بخشی دیگر از تهمت های ابن تیمیه به شیعیان ؛ از جمله : شیعیان مسلیمه کذاب را دوست دارند؛ خوردن گوش شتر را حرام می دانند و….

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۲۴ / ۰۳ / ۹۵

مجری :

عرض سلام و احترام خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت دارم . آرزوی قبولی طاعات و عبادت شما عزیزان را از بارگاه الهی خواهانیم . ان شاء الله که ما را در این ماه پر خیر و برکت ، از دعای خیرتان فراموش نکنید . امشب هم با برنامه ای دیگر از سری برنامه های راه و بی راه ، با کارشناسی استاد ارجمند حضرت حجت الاسلام و المسلمین یزدانی ، مهمان منازل شما خواهیم بود .

استاد یزدانی :

بنده هم خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت همه بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت عرض سلام و ادب دارم . امیدوارم که طاعات و عبادات همه شما مورد قبول بارگاه الهی قرار بگیرد .

مجری :

دهمین برنامه ای است که به دروغ های ابن تیمیه خواهیم پرداخت . بیش از چهل دروغ از دروغ های بی شمار ابن تیمیه را مطرح کردیم . امشب قصد داریم که این دروغ ها را که از کتاب های ابن تیمیه چه دروغ هایی که به شیعه نسبت داده بود و چه دروغ هایی که به مصادر اهل سنت نسبت داده بودند و هم چنین دروغ هایی در مورد فضائل خلفاء و انکار فضائل اهل بیت (علیهم السلام) داشت را به پنجاه برسانیم .

استاد یزدانی :

۱ . شیعیان مسیلمه کذاب را دوست دارند .

یکی دیگر از دروغ های ابن تیمیه ، باز هم در کتاب منهاج السنۀ ، جلد ۳ ، با تحقیق دکتر رشاد سالم ، صفحه ۴۵۶ است که می گوید :

نعم وأشهر الناس بالرده خصوم أبی بکر الصدیق رضی الله عنه وأتباعه کمسیلمه الکذاب وأتباعه وغیرهم وهؤلاء تتولاهم الرافضه کما ذکر ذلک غیر واحد من شیوخهم مثل هذا الإمامی وغیره ویقولون إنهم کانوا على الحق وأن الصدیق قاتلهم بغیر حق …

از مشهورترین کسانی که به ارتداد متهم شدند ، دشمنان ابوبکر و پیروان آن ها هستند . مثل مسیلمه کذاب و پیروانش . اما این افراد یعنی مسلیمه کذاب و پیروانش را ، شیعیان دوست دارند . همان طوری که بسیاری از شیوخ شیعه آن را نقل کردند . مثل علامه حلی (رضوان الله تعالی علیه ) و دیگران . شیعیان گفته اند که مسیلمه کذاب بر حق است و ابوبکر بر خلاف حق با آن ها جنگیده .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۳ ، ص ۴۵۶

انصافا انسان از دروغی به این بزرگی و واضحی تعجب می کند . شما یک کلمه از علامه حلی (ره) پیدا کنید که از مسیلمه کذاب تعریف کرده باشد . شکی در این نیست که همه مسلمان ها بر مرتد بودن مسیلمه کذاب اعتقاد دارند ؛‌ چون پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) با او جنگیده . گذشته از این که ابوبکر هم با او جنگیده یا نجنگیده و به چه علتی با او جنگیده . آیا واقعا ابوبکر دلش برای اسلام سوخته ؟ نمی خواهیم وارد مسائل جنگ رده شویم و ان شاء الله در جای دیگری آن را بحث می کنیم .

اما پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) با مسیلمه کذاب جنگیده و او را معرفی کرده و تمام مسلمانان بر دروغگو بودن او و این که او ادعای نبوت کرد ،‌ اتفاق نظر دارند . ولی این آقا می گوید : شیعیان ،‌ مسیلمه کذاب را دوست دارد .

در تمام کتاب های شیعه در طول تاریخ در هر موضوعی، پیدا کنید که شیعه از مسیلمه کذاب تعریف کرده باشد . البته ما مالک بن نویره را دوست داریم ؛ چون ایشان مرتد نشده بود و می گفت من مسلمان هستم . نماز می خواند ، زکات می داد ؛ اما به ابوبکر زکات نمی داد . ما او را دوست داریم و می دانیم که شهید شده و می دانیم که به همسرش تجاوز شده . اما در مورد مسلیمه کذاب هیچ شیعه ای چنین حرفی را در موردش نگفته و این از دروغ های بزرگ ابن تیمیه است .

مجری :

این هم یک دروغ واضح از دروغ های بی شمار ابن تیمیه بود . کلیپ اول برنامه امشب از همان تماس هاش شما عزیزان با شبکه های وهابی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۱ ) :

بیننده : رضا از بهبهان

سلام علیکم . آقای هاشمی ! از شما سؤالی داشتم . چرا شخص ابن تیمیه حرانی ، زمانی که به فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می رسد ، می گوید : این ها دروغ است ، اما وقتی به ابوبکر می رسد . می گوید : این فضائل در صحیحین آمده . مثلا در کتاب منهاج السنۀ النبویه ، جلد ۷ ، صفحه ۳۹۱ می گوید :

کذلک قوله هو ولی کل مؤمن بعدی کذب على رسول الله صلى الله علیه و سلم ، این در حالی است که آقای ذهبی در کتاب سیر اعلام النبلاء ، جلد ۸ ، صفحه ۱۹۹ می گوید :

فأقبل علیه رسول الله ص یعرف الغضب فی وجهه فقال ما تریدون من علی ثلاث مرات إن علیا منی وأنا منه وهو ولی کل مؤمن من بعدی تابعه

کارشناس وهابی :

لطفا صدا را ببندید ، لطفا صدا را ببندید !!!

مجری :

این هم عکس العلم آقای عقیل بی عقل که در آخر بحث را به انحراف بردند و پاسخی در مورد دروغگویی ابن تیمیه ندادند که چرا می گوید قضیه کذب است . در صورتی علمای سلفی و وهابی اعتبار این روایت را قبول کردند .

استاد یزدانی :

این مطلبی که دوست عزیزمان بیان کردند ، در کتاب منهاج السنۀ ، جلد ۷ ، صفحه ۳۹۱ می گوید:

کذلک قوله هو ولی کل مؤمن بعدی کذب على رسول الله صلى الله علیه و سلم

این که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) گفته باشند که علی بن ابیطالب (علیه السلام) ولی هر مؤمنی بعد از من است ، دروغ بر پیامبر (صلی الله علیه وآله ) است .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۷ ، ص ۳۹۱

در حالی که آقای البانی وهابی در کتاب سلسله الاحادیث الصحیحیۀ ، جلد ۵ ، صفحه ۲۶۳ این روایت را بیان می کند :

ان رسول الله ص قال لعلی : انت ولی کل مؤمن بعدی .

اخرجه احمد ( ۱ /۳۳۰ ) ومن طریقه الحاکم (۳ / ۱۳۲ ، ۱۳۳ ) وقال : صحیح الاسناد وواقفه الذهبی وهو کما قالا .

فمن العجیب حقا ان یتجرا شیخ الاسلام ابن تیمیه علی انکار هذا الحدیث وتکذیبه فی منهاج السنه (۴ / ۱۰۴ ) کما فعل بالحدیث المتقدم هناک ….

هذا کله من بیان شیخ الاسلام وهو قوی متین کما تری ، فلا ادری بعد ذلک وجه تکذیبه الحدیث الا تسرع والمبالغه فی الرد علی الشیعه .

این روایت را احمد بن حنبل و حاکم نقل کرده . حاکم گفته این روایت صحیح الاسناد است و ذهبی هم سند را صحیح می داند و من (البانی ) نظر هر دو را قبول دارم .

در ادامه به ابن تیمیه حمله می کند و می گوید :

عجیب است که ابن تیمیه به خودش جرأت داده و این روایت را تضعیف و انکار کرده و آن را در منهاج السنه تکذیب کرده …..

من دلیلی نمی بینم که ابن تیمیه روایتی که سند آن کاملا صحیح است را تکذیب کرده و فقط می توان انگیزه آن را عجله و مبالغه در مقابله کردن با شیعه باشد .

البانی ، سلسله الاحادیث الصحیحۀ ، ج ۵ ، ص ۲۶۳

علاوه بر این حاکم ، ذهبی ، شعیب الارنؤوط ، احمد شاکر و تمام محققین وهابی و سنی این روایت را تصحیح کردند . اما ابن تیمیه به خاطر این که فضیلت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است ،‌ آن را تضعیف کرده . چون ولایت مطلق امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را ثابت می کند ، ابن تیمیه باید آن را تضعیف کند .

۲ . شیعیان خوردن گوشت شتر را حرام می دانند

دروغ دوم ابن تیمیه ، باز هم در منهاج السنۀ ، جلد ۴ ، صفحه ۱۳۸ می گوید :

وحتى أن فیهم من حرم لحم الجمل لأن عائشه قاتلت على جمل فخالفوا کتاب الله وسنه رسوله صلى اله علیه وسلم وإجماع الصحابه والقرابه لأمر لا یناسب ذلک فإن ذلک الجمل الذی رکبته عائشه رضی الله عنها مات ولو فرض أنه حی فرکوب الکفار على الجمال لا یوجب تحریمها ….

شیعه اعتقادات و تعصبات بد و عجیبی دارند . این تعصبات به جایی رسیده که بعضی از شیعیان گوشت شتر را حرام می دانند . چون عایشه سوار بر شتر ، جنگیده است . شیعیان که گوشت شتر نمی خورند ، با کتاب خدا و سنت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و اجماع صحابه ، مخالفت کردند . آن شتری که عایشه بر آن سوار بود ، مرده . ( هر شتری که شتر عایشه نیست . ) اگر زنده هم بود ، خوردن گوشت شتر اشکالی نداشت .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۴ ، ص ۱۳۸

در ادامه هم حرف های عجیب و غریب دیگر هم می زند و دروغ به این بزرگی را بیان می کند . شما کدام شیعه را در طول تاریخ دیده اید که گفته باشد : گوشت شتر حرام است و این استدلال را بیان کرده باشد . اتفاقا ما گوشت شتر را دوست داریم . اما متأسفانه به راحتی پیدا نمی شود .

مجری :

این هم دروغ جالب دیگری بود که به قدری واضح و ملموس است که نیازی به توضیح ندارد . کلیپ بعدی هم مربوط به تماس دیگری از بینندگان عزیز با یکی از شبکه های وهابی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۲ ) :

بیننده : محمد از مازندران

سلام علیکم . استاد خدمتی ! از محضر شما سؤال و پیشنهادی داشتم . بنده کم کم در حال هدایت شدن به سوی حق هستم و از شرک دور می شوم . از همه هدایت یافتگان هم می خواهم که این دروغ های ابن تیمیه …..

خدمتی :

آقا محمد از مازندران ، خودش گفته که گمراه است و کم کم هدایت می شوم . این ها خودشان می دانند که گمراه هستند . می گوید : چرا ابن تیمیه این کار و آن کار را کرده .

منهاج ابن تیمیه را بخوانید . بنویسید منهاج السنۀ شیخ الاسلام ابن تیمیه که آن اشتباهاتی را که آقایان صفوی دارند ، یکی یکی ردیف کرده و می نویسد و باعث هدایت شما می شود .

بیننده : آقای احمدی از اصفهان

سلام استاد ! خسته نباشید . من می خواستم بدانم ما که روزه می گیریم ، می توانیم دروغ های ابن تیمیه ….

خدمتی :

احمدی از اصفهان می خواستند از شیخ الاسلام ابن تیمیه صحبت کنند که اتاق فرمانی ها ایشان را شناختند . خیلی خوب است ، هر چه این ها بیایند ، بطلان عقیده آن ها برای همه ظاهر می شود . این ها راهی غیر از اذیت کردن و وقت گرفتن یا فحش دادن و پرخاش کردن ندارند و اصلا رمضان و روزه برای آن ها مهم نیست .

بیننده : احمدی از ایران

اگر کسی با زبان روزه به پیامبر (صلی الله علیه وآله) دروغ و تهمت بزند ، مثل ابن تیمیه …..

خدمتی :

آقای احمدی ! هنوز اثر چوب ابن تیمیه در بدنشان وجود دارد .

بیننده : احسان از کرمان

جناب استاد خدمتی خسته نباشید . سؤالی در مورد ابن تیمیه داشتم …

خدمتی :

از بس ابن تیمیه را بد گفتید ، اگر بخواهید راست بگویید ، صدایتان را قطع می کنند . آقای احسان یا کسان دیگر در اتاق فرمان قطع می شوید . برای این که افراد مزاحم زیاد هستند . اگر شما بخواهید سؤالی داشته باشید و مغرض نباشید ، باز هم صدایتان قطع می شود و این به خاطر مزاحمت آقایان صفوی است .

مجری :

این هم خود آقای خدمتی بود که گفتند : اگر کسی سؤال کند ، چه از روی غرض سؤال کند و چه از روی غرض نباشد ، ما قطع می کنیم .

استاد یزدانی ! ما در برنامه های قبل هم گفتیم که کار به جایی خواهد رسید که بردن اسم ابن تیمیه هم در شبکه های وهابی ممنوع می شود . دقیقا هم به واقعیت پیوست . اسم ابن تیمیه که در تماس ها بیان می شود ، قطع می کنند . کاری هم ندارند که تماس گیرنده سؤالی در مورد ابن تیمیه دارد یا این که قصد مطرح کردن دروغ های ایشان را دارد .

آقای خدمتی ! کار از نوشتن نام کتاب منهاج السنۀ گذشته و ما دروغ های ابن تیمیه را از این کتاب مطرح کردیم و تا به حال هم هیچ پاسخی از جانب شما دریافت نکردیم .

استاد یزدانی :

۳ . نماز مغرب را به تأخیر می اندازند

سومین دروغی که امشب نقل می کنیم ، باز هم از کتاب منهاج السنۀ ، جلد ۳ ، صفحه ۴۱۸ می گوید :

الثانی أن یقال الرافضه یوجد فیهم من المسائل ما لا یقوله مسلم یعرف دین الإسلام منها ما یتفقون علیه ومنها ما یقوله بعضهم مثل ترک الجمعه والجماعه فیعطلون المساجد التی أمر ….

ومنها تأخیر صلاه المغرب مضاهاه للیهود ….

دلیل دوم در پاسخ به یکی از استدلال های علامه حلی (ره) می گوید : رافضه عقایدی دارد که هیچ مسلمانی که دین اسلام را بشناسد ، آن عقاید را ندارد . از جمله این که شیعه نماز جمعه و نماز جماعت نمی خواند . مساجد را تعطیل کرده …

یکی دیگر از کار های شیعه این است که نماز مغرب را به تأخیر می اندازند تا شبیه یهودی ها شوند.

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ،‌ ج ۳ ، ص ۴۱۸

این چه دروغ بزرگی است که ابن تیمیه مطرح می کند !!!! شیعیان نماز مغربشان را همان اول وقت مغرب می خوانند و نمازشان را به تأخیر نمی اندازند .

۴ . شروع و اتمام روزه قبل از دیدن هلال ماه

دروغ بعدی در همان جلد از منهاج السنۀ ، در همان صفحه می گوید :

ومثل صوم بعضهم بالعدد لا بالهلال یصومون قبل الهلال ویفطرون قبله ….

شیعیان روزه را با عدد می گیرند نه با هلال ماه .

یعنی سی روز را کامل می کنند و کاری ندارند که ماه دیده می شود یا نمی شود .

این ها قبل از این که ماه را ببینند ، شروع به روزه می کنند و قبل از این که ماه را ببینند ، عیدشان را اعلام کرده و افطار می کنند .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۳ ، ص ۴۱۸

این دقیقا وضعیت امروزی عربستان سعودی و تمام اهل سنت دنیا است . چون عربستان یک روز زودتر ماه رمضان را شروع می کنند و کاری ندارند که ماه دیده می شود یا نمی شود . یعنی عید ده سال آینده آن ها هم مشخص است . اگر ده سال آینده هم به تقویم آن ها نگاه کنیم روز اول ماه رمضان و روز عید آن ها مشخص است . همه سنی های دنیا با عربستان سعودی افطار میکنند ؛ چون اعتقادی به هلال ماه ندارند ؛ اما شیعه تا هلال ماه دیده نشود ، روزه نمی گیرند .

صم للرؤیه وافطر للرؤیه

بنده این مطلب را از منابع شیعه نشان می دهم . بنده این مطلب را جستجو زده و در صدها کتاب از کتاب های شیعه این روایت نقل شده :

عن ابی عبد الله علیه السلام قال :صم للرؤیه وافطر للرؤیه

هر وقت ماه را دیدید ، روزه بگیرید و هر وقت ماه را دیدید ، افطار کنید .

این اجماع تمام شیعه در طول تاریخ است ؛‌ اما ابن تیمیه می گوید : شیعه به هلال ماه کاری ندارد که دیده می شود یا نمی شود !!! این هم یکی از دروغ های واضح ابن تیمیه بود که نیازی به تحلیل بیشتر ندارد .

مجری :

این هم دروغ واضحی بود که مناسبت این ایام هم هست . نظر شیعه را دیدید و عجیب است که این مطلب در مورد مخالفین شیعه صدق می کند . کلیپ بعدی هم از تماس شما بینندگان عزیز با شبکه های وهابی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۳ ) :

مجری :

اولین تماس ما ، آقای رضا از اصفهان است .

بیننده : رضا از اصفهان

سلام خسته نباشید . بنده دو سؤال داشتم . یکی در مورد نماز تراویح است که در کتب اهل سنت ، جناب عمر بدعت دانسته و چندین بار قید شده . در این باره توضیحی بدهند .

دومی در مورد نامه آقای ذهبی ، یکی از علمای بزرگ اهل سنت ،‌ به ابن تیمیه کذاب و دروغگو می نویسد .

مجری :

آقا رضا ! شما سه شب است که تماس می گیرید . نماز تراویح هم بنده حدس می زنم برای رد گم کنی بود . مطلب اصلی شما ابن تیمیه بود که شما مدعی هستید ابن تیمیه گفته شیعه ها نماز نمی خوانند و یک سری دروغ هایی که می گویید . واقعا برای شما متأسف هستم که در ماه مبارک رمضان هم دست از این کار ها بر نمی دارید .

کارشناس وهابی :

اجازه بدهید که بنده پاسخ ایشان را بدهم . این ها جای درستی آمده و جواب آن ها پیش من است. آقای محترم و همه بینندگان که یک گروه هستید و حرف از ابن تیمیه می زنید ،‌ما به ابن تیمیه کاری نداریم ؛ اما الان که گفتید ،‌ یک چیزی را بدانید . آقا ابن تیمیه دروغ نگفته ، شیعه نماز جماعت می خواند ولی اگر گفته نمی خواند ، باز هم دروغ نگفته . بگذارید جواب ایشان را بدهم .

زنان شیعه عده نگه می دارند ؛ اما اگر ابن تیمیه گفته عده نگه نمی دارند ، دروغ نگفته . می گویید : ابن تیمیه گفته شیعه به قیامت اعتقاد ندارد ، شما می گویید دروغ است . به خدا قسم دروغ نگفته . شما در عین حالی که به قیامت عقیده دارید ، عزیز من ! برادر من ! ما که شیعه بودیم ، می گفتیم اللهم صل علی محمد و علی آل محمد ، الان شما عجل فرجهم را از کجا آورده اید ؟ اگر فردا کسی گفت که این ها وعجل فرجهم نمی گویند ، دروغ است . شما اگر جوان باشید ، فکر می کنید که این در خون و پوست شما بوده . حال اگر ابن تیمیه در کتابش بنویسد ، منظورش شیعه های ایران نیست ، منظورش شیعه های آن دروه است . بگذارید متوجه شوند ؛ چون به شبکه ها زنگ می زنند و کسی هم نیست که به این ها بگوید منظور ابن تیمیه چه بوده ؟ خوب جایی آمدند ، بیچاره ها رسوا شدند .

مجری :

آقای سجودی ! این مطلبی هم که می گویند ، ابن تیمیه نقل قول می کند که من از فلان کس شنیدم که در کوفه عده ای بودند که نماز جماعت نمی خواندند . یعنی این حرف ابن تیمیه نیست و فقط نقل قول می کند ، نه این که بگوییم خودش هم این نظر را داشته . شاید در آن زمان ، در آن منطقه کسانی بودند که نماز جماعت نمی خواندند .

کارشناس وهابی :

اگر من به شما بگویم که شیعه عجل فرجهم نمی گوید ، دروغگو هستم . ولکن ما یک بار هم در عمرمان هزار بار صلوات گفتیم ، یک بار هم نگفتیم . مذهبی که همیشه در حال تغییر است ، من چه کار کنم .

این یک نکته است که من نمی فهمم که همه آن ها جمع شدند ، ما با ابن تیمیه کار داریم . اگر بد است یا خوب است به خودش مربوط است ؛ اما نمی فهمم چرا این قدر به شبکه ها زنگ می زنند .

مرزوقی ، کارشناس وهابی :

اشخاص مطرح نیستند . شما دلیل ایشان را بیاورید و درباره دلیلشان صحبت کنید . ابن تیمیه چه گفته و در مورد چه چیز صحبت کرده . ما به شخصیت ایشان کاری نداریم .

کارشناس وهابی :

بنده دو تا از کتاب های ایشان را هم نخواندم ،‌ فقط یک کتابش را خواندم .

بیننده :

سلام علیکم خسته نباشید . بنده از آقای سجودی دو سؤال داشتم . آیا ابن تیمیه روزه می گرفتند . دوم این که ، یک کتاب در مورد دروغ های ابن تیمیه معرفی کنید .

کارشناس وهابی :

خواهر محترم ! شما که در حوزه تشریف دارید ، اول از آن ها بپرسید که مشکل شما چیست ؟ به شما عرض کردم بعد از رمضان تشریف بیاورید .برنامه ما را خراب نکنید و از خدا بترسید . تشریف بیاورید و پانصد مرتبه از ابن تیمیه سؤال کنید ، بنده هم جواب شما را می دهم . الان که گفتم شیعه در طول تاریخ این طور بوده ، آتش گرفتند . آقا ! شیعه دوازده امامی مطرح نبوده .

بیننده : مصطفی از ایران

سلام علیکم و رحمت الله . بنده خدمت استاد سجودی سلام و عرض احترام ویژه دارم . خوشحال هستیم که بعد از مدت ها شما را زیارت می کنیم . جناب استاد سجودی عزیز ! بنده خدمت شما عرض کنم ،‌ ما می ترسیم مثل شبکه کلمه که شما را اخراج کرد ، شبکه نور هم شما را بیرون بیاندازد و ما نتوانیم با شما تماس بگیریم . الان اگر می شود شبهه ما را پاسخ بدهید که چرا ابن تیمیه این همه دروغ می گوید؟

کارشناس وهابی :

آقا کریم ! من باید با شما بحث کنم . یا باید جلوی این ها را بگیرید یا این که اگر نمی گیرید ، اجازه دهید که ما پاسخ این ها را بدهیم .

مجری :

آقای سجودی ! هدف این ها همین است که در این ماه مبارک رمضان برنامه را خراب کنند . بینندگان عزیز ! خودتان قضاوت کنید و من هیچ چیز نمی گویم . فقط همین را می گویم که این ها دشمن قرآن هستند و در ماه مبارک رمضان ، ماه نزول قرآن ، این ها دشمن کلام الله هستند . مردم ! این ها نمی خواهند که قرآن به گوش شما برسد .

ابن تیمیه هر کسی که بوده یا نبوده ، به ما ارتباطی ندارد . ما می خواهیم در مورد قرآن حرف بزنیم

کارشناس وهابی :

ما به ابن تیمیه ، حضرت هم نمی گوییم و ابن تیمیه خالی می گوییم . ابن تیمیه یکی از علمای ما بوده . آدم خلی خوبی هم بوده .

مجری :

این تماس ها خیلی جالب بود . بیننده های عزیز به این افرادی که در آن استدیو با دکور جالب نشسته بودند ،‌ امان نمی دادند . جالب است که آقای سجودی می گفت : این ها آتش گرفتند . ما واقعا نمی دانیم که در این وسط چه کسی از دروغ های ابن تیمیه آتش گرفته و فشار آمده .

استاد یزدانی ! آقای سجودی استدلال هایی بیان کردند که بسیار مضحک و خنده دار بود . گفتند که شیعه وعجل فرجهم می گوید . اگر ما بگوییم شیعه نمی گوید ، این هم دروغ محسوب می شود . در ادامه هم گفت : منظور ابن تیمیه ، شیعه های ایران نبوده ، شیعه های همان دروه بوده .

بنده متوجه نشدم که این مطلب چه ارتباطی با دروغ های ابن تیمیه داشت ؟

استاد یزدانی :

شما یک شیعه را در طول تاریخ پیدا کنید که چنین اعتقادی داشته باشد . علامه حلی (ره) نماد شیعه در عصر ابن تیمیه بود . شما در کتاب های علامه حلی (ره) پیدا کنید که نوشته باشد : زن شیعه نباید عده نگه دارد . یا این که شیعه نباید نماز جماعت و نماز جمعه بخواند .

پیدا کنید و به ما نشان دهید . فرض کنید که همه این حرف ها درست باشد ، با این مطالبی که از صحیح بخاری و صحیح مسلم بیان می کند و اصلا در آن ها وجود ندارد ، چه کار می کند ؟ شما جواب این ها را بدهید . شاید صحیح بخاری و صحیح مسلم آن زمان را می گفته و الان آن مطالب در صحیح بخاری و صحیح مسلم این زمان نیست . این که ضایعه بزرگتری برای مخالفان شیعه است که صحیح بخاری و صحیح مسلم را اصح الکتب بعد کتاب الله می دانند .

 ۵ . شیعیان خدا را خالق هر چیزی نمی دانند

باز هم ابن تیمیه دروغ دیگری را در همین کتاب منهاج السنۀ ، جلد اول ، صفحه ۹۹ بیان می کند و می گوید :

أن یقال أصول الدین عن الإمامیه أربعه التوحید والعدل والنبوه والإمامه فالإمامه هی آخر المراتب والتوحید والعدل والنبوه قبل ذلک وهم یدخلون فی التوحید نفى الصفات والقول بأن القرآن مخلوق وأن الله لا یرى فی الآخره ویدخلون فی العدل التکذیب بالقدر وأن الله لا یقدر أن یهدى من یشاء ولا یقدر أن یضل من یشاء وأنه قد یشاء مالا یکون ویکون مالا یشاء وغیر ذلک فلا یقولون إنه خالق کل شیء ولا إنه على کل شیء قدیر ولا إنه ما شاء کان ومالم یشأ لم یکن …

اصول دین نزد شیعه چهار تا است : توحید ، عدل ، نبوت و امامت .

قبلا این را مطرح کردیم و گفتیم که اصول دین در نزد شیعه پنج تا است . توحید ، عدل ، نبوت ، امامت و معاد . اما ایشان معاد را نمی آورد و می گوید : شیعه اعتقادی به معاد ندارد .

همچنین می گوید : شیعه اعتقاد دارد که خداوند نمی تواند کسی را هدایت کند و نمی تواند کسی را گمراه کند .

در ادامه می گوید : شیعیان نمی گویند : خداوند خالق همه چیز است و معتقد نیست که خداوند بر هر چیزی قادر و توانا است . هم چنین معتقد نیست که خداوند هر چه را بخواهد ، انجام می دهد و هر چه را نخواهد انجام نمی دهد .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ،‌ ج ۱ ، ص ۹۹

در این جا خدای خود را تصور کرده ، خدایی که بچه سال است ، ریش ندارد . این خدا را با خدای شیعه تطبیق می دهد . کدام شیعه در طول تاریخ گفته : خالق هر چیز خدا نیست !!!!

ما حتی خالق قرآن را هم خدا می دانیم ، بر عکس تمام مذاهب شما که می گویید : در کنار خداوند قرآن هم ازلی است و خالق ندارد ، در حالی که ما می گوییم : قرآن هم کلام و فعل خداوند است و خداوند آن را خلق کرده . ما چیزی در این عالم نمی بینیم که مخلوق خداوند نباشد . اما ابن تیمیه غیر از این دروغ ها چه بگوید و چه استدلالی بیاورد تا شیعه را محکوم کند ؟

مجری :

کلیپ بعدی هم مرتبط به همین برنامه ای است که آقای سجودی هم در آن حضور داشتند .

کلیپ ۴ ) :

بیننده : رضا احمد از ایران

سلام علیکم . من می خواستم نکته ای را خدمت برادرم آقای سجودی عرض کنم . این که ما فرض کنیم طبق گفته آقای سجودی ، گروهی از شیعیان بودند که آن کار را انجام داده باشند ؛ اما ابن تیمیه چیزهایی در رد فضائل اهل بیت (علیهم السلام) می گوید که همه آن ها دروغ هستند و در مورد ابوبکر و عمر ، احادیثی به صحیحین می بندد که دروغ است . پاسخ شما به این ها چیست ؟ این ها که مذهب شیعه نیست . مثلا در مورد حدیث طیر .

کارشناس وهابی :

حرف شما تمام شد ؟ ما قبول می کنیم که ابن تیمیه دروغ گفته . ما اصلا حدیث طیر را قبول نداریم ؛ چون حدیث صحیح نیست . فرض کنیم که حرف شما درست است . شما حرف دیگری هم دارید؟

بیننده :

چرا ابن تیمیه دروغ می گوید و گفته که هیچ کس این روایت را نقل نکرده ؟

کارشناس وهابی :

هر زمان که ما مالک بهشت و جهنم شدیم ، علت را از او می پرسیم !!! فقط یک نکته می ماند ، عزیز من ! پس شما قبول کردید که شیعه ،‌ مذهبی است که هر روز تغییر می کند . مثل جزایری که علی را الله دانسته . شما می دانید که برائت از مشرکین یکی از ارکان دین شما است ،‌ در حالی که اصلا نبوده . پس این را قبول می کنید که شیعه تغییر می کند . ابن تیمیه در دوره خودش شیعه را دیده بود . اما اگر ابن تیمیه یک اشتباهی کرده باشد ، همه اشتباه کردند . این که مشکلی ندارد . خود حضرت عمر بلند شده و گفته مهریه را اینقدر کنید ، یکی گفته : این اشتباه است . حضرت علی گفته : فلان را بسوزانید ، یکی بلند شده و گفته این اشتباه است . ابن تیمیه در مقابل علی و عمر چه کسی است که اشتباه نکند ؟

حال مشکل شما چیست که برنامه ما را به هم می ریزید ؟ ما که به ابن تیمیه کاری نداریم ، ما سؤال قرآن کردیم . صحبت از سنت می کنیم مشکل شما چیست که برنامه را خراب می کنید ؟

بیننده :

مشکل این است که چرا در میان امت اسلامی یک شخص دروغگو را تا این حد بزرگ کردید ؟

کارشناس وهابی :

بینندگان عزیز ! توجه کردید که نمی خواهند پاسخ ما را بدهند . ما گفتیم چرا این جا حرف از ابن تیمیه را پیش می کشید ؟ برای این که می خواهد پرازیت بیاندازد . همان آیه قرآن که می فرماید : در قرآن چه کنید !!!!! که مردم قرآن گوش نکنند .

بیننده : مسعود نخعی از قم

سلام علیکم . بنده نمی خواهم در مورد ابن تیمیه صحبت کنم . ولی آقای سجودی مطلبی گفتند که بنده پاسخ ایشان را می دهم . ایشان می گویند : ابن تیمیه ، شیعه ای را گفته که چنین و چنان کرده .

آقای سجودی ! شما در یک برنامه علمی صحبت می کنید . آیا نباید ابن تیمیه از منابع شیعه که قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه و اجماع فقهای شیعه است ، نقل قول می کرد ؟

کارشناس وهابی :

بنده خدمت شما عرض می کنم که شیعه دوازده امامی که به حساب نمی آمدند . فاطمی ها که شیعیان شش امامی بودند ، حکومت می کردند . اصولا شیعه دوازده امامی تازه پیدا شده ، همان زمانی که صفوی ها آمدند نه در زمان ابن تیمیه . آن زمان شیعه دوازده امامی اصلا مطرح نبود . یک گروهی مثل گروه نصیری ها بودند . تازه نصیری ها هم الان مطرح هستند . اصلا هیچ کس این ها را جزء آدم حساب نمی کردند . زیدی ها و شش امامی ها بودند ، حال چه می گفتند که ضد این ها حرف می زدند . یک شخصی مثل علامه حلی بوده که کوشش می کرده خود را به مغول ها برساند که یک کتاب در جواب او نوشته ؛ اما شیعه های مطرح مثل ناصر خسرو از شیعه های شش امامی بودند که سه سال خلافت درست کردند . شما که انسان تاریخ دار هستید ،‌ چرا آن را مطرح می کنید ؟ امیدوارم که متوجه شده باشید .

بیننده :

اگر بخواهم متوجه شوم ،‌ کار به درازا می کشد . من مجبور هستم پاسخ شما را بدهم . آیا شما ابن تیمیه ……

مجری :

آقای نخعی ! چون بحث ما یک بحث قرآنی است و قرار هم بر این شد که در مورد ابن تیمیه حرف نزنیم !!!!

مجری :

پس قرار شده که در مورد ابن تیمیه صحبت نکنید . این هم به سیاست های شبکه های وهابی اضافه شده که صحبت در مورد ابن تیمیه ممنوع است . ایشان استدلال جالبی آوردند که اگر ما مالک بهشت و جهنم شدیم ، در مورد دروغ های ابن تیمیه توضیح می دهیم .یا این که به آن بیننده نسبت دروغ دادند که شما قبول کردید شیعه در طول زمان تغییر پیدا می کند که آن بیننده نه آن مسأله را قبول کرد و نه به آن اقرار کرده بود .

گفتند به ابن تیمیه کاری نداریم ، یعنی کسی که دائما می گفتند : شیخ الاسلام ، امام رضوان الله علیه ، کارشان به جایی رسیده که می گویند : ما به ابن تیمیه کاری نداریم .

در ادامه ادعای جالب و عجیبی کردند که شیه امامیه و دوازده امامی تازه پیدا شده و در آن زمان نبوده . ما نمی دانیم که ابن تیمیه وقتی در جاهای مختلف به شیعه دوازده امامی اشاره کرده و خود علامه حلی (ره) خود شیعه دوازده امامی بوده ، منظورشان چه بوده ؟ شاید ابن تیمیه دچار توهم شده باشد که این کارشناس باید پاسخ دهند .

استاد یزدانی :

احتمالا آقای ابن تیمیه هم مثل آقای سجودی چیزی خورده بوده ؛ چون قبلا می گفتند گاها چیز هایی می خورند و مست می شوند و هرچه به ذهنشان می آید ، بیان می کنند .

۶ . ظهور حضرت مهدی از سرداب سامرا

یکی دیگر از دروغ های ابن تیمیه که بسیار مشهور است و تقریبا همه مخالفان شیعه در برابر منطق قوی شیعه ، حرفی برای گفتن ندارند ، بحث مهدویت است این دروغ را مطرح کردند و ابن تیمیه بیشتر از هر کس دیگری به این مطلب پر و بال داده .

منهاج السنۀ ، جلد اول ، صفحه ۴۴ می گوید :

ومن حماقتهم أیضا أنهم یجعلون للمنتظر عده مشاهد ینتظرونه فیها کالسرادب الذی بسامرا الذی یزعمون أنه غاب فیه ومشاهد أخر وقد یقیمون هناک دابه إما بغله وإما فرسا وإما غیر ذلک لیرکبها إذا خرج ویقیمون هناک إما فی طرفی النهار وإما فی أوقات أخر من ینادی علیه بالخروج یا مولانا أخرج یا مولانا أخرج ویشهرون السلاح ولا أحد هناک یقاتلهم وفیهم من یقول فی أوقات الصلاه دائما لا یصلى خشیه أن یخرج وهو فی الصلاه فیشتغل بها عن خروجه وخدمته وهم فی أماکن بعیده عن مشهده کمدینه النبی ص إما فی العشر الأواخر من شهر رمضان وإما فی خیر ذلک یتوجهون إلى المشرق وینادونه بأصوات عالیه یطلبون خروجه .

از حماقت های شیعه این است که جاهایی را برای منتظر بودن حضرت مهدی (علیه السلام ) قرار دارند . مثل سردابی که در سامراء است که شیعیان خیال می کنند ، امام زمان (علیه السلام) در آن جا غائب شده .

در مقابل این سرداب شیعیان ، چهار پایی را مثل قاطر یا اسب می بندند که وقتی حضرت مهدی (علیه السلام) خروج کرد ، آن ها هم خروج کنند . آن ها اول صبح یا در اواخر روز در مقابل سرداب می ایستند و فریاد می زنند : یا مولانا اخرج ، ای مولای ما خروج کن !

در آن جا سلاحشان را بیرون می کشند . در حالی که هیچ کس نیست که با آن ها بجنگند . بعضی از آن ها نمازشان را نمی خوانند و منتظر می مانند . چون می ترسند که اگر نماز بخوانند ، حضرت مهدی (علیه السلام ) ظهور کنند و نتواند ایشان را همراهی کنم .

در صفحه بعد هم مطالبی می گوید :

که شیعیان فریاد می زنند که حضرت مهدی (علیه السلام ) خروج کند .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۱ ، ص ۴۴

این از دروغ های بسیار معروف و مشهوری بود که همه مخالفان شیعه طرح می کنند . در معجم البلدان خیلی خلاصه مطرح شد و بعد از آن ابن تیمیه و ابن کثیر و ابن قیم و ابن خلدون به این دروغ شاخ و برگ دادند. شما در کدام یک از کتاب های شیعه می توانید مستندی پیدا کنید که حضرت مهدی (علیه السلام) از سرداب خروج می کند ؟ یک مستند به ما نشان دهید .

مرحوم علامه امینی (ره) به این شبهه پاسخ مفصل دادند . آیت الله صافی در کتاب منتخب الاثر خودشان به این قضیه پرداخته و جواب دادند . شما یک مستند از کتاب های شیعه پیدا کنید که حضرت مهدی (علیه السلام) از سرداب خروج می کند ، در حالی که تمام شیعه اجماع دارند که حضرت مهدی (علیه السلام ) تکیه به دیوار کعبه زده و فریاد می زنند : انا المهدی ، در آن جا اعلام خروج می کنند و تمام شیعه منتظر خروج حضرت از مکه هستند نه از سرداب .

خروج از سرداب را چه کسی گفته و کدام شیعه ای چنین مطلبی را پذیرفته و در کدام یک از کتاب های شیعه می توانید پیدا کنید . این هم یکی از دروغ هایی است که ابن تیمیه گفته و بیشتر از این فرصت نیست که توضیح دهیم ، وگرنه مستندات شیعه را که حضرت مهدی (علیه السلام) از مکه خروج می کند را نشان می دادم .

مجری :

این هم یکی دیگر از دروغ های ابن تیمیه بود که وهابی ها امروزه خیلی مطرح می کنند . کلیپ بعدی هم آقای سجودی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۵ ) :

بیننده :

شما گفتید که ما به حضرت علی (علیه السلام) بی احترامی نمی کنیم . به نظر شما بی احترامی چطور است ، وقتی که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) در مستدرک علی الصحیحین حاکم نیشابوری می فرماید :

فقال اللهم ائتنی بأحب خلقک إلیک یأکل معی من هذا الطیر …

این فضیلت بی نظیر که به حدیث طیر مشهور است و با سند صحیح نقل شده را می آورد ؛ اما شیخ الاسلام شما ابن تیمیه ، می گوید : این روایت را آقای هاتف تصحیح نکرده است . اگر این دشمنی با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نیست ، پس چیست ؟ یا وقتی حدیثی که روایت علی مع الحق و الحق مع علی ، را با سند صحیح در کتاب تاریخ مدینه دمشق تصحیح می کند ، باز هم همین ابن تیمیه در این باره می گوید : ان النبی لا باسناد صحیح ولا باسناد ضعیف ، این روایت نه با سند صحیح و نه با سند ضعیف نقل نشده است .

اگر دشمنی و کینه نیست ، پس چیست ؟ یا شما بگویید ابن تیمیه دروغ گفته یا باید حدیث رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را رد کنید .

کارشناس وهابی :

اما این که گفتید : ابن تیمیه به خاطر توحیدش با او دشمنی شده ، حاکم که گفته روایت صحیح است ، می تواند از نظر ما صحیح نباشد . حاکم در تصحیح حدیث سهل انگار بوده . من که نمی دانم ؛ اما علمای ما این طور گفتند .

بیننده :

بحث اصلی من این است که چرا شما نمی خواهید این شخص ابن تیمیه که به عنوان یک شیخ دروغگو معرفی شده و این همه دروغ به شیعه و سنی بسته ، چرا نمی خواهید قبول کنید خداوند از چنین شخصی راضی نیست و حتی جهنم را به این اشخاص وعده داده ، نه این که شما به این اشخاص شیخ الاسلام بگویید . این شخص دقیقا شیخ الکذاب است . من نمی دانم چرا تعصب می کنید و حاضر نیستید قبول کنید . این شخص صد در صد جهنمی است . بنده می خواستم از زبان شما بشنوم که این شخص دروغگو و کذاب و جهنمی است .

کارشناس وهابی :

بنده یک نکته در مورد شیخ الاسلام که گفتید ، بگویم . شیخ الاسلام ابن تیمیه که دو سه بار هم به ایشان توهین کردید ، تهمت زدن که کاری ندارد . شما به حضرت عایشه تهمت می زنید . ابن تیمیه که چیزی نیست . ولی باز هم به شما گفتم که ابن تیمیه پیش شما یک امت بود . ابن تیمیه انسان خیلی خوبی بود ؛ ولیکن خدا شاهد است که من کتاب های ایشان را نخواندم ،‌ غیر از یک کتاب به نام رهنمود اهل سنت است که به فارسی ترجمه شده . ما که ابن تیمیه کاری نداریم . یک عالم بود که پی کارش رفته . شما به ابن تیمیه چسبیدید . خوب بود یا بد بود ، زیر قبرش خوابیده و خودش جواب می دهد . اما مشکل شما با ابن تیمیه این است که ایشان موحد بود و کتاب هایی در رد علامه حلی شما نوشته .

مجری :

باز هم دروغ های ابن تیمیه باعث شد که یکی دیگر از کارشناسان وهابی دروغ بگوید . در کلیپ های قبل که جدیدتر بود ، آقای سجودی گفتند که ما به ابن تیمیه امام هم نمی گوییم . اما در این جا گفتند که شیخ الاسلام ابن تیمیه ، یک امت بود . وقتی این سخنان را کنار هم بگذارید ، متوجه تناقض آن ها می شوید .

نکته بعد گفتند که شیعیان به عایشه تهمت می زنند و دقیقا یکی از دروغ های ابن تیمیه را تکرار کردند و هیچ پاسخی هم برای این دروغ ها نداشتند و گفتند که ما من کتاب های ابن تیمیه را نخواندم .

واقعا ما نمی دانیم که این ها چه ارتباطی به دروغ های ابن تیمیه دارد .

استاد یزدانی :

۶ . جعل روایت سد الابواب توسط شیعه

یکی از دروغ های بسیار واضح ابن تیمیه که انکار می کند و دروغ می کند ، بحث سد الابواب است که هم انکار فضیلت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است و دروغی که به شیعه نسبت می دهد .

در منهاج السنۀ ، جلد ۵ ، صفحه ۳۵ ، علامه حلی (ره) روایتی را نقل کرده و ابن تیمیه پاسخ می دهد :

وکذلک قوله : وسد الابواب کلها الا باب علی ، فان هذا مما وضعته الشیعه علی طریق المقابله .

پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) همه درها را بست جز درب خانه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را .

این روایت را شیعه جعل کرده تا با فضیلتی که برای ابوبکر نقل شده ، مقابله کند .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۵ ، ص ۳۵

دروغ به این بزرگی می گوید .در صورتی که روایت سد الابواب را صد ها نفر از علمای اهل سنت نقل کرده و بیش از ۱۵ نفر از علمای اهل سنت آن را تصحیح کردند ؛ اما ابن تیمیه می گوید : این از دروغ های شیعه است .

بنده فقط یک مورد در جواب ایشان نشان می دهم . سنن ترمذی از کتب صحاح اهل سنت است که آقای البانی صحیح و ضعیف آن را جدا کرده .

صحیح سنن ترمذی ، تألیف ناصر الدین البانی ، جلد ۳ ، صفحه ۵۴۲ این روایت را نقل می کند :

ان رسول الله ص امر بسد الابواب الا باب علی .

صحیح.

سند روایت صحیح است .

ناصر الدین البانی ، صحیح سنن ترمذی ، ج ۳ ، ص ۵۴۲

این هم تصحیح آقای البانی وهابی که در این جا روایت را آورده و تصحیح کرده .

حال آقای البانی یا ترمذی یا حاکم نیشابوری یا شمس الدین ذهبی یا ابن حجر عسقلانی و بیش از پانزده نقر از علمای شیعه که این روایت را تصحیح کرده اند ، شیعه هستند ؟ ما در سایت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) این روایت را به صورت مفصل بررسی کردیم .

آقای ابن تیمیه کدامیک از این علما شیعه هستند ؟ این حقد و کینه ای که نسبت به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دارید ، شما را وادار کرده که بگویید این روایت از جعلیات شیعه است .

۷ . روایت ” اللهم وال من والاه ” دروغ است

باز هم ابن تیمیه در همین کتاب منهاج السنۀ فضیلتی از فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را انکار می کند . جلد ۷ از همین کتاب ، صفحه ۵۵ می گوید :

الوجه الخامس : ان هذا اللفظ وهول قوله : اللهم وال من والاه وعاد من عاداه وانصر من نصره وخذل من خذله . کذب باتفاق اهل المعرفه بالحدیث .

این روایت که می گوید : اللهم وال من والا و عاد من عاداه و نصر من نصره وخذل من خذله ، از نظر کسانی که علم حدیث را می دانند ، دروغ است .

ابن تیمیه ،‌ منهاج السنۀ ،‌ ج ۷ ، ص ۵۵

بنده چند تصحیح از علمای اهل سنت را نشان می دهم . کتاب سلسله الاحادیث الصحیحۀ ، تألیف ناصر الدین البانی ، جلد ۴ ، صفحه ۲۳ ، حدیث ۱۷۵۰ همین روایت را می خواند :

من کنت مولاه فعلی مولاه ، اللهم وال من والاه وعاد من عاداه ….

من کنت ولیه ، هذا ولیه ، اللهم وال من والاه وعاد من عاداه .

اخرجه النسائی فی خصائص علی (ص ۱۵ ) والحاکم (۳ / ۱۰۹ ) واحمد (۱ / ۱۱۸ ) وابن عاصم ( ۱۳۶۵ ) والطبرانی (۴۹۶۹ ـ ۴۹۷۰ ) عن سلیمان بن الاعمش قال : حدثنا حبیب بن ابی ثابت عنه و قال الحاکم : صحیح علی شرط الشیخین .

روایت را نسائی ، حاکم و احمد و ابن عاصم و طبرانی از سلیمان بن اعمش نقل کرده و حاکم نیشابوری گفته سند روایت صحیح است .

در صفحه بعد هم روایت را نقل می کند و می گوید :

اتعلمون انی اولی بالمؤمنین من انفسهم قالوا : نعم یا رسول الله . قال : من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من والاه وعاد من عاداه .

اخرجه احمد (۴ / ۳۷۰ ) وابن حبان فی صحیحه (۲۲۰۵ ـ موارد الظمآن ) وابن ابی عاصم (۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ والطبرانی (۴۹۶۸ ) والضیاء فی المختاره (۵۲۷ بتحقیقی ) .

قلت : واسناده صحیح علی شرط البخاری . وقال الهیثمی فی المجمع (۹ / ۱۰۴ ) : رواه احمد ورجاله رجال الصحیح غیر فطر بن خلیفه وهو ثقه .

این روایت را احمد بن حنبل ، ابن حبان و ابن ابی عاصم و طبرانی و ضیاء الدین مقدسی در المختاره نقل کرده . من هم می گویم که سند روایت شرایط روایت بخاری را دارد . هیثمی در المجمع گفته : روایان روایت ، از راویان صحیح بخاری است غیر از فطر بن خلیفه که او هم ثقه است .

البانی ، سلسله الاحادیث الصحیحه ،‌ ج ۳ ، ص ۲۳ به بعد

در صحیح ابن حبان ، سنن ابن ماجه این روایت را تصحیح می کند . علاوه بر البانی ، شعیب الارنؤوط و احمد محمد شاکر ، این روایت را تصحیح کردند ، در صورتی که ابن تیمیه می گوید : این روایت دروغ است ؛ چون ابن تیمیه دروغگو است وگرنه تمام اهل سنت ، صحت این روایت را پذیرفته اند .

۸ . شیعه به زنان پیامبران تهمت می زنند

دروغ بعدی هم در کتاب منهاج السنۀ ابن تیمیه ،‌ جلد ۴ ، صفحه ۳۴۸ می گوید :

وهؤلاء الرافضه یرمون أزواج الأنبیاء عائشه وامرأه نوح بالفاحشه ….

شیعیان به همسران پیامبران تهمت می زنند . از جمله عائشه و همسر حضرت نوح (علیه السلام) که می گویند : زن حضرت نوح (علیه السلام) فاحشه بوده .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۴ ، ص ۳۴۸

دروغی به این بزرگی !!!! بنده کسانی را که گفته اند زن حضرت نوح (علیه السلام) فاحشه بوده ، نشان می دهم . در کتاب تفسیر طبری ( مهم تفسیر روایی اهل سنت در طول تاریخ است ) جلد ۱۲ ، با تحقیق دکتر عبد السند حسن یمامه ، صفحه ۴۲۵ می گوید :

واختلف أهل التأویل فی معنى قوله لیس من أهلک فقال بعضهم معناه لیس من ولدک هو من غیرک

وقالوا کان ذلک من حنث .

اهل سنت که تفسیر قرآن انجام دادند در معنای این آیه که خداوند می فرماید : این فرزند از اهل تو نیست ، اختلاف کردند . بعضی ها گفته اند : نعوذ بالله ،‌این فرزند تو نیست و فرزند غیر تو است و گفتند این فرزند از زنا است .

در پاورقی معنای حنث را فرزند زنا معنا کرده . که نعوذ بالله همسر حضرت نوح (علیه السلام) زنا داده باشد و فرزندی به دنیا آورده باشد . این مطلب را چه کسانی گفته :

ذکر من قال ذلک حدثنی یعقوب بن إبراهیم قال ثنا هشیم عن عوف عن الحسن فی قوله إنه لیس من أهلک قال لم یکن ابنه .

حدثنا بن وکیع قال ثنا بن علیه عن أصحاب بن أبی عروبه فیهم الحسن قال لا والله ما هو بابنه

به خدا قسم ، فرزندش نبوده !!!

آقای حسن بصری ، شما در زمان حضرت نوح بودید که چنین تهمتی می زنید ؟

در صفحه بعد ادامه می دهد :

حدثنا الحسن بن یحیى قال أخبرنا عبد الرزاق قال أخبرنا معمر عن قتاده قال کنت عند الحسن فقال نادی نوح ابنه لعمر الله ما هو ابنه قال قلت یا أبا سعید یقول ونادى نوح ابنه وتقول لیس بابنه قال أفرأیت قوله إنه لیس من أهلک قال قلت إنه لیس من أهلک الذین وعدتک أن أنجیهم معک ولا یختلف أهل الکتاب أنه ابنه قال إن أهل الکتاب یکذبون .

عن مجاهد فلا تسألن ما لیس لک به علم قال تبین لنوح أنه لیس بابنه

عن مجاهد فلا تسألن ما لیس لک به علم قال بین الله لنوح أنه لیس بابنه

از ابن قتاده ، از ابا سعید نقل می کند . از مجاهد نقل می کند .

همه این آقایان از مفسیرین اهل سنت و همه آن ها از مخالفین شیعه می باشند .

قال بن جریج فی قوله ونادى نوح ابنه قال ناداه وهو یحسبه أنه ابنه وکان ولد على فراشه

حدثنی محمد بن عمرو قال ثنا سفیان عن عمرو وسمع عبید بن عمیر یقول نرى أن ما قضى رسول الله ص الولد للفراش من أجل بن نوح .

ابن جریج (مفتی مکه مکرمه متوفای ۱۵۰ هـ از بزرگان تابعین ) همین قضیه را نقل می کند .

محمد بن عمرو هم این قضیه را نقل می کند .

تفسیر طبری ، ج ۱۲ ، ص ۴۲۵

همه این ها از اهل سنت هستند . شما یک مورد در کتاب های شیعه پیدا کنید که سند آن معتبر باشد و کسی زن حضرت نوح یا زن حضرت لوط (علیهم السلام) یا حتی عایشه متهم به فحشا کرده باشد . هیچ شیعه قابل اعتمادی که از بزرگان شیعه باشد ، نگفته که عایشه متهم به فحشا بوده . ما اصلا این را قبول نداریم و تهمت می دانیم . قضیه افک را هم مربوط به عایشه نمی دانیم .

آقای آلوسی هم در کتاب روح المعانی ، جلد ۹ ،‌ چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۳۱۸ تصریح می کند :

ونسب للشیعه قذف عائشه رضی الله تعالى عنها بما برأها الله تعالى منه وهم ینکرون ذلک أشد الإنکار ولیس فی کتبهم المعول علیها عندهم عین منه ولا أثر أصلا وکذلک ینکرون ما نسب إلیهم من القول بوقوع ذلک منها بعد وفاته ص ولیس له أیضا فی کتبهم عین ولا أثر …

به شیعه نسبت داده شده که به عایشه اتهام فحشا می زنند . در حالی که شیعه به شدت این اتهام را انکار می کنند . در هیچ یکی از کتاب های قابل اعتماد شیعه اثری از این قضیه نیست و این ها هم انکار می کنند . حتی بعد از وفات رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را هم انکار می کنند .

آلوسی ، ‌روح المعانی ، ج ۹ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۳۱۸

باز در همین تفسیر روح المعانی ، جلد ۱۴ ، صفحه ۳۵۷ همین را بیان می کند :

وما ینسب للشیعه مما یخالف ذلک فی حق سید الانبیاء صلی الله علیه وسلم کذب علیهم فلا تعول علیه وان کان شائعا .

آلوسی ، روح المعانی ، ج ۱۴ ، ص ۳۵۷

آقای ابن تیمیه دروغگو ! آقای آلوسی می گوید : این تهمتی که به شیعه می زنی دروغ بر شیعه است . فکر می کنم کلیپی در این زمینه از علمای اهل سنت داریم که دقیقا همین مطلب را بیان می کند.

مجری :

یکی از علمای اهل سنت مطالبی را در مورد دیدگاه شیعه در این زمینه اشاره می کند .

کلیپ ۶ ) :

آقای جفری ، از علمای سر شناس اهل سنت :

من این را قبول نمی کنم که شیعه را تکفیر کنم . ما شیعه را تکفیر نمی کنیم . این را قبول نمی کنم . بله ،‌ یک فرد شیعه خودش آمد و به عایشه اهانت کرد ، او کافر است . یک نفر می گوید : قرآن ناقص است ،‌این شخص کافر است . اما در این مورد کلام بنده را قبول کنید . بنده کتب اصلی و مهم شیعه را خوانده ام . بین ما و برادران شیعه حتی در اعتقاد اختلاف اساسی و شدید وجود دارد ، باید با یکدیگر صادق و رو راست باشیم و باید یاد بگیریم که با وجود اختلاف در کنار یکدیگر زندگی کنیم ؛ اما این که بگوییم ما دیدگاهمان یکی است ، نمی توانیم به خودمان دروغ بگوییم . در شرایطی که در حال حاضر نسل هایی را تربیت می کنیم که نمی توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند ، مگر با یکی شدن دیدگاهشان . در حالی که دیدگاه یکی نیست به دلیل امور اساسی و مبنایی ، ما به امامت اعتقاد نداریم . عقیده شیعه مورد قبول و اعتقاد شیعه این است که امامت از اصول دین است ؛ اما در نزد ما این چنین نیست . اما من او را تکفیر نمی کنم و تکفیر او را هم قبول نمی کنم . من کتاب های اصلی و اساسی شیعه را خوانده ام .

جمهور علمای شیعه راضی به اهانت به عایشه نیستند . بعضی افراد تند رو در بین آنان وجود دارند ، مانند بعضی افراد سست عنصر که در بعضی شبکه ها هستند و به عایشه فحاشی و اهانت می کنند . مرجعیت شیعه ضد آنان است و این افراد جواب مرجعیت را هم با سب و شتم داده اند .

اختلافات ما با برادران شیعه در عرصه و میدان علم است و در مورد آن بحث و مناقشه می کنیم ، اما قبول نمی کنیم که آنان را تکفیر کنم . عموم آن ها و حتی علمای آن ها را تکفیر نمی کنم ؛ مگر آن کسی که این چنین صحبت کند . یکی می گوید این ها تقیه است . بین خودشان و خدایشان هر طور راحتند ، همه اش تقیه باشد . آیا ما در مورد مردم بر مبنای باطنشان حکم می کنیم ؟ این مسأله مهم است … چگونه من حق ورود به ویژگی هاو اختیارات ربوبیت را دارم ؟ تمام !!

او به من می گوید : مراجع بزرگ معاصر آن ها امروزه می گویند نه . ما اهانت به عایشه را قبول نمی کنیم . ممنون مسأله تمام شد .

مجری :

این هم آقای جفری بود که گفتند کتاب های شیعه را خواندند و این همه اتهامات زشت که وهابیت به شیعه نسبت می دهند ،‌ از جمله ابن تیمیه که این کار را کرده ، دروغ و کذب است .

استاد یزدانی :

از این واضح تر چه بگوید؟ . اگر بعضی ها هم در شبکه های تند رو مطالبی می گویند ،‌ علمای شیعه قبول ندارند . ما هم این را قبول می کنیم . اما ابن تیمیه و پیروانش و همین طور آقای سجودی و بقیه دائما این دروغ را در شبکه هایشان مطرح می کنند و فقط و فقط می خواهند احساسات اهل سنت را بر علیه شیعه تحریک کنند ، هدفی ندارند .

مجری :

کلیپ بعدی هم از تماس های شما عزیزان است که با هم می بینیم .

کلیپ ۷ ) :

بیننده :

بنده می خواستم خدمت شما دو نکته را بیان کنم . اول این که شما واقعا از بابت مطالبی که بیان می کنید ،‌عالی هستید . دوم این که چرا ابن تیمیه در کتاب های خود ، این همه دروغ گفته .

کارشناس وهابی :

ما گفتیم مطالب در باره روزه باشد . اما ابن تیمیه یکی از مشایخ بزرگ اهل سنت و جماعت است .

بیننده :

استاد خسته نباشید . بنده از خدمت شما یک سؤال داشتم .

کارشناس وهابی :

مربوط به رمضان باشد .

بیننده :

چرا ابن تیمیه این همه دروغ می گوید ؟

کارشناس وهابی :

این در مورد ابن تیمیه بود ،‌ آقای دروغگو !

مجری :

کلیپ بعدی از کارشناس دیگر از یکی از شبکه های وهابی است .

کلیپ ۸ ) :

بیننده :

جناب استاد ! در مورد ابن تیمیه ،‌ این که آیا دروغگویی روزه را باطل می کند یا نه ؟ توضیح دهید .

کارشناس وهابی :

شما روزه هستید یا نه ؟ اسم شما احمد است ؟

بیننده :

بله ،‌ روزه هستم . نامم هم احمد است .

کارشناس وهابی :

شما واقف هستید که شیخ الاسلام دروغ گفته یا این که شما به شیخ الاسلام دروغ می بندید ؟ ابن تیمیه در کجا دروغ گفته ؟

بیننده :

شما اگر کتاب منهاج السنۀ را باز کنید ، می گوید : اصول دین شیعه چهار تا است .

کارشناس وهابی :

اولا ، بحث ما ، بحث روزه است . دوما این بحث ها گذشته و اگر شیخ الاسلام مطلبی گفته ، درست گفته است . اگر اهل تحقیق و مطالعه باشید ، شما می دانید که شیخ الاسلام در این باره بعد از تحقیق و دراست این را بیان کرده . نه تنها دروغ نیست ؛‌ بلکه اثبات کرده و دلائل آورده .

آن هایی هم که از بیانات ایشان ضربه خوردند ، نتوانستند که پاسخ ایشان را بدهند . بنده خودم شاهد یکی از برنامه های شبکه توحیدی بودم که خیلی زیبا منهاج السنۀ را باز کردند و دروغ و اثبات معترضین را بیان کردند و به اثبات رساندند .

جناب آقای احمد از ایران در مورد دروغ گفتن سؤال کردند . البته ما منظورشان را گرفتیم و بیننده های ما هم متوجه شدند . هم چنین آقای مصطفی و زهرا خانم که نمی دانم شیخ الاسلام چطور آن ها را در این کتاب به چالش کشیده که تا به حال آواز آن ضربه خوردگان شنیده می شوند و به جای این که در آن مسائل تحقیق کنند و به دنبال حقیقت باشند ،‌ فقط می خواهند جلوه دهند . نه خیر ، شیخ الاسلام از حفاظ بوده و از علمای حدیث و از مفسرین و از فقهای امت در زمان خودش بوده .

مجری :

این کارشناس در مورد همه چیز صحبت کردند ، خودشان هم از بیننده خواستند که یک دروغ از ابن تیمیه را نقل کنند ؛‌اما تا بیننده خواست آدرس مطلب را بیان کند ، گفتند : وقت این بحث ها گذشته .

استاد یزدانی :

۹ . نماز امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را نماز منافق می داند

دروغ دیگری از ابن تیمیه باز هم در کتاب منهاج السنۀ ، جلد ۴ ، صفحه ۳۱ ، روایتی را نقل کرده می گوید :

وعلى أجل من أن یصلی صلاه المنافقین کما ثبت فی الصحیحین عن النبی ص أنه قال تلک صلاه تلک تلک صلاه المنافق یرقب الشمس حتى إذا کانت بین قرنى شیطان قام فنقر أربعا لا یذکر الله فیها إلا قلیلا ….

این روایت در صحیحین است و می خواهد ثابت کند که نعوذ بالله نمازی که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می خوانده ، نماز منافق بوده . چون روایت در کتب شیعه و کتب اهل سنت داریم که به صورت مستفیض اگر متواتر بگوییم ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و امام زین العابدین (علیه السلام) شبانه روز هزار رکعت نماز می خواندند . ابن تیمیه می گوید این دروغ است ؛‌ چون حتما نماز ایشان با نمازی که نزدیک غروب آفتاب است ، همزمان می شود و آن زمان ، زمانی است که پیامبر (صلی الله علیه وآله ) گفته ، نماز در آن زمان ، نماز منافق است .

در حالی که ما توضیح دادیم اصلا بحث این قضیه نیست ؛ بحث این است که اگر کسی نمازش را به حدی به تأخیر بیاندازد که خورشید بین دو شاخ شیطان قرار گیرد و نماز را بخواند و خدا را به خوبی یاد نکند ، این نماز ، نماز منافق است . یعنی به تأخیر انداختن نماز تا آن زمان و سریع خواندن نماز ، نمازش نماز منافق است .

ابن تیمیه می گوید : این روایت در صحیحین آمده ، در صورتی که محقق در پاورقی شماره ۱۰ می گوید :

این روایت در مسلم ، ابو داود ، سنن ترمذی …. آمده .

ابن تیمیه ، منهاج السنۀ ، ج ۴ ، ص ۳۱

اما در صحیح بخاری چنین روایتی وجود ندارد .

هدف ابن تیمیه فقط و فقط دشمنی با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است و هیچ هدفی غیر از این ندارد و این که ثابت کند این روایت متفق علیه است و نعوذ بالله ، اگر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) روزی هزار رکعت خوانده باشد ، نماز منافق است و این ناصبی بودن ابن تیمیه و تمام پیروانش را ثابت می کند .

مجری :

کلیپ بعدی هم از همین کارشناس وهابی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۱۰ ) :

بیننده : مصطفی از شیراز

سلام علیکم . خسته نباشید . استاد می خواستم مطلبی را خدمت شما عرض کنم . این که آقای ابن تیمیه در کتاب منهاج السنه ،‌مطلبی را می آورد که فکر می کنم ، دروغ گفته باشند . از شما می خواهم که علت آن را بیان کنید .

کارشناس وهابی :

بنده قصد این را ندارم که جواب سؤالتان را ندهم ؛ اما از آن جایی که وقت برنامه خیلی کم است و برنامه مخصوص روزه داران است و افرادی که سؤالی یا مشکلی دارند . من فکر می کنم قبلا جواب شما از برادران و دوستان ما در شبکه های دیگر توحیدی هستند ، به صورت کامل دادند .

به هر حال اگر چنین چیزی باشد که شما بیان می کردید ، حتما به ثبت رسیده و منتشر شده بود .

بیننده : زهرا از ایران

بنده دو سؤال دارم . این که ابن تیمیه چرا اینقدر دروغ می گوید .

بیننده : رضا از ایران

سلام علیکم ، بنده دو سؤال داشتم . یکی این که از نظر شما شخصی که امام و شیخ است ؛ اما معصوم نیست ،‌ باید چه خصوصیتی داشته باشد تا دروغگو و کذاب شناخته شود . من هم همان خصوصیات را از ابن تیمیه کذاب از منهاج السنه و مجموع فتاوی ثابت می کنم .

کارشناس وهابی :

شما متوجه نشدید . چند بار دیگر هم مطالعه کنید . به نتیجه خواهید رسید که ایشان صادق هستند و توانستند آن چیزی را که گفته اند ، ثابت کنند . به نظر من شما کم آورده اید و باید این کتاب ها را بیشتر بخوانید . من آن کتاب ها را مطالعه کردم و زیاد هم استفاده میکنم . اتفاقا همه آن مطالب خیلی مستند و با دلیل است و بر اساس مقاصد شریعت ، بسیار زیبا صحبت می کند .

بیننده : علی از ایران

شما می توانید برای بنده کتابی معرفی کنید که دروغ های ابن تیمیه را توجیه کند ؟

کارشناس وهابی :

شما مطالعه کردید و شما خودتان باید آن ها را پیدا کنید . نه تنها من ؛ بلکه امت اسلام بر صداقت ایشان واقف هستند . چند روز پیش برنامه ای مربوط به ابن تیمیه داشتند که ظاهرا شما را اذیت کرده . اما بنده به شما نصیحت می کنم که به جای شایعه و دروغ پراکنی در این باره ، از این بزرگمرد از اعمال و کتبش ، عبرت بگیرید و تحقیق کنید .

یکی از عواملی که این بینندگان و امثال آن ها ناراحت هستند ، این است که شیخ الاسلام توحید آن ها را زیر سؤال برده و کفرشان را ثابت کرده . من واقعا نمی دانم که شدت به کار گرفته یا به حق گفته. اما به هر حال شیخ الاسلام ، این ها را قلع و قمع کرده و از ریشه در آورده یعنی ایمان و اسلام این ها را زیر سؤال برده .

مجری :

بینندگان عزیز ‍! بنده در مورد این کلیپ ها هیچ توضیحی بیان نمی کنم و قضاوت آن را بر عهده شما می گذارم . هم چنین از بینندگان عزیزی که با این شبکه های تماس می گیرند ، تشکر می کنیم .

استاد یزدانی :

بنده یک روایت از منابع اهل سنت بخوانم که عبد الله بن مسعود از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نقل می کند :

وَحَدَّثَنِی مَالِکٌ انه بَلَغَهُ ان عَبْدَ الله بن مَسْعُودٍ کان یقول عَلَیْکُمْ بِالصِّدْقِ فإن الصِّدْقَ یَهْدِی إلى الْبِرِّ وَالْبِرَّ یَهْدِی إلى الْجَنَّهِ وَإِیَّاکُمْ وَالْکَذِبَ فإن الْکَذِبَ یَهْدِی إلى الْفُجُورِ وَالْفُجُورَ یَهْدِی إلى النَّارِ الا تَرَى انه یُقَالُ صَدَقَ وَبَرَّ وَکَذَبَ وَفَجَرَ

مبادا شما دروغ بگویید . چون دروغ انسان را به سوی فجور هدایت می کند و فجور انسان را به سمت آتش هدایت می کند .

کسی که دروغ می گوید ، طبق روایت اهل سنت ، یک فاجر است و قطعا نباید کسی حرف یک دروغگو را نباید بپذیرد . ابن تیمیه هم نه شیخ الاسلام است و نه یک امام ؛ بلکه یک انسان دروغگو است. الحمد الله رب العالمین آن بت بزرگ وهابیت و سلفی ها شکسته شده . این هم دهمین برنامه از برنامه ها ما در مورد دروغ های ابن تیمیه بود . ثابت کردیم که ما از عدد ده بدمان نمی آید و خیلی هم از عدد ده خوشمان می آید .

مجری :

ان شاء الله برنامه آینده جمع بندی دروغ های ابن تیمیه و جمع بندی دروغ های محمد بن عبد الوهاب خواهد بود .

کلیپی آماده کردیم که علت دروغ های ابن تیمیه و علت دروغ های شبکه های وهابی در مورد دروغ های ابن تیمیه را بیان می کند .

کلیپ ۱۱ ) :

کارشناس وهابی :

یک ضرب المثل در میان عموم مردم وجود دارد و جریان دارد و آن این است که اگر یک دروغ گفتید ، باید به دنبال آن ، صد دروغ دیگر هم باید بگویید تا آن یک دروغ را راست بگردانید .

مجری :

این هم توضیح آقای ترشابی بود که گفت : اگر یک دروغ بگویی ، مجبور می شوید که صد دروغ دیگر هم بگویید که دروغ اول را درست کنید . دقیقا مصداق دروغ های ابن تیمیه است .

استاد یزدانی :

دقیقا همین طور است . کلیپ دیگری هم از آقای خدمتی بود که گفته بود : انسان مؤمن نعوذ بالله زنا می کند ، دزدی می کند ؛‌اما دروغ نمی گوید . مؤمنی که دروغ می گوید ، به گفته آقای هاشمی ، نمی توان به حرف های او اعتماد کرد . نه تنها شیخ الاسلام نیست ؛ بلکه یک انسان دروغگو می باشد .

جالب است که خود ابن تیمیه در مقدمه کتابش ، به شدت از دروغگویی نهی کرده بود . در منهاج السنۀ ، جلد اول ،‌صفحه ۱۶ می گوید :

والله تعالى قد أمر بالصدق والبیان ونهى عن الکذب والکتمان فیما یحتاج إلى معرفته وإظهاره …

خداوند به ما دستور داده که راست بگوییم و از دروغگویی و کتمان نهی کرده .

ابن تیمیه ،‌منهاج السنۀ ،‌ ج ۱ ، ص ۱۶

در ادامه هم روایاتی را نقل می کند و از صفحات بعد ، شروع به دروغگویی و تهمت به شیعه می کند . اگر خداوند دستور به راستگویی کرده و از دروغگویی نهی کرده ، چرا شما این همه حقایق را کتمان کردید .

موارد زیادی از جمله احادیث اخوت بود که بیش از بیست سند صحیح دارد که در منابع اهل سنت نقل شده ، ابن تیمیه می گوید : حدیث اخوت دروغ است ؛ چون ثابت می کند که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) برادر رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) است و پیامبر (صلی الله علیه وآله) همه را رها کرده و با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) عقد اخوت بسته .

روایت صحیح در منابع شیعه و منابع اهل سنت نقل شده که زمانی که آیه ” انت المنذر ولکل قوم هاد ” نازل شد ، پیامبر (صلی الله علیه وآله ) خطاب به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) می فرمایند :

انا المنذر وانت الهادی

والهادی رجل من بنی هاشم

کسی غیر از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در بنی هاشم نمی تواند هادی باشد . ابن تیمیه این روایت را می گوید : کذب است و در هیچ جا سند ندارد و هیچ کس نقل نکرده است .

غیر از این دروغ های ،‌ مطالب دروغ دیگری هم هست که بنده فقط توانستم دو جلد از این کتاب را خواندم و خیلی خلاصه بیان کردیم . اگر همه جلد های آن را می خواندیم ، شاید بیش از پانصد دروغ می شد . اما همین قدر ثابت شد که ابن تیمیه ،‌ انسان دروغگویی است و محمد بن عبد الوهاب نماز دروغگویی می باشد و هر چه وهابی هست ،‌دروغگو است .

مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و هم چنین بینندگان ارجمند تشکر و قدردانی می کنیم که تا این ساعت ما را همراهی کردند .