در کتاب مختصر صحیح مسلم ، چاپ ایران ، ص ۹۷ ، باب ۳۵ از عبد القادر ترشابی امده است که ابوهریره می گوید : دو چیز در میان مردم رواج دارد که در حق آنان کفر به شمار می رود . طعنه زدن در نسب و نوحه خوانی بر میت
اما میبینیم که عایشه بعد از مردن ابوبکر، زن های مهاجر و انصار را در خانه خود جمع کرده ,نوحه خوانده و سینه زدند و از طرفی حضرت ام السلمه (رضوان الله تعالی علیه) پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) را با سر و صورت خاکی در خواب میبیند که فرمودند : من شاهد به شهادت رسیدن حسین بن علی (علیهم السلام ) بودم
پاسخ وهابی ها و مخالفین عزاداری در باره این روایات چیست ؟

برنامه : چالش ویژه ایام محرم (۷)

 

برنامه : چالش ویژه ایام محرم

تاریخ : ۱۸ / ۰۷ / ۹۵

مجری :

السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین (علیهم السلام)

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت دارم . برنامه چالش ویژه محرم را با کارشناسی استاد ارجمند ، حجت الاسلام و المسلمین یزدانی تقدیم حضور شما خواهیم کرد . امیدوارم که تا پایان برنامه ما را همراهی کنید .

استاد یزدانی :

من هم خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم . این ایام را تسلیت عرض می کنم و امیدوار هستم که ما را در عزاداری های خود از دعای خیر فراموش نفرمایید .

مجری :

بدون هیچ مقدمه ای کلیپ اول را مشاهده می کنیم که به نوعی مرور بر سؤال قبلی هم هست و ادعای جدیدی را در مورد روایت و سؤالی که در این جا بیان شده بود ، مطرح کردند .

کلیپ ۱ ) :

بیننده : حسین وند از ایران

بنده کتاب بسیار زیبا و وزین شما را که مختصر صحیح مسلم را ترجمه کردید ، مطالعه کردم و به شما خسته نباشید می گویم . در صفحه ۹۷ این کتاب ، در باب طعنه زدن در نسب روایتی را ترجمه و نوشته اید کسی که نوحه بخواند ، کافر است .

ترشابی ، کارشناس وهابی :

عبارت عربی روایت را بخوانید تا بنده روایت را بیاورم . شما گفتید که کسی نوحه بخواند ، کافر است . این جمله شما است که نه شما و نه بینندگان فراموش نکنید .

بیننده :

عن أبی هُرَیْرَهَ قال قال رسول اللَّهِ e اثْنَتَانِ فی الناس هُمَا بِهِمْ کُفْرٌ الطَّعْنُ فی النَّسَبِ وَالنِّیَاحَهُ على الْمَیِّتِ .

ابوهریره می گوید : دو چیز در میان مردم رواج دارد که در حق آنان کفر به شمار می رود . طعنه زدن در نسب و نوحه خوانی بر میت .

عبد القادر ترشابی ، مختصر صحیح مسلم ، چاپ ایران ، ص ۹۷ ، باب ۳۵

از آن طرف ام المؤمنین عایشه در وفات حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) و مرگ ابوبکر نوحه خوانی کرده است و بارها این نوحه خوانی را تکرار کردند . توبه هم نکردند ؛ اما شما می فرمایید در رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله) اشتباه کرده .

ترشابی ، کارشناس وهابی :

این روایت است و این هم صحیح مسلمی است که بنده ترجمه کردم . این روایت است که شما خواندید ، درست است . اما چرا شما شرحی را که در زیر آن نوشتم را نمی خوانید . شرح یعنی این کارها از اعمال کفار و اخلاق جاهلیت هستند و مؤمن باید از آن ها پرهیز کند . بنده نگفتم ، شما در صحبت اول خود گفتید کسی که این کار ها را انجام دهد ، کافر می شود .

در صورتی که شما گفتید : کسی که نوحه خوانی کند ، کافر است . بنده یا روایت در کجا گفته ایم که کسی که نوحه بخواند ، کافر است . بر عکس بنده گفتم این کارها از اعمال کفار و اخلاق جاهلیت است و مؤمن باید از آن ها پرهیز کند یعنی می تواند کسی مؤمن باشد و این کارها را انجام دهد ؛ اما از اخلاق جاهلیت است و درست نیست . در نتیجه چرا شما عادت دارید که تحریف کنید و دروغ بگویید و تلبیس بکنید .

شما بگویید که بنده در کجا گفته ام که کسی که نوحه خوانی کند ، کافر است ؟ شما گفتید که در کتاب شما آمده . کتاب بنده هم در مقابل شما هست . بنده در کجا گفته ام که هر کس نوحه بخواند ، کافر است .

بیننده :

شما در این جا نوشته اید که هر کس این کار را انجام دهد ، کفر محسوب می شود ؟

ترشابی ، کارشناس وهابی :

بنده در زیر روایت توضیح دادم که نوحه خواندن و طعن در نسب جزو اعمال کفار و اخلاق جاهلیت هستند و مؤمن باید از این ها پرهیز کند . ولی امروز هم بالفرض کسی می تواند نوحه بخواند و گریه کند ، ما ایشان را کفر نمی دانیم . این شخص کافر نیست . نزد اهل سنت نوحه خواندن کفر نیست ؛ بلکه بدعت و از اعمال جاهلیت است و کار درستی نیست .

بیننده :

آقای ترشابی ! طبق شرحی که شما نوشته اید ، این نوحه خوانی از اعمال کفار است ؛ پس عایشه اعمال کفار را انجام داده .

ترشابی ، کارشناس وهابی :

گرچه آن روایتی که برای ما نقل می کنید که عایشه نوحه خوانده ، روایت ضعیف و بی اعتباری است . روایت را دوباره بخوانید که عایشه در کجا نوحه خوانده ؟

بیننده :

ابن سعد در طبقات نقل کرده اند :

 أخبرنا عثمان بن عمر قال : أخبرنا یونس بن یزید عن الزهری عن سعید بن المسیب قال : لما توفی أبو بکر أقامت عائشه النوح ، فبلغ عمر ، فجاء فنهاهن عن النوح على أبی بکر ، فأبین أن ینتهین ، فقال لهشام بن الولید : اخرج إلى ابنه أبی قحافه ، فعلاها بالدره ضربات ، فتفرق النوائح حین سمعن ذلک ، وقال : تردن أن یعذب أبو بکر ببکائکن ، إن رسول الله e قال : ‘ إن المیت یعذب ببکاء أهله علیه ‘ . قلت : ابنه أبی قحافه هی أم فروه أخت أبی بکر ، فلما لم یمکنه أن یکلم عائشه هیبه لها واحتراما ، أدب هذه .  

ترشابی ، کارشناس وهابی :

آقای حسین وند ،‌ برو و تاریخ را مطالعه کن . از نظر تاریخی هنگامی که ابوبکر فوت کرد ، آقای سعید بن مسیب دو سال بعد از ابوبکر متولد شده . چگونه می تواند چنین روایتی را نقل کند ؟

بیننده :

ظاهرا شما با اجماع علمای اهل سنت ….

ترشابی ، کارشناس وهابی :

شما فعلا بحث اجماع را نفرمایید . بنده میگویم این روایت ضعیف است . دلیلش هم این است که سعید بن مسیب ، دو سال بعد از وفات ابوبکر متولد شده . در نتیجه آن زمان حضور نداشته ، پس به این روایت مقطوع می گویند . یعنی اعتبار شرعی ندارد و مرسل است .

بیننده :

علمای اهل سنت گفته اند که عمل تابعی حجت است .

ترشابی ، کارشناس وهابی :

این مطلب مورد اختلاف است .

بیننده :

آقای ملا علی قاری ادعای جمهور کرده .

ترشابی ، کارشناس وهابی :

اصلا چنین چیزی نیست که مرسل تابعی نزد جمهور اهل سنت حجت است ، وجود ندارد و این مسأله اختلافی است . نباید در واقع قطع سند وجود داشته باشد .

دیدید که آقای حسین وند جواب نداد !!!!!!!!!

مجری :

این خود آقای ترشابی بود که پاسخی نداشتند . تا بیننده خواستند اقوال را بخوانند ، سریع بیننده را قطع کردند و گفتند : شما دروغ میگویید . اما استاد یزدانی ! اشکالاتی در این کلیپ مطرح شد . یکی در مورد حدیثی که خود ایشان ترجمه کردند . گفتند : من در زیر روایت ، شرح زده ام . چرا شرح آن را نمی خوانید ؟ شرح این حدیث این طور است که منظور کفر نیست ؛ بلکه منظور این است که مشابهت به اعمال کفار دارد .

استاد یزدانی :

اگر ایشان اصل کتاب را ندارند ، ما اصل کتاب را داریم . مختصر صحیح مسلم ، مترجم عبد القادر ترشابی ، جلد اول ، چاپ انتشارات حرمین ، صفحه ۹۷ این روایت آمده . اولا در ترجمه اصلا روایت را به رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نسبت نداده اند و از ابوهریره نقل کرده که شاید اشتباه تایپی باشد .

دو چیز در میان مردم رواج دارد که در حق آن ها کفر به شمار می رود ، یکی طعنه زدن در نسب و دیگری نوحه خوانی بر میت .

شرحی که ایشان زده ، از کجا آورده ؟

یعنی این کار ها از اعمال کفار و اخلاق جاهلیت اند . مؤمن باید از آن ها پرهیز کند .

مختصر صحیح مسلم ، مترجم عبد القادر ترشابی ، ج ۱ ، چاپ انتشارات حرمین ، ص ۹۷

آقای ترشابی ! این مطالب را از کجای خود در آورده اید ؟ پیامبر (صلی الله علیه وآله) می فرماید : کارهایی در میان مردم هستند که کفر محسوب می شود . نه این که از اعمال کفار باشد . شما اگر می خواستید شرح روایت را بیان کنید ، باید می گفتید : اگر کسی این کارها را انجام دهد ، کارش کفر به حساب می آید که در آن صورت کافر می شود .

خیلی واضح و روشن است ؛ اما ایشان حتما پیش زمینه ذهنی داشته و به خاطر نوحه خوانی بعضی ها این حرف را زدند . فرض کنید که ما شرح ایشان را قبول کردیم ، شما با این روایتی که در سنن ابی داود و جاهای دیگر با سند صحیح از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نقل شده که می فرماید :

من تشبه بقوم فهو منهم

هر کس خود را شبیه قومی کند ،‌از آن ها است . آقای البانی هم سند روایت را صحیح می داند .

البانی ، ارواء الغلیل ، ج ۵ ، ص ۱۰۹

شما می گویید این کارها از اعمال جاهلیت است و مؤمنین باید از آن ها پرهیز کنند . آیا خودشان را در این اعمال خود را شبیه کفار کرده اند یا خیر ؟ این روایت در کتاب های زیادی نقل شده از جمله در پانزده کتاب از کتاب های آقای البانی آمده . معنای روایت واضح است ؛ اما آقای ترشابی می خواهد از نتایج این روایت فرار کند که ممکن نیست .

مجری :

آقای ترشابی اشکال دیگری هم بیان کردند که در روایتی که ابن سعد نقل کرده ، بین سعید بن مسیب و آن حادثه انقطاع سندی وجود دارد .

استاد یزدانی :

البته ما برنامه قبل هم گفتیم که دیگر نمی خواهیم این روایت را مطرح کنیم ؛ اما ایشان همان شب گذشته جواب دادند و از طرف دیگر گفتیم هر کس به این روایت جواب علمی دهد ، ما پاسخش را خواهیم داد . جوابی که ایشان می دهد مقداری شبه علمی است . از این جهت ما باید به این شبهه بپردازیم . همان جا برادر عزیزمان آقای حسین وند پاسخ ایشان را دادند که ملا علی قاری در مرقاه المفاتیج ، جلد ۹ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت لبنان ،‌با تحقیق شیخ جمال عیتانی ، صفحه ۴۳۴ تصریح کرده :

قلت مرسل التابعی حجه عند الجمهور

مرسل تابعی نزد جمهور ، حجت است .

ملاعلی قاری ، مرقاه المفاتیج ، ج ۹ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، با تحقیق شیخ جمال عیتانی ، ص ۴۳۴

آیا ترشابی چنین چیزی را منکر شدند . خیلی عجیب است که انسان ندیده چیزی را انکار کند . هیچ محققی نباید قاطعانه مطلبی را بدون ای که ببیند ، انکار کند . ایشان کلی می گوید که مرسل تابعی نزد جمهور حجت است . کسانی که خلاف این را نظر دهند ، یعنی نظرشان در برابر جمهور ، نظر شاذ است و نظر شاذ هم اصلا پذیرفته نمی شود . ضرب المثالی هم هست الشاذ کالنادر والنادر کالمعدوم که خیلی مشهور و معروف است .

ایشان همه تابعی را گفته ؛ اما تابعی سعید بن مسیب کاملا متفاوت با مرسلات بقیه است . در کتاب جامع التحصیل فی احکام المراسیل (کتاب تخصصی در مورد مرسلات ) تألیف حافظ علایی ، با تحقیق حمدی عبد المجید سلفی ، چاپ عالم الکتب ، صفحه ۸۶ ، نظرات دیگران را نقل کرده و در آخر نظر نهایی خود را بیان می کند :

وأما القول المختار وهو أن من عرف من عادته أنه لا یرسل إلا عن عدل موثوق به مشهور بذلک فمرسله مقبول ومن لم یکن عادته ذلک فلا یقبل مرسله وهذا القول والذی قبله أعدل المذاهب وبه یحصل الجمع بین الأدله المتقدمه من الطرفین فإن قبول الصدر الأول لکثیر من المراسیل لا یمکن إنکاره وقد صدر من جماعه منهم کثیرین رد لکثیر من المراسیل أیضا فیحمل قبولهم عند الثقه بمن أرسل منهم أنه لا یرسل إلا عن عدل موثوق به وردهم عند عدم ذلک …

قول مختار من این است که اگر کسی معروف باشد و عادتش این است که روایت را مرسل نقل نمی کند مگر این انسان ثقه و عادل باشد که در این صورت مرسل او قبول است . اما اگر عادتش این نباشد ، روایتش قبول نیست . دلیلش است که صحابه به مراسیل عمل می کردند .

در صفحه بعد بحث شخص سعید بن مسیب را مطرح می کند :

وهذا ابن عمر رضی الله عنه کان یسأل سعید بن المسیب عن قضایا أبیه أمیر المؤمنین عمر رضی الله عنه ثم یرجع إلیه فیها وهی مرسله لما وثق به وبمن یرسل عنه ولذلک کان یقول کثیرا سلوا سعید بن المسیب فإنه قد جالس الصالحین وقال یحیى بن سعید الأنصاری کان سعید بن المسیب یسمى راویه عمر رضی الله عنه لأنه کان أحفظ الناس لأحکامه وأقضیته …

این عبد الله بن عمر است که همیشه از قضایای پدرش از سعید بن مسیب سؤال می کرد .

پس عمر بن خطاب است ، سال ها با پدرش زندگی کرده ،اما مسائل و قضایای عمر بن خطاب پدرش را از سعید بن مسیب که حداکثر ده سال با او زندگی کرده ، می پرسد . یعنی عبد الله بن عمر ، سعید بن مسیب را اعلم بر احوال عمر می دانست .

این مرسل است ؛ اما عبد الله بن عمر به او اعتماد داشت

همیشه برای این که بداند پدرش در فلان تاریخ چه کار کرده ، به سعید بن مسیب مراجعه می کرد . آن هم سعید بن مسیبی که اصلا در آن قضایا حضور نداشته . چون مطالعه کرده بود . مثلا از یک شخص متخصص تاریخی سؤال می کنیم در فلان سال چه اتفاقی افتاد ؟ چون متخصص تاریخ است و سال ها در این کار خبره بوده و پاسخ ما را می دهد . سعید بن مسیب هم چنین آدمی بوده . درست است که به قول آقای ترشابی ، دو سال بعد از ابوبکر به دنیا آمد ؛ اما در قضایایی که با عمر بن خطاب مرتبط بوده ،‌ایشان مجتهد مسلم و صاحب نظر بوده تا جایی که پسر عمر بن خطاب قضایای پدرش را از او سؤال می کند .

همیشه می گفت : قضایا را از سعید بن مسیب سؤال کنید ؛ چون او با انسان های صالح نشسته و برخاست می کند . یحیی بن سعید انصاری می گفت سعید بن مسیب به راوی عمر بن خطاب مشهور بود ؛ چون او از همه مردم نسبت به احکام و داستان های عمر بن خطاب حافظ تر و وارد تر بوده .

این طور انکار کردن از آقای ترشابی بسیار عجیب است ، کسی که صحیح مسلم را ترجمه کرده و این همه هم زحمت کشیده . در ادامه می گوید :

ابن عبد البر گفته مراسیل سعید بن مسیب و محمد بن سیرین و ابراهیم نخعی نزد علمای اهل سنت صحیح به حساب می آید .

حافظ علایی ، جامع التحصیل فی احکام المراسیل ، با تحقیق حمدی عبد المجید سلفی ، چاپ عالم الکتب ، ص ۸۶

این قاعده در اهل سنت زیاد است که امام مالک فقط از ثقه نقل می کند ، مرسلاتش قبول است . احمد بن حنبل فقط از ثقه نقل می کند . ده ها نفر این طور هستند . شیعیان هم دارند که سه نفر را به عنوان مشایخ الثقات می دانند که اگر این سه نفر از هر کسی که روایت نقل کند ، دلیل بر وثاقت آن راوی می شود ؛ حتی اگر روایتی را به عنوان مرسل نقل کند ، ما از او قبول می کنیم . چون عادتشان این بوده که فقط از ثقه نقل کنند . محمد بن ابی عمیر ، صفوان و بزنطی هستند . این یک قاعده مشهور در میان علمای شیعه است که حداقل جمهور علما این را پذیرفته اند ، جز عده ای کمی مخالف .

یا قاعده اصحاب اجماع داریم که ۱۶ نفر قطعی تا ۲۱ نفر اختلافی است که اگر روایتی با سند صحیح به این ها برسد ، علمای شیعه آن را صحیح دانسته و قبول می کنند .

شما هم چنین داستانی دارد که سعید بن مسیب ، محمد بن سیرین و ابراهیم نخعی ، اگر روایتی را به صورت مرسل نقل کنند ، از نظر اهل سنت صحیح است . شما آقای ترشابی ! این مطلب را یادداشت کنید که از این به بعد داشته باشید تا دیگر از این حرف ها نزنید.

ما از شما تشکر می کنیم که بحث علمی داشتید و مثل بقیه بحث های غیر علمی نکردید . این هم جوابی که ما به شما دادیم . یاد بگیرید که سعید بن مسیب در روایاتی که به خصوص از عمر بن خطاب نقل می کند ، از دیدگاه علمای اهل سنت صحیح است و ایشان مشهور است که راوی عمر بن خطاب بوده.

مجری :

این هم از پاسخ آقای ترشابی بود . ان شاء الله که این قاعده را یادداشت کرده و تمرین کنند و اسامی این سه نفر را حفظ کنند که مراسیل این ها صحیح است . اما سؤال جدیدی که استاد یزدانی امشب می خواهند مطرح کنند .

استاد یزدانی :

بحث بعدی که ما مطرح خواهیم کرد ،‌روایتی از عزاداری رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در روز عاشورا حکایت می کند. این روایت با سند های صحیح در منابع اهل سنت نقل شده است از جمله در مسند احمد بن حنبل ، تاریخ کبیر بخاری ، مشکاه المصابیح . ما روایت را از مشکاه المصابیح نقل می کنیم ؛ چون آقای البانی این کتاب را تحقیق و تصحیح کرده است .

ما روایت را از مشکاه المصابیح ، تألیف محمد بن عبد الله الخطیب التبریزی ، باتحقیق ناصر الدین البانی ، چاپ مکتب الاسلامی ، جلد ۳ ، صفحه ۱۷۴۱ ، روایت ۶۱۷۲ :

وعن ابن عبَّاس ، قال : ۳۰ رأیتُ النبیَّ فیما یرى النائم ذاتَ یوم بنصف النهار ، أشعثَ أغبرَ ، بیده قاروره فیها دم ، فقلت : بأبی أنتَ وأمی ، ما هذا ؟ قال : ( هذا دم الحسین وأصحابه ، ولم أَزل ألتقطه منذ الیوم ) فأحصی ذلک الوقت فأجد قُتِل ذلک .

فی المسند (۱/ ۲۴۲ ) واسناده صحیح .

روایت در عین حال که جالب است ،‌ برای شیعیان بسیار دردناک می باشد و برای اهل سنت حجت است که باید بر اساس این روایت عمل کنند و به جای این که کارهای دیگری انجام دهند ، بیایند و برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری کنند .

ابن عباس می گوید : من در وسط روز پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) را در خواب دیدم در جالی که موهای آن حضرت ژولیده و سر و صورتشان غبار آلود بود . در دست آن حضرت شیشه ای دیدم که در آن خون بود . سؤال کردم پدر و مادر فدایت ! این چه است که در دستان شما می باشد ؟ فرمودند : این خون سید الشهدا (علیه السلام) و اصحابشان است . ابن عباس می گوید : من آن روز را شمردم و دقیقا همان روزی بود امام حسین (علیه السلام ) در آن روز به شهادت رسیده بوده .

البانی در پاورقی می گوید : این روایت در مسند احمد ، جلد ۱ ، صفحه ۲۴۲ نقل شده و سند روایت صحیح می باشد .

خطیب تبریزی ، مشکاه المصابیح ، ج ۳ ، چاپ دار الکتب الاسلامی ، ص ۱۷۴۱ ، ح ۶۱۷۲

آقای شعیب الارنؤوط ، آقای احمد محمد شاکر روایت را معتبر می داند . آقای هیثمی هم در مجمع الزوائد ، جلد ۹ ، صفحه ۲۲۵ ، همین روایت را نقل کرده و می گوید :

رواه احمد والطبرانی ورجال احمد رجال الصحیح

احمد و طبرانی روایت را نقل کرده و روایتی که احمد بن حنبل در کتاب خود نقل کرده ، تمام رواتش از روات صحیح بخاری هستند .

هیثمی ، مجمع الزوائد ، ج ۹ ، ص ۲۲۵

آقای بخاری در کتاب تاریخ کبیر خود ، همین روایت را از حضرت ام السلمه (رضوان الله تعالی علیها) نقل کرده . تاریخ کبیر ، جلد ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ،‌ صفحه ۳۲۴ ، روایت ۱۰۹۸ :

   قال حدثتنی سلمى أنها دخلت على أم سلمه وهی تبکی فقالت : ما یبکیک قالت : رأیت رسول الله e فی المنام ، على رأسه ولحیته التراب ، الله قال : شهدت قتل الحسین آنفاً .

سلمی نقل می کند که بر حضرت ام السلمه (رضوان الله تعالی علیه) وارد شدم در حالی که به شدت گریه می کرد . سؤال کردم که چه اتفاقی افتاده ؟ فرمودند : پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) را در خواب دیدم در حالی که سر و صورت آن حضرت خاکی بود و فرمودند : من همین الان شاهد به شهادت رسیدن حسین بن علی (علیهم السلام ) بودم .

بخاری ، تاریخ کبیر ، ج ۲ ، چاپ دار الکتب العلمیه ، ص ۳۲۴ ، ح ۱۰۹۸

این روایت خیلی مسائل را ثابت می کند از جمله این که ، آن حضرت عزادار امام حسین (علیه السلام) بودند ، آن حضرت زنده هستند و اعمال امت خود را می بینند و کارهای بدی که مسلمانان می کنند ، حضرت را ناراحت و کارهای خوبی که انجام می دهند ، حضرت را خوشحال می شود . دیدیم پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) بر اساس این روایت دو نفر از اصحاب و نزدیکان رسول خدا (صلی الله علیه وآله) شهادت دادند که آن حضرت را در حالی دیدند که سر و صورتشان خاک آلود بوده .

همین روایت را ابن کثیر دمشقی در کتاب البدایه و النهایه ، جلد ۸ ، صفحه ۲۸۱ نقل کرده و سند های آن را تصحیح کرده و می گوید :

وقال الامام أحمد حدثنا عبد الرحمن وعفان ثنا حماد بن سلمه عن عمار بن أبى عمار عن ابن عباس قال رأیت رسول الله e فى المنام نصف النهار أشعث أغبر معه قاروره فیها دم فقلت بأبى وأمى یا رسول الله ما هذا قال هذا دم الحسین وأصحابه لم أزل ألتقطه منذ الیوم قال عمار فأحصینا ذلک الیوم فوجدناه قد قتل فى ذلک الیوم تفرد به أحمد وإسناده قوى .

سند روایت قوی است .

در ادامه روایت حضرت ام السلمه (رضوان الله علیها) را از حکیم ترمذی در مناقب نقل می کند :

وروى الترمذى عن أبى سعید الأشج عن أبى خالد الأحمر عن رزین عن سلمى قالت دخلت على أم سلمه وهى تبکى فقلت ما یبکیک فقالت رأیت رسول الله e وعلى رأسه ولحیته التراب فقلت ما لک یا رسول الله قال شهدت قتل الحسین آنفا ..

ابن کثیر ، البدایه والنهایه ، ج ۸ ، ص ۲۸۱

که ما این روایت را از تاریخ کبیر بخاری نقل کردیم . ممکن است که در این جا سؤال کنند که خواب برای ما حجت نیست . جواب آن روایتی است که شیعه و سنی با سند صحیح نقل کرده که کسی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را در خواب ببیند ، خود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را در خواب دیده . چون هیچ کس نمی تواند خودش را جای پیامبر (صلی الله علیه وآله) بزند و به خواب کسی بیاید ، نه شیطان و نه هیچ کس دیگر .

اهل سنت هم در صحیح ترین کتاب های خود همین روایت را نقل کردند . صحیح بخاری ، چاپ ابن کثیر ، صفحه ۴۰ ، کتاب العلم :

حدثنا مُوسَى قال حدثنا أبو عَوَانَهَ عن أبی حَصِینٍ عن أبی صَالِحٍ عن أبی هُرَیْرَهَ عن النبی e قال تَسَمَّوْا بِاسْمِی ولا تَکْتَنُوا بِکُنْیَتِی وَمَنْ رَآنِی فی الْمَنَامِ فَقَدْ رَآنِی فإن الشَّیْطَانَ لَا یَتَمَثَّلُ فی صُورَتِی وَمَنْ کَذَبَ عَلَیَّ مُتَعَمِّدًا فَلْیَتَبَوَّأْ مَقْعَدَهُ من النَّارِ .

پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) فرمودند : هر کس من را در خواب ببیند ، خود مرا دقیقا دیده .

یعنی زنده و مرده رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرقی ندارد .

شیطان اصلا نمی تواند خود را به چهره من در بیاورد و به خواب مردم بیاید .

صحیح بخاری ، چاپ ابن کثیر ، ص ۴۰ ، کتاب العلم

این هم روایتی است که در صحیح بخاری آمده . بنابر این دو تن از اصحاب پیامبر (صلی الله علیه وآله) در همان روزی که امام حسین (علیه السلام) به شهادت رسیدند ، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را در خواب دیدند که آن حضرت عزادار بوده و سرو صورت مبارکشان خاک آلود بوده . پس چرا شما به جای این که عزاداری کنید ،‌ این کارهای عجیب و غریب انجام میدهید . کلیپ هایی که ما از آن ها داریم که شادی و خوشحالی می کنند و یوم الفرح والسرور می گویند و لباس های نو در برنامه های خود حاضر می شوند و شبهه پراکنی می کنند . به جای این که مردم را تشویق کنند که مانند رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در روز عاشورا عزادار باشید ، بر خلاف نظر آن حضرت کارهای ناشایست انجام می دهند .

مجری :

این هم طرح سؤالی دیگری بود . روایتی هم که خوانده شده ،‌ معتبر بود که ما به آن استناد می کنیم . این روایت را بیننده های عزیز از شبکه های وهابی که پیرو بنی امیه و یزید هستند ، پاسخ های عجیب و غریب دادند که در ادامه تناقض های یک کارشناس در یک برنامه را هم خواهیم دید که سه پاسخ متفاوت در مورد همین روایت دادند .

کلیپ اول که مربوط به این روایت است ، از آقای خدمتی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۲ ) :

بیننده : عبد الله از کاشان

روایتی در کتاب خطیب تبریزی از ابن عباس نقل شده که می گوید : پیامبر (صلی الله علیه وآله) را در خواب دیدم در حالی که سر و صورت و موهای آن حضرت غبار آلود بود و در دستش شیشه ای از خون بود . عرض کردم پدر و مادرم به فدایت ! این شیشه چیست ؟ فرمودند : این خون فرزندم حسین (علیه السلام ) و اصحابشان است . من آن روز را در نظر گرفتم ، درست همان روزی بود که سید الشهدا (علیه السلام) به شهادت رسیده بود .

همین روایت را آقای البانی در شرح مشکاه المصابیح تصحیح کرده . همین روایت در مسند احمد هم نقل شده که آقای شعیب الانؤوط گفته اند که اسناده قوی علی شرط مسلم . حال چرا شما در روز عاشورا به جای این که غبار آلود و ژولیده برنامه اجرا کنید ، با کت و شلوار شیک و نو برنامه اجرا می کنید؟

خدمتی ، کارشناس وهابی :

این خواب ها بسیار زیاد در کتاب های شما بیان شده . اگر بخواهید صد ها روایتی شبیه به این روایت در بحار ملا باقر و کافی کلینی و من لایحضر بابویه قمی و تهذیب الوسائل و انوار النعمانیه نعمت الله جزایری و غیره از این خرافات زیاد است .

می گوید : پرسیدند که بابی انت وامی یا رسول الله ما هذا ؟ این چیست ؟ این خون حسین و اصحاب حسین است که از آن زمان تا الان می باشد . حال شما می خواهید بگویید پیامبر در شهادت حضرت حسین غبار آلود بوده . دو حالت است ، یا شما با دین و ایده خود را بنا می نهید . خود ابن عباس که صاحب این خواب است ، آیا خودش غبار آلود و گل آلود کرده . یا این که ام المؤمنین ام سلمه خود را گل آلود کرد یا این که یکی از بزرگان آل بیت که ابن عباس هم از بزرگان آل بیت است یا بقیه کسانی که شما آن ها را امام خود می دانید ، آیا در روایتی دارید که این ها خود را گل آلود و ژولیده کردند . ابن عباس هم که خواب دیده ، کاری هم به صحت و سقم حدیث نداریم ولو این که بگویند اسناده قوی ، اسنادش هم قوی و صحیح است . آیا مبادع و اصول دین یا چیزی که موظف به تبعیت آن هستیم ،‌ خواب افراد است ؟؟

مجری :

قبل از این که به این ادعا های آقای خدمتی پاسخ دهیم که قبلا پاسخ داده شده ، نکته ای که از تناقضات و در حقیقت باید گفت نفاق وهابیت را ثابت می کند این است که در روایات قبلی ما از عمل صحابه آوردیم ، گفتند این کار را که پیامبر (صلی الله علیه وآله) انجام نداده ، این عمل صحابی است و برای ما حجت نیست . اما الان که روایت از پیامبر (صلی الله علیه وآله) می آوریم ،‌می گویند : این کار را ابن عباس انجام داده .

این چیزی جز نفاق نیست . اگر از صحابه بیاوریم ، می گویند : از پیامبر (صلی الله علیه وآله) بیاورید و زمانی که از پیامبر (صلی الله علیه وآله) می آوریم ، می گویند : از صحابه نشان دهید که آن ها انجام داده باشند . این از تناقضات و نفاق وهابیت است که جز خباثت و مخالفت این ها با حق و حقیقت چیز دیگری را ثابت نمی کند .

استاد یزدانی ! ادعاهای آقای خدمتی که نام کتاب های شیعه را نمی دانستند و اصلا اشتباه کرده و فکر کردند که این روایت از کتب شیعه خوانده شده و گفتند که از این خرافات در کتب شیعه زیاد است . بعد که متوجه شدند در کتاب های خودشان آمده ، گفتند : مگر ما دینمان را از خواب می گیریم ؟

استاد یزدانی :

ما قبل از این که این سؤال را طرح کنیم ، جواب های آن ها را پیش بینی کرده بودیم . واضح بود که ایشان فکر می کرد خطیب تبریزی ، حضرت آیت الله شیخ جواد تبریزی (ره) ما است . به خاطر همین گفت : از این روایت ها در کتاب های شما زیاد است .

این روایت ا زخطیب تبریزی است که یکی از علمای اهل سنت است و ناصر الدین البانی و شعیب الارنؤوط که می گوید : اسناده قوی از علمای شما است و شیعه نیستند . مقداری فکر کنید ، شما یک مفتی هستید . یعنی ایشان پشت میز نشسته که بیننده سؤال کند و ایشان فتوا بدهد ؛ اما هنوز آقای خطیب تبریزی را نمی شناسد و با یک عالم شیعه اشتباه میگیرند . می گوید در بحار الانوار و تهذیب الوسائل از این ها زیاد است . ما اصلا تهذیب الوسایل نداریم .

اشکالات دیگری را هم مطرح کردند از جمله این که این ها خواب است ، مگر شما دین خود را از خواب می گیرید . گفتیم که طبق روایت صحیح سنی و شیعه ، کسی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را در خواب ببیند ، خوابش حجت است . ما که کس دیگری را در خواب ندیدیم ، پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله) را در خواب دیدیم و شیعه و سنی اجماع دارند که اگر کسی آن حضرت را در خواب ببیند ، خود ایشان را دیده و مثل این است که پیامبر (صلی الله علیه وآله) زنده هستند و به ما دستور می دهند که این کار را انجام دهید . هم این خواب و هم نقل صحابی برای ما حجت است .

بعد از این می گوید : این کار را پیامبر (صلی الله علیه وآله) انجام داده ، چرا ابن عباس انجام نداده؟ شما دین خود را از پیامبر (صلی الله علیه وآله) می گیرید یا از عبد الله بن عباس می گیرید ؟ از کجا می دانید که ابن عباس هم این کار را انجام نداده ؟ وقتی خودش از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) این طور نقل می کند ، قطعا خودش را شبیه به آن حضرت کرده . اگر نکرده باشد که باید در عدالت صحابه شک کرد . فرض کنید که ابن عباس و ائمه ما این کار را انجام ندادند ، خود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) که انجام داده . آیا عمل پیامبر (صلی الله علیه وآله) برای شما حجت هست یا نیست ؟ درست است که خواب است ؛ اما این خواب حجت است و با آن خواب هایی که شما می بینید ، تفاوت دارد .

مجری :

ایشان خواستند در سند روایت هم تشکیک کنند که اصلا در آن حدی نیستند که وقتی امثال آقای البانی و الارنؤوط تصحیح کردند ، بخواهند اشکال کنند .

استاد یزدانی :

شعیب الارنؤوط در دو جا از کتاب مسند احمد همین روایت را آورده و تصحیح کرده . مسند احمد ، جلد ۴ ، صفحه ۵۹ و دیگری در صفحه ۳۳۶ دقیقا همین روایت را آورده و گفته :

اسناده قوی علی شرط مسلم

مسند احمد ، ج ۴ ، ص ۵۹ و ص ۳۳۶

شخص بی سوادی مثل آقای خدمتی در برابر البانی اصلا حساب نمی شود . کسی که اسم کتاب را نتواند بخواند یا بین خطیب تبریزی و شیخ جواد تبریزی تفاوت قائل نباشد ، اصلا به حساب نمی آید . عربستان پول داده و شما به جای مفتی نشستی ،‌دلیل نمی شود که نظر آقای البانی و ترمذی و ابن کثیر شاگرد ابن تیمیه را بخواهید رد کنید .

مجری :

پس سند روایت صحیح است و در منابع اهل سنت نقل شده . کلیپ بعدی از کارشناس دیگری در همین شبکه تروریستی است که با هم می بینیم .

کلیپ ۳ ) :

بیننده : مصطفی از ایران

آقای هاشمی ! بحثی که بنده برای شما مطرح کردم ، در روزی که امام حسین (علیه السلام ) به شهادت رسیدند ، همان روز ابن عباس و حضرت ام السلمه خواب دیدند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

فعلا اجازه دهید که ما بحث پیامبر را تمام کنیم و بعد از آن سراغ ابن عباس و ام السلمه می رویم . حضرت رسول صلی الله علیه وسلم چه زمانی قبل از شهادت حضرت حسین عزاداری کردند ؟ آن عزاداری چگونه بود ؟

بیننده :

آقای هاشمی ! سؤال بنده خیلی ساده بود . پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم قبل از شهادت امام حسین (علیه السلام) عزادار بوده و خود را گل مالی کرده بودند و هم بعد از شهادت آن حضرت . آیا شما این را نفی می کنید ؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

یعنی حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) بعد از شهادت حضرت حسین عزاداری کردند ؟

بیننده :

خود را به خاطر عزاداری امام حسین (علیه السلام) گل مالی کردند ؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

یعنی حضرت رسول بعد از شهادت حضرت حسین عزاداری کردند ؟

بیننده :

بله ،

هاشمی ،‌کارشناس وهابی :

می دانید رسول الله صلی الله علیه وسلم چند سال قبل از حضرت حسین از دنیا رفتند ؟

بیننده :

آقای هاشمی ! این روایت صحیح است . حتی روایت از ابن عباس است که می گوید : رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را در خواب دیدم .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

پیامبر را در خواب دیدند . یعنی خواب دین می شود ؟

بیننده :

طبق روایت صحیح بخاری ….

هاشمی ، کارشناس وهابی :

یعنی خواب دین می شود ؟

بیننده :

قرار نیست که فقط شما صحبت کنید . اگر این طور هست چرا تماس بیننده ها را وصل می کنید؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

عصبانی نشوید . آیا خواب دیدن ، دین است ؟

بیننده :

طبق روایت بخاری …..

هاشمی ، کارشناس وهابی :

در کجای صحیح بخاری است که ابن عباس حضرت رسول را روز عاشورا در خواب دیدند که عزاداری حضرت حسین را می کردند .

بیننده :

بنده گفتم قضیه ابن عباس و ام السلمه ، روایت صحیح السند هستند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

صحیح السند هست یا نیست ، به خود شما مربوط است . فعلا بفرمایید در کجا و در کدام کتاب ابن عباس و ام السلمه خواب دیدند که حضرت رسول روز عاشورا برای حضرت حسین عزادار بود ؟

بیننده :

در مسند احمد آمده .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

پس در صحیح بخاری نیامده و در مسند احمد نقل شده ؟

بیننده :

روایت در صحیح بخاری که گفتم ، در مورد این است که هر کس پیامبر (صلی الله علیه وآله) را در خواب ببیند ، مثل این است که خود آن حضرت را دیده .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

اشکال ندارد ، روایت مسند احمد را هم بخوانید .

بیننده :

مسند احمد ، با تحقیق شعیب الارنؤوط ، جلد ۴ ، صفحه ۳۳۳ : عَنِ بن عَبَّاسٍ قال رأیت النبی e فِیمَا یَرَى النَّائِمُ بِنِصْفِ النَّهَارِ وهو قَائِمٌ أَشْعَثَ أَغْبَرَ بیده قَارُورَهٌ فیها دَمٌ فقلت بأبی أنت وأمی یا رَسُولَ اللَّهِ ما هذا قال  هذا دَمُ الْحُسَیْنِ وَأَصْحَابِهِ لم أَزَلْ أَلْتَقِطُهُ مُنْذُ الْیَوْمِ فَأَحْصَیْنَا ذلک الْیَوْمَ فَوَجَدُوهُ قُتِلَ فی ذلک الْیَوْمِ . اسناده قوی علی شرط مسلم . این روایت در کتاب البدایه والنهایه هم آمده که گفته : اسناده صحیح .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

یعنی در این روایت که ابن عباس خواب دیدند که رسول الله صلی الله علیه وسلم خون حضرت حسین در شیشه ای بود . این عزادار بودن رسول الله را می رساند ؟

بیننده :

خودشان را گل مالی کرده بودند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

در کجای روایت است که خود را گل مالی کردند ؟

بیننده :

شما اشعث اغبر را چه معنا می کنید ؟

هاشمی ، کار شناس وهابی :

اشعث اغبر یعنی چهره اش غبار آلود بود و خونی در شیشه بود . بعد گفت این خون حضرت حسین است . این چه ربطی به عزادار بودن دارد ؟ اشعث اغبر ربطی به عزادار بودن ندارد .

بیننده :

یعنی ربطی ندارد . پس پیامبر (صلی الله علیه واله) به خاطر چه چیزی گل مالی کرده بوده ؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

گل مالی نیست ، غبار آلود است . کسی در سفر می رود ، خاک و غبار سفر بر او می نشیند ، کسی به سر کار می رود ، خاک و غبار بر او می نشیند . یعنی این که وضعیت مرتبی نداشت . شخصی که وضعیت مرتب نداشته باشد ،‌می گویند : اشعث اغبر است . رسول الله هم وضعیت مرتبی نداشت و خواب دید که یک شیشه خون هم در کنار رسول الله بود . حال بر فرض که خواب هم دین می شود . کجای این روایت عزادار بودن را می رساند ؟

بیننده :

اولا بنده تعجب می کنم که شما ….

هاشمی ، کارشناس وهابی :

ک جای این روایت ثابت می شود که حضرت رسول عزادار بود ؟

بیننده :

بنده می گویم این اشعث اغبر ، خاکی بر صورت …

هاشمی ، کارشناس وهابی :

یعنی در هر کجا و در هر روایتی اشعث اغبر بیاید به معنای عزادار بودن است ؟

بیننده :

در این روایت این گونه است .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

در این روایت هم دارد که در نصف النهار اشعث اغبر بود . غبار آلود و نامرتب بود . این چه ربطی به عزادار بودن دارد . حتما هر کس که وضعیتش مرتب نبود ، عزادار است ؟ نخیر ، آقا مصطفی ! اگر این را نمی دانید از عقلا و از یکی از افراد عامی در کوچه و بازار بپرسید . یک نفر وضعیتش مرتب نیست و غبار آلود است ، حتما عزادار است ؟ نه ، پس این روایت با این وضعیت عزادار بودن حضرت رسول را نمی رساند ، خواب هم بوده . در هر صورت می گوییم که خواب هم دین است .

بیننده :

یعنی شما می گویید که حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) که الان در بهشت هستند ، دلیلی دارد که روی صورتشان خاک باشد یا چیز دیگری ؟ حضرت رسول (صلی الله علیه واله) در روز عاشورا آن حالت را داشتند .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

آقای مصطفی ! چپ بروید ، راست بروید ، در بهشت باشد یا در بهشت نباشد ، خواب باشد ، خواب نباشد ، هر چه که باشد ، عزادار بودن از این حدیث فهمیده نمی شود .

بیننده :

دلیل خاک آلود بودن پیامبر (صلی الله علیه وآله) چه بوده ؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

دلیلش برای ما ثابت نیست ، ما نمی دانیم . غبار آلود بوده ، شاید به خاطر این که حضرت حسین در چنین روزی به دست امتش شهید شده ، کشته می شود . ولی دلیلی بر عزادار بودنش نیست .

بیننده :

غبار آلود بودن پیامبر (صلی الله علیه وآله) دلیل بر عزادار بودن آن حضرت است . کمی در این روایت تدبر کنید .

هاشمی ، کارشناس وهابی :

یعنی هر کجا کسی غبار آلود بود ، دلیل بر عزادار بودن او است ؟

بیننده :

هر کجا نه .

مجری :

این تماس بیننده ای که حدود ۸ دقیقه طول کشید و بسیار عالی بود وآقای عقیل بی عقل پاسخی برای آن نداشت . در کلیپ های بعدی خواهید دید که سه پاسخ متفاوت و به نوعی متناقض در یک تماس میدهد . مطالبی در این کلیپ مطرح شد که ارزش علمی نداشت . از جمله در مورد عبارت ” اشعث اغبر ” بود که اگر خاک و غبار روی چهره پیامبر (صلی الله علیه وآله) نشسته باشد ، دلیل بر عزادار بودن آن حضرت نمی شود . یعنی وضعیت پیامبر (صلی الله علیه وآله) نامرتب بوده یا این که از سفر برگشته یا کسی که کاری را زیاد انجام داده هم شامل معنای اشعث اغبر می شود . بیننده تأکید کرد که در این روایت و در این وضعیت ، اشعث اغبر نشانه عزا است .

استاد یزدانی :

خود ابن عباس هم وقتی دید ، تعجب کرد که چرا رسول خدا (صلی الله علیه وآله) سر و صورتشان غبار آلود و ژولیده است ، حضرت فرمودند : من الان از معرکه آمده ام و الان شاهد شهادت سید الشهدا (علیه السلام) بودم . پیامبر (صلی الله علیه وآله) به این خاطر سر وصورتشان غبار آلود بوده ؛ وگرنه که حضرت در بهشت و در حیات برزخی هستند . خیلی واضح است که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) عزادار است . شما چرا همین کار را به شیعه اشکال می گیرید . شیعیانی که در روز عاشورا و در عزای سایر اهل بیت (علیهم السلام) به سر و صورت خاک می ریزند یا گل می مالند یا هر کار دیگری ؛ چرا شما اشکال می گیرید ؟ وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) بعد از وفاتشان در روز عاشورا این گونه بودند ، چرا شیعه عزادار نباشد ؟

خیلی واضح است که این حالت حضرت نشانه عزاداری است ؛ اما وهابی جماعت نمی خواهد بپذیرد و اصلا نپذیرد . اصلا قبول و پذیرش شما اهمیت ندارد . مهم این است که بیننده شیعه و سنی این روایت را می بیند و تفکر می کند ، برخلاف شما که لجاجت می کنید . تفکر هم باعث می شود که این ها راه حق را پیدا کنند . من مطمئن هستم که مسلمانی پیدا نمی شود که این روایت را ببیند و در او تأثیر نگذارد و برعکس آن در روز عاشورا لباس های شاد و نو بپوشد . مثل این کارشناس وهابی که سال گذشته در روز عاشورا ، لباس های سفید و نو پوشیده بود و دقیقا می خواستند سنت یزید و بنی امیه را احیا کنند که این روز ،روز فرح و شادیشان بود ، این ها هم آن روز را روز فرح و شادی قرار می دهند . اما همه مسلمانانی که این روایت را شنیده اند ، قضیه اشان کاملا متفاوت است .

مجری :

در همان برنامه بیننده عزیز دیگری تماس گرفتند که کلیپ آن را با هم می بینیم .

کلیپ ۴ ) :

هاشمی ، کارشناس وهابی :

آیا امروز از عزاداری عزاداران خشمگین است یا خیر ؟

بیننده : حمید از ایران

اگر این طور باشد که باید اول از همه از خود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ناراحت باشند .

هاشمی :

آیا حضرت حسین از عزاداری عزاداران خشمگین است یا خیر ؟

بیننده :

نخیر ، بنده می خواهم دلیلم را بیاورم ، اجازه می دهید یا میخواهید مثل همیشه فرار کنید .

هاشمی :

عصبانی نشوید و خونسردی خود را کاملا حفظ کنید .

بیننده :

شما این قدر به منابع خودتان اشراف ندارید که بدانید وقتی یک صحابه می گوید من پیامبر (صلی الله علیه وآله) را در خواب دیدم یعنی خود پیامبر (صلی الله علیه وآله) را دیده . عملی هم که پیامبر (صلی الله علیه وآله) انجام می دهد ، سنت است یا نیست .

هاشمی :

یعنی اگر شخص پیامبر را در خواب دید که به او گفت برو شراب بخور ، یعنی این که شراب خوردن او درست است ؟

بیننده :

اگر صحابی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را در خواب دید و پیامبر (صلی الله علیه وآله) به او گفت : شراب بخور ، اگر انجام ندهد بر خلاف دستور آن حضرت عمل کرده .

هاشمی :

یعنی اگر حتی صحابی پیامبر را در خواب دید و پیامبر در خواب موردی غیر مورد شرعی به او گفت ، این دین می شود ؟

بیننده :

بنده خواهش میکنم روی فرضیات کار نکنید .

هاشمی :

من هم خواهش می کنم که الان خواهش نکنید . بفرمایید اگر صحابی پیامبر را در خواب دید و پیامبر در خواب موردی غیر مورد شرعی به او گفت ، این دین می شود ؟ برای بار دوم این را پرسیدم ؛ چون می خواهم موردی را بخوانم .

بیننده :

اگر شما روایتش را آوردید ، با هم بحث می کنیم .

هاشمی :

آقای حمید ! لطفا قبل از این که بحث کنیم این سؤالم را پاسخ دهید . اگر صحابی پیامبر را در خواب دید و پیامبر در خواب موردی غیر مورد شرعی به او گفت ، این دین می شود ؟ چرا از سؤال من طفره می روید و حاضر نیستند که سؤالم را پاسخ دهید ؟

بیننده :

چون شما یک مسأله غیر ممکن را مطرح می کنید .

هاشمی :

اصلا غیر ممکن نیست . ممکن است و واقع شده . گر صحابی پیامبر را در خواب دید و پیامبر در خواب موردی غیر مورد شرعی به او گفت ، این دین می شود ؟ برای بار چهارم این سؤال را پرسیدم . اگر پاسخ ندهید ، شما را قطع می کنم ؛ چون لجبازی حد و اندازه دارد .

بیننده :

طبق روایت صحیح بخاری باید همان کار را انجام دهد .

هاشمی :

در صحیح بخاری آمده که هر چیزی که من در خواب به او گفتم ،‌در واقع آن دین می شود ؟ این طور گفته ؟ قبل از این که ما را سراغ صحیح بخاری و اصول کافی ببرید ، پیامبر فرمود : هر کس من را در خواب دید و چیزی را به او گفتم ، آن مورد دین می شود . این درست است یا خیر ؟

قطع کردید . خوب کاری کردید ،‌به شما تبریک می گویم . بهترین کار همین بود ؛ چون می دانید که در صحیح بخاری رسول الله صلی الله علیه وسلم نفرموده است . رسول الله فرموده : من رآنی فی المنام فقد رآنی ، رؤیت نسبت داده ، نه به کلام و نه به سماع . به رؤیت ، بله چهره رسول الله صلی الله علیه وسلم .

اگر کسی در خواب دید که ریش تراشیده ، سبیل هم تراشیده . بعد احساس کند که رسول الله را در خواب دیده . خیر ، رسول الله را در خواب ندیده ، رسول الله با ویژگی هایی که داشت که در احادیث آمده . محاسن بلند داشت و سبیل هایی نسبتا کوتاه داشت . او رسول الله است .

پس شما به جا قطع کردید و من به شما تبریک می گویم . این پیروزی یعنی قطع کردن تماس که بهترین روش بود .

مجری :

این هم از عقیل هاشمی یا همان عقیل بی عقل که حقیقتا بی عقلی خود را در این جا هم اثبات کردند و حقارتشان را در بحث های علمی که یک فرضیه محال و غیر ممکن را مطرح می کنند ، نشان دادند . بیننده هم گفت که این مطلبی را که شما می گویید ، غیر ممکن است که در خواب بیایند و دستور غیر شرعی بدهند . اما عقیل بی عقل گفت چنین چیزی ممکن است .

ایشان همان کسی است که گفت خدا می تواند سنگی را خلق کند که خودش هم نتواند بلند کند. چنین کسی عجیب نیست که بگوید پیامبر (صلی الله علیه وآله) دستور غیر شرعی هم بدهد . در مورد حجیت خواب هم بحث شد و بیننده بر آن اصرار داشت ؛‌اما عقیل بی عقل بعد از این که تماس بیننده را قطع کردند و گفتند خودتان قطع کردید ، گفت : منظور از روایت صحیح بخاری ، چهره پیامبر (صلی الله علیه وآله) است و صحبت کردن و مسائل دیگر را شامل نمی شود .

استاد یزدانی :

این لجاجت ایشان را ثابت می کند که در مورد روایت صحیح بخاری و روایت شیعه دارد که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) می فرماید : هر کس مرا ببیند ، خودم را دیده . یعنی هر کسی در خواب پیامبر (صلی الله علیه وآله) را ببیند ،‌دقیقا خود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را دیده یعنی زنده و مرده حضرت فرقی ندارد و هر کاری که انجام دادم یا هر چیزی که گفتم ، همه برای شما حجت است . روایت همین را می خواهد ثابت کند ، هر کس من را دیده ،‌من را دیده که نمی شود . هر کس مرا دیده ، دقیقا مرا دیده . در عین حالی که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در آن خواب حرفی نزدند . ابن عباس حالت حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) را تشریح کردند که آن حضرت محزون و سر و صورتشان غبار آلود بوده . ما هم همین را می گوییم .

اصلا حرف آقای هاشمی را قبول می کنیم ، پیامبر (صلی الله علیه وآله) حرفی نزدند ؛ اما چهره آن حضرت برای سید الشهدا (علیه السلام) عزادار بودند . بنده در جلسه بعد شروح صحیح بخاری را که این حرف ها را بیان کرده اند ، را نشان می دهیم که علمای اهل سنت در ذیل این روایت چه گفته اند .

مجری :

ممکن است آقای عقیل بی عقل مثل بقیه وهابی ها افسانه قرانیق را باور کنند که ممکن است چهره رسول خدا (صلی الله علیه وآله) باشد ؛ اما العیاذ بالله کلام شیطان باشد .

استاد یزدانی :

بله می گوید : شاید کسی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را در خواب ببیند که ریش و سبیل خود را تراشیده باشد . آقای عقیل بی عقل ! کسی پیامبر (صلی الله علیه وآله) را این طور نمی بیند . روایت صحیح بخاری می گوید : هر کس پیامبر (صلی الله علیه وآله)را در خواب ببیند ، خود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را با همان چهره مبارکشان می بیند ، نه با چهره دیگری .

علاوه بر این ، ام السلمه هم خواب دیدند ،یعنی ایشان همسر خود را نمی شناسد ؟ همسر پیامبر (صلی الله علیه واله) حضرت را در خواب دیده ، آیا با ریش تراشیده دیده ؟ یا ابن عباس ، پسر عموی خود را با ریش تراشیده دیده ؟ اگر خودتان در خواب ببینید شاید خود شیطان را دیدید ؛ چون خود شیطان هستید. اما ابن عباس و حضرت ام السلمه (رضوان الله تعالی علیها) را در خواب دیدند . ایشان سال ها با پیامبر (صلی الله علیه وآله) زندگی کردند . ممکن است شما نشناسید . هر کاری بکنید ، این روایت برای شما حجت است . خود رسول خدا (صلی الله علیه واله) هم فرمودند :

حدثنا مُوسَى قال حدثنا أبو عَوَانَهَ عن أبی حَصِینٍ عن أبی صَالِحٍ عن أبی هُرَیْرَهَ عن النبی e قال تَسَمَّوْا بِاسْمِی ولا تَکْتَنُوا بِکُنْیَتِی وَمَنْ رَآنِی فی الْمَنَامِ فَقَدْ رَآنِی فإن الشَّیْطَانَ لَا یَتَمَثَّلُ فی صُورَتِی ….

شیطان اصلا نمی تواند خود را به چهره من در بیاورد و به خواب مردم بیاید .

صحیح بخاری ، چاپ ابن کثیر ، ص ۴۰ ، کتاب العلم

ممکن است انسان خواب ببیند ، آن خواب شیطانی باشد . یعنی شیطان خود را به چهره یک شخصی در بیاید و حرف هایی بزند یا کارهایی بکند که آن حجت نیست . اما وقتی کسی پیامبر اسلام (صلی الله علیه واله) را در خواب ببیند ، دقیقا خود آن حضرت را در خواب دیده ؛ چون شیطان نیست که خود را به شکل پیامبر (صلی الله علیه وآله) در بیاورد . پس هر دستوری بدهند و هر عملی انجام دهد ، طبق همین روایت برای هر مسلمانی حجت است .

مجری :

این هم لجاجت آقای عقیل هاشمی را دیدیم . کلیپ بعدی تناقضات ایشان در همان تماس ۸ دقیقه ای است که کلیپ کاملش پخش شد و همه دیدیم . ایشان سه جواب مختلف در مورد عبارت ” اشعث اغبر” دادند . که با هم این سه قول مختلف را با هم می بینیم .

کلیپ ۵ ) :

هاشمی ،‌کارشناس وهابی :

اشعث اغبر ربطی به عزادار بودن ندارد .

بیننده :

یعنی ربطی ندارد . پس پیامبر (صلی الله علیه واله) به خاطر چه چیزی گل مالی کرده بوده ؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

گل مالی نیست ، غبار آلود است . کسی در سفر می رود ، خاک و غبار سفر بر او می نشیند ، کسی به سر کار می رود ، خاک و غبار بر او می نشیند . یعنی این که وضعیت مرتبی نداشت .

بیننده :

دلیل خاک آلود بودن پیامبر (صلی الله علیه وآله) چه بوده ؟

هاشمی ، کارشناس وهابی :

دلیلش برای ما ثابت نیست ، ما نمی دانیم . غبار آلود بوده ، شاید به خاطر این که حضرت حسین در چنین روزی به دست امتش شهید شده ، کشته می شود . ولی دلیلی بر عزادار بودنش نیست .

مجری :

این هم سه پاسخ مختلف آقای عقیل هاشمی بود . ابتدا گفتند : این غبار آلود بودن مربوط است به سفر و کار و این مسائل ، گرد و غبار بر سر و صورتشان می نشیند . جای دیگر گفتند : نه منظور از اشعث اغبر را ما نمی دانیم . چند ثانیه بعد گفتند : شاید به خاطر امام حسین (علیه السلام) بوده باشد . یعنی سه جواب مختلف دادند که باید تکلیف خود را مشخص کنند .

تماس بینندگان

بیننده : حسن از تهران ـ شیعه

چند روز قبل بیننده ای به نام زید از آبادان تماس گرفته بودند که خیلی اصرار داشتند در مورد حدیث سینه زنی عایشه در رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله) ، بگویند که عایشه اشتباه کردند و در آن قضیه عایشه سفیه بوده . می گفت این یک رسم در بین زنان است که وقتی کسی از نزدیکانشان از دنیا می روند ،‌این کار را انجام می دهند و طوری می خواست تلقین کند که این یک کار فطری است .

بنده نمی خواهم به حدیث آن استناد کنم ؛ اما چیزی که با چشم خود دیدم این است که در بیمارستان بودم و یکی از بیماران از دنیا رفته بود که خانواده آن متوفی چه زن و چه مردشان به سر و صورت و سینه می زندند . این صحنه را که دیدیم به یاد حرف ایشان افتادم که گفت : این یک کار ذاتی و فطری است .

حال ما در مهمترین مشکلی که با اهل سنت داریم و این اختلاف را تا به حال زنده نگه داشته ایم ، شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها ) و شهادت امام حسین (علیه السلام) است . ما چطور این اختلاف را چطور با آن ها حل کنیم . اگر ما مادرمان را از دست دهیم ، تا سال های سال وقتی عکس مادر مان را ببینیم ناخواسته چشمانمان پر از اشک می شود .

ایشان گفتند که چرا شما عزاداری و گریه می کنید ؟ اصلا ما قبول می کنیم که نه عزاداری کنیم و نه گریه کنیم . شما چرا این قضایا را یاد آوری نمی کنید ؟ نه گریه کنید و نه عزاداری کنید ، فقط به این قضایا فکر کنید .

اگر یادآوری بد است ، چرا این شبکه های وهابی تصاویری از جنگ های سوریه نشان می دهد و می گویند این ها کشته هایی هستند که توسط رژیم بشار اسد کشته شدند . ما باید برای فرزندانمان این قضایا را یادآوری کنیم تا بفهمند که در تاریخ چه اتفاقی افتاده . یکی از طرق زنده نگه داشتن این مسائل ، عزاداری است که هر کس به شیوه خود انجام می دهد .

بنده از روایتی از امام صادق (علیه السلام) شنیدم که فرمودند : برای مرده های خود عزاداری نکنید ؛ اما برای امام حسین (علیه السلام) مثل زن ها گریه کنید .

استاد یزدانی :

احتمالا این آقایان می خواهند طبق نظر آقای غزالی که مدعی است خوب نیست ما این عزاداری ها را انجام دهیم . در کتاب الصواعق المحرقه ، تألیف ابن حجر هیثمی ، چاپ مؤسسه الرساله ، صفحه ۶۴۰ می گوید :

قال الغزالی وغیره ویحرم على الواعظ وغیره روایه مقتل الحسین وحکایاته وما جرى بین الصحابه من التشاجر والتخاصم فإنه یهیج على بغض الصحابه والطعن فیهم وهم أعلام الدین تلقى الأئمه الدین عنهم روایه ونحن تلقیناه من الأئمه درایه فالطاعن فیهم مطعون طاعن فی نفسه ودینه .

حرام است بر واعظ که کشته شدن امام حسین (علیه السلام) و اختلافاتی که بین صحابه بودند را بیان کند .

اشاره ضمنی که صحابه بودند که امام حسین (علیه السلام ) را به شهادت رساندند .

چون این باعث می شود که مردم بغض صحابه را داشته باشند .

ابن حجر هیثمی ، چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، ص ۶۴۰

صحابه ای که در شهادت امام حسین (علیه السلام) شرکت داشتند ، شبث بن ربعی از اصحاب بزرگ پیامبر (صلی الله علیه واله) هستند که بعدها از خوارج شدند و بعد در شهادت آن حضرت شرکت داشت . ما این را نباید بخوانیم ؛ چون مردم ممکن است نسبت به این صحابی بدبین شوند .

در نسخه های دیگر مقتل الحسن و الحسین (علهیم السلام) است که در این نسخه تحریف شده است . آقای روستایی تحریفات این کتاب را در برنامه سراب وهابیت بیان کرد .

این حرف آقایان مخالف سید الشهدا (علیه السلام ) است . آقای غزالی با آن عظمت علمی که داشت ، این حرف ها را می زند . جالب است که این حرف ها در کتاب های دیگر هم آمده از جمله کتاب قید الشرید ، تألیف شمس الدین طولون ، صفحه ۴۶ :

قال الغزالی وغیره ویحرم على الواعظ وغیره روایه مقتل الحسین وحکایاته وما جرى بین الصحابه من التشاجر والتخاصم فإنه یهیج على بغض الصحابه والطعن فیهم وهم أعلام الدین تلقى الأئمه الدین عنهم روایه ونحن تلقیناه من الأئمه درایه فالطاعن فیهم مطعون طاعن فی نفسه ودینه ….

از غزالی نقل می کند که بر واعظ حرام است که مقتل سید الشهدا (علیه السلام) و اختلافات صحابه را روایت کنند . چون باعث می شود بغض صحابه در دل مردم زیاد شود .

شمس الدین طولون ، قید الشرید ،‌ص ۴۶

این ها حرف های عجیبی است که شخصیتی مثل غزالی بیان کند . شبکه های وهابی هم به خاطر همین حرف را می زنند ؛ چون خودشان می دانند که چه کسی امام حسین (علیه السلام) را به شهادت رساند ؟ یزد . یزد چه کسی بود ؟ پسر معاویه . معاویه چه کسی بود ؟ این طور ادامه داشته باشد به بالا می رود و برای این ها خوب نیست .

بیننده : آقای اصلانی از سلمانشهر ـ شیعه

این که این شبکه های وهابی می گویند عزاداری نکنید ، علتش این است که می ترسند آبروی یزید و معاویه برود و مردم دنیا نفهمند که این ها چه جنایاتی انجام داده اند .

بیننده : محمد از بوشهر ـ شیعه

ما به امام حسین (علیه السلام) و به یاران و فرزندانشان توسل می جویم . در قرآن کریم است که حضرت نوح برای نجات پسرش سعی و تلاش می کند . خداوند می فرماید : هذا عمل غیر صالح . حضرت ابا عبد الله الحسین (علیه السلام) طبق آیه مباهله ، فرزند رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و عمل صالح آن حضرت هستند . هر کس می گوید : توسل به اشخاص جایز نیست ، این داعیه برایشان کافی است . یکی عمل غیر صالح بودن حضرت نوح و امام حسین (علیه السلام) که عمل صالح رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هستند. هم چنین آیه توسل وابتغوا الیه الوسیله است . امام حسین (علیه السلام ) در آن زمان قرآن ناطق بودند . امام حسین (علیه السلام) در کربلا علی اصغر و علی اکبر و زینب کبری (علیهم السلام) را با خود آورد و نمازی را در کربلا خواندند که بعد از هزار وچهار صد سال ماندگار شد و ما کماکان از فیوضات آن نماز بهره مند هستیم .

بیننده : آقای فرهمند از فارس ـ شیعه

کسی که میگوید : خدا می تواند صد خدا مثل خودش خلق کند ، یا سنگی را خلق کند که نتواند خودش بلند کند ، قطعا آن صد خدا هم به کمک این خدا می آیند و این سنگ را باید به سر آقای عقیل بی عقل بزنند تا مقداری عقلش برگردد . این شخص با این جواب هایی می دهد که بنده به عنوان یک بیننده که از برنامه های شما درس گرفته ام ، بیشتر متوجه مطالب می شوم و بیشتر می توانیم در مورد مذهب حقه خود صحبت کنیم .

مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و هم چنین شما بینندگان ارجمند تشکر و قدر دانی می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .