دروغگویی بزرگان اهل سنت در باره روایت «کتاب الله و سنتی» و نسبت دادن این روایت به کتاب‌های صحیح بخاری، مسلم ، نسائی و ….

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۰۹ /۰۱ / ۹۵

مجری :

عرض سلام و احترام و ادب خدمت شما خوبان ، بینندگان عزیز و ارجمند شبکه جهانی ولایت دارم . ممنونیم که برنامه ما را مشاهده می کنید . این اولین برنامه راه و بی راه در سال ۹۵ است ، ان شاء الله این برنامه هم مانند برنامه های دیگر که در جهت رسوا کردن وهابیت است ، مثمر ثمر باشد .

مانند برنامه های گذشته در خدمت استاد عزیز و ارجمند ، حجت الاسلام والمسلمین یزدانی هستیم که به نیابت از شما سلام و عرض ادب و احترام خدمت ایشان دارم .

استاد یزدانی :

من هم خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم . سال نو را هم تبریک عرض می کنم و هم چنین سالروز ولادت باسعادت صدیقه شهیده (سلام الله علیها) را پیشاپیش تبریک عرض می کنم . ان شاء الله خداوند ما را از دوستداران و شیعیان واقعی آن حضرت قرار دهد .

مجری :

امیدواریم که امسال برای خداوند بندگان خوبی باشیم . هم چنین میلاد با سعادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) را پیشاپیش تبریک می گوییم و امیدواریم که در این شب ها به خاطر شادی اهل بیت (علیهم السلام) شما هم شاد باشید و در مجالسی که شرکت می کنید و ذکر اهل بیت (علیهم السلام) را می گویید ، در تعجیل ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) دعا کنید .

در برنامه راه و بی راه ، در جلسات گذشته مباحثی تحت عنوان دروغ های وهابیت بود که از استاد یزدانی تقاضا دارم خلاصه ای از آن چه در جلسات گذشته مطرح شده ، بیان کنند .

استاد یزدانی :

این برنامه ، هشتاد و چهارمین برنامه راه و بی راه است که خدمت بینندگان عزیز هستیم . ما تقریبا ۹ جلسه است که به دروغ های وهابیت پرداخته ایم . دروغ هایی که آقایان وهابی گفته اند و ما از دروغ های آقای قفاری شروع کردیم و بعد از آن دروغ های آقای محمد بن عبد الوهاب در کتاب رسالۀ فی الرد علی الرافضۀ به صورت مفصل پرداختیم و دروغ های بسیار بزرگ و شاخ دار ایشان را نشان دادیم که ثابت شد محمد بن عبد الوهاب چه انسان دروغگو و پستی است . هیچ وهابی هم جرأت نکرد در طول این مدت دفاع کند .

بعد از آن ، سراغ روایت کتاب الله وسنتی رفتیم که گفتیم در بعضی از کتاب های اهل سنت این روایت با سند ضعیف نقل شده و بعضی علمای اهل سنت گفتند : سند روایت ضعیف جدا است . دروغ هایی که علمای اهل سنت و علمای وهابی پیرامون این روایت گفته بودند را بررسی کردیم که آقای البانی یکی از آن ها بود . ایشان دروغ های بزرگی ذیل این روایت گفته بود که نمونه ای از آن را نشان خواهیم داد .

ایشان در کتاب سلسله احادیث صحیحۀ ، تألیف محمد ناصر الدین البانی ، چاپ ریاض عربستان سعودی ، جلد ۴ ، صفحه ۳۶۰ در بحث حدیث ثقلین :

و هو ما یشیر إلیه قول ابن الأثیر فی “النهایه ” :  سماهما ( ثقلین ) لأن الآخذ بهما ( یعنی الکتاب و السنه ) و العمل بهما ثقیل ، و یقال لکل خطیر نفیس ( ثقل ) ، فسماهما ( ثقلین ) إعظاما لقدرهما و تفخیما لشأنهما “.

این مطلب را از کتاب ابن اثیر در النهایه نقل می کند که چرا پیامبر (صلی الله علیه وآله) ثقلین گفته ؟ به خاطر این که پیروی از کتاب و سنت و عمل به آن ها خیلی سخت است . پیامبر (صلی الله علیه وآله) ثقلین گفت ، تا قدر و منزلت کتاب و سنت را به چشم همه بزرگ جلوه دهد تا مردم بفهمند که کتاب و سنت چه مقامی دارد .

البانی ، سلسلۀ الاحادیث الصحیحۀ ، ج۴ ، چاپ مکتبه المعارف ، ص ۳۶۰

این دروغی بود که آقای البانی بیان کرده بود . حال ببینیم که اصل مطلب در النهایۀ چه بوده ؟

در کتاب النهایۀ فی غریب الحدیث والاثر ، تألیف ابن اثیر جزری ، متوفای ۶۰۶ هـ ، جلد اول ، چاپ احیاء التراث العربی لبنان ، صفحه ۲۱۶ ذیل ماده ثقل :

فیه إنی تارک فیکم الثقلین : کتاب الله وعترتی سماهما ثقلین لأن الأخذ بهما والعمل بهما ثقیل . ویقال کلک خطیر نفیس ثقل فسماهما ثقلین إعظاما لقدرهما وتفخیما لشأنهما .

ابن اثیر جزری ، النهایۀ فی غریب الحدیث ، ج اول ، با تحقیق طاهر احمد الزاوی ومحمود محمد طناحی ، چاپ دار التراث العربی ، ص ۲۱۶

در این جا آقای ابن اثیر ” کتاب الله وعترتی ” می گویند ؛ اما آقای البانی دروغگو در این جا ” الکتاب والسنۀ ” می آورد . عترت را به سنۀ تبدیل می کند این یک دروغ واضح و آشکار است .

دروغ های دیگری هم گفته بود . مثلا روایتی را بیان کرده و گفته بود سند روایت صحیح است و فلان شخص در فلان کتاب نقل کرده . وقتی ما آن روایت را بررسی کردیم ، خود آقای البانی در جای دیگر همان همان سند را تضعیف کرده بود . دروغ های دیگری هم گفته بود که چون به صورت مفصل در برنامه های گذشته بیان کرده بودیم ، دیگر به آن نمی پردازیم .

دروغ های دیگری که بعضی از علمای این ها به صحیح مسلم منتسب کرده بود . مثلا آقای دارانی ، آقای صلابی ، آقای عمر العرباوی و محمد قطب ، روایت ” کتاب الله وسنتی ” را نقل کرده و آدرس کتاب صحیح مسلم را داده بودند . دقیق هم آدرس داده بودند . وقتی به صحیح مسلم مراجعه می کنیم ، می بینیم که روایت در صحیح مسلم ” کتاب الله وعترتی ” است ؛ اما این ها روایت ” کتاب الله وسنتی ” را نشان داده بودند .

مجری :

شبکه های وهابی را می دانید که وقتی با یکی از شیعیان برخورد می کنند ، چطور فرار را بر قرار ترجیح می دهند و حاضر نیستند که بحث و گفتگوی علمی بنشینند . اما وقتی احساس می کنند که شاید به خاطر مناسبتی فضا مقداری خالی شده و احساس می کنند که شبکه ولایت برنامه زنده ندارد ، برای خودشان حرف ها و ادعاهایی را مطرح می کنند .

یکی از اکاذیبی که این شبکه ها مطرح کرده و ما امشب به صورت چند کلیپ پخش می کنیم ، در مورد همین روایت ” کتاب الله وسنتی ” است . حال تناقضی را که بین گفتمان وهابیت در مورد روایت ” کتاب الله وسنتی ” است را ببینید و بشنوید . آقای عثمان الخمیسی که این روایت را باطل می داند و مدعی است که در این باره تحقیق کرده و بطلانش برایش ثابت شده .

از طرف دیگر نظر ادعای شبکه های وهابی است که در مورد این روایت مطرح کردند که با در کنار هم گذاشتن این ها نشان دهنده مضحک بودن سخن وهابیت است .

کلیپ ۱ ) :

حدیث ” کتاب الله وسنتی ” صحیح است یا خیر ؟

عثمان الخمیس :

حدیث کتاب الله و سنتی باطل است . من طبق تحقیقی که در مورد این حدیث دارم ، می گویم کتاب الله وسنتی صحیح نیست .

کارشناس وهابی :

روایتی که در منابع اهل سنت است و سند آن قوی است و در منابع شیعه هم وجود دارد ، کتاب الله وسنتی است . این حدیث ، سند قوی دارد .

در روایت صحیح می گویند : روایت کتاب الله وسنتی . نود درصد حدیث صحیح این است که می گوید : کتاب الله وسنتی !!!!

در روایتی که کتاب الله وسنتی آمده و از حیث سند اصح است ، تصریح شده که تا وقتی به کتاب و سنت چنگ بزنید ، گمراه نمی شوید .

مجری :

این روایتی بود که آقایان وهابی خیلی بر آن تأکید داشتند و اصح الاسانید را بر آن قائل بودند و چنین ادعای خنده داری را مطرح می کردند ،‌آقای عثمان الخمیس گفتند : من تحقیق کردم که این روایت باطل است ؛ نه این که یک سندش ضعیف باشد . بلکه این روایت باطل است و ثابت نیست . سخنان دیگری هم در این باره وجود دارد که در خلال برنامه پخش می کنیم .

استاد یزدانی :

۱ . دکتر عمر تدمری

یکی از کسانی که در این باره دروغ های بسیار بزرگ و شاخ داری گفته ، آقای دکتر عبد السلام تدمری است . در کتاب تاریخ الاسلام ، تألیف شمس الدین ذهبی ، با تحقیق دکتر عبد السلام تدمری ، چاپ دار الکتاب العربی ، جلد اول کتاب المغازی ، صفحه ۷۰۹ :

عکرمه ، عن ابن عباس : أن رسول الله ص خطب الناس فی حجه الوداع فقال : إن الشیطان قد یئس أن یعبد بأرضکم ، ولکنه رضی أن یطاع فیما سوى ذلک مما تحاقرون من أعمالکم ، فاحذروه . أیها الناس : إنی قد ترکت فیکم ما إن اعتصمتم به لن تضلوا أبداً ، کتاب الله وسنه نبیه .

عکرمه از عبد الله بن عباس نقل می کند که رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) در حجۀ الوداع خطبه خواند و فرمودند : مردم من در میان شما چیزی بر جای گذاشتم که اگر به آن چنگ بزنید ، هرگز گمراه نمی شوید . کتاب خدا و سنت پیامبر خدا (صلی الله علیه واله) .

حال این روایت را چه کسی نقل کرده . محقق کتاب در پاورقی شماره ۲ می گوید :

اخرجه البخاری فی کتاب الفتن (۸ /۹۱ ) باب قول النبی ص : لاترجعوا بعدی کفارا ومسلم فی کتاب الایمان (۶۶) باب بیان معنی قول النبی : لاترجعوا بعدی کفارا وابوداود فی السنه (۶۸۶ ) باب الدلیل علی زیاده الایمان ونقصائه والنسائی فی تحریم الدم (۷ / ۱۳۶ ) باب تحریم القتل والطبرانی در معجم الکبیر …

ذهبی ، تاریخ الاسلام ، ج ۱ ، چاپ دار الکتاب العربی بیروت ، با تحقیق عبد السلام التدمری ، ص۷۰۹

بنده مانند دفعه قبل می گویم که تمام انس و جن و همه وهابیت جمع شوند و به ما روایت ” کتاب الله وسنتی ” را از کتاب بخاری و مسلم به ما نشان دهند . از شما می خواهم که همین باب را در کتاب بخاری و مسلم جستجو کنید . چنین روایتی اصلا وجود خارجی ندارد . بنده همین جا کتاب صحیح مسلم و صحیح بخاری را در نرم افزار مکتبه شامله جستجو کرده و عبارت کتاب الله وسنۀ نبیه را پیدا می کنم .  چهار مورد ” وسنۀ نبیه ” پیدا شده که هیچ ارتباطی با بحث ما ندارد . اما عبارت ” ترجعوا بعدی کفارا ” را جستجو می کنیم . این روایت در صحیح بخاری و مسلم آمده ؛ اما مطلبی که ” کتاب الله وسنۀ نبیه ” در آن آمده باشد ، وجود خارجی ندارد نه در صحیح بخاری و نه در صحیح مسلم . اما ایشان متأسفانه کل آن روایت را به بخاری و مسلم منتسب کرده .

این دروغی بود که آقای دکتر تدمری بیان می کند .

اگر آقایان وهابی این روایت را از صحیح بخاری و مسلم آوردند ، بنده هرگز به شبکه ولایت نمی آیم .

۲ . محمد حسین یعقوب

یکی دیگر از کسانی در باره این روایت دروغ گفته اند ،‌ آقای محمد حسین یعقوب است . ایشان این روایت را در کتاب اصول الوصول الی الله تعالی یعنی اصول رسیدن به خداوند که از دیدگاه وهابیت ، دروغگویی است . تألیف محمد حسین یعقوب ، چاپ مکتبۀ التوقیفیۀ ، صفحه ۳۰ :

وقال ص : ترکت فیکم ما ان تمسکتم به لن تضلوا بعدی ابدا کتاب الله وسنتی .

آدرس روایت :

اخرجه احمد (۳ / ۵۹ ) والترمذی (۳۷۸۶ ) وقال : حسن غریب وانظر الصحیحه (۱۷۶۱ )

ایشان سه کتاب را آدرس می دهد ، مسند احمد ، سنن ترمذی ، سلسلۀ الصحیحۀ البانی . البته جلد و صفحه ای که می دهد مطابق نیست . بنده که از نرم افزار ها جستجو زدم ، چنین روایتی وجود ندارد . من اصل روایت را از مسند احمد ، چاپ مؤسسه الرسالۀ ، با تحقیق شعیب الارنؤوط وهابی (یکی از دروغ گو ترین و پلیدترین وهابی های تاریخ است ) ، جلد ۱۷ ، صفحه ۱۶۹ ، روایت ۱۱۱۰۴ :

إنی تارک فیکم الثقلین احدهما اکبر من الآخرکتاب الله وعترتی کتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتی أهل بیتی أنهما لن یفترقا حتى یردا علی الحوض .

مسند احمد ، با تحقیق شعیب الارنؤوط ، ج ۱۷ ، چاپ مؤسسه الرسالۀ ، ص ۱۶۹ ، ح ۱۱۱۰۴

این روایتی است که در مسند احمد بن حنبل آمده و آقای شعیب الارنؤوط گفته : روایت صحیح است با شواهدی که دارد . در ادامه هم حدود چند صفحه در مورد این روایت صحبت می کند .

باز در همین کتاب ، جلد ۱۸ ، روایت ۱۱۵۶۱ این روایت را آورده است .

عن ابی سعید خدری قال : قال رسول الله ص : انی قد ترکت فیکم ما ان اخذتم به لن تضلوا بعدی الثقلین واحدهما اکبر من الآخر کتاب الله حبل ممدود من السماء الی الارض وعترتی اهل بیتی الا وانهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض .

مسند احمد ، با تحقیق شعیب الارنؤوط ، ج ۱۸ ، ح ۱۱۵۶۱

در این جا عترتی اهل بیتی ؛ اما آن آقای گفتند : کتاب الله وسنتی !!! محقق کتاب هم گفته :

حدیث صحیح

باز هم مسند احمد ، جلد ۳ ، صفحه ۵۹ : عبارت ” عترتی اهل بیتی ” است . در چاپی از این کتاب که نگاه کنیم ، همین عبارت آمده است . اما آدرسی که این آقا می دهد ، در هیچ کدام از چاپ های این کتاب یافت نمی شود .

آدرسی که از کتاب ترمذی هم داده بود که نشان می دهم . سنن ترمذی ، با تحقیق ناصر الدین البانی ، چاپ مکتبۀ المعارف عربستان ، صفحه ۸۵۵ ، روایت ۳۷۸۸ :

(صحیح)حدثنا علی بن المنذر کوفی حدثنا محمد بن فضیل قال حدثنا الأعمش عن عطیه عن أبی سعید والأعمش عن حبیب بن أبی ثابت عن زید بن أرقم رضی الله عنهما قالا قال رسول الله ص إنی تارک فیکم ما إن تمسکتم به لن تضلوا بعدی أحدهما أعظم من الآخر کتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتی أهل بیتی ولن یتفرقا حتى یردا علی الحوض فانظروا کیف تخلفونی فیهما قال هذا حدیث حسن غریب .

سنن ترمذی ، با تحقیق ناصر الدین البانی ، چاپ مکتبۀ المعارف عربستان ، ص ۸۵۵ ، ح ۳۷۸۸

حتی ایشان عبارت ” حسن غریب ” را هم آورده بود ؛ اما آیا حسن غریب ، روایت عترتی اهل بیتی است یا روایت کتاب الله وسنتی است ؟؟؟

این هم در چاپ دیگری از کتاب ترمذی ، جلد ۶ ، صفحه ۱۲۵ که همین روایت آمده :

حدثنا علی بن المنذر کوفی حدثنا محمد بن فضیل قال حدثنا الأعمش عن عطیه عن أبی سعید والأعمش عن حبیب بن أبی ثابت عن زید بن أرقم رضی الله عنهما قالا قال رسول الله ص إنی تارک فیکم ما إن تمسکتم به لن تضلوا بعدی أحدهما أعظم من الآخر کتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتی أهل بیتی ولن یتفرقا حتى یردا علی الحوض فانظروا کیف تخلفونی فیهما ,

ترمذی ، جامع الکبیر ، ج ۶ ، ص ۱۲۵

در این کتاب هم عبارت ” عترتی اهل بیتی ” است و عبارت ” کتاب الله وسنتی ” وجود ندارد . حال برای این که خیال آقایان راحت شود ، بنده یک بار دیگر از نرم افزار مکتبه شامله که خود آقایان وهابی نوشته اند ، این روایتی را که آقای محمد حسین یعقوب در کتابش آورده بود با عبارت ” کتاب الله وسنتی ” را جستجو می کنم .

بنده این عبارت را هم در سنن ترمذی با دو شرح و هم مسند احمد ، جستجو کردم . نتیجه این که هیچ عبارتی با این عنوان یافت نشد . آقای محمد حسین یعقوب در دو جا از کتابش این روایت را بیان کرده و در هر دو جا همین آدرس ها را می دهد . واقعا این خیلی عجیب است که چطور به این روشنی دروغ می گویند .

مجری :

جناب عبد الفتاح خدمتی هم در این خصوص دروغ گفتند که دیدیم آقای عثمان الخمیس گفته بود : روایت ” کتاب الله وسنتی ” باطل است . بیننده ای با ایشان تماس گرفته و به ایشان می گوید : با توجه به این که شما این روایت را صحیح می دانید ، آقای عثمان الخمیس این روایت را باطل می دانند . حال عکس العمل آقای خدمتی را با هم می بینیم .

کلیپ ۲ ) :

بیننده :

ما این روایت که با عنوان ” کتاب الله وسنتی ” را نداریم . حتی عثمان الخمیس تحقیق کردند که این روایت باطل است .

خدمتی ،کارشناس وهابی :

در کجا این مطلب را بیان کردند ؟

عثمان الخمیس :

حدیث کتاب الله وسنتی باطل است !!!!!!

خدمتی :

خیر ، آقای عثمان الخمیس این مطلب را نگفتند . شما چیزی را که عثمان الخمیس نگفته ، به ایشان نسبت ندهید . این حدیث صحیح است و کسی نمی تواند آن را باطل کند . ایشان عالم هستند و چنین حرفی را نمی زنند .

مجری :

آقای خدمتی ! ما تهمت نمی زنیم . کلیپش را دیدید . اگر راست می گویید ، در شبکه خود پاسخ دهید . آیا آقای عثمان الخمیس یک بار این مطلب را بیان کرده ؟  کلیپ بعدی را هم ببینیم .

کلیپ ۳ ) :

عثمان الخمیس :

حدیث کتاب الله وسنتی ، ضعیف است .

مجری :

این دومین جا بود که ایشان گفته بودند . کلیپ بعدی را ببینیم .

کلیپ ۴ ) :

عثمان الخمیس :

در روایتی کتاب الله وسنتی آمده است . صحیح آن است که این روایت صحیح نیست .

مجری :

بینندگان عزیز ! قضاوت این بخش هم با شما باشد . استاد یزدانی ! آقای عثمان الخمیس از علمای زنده وهابیت است و در شبکه های وهابی برنامه زنده دارند . اما آقای خدمتی می گویند : امکان ندارد که آقای عثمان الخمیس چنین مطلبی گفته باشند . ایشان یک عالم است و چنین مطلبی را نمی گویند . نظر شما در این باره چیست ؟

استاد یزدانی :

بینندگان عزیز دیدند و نیازی به توضیح ندارد . اما دروغگوی بعدی یکی از مفتیان بزرگ وهابی ، آقای صالح الفوزان است . ایشان خیلی مشهور و معروف است و همه بینندگان ایشان را می شناسند . همان مفتی بسیار پلید و ضد شیعه ای که فتاوای بسیار تندی علیه شیعه دارد .

ایشان در کتاب محاضرات فی العقیدۀ والدعوۀ ، به قلم دکتر صالح فوزان بن عبد الله الفوزان (عضو لجنه دائمه افتاء وعضو هیئت کبار علماء ) جلد ۴ ، چاپ دار العاصمۀ عربستان ، صفحه ۲۵۳ :

مکانه السنه فی الاسلام

الحمد لله رب العالمین والصلاه والسلام علی نبینا …..

وقال ـ علیه الصلاه والسلام ـ : انی تارک فیکم الثقلین ما ان تمسکتم به لن تضلوا بعدی کتاب الله وسنتی .

در این جا می خواهد ثابت کند که جایگاه سنت در اسلام چیست ؟ روایت را نقل کرده و در پاورقی آدرس می دهد :

رواه الترمذی (۳۷۸۸ )

ترمذی این روایت را با شماره ۳۷۸۸ نقل کرده است .

صالح الفوزان ، محاضرات فی العقیدۀ والدعوۀ ، ج ۴ ، چاپ دار العاصمه ، ص ۲۵۳

ما اصل روایت ترمذی را بارها نشان دادیم که باز هم نشان می دهیم .

سنن ترمذی ، با تحقیق ناصر الدین البانی ، چاپ مکتبۀ المعارف عربستان ، صفحه ۸۵۵ ، روایت ۳۷۸۸ :

(صحیح)حدثنا علی بن المنذر کوفی حدثنا محمد بن فضیل قال حدثنا الأعمش عن عطیه عن أبی سعید والأعمش عن حبیب بن أبی ثابت عن زید بن أرقم رضی الله عنهما قالا قال رسول الله ص إنی تارک فیکم ما إن تمسکتم به لن تضلوا بعدی أحدهما أعظم من الآخر کتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتی أهل بیتی ولن یتفرقا حتى یردا علی الحوض فانظروا کیف تخلفونی فیهما قال هذا حدیث حسن غریب .

سنن ترمذی ، با تحقیق ناصر الدین البانی ، چاپ مکتبۀ المعارف عربستان ، ص ۸۵۵ ، ح ۳۷۸۸

آدرس را دقیق می دهند . ایشان در حقیقت مرجع تقلید وهابیون هست که به این وضوح و روشنی دروغ می گویند .

مجری :

کلیپ دیگری از آقای عثمان الخمیس آماده شده که با هم می بینیم .

کلیپ ۵ ) :

عثمان الخمیس :

این روایت که دو چیز نزد شما می گذارم که اگر به آن ها تمسک کنید ، گمراه نخواهید شد . قرآن و سنت من این روایت صحیح نیست . از پیامبر چنین حدیثی ثابت نیست .

مجری :

آقای خدمتی ! دیدید که این چهارمین جایی است که آقای عثمان الخمیس سخنشون را تکرار کرده. ما می خواهیم عکس العمل شما در این باره ببینیم . اگر خواستید جاهای دیگری که باز هم این حرفشان را تکرار کردند ، نشان می دهیم .

ما از شما آقایان وهابی و شما شبکه های دروغگوی وهابی فقط پاسخ می خواهیم .

استاد یزدانی :

یکی دیگر از دروغگوهایی که دروغ های بزرگ و شاخ داری گفتند ، شیخ جمال مرعشلی است . در کتاب تبصرۀ الاحکام فی الاصول الفقهیۀ ومناهج الاحکام ، تألیف برهان الدین یعمری مالکی ، با تحقیق شیخ جمال مرعشلی ،‌چاپ دار عالم الکتب ، جلد ۲ ، صفحه ۱۱۵ :

وقال ص : ترکت فیکم ما ان تمسکتم به لن تضلوا کتاب الله تعالی وسنتی .

در پاورقی می گوید :

الحدیث اخرجه مالک فی الموطأ فی کتاب الجامع باب النبی عن القول بالقدر الحدیث ۳ . واخرجه الترمذی فی المناقب باب رقم ۳۱ واخرجه احمد فی المسند ج ۱ ص : ۵۱ ، ج ۳ ص ۵۹ .

آدرس کتاب مالک در موطأ را درست دادند . روایت ترمذی را دیدیم که مشخص شد عبارت ” کتاب الله وعترتی اهل بیتی ” بود . روایت مسند احمد را هم در جلد ۳ ، صفحه ۵۹ :

عن ابی سعید خدری قال : قال رسول الله ص : انی قد ترکت فیکم ما ان اخذتم به لن تضلوا بعدی الثقلین واحدهما اکبر من الآخر کتاب الله حبل ممدود من السماء الی الارض وعترتی اهل بیتی الا وانهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض .

مسند احمد ، ج ۳ ، ص ۵۹

در کتاب موطأ مالک همه می دانستیم که این روایت با همین عبارت آمده . خودش هم می داند که روایت مالک ارزشی ندارد . روایت مالک هم از اول و هم از آخر مشکلات متعدد دارد که ما در هفته قبل نشان دادیم علمای اهل سنت گفته بودند : این روایت معضل است یعنی بیشتر از دو اشکال دارد . مجبور است که بگوید : این روایت را ترمذی که از سنن اربعه است و احمد بن حنبل که امام حنابله است هم نقل کرده .

مجری :

حال ببینیم آقای عثمان الخمیس که در نهایت ناصبی گری است ، چه روایتی را صحیح می داند ؟

کلیپ ۶ ) :

عثمان الخمیس :

توجه به اهل بیت (در روایات ) آمده است . دو شیء گرانبها نزد شما می گذارم کتاب خدا و اهل بیتم را . این روایت صحیح است . وهمان طور که گفتیم اصل آن در (صحیح ) مسلم آمده است .

مجری :

ملاحظه فرمودید که آقای عثمان الخمیس وهابی ناصبی که مبلغ وهابی هست ، در این قضیه اعتراف می کند که روایت با عبارت ” عترتی اهل بیتی ” صحیح است و اصل آن در صحیح مسلم آمده ؛ اما این شبکه های وهابی فارسی زبان از این وهابی ها هم جلوتر افتاده اند و فکر می کنم نماینده بعدی که داعش انتخاب می کند ، می تواند از این شبکه های وهابی فارسی زبان انتخاب کنند ؛ چون در توحش و اهانت از همه پیشی گرفته اند .

استاد یزدانی :

یکی دیگر از دروغگو ها ، آقای دکتر مساعد بن سلیمان بن ناصر الطیار ، استاد یار دانشگاه ریاض است. در کتاب مقدمۀ فی اصول التفسیر لابن تیمیۀ ، با با شرح دکتر مساعد بن سلیمان بن ناصر الطیار ، چاپ دار ابن جوزی عربستان ، صفحه ۱۰۱ :

 ترکتم علی المحجه البیضاء لیلها کنهارها لایزیغ عنها الا مالک کتاب الله وسنتی .

این طور آدرس داده :

مسند الامام حنبل (۱ : ۱۲۶ ) وقد اخرجه غیره .

مسند احمد بن حنبل ، جلد اول ، صفحه ۱۲۶ و هم چنین دیگران هم این روایت را نقل کرده اند .

مقدمۀ فی اصول التفسیر لابن تیمیه ، با شرح دکتر مساعد بن سلیمان بن ناصر الطیار ، چاپ دار ابن جوزی ، ص ۱۰۱

آقای دکتر مساعد الطیار ! دیگران را هم آدرس می دادید . حتما می گفتید : آقای حاکم در مستدرک ، مالک در موطأ ، عقیلی در کتاب الضعفاء ، ابن جوزی در الموضوعات … این ها را هم آدرس می دادید !

بنده باز هم تحدی می کنم که اگر عبارت ” کتاب الله وسنتی ” را در کتاب مسند احمد بن حنبل ، سنن ترمذی ، صحیح بخاری ، سنن نسائی و صحیح مسلم پیدا کردند ، من هرگز به شبکه ولایت نخواهم آمد .

مجری :

ما به شما آقای وهابی و کسانی که طرفدار تفکر وهابیت هستند ، امشب فرصت می دهیم که اگر این روایت در کتاب هایی که ادعا شده بود ، وجود داشت ، به ما نشان دهند . اگر شما آقایان وهابی احساس می کنید که این سخنان دروغ هست ، می توانید سکوت کنید و با شبکه ما تماس نگیرید ، همه متوجه خواهند شد که علت نیامدن شما و عدم پاسخگویی شما ، عجز و ناتوانی منطق وهابیت است .

تماس بینندگان

بیننده : علی از ایرانشهر ـ اهل سنت

اگر امکان دارد شما به ما اجازه دهید که چند نکته را به شما یاد آوری کنیم .

نکته اول : شما در بیان مطالب علمی اصلا امانت علمی را رعایت نمی کنید . مثل شبکه وصال وقتی مطلبی را می خواند ، کتاب ها را یکی یکی باز می کند و جاهایی که در کتاب های شما به ائمه بی احترامی شده یا چیز های بدی در مورد آن ها گفته شده ، جناب مولانا عبد القدوس می گویند : این تهمت و دروغ است ؛ اما از کتاب های شما نقل می کنند . در صورتی که شما در مورد این چیز ها صحبت نمی کنید و کتاب های اهل سنت را باز می کنید .

نکته دوم این که ، ما اعتماد خود را نسبت به گفتار شما از دست داده ایم .

مجری :

شما در مورد ” کتاب الله وسنتی ” مطلبی نداشتید و گفتید آن ها کتاب را باز می کنند و تهمت را نشان می دهند . وقتی به صحیح بخاری دروغ بسته و گفتند این روایت در صحیح بخاری نقل شده . زمانی که این روایت در صحیح بخاری نیست ، ما چه چیزی از صحیح بخاری به شما نشان دهیم .

در مورد عبارتی که در خصوص حشیش داشتند که استاد ابوالقاسمی توضیحات لازم را دادند . دروغ های دیگر و نه گافی که در یک برنامه داشتند را ما پخش کردیم و شما دیدید . آقای ملازاده در مورد آن ها گفتند : آن ها دزد و بی سواد هستید . شما می گویید نه این ها باسواد هستند .

نکته بعد این که نظر شما را در مورد عبارت ” کتاب الله وسنتی ” می شنویم . دوم ، در مورد شبهه ای که در مورد ائمه معصومین (علیهم السلام) گفته اند و ما پاسخ آن را نداده ایم . هردو مورد را از شما می شنویم .

بیننده :

شما مکتبه شامله را باز کردید ، از کجا معلوم که این مکتبه شامله کامل است . از کجا معلوم کتاب هایی که نشان می دهید ، کامل باشد .

استاد یزدانی :

آقای تدمری در کتاب تاریخ الاسلام آقای ذهبی ، جلد اول ، صفحه ۷۰۹ می گوید :

روایت کتاب الله وسنۀ نبیه  در بخاری ، صحیح مسلم ، سنن نسائی ، سنن ابوداود نقل شده است . اگر شما این روایت را از این چهار کتاب بیاورید ، من همین الان از شبکه می روم .

بیننده :

شما فقط عبارت ” کتاب الله وسنتی ” را از صحاح سته جستجو کنید .

استاد یزدانی  :

بنده در مکتب شامله همه این صحاح سته را مشخص می کنم و عبارت ” کتاب الله وسنتی ” را جستجو می کنم . نتیجه جستجو این شد : لا توجد نتائج ، نتیجه ای یافت نشد .

بیننده :

فتحه و ضمه عبارت را هم بگذارید .

استاد یزدانی :

برادر من ! فتحه و ضمه که در جستجوی عبارت تأثیری ندارد .

بیننده :

آقای یزدانی ! این طلب شما باشد که بنده در هفته آینده روایت ” کتاب الله وسنتی ” را از این کتاب ها می آورم و مشخص می کنم . بنده عبارت ” کتاب الله وسنتی ” را در کتاب های خودمان دیدم .

استاد یزدانی :

بنده همین عبارت را در نرم افزار جامع الکبیر جستجو می زنم . در این نرم افزار ۲۰ هزار کتاب داخلش است . این روایت در کتاب مسند بزار ، ضعفای عقیلی ، الغیلانیات ، الکامل فی الضعفاء الرجال ، کتاب اللطیف ، شرح مذاهب اهل السنۀ آمده که در همین کتاب صراحت دارد : اسناده تألف ولایصح بهذا اللفظ .

بیننده :

آیا همه این کتاب ها ضعیف است .

استاد یزدانی :

بله ، همه این کتاب ها ضعیف است . شما به بنده گفتید که در صحاح سته پیدا کنید .

بیننده :

این کتاب ها هم بر گرفته از همین صحاح سته است .

استاد یزدانی :

در همه این کتاب ها که روایت نقل شده ، در سند آن ابی صالح است که ضعیف است . تضعیف آن را هم برای شما می آورم .

بیننده :

یعنی مطلبی که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرموده : به سنت من چنگ بزنید تا هرگز گمراه نشوید ، شما می گویید این روایت ضعیف است .

استاد یزدانی :

اصلا این روایت سند صحیح ندارد . اگر سند صحیح دارد برای ما پیدا کنید .

بیننده :

یعنی این گفته که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرموده : به سنت من اقتدا کنید تا گمراه نشوید. ضعیف است ؟

استاد یزدانی :

شما با هر عبارتی که می خواهید جستجو کنید ، کتاب الله وسنتی ، کتاب الله وسنۀ نبیه ، کتاب الله وسنتکم ، نمی توانید با سند صحیح پیدا کنید .

شما گفتید در صحاح سته پیدا کنید ، اگر نبود شیعه می شوم . بنده تا هفته آینده صبر می کنیم تا پیدا کنید .

بیننده :

شما گفتید که ذهبی گفته : صحیح بخاری ضعیف است .

استاد یزدانی :

برادر عزیز ! این بحث دیگری است .

بیننده :

این امانت علمی شما را می رساند . شما اگر راستگو باشید ، بنده به گفته های شما نیاز دارم . بنده این روایت را پیدا می کنم و در هفته آینده می آورم .

استاد یزدانی :

بنده مصادر علمایی را که در این باره تحقیق کرده اند را خدمت شما نشان می دهم .

مجری :

بنده به شما یک هدیه می دهم که یک بار دیگر کلیپ ۳ تا ۵ را که از عثمان الخمیس است و در این باره صحبت کرده ، برای شما پخش می کنیم تا شما هم دست خالی نروید .

کلیپ :

عثمان الخمیس :

حدیث کتاب الله وسنتی ، ضعیف است .

در روایتی کتاب الله وسنتی آمده است . صحیح آن است که این روایت صحیح نیست .

این روایت که دو چیز نزد شما می گذارم که اگر به آن ها تمسک کنید ، گمراه نخواهید شد . قرآن و سنت من این روایت صحیح نیست . از پیامبر چنین حدیثی ثابت نیست .

مجری :

اگر ایشان در صحیح بخاری چنین روایتی را دیده بودند ، چنین صحبتی نمی کردند .

استاد یزدانی :

بنده یک بار دیگر هم می گویم که غیر از موطأ امام مالک که این روایت را نقل کرده و یک سری کتاب هایی که بی ارزش است ، هیچ کتابی از کتاب های اهل سنت ، این روایت را با سند صحیح نقل نکرده است .

کتاب الاعتصام ، تألیف آقای شاطبی ، با تحقیق ابو عبیده مشهور بن حسن آل سلمان ( از محققین معروف حال حاضر هستند ) ، جلد ۳ ، صفحه ۱۰۴ می گوید :

کتاب الله وسنتی ولن یتفرقا حتی یردا علی حوض

محقق در پاورقی می گوید :

رواه ابن عدی فی الکامل والدار قطنی فی سننه ، والحاکم والعقیلی فی الضعفاء الکبیر ، والخطیب فی الفقیه والمتفقه ، البیهقی فی سننه واللالکائی فی شرح اصول اعتقاد اهل السنه والجماعه وابوبکر الشافعی فی الغیلانیات کلهم من طرق عن صالح بن موسی ، عن عبد العزیز بن رفیع عن ابی صالح عن ابی هریره رفعه . وهذا اسناده ضعیف جدا .

بنده همه این کتاب ها را که در این جا بیان کرده جستجو کردم .

صالح بن موسی الطلحی هذا قال ابن معین : لیس بشئ ، ولایکتب حدیثه وقال البخاری : منکر الحدیث وقال النسائی : متروک ، وقال ابوحاتم : منکر الحدیث جدا عن الثقات ، وقال ابن عدی : عامه ما یرویه لابتابع علیه احد وصح نحو کما تقدم .

ایشان می گوید : من این مطلب را در جای دیگری هم تحقیق کردم .

شاطبی ، الاعتصام ، با تحقیق ابو عبیده مشهور بن حسن آل سلمان ، ج ۳ ، ص ۱۰۴

بنده به ایشان نه یک هفته بلکه هفت سال ، هفتاد سال فرصت می دهم که از کتب صحاح سته روایتی که عبارت ” کتاب الله وسنتی ” ، کتاب الله وسنۀ نبیه را برای ما پیدا کنند .

مجری :

برادر عزیز ! این بحث اول بود که مشخص شد و شما باید اطمینانتان را از شبکه های وهابی گرفته شود . چون ما کلیپ پخش کردیم که آن ها گفته بودند : این روایت سند های صحیح دارد . که این طور نبود .

نکته دوم گفتید : این ها اهانت هایی را که شیعیان نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) در کتاب هایشان مطرح کردند و شما پاسخ ندادید . حال مهم ترین این اهانت ها چیست ؟ لطفا آن را نقل کنید تا همین الان استاد یزدانی به شما پاسخ دهند .

بیننده :

این که ائمه از ران متولد می شوند .

استاد یزدانی :

شما روایت را بخوانید تا ببینیم که سند روایت صحیح است یا خیر ؟

مجری :

اگر شما در کتب خود روایتی داشته باشید که حضرت مریم از یک عضو دیگر بچه به دنیا آورده باشد , چه پاسخی دارید ؟ آیا این اهانت تلقی می شود ؟

بیننده :

من در مورد کتاب های شما صحبت می کنم . موردی در ذهنم بود که بیان کردم .

 

استاد یزدانی :

شما هفته آینده آدرس روایات و متن آن ها را بیاورید ، بنده در نرم افزار مکتبه اهل بیت (علیهم السلام) ۴۰ هزار کتاب از کتب شیعه و سنی جای داده ام ، جستجو می کنم و پاسخ آن را خدمت شما بیان می کنم .

در مورد روایتی که ائمه (علیهم السلام) از ران متولد می شود . این روایت در کتاب الهدایۀ الکبری ، تألیف حسین بن حمدان خصیبی ، صفحه ۳۵۵ نقل شده . هر کسی که این روایت را نقل کرده ، فقط از ایشان روایت کرده . ابتدای روایت ، در مورد ولادت امام زمان (علیه السلام) است :

فتبسم صلى الله علیه وقال لی :أنّا معاشر الأوصیاء لا نُحمل فی البطون ، ولکنّا نحمل فی الجیوب ، ولا نخرج من الأرحام ، وانما نخرج من الفخذ الأیمن من أمّهاتنا ….

ابتدای روایت ، در مورد ولادت امام زمان (علیه السلام) است :

امام زمان (علیه السلام) در شب جمعه نیمه شعبان در سال ۲۵۷ هـ به دنیا آمده .

حسین بن حمدان خصیبی ، الهدایه الکبری ، ص ۳۵۵

اولا ابتدای روایت با اجماع شیعه و سنی در تضاد است . ما بارها هم از کتب اهل سنت و هم از کتب شیعه با سند های صحیح نقل کردیم که امام زمان (علیه السلام) در سال ۲۵۵ هـ به دنیا آمده . پس ابتدای این روایت با کل مذهب شیعه و با بزرگان شیعه در تضاد است .

ثانیا ، آقای خصیبی که این روایت را نقل کرده ، انسان ضعیفی است و علمای ما ایشان را به شدت تضعیف کردند .

بنده همین جا از این نرم افزار حسین بن حمدان را در کتاب های رجالی شیعه جستجو می کنم .

آقای نجاشی در مورد ایشان گفته :

قال النجاشی : الحسین بن حمدان الخصیبی یا حصینی الجنبلانی ابو عبد الله ،کان فاسد المذهب .

وقال ابن الغضائری : کذاب فاسد المذهب صاحب مقاله الملعونه ، لایلتفت الیه .

حرف های بسیار بدی در مورد ایشان گفته شده . پس سند روایت ضعیف است . نویسنده کتاب هم ضعیف است ؛ چون از علمای بزرگ شیعه نمی باشد . متن روایت هم با اجماع شیعه و سنی در تضاد است . آقایان به این روایات ضعیف استدلال می کنند و به خیال خودشان یکی از مهمترین اشکالات بوده .

در حالی که ما از صحیح بخاری و مسلم ، اهانت هایی را به صحابه و به خداوند و به پیامبر (صلی الله علیه وآله) داریم که اگر بخواهیم این ها را بیان کنیم ، یک برنامه اختصاصی لازم دارد . استاد ابوالقاسمی در این باره مباحث زیادی را بیان کرده و می کنند .

بیننده : امید از قزوین ـ شیعه

بنده می خواهم بگویم که این آقایان وهابی اینقدر بی شرم و پرو هستند که فردا روزی کتابی می نویسند و می گویند : مستندات شما ضعیف است . به نظر من ارزش بحث کردن ندارند . آن ها در حدی نیستند که بخواهند با شما بحث کنند .

بیننده : آقای زمانی از زرند کرمان ـ شیعه

بنده می خواستم یک مورد کلی بگویم که همه مسلمان ها مانند شیعه نیستند . اگر وهابی ها یا اهل سنت ترس دارند که به داخل شیعه بیایند ، به خاطر این است که بدون تحقیق آمده اند . به نظر من مشکل وهابیت با اهل بیت (علیهم السلام) است و این گونه رسوا می شوند .

بیننده : علی از خوزستان ـ شیعه

بنده به این برادر اهل سنت که نتوانست برای روایت ” کتاب الله وسنتی ” پاسخی بیاورند ، می گویم که کارشناسان شما نتوانستند به این مسأله پاسخ دهند ، شما که از شاگردان آن ها هستید که به هیچ عنوان نمی توانید پاسخگو باشید . چون نیست ، جستجوی شما هم فایده ای ندارد .

نکته دوم ، بنده در رابطه با همین روایت با یکی از کارشناسان وهابی شبکه وهابی صحبت کردم . ایشان قبلا از مستدرک حاکم آوردند که ضعیف بود و کلا رد کردند . هفته قبل که با ایشان صحبت کردم ، گفتند : من روایت کتاب الله وعترتی را قبول دارم و این که روایت کتاب الله وسنتی ، ضعیف باشد ، اشکالی ندارد . بنده گفتم : شما که هیچ ، بزرگتر از شما هم نمی تواند روایت کتاب الله وسنتی را با سند صحیح بیاورید . روایتی را از مسند احمد که در مناقب حضرت امیر (علیه السلام) نقل شده خواندم که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می فرمایند :

وان تؤمروا علیا ولا اراکم فاعلین تجدوه هادیا مهدیا یأخذ بکم الطریق المستقیم ….

ایشان به من گفتند : چرا از اول روایت نخواندید ؟ هدف بنده این بود که روایت را از ابتدا بیاورند . در حالی که در این حدیث می گوید : چرا قسمت اول و دوم را نخواندید ؟

بنده از این جا به این آقای کارشناس پاسخ می دهم . در قسمت اول روایت این بود که آقای ابوبکر در دنیا زاهد هستند و عمر قوی است . اگر کسی در دنیا زاهد باشد ، نهایتا برای خودش نفع دارد . اگر کسی قوی باشد ، نهایتا خودش انسان خوبی بوده . اما پیامبر (صلی الله علیه وآله) در بخش سوم می فرماید : شما را به راه راست هدایت می کند . تمام انسان ها از چنین چیزی نفع می برند . اگر ما به این قسمت حدیث اشاره کردیم ، به این دلیل است که مسلمان ها از سخن رسول خدا (صلی الله علیه وآله) پیروی کنند .

این ها چون حرفی برای گفتن ندارد ، می ترسند که بچه های شیعه را در بحث هایشان شرکت داشته باشند . ما هر چه به آن ها گفتیم که روایت صحیح با عبارت کتاب الله و سنتی بیاورید ، نیاوردند .

بیننده : رضا از اصفهان ـ شیعه

بنده می خواستم مطلبی را بیان کنم که این شبکه های وهابی خودشان به خوبی می دانند که روایات صحیح کدام روایات هستند و دقیقا می دانند که روایت کتاب الله وعترتی درست و صحیح است ؛ اما به خاطر خوی ناصبی و وهابی بودنشان ، نمی توانند به این مطلب اذعان کنند .

بیننده : یوسف از خوی ـ شیعه

به نظر بنده اگر وهابیت روی خط بیایند ، خودشان ، خودشان را رسوا می کنند .

استاد یزدانی :

در آخر این که اگر آقایان روایتی با عبارت ” کتاب الله وسنتی ” پیدا کردند ، هفته آینده ما با آن ها تماس می گیریم تا پاسخ خود را بیان کنند . بنده در نرم افزار مکتبه شامله و مکتبه جامع الکبیر جستجو زدم ، اگر بخواهند از مکتبه اهل بیت (علیهم السلام) هم جستجو می زنم . این روایت در صحاح سته اصلا وجود خارجی ندارد . اگر داشت ، محققین منصف اهل سنت آدرس می دادند نه این دروغگو ها . این ها که یک عده دروغگو بودند . غیر از این ها کسان دیگری از علمای اهل سنت و محققین آن ها آدرس دادند به ضعفای عقیلی ، موطأ مالک ، مستدرک حاکم که همه این ها باز هم ضعیف هستند و این روایت سند درستی ندارد .

مجری :

از شما استاد یزدانی و شما بینندگان عزیز تشکر و سپاسگزاری داریم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدایار و نگهدارتان