سه دورغ از ابن تیمیه در یک صفحه و ادامه دادن این دروغ توسط شاگردان او؛‌ از جمله ابن کثیر ، ابن القیم و …

 

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۱۷ / ۰۳ / ۹۵

مجری :

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز و ارجمند شبکه جهانی ولایت دارم . فرا رسیدن ماه خیر و برکت رمضان را تبریک می گویم . ان شاء الله در این ماه پر خیر و برکت که لحظه لحظه آن سرشار از نعمات الهی است ، ما را از دعای خیر خود فراموش نکنید .

به رسم دوشنبه شب ها با برنامه راه و بی راه در خدمت شما هستیم . چندین برنامه هم بود که به دروغ های ابن تیمیه پرداخته بودیم . امشب هم بررسی دروغ های ابن تیمیه را با کارشناس حجت الاسلام و المسلمین استاد یزدانی عزیز ، ادامه خواهیم داد .

استاد یزدانی :

بنده هم خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم . من هم به نوبه خودم حلول ماه مبارک رمضان را خدمت همه مسلمانان ، به خصوص همه شیعیان عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنم . امیدوارم بنده حقیر و همه کارمندان شبکه جهانی ولایت را از دعای خیرتان فراموش نفرمایید .

مجری :

این نهمین برنامه ای است که به دروغ ها و ادعاهای کذب ابن تیمیه می پردازیم که الحق و الانصاف باید بگوییم شیخ الکذابین و شیخ المنافقین !!

ایشان دروغ های متعددی را به شیعه و اهل سنت و به مصادر آن ها نسبت داده . تا این جا چهل دروغ از دروغ های ابن تیمیه مطرح شده . امشب هم تا اندازه ای که فرصت باشد به این دروغ ها می پردازیم .

استاد یزدانی :

بنده روایتی را نشان می دهم و بعد از آن دروغ های ابن تیمیه و پیروانش را پیرامون این روایت بیان خواهم کرد .

روایت در کتاب الاستذکار (کتابی بسیار معتبر به خصوص در میان مالکی می باشد. البته بقیه علمای اهل سنت هم از این کتاب روایت نقل کرده و به آن استدلال می کنند ) ، تألیف ابن عبد البر قرطبی ، متوفای ۴۶۳ هـ ، با تحقیق دکتر عبد المعطی امین قلعچی ،‌ جلد ۲ ، صفحه ۱۶۵ ، باب جامع الوضوء ، روایت ۱۸۵۸ :

أخبرنا أبو عبد الله عبید بن محمد قراءه منی علیه سنه تسعین وثلاثمائه فی ربیع الأول قال أملت علینا فاطمه بنت الریان المستملی فی دارها بمصر فی شوال سنه اثنتین وأربعین وثلاث مئه قالت حدثنا الربیع بن سلیمان المؤذن صاحب الشافعی قال حدثنا بشر بن بکیر عن الأوزاعی عن عطاء عن عبید بن عمیر عن بن عباس قال قال رسول الله ص ( ( ما من أحد مر بقبر أخیه المؤمن کان یعرفه فی الدنیا فسلم علیه إلا عرفه ورد علیه السلام .

از ابن عباس نقل شده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هیچ شخصی در این دنیا نیست که به قبر برادر مؤمنش عبور کند ، اگر در دنیا می شناخت ، به او سلام کرد ، او هم در قبر او را می شناسد و پاسخ سلامش را می دهد .

ابن عبد البر ، الاستذکار ، با تحقیق دکتر عبد المعطی امین قلعچی ، ج ۲ ، ص ۱۶۵ ، باب جامع الوضوء ، ح ۱۸۵۸

کسی وارد قبرستانی می شود و می خواهد یکی از رفقا یا همسایه ها یا فامیل خود را زیارت کند ،‌ زیارت می کند و به او سلام می دهد . شخصی که در قبر است ، او را می شناسد و جواب سلامش را می دهد .

این روایتی است که در منابع اهل سنت با سند های صحیح و معتبر نقل شده . در منابع شیعه هم که فراوان است و ثابت می کند که انسان ها در قبر زنده هستند و می شنوند . زنده نه به عنوان زنده ای که مثل ما حیات دارند ؛ بلکه حیات برزخی دارند . حتی مؤمنین معمولی هم در داخل قبر صدای همه را می شنوند . سلام کنید ، پاسخ سلام را می دهند . اگر دعا و قرآن بخوانی ، برایشان مفید است . اگر درخواستی از آن ها داشته باشی ، می شنوند . این ها مطالبی است که شکی در آن نیست .

در این روایت آقای ابن عبد البر حرفی از صحیح بودن یا ضعیف بودن روایت نمی زند . اما آقایان وهابی این روایت را تحریف عجیبی کردند .

۱ . سه دروغ در یک مطلب

در کتاب مجموع فتاوی ، تألیف ابن تیمیه حرانی ، چاپ دار الوفاء بیروت ، جلد ۲۴ ، صفحه ۲۰۳ :

هل المیت یسمع کلام زائره ویرى شخصه وهل تعاد روحه إلى جسده فی ذلک الوقت أم تکون ترفرف على قبره فی ذلک الوقت وغیره ….

از ابن تیمیه پرسیدند که آیا میت صدای زائرش را می شنود و او را می بیند . آیا روحش به جسدش بر می گردد یا بر نمی گردد ؟

سؤال اصلی این است که وقتی انسان به زیارت شخصی می رود ، آیا روح به بدنش بر می گردد یا نه ؟ ایشان برای اثبات این مطلب یک دروغ بزرگ می گوید . دروغ اول :

وقد ثبت عنه فی الصحیحین من غیر وجه أنه کان یأمر بالسلام على أهل القبور ویقول ( قولوا السلام علیکم أهل الدیار من المؤمنین والمسلمین وانا ان شاء الله بکم لاحقون ویرحم الله المستقدمین منا ومنکم والمستأخرین نسأل الله لنا ولکم العافیه اللهم لا تحرمنا أجرهم ولا تفتنا بعدهم واغفر لنا ولهم ….

در صحیحین با سند های مختلف آمده است که پیامبر (صلی الله علیه وآله) دستور دادند که به اهل قبور سلام کنید و بگویید : السلام علیکم اهل الدیار من المؤمنین و المسلمین …..

ایشان می گوید : این روایت در صحیحین آمده . در حالی که چنین روایتی در صحیحین وجود ندارد و فقط در صحیح مسلم آمده و در صحیح بخاری نیامده . محقق در پاورقی می گوید :

سبق تخریجه ص ۱۷۸

در صفحه ۱۷۸ از همین کتاب ، من گفتم که در چه جاهایی آمده است .

در صفحه بعد به این روایت استدلال می کند :

وروى بن عبد البر عن النبى أنه قال ( ما من رجل یمر بقبر رجل کان یعرفه فی الدنیا فیسلم علیه إلا رد الله علیه روحه حتى یرد علیه السلام ….

ابن عبد البر از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نقل می کند که فرمودند : هیچ شخصی در این دنیا نیست که به قبر برادر مؤمنش عبور کند ، اگر در دنیا می شناخت ، به او سلام کرد ، او هم در قبر او را می شناسد ، خداوند روحش را به جسدش برمی گرداند تا پاسخ سلامش را می دهد .

ابن تیمیه ، مجموع فتاوی ، ج ۲۴ ، ص ۲۰۳ به بعد

در این جا ابن تیمیه عبارت ” رد الله علیه روحه ” را اضافه کرده . شما این جمله را در روایت ابن عبد البر نقل نشده بود . ایشان این جمله را از پیش خود اضافه کرده . هیچ کس قبل از ابن تیمیه ، این روایت را با این جمله از ابن عبد البر نقل نکرده است . اولین شخصی که این را نقل می کند ، ابن تیمیه است . یعنی مثلا شما به قبرستانی می روید ، سلام می دهید . روح مرده زنده می شود و جواب سلام شما را می دهد و باز می میرد . نفر بعدی می آید و سلام می کند . دوباره زنده می شود و جواب سلام را می دهد و دوباره می میرد .

البته در مورد پیامبر (صلی الله علیه وآله ) چنین روایتی دارند که هر وقت انسان به پیامبر (صلی الله علیه وآله) سلام می دهد ، خداوند روحش را زنده می کند و پاسخ مردم را می دهد و دوباره می میرد .

در حال حاضر یک میلیارد مسلمان هستند که حداقل روزی پنج وعده به آن حضرت سلام می دهند ، یعنی روزی پنج میلیارد سلام به رسول خدا (صلی الله علیه وآله) . طبق این روایت باید پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) روزی پنج میلیارد بار بمیرد و زنده شود .

واقعا این چه سخن مضحک و مسخره ای است که این ها نقل می کنند ، چیزی جز تمسخر دین و عقاید مسلمان ها نیست . این یعنی چه که روح پیامبر (صلی الله علیه وآله) روزی پنج میلیارد بار ، به جسد مبارک برگردد و باز از جسد مبارک جدا شود . این واقعا خیلی عجیب است !!!

آقای ابن تیمیه عین همین مطلب را برای مردم عادی هم نقل می کند . یعنی اگر کسی به مردم عادی هم سلام کند ، خداوند روحش را بر می گرداند و دوباره می میرد . در حالی که در روایت ابن عبد البر چنین مطلبی اصلا وجود نداشت . بنده یک بار دیگر روایت ابن عبد البر را نشان می دهم :

عن بن عباس قال قال رسول الله ص ( ( ما من أحد مر بقبر أخیه المؤمن کان یعرفه فی الدنیا فسلم علیه إلا عرفه ورد علیه السلام

در این جا ، به جای عبارت ” الا عرفه ” عبارت ” الا رده الله روحه ” آورده . اصلا یک عبارت دیگری را از پیش خود اضافه کرده .همه آقایان وهابی جرأت دارند ، بروند تمام کتاب های ابن عبد البر را بگردند ، غیر از این روایت ، روایت دیگری نقل نکرده است . البته محققین وهابی را هم می بینیم که می گویند : چنین روایتی وجود نداشته . این هم یک دروغ که ابن تیمیه در این خصوص بیان کرده .

ابن تیمیه که این روایت را نقل کرد ، محقق کتاب گفته بود : این روایت را ما در صفحه ۱۷۸ بررسی کردیم . در صفحه ۱۷۸ ، همان روایت تکرار شده ؛ ولی محقق می گوید :

مسلم فی الجنائز (۹۷۴ ، ۹۷۵ / ۱۰۳ ، ۱۰۴ ) و ابن ماجه فی الجنائز (۱۵۴۶ ) واحمد ۶ / ۷۱ ، ۷۶

این روایت در صحیح مسلم در کتاب الجنائز و ابن ماجه در کتاب الجنائز و احمد آمده .

ابن تیمیه ، مجموع فتاوی ، ج ۲۴ ، ص ۱۷۸

پس چرا در صحیح بخاری نیامده است ؟ یا در بخاری بوده ،‌ آن هایی که مخالف زنده بودن میت هستند ، حذف کردند . بنده هم امکان می دهم که دست های امانت دار علمای اهل سنت این ها را حذف کرده باشند . یا آن ها امانت داری کرده و حذف کردند یا این که ابن تیمیه دروغ می گوید . شما می توانید این روایت را در نرم افزار های خود جستجو کنید ، اما خبری از این روایت در بخاری نیست .

اما ابن تیمیه باز در همین جلد از کتاب در صفحه ۹۵ ،‌ دوباره این روایت را نقل می کند و می گوید :

کما ثبت عن رسول الله ( وما من رجل یمر بقبر الرجل کان یعرفه فى الدنیا فیسلم علیه الا رد الله علیه روحه حتى یرد علیه السلام …

باز در این جا عبارت ” رد الله علیه روحه ” را به دروغ اضافه کرده . محقق در پاورقی شماره ۱ می گوید :

ابن عساکر فی تهذیب تاریخ دمشق الکبیر ۷ / ۲۹۲ عن ابی هریره

ابن عساکر این روایت را در تهذیب و تاریخ دمشق کبیر در جلد ۷ ، صفحه ۲۹۲ از ابی هریره نقل کرده است .

ابن تیمیه ، مجموع فتاوی ، ج ۲۴ ، ص ۹۵

اما ابن تیمیه این روایت را از ابن عباس از ابن عبد البر نقل می کرد .

باز در همین مجموع فتاوی ، جلد ۴ ، صفحه ۱۸۲ به صورت دیگری نقل می کند :

کما فی الحدیث الذى صححه بن عبد البر عن النبى أنه قال ( ما من رجل یمر بقبر الرجل الذى کان یعرفه فی الدنیا فیسلم علیه إلا رد الله علیه روحه حتى یرد علیه السلام …

روح به بدن برمی گردد ؛‌ حتی زمانی که از او سؤال نمی شود . همان طور که در روایتی که ابن عبد البر آن را تصحیح کرده ،‌ آمده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هیچ شخصی در این دنیا نیست که به قبر برادر مؤمنش عبور کند ، اگر در دنیا می شناخت ، به او سلام کرد ، او هم در قبر او را می شناسد ، خداوند روحش را به جسدش برمی گرداند تا پاسخ سلامش را می دهد .

ابن تیمیه ، مجموع فتاوی ،‌ ج ۴ ، ص ۱۸۲

ما روایت ابن عبد البر را دیدیم ؛ اما تصحیحی از ایشان ندیدیم . ایشان اصلا حرف در مورد سند نزده ، فقط روایت را نقل کرده بود . باز در این جا عبارت ” رد الله علیه روحه ” را اضافه کرده ؛ در حالی که چنین عبارتی در روایت ابن عبد البر نبود .

همین دروغ را در کتاب منهاج السنۀ خود هم تکرار می کند . منهاج السنۀ ، جلد ۲ ، صفحه ۴۴۲ :

وقد ذکر ابن عبدالبر هذا عاما مرفوعا إلى النبی ص وبینه فقال ما من رجل یمر بقبر الرجل کان یعرفه فی الدنیا فیسلم علیه إلا رد الله علیه روحه حتى یرد علیه السلام

همان بحث را که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هر کس به سلام دهد ، روح مرده بر می گردد ، را بیان می کند و می گوید : این روایت را ابن عبد البر برای عموم مسلمان ها نقل کرده .

در حالی که عبارت ” رد الله علیه روحه ” در روایت ابن عبد البر نبود و آقای ابن تیمیه ، کذاب و دروغگویی بیش نیست . محقق در پاورقی میگوید :

من این روایت را در معجم کبیر سیوطی دیدم . ابوالشیخ ، ابن ابی دنیا هم نقل کرده ؛‌اما در روایت ابن عبد البر این عبارت نیامده است .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۲ ، ص ۴۴۲

ایشان همین مطلب را در کتاب اقتضاء صراط المستقیم خود هم این روایت را نقل می کند . اقتضا صراط المستقیم ، تألیف ابن تیمیه حرانی ، جلد ۲ ، چاپ مکتبه الرشد ، صفحه ۶۶۷

قد روی حدیث صححه بن عبد البر أنه قال ( ما من رجل یمر بقبر الرجل الذى کان یعرفه فی الدنیا فیسلم علیه إلا رد الله علیه روحه حتى یرد علیه السلام …

باز هم در این جا عبارت ” رد الله علیه روحه ” را اضافه می کند و باز هم تصحیح ابن عبد البر را می آورد . یعنی دو دروغ در یک صفحه و یک پراگراف بیان کرده . باز محقق در پاورقی می گوید :

ذکره السیوطی فی الجامع الصغیر وقال : للخطیب فی التاریخ وابن عساکر عن ابی هریره

سیوطی در جامع الصغیر و خطیب در تاریخ خود و ابن عساکر از ابوهریره نقل کرده .

اما ابن تیمیه از ابن عبد البر نقل می کند و می گوید که ابن عبد البر این روایت را تصحیح کرده و عبارت ” رد الله علیه روحه ” را هم اضافه می کند . جالب است که محقق در صفحه بعد می گوید :

فی فیض القدیر : قال ابن جوزی حدیث لایصح ….

ابن جوزی این روایت را صحیح نمی داند . از حافظ عراقی هم هست که این روایت را در التمهید و الاستذکار نقل کرده و می گوید : سند روایت صحیح است .

اما به هر حال تصحیح ابن عبد البر را نقل نمی کند .

ابن تیمیه ، اقتصاء صراط المستقیم ، چاپ مکتبه الرشد ، ج ۲ ، ص ۶۶۷ و ۶۶۸

افراد دیگری که دروغگویی ابن تیمیه را باور کردند ، شاگردان ابن تیمیه بودند . یعنی غیر از سلفی ها ، هیچ کس این روایت را با این مضمون ، این روایت را از ابن عبد البر نقل نکرده است . اولین بار ابن تیمیه و بعد از آن شاگردانش پشت سر هم این روایت را نقل می کنند .

شاگردان ابن تیمیه که دروغ او را تأیید کرده اند

۱ . ابن قیم الجوزیه

ایشان بزرگترین شاگرد ابن تیمیه است که در چند کتاب نقل کرده که ما یک نمونه از آن را نقل می کنیم . کتاب بدائع الفوائد ، تألیف ابن قیم الجوزیه ، متوفای ۷۵۱ هـ ، با تحقیق علی بن محمد العمران ، چاپ دار عالم الفوائد ، جلد ۲ ، صفحه ۶۶۲ :

قال ابن عبد البر ثبت عن النبی ص أنه قال ما من رجل یمر بقبر أخیه کان یعرفه فی الدنیا فیسلم علیه إلا رد الله علیه روحه حتى یرد علیه السلام

ابن عبد البر گفت : از پیامبر (صلی الله علیه وآله) ثابت شده که هیچ شخصی در این دنیا نیست که به قبر برادر مؤمنش عبور کند ، اگر در دنیا می شناخت ، به او سلام کرد ، او هم در قبر او را می شناسد ، خداوند روحش را به جسدش برمی گرداند تا پاسخ سلامش را می دهد .

محقق در پاورقی شماره ۱ می گوید :

اخرجه ابن عبد البر بسنده الی ابن عباس ولم أر تصحیحه للحدیث وانظر التعلیق الآتی .

ابن عبد البر با سند خودش از ابن عباس نقل کرده ؛ اما من تصحیحی برای حدیث ندیدم .

آقایان دروغگو ! من ندیدم که ابن عبد البر این روایت را تصحیح کرده باشد . نه تنها ابن عبد البر اصلا روایت را تصحیح نکرده ، عبارت ” حتی رد الله روحه ” هم در آن وجود ندارد . در این جا گفته تعلیق بعدی را هم ببینید . در این تعلیق می گوید :

اخرجه الخطیب فی تاریخ بغداد (۶ / ۱۳۷ ) و ابن عساکر فی تاریخ دمشق (۲۷ / ۶۵ ) وابن جوزی فی العلل المتناهیه (۲ / ۹۱۱ ) والذهبی فی السیر : (۱۲ / ۵۹۰ ) من حدیث ابی هریره وضعفه ابن حبان و ابن الجوزی والذهبی .

واخرجه ابن عبد البر فی الاستذکار (۱ / ۱۸۵ ) من حدیث ابن عباس ونقل المصنف والعراقی کما فی فیض القدیر : (۵ / ۴۸۷ ) عن ابن عبد البر انه صححه .

خطیب بغدادی در تاریخ خود و ابن عساکر در تاریخ دمشق و ابن جوزی در علل المتناهیه و ذهبی در سیر ، گفتند که این روایت ضعیف است .

مصنف (ابن قیم ) و عراقی همان طور که در فیض القدیر آمده ، از ابن عبد البر این روایت را نقل کرده و گفتند که تصحیح کردند .

یک دروغگوی دیگر ، آقای عراقی بود که این روایت را نقل کرده . در حالی که سر منشأ همه این دروغگویی ها ، ابن تیمیه است .

ابن قیم الجوزیه ، بدائع الفوائد ، با تحقیق علی بن محمد العمران ، چاپ دار الکتب الفوائد ، ج ۲ ، ص ۶۶۲

۲ . ابن کثیر دمشقی

دروغگوی بعدی ، آقای ابن کثیر است که در تفسیر قرآن خود این دروغ را بیان کرده . در تفسیر القرآن العظیم ، تألیف ابن کثیر ، جلد ۶ ، تفسیر سوره نور تا یاسین ، چاپ دار الطیبه عربستان ، صفحه ۳۲۵ :

والصحیح عند العلماء روایه عبد الله بن عمر لما لها من الشواهد على صحتها من وجوه کثیره من أشهر ذلک ما رواه ابن عبد البر مصححا له عن ابن عباس مرفوعا ما من أحد یمر بقبر أخیه المسلم کان یعرفه فی الدنیا إلا رد الله علیه روحه حتى یرد علیه السلام ….

روایت ابن عمر از نظر ما صحیح است و شواهدی زیادی دارد که از مشهورترین شواهد آن روایتی است که ابن عبد البر نقل و آن را تصحیح کرده . از ابن عباس نقل شده هیچ شخصی در این دنیا نیست که به قبر برادر مؤمنش عبور کند ، اگر در دنیا می شناخت ، به او سلام کرد ، او هم در قبر او را می شناسد ، خداوند روحش را به جسدش برمی گرداند تا پاسخ سلامش را می دهد .

باز هم در این جا عبارت ” رد الله علیه روحه ” را اضافه می کند و دروغی مثل آقای ابن قیم و ابن تیمیه بیان می کند . محقق در پاورقی می گوید :

الاستذکار لابن عبد البر من طریق بشر بن بکیر عن الاوزاعی عن عطاء عن عبید بن عمیر عن ابن عباس مرفوعا ولفظه : ما من احد مر بقبر اخیه المؤمن کان یعرفه فی الدنیا فسلم علیه الا عرفه ورد علی السلام .

این روایت را ابن عبد البر در استذکار از طریق بشر بن بکیر از اوزاعی از عطاء از عبید بن عمیر از ابن عباس نقل کرده و لفظش این است که هیچ شخصی در این دنیا نیست که به قبر برادر مؤمنش عبور کند ، اگر در دنیا می شناخت ، به او سلام کرد ، او هم در قبر او را می شناسد ، پاسخ سلامش را می دهد .

ابن کثیر ، تفسیر قرآن العظیم ، چاپ دار الطیبه ، ج ۶ ، ۳۲۵

لفظ روایت این است نه این که ابن کثیر در این جا نقل کرده و عبارت ” الا رد الله علیه روحه ” را اضافه می کند و تصحیح دروغی هم به آن نسبت داده .

۴ . آقای شنقیطی

ایشان هم از شاگردان ابن تیمیه است که سلفی مذهب است و در کتاب اضواء البیان فی ایضاح القرآن بالقرآن ، تألیف آقای شنقیطی ، ۱۳۹۳ هـ ، چاپ دار عالم الفوائد ، جلد ۶ ، صفحه۴۷۱ ، در تفسیر سوره نمل می گوید :

کما فی الحدیث الذی صححه ابن عبد البرّ عن النبیّ ص ، أنّه قال : ) ما من رجل یمرّ بقبر الرجل الذی کان یعرفه فی الدنیا فیسلّم علیه ، إلاّ ردّ اللَّه علیه روحه حتى یردّ علیه السّلام …

در حدیثی که ابن عبد البر تصحیح کرده از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) که فرمودند : هیچ شخصی در این دنیا نیست که به قبر برادر مؤمنش عبور کند ، اگر در دنیا می شناخت ، به او سلام کرد ، او هم در قبر او را می شناسد ، خداوند روحش را به جسدش برمی گرداند تا پاسخ سلامش را می دهد .

شنقیطی ، اضواء البیان ، چاپ دار عالم الفوائد ، ج ۶ ، ص ۴۷۱

در این جا ایشان هم به پیروی از دروغگوی بزرگ ، ابن تیمیه ، عبارت ” الا رد الله علیه روحه ” را اضافه می کند ، در حالی که حقیقت ندارد و دروغی بیش نیست . برای این که دروغ این آقایان بیشتر روشن شود ، بنده یک بار دیگر روایت ابن عبد البر را نشان می دهم .

روایت در کتاب الاستذکار ، تألیف ابن عبد البر قرطبی ، متوفای ۴۶۳ هـ ، با تحقیق دکتر عبد المعطی امین قلعچی ،‌ جلد ۲ ، صفحه ۱۶۵ ، باب جامع الوضوء ، روایت ۱۸۵۸ :

أخبرنا أبو عبد الله عبید بن محمد قراءه منی علیه سنه تسعین وثلاثمائه فی ربیع الأول قال أملت علینا فاطمه بنت الریان المستملی فی دارها بمصر فی شوال سنه اثنتین وأربعین وثلاث مئه قالت حدثنا الربیع بن سلیمان المؤذن صاحب الشافعی قال حدثنا بشر بن بکیر عن الأوزاعی عن عطاء عن عبید بن عمیر عن بن عباس قال قال رسول الله ص ( ( ما من أحد مر بقبر أخیه المؤمن کان یعرفه فی الدنیا فسلم علیه إلا عرفه ورد علیه السلام .

از ابن عباس نقل شده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هیچ شخصی در این دنیا نیست که به قبر برادر مؤمنش عبور کند ، اگر در دنیا می شناخت ، به او سلام کرد ، او هم در قبر او را می شناسد و پاسخ سلامش را می دهد .

ابن عبد البر ، الاستذکار ، با تحقیق دکتر عبد المعطی امین قلعچی ، ج ۲ ، ص ۱۶۵ ، باب جامع الوضوء ، ح ۱۸۵۸

در این جا عبارت ” الا رد الله علیه روحه ” به دروغ اضافه کردند ، علاوه بر این که ما در این جا تصحیحی هم نمی بینیم . پس تا این جا هم ابن تیمیه و هم ابن قیم و هم ابن کثیر و هم شنقیطی و هم دیگر پیروان ابن تیمیه دروغ گفته اند . یعنی تا قبل از ابن تیمیه کسی این روایت با عبارت ” الا رد الله علیه روحه ” از ابن عبد البر نقل نکرده . اولین بار ایشان نقل میکند . هیچ کس هم تصحیح بن عبد البر را نقل نکرده ، این آقایان بعد از ابن تیمیه نقل کردند و از یکدیگر دروغ را به ارث برده اند .

بنابراین ابن تیمیه در کتاب مجموع فتاوای خود در یک مبحث سه دروغ گفته . مجموع فتاوی ، جلد ۲۴ ، صفحه ۲۰۳ ، روایتی را نقل می کند که اولا می گوید : در صحیحین آمده ، در صورتی که فقط در صحیح مسلم آمده . این دروغ ابن تیمیه که تلاش می کند بگوید : این روایت متفق علیه است ، در حالی که چنین چیزی نیست .

ثانیا ، ایشان این روایت را از ابن عبد البر نقل کرده و عبارت ” رد الله علیه روحه ” را به آن اضافه کرده ، در حالی که چنین جمله ای در آن نیست .

ثالثا ، علاوه بر این که عبارتی را اضافه کرده ، می گوید این روایت را ابن عبد البر تصحیح کرده که ما نشان دادیم ابن عبد البر اصلا این روایت را تصحیح نکرده و آقای ابن تیمیه یک کذاب و دروغگوی بزرگ است و بقیه وهابی ها این دروغ را به ارث می برند و همان دروغ را تکرار می کنند .

مجری :

یک دروغ دیگر به چهل دروغی که قبلا مطرح شده بود ، اضافه شد که در دل همین یک دروغ ، سه دروغ نهفته بود . بسیاری از دروغ هایی که ما از ابن تیمیه در برنامه راه و بی راه بیان کردیم ، همین طور بوده .

باز هم از پیروان ابن تیمیه تقاضا داریم که با برنامه تماس بگیرند و اگر دفاعیه ای از ابن تیمیه دارند ، ارائه کنند . تا این لحظه نه شبکه های وهابی و نه کسی از پیروان ابن تیمیه با برنامه راه و بی راه ،‌ برای دفاع از شیخ الکذابین خود تماس نگرفته اند .

امشب کلیپ هایی از تماس بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت با شبکه های وهابی داریم که عجز و درماندگی بسیاری از کارشناسان وهابی را نشان می دهد .

کلیپ ۱ ) :

بیننده : ام زهرا از اندیمشک

آقای خدمتی ! بنده از خدمت شما دو سؤال داشتم . اول این که ، کسی که سر کار می رود و نمی تواند روزه بگیرد ، چه تکلیفی دارد ؟ روزه هایش را قضا کند یا این که الان بگیرد ؟

دوم این که ، شما در مطالب خودتان همه چیز می گویید ؛ اما یک مطلب را متأسفانه نمی گویید . این که ابن تیمیه !!!! ……

خدمتی :

ام زهرا از اندیمشک ، هدف شما این بود که باز در مورد ابن تیمیه چیزی بگویید . من توصیه میکنم که شبکه کلمه ، برنامه های ویژه ای در ضمن برنامه های خود از علامه شیخ الاسلام تقی الدین ابن تیمیه حرانی داشته باشند و هر مرتبه ای که آقایان فشارش بالا می رود ، یکی از تألیفات این بزرگوار در صفحه تلگرام شبکه قرار دهند . علامه ابن تیمیه ، مجدد قرن بود !!!!! کسی که هنوز فردی مثل ایشان ، نابغه از علم و تدبیر و از تحلیل مسائل فقهی و این تیز هوشی و تیز بینی ، این یک شیء خدادادگی است.

مجری :

این کلیپ مربوط به برنامه امروز آقای خدمتی بود . شش کلیپ اول ما که از آقای خدمتی است ، مربوط به برنامه ای امروز ایشان است که بیننده های عزیزی تماس گرفته و ایشان از پاسخ به آن ها عاجز بود . این نمونه اول بود که هیچ پاسخی ندادند و فقط گفتند : ابن تیمیه ، مجدد قرن است .

شاید بتوان گفت : ابن تیمیه ، مجدد کذب ، دروغ و نفاق بوده یا این که کذاب قرن . کلیپ بعدی هم از آقای خدمتی است که ببینیم بیننده بعدی چه گفته است .

کلیپ ۲ ) :

بیننده : سید مصطفی از شیراز

جناب خدمتی ! بنده می خواستم بدانم چرا ابن تیمیه این همه ……..

خدمتی :

باز هم ابن تیمیه و فلان ، این چوب ابن تیمیه مثل این که دردش هنوز بر شما باقی است و شما را از درد خواب نمی برد و خواب از چشم شما گرفته

بیننده : حسین از مشهد

خسته نباشید ، می خواستم بگویم ابن تی …..

مجری :

دو بیننده بزرگوار دیگر بودند که با برنامه امروز آقای خدمتی تماس گرفتند . به محض این که نام ابن تیمیه و منهاج السنۀ را می برند ، قطع می کند . استاد یزدانی عزیز ! فکر می کنم از این به بعد بردن اسم ابن تیمیه در شبکه های وهابی ، ممنوع می شود .

استاد یزدانی :

دقیقا همین طور است . بینندگان ما تماس بگیرند و فقط بگویند : چرا ابن تیمیه این همه دروغ می گوید ؟ اگر نمونه هم خواستند ، نمونه ها را هم یکی یکی بیان کنند .

مجری :

خیلی جالب است که به محض بردن نام ابن تیمیه و یا آوردن اسم منهاج السنه تماس ها را قطع می کنند و هیچ پاسخی هم نمی دهند ، غیر از این که بگویند : ابن تیمیه ، علامه ، مجدد قرن است . کلیپ بعدی هم در مورد برنامه امروز آقای خدمتی است .

کلیپ ۳ ) :

بیننده : خانم رحیمی از مشهد

سلام علیکم آقای خدمتی ! بنده از خدمت شما یک سؤال داشتم . این که ابن تیمیه …..

بیننده : فاطمه از ایران

خدمتی :

خانم رحیمی هم در مورد ابن تیمیه صحبت کردند . خواهرمان فاطمه هم تا به حال سه بار آمدند و ابن تیمیه ایشان را مثل این که خیلی اذیت کرده که صداشون قطع شد .

مجری :

ظاهرا چوب دروغگویی های ابن تیمیه ، برای شبکه های وهابی ، به خصوص برای آقای خدمتی خیلی درد آور بوده . ما نمی دانیم ابن تیمیه با آقای خدمتی چه کار کرده که ایشان پاسخی نمی دهند . حداقل تکذیب کنید و بگویید : ابن تیمیه دروغ نگفته و این طور دروغی به دروغ های شما هم اضافه شود.

آقای خدمتی ! ما توصیه می کنیم که حداقل واکنشی از خود نشان دهید . این که به محض آوردن نام ابن تیمیه ، تماس قطع شود زیاد جالب نیست . فکر می کنم برای اتباع ابن تیمیه هم بسیار دردآور است که این شبکه های وهابی با این که از ابن تیمیه با عناوین علامه و امام و شیخ الاسلام یاد می کنند ، این طور از پاسخ دادن به دروغ های ابن تیمیه عاجز هستند .

کلیپ چهارم هم از برنامه امروز آقای خدمتی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۴ ) :

بیننده : احمد از ایران

جناب خدمتی ! با توجه به این که راوی حدیث ، اگر یک دروغ از او ثابت شود ، نزد علما آن راوی حرف و حدیثش ارزش و قابل اعتماد نیست ، حتی استاد هاشمی هم فرموند : اگر از یک شخص دروغی ثابت شود ، حرفش قابل ارزش نیست ، ابن تیمیه ای که این همه دروغ گفته ، چطور در نزد شما از اعتبار نمی افتد ؟

خدمتی :

برای این که ، افرادی که بعد از ابن تیمیه آمدند و خود را امام و رهبر قرار دادند ، به مراتب روی ابن تیمیه و امثال ابن تیمیه را سفید کردند که اگر ابن تیمیه ، دروغی گفته باشد ، این ها به عنوان رهبر و امام و جانشین پیامبر دروغ های فراوانی به مردم گفته اند .

آقا احمد از ایران ،‌ کسی است که مرتب به برنامه زنگ می زند و به ابن تیمیه گیر می دهد . عرض کردم برای این که این ها از ابن تیمیه حسابی خوردند . اتاق فرمان هر زمان چنین آقایانی آمدند و از ابن تیمیه حرف زدند ،‌ فورا کتابی از این بزرگوار روی تلگرام شبکه بگذارید تا برای همچون افرادی هدیه ای باشد تا به جای این شخصیت علامه شیخ الاسلام ابن تیمیه ، ایشان احمد تقی الدین ابن عبد السلام ،‌ این اسم های اسلامی که کنیه ایشان هم ابو العباس است . شما که می گویید : ایشان دشمن آل بیت است .

ابو العباس احمد ابن تیمیه است . این که چرا ابن تیمیه شده و این لقب را گرفته ، حرف های مختلفی است که نسبت به جده اش که تیمه نام داشته . مهم این است که این شخصیت را اولا بشناسید و کتاب منهاج السنۀ اش را بخوانید . من به اتاق فرمان توصیه می کنم که اگر این کتاب را در دسترس دارید ، در تلگرام بگذارید تا هدیه ای برای آقای احمد باشد . به تلگرام شبکه جهانی کلمه بپیوندید تا از برکات شیخ الاسلام مستفیذ شوید . بر عکس این تصور این آقا که در مورد ابن تیمیه می گوید : ابن تیمیه دروغگو است . ما از این ها زیاد داریم . برای همین اتاق فرمان به صورت مرتب در مورد شخصیت این بزرگوار در تلگرام شبکه کتاب ها و تألیفاتش را بگذارید تا این که آدم شوند !!!!!

مجری :

دو کلیپ دیگر از آقای خدمتی باقی مانده که با هم می بینیم .

کلیپ ۵ ) :

بیننده : علی از ایران

سلام آقای خدمتی ! بنده از محضر شما سؤالی داشتم . آیا شیعیان نماز جماعت می خوانند یا نه ؟

خدمتی :

بله ، نماز جماعت می خوانند .

بیننده : احمد

سلام آقای خدمتی ! آقای خدمتی بنده یک سؤال داشتم . این که چرا ابن تیمیه در کتاب هایش این همه دروغ می گوید ؟ مثلا می گوید : شیعیان ، نماز جماعت نمی خوانند .

خدمتی :

شاید از این کلیپی که الان دیدید ، یاد گرفته .

آقا احمد از اصفهان که باز هم می خواستند این مسأله را عنوان کنند . این ها از ابن تیمیه سیلی خوردند و هنوز بلند نشده اند !!!!!!!!!!

مجری :

خود بینندگان قضاوت کنید که ما از ابن تیمیه سیلی خوردیم که تا به حال بیش از چهل دروغ از ابن تیمیه ،‌ در این برنامه مطرح شده یا آن هایی که جرأت دفاع ندارند و چه آن هایی که در این شبکه های نشستند و مدام ابن تیمیه را با عناوین امام و شیخ الاسلام از او یاد می کنند ؛ اما نه جرأت و نه توان دفاع از ابن تیمیه را دارند .

کلیپ ۶ ) :

بیننده : ام زهرا از ایران

سلام آقای خدمتی ! بنده سؤالی داشتم . اصول دین ما شیعیان پنج تا است . یک دروغگویی مثل ابن تیمیه ….

خدمتی :

خواهرمان زهرا ، باز درباره این مسأله گفتند که شیعیان اصول دین را فلان هستند و ابن تیمیه فلان می کند . نه خواهر !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

مجری :

این هم بیننده ای که تماس گرفته و گفت : ابن تیمیه به دروغ گفته : اصول دین شیعه چهار تا است ؛ اما شیعه خودش تصریح می کند ، علمای شیعه بارها گفته اند که اصول دین شیعه هم پنج است . خود خدمتی هم گفت : نه چنین چیزی وجود ندارد .

استاد یزدانی ! اگر یک بار دیگر اسکن این دروغ را نمایش دهید ، خیلی خوب هست تا خود آقای خدمتی هم ببیند ، شاید دیگر انکار نکنند .

استاد یزدانی :

ابن تیمیه این مطلب در کتاب منهاج السنۀ ، جلد ۵ ، صفحه ۱۷۶ آورده و بحث عقاید شیعه را مطرح می کند و می گوید :

وهم یقولون بإمام منتظر موجود غائب لا یعرف له عین ولا أثر ولا یعلم بحس ولا خبر لا یتم الإیمان إلا به . ویقولون أصول الدین أربعه التوحید والعدل والنبوه والإمامه

شیعه به امام منتظر معتقد است ، شیعه غلو می کند . شیعه می گوید : اصول دین چهارتا است : توحید ، عدل ، نبوت و امامت .

ابن تیمیه ، منهاج السنه ، ج ۵ ، ص ۱۷۶

در این جا خبری از معاد نیست که ابن تیمیه دروغگو می خواهد ثابت کند شیعه به معاد اعتقاد ندارد.

یکی دیگر از دروغ های ابن تیمیه که خیلی روی آن مانور داده ، تجسیم است . ایشان می گوید : شیعه خدا را جسم می داند .

وقتی به کتاب های شیعه مراجعه می کند ، دلیلی پیدا نمی کند . به همین خاطر می گوید : قدیم ها جمهور شیعه قائل به تجسیم بوده .

در کتاب منهاج السنۀ ، جلد ۲ ، صفحه ۳۱۵ ، بحث تجسیم را مطرح کرده و نظرات جهمیه و معتزله و خوارج را بیان کرده و می گوید :

فی هذه المسأله بین طوائف الإمامیه کما النزاع فیها بین غیرهم فالجهمیه والمعتزله والخوارج وطائفه من غیر الإمامیه تنکرها والإمامیه لهم فیها قولان فجمهور قدمائهم یثبت الرؤیه وجمهور متأخیریهم ینفونها وقد تقدم أن أکثر قدمائهم یقولون بالتجسیم .

امامیه در این زمینه دو قول دارد : جمهور قدمای شیعه دیدن خدای را ثابت می دانند .

در حالی که یک مورد نمی تواند با سند معتبر پیدا کند که یک شیعه معتقد باشد ، خدا را می توان دید . کسی که چنین چیزی را ادعا می کند ، هشام بن سالم و هشام بن حکم است که بحث جسم بودن و غیره است که شب گذشته حضرت آیت الله قزوینی به صورت مفصل بیان کردند و در سایت مؤسسه حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) پاسخ داده شده . چنین چیزی دروغ محض است . اما می گوید : جمهور قدمای شیعه دیدن خدا را قبول دارند .

اما اکثریت شیعه و تمام متأخرین شیعه می گویند : نمی توان خدا را دید . قبلا هم ما گفتیم اکثر قدمای شیعه قائل به تجسیم بودند .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۲ ، ص ۳۱۵

در صورتی که دروغ محض است . آقایان وهابی ! یک مورد به ما نشان دهید . جمهور به این معنا است که ۹۵ درصد و آن مقدار نا چیز به حساب نمی آید . ما این همه روایت از ائمه (علیهم السلام) در نفی تجسیم داریم ، این همه روایت در کتب شیعه داریم کسی که خدا را جسم بداند ،‌کافر است . در این شکی نیست ؛ چون خدا را مرکب و نیازمند می داند . هیچ شیعه ای قائل به این نیست که می شود خدا را دید . حداقل بنده چنین چیزی ندیدم . اگر هست ، برای ما پیدا کنید . یا ابن تیمیه دروغ می گوید یا این که برای ما نمونه ای از قدمای شیعه پیدا کنید که گفته باشد می شود خدا را دید . این یکی از دروغ های ابن تیمیه است که به هیچ وجهی برای اثبات آن وجود ندارد.

مجری :

تا این جا چهل و چهار دروغ از دروغ های ابن تیمیه را بیان کردیم . کلیپ بعدی از یکی دیگر از علمای وهابی است که با هم می بینیم .

کلیپ۶ ) :

بیننده : علی از اهواز

سلام علیکم ، چرا ابن تیمیه در کتاب هایش دروغ می گوید ؟

کارشناس وهابی :

ابن تیمیه دروغ می گوید ‌؛ چون شما هم خیلی دروغ می گویید . ابن تیمیه جواب دروغ های شما را داده است .

مجری :

این نهایت پاسخ و استدلال وهابیت در مقابل دروغ های ابن تیمیه است که می گوید : ابن تیمیه جواب دروغ های شما را داده . اگر فرض کنیم که ابن تیمیه دروغ های ما را بخواهد پاسخ دهد ، چرا خودش دروغ گفته ؟ کارشناس شبکه های وهابی یکی بعد از دیگری از پاسخ دادن عاجز شده اند و نمی توانند از یک فرد کذاب و دروغگو حمایت کنند .

کلییپ بعدی هم یک تماس از بیننده عزیز دیگری است که با هم می بینیم .

کلیپ ۷ ) :

بیننده : احمد از اهواز

سلام علیکم . در مورد موضوع برنامه که صحابه است می خواستم این را بدانم که چرا ابن تیمیه در کتاب هایش این همه دروغ می گوید ؟

کشتکار :

آقای احمد عزیز ‍! بحث ما صحابه است نه ابن تیمیه !!!

مجری :

این هم فرار آقای کشتکار که می خواهند این را بیان کنند که از ابن تیمیه سؤالی نپرسید و وارد بحث ابن تیمیه نشوید .

کلیپ۸ ) :

کشتکار :

آقای رضا از اهواز امیدوارم که سؤال شما در مور ابن تیمیه و داعش نباشد .

بیننده : رضا از خوزستان :

سلام علیکم ، بنده یک سؤال داشتم . چرا ما وقتی کتاب های ابن تیمیه را می خوانیم …..

کشتکار :

آقای کاظم از میناب بفرمایید .

بیننده : کاظم از میناب :

سلام علیکم ، کتاب منهاج السنه را می خواندم …..

کشتکار :

بحث ما منهاج السنه ابن تیمیه نیست ، بحث ما صحابه است . اما زمانی که متأسفانه پاسخ نباشد ، بعضی از بینندگان که ملاحظه فرمودید ، ابن تیمیه چه دروغ هایی گفته . همین ابن تیمیه ای که شما می گویید چه دروغ هایی گفته ، در همین کتاب منهاج السنه و مجموع فتاوی ، برگه هایی در مدح علی ، در مدح فاطمه ، در مدح اهل بیت سیاه کرده است . چرا باور نمی کنید ؟؟؟؟

استاد یزدانی :

ما ناصبی بودن ابن تیمیه را قبلا بحث کردیم و هیچ فضیلتی را برای امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را قبول نمی کند . هر فضیلتی که در حق امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) باشد ، می گوید : نه سند صحیح و نه سند ضعیف ندارد و هیچ کس قبول نمی کند .

این کارشناس وهابی می گوید : چرا باور نمی کنید ؟ ما تا به حال بیش از چهل دروغ از ابن تیمیه بیان کردیم . کسی که یک بار دروغ بگوید ، دیگر حرفش پذیرفته نمی شود . کسی که چهل دروغ یا پنجاه دروغ یا صد دروغ گفته باشد ، اصلا هیچ حرفی نمی زند که انسان از او باور کند .

ما واقعا از بینندگان عزیز که این شبکه های وهابی را عاجز کرده اند ،‌تشکر می کنیم .

تماس بینندگان

بیننده : آقای نصرتی از زاهدان ـ اهل سنت

بنده می خواستم بدانم کتاب منهاج السنه چند جلد است ؟ به فارسی هم ترجمه شده ؟

استاد یزدانی :

این کتابی که ما داریم ، هشت جلد داریم . البته یک جلدی هم هست که چاپ های مختلف دارد . به فارسی هم ترجمه شده ؛ اما متأسفانه نمی دانم که ترجمه فارسی آن از کجا می توانید تهیه کنید . شما ترجمه فارسی آن به چه درد شما می خورد ؟

بیننده :

بنده برنامه شما را همیشه دنبال می کنم . واقعا این مطالب مضحک و خنده دارد است . می خواستم این کتاب را مطالعه کنم که واقعا این مطالب جدی است یا نه ؟

مجری :

جناب نصرتی عزیز ! در این جا تصویر کتاب کاملا نشان داده می شود . این نهمین برنامه ای است که به این بحث پرداخته ایم . نظر شما در رابطه با دروغگویی های ابن تیمیه چیست ؟

بیننده :

بنده فقط می بینم ؛ اما اگر می توانستم کتاب را بخوانم می توانم به راحتی نظر خود را بیان کنم .

استاد یزدانی :

شما می توانید در گوگل جستجو بزنید و حتما می توانید ترجمه فارسی آن را هم پیدا کنید . شما که عربی نمی دانید ؛ اما کارشناسان وهابی هم فارسی و هم عربی و هم اردو می دانند و می توانند پاسخ دهند ؛ اما پاسخ نمی دهند .

بیننده :

ما حنفی مذهب هستیم و در چابهار زندگی می کنیم .

بیننده : احمد از اهواز ـ شیعه

استاد یزدانی ! بنده می خواستم بدانم کتابی را که شما تألیف کردید ، چطور می توانیم تهیه کنیم ؟ نکته دوم این که ، در مورد تماسی بود که با آقای عقیل هاشمی گرفته بودم است .

استاد یزدانی :

کلیپ آن آماده است که با هم می بینیم .

کلیپ ۹ ) :

بیننده : احمد از اهواز

جناب آقای هاشمی ! در تعریف عبادت این مطلب بیان می شود که چرا ابن تیمیه در کتاب هایش این همه دروغ می گوید ؟

عقیل بی عقل :

ابن تیمیه چه دروغی گفته ، ابن تیمیه معصوم نبود . یک نمونه از آن دروغ ها را بیان کنید .

بیننده :

دروغش این جا بود که هم به سنی و هم به شیعه و هم به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دروغ بسته .

عقیل بی عقل :

این دروغ ها را در کجا بیان کرده ؟

بیننده :

شما قلم و کاغذ بردار . منهاج السنه ، جلد ۵ ، به دروغ می گوید :

ویقولون أصول الدین أربعه التوحید والعدل والنبوه والإمامه

شیعیان گفتند : اصول دین چهارتا است توحید ، عدل ، نبوت و امامت . این دروغ ابن تیمیه است که می خواهد بگوید : شیعه به معاد اعتقاد ندارد .

عقیل بی عقل :

در مورد این مطلب ، آیا ابن تیمیه گفته که کدام شیعه این مطلب را می گوید ؟ یا این که فقط گفته شیعه اثنی عشر این مطلب را می گوید ؟

بیننده :

مشخص نکرده .

عقیل بی عقل :

تا زمانی که پیدا می شود ، چون ما می دانیم که حدود سیصد مذهب شیعه وجود دارد . آیا گفته که کدام یک از فرق شیعه این مطلب را گفته یا نه ؟

بیننده :

رافضی ها ! رافض به چه کسانی می گویند ؟

عقیل بی عقل :

روافض به کسانی که ابوبکر و عمر و عثمان و امامت زید بن علی را رفض کردند .

بیننده :

همین هایی که امامت زید را رفض کردند را نشان دهید که معاد را قبول نداشته باشند .

عقیل بی عقل :

ویقولون أصول الدین أربعه التوحید والعدل والنبوه والإمامه

در کجای این مطلب گفته رافضی ها این مطلب را قبول دارند .

بیننده :

قبل از این مطلب را بخوانید که در مورد امام منتظر و شیعیان صحبت می کند .

عقیل بی عقل :

بالغ بر صد مذهب شیعه به امام منتظر اعتقاد دارند .

بیننده :

همان صد مذهب شیعه همه به معاد معتقد هستند .

عقیل بی عقل :

در کجا آمده که شیعه به معاد معتقد است ؟

بیننده :

شما اگر در مهد کودک ها بروید و بپرسید ، می گویند که اصول دین چند تا است . از غنچه های ولایت بپرسید تا پاسخ بشوید .

عقیل بی عقل :

آن غنچه های ولایت ، آب رویشان بریزید تا مژده نشوند . پس اصول دین چهار تا است : توحید ، عدل ،‌ نبوت و امامت است و معاد را که ذکر نکرده ، دروغ گفته .

بیننده :

تمام شیعیان از زیدی و غیر زیدی ، موسی بن جعفری ، واقفی و دیگران معتقد هستند که معاد جزء اصول دین است . چرا ابن تیمیه دروغ می گوید ؟

عقیل بی عقل :

پس این که گفته ‌، شیعه معاد را قبول ندارد ، دروغ است ؟

بیننده :

صد در صد دروغ گفته .

عقیل بی عقل :

باشه قبول !!!!

مجری :

این هم آقای عقیل بی عقل بود که در نهایت گفت : ما قبول می کنیم که ابن تیمیه دروغ گفته .

بیننده :

این آقا در همین بحث اشاره کرد که در این کلیپ نبود ، گفت : طبق آیه ۴۵ سوره زمر که می فرماید :

وَإِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَحْدَهُ اشْمَأَزَّتْ قُلُوبُ الَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ بِالْآَخِرَهِ وَإِذَا ذُکِرَ الَّذِینَ مِنْ دُونِهِ إِذَا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ . زمر / ۴۵

ابن تیمیه راست گفته ؛ چون کسانی که شرک می ورزند ، اعتقاد به قیامت ندارند . بنده می خواهم بگویم که ابن تیمیه می گوید : ویقولون ….. در این جا نگفته که طبق آیه قرآن این ها شرک ورزیدند و به معاد معتقد نیستند .

آقای هاشمی ! این طور نیست . شما فکر کردید که خیلی زرنگ هستید که ما را از بحث اصلی که دروغگویی امامت هست ، منحرف کنید . ابن تیمیه می گوید : شیعیان می گویند : اصول دین چهار تا است. ایشان از زبان شیعه نقل می کند و نمی گوید : کسی که شرک ورزیده . اگر بحث شرک باشد ، عایشه و صحابه هم توسل و استغاثه انجام داده ؛ پس در این صورت این شبکه ها به مادر اهل سنت ، اهانت می کنند . طبق حرف آقای هاشمی عایشه و صحابه را اعتقاد به قیامت ندارند ؛ چون توسل کردند . آیا شما عزیزان اهل سنت !‌ این اهانت را قبول می کنید ؟

آقای هاشمی ! بحث دروغگویی امامتان است که می گوید : ویقولون …. از زبان شیعه نقل می کند که شیعه اعتقادی به معاد ندارد .

مطلب آخر این که ، علت این همه تماس چیست ؟ علت این است که می خواهیم دروغگویی امام آقایان را ثابت کنیم که شیخ الاسلام نیست . دوم ، دروغگویی خود این شبکه های وهابی است . بار ها و بارها شاهد بودیم که همین آقای عقیل هاشمی گفت : ما مدافع اشخاص نیستیم . ما مدافع قرآن و اسلام هستیم .

اگر شما واقعا راست می گویید ، این آقا این همه دروغ گفته ، چرا ما وقتی اسم ابن تیمیه را می آوریم ، تماس را قطع می کنید . علت این همه ناراحتی شما زمانی که دروغ های ابن تیمیه را بیان می کنیم ، چیست ؟ مگر شما نگفتید که ما مدافع اشخاص نیستیم ؟ پس این هم دروغگویی شما است که ثابت می کند شما از نوادگان ابن تیمیه و از فرزندان یزید و معاویه هستید ؛ والا چرا باید اضطراب و ناراحت باشید ؟ شما فقط یک کلام بگویید که ابن تیمیه دروغگو است .

استاد یزدانی :

راحت ترین راه مراجعه به فروشگاه های کتاب است . اما اگر نتوانستند با شبکه تماس گرفته و داخلی ۱۲۵ بگیرند ، آقای قریشی راهنمایی میکنند که چطور می توانید این کتاب را تهیه کنید . هر شهری که باشید ، ما کتاب را ارسال می کنیم .

بیننده : آقای محسنی از تهران ـ شیعه

بنده متأسفانه برنامه قبلی شما را در مورد دروغ های ابن تیمیه ندیدیم . اما امشب در ابتدای برنامه ، در مورد روایتی که نقل شد ، گفته شده بود که احتمال دارد این روایت در بقیه منابع آمده باشد . برای بنده این سؤال مطرح شد که شاید ایشان دچار فراموشی شده و شاید نتوان آن را دلیل بر دروغگویی قلمداد کرد. با توجه به روال بعدی برنامه و کلیپ هایی که پخش کردید ، متوجه آن داستان شدم که سیر برنامه به چه شکلی بوده .

استاد یزدانی :

برادر عزیز ! چرا این اشتباه را ابن تیمیه انجام داده و شاگردانش آن اشتباهات را ادامه دادند . اگر فقط ابن تیمیه گفته بود و شاگردانش ادامه نداده بودند ، ما قبول می کردیم و می گفتیم که ابن تیمیه اشتباه کرده ؛ اما ایشان در چهار پنج کتاب خود ، سه دروغ نقل می کند . اول این که گفته بود : تصحیح کرده ، در حالی که تصحیح نکرده بود . دوم این که ، عبارتی را خودش به آن روایت اضافه کرده .

ایشان تعمد داشت که روایت را از ابن عبد البر نقل کند ، تعمد داشت که تصحیح ابن عبد البر را نقل کند ، تعمد داشت که آن جمله را اضافه کند . هیچ کس غیر از سلفی ها ، این جمله را از ابن عبد البر و تصحیحش را نقل نکرده . این درد آور است و این است که ثابت می کند آقایان دروغگو است و شاگردانش هم این دروغ را تکرار می کنند .

مجری :

بنده فکر می کنم که چون شما برنامه های قبل ما را ندیده اید ،‌ این سؤال برای شما مطرح شده . این یک مورد خاص نیست که بگوییم ممکن است خطایی باشد . ده ها مورد است که ابن تیمیه یا عباراتی را اضافه می کند یا روایاتی را به مصادری که اصلا در آن ها وجود ندارد . اگر یک مورد یا دو مورد بود ، می گفتیم فراموش کرده یا عمدی در کار نبوده .

اما این که دروغ ها در مورد فضائل اهل بیت (علیهم السلام) انجام شده یا این که برای خلفاء فضیلت تراشی کردند ، ظن ما را به یقین تبدیل می کند که حتما عمدی در کار بوده و اتفاقی و تصادفی نبوده .

بیننده : آقای محمدی از رفسنجان ـ شیعه

به نظر من آقای ابن تیمیه قبل از این که کتاب های خود را تألیف کند ، از دست شیعیان و اهل سنت خیلی ناراحت بوده و مورد اذیت و آزار آن ها قرار گرفته . ایشان حتما مشکلی داشته که نسبت آقا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و شیعیان و اهل تسنن را دروغ بافته .

این آقایان حاضر نیستند که تعصب ابوسفیانی خود را کنار گذاشته و این حقیقت را قبول کنند . نکته دوم این که بنده سایتی از این آقایان دیدم که موش می خوردند . جریان این موش خوردن چیست ؟ آن ها فتوا به خوردن موش دادند .اگر امکان دارد توضیحی در این باره بیان کنید .

استاد یزدانی :

بنده مدرک آن را خدمت شما نشان می دهم . کتاب الجامع لاحکام القرآن ، تألیف قرطبی ، جلد ۹ ،‌چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، صفحه ۸۹ از عایشه نقل می کند :

وقالت عائشه فی الفأره : ما هی بحرام وقرأت : قُلْ لَا أَجِدُ فِی مَا أُوحِیَ إِلَیَّ مُحَرَّمًا

نظر عایشه این بود که خوردن موش حرام نیست و در ادامه هم این آیه را می خواند : قُلْ لَا أَجِدُ فِی مَا أُوحِیَ إِلَیَّ مُحَرَّمًا .

قرطبی ، الجامع لاحکام القرآن ، ج ۹ ، چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، ص ۸۹

به این آیه قرآن کریم استناد می کند که هیچ ارتباطی ندارد .

بیننده : آقای آقایی از قزوین ـ شیعه

بنده تقاضا دارم که برنامه های راه و بی راه را که در سایت شبکه قرار می دهید ،‌ در مقابل همه هر برنامه موضوع آن هم نوشته شود تا دسترسی به آن برنامه راحت تر باشد .

نکته دوم این ،‌ در مورد آقای کشتکار که کلیپ های ایشان را نشان دادید ، فکر می کردم انسان ساده ای است . اما متوجه شدم که انسان سفسطه گر و موذی است . ایشان چند روز قبل به زور می خواست بیننده ها را توجیه کند که معاویه مسلمان است . بنده مثالی از ابن اثیر طبری زدم که معاویه اسلام نمی آورد و به این صورت بوده . اما ایشان بحث را کاملا از معاویه به ابوبکر و عمر منحرف کرد .

بنده می توانستم از طریق روایات خودشان ، می توانستم ابوبکر و عمر را زیر سؤال ببرم که در جنگ ها و غزوات چه کار می کردند . اما به خاطر این که برادران اهل سنت ناراحت نشوند ، این کار را نکردم .

نکته سوم در مورد آقای دزد پارچه فروش است که ایشان بنده را وصل نمی کند . ایشان در مورد ابن حجر هیثمی که از علمای بزرگ اهل سنت است و توسل را قبول دارند ، می گفتند که ایشان خس و خاشاک است .

بنده در پاسخ به ایشان می گویم : آقای انصاری ! آیا ابن تیمیه از ائمه اربعه اهل سنت است ؟ آیا مفسر بزرگ قرآن است ؟ که شما ابن حجر را می گفتید ،‌ چون نه از اربعه ائمه است و نه از مفسرین ؛‌ پس از خس و خاشاک است . اگر این طور باشد که ابن تیمیه به خس و خاشاک نزدیک تر است .

آقای انصاری ! مگر ابن بطوطه نگفته بود که ابن تیمیه دیوانه است !! در این باره چه می گویید ؟ یکی از بینندگان هم اشاره کرد که چون شیعیان در زمان ابن تیمیه قدرتمند شده بودند ، ابن تیمیه هم دیوانه شده و این دروغ ها را بیان می کرده . امروز هم همین طور است . چون ما شیعیان حرف مان ، حرف حق است و می توانیم دلائل محکمی بیاوریم ، وهابیت هم به پیروی از ابن تیمیه ، همان دیوانگی و دروغ ها را تکرار می کنند . اگر امکان دارد همین مطلب که ابن بطوطه ابن تیمیه را دیوانه خوانده را نشان دهید .

استاد یزدانی :

این مطلب در کتاب رحله ابن بطوطه ، جلد اول ، در بحث ابن تیمیه می گوید :

وکان بدمشق من کبار الفقهاء الحنابله تقی الدین ابن تیمیه (۲۲۱ ) کبیر الشأن یتکلم فی الفنون الا ان فی عقله شیئا .

در دمشق بزرگانی از فقهای حنبلی از جمله تقی الدین ابن تیمیه بود ؛ اما متأسفانه ایشان ناقص العقل بود .

در صفحه بعد :

در بحث این که خدا از آسمان به زمین می آید . روی منبر پیامبر (صلی الله علیه وآله ) می نشیند و می گوید : خدا از آسمان به زمین می آید ، همان طور که من از این پله ها پایین می آیم .

رحله ابن بطوطه ، ج ۱ ، ص ۳۱۶ و ۳۱۷

شاید ناقص العقل بودن ابن تیمیه ، یکی از دلائل دروغگویی های او باشد . البته ما حسن ظن داریم که شاید ابن تیمیه دروغ نگفته . چون خودش گفته بود که گاهی شیطان در صورت من ظاهر می شود . شاید این کتاب ها را خودش ننوشته و شیطان نوشته . اما این که کدام را قبول کنیم که خودش گفته یا شیطان گفته ، نمی دانیم .

مجری :

به پایان برنامه راه و بی راه رسیدیم ؛ اما سکوت اتباع ابن تیمیه همچنان ادامه داشت .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدار تان .