وهابیون ادعا میکنند که عزاداری و سینه زنی بدعت است
اما از طرفی وقتی با روایت سینه زنی عایشه در رحلت نبی مکرم اسلام صل الله علیه و اله وسلم برخورد میکنند دچار تناقضات فراوانی شده و برای توجیه این روایت به خس و خاشاک چنگ میزند…

برنامه : چالش ویژه ایام محرم (۴)

تاریخ : ۱۵ / ۰۷ / ۹۵

مجری :

السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین (علیهم السلام)

سلام و درود خداوند به شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت . با چهارمین برنامه چالش ویژه ایام محرم در خدمت شما هستیم . امیدواریم که امشب هم برنامه ای خوبی را با کارشناسی استاد یزدانی ، تقدیم حضور شما عزیزان کنیم .

استاد یزدانی :

من هم خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض می کنم . این ایام را تسلیت عرض می کنم و امیدوار هستم که خداوند عزاداری همه ما را قبول بفرماید.

ما در شب های گذشته روایتی را در مسند احمد بن حنبل با سند معتبر آمده ، خواندیم . مسند احمد حنبل ، با تحقیق احمد الزین ، جلد ۱۸ ، چاپ دار الحدیث ، صفحه ۱۹۹ ، روایت ۲۶۲۲۶ :

حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أَبِى ثنا یَعْقُوبُ قال ثنا أَبِى عَنِ بن إِسْحَاقَ قال حدثنی یحیى بن عَبَّادِ بن عبد اللَّهِ بن الزُّبَیْرِ عن أبیه عَبَّادٍ قال سمعت عَائِشَهَ تَقُولُ مَاتَ رسول اللَّهِ e بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ e قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی .

وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، سر ایشان بر دامن من بود که از سفاهت و کم سنی من این بود که سر ایشان را روی بالشتی گذاشتم . بلند شدم و به همراه زنان به سر و صورت و سینه خود می زدم .

مسند احمد ، با تحقیق احمد الزین ، چاپ قاهره ، ج ۱۸ ، روایت ۲۶۲۲۶ ص ۱۹۹

این روایت ثابت می کند عایشه همسر رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه وآله) بعد از وفات آن حضرت همراه با سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) با دو دست بر سر و سینه زده اند . به طوری که دیگران صدای این زدن را شنیده اند .

متن این روایت خیلی صریح و روشن است و ما این سؤال را از تمام کارشناسان شبکه های وهابی پرسیده ایم . یعنی کمتر کسی باقی مانده که در این هفته برنامه زنده داشته باشد و ما این سؤال را از او نپرسیده باشیم . همه هم جواب های عجیب و غریبی دادند و اگر بیننده ای خواست وصل شود ، می تواند دوباره این سؤال را از آن ها بپرسد . اگر تا قیام قیامت هم این سؤال را از آن ها بپرسید ، نمی توانند پاسخ درستی دهند .

 

چرا عایشه سینه زده ؟ اگر سینه زنی حرام است ؛ پس برای عایشه هم حرام است . اگر سینه زنی بدعت است ؛ پس برای عایشه هم بدعت است . اگر سینه زنی باعث می شود شیعه اهل جهنم باشد ، شما باید این حرف را در مورد عایشه هم بزنید که بعد از پیامبر (صلی الله علیه وآله) همراه سایر زنان سینه زده. اگر این طور نیست ، پس برای همه جایز است و شما نباید این قدر به شیعه اشکال کنید .

مجری :

اما در مورد پاسخ هایی که این به اصطلاح کارشناسان بیان کرده اند ، جدای از این که علمیت ندارد ، آیا با هم تناقض دارند یا خیر ؟

استاد یزدانی :

پاسخ ها تا این جا همه متناقض بوده . بنده این پاسخ ها را به بینندگان عزیز نشان می دهم که هیچ کدام قانع کننده نبوده .

پاسخ های شبکه های وهابی از روایت سینه زنی عایشه

۱ . این روایت دروغ است و اصلا عایشه سینه نزده است . (پاسخ خدمتی )

البته ما این پاسخ را از آقای کیانی هم در روز اول پخش کردیم . اما بعد از این که بیننده روایت را خواند ، مجبور شد اعتراف کنند .

۲ . من جواب این سؤال را بلد نیستم . (پاسخ ملازاده )

۳ . عایشه کودک بوده و کار کودکانه انجام داده است . ( پاسخ کیانی و ترشابی )

۴ . عایشه از کارش پشیمان شده و خودش گفته که من اشتباه کردم . ( پاسخ ملازاده )

ما این پاسخ را مفصل بحث کردیم و گفتیم این پشیمانی اصلا ارتباطی به بحث سینه زنی ندارد ؛ بلکه پشیمانی ایشان مربوط است به بحث این که سر مبارک رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را از روی زانوی خود بر بالشت گذاشت . پشیمانی از سینه زنی نبوده ؛ چرا که سایر زنان با او سینه زدند و هیچ کدام سنشان کم نبوده .

۵ . عایشه سفیه بوده که این کار را انجام داده . ( پاسخ اجماع کارشناسان وهابی )

آن ها سفیه را گاهی نادان و گاهی معانی عجیب و غریبی می کردند که بنده قصد ورود به آن را ندارم .

۶ . عایشه کار بیهوده ای انجام داده است . ( پاسخ ملازاده )

ما کلیپ آن را از آقای ملازاده پخش کردیم .

۷ . کار عایشه برای ما حجت نیست ؛ چون مخالف سنت پیامبر (ص) است . (پاسخ اجماع کارشناسان وهابی )

ما گفتیم اولا ، حجت است ؛ چون قول و فعل صحابی است و شما قول و فعل صحابی را حجت می دانید . دوما ، اگر حجت نیست ، ما از شما می پذیریم . آیا کار عایشه درست بوده یا نبوده ؟ شما می گویید مخالف سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) است و بدعت بوده . کل بدعۀ ضلالۀ و کل ضلالۀ فی النار. روایت هم با سند صحیح در منابع خود اهل سنت آمده است .

۸ . چون عایشه خیلی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را دوست داشت ، احساسات بر او غلبه کرد . (پاسخ کیانی )

بعضی دیگر از آن ها هم گفته بودند که عایشه احساساتی شد ،‌به همین خاطر بر سر و سینه زد . ما هم احساساتی می شویم . مگر احساسات بر ما غلبه نمی کند ؟ ما هم برای سید الشهدا (علیه السلام) احساساتی می شویم و به سر و سینه می زنیم و اشکمان جاری می شود . چرا برای ما اشکال دارد ؛ اما برای عایشه اشکال ندارد ؟

۹ . به شما ربطی ندارد . مگر شما پیرو عایشه هستید ؟ ( اجماع کارشناسان )

ما گفتیم : پیرو عایشه نیستیم ؛ اما شما که پیرو عایشه هستید . شما بالاخره که باید به این کار عایشه اقتدا کنید و باید در شبکه خود رسما سینه بزنید . اگر سینه نمی زنید ، باید بگویید کار عایشه بدعت بوده . کل بدعۀ ضلالۀ و کل ضلالۀ فی النار .

۱۰ . عایشه و سایر زنان عمدا این بدعت را انجام داده اند . ( پاسخ ترشابی )

می دانستند این کار بدعت است و عمدا آن را انجام دادند ؛ اما بعدا توبه کردند که ما گفتیم : اصلا چیزی به نام توبه از سینه زنی در این روایت وجود ندارد .

۱۱ . عایشه فقط شیون و زاری کرده و اصلا سینه نزده . ( پاسخ ملازاده )

ما پاسخ دادیم که التدام به چه معنا است . التدام اولا به معنای این است که در مجلس نوحه باشد . دوما ، با دو دست به سر و سینه زده باشد . سوما ، صدایش را دیگران شنیده باشند . چهارما ، مداوم در آن مجلس به خود زده باشد .

۱۲ . شیعیان رفرنس فریبی کرده و روایت را تقطیع می کنید . (کیانی )

گفتیم که این کار ما به خاطر این است که به شما رحم کنیم . ما فقط قسمت آخر روایت را می خوانیم که ” قمت التدم مع النساء واضرب وجهی ” . قسمت اول روایت را به این علت که اهانت به شما نشود ، نمی خوانیم . ما نمی خواهیم توهین و جسارت کنیم و بگوییم عایشه در سن ۲۸ سالگی هنوز سفیه بوده و تصور می کرده که هنوز هم کوچک است . چون ما ثابت کردیم و باز هم امشب مستنداتی را نشان خواهیم داد و ثابت می کنیم زمانی که عایشه با پیامبر (صلی الله علیه وآله) ازدواج کرد ، نوزده ساله بوده . این مطلب را خود کارشناسانتان هم گفته بودند و بر آن تأکید داشتند . وقتی هم پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، حداقل ۲۷ سال سن داشت . یک کودک نه ساله و شش ساله نیست که احساسات بر او غلبه کند و این کارها را انجام دهد و بگوید : من بچه بودم و کار سفیهانه انجام دادم .

استاد ما بارها و بارها تأکید کرده که وقتی می خواهید با وهابی ها بحث کنید ، اصلا قسمت اول روایت را نخوانید ؛ اما وقتی ما قسمت آخر روایت را می خوانیم ، شما قسمت اول روایت را بیان می کنید . اگر ما روایت را قطع و برید می کنیم ، به خاطر احترام به شما و کسانی که عایشه را دوست دارند ؛ وگرنه ما دوست داریم که همه روایت را بخوانیم . اما شما هیچ ابایی از توهین و جسارت به همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله) ندارید و خیلی از شما به صراحت گفتید که عایشه نادان و سفیه بوده و بدعت و مخالف سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله ) انجام داده . شما این ها را گفتید و تأکید کردید که کار عایشه برای ما حجت نیست و به ما ارتباطی ندارد .

اما ما می گوییم کار عایشه برای شما حجت است و شما باید طبق کاری که عایشه کرده ، در شبکه های خود سینه بزنید . اگر هم نمی زنید ، باید بپذیرید که کارشان بدعت بوده و کل بدعۀ ضلالۀ و کل ضلالۀ فی النار .

مجری :

در مورد قطع و برید ، امروز کلیپی از آقای خدمتی نشان می دهیم که چطور این روایت را قطع و برید می کند و یک کلمه را حذف کرده و معنا نمی کنند تا بتوانند چیزی را که گفته ، توجیه کند .

اما کلیپ اول از تماس شما بینندگان عزیز است که با هم می بینیم .

کلیپ ۱ ) :

بیننده :

بنده از شما دو سؤال داشتم . به دلیل این که محرم هم نزدیک است و از نظر شما سینه زنی هم بدعت است ، پس چرا عایشه زمانی که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) به شهادت رسیدند ، به سر و سینه زد ؟

خدمتی ، کارشناس وهابی :

شما دروغ می گویید . شما در مقابل میلیون ها بیننده دروغ می گویید . حضرت عایشه هرگز سینه نزده . سینه زنی بدعت شیعه صفوی تکفیری اثنی عشری است که بر امت اسلام تحمیل کرده است . شما دروغ و دروغ و دروغ می گویید . این قدر به مردم دروغ گفته اید . مراجع شما دروغ می گویند تا چه رسد به شما که در مقابل مراجعتان هیچ هستید . این قدر دروغ گفته اید که خودتان هم باور کرده اید که راست است . نه دهم از مذهب و ایده مذهب شیعه صفوی تکفیری دروغ است . بنابراین این که شما می گویید ام المؤمنین عایشه سینه می زده ، دروغ اندر دروغ است .

وانگهی چطور شده که در این باره عمل عایشه برای شما مدرک است و از طرف دیگر به ایشان فحش می دهید ؟ شما می خواهید کاری کنید که اگر ما سینه می زنیم ، عایشه شما هم سینه می زده . در صورتی که ام المؤمنین هرگز این کار را نکرده .

پس شما به ام المؤمنین عایشه کاری نداشته باشید و به این بزرگوار و این علامه و این ناشره مذهب آل بیت رسول الله صلی الله علیه وسلم دروغ نبندید .

مجری :

این هم از آقای خدمتی که گفت این روایت از اساس دروغ اندر دروغ است .

استاد یزدانی :

دروغ را ما نگفتیم ، دروغ را احمد بن حنبل در مسند خود گفته که عایشه سفیه بوده و سینه زده . ما این دروغ را نگفتیم ، ما صفحه به صفحه کتاب شما را نشان میدهیم . آقای البانی هم در کتاب ارواء الغلیل ، جلد ۷ ، صفحه ۸۶ تصریح کرده که سند رویت حسن است . شعیب الارنؤوط شما در مسند احمد گفته : سند روایت حسن است . در مسند ابی یعلی گفته : سند روایت حسن است .

این مطالب در منابع شما بیان شده و چیزی به نام دروغ نداریم . اما شاید ایشان شاید خبر نداشت یا این که هدفش فریب بیننده ها بود .

مجری :

فکر می کنم در مقابل دو جواب از آن جواب ها ، اسم آقای خدمتی را هم اضافه کنیم ؛ چون ایشان دو مورد از آن جواب ها را مطرح کردند . یکی این که ، گفتند : چطور عمل و رفتار عایشه برای شما مدرک شده . دوم این که گفتند : شما کاری به عایشه نداشته باشید .

این پاسخ آقای خدمتی بود که از اساس منکر چنین روایت و لفظی در مورد سینه زنی است . در تماس بعدی ببینیم ایشان چه پاسخی دادند . ژ

کلیپ ۲ ) :

بیننده : حجت از ایران

آقای خدمتی ! خود آقای البانی می گوید : عایشه سینه زنی می کرده .

خدمتی ،‌ کارشناس وهابی :

علیکم السلام ، آقا ادب خود را کجا گذاشته اید ؟ میلیون ها بیننده این برنامه را می بینند . سلام و ادبی داشته باشید . شما مستقیم بر موضوع پریدید که آن هم دروغ می گویید .

بیننده :

وقمت التدم مع النساء …..

خدمتی :

عرض کردم که ابتدا ادب اسلامی داشته باشید که میلیون ها بیننده منتظر شما هستند . حداقل سلام و علیکی داشته باشید و بعد به دروغ های خود بپردازید .

آقا حجت از ایران در مورد این که البانی از ام المؤمنین عایشه روایت کرده . چنین چیزی دروغ است و سینه زنی به این شکلی که شما دارید ، اهل سنت ندارند و شما بیننده محترم نمی توانید این را نهادینه کنید و سینه زنی بدعت و حرام است و صاحب آن گنهکار می باشد .

مجری :

همان بیننده ای که تماس گرفته بودند ، مجددا وصل شدند و چون مطمئن هستند که تا بخواهند شروع به صحبت و سلام و علیک کنند ، حتما قطع می شدند ، روایت را باز هم خواندند و آقای خدمتی انکار کرد و گفت این روایت دروغ است . اما با این که لفظ عربی را همان بیننده خواند و گفت : فلان شخص هم تصحیح کرده ، باز هم آقای خدمتی انکار کردند .

در کلیپ بعدی یکی از غنچه های ولایت تماس گرفتند ، ببینیم که این بار چه پاسخی می دهد .

کلیپ ۳ ) :

بیننده :

از نظر شما عزاداری و سینه زنی بدعت و حرام است . اگر این طور است چرا عایشه وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، عزاداری و سینه زنی کردند .

خدمتی ، کارشناس وهابی :

شما گوشی تلفن را به کسی که بزرگتر است بدهید . زیرا که شما نمی دانید که عزاداری و سینه زنی به چه معنا است ؟

این بیننده مانند بیننده قبلی می خواست عزاداری را نهادینه کنند . یک میلیارد و نیم مسلمان سینه نمی زنند ، حسینیه را بدعت دانسته و حسینیه را در مقابل مسجد ، بت کده می دانند . مسجد جای توحید و عبادت است و حسینیه جای لعنت و نفرین و دشنام دادن است . پس بنای حسینیه هم بدعت است . پس این نوع و جدید و بدعت در دین می باشد و صاحب هر بدعتی هم جهنمی است . کل بدعۀ ضلالۀ و کل ضلالۀ فی النار . من احدث فی امرنا هذا ما لیس منه و هو رب ، کسی که چیزی در دین بیاورد و از دین نباشد ، به خودش بر می گردد و صاحب بدعت هم چون گمراه است ، نتیجه اش آتش است .

آمدن پیامبران به خاطر این است که مردم را از بدعت و نوآوری در دین نجات دهند .

مجری :

ظاهرا آقای خدمتی اصلا نمی خواهند در مورد روایت توضیح دهند . اما ایشان یک طرف قضیه را گفت که عقیده وهابیت است . این که سینه زنی بدعت است و روایت را خواندند ،‌همان روایتی که ما هم بارها خوانده ایم ؛ اما آن قسمت روایت را نخواندند .

استاد یزدانی :

از آقای خدمتی خیلی جالب بود که گفت : این سینه زنی هایی که شما می کنید ، بدعت است . عایشه هم در خانه پیامبر (صلی الله علیه وآله) حسینیه تشکیل داد و سینه زد . مثل کاری که ما می کنیم . اسمش فرق نمی کند ، خانه پیامبر (صلی الله علیه وآله) باشد یا حسینیه باشد یا هر چیزی دیگر باشد . ایشان سینه زده و روایتش هم صحیح است . پس طبق نظر شما کل بدعۀ ضلالۀ و جایگاه هر صاحب بدعتی ، جهنم است . اگر شما همین را هم بپذیرید ، ما دیگر سینه نمی زنیم . بنده جدی عرض می کنم که اگر همین حرفی را که زدند ، بپذیرند ما سینه نمی زنیم و به جای آن زنجیر می زنیم .

مجری :

این هم کلامی است که باید شبکه های وهابی در این باره جلسه ای تشکیل دهند و نتیجه ای هر چه شد ، اعلام کنند . در بحث غدیر که نتیجه ای نداشتند و هر کدام از آن ها پاسخی دادند .

کلیپ بعدی تماس یکی از بینندگان است که با آقای ملازاده داشته که در مورد یکی از ادعاهای آقای خدمتی است که این ادعا را در کلیپ های بعدی خواهیم دید .

کلیپ ۴ ) :

بیننده :

شیخ فتاح خدمتی گفت : ام المؤمنین عایشه از روی نادانی سینه زنی کرده و نمی توان آن را حجت دانست .

ملازاده ، کارشناس وهابی :

همان سؤال قبلی را تکرار کرد که آن اطلاعاتی مطرح کرد و ارزش جواب ندارد . ام المؤمنین عایشه خودش از کارش پشیمان شد . نه این که شما ملعون ها که بغض ازواج و اصحاب پیامبر را دارید به هر نحو شده سم پاشی کنید .

مجری :

بیننده تماس گرفت و گفت : آقای خدمتی روایت را این طور ترجمه کرد که عایشه میگوید : من نادان بودم و از روی نادانی این کار را انجام دادم . آقای ملازاده هم خیلی ناراحت شدند و گفتند : شما بغض اصحاب را دارید و این اهانت است . یعنی خود آقای ملازاده از این نوع ترجمه ، برداشت توهین آمیز کردند . در صورتی که خود آقای ملازاده در شب های گذشته این توضیح را داده بودند .

حال ببینیم که آیا واقعا این مطلب را آقای خدمتی گفته اند یا خیر ؟

کلیپ ۵ ) :

بیننده :

تقاضا دارم روایتی را که به ام المؤمنین عایشه ارجاع می دهند را توضیح دهید تا این آقایان بفهمند که هر گردی ، گردو نیست .

خدمتی ، کارشناس وهابی :

روایتی است که آقای شعیب الارنؤوط هم گفته سندش حسن است . روایت در مسند ابی یعلی هم آمده که سمعت عائشه تقول مات رسول الله e بین سحری ونحری وفی بیتی لم أظلم فیه أحدا فمن سفهی وحداثه سنی أن رسول الله e قبض وهو فی حجری ثم وضعت رأسه على وساده وقمت ألتدم مع النساء وأضرب وجهی . از عایشه شنیدم که گفت از نادانی و از خرد سالی من این بود که وقتی رسول الله صلی الله علیه وسلم قبض روح شد ، در سینه من بود که سر مبارک آن حضرت را روی بالشت گذاشتم و همراه زنان بلند شدم و به صورت خود زدم .

این حدیث وارد شده ؛‌ اما علت را ام المؤمنین چه می فرماید ؟ وحداثت سنی و سفهی ، از نادانی من بود . آقای الارنؤوط هم سند روایت را حسن دانسته . در ادامه روایت می فرماید : ولکن عایشه رضی الله عنها معذورۀ بما ذکرته عن نفسها من حداثت سن ، ام المؤمنین عایشه از آن چه که در این روایت آمده ، از حداثت سن و نادانی خود می داند . به فرض این که روایت صحیح باشد و آقای شعیب الارنؤوط هم گفته باشد : اسناده حسن ، مع الوصف توجیهش این می شود که خودش هم گفته . اما شما این قسمت را گرفته اید . این مثل کسی است که می گوید فویل للمصلین ، نباید نماز خواند ، وای بر نماز خوان ها ، وای بر کسانی که نماز می خوانند . یا می گوید : لا تقرب الصلاۀ ، دیگر جمله وانتم سکری را نمی گوید . به نماز نزدیک نشوید ؛ زیرا خداوند خودش می گوید که نماز نخوانید .

بنابر این باید علت را جستجو کرد . اولا ، این حدیث را فقط شعیب الارنؤوط گفته و درجه حسن را به آن داده . درجات حسن لغیره ، لذات ، صحیح و بعد هم درجات مختلف است و علت را هم ذکر کرده . چرا شما علت را بیان نمی کنید .

مجری :

این هم از آقای خدمتی که بسیار عجیب بود و اصلا اشاره ای به لفظ ” قمت التدم مع النساء ” نکرد . خیلی واضح است که خود ایشان است که روایت را تقطیع می کند . در ادامه هم ادعا کرد که شما روایت را کامل نمی خوانید و این روایت را فقط شعیب الارنؤوط گفته و درجه حسن به آن داده که درجه حسن از صحیح پایین تر است .

استاد یزدانی :

بلاخره اتاق فرمان موفق شد که روایت را روی مانیتور بنویسند و ایشان هم چون از حفظ نبود از روی مانیتور می خواند .

اولا ، هم احمد الزین گفته سند روایت صحیح است که حق با ایشان است . آقای احمد الزین در مسند احمد ، جلد ۱۸ می گوید :

اسناده صحیح

سند روایت صحیح است .

این مطلب را باید به شما نشان می دادند . ما این را در کانال شبکه ولایت همه این اسکن ها را قرار دادیم که باید از این جا دانلود می کردید و به آقای خدمتی نشان می دادید . علاوه بر این ، آقای البانی در کتاب ارواء الغلیل ، جلد ۷ ، چاپ المکتب الاسلامی بیروت ، صفحه ۸۶ گفته :

واسناده حسن

سند روایت حسن است .

البانی ، ارواء الغلیل ، ج ۷ ، چاپ مکتب الاسلامی بیروت ، ص ۸۶

آقای شعیب الارنؤوط ، در کتاب مسند احمد بن حنبل ، جلد ۴۳ ، چاپ مؤسسه الرسالۀ ، صفحه ۳۶۹ :

اسناده حسن من اجل ابن اسحاق وهو محمد وقد صرح بالتحدید هنا فانتفت شبهه تدلیسه وبقیه رجاله ثقات رجال الشیخین غیر یحیی بن عباد بن عبد الله بن الزبیر اخرج له اصحاب السنن وهو ثقه …

به خاطر محمد بن اسحاق سند روایت حسن است . در صورتی که تصریح کرده که من خودم روایت را شنیده ام و حدثنا گفته . پس در این صورت شبهه تدلیس هم منتفی می شود .

وقتی شبهه تدلیس منتفی شود ، اسناده حسن معنا ندارد . در این صورت اسناده صحیح می شود .

بقیه راویان هم همه از راویان صحیح بخاری و مسلم هستند غیر از یحیی بن عباد که ایشان هم ثقه می باشند .

در این صورت سند روایت کاملا صحیح می شود . مطلب ابن تیمیه را هم بیان می کنم که دقیقا در مورد ابن اسحاق می گوید .

مسند احمد بن حنبل ، با تحقیق شعیب الارنؤوط ، ج ۴۳ ، چاپ مؤسسه الرساله ، ص ۳۶۹

در مسند ابی یعلی با تحقیق سلیم اسد ، چاپ مکتبه دار المأمون ، جلد ۸ ، صفحه ۶۳ می گوید :

اسناده حسن من اجل جعفر واخرجه احمد ۲۷۴/ ۶ من طریق یعقوب حدثنی ابی عن ابن اسحاق بهذا الاسناد . وهذا اسناده صحیح وانظر الحدیث السابق .

سند روایت حسن است به خاطر جعفر ,

اما در آخر مجبور می شود که بگوید : سند روایت صحیح است .

مسند ابی یعلی ، با تحقیق حسین سلیم اسد ، چاپ مکتبه دار المأمون ، ج ۸ ، ص ۶۳

پس این که حسن لغیره یا حسن لذاته و این تقسیم بندی ها را ما خیلی بهتر از شما می دانیم و سند کاملا صحیح است . آقای ابن تیمیه هم صراحتا در مجموعه الفتاوی ، جلد ۳۳ ، صفحه ۵۲ می گوید :

وابن اسحاق اذا قال : حدثنی فحدیثه صحیح عند اهل الحدیث …

اگر ابن اسحاق حدثنی بگوید ، روایتش نزد علمای اهل حدیث ، صحیح است .

ابن تیمیه ، مجموعه الفتاوی ، ج ۳۳ ، ص ۵۲

بنابراین ما همه این مطالب را برای یک بحث علمی آماده کرده بودیم که در این چند روز یک مبحث علمی داشته باشیم ؛ اما این ها گفتند : اصلا چنین چیزی نیست . یا این که می گویند : شما ابتدای روایت را قطع و برید می کنید . ما گاهی اول روایت را نمی خوانیم و بعضی وقت ها که مجبور می شویم کل صفحه را نشان می دهیم . خود آقای خدمتی هم کلمه التدم را هم در متن عربی و هم در ترجمه فارسی حذف کرد و آن را نخواند . معنای التدم را می داند و ما معنای آن را در جلسه قبل بیان کردیم که به معنای آن است که کسی در مجلس نوحه با دو دست به صورتش بزند . به صورتی که صدای آن را دیگران بشنوند و این زدن هم پیوسته باشد . یعنی عایشه هم نوحه خوانده ، هم با دو دست به صورتش زده ، به طوری که دیگران صدای آن را شنیده اند و هم به سینه زده است .

روایت بسیار واضح و روشن است و آقای خدمتی مجبور است که آن را تحریف کند .

مجری :

نکته دیگر این که آقای خدمتی سفیه را به نادانی ترجمه کرد . کلیپ پایانی هم خیلی جالب است که آقای خدمتی در همان برنامه که سفیه را به نادانی ترجمه می کند ، در مورد شخصیت عایشه چه می گوید ؟

کلیپ ۶ ) :

خدمتی ، کارشناس وهابی :

پس شما کاری به عایشه نداشته باشید و به دنبال این بزرگوار و این علامه و این ناشره مذهب آل بیت رسول الله صلی الله علیه وسلم دروغ نگویید . ام المؤمنین عایشه بیش از سه دهه فقه آل بیت رسول الله صلی الله علیه وسلم را منتشر کرد . ایشان منتشر کردند ، به این نسبت بدهید که در خانه پیامبر بزرگ شده و ده سال در خدمت پیامبر بوده و از الف تا یاء از پیامبر یاد گرفته .

خدمتی :

همین آقای خدمتی بودند که سفیه را به نادانی ترجمه کردند ، در همان برنامه هم این طور از عایشه تعریف و تمجید نمودند و ادعا کردند که عایشه از الف تا یاء از پیامبر (صلی الله علیه وآله) یاد گرفتند و نزد آن حضرت بزرگ شدند و ناشر  فقه اهل بیت (علیهم السلام) بودند . اما وقتی به این روایت می رسند ، می گویند که ایشان نادان بوده .

استاد یزدانی :

وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، ایشان می گوید : من اینقدر کم سن و سال بودم که از روی نادانی بر سر و سینه زدم . البته این به قول شما است . اما ما می گوییم از روی نادانی سر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را روی زمین گذاشته . یعنی اگر در زمان رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله) ایشان به روایت شما سفیه باشد ، تمام روایاتی که تا به حال از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) شنیده ، از درجه اعتبار ساقط می شود ؛ چون روایت سفیه طبق اجماع تمام مسلمانان قابل قبول نیست . همان طور که خودتان معنا کردید . اصرار دارید که این قسمت از روایت را بخوانید . ما می گوییم نمی خوانیم ؛ چون نتیجه خواندن این قسمت از روایت این می شود که تمام روایاتی که از عایشه نقل شده ، از باب سفاهت بوده و مردود است و هیچ کدام قابل قبول نیست .

گفتند : فقه اهل بیت (علیهم السلام ) را تعریف می کرد . بله ، ما هم همین را می گوییم که ایشان با سینه زنی فقه اهل بیت (علیهم السلام) را تبلیغ می کند که سینه می زند . سند روایت هم که صحیح است . پس چرا شما سینه نمی زنید ؟ آیا شما نمی خواهید پیرو فقه اهل بیت (علیهم السلام) باشید ؟ یک بار هم که شده مثل عایشه به سر و سینه بزنید . مثل شیعه هم نزنید ؛ چون ما آن طور نمی زنیم .

مجری :

این هم از ادعاهای آقای خدمتی بود که عایشه علامه و ناشره فقه اهل بیت است ؛ اما به این روایت که می رسد ، به نادانی و سفاهت ترجمه می کنند .

تماس بینندگان

بیننده : آقای بامری از ایرانشهر ـ اهل سنت

شما که می گویید عایشه سینه زنی کرده ، مگر شما دینتان را از عایشه می گیرید ؟

مجری :

جناب بامری عزیز ! ما در سه برنامه قبلی و برنامه امشب همین سؤال را بارها پاسخ دادیم ؛ اما باز هم اگر نیاز باشد ، پاسخ می دهیم .

بیننده :

شما می گویید روزی که رسول خدا از دنیا رفتند ، در آن روز هر کسی که باشد برای هر عزیز که از دنیا رفته باشد ، احتمال دارد که خود را بزند و عزاداری کند . اما آیا ام المؤمنین عایشه باز هم این کار را تکرار کرده ؟

استاد یزدانی :

همان یک بار بدعت بوده یا جایز بوده ؟

بیننده :

آیا در زمانی که امام حسین به شهادت رسید ، کسی قمه زده ؟

استاد یزدانی :

آیا در همان دفعه اول که انجام داده ، بدعت بوده یا نبوده ؟

بیننده :

نه ، به چه علت بدعت باشد . شما اگر پدرتان از دنیا برود ، ناراحت نمی شوید ؟

استاد یزدانی :

بله ، بنده خیلی ناراحت می شوم .

بیننده :

آیا ام المؤمنین عایشه باز هم این کار را تکرار کرده ؟

استاد یزدانی :

بله ، تکرار کرده . بنده تکرار آن را هم برای شما نشان می دهم .

بیننده :

روایت هایی که شما نشان می دهید ، همه قیچی شده و تحریف شده است .

مجری :

جدای از توهین هایی که شما به ما می کنید ، آیا اگر کسی ناراحت شود ، دلیل بر جواز کار بدعت آمیز می شود ؟

بیننده :

چه کار بدعتی انجام شده ؟

مجری :

عزاداری به این شکل که سینه زنی کرده باشد .

بیننده :

ایشان سینه زنی نکرده . بلکه دست بر سر و روی خود کشیده . سینه زنی و قمه زنی نکرده .

مجری :

آیا متن روایت دلیل بر سینه زنی و لطمه زنی دارد یا ندارد ؟

بیننده:

آیا در این روایت کلمه سینه زنی را استفاده کرده ؟

استاد یزدانی :

التدم به چه معنا است ؟ عرب ها که سینه زنی نمی گویند ، سینه زنی یک لفظ فارسی است .

بیننده :

کلمه سینه در عربی به چه معنا است .

استاد یزدانی :

در عربی سینه ، صدر می شود . اما التدم یک اصطلاح است که علمای خودتان آن را ترجمه کردند. در لسان العرب که از بهترین کتاب های لغت است و شیعه و سنی به این کتاب مراجعه می کنند .

لسان العرب ، تألیف ابن منظور ، جلد ۱۲ ، چاپ دار الصادر آمده :

والتدم النساء : ضربهن صدورهن ووجوههن فی النیاحه

اگر زنی در مجلس نوحه به سر و سینه و صورت خود بزند ، التدم النساء است .

در قسمت بالا هم می گوید :

اللدم اللطم والضرب بشیء ثقیل یسمع وقعه

طوری بزند که همه صدای آن زدن را بشنوند .

ابن منظور ، لسان العرب ، ج ۱۲ ، چاپ دار الصادر

عایشه می گوید : التدم یعنی اینقدر محکم به سر و سینه و صورت زدم که همه صدای آن را شنیدند.

بیننده :

آیا این کار را هر سال در سالروز وفات رسول خدا تکرار کردند ؟

استاد یزدانی :

شما یک بار را قبول کن ، ما تکرار آن را ثابت می کنیم . آیا این کاری که انجام داده ، بدعت بوده یا نبوده ؟

بیننده :

نه ،‌در آن روز بدعت نبوده .

استاد یزدانی :

برعکس شما همه کارشناسان شبکه های وهابی گفتند : این کار بدعت بوده .

بیننده :

شما در عزاداری های خود شمشیر زنی و قمه زنی می کنید .

مجری :

بحث ما در مورد سینه زنی است . آیا اصل سینه زنی ، جایز است یا نه ؟ کاری نداریم که یک بار انجام شده یا ده بار . کاری که حرام و بدعت باشد ، یک بارش هم حرام و بدعت است . کاری که حلال باشد ، چه یک بار چه صد بار انجام شود ، اشکالی ندارد . آیا اصل سینه زنی بدعت و حرام است یا جایز است ؟

بیننده :

بدعت است .

مجری :

یعنی جناب عایشه و همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله) و زنان صحابه مرتکب عمل بدعت آمیز شدند ؟

بیننده :

اگر هر سال این کار را تکرار می کردند ، بدعت است .

مجری :

حتی اگر یک بار هم انجام داده باشد ، بدعت است یا جایز است ؟

بیننده :

نه یک بار بدعت نیست . شاید در روزی که انسان عزیز را از دست می دهد ، عزاداری و گریه هم بکند .

استاد یزدانی :

شما گفتید یک بار جایز است . برای ما روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بیاورید که فرموده دفعه اول سینه زنی جایز است و دفعات بعد جایز نیست .

بیننده :

آیا پیامبر برای عزیزان خود سینه می زد ؟

استاد یزدانی :

ما از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) روایت می آوریم که عزاداری کرده . اما این که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) انجام نداده باشد ، عایشه که سینه زنی کرده .

بیننده :

خود عایشه گفته سن من در آن روز کم بود .

استاد یزدانی :

زنی که ۲۸ ساله باشد ، سنش کم است ؟

بیننده :

چه کسی گفته که عایشه ۲۸ سال داشته ؟

استاد یزدانی :

ما در همین برنامه ثابت کردیم که عایشه در زمان رحلت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ۲۸ سال سن داشته . اگر سنش کمتر از آن باشد ، طبق روایت صحیح بخاری ، ازدواج پیامبر (صلی الله علیه وآله) با ایشان حرام می شود .

بیننده :

چه کسی این حرف را زده ؟

استاد یزدانی :

بنده برای شما ثابت می کنم .

مجری :

اما آقای بامری این برای ما مشخص نشد که شما در ابتدای امر گفتید اصلا سینه زنی در روایت نیست ؛ اما الان می گویید خود عایشه پشیمان شده . بالاخره سینه زنی انجام شده یا نشده ؟

بیننده :

پس در این صورت عمر که با دختر حضرت علی در سن کودکی ازدواج کرده هم حرام بوده .

استاد یزدانی :

نه ساله بوده . بنده مفصل در این باره توضیح می دهم . ازدواج پیامبر (صلی الله علیه وآله) در شش سالگی بوده نه در ۹ سالگی که من برای شما ثابت می کنم .

مجری :

شما در ابتدای صحبت گفتید که اصلا سینه زنی نکرده ، اما الان می گویید عایشه از کار خود پشیمان شده . آیا سینه زنی انجام شده یا نشده ؟ آیا این تناقض در کلام شما نیست ؟

بیننده :

شما می گویید سینه زده ، این شمشیر و قمه هم در آن روز زده ؟

مجری :

ما نمی گوییم سینه زده ، مطلبی است که در روایت آمده است .

بیننده :

آیا قمه زنی و خاک مالیدن هم در روز کرده ؟

استاد یزدانی :

خاک مالیدن را هم برای شما ثابت می کنیم . شما فقط در مورد سینه زنی صحبت کنید .

بیننده :

شما سینه زنی را از ام المؤمنین عایشه یاد گرفتید ، خاک مالیدن را از چه کسی یاد گرفتید ؟

مجری :

شما گفتید که اصلا در این روایت سینه زنی نیست ، اما چند دقیقه بعد گفتید عایشه از سینه زنی پشیمان شد . ما کدام حرف را از شما قبول کنیم . بالاخره این سینه زنی وجود داشته یا نداشته ؟

بیننده :

طبق همان کتابی که شما نشان دادید ، شبکه کلمه هم نشان داد .

استاد یزدانی :

سینه زده یا سینه نزده ؟

بیننده :

جواب شما را داد .

استاد یزدانی :

طبق همان روایت سینه زده . آیا این کار بدعت بوده یا نبوده ؟

بیننده :

شما می گویید به صورت خود زده .

استاد یزدانی :

به سینه و صورت خود زده است . آیا این کارش بدعت بوده یا نبوده ؟ الان شما گفتید بدعت بوده . دوباره حرفتان را تکرار کنید . آیا این کار بدعت بوده یا نبوده ؟

بیننده :

بدعت بوده که انجام داده . اما در آن زمان عایشه سنش کم بوده .

استاد یزدانی :

همین برای ما کفایت می کند . کل بدعۀ ضلالۀ وکل ضلالۀ فی النار . آقای خدمتی هم گفتند که هر کس بدعتی را ایجاد کند ، جایگاهش جهنم است . بقیه زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم سنشان کم بوده .

بیننده :

اگر این کار را هر سال تکرار کند ، بدعت است .

استاد یزدانی :

در کجای روایت آمده که اگر تکرار کند . انسان یک بدعت را انجام دهد ، جایگاهش جهنم است .

بیننده :

چه کسی گفته : یک بار انجام دهد ، جایگاهش جهنم است .

استاد یزدانی :

روایت می گوید : هر بدعتی را انسان انجام دهد و از آن توبه نکند ، جایگاهش جهنم است .

بیننده :

عایشه توبه کرده و گفته من سنم کم بوده .

استاد یزدانی :

در کجا توبه کرده ؟ آیا زن های دیگر پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم توبه کردند و سنشان کم بوده.

بیننده :

من سن همه آن ها را نمی دانم . شما روی عایشه مانور می دهید .

استاد یزدانی :

همه زن های پیامبر (صلی الله علیه وآله) سینه زدند . روایت می گوید : قمت التدم مع النساء ، سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) چند ساله بودند ؟ سوده شصت ساله ، هم کم سن و سال بوده ؟

بیننده :

در آن روز هر کسی که بود همین کار را انجام می داد .

استاد یزدانی :

شما خودتان گفتید که این کار بدعت است .

مجری :

کار بدعت ، بدعت است چه یک بار انجام شود ، چه صد بار . شرابخواری حرام است ، چه یک بار باشد ، چه صد بار باشد . هیچ دلیلی هم این کارها را جایز نمی کند .

استاد یزدانی :

شما گفتید حتی اگر یک بار هم باشد ، بدعت است . آیا سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) سفیه بودند ؟

بیننده :

شما در مورد عایشه صحبت می کنید .

استاد یزدانی :

روایت می گوید : عایشه به همراه سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) به سر و سینه زدند . آیا آن ها هم بدعت گذار بودند ؟ آیا آن ها هم کم سن و سال بودند و از روی بچگی این کار را انجام دادند ؟

در مورد سن عایشه ، در صحیح بخاری ، جلد ۵ ، صفحه ۱۹۷۴ ، باب لاینکح الاب وغیره البکر والثیب الا برضاها :

حدثنا مُعَاذُ بن فَضَالَهَ حدثنا هِشَامٌ عن یحیى عن أبی سَلَمَهَ أَنَّ أَبَا هُرَیْرَهَ حَدَّثَهُمْ أَنَّ النبی e قال لَا تُنْکَحُ الْأَیِّمُ حتى تُسْتَأْمَرَ ولا تُنْکَحُ الْبِکْرُ حتى تُسْتَأْذَنَ قالوا یا رَسُولَ اللَّهِ وَکَیْفَ إِذْنُهَا قال أَنْ تَسْکُتَ .

حدثنا عَمْرُو بن الرَّبِیعِ بن طَارِقٍ قال أخبرنا اللَّیْثُ عن بن أبی مُلَیْکَهَ عن أبی عَمْرٍو مولى عَائِشَهَ عن عَائِشَهَ أنها قالت یا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّ الْبِکْرَ تَسْتَحِی قال رِضَاهَا صَمْتُهَا

پدر و غیر پدر حق ندارد که دختر باکره یا بیوه ای را بدون رضایتش به ازدواج کسی در بیاورد .

صحیح بخاری ، ج ۵ ، ص ۱۹۷۴

همین مطلب در چندین جا از جمله در جلد ۶ از صحیح بخاری حتی از خود عایشه هم نقل شده . از طرف دیگر خودتان در صحیح بخاری نقل کردید که وقتی عایشه شش ساله بود ، به ازدواج پیامبر (صلی الله علیه وآله) در آمد و آن حضرت نزد عایشه می رفت .

آیا کسی می تواند از دختر شش ساله اذن بگیرد ؟ کدام شرعی اجازه داده که دختر شش ساله ، حرفش برای ازدواج نافذ باشد ؟ اصلا دختر شش ساله معنای ازدواج را می فهمد که بخواهد اجازه دهد یا اجازه ندهد ؟

این واضح و روشن است و ما یقین داریم که این روایت دروغ است . ازدواج رسول خدا (صلی الله علیه وآله) با عایشه در زمانی بوده که عایشه کاملا به بلوغ رسیده بوده و سنش کم نبوده . چون شش ساله حتی اگر رضایت هم بدهد ، رضایتش قابل قبول نیست و در شرع مقدس هیچ شارعی حرف غیر بالغ را در مسائل شرعی نافذ نمی داند .

بیننده : حسن از ارومیه ـ شیعه

بنده فکر نمی کنم این بیننده از اهل سنت بوده باشند ، احتمالا از وهابیت بودند . چون هر چه قدر که شما دلیل و مدرک بیاورید ، آن ها باز هم حرف خود را می گویند .

بنده از خدمت استاد یزدانی چند سؤال داشتم . اول این که ، آیا طبل زدن جایز است یا جایز نیست؟ دوم این که ، شبکه های وهابی یکی دو روز قبل در خصوص این که در محرم شادی کنید ، صحبت می کردند . به نظر من این ها دوست دارند ما این قضیه را فراموش کنیم ؛ چون می گویند : هزار و چهارصد سال از آن واقعه می گذرد و شما بعد از این مدت طولانی می خواهید یاد آن روز را زنده نگه دارید . فراموش کردن ما برای آن ها خیلی بهتر است و این ادعا را دارند که امام حسین (علیه السلام) در روز عاشورا روزه بودند .

سوم این که ، حضرت علی اصغر (علیه السلام) بعد از این که به شهادت رسیدند ، سرنوشت رباب ، مادر ایشان چه شد ؟ آیا رباب (رضوان الله تعالی علیها) با اسرا بودند ؟

بیننده : آقای ملت شاهی از اهواز ـ شیعه

بنده یک پیشنهاد داشتم . این که شما در مورد شبکه هایی که به ظاهر شیعه هستند ، صحبت کنید. چون ضربه ای که این شبکه ها به شیعه می زنند ، خیلی بیشتر از وهابیت است . این شبکه ها همه دست به دست هم داده اند و خوراک وهابیت را درست می کنند تا امثال شبکه شما را زمین بزنند که ان شاء الله هیچ وقت چنین توانی را پیدا نکنند . نظر بنده این است که برنامه ای بسازید و امثال قمه زنی ها را که این ها توسعه می دهند و شیعیان زیادی توسط همین برنامه ها به شهادت می رسند .

استاد یزدانی :

اگر شما برنامه دیشب استاد قزوینی را دیده باشید ، مفصل در این زمینه بحث کردند و توضیح دادند.

بیننده :

منظور من یک برنامه نیست .

استاد یزدانی :

استاد قزوینی هر سال در این ایام ، هر شب در مورد قمه زنی و نحوه عزاداری صحبت می کند. شما می توانید در این زمینه با برنامه های ایشان تماس بگیرید .

بیننده : آقا جعفر از افغانستان ـ شیعه

بنده می خواستم در این مورد صحبت کنم که وقتی برادران اهل سنت با شبکه ولایت تماس می گیرند ، شما حدودا ده دقیقه وقت می گذارید و صحبت می کنید ؛ اما وقتی که برادران شیعه با شبکه های مخالف تماس میگیرند ، آن ها سریعا عکس العمل شدید انجام می دهند و قطع کرده و تکفیری و ضاله خطاب می کنند . در حالی که این درست نیست و اگر این ها واقعا پیرو سنت رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم ) هستند ، مقداری ادب را یاد بگیرند و با منطق صحبت کنند . کجای سخنان کارشناسان این شبکه ها منطق دارد ؟ چرا روی همین روایتی که سه شب است بحث می کنید ، منطقی صحبت نمی کنند و اسناد علمی بیاورند .

استاد یزدانی :

این ها اگر جواب علمی داشتند ، همان شب اول می آوردند .

بیننده : زید از آبادان ـ اهل سنت

استاد یزدانی ! سفاهت که یک کلمه عربی است ، در فارسی به چه معنا است ؟

استاد یزدانی :

من جلسه قبل به فارسی معنا کردم . بنده از لغت نامه دهخدا نشان می دهم . سفیه به معنای نادان و کم عقل و بی خرد . در قسمت پایین تر هم توضیح داده .

بیننده :

یعنی برای شما عجیب است که یک شخص در سن بیست یا سی یا چهل سالگی انسان عاقلی باشد ؛ اما یک بار کار اشتباهی انجام دهد ؟

استاد یزدانی :

برای ما عجیب نیست و می تواند یک بار بدعت انجام دهد .

بیننده :

بدعت به چه معنا است ؟

استاد یزدانی :

بدعت به این معنا است که کسی کاری انجام دهد که در دین نباشد .

بیننده :

یعنی به اسم دین انجام دهد و برای آن شریعتی درست کند ؟

استاد یزدانی :

دقیقا همین طور است . هر کاری که خلاف دین باشد و آن را ایجاد کند یا انجام دهد ، بدعت است.

بیننده :

باید به اسم دین انجام دهد .

استاد یزدانی :

شبکه های وهابی مدعی هستند که پیامبر (صلی الله علیه وآله) از سینه زنی و نوحه خوانی منع کرده و در این زمینه روایت هم دارند . اگر مخالف دین هم انجام دهد ،‌کارش بدعت و کار جدید و حرام است .

بیننده :

بدعت یعنی چه ؟

استاد یزدانی :

یعنی کار جدیدی انجام دهد که بر خلاف دین باشد .

بیننده :

یعنی به اسم دین انجام دهد ؟

مجری :

برادر عزیز ! ما یک بدعت داریم و کسی داریم که عمل بدعت آمیز انجام می دهد . آیا عایشه عمل بدعت آمیز انجام داده است یا انجام نداده ؟ شما این را پاسخ دهید .

بیننده :

الان با قاشق غذا خوردن بدعت است یا نیست ؟

استاد یزدانی :

این که ربطی به دین ندارد . البته بعضی از وهابی ها همین را هم بدعت می دانند . مثلا برخی از وهابی ها سوار قطار شدن را بدعت می دانند و در مکه که ایستگاه قطار بود ، تعطیل کردند .

بیننده :

مگر من وهابی هستم . این که به بنده ارتباطی ندارد . الان سؤال شما چیست ؟

مجری :

بنده این سؤال را پرسیدم که آیا عایشه مرتکب یک عمل بدعت آمیز شده است یا خیر ؟

بیننده :

شما می گویید بدعت چیزی است که در دین ایجاد کند .

مجری :

آن  بدعت گذار است . یک زمان است که یک فرد بدعتی را در دین ایجاد می کند و عده ای هم یک عمل بدعت آمیز انجام می دهند . شما بین این دو تفاوت قائل شوید .

استاد یزدانی :

آیا سینه زنی بعد از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) جایز بوده یا نبوده ؟ بنده که نگفتم این عمل بدعت است ، شبکه های وهابی گفته اند که سینه زنی ، گریه بدعت است .اگر اشتباه است ،‌ آن ها اشتباه معنا کردند . ما که اصلا کاری به آن ها نداریم و آن را جایز می دانیم .

بیننده :

شما این روایت را آورده اید تا ثابت کنید سینه زنی جایز است ؛ پس به وهابی ها نسبت ندهید .

استاد یزدانی :

بنده این روایت را آورده ام تا ثابت کنم سینه زنی جایز است .

بیننده :

الان چه کسی مسئول حرم امام رضا و امام حسین است که این طور طلایی می باشد .

استاد یزدانی :

این ارتباطی به بحث ما ندارد .

بیننده :

بنده می خواهم بگویم که این هم بدعت است .

استاد یزدانی :

چه کسی درب خانه خدا را طلایی کرد ؟ اگر این بدعت است ، چه کسی ناودان خانه خدا را طلایی کرد ؟ آیا رسول خدا (صلی الله علیه وآله) این کار را کردند ؟

بیننده :

از ابتدا به خانه خدا اهمیت می دادند و قبل از بعثت در خانه خدا طلا می گذاشتند .

استاد یزدانی :

درب خانه خدا و ناودان آن را عبد الله بن زبیر طلایی کرد . پس اگر ما بدعت گذار هستیم ، عبد الله بن زبیر هم بدعت گذار است . ما اصلا وارد این بحث نمی شویم . بحث ما در این باره است که کار عایشه جایز بوده یا نبوده ؟

بیننده :

معلوم است که کارشان جایز نبوده .

استاد یزدانی :

جایز نبودن به چه معنا است ؟ یعنی کارشان چه بوده ؟

بیننده :

استاد یزدانی ! شما خودتان بهتر می دانید که به کسی بدعت گذار می گویند که کاری را به شریعت اضافه کند .

استاد یزدانی :

پس در این صورت سینه زنی که شیعه انجام می دهد ، بدعت نیست .

بیننده :

چون به اسم دین انجام می دهد ، بدعت است .

استاد یزدانی :

ما اصلا کاری به دین نداریم ، فقط می خواهیم برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری کنیم . چرا عایشه برای پیامبر (صلی الله علیه وآله) عزاداری کرده ؟ آیا این کار خلاف سنت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) است ؟

بیننده :

عایشه کار اشتباهی انجام داده . مگر هر کس خلاف سنت رسول خدا کاری انجام داد ، به جهنم می رود .

استاد یزدانی :

بله ، چون با سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) مخالفت کرده ، کار حرام انجام داده .

بیننده :

اگر کسی کار اشتباهی انجام دهد و بعد عذر خواهی کند ، باز هم به جهنم می رود ؟

استاد یزدانی :

اگر توبه کند ، به جهنم نمی رود .

بیننده :

عایشه هم گفته که من اشتباها این کار را انجام دادم .

استاد یزدانی :

ما روایت را باهم می خوانیم ، ببینیم عایشه گفته من چه اشتباهی کردم .

بیننده :

عایشه گفته که من از نادانی این کار را انجام دادم . نادانی کار خوبی است یا کار بدی است ؟

استاد یزدانی :

خودش نادان بوده باشد ، آیا سایر زن های پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم نادان بودند ؟

بیننده :

روایتی بیاورید که سایر زن ها گفته باشند : کار ما خوب بوده .

استاد یزدانی :

سایر زن های پیامبر (صلی الله علیه وآله) این کار را انجام دادند ، آیا آن ها هم نادان بودند ؟

مجری :

سایر زنان انجام دادند ، این شما هستید که باید روایت بیاورید که توبه کردند . نه این که ما روایت بیاوریم که گفته باشند کارشان خوب است یا نه ؟

استاد یزدانی :

آیا سایر زنان هم کم عقل و کم سن بودند ؟

بیننده :

نه ، کم سن نبودند ؛ بلکه ۴۰ سال و ۵۰ سال داشتند .

استاد یزدانی :

پس چرا سینه زدند ؟

بیننده :

به خاطر این که احساساتی شدند .

استاد یزدانی :

کارشان حلال بوده یا حرام بوده ؟

بیننده :

کارشان صد در صد اشتباه بوده ؟

استاد یزدانی :

توبه کردند یا نکردند ؟

بیننده :

در این باره که روایتی نیست .

استاد یزدانی :

پس عملشان ثابت است ؛ اما توبه شان ثابت نیست . بنده برای شما روایتی می آورم که اگر کسی نوحه خوانی کند  و توبه نکند ، جایگاهش جهنم است .

بیننده :

از کجا می دانید که توبه نکردند ؟

استاد یزدانی :

چون دلیلی بر آن نیست . اگر دلیلی بر توبه آن ها است ، برای ما بیاورید . شما معنای التدام را متوجه شدید ؟ یعنی در مجلس نوحه خوانی بر سر و صورت بزند .

بیننده :

در روایت نوحه خوانی نیامده ، شما چرا اضافه می کنید ؟

استاد یزدانی :

من الان روایت را برای شما خواندم ، شما چرا خود را اذیت می کنید . از کتاب لسان العرب خواندم که التدم النساء : ضربهن صدورهن ووجوههن فی النیاحۀ ، در مجلس نوحه خوانی بر سر و صورت زدن .

بیننده :

چه کسی گفته که مجلس نوحه درست کرده . همان زمان که رسول خدا از دنیا رفته این کار را انجام داده .

استاد یزدانی :

کارشان مداوم بوده . قمت التدم ، قام فعل ماضی است بر سر مضارع آمده . در صحیح مسلم ، چاپ ریاض ، صفحه ۴۲۵ می گوید :

کسی که یک بار نوحه بخواند و قبل از مرگش توبه نکند ، روز قیامت در حالی او را می آوردند که شلواری از آتش بر تن دارد .

صحیح مسلم ، چاپ دار الطیبه ریاض ، ص ۴۲۵

بیننده :

الان شما چه چیزی را می خواهید ثابت کنید ؟

استاد یزدانی :

زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) چه کاری انجام دادند ؟

بیننده :

آن ها کار اشتباهی انجام دادند .

استاد یزدانی :

آیا از این کار اشتباه توبه کردند ؟

بیننده :

شما از کجا می دانید که توبه نکردند ؟ آیا شما می دانید که خودشان گفته باشند ما توبه نکردیم .

استاد یزدانی :

باید برای توبه آن ها دلیل باشد .

بیننده :

کسی از آن ها در مورد توبه اشان سؤال نکرده .

مجری :

عمل زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) ثابت است ؛ پس شما باید ثابت کنید که آن ها از این کار توبه کردند .

بیننده :

شما دلیل بیاورید که توبه نکردند .

استاد یزدانی :

من برای شما روایتی از عایشه می آورم که توبه نکرده و حتی بعد ها باز هم برای ابوبکر این کار را  تکرار کرده .

  بیننده :

این چه ارتباطی دارد ؟

مجری :

شما می گویید دلیل بیاورید که توبه نکرده . اگر عایشه از سینه زنی برای پیامبر (صلی الله علیه وآله) پشیمان شده بود ، چرا باز هم برای ابوبکر مجلس نوحه تشکیل داد و دوباره این کار را تکرار کرد ؟

بیننده :

آقای یزدانی ! اگر یکی از دوستان شما عزیزی را از دست بدهد ، شما چه توصیه ای به آن ها می کنید .

استاد یزدانی :

بنده اگر خدای نکرده عزیزی را از دست بدهم ، کار حرام انجام نمی دهم .

بیننده :

اگر کسی عزیز را از دست بدهد ،‌ زن ها به خاطر این که احساسی تر هستند ، به سر و صورت خود می زنند .

استاد یزدانی :

آیا کار این زن ها حرام و بدعت است یا بدعت نیست .

بیننده :

در صورتی بدعت است که همه مردم این کار را انجام دهند و برای آن مشروعیتی قرار دهند و بگویند این کار را پیامبر دستور داده . مثلا مردم سوریه که اهل سنت هستند ، وقتی فرزندی از آن ها شهید می شوند ؛ چون عزاداری را قبول ندارند ، فقط همان مادر به سر و صورت خود می زند و این کار بسیار طبیعی است .

استاد یزدانی :

پس کار عایشه هم طبیعی است .

بیننده :

بله ، بسیار کارش طبیعی بوده .

استاد یزدانی :

پس چرا به قول شما از کارش پشیمان شده ؟

مجری :

یعنی مذهب اهل سنت خلاف فطرت زنان حکم کرده ؟

بیننده :

در کجا گفته که این حکم شرعی است ؟

مجری :

از کتب فقهی خود بیاورید که گفته باشند اگر زنان این کار را در همان روز اول انجام دادند ، اشکالی ندارد . اما در روز های بعد انجام دادند ، اشکال دارد .

بیننده :

من نه فارسی کتابی می دانم و نه عربی کتابی .

استاد یزدانی :

برادر عزیز ! بحث ما خیلی مشخص است که اگر این کار جایز است ، برای همه جایز است . اگر جایز نیست ، بدعت انجام داده و کسی که بدعت انجام داده ، جایگاهش جهنم است .

بیننده :

چه کسی در اهل سنت به این کار شرعیت داده ؟

استاد یزدانی :

آیا این کار عایشه جایز بوده یا جایز نبوده ؟

بیننده :

جایز نبود .

استاد یزدانی :

اگر جایز نبود ، چطور شما می گویید این یک کار فطری است . مگر می شود جواز بر خلاف فطرت باشد ؟ مگر می شود کاری که فطری باشد را خداوند حرام بداند ؟

بیننده :

یعنی امکان ندارد انسان کار اشتباهی انجام دهد .

استاد یزدانی :

همین یک کار اشتباه را که انجام داد ، توبه کرد یا توبه نکرد ؟ روایت می گوید : اگر توبه نکند ،‌ جایگاهش جهنم است .

بیننده :

خود عایشه می گوید من این کار را از روی نادانی انجام دادم .

استاد یزدانی :

آیا سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم نادان بودند ؟

بیننده :

سایر زن ها گفتند که کار ما خوب بوده ؟

استاد یزدانی :

اگر سینه زنی را کار بدی می دانستند ، آن را انجام نمی دادند . چون نه کم سن بودند و نه سفیه بودند .

مجری :

این شما هستید که باید ثابت کنید که سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه واله) توبه کردند . چون عملشان ثابت است ؛ اما توبه آن ها ثابت نیست . آخرین چیزی که به ما رسیده این است که این کار را انجام دادند و از آن توبه نکردند .

استاد یزدانی :

شما از یک طرف می گویید کار فطری است ، از طرف دیگر می گویید جایز نبوده . ما کدام نظر شما را قبول کنیم . از یک طرف می گویید : خذوا نصف دینکم عن حمیراء ، از طرف دیگر می گویید زمانی که پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، عایشه نادان و سفیه بود .

بیننده :

اگر ما می گوییم دینمان را از عایشه می گیریم به این صورت است که از روایت هایی است که از پیامبر نقل کرده .

استاد یزدانی :

روایت هایی که از پیامبر (صلی الله علیه و آله) نقل کرده ، در زمانی بود که سفیه بوده و آن روایات که قابل قبول نیست . مگر روایت سفیه قابل قبول است ؟

مجری :

همین لغت سفاهت در کتب عربی به طیاش و خفیف العقل هم معنا کردند . بسیاری از علمای اهل سنت و علمای جرح و تعدیل ، عامل جرح راوی می دانند . یعنی روایت کسی که طیاش و خفیف العقل باشد را قبول نمی کنند . پس چطور شما می گویید ما دینمان را از عایشه می گیریم ؟

بیننده :

این قدر فلسفه بافی نکنید ، من خودم عرب هستم .

مجری :

طیاش یعنی چه ؟

بیننده :

من آبادانی هستم ، حجازی نیستم .

مجری :

این کلمه عربی فصیح است .

استاد یزدانی :

خفیف العقل به چه معنا است ؟

بیننده :

ما کلمه سفاهت را در این جا برای انسان پنجاه ساله هم به کار می بریم .

مجری :

طیاش در عربی فصیح است و مختص به یک منطقه خاص نیست . حال معنای این کلمه چیست ؟

استاد یزدانی :

طیاش یعنی کسی که خفیف العقل است ، کسی که سفیه است و کسی که سفیه باشد ، روایاتش قابل قبول نیست .

بیننده :

شما اگر همسایه تان عزیزی را از دست دهد ، شما می گویید که سینه زنی کند ؟

استاد یزدانی :

اگر شیعه باشد ، ما برای عزاداری روایت از امام صادق و امام باقر (علیهم السلام) داریم و اگر سنی باشد ، روایت عایشه را نشان می دهیم و می گوییم عایشه سینه زده و شما هم مثل عایشه سینه بزن .

اگر ما روایت عایشه را در این برنامه می خوانیم در برابر وهابیت است که عزاداری را جایز نمی دانند ؛ وگرنه هم شیعه و هم سنی برای امام حسین (علیه السلام) هم سینه می زنند ، هم روضه می خوانند و هم گریه می کنند و با این قضیه هیچ مشکلی ندارند . اگر کار عایشه حرام باشد که شما دچار مشکل می شوید و باید قبول کنید کسی که کار حرام انجام داده و توبه نکند ، جایگاهش جهنم است . روایتی هم که نشان دادیم عایشه از سینه زنی خود پشیمان نیست . عایشه از این پشیمان است که سر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را روی بالشت گذاشته . چون سایر زن های پیامبر (صلی الله علیه وآله) سن کمی نداشتند و آن ها هم نگفتند که ما سفیه بودیم . همه باهم سینه زدند و پشیمانی عایشه مربوط به بخش اول روایت است و هیچ ارتباطی به بخش دوم روایت ندارد .

بنابراین روایت کاملا جواز سینه زنی را ثابت می کند و این روایت هم صحیح است و اهل سنت هم بر اساس همین روایت می توانند سینه بزنند .

 بیننده : آقای عرب از کرمان ـ شیعه

استاد یزدانی عزیز ! این ها که نام اهل سنت تماس می گیرند ، اهل سنت نیستند . بنده در منطقه ای زندگی می کنم اهل سنت هم هستند . این افراد نه سواد دارند و نه روایتی را که نشان می دهید ، قبول می کنند . این ها مصداق همان روایت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) است که به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام)  فرمودند : کسی غیر از مؤمن تو را دوست ندارد و کسی غیر از منافق کسی تو را دشمن نمی دارد .

 مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و شما بینندگان ارجمند تشکر می کنیم که امشب هم ما را همراهی کردید.

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .