موضوع: استدلال علمای اهل سنت به آیات قرآن کریم برای اثبات جواز توسل(۲) . استدلال جلال الدین سیوطی ، محمد بن عمر نووی ، صفوری شافعی ، سمهودی ، سلیمان الجمل و دمیاطی شافعی به آیه ۶۴ سوره نساء برای جواز توسل به رسول خدا بعد از وفات آن حضرت .

به نام خداوند بخشنده مهربان

برنامه ” راه و بیراه” قسمت بیست و پنجم

تاریخ : ۲۴ / ۰۶ / ۹۳

موضوع: استدلال علمای شافعی به آیات قرآن کریم برای اثبات جواز توسل(۲)

 

دانلود فیلم برنامه راه و بیراه قسمت بیست و پنجم

 

فهرست مطالب:

موضوع: استدلال علمای اهل سنت به آیات قرآن کریم برای اثبات جواز توسل(۲)

فهرست مطالب:

استدلال علمای شافعی با آیات قرآن برای اثبات جواز توسل

۴ ) جلال الدین سیوطی

۵ ) محمد بن عمر نووی

۶ ) صفوری شافعی

۷ ) آقای سمهودی

مصاحبه با نجات یافتگان کوه سنجار

۸ ) سلیمان بن عمر الجمل

۹ ) دمیاطی شافعی

کلیپ (لانه زنبور ۸ ):

تماس بینندگان

 

مجری :

طبق معمول هفته های گذشته در خدمت استاد عزیز و ارجمند ، حجه الاسلام و المسلمین یزدانی هستیم .

اگر برنامه های راه و بیراه را دنبال کرده باشید ، در هفته گذشته مبحث جدیدی را در زمینه وهابیت و تفاوت هایی را که با سایر مذاهب اسلامی دارند  را آغاز کردند و به این موضوع پرداخته شد که آیا از فقهای شافعی مذهب کسانی هستند که برای اثبات جواز توسل به آیات قرآن استناد کرده باشند یا خیر ؟

بنده در این بخش از استاد یزدانی خواهش می کنم که خلاصه ای از مطالب ارائه شده در هفته گذشته را بیان کنند .

استاد یزدانی :

همان طور که شما فرمودید ، موضوع برنامه ما استدلال علمای اهل سنت به آیات قرآن برای جواز توسل بود که ما از استدلال علمای شافعی مذهب برای اثبات جواز توسل شروع کردیم . در هفته گذشته ما سه نفر از علمای شافعی را از جمله ابن کثیر دمشقی سلفی که در کتاب تفسیر قرآن العظیم خود در صفحه ۵۰۳ ، صراحتا به آیه ۶۴ سوره نساء استدلال کرده بود که خداوند می فرماید :

« ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاوءک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما.»

یرشد تعالی العصاه والمذنبین إذا وقع منهم الخطا والعصیان أن یأتوا الی الرسول فیستغفروا الله عنده ویسألوه أن یستغفر لهم ، فإنهم إذا فعلوا ذلک تاب الله علیهم ورحمهم وغفرلهم ولهذا قال : لوجدوا الله توابا رحیما . وقد ذکر جماعه منهم : الشیخ ابو نصر بن صباغ فی کتابه « الشامل » الحکایه المشهوره عن العتبی قال : کنت جالسا عند قبر النبی (ص) فجاء اعرابی فقال : السلام علیک یا رسول الله سمعت الله فیقول : « ولو انهم اذ ظلموا انفسهم جاوءک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد جئتک مستغفرا لذنبی ، مستشفعا بک الی ربی …

خداوند در این آیه گنهکاران را راهنمایی می کند که اگر خطایی از آن ها سر زد ، نزد رسول خدا (ص) بیایند و از خداوند طلب استغفار کنند و از حضرت هم بخواهند که از خداوند برای آن ها طلب استغفار کند ، در این صورت خداوند آن ها را می بخشد و خداوند توّاب و رحیم است .

در ادامه به حکایت عتبی استناد می کند :

که عتبی گفت : نزد قبر رسول خدا (ص) نشسته بودم که یک اعرابی آمد و گفت : سلام بر تو ای رسول خدا (ص) شنیدم از خداوند که فرمود…..

ای پیامبر (ص) من نزد شما آمدم تا از گناهان خودم استغفار کنم  و شما را شفیع نزد خداوند شفیع قرار دهم .

ابن کثیر ، تفسیر قرآن العظیم ، ص ۵۰۳

ابن کثیر را معرفی کردیم و بزرگان اهل سنت در باره او تعابیر عجیبی داشتند ؛ از جمله سیوطی در طبقات الحفاظ ، صفحه ۵۳۳ :

الامام المحدث الحافظ ذو الفضائل …

قال ذهبی فی المختص : الامام المفتی المحدث البارع ثقه متفنن محدث متقنن .

( سیوطی ) قلت : العمده فی علم الحدیث معرفه صحیح الحدیث وسقیمه …

نفر بعد آقای نووی بود و از او به عنوان مفتی الامه یاد شده بود که در کتاب های مختلف خود از جمله کتاب الاذکار من کلام سید الابرار (ص) ، جلد ۱ ، صفحه ۲۳۴ هم به آیه ۶۴ سوره نساء استدلال کرده و توضیحات مفصلی را در باره توسل به پیامبر (ص) داده و حکایت عتبی را هم بیان کرد :

وعن العتبی قال : کنت جالسا عند قبر النبی (ص) فجاء اعرابی فقال : السلام علیک یا رسول الله ….

که به صورت مفصل توضیح دادیم .

نفر سوم ، ماوردی بصری شافعی بود که ایشان هم در کتاب های خود به این آیه در اثبات جواز توسل استدلال کرده بود . در ادامه هم  چند نفر از دیگر از علمای شافعی را معرفی خواهیم کرد .

مجری :

ما نباید برای فهمیدن قول علمای اهل سنت به وهابی ها مراجعه کنیم ، اهل سنت هم قطعا این کار را نخواهند کرد ؛ پس مراجعه می کنیم به نظر بزرگان شافعی در خصوص آیات قرآن و مواردی که از  آن استناد به جواز توسل شده ، چه فرموده اند .

استدلال علمای شافعی با آیات قرآن برای اثبات جواز توسل

استاد یزدانی :

یکی دیگر از بزرگان شافعی مذهب که به آیات قرآن کریم برای جواز توسل ، استدلال کرده است :

۴ ) جلال الدین سیوطی

در کتاب الحاوی للفتاوی فی الفقه و علوم التفسیر والحدیث و الاصول و النحو و الاعراب و سائر الفنون ، تألیف جلال الدین عبدالرحمن بن ابی بکر بن محمد السیوطی ، جلد ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ( انصافا هم کتاب ، کتاب مهمی است و هم نویسنده در علم رجال ، حدیث استاد هستند و در اصول ، نحو ، فقه و هر علمی از علوم اسلامی ایشان صاحب نظر هستند ) صفحه ۲۶۱ :

روایاتی را در مورد زیارت قبر نبی مکرم اسلام (ص)  نقل می کند :

عن ابی الصادق عن علی بن ابیطالب (ع) قال : قدم علینا اعرابی بعد ما دفنا رسول الله (ص) فرمی بنفسه علی قبر النبی (ص) وحثا من ترابه علی رأسه وقال : یا رسول الله قلت فسمعنا قولک ووعیت عن الله فأوعینا عنک وکان فیما انزل الله علیک ( لو انهم إذ ظلموا انفسهم جاوءک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما ) وقد ظلمت نفسی وجئتک تستغفر لی فنودی من القبر أنه قد غفر لک …

علی بن ابیطالب (ع) می فرماید : زمانی که رسول خدا (ص) را دفن کردیم ، یک اعرابی خود را روی قبر حضرت انداختند و خاک قبر ایشان را روی سرش می ریخت و می گفت : یا رسول الله شما گفتی و ما سخن شما را شنیدیم ، شما از خدا دریافت کردی و ما از شما  دریافت کردیم . از جمله آیاتی که خداوند نازل کرده این است که اگر گناهی انجام دادید و در حق خود ظلم کردید ، از خداوند طلب استغفار کنید و از پیامبر بخواهید که برای شما طلب استغفار کند ، در آن صورت خداوند شما را خواهد بخشید .

ای رسول خدا (ص) من به نفس خود ظلم کرده ام و نزد تو آمده ام تا گناهان من بخشیده شود . از قبر پیامبر (ص) ندایی آمد که ای اعرابی گناه تو بخشیده شد .

سیوطی ، جلال الدین عبدالرحمن بن ابی بکربن محمد ، الحاوی الفتاوا ، ج ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۲۶۱

این روایت را آقای سیوطی با آن عظمت خود بیان می کند .

شرح حال سیوطی

اما جایگاه آقای سیوطی در نزد علمای اهل سنت . در کتاب الکواکب السائره بأعیان المائه العاشره ، تألیف نجم الدین محمد بن محمد الغزی ، متوفای ۱۰۶۱ هـ ، جلد اول ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۲۲۷ به بعد :

عبد الرحمن بن ابی بکر بن محمد السیوطی : عبد الرحمن بن ابی بکر بن محمد بن ابی سابق الدین بکر بن عثمان بن محمد بن خضر …. الشیخ العلامه الامام ، المحقق ، المدقق ، المسند ، الحافظ شیخ الاسلام جلال الدین ابوالفضل بن ابن العلامه کمال الدین السیوطی الخضیری الشافعی صاحب المؤلفات الجامعه ….

شیخ ، علامه ، امام ، محقق ، مدقق ، حافظ …. است ؛ اما طبق نظر وهابی ها مشرک هم هست

چنین شخصیتی با این صفات و مقام نمی فهمد که زیارت قبر رسول خدا (ص) و توسل به قبر مبارک ایشان شرک است ؛ اما این وهابی هایی که به اندازه سر سوزن سواد ندارند ، می گویند : کسی که به قبر پیامبر (ص) کند و از ایشان چیزی طلب کند ، مشرک است و باید کشته شود .

آقای سیوطی با این مقام علمی چنین سخنی را بیان نمی کند ؛ بلکه به آیه قرآن کریم استدلال کرده و به عنوان فضائل رسول خدا (ص) بیان می کند . در صفحه بعد این کتاب :

وألف المؤلفات الحافله الکثیره الکامله ،الجامعه النافله المتقنه ، المحرره المعتمده  المعتبره نیفت عدتها علی خمسمائه مؤلف …

کتاب های زیادی داشت که کامل ، نافع ، محکم ، قوی و قابل اعتماد و معتبر بود و نزدیک به پانصد عنوان کتاب نوشته است …

انصافا همه کتاب هایش در آن علم ، بهترین هستند . در معانی بیان ، درایه ، رجال ، تفسیر و… کتاب دارند که کتاب جامع الحدیث او که درباره علم حدیث است ، کامل ترین کتاب حدیثی می باشد که تمام کتاب ها را در خود دارد . باز در صفحه ۲۲۹ می گوید :

وکان أعلم اهل زمانه بعلم الحدیث وفنونه ورجاله وغریبه واستنباطه الاحکام منه وأخبر عن نفسه أنه یحفظ مئتی ألف حدیث . وقال وجدت أکثر لحفظته ، قال : ولعله لایوجد علی وجه الارض الان أکثر من ذلک …

او اعلم زمان  خودش بود در علم حدیث و فنون آن ، در درایه و رجال ، در شناخت غریب وصحیح حدیث و استنباط احکام از احادیث و خودش گفته که من دویست هزار حدیث را حفظ هستم و ما در روی زمین نمی توانیم کسی را پیدا کنیم که بیشتر از این اندازه حدیث حفظ باشد .

ایشان هم چهارمین نفر از علمای شافعی که به آیه قرآن برای اثبات جواز توسل استدلال کرده بود.

۵ ) محمد بن عمر نووی

در کتاب نهایه الزین فی ارشاد المبتدئین ، تألیف ابی المعطی محمد بن عمر نووی الجاوی ، متوفای ۱۳۱۶ هـ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۲۱۴ به بعد :

خاتمه : یستحب استحبابا مؤکدا زیاره رسول الله (ص) فأنها من أعظم القربات وانجح المساعی …

مستحب مؤکد است زیارت قبر رسول خدا (ص) ؛ زیرا از بزرگترین چیزهایی است که انسان را به خدا نزدیک می کند و از بهترین تلاش هایی است که به ثمر می رسد ؛ یعنی انسان را ناامید نمی کند .

در ادامه طریقه سلام کردن به رسول خدا (ص) را آموزش می دهد :

السلام علیک یا رسول الله، السلام علیک یا نبی الله ، السلام علیک یا حبیب الله ، السلام علیک یا صفوه الله ….

ویتوسل به (ص) فی قضاء حوائجه ویستشفع به الی ربه سبحانه وتعالی ویدعو لنفسه  ولوالدیه واولاده ولمن احب بما احب ویختم دعاءه بآمین وبالصلاه علی رسول الله (ص) ومما ینبغی أن یقول فی دعائه : اللهم إنک قلت وقولک الحق : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاوءک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » نساء /۶۴ . اللهم إننا سمعنا قولک وأطعنا أمرک وقصدنا نبیک هذا  (ص) مستشفعین به إلیک من ذنوبنا وما أثقل ظهورنا من أوزارنا تائبین إلیک من زللنا معترفین بخطایانا  وتقصیرنا ، اللهم فتب علینا وشفع نبیک هذا صلی الله علیه و آله فینا …           

بعد از سلام دادن به رسول خدا (ص) به ایشان توسل کنید برای طلب حاجت و شفاعت به او نزد خداوند سبحان و برای خود و پدر و مادر و فرزندان ودوستانت دعا کنید و در آخر آمین بگویید . شایسته است که ما در دعایمان این را بگوییم : خدایا خودت فرمودی و قول تو حق است : ….

خدایا ما حرف تو را شنیدیم ودستور تو را اطاعت کردیم . ما نزد پیامبر صلی الله علیه و آله تو آمدیم و ایشان را شفیع قرار دادیم برای بخشیدن گناهانمان ، گناهانی که بر پشت ما سنگینی کرده ….

نووی الجاوی ، ابی المعطی  محمد بن عمر ، نهایه الزین فی ارشاد المتدئین ، متوفای ۱۳۱۶ ، چاپ دار الکتب العلمیه ، ص ۲۱۴ به بعد

یک عالم سنی مذهب به این آیه استدلال می کند و می گوید : اگر خواستید نزد پیامبر صلی الله علیه و آله دعا کنید ، این آیه را بخوانید و اعتراف کنید خدایا ما گنهکاریم ، خودت دستور دادی که باید رسول خدا صلی الله علیه و آله طلب استغفار کند و اگر ایشان طلب استغفار نکند ، من نمی بخشم . ما هم دستور تو را اطاعت کرده و آمده ایم . خدایا به حق پیامبرت گناهانمان را ببخش .

این که آقای نووی چه کسی است ، در جلد اول و در مقدمه کتاب ایشان را معرفی کرده اند . اصل کتاب متعلق به آقای الملیباری حنفی مذهب است که بر این کتاب شرح زده :

هو محمد بن عمر نووی الجاوی البنتنی إقلیما التناری بلدا : مفسر، متصوف ، من فقهاء الشافعیه ، هاجر إلی مکه وتوفی بها سنه ۱۳۱۶ هـ ، عرّفه تیمور بعالم الحجاز .

ایشان محمد بن عمر نووی الجاوی البنتنی إقلیما ، که مفسر و متصوف و از فقهای شافعی است که به مکه مهاجرت کرده بود و در سال ۱۳۱۶ هـ وفات کرده و تیمور او را عالم حجاز لقب داده است .

عالم حجاز برای اثبات جواز توسل به آیه قرآن استدلال کرده و کفر و شرک را هم از آن نفهمیده است بر خلاف وهابیت .

۶ ) صفوری شافعی

کتاب نزهه المجالس و منتخب النفائس ، تألیف شیخ عبد الرحمن بن صفوری شافعی ، ج اول ، چاپ مکتبه القاهره ، صفحه ۵۷ ، همان داستان اعرابی را بیان کرده است :

جاء اعرابی إلی قبر النبی صلی الله علیه و آله فقال یا نبی الله قلت فسمعنا قولک ووعیت عن الله فوعینا عنک وکان فیما انزل الله علیک ولو انهم إذ ظلوا أنفسهم جاوؤک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما وقد ظلمت نفسی وجئتک مستغفرا فنودی من القبر الشریف قد غفر الله لک …

ایشان به حکایت اعرابی و آیه قرآن استدلال کرده و … یا نبی الله ( صلی الله علیه و آله ) من به خودم ظلم کرده ام وآمده ام که برای من طلب استغفار کنی ؛ سپس از قبر ندایی آمد که خداوند گناه  تو را بخشید .

صفوری شافعی ، شیخ عبد الرحمن ، نزهه المجالس و منتخب النفائس ، ج اول ، چاپ مکتبه القاهره ، ص ۵۷

۷ ) آقای سمهودی

در کتاب خلاصه الوفاء بإخبار دار المصطفی ، تألیف علی بن عبد الله بن احمد الحسینی السمهودی ، متوفای ۹۲۲ هـ ، ج اول ، صفحه ۲۶۷ . در متن این کتاب یک عالم اهل سنت و در پاورقی یک عالم وهابی سخن گفته است . هرچه عالم اهل سنت می گوید ، عالم وهابی آن را رد می کند . هدف ما هم همین است که بگوییم یک عالم اهل سنت با یک عالم وهابی فرق می کند .

ایشان در ابتدا به عقل و اجماع و روایات زیادی و در ادامه به آیه قرآن کریم استدلال می کند :

وبالکتاب لقوله تعالی : « ولو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤوک …. لحثه علی المجیء إلیه والاستغفار عنده واستغفاره للجائین وهذه رتبه لاتنقطع بموته ..

از ادله ما برای توسل به رسول خدا ﴿صلی الله علیه و آله ﴾ این آیه است ؛ چون خداوند مردم را تشویق کرده است که نزد ایشان بیایند تا استغفار کنند و رسول خدا ﴿ صلی الله علیه و آله ﴾ هم برای آن ها استغفار کند . این مقام و رتبه ایشان با مردن آن حضرت از قطع نمی شود .

در صفحات بعد علت قطع نشدن این مقام را بیان می کند :

وقد استغفر لکل من المؤمنین والمؤمنات لامر الله له به فی کتابه ، فإذا وجد المجیء واستغفار الجائی تکملت الامور الموجبه لتوبه الله ورحمته ….

وقد فهم العلماء من الآیه العموم ، واستحبوا لمن أتی القبر أن یتلوها ویستغفر الله تعالی ، واوردوا حکایه  العتبی الآتیه فی کتبهم مستحسنین وذکرها ابن عساکر فی تاریخه و ابن جوزی فی مثیرالعزم وابن نجار بأساتیدهم إلی محمد بن حرب الهلالی ، قال : أتیت قبر النبی ( صلی الله علیه و آله) فزرته ، جلست بحذائه ، فجاء اعرابی ….

بل روی ابو سعید السمعانی عن علی (علیه السلام) قال : قدم علینا اعرابی بعد ما دفنا رسول الله (صلی الله علیه و آله) بثلاثه ایام ، فرمی نفسه علی قبره وحثی من ترابه علی رأسه وقال : یا رسول الله (صلی الله علیه و آله ) قلت سمعنا قولک ووعیت عن الله سبحانه وما وعینا عنک وکان فیما انزل علیک « ولو انهم إذ ظلموا جاؤوک …» وقد ظلمت نفسی ، وجئتک تستغفر لی ، فنودی من القبر : إنه قد غفر لک .

علما از این آیه عموم را فهمیده اند ؛ یعنی هم زمان حیات را شامل می شود و هم زمان ممات را و مستحب دانسته اند که هر کس به زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) می آیند ، این آیه را بخوانند و از خداوند طلب استغفار کنند و آن حضرت هم برایشان طلب استغفار کنند.  علما حکایت عتبی را هم در کتاب های خود بیان کرده و آن را تحسین نموده اند .

در صفحه بعد بیان می کند که این حکایت عتبی در چه جاهایی نقل شده :

ابن عساکر در تاریخش و ابن جوزی در مثیر العزم و ابن نجار از محمد بن حرب گفت : برای زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آمدم که اعرابی آمد ….

در ادامه روایت دیگری را بیان می کند که امیر المؤمنین ( علیه السلام) می فرمایند :

یک اعرابی بعد از سه روز بعد از دفن رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) آمد و خودش را روی قبر آن حضرت انداخت و خاک قبر شریف را روی سرش می انداخت و می گفت : یا رسول الله شما هر چه گفتی ما شنیدیم و هر چه دریافت کردی ما هم از شما دریافت کردیم ….

یا رسول الله من به خودم ظلم کردم و از شم می خواهم که برای من طلب استغفار کنی ؛ سپس از قبر ندایی آمد که تو بخشیده شدی .

حسینی السمهودی ، علی بن محمد بن احمد ، خلاصه الوفاء بإخبار دار المصطفی ، متوفای ۹۲۲ هـ ، ج ۱ ، ص ۲۶۷ به بعد

این هم استدلال یکی از علما اهل سنت در توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) چه در زمان حیات و چه در زمان ممات ایشان .

شرح حال سمهودی

در مقدمه کتاب آقای سمهودی را معرفی می کند :

 …. سمهودی نزیل المدینه المنوره وعالمها و مفتیها ومدرسها ومورخها ، الشافعی الامام القدوه الحجه المتفنن .

… آقای سمهودی ساکن مدینه منوره بوده . عالم ، مفتی زمان خودش ، مدرس و مورخ و شافعی مذهب و امام و رهبر و حجت و متخصص زمان خودش بوده است .

این مطالب در کتاب الضوء اللامع ( ۵ / ۲۴۵ ) و شذرات الذهب ( ۸ / ۵۰ ) آمده است .

چنین شخصیتی به آیه قرآن کریم برای جواز توسل استدلال می کند . این ها علمای اهل سنت هستند که توسل را جایز می دانند ؛ اما وهابی ها آن را شرک و کفر می دانند .

مجری :

استاد یزدانی ! به نظر شما اگر وهابی ها  این مطالب را ببینند ، چه عکس العملی از خود نشان می دهند ؟ اصلا این مطالب را در کتب علمای اهل سنت دیده اند یا نه ، نسبت به این موضوع جهل دارند یا این که عناد دارند ؟

استاد یزدانی :

من فکر می کنم که نود در صد این وهابی ها این مطالب را ندیده اند . انصافا اگر این مطالب را ببینند ، قطعا روی آن ها تأثیر می گذارد . چطور امکان دارد که یک وهابی نظرات این علما را ببیند و در اعتقاداتش تزلزلی ایجاد نشود .

ما در آینده از هر کدام از مذاهب اهل سنت از علمای آن ها را بیان می کنیم که به آیه قرآن برای جواز توسل استدلال کرده اند ؛ یعنی کسی نیست که خلاف آن را  گفته باشد . اگر کسی هم خلاف آن را گفته باشند از شاگردان ابن تیمیه و پیروان محمد بن عبد الوهاب هستند . در صورتی که علمای اهل سنت به این آیه استدلال کرده اند .

مجری :

در این موضوع بحث اجتهاد و خطا را هم نمی توانند مطرح کنند ؛ چون بحث فقهی نیست که بگوییم در این جا اجتهاد کردند و این طور توجیه کنند . مثلا بگویند آقای نووی اشتباه کرده ؛ بلکه باید بگویند مشرک است .

استاد یزدانی :

اگر این گونه باشند ؛ پس ما هم اشتباه کرده ایم . چطور به شیعه که می رسند ، می گویند مشرک و مهدور الدم هستند ؛ اما به نووی بگویند اشتباه کرده است . در این صورت یک بام و دو هوا می شود .

مجری :

کلیپی را آماده کرده ایم در مورد کسانی که در کوه سنجار ، یکی از مناطق شمالی عراق ، توسط داعش محاصره شده بودند . این داعشی های فقط یا الله گو ، بلاهایی را بر سر زن و بچه این افراد آورده اند . در این کلیپ مصاحبه هایی را با افراد نجات یافته انجام داده اند که با هم می بینیم .

کلیپ ۱ :

مصاحبه با نجات یافتگان کوه سنجار

حاجی خلیف عزاویر :

زندگی مون خوب بود و خوشحال و راحت بودیم ، کلا وضعمون بد نبود . هر روز که سپیده می زد ،بیدار می شدیم ، نمازمان را می خواندیم .

خانم نجات یافته :

من دختری ایزدی از منطقه سنجار هستم ، ما در روستایمان بودیم . بعد از آن که پیشمرگها در روز دوم خارج شدند ، برخی از اهالی روستا فرار کردند ونجات پیدا کردند و گروهی دیگر در روستا ماندند . در روستای ما تعداد زیادی نتوانستند فرار کنند . ما گیر افتادیم و داعش به سمت ما آمد . ابتدا کاری نکردند ، به ما گفتند در این جا بمانید و مسلمان شوید ما به شما کاری نداریم . مختار پاسخ داد ایرادی ندارد ، ما اسلام می آوریم . بعد از دو روز آمدند و تمام سلاح های ما را جمع آوری کردند . هر کس سلاح داشت را دستگیر می کردند . روستای ما با روستای حاتمی به هم نزدیک بود ، منتها آن ها به کوه سنجار نزدیک تر از ما بودند . بر روی مدرسه روستای ما و روستای آن ها نوشتند : این روستا تابع حکومت داعش است و کسی حق تعرض به آن را ندارد .

بعد از سه روز اهالی روستای حاتمی فرار کردند . بعد از آن که داعش متوجه فرار آن ها شد ، روستای ما را بیشتر کنترل کردند . ایست و بازرسی خود را بر ما افزایش دادند و نزد مختار رفتند و گفتند نگران نباشید ، چیز مهمی نیست .  به مختار گفتند : اگر مسلمان شوید با یکدیگر برادر می شویم و با هم ازدواج می کنیم . مختار گفت : ایرادی ندارد .

بعد از سه روز آمدند و به ما گفتند روستای شما تنهاست . به ما گفتند : شما را به کردستان می فرستیم و ما پذیرفتیم . ساعت ۱۲ ظهر ما را به مدرسه روستا بردند و گفتند : زنان به طبقه بالا بروند و مردان در طبقه همکف باقی بمانند . کیسه هایی را بر زمین گذاشتند و دستور دادند تلفن های همراه ، وسائل و طلا هایمان را در آن بگذاریم . بعد مردان را سوار کامیون کردند ؛ سپس صدای تیر اندازی شنیدیم . یکی از بچه های ما گفت که دیده مردها را  کشتند و بسیاری از مردها را کشتند . بعد زنان و کودکان را به ساختمانی نیمه ساخته بردند . بعد زنان سن بالا را به باغ بردند و زنان شوهر دار  را به طبقه بالا و دختران را به باغ پشتی بردند .

ساعت ۱۱ ، صد و پنجاه دختر را به چهار گروه تقسیم کردند و از سنجار به تلعفر بردند . در راه دو داعشی با ما بودند ، یکی راننده و دیگری در بین ما حرکت می کرد و به زن ها دست می زد . اعتراض ما فایده ای نداشت ، کاری از دست ما بر نمی آمد که انجام دهیم . دختران را به موصل بردند و مقر آن ها بسیار بزرگ بود . مقر آن ها خانه بسیار بزرگی بود .

ما را در آن جا ، جای دادند و ما تنها نبودیم ؛ بلکه از حردان و سنون و تل عزیز نیز آن جا بودند . شب را در آن جا بودیم و صبح رئیسشان آمد و سه دختر جوان را انتخاب کرد ، گفتیم با این ها چه کار دارید ؟ آن شخص گفت : رئیس ما سه دختر انتخاب می کند و به آن ها تجاوز می کند ؛ سپس هر طور بخواهد با آن ها بخواهد رفتار می کند . سپس سه دختر را انتخاب می کند ، اگر بخواهد آن ها را در بازار می فروشد . از خانواده من خواهران و مادرم در تلعفر ماندند . فقط زن برادرم و سه دخترش با من بودند . ۶۳ نفر از ما را به منزل دیگری که مقر دیگرشان بود ، بردند .

هر شب ساعت ۱۲ می آمدند و از دختران هر کدام که زیباتر و سفیدتر بود یا از او خوششان می آمد را انتخاب می کردند و می بردند . گریه می کردی یا نمی کردی ، فرقی نداشت . هر کاری می کردی ، تو را می بردند . ممکن بود تو را به زور می بردند .

عصر یک روز شخصی نزد من  آمد و گفت من را می خواهد ببرد . به او گفتم با تو نمی آیم ، بسیار تلاش کردم تا از دستش خلاص شدم . بعد ۹ روز در مقر بودم . عصر یک روز دیدم که نگهبانان حواسشان جمع نیست ، در ساعت ۳۰ : ۱۲ فرار کردم . قیمت دختران شیعه و سنی ، ۸۰۰ و ۱۰۰۰ دلار بود ؛ اما دختران ایزدی ارزان تر بودند ، حدود ۵۰۰ دلار .

حاجی یوسف :

از ده تا کوه حدود سی و پنج کیلومتر است . از پای کوه تا بالای کوه هم باید پنج کیلومتر بروی ؛ یعنی کلا چهل کیلومتر بدون آب و غذا راه رفتیم . روز چهارم بچه ها در حال تلف شدن بودند ، بعضی ها برگ در خت بلوط می خوردند که از گرسنگی نمیرند .

رافد سید عمو :

آمدن نشستند و با ریش سفید قبیله چای خوردند ، گفتند سلاح ها را زمین بگذارید ، ما با شما کاری نداریم . ما هم هر چه سلاح بود و داخل ماشین های آن ها انداختیم . روز بعد برگشتند و گفتند ما با شما کاری نداریم . به هیچ کس هم اجازه نمی دهیم که شما را اذیت کند .

سر دسته آن ها گفت : پول ، موبایل ، طلا ، هر چه دارند را بگیرند . ما هر چه داشتیم را دادیم ، دیگر هیچ نداشتیم . در هر ماشین چهار نفر مسلح بودند و ما را در فاصله دو متری به صف و بعد شلیک کردند . اول زدند و بعد آمدند نگاه کردند که کسی نفس می کشد یا تکان می خورد یا نه ؟

اگر کوچک ترین حرکتی می دیدند ، باز شلیک می کردند . بعد با بلدوز برگشتند که همه را خاک کنند ؛ حتی کسانی که زنده بودند . جایی که من بودم ، خاک زیادی بلند شده بود و من توانستم سینه خیز خود را به کناری بکشم . از خانواده ام هیچ کس این جا نیست ، فکر کنم زن و بچه ها را به زندان بردند و بقیه همه مردند .

یک خانم نجات یافته :

نمی دانی چه حالی بود ، آن قدر ترسیده بودیم ، سر تا پایمان خونی بود .

گزارشگر : گفتید که خواهر تان هنوز پیدا نشده ؟

خاتون عزاویز :

مدام به او زنگ می زنم ؛ ولی پیدا نمی کنم . تلفنش خاموش است ، عزیزترین خواهر ما است ، گل سرخ خانه مان است ، کاش فقط می دانستیم که کجاست ؟ اگر می دانستیم مرده است ، حداقل خاکش می کردیم ، برایش مراسم می گرفتیم . زمانی که نمی دانی کجاست ، بدتر است

گزارشگر :

این علی قاسم است خواهر و مادرش در حین فرار به کوه سنجر ربوده شدند . من چیزی شنیدم که هیچ وقت نشنیدید ، همین الان در موصل خواهرم را می فروشند . مادرم را می فروشند . آن عرب ها به من زنگ زدند و می گویند ۶۰۰  دلار . جای زندگی نیست ، دیگر عراق جای ما نیست .

مجری :

گوشه ای از جنایات وهابیت بود که دیدید . افرادی را که توانسته بودند از آن توحش یا الله گویان ، کسانی که به نام اسلام جنایت می کنند ، فرار کنند . استاد یزدانی ! اگر در خصوص این کلیپ مطلبی دارید ، بفرمایید .

استاد یزدانی :

چه می توان گفت جز تأثر و تأسف برای کسانی که خود را پیرو پیامبر ما می دانند و زشت ترین رفتار را با مسلمانان و نوامیس آن ها انجام می دهند . حقیقت همین است که چیزی جز این از وهابیت انتظار نمی رود و آن هایی که خود را سخنگوی داعش اعلام کردند و با شبکه های وهابی تماس می گیرند ، اگر به آن جا هم برسند ، با زن ها و نوامیس آن ها هم همین کار را انجام می دهند .

فقط می توانیم بگوییم که ما ناراحت و متأثر هستیم از چنین رفتارهایی که با مسلمان ها و حتی ایزدی ها می شود ، این رفتار ها زشت و بسیار پلید است .

اما علمای دیگری از شافعی که برای جواز توسل به آیات قرآن استدلال کرده اند .

 ۸ ) سلیمان بن عمر الجمل

در کتاب الجمل علی شرح المنهج ، تألیف سلیمان بن عمر بن منصور العجیلی المصری الشافعی معروف به الجمل ، ( این کتاب در حقیقت سه کتاب است منهاج الطالبیین که آقای انصاری بر آن شرح زده و بر شرح منهاج الطالبیین آقای سلیمان بن عمر الجمل ، حاشیه زده است ) جلد ۴ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، با تحقیق شیخ عبد الرزاق غالب المهدی از علمای اهل سنت ، صفحه ۱۸۱ ، در اواخر کتاب الحج :

وزیاره قبر النبی (صلی الله علیه و آله) أی لأنها من اعظم القربات بل قال العبدری المالکی إن قصد زیارته (صلی الله علیه و آله ) افضل  من قصد الکعبه ومن بیت المقدس

… کسی برای زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) سفر کند ، ثواب آن بیشتر از سفر برای کعبه و بیت المقدس است .

در صفحه ۱۸۴ از این کتاب طریقه سلام کردن به رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) را بیان می کند:

وقوله : اقله  السلام علیک یا رسول الله واکمله السلام علیک یا رسول الله السلام علیک یا نبی الله  السلام علیک یا حبیب الله … بأن المراد بالسلام ما بین الناس التودد والمحبه والمراد بالسلام علیه (صلی الله علیه و آله) الشفاعه ولایجب علی المرید أن یشفع له عنده….

وأما إرسال السلام إلیه (صلی الله علیه و آله) فالقصد منا الاستمداد منه وعود البرکه علی المسلم

کوتاهترین سلام ، السلام علیک یا رسول الله و کاملترین سلام ، السلام علیک یا رسول الله السلام علیک یا نبی الله السلام علیک یا حبیب الله …

مراد از سلام کردن در بین مردم ، محبت و مهربانی است و مراد از سلام به پیامبر (صلی الله علیه و آله) این است که ای پیامبر (صلی الله علیه و آله) شفیع من باش ، دیگر بحثی از محبت نیست ….

هدف کسی که به پیامبر (صلی الله علیه و آله) سلام می دهد ، استغاثه و طلب یاری از ایشان و رسیدن به برکت کسی که سلام کرده است .

در صفحه بعد این کتاب حکایت عتبی را نقل می کند :

ومن احسن ما یقول ما حکاه اصحابنا عن العتبی مستحسنین له قال کنت جالسا عند قبر النبی (صلی الله علیه و آله ) فجاء اعرابی فقال : السلام علیک یا رسول الله سمعت قول الله تعالی: « ولو أنهم إذ ظلموا انفسهم جاؤک فالستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما » وقد جئتک مستغفرا من ذنبی مستشفعا بک الی ربی ثم انشأ یقول :

یا خیر من دفنت فی القاع اعظمه                             فطاب من طیبهن القاع والاکم

نفسی الفداء لقبر انت ساکنه                                   فیه العفاف وفیه الجود والکرم

از بهترین چیزهایی که اصحاب ما آن را نقل می کنند و علما آن را تحسین کرده اند ، داستان عتبی است ….

العجیلی المصری الشافعی معروف به الجمل ، سلیمان بن عمر بن منصور ، الجمل علی شرح المنهج ، ج ۴ ، با تحقیق شیخ عبد الرزاق غالب المهدی ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۱۸۱ به بعد

به اندازه ای این مطلب را از کتب اهل سنت می خوانیم که همه مردم این روایت را حفظ کنند و زمانی که یک وهابی را دیدند ، آن را بخوانند ؛ زیرا مشت محکمی بر دهان وهابیت است .

شرح حال سلیمان بن عمر الجمل

شرح حال ایشان را محقق در مقدمه کتاب در جلد ۱ بیان کرده است :

هو العلامه الشیخ ابو داوود سلیمان بن عمر بن منصور العجیلی المصری الازهری الشافعی المعروف بالجمل . مفسر فقه مشارک فی بعض العلوم …

ایشان علامه ، مفسر و از فقهای شافعی است که در ادامه کتاب های ایشان را هم نام می برد .

العجیلی المصری الشافعی ، سلیمان بن عمر بن منصور ، الجمل علی شرح المنهج ، ج ۱ ، با تحقیق شیخ عبد الرزاق غالب المهدی ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، مقدمه کتاب

ایشان به عنوان علامه و مفسر شافعی به آیه قرآن کریم برای جواز توسل استدلال می کند و خودش هم می گوید : هدف کسی که به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سلام می کند ، استمداد است و نیز می گوید : ثواب کسی که به زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) می رود ، بیشتر از کسی است که برای زیارت کعبه و بیت المقدس سفر می کند .

۹ ) دمیاطی شافعی

در کتاب حاشیه إعانه الطالبیین ، تألیف ابی بکر عثمان بن محمد شطا الدمیاطی البکری ، متوفای ۱۳۰۰ هـ ، جلد ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت  ، صفحه ۵۲۱ ، بعد از تمام شدن بحث حج :

(والحاصل) زیاره قبر النبی (صلی الله علیه و آله) من افضل القربات ….

لأن حقه (صلی الله علیه و آله ) علی امته عظیم ….

زیارت قبر نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) از بهترین چیز هایی است که انسان را به خدا نزدیک می کند ؛ پس شایسته است که بر آن حریص باشد و از آن دوری و تخلف نکند ، خصوصا بعد از حج ؛ زیرا این از حق ایشان است بر امت او ….

در صفحه بعد نحوه سلام کردن به رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) را می آموزد :

… وحینئذ یتأکد أن یفرغ قلبه من کل شاغل دنیوی ، لیتأهل لاستمداد الفیض النبوی الدال علی خواص متأدبی الزوار….

کسی که به زیارت نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) می رود باید قلبش را از هر گونه مسئله دنیوی پاک کند ، تا شایسته این شود که فیض نبوی که مختص زوار مؤدب ایشان است را داده شود.

در صفحات بعد می گوید:

… ثم ارجع الی موقفه الاول قباله وجهه الشریف فیقول : الحمد لله رب العالمین . اللهم صل علی سیدنا محمد (صلی الله علیه و آله) وعلی آل سیدنا محمد (صلی الله علیه و آله) السلام علیک یا سیدی  یا رسول الله إن الله تعالی انزل علیک کتابا صادقا ، قال فیه : «لو انهم إذ ظلموا انفسهم جاؤک فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما»

به زیارت شیخین بروید ، سپس به حضرت فاطمه ( علیها السلام) در خانه خودش سلام کنید و بگویید : السلام علیک یا بنت المصطفی السلام علیک یا بنت رسول الله السلام علیک یا خامسه اهل الکساء السلام علیک یا زوجه سیدنا علی المرتضی السلام علیک یا ام الحسن و الحسین السیدین الشبابین شباب اهل الجنه فی الجنه …

سپس در مقابل صورت شریف رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بایست و بگو : ….  خداوند بر تو ای رسول خدا ( صلی الله علیه و آله ) کتابی راست و صادق نازل کرد و دراین کتاب گفته : و لو انهم ….

ای پیامبر (صلی الله علیه و آله) نزد تو آمدم تا از گناهان خود استغفار کنم و تو را شفیع نزد خداوند قرار دهم . که در ادامه شعر عتبی را هم می خواند ….

دمیاطی البکری ، ابی بکر عثمان بن محمد شطا ، حاشیه اعانه الطالبیین ، متوفای ۱۳۰۰ هـ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ج ۲ ، ص ۵۲۱ به بعد

ایشان هم از علمای شافعی که به این آیه در جواز توسل استدلال می کن و آن جملات زیبا را در زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بیان می کند که در جلسات آینده علمای بیشتری را معرفی می کنیم .

مجری :

کلیپ قبلی که پخش  کردیم یکی از نتایج حضور و وجود کسانی است که ادعای توحید و فقط یا الله گوی را دارند . جنایات این گروه بسیار زیاد است و ما مجبور هستیم بعضی از این جنایات را با این که برای پخش در شبکه جهانی ولایت خطوط قرمز دارند ، پخش کنیم تا چهره این افراد برای شما مشخص تر و واضح تر شود . کلیپی را در رابطه با جنایت های است که انجام داده اند و قبل از آن ، به خاطر پخش این موارد عذر خواهی می کنیم .

کلیپ ۲ :

کلیپ پخش شده در شبکه های وهابی با عنوان : وحشت روحانیت قم از آیات توحیدی قرآن

آیت الله قزوینی :

پشت بعضی از این تاکسی ها می نویسند : فقط بگو یا الله که زیرش هزاران توطئه ضد دین و قرآن خوابیده است . جلوگیری از نسل این ها و جمع کردن این ها از واجبات است . این ها به نام توحید ، می خواهند با توحید مبارزه کنند .

مدیر شبکه تروریستی کلمه :

فقط بگو یا الله ، نگو یا علی(علیه السلام)  ، دیگه نگو یا حسین (علیه السلام)  ، دیگه نگو یا زهرا (علیها السلام)  . نه نزد قبرش برو و از قبرش بخواه و نه از او چیز بخواه .

هر کدام را که ببینید یا الله می گویند !!!

خالصانه یا الله می گویند !!!!

مجری :

می گویند فقط بگو یاالله و انسان کشتند ، بی گناه کشتند ، مسلمان کشتند . این است گوشه از پشت پرده توطئه یا الله گوی است . استاد یزدانی ! توضیحی در این خصوص دارید ؟

استاد یزدانی :

انصافا بسیار وحشتناک بود که بنده نمی توانستم کلیپ اصلی آن را نگاه کنم . مخصوصا صحنه های آخر که آن خانم ها بودند ؛ حتی اگر کافرترین کافرها هم بودند ، نباید به آن صورت  کشته می شدند . به خدا قسم اگر هند جگر خوار هم بود نباید به این صورت کشته می شدند .

وهابی همین است و غیر از این انتظار دیگری نمی توان داشت . ما هم وظیفه داریم که وهابی را معرفی کنیم و به اهل سنت بگوییم که اهل سنت هوشیار باشید ، به دام این افراد پلید که وحشی تر از این ها روی کره زمین نیست ؛ حتی نمی توانیم نام وحشی ترین حیوانات را روی آن ها بگذاریم ؛ چون آن ها هم با طعمه خودشان این کار را انجام نمی دهند .

از بینندگان عزیز به خاطر پخش این کلیپ عذر خواهی می کنم .

مجری :

اما بخش دیگری که در برنامه راه و بیراه پخش می شد ، مستند لانه زنبور است که ارتباط این گروه های تکفیری ـ وهابی را با استعمار است که به صورت اعتراف یکی از وهابی ها یا یکی از استعمار گران می باشد .

کلیپ (لانه زنبور ۸ ):

راوی فیلم :

یکی از افسران سابق بعث که حالا از سرکرده های تروریست ها است در مصاحبه اختصاصی به الجزیره حرف هایی زده که اهداف اتحاد بعثی ـ تکفیری را بیان کرده و  در واقع بر طرح مسئله با عنوان خواسته های مردمی یا گروهی ـ مذهبی خط بطلان کشیده است .

سرتیپ ستاد مزهر القیسی ، افسر ارتش سابق بعث  عراق :

طرح ما تغییر و سرنگونی نظام است . سرنگونی نظام هم ایجاب می کند که ارتش و شبه نظامیانش را که در بغداد ، پایتخت عراق سنگر گرفته اند ، سرنگون کنیم .

راوی فیلم :

یار گیری برای این افسران بعثی در حال حاضر در دست تکفیری هاست ، تکفیری هایی که از مناطق مختلف از جمله کشورهای غربی پیش از این به سوریه می رفتند و حالا عازم عراق می شوند . تروریست هایی که می گویند از اتباع استرالیا ، انگلیس ، افغانستان و تونس هستند .

ابو مثنی الیمنی ، از اتباع انگلیس :

ما در جنگ های شام مشارکت کردیم و طی چند روز آینده به عراق خواهیم رفت و در آن جا خواهیم جنگید ؛ سپس باز خواهیم گشت و قرار است به اردن و لبنان هم برویم و در این خصوص هیچ مشکلی نداریم .

راوی فیلم :

تروریست های دست پرورده غرب ، اکنون به ابزار فشاری برای کل منطقه غرب آسیا تبدیل شده است تا به برآورده شدن خواست های غرب به زور اسلحه کمک کنند .

وبستر گرفین تارپلی ، مورخ آمریکایی :

بر اساس اطلاعاتی که در دست ماست ، داعش را اولین بار شاهزاده عبد الرحمن از عربستان حمایت مالی و فرماندهی کرد . او برادر سعود الفیصل ، وزیر خارجه عربستان است . به علاوه این گروه آموزش های نظامی را  در اردوگاهی در اردن ، تحت نظر آمریکا و انگلیس و فرانسه دیده اند .

مجری :

برنامه ای که برای تخریب چهره اسلام ریخته شده و وهابی ها ابزار هایی  برای عمل کردن به این هدف شوم هستند . ان شاء الله با بینشی که مسلمان ها چه شیعه و چه سنی دارند ، موفق نخواهند شد .

تماس بینندگان

بیننده : آقای باقری از یزد ـ شیعه

درست است که پخش این کلیپ ها قلب هر انسانی را جریحه دار می کند ؛ ولی واجب و لازم است . این تصاویر از صدا و سیما هم پخش نمی شود و این هایی که از داعش حمایت می کردند ، بار ها و بار ها این تصاویر را پخش کنید تا کسانی از جمله مولوی که از زاهدان مرتب تماس می گرفتند و می گفتند این ها انقلاب مردم عراق هستند و از داعش به صورت مستقیم حمایت کردند ، ببینند و موضع خود را مشخص کنند .

در کجای دنیا یک مسیحی را به زور مسلمان می کنند و بعد از آن سرش را از تنش جدا می کنند . داعشی های وحشی ! کسی که مسلمان می شود ، به او خوش آمد می گویند و شیرینی می دهند نه این که این گونه با آن ها رفتار کنند .

ما از شما به خاطر پخش این کلیپ ها تشکر می کنیم .

بیننده : آقای رمضانی از تهران ـ شیعه

بنده دو نکته را می خواستم یاد آوری کنم . نکته اول این که چهل روز مانده به محرم و پنجاه روز مانده به عاشورا ، ماهی که افتخار ما شیعیان است . نکته دوم این که از کسانی که از این تصاویر و بیرحمی ها حمایت می کنند ، خواهشی دارم که تصور کنند این افراد برادر یا خواهرشان هستند و در این شرائط می باشند که عده ای می خواهند سر های آن ها را از بدن جدا کنند . در آن صورت چه کاری انجام می دهند؟

فکر نمی کنم که چنین چیز هایی در اسلام و حتی در ادیان الهی دیگر هم سابقه داشته باشد . این تصاویر برای کسانی که ادعای دموکراسی و حقوق بشر را می کنند ، کفایت می کند .

بیننده : هادی از ایرانشهر ـ اهل سنت

بنده یک سؤال داشتم که این داعش چه بلایی است که بر سر مسلمانان آمده است ؟

مجری :

اگر بخواهیم به صورت مختصر بیان کنیم ، داعش گروهی جدا شده از القاعده بود که در سوریه می خواست در مقابل بشار اسد بایستد  . به دست همان هایی که القاعده را تقویت کردند و ابزاری شد برای دخالت در کشور های منطقه .

بیننده : محمد از زاهدان ـ شیعه

چند روز گذشته در یکی از این شبکه های وهابی برنامه ای با عنوان شیعه هدایت شده ، پخش کردند . من نمی دانم از پخش این برنامه ها چه قصدی دارند ؟ و در مورد بینندگان خود که اهل سنت هستند ، چه فکری می کنند که شاید خدایی نکرده دراز گوش باشند . من نمی دانم این ها به بینندگان خود به چه چشمی نگاه می کنند ؟ این ها به بینندگان خود توهین می کنند .

بیننده : علی آقا از تهران ـ شیعه

بنده به شبکه تروریستی ـ وهابی کلمه زنگ زدم و روایتی از صحیح بخاری خواندم که در این روایت پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) را با این نماد و مشخصه ، معرفی کرده که نعوذ بالله حضرت قصد خودکشی داشته اند . بنده به آن ها گفتم که دیگر صحیح بخاری نگویید ؛ بلکه بگویید ضعیف بخاری  .

چرا اسلام و پیامبر(صلی الله علیه و آله )  را این گونه وارونه نشان می دهید ؟ خدمتی که شما به یهود و نصاری می کنید ، هیچ کسی انجام نداده است . این کلیپ هایی که در شبکه شما پخش می شود را ببینند و به ما بگویند که این ها نماد اسلام هستند ؟؟؟؟؟

سؤالی هم از استاد یزدانی داشتم که در مورد تاریخچه وهابیت توضیح مختصری را بیان کنید .

بیننده :رضا از تهران ـ اهل سنت

از نظر بنده گروه داعش یک گروه ضاله و ازخوارج زمان هستند . مگر خوارج زمان حضرت علی (علیه السلام) چیز غیر از یا الله می گفتند ، مگر آن ها خود را مسلمان نمی دانند ؛ ولی به حدی رسیدند که حضرت علی  ( علیه السلام) را تکفیر کردند . من شیعه هدایت شده هستم . اگر سؤالی از بنده دارید ، بپرسید که چرا شیعه بودم و سنی شدم ؟

مجری :

شما چه مذهبی را انتخاب کرده اید ؟

بیننده :

مذهب شافعی را انتخاب کرده ام .

استاد یزدانی :

شما مذهب قدیم شافعی را پذیرفته اید یا مذهب جدید را ؟ حرف های قدیم او را قبول دارید یا حرف های جدید را ؟ نام کتاب امام شافعی چیست ؟

بیننده :

آقای یزدانی یک بار در باره بنده گفتند که اگر ایشان در سینه زنی شرکت می کرد ، سنی نمی شد .

استاد یزدانی :

من به یاد ندارم که چه زمانی این حرف را زده باشم ؛ اما یقین دارم کسی که در مجلس امام حسین (علیه السلام) شرکت کرده باشد و لذت گریه بر امام حسین (علیه السلام) را چشیده باشد ، محال است محال است که دست از امام حسین ( علیه السلام) بر دارد .

مجری :

شما که شافعی شده اید ، در زمان نماز خواندن دست خود را کجا قرار می دهید و ادله شافعی ها در این باره چیست ؟

بیننده :

ما باید عقیده خود را از خدا و رسول او (صلی الله علیه و آله) بگیریم ، چه اهمیتی دارد که در هنگام نماز دست خود را کجا قرار می دهیم ؟

استاد یزدانی :

برادر گرامی این خیلی مهم است که شما هنگام نماز دست خود را روی سینه ، روی ناف یا زیر ناف قرار می دهید . شما چشم بسته مذهب شافعی را پذیرفته اید و اصلا نمی دانید که شافعی چست ؟

بیننده :

این ها مهم نیست ، مهم این است که عقیده انسان درست باشد . من نظر خود را در باره موضوع برنامه خواستم بگوییم . این که عقیده من در مورد توسل ، نظر حضرت علی ( علیه السلام) در خطبه ۱۱۰ نهج البلاغه است : إن افضل ما یتوسل به  المتوسلون . چرا نمی خواهید سخن حضرت علی (علیه السلام) را نمی پذیرید ؟

استاد یزدانی :

ما هم سخن امیرالمؤمنین (علیه السلام) را پذیرفته ایم که بهترین توسل ، توسل به اعمال صالح است .

بیننده :

من قبلا به حرم امام رضا (علیه السلام) می رفتم و می گفتم : یا امام رضا به دادم برس ، به من کمک کن ؛ ولی در حال حاضر طبق نظر حضرت علی (علیه السلام) توسل می کنم  .

استاد یزدانی :

افضل به چه معناست ، به معنای این است که یک چیز خوب خوبتر . توسل خوب است و توسل خوب تر این است که اعمال صالح انجام دهد .

بیننده :

نه این درست نیست . حضرت علی (علیه السلام) می فرماید : بهترین توسل …

استاد یزدانی :

نمی گوید بهترین توسل ؟ افضل ما یتوسل به المتوسلون . توسل بهتر اعمال صالح است و نمی گویند که بقیه توسل ها شرک هستند . ما هم همین را می گوییم انسان تلاش خود را انجام دهد که اعمال صالح انجام دهد و به اعمال صالح خود متوسل شود . حال که نمی توانم این کار را انجام دهم ، توسل می کنم . این کار چه اشکالی دارد ، هر روز هم انجام می دهم ، هم توسل به اعمال صالح را انجام می دهم و همین این توسل را .

بیننده :

من در مورد توسل به غیر زنده بحث دارم و آیه قرآن برایتان می آورم .

استاد یزدانی :

مگر شما نمی گویید که پیرو امیرالمؤمنین (علیه السلام) هستم ؛ پس چرا از ایشان پیروی نمی کنی ؟ امیرالمؤمنین ( علیه السلام) می فرمایند : توسل به اعمال صالح و بقیه توسل ها درست است . شما چرا سخن آن حضرت را نمی پذیرید ؟

بیننده :

بنده پیرو امیر المؤمنین (علیه السلام) هستم و سخن ایشان را می پذیرم . چطور من توسل به اعمال صالح را نمی پذیرم . صد در صد می پذیرم .

استاد یزدانی :

زمانی که افضلی است باید  فاضل هم باشد . افضل توسل به اعمال صالح است و توسلات دیگر هم وجود دارد . بنده خطبه را هم نشان می دهم  :

إن افضل ما توسل به المتوسلون إلی الله تعالی الایمان به

در این جا می فرمایند : افضل این است یعنی مثلا ما در یک جا ده نفر کارشناس داریم که یک نفر از این کارشناسان بهتر است ، در این جا گفته به غیر از یک نفر ، بقیه کارشناس نیستند؟ .

بیننده :

در این جا آیه وابتغوا إلیه الوسیله را توضیح داده . درباره توسل سخن می گویند .

استاد یزدانی :

حضرت می فرمایند که کارهای افضل همین ها هستند . ما هم همین مطالب را بیان می کنیم .

بیننده :

شما چرا افضل را رها کرده و مفضول را گرفته اید ؟

استاد یزدانی :

چه کسی می گوید که ما مفضول را فقط گرفته ایم . اعمال صالح  ما صد در صد بیشتر و بهتر است. شما باید برای ما ثابت کنید که در این جا توسل به صالحین و انبیاء حرام است .

بیننده :

من کسی نیستم که بحث حرام و حلال را بیان کنم .

استاد یزدانی :

شما اگر راست می گویی و نمی توانی حرام را از حلال تشخیص دهی ؛ پس چرا مذهب اهل بیت (علیهم السلام) را رها کرده و شافعی شده اید ؟

بیننده :

استاد یزدانی ! بحث عقیده است ، بحث مذهب نیست . اول باید عقیده را درست کرد و بعد از آن مذهب درست می شود .

استاد یزدانی :

شما که نمی توانی عقیده خود را درست کنی ، من با شما چه کار کنم ؟ اگر شافعی هستی ، ابن کثیر دمشقی ، نووی ، ماوردی … گفتند که توسل به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جایز است .

بیننده :

این علما که پیامبر (صلی الله علیه و آله) نیستند . شما یک مورد نشان دهید که توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) حلال است ؟

استاد یزدانی :

شما یک مورد نشان دهید که پیامبر (صلی الله علیه و آله ) گفته باشد که توسل به من حرام است ؟

بنده دو هفته است که استدلال علمای اهل سنت به آیات قرآن را برای جواز توسل را نشان می دهم .

بیننده :

۱۲۴ هزار پیامبر (صلی الله علیه و آله) آمدند و هیچ  کدام به پیامبر مرده قبل خود توسل نکرده است .

استاد یزدانی :

خود رسول خدا (صلی الله علیه و آله) توسل کرده اند که ما در هفته های قبل نشان دادیم.  شما معلوم است که هیچ مطالعه ای ندارید .

بیننده : رضا از مشهد ـ شیعه

بنده چند سالی هست که شیعه شده ام . خدمت این بیننده گرامی عرض می کنم که بنده از همین مجالس امام حسین ( علیه السلام) محبتی غیر قابل وصف در قلبم ایجاد شد که باعث شد تغییر رویه دهم ، نه با احساس ؛ بلکه با تحقیق و بررسی  .

مجری :

من از شما یک سؤال داشتم که یک مورد از برتری های مذهب تشیع را بر مذهبی که قبلا دارا بودید را بیان کنید ؟

بیننده :

واقعیت این است که من هیچ اشکالی در مذهب تشیع پیدا نکردم . هر جای آن را که نگاه کردم جز زیبایی ندیدم . من هر شب قبل از خواب می گویم :

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد و آخر تابع له علی ذلک . السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین  وعلی اصحاب الحسین .

من محبت امام حسین (علیه السلام) را درک کردم . من قبلا هیچ وقت برای امام حسین (علیه السلام) گریه نکرده بودم ، فقط همین مقدار را می دانستم که ۱۴۰۰ سال قبل یک اتفاقی در تاریخ رخ داده است ؛ اما زمانی که داخل مجالس رفتم و دیدم محبتی را درک کردم که اصلا قابل توصیف نیست . من هر زمان که نام امام حسین ( علیه السلام ) را می شنوم ، اشکی در چشمانم جمع می شود و نمی توانم  آن احساس را بر زبان جاری کنم .

گفت پیغمبر زغیب  این را جلی                              در مقامات تواتر با علی

گفت هر کس را منم مولا و دوست                         ابن عم من علی مولای اوست

یا رسول الله رسالت را تمام                                   تو نمودی همچو شمس بی قوام

آن چه تو کردی به صد مادر نکرد                           عیسی از افزونش با آذر نکرد

کیست مولا آن که آزادت کند                                بند رقیت ز پایت بر کند

چون به آزادی نبوت هادی است                             مؤمنان را ز اولیا آزادی است

در این جا مولا به معنای دوست نیست که این ها می گویند ؛ بلکه به معنای سرپرست است .

استاد یزدانی :

تفاوت را ببینید که یکی کورکورانه و چشم بسته ؛ البته معلوم بود که دروغ می گفت که شیعه بوده و بعد شافعی شده ، در صورتی که هیچ اطلاعی از مذهب شافعی نداشت .

بنده بارها گفتم کسی که مجلس امام حسین (علیه السلام) و گریه بر آن حضرت را درک کند ، امکان ندارد که از امام حسین ( علیه السلام) دست بر دارد و محال است در مورد مذهب تشییع تحقق کنند و مذهب شیعه را کنار بگذارد . اهل سنت هم اگر شیعه شده اند ، حتما با تحقیق بوده است .

مجری :

از این که با ما همراه بودید ، تشکر می کنیم .

التماس دعا

اللهم عجل لولیک الفرج

خدا یار و نگهدارتان .