دروغگویی محمد بن عبد الوهاب در باره شستن پا در وضو و مسح بر خفین. روایت صحیح از طریق امیرمؤمنان علیه السلام ، عبد الله بن عباس، أنس بن مالک و … نقل شده است که رسول خدا صلی الله علیه وآله پای خود را می‌شست. اما علمای اهل سنت خلاف آن را ثابت کرده‌اند…

 

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۱۹ / ۱۱ / ۹۴

مجری :

سلام و درود خداوند بر شما بینندگان شبکه جهانی ولایت باد . با برنامه ای دیگر از سری برنامه های راه و بی راه ، مهمان منازل شما هستیم . ان شاء الله تا پایان برنامه ما را همراهی بفرمایید . کارشناس عزیز برنامه ، استاد یزدانی بزرگوار در این جا حضور دارند .

استاد یزدانی :

من هم خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت تمامی بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم . امیدوارم باز هم برنامه ای در خور شأن بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت داشته باشیم. ان شا الله .

مجری :

بعد از موضوعات متعدد و متنوعی که در برنامه راه و بی راه تقدیم حضور شما شد ، به بحث دروغ ها و تهمت های وهابیت رسیدیم که در کتاب ها و سخنرانی ها و محافل خودشان به شیعه نسبت می دهند . به صورت ویژه هم کتاب محمد بن عبد الوهاب را بررسی کردیم که به گمان خودش در رد و نقد تشیع نوشته است و همین موضوع را هم امشب ادامه خواهیم داد .

استاد یزدانی :

این پنجمین جلسه ای است که دروغ های محمد بن عبد الوهاب را فقط در کتاب رساله فی الرد علی الرافضه ، بررسی می کنیم . دروغ های واضح و آشکاری که در این کتاب نقل کرده و شیعه را به خاطر همین دروغ ها به کفر و حتی زنا زاده بودن هم متهم می کند . امشب هم یکی دو مورد از این دورغ ها را بررسی می کنیم .

یکی از مباحثی که ایشان در این کتاب مطرح می کند و دروغ های را هم می گوید ، بحث مسح بر پا است که ما پا را بشوریم یا این که مسح کنیم ؟

بینندگان عزیز مستحضر هستند که یکی از مباحث اختلافی بین شیعیان و اکثریت اهل سنت بحث مسح پا است . که شیعه می گوید ما باید پا را مسح کنیم ؛ البته کسانی هم در میان اهل سنت هم هستند که پا را مسح می کنند ؛ اما اکثریت اهل سنت معتقد هستند که پا را باید شست . به دلایلی این عمل را انجام می دهند . از جمله روایاتی را از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و عثمان بن عفان و دیگران نقل می کنند که آن ها پای خود را می شستند . البته خلاف آن هم موجود است که روایات صحیح از پیامبر (صلی الله علیه وآله ) و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) داریم که ایشان پای مبارک را مسح می کردند . از عثمان بن عفان و دیگر صحابه روایت صحیح داریم که پای خود را مسح می کردند .

محمد بن عبد الوهاب در کتاب رساله فی الرد علی الرافضه این بحث را بیان می کند . رساله فی الرد علی الرافضه ، با تحقیق ابوبکر عبد الرزاق بن صالح بن علی النهمی ، چاپ دار الآثار صنعا ، صفحه ۹۹ :

 مطلب مسح الرجلین :

 ومنها : إیجابهم المسح على الرجلین ومنعهم غسلهما والمسح على الخفین وقد صح عن رسول الله ص الذی قال الله فیه : (وأنزلنا إلیک الذکر لتبین للناس ما نزل إلیهم) بروایه علی رضی الله عنه غسلهما والأمر به وکذا عنه بروایه عثمان وابن عباس وزید بن عاصم ومعاویه بن مره والمقداد بن معد یکرب وأنس وعائشه وأبی هریره وعبد الله بن عمر وعمرو بن عنبسه وغیرهم …

مطلبی در مورد مسح پاها

از قبائح شیعه این است که آن ها مسح بر پا را واجب می داند و شستن آن جایز نمی دانند و بر مسح بر خفین ، اشکال می گیرند .

محقق هم در پاورقی روایاتی را از من لایحضر ، منهاج الکرامه و استبصار نقل می کند . این مسأله اجماعی بین شیعه است و اصلا نیازی به آدرس نبود . در ادامه دروغ های محمد بن عبد الوهاب شروع می شود :

با سند صحیح از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ؛ همان رسول خدایی که خداوند در باره او فرمود : ما قرآن را بر تو نازل کردیم تا برای مردم تبیین و تفسیر کنی . نحل / ۴۴ ، از طریق علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل شده که باید پاها شسته شود و به آن امر شده است .

محقق در پاورقی برای تثبیت حرف های ایشان مطالبی را بیان می کند . بنده خیلی جستجو کردم ؛ اما روایت صحیحی که از طریق امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نداریم که پاهایشان را شسته باشند و یا دستور به این کار داده باشند .

بله ، روایات دیگری در منابع اهل سنت هست ؛ اما از طریق امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(علیه السلام) نیست . بنده پیدا نکردم ؛ حتی محقق کتاب هم پیدا نکرده . محقق به جای این که بحث شستن پا را مطرح کند ، بحث مسح بر خفین را مطرح کرده :

 قال ابن کثیر عند آیه الوضوء فی المائده آیه (۶) : وقد ثبت بالتواتر عن رسول الله ص مشروعیه المسح عن الخفین قولا منه وفعلا کما هو فی کتاب الاحکام الکبیر وما تحتاج الی ذکره هناک ….

ادعای محمد بن عبد الوهاب در این جا این است که روایت صحیح از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از طریق امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) وجود دارد که شستن پاها واجب است . روایت در این جا کجاست ؟ محقق کتاب چون روایتی در این باره پیدا نکرده، به سراغ مسح خفین می رود . اصلا این بحث ، بحث دیگری است. مسح خفین یعنی مسح بر پاپوش ، حال کفش است یا جوراب یا هر چیز دیگری که پا را بپوشاند . در آن زمان هم معمولا مردم پاپوش داشتند که ممکن بود از نخ یا پشم یا هر چیز دیگری درست می شد .

اکثر اهل سنت ، مسح بر جوراب را جایز می دانند که بحث آن را در جای دیگر مطرح می کنیم . حال آقای محقق ! چرا روایت صحیح را از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نمی آورید که پیامبر (صلی الله علیه وآله) که دستور به شستن پاها داده باشد ؟ اگر کل صفحه را نگاه کنید ، روایتی در این خصوص نیاورده . بنده هم روایتی در این زمینه پیدا نکردم . اگر دوستداران آقای محمد بن عبد الوهاب روایتی دارند ، به ما نشان دهند .

بر عکس ما از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) روایت صحیح فراوانی داریم که آقای البانی و آقای شعیب الارنؤوط و احمد محمد شاکر ، آن را تصحیح کرده که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می فرمایند : باید پاها را مسح کنیم .

در ادامه می گوید : هم چنین روایتی از عثمان بن عفان آمده . بله ، ما روایت از عثمان داریم ؛ اما خلاف آن را هم از عثمان داریم . از عبد الله بن عباس هم روایت است . خلاف این روایات را هم فراوان و با سند صحیح از عبد الله بن عباس داریم که در قرآن فقط شستن پا آمده است : الوضوء غسلتان و مسحتان . سند روایت صحیح است .

از زید بن عاصم هم روایت دارد .

حال زید بن عاصم چه کسی است ؟ محقق در پاورقی می گوید :

صوابه : عبد الله بن زید بن عاصم وهو المازنی الذی روی صفه الوضوء …

محمد بن عبد الوهاب، عبد الله بن زید بن عاصم با زید بن عاصم اشتباه گرفته است.

یعنی ایشان به حدی به علم رجال مسلط است که پدر و پسر را با هم اشتباه می گیرد .

از معاویه بن مره هم روایت دارد . محقق در پاورقی می گوید :

الصواب : ابن ابی سفیان فهو صحابی الحدیث کما سیأتی .

ایشان معاویه بن مره نیست ؛ بلکه معاویه بن ابی سفیان است .

چقدر آقای محمد بن عبد الوهاب در علم حدیث تبحر دارد که معاویه بن ابی سفیان را با معاویه بن مره اشتباه می گیرد !! البته شاید چون ابو سفیان ، پدر واقعی معاویه نبوده ، از این جهت معاویه بن مره گفته که مره نامی هم مدعی پدری معاویه بوده باشد.

روایت بعدی از مقداد بن معد بن یکرب است .

بنده روایتی از این شخص ندیدم .

روایت از انس هم دارد .

در حالی که روایت بر عکس از انس بن مالک داریم که تصریح می کند ما باید پاهایمان را مسح کنیم ، نه این که بشوییم .

از عایشه ، از ابوهریره ، از عبد الله بن عمر ، از عمرو بن عبثه و دیگران روایت داریم .

محقق در پاورقی می گوید :

صوابه : ابن عمرو بفتح العمرو .

عبد الله بن عمر را با عبد الله بن عمرو بن عاص اشتباه می‌گیرد .

پاورقی شماره ۵ ، نشان می دهد که محقق هم چقدر جاهل و بی سواد است . روایت در مورد مسح و شستن پا است و اصلا بحث خفین نیست . ولی محقق در پاورقی بحث خفین را بیان کرده :

احادیث المسح علی الخفین متواتره ….

احادیث مسح خفین متواتر است ….

در این جا می خواسته به گونه ای بحث را منحرف کند تا خواننده متوجه دروغگویی‌های محمد بن عبد الوهاب نشود . آقایان وهابی ! روایاتی که محمد بن عبد الوهاب ادعا کرده ، کجاست ؟ در کدام کتاب آمده است ؟ در کتاب های اهل سنت است یا در کتاب های شیعه است ؟ بحث مسح بر خفین چه ارتباطی به شستن یا مسح پا دارد ؟ این ها کاملا با هم تفاوت دارند .

در صفحه بعد روایتی را نقل می کند :

وقد صح عنه : ‘ ویل للأعقاب من النار ‘ فمجموع ما ورد عنه فی غسلهما فعلا وقولا یفید العلم الضروری الیقینی ومن أنکر ذلک فقد أنکر المتواتر وحال منکره معلوم أقل مراتبه أن یکون فاسقاً بل تکون صلاته باطله فیبعث یوم القیامه مصلیاً بلا طهاره شرعیه والله أعلم .

وقد صح عنه ص بروایه نحو خمسین عن الصحابه أو ثمانین أو أزید المسح على الخفین فمنکره مبتدع …

روایت در صحیح بخاری و مسلم است که صحابه در وضو مسح می کردند . بعد از این که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آمدند ، چون نمازشان خیلی دیر شده بود ، رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) فرمودند : ویل للاعقاب من النار

وای بر کسانی که نمازشان را تا نزدیک غروب عقب انداختند .

اصلا ارتباطی به مسأله شستن پا ندارد .

مجموع روایاتی که فعلا و قولا از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نقل شده است ، باعث یقین شده است . هر کس این روایات را انکار کرده ، متواتر را انکار کرده و هر کس روایت متواتر را انکار کند ، معلوم است کمترین مرتبه ای را که می توان به او نسبت داد ، فاسق بودن است

یعنی هر کس قرار باشد که پای خود را نشوید و مسح کند ، فاسق است . این احکام برای ما مهم است و به تک تک آن ها نیاز داریم .

بلکه نمازش باطل است و روز قیامت مبعوث می شود ؛ در حالی که طهارت شرعی نداشته است .

در ادامه آقای محمد بن عبد الوهاب ، بحث مسح بر خفین را مطرح می کند . در صورتی که محقق در صفحه قبل آن را بیان کرده یعنی محقق هم چون چیزی پیدا نکرده ، سرگردان است .

از پنجاه نفر از صحابه یا هشتاد نفر یا بیشتر ، مسح بر خفین را روایت کرده و هر کس این روایات را انکار کند ، بدعت گذار است .

این روایات از منابع شما است . چه ارتباطی به شیعه دارد ؟ شما اگر هزار روایت هم بیاورید ، به اندازه سر سوزن هم برای ما ارزش ندارد و اصلا شیعه از اول تا آخر رجال و حدیث شما را قبول ندارد . من به عنوان یک شیعه ، روایت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از طریق شیعه را قبول دارم . روایات ائمه معصومین (علیهم السلام) را قبول دارم ، روایات شما برای شیعه قابل قبول نیست .

در صفحه بعد شروع به شعار دادن می کند :

فلا خیر فی قوم یترکون المتواتر من فعله ص الذی یجب اتباعه فی جمیع أموره من اتبعه وصل ومن لم یتبعه ضل وانفصل أحیانا الله على سنته وأماتنا على ملته وحشرنا فی زمرته .

قومی که روایت متواتر از فعل پیامبر (صلی الله علیه وآله ) را انکار و ترک کند ، در او خیری نیست …

محمد بن عبدالوهاب ، رساله فی الرد علی الرافضه ، ص ۹۹ به بعد

بر اساس روایتی دروغ ، شعار می دهد . روایتی که نمی داند از معاویه بن مره است یا از معاویه بن ابی سفیان . نمی داند عبد الله پسر عمرو بن عاص است یا عبد الله پسر خلیفه دوم ، یا در مورد روات دیگر.

بنده روایت مربوط به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را هم طرح و به بینندگان عزیز نشان خواهم داد تا دروغ بزرگ محمد بن عبد الوهاب در این مسأله روشن و واضح شود .

مجری :

کلیپی در همین مورد وضو و شستن و مسح پا آماده است که با هم مشاهده می کنیم تا ببینید که چگونه اتباع محمد بن عبد الوهاب و فرزندان خلف ایشان ، همان دروغ ها را تکرار می کنند ، بدون این که تحقیقی کرده باشد و صرفا تقلیدی آن ها را مطرح و ادعاهای سنگینی را بیان می کنند .

کلیپ ۱ ) :

ملازاده :

در ضمن در مورد آیه ۶ سوره مائده که درباره وضو است ، توضیح دهید .

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلَاهِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَأَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُءُوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَیْنِ ، صورت هایتان را بشویید و دست هایتان را بشویید . همه این ها فتحه دارد و منصوب است .

سر هایتان را مسح کنید و ایدیکم ، منصوب است . با وجود این که قبلش مجرور است . این باء باید هر دو را مجرور می کرد ؛ اما یکی را مجرور کرده . یعنی چه ؟ یعنی این که ارجلکم معطوف به ما قبل است . وقتی معطوف به ما قبل است ، از کجا فهمیدیم که منصوب است یعنی یک حکم را می گیرد . این از نظر لغویی بود .

اما مهمتر از نظر لغویی این است که پیامبر (علیه الصلاه و السلام) آیه را با عملش شرح داده است . چرا پیامبر یک بار در عمرش پایش را مسح نکرد ؟ حتی یک بار . یک روایت درست نیست که پیامبر ؛ حتی علی ؛ حتی آل بیت یا اتباع پای خود را مسح کرده باشند . جوراب را مسح کردند ، کفش را مسح کردند ، اما سطح پا را نه . عقل هم می گوید : شستن بهتر است .

مجری :

از دروغ های مشهور آقای ملازاده بود که به آن پرداخته شده و بارها هم به استدلال قرآنی و هم در مورد روایات پاسخ داده شده . ما هم از باب شاهد مثال و این که چگونه اتباع محمد بن عبد الوهاب هم همان دروغ ها را تکرار می کنند و تاریخ هم تکرار می شود .

استاد یزدانی :

جالب است که ایشان می گفت : عقل هم این را می گوید که شستن بهتر است . این عقلی که می گوید : شستن پا بهتر است ، چطور فهمیده که مسح روی کفش هم درست است ؟ عقل کدام انسان می گوید : مسح کردن از روی کفش ، بهداشت است .

اما دروغی که ایشان گفتند ، این است که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و اهل بیت (علیهم السلام) پای مبارک را می شستند . اگر شما مرد بودی و اگر بحث علمی می کنی و اگر عالم هستی ، یک روایت هم می آوردید که ما ببینیم این روایت در کجا نقل شده که اهل بیت (علیهم السلام) و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) پای خود را می شستند .

اما بحث هایی که از کتاب المحلی ابن حزم نقل کردند ، مفصلا پاسخ داده شده و بنده به صورت خلاصه این ادعا ها را پاسخ می دهم .

المحلی بالآثار ، تألیف ابن حزم اندلسی ، جلد اول ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۳۰۱ ، کتاب الطهاره ، مسأله ۲۰۰ :

وأما قولنا فی الرجلین فإن القرآن نزل بالمسح . قال الله تعالى : { وامسحوا برءوسکم وأرجلکم } [ المائده : ۶ ] وسواء قرئ بخفض اللام أو بفتحها هی على کل حال عطف على الرءوس : إما على اللفظ وإما على الموضع ، لا یجوز غیر ذلک . لأنه لا یجوز أن یحال بین المعطوف والمعطوف علیه بقضیه مبتدأه .

وهکذا جاء عن ابن عباس : نزل القرآن بالمسح – یعنی فی الرجلین فی الوضوء – وقد قال بالمسح على الرجلین جماعه من السلف ، منهم علی بن أبی طالب وابن عباس والحسن وعکرمه والشعبی وجماعه غیرهم ، وهو قول الطبری ، ورویت فی ذلک آثار .

منها أثر من طریق همام عن إسحاق بن عبد الله بن أبی طلحه ثنا علی بن یحیى بن خلاد عن أبیه عن عمه – هو رفاعه بن رافع – أنه سمع رسول الله – صلى الله علیه وسلم – یقول : إنها « لا تجوز صلاه أحدکم حتى یسبغ الوضوء کما أمره الله عز وجل ثم یغسل وجهه ویدیه إلى المرفقین ویمسح رأسه ورجلیه إلى الکعبین » . وعن إسحاق بن راهویه ثنا عیسى بن یونس عن الأعمش عن عبد خیر عن علی ” کنت أرى باطن القدمین أحق بالمسح حتى رأیت رسول الله – صلى الله علیه وسلم – یمسح ظاهرهما “

قال علی بن أحمد : وإنما قلنا بالغسل فیهما لما حدثنا عبد الرحمن بن عبد الله ثنا إبراهیم بن أحمد ثنا الفربری ثنا البخاری ثنا مسدد ثنا أبو عوانه ، عن أبی بشر عن یوسف بن ماهک عن عبد الله بن عمرو بن العاص قال « تخلف النبی – صلى الله علیه وسلم – فی سفر فأدرکنا وقد أرهقنا العصر ، فجعلنا نتوضأ ونمسح على أرجلنا ، فنادى بأعلى صوته ویل للأعقاب من النار ، مرتین أو ثلاثا » .

قول ما در مورد پاها ، این است که در قرآن مسح نازل شده است . خداوند تبارک و تعالی می فرماید: وامسحوا برءوسکم وارجلکم ، فرقی نمی کند که به کسر یا به فتح یا به کسر بخوانیم . در هر صورت به رؤوس عطف می شود .

امکان ندارد که به عاملی غیر از این عطف شود و از نظر ادبیات عرب مشکل دارد .

یا به لفظ رءوس عطف می شود یعنی ارجلکم با کسر بخوانیم . یا به محل رءوس عطف می شود یعنی ارجلکم را با فتح بخوانیم .

برءوسکم ، مفعول و محلا منصوب است و اگر ارجلکم را به محل رءوس عطف کنیم ، منصوب خوانده می شود .

اصلا غیر از این چیزی جایز نیست . برای این که بین معطوف و معطوف علیه ، یک جمله جدا گانه و مستقل فاصله ایجاد شود ، جایز نیست .

بحث در این جا بسیار مفصل است ؛ اما بنده برای این که پاسخ آقای ملازاده را بدهم ، به صورت خلاصه بیان می کنم .

محمد بن عبد الوهاب گفته بود : روایت صحیح از ابن عباس از پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل شده که پای خود را بشویید . در این جا می گوید :

از ابن عباس نقل شده که در قرآن نازل شده که پاها در وضو مسح شود . جماعتی از سلف اعتقاد داشتند که ما باید پا را در وضو ، مسح کنیم . از جمله امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، ابن عباس ، عکرمه ، حسن بصری ، شعبی و جماعت دیگری و این سخن طبری هم هست .

آقای طبری متوفای ۳۱۰ هـ صاحب تاریخ و تفسیر جامع البیان والعلم ، صاحب مذهب بوده و نظرش این است که باید پا را مسح کنیم . در صورتی که محمد بن عبد الوهاب می گفت : هر کس بخواهد مسح کند ، حداقلش این است که فاسق است . پس آقای طبری ، عکرمه ، حسن بصری ، شعبی فاسق هستند . عبد الله بن عباس ، صحابی پیامبر (صلی الله علیه وآله) ، ایشان هم فاسق است . در مورد امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) که جرأت گفتن نداریم .

روایاتی هم در این باره از طریق همام بن اسحاق بن عبدالله بن ابی طلحه از علی بن یحیی بن خلاد از پدرش از عمویش رفاعه بن رافع نقل شده است که شنیدم از رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) که : ایشان صورت و دست هایش را می شست و سر و پاهایش را مسح می کرد .

هم چنین روایت از عبد خیر از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل شده که فرمودند : نظر من این بود که انسان کف پایش را مسح کند ، بهتر است از این که روی پا را مسح کند تا این که دیدم رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پشت پای خود را نقل می کرد .

آقای محمد بن عبد الوهاب ، آقای ملازاده ، روایت مخالف این روایت را بیاورید !!!

روایت بعدی دقیقا همان روایتی است که از عبد الله بن عمرو بن عاص آمده بود که محمد بن عبد الوهاب می گفت : عبد الله بن عمر است ؛ در حالی که روایت از عبد الله بن عمرو بن عاص است . در آن جا محمد بن عبد الوهاب مدعی شده بود که عبد الله بن عمر یا عبد الله بن عمرو ، روایت از پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل کرده بود که باید پاها را بشوییم ؛ اما حقیقت روایت چیست ؟

از عبد الله بن عمر نقل شده که گفت : رسول خدا (صلی الله علیه وآله) وضو گرفت و پاهای مبارک را مسح می کردند .

ابن حزم اندلسی ، المحلی بالآثار ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ج اول ، ص ۳۰۱

دقیقا همان روایتی که محمد بن عبد الوهاب برای جواز شستن استدلال کرده بود ، آقای ابن حزم همان روایت را برای جواز و بلکه وجوب مسح پا استدلال می کند . در این جا دروغ های محمد بن عبدالوهاب یکی یکی روشن می شود و همچنان روایات دیگری هم بیان می کند .

اما روایت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را خدمت بینندگان عزیز نشان دهم . در کتاب مسند امام احمد حنبل ، با تحقیق شعیب الارنؤوط وهابی ، جلد ۲ ، چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، صفحه ۱۳۹ :

عن علی قال : کنت اری ان باطن قدمین احق بالمسح من ظاهرهما حتی رأیت رسول الله ص یمسح علی ظاهرهما .

از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است که فرمودند : من نظرم این بود که انسان کف پا را مسح کند ، بهتر است . تا این که دیدم رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پشت پای خود را مسح می کرد .

شعیب الارنؤوط وهابی ، محقق کتاب می گوید :

حدیث صحیح بمجموع طرقه …

سند روایت از همه طرقش ، صحیح است .

مسند احمد بن حنبل ، با تحقیق شعیب الانؤوط وهابی ، ج ۲ ، چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، ص ۱۳۹

بر عکس آقای محمد بن عبد الوهاب که می گفت : صحیح آن است که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) پای خود را می شستند . از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هم نقل شده که ایشان هم پای خود را می شستند .

حال در این بین چه کسی دروغگو است ؟ آقای محمد بن عبد الوهاب یا آقای شعیب الارنؤوط یا هر دو ؟ می توانند هر دو باشند ؛ اما در این جا واضح است که آقای محمد بن عبد الوهاب دروغگو است . البته ده ها کتاب از کتاب های اهل سنت نقل کرده و بزرگان اهل سنت روایت را تصحیح کردند . چون بحث ما وضو نیست ، همین یک روایت را نشان دادیم .

روایت دیگری از امام باقر (علیه السلام) است که نظرشان با نظر شیعه موافق بوده . در کتاب روح المعانی ، تألیف شهاب الدین آلوسی سلفی ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، جلد ۳ ، صفحه ۲۴۶ :

در این جا ایشان بحث وارجلکم الی الکعبین را می آورد و توضیح می دهد که چطور بخوانیم ، به نصب یا به رفع یا به جر . حتی بعضی از قراء سبعه ، چهار نفر از هفت نفر ، به جر می خواند که نظر قطعی شیعه را ثابت می کند . تا این که می گوید :

قال الامام الرازى : فنقل القفال فى تفسیره عن ابن عباس وأنس بن مالک وعکرمه والشعبى وأبى جعفر محمد بن على الباقر رضى الله تعالى عنهم أن الواجب فیها المسح وهو مذهب الإمامیه …

مردم از این جا که پای خود را بشویند یا مسح کنند ، اختلاف کردند . امام فخر الدین رازی گفت : قفال در تفسیر خود از ابن عباس و انس بن مالک و عکرمه و شعبی و امام محمد باقر (علیه السلام) نقل کرده که مسح را واجب می دانستند و این همان چیزی است مذهب امامیه قبول دارد.

شهاب الدین آلوسی ، روح المعانی ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ،‌ج ۳ ، ص ۲۴۶

ببینید روایت از ابن عباس ، انس بن مالک ، عکرمه ، شعبی و امام باقر (علیه السلام) نقل کرده . در صورتی که محمد بن عبد الوهاب گفته بود که احدی از اهل بیت (علیه السلام) پای خود را مسح نکردند ؛ اما آقای آلوسی سلفی می گوید : امام باقر (علیه السلام) می گفت واجب است که پای خود را مسح کنیم و نظر شیعه هم مطابق نظر امام باقر (علیه السلام) است .

نظر شما مطابق چه کسی است ؟ روایت از رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) دارید که مخالف نداشته باشد ؟ روایت از عثمان بن عفان دارید که مخالف نداشته باشد ؟ از عایشه روایت دارید که مخالف نداشته باشد ؟ اگر شما یک روایت بر وجوب شستن پا بیاورید ؛ دو روایت مخالف از منابع اهل سنت با سند صحیح پیدا می شود و این برای شما مشکل است ؛ اما نظر شیعه ، هم طبق قرآن که انّ القرآن نزل بالمسح ، خود علمای آن ها گفتند . هم مطابق سنت صحیح است . سنتی که اهل سنت از آن پیروی می‌کنند، اختلافی است و مخالف هم دارد و مخالف با قرآن هم هست ، در این جا از دیدگاه محمد بن عبد الوهاب مقدم شده و هر کس طبق آن عمل نکند ، حداقل فاسق است . حکم های دیگر هم دادند که ضال و مضل است ، نمازش باطل است و در قیامت در حالی محشور می شود که نماز خوانده ؛ اما بدون طهارت شرعی .

ابن حزم گفت که نظر قرآن واضح است ، بقیه هم گفتند . نظر قرآن بر مسح است ؛ اما روایت اختلافی است . بعضا روایت نقل شده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پای خود را شستند . این روایت مخالف دارد . باهم تعارض می کنند و ساقط می شوند . حتی اگر بگوییم روایت مسح مقدم نمی شود . قرآن چه می گوید ؟ آیا چیزی که مخالف قرآن باشد ، قابل قبول است ؟ قطعا باید به دیوار کوبیده شود . بر مردم هم واجب است که مسح کنند .

ایشان مدعی شده بود که روایت از انس نقل شده که این روایت در کتاب تفسیر ابن کثیر دمشقی آمده است . تفسیر قرآن العظیم ، تألیف ابن کثیر دمشقی ، متوفای ۷۷۴ هـ ، با تحقیق سامی بن محمد السلامه ، چاپ دار الطیبه ریاض عربستان ، جلد ۳ ، صفحه ۵۲ ، روایتی را نقل کرده و آن را تصحیح می کند :

حدثنا یعقوب بن إبراهیم قال ثنا بن علیه قال ثنا حمید قال قال موسى بن أنس لأنس ونحن عنده یا أبا حمزه إن الحجاج خطبنا بالأهواز ونحن معه فذکر الطهور فقال اغسلوا وجوهکم وأیدیکم وامسحوا برءوسکم وأرجلکم وإنه لیس شیء من بن آدم أقرب إلى خبثه من قدمیه فاغسلوا بطونهما وظهورهما وعراقیبهما فقال أنس صدق الله وکذب الحجاج قال الله وامسحوا برءوسکم وأرجلکم قال وکان أنس إذا مسح قدمیه بلهما . اسناد صحیح الیه .

موسی بن انس برای انس و ما نقل کرد که ای ابا حمزه ! حجاج در اهواز خطبه ای خواند که ما در آن جا بودیم . بحث مطهرات مطرح شد که آیه قرآن را خواند : اغسلوا وجوهکم وایدیکم و امسحوا برؤوسکم وارجلکم ، و گفت : نزد بنی آدم پلیدترین جای او ، پایش است .

البته از نظر شما پیروان حجاج که پا برهنه راه می رفتند ، شاید این طور بوده .

به همین دلیل روی پا ، کف پا تا مچ را بشویید . وقتی این مطلب را برای انس مطرح کردم ، گفت: خدا راست گفته ؛ اما حجاج دروغگو است .

پیروان حجاج ! شمایی که می گویید با عقل بیشتر می سازد که پای خود را بشویید ! آقای ملازاده ! نظر شما مطابق نظر حجاج است . قرآن مخالف نظر شما است . روایت هم با سند صحیح نقل شده که خدا راست می گوید و حجاج دروغ می گوید .

چون خداوند فرموده : سر ها و پاهایتان را مسح کنید . انس هم هر وقت وضو می گرفت پای خود را نمناک می کرد ، نه این که بشویید . سند این روایت که به انس بن مالک می رسد ، صحیح است .

ابن کثیر دمشقی ، تفسیر قرآن العظیم ، با تحقیق سامی بن محمد السلامه ، ج ۳ ، چاپ دار الطیبه ریاض ، ص ۵۲

آقای محمد بن عبد الوهاب دروغگو ! شما که می گفتید روایت از انس بن مالک است که پاها را باید شست ، ابن کثیر شاگرد ابن تیمیه ، می گوید با سند صحیح نقل شده که انس ، پای خود را مسح می کرد و نظرش هم این بود که قرآن بر مسح نازل شده و مسح را واجب کرده است . اما شما می گویید خداوند نفهمیده و پلیدترین جای بدن انسان ، پای او است . حجاج این را می گفت و بعضی ها هم با عقل حجاج سنجیده می شود و همین را می فهمند ؛ اما خداوند در قرآنش می فرماید : سر ها و پاهایتان را مسح کنید .

انس بن مالک ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، عبد الله بن عباس حبر الامه ، عبد الله بن عمرو بن عاص ، امام باقر (علیه السلام) ، عکرمه ، شعبی ، حسن بصری همین را فهمیده اند . شما در این بین چه کاره هستید ؟ آقای ملازاده ! آقای محمد بن عبدالوهاب که بین معاویه بن مره و معاویه بن ابی سفیان فرقی قائل نیستید و بین عبد الله بن عمر و عبد الله بن عمرو بن عاص تشخیص نمی‌دهید ، این نظر شما و این هم نظر قرآن است .

از این روایت به راحتی می توان فهمید که عده ای از حکام بنی امیه ، تمام تلاششان را می کردند که دین را تحریف کنند . عقل حجاج بن یوسف همین را برداشت می کرد و اصرار می کرد که این مطلب را بر قرآن تحمیل کند و پیروان حجاج هم همین را می گفتند . نظر آقای ملازاده هم دقیقا نظر حجاج بود که نشان دادیم .

مجری :

هفته گذشته ما کلیپی را از دروغ های فاحش وهابیت پخش کردیم که بیشتر جنبه طنز داشت و حتی به اسباب بازی کودکان هم رحم نکرده بودند . همان کلیپ را از چند نفر از علمای دیگر وهابی پیدا کرده که به آن کلیپ قبلی اضافه کردیم .

کلیپ ۲ ) :

محمد امین اسماعیل ، مبلغ وهابی اهل سودان :

شاید صدا از طریق میکروفون خوب به شما نرسد ، چرا چنین هدفی را انتخاب کرده اند ؟ می گویند به عایشه شلیک کن . این اسلحه های اسباب بازی را برای بچه های ما ساخته اند عایشه را بزن !!!

احمد الاسیر ـ وهابی تکفیری :

آیا می دانید وقتی یک کودک این اسلحه اسباب بازی را شلیک می کند ، چه می گوید ؟ ممکن است کسی بگوید این مسأله ی مهمی نیست و افرادی که در دنیا تابع چنین تفکری هستند ، این را سبک و بی اهمیت بشمارند . آیا می دانید بعد از این که می گوید شلیک شلیک شلیک چه می گوید ؟ می گوید به عایشه شلیک کن !!!

نبیل العوضی ، مبلغ وهابی

آیا می دانید صدای این اسلحه اسباب بازی چیست ؟ صدایی در این اسباب بازی ضبط شده که بعد از شلیک می گوید : عائشه را بزن !

مصطفی موسی ـ نماینده مجلس مصر

جناب رئیس ! اخیرا یک مشکل جدید در مصر به وجود آمده است . این مرتبه مسأله جدید این است که …

رئیس مجلس :

اتفاق خوبی افتاده یا این که چیز جدید تری است ؟

مصطفی موسی ـ نماینده مجلس مصر

ای کاش این طور بود . اتفاق بدی افتاده و اهانت به اسلام است . جناب رئیس هر روز مسأله و مشکل جدیدتری درست می شود . اسلحه های اسباب بازی برای کودکان در بازار وجود دارد که عائشه را سب می کند . این اسلحه اسباب بازی است جناب رئیس به قیمت ۵ پوند مصری فروخته می شود و عائشه را سب می کند

برو جلو و گروگان ها را آزاد کن !!

کارشناس وهابی شبکه وهابی کلمه :

باور کنید که من کلافه هستم . ملت عزیز ! به خدا شوخی نمی کنم . به الله محمد شوخی نمی کنم.

لطفا این شتر را دیگر نیاورید . شما اگر قرار باشد در هر برنامه چیزی بیاورید ، در برنامه باشد . این شتر را لطفا نیاورید که در استدیوی ما جا نمی شود .

مجری :

اگر آقایان وهابی از این کار ها نکنند ، جای تعجب است !!!

استاد یزدانی :

این ها همه جو سازی هایی است که این آقایان می کنند . حداقل این آقا قبل از این که آن اسباب بازی را به مجلس مصر می برد ، از یک نفر که زبان انگلیسی می دانست ، می پرسید !!

آقای نبیل العوضی هم از افراد شناخته شده و مشهور تکفیری است که در برنامه زنده آن اسباب بازی را نشان می دهد . واقعا برای این آقایون متأسف هستیم !!!!

اما ادامه بحث ما در مسح پا که محمد بن عبد الوهاب در کتاب رساله فی الرد علی الرافضه ، مدعی شده بود :

از قبائح شیعه این است که آن ها مسح بر پا را واجب می داند و شستن آن جایز نمی دانند و بر مسح بر خفین ، اشکال می گیرند .

صحیح است که از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از طریق امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، از طریق عثمان ، از طریق عبد الله بن عباس ، از طریق زید بن عاصم که محقق گفت : عبد الله بن زید بن عاصم است و از طریق معاویه بن مره که معاویه بن ابی سفیان بود و از طریق مقداد و انس و عایشه و ابی هریره و عبد الله بن عمر که عبد الله بن عمرو بن عاص بود .

ما تا این جا ثابت کردیم که محمد بن عبد الوهاب به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دروغ می بندد ؛ چون روایت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، مسح پا بود . ثابت کردیم که عبد الله بن عباس گفته بود نظر قرآن بر مسح نازل شده . از معاویه هم بنده جستجو نکردم ؛ اما قطعا دروغ است . از مقداد هم هر چه جستجو کردم ، چیزی پیدا نکردم .

ثابت کردیم که روایتی را که ایشان از انس نقل کردند ، روایت دروغی است و انس خلاف آن را قائل است . انس می گوید : قرآن نزل بالمسح و حجاج دروغ گفته . حجاج و محمد بن عبد الوهاب و آقا ملازاده ، چقدر به یکدیگر شباهت دارند و ان شاء الله در قیامت هم با هم محشور می شوند . در این جا واقعا مسلمان ها در یک طرف هستند و ملازاده و ابن تیمیه و محمد بن عبد الوهاب و حجاج و نبیل العوضی هم در طرف دیگر می باشند .

اما در مورد روایت عثمان بن عفان که با سند صحیح نقل شده و و این که نظر ایشان در مورد مسح پا چه بوده . بنده چندین روایت با سند صحیح از عثمان بن عفان نقل می کنم .

در کتاب مسند احمد بن حنبل ، متوفای ۲۴۱ هـ ، با تحقیق احمد محمد شاکر ، چاپ دار الحدیث قاهره ، صفحه ۳۷۳ ، روایت ۴۸۷ که محقق می گوید : سند روایت صحیح است :

حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أبی ثنا بن الأشجعی ثنا أبی عن سُفْیَانَ عن سَالِمٍ أبی النَّضْرِ عن بُسْرِ بن سَعِیدٍ قال أتى عُثْمَانُ الْمَقَاعِدَ فَدَعَا بِوَضُوءٍ فَتَمَضْمَضَ وَاسْتَنْشَقَ ثُمَّ غَسَلَ وَجْهَهُ ثَلاَثاً وَیَدَیْهِ ثَلاَثاً ثَلاَثاً ثُمَّ مَسَحَ بِرَأْسِهِ وَرِجْلَیْهِ ثَلاَثاً ثَلاَثاً ثُمَّ قال رأیت رَسُولَ اللَّهِ ص هَکَذَا یَتَوَضَّأُ یا هَؤُلاَءِ أَکَذَاکَ قالوا نعم لِنَفَرٍ من أَصْحَابِ رسول اللَّهِ ص عِنْدَهُ .

از ابن اشجعی از سفیان از سالم ابی نضر از بسر بن سعید نقل می کند که گفت : عثمان به وضو خانه آمد و آب وضو خواست . آب را آوردند ، مضمضه و استنشاق کرد . سپس سه بار صورتش را شست .

البته ما این ها را باطل می دانیم ، حداکثر دوبار می توانیم بشوییم .

دست هایش را هم سه بار سه بار شست ؛ سپس سر و پاهایش را هم سه بار سه بار مسح کرد .

مسند احمد بن حنبل ، با تحقیق احمد محمد شاکر ، چاپ دار الحدیث قاهره ، ص ۳۷۳ ، ح ۴۸۷

در این جا می خواسته به عنوان تأکید انجام می داده . خدا گفته یک بار ، ایشان سه بار انجام داده . چه اشکالی دارد ؟!!!!

در این جا وهابی ها نمی توانند بگویند که رجلیه ، به غسل بر می گردد . چون ثم می آورد و دقیقا مرحله به مرحله انجام می دهد و قبل و بعد را از هم جدا می کند .

آقای محمد بن عبد الوهاب ! شما که می گفتید : عثمان روایت صحیح دارد که پا را باید شست . سند روایت هم که صحیح است . پس شما چه می گویید ؟

علاوه بر این آقای شعیب الارنؤوط که بر مسند احمد ، شرح زده می گوید : سند روایت حسن است. حسن و صحیح هم با هم تفاوتی ندارد . حق هم با آقای احمد محمد شاکر است که می گوید : سند روایت صحیح است .

اما روایت دوم از عثمان بن عفان ، باز هم در مسند احمد بن حنبل ، با تحقیق احمد محمد شاکر ، جلد اول ، چاپ دار الحدیث قاهره ، صفحه ۳۴۰ :

حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أبی ثنا محمد بن جَعْفَرٍ ثنا سَعِیدٌ عن قَتَادَهَ عن مُسْلِمِ بن یَسَارٍ عن حُمْرَانَ بن أَبَانَ عن عُثْمَانَ بن عَفَّانَ رضی الله عنه انه دَعَا بِمَاءٍ فَتَوَضَّأَ وَمَضْمَضَ وَاسْتَنْشَقَ ثُمَّ غَسَلَ وَجْهَهُ ثَلاَثاً وَذِرَاعَیْهِ ثَلاَثاً ثَلاَثاً وَمَسَحَ بِرَأْسِهِ وظهر قَدَمَیْهِ ….

از حمران بن ابان از عثمان بن عفان نقل شده که عثمان آب خواست . وضو گرفت و مضمضه و اشتنشاق کرد . سپس صورتش را سه بار شست و دست ها را سه بار سه بار و صورت و سر و پشت پا هایش را مسح کرد . سند روایت هم صحیح است .

آقایان وهابی دیگر نمی توانند این روایت را انکار کنند ، روایت واضح و روشن است . این جا دیگر نمی توانند بگویند که قدمیه به غسل عطف شده . به هر عربی که نشان دهیم ، متوجه می شود . آقای شعیب الارنؤوط وهابی در شرح همین کتاب می گوید :

 صحیح لغیره

سند روایت در همین کتاب صحیح است .

مسند احمد بن حنبل ، با تحقیق احمد محمد شاکر ، چاپ دار الحدیث قاهره ، ج ۱ ، ص ۳۴۰

به هر حال سند روایت کاملا صحیح است . ما تا به این جا حداقل دو روایت از عثمان بن عفان خواندیم که ایشان مدعی بود که وقتی وضو می گرفت ، پای خود را مسح می کرد ؛ اما محمد بن عبد الوهاب به دروغ می گفت : همه این ها می شستند .

حال فرض بگیریم که مخالف این روایت صحیح هم باشد ، هم مسح از آن نقل شده و هم شستن از آن نقل شده ، شما چرا یک طرف را می گیرید ؟ و بر اساس همان روایتی که مخالف دارد ، شیعه را تفسیق می کنید و می گویید : شیعه فاسق است ، شیعه نمازش باطل است و روز قیامت در حالی محشور می شود که نماز خوانده ؛ اما وضویش باطل بوده . آیا انصاف است که شما این کار را انجام دهید ؟!!!

هم دروغ می گویید و هم بی انصافی می کنید و بر اساس این دروغی که می گویید ، به شیعه حمله می کنید .

پس ما تا این جا چند دروغ را نشان دادیم :

اولا ، گفته بود که روایت صحیح با سند صحیح از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل شده که ایشان از پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل کرده که آن حضرت پای خود را در وضو می شستند . ثابت کردیم که این سخن دروغ است ؛ بلکه خلافش هست .

دوما ، مدعی شده بود که از انس بن مالک روایت صحیح نقل شده که ایشان از پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل کرده که باید پا ها را شست . در حالی که با سند صحیح خلاف آن را ثابت کردیم که انس بن مالک پای خود را مسح می کرد و مدعی بود که قرآن هم بر مسح نازل شده است .

سوما ، مدعی شده بود که نظر عبد الله بن عباس همین است . در حالی که نظر عبد الله بن عباس مخالف آن بود و دروغ های دیگری که امشب گفتند . ایشان مدعی بود که مسح بر خفین روایت متواتر دارد و در این زمینه هم خیلی مانور داده بودند . حال ببینیم نظر علمای اهل سنت و سلف صالح در این باره چیست ؟

مسح بر خفین از نظر علما اهل سنت و خلف صالح

در تفسیر فخر رازی روایت جالبی نقل شده است . تفسیر فخری رازی یا مشهور به تفسیر کبیر ، تألیف امام محمد فخر رازی ،‌متوفای ۶۰۴ هـ ، جلد ۱۱ ، چاپ دار الفکر بیروت ، صفحه ۱۶۶ ،مسأله ۴۰ :

المسأله الأربعون : أثبت جمهور الفقهاء جواز المسح على الخفین . وأطبقت الشیعه والخوارج على إنکاره ، واحتجوا بأن ظاهر قوله تعالى : * ( وامسحوا برؤوسکم وأرجلکم إلى الکعبین ) * یقتضی إما غسل الرجلین أو مسحهما ، والمسح على الخفین لیس مسحاً للرجلین ولا غسلاً لهما …

الوجه الرابع : فی بیان ضعف هذا الخبر : أن العلماء اختلفوا فیه ، فعن عائشه رضی الله عنها أنها قالت : لأن تقطع قدمای أحب إلیّ من أن أمسح على الخفین ، وعن ابن عباس رضی الله عنهما أنه قال : لأن أمسح على جلد حمار أحبّ إلی من أن أمسح على الخفین ، وأما مالک فإحدى الروایتین عنه أنه أنکر جواز المسح على الخفین ، ولا نزاع أنه کان فی علم الحدیث کالشمس الطالعه ، فلولا أنه عرف فیه ضعفاً وإلا لما قال ذلک ….

جمهور علما نظرشان این است که مسح بر خفین جایز است ؛ اما شیعه و خوارج منکر این هستند و به ظاهر قرآن کریم احتجاج کردند : وامسحوا برؤسکم وارجلکم الی الکعبین ، که در این آیه یا مسح یا شستن پاها آمده است . اما بحث مسح بر خفین در آیه نیامده است .

در ادامه روایتی را نقل می کند و در ادامه می گوید : روایت ضعیف است مبنی بر این که مسح را باید انجام دهیم .

علما در بحث مسح بر خفین اختلاف کردند . از عایشه نقل شده که می گفت : اگر دو پای من قطع شود ، بیشتر دوست دارم تا این که روی کفش های خودم را مسح کنم .

حال یا کفش است یا جوراب یا پا پوش .

آقای محمد بن عبد الوهاب ! شما می گفتید هر کس مسح بر خفین را منکر شود ، فاسق است . نظر شما در مورد عایشه همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) چیست ؟ آیا شما همین حکم را در مورد ایشان هم می دهید؟

از ابن عباس است که گفت : اگر بر پوست الاغی مسح کنم ، بهتر از این است که بر جورابم مسح کنم .

این هم سخن عبد الله بن عباس بود ، آیا ایشان هم فاسق است ؟

از مالک ، امام مالکی ها در یکی از دو روایتی از ایشان نقل شده ، او منکر جواز مسح بر خفین بود . امام مالک در علم حدیث مانند خورشید درخشان است و اگر ضعفی در این روایت مسح بر خفین نمی دید این سخن را نمی گفت .

البته این هم نکته جالبی است که این ها حتی فتوای آن ها از ائمه شان هم مشخص نیست . وقتی به امام شافعی می رسند ، می گویند : امام شافعی فی القدیم والجدید ، در قدیم یک چیز گفته ، در جدید چیزی دیگری گفته . وقتی شافعی در بغداد بود ، نظرش یک چیز بود و در خیلی از فتاوا نظرش فرق می کرد . وقتی به مصر رفت و در آن جا ساکن شد ، باز نظراتش کاملا تغییر کرد .

از ابو حنیفه هم همین طور است . خود ابو حنیفه کتاب ندارد . مالک هم کتاب فقهی که خودش نوشته باشد ، ندارد و بقیه از او نقل کردند . این اختلافات حتی از ائمه خودشان ندارد که نظر آن ها در این قضایا چه نظری داشتند . واقعا انسان بر این مردمی که در ساده ترین مسائلشان یقین ندارند ، تأسف می خورد . از امام مالک تقلید می کنند ؛ اما نظر امام مالک را در این باره نمی دانند . دو روایت نقل شده ، کدام را باید در این جا مقدم کنند ؟

خلاصه مطلب این که ، آقای محمد بن عبد الوهاب مدعی بود که روایات مسح بر خفین متواتر است و هر کس این متواتر را منکر شود ،‌حداقل فاسق است و وضویش باطل است و در روز قیامت در حالی محشور خواهد شد که وضوی شرعی نگرفته است .

حال آقای محمد بن عبد الوهاب ! نظر شما در مورد عایشه همسر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ، ابن عباس و امام مالک چیست ؟ این ها هم مسح بر خفین را جایز نمی دانستند . می گفتند : ما بر پوست الاغ مسح می کنیم ، اما بر کفشمان مسح نمی کنیم . پاهایمان را قطع کنید بهتر از این است که مسح بر خفین داشته باشیم . همین مقدار در این بحث کفایت می کند .

مطلب دیگر را برای فارسی زبان ها نشان می دهم . کتاب شرح عقاید اهل سنت ، تألیف عبد الملک سعدی ، چاپ کردستان ، این کتاب شرحی است بر کتاب العقائد النسفیه ، تألیف عمر بن محمد نسفی که با عنوان العقائد نیز نامیده شده است . هم چنین جزء کتب درسی حوزه علمیه اهل سنت می باشد . این کتاب عقاید اهل سنت ، شرحی بر عقاید النسفیه است . با ترجمه امیر صادق تبریزی ، صفحه ۲۹۵ می گوید :

اهل سنت و جماعت مسح بر خفین را جایز می دانند

بر خلاف نظر عایشه و ابن عباس و دیگران که مسح بر خفین را جایز نمی دانستند .

و این رخصتی است از سوی خداوند متعال

خداوند در کجا گفته که مسح بر خفین داشته باشید ؟ این تهمتی به خداوند نیست ؟ یک آیه از قرآن کریم بیاورید که خداوند گفته باشد ،‌ مسح بر خفین جایز است . خداوند گفته : بر پای خود مسح کنید ، نه این که بر کفش مسح کنید !!!

در حالی که گروهی از علما از جمله علی (علیه السلام) (بنا بر قولی) و عایشه و ابن عباس و ابو ایوب و نیز خوارج و امامیه آن را جایز ندانسته اند .

عبد الملک سعدی ، عقاید اهل سنت ، چاپ کردستان ، با ترجمه امیر صادق تبریزی ، ص ۲۹۵

پس امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و ابن عباس و عایشه و ابو ایوب انصاری ، سلف صالح هستند که می گویند : مسح بر خفین جایز نیست و شیعه هم از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) پیروی کرده که در کنار قرآن یکی از دو ثقل است و رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) هم دستور به پیروی از ایشان داده است .

این هم یک مطلب از کتاب فارسی که بینندگان فارسی زبان یقین کنند . عایشه مخالف با مسح بر خفین بوده . دو قول هم نیست ، یک قول است . عبد الله بن عباس ، ابو ایوب انصاری و امامیه مخالف هستند .

مجری :

دروغی دیگر به دروغ های متعدد محمد بن عبد الوهاب فقط در این کتاب ، اضافه شد و هر وقت ما دروغ محمد بن عبد الوهاب می گوییم ، شما ده ها عالم و پیرو محمد بن عبد الوهاب را هم به آن اضافه کنید . فرقی نمی کند که از گذشتگان باشد یا از معاصرین باشد که بدون تحقیق و بررسی آن را پذیرفته اند .

تماس بینندگان

بیننده : مراد از خرم آباد ـ شیعه

بنده می خواستم بگوییم که زیاد به این وهابی های شبکه وهابی کلمه اهمیت ندهید . آن ها یزید زمان هستند . شما هر مطلبی هم که بیاورید ، آن ها قبول نمی کنند . خداوند دشمنان اسلام را نابود کند .

بیننده : آقای یاری نژاد از خرم آباد ـ شیعه

در برنامه پرسش و پاسخ شبکه وهابی کلمه ، بیننده ای تماس گرفت و این سؤال را مطرح کرد که قرآن پاره یا کهنه شده را اگر مثلا دریایی برای به آب انداختن یا جایی برای دفن کردن نداشته باشد ، باید چه کنیم . اگر امکان دارد نظر علمای شیعه را در این زمینه بیان کنید .

استاد یزدانی :

بنده در بحث احکام شرعی مسلط نیستم ، اما نظر مرجعی که از ایشان تقلید می کنم این است که باید دفن کنیم . ما حق این که قرآن را آتش بزنیم ، را ندارم و باید آن را دفن کنیم یا در آب روانی که مطمئن هستیم که نجس نمی شود ، رها کنیم .

بیننده :

استاد یزدانی ! منظور شما این است که چیزی به اسم سوزاندن قرآن در مکتب تشیع جایز نیست ؟

استاد یزدانی :

سوزاندن قرآن به هیچ وجهی جایز نیست .

بیننده :

آقای خدمتی وهابی ، کارشناس وهابی شبکه وهابی کلمه می گفت : این قرآن را با این شرایط می توان سوزاند . بر چه اساس این فتوا را می دهند ؟

استاد یزدانی :

بله ، ایشان طبق نظر عثمان بن عفان که قرآن های همه صحابه را آتش زد و فقط یک نسخه از قرآن را باقی گذاشت ، می گوید : جایز است .

بیننده :

یعنی مبنای آن ها همین است ؟

استاد یزدانی :

مستندشان همان است . ما تا به حال از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ندیدیم که قرآن را آتش زده باشند یا از اهل بیت (علیهم السلام ) و بقیه صحابه هم ندیدیم که قرآن آتش زده باشند . اما از عثمان بن عفان نقل کردند .

بیننده :

مدیر وهابی شبکه وهابی کلمه این حرف را زد . وای به حال بقیه کارشناسان آن شبکه !!! این نشان می دهد که چقدر این ها ، انسان های بی دینی هستند و مردم باید بدانند که فریب حرف های بی پایه و اساس این ها را نخورند . الحمد لله رب العالمین همه مردم به نیت پلید آن ها پی برده و خداوند کاری کرده خودشان با دست خود ، آبرویشان را می برند .

بیننده : آقای خدادادی از مشهد مقدس ـ شیعه

بنده سؤالی داشتم مبنی بر این که برادران اهل سنت می گویند از نظر بهداشت و نظافت ، اگر پاها را بشویید ، بهتر است . اما در اوایل انقلاب که ما به روستاهای شهرستان تایباد می رفتیم ، این ها در دستشویی های خود ، برای طهارت سنگ و کلوخ داشتند . حال سؤال بنده این است که برای طهارت ، شستن با آب بهتر است یا پاک کردن با سنگ و کلوخ ؟ در این باره توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

درست می گویند . اگر شما در مناطقی مثل پاکستان و افغانستان و جاهایی که این ها خیلی بر استفاده از سنگ و کلوخ در طهارت اصرار دارند ، تمام توالت را که ببینید ، متوجه می شوید که مشکل دارند و در وضعیت بهداشتی بسیار بدی قرار دارند ؛‌ چون در طهارت واجب می دانند که از سنگ استفاده کنند . سنگ را هم با خود می برند .

اگر قرار بر بهداشت باشد ، سنگ با خود نیاورید . اگر آب پاک کننده است ، همه جا باید از آن استفاده شود . اگر استدلال شما درست باشد، کسی که عرق کرده که باید تمام بدنش را بشوید و بعد وضو بگیرد . استدلال آقایان یک استدلال حجاجی است و بیشتر از این استدلال نباید انتظار داشته باشیم .

بیننده : مهدی از زاهدان ـ شیعه

کارشناسان وهابی می گویند : چون وارجلکم ، واو عطف دارد ، به شستن بر می گردد و باید پاها شسته شود . هم چنین می گویند : پاها عرق می کنند و بو می گیرد ؛ پس از نظر عقلی شستن پاها بهتر است . اگر مشکل آن ها عرق کردن و بو گرفتن است که زیر بغل بیشتر عرق کرده و بو می گیرد . پس یک واو دیگر هم اضافه کنید و زیر بغل خود را بشویید . کسی که شب خوابیده ، برای نماز صبح پاهایش چه بویی گرفته که در مناطق سرد سیر چقدر سخت است که یک پیر مرد یا یک پیرزن ، پاهایش را بشویید . آن هم نه شستی که آب روی آن بریزد ؛ بلکه باید چند دقیقه بنشیند و خلال کند و این خود زمان می برد . به همین دلیل است که فتوا می دهد که خواب وضو را باطل نمی کند که با همان وضوی نماز عشاء هم می توانند نماز صبح را خواند .

در تیمیم هم مگر ندیدید جاهایی که باید شسته شود ، مسح می شود و جاهایی که مسح می شد ، در تیمم افتاده . این ها همه بدعت هایی بوده که در دین وارد کردند تا با حضرت امیر(علیه السلام) مقابله کنند و فقط بحث دشمنی در این بین بوده است .

بیننده : محمد از مشهد مقدس ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی سؤالی داشتم . آیا درست است که بگوییم کتاب هایی که از ابن تیمیه و محمد بن عبد الوهاب را به چاپ رساندند و مطالبی را در مورد عمر و دیگران آورده اند ، به این منظور بوده که آن ها نمی خواستند واقعیاتی که در آن زمان ها رخ داده و کسی هم از آن ها اطلاع نداشته را در کتاب هایشان آورده تا این که به اهل سنت بفهمانند که آن ها چه مرام و خصوصیاتی داشتند تا بیشتر به طرف اهل سنت و ابن تیمیه نروند . این نظر بنده است . آیا این نظر درست است ؟

استاد یزدانی :

این ها تاریخ را تحریف کردند . بنده روایتی را بخوانم که خیلی جالب است . روایت در کتاب علل و معرفه الرجال ، تألیف احمد بن حنبل ، جلد ۳ ، چاپ مکتبه الاسلامی بیروت و دار الخانی ریاض ، صفحه ۳۵۴ :

حدثنی محمد بن عبد الله قال حدثنا أبو داود عن شعبه قال لقد حدثنا الحکم عن عبد الرحمن بن أبی لیلى عن علی بشیء لو حدثتکم لرقصتم والله لا تسمونه منی أبدا .

وحدثنا به محمود بن غیلان مثله وقال لترفضتم.

از شعبه نقل می کند که گفت : عبد الرحمن بن ابی لیلا از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) روایتی نقل کرده که اگر من آن روایت را برای شما نقل کنم ، به رقص می آیید یا طبق روایت دیگر ، رافضی می شوید .

احمد بن حنبل ، علل و معرفه الرجال ، ج ۳ ، چاپ مکتبه الاسلامی بیروت ، ص ۳۵۴

آقای شعبه بن حجاج خیانت می کند . آن روایت را از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) نقل نمی کند ، از ترس این که مردم رافضی شوند . هدف آقایان از انکار حقایق ، فقط و فقط همین است که مردم را از راه راست دور کنند .

بیننده : رضا از هرمزگان ـ اهل سنت

بنده در مورد سخن بیننده ای که گفت : اهل سنت به خاطر دشمنی با حضرت علی (علیه السلام) در دین بدعت ایجاد کردند .

استاد یزدانی :

ایشان منظورشان اهل سنت نیست ؛ بلکه منظورشان حجاج و پیروان آن ها بود که ما روایتش را خواندیم .

بیننده :

ما اهل سنت به این دلیل در وضو پاهای خود را می شوییم که در قرآن دستور داده و این اصلا ارتباطی به دشمنی به حضرت علی (علیه السلام) ندارد .

مجری :

برادر عزیز ! شما بحث وضو و مسح را در برنامه امشب پیگیری فرمودید ؟

بیننده :

متأسفانه ندیدم .

استاد یزدانی :

اگر می خواهید بنده دوباره بحث قرآنی وضو را از دیدگاه علمای اهل سنت مطرح می کنم . از کتاب المحلی ، تألیف ابن حزم اندلسی ، جلد اول ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۳۰۱ :

وأما قَوْلُنَا فی الرِّجْلَیْنِ فإن الْقُرْآنَ نَزَلَ بِالْمَسْحِ

قرآن بر مسح نازل شده . خداوند فرموده : سر و پایتان را مسح کنید .

بیننده :

شما چطور ارجلکم را این طور معنا کردید . در صورتی که ارجلکم منصوب خوانده می شود . در حالی که برؤوسکم ، مجرور است .

استاد یزدانی :

آقای ابن حزم در ادامه توضیح می دهد :

) وَامْسَحُوا برؤوسکم) (برءوسکم ) (وَأَرْجُلَکُمْ) وَسَوَاءٌ قرىء ( قرئ ) بِخَفْضِ اللاَّمِ أو بِفَتْحِهَا هِیَ على کل حَالٍ عَطْفٌ على الرؤوس (الرءوس) إمَّا على اللَّفْظِ وإما على الْمَوْضِعِ لاَ یَجُوزُ غَیْرُ ذلک ….

چه به جر بخوانی و چه به نصب بخوانی ، به هر حال به رؤوس عطف می شود یا بر لفظ رؤوس عطف و مجرور خوانده می شود . یا به موضع رؤوس عطف شده و محلا منصوب می شود . غیر از این هم جایز نیست .

بیننده :

در کتاب الاستبصار شیخ طوسی آمده که حضرت علی (علیه السلام ) در وضو ، پاهای خود را می شستند .

استاد یزدانی :

اگر امکان دارد ، روایت را بخوانید .

بیننده :

الان کتاب را ندارم . اگر خواستید در برنامه آینده روایت را می آورم .

استاد یزدانی :

بنده خودم روایت را نشان می دهم و توضیحات لازم را بیان می کنم .

بیننده :

موضوع دیگر این که در صدر اسلام ، اذان پنج بار پخش می شد . در یکی از برنامه های شبکه ملی سیمای جمهوری اسلامی ایران ،‌ در برنامه آفتاب شرقی ، خانم دکتر حاج عبد الباقی از اساتید دانشگاه گفتند : در صدر اسلام و حتی در زمان خلافت حضرت علی (علیه السلام) اذان پنج بار پخش می شد .

در حال حاضر هم در کشورهای اسلامی ، پنج بار اذان پخش می شود . پس چرا در کشور اسلامی ایران سه بار پخش می شود ؟

استاد یزدانی :

شما این خانم را قبول دارید یا صحیح بخاری را ؟

بیننده :

بنده به علت این که شما شیعه هستید ، به این خانم استدلال کردم .

استاد یزدانی :

ایشان هر کس که می خواهد باشد ، اشتباه کردند . در صحیح بخاری است که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) همیشه سه وعده نماز می خواندند .

صحیح بخاری ، چاپ دار ابن کثیر ، کتاب مواقیت الصلاه ، صفحه ۱۴۲ ، روایت ۵۴۹ :

 حدثنا بن مُقَاتِلٍ قال أخبرنا عبد اللَّهِ قال أخبرنا أبو بَکْرِ بن عُثْمَانَ بن سَهْلِ بن حُنَیْفٍ قال سمعت أَبَا أُمَامَهَ یقول صَلَّیْنَا مع عُمَرَ بن عبد الْعَزِیزِ الظُّهْرَ ثُمَّ خَرَجْنَا حتى دَخَلْنَا على أَنَسِ بن مَالِکٍ فَوَجَدْنَاهُ یُصَلِّی الْعَصْرَ فقلت یا عَمِّ ما هذه الصَّلَاهُ التی صَلَّیْتَ قال الْعَصْرُ وَهَذِهِ صَلَاهُ رسول اللَّهِ ص التی کنا نُصَلِّی معه .

سهل بن حنیف گفت : از ابا امامه شنیدم که می گفت : با عمر بن عبد العزیز نماز ظهر را خواندیم . سپس خارج شدیم تا این که بر انس بن مالک وارد شدیم . در حالی که نماز عصر را می خواند . گفتم : این عمو این چه نمازی است که می خوانی ؟ گفت نماز عصر است و این نمازی بود که پیامبر (صلی الله علیه وآله) می خواند .

صحیح بخاری ، چاپ دار ابن کثیر ، کتاب مواقیت الصلاه ، ص ۱۴۲ ، ح ۵۴۹

کان ، فعل ناقصه است که بر فعل مضارع وارد شود ، استمرار را می رساند . یعنی پیامبر (صلی الله علیه وآله) همیشه بعد از نماز ظهر ، نماز عصرش را هم می خواندند .

بیننده :

شاید در موارد استثناء این کار را می کردند ؟

استاد یزدانی :

شما اگر از اهل علم باشید ، متوجه می شوید که گفته همیشه می خواندند .

بیننده :

بنده در این مورد تحقیق می کنم ؛ اما بنده بعید می دانم که اینطور باشد . چون هر مطلبی را بیان می کنم ، شما یک روایت می آورید . پس تکلیف این یک و نیم میلیارد مسلمان چه می شود ؟

استاد یزدانی :

یک و نیم میلیون مسلمان بر خلاف روایت صحیح بخاری ، عمل می کنند .

بیننده :

فقط شما شیعیان درست انجام می دهید !!!

استاد یزدانی :

دقیقا درست است که ما شیعیان طبق عمل رسول خدا (صلی الله علیه وآله) عمل می کنیم .

بیننده :

ان شاء الله همین طور باشد .

استاد یزدانی :

قطعا همین طور است . شما می توانید تحقیق کنید . اگر شما صحیح بخاری داشته باشید ، روایت ۵۴۹ را نگاه کنید .

بیننده :

شاید رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در بعضی از موارد این کار را می کردند .

استاد یزدانی :

بعضی موارد نیست . ایشان می گوید : این نمازی است که ما همیشه با پیامبر (صلی الله علیه وآله) می خواندیم . شما تحقیق کنید ، اگر این روایت نبود ، هفته آینده تماس بگیرید و هر چه خواستید به ما بگویید .

البته در کتاب های فارسی زبان ، کتاب دیدگاه های فقهی معاصر ، تألیف دکتر یوسف قرضاوی ، با ترجمه آقای نعمتی ، نشر احسان در زاهدان ، صفحه ۳۲۶ ، ایشان در این جا تصریح کرده :

جمع بین دو نماز جایز است ؛ چون پیامبر (صلی الله علیه وآله ) نمی خواستند که مردم به زحمت بیافتند ، اجازه جمع بین دو نماز داده است .

دکتر یوسف قرضاوی ، دیدگاه های فقهی معاصر ، با ترجمه آقای نعمتی ، نشر احسان در زاهدان ، ص ۳۲۶

وقتی در صحیح بخاری از انس بن مالک ، خادم رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ، است که آن حضرت همیشه این طور نماز می خواندند ، یعنی این که تمام این یک میلیارد مسلمان ، بر خلاف عمل پیامبر (صلی الله علیه وآله) عمل می کند و شیعیان هستند که طبق نظر پیامبر (صلی الله علیه وآله) اعمالشان را انجام می دهند .

بیننده : مرتضی از زاهدان ـ شیعه

بنده از برنامه های شبکه جهانی ولایت که باعث شد که بتوانیم مذهب تشیع را که قبلا برایمان شناسنامه ای بود ، بشناسیم و به آن افتخار کنیم .

نکته بعد این که ، با وجود این دین زیبا و کاملی که خداوند به ما هدیه کرده ، چرا ما مسلمان ها چه شیعه و چه سنی ، به این دین زیبا عمل نمی کنیم ؟

نکته سوم این که اگر امکان دارد ، علاوه بر این برنامه ها ، برنامه های دیگر هم پخش کنید تا گناهانی را که در جامعه زیاد شده ، معرفی کند .

بیننده : حسین از ایلام ـ شیعه

بنده می خواستم بگویم این شبکه های وهابی به جز دروغ و نیرنگ چیز دیگری ندارند و کارشان هم فقط ایجاد تفرقه بین مسلمان ها است .

سؤالی هم از استاد یزدانی داشتم مبنی بر این که خواندن کتاب های دعا ، مانند کنز الیهود و اسرار قاسمی که هم دعاهای قرآنی و هم دعاهای بد در آن است ، حرام است یا حرام نیست ؟

استاد یزدانی :

طبق نظر علمای شیعه ، خواندن کتاب های ضاله اشکال دارد . اما اگر می خواهند دعای خوب بخوانند ، مفاتیح الجنان هست و نیازی به آن کتاب ها نیست .

بیننده : آقای پناهی از سنندج ـ اهل سنت

استاد یزدانی ! در شبکه های وصال و کلمه ،‌ در مورد واژه کعبین که در آیه وضو آمده می گفتند : از نوک انگشتان تا قوزک پا را می شویند . اگر ما بخواهیم دین اسلام را روی عقل و منطق قرار دهیم ، زمانی هایی که اعراب دین اسلام را قبول می کردند و در وضو پاهای خود را با وجود گرد و غبار ، مسح می کردند ، بهتر بود یا این که پاهای خود را بشویند ؟

استاد یزدانی :

البته کعبین ، به معنای قوزک نیست . کعبین به معنای برآمدگی است که می تواند برآمدگی کنار دو پا باشد یا برآمدگی که روی پا باشد . چرا این آقایان کعبین را به برآمدگی کنار پا می چسبانند و به قوزک ترجمه می کنند ؟

بیننده :

حال این یک میلیارد و نیم مسلمان که پاهای خود را در وضو می شویند ، مسح کنند بهتر است یا بشویند ؟

استاد یزدانی :

خدا در قرآن چه دستوری داده ؟

بیننده :

من در مورد قرآن نمی دانم ؛ اما این یک میلیارد مسلمانی که این کار را می کنند ، اشتباه است ؟

استاد یزدانی :

بنده بارها این را توضیح دادم که ۵ میلیارد نفر اصلا نماز نمی خوانند . به نظر شما آن ۵ میلیارد نفر اشتباه می کنند و یک میلیارد درست می گوید ؟

بیننده :

من در دین اسلام می گویم .

استاد یزدانی :

ارتباطی ندارد . اگر اکثریت ملاک است ، ۵ میلیارد نفر اصلا نماز نمی خوانند ، وضو نمی گیرند و طهارت را رعایت نمی کنند . در مقابل ، یک میلیارد این ها را عمل می کند . این امکان دارد که درست باشد ؟

بیننده :

شاید حرف شما درست باشد ؛‌اما در این یک میلیارد مسلمان ، یک نفر پیدا نشده که بگوید : کار این یک میلیارد اشتباه بوده ؟

استاد یزدانی :

امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، انس بن مالک با سند صحیح به آیه قرآن استدلال می کند . بنده روایت را خدمت شما نشان می دهم ، شاید شما روایت را ندیدید .

تفسیر قرآن العظیم ، تألیف ابن کثیر دمشقی ، جلد ۳ ، چاپ دار الطیبه عربستان سعودی ، صفحه ۵۲ :

حدثنا یعقوب بن إبراهیم قال ثنا بن علیه قال ثنا حمید قال قال موسى بن أنس لأنس ونحن عنده یا أبا حمزه إن الحجاج خطبنا بالأهواز ونحن معه فذکر الطهور فقال اغسلوا وجوهکم وأیدیکم وامسحوا برءوسکم وأرجلکم وإنه لیس شیء من بن آدم أقرب إلى خبثه من قدمیه فاغسلوا بطونهما وظهورهما وعراقیبهما فقال أنس صدق الله وکذب الحجاج قال الله وامسحوا برءوسکم وأرجلکم قال وکان أنس إذا مسح قدمیه بلهما . اسناد صحیح الیه .

موسی بن انس برای انس و ما نقل کرد که ای ابا حمزه ! حجاج در اهواز خطبه ای خواند که ما در آن جا بودیم . بحث مطهرات مطرح شد که آیه قرآن را خواند : اغسلوا وجوهکم وایدیکم و امسحوا برؤوسکم وارجلکم ، و گفت : نزد بنی آدم پلیدترین جای او ، پایش است .

به همین دلیل روی پا ، کف پا تا مچ را بشویید . وقتی این مطلب را برای انس مطرح کردم ، گفت: خدا راست گفته ؛ اما حجاج دروغگو است .

چون خداوند فرموده : سر ها و پاهایتان را مسح کنید . انس هم هر وقت وضو می گرفت پای خود را نمناک می کرد ، نه این که بشویید . سند این روایت که به انس بن مالک می رسد ، صحیح است .

ابن کثیر دمشقی ، تفسیر قرآن العظیم ، با تحقیق سامی بن محمد السلامه ، ج ۳ ، چاپ دار الطیبه ریاض ، ص ۵۲

بیننده :

بنده این مطلب را دیدم . اما سؤال بنده این است که از نظر شما شستن پا بهتر است یا مسح پا ؟

استاد یزدانی :

قرآن که از شما بهتر می فهمد . پس می فرماید : وامسحوا برؤوسکم وارجلکم .

بیننده :

پس چطور این شبکه ها ، همین آیه را می آورند و در تفسیرآن کتاب بخاری و مسلم را هم می آورند و می گویند از اول این طور بوده که پاها را می شستند .

استاد یزدانی :

بنده این روایت را خدمت شما نشان دادم ، سند آن هم صحیح است . حجاج می گوید : پاها را بشوییم ؛ اما خداوند می فرماید : پاهایتان را مسح کنید .

اگر بخواهد بحث بهداشت باشد ، کسی که تازه از حمام آمده ، پاهایش را کامل با صابون شسته . این شخص می خواهد وضو بگیرد . از نظر شما پای خود را بشوید یا مسح کند ؟

بیننده :

اگر این طور باشد ، مسح کند اشکالی ندارد .

استاد یزدانی :

این که خلاف نظر تمام اهل سنت تاریخ است ، این که نمی شود . در آن جا هم شما شستن پا را واجب می دانید .

بیننده :

از جهت عقلی کسی که از حمام آمده و پاهایش را تمیز شسته ، مسح کند اشکالی ندارد .

استاد یزدانی :

مثلا کارگر بنایی و روی موهایش گرد و خاک نشسته ، سرش را مسح کند یا بشوید ؟

بیننده :

بنده در مورد کسی که تازه از حمام آمده ، گفتم از نظر عقلانی مسح کند ، اشکالی ندارد . اما کسی که از کوه یا بیابان آمده و پاها و بدنش عرق کرده ، باید پای خود را بشوید .

استاد یزدانی :

اگر پای خودش را تمیز بشوید ، خشک کند و بعد از آن مسح کند ، اشکالی دارد ؟

بیننده :

شاید در جایی باشد که نتواند پای خود را بشوید ؟

استاد یزدانی :

اگر نتواند پایش را بشوید که باید مسح کند . باز هم خلاف نظر شما می شود .

بیننده :

استاد یزدانی ! با آن عرق پا چطور می تواند نماز بخواند ؟

استاد یزدانی :

اگر اینطور باشد که باید زیر بغل خودش را هم بشوید . قبل از آن هم باید یک دوش هم بگیرد . نمی شود که با بدنی که عرق کرده ، نماز بخواند . این درست است ؟

بیننده :

بنده حرف دیگری ندارم !!!!!

دین اسلام ، ابتدا روی قرآن و سنت است و بعد از آن روی عقل .

استاد یزدانی :

قرآن می فرماید : وامسحوا برؤوسکم وارجلکم .

بیننده :

استاد یزدانی ! شما این مطلب را می گویید ؛ اما شبکه های دیگر این آیه را طور دیگری تفسیر می کنند .

استاد یزدانی :

بنده مستند از انس بن مالک به شما نشان می دهم .

بیننده :

آن ها هم آیه قرآن و هم روایت نشان می دهند .

استاد یزدانی :

اگر مثل من نشان می دهند ، ما هم پاسخ می دهیم . انس بن مالک ، خادم پیامبر (صلی الله علیه وآله) این طور متوجه شده . وامسحوا برؤوسکم وارجلکم ، آیه قرآن نیست ؟

بیننده :

بقیه این آیه در کجا است ؟

استاد یزدانی :

این جمله مربوط به مسح پا است . بنده کل آیه را به شما نشان می دهم .

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلَاهِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَکُمْ وَأَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُءُوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَیْنِ وَإِنْ کُنْتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُوا وَإِنْ کُنْتُمْ مَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِنْکُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَیَمَّمُوا صَعِیدًا طَیِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِکُمْ وَأَیْدِیکُمْ مِنْهُ مَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلَکِنْ یُرِیدُ لِیُطَهِّرَکُمْ وَلِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ . مائده / ۶

ای کسانی که ایمان آورده اید هر زمان که خواستید نماز بخوانید ، صورت و دست ها را تا مرفق بشویید . سر و پاهایتان را تا کعبین مسح کنید .

بیننده :

یعنی این که گفته باشد سر ها و پاهایتان را بشویید را ندارد ؟

استاد یزدانی :

وَامْسَحُوا بِرُءُوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ .

سر و پاهایتان را مسح کنید . این تفسیر انس بن مالک است که با سند صحیح هم آمده است .

نظر حجاج را هم بیان کردیم . به نظر شما انسان از حجاج پیروی کند بهتر است یا از انس بن مالک ؟

بیننده :

من کاری ندارم . اما در جاهای دیگر همین آیه را با تفسیر دیگری می آورند . انسان نمی تواند که حرف شما را قبول کند یا حرف آن ها را ؟

استاد یزدانی :

در مورد شما نمی دانیم ؛ اما ما سخن قرآن را قبول داریم .

مجری :

تفسیر صحابه کاملا مشخص بود . چه آقا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، چه ابن عباس ، چه انس بن مالک و سایرین و حتی بعضی از علمای اهل سنت مثل طبری که قائل به مسح بود .

استاد یزدانی :

ما از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، از ابن عباس ، از انس بن مالک و از قرآن نشان دادیم که نظرش این است . اما می گویند ما روایت داریم . وقتی روایت با قرآن در تضاد باشد ، روایت را باید به دیوار کوبید . این ها نظر حجاج را بر نظر قرآن ترجیح می دهند . واقعا خیلی تأسف بار است !!!

بیننده : آقای محمدی از آذربایجان غربی ـ اهل سنت

استاد یزدانی ! شما از صحیح بخاری در مورد نماز های پنجگانه روایتی را بیان کنید . اگر امکان دارد روایتی هم از نهج البلاغه نامه ۵۲ بیاورم . البته بنده روایت را ندارم و فقط آدرس آن را دارم .

استاد یزدانی :

این نامه خیلی طولانی است . بنده کجای آن را بخوانم . این نامه اصل جواز و نظر شیعه را ثابت می کند . این که نماز ظهر و عصر را باهم بخوانید یا این که نماز عصر را دیر تر بخوانید . این روایتی است که اصلا سند ندارد و برای شیعه حجت نیست .

بیننده :

من این را نگفتم . بنده فقط سه آدرس در مورد نماز های پنجگانه دارم . نامه ۵۲ ، نامه ۲۷ که امام علی (علیه السلام) به محمد بن ابوبکر نامه می نویسد که نماز های پنجگانه را در چه زمان هایی بخوانیم . نماز باید سر وقت خوانده شود .

استاد یزدانی :

این که سر وقت بخوانیم به این معنا است که اول وقت بخوانیم . شما متن را بخوانید تا بنده هم آن را ترجمه کنم . سند روایت را هم بخوانید .

برادر عزیز ! ما در بحث فقه ، اولا روایت صریح می خواهیم که گفته باشد پنج وقت ولا غیر ، سه وقت جایز نیست . دوما ، سند روایت صحیح باشد . سوما ، بعد از اثبات سند ، متن آن واضح باشد و روایت مخالف نداشته باشد و مخالف با قرآن نباشد . این ها شرایطش است .

این روایتی که شما می خوانید ، هیچ کدام از شرایطش را ندارد . اولا ، سند ندارد . وقتی سند ندارد ، اصلا ارزش هم ندارد . ولی روایتی که از صحیح بخاری می خوانم ، اصح الکتب بعد کتاب الله است . سندش کاملا صحیح است .

بیننده :

فرقی نمی کند که از نهج البلاغه باشد یا از صحیح بخاری . هر دوی آن ها نزد من محترم هستند .

استاد یزدانی :

شما نهج البلاغه را قبول دارید ؟

بیننده :

آن طوری که نامه ۲۷ را برای بنده ترجمه کردند این است که نماز صبح قبل از این که هوا روشن روشن شود ، باید خوانده شود . نماز ظهر اندازه سایه یک گوسفند خوابیده باشد . نماز عصر سایه یک گوسفند ایستاده باشد .

استاد یزدانی :

البته زمان ها در طول سال فرق می کند . اگر شما نماز ظهر را خواندی ، ببینید که این گوسفند می ایستد یا نمی ایستد ؟ شما این را امتحان کنید . در این صورت که نماز شما باطل است . نمازی را که تا آن حد عقب می اندازید ، نه تنها یک گوسفند ؛ بلکه پنج گوسفند روی هم می ایستند .

بیننده :

بنده آن مطلبی را که در نهج البلاغه آمده ، بیان می کنم .

استاد یزدانی :

اگر این باشد که نظر شیعه را ثابت می کند . نظر شیعه این است که نماز ظهر را بخواند ، بعد از آن تازه اول نماز عصر می شود . شما همین را امتحان کنید . گوسفند را بخوابانید ، بعد نماز ظهر را بخوانید . ببینید که سایه آن به اندازه یک گوسفند خوابیده می شود . بعد از آن نماز عصر را بخوانید .

بیننده :

چرا در نهج البلاغه نگفته که می توان نماز ظهر را با نماز عصر با هم خواند ؟

استاد یزدانی :

در کجا گفته که نمی توان این دو نماز را با هم خواند . این روایت با هم بودن را ثابت م یکند .

بیننده :

در همین نامه ۲۷ آمده .

استاد یزدانی :

این نامه خیلی طولانی است . شما متنی از نامه ۲۷ را بخوانید تا بنده همان متن را بیاورم .

بیننده :

در حال حاضر نهج البلاغه را در دست ندارم .

استاد یزدانی :

هر زمان که نهج البلاغه را پیدا کردید ، بیان کنید .

بیننده :

الان گفتم که هر پنج وقتش را جدا جدا نوشته که چه زمان هایی خوانده شود .

استاد یزدانی :

این که شما می گویید که نظر شیعه را ثابت می کند .

بیننده :

کجای روایت نظر شیعه را ثابت می کند ؟

استاد یزدانی :

شما یک بار امتحان کن . به یک بیابان برو و یک گوسفند هم با خودت ببر . نماز ظهر را بخوان ، بعد ببین سایه این گوسفند می ایستد یا نمی ایستد ؟ بعد با نماز خودتان مقایسه کنید که چقدر سایه بلند می شود .

نامه ۲۷ که کتاب فقهی شیعه نیست که ما بخواهیم از آن استنباط کنیم . سند هم ندارد .

بیننده :

بنده از این پاسخ شما قانع نشدم .

استاد یزدانی :

شما صحیح بخاری را قبول دارید یا نهج البلاغه را ؟

بیننده :

هر دو را قبول دارم .

استاد یزدانی :

در صحیح بخاری آمده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) همیشه نمازش را باهم می خواند . چرا شما این را قبول نمی کنید ؟

بیننده :

من قبول می کنم .

استاد یزدانی :

اگر قبول می کنید ؛ پس چرا نماز ها را با هم نمی خوانید ؟

بیننده :

این مطلب در نهج البلاغه هم آمده .

استاد یزدانی :

شما که نهج البلاغه را قبول ندارید . اگر نهج البلاغه را قبول داشته باشی که نباید سنی باشی . چون در همین نهج البلاغه خطبه سوم صراحتا می گویند : ابوبکر و عمر ، حق مرا غصب کردند .

شما این نهج البلاغه را قبول دارید ؟

بیننده :

استاد یزدانی ! این طور نیست .

استاد یزدانی :

نهج البلاغه را چه کسی نوشته ؟

بیننده :

سید رضی نوشته است .

استاد یزدانی :

برای نهج البلاغه سندی هم بیان کرده ؟

بیننده :

نمی دانم . بنده مسلط نیستم .

استاد یزدانی :

وقتی مسلط نیستی ، سند بخاری را که صحیح است ، رها می کنی و می گویید من نهج البلاغه را قبول دارم . نهج البلاغه ای که در همان ابتدا ، زیر آب مذهب شما را می زند .

بیننده :

اشکالی ندارد که زیرآب مذهب ما را می زند یا این که ثابت می کند . حداقل برای خودمان ثابت شود چیزی که در نهج البلاغه آمده ، بر ضد ما است .

استاد یزدانی :

بر ضد ما نیست . کجای آن بر ضد ما است . شما که ضدش را ثابت نکردی . بر ضد شما است نه بر ضد ما .

بیننده :

بر ضد ما هم که باشد ، حداقل قبول کنیم که مطلبی بر ضد ما در آن آمده .

مجری :

نامه ای را که شما فرمودید ، چیزی بر علیه شیعه نیست . شیعه قائل بر این است که می توان نماز را بر پنج وقت هم بخواند . شیعه که در مورد آن مشکلی ندارد .

استاد یزدانی :

شیعه با پنج وقت خواندن نماز مشکلی ندارد . اگر امام هم گفته بود که نباید نماز را در سه وقت بخوانیم ، حرفی بود . اما صحیح بخاری نظر این ها را کاملا رد و بطلان نماز این ها را ثابت می کند . پیامبر (صلی الله علیه وآله) همیشه با هم می خواندند .

مجری :

از شما استاد عزیز و گرامی و هم چنین شما بینندگان ارجمند که تا این ساعت از برنامه با ما همراهی کردید .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .