بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : چالش ویژه برنامه دهه ولایت (۷)

تاریخ : ۰۳ / ۰۷ / ۹۵

مجری :

درود و سلام خداوند بر شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت . با برنامه هفتم چالش ویژه دهه غدیر میهمان منازل شما عزیزان به کارشناسی استاد یزدانی عزیز خواهیم بود .

  استاد یزدانی :

 الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ‏ الْمُتَمَسِّکِینَ‏ بِوَلَایَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علی بن ابیطالب علیه السلام وَ اولاده المعصومین علیهم السلام .

من هم خدمت حضرتعالی و هم چنین شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم .

مجری:

استاد یزدانی عزیز! ابتدا سؤال ثابت برنامه را مجدداً طرح بفرمایید و بعد از آن کلیپ‌ها را خواهیم دید .

استاد یزدانی:

بینندگان عزیز حتماً سؤال را حفظ شدند و همین سؤال را مثل امروز و دیروز که به شبکه‌های وهابی زنگ زدند و پرسیدند ، باز هم روزهای آینده ان شاءالله خواهند پرسید . سؤال این است که شما مدعی هستید که پیامبر (صلی الله علیه وآله) در غدیرخم دوستی امیر المؤمنین (علیه السلام) را اعلام کرد و فرمودند : هر کس من دوست او هستم علی بن ابیطالب (علیه السلام) هم دوست اوست.

سؤال اینجا است که چرا صحابه به همین دوستی هم عمل نکردند ؟ به جای اینکه امیر المؤمنین (علیه السلام) را دوست داشته باشند ، طبق گفته ابن تیمیه بغضش را در دل داشتند ، به او فحش می‌دادند و با او جنگیدند . آیا این‌ها قابل جمع است؟ چرا صحابه به حکم خداوند عمل نکردند و بغض امیرالمؤمنین (علیه السلام) را در دل داشتند ؟ مگر نه این است که بغض امیر المؤمنین (علیه السلام) نشانه نفاق است؛ پس طبق گفته ابن تیمیه بسیاری از صحابه منافق بودند.

این سؤال ما است که هر شب ان شاءالله تا سه چهار شب آینده که در خدمت‌ شما هستیم ، خواهیم پرسید و مطمئن هستیم که اگر چهار قرن دیگر ما این سؤال را بپرسیم این‌ها هیچ جوابی برایش ندارند و همین جواب‌های تکراری و فرار کردن های تکراری فایده‌ای ندارد . تا جواب قانع کننده برایش پیدا نکنید ، بچه شیعه‌ها شما را رها نمی‌کنند و این سؤال همیشه تکرار خواهد شد . در یک کلام ابن تیمیه راست گفته یا صحابه منافق بودند؟

مجری:

شب‌های گذشته همه اسناد و مدارک تقدیم حضور شما بینندگان عزیز شده، در کلیپ‌ها هم مدام مرور می‌شود که ابن تیمیه چه گفته، پیامبر (صلی الله علیه وآله) چه فرموده‌اند و صحابه چه کارها و چه رفتارهای نسبت به آقا امیر المؤمنین علیه السلام داشتند ؟ با فرض اینکه اگر ما کوتاه بیاییم و بگوییم سلمنا جدلاً که منظور از حدیث غدیر دوستی باشد همین دوستی هم رعایت نشد و این سؤال را شبکه‌های وهابی تروریستی نتوانستند پاسخی برایش پیدا کنند، در کلیپ‌هایی که امشب خواهیم دید اعترافات بسیار جالبی هم وجود دارد و همچنین تناقضات این کارشناس‌های در واقع شبکه‌های وهابی است. کلیپ اول را با هم می‌بینیم .

کلیپ ۱) :

معرفی کارشناس این کلیپ

سجودی:

مذاهب فرقی پیش من ندارد من خودم بر مذهب سلف هستم .

  • محمدباقر سجودی کارشناس اخراجی شبکه تروریستی کلمه

موضوع برنامه این است چیز جان در چیزِ چیز با چیزخان، چیزی حاصل شد ؟؟ !!!

– برخی از دیدگاه‌های این کارشناس وهابی:

مدافع سینه چاک داعش ، وی معتقد است داعش هیچ بی‌گناهی را نکشته و این گروه تروریستی از جانب شیعیان مظلوم واقع شده است.

ـ نظرات ضد توحیدی و شرک آلود :

وی همچنین صاحب نظرات عجیب و شرک آلودی است که تعجب همگان را بر می‌انگیزد . برای مثال می‌گوید : خداوند قادر به خودکشی است و یا می‌تواند با دستگاه کپی هزاران خدا مانند خود را خلق کند!!

جایگاه علمی سجودی:

در وجاهت علمی این کارشناس همین بس که غدیر را با قاف می‌نویسد !!!

سجودی:

آیا چرا باید بگوییم  سنی‌ها از اهمیت خطبه قدیر می‌کاهند ؟

– اهانت به اهل‌بیت علیهم السلام، از جمله مشخصات این وهابی می‌توان به اهانت‌هایش نسبت اهل‌بیت علیهم السلام اشاره کرد ؛ البته وی پیش از این هم به راحتی نسبت به علمای اهل‌سنت فحاشی کرده و با دادن القابی ناشایست به آن‌ها پرده از چهره واقعی خود برداشته است

بیننده:

ببین آقای سجودی عزیز در مورد اینکه غدیر که شما می‌گویید ولایت نیست و فقط از دوست داشتن و دوست داشتن حضرت علی علیه السلام است ، ما هم همین را می‌گوییم.  می‌گوییم اگر واقعاً غرض دوست داشتن حضرت علی (علیه السلام) است ابن تیمیه می‌گوید فان کثیرا من الصحابه والتابعین کانوا یبغضونه یسبونه و یقاتلونه … می‌گوید : عده کثیری از صحابه با حضرت علی (علیه السلام) بغض و کینه داشتند و با او جنگیدند .

آقای سجودی ! پاسخ بنده را بدهید .

سجودی ، کارشناس وهابی :

جواب من را بدهید که همراه حضرت علی چه کسی بود که با صحابه جنگید؟ حضرت علی که در همه جنگ ها پیروز شد ، چه کسی با او بود ، جن و پری بود؟

بیننده:

ببین آقای سجودی …

سجودی:

سؤالم را جواب بدهید . این بیننده را  نگه دارید ؛ چون همه اشان ردیف می‌آیند  من هم حق دارم که جواب یک سؤالم را بپرسم که حضرت علی با چه کسی به جنگ این‌ها رفت با جن و پری رفت یا با صحابه و با اولاد صحابه رفت؟ جواب بده این طرف آن طرف نروید . یک چیزی هم به من جواب بده .

بیننده:

آقای سجودی !

سجودی:

آقای سجودی می‌گویید یعنی از بحث می‌خواهید خارج شوید . کسی که کنارتان  نشسته بگویید به شما یاد بدهد ، من به شما وقت می‌دهم . من می‌گویم که حضرت علی که می‌گویی کثیر صحابه دشمنش بودند شما به من بگو ببینم چه کسی همراه حضرت علی به جنگ طلحه و زبیر رفت عایشه به گفته شما رفت به جنگ معاویه رفت به جنگ خوارج رفت چه کسی با او رفتند ؟

بیننده:

اولاً ، خدا من را بکشد اگر کسی بخواهد چیزی به من بگوید در بحث با آدم بی‌علمی مثل شما اولاً، دوماً سؤال اصلی من این است می‌گوید فإن کثیراً من الصحابه …

سجودی:

آقا جان من سؤال خودم را تکرار می‌کنم این بیننده را تا آخر نگه دارید ، یکی از ما باید از رو بریم درست است داری برنامه را خراب می‌کنی من دارم یک سؤال از تو می‌پرسم می‌گویم که چه کسی همراه حضرت علی با این همه گروه‌ها جنگید؟

بیننده:

اگر می توانید خودتان پاسخ بدهید .

سجودی:

من از شما سؤال‌های پی ‌در پی می‌کنم شما جواب نمی دهید . شما سؤال بپرسید ، من جواب میدهم .

بیننده:

بنده می گویم : ابن تیمیه میگه فإن کثیراً من الصحابه والتابعین ، این اصحاب چه کسانی بودند که با حضرت علی (علیه السلام) بغض او در دل داشتند ، او را سب می‌کردند و با او جنگیدند خیلی از صحابه بوده .

سجودی:

مثل این که من باید از رو برم از شما خداحافظی می‌کنم بینندگان عزیز متوجه شدید من از او یک سؤال پرسیدم هر کس مرد است ، جواب بده یا در شبکه‌های خودشان جواب بدهند .

مجری:

این هم آقای سجودی برنامه می‌گذارند ، خط و شماره و تلفن و راه های ارتباطی هم زیرنویس می‌شود ، بیننده هم تماس می‌گیرد ؛ اما اجازه نمی دهند بیننده سؤال را طرح کند و نهایتاً خودش هم می‌گوید بالاخره یکی از ما باید از رو برود که خود آقای سجودی اعتراف کرد که از رو رفتند ؛ ولی مسأله مهم این بود که خودشان به بیننده گفتند: سؤال کن من جواب بدهم و جواب ندادند و این سؤالی است که حالا آن سیر تحولات پاسخ‌های آقای سجودی هم انشاءالله خواهیم دید که خود ایشان چه تناقضاتی در پاسخ به همین یک سؤال در طی یک هفته یا ده روز اخیر داشتند .

استاد یزدانی:

سؤال می‌پرسید : آن‌هایی که با امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بودند چه کسانی بودند؟ این‌ها از اصحاب نبودند؟ این خیلی واضح است ، ما نگفتیم که همه اصحاب صد در صد اصحاب مخالف امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بودند و با امیر المؤمنین (علیه السلام) جنگیدند و سب می‌کردند . ما این حرف را نگفتیم ؛ بلکه می‌گوییم کثیراً من الصحابه ، بسیاری از صحابه به امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فحش دادند ، بسیاری از صحابه بغض امیر المؤمنین (علیه السلام) را در دل داشتند و بسیاری از صحابه با او جنگیدند . ما حرف‌مان این است نمی‌گوییم که همه صحابه ؛ حتی نمی‌گوییم اکثر صحابه، بلکه اکثر صحابه آن‌هایی که واقعاً‌ حرف پیغمبر (صلی الله علیه وآله)  را گوش می‌دادند ، بعد از قضایای سقیفه  پشیمان شدند و برگشتند . با امیر المؤمنین (علیه السلام) بودند ؛ حتی تعداد زیادی از اصحاب بدر در رکاب امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام )در جنگ جمل با طلحه و زبیر می‌جنگیدند .

آقای کمال الدین ابی جراده ، متوفای ۶۶۰ هـ ، در بغیه الطلب فی تاریخ حلب  نقل کرده و در تاریخ مدینه دمشق هم آمده :

   وقال أبو إسحق حدثنا عقبه بن مکرم الکوفی قال حدثنا یونس عن عمرو ابن شمر عن جابر عن محمد بن علی ومحمد بن المطلب وزید بن حسن قالوا شهد مع علی بن أبی طالب فی حربه من أصحاب بدر سبعون رجلا وشهد معه ممن بایع تحت الشجره سبعمائه رجل فیما لا یحصى من أصحاب رسول الله e وشهد معه من التابعین ثلاثه بلغنا أن رسول الله e شهد لهم بالجنه أویس القرنی وزید بن صوحان وجندب الخیر فأما أویس القرنی فقتل فی الرجاله یوم صفین وأما زید بن صوحان فقتل یوم الجمل .

از امام باقر (علیه السلام ) از محمد بن مطلب و زید بن حسن نقل شده که با امیر المؤمنین علی ابن ابیطالب علیه السلام در جنگش در جنگ جمل هست ۷۰ نفر از اصحاب بدر شرکت داشتند .

از ۱۱۳ نفر از اصحاب بدر ۷۰ نفر که مانده بود ، در رکاب امیر المؤمنین (علیه السلام ) که پیامبر (صلی الله علیه وآله)  دستور داده بودند با ناکثین و مارقین و غاصبین بجنگ ، می‌جنگیدند . این‌ها حرف پیامبر (صلی الله علیه وآله) را گوش می‌دادند .

از کسانی که در زیر درخت رضوان در بیعت رضوان با پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) بودند ، ۷۰۰ نفر در رکاب امیر المؤمنین (علیه السلام) می‌جنگیدند اما از سایر اصحابه پیامبر (صلی الله علیه وآله)قابل شمارش نبودند .

خیلی بود ما همه صحابه را نمی گوییم ، می‌گوییم فقط یک عده مخالف پیامبر (صلی الله علیه وآله) بودند.  یک عده به پیامبر(صلی الله علیه وآله) فحش می‌دادند چون که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند :

مَنْ‏ سَبَ‏ عَلِیّاً فَقَدْ سَبَّنِی‏

هر کس به امیر المؤمنین فحش بدهد انگار به پیامبر فحش داده .

ما آن یک عده را می‌خواهیم از جامعه اسلامی جدا کنیم . از کسانی که به هر حال مؤمن بودند ، جدا کنیم.   می‌خواهیم بگوییم : باید کلاً پیروی از آن‌ها و اطاعت از آن‌ها را کنار گذاشت . باید از اصحاب بدر آن‌هایی که در رکاب امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بودند ، باید از آن‌ها پیروی کرد . باید از امیر المؤمنین (علیه السلام) پیروی کرد .

در ادامه جالب است این را هم اضافه می‌کند و می‌گوید :

از تابعین سه نفر بودند که از پیامبر (صلی الله علیه وآله) روایت رسیده که آن‌ها اهل بهشت هستند . حضرت اویس قرنی رضوان الله تعالی علیه در جنگ صفین در رکاب امیر المؤمنین (علیه السلام) ، طبق برخی از روایات به شهادت رسید , زید بن صوحان و جندب إبن أبی جناده معروف به جندب الخیر ایشان هم بودند . اویس قرنی در لشکر پیاده امیر المؤمنین (علیه السلام) در جنگ صفین به شهادت رسید و زید ابن صوحان در جنگ جمل به شهادت رسید .

کمال الدین ابی جراده ، بغیۀ الطلب فی تاریخ حلب ، ج ۱ ، ص ۳۱۲

آقای سجودی ! ما نگفتیم که همه صحابه دشمن امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بودند ؛ بلکه کثیراً من الصحابه ، بسیاری از صحابه ، ما همه صحابه را نگفتیم . بسیاری از صحابه مخالف امیر المؤمنین (علیه اسلام) بودند. این یک عده حرف پیامبر (علیه السلام) را گوش نکردند . شما تکلیف این عده را مشخص کنید و بگویید عدالت صحابه یا عدالت کل صحابه یک افسانه است ، یک دروغ است . به هر حال مخالف عقل است ، مخالف قرآن است ، مخالف واقعیت تاریخی است . دست از این عدالت صحابه بکشید . صحابه واقعی، صحابه خوب را از بد جدا کنید بیایید مثل شیعه بگویید این صحابه خوب ، این اهل عدالت ، این ثقه ، حرفش را گوش بدهید . صحابی که ثقه نیستند و دشمن اهل‌بیت بودند را رها کنید . در این صورت با ما می‌شوید . تازه همان چیزی  که در صدر اسلام بودیم ، همه ملت اسلامی یکی می‌شود و حداقل در این زمینه وحدت واقعی بوجود می‌آید.

مجری:

ما هر شب مصادیقی را هم بیان می‌کردیم . خیلی جالب است بدانید در کلیپ بعدی که یکی از بینندگان عزیز با آقای سجودی تماس گرفته ، این بار آقای سجودی است که دو تا از مصادیقی که از دشمنان آقا امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بودند و از ایشان بدشان می‌آمد را معرفی کردند . کلیپ بسیار جالبی است تماس یک مقدر طولانی‌تر است نسبت به سایر کلیپ‌ها ؛ اما واقعاً ارزش دیدن را دارد . آقای سجودی اعترافات جالبی هم کردند که در این کلیپ با هم می‌‌بینیم .

کلیپ ۲ ) :

بیننده:

شما در مورد دوستی حضرت علی (علیه السلام) که پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) در روز غدیرخم دست حضرت علی (علیه السلام) را  بالا بردند ،  بنده می‌خواهم سلمنا جدلاً بپذیرم . شما جواب صحبت ابن تیمیه را که می‌گوید اکثر صحابه سب می‌کردند ، هم بغض حضرت علی (علیه السلام) را داشتند و هم با ایشان می‌جنگیدند را چه می خواهید بدهید؟ اینکه حالا بخواهید بگویید در مورد علامه حلی بوده ، ببینید بحث علامه حلی در این روایت که آمده ، کاملا جدا است این صحبت دقیقاً از خود ابن تیمیه است و مصداق آیه می‌شود که خداوند می فرماید : وَمَنْ لَمْ یحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ .مائده/۴۴

این را اگر جواب بدهید الان من پشت خط هستم فقط اگر بخواهید جواب ندید قطع کنید بدونید که قبول کردید نمی‌تونید جواب بدید یا ابن تیمیه این وسط باید قبول کنید زندیق بوده و یا اینکه باید قبول کنید اکثر صحابه با حضرت علی دشمن بودند بغض داشتند سب می‌کردند و با او می‌جنگیدند .

سجودی:

تمام شد آقا!

بیننده:

من پشت خط هستم مگر خیلی کوتاه فقط مطلب دیگری بگویم .

سجودی:

اصلاً ببینید این می‌آ‌ید میگه که یک بخش کتاب است منهج الثانی عند الرافضی من ترجمه‌اش رو برایتان می گویم که رافضی یعنی همون علامه حلی این‌ها را میگوید . چون که ما هیچ کدام از علمای این‌ها را قبول نداریم .  میگوید : دلیل از قرآن  بر امامت علی می آورد .باز آمده این حرفی که این آقا گفته در دوازدهم است شما این را ببینید بخوانید که چه میگوید؟ میگوید : برهان دوازدهمش این است که إِنّ  الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا(مریم/۹۶) میگوید : این آیه در مورد حضرت علی  هست .

ابن تیمیه میگوید : این آیه نمی‌تواند  در مورد حضرت باشد و این برهان شما غلط است . این آیه  عمومی است و در مورد همه کسانی است که عمل صالح انجام دادند .

در صفحه بعد در سوره مریم است میگوید : این آیه در مورد همه هست . در صورتی که شما می گویید این آیه در مورد حضرت  علی آمده . این جا جواب رافضی را می دهد که گفته : این آیه در مورد حضرت علی است . در صورتی که خداوند مودت را در مورد غیر حضرت علی هم قرار داده  یعنی درمورد همه قرار داده .

معلوم است که خداوند مودت کل صحابه خصوصا مودت خلفای راشدین و خصوصا ابوبکر و عمر را قرار داده . عامه صحابه و تابعین ابوبکر و عم را دوست می داشتند . اگر قرار باشد آیه در مورد کسی نازل شده باشد ، باید در مورد ابوبکر و عمر باشد .

ولم یکن کذلک علی

در حالی که علی در مقایسه با حضرت عمر و ابوبکر ، توجه کنید !میگوید : در مقایسه با ابوبکر و عمر، علی این طور نبوده که این آیه در حق او باشد . اگر قرار باشد در حق کسی نازل شده باشد ، باید در حق دکتر باشد ، در حق پرستار که نمیشود !!

فإنَّ کثیراً من الصحابه والتابعین کانوا یبغضونه

همان حرفی که ایشان میزند ، میگوید : صحابه و تابعین نسبت به حضرت علی بغض داشتند . راست هم می گوید ، دروغ که نمیگوید. بغض داشتند و سبش می‌کردند و با او جنگ می‌کردند . این حرف درست هست !!  مگر ما آن را منکر هستیم ؟؟ فقط می‌خواهم بگویم که این آقا انحرافش در چه چیزی هست؟

میگوید : اگر قرار باشد آیه در حق کسی باشد ، بهتر از علی داریم که او را مردم بیشتر دوست داشتند . مردم با علی جنگ هم کردند . در صورتی که کسی از صحابه با حضرت ابوبکر جنگ نکرد . کسی از صحابه با حضرت عمر جنگ نکرد .

ابن تیمیه می گوید : اگر مقایسه می‌کنید و دلیلت این است ، این دلیلت به این دلیل رد است ؛ اما اینکه بعضی از صحابه حضرت علی رو بد می‌گفتند ، این که اظهر من الشمس است . وقتی من با یک کسی جنگ کنم ، می گویم : تو انسان بدی هستی که من با تو جنگ می‌کنم . ما قبول داریم که در صفین صحابه آن طرف هم بودند . صحابه بزرگی مثل عمرو ابن عاص یکی از صحابه بزرگ پیغمبر، حضرت ابو هریره این‌ها آن طرف بودند . پس حتماً حضرت علی رو دوست نداشتند .

حالا میخواهید بگویید که  که مگر پیامبر نگفته بود . من همه درس های شما را بلد هستم . هم سؤال را می دانم و هم جواب آن را . مگر پیامبر نگفته که علی رو دوست داشته باشید ؟ از پیامبر بالاتر خدا هست یا نه؟ خدا گفته که ولا تنازعوا نزاع نکنید .

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا

کدوم از ما عمل کردیم؟ خوارج بدترین مردم نیستند ؟ کلاب جهنم نیستند؟ هستند یا نیستند؟ کنار حضرت علی در جنگ علیه زبیر و طلحه و عایشه بودند یا نه البته اگر جنگی بوده ؟!!     این رو که ما به عنوان جنگ قبول نداریم . در صفین با علی بودند یا نه ؟ وقتی که عمرو ابن عاص این قضیه را دیده و گفته علی دارید چه کار می‌کنید؟ باز هیچ کدوم از صحابه از حضرت علی بد نگفته ؟

بیننده:

حالا این همه که شما توضیح دادید چه ارتباطی به صحبت ابن تیمیه داشت که دقیقاً همین حرف را زده . من دارم میگویم : آیا اکثر صحابه طبق گفته ابن تیمیه …

سجودی:

اکثر یا کثیر گفته ؟ چرا دروغ میگویید ؟ یعنی به نسبت عمر و ابوبکر کثیر می گوید . یعنی من الان به نسبت شما من مثلاً سوادم زیادتر هست اما به نسبت مثلاً مفتی عربستان که سوادم زیادتر نیست . در این جا که اکثر الصحابه نگفته !!! ببین جلوی چشم من ، شما چه کار می کنید ؟

ببینندگان ! کثیراً من الصحابه را اکثر صحابه می گوید . اول شما به من بگویید  چرا کثیرَ رو بردی و به اکثر صحابه تبدیل می کنید ؟ این را به من بگویید چرا جلوی چشم من تحریف می کنید ؟ !!!!

بیننده:

چشم اجازه میدهید پنج ثانیه صحبت کنم . اولاً از اینکه شما قبول کردی که ابن تیمیه این حرف رو زده ممنونم از شما تشکر می‌کنم چون بالاخره یا ابن تیمیه زندیق هست یا …..

سجودی:

عزیز من ! من از شما می پرسم که چرا کثیرَا را اکثر کردید .کثیراً یک چیز است اکثر یک چیز است . اکثر صحابه یک حرف است و کثیر یک حرف دیگر است . چرا تحریف میکنید ؟؟!!!

بیننده:

اجازه بدهید . چون اکثر که گفتم ، در فارسی است و کثیراً به عربی هست . اگر شما …

سجودی:

نخیر ، اکثر هم عربی هست کثیر هم عربی هست اگر عربی میگوید .

بیننده:

اگر دو یکی هستند ؛ پس بنابراین میشود اکثر . پس شما میگی کثیراً ….

سجودی:

کثیر به معنای تعداد زیادی از صحابه است ؛ اما اکثر یعنی اغلب صحابه این دو تا درست نیست هرگز ابن تیمیه این را نگفته !!!!!!!!!!!!!!!!!

بیننده:

واقعا تشکر می‌کنم . چون قبول کردید که ابن تیمیه این حرف رو زده .  دیدید که ثابت هم شد که این حرف را زده است .

سجودی:

آقا جان ! چرا از من تشکر می‌کنی بیایید کتب شامله است …

شما امروز نیم یک حرف ابن تیمیه رو کامل نمیگوید . چرا یک تکه‌اش رو می‌برید.  مثل اینکه قرآن میگوید : نماز نخوانید . قرآن میگوید که به نماز نزدیک نشوید . ولاتقربوا الصلاه . در قرآن آمده که  شیطان گفت : انی اخاف الله ، من از خدا می‌ترسم . ما بگوییم شیطان آدم خوبی بوده متقی است از خدا بترسید !!

مجری:

خدا را شکر که آقای سجودی بالاخره هم قول ابن تیمیه را خواندند ، خودشان هم اقرار و تصریح کردند که ابن تیمیه گفته : اکثر صحابه و تابعین بغض آقا امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را داشتند . حالا اکثر نه ، این بیننده عزیز هم اشاره داشتند ما در زبان فارسی که صحبت می‌کنیم ، اکثر می گوییم . بله ، در زبان عربی آن فرق هست والا منظور همان بیننده هم همان جمع زیادی از صحابه است که بغض آقا امیر المؤمنین (علیه اسلام) را در دل داشتند و ابن تیمیه هم این را گفت ، خود آقا سجودی هم اقرار کرد . دو تا از مصادیق را هم خود آقای سجودی معرفی کردند عمرو ابن العاص و ابو هریره که از دشمنان آقا امیر المؤمنین (علیه السلام) بودند به اعتراف آقای سجودی گفتند : این‌ها از آقا امیر المؤمنین (علیه السلام) خوششان نمی آمد و در کنار سایر صحابه ای که با آن حضرت جنگیدند .

کلیپ بسیار بسیار جالبی بود . کلیپ های بعدی هم جالب تر از این کلیپ است ؛ چون تناقضات آقای سجودی و دیگر کارشناسان وهابی را نشان می دهد .

استاد یزدانی :

ما هم از آقای سجودی تشکر می کنیم که بالاخره متن را نشان دادند و هر کاری کردند که مطلب را طور دیگری نشان دهند ، موفق نشدند . متن واضح و روشن است . اوایل که بیننده ها تماس می گرفتند ، ایشان انکار می کردند و می گفتند : این امکان ندارد ، اگر هم باشد ، این طور است . اما الان خودشان این مطلب را خواندند ؛ اما نتوانستند آن را به خوبی توضیح دهند یا این که نخواستند که توضیح دهند .

ابن تیمیه مقایسه ای بین ابوبکر و عمر با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) انجام می دهد . در این جا می خواهد بگوید مصداق اصلی آیه ۹۶ از سوره مبارکه مریم ، ابوبکر و عمر هستند نه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) . إِنَّ الَّذِینَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا . مریم / ۹۶  . دلیل ما این است که اکثر صحابه و تابعین یا کثیری از صحابه و تابعین یا عامه صحابه ابوبکر و عمر را دوست داشتند ؛ اما امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دوست نداشتند ؛ بلکه بغض آن حضرت را داشتند .

حرف جالبی است که ما هم می دانیم و خود آقای سجودی هم قبول داشت که گفت : ما نمی توانیم این مطلب را انکار کنیم . بلاخره جنگ صفین و جنگ جمل را که نمی شود انکار کرد . دو طرف از صحابه پیامبر (صلی الله علیه وآله ) بودند و هر دو طرف قاتل هستند و یکدیگر را کشته اند . بیست هزار نفر از آن طرف و ده هزار نفر از این طرف کشته شدند . در جنگ صفین از یک طرف شصت و پنج هزار نفر و از طرف دیگر ، چهل و پنج هزار نفر کشته شدند . این ها واقعیت های تاریخی هستند که امکان ندارد آن ها را انکار کنیم . آقای سجودی هم منکر نشدند ؛ اما می گویند : در جواب آقای حلی این حرف را گفته اند . در جواب هر کسی که گفته باشد ، متن و مطلب واضح و روشن است که بسیاری از صحابه و تابعین ، اصلا یک نفر از صحابه به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فحش داده . ادعای کلی شما را که صحابه را اهل بهشت می دانید را زیر سؤال می برد . یک نفر ، یک نفر را استثناء کنید تا این که به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) برسید .

بنده مطلب جالب دیگری از ابن تیمیه نشان می دهم که در حقیقت اعتراف دیگری از ابن تیمیه است که در منهاج السنه ، با تحقیق دکتر رشاد سالم ، جلد ۴ ، صفحه ۴۶۸ ، بحث لعن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) توسط صفینی ها را مطرح می کند :

وأما ما ذکره من لعن علی فإن التلاعن وقع من الطائفتین کما وقعت المحاربه وکان هؤلاء یلعنون رؤوس هؤلاء فی دعائهم وهؤلاء یلعنون رؤوس هؤلاء فی دعائهم وقیل إن کل طائفه کانت تقنت على الأخرى …

این که علامه حلی بحث لعن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را پیش کشیده ، ما که منکر این نمی شویم . دو طرف یکدیگر را لعن می کردند

امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) شیر خدا و شیر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و کسی که پیامبر (صلی الله علیه وآله) در مورد ایشان می فرمایند : علی مع الحق والحق مع علی . کسی که پیامبر (صلی الله علیه واله) می فرمایند : علی منی وانا منه ، معاویه و تمام اصحابش را به صورت علنی لعن می کرده . از آن طرف معاویه و اصحابش ، عمرو بن عاص و پیروانش ، عبید الله بن عمر و پیروانش ، ابوهریره و پیروانش که همه در لشکر شام بودند ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را لعن می کردند .

همان طور که با هم می جنگیدند . این طرف ، سران طرف مقابل را در دعاهایشان لعن می کردند و آن طرف هم سران این طرف را در دعاهایشان لعن می کردند . هر دو طائفه یکدیگر را در قنوت نمازشان نفرین می کردند .

ابن تیمیه ، منهاج السنه ، با تحقیق دکتر رشاد سالم ، ج ۴ ، ص ۴۶۸

روایت در تاریخ طبری و تاریخ ابن اثیر و دیگر کتاب ها آمده که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در قنوتشان ، معاویه و عمرو بن عاص و عده ای دیگر را لعن می کردند . از طرف دیگر ، عمرو بن عاص و معاویه ، امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) و مالک اشتر و عمار یاسر را نعوذ بالله ، لعن می کردند . روشن است که این قضیه اتفاق افتاده و نمی توان آن را منکر شد .

این اعترافی از ابن تیمیه است که در این کتاب آمده . آقای ابن تیمیه ! مگر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نگفته بودند ، مگر فریاد نزده بودند که من کنت مولاه فعلی مولاه ، خودتان حداقل یک قسمت از روایت را در خیلی از جاها قبول کردید . تمام اهل سنت تواترش را قبول دارند که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند : من کنت مولاه فعلی مولاه ، حال می گوییم اگر این روایت به معنای این باشد که هر کس من مولای او هستیم ، علی بن ابیطالب (علیه السلام) هم مولای او است .

چرا معاویه این کار را می کرد ؟ اگر کسی ، شخصی را دوست داشته باشد ، او را لعن می کند ؟ شما که ابوبکر و عمر را دوست دارید ، آیا او را لعن می کنید ؟ طبیعی است که این کار را نمی کنید . چون آن ها را دوست دارید ، لعن نمیکنید . آقایان طرفدار معاویه ! آیا شما معاویه را لعن می کنید ؟ نمی کنید ؛ چون دوستش دارید . چرا معاویه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را لعن می کرد ؟ چرا معاویه سیدا شباب اهل الجنه ، امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) را لعن می کرد ؟ چون آن ها را دوست نداشت و دشمنش بودند و حرف پیامبر (صلی الله علیه وآله) را گوش نکرد و اصلا به پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) ایمان نیاورده بود . اگر به پیامبر (صلی الله علیه وآله) ایمان داشت ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دوست می داشت و چون امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دوست نداشت ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را لعن می کرد .

ما هم فقط می خواهیم همین مطلب را ثابت کنیم که در میان صحابه بعضی ها بودند که با اهل بیت (علیهم السلام) مخالف بودند ، اهل بیت (علیهم السلام) را دوست نداشتند و دشمن آن ها بودند . پس افسانه عدالت صحابه باطل است و تعداد زیادی از صحابه و تابعین منافق بودند . کل صحابه عادل نیستند ؛ بلکه تعداد زیادی از آن ها طبق گفته ابن تیمیه ، منافق بودند .

مجری :

کلیپ بعد تناقضات آقای سجودی با خودش است . در برنامه های ابتدایی یکی از بیننده ها تماس گرفت و آقای سجودی به نوعی می خواستند در این باره تشکیک کنند که شاید نگفته باشد ؛ اما اگر گفته باشد ، شاید اشتباه کرده باشد . در کلیپ اخیر هم که گفت : ابن تیمیه درست گفته و اظهر من الشمس است . ما این تناقضات را کنار هم گذاشتیم که با هم می بینیم .

کلیپ ۳ ) :

سجودی ، کارشناس وهابی :

اگر صحابه دشمن حضرت علی بودند ، چطور است که امروز یک نفر را نمی توانید پیدا کنید که دشمن حضرت علی باشد . تابعین را که می گویید ، آن ها که هم حدیث گفتند و هم حدیث نوشتند .

این را می گویند با حضرت علی بغض داشتند از جمله صحابه و تابعین . ابن تیمیه راست می گوید ، دروغ که نمی گوید . بغض داشتند ، سبّش می کردند و با ایشان جنگ می کردند . این حرف درستی است ، مگر ما منکر این قضیه هستیم !!

این دروغ ها چیست که می گویید . انسان باید خجالت بکشد از نفس خودش که این طور دروغ بگوید .

بیننده :

ابن تیمیه می گوید : شده است .

سجودی :

اگر ابن تیمیه گفته ، اشتباه کرده . بحث تمام است ! ابن تیمیه که پیامبر من نیست ، مثل فلان کس که پیامبر شما است .

می گوید : این ها با حضرت علی بغض داشتند از تابعین و صحابه . راست می گوید ، دروغ که نمی گوید !!!

اما این که بعضی از صحابه حضرت علی را بد می گفتند ، اظهر من الشمس است !!

مجری :

این هم از اثرات برنامه چالش ویژه دهه غدیر و استاد یزدانی عزیز است که آقای سجودی از انکار به اعتراف و اقرار رسیدند و گفتند : ابن تیمیه گفته و راست هم گفته و اظهر من الشمس هم می باشد .

استاد یزدانی :

ان شاء الله به این مرحله برسیم که آقای سجودی اعلام کند که کثیرا من الصحابه والتابعین کانوا منافقون . اگر بینندگان عزیز با ما کمک و همراهی کنند که با آقای سجودی تماس بگیرند و بگویند : از این که اعتراف کردید بسیاری از صحابه و تابعین بغض امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را داشتند ، تشکر می کنیم . اما الان شما اعتراف کنید که کسانی که بغض امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را داشتند ، منافق هستند .

همین را از آقای سجودی بپرسند که خودتان اعتراف کردید که عده زیادی از صحابه بغض امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را در دل داشتند ، روایت صحیح مسلم هم به صراحت می گوید : هر کس بغض امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را داشته باشد ، منافق است . خودتان هم مصادیق آن را مشخص کردید ، مثل معاویه ،‌عمرو بن عاص و دیگران ، پس بگویید که این ها منافق هستند .

بندی مستند دیگری نشان دهم که در کتاب سیر اعلام النبلاء ، تألیف شمس الدین ذهبی ، جلد ۷ ، چاپ مؤسسه الرساله ، با تحقیق شعیب الارنؤوط وهابی ، صفحه ۱۰۷ به بعد ، در مورد امام اوزاعی صحبت می کند :

عبد الرحمن بن عمرو بن یحمد ، شیخ الاسلام ، وعالم اهل الشام ابو عمرو الاوزاعی …

سمعت الاوزاعی یقول : ما اخذنا العطاء حتی شهدنا علی علی بالنفاق ، واخذ علینا بذلک …

عبد الرحمن بن عمرو بن یحمد ، شیخ الاسلام و عالم اهل شام بود . امام اوزاعی از علما وفقهای بزرگ اهل سنت است که خودش مثل ابوحنیفه و مالک ، شافعی و احمد بن حنبل ، صاحب مذهب بوده .

در صفحه ۱۳۰ ادامه می دهد :

شنیدم که اوزاعی میگفت : ما از حاکمان شام هدیه نمی گرفتیم تا این که (نعوذ بالله ) به نفاق امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) شهادت می دادیم و از آن حضرت اظهار بیزاری می کردیم و از ما بر این شهادت ها بیعت گرفته می شد .

از ما بیعت می گرفتند که بگوییم نعوذ بالله امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) منافق بود و از ایشان برائت بجوییم . ببینید که جامعه اسلامی را به چه سمتی کشانده بودند ، تا زمانی که پیامبر (صلی الله علیه وآله ) زنده بودند ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نور چشم همه مسلمان ها بود . در تمام جنگ ها پرچمدار رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و سالار همه مسلمان ها بود . بعد از پیامبر (صلی الله علیه وآله) چه اتفاقای افتاد ، چه کارهایی کردند که وضعیت به جایی می رسد که در زمان آقای اوزاعی ، امام اهل شام ، مردم مجبور هستند به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فحش دهند ، شهادت دهند که سردار و سرلشکر مسلمان ها ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) منافق بوده . برای این که هدیه کوچکی از معاویه و پیروانش ، مروان و یزید و پیروانشان گرفته باشند .

در ادامه مطالب دیگری هم نقل می کند و می گوید :

سألت مکحولا ویحیی بن ابی کثیر وعطاء بن ابی ریاح وعبد الله بن عبید بن عمیر فقال : لیس علیک شیء ، انما انت مکره فلم تقر عینی حتی فارقت نسائی واعتقت رقیقی وخرجت من مالی وکفرت ایمانی …

این قضیه را از مکحول و یحیی بن ابی کثیر و عطاء بن ابی ریاح و عبد الله بن عبید بن عمیر  سؤال کردم : تو مجبور بودی که این حرف ها را بزنی و این کارها را بکنی .اما من نتوانستم تحمل کنم (چون واقعا بیعت کرده بودم ) زنم را طلاق دادم ….

ذهبی ، سیر اعلام النبلاء ، چاپ مؤسسه الرساله ، با تحقیق شعیب الارنؤوط وهابی ، ج ۷ ، ص ۱۰۷ به بعد

این ها مطالبی هستند که در کتب اهل سنت آمده که ثابت می کند : وضعیت جامعه اسلامی را همین صحابه ، همین هایی که در غدیر حاضر بودند ، به جایی رسانده بودند که مردم یا شهادت می دادند که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نعوذ بالله منافق است یا محبور بودند همسر خود را طلاق بدهند . بنده هایشان را آزاد کنند و اموالشان را به حکومت بدهند . همین صحابه و همین تابعین ، همین علمای شما وضعیت جامعه را به این سمت کشانده بودند . اوزاعی امام شما است که صاحب مذهب بوده . حداقل از ابوحنیفه و احمد بن حنبل که باسوادتر بود ، شکی در این نیست . از این ها که اصلا اثری نیست ؛ حداقل  اوزاعی روایاتی برای شما نقل کرده است .

این هم مستندی دیگر از منابع اهل سنت که ثابت می کند در قرونی که این ها از آن به خیر القرون یاد می کنند ، همه دشمن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) شده بودند . همه شما در جبهه مخالف امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) قرار گرفته بودید و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را لعن می کردید و برای این که شهادت دهید که نعوذ بالله امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) منافق است ، از حکومت بنی امیه پول می گرفتید .

مجری :

این هم یکی دیگر از مصادیق دشمنی ها با آقا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بود . کلیپ بعدی ترکیبی است از حرف های آقای سجودی و یکی دیگر از کارشناسان وهابی است که در همان شبکه فعال است .

کلیپ ۴ ) :

سجودی ، کارشناس وهابی :

بعضی از صحابه به حضرت علی بد می گفتند ، این اظهر من الشمس است .

کارشناس وهابی :

ما می گوییم : هر کسی که علی بن ابیطالب رضی الله تعالی عنه را سبّ و شتم می کند ، صحابی نیست .

سجودی :

این که بعضی از صحابه به حضرت علی بد می گفتند ، این اظهر من الشمس است . وقتی من با کسی جنگ می کنم ، حتما معتقدم که انسان بدی هست که با او می جنگم . ما قبول داریم که در صفین صحابه هم آن طرف بودند . صحابه بزرگی مثل عمرو بن عاص ، ابوهریره هم آن طرف بودند . پس حتما حضرت علی را دوست نداشتند .

کارشناس وهابی :

هر کسی و هر شخصیتی که در جامعه اهل سنت ،‌ اگر حضرت علی رضی الله عنه را سب و شتم کند ، ما آن ها را قبول نداریم .

مجری :

خودشان باید این مشکل را حل کنند . آقای سجودی می گوید : این اظهر من الشمس است که بعضی از صحابه بودند ، ابن تیمیه می گوید : بسیاری از صحابه بوده اند . کارشناس دیگری در همان شبکه می گوید : ما اصلا چنین افرادی را صحابی نمی دانیم . حال نمی دانیم که ابوهریره و عمرو بن عاص ، دو مصداقی که آقای سجودی اعلام کردند که از دشمنان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بودند را صحابی می دانند یا نمی دانند ؟

کلیپ بعدی هم از تماس های شما بینندگان عزیز است که با هم می بینیم .

کلیپ ۵ ) :

بیننده :

آن جا هم من عرض کردم که اگر غدیر بحث دوستی بوده ، آن طور که ابن تیمیه می گوید : بسیاری از صحابه همان دوستی را هم رعایت نمی کنند و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را سبّ می کنند ، بغض حضرت را داند و قتال می کنند . شما در این باره مطلبی آوردید که این مطلب تحت سیاق آمده ، نه این طور نیست . آن بحث ، بحث دیگری است که بنده آن را هم بیان میکنم .

اما این بحث که عرض کردم ، اصلا یک بحث دیگر است . جناب علامه حلی (ره) آیه ۹۶ سوره مریم را می آورند و می گویند که این آیه در شأن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نازل شده . ابن تیمیه در رد این که این آیه در مورد حضرت علی (علیه السلام) نیست ، اقوالی می آورد . قول اول و دوم و سوم . در قول چهارم می گوید : این که شما می گویید این آیه در مورد امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است ، اشتباه است ؛ چون خودش و شما ها صحابه را جزء مؤمن ترین انسان می دانید . شیعه هم صحابه واقعی را که دوازده هزار نفر هستند ، مؤمن ترین انسان ها می دانند .

حسینی (یزیدی ) کارشناس وهابی :

لطف کنید سخن ابن تیمیه را بخوانید . شما فرمودید که عربی من خوب نیست . پس در این صورت درگیری شما شروع شد . حال عبارت را بخوانید . من تا این جا خواندم ، شما قول رابع را که بر آن شبهه وارد می کنید ، را بخوانید .

بیننده :

 الرابع أن الله قد اخبر انه سیجعل للذین آمنوا و عملوا الصالحات ودا و هذا وعد منه صادق و معلوم أن الله قد جعل للصحابه موده فی قلب کل مسلم لا سیما الخلفاء رضی الله عنهم لا سیما أبو بکر و عمر فان عأمه الصحابه و التابعین کانوا یودونهما و کانوا خیر القرون . و لم یکن کذلک علی فان کثیرا من الصحابه و التابعین کانوا یبغضونه

کارشناس وهابی :

تا این جا را ترجمه کنید تا به مطلب بعدی برسیم.

بیننده :

خداوند محبت هر کسی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده را در دل مردم قرار می دهد . این وعده صادق است و روشن است که خداوند محبت صحابه را در قلب هر مسلمانی قرار داده . به خصوص خلفاء و به خصوص ابوبکر و عمر را . عامه صحابه و تابعین ابوبکر و عمر را دوست دارند . اما در مورد حضت علی (علیه السلام ) این طور نبوده .

کارشناس وهابی :

مگر نگفته کسانی که ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند ، خداوند محبت آن ها را در قلب مؤمنان قرار می دهد ؟

بیننده :

بله درست است .

کارشناس وهابی :

پس مودت صحابه را هر کس داشته باشد ، مؤمن است . این به طور عمومی است . آیا شما واقعا شامل آیه می شوید ؟

بیننده :

من عرض کردم کسی که مودت صحابه واقعی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را نداشته باشد ، مؤمن نیست .

کارشناس وهابی :

صحابه پیامبر همه واقعی بودند ، صحابه دروغین نداشتند . این اهانتی است که شما نسبت به پیامبر دارید .

دقت کنید ! در این جا می گوید : محبتی که عامه صحابه و تابعین داشتند ، لا سیما الخلفاء ، أن الله قد جعل للصحابه موده فی قلب کل مسلم ، خداوند محبت صحابه را در قلب هر مؤمنی قرار داده . به خصوص خلفاء را . وقتی در این جا خلفا می گوید ،‌شامل ابوبکر و عمر و عثمان و علی می شود . به ویژه ابوبکر و عمر را که عامه صحابه و تابعین آن ها را دوست داشتند . آن ها بهترین نسل بودند . بر خلاف علی !

این در مقابل سخن ابن مطهر حلی است که می گوید : برعکس آن چیزی که تو ادعا می کنی . چون خیلی از صحابه کانوا یبغضونه ویسبونه ویقاتلونه ، با حضرت علی درگیری بودند . جنگ می کردند . سب هم می کردند . وقتی بحث سبّ می شود ، بنده  دیشب هم گفتم که ما این سبّ را در فرهنگ خودمان چیز بدی می دانیم که فحش های رکیک و آبداری است . در حالی که در زبان عربی به هر کلام تندی ، سبّ گفته می شود. دیشب گفتیم : وقتی حضرت علی و حضرت عباس در قضیه فدک که می آیند ، می گویند که به هم سبّ کردند .    آیا فحش های آبدار به هم دادند . چطور می شود که عباس به پسر برادرش بد بگوید . یا علی چطور می تواند به عموی خودش فحش های آبدار دهد ؟

یک درگیری لفظی پیش آمده بوده و سبّ را به آن معنا برداشت نکنید . حتی بغضی هم که بوده ، در ناراحتی و جنگ یک مسأله طبیعی می باشد !!!

مجری :

این هم از آقای یزیدی که قبلا می گفتند ، چند صفحه قبل و چند صفحه بعد را بخوانید و این مطالب را در مقام احتجاج و مناظره گفته . درصورتی که خودشان خواندند ،‌ اعتراف هم کردند . خواستند معنای سبّ را واژگون نشان دهند ؛ در حالی که سبّ‌ یعنی سبّ و چه در فرهنگ ما و چه در زبان عربی ، معنای سبّ را می دانیم . سبّ آن قولی است که ناپسند باشد . در واقع خود علمای شما هم گفته اند که حکم سبّ صحابه چیست .

آقای یزیدی ! آن روایتی را که شما بیان کردید ، در صحیح مسلم آمده . طبق روایات شما آقا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) به عباس عموی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را سبّ کردند . این روایتی است که برای شما حجت است و ما  آن را نقل نکرده ایم .

تماس بینندگان

بیننده : آقای زید آبادی از کرمان ـ شیعه

بنده از شما سؤالی داشتم . آقای انصاری در هر سه شنبه ، کلیپی از استاد قزوینی نشان می دهد و می گوید که آقای قزوینی از قول ابن تیمیه نقل می کند که ائمه اربعه اهل سنت را کافر می داند . بعد کتاب ابن تیمیه را نشان می دهد که چنین چیزی در کتاب ابن تیمیه وجود ندارد .

شما لطف کنید و جواب این سؤال را بدهید تا یادداشت کنم و جواب این وهابی را بدهم .

استاد یزدانی :

ما بارها از این مسأله پاسخ دادیم . در کتاب مجموع فتاوی ابن تیمیه ،‌ جلد ۲۲ ، صفحه ۲۴۸ به بعد:

وإذا کان الرجل متبعا لأبى حنیفه أو مالک أو الشافعى أو أحمد ورأى فى بعض المسائل أن مذهب غیره أقوى فإتبعه کان قد أحسن فى ذلک ولم یقدح ذلک فى دینه ولا عدالته بلا نزاع بل هذا أولى بالحق وأحب إلى الله ورسوله ممن یتعصب لواحد معین غیر النبى کمن یتعصب لمالک أو الشافعى أو أحمد أو أبى حنیفه ویرى أن قول هذا المعین هو الصواب الذى ینبغى إتباعه دون قول الإمام الذى خالفه فمن فعل هذا کان جاهلا ضالا بل قد یکون کافرا فإنه متى إعتقد أنه یجب على الناس إتباع واحد بعینه من هؤلاء الأئمه دون الإمام الآخر فإنه یجب أن یستتاب فإن تاب وإلا قتل …

هر کس پیرو یکی از این چهار مذهب مالکی ، شافعی ، حنفی و حنبلی باشد ، و ببیند که مذهب دیگر قوی تر و بهتر باشد و از آن پیروی کند ، این خیلی خوب است . بلکه این شخص طرفدار حق است .

مثلا در مسأله ای از ابوحنیفه تقلید کند و بگوید که ابوحنیفه قوی تر است . در مسأله دیگر از شافعی تقلید کند و بگوید شافعی قوی تر است . باز در مسأله ای از مالک پیروی کند . یعنی یک مذهب در هم بر هم و مخلوطی از همه این ها پیروی کند ، خیلی خوب است .

در صفحه بعد ادامه می دهد و می گوید :

اما اگر کسی بر یکی از این مذاهب تعصب داشته باشد و نظرش این باشد که مثلا فقط نظر ابوحنیفه از همه بهتر است و پیروی از او را واجب بداند .

مثل همه مذاهب اربعه در طول تاریخ که پیروان احمد بن حنبل فقط از او پیروی می کردند . پیروان ابوحنیفه فقط از او پیروی میکردند و از غیر او تقلید نکردند .

هر کس این کار را انجام دهد ، جاهل و گمراه است ؛ بلکه کافر است .

یعنی طبق نظر ابن تیمیه همه اهل سنت در طول تاریخ ، کافر هستند .

اگر کسی اعتقاد داشته باشد که پیروی از یکی از این مذاهب واجب است و از غیر او جایز نیست ، واجب است که او را توبه داد . اگر توبه کرد که هیچ و اگر توبه نکرد ، باید کشته شود .

ابن تیمیه ،‌ مجموع فتاوی ،‌ ج ۲۲ ، ص ۲۴۸ به بعد

این نظر ابن تیمیه در مورد تمام پیروان مذاهب اربعه است که ثابت می کند تمام اهل سنت در طول تاریخ کافر بوده اند .

بیننده : آقای قنبری از نسیم شهر ـ شیعه

بنده در مورد عید غدیر خم سؤال داشتم . رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می فرمایند : من کنت مولاه فعلی مولاه ، ما می گوییم مولی به معنای سرپرست است . اما اهل تسنن و وهابیت ، مولا را به معنای دوست می گیرند . اگر بپذیریم که معنای دوست باشد ، واقعا شما حضرت علی (علیه السلام) را بیشتر دوست دارید یا عمر و ابوبکر را ؟ شما اگر ده تا پسر داشته باشید ، حاضر هستید که همه آن ها را ابوبکر و عمر بگذارید ؛ اما یکی از آن ها را علی نگذارید .

اگر امکان دارد در این رابطه توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

ما به این قضیه به صورت مفصل خواهیم پرداخت . از یک طرف اگر واقعا این طور است ،‌ چرا شما در روایاتی که از زبان خلفا نقل شده : کلمه ولی و مولا را به معنای حاکم می گیرید . اما به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) که می رسید ، به معنای دوستی است .

بیننده : آقای صمدی از تهران ـ شیعه

بنده ابتدا مطلبی و بعد سؤالی را عرض می کنم . اول این که آقای ابن تیمیه با این هم گلی که به دست داده ، یکی دو مورد نیست و ما در آخر آقای سجودی را مجبور میکنیم که همانطور که در جایگاه علمای اهل سنت صحبت می کند ، در مورد جایگاه ابن تیمیه هم توضیح دهند که شبیه کدام جانور است؟

چند روز قبل در یکی از شبکه های وهابی ، دو کارشناس در مورد ازدواج صحبت می کردند و نظرات عجیب و غریبی می دادند . در آخر گفت : دختران امروزی به پسر هایی که خواستگاری می آیند ، می گویند که باید مثل عثمان بن عفان درستکار و شجاع باشند .

بنده در خصوص نقش خلفا و شجاعت آن ها در جنگ های بدر و احد تحقیقاتی را انجام دادم . بنده تقاضا دارم استاد یزدانی هم در رابطه با این قضیه توضحاتی بیان کنند .

استاد یزدانی :

در بحث شجاعت ، حرف زیاد است ؛ اما نمی خواهیم وارد شویم تا بهانه دست بعضی از شیعیانی که خیلی ما را دوست دارند ، ندهیم و هم چنین احساسات برادران اهل سنت هم جریحه دار نشود . این مباحث را در برنامه های استاد قزوینی و استاد ابوالقاسمی بپرسند . آن ها قطعا بهتر از بنده می دانند .

بیننده : حسن از رفسنجان ـ شیعه

بنده یک پیشنهاد داشتم . آقای عقیل هاشمی وقتی می بینند که بینندگان می توانند جوابش را بدهد یا وقتی می خواهد محکوم شود ، شروع می کند به گفتن اراجیف و چرت و پرت می کند و به اصطلاح خودش بیننده را می پیچاند و اصلا به بیننده احترام نمی گذارد .

اگر امکان دارد کلیپ ها را بیشتر انجام بدهید تا مردم متوجه شوند که این ها چه شخصیت هایی دارند ؟

 مجری :

از شما استاد عزیز و ارجمند تشکر می کنیم و هم چنین از شما بینندگان بزرگوار به ویژه آن هایی که با شبکه های وهابی تماس گرفته اند .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .