دیدگاه متناقض علمای اهل سنت و وهابیت پیرامون روایت «خذوا نصف دینکم» عن عائشه.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : چالش

تاریخ : ۱۹ / ۰۴ / ۹۵

مجری :

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت دارم . با صلوات و سلام بر محمد و آل محمد (صلی الله علیه وآله وسلم ) برنامه امشب را شروع می کنیم . در خدمت کارشناس محترم و استاد ارجمند ، حضرت استاد یزدانی عزیز هستیم .

استاد یزدانی عزیز :

سلام و عرض ادب و احترام خدمت حضرتعالی و خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت دارم . امیدوارم امشب هم برنامه ای در خور شأن بینندگان عزیز این شبکه تقدیم کنیم . ان شاء الله ما را هم از دعای خیرتان فراموش نکنید .

مجری :

شاید بعضی از شما عزیزان در جریان موضوع برنامه امشب باشید ، آن هایی هم که در جریان نیستند ، با کلیپ اول کاملا در جریان قرار می گیرید .

امشب می خواهیم به عبارتی بپردازیم که به گونه ای از فضائل جعلی است و استاد یزدانی در خصوص آن توضیح خواهند داد . این که دو سوم یا نصف دینتان را از عایشه بگیرید .

کلیپ ۱ ) :

سجودی :

این که فرمودید : چرا یک سوم اش را از حضرت عایشه گرفتیم ، گناه ما چیست که از حضرت عایشه گرفتیم . از چه کسی می گرفتیم ، از تقی و نقی می گرفتیم .!!!!! از تقی و نقی می گرفتیم !!!

شما می دانید که این تقی و نقی ،‌ اسم هایی است که خودشان ساختند . یک آخوند نشسته ، اسم آن حضرات تقی و نقی نبوده ، یکی را میگویند : تقی و یکی را می گویند : نقی !!!

معلوم است که ما باید از زن پیامبر بگیریم که شب و روز با او بوده و دو شب از نه شب را بوده . یعنی چهار و نیم شب یک بار بوده و حضرت سوده وقتش را به او داده بوده . روز ها هم همیشه با او بوده ، شاگرد زرنگ بوده ، یاد گرفته و زن های دیگر هم در بعضی چیز ها هم مشورت می کردند و حضرت عایشه سخنگو بوده .

مجری :

حرف های این شخص ناصبی را شنیدید . ضمن این که به امام هادی النقی و امام محمد التقی (علیهم السلام) اهانت کرد ، گفت : عائشه شاگرد زرنگ بوده و سخنگوی زنان رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بوده و چرا نباید از عایشه نباید دین مان را بگیریم .

استاد یزدانی :

متأسفانه خودش ناصبی بودنش را با توهین هایی که نسبت به ائمه (علیهم السلام) می کند ، ثابت کرده . اسامی که این شخص ناصبی مسخره می کند ، نام خودش هم باقر است ؛‌ البته آن طور که خودش ادعا می کند و ما اسم اصلی ایشان را نمی دانیم . پس اسم شما را چه کسی گذاشته ؟

این ها اسامی هستند که با سند صحیح طبق روایاتی که منابع شیعه موجود است ، پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) گذاشته ، همان طور که این اسامی در حدیث لوح آمده و روایاتی که تک تک در مورد ائمه ما هست . به هر حال این اسامی را پیامبر (صلی الله علیه واله) گذاشته ، حال شما ناراحت هستید ، این مشکل شما است .

اما این روایتی که آقایان بر آن مانور می دهند که نعوذ بالله پیامبر (صلی الله علیه واله) فرموده باشند :

خذوا نصف دینکم عن هذه الحمیراء

خذوا شطر دینکم عن عائشه / عن الحمیراء

خذوا نصف دینکم عن حمیراء

از این دست روایاتی که نقل کردند و کاملا جعلی هستند . بنده فقط نظر علمای اهل سنت را در مورد این روایت می خوانم . البته ما سعی می کنیم نظر علمای سلفی و وهابی را بیاوریم که با این آقایان هم نظر هستند .

نظر علمای اهل سنت در مورد روایت ” خذوا شطر دینکم عن هذه الحمیراء “

۱ . ناصر الدین البانی

در کتاب ارواء الغلیل ، تألیف ناصر الدین البانی ، چاپ المکتب الاسلامی بیروت و دمشق ، صفحه ۱۰ ، وقتی به این روایت می رسد ، می گوید :

ویلبسون على الجهال بقولهم : إن السنه غیر محفوظه وإن بعضها ینقض بعضا ویأتون على ذلک ببعض الأمثله منها حدیث : ” خذوا شطر دینکم عن هذه الحمیراء یعنی عائشه ” ثم یعارضون به قوله ( صلى الله علیه وسلم ) فی النساء أنهن ” ناقصات عقل ودین ” ویقولون : أنظروا کیف یصف النساء بالنقص فی هذا الحدیث ثم یأمر بأخذ شطر الدین من عائشه وهی متهمه فی النقص ! فإذا ما علم المسلم المتبصر فی دینه أن الحدیث الأول موضوع مکذوب على رسول الله ( صلى الله علیه وسلم )

این ها بر انسان های جاهل تلبیس می کنند و می گویند : سنت حفظ نشده و از بین رفته یا این که می گویند : سنت بعضی با بعضی دیگر در تناقض هستند . مثلا می گویند : روایت ” خذوا شطر دینکم عن هذه الحمیراء یعنی عایشه ” با روایت ” النساء ناقصات العقل والدین ” در تناقض هستند . چطور ممکن است که پیامبر (صلی الله علیه وآله) از یک طرف گفته باشند : زن ها دین و عقلشان کم است ، از طرف دیگر بگویند نصف دین خود را از عایشه بگیرید .

این عبارات همه کنایه هایی است که به دوستداران این روایت می زنند .

آقای البانی از این استدلال عصبانی می شود و می گوید : نه ،‌ این حرف درست نیست و تناقضی بین این دو روایت وجود ندارد ؛ چون اگر انسان مسلمان مستبصر (کسی که بصیرت در دین دارد ) بداند که روایت اول (خذوا شطر دینکم عن هذه الحمیراء) روایتی جعلی است و به پیامبر (صلی الله علیه وآله) دروغ بسته شده .

البانی ، ارواء الغلیل ، چاپ مکتب الاسلامی بیروت و دمشق ، ص ۱۰

محال است که پیامبر (صلی الله علیه واله) چنین حرفی زده باشند . مگر می شود پیامبر (صلی الله علیه وآله) دستور داده باشد که دینتان را از عایشه بگیرید . خود پیامبر (صلی الله علیه وآله ) که بود ، چرا مردم دین را از خود پیامبر (صلی الله علیه وآله) نگیرند . حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) پیامبر خدا است یا عایشه ؟ اگر پیامبر (صلی الله علیه وآله) پیامبر خدا است که باید مردم دین خود را از او بگیرند و لزومی ندارد که به عایشه مراجعه کنند .

به هر حال نظر آقای البانی این است که روایت اول ، جعلی است و به پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله ) دروغ بسته اند .

آقای جحودی ! شما که می گفتید چرا نباید دینمان را از عایشه بگیریم !! این روایت جعلی است . شما با چه مستندی می خواهید دینتان را از عایشه بگیرید .

۲ . ابن قیم الجوزیه

در کتاب المنار المنیف فی الصحیح و الضعیف ( کتاب بسیار خلاصه در باره روایات صحیح و ضعیف است که روایت را بیان می کند و تضعیفات آن را به دنبالش می آورد و نظر بسیار مختصری در مورد این روایات می دهد ) ، تألیف ابن قیم الجوزیه ، چاپ دار عالم الفوائد ، با تحقیق یحیی بن عبد الله الثمالی و بکر بن عبد الله ابوزید ، صفحه ۵۰ می گوید :

وکل حدیث فیه ” یا حمیراء ” او ذکر ” حمیراء ” فهو کذب مختلق . مثل : یا حمیراء لا تأکلی الطین ، فانه یورث کذا وکذا . وحدیث شطر دینکم عن الحمیراء .

هر روایتی که در آن پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرموده باشد : یا حمیرا ! یا کلمه حمیراء در آن آمده باشد ، آن روایت دروغ و ساختگی است .

در این جا ابن قیم یک قاعده کلی را بیان می کند . ابن قیم می داند که معنای حمیراء آن چیزی نیست که بقیه فکر می کنند و معنای دیگری دارد . به همین خاطر است که در مقابل این روایت شدیدا ایستاده . البته این قاعده کلی ، اصلا قابل قبول نیست ؛ چون این ها روایت صحیح با کلمه حمیراء دارند . بنده تعلیقات دیگر علما را در مقابل این قاعده کلی بیان میکنم ؛‌ اما چون ایشان می داند که معنای حمیراء چیست ، در مقابل این روایت ایستادگی کرده .

مثل این روایت که می گوید : ای حمیراء ! گل نخور . چون علت بسیاری از بیماری ها است .

هم چنین روایتی که جعلی و ساختگی است ، این که نصف دینتان را از حمیراء بگیرید .

در پاورقی شماره دو میگوید :

قال ابن کثیر : سألت عن شیخنا الحافظ ابا الحجاج المزی فلم یعرفه وقال : لم اقف له علی سند الی الآن وقال شیخنا ابو عبد الله الذهبی : هو من الاحادیث الواهیه التی لایعرف لها اسناده . تحفه الطالب (ص ۱۷۰ ) وقال الحافظ ابن حجر : لا اعرف له اسنادا ولا رأیته فی شیء من کتب الحدیث الا فی نهایه ابن الاثیر ذکره فی ماده ” ح م ر ” ولم یذکر من خرّجه ورأیته ایضا فی کتاب الفردوس لکن بغیر لفظه ….

ابن کثیر ، شاگرد ابن تیمیه ،‌می گوید : از استادم ، حافظ ابی الحجاج مزی ، پرسیدم . گفت : من اصلا این روایت را نمی شناسم و گفت : من تا به حال سندی برای آن پیدا نکردم .

از استادم شمس الدین ذهبی در این باره پرسیدم ، گفت : این روایت از روایات خیالی است که هیچ سندی برای آن وجود ندارد .

ابن حجر عسقلانی هم می گوید : برای این روایت سندی نمی شناسم و در هیچ کدام از کتاب های حدیثی این روایت را ندیدم . فقط این روایت در النهایه ابن اثیر در ماده ” ح م ر ” که نگفته این روایت را از کجا نقل کرده . همچنین این روایت در فردوس الاخبار آمده ؛‌اما با الفاظ دیگر ….

ابن قیم الجوزیه ، المنار المنیف ، چاپ دار عالم الفوائد ، با تحقیق یحیی بن عبد الله الثمالی و بکر بن عبد الله ابوزید ، ص ۵۰

محققین بزرگ اهل سنت درباره این روایت به شدت موضع گرفته و این روایت را رد کرده اند و گفته اند : این روایت سند ندارد .

مجری :

ممکن است بعضی ها این سؤال را بپرسند که برخی از علمای مخالفین به همین عبارت استناد کردند و این نتیجه را گرفته اند که عایشه ، افضل زنان و حتی افضل از حضرت زهرا (سلام الله علیها ) است .

استاد یزدانی :

بنده یک نمونه از نظرات علمای اهل سنت را نشان دهم ، به این مسأله هم پاسخ می دهم .

۳ . شمس الدین ذهبی

در کتاب سیر اعلام النبلاء ، جلد ۲ ، با تحقیق شعیب الارنؤوط ، چاپ مؤسسه الرساله ،‌ صفحه ۱۶۲ می گوید :

وقد قیل : ان کل حدیث فیه : یا حمیراء لم یصح .

به راستی که گفته شده : هر روایتی که در آن ” یا حمیرا ” باشد ، صحیح نیست .

در این روایت هم حمیراء آمده . در ادامه هم چند مثال می زند . البته این روایت را مثال نمی زند . محقق در پاورقی می گوید :

فی هذه الکلیه نظر ، فقد اخرج النسائی فی عشره النساء ورقه ۷۵ / ۱ ، من حدیث یونس ابن عبد الاعلی ، حدثنا ابن وهب اخبرنی بکر بن مضر عن ابن الهاد عن محمد بن ابراهیم عن ابی سلمه عن عبد الرحمن عن عائشه زوج النبی ص قالت : دخل الحبشه المسجد یلعبون قال لی : یا حمیراء ! اتحبین ان تنظری الیهم ؟ فقلت : نعم ، فقام بالباب ، وجئته ، فوضعت ذقنی عن عاتقه فاسندت وجهی الی خده ، قالت : ومن قولهم یومئذ : یا اباالقاسم طیبا ….

این کلیت درست نیست . روایاتی است مثل روایتی که آقای نسائی در عشرۀ النساء ، حدیث از یونس بن عبد الاعلی ، از ابن وهب از بکر بن مضر …. از عایشه نقل می کند که گروهی از مردم حبشه وارد مسجد شدند که می رقصیدند . پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند : ای حمیراء ! دوست داری که با هم مجلس رقص را تماشا کنیم . گفتم : بله دوست دارم . رفتیم و پیامبر (صلی الله علیه وآله ) مرا بر شانه های خود قرار داد و با هم آن مجلس رقص را تماشا کردیم .

محقق می گوید : چرا می گویید این گونه روایات صحیح نیستند ، در صورتی که این روایت صحیح است .

ذهبی ، سیر اعلام النبلاء ، ج ۲ ، با تحقیق شعیب الارنؤوط ، چاپ مؤسسه الرساله ، ص ۱۶۲

مشابه این روایت در صحیح بخاری هم نقل شده است . واقعا انسان باید به حال رسول خدا (صلی الله علیه وآله) با این امت گریه کند ، امتی که به آن حضرت خیانت کردند . روایاتی را که بنی امیه ساختند و همه را هم در صحیح ترین کتاب های خود جا دادند و با این روایات ، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را تمسخر می کنند . اصلا چنین چیزی امکان دارد ؟؟!! چنین پیامبری ارزش دارد که از او تبعیت کند ؟؟!!!

مثلا تصور کنید آل الشیخ ، ‌مفتی اعظم عربستان سعودی ، به مجلس رقصی آمده باشد و همسرش را روی شانه های خود گذاشته باشد تا با هم مجلس رقص را تماشا کنند . خوب است یا بد است ؟ یا این که فرض کنید آقای سلمان بن عبد العزیز ، همسرش را روی شانه اش قرار بده و وارد مجلس رقص شود . آیا کسی دوست دارد ؟

بنده علمای اهل سنت را مثال نمی زنم . این کار خیلی زشت و رکیک است ؛‌ اما این ها متأسفانه برای پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل و حتی دفاع کردند که این روایت صحیح است .

اما در مورد سؤالی که شما فرمودید ،‌ بعضی ها نه تنها این روایت را قبول کردند ؛ بلکه گفتند : روایت ثابت می کند که مقام عایشه طبق این روایت از حضرت زهرا (سلام الله علیه وآله) بالاتر است . بنده نمی خواهم به این موضوع زیاد بپردازم و جواب های خودم را بیان کنم تا بعضی ها ناراحت شوند . فقط جواب آقای آلوسی را به این روایت بیان می کنم .

در کتاب روح المعانی فی تفسیر قرآن العظیم ، تألیف آلوسی ، جلد ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ،‌ در ذیل سوره آل عمران آیه ۳۸ تا ۴۷ در بحث حضرت مریم (علیها السلام) :

واصطفاک علی النساء العالمین ……

والمراد من نساء العالمین . قیل : جمیع النساء فی سائر الاعصار …

وقیل : المراد نساء عالمها فلا یلزم منه أفضلیتها على فاطمه رضی الله تعالى عنها …

مریم خیر نساء عالمها ….

خداوند می فرماید : من تو را از میان تمام زن های عالم انتخاب کردم .

آیا این آیه دلیل بر برتری حضرت مریم (علیها السلام) بر تمام زنان عالم است یا نه ، مقصود چیز دیگری است ؟ در این جا مقصود نیست که حضرت مریم از همه زنان بالاتر است . خداوند می فرماید : من تو را برای این معجزه بزرگ تولد حضرت عیسی بدون پدر ، انتخاب کردم . اما این که مقامت از تمام زنان عالم بالاتر است ، از این آیه استفاده نمی شود . آقای آلوسی به این آیه مفصل جواب داده :

بعضی گفتند که مقصود زنان زمان خودش بوده ، نه زنان کل زمان ها . (تو در بین زنان زمان خودت از همه برای این کار شایسته تر و پاک تر بودی که برای این کار انتخاب کردم )

روایت هم می آورد که مریم بهترین زن در زمان خودش بود .

در صفحه بعد بحث عایشه را مطرح می کند که آیا عایشه از همه زن ها برتر هست یا نه ؟

ومن هنا یعلم أفضلیتها على عائشه رضی الله تعالى عنها الذاهب إلى خلافها الکثیر محتجین بقوله صلى الله تعالى علیه وسلم : خذوا ثلثی دینکم عن الحمیراء وقوله علیه الصلاه السلام : فضل عائشه على النساء کفضل الثرید على الطعام ….

وأنت تعلم ما فی هذا الاستدلال وأنه لیس بنص على أفضلیه الحمیراء على الزهراء وأما أولا فلانقصارى ما فی الحدیث الأول على تقدیر ثبوته إثبات انها عالمه إلى حیث یؤخذ منها ثلثا الدین وهذا لا یدل على نفی العلم المماثل لعلمها عن بضعته علیه الصلاه السلام ولعلمه صلى الله تعالى علیه وسلم أنها لا تبقى بعده زمنا معتدا به یمکن أخذ الدین منها فیه لم یقل فیها ذلک ولو علم لربما قال : خذوا کل دینکم عن الزهراء وعدم هذا القول فی حق من دل العقل والنقل على علمه لا یدل على مفضولیته وإلا لکانت عائشه افضل من ابیها ….

بعضی ها گفتند : عایشه از همه برتر است . به چه دلیل ؟ احتجاج کردند به این روایت که پیامبر (صلی الله علیه و آله ) فرموده باشند که نصف دینتان را از حمیراء بگیرید . هم چنین روایت است که برتری عایشه بر زن ها مثل برتری آبگوشت است بر سایر غذا ها .

این روایت در صحیح بخاری و صحیح مسلم است . پاسخ می دهد که:

این استدلال شما ، دلیل قاطع بر برتری حمیراء بر حضرت زهرا (سلام الله علیها ) نیست . اولا ‌بر فرض این که روایت صحیح باشد ، ثابت می کند که عایشه عالم بوده در حدی که می توان ثلث دین را از او گرفت . این دلیل بر آن نیست که حضرت زهرا (سلام الله علیها) جگر پاره پیامبر (صلی الله علیه وآله) این علم را نداشته باشد .

این که عایشه تا این حد علم دارد ، دلیل نمی شود که بقیه این علم را ندارد . حضرت زهرا (سلام الله علیها) ندارد ؟!!!!

پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) می دانست که حضرت زهرا (سلام الله علیها) بعد از آن حضرت ،‌ زیاد زنده نمی مانند که دستور دهد مردم دینتان را از حضرت زهرا (سلام الله علیها) بگیرید .

می دانست اولین شخص از اهل بیت (علیهم السلام) ، حضرت زهرا (سلام الله علیها ) است که طبق روایت صحیح بخاری به پیامبر (صلی الله علیه واله) می پیوندد . پس می دانست که مدت طولانی زنده نخواهند ماند .

اگر پیامبر (صلی الله علیه وآله) می دانست که آن حضرت بیشتر زنده می ماند ، می فرمود : همه دینتان را از حضرت زهرا (سلام الله علیها ) بگیرید . ما یقین داریم و دلیل عقلی و نقلی داریم که حضرت زهرا (سلام الله علیها ) دارای این علم بوده . این که پیامبر (صلی الله علیه واله ) از چنین جمله ای برای حضرت زهرا (سلام الله علیها ) استفاده نکردند ، دلیل نمی شود که از عایشه پایین تر باشد .

چون ما عقلا و نقلا می دانیم که حضرت زهرا (سلام الله علیها) دارای این علم بوده ؛ پس از عایشه پایین تر نیست .

اگر این طور باشد ، عایشه از پدرش هم بالاتر است .

آلوسی ، روح المعانی ، ج ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ذیل آیه ۳۸ تا ۴۷ سوره آل عمران

آیا شما می پذیرید که عایشه از پدرش بالاتر باشد ؟ طبیعی است که اهل سنت چنین چیزی را نمی پذیرند . خذوا شطر دینکم عن هذه ابوبکر یا عن هذه عمر ” که نداریم . اگر بخواهد این روایت دلیل برتری عایشه بر دیگران باشد ، باید از پدرش و از عمر و از ابوبکر هم بالاتر باشد . چون دلیل بر این نمی شود ، دلیل افضلیت ایشان بر حضرت زهرا (سلام الله علیها) هم نمی شود و اگر پیامبر (صلی الله علیه وآله) می دانست که حضرت زهرا (سلام الله علیها) بیشتر زنده می مانند ،‌ می فرمودند : خذوا کل دینکم عن الزهراء علیها السلام .

این هم جواب کسانی که از این روایت برای افضلیت عایشه استفاده می کنند .

مجری :

این هم استدلال بسیار جالب از آلوسی سلفی العقیده که اگر پیامبر (صلی الله علیه واله) می دانستند که حضرت زهرا (سلام الله علیها) زنده می مانند و عمر طولانی داشتند ، قطعا می فرمودند که تمام دینتان را از ایشان اخذ کنید .

کلیپ بعدی استدلال یکی از کارشناسان وهابی بر همین عبارت است که با وقاحت تمام و بدون هیچ بررسی و تحقیقی ، باز هم به این عبارت استدلال می کنند .

کلیپ ۲ ) :

احراری ، کارشناس وهابی :

طبیعی است که ام المؤمنین عایشه ، به عنوان فقیه امت اسلامی شناخته می شود و ما به قول بعضی از علما ،‌ حداقل یک سوم از احکام فقهی و احکام دینی خود را از روایاتی می گیریم که ام المؤمنین عایشه نقل کرده . این جاست که پیامبر می فرماید : ثلث دینتان را از عایشه بگیرید . به خاطر همین است.

مجری :

این هم کارشناس وهابی شبکه وهابی ـ تروریستی بود که به این اثر جعلی و موضوع استدلال کردند که خود علمای وهابی و سلفی و علمای اهل سنت تصریح و اعتراف کردند که این روایت اصلا سندی ندارد و یک عبارت جعلی است و دروغ بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) می باشد و چنین چیزی با سند معتبر در کتب اهل سنت نیست . اما باز هم ایشان استدلال می کنند و می گویند : بعضی از علما به این روایت استدلال کرده اند .

کلیپ دیگری هست که آقای عقیل بی عقل و شریکشان آقای خدمتی در برنامه ای نشسته و بیننده تماس می گیرد و مطالبی را بیان می کند . حال واکنش این دو نفر را در مورد این عبارت ببینیم .

کلیپ ۳ ) :

بیننده :

این که شما می گویید سینه زنی بدعت و گناه است ، چرا عایه در رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله) به سر و صورت خود می زدند .

خدمتی :

هرگز !!!

عقیل بی عقل ! :

بعدا فرمودند که این کار من از روی اشتباه بود .

بیننده :

اگر اشتباه بود ، شما هشتاد درصد از دینتان را از عایشه می گیرید ، شاید بقیه کارهایشان هم درست نباشد .

عقیل بی عقل :

چه کسی گفته ما هشتاد درصد دین را از عایشه گرفتیم .

مجری :

دیدید که چقدر به راحتی انکار می کنند که چه کسی گفته ما دو سوم یا هشتاد درصد از دینمان را از عایشه می گیریم یا این که در بخش اول کلیپ ، بحث عزاداری عایشه را انکار کردند و استدلال کردند که خود عایشه گفته : من اشتباه کردم .

استاد یزدانی :

اگر طبق گفته آقای سجودی و آقای احراری ، پس این ها اشتباه می کنند که سخن پیامبر (صلی الله علیه واله ) را گوش نمی دهند و دینشان را از عایشه نمی گیرند . اگر درست نیست ، پس آن ها اشتباه می کنند که به این روایت استناد می کنند . چرا این آقایان با هم هماهنگ نیستند ؟ بالاخره این روایت درست است یا درست نیست .

اگر درست است که شما آقای خدمتی ! اشتباه کردید که نصف یا هشتاد درصد یا ثلث دینتان را از عایشه نگرفتید .

مجری :

ممکن است این سؤال پیش بیاید ، ‌اگر طبق روایاتی که در کتب اهل سنت است ، قرار باشد که واقعا دینمان را از اقوال عایشه بگیریم ، چه مطالبی وجود دارد که می توانیم از آن ها استفاده کنیم ؟

استاد یزدانی :

البته روایاتی که از عایشه نقل شده و راست است و قرار باشد که مردم از آن ها پیروی کنند ، باز هم وضعیت خیلی فرق می کند و این وضعیتی که امروز دارند ، دیگر وجود ندارد . گرچه افرادی مثل آقای البانی حرف های دیگری زده اند که خدمت شما خواهم خواند که اصلا پیروی از عایشه درست نیست .

اما اگر قرار باشد که اهل سنت از عایشه پیروی کنند ، خیلی چیز ها است که پیروی کنند و واقعا هم درست است و حقیقت دارد . از جمله روایتی که بیننده عزیز در این کلیپ خواند که عایشه بعد از پیامبر (صلی الله علیه وآله) عزاداری کرد و به سر وسینه زد . نه تنها عایشه ؛‌بلکه تمام زنان انصار که در آن جا بودند ، همراه عایشه سینه زنی کردند .

روایت در مسند امام احمد بن حنبل ‌، با تحقیق حمزه احمد الزین ، جلد ۱۸ ، چاپ دار الحدیث قاهره ، صفحه ۱۹۹ ، روایت ۲۶۲۲۶ با سند صحیح نقل شده است :

 حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أَبِى ثنا یَعْقُوبُ قال ثنا أَبِى عَنِ بن إِسْحَاقَ قال حدثنی یحیى بن عَبَّادِ بن عبد اللَّهِ بن الزُّبَیْرِ عن أبیه عَبَّادٍ قال سمعت عَائِشَهَ تَقُولُ مَاتَ رسول اللَّهِ ص بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ ص قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی .

یحیی بن عباد بن عبد الله بن زبیر از پدرش نقل می کند که از عایشه شنیدم که می گفت : وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفت ، سرش روی زانوی من بود .

این که این مطالب چقدر درست است باید در جای دیگر بررسی شود ؛‌ اما واضح است که دروغ می باشد .

از سفاهت و کمی سنی بود که وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، من سرشان را روی بالشت گذاشتم و بلند شدم و همراه زن ها به سر و سینه زدم .

مسند احمد ، با تحقیق حمزه احمد الزین ،‌ج ۱۸ ،‌ چاپ دار الحدیث قاهره ، ص ۱۹۹ ، ح ۲۶۲۲۶

البته ما این ها را قبول نداریم و اهل سنت این ها را نقل کردند . اگر چیزی در این است ، به ما ارتباطی ندارد . همان طور که متأسفانه آقای هاشمی به این جمله استدلال کرد . خیلی عجیب است که آقای هاشمی می خواست این روایت را با همین جمله ” فمن سفهی وحداثۀ سنی ” رد کند و بگوید این روایت اصلا درست نیست .

التدم یعنی به سر و سینه زدن . البته اگر بخواهند این عبارت را با ” فمن سفهی ” استدلال کنند ، می گوییم عایشه این طور بود ، بقیه زن های مهاجر و انصاری که در آن جا سینه زدند ، آن ها که این طور نبودند . ما حرف شما را در مورد عایشه گوش می کنیم ؛ اما بقیه زن ها سینه زدند . اگر شما نصف دینتان را از عایشه می گیرید ، پس شما هم سینه بزنید .

این هم یک دلیل که آقایان پیرو عایشه هم نیستند و با او مخالفت کردند . با پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم مخالفت می کنند ، با همسران صحابه هم مخالفت می کنند .

مجری :

کلیپ دیگری از مبلغ و دانشمند متفکر اهل سنت ، آقای عدنان ابراهیم ، است که در مورد مقایسه حضرت زهرا (سلام الله علیها ) و عایشه چه می گویند .

کلیپ ۳ ) :

عدنان ابراهیم ـ مبلغ اهل سنت فلسطینی :

برادرم ! چگونه فاطمه (سلام الله علیها) را دوست نداشته باشم ؟ آیا از من انتظار داری عایشه را در جایگاه کسی مثل فاطمه (سلام الله علیها ) قرار دهم ؟ پس این گونه من هم از جاهلین خواهم بود . و چه بسا این موجب خشم تو بشود . نه ، هرگز ! این نظر من است و این سخن را از من بگیرید .

بگویید عدنان ابراهیم این را گفته و سپس هر طور خواستید حکم کنید . برادرانم ! من از جاهلین و فریب خوردگان نیستم ! که بخواهم بگویم عایشه اصلا قابل مقایسه با فاطمه است . عایشه دختر ابوبکر است و فاطمه (سلام الله علیها) دختر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) است . هرگز عقلم را کنار نخواهم گذاشت !

ای عثمان الخمیس ! او دختر محمد مصطفی (صلی الله علیه آله) است . هرگز آن طوری که در مورد فاطمه (سلام الله علیها) صحبت می کنم ، در مورد عایشه صحبت نخواهم کرد .

مجری :

دیدیم که آقای عدنان ابراهیم در مورد مقایسه حضرت زهرا (سلام الله علیها) و عایشه چه گفت که خطاب به عثمان الخمیس هم بود ، همان وهابی ، ناصبی و سلفی مشهوری که سعی می کند فضائل اهل بیت (علیهم السلام) انکار کند . خطاب به ایشان می گفتند ؛ اما در اصل خطاب به همه وهابی هایی که تلاش می کنند فضائل اهل بیت (علیهم السلام) را انکار کنند . وجود نازنین و مبارک و مقدس حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها) با جناب عایشه اصلا قابل مقایسه نیست .

 تماس بینندگان

بیننده : آقای محمدی از ارومیه ـ اهل سنت

استاد یزدانی ! اگر امکان دارد تفسیر آیه ۴ سوره تحریم را برای ما بیان کنید . چون می گویند که این آیه در مورد حفصه و عایشه است که باید این ها توبه کنند . آیا این مطلب درست است ؟

نکته بعد این که ما اهل سنت ، در مورد امامت و مهدویت ، با شیعه اختلافی نداریم . چون محیی الدین عربی و مولانا که سنی بوده اند ، در رابطه با مهدویت و امامت به راحتی بحث می کنند . بنده از شما خواهش می کنم که به وهابیت که سردسته آن ها محمد بن عبد الوهاب است ،‌ از منابع اهل سنت پاسخ ندهید . چون این ها فرقه ای هستند که صد و هفتاد سال است که ساخته شده . مثل داعش ،‌خوارج ،‌ منافقین و بنی امیه و بنی عباس . شما نباید به این ها از منابع اهل سنت پاسخ دهید . ما که با شما اختلافی نداریم و در همه مباحث با شما یکی هستیم .

استاد یزدانی :

إِنْ تَتُوبَا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُکُمَا وَإِنْ تَظَاهَرَا عَلَیْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِیلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمَلَائِکَهُ بَعْدَ ذَلِکَ ظَهِیرٌ . تحریم/ ۴

روایتش در صحیح بخاری آمده است و بنده فقط نشان می دهم و کاری به صحت و سقم آن ندارم و هیچ قضاوتی در مورد آن نمی کنم . صحیح بخاری ، چاپ دار ابن کثیر ، با تحقیق دکتر طیب البغاء ،‌ جلد ۵ ،‌ صفحه ۲۰۱۶ ،‌روایت ۴۹۶۶ ،‌ باب لم تحرم ما احل الله لک (خداوند می فرماید : چرا چیزی را که خداوند بر تو حلال کرده ، حرام می کنی ؟ تحریم / ۱ ) :

حدثنی الْحَسَنُ بن مُحَمَّدِ بن صَبَّاحٍ حدثنا حَجَّاجٌ عن بن جُرَیْجٍ قال زَعَمَ عَطَاءٌ أَنَّهُ سمع عُبَیْدَ بن عُمَیْرٍ یقول سمعت عَائِشَهَ رضی الله عنها أَنَّ النبی ص کان یَمْکُثُ عِنْدَ زَیْنَبَ بِنْتِ جَحْشٍ وَیَشْرَبُ عِنْدَهَا عَسَلًا فَتَوَاصَیْتُ أنا وَحَفْصَهُ أَنَّ أَیَّتَنَا دخل علیها النبی ص فَلْتَقُلْ إنی أَجِدُ مِنْکَ رِیحَ مَغَافِیرَ أَکَلْتَ مَغَافِیرَ فَدَخَلَ على إِحْدَاهُمَا فقالت له ذلک فقال لَا بَلْ شَرِبْتُ عَسَلًا عِنْدَ زَیْنَبَ بِنْتِ جَحْشٍ وَلَنْ أَعُودَ له فَنَزَلَتْ (یا أَیُّهَا النبی لِمَ تُحَرِّمُ ما أَحَلَّ الله لک) إلى (إن تَتُوبَا إلى اللَّهِ) لِعَائِشَهَ وَحَفْصَهَ (وَإِذْ أَسَرَّ النبی إلى بَعْضِ أَزْوَاجِهِ) لِقَوْلِهِ بَلْ شَرِبْتُ عَسَلًا .

از عبید الله بن عمیر نقل شده که از عایشه شنیدم که پیامبر (صلی الله علیه وآله) نزد حضرت ام المؤمنین زینب بنت جحش ماند و عسل نوشید . من با حفصه دست به دست هم دادیم و با هم توافق کردیم که وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) آمد ، به آن حضرت بگوییم : تو مغافیر ( میوه ای که خوشمزه و شیرین است ؛‌اما بوی بد می دهد ) خوردی و دهانت بوی بد می دهد و به طرف ما نیا . وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) نزد یکی از آن ها آمد ، به رسول خدا (صل الله علیه وآله) همان را گفتند . حضرت فرمودند : نه ،‌من نزد زینت بنت جحش بودم و عسل خوردم . اگر این طور است ،‌ دیگر نمی خورم .

خداوند آیه نازل کرد : ای پیامبر ! چرا چیزی که بر تو حلال کرده ،‌ بر خود حرام می کنی ؟ خداوند به عایشه و حفصه گفت : اگر توبه کردید که توبه کردید . اما اگر شما بخواهید علیه پیامبر (صلی الله علیه وآله) متحد شوید و دست به دست هم بدهید ، قلب شما از حق منحرف شده و با خدا ،‌ جبرئیل و صالح المؤمنین ،‌ امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) و سایر ملائکه طرف هستید . تحریم / ۴ .

صحیح بخاری ، چاپ دار ابن کثیر ، با تحقیق دکتر طیب البغاء ،‌ ج ۵ ، ص ۲۰۱۶ ، ح ۴۹۶۶

فکر نکنید که ما نمی توانیم از پیامبرمان در مقابل شما دو زن ، دفاع کنیم . خدا ، ‌امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، جبرئیل و سایر ملائکه پشتیبان او هستند . علمای اهل سنت در ذیل این آیه بسیار تند علیه عایشه و حفصه صحبت کردند . ” صغت قلوبکما ” یعنی کسی که قلبش از حق منحرف شود . ما نمی خواهیم سخن علمای اهل سنت را در تفسیر این آیه تکرار کنیم . شما حرف عدنان ابراهیم را تکرار کردید ، بیننده می گوید : شما به عایشه توهین می کنید .

اگر بنده حرف آقای قرطبی را در ذیل این آیه بیان کنم ، همه ناراحت می شوند و نمی خوانم . همین روایت در جلد ۶ از صحیح بخاری ،‌ صفحه ۲۴۶۲ ، روایت ۶۳۱۳ آمده است .

حدثنا الْحَسَنُ بن مُحَمَّدٍ حدثنا الْحَجَّاجُ عن بن جُرَیْجٍ قال زَعَمَ عَطَاءٌ أَنَّهُ سمع عُبَیْدَ بن عُمَیْرٍ یقول سمعت عَائِشَهَ تَزْعُمُ أَنَّ النبی ص کان یَمْکُثُ عِنْدَ زَیْنَبَ بِنْتِ جَحْشٍ وَیَشْرَبُ عِنْدَهَا عَسَلًا فَتَوَاصَیْتُ أنا وَحَفْصَهُ أَنَّ أَیَّتَنَا دخل علیها النبی ص فَلْتَقُلْ إنی أَجِدُ مِنْکَ رِیحَ مَغَافِیرَ أَکَلْتَ مَغَافِیرَ فَدَخَلَ على إِحْدَاهُمَا فقالت ذلک له فقال لَا بَلْ شَرِبْتُ عَسَلًا عِنْدَ زَیْنَبَ بِنْتِ جَحْشٍ وَلَنْ أَعُودَ له فَنَزَلَتْ (یا أَیُّهَا النبی لِمَ تُحَرِّمُ ما أَحَلَّ الله لک) (إن تَتُوبَا إلى اللَّهِ) لِعَائِشَهَ وَحَفْصَهَ (وَإِذْ أَسَرَّ النبی إلى بَعْضِ أَزْوَاجِهِ حَدِیثًا) لِقَوْلِهِ بَلْ شَرِبْتُ عَسَلًا ….

پیامبر (صلی الله علیه وآله) نزد حضرت ام المؤمنین زینب بنت جحش ماند و عسل نوشید . من با حفصه دست به دست هم دادیم و با هم توافق کردیم که وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) آمد ، به آن حضرت بگوییم : تو مغافیر ( میوه ای که خوشمزه و شیرین است ؛‌اما بوی بد می دهد ) خوردی و دهانت بوی بد می دهد و به طرف ما نیا . وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) نزد یکی از آن ها آمد ، به رسول خدا (صل الله علیه وآله) همان را گفتند . حضرت فرمودند : نه ،‌من نزد زینت بنت جحش بودم و عسل خوردم . اگر این طور است ،‌ دیگر نمی خورم .

خداوند آیه نازل کرد : ای پیامبر ! چرا چیزی که بر تو حلال کرده ،‌ بر خود حرام می کنی ؟ خداوند به عایشه و حفصه گفت : اگر توبه کردید که توبه کردید …..

صحیح بخاری ،‌ چاپ دار ابن کثیر ،‌ ج ۶ ، ص ۲۴۱۶ ، ح ۶۳۱۳

این ها روایاتی است که در صحیح ترین کتاب اهل سنت بعد از قرآن آمده . اصل آیه در قرآن کریم است و طبق صحیح ترین کتاب اهل سنت بعد از قرآن ، این آیه در حق دو تن از همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل شده که شما می گوید : خذوا شطر دینکم عن الحمیراء یا عن العایشۀ ”

اگر واقعا شما پیرو ایشان هستید ،‌ به این روایت عمل کنید و علیه پیامبر (صلی الله علیه وآله) دست به دست هم بدهید .

بیننده : خانم زاهدی از اصفهان ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی سؤالی داشتم مبنی بر این که ما همه ؛ حتی وهابی ها به حرمت حضرت زهرا (سلام الله علیها) واقف هستیم . چرا حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) که علم لدنی داشتند و واقعه کربلا را پیش بینی کردند ، حتی آیه مباهله را بیان نمودند . چرا به وضوح نگفتند که از عایشه پیروی نکردند ؟ چون قطعا می دانستند که عایشه جنگ جمل را به راه می اندازند و این که می دانستند که بعد از شهادت حضرت امیر (علیه السلام) ، سجده شکر به جا می آورد . علت این که حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) این مطلب را بیان نکردند .

دوم این که ، آیا حقیقت دارد که حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) با دختر ابوسفیان ازدواج کردند؟

استاد یزدانی :

در مورد این که چرا رسول خدا (صلی الله علیه وآله) تصریح نکردند که از عایشه پیروی نکنید ، ما در این باره روایات زیادی داریم که پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) در جمع زن های خودش ، به عایشه تأکید می کند که تو بعد از من با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می جنگی . مبادا این کار را انجام دهی .

اگر پیامبر (صلی الله علیه واله) صریح برای همه می گفتند ، مردم همان زمان قبل از انجام کار ،‌ با عایشه در می افتادند و این قصاص قبل از جنایت می شدند . اما هشدار داده بودند . مثلا به حذیفه گفته بودند و او گاها با ایما واشاره به مردم می گفت . به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دستور داده بود که با عایشه بجنگ . به ابوایوب انصاری ،‌ به عمار یاسر ، به ابوسعید خدری گفته بودند که چنین اتفاقی می افتد و شما باید در رکاب امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) علیه عایشه بجنگید .

از طرف دیگر ، به خود عایشه گفته بود که مبادا با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بجنگی . از این دست روایات بسیار زیاد است . ما در همین ایام بعضی از این روایات را خوانده ایم . بنده یک نمونه از پیش بینی های پیامبر (صلی الله علیه وآله) را نشان می دهم .

در مصنف ابن ابی شیبه ،‌ جلد ۱۴ ، چاپ مکتبۀ الرشد بیروت ، صفحه ۲۴۷ ، روایت ۳۸۸۷۱ :

حدثنا وَکِیعٌ عن عِصَامِ بن قُدَامَهَ عن عِکْرِمَهَ عَنِ بن عَبَّاسٍ قال قال رسول اللهِ ص أَیَّتُکُنَّ صَاحِبَهُ الْجَمَلِ الأَدْبَبِ یُقْتَلُ حَوْلَهَا قَتْلَى کَثِیرَهٌ تَنْجُو بعد ما کَادَتْ .

از عکرمه از ابن عباس نقل شده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) خطاب به همسرانشان فرمودند : یکی از شما سوار آن شتر معروف خواهید شد که افراد زیادی در اطراف این شتر کشته می شود ؛ اما بعد از این کار خودش نجات پیدا می کند .

مصنف ابن ابی شیبۀ ، ج ۱۴ ، چاپ مکتبه الرشد بیروت ،‌ ص ۲۴۷ ، ح ۳۸۸۷۱

سند روایت از نظر آن ها کاملا صحیح است . باز همین روایت در مصنف ابن ابی شیبه ،‌ جلد ۲۱ ، با تحقیق محمد عوامه ، صفحه ۳۷۸ ، همان روایت را از ابن عباس نقل می کند . محقق در پاورقی می گوید :

رجاله مشهورون ….

وقال : هذا الحدیث من اعلام نبوته صلی الله علیه وسلم ، وعصام بن قدامه ثقه وسائر اسناد اشهر من ان یحتاج لذکره .

روات این روایت همه از رجال مشهور هستند . هم چنین می گوید : این از نشانه های نبوت پیامبر (صلی الله علیه وآله) است که پیش بینی کردند .

مصنف ابن ابی شیبه ،‌ ج ۲۱ ، با تحقیق محمد عوامه ،‌ص ۳۷۸

مباد صاحب شتری باشد که افراد زیادی در اطرافش کشته می شود و خودش نجات پیدا می کند . در برخی از روایات داریم که حضرت اشاره می کند : عایشه ! مبادا تو آن شخص باشی . همانطور که به زبیر فرمودند : تو با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می جنگی و حق با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است و تو ظالم هستی . مباد آن کار را انجام دهی.

امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) این روایت را در وسط میدان جنگ به زبیر یادآوری کرد و متأسفانه زبیر از کارش پشیمان نشد و جبران نکرد و بر عکس کار های دیگری انجام داد .

پس پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) پیش بینی کردند . همانطور که کربلا را پیش بینی کردند ، جنگ جمل ، جنگ صفین ، جنگ نهروان و کشته شدن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) به دست اشقی الاولین والآخرین و نهایتا کار عایشه را هم پیش بینی کردند . این روایات نه تنها در منابع شیعه که در منابع اهل سنت هم نقل شده است .

در مورد ازدواج پیامبر (صلی الله علیه وآله) با ام حبیبه ، دختر ابوسفیان واضح و روشن است . ام حبیبه از کسانی بود که قبل از هجرت به حبشه مسلمان شد و با همسرش به حبشه رفت . وقتی همسرش در حبشه از دنیا رفت ،‌ پیامبر (صلی الله علیه وآله) نجاشی را وکیل خود قرار داد تا عقد ام حبیبه را بخوانند و بعد از آن ام حبیبه همسر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) شد . به همین خاطر است که به معاویه خال المؤمنین می گویند ؛ اما به محمد بن ابی بکر نمی گویند . ام حبیبه بعد از جریان عثمان ، از عثمان پشتیبانی می کرد و در جنگ معاویه علیه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، وقتی محمد بن ابی بکر (رضوان الله تعالی علیه ) به شهادت رسیدند ، کارهایی انجام داد . حتی علیه عایشه که گوسفندی را کباب کرد و برای او فرستاد و گفت : ما برادرت را همین طور کباب کردیم . روایتش در منابع اهل سنت موجود است .

ام حبیبه ، متأسفانه کار هایی کرد از جمله این که نزد امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) آمد تا وساطت کند و عثمان را نجات دهد ؛ اما امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فرمودند : من هرگز عثمان را نجات نمی دهم ؛‌اما قول می دهم بقیه افراد خانه را نجات دهم . امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) برای آن ها آب فرستاد و فرزندانشان را فرستاد تا اهل خانه را نجات دهند .

بیننده : آقای قنبری از تهران ـ شیعه

بنده یکی از شبکه های وهابی را می دیدم که کلیپی از سخنرانی یک عالم شیعه در شبکه امام حسین (علیه السلام) را پخش می کرد که می گفت : ائمه معصومین (علیهم السلام) به همه علوم مثل نجوم ، فیزیک احاطه داشتند . پس چرا برق را اختراع نکردند یا این که هواپیما بسازند ؟

استاد یزدانی :

برای این که ائمه (علیهم السلام) به همه علوم اشراف داشتند ،‌ دلائل زیادی وجود دارد . سرمنشأ همه علوم امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) و بقیه ائمه (علیهم السلام) هستند ؛‌ اما هر اختراعی در هر زمانی جا ندارد . باید مردم آن زمان ظرفیت آن اختراع یا بحث علمی را داشته باشند . مثلا گالیه اولین کسی بود که گرد بودن زمین را بیان کرد ؛‌اما مردم آن زمان او را اعدام کردند . چون همه مردم بر خلاف او فکر می کردند .

اما الان همه می دانند که گالیه درست گفته بود . اگر امام صادق (علیه السلام) هم در زمان مردم جاهل آن زمان ، اختراعی می کردند ، چه بسا که مردم به جای قبول آن ،‌ حضرت را تکفیر می کردند . اگر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هم خبر هایی می دادند ، کسی قبول نمی کرد . اما ائمه (علیهم السلام) را علوم را به مرور زمان ، منتشر کردند .

پس باید برای هر اختراعی ، شرایط مناسب باشد تا مورد قبول واقع شود .

بیننده : آقای افخمی از نسیم شهر ـ شیعه

استاد یزدانی ! وقتی بحث از کسر و درصد می شود ، به مابقی آن هم اشاره می شود . زمانی که می گویند : دو سوم دین از عایشه گرفته می شود ، نصف و یک سوم باقی مانده از چه کسی گرفته می شود ؟

استاد یزدانی :

ما نخواستیم زیاد روی این روایت مانور دهیم . همین روایت تنقیص است . فقط می خواستیم دیدگاه ها و تحلیل های علمای اهل سنت را بیاوریم . بنده اگر بخواهم تحلیل کنم ، مطلب زیاد است که این روایت نه تنها فضیلت نیست ؛ بلکه ساخته یک عده انسان های بی عقل است .

بیننده :

دقیقا آیات قرآن هم خلاف این روایت است . مثلا به راستگو ترین و کسی که حتی خیال دروغ و کذب هم به ذهنش نمی رسد ، لقب صادق ، صدیق و صدیقه می دهند . بنده نمی دانم که اهل سنت یا وهابیت ، سوره تحریم را خوانده اند یا نه ؟ مثال هایی که به همسران حضرت نوح و حضرت لوط می زنند و به شدت با حفصه و عایشه برخورد می شود تا توبه کنند . توبه زمانی است که شخص گناهی را مرتکب شده باشد . در این سوره هم مستقیما دستور داده می شود که باید توبه کنند .

آیه دیگری در همین سوره تحریم است که می فرماید : در صورت طلاق دادن این دو زن (عایشه و حفصه ) زنان بهتری نصیب پیامبر (صلی الله علیه وآله) می شود . آیا می توان این آیه را به این صورت تفسیر کرد که این دو زن افضلیتی نداشتند ؟

بیننده : آقای محمدی از زاهدان ـ اهل سنت

استاد یزدانی ! شما در این برنامه مطالبی را بیان می کنید که یک بار می گویید : اهل سنت ،‌ یک بار هم می گویید : وهابی . چرا همه را اهل سنت نمی گویید و چرا می خواهید اهل سنت را گروه گروه کنید . شما در این شبکه صبح تا شب به ام المؤمنین عایشه توهین و اهانت می کنید .

مجری :

شما برادر بزرگوار می توانید برای این دو مطلب ، دو نمونه بیان کنید ؟

بیننده :

همین الان شما گفتید که جناب عایشه کجا و حضرت زهرا (سلام الله علیها ) کجا ؟؟؟ این چه فرقی است که شما بین ازواج پیامبر (صلی الله علیه واله) و دختر آن حضرت می گذارید .

مجری :

من کجا بی احترامی کردم . این حرفی بود که آقای عدنان ابراهیم ، عالم اهل سنت ، گفتند : اصلا عایشه با حضرت زهرا (سلام الله علیها) قابل قیاس نیست . یعنی عایشه در جایگاهی نیست که بخواهد با حضرت زهرا (سلام الله علیها) مقایسه شود . این کلام ما نیست ،‌ کلام یک عالم اهل سنت است .

استاد یزدانی :

آقا آلوسی هم همین حرف را زده بود که حضرت زهرا (سلام الله علیها) از همه بالاتر است و این روایاتی که می گویند عایشه از حضرت زهرا (سلام الله علیها) بالاتر است ،‌دروغ و کذب می باشد . این که حرف ما نبود . کجای این مطلب توهین به اهل سنت است ؟

بیننده :

شما از همان اول که کلیپ هایتان پخش می شود ، به ام المؤمنین عایشه تف سر بالا می گویید .

مجری :

ما از شما تشکر می کنیم . از شما خواستیم که یک نمونه اهانت ما را به عایشه بیاورید . یا یک نمونه بیاورید که ما به اهل سنت ،‌ وهابی گفته باشیم . طبیعتا بعضی از علمایی که اساتید شبکه به آن ها استناد می کنند ، وهابی هستند و وهابی می گویند . بعضی ها از آن علما ،‌اهل سنت هستند . به همین دلیل است که بعضی اوقات گفته می شود این عالم وهابی است و این هم نظر عالم وهابی و این نظر یک عالم سنی است . تفاوت به این دلیل است نه این که ما اهل سنت را وهابی بدانیم . همه عوامل شبکه جهانی ولایت از کسانی هستند بین اهل سنت و وهابیت تمایز قائل می باشند و این مطلب را در برنامه های خود تأکید می کنند .

استاد یزدانی :

در ادامه مباحث مطرح شده ،‌ گذشته از بحث سینه زنی ،‌ در بحث توسل و استغاثه ما روایت صحیح داریم که عایشه به قبر پیامبر (صلی الله علیه وآله) استغاثه می کرد . متأسفانه علمای وهابی از عایشه در این زمینه پیروی نمی کنند و دینشان را از او نمی گیرند .

روایت در مسند دارمی معروف به سنن دارمی ،‌ چاپ عربستان ،‌ جلد اول ،‌صفحه ۲۲۷ ،‌ باب ۱۵ نقل شده است . علمای اهل سنت به این روایت اقتدا کرده و این حرف عایشه را قبول دارند و همه به قبر پیامبر (صلی الله علیه وآله ) توسل می کنند ؛ اما آقایان وهابی این کار را نمی کنند .

الان به آقای جحودی و آقای احراری بگویید : اگر شما راست می گویید و نصف دینتان را از عایشه می گیرید ،‌ این هم روایت عایشه است ، بیایید و دینتان را از عایشه بگیرید .

حدثنا أبو النُّعْمَانِ ثنا سَعِیدُ بن زَیْدٍ ثنا عَمْرُو بن مَالِکٍ النُّکْرِیُّ حدثنا أبو الْجَوْزَاءِ أَوْسُ بن عبد اللَّهِ قال قُحِطَ أَهْلُ الْمَدِینَهِ قَحْطًا شَدِیدًا فَشَکَوْا إلى عَائِشَهَ فقالت انْظُرُوا قَبْرَ النبی ص فَاجْعَلُوا منه کووا إلى السَّمَاءِ حتى لَا یَکُونَ بَیْنَهُ وَبَیْنَ السَّمَاءِ سَقْفٌ قال فَفَعَلُوا فَمُطِرْنَا مَطَرًا حتى نَبَتَ الْعُشْبُ وَسَمِنَتْ الْإِبِلُ حتى تَفَتَّقَتْ من الشَّحْمِ فَسُمِّیَ عَامَ الْفَتْقِ .

مردم مدینه گرفتار قحطی شدیدی شده بودند . نزد عایشه آمدند و شکایت کردند . عایشه گفت : سراغ قبر پیامبر (صلی الله علیه وآله) بروید و در سقف پنجره ای ایجاد کنید که بین قبر و آسمان سقفی نباشد . مردم این کار را انجام دادند . باران شدیدی آمد ،‌به طوری که بیابان ها سرسبز شد و شترها به حدی خوردند و چاق شدند که از شدت چاقی ، ترکیدند . آن سال را سال ترکیدن شترها نامیدند .

محقق در پاورقی می گوید :

رجاله ثقات وهو موقوف علی عائشه …

روات این روایت همه ثقه هستند ….

سنن دارمی ،‌ چاپ عربستان سعودی ،‌ ج ۱ ، ص ۲۲۷ ،‌ باب ۱۵

آقایان وهابی ! مگر شما نمی گویید که ” خذوا شطرکم عن عایشۀ ” به این روایت عمل کنید . همه مسلمانان به این روایت عمل می کنند . شیعه به روایاتی که از ائمه معصومین (علیهم السلام) در این زمینه نقل شده ،‌عمل می کند . اهل سنت هم بالاستثناء در عمل به این روایت در طول تاریخ اجماع دارند ؛‌ اما چرا وهابیت به این روایت عمل نمی کنند ؟ چرا می گویند که این کار عایشه شرک بوده ؟ چرا به عایشه توهین می کنند و کار عایشه را قبول ندارند ؟

بنده اگر بخواهم از این نمونه ها نشان دهم ،‌صد ها نمونه می توان نشان داد که متأسفانه وهابیت و بعضا اهل سنت به بعضی از حرف های عایشه عمل نمی کنند .

یکی دیگر از حرف های عایشه ،‌ برگزاری مجلس نوحه و سینه زنی که وهابیت آن را شرک می دانند .

فتح الباری ، تألیف ابن حجر عسقلانی ، چاپ دار الطیبه ،‌ جلد ۶ ، صفحه ۲۲۵ می گوید :

قوله باب إخراج أهل المعاصی والخصوم من البیوت بعد المعرفه

أی بأحوالهم أو بعد معرفتهم بالحکم ویکون ذلک على سبیل التأدیب لهم قوله وقد أخرج عمر أخت أبی بکر حین ناحت وصله بن سعد فی الطبقات بإسناد صحیح من طریق الزهری عن سعید بن المسیب قال لما توفی أبو بکر أقامت عائشه علیه النوح فبلغ عمر فنهاهن فأبین فقال لهشام بن الولید أخرج إلى بیت أبی قحافه یعنی أم فروه فعلاها بالدره ضربات فتفرق النوائح حین سمعن بذلک ووصله إسحاق بن راهویه فی مسنده من وجه آخر عن الزهری وفیه فجعل یخرجهن امرأه امرأه وهو یضربهن بالدره

روایت در صحیح بخاری است که بعد از وفات ابوبکر ، در خانه ابوبکر مجلس نوحه تشکیل شد . عمر بن خطاب آمد و خواهر ابوبکر را از آن خانه خارج کرد .

متأسفانه بخاری ، روایت را به صورت مختصر نقل کرده و مثل همه خیانت هایی که کرده ،‌در این جا هم خیانت کرده و روایت را کامل نقل نکرده است . می گوید :

ابن سعد روایت را با سند صحیح به صورت کامل از زهری از سعید بن مسیب نقل کرده است که وقتی ابوبکر از دنیا رفت ، عایشه برای ابوبکر مجلس نوحه تشکیل داد . خبر به عمر رسید و از این کار نهی کرد . وقتی که قبول نکردند ،‌ عمر به هشام بن ولید دستور داد که به خانه ابوبکر حمله کن و ام فروه ،‌ خواهر ابوبکر را بیرون بیاور . وقتی ام فروه را بیرون آورد ، خود عمر با تازیانه مشهور خود به حدی ام فروه را زد که همه نوحه خوان ها ترسیدند و فرار کردند .

ابن حجر عسقلانی ، فتح الباری ،‌ ج ۶ ، چاپ دار الطیبه ،‌ ص ۲۲۵

در روایات دیگر دارد که عمر به حدی زد که چادر ام فروه از سرش افتاد . گفتند : چادرش از سرش افتاد . اما عمر گفت : کسانی که نوحه می خوانند باید به حدی آن ها را زد که سرشان برهنه شود . این ها حرمت ندارند !!!!!

فرض کنیم که این کار منکر باشد ،‌ مگر می شود منکر را با منکر تبدیل به معروف کرد . اگر می خواهید منکری را از بین ببرید ،‌ باید با راهی که خدا و پیامبر (صلی الله علیه واله) گفته اند ، تبدیل به معروف کرد . اما این که سر زن های مردم را برهنه کنید یا به خانه مردم حمله کنید ، کار درستی نیست.

آقای اهل سنت !‌ خذوا شطر دینکم عن عایشه ،‌ خذوا شطر دینکم عن الحمیراء !!!

البته اهل سنت با نوحه خوانی خیلی مشکلی ندارند . اما ایها الوهابیت ! خذوا شطر دینکم عن عایشه! بیایید نوحه بخوانید و سینه بزنید .

مورد بعدی ،‌ اقوال آقای البانی در مورد شیعه عایشه بودن است که مخالف با دیدگاه اهل سنت است . البته بنده خیلی راضی به بیان این مورد نیستم . این توهینی است که آقای البانی کرده . پس مسئولیت آن به عهده آقای البانی است و بنده هیچ قضاوتی نمی کنم و در این مورد مخالف آقای البانی هستم . ایشان یک عالم وهابی و بخاری دوران است که این حرف را بیان کرده .

در سلسله الاحادیث صحیحه ، تألیف ناصر الدین البانی ،‌ چاپ ریاض عربستان سعودی ، جلد اول ، صفحه ۸۵۲ :

غیر انه قیل : انه کان یحمل علی علی رضی الله عنه ، فهو اذن من شیعه عائشه رضی الله عنه …

ما فلان کار را از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) تقلید کنیم یا از عایشه تقلید کنیم ؟

شخص ناصبی به نام قیس بن ابی حازم به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) توهین و بی ادبی می کرد . این که این شخص به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) توهین می کرد ، شیعه عایشه شده .

البانی ،‌ سلسله الاحادیث الصحیحه ،‌ چاپ ریاض ، ج ۱ ، ص ۸۵۲

این روایت به این معنی است که عایشه هم به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) توهین می کرد ؟؟!!

حرفی است که آقای البانی گفته ،‌ من به صحت و سقم این روایت کاری ندارم . اما آقای البانی می گوید : یحمل علی علی رضی الله عنه ،‌ به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) توهین کند ،‌ از شیعیان عایشه شده . پس هر کس به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) توهین کند ،‌ از شیعیان عایشه است .

این حرف آقای البانی در حقیقت توهین به اهل سنت است ؛ چون تمام اهل سنت عایشه را قبول دارند و اگر بخواهند این طور حساب کنند ،‌ همه شیعه عایشه و ناصبی می شوند و این قابل قبول نیست .

نمونه بعدی که بنده از همه مسلمانان می خواهم که این حرف را از عایشه قبول کنند ، این است که طبق نقل عایشه ، پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) را از همه مردم و اصحاب بیشتر دوست داشت . حتی از ابوبکر و حتی از خود عایشه .

روایت در مسند احمد بن حنبل ، با تحقیق حمزه احمد الزین ، چاپ دار الحدیث قاهره ،‌ جلد ۱۴ ، صفحه ۱۶۹ :

حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أبی ثنا أبو نُعَیْمٍ ثنا یُونُسُ ثنا الْعَیْزَارُ بن حُرَیْثٍ قال قال النُّعْمَانُ بن بَشِیرٍ قال اسْتَأْذَنَ أبو بَکْرٍ على رسول اللَّهِ ص فَسَمِعَ صَوْتَ عَائِشَهَ عَالِیاً وَهِىَ تَقُولُ والله لقد عَرَفْتُ ان عَلِیًّا أَحَبُّ إِلَیْکَ من أبی وَمِنِّى مَرَّتَیْنِ أو ثَلاَثاً فَاسْتَأْذَنَ أبو بَکْرٍ فَدَخَلَ فَأَهْوَى إِلَیْهَا فقال یا بِنْتَ فُلاَنَهَ الا أَسْمَعُکِ تَرْفَعِینَ صَوتَکِ على رسول اللَّهِ ص

ابوبکر بر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) وارد شد که دید صدای عایشه بلند است که می گفت : به تحقیق من فهمیدم که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از من و پدرم نزد تو محبوب تر است و تو ایشان را بیشتر دوست دارید .

محقق کتاب هم در پاورقی می گوید :

اسناده صحیح …

سند روایت صحیح است .

مسند احمد ،‌ با تحقیق حمزه احمد الزین ،‌ چاپ دار الحدیث قاهره ،‌ ج ۱۴ ، ص ۱۶۹

این نقل عایشه است . شما همین نقل را از عایشه بپذیرید . ایشان حقیقتی را نقل و به پیامبر (صلی الله علیه وآله) اعتراض می کند . شما از اعتراض ایشان تبعیت نکنید ؛ اما این را بپذیرید که خود عایشه شهادت می دهد که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از ابوبکر و عایشه محبوب تر بود .

به هر حال مطلبی است که ایشان نقل کرده و واقعا برای همه قابل قبول است . امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را از همه بیشتر دوست داشته باشید و در راه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و راه حق بیاید که علی مع الحق و الحق مع علی .

مجری :

از شما استاد یزدانی بزرگوار و هم چنین شما بینندگان عزیز و ارجمند تشکر و قدردانی می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .