آن ندارد ، مردود است . یعنی از او مورد قبول واقع نمی شود و خداوند آن را قبول نمی کند .

مجری :

این هم نظر آقای صالح بن فوزان وهابی ، از وهابیان مشهور است که در مورد جشن گرفتن میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) صحبت کرد .

استاد یزدانی ! ظاهرا در میان صحبت های ایشان ، تناقضاتی هم بود که می گفتند : اگر ادعای محبت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را دارید ، چرا جشن می گیرید ؟

استاد یزدانی :

مثل حرف آقای ابن عثیمن بود که می گفت : چون اظهار محبت ، عبادت است ؛ پس جایز نیست. از یک طرف عبادت است ، ولی باز جایز نیست . این تناقضاتی است که آقایان وهابی دارند و خودشان هم سردر گم هستند که چه کار کنند ؟

اما از طرف دیگر ، روایتی بسیار جالبی در صحیح مسلم است که ثابت می کند رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هر هفته برای تولد خودشان ، جشن می گرفته و آن را هم جایز می دانسته . در صحیح مسلم ، چاپ دار الطیبه ریاض عربستان سعودی ، کتاب الصیام ، باب ۳۶ ، روایت ۱۹۷ ، صفحه ۵۱۹ :

از رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) از روزه سؤال می کردند که چه روزهایی روزه بگیریم و چه روز هایی روزه نگیریم .تا آن جایی که می پرسند :

قال : وسئل عن صوم یوم الاثنین ؟ قال : ذاک یوم ولدت فیه ویوم بعثت او انزل علی فیه ….

آیا روز دوشنبه روزه بگیریم ، ثواب دارد یا ثواب ندارد ؟ پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند : این روز ، روزی است که من به دنیا آمدم و روزی است که من مبعوث شدم .

صحیح مسلم ، چاپ دار الطیبه عربستان ، کتاب الصیام ، باب ۳۶ ، روایت ۱۹۷ ، ص ۵۱۹

در این روز ، باید روزه بگیریم و روزه آن جایز است . پس رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می گوید : هر کس روز دوشنبه هر هفته را روزه بگیرد ، به این دلیل که من به دنیا آمده ام ، کاری جایز و شرعی است و خداوند به او ثواب می دهد . یعنی در عصر صحابه و در عصر پیامبر (صلی الله علیه و آله) کسانی بودند که هر دوشنبه را روزه می گرفتند ، به این دلیل که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) روز دوشنبه متولد شده بودند . این خودش یک نوع جشن گرفتن است . ما هم در این باره روایت داریم که روزه گرفتن آن روز ، بسیار ثواب دارد . وقتی پیامبر (صلی الله علیه و آله) به بقیه مردم توصیه می کند که این روز را به دلیل این که من به دنیا آمده ام ، قطعا خودشان هم انجام داده . امکان ندارد که دیگران را به امر خیر تشویق کند و خودشان انجام ندهد . چون خلاف آیات قرآن است و برای آن حضرت جایز نیست .

مجری :

کلیپ دوم از یکی از شبکه های وهابی ـ داعشی است که با هم آن را مشاهده می کنیم .

کلیپ ۲ ) :

کارشناس وهابی :

گفتند که شما سالگرد گرفتید ، از طرف دیگر می گویید : سالگرد ، بدعت است . منظور این که شما شیعیان را که جشن می گیرند ، شما می گویید بدعت است و اشکال دارد .

برادر محترم ! نه شیعه ها ؛ بلکه سنی ها هم این کار را می کنند . اهل سنت ، دوازده ربیع الاول را تولد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می دانند و آقایان شیعه هجده ربیع الاول را .

در رابطه با سالگرد و جشن و این ها ، برای همه جایز نیست . برای همه بدعت است و فرقی نمی کند .

خدا و پیامبر از مشرکین بیزارند . بسیاری از این مشرکین برای ما مولودیه می خوانند ، دعای جشن مولود پیامبر می خوانند . می گویم خدا و پیامبر از مشرکین بیزارند . تو بی خود داد وفریاد نکن و نگو که محبت پیامبر در سینه من است ، نگو که محبت صحابه در سینه من است ، نگو محبت اهل بیت در سینه من است . صدای دومب و دومب در نیاور . چرا که خداوند و پیامبر خداوند از مشرکین بیزار هستند .

مجری :

این هم کلیپی از یکی از شبکه های وهابی داعشی که از یک طرف اعتراف که شیعه و سنی در میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جشن برگزار می کنند . از طرف دیگر می گویند : این کار بدعت و شرک است . البته یک اشتباه دیگر هم داشتند که هفده ربیع را هجده ربیع گفتند .

استاد یزدانی :

به هر حال ، از این کارشناس وهابی انتظار زیادی نمی رود . اشتباهات ایشان بیشتر از این چیز ها بوده . ایشان تصریح کرده که وقتی کسی سرم و آمپول می زند ، مستقیم وارد معده می شود .

اما سراغ علمای امروزی اهل سنت برویم ، آن هایی که روز میلاد را جشن می گیرند .

دیدگاه علمای معاصر اهل سنت در مورد احتفال

۱ . مولوی عبد الحمید

در کتاب محمود الفتاوی ، تألیف علامه خدا نظر ، زیر نظر مولانا عبد الحمید ، جلد ۴ ، صفحه ۳۳۵:

تقسیم شیرینی و جشن گرفتن هنگام سالروز ولادت حضرت رسول خدا (صلی الله علیه و آله)

چه می فرمایند علمای دین در مسأله ذیل : آیا در ایام ولادت نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) کارهایی چون توزیع شیرینی ، سخنرانی و جشن و سرور جایز است ؟ و اکنون در بعضی از مناطق این کار را می کنند .

چون خود نبی مکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : نو آوری در دین ، بدعت است .آیا این جزء بدعت محسوب می شود ؟ واگر جایز نباشد و کسی آن را جایز قرار دهد ، چه حکمی دارد ؟

الجواب باسم منهم الصواب :

اگر به این نیت منعقد می کنند که در آن جلسه ، سیرت آن حضرت (صلی الله علیه و آله) بیان می شود و ترغیب به اتباع آن حضرت بوده و افرادی را که از حقیقت اسلام خبر ندارند ، در جلسه دعوت می کنند تا از سیرت طیبه آن حضرت با خبر شوند ، با توجه به این تفاصیل ، انعقاد چنین جلسه ای مستحب و موجب اجر و ثواب است به شرطی که خالی از بدعت باشد .

در جلسه های ما همین کار را می کنند . سخنرانی ، در مورد اوصاف و اخلاق و دستورات و روش زندگی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و راهکار هایی که آن حضرت برای زندگی بهتر دادند ، سخنرانی می کند .

این واضح است که اگر مثلا کسی در نمازش بدعت ایجاد کند ، نمازش باطل است . در این که شکی نیست ، همه مسلمان ها به آن معتقد هستند . اگر در جشن میلاد ، کسی بدعتی را انجام دهد ، قطعا از آن جشن ثوابی نمی برد ؛ بلکه بار گناه آن بدعت بر گردنش می افتد .

ایشان هم می گوید : اصل جشن گرفتن برای میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) که این کارها انجام می شود ، مستحب و موجب اجر و ثواب است .

اگر جلسه ای طبق رسومات غیر شرعی و عقاید فاسده باشد ، در چنین جلساتی نباید شرکت کرد .

خدا نظر ، دار الافتاء حوزه علمیه دار العلوم زاهدان

۲۷ / ۱ / ۱۴۲۰ هـ ق

محمود الفتاوی ، تألیف خدا نظر ، زیر نظر مولوی عبد الحمید ، ج ۴ ، ص ۳۳۴

مولوی عبد الحمید این قضیه را در سایت خود هم مطرح کرده :

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت شیخ الاسلام مولانا عبد الحمید ، مرجع رسمی دیدگاه ها و اخبار و بیانات و گزارش سفرهای حضرت شیخ الاسلام مولانا عبد الحمید ، دوشنبه ۲۳ ربیع الآخر ۱۴۳۵ هـ ، در مقاله رحمت و همدلی ، یکی از دستاوردهای بزرگ پیامبر مهر و رحمت :

شیخ الاسلام مولانا عبد الحمید سخنان خود را با یادآوری این نکته که در این ایام همه جا سخن از سیره و سیرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) است ، آغاز نمودند و در مقایسه جشن ها و شادمانی مسلمانان با جشن های میلاد سایر ادیان فرمودند : در این ایام فرخنده همه جا سیرت و حیات طیبه آن حضرت تعلیم و یاد آوری می شود . بر خلاف بعضی از ادیان که در میلاد پیامبرشان جشن هایی برگزار می کنند که در آن جشن ها پر از منکرات و معاصی و رقص ها و می نوشی است . مخصوصا میلاد حضرت مسیح و عید کریسمس که با منکرات فراوانی برگزار می شود .

ایشان در ادامه یاد آورد شدند که این رحمت الله متعال است که ملت مسلمان در هر جایی که هستند ، میلاد پیامبر رحمت و صلح و دوستی را با یاد آن حضرت و سنت هایشان جشن می گیرند .

سایت مولوی عبد الحمید

ایشان می گوید : این رحمت خدا است که ما جشن میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را می گیریم ؛ اما آقایان وهابی می گفتند : این کار بدعت است ، مگر پیامبر (صلی الله علیه و آله) برای خودش جشن گرفته بود ؟

آقای عبد الحمید ! مگر پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) یا صحابه یا تابعین جشن میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را گرفته اند که شما آن را رحمت الله می دانید ؟ شما پاسخ آقایان وهابی را بدهید ، به ما هم بگویید که در سال های آینده همان پاسخ را به آن ها بدهیم .

مجری :

کلیپ بعدی ، یکی از کلیپ های بسیار جالب است که حتما آن را تماشا کنید .

کلیپ ۳ ) :

جشن اهل سنت به مناسبت میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در حرم ابوحنیفه ـ بغداد

مجری :

مشاهده کردید که این جشن را شیعه برگزار نکرده بود ، اهل سنت در حرم ابوحنیفه برگزار کرده بود. بارگاه و صحن را هم که دیدید . حال نمی دانیم که آقایان وهابی چه نظری در این باره دارند ؟ این که همه این جمعیت کثیر ، اهل بدعت هستند و مرتکب شرک شدند یا خیر را باید از این آقایان پرسید !!!

تماس بینندگان

بیننده : عبد الله از چابهار ـ اهل سنت

شما دو کلیپ را نشان دادید و گفتید که از شبکه های وهابی پخش شده . بنده همه این شبکه های کلمه و وصال و ولایت را نگاه می کنم ؛ اما از هر کدام از این ها شبکه ها که پرسیدم شما وهابیت را برای بنده معرفی کنید ، هیچ پاسخی به بنده ندادند . تمام این شبکه ها که ما نگاه می کنیم ، استناد هایشان به قرآن است . آیا تابع قرآن بودن ، وهابیت است ؟

استاد یزدانی :

برادر عزیز ! ما این برنامه راه و بی راه را به شناخت وهابیت و تفاوت هایی که این فرقه با سایر فرق مسلمانان دارد ، اختصاص داده ایم . تا به حال هم ۷۵ جلسه است که تفاوت های وهابیت با اهل سنت را بیان کردیم . شما برنامه ها را احیانا نگاه نکرده اید .

مجری :

در همین برنامه ما مطرح کردیم که یک عده هستند که جشن گرفتن در میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را بدعت می دانند . این که شما اسم این ها را وهابی می گذارید یا چیز دیگر با خودتان ؛ اما یک عده هم از علمای اهل سنت هستند که جشن گرفتن برای میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) مستوجب اجر و ثواب است .

به نظر شما این یک اختلاف ساده است که در یک موضوع این چنینی ، یک نفر می گوید : بدعت است و یک نفر دیگر می گوید : موجب اجر و ثواب است ؟

این یکی از تفاوت ها است که ما امشب بیان کردیم . ما این همه تفاوت های وهابیت با اهل سنت را در این برنامه و در سایر برنامه های شبکه بیان کردیم ، در صورتی که شما مطرح می کنید ، فقط تابع قرآن بودن یعنی وهابیت ؟؟؟؟

بیننده :

چون دوست داشتن پیامبر از دیدگاه قرآن ، فقط اطاعت از پیامبر است . خداوند در قرآن می فرماید:

قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ . آل عمران / ۳۱

در قرآن دوست داشتن پیامبر منحصر شده بر اطاعت از آن حضرت .

استاد یزدانی :

انحصار آن در کجا است ؟

بیننده :

انحصار در خود آیه مشخص است . بنده ترجمه می کنم ، انحصار آن معلوم می شود . خداوند می فرماید : اگر واقعا خداوند را دوست دارید ، تبعیت کنید .

استاد یزدانی :

قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ . آل عمران / ۳۱

در کجای این آیه گفته که محبت فقط اطاعت است ؟ مثلا اگر کسی برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) صلوات بفرستد ، این صلوات فرستادن ، محبت است یا نیست ؟

بیننده :

خود صلوات در قرآن هم بیان شده .

استاد یزدانی :

اگر کسی بگوید : من پیامبر (صلی الله علیه و آله) را دوست دارم . این اظهار محبت هست یا نیست؟

بیننده :

آیا اظهار محبت به این صورت حضرت علی (علیه السلام) انجام داده ؟ شما که می گویید ما پیرو حضرت علی (علیه السلام) هستیم .

استاد یزدانی :

انجام نداده .

بیننده :

پس چطور است که نه حضرت علی (علیه السلام) نه ابوبکر و نه عمر و نه صحابه دیگر انجام داده . شما این را از کجا آورده اید ؟

استاد یزدانی :

مولوی عبد الحمید این ها را نمی دانست که گفت جایز است و موجب اجر و ثواب می شود .

بیننده :

مولانا عبد الحمید می داند و این نظر شخصی مولانا است که بیان کرده .

استاد یزدانی :

بنده می خواهم شما را که از وهابیت دفاع می کنید ، در مقابل سخن مولانا عبد الحمید قرار دهم . من می گویم این کار را نه پیامبر (صلی الله علیه و آله) و نه در قرآن و روایت آمده و نه صحابه و تابعین انجام دادند ؛ اما مولوی عبد الحمید می گوید : این کار موجب اجر و ثواب است و این رحمت خدا است که ما جشن می گیریم .

به نظر شما مولوی عبد الحمید این مطالب را می داند یا نمی داند ؟

بیننده :

اولا قدم مولانا عبد الحمید روی چشم ما است . ثانیا ، خداوند در قرآن نگفته : لقد کان لکم فی مولوی عبد الحمید اسوه حسنه !! بلکه گفته : لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه .

استاد یزدانی :

در این جا بحث پیروی کردن شما از مولوی عبد الحمید نیست . مولوی عبد الحمید گفته : این رحمت الله متعال است که ملت مسلمان در هر جایی که هستند ، میلاد پیامبر رحمت و صلح و دوستی را با یاد آن حضرت و سنت های ایشان جشن می گیرند .

حال از نظر شما مولوی عبد الحمید ، بدعت گذار هست یا نیست ؟ چون شما می گوید : خود پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، صحابه ، تابعین و اتباع تابعین انجام نداند .

بیننده :

من نمی گویم که ایشان بدعت گذار است . شما خودتان اعتراف کردید که حضرت علی (علیه السلام) انجام نداده .

استاد یزدانی :

نه ، حضرت علی (علیه السلام) به این صورت انجام نداده ؛ اما مولوی عبد الحمید می گوید : انجام دهیم . نظر شما در این باره چیست ؟

بیننده :

این نظر شخصی مولانا عبدالحمید است .

استاد یزدانی :

اگر نظر شخصی باشد به این معنا است که ایشان بدعت گذار است . چون خلاف پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، صحابه و تابعین انجام داده .

بیننده :

من از شما می پرسم که شما تابع حضرت علی (علیه السلام) هستید یا نیستید ؟

استاد یزدانی :

مولوی عبد الحمید یا پیرو پیامبر (صلی الله علیه و آله) و صحابه هست یا این که بدعت گذار است . در این جا راه سومی وجود ندارد .

بیننده :

من می گویم : الگوی شما حضرت علی (علیه السلام ) است یا مولوی عبد الحمید ؟

استاد یزدانی :

شما به من کاری نداشته باشید . بنده دلیل برای جشن گرفتن زیاد دارم . شما که اهل سنت هستی ، این کاری که مولوی عبد الحمید انجام داده و حرفی را که زده ، خلاف سنت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است یا موافق سنت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است ؟

در این برنامه می خواهیم تفاوت اهل سنت و وهابیت را نشان دهیم که وهابیت می گفت : هر کس جشن بگیرد ، او کار حرام انجام داده ؛ چون پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، صحابه و تابعین انجام ندادند ؛ اما مولوی عبد الحمید می گوید : این رحمت خداوند است که همه مسلمانان جشن می گیرند و این جشن را جایز می داند .

بیننده :

شما گفتید من برای جشن گرفتن هزاران دلیل می آورم .

استاد یزدانی :

ما در این جا اعتقاد شیعه را بحث و بررسی نمی کنیم . موضوع برنامه ما تفاوت های اهل سنت با وهابیت است . به نظر شما این تفاوت هست یا نیست ؟

اما اگر یک شیعه به بنده بگوید که جشن گرفتن برای میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را برای من ثابت کن ، بنده ثابت می کنم . شما سنی هستی و مولانا برای شما مولانا و به قول بعضی از شما ها رهبر است . ایشان هم جشن گرفتن را جایز می داند . در صورتی که شما می گویید چون پیامبر (صلی الله علیه و آله) انجام نداده ، بدعت است .

بیننده :

شما فرمودید اگر یک شیعه سؤال کند ، من از قرآن ثابت می کنم .

استاد یزدانی :

شما شیعه نیستید . اهل سنت ، مولوی عبد الحمید ، جایز می دانند ؛ اما وهابی ها می گویند : بدعت است . شما آقای عبد الحمید را سنی می دانید یا بدعت گذار ؟ همین سؤال را پاسخ دهید .

بیننده :

بدعت گذار که کافر نمی شود .

استاد یزدانی :

کل بدعه ضلاله وکل ضلاله فی النار

اگر بدعت گذار باشد ، مستقیم به جهنم می رود . شما باید عواقب حرف های خودتان را قبول کنید.

بیننده :

شما یک دلیل بیاورید که یک بدعت گذار با یک بدعت کافر می شود ؟

استاد یزدانی :

این روایت صحیح است در همه کتاب ها اهل سنت که : کل بدعه ضلاله وکل ضلاله فی النار .

بیننده :

اگر بدعت گذار از بدعتش توبه کرد ، چه می شود ؟

استاد یزدانی :

ایشان توبه کردند ؟؟ مولوی عبد الحمید همین امسال هم در کنفرانس وحدت اسلامی حضور داشتند .

مجری :

بنده یک نکته را هم اشاره کنم که نفی استاد یزدانی در مورد این که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) این کار را نکردند ، یک نفی فرضی بود در مقابل بحث این بیننده عزیز اهل سنت . والا ما در روایات اهل بیت (علیهم السلام) داریم که خود پیامبر (صلی الله علیه و آله) امر به برگزاری جشن و سرور کردند که قبلا هم در شبکه قرائت شده و اگر لازم شود ، باز هم قرائت می شود .

ما دوست داریم بینندگانی مانند این بیننده عزیز ، تعصب را کنار بگذارند . وقتی علمای اهل سنت داخل کشور و علمای الازهر می آیند و این مسأله را مطرح می کنند ، جایی برای این اشخاص نمی مانند.

بیننده : رضا از کرمانشاه ـ اهل سنت

بنده از شما استاد یزدانی یک سؤال داشتم . برای استاد قزوینی احترام زیادی قائل هستم ؛ اما برای من جای تعجب است که استاد قزوینی که همیشه دم از وحدت و برادری می زنند ؛ اما کسی مثل شما که کلماتت همیشه بوی نفاق و تفرقه می دهد ، چطور شما را به عنوان کارشناس در شبکه ولایت قرار داده است ؟

مجری :

ما از شما توقع داریم با احترام و آرامش صحبت بفرمایید و اگر مطلبی هم دارید ، با دلیل بیان کنید. نه این که صرفا فقط یک سری اتهام مطرح کنید . واقعا این گونه صحبت کردن دور از انصاف است .

بیننده :

من برای شما دلیل می آورم . به گفته امام (ره ) کسانی که نفاق می اندازند ، این ها منافق هستند . نه شیعه و نه سنی هستند . بار ها بنده از زبان آقای یزدانی شنیدم ، کلیپ آن را هم دیدم که گفتند : ابوبکر که با پیامبر (صلی الله علیه و آله) بوده ، ثابت می شود که مسلمان نبوده .

استاد یزدانی :

بحثی که ما در این برنامه داریم ، بحث وهابیت است . بحثی که بنده با مولوی مراد زهی داشتم و از نظر آقایان وهابی آن قضیه را بررسی می کردیم و اصلا نه نظر شیعه و نه نظر خودم را در آن جا مطرح نکردم . در آن جا از منابع و کتب های شما ، از صحیح بخاری این قضیه را بحث کردم و آن موضوع اصلا مناسب این برنامه نیست . وظیفه بنده در این برنامه راه و بی راه ، فقط و فقط بحث اختلافات مسلمان ها با وهابیت است . من دوست دارم در این جا ثابت کنم که وهابیت تافته جدا بافته از مسلمان ها است و اصلا با مسلمان ها هیچ ارتباطی ندارد و این بحث را اصلا از شما نمی شنوم . اگر در موضوع برنامه سؤالی دارید ، پاسخگو هستم .

بیننده :

بزرگان اهل سنت هم این را گفته اند که هر چه مخالف کلام خدا و کلام پیامبر (صلی الله علیه و آله) قابل قبول نیست . ما هم همین نظر را داریم .

استاد یزدانی :

عزیز من ! بنده آن موضوع را از کتاب هاب شما مطرح کردم و هیچ حرفی هم در آن باره بیان نمی کنم . اگر در خصوص موضوع برنامه سؤالی دارید ، بیان کنید .

بیننده :

خدمت شما گفتم که در رابطه با مسأله وهابیت ، نه حرف وهابیت برای ما سند است و نه حرف مولانا عبد الحمید . بزرگان اهل سنت گفتند : هر چیزی که برخلاف کتاب و سنت و حتی کلام ما هم بود ، قبول نکنید . این دلیل نمی شود که چون مولانا عبد الحمید این فرمایش را داشتند ، درست باشد . حرفی که خلاف قرآن و سنت باشد ، برای ما قابل قبول نیست .

استاد یزدانی :

برادر گرامی ! بحث این که شما قبول کنید یا قبول نکنید نیست . بحث این است که مولوی عبد الحمید می گوید : تمام مسلمان ها ، جشن می گیرند و این رحمت الهی است . در صورتی که شما می گویید : خلاف قرآن و سنت است . شما باید در این جا حکم صادر کنید که مولوی عبد الحمید که این سخن را گفته ، خلاف قرآن وسنت ، حرف زده یا نه ؟

بیننده :

من سخن مولوی عبد الحمید را نشنیدم که در چه رابطه ای صحبت کردند .

استاد یزدانی :

بنده دوباره مطلب ایشان را می خوانم .

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت شیخ الاسلام مولانا عبد الحمید ، مرجع رسمی دیدگاه ها و اخبار و بیانات و گزارش سفرهای حضرت شیخ الاسلام مولانا عبد الحمید ، دوشنبه ۲۳ ربیع الآخر ۱۴۳۵ هـ ، در مقاله رحمت و همدلی ، یکی از دستاوردهای بزرگ پیامبر مهر و رحمت :

ایشان در ادامه یاد آورد شدند که این رحمت الله متعال است که ملت مسلمان در هر جایی که هستند ، میلاد پیامبر رحمت و صلح و دوستی را با یاد آن حضرت و سنت هایشان جشن می گیرند .

به نظر شما ایشان خلاف قرآن وسنت حرف زده ؟ نظر خود را در این باره بیان کنید .

بیننده :

جناب استاد یزدانی ! بنده سواد دینی ندارم که در این باره صحبت کنم .

استاد یزدانی :

اتفاقا شما سواد دینی خوبی دارید . برادران اهل سنت ، هر جا که حرفی برای گفتن نداشته باشند ، می گویند : ما سواد دینی نداریم . این مطلب سواد دینی نمی خواهد ، به زبان فارسی است .

مجری :

شما اگر سواد دینی ندارد ، چطور در آن جا می گوید : این ها برای ما حجت نیست و فقط باید کلام قرآن و سنت باشد . شما که سواد ندارید ، چطور می توانید از قرآن و سنت اخذ کنید . یا باید از علما تقلید کنید یا این که خودتان صاحب نظر و فتوا باشید .

بیننده :

چهار فرقه اهل سنت گفته اند که هر حرفی خلاف قرآن و سنت باشد ، مورد قبول نیست .

استاد یزدانی :

در کجا چنین مطلبی را گفتند ؟ آدرس آن را بیان کنید .

بیننده :

ابوحنیفه در کتابش گفته .

استاد یزدانی :

ابو حنیفه اصلا کتاب ندارد .

بیننده :

منظورم امام احمد بود .

استاد یزدانی :

امام احمد هم کتابی ندارد . مسند احمد را ، پسرش نوشته .

بیننده :

من خودم نگاه نکردم که در چه کتابی بیان شده ، از بزرگان شنیدم .

استاد یزدانی :

آقای مولوی عبد الحمید عالم نیست ؟ اگر عالم است ، ایشان می گوید : جشن گرفتن ، رحمت الهی است . چرا شما می خواهید ایشان را تخطئه کنید ؟

مجری :

شما گفتید این مطلب را علما گفتند . از طرف دیگر ، ما هم نظر علما را در این جا مطرح می کنیم . چطور شما نظر آن علما را قبول می کنید ؛ اما نظر این علما را قبول نمی کنید . آیا این تناقض نیست ؟

استاد یزدانی :

فقط مولوی عبد الحمید نیست که چنین حرفی را زده باشد ، مولوی عبد الرحمن سربازی ، مولوی یلمه است که ما همه کتاب های آن ها را بررسی کردیم .

بیننده : رضا از اصفهان ـ شیعه

بنده دو نکته را می خواهم به برادران اهل سنت بیان کنم . اولا این که ، این شبکه ولایت که کاملا متعلق به برادران اهل سنت است ؛ چون ما شما عزیزان را قبول داریم . منتهی امیدوارم کسانی که تماس می گیرند و می گویند ما را به وهابیت متهم نکنید ، لااقل شهامت این را داشته باشند که به دروغ به شما استاد عزیز ، تهمت نزنند . ثانیا ، شما که به این زیبایی برای آن ها ثابت می کنید ، شهامت این را داشته باشند که بگویند قانع شدیم . توقع تشکر را نداریم .

نکته دوم این که ، برادرانی که این قدر با توپ پر می آیند ، امیدوارم جایی برای ترمز کردن هم داشته باشند . چون وقتی برنامه های شما را می بینند که این گونه رسوا می شوند ، شهامتی برای قبول این ها را هم داشته باشد .

بیننده : آقای عمرانی از بندر دیر ـ شیعه

بنده از برادران مسلمان یک سؤال داشتم . آقایان بنیانگذاران وهابیت که تکلیفشان مشخص است . این ها ، تفکر وهابیت را به وجود آورده اند تا اصل اسلام را از بین ببرند . اما برادرانی که به نوعی فریب خوردند یا برادران اهل سنت و برادران شیعه ، مگر این نیست که ما در روز عید فطر ، جشن می گیریم . آن هم به مناسبت این که خداوند توفیق داد تا یک ماه روزه بگیریم . چه جشن و توفیقی از این بالاتر که خداوند شخصی را مبعوث کرده که ما را نجات دهد و این سزاوار شکر و سپاس نیست ؟

خداوند در قرآن می فرماید : ای پیامبر ! اگر مردم به سپاس زحماتی که برایشان کشیدی ، می خواستند به تو پاداشی بدهند ، بگو : من از شما هیچ پاداشی نمی خواهم ، مگر محبت اهل بیتم .

آیا محبت جز این است که ما در شادی آن ها شاد باشیم و در غم آن ها ، غمگین باشیم ؟ آیا فقط صرف این که ما فقط بگوییم فلانی را دوست داریم ، کفایت می کند ؟ چطور زمانی که ما می گوییم با اهل سنت برادر هستیم ، نمی پذیرند . چون واقعا همین طور است ، ما کاری به اعمال اشخاص ندارم ؛ اما این که هردو گوینده لا اله الا الله هستیم و خداوند فرموده : حتی به مسیحی ها و یهودی ها بگوید تا در مسائلی که با هم متفق هستیم ، با هم جمع شویم . چه برسد به این که ، ما یک قبله ، یک پیامبر و یک کتاب داریم .

نکته آخر این که ، این آقایان هر چیزی که مخالف آن ها است را بدعت می خوانند ، پس استفاده از تکنولوژی امروزی هم باید بدعت باشد ، چون در زمان پیامبر (صلی الله علیه و آله) چنین چیز هایی وجود نداشته ؛ چون پیامبر (صلی الله علیه و آله) و صحابه از این وسائل استفاده نکردند .

بیننده : آقای اعظمیان از اصفهان ـ شیعه

بنده در آستانه شب میلاد با سعادت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و امام صادق (علیه السلام) دو نکته به این بینندگانی که از برادران اهل سنت تماس گرفته که یک از آن ها ، استاد یزدانی را به نفاق متهم کرد .

آیا ما نفاق را ایجاد می کنیم که با استدلال های علمی صحبت می کنیم و با مبناهای علمی را از کتاب های شما ، بر حق بودن خودمان را اثبات می کنیم . یا کسانی که در پستو ها و در لابه لای کتاب های ما سند ناصحیح می آورند و بدون دلیل صحبت می کنند و علی الظاهر هر گونه توهینی که دلشان می خواهد به شیعه و علمای آن ها نسبت می دهند و نامش را روشنگری می گذارند .

بنده تقاضا می کنم که به نوع برخورد اساتید این شبکه و نوع برخورد اساتید آن شبکه با بیننده ، دقت کنند . ما به دنبال برادری و برابری هستیم . اجازه ندهیم این برادری و برابری ها به هم بخورد . ما به دشمنان اسلام می گوییم که کور خوانده اید که این برادری و برابری از بین برود . ما پشت به پشت هم هستیم و بر علیه وهابیت مبارزه می کنیم .

این ها از منطق شیعه می ترسند . شیعه هر چقدر در تنگنا قرار بگیرد ، حقانیت خود را در همان جا یاد می گیرد . ما باید خود را خوب بشناسیم و آگاهی های خود را ارتقاء دهیم و یاد بگیریم که در چه مرحله ای با چه کسانی مبارزه کنیم . این ها دوستانی هستند که متأسفانه نادان هستند و امیدواریم که دانایی ما بر نادانی آن ها غلبه کند .

بیننده : آقای زهره وند از همدان ـ شیعه

بنده می خواهم به جای یک وهابی با شما استاد عزیز ، صحبت کنم . استاد یزدانی ! این روشی که شما به پیش می برید ، نا جوانمردانه است . چون شما تمام راه ها را بر ما می بندید . هر حرفی می زنیم ، شما از کتاب های ما دلیل می آورید . حتی کوچک ترین شبهات شیعه را از کتاب های ما ثابت می کنید . حضرت استاد ! با این وجود چه راهی برای ما می ماند ؟

ما سه راه داریم : ۱ . شروع به دروغگویی می کنیم و بگوییم مثلا شیعیان این طور نماز می خوانند و مطالب دیگر . ۲ . شروع به عوام فریبی کنیم . ۳ . دیگر راهی برای ما باقی نماند ، بگوییم چرا ما در تهران مسجد نداریم . یا این که چرا حضرت علی (علیه السلام) نام فرزندانش را عمر و ابوبکرو عثمان گذاشته ؟

این ها تنها راه های دفاعی ما است . بنده می خواهم ثابت کنم که با عقل یک وهابی ، خدایی که شما می پرستید ، خدایی که جسم نیست و همه جا حضور دارد ، با عقل من نمی سازد . خدای ما همان خدایی است که در کتاب هایمان معرفی کردند . خدای ما خیلی بزرگ و چاق است و وقتی روی عرش و کرسی می نشیند ، صدای عرش و کرسی هم در می آید . خدای من وقتی جهان آفرینش را می آفریند ، دراز کشیده و استراحت می کند . حتی در کتاب های ما آمده که وقتی قطاده به عیادت ابو سعید خدری می رفت ، دید که ابو سعید پا رو پای خود انداخته بود ، او را زد و گفت خدا این طور خوابیده ، تو حق نداری ، به این صورت بخوابی .

در دو جا خدای ما که جسم است ، به فریاد ما می رسد . یکی آن جایی که جهنم پر نمی شود و خدای ما پای خود را داخل جهنم می گذارد تا پر شود . مثل مسیح که گناهان مسیحی ها را پاک می کند.

جای دیگر ، وقتی روز قیامت می شود و خداوند خود را معرفی می کند ، در حالی که ما قبول نمی کنیم ، ساق پایش را نشان می دهد . بنده که ساق پا را ندیدم ، باید در این باره با علمای خود صحبت کنم که در روز قیامت چه کار کنم ؟

این که خدای ما صله رحم را به کمربند خود آویزان می کند ، با عقل من که وهابی هستم ، بیشتر سازگار است تا خدای شما که جسم نیست .

استاد یزدانی :

مطالب زیادی در مورد احتفال باقی ماند که ان شاء الله در آینده مطرح می کنیم . اما چیزی که خیلی واضح و روشن است ، این است که وهابیت جشن و احتفال را بدعت می داند و علمای اهل سنت می گویند : جایز است . از قرآن کریم هم دلیل دارند که من یعظم شعائر الله ….، و آیات فراوان دیگر که واضح و روشن ، احترام به پیامبر (صلی الله علیه و آله) به هر صورت که باشد ، جایز است و موجب ثواب می شود. دلیل و مستند هم در این باره زیاد است . اما این ها نمی توانند در این باره پاسخی بدهند . یا باید بگویند : بدعت است و آن هایی هم که جشن می گیرند ، از جمله مولوی عبد الحمید ، مولوی یلمه ، مولوی سربازی ، مولوی خدا نظر ، و بقیه علما ، بدعت گذار بودند . بدعت گذار هم جایگاهی غیر از جهنم ندارند . حتی ابن تیمیه ، بدعت گذار را مستحق قتل می داند .

این مطالب تضاد های وهابیت و اهل سنت ، تضاد های وهابیت و سایر مسلمانان ، پایان ندارد و ما ادامه خواهیم داد تا همه کسانی که فریب وهابیت را خورده اند ، از این راه برگردند و همه مسلمانان با هم متحد شوند .

مجری :

از شما استاد عزیز و ارجمند و شما بینندگان عزیزی که تا این ساعت از برنامه ، با ما همراهی کردید ، تشکر و قدر دانی می کنیم . امیدواریم که این برنامه هم مورد پسند شما قرار گرفته باشد .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .