کارشناس وهابی یکی از شبکه‌های ناصبی مدعی است که دیدگاه اهل بیت علیهم السلام با دیدگاه محمد بن عبد الوهاب در بحث «سفر برای زیارت» یکی است و هر دو آن را حرام می‌دانند؛ اما برای اثبات این مسأله هم دروغ می‌گوید، هم تدلیس می‌کند و هم روایت صحیح السندی را در این باره نمی‌یابد که بشود به آن استناد کرد …

 

 

دانلود فیلم برنامه

دانلود فیلم برنامه

 

دانلود اسکن برنامه

دانلود اسکن برنامه

 

دانلود فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

 

 

برنامه : چالش

تاریخ : ۰۲ / ۱۱ / ۹۵

مجری :

خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت ، عرض سلام و ادب و احترام داریم . با برنامه چالش به کارشناسی استاد یزدانی ، مهمان منازل شما عزیزان هستیم . جا دارد درگذشت شهادت گونه عده ای از آتشنشان های عزیز را در حادثه بسیار ناگواری که در تهران رخ داد را تسلیت عرض می کنیم .

استاد یزدانی :

بنده هم خدمت حضرتعالی و هم چنین بینندگان شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم .

مجری :

به رسم برنامه های اخیر چالش ، کلیپی از دروغ های شبکه های وهابی پخش میکنیم و با توجه به این که موضوع امشب برنامه چالش توسل و سفر برای زیارت قبور است ،‌ کلیپ اول هم در همین زمینه است .

کلیپ ۱ ) :

بیننده :

جناب آقای انصاری ! حضرتعالی گفتید هر کس طبق آیه وابتغوا الیه الوسیله توسل انجام دهد ،‌سرپرست مشرک است . نظر شما در این باره چیست ؟

آقای میم الف :

نه ، اشتباه کردید ،چه کسی این حرف را زده ؟

بیننده :

شما گفتید که هر کس طبق این آیه توسل کند ،‌ قبر پرست است .

میم الف :

نه ، چرا تهمت می زنید .

آیه ای در سوره مائده ،‌ آیه ۳۵ است که بیشتر شیعیان و دعوتگران به تشیع این آیه را استدلال می کنند که ما باید امامان را وسیله برای رسیدن به الله تعالی قرار دهیم . و هم چنین کسانی که گمراه هستند ، این پیر پرست ها و قبر پرست ها و زیارت پرست ها هم به این آیه استدلال می کنند .

مجری :

این هم یکی از دروغ های آقای میم الف که به مناسبت موضوع ، آن ها را پخش کردیم . سراغ دروغ های دیگر هم می رویم . اما چون مرتبط به موضوع بود ، پخش کردیم تا برای شما عزیزان یادآوری شود و سایر بینندگان محترمی که شاید به این آقای میم الف گرایشی داشته باشند . ان شاء الله از این گرایشات دست بردارند . آقای ملازاده شرح حال ایشان را در شبکه خود بیان کرده است .

کلیپ بعدی از دروغ های استاد این شخص است که قبلا مفصل به آن پرداختیم ؛ اما باز هم بر دروغ این شخص مروری کنیم که زیاد هم پخش نشده .

کلیپ ۲ ) : دروغ بستن عبد القدوس دهقان بر ابن ابی شیبه (عالم اهل سنت )

آقای دهقان ، کارشناس وهابی :

وصلوا علیّ ، بر من درود بفرستید . فان تسلیمکم یبلغنی این کنتم ، تسلیم و سلام و درود شما هر کجا که باشید به من می رسد . رواه فی المختاره ، در مختاره این ها نقل شده است . این روایت در مصنف ابن ابی شیبه آمده و جالب است که در مصنف ابن ابی شیبه ، جلد ۲ ، صفحه ۱۶۸ ، بعد از این که این روایت را ذکر کرده بود ، یک نکته جالب دارد . ولکنّ الشیعۀ الامامیۀ وبعض المتصوفۀ بنوا المساجد فی القبور الصالحین وهم ینذرون لها النذور ویشدون الیه الرحال ، بعضی از شیعیان امامی و بعضی از صوفی ها ، سر قبرها مساجدی را ساختند که نذر و نیاز می کنند و رخت سفر را می بندند و برای زیارت آن ها می روند . این خلافی است که در شریعت اسلامی نبوده .

مجری :

آقای عبد القدوس دهقان روایتی را از کتاب التوحید محمد بن عبد الوهاب خواند و بعد گفت : این روایت در مصنف ابن ابی شیبه هم نقل شده . بگذریم از این که قبلا ما مفصل توضیح دادیم که سند این روایت ضعیف است ؛ اما اشکال ما بر این است که قولی را آوردند که ابن ابی شیبه آن را در ادامه روایت بیان کرده . اما ما هر چه در چاپ های مختلف مصنف ابن ابی شیبه گشتیم ، اصلا از قول ابن ابی شیبه چنین مطلبی وجود ندارد . حتی در تحقیق های مختلف از محقق کتاب هم چنین مطلبی نیست و ایشان این قول را به آقای ابن ابی شیبه نسبت داد ، در صورتی که اصلا وجود ندارد .

استاد یزدانی :

چون روایاتی که از محمد بن عبد الوهاب خواند ، هیچکدام ربطی به سفر برای زیارت ندارد . هفته قبل هم توضیح دادیم که هم روایت اولی که خواند و هم روایت دوم ، با این که ضعیف هم بود ؛ اما از نظر دلالی هیچ ارتباطی به بحث سفر برای زیارت نداشت . متن روایت هم واضح بود و شرطهایی که خودشان مدعی بودند که صحیح و صریح باشد و بلا معارض باشد را نتوانستند محقق کنند و دروغ می گفتند . به خاطر همین مجبور شدند در این جا دروغی را بگویند و شرح این روایت را از زبان یکی از علمای اهل سنت بیاورند که اصلا قابل باور نیست . ابن ابی شیبه متوفای ۲۳۵ هـ است . می گوید : آن زمان شیعیان امامی این کار را می کردند و روی قبر ها مسجد می ساختند . اگر این طور باشد که در محضر ائمه (علیهم السلام) بوده و برای ما خیلی خوب است . این که صراحتا ثابت می کند مذهب تشیع با مذهب شما کاملا در تضاد است . اما دروغ می گوید .

من الان نامه ای به تلگرامی که در زیر نویس شبکه اشان نوشته بودند ،‌ داخل کانال ایشان رفتم . وارد کانال که شوید ، ادمینی به نام ابو محمد دارد . من این نامه را در آن جا نوشتم که نگویند ما با خبر نشدیم و بی خبر هستیم .

سلام علی من اتبع الهدی

جناب آقای عبد القدوس !

شما مدعی شدید که ابن ابی شیبه در کتاب المصنف خودش بعد از روایت ضعیف تحریم شد الرحال که شما از کتاب التوحید محمد بن عبدالوهاب خواندید ، گفته است :

ولکن الشیعه الامامیه وبعض المتصوفه بنوا المساجد فی قبور الصالحین وهم ینذورن لها النذور ویشدون الیها الرحال .

اما بعد از جستجوی فراوان بنده و دیگر همکاران ما در شبکه ولایت ، چنین جمله ای در هیچ یک از چاپ هایی که ما در اختیار داشتیم وجود نداشت . لطفا بفرمایید که این جمله در کدام چاپ از چاپ های مصنف ابن ابی شیبه وجود دارد . اگر دروغ گفته اید ، لطفا به صراحت در برنامه استغفار و اعتراف کنید که دروغ گفته اید .

آی دی ایشان هم سلام دهقان است . بنده هم این نامه را به همین آی دی فرستادم . البته این مسیج تیک دوم نخورد . به این دلیل که رسنلی است و تیک رسنلی را زده تا کسی نفهمد که آقا خوانده یا نخوانده ؟

مطلب کاملا واضح و مشخص است و دروغ آقای عبد القدوس دهقان هم واضح است . اگر شما دروغ نمی گویید به ما نشان دهید . اگر این مطلب واقعیت داشته باشد که به نفع ما می شود . چون در عصر ائمه ما است که ساختمان سازی و نذر و سفر برای زیارت بوده . اما شما نمی توانید این مطلب را ثابت کنید ؛ چون دروغ گفتید و دروغگویی شغل و وظیفه شما است و اگر دروغ نگویید چیزی را نمی توانید ثابت کنید .

ما هفته قبل مفصل توضیح دادیم که آقای عبد القدوس ! از کتاب التوحید محمد بن عبد الوهاب روایتی صحیح و صریح بیاورید که ثابت کند شد الرحال برای زیارت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) جایز نیست . معارض هم نداشته باشد . چنین مطلبی اصلا وجود ندارد .

از طرف دیگر ، آن ها مدعی بودند که ما به یزدانی نامه نوشتیم . در نامه هم نوشته بودند : السلام علی من ناصر المکارم !

چنین چیزی برای من نوشته بودند که شما یک مورد پیدا کنید . ما هم یک مورد پیدا کردیم و با سند صحیح از کتاب های شیعه ثابت کردیم که اهل بیت (علیهم السلام) سفر برای زیارت پیامبر (صلی الله علیه وآله) و اهل بیت (علیهم السلام) جایز است و حتی مستحب است . سفر برای زیارت امام حسین (علیه السلام) نه یک مورد که صد ها روایت صحیح دارد که برای هر قدم چه ثوابی گذاشته اند و بارها شبکه های شما این روایت را خوانده و آن را تصحیح کرده اند . ما کلیپ های شبکه کلمه را از قدیم ذخیره کردیم که یک روز برای اثبات شد الرحال شیعه ، به درد می خورد . این ها با سند صحیح موجود است ، اما شما نتوانستید ثابت کنید . مرد هم نشدید که مطالبی را که گفتیم از شبکه خود پخش کنید . آن ها را پخش کنید . الان دو هفته از آن تاریخ گذشته که ما یک مورد از شد الرحال را آوردیم و ثابت کردیم که نظر اهل بیت (علیهم السلام) را با نظر شما وهابی ها در تضاد است . اما آقای عبد القدوس با این که قول داده بود ؛ اما این مردانگی در وجودش نبود تا این مسأله را ثابت کند . آقای عبد القدوس شما قبل از این که وارد این بحث شوید ، باید دروغ خود را ثابت کنید . چرا چنین دروغی را به عالم اهل سنت ،‌آقای ابن ابی شیبه ،‌ نسبت دادید . شما باید اول از آن استغفار کنید و بعد مطالبی را که بنده از کتاب های شیعه و سنی خواندم را بررسی کنید .

مجری :

این یکی از دروغ هایی بود که آقای عبد القدوس دهقان به یکی از علمای اهل سنت نسبت دادند . البته ایشان قبلا هم به یکی از علمای شیعه ،‌علامه مجلسی (ره) ، بسته بودند که ما در مورد آن هم توضیح دادیم .

استاد یزدانی عزیز ! جالب است که ایشان در یکی از برنامه های خود ، دروغی را به کتاب وسائل الشیعه بستند . این که چه دروغی بود را با هم ببینیم . ان شاء الله استاد یزدانی عزیز در این باره توضیحات بیشتر را خواهند داد .

کلیپ ۳ ) :

دهقان ، کارشناس وهابی :

این روایت در کتاب های شیعه هم آمده . در کتاب وسائل الشیعه ، جلد ۲ ، باب ۴۵ ، روایت ۱۶ دقیقا همین روایت را که درباره شد الرحال است ، آورده و نقل می کند :

باب تأکد استحباب قصد المسجد الأعظم بالکوفه ولو من بعید ، واکثار الصلاه فیه فرضا ونفلا خصوصا فی میمنته ووسطه ، واختیاره على غیره من المساجد إلا ما استثنی ، وحدوده ، وکراهه دخولها راکب . این روایت را در مورد فضیلت مسجد کوفه این روایت را نقل کرده است . اما این روایت دقیقا همان روایتی است که اهل سنت والجماعه نقل کرده بودند با یک تفاوتی که آقایان این را آورده و مسجد کوفه را اضافه کردند . اضافه نکردند ؛ بلکه مسجد الاقصی را کم کرده و مسجد کوفه را به جای آن گذاشتند .

روایت از محمد بن علی بن الحسین ، امام باقر است ،قال : قال أمیر المؤمنین ( علیه السلام ) لا تشد الرحال إلا إلى ثلاثه مساجد : المسجد الحرام ، ومسجد الرسول ( علیه السلام ) ، ومسجد الکوفه ، که شد رحال و سفر کردن جایز نیست مگر به قصد زیارت سه مسجد مسجد الحرام ، مسجد الرسول و مسجد کوفه . در این جا ، جای مسجد الاقصی و مسجد کوفه را عوض کردند ، وگرنه در اصل روایت این بود که سفر برای زیارت جایز نیست ، مگر برای زیارت سه مسجد .

مجری :

آقای دهقان روایتی را از کتاب وسائل الشیعه خواندند و برای این که بگویند سند قوی تر و معتبر تر است و همه ائمه (علیهم السلام) در آن ذکر شدند ،‌ نام محمد بن علی بن حسین بود که اصرار داشت بگوید ایشان امام باقر (علیه السلام) هستند . آیا واقعا این طور است یا این که باز هم یک دروغ به دروغ های ایشان اضافه می شود ؟

استاد یزدانی :

بنده چون مقید بودم که کل برنامه ایشان را ببینم که منابع شیعه چه روایاتی می آورد تا پاسخ دهیم ،‌ تنها روایتی که ایشان در کل برنامه خواند ، روایت شانزدهم از باب ۴۴ کتاب ابواب احکام المساجد ، خواند:

۱۶ – محمد بن علی بن الحسین قال : قال أمیر المؤمنین ( علیه السلام ) لا تشد الرحال إلا إلى ثلاثه مساجد : المسجد الحرام ، ومسجد الرسول ( علیه السلام ) ، ومسجد الکوفه .

در این جا چند تدلیس کردند . اولین تدلیس ایشان این بود که محمد بن علی بن حسین ، امام باقر (علیه السلام) است . هر کسی با کتاب وسائل الشیعه آشنا باشد ، این محمد بن علی بن حسین ، شیخ صدوق (ره) است ،‌ایشان محمد بن علی بن حسین بابویه قمی است نه امام محمد باقر (علیه السلام) ! مطمئنا ایشان می داند ؛ چون وقتی نام ائمه (علیهم السلام) را می آورد ، به دنبال آن علیه السلام را می آورد . جالب است که در نسخه چاپی که ایشان داشتند ، بعد از نام امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، علیه السلام یا صلوات بود . اما بعد از نام محمد بن علی بن حسین هیچ مطلبی از این قبیل نمی آورند .

دومین تدلیس ایشان در ترجمه بود که گفت : سفر برای زیارت جایز نیست به غیر این سه مسجد . شما کلمه ” سفر ” را از کجای روایت معنا کردید ؟ در روایت است که فقط برای سه مسجد بار سفر ببندید. بنده اصل روایت را نشان می دهم . ایشان نام شیخ صدوق را نیاوردند ؛ چون روایت ضعیف است . این روایت در کتاب من لایحضره الفقیه به صورت مرسل آمده . در کتاب خصال شیخ صدوق (ره) هم سند روایت کاملا ضعیف است .

روایت در کتاب من لایحضره الفقیه ، جلد ۱ ، صفحه ۲۳۱ ، حدیث ۶۹۴ :

۶۹۴ – وقال أمیر المؤمنین علیه السلام : ” لا تشد الرحال إلا إلى ثلاثه مساجد : المسجد الحرام ، ومسجد رسول الله صلى الله علیه وآله ، ومسجد الکوفه “

شیخ صدوق ، من لایحضره الفقیه ، ج ۱ ، ص ۲۳۱ ، ح ۶۹۴

در این جا قبل از نام امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هیچ نامی نیامده .

در کتاب خصال ، صفحه ۱۴۳ ، حدیث ۱۶۶ ، هم همین روایت آمده :

لا تشد الرحال الا إلى ثلاثه مساجد

۱۶۶ – حدثنا أبی ، ومحمد بن علی ماجیلویه رضی الله عنهما قالا : حدثنا محمد ابن یحیى العطار قال : حدثنا محمد بن أحمد بن یحیى بن عمران الأشعری ، عن بعض أصحابنا ، عن الحسن بن علی ، وأبی الصخر جمیعا یرفعانه إلى أمیر المؤمنین علیه السلام أنه قال : لا تشد الرجال إلا إلى ثلاثه مساجد : المسجد الحرام ، ومسجد رسول الله صلى الله علیه وآله ، ومسجد الکوفه ( ۲ )

شیخ صدوق ، خصال ، ص ۱۴۳ ، ح ۱۶۶

در روایت کلمه ” عن بعض اصحابنا ” روایت را کاملا ضعیف می کند و از نظر شیعه روایت مرسل است و قابل قبول نیست . ایشان نام شیخ صدوق را نیاوردند تا مردم به دنبال سند آن نروند . جالب است که حسن بن علی و ابی صخر مرفوعا روایت را از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل کردند. در این جا باز هم روایت مرفوع است و از نظر ما مرسل به حساب می آید .

پس روایت کاملا ضعیف است و قابل اعتماد نیست . اما متأسفانه ایشان در این جا تدلیس کردند و به جای شیخ صدوق (ره) ، نام امام باقر (علیه السلام) را آورد تا مردم به دنبال سند روایت نروند . جالب است که ما هفته گذشته روایت ۱۶۷ را خواندیم :

۱۶۷ – حدثنا أحمد بن زیاد بن جعفر الهمذانی رضی الله عنه قال : حدثنا علی بن إبراهیم بن هاشم ، عن أبیه ، عن یاسر الخادم قال : قال علی بن موسى الرضا علیه السلام : لا تشد الرحال إلى شئ من القبور إلا إلى قبورنا ، ألا وإنی لمقتول بالسم ظلما ، ومدفون فی موضع غربه ، فمن شد رحله إلى زیارتی استجیب دعاؤه وغفر له ذنبه .

از احمد بن زیاد بن جعر از علی بن ابراهیم بن هاشم از پدرش از یاسر خادم از امام رضا (علیه السلام) نقل می کند که فرمودند : سفر به سوی هیچ قبری جایز نیست ، مگر به سوی قبر های ما .

شیخ صدوق ، خصال ، ص ۱۴۳ ، ح ۱۶۷

در این جا نهی ، نهی تحریمی نیست ؛ بلکه نهی تنزیهی است و می خواهد بگوید : فضیلت سفر برای زیارت قبور اهل بیت (علیهم السلام) را ثابت کند . این روایت به وضوح ثابت می کند سفر برای زیارت قبور اهل بیت (علیهم السلام) جایز است . شما در این جا تدلیس کردید تا کسی متوجه نشود که این روایت از شیخ صدوق (ره) است و گفتید از امام باقر (علیه السلام) است تا مردم روایت بعدی آن را نخوانند .

این هم دروغگویی بعدی آقای دهقان بود . شما با این کارها نمی توانید مردم را هدایت کنید . این ها خودشان سه شرط برای ما گذاشته بودند ، صحیح ، صریح و بلا معارض باشد . من همین روایت را در هفته قبل خواندم که هم صحیح است ،‌هم صریح است و هم بلا معارض است . شما اگر مرد هستید ، معارض آن را پیدا کنید . اگر بگویید که معارض روایت بالایی است که اصلا آن روایت صحیح نیست ، ضعیف است . ضعیف هم نباشد ،‌نمی تواند معارض باشد ؛ چون متنش با این روایت در تعارض نیست . اما این ها نه شرایط خود را قبول دارند و نه این که جواب بنده را به نامه ای که نوشته بود را پخش می کند.

مجری :

دروغ بستن این آقایان در مورد همه است ، فرقی نمی کند عالم شیعه باشد یا عالم اهل سنت باشد. با عالم شیعه مثل علامه مجلسی (ره) آن طور دروغ بستند و به ابن اثیر هم که عالم اهل سنت است ، هم طور دیگری دروغ می بندند و در ترجمه تدلیس می کنند . به ابن ابی شیبه و شیخ صدوق (ره) این طور دروغ می بندند .

در هر برنامه ای که این آقایان دارند ، چند دروغ و تدلیس دارند . اما کار این ها فقط به دروغ گفتن تمام نمی شود ، کار به جایی رسید که به علمای اهل سنت هم نسبت های ناروا دادند و اهانت کردند .

کلیپ ۴ ) :

بیننده :

در مورد همین موضوع برنامه ،‌ کتابی است که مولانا عبد الحمید هم بر آن تقریظ زده و گفتند : کتاب بسیار خوبی است و به حج هم که رفتید ، با خود ببرید .

مجری وهابی :

شما روایت را بخوانید .

بیننده :

در این کتاب گفته : جمهور علمای اهل سنت بحث شد الرحال و بار بستن به نیت زیارت قبر رسول الله (صلی الله علیه وآله ) را نه تنها جایز دانستند ؛ بلکه اگر کسی این کار را نکرد و به زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نرفت ، واجب است که صبر کند و یک بار دیگر به نیت زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه وآله) بیاید .

مجری وهابی :

می توانم از شما بپرسم که نام این جمهور علمای اهل سنت را بیان کنید ؟

بیننده :

مولوی عبد الحمید ،‌ آقای دهلوی …

عبد القدوس دهقان ،‌کارشناس وهابی :

این بیننده از کتابی گفتند که اسمش را بیان نکردند . ولی بسیاری از علمای دیوبند ، کسانی که در سلک تصوف وارد شدند ، سفر برای زیارت قبر را جایز می دانند . ما روی این بحثی نداریم . بحث ما روی این است که آیا امامان اهل سنت والجماعۀ چه گفته اند ؟ امروزه هر کسی که قبر و بارگاهی را ساخته ،‌قطعا برای قبر و بارگاه خودش هم فضیلت های زیادی دارد و خواب های زیادی دیده و مردم را برای آن تشویق می کند . این ها برای ما ملاک نیستند . اگر تمام علمای امروزی جمع شوند وبگویند نظر ما این است ،‌ این ها برای ما معتبر نیستند . مگر از قول رسول الله صلی الله علیه وسلم دلیلی در این زمینه داشته باشند . نه علمای دیوبند و نه علمای بریلوی و هر گروه دیگری که حرفی در این زمینه زده باشند ، حرفشان بدون حرف رسول الله صلی الله علیه وسلم قابل قبول نیست . هیچ کدام از صحابه رسول الله و هیچ کدام از ائمه اربعه و ائمه محدثین تا به حال چنین حرفی نزده اند که سفر برای زیارت قبرستان فضیلت دارد و مستحب است یا سنت و واجب وفرض باشد . چون چنین چیزی را ما ملاک نداریم .

امروزه اگر کسی حرفی را بزند ، این برای ما دین شمرده نمی شود .

مجری :

بیننده ای تماس گرفت و از اقوال علمای اهل سنت داخل ایران که کتاب هایی را تأیید کردند که در آن ها جواز شد الرحال برای زیارت قبر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) وجود دارد را نقل کرد . اما این آقایان خیلی صریح می گویند : علمای دیوبند ، علمای بریلوی ، هر کس که می خواهند باشند ما اصلا آن ها را قبول نداریم . ما قبلا کلیپی از آقای میم الف پخش کردیم که گفت : هر عالمی که این حرف را زده باشد ،‌ما میلیون بار می گوییم غلط کرده !!!

این جا هم نسبت به آقای حصنی دمشقی یکی از علمای اهل سنت که بسیاری از علمای اهل سنت او را مدح کردند ، گفتند : دروغ گفته و غلط کرده . این ها قبل از این که به علمای شیعه توهین کنند و دروغ ببندند ، به علمای اهل سنت هم دروغ بستند و هم اهانت کردند . یک نمونه اش همین کلیپ بود .

استاد یزدانی :

هدف ما این بود که ثابت کنیم بین اهل سنت و وهابیت در این مسأله تضاد صد در صدی است . با اهل بیت (علیهم السلام) که اصلا قابل قیاس نیستند . بنده یک بار دیگر فتوای ابن تیمیه را نشان می دهم و بعد فتوایی که مولوی عبد الحمید ، امام جمعه زاهدان بر او تقریظ زده و تأیید کرده را نشان میدهم تا کاملا واضح شود که این ها کجا هستند و علمای دیوبند سیستان و بلوچستان کجا ؟!

شما نمی توانید امروز در سیستان و بلوچستان یک اهل سنت را پیدا کنید و دیوبندی یا بریلوی نباشد . در صورتی که این آقا می گوید : هیچ کدام از علمای دیوبندی و بریلوی را اصلا قبول نداریم . این ها هم شما را قبول ندارند . ما هم می خواستیم شما این حرف را بزنید که ما علمای دیوبندی را قبول نداریم . خدا روشکر همین طور هم شد .

اما فتوای ابن تیمیه که در منهاج السنه ، جلد ۲ ، صفحه ۴۴۰ آمده است :

ومن حج إلى قبر من القبور فهو مشرک ، بل لو سافر إلى مسجد لله غیر المساجد الثلاثه لیعبد الله فیها کان عاصیا لله ورسوله ، فکیف إذا سافر إلى غیر الثلاثه لیشرک بالله !

هر کس به سوی قبری از قبور سفر کند ، او مشرک است . بلکه اگر سفر کند برای مسجدی غیر از این سه مسجد تا خدا را در آن عبادت کند ، گناه کرده .

ابن تیمیه ، منهاج السنه ، ج ۲ ، ص ۴۴۰

اما فتوای مولوی عبد الحمید در این زمینه ،‌در کتاب مجموع فضائل حج و راهنمای حجاج ، تألیف مولانا محمد زکریا ، مترجم عبد الرحمن محبی ، صفحه ۳ ، مولانا عبد الحمید امام جمعه زاهدان بر این کتاب تقریظ زده است :

کتاب فضائل حج تألیف شیخ الحدیث حضرت مولانا ذکریا رحمه الله علیه ، کتاب بسیار مفید و جالبی است ….

توصیه می شود به حجاج عزیز که از این کتاب کمال استفاده را نموده و در این سفر ربانی کتاب مزبور را همراه داشته باشند . به امید این که زحمت حضرت مولانا مورد قبول بارگاه رب العالمین قرا گیرد و خداوند به ایشان جزای خیر عنایت کند .

رجب ۱۴۲۱ برابر با ۲۸ / ۰۷ / ۱۳۷۹ عبد الحمید

امام جمعه محترم اهل سنت ورئیس حوزه علمیه زاهدان

حضرت مولانا عبد الحمید

این تأیید تمام کتاب است که می گوید : کتابی بسیار مفید و جالب است . اما در این کتاب چه چیزی آمده :

ملا علی قاری از مشاهیر علمای اسلام فقیه و محدث حنفی مذهب می گوید : علاوه از چند نفر که اختلافشان از اعتبار چندانی برخوردار نیست ، دیگر همه ی علماء اسلام متفق القولند که زیارت قبر رسول الله صلی الله علیه وآله از بهترین و مقرب ترین نیکیها و عبادات می باشد و برای رسیدن به درجات علیا بهترین وسیله و محکم ترین دست آویز می باشد . زیارت روضه مطهر رسول الله صلی الله علیه وآله) قریب به واجب است و بعضی از علماء عین واجب گفته اند . برای کسانی که توان رفتن به آن جا را دارند ، ترک آن غفلت بزرگ و جفائی عظیم می باشد .

در صفحه بعد ادامه می دهد :

در احادیث آمده است هر کس حج کرد و سپس قبر مرا زیارت کرد . گویا مرا در زندگی زیارت کرد. از این خبر معلوم است که این مسأله نزد ائمه اربعه متفق علیه می باشد . بنابراین بعضی این مسأله را اجماعی گفته اند .

در ادامه هم روایات را نقل می کند :

عن ابن عمر قال قال رسول الله (ص) من جائنی زائرا لایهمه الا زیارتی کان حقا علی ان اکون له شفیعا … قال العراقی رواه الطبرانی وصححه ابن السکن کذا فی الاتحاف و بسط فی تخریجه وقال صححه عبد الحق فی سکوته و السبکی باعتبار مجموع الطرق …

هر کس محض زیارت من بدون این که کار و برنامه ی دیگری داشته باشد به مدینه آید ، حق است بر من که او را شفاعت کنم .

مولانا محمد زکریا ، مجموع فضائل حج و راهنمای حجاج، مترجم عبد الرحمن محبی ، صفحه ۳

شما می گویید ما دیوبندی ها را قبول نداریم و این ها هر چه گفته باشند ، حرف خدا و پیامبر (صلی الله علیه وآله) را قبول داریم . آیا علمای دیوبندی ، کتاب قرآن را نخواندند ، روایت ندیدند . این چه حرفی است که می زنید . این چه توهین و جسارتی است که شما دارید . هفته قبل آن کارشناس بی ادب می گفت : آن ها میلیون بار غلط کردند . این ها هم همین طور می گویند ، من از جانب همه دیوبندی ها وبریلوی ها می گویم که شما میلیون بار غلط کردید که این توهین را کردید .

ما هفته قبل از مولوی محمد عمر سربازی هم نقل کردیم که گفته بودند : هر کس محض زیارت پیامبر (صلی الله علیه وآله) سفر کند ، مستحب است و هیچ اشکالی ندارد .

مجری :

این هم در مورد اهانتی که کارشناسان وهابی نسبت به علمای اهل سنت داخل کشور کردند که این را هم در کنار دیگر توهین های آن ها قرار می دهیم . این کلیپ ها را بارها پخش می کنیم تا هم برای خودمان و هم برای شما بینندگان عزیز یادآوری شود .

ما به دنبال این بودیم که آن ها بگویند ما علمای دیوبندی را قبول نداریم . هدف ما هم همین بود که ثابت کنیم وهابی ها و اهل حدیث ، علمای دیوبندی و بریلوی ها را قبول ندارند .

کلیپ بعدی ادعای دیگر در مورد سفر برای زیارت است که با هم می بینیم .

کلیپ ۵ ) :

عبد القدوس دهقان ، کارشناس وهابی :

در بین سلف صالح ما کسی را نداریم که سفر برای زیارت قبر را سنت دانسته باشد . نه تنها واجب و فرض ندانستند ؛ بلکه کسی را نداریم زیارت قبر را گفته باشد : سنت است یا فضیلت خاصی دارد . حتی قبر رسول الله صلی الله علیه وسلم را !!

هیچ روایت صحیحی وارد نشده که اگر کسی قبر رسول الله صلی الله علیه وسلم را زیارت کند ، این فضیلت را داشته باشد ، اگر به تنهایی نیت سفر برای زیارت باشد . این را توضیح دادم . اگر نیت همراه مسجد باشد که آن اشکال ندارد . هم سفر برای زیارت و نماز در مسجد است و هم زیارت پیامبر باشد ، اشکال ندارد . اگر برای زیارت مسجد به تنهایی باشد ، باز هم اشکالی ندارد و جایز است ؛ اما سفر به تنهایی و صرفا برای زیارت قبر چه قبر رسول الله صلی الله علیه وسلم باشد و چه قبرهای دیگری باشد ، در هیچ روایتی ثابت نیست . حتی اگر انسان به صورت تنهایی برای زیارت رسول الله صلی الله علیه وسلم باشد ،‌ روایاتی که در این زمینه هستند ، هم از نظر سندی و هم از نظر متن و محتوا اشکال دارند . هیچ روایتی در این زمینه به صورت کلی صحیح نیست .حتی یک روایت از میان این همه روایات که ما بتوانیم مستحب بودن سفر برای زیارت قبر رسول الله صلی الله علیه وسلم را ثابت کنیم وجود ندارد . بدین خاطر است که در بین ائمه اهل سنت و اصحاب رسول الله صلی الله علیه وسلم و ائمه محدثین ، هیچ کسی نفرموده سفر برای زیارت قبر رسول الله صلی الله علیه وسلم فلان فضیلت را دارد یا مستحب است یا فلان ثواب را داشته باشد . علتش این است که تمام روایاتی که در این زمینه وجود دارد ، روایات ضعیفی یا روایات جعلی و موضوع و ساختگی هستند و متن و سند آن ها اشکال دارد .

مجری :

باز هم از آقای عبد القدوس دهقان کلماتی صادر شد که تفاوت اهل سنت و وهابیت را ثابت کرد . استاد یزدانی عزیز ! ایشان گفتند : همه روایات در این زمینه ضعیف است و احدی از سلف قائل به استحباب شد الرحال برای زیارت قبور نبودند . ما نمی دانیم این تصحیحاتی که از کتب علمای اهل سنت داخل ایران یا اقوال آن ها فرمودند ، آیا این ها عالم نیستند یا این که آقای دهقان عالم نیست ؟

استاد یزدانی :

این که می گوید : هیچ سند صحیحی وجود ندارد ،‌ خودشان در همین برنامه حداقل پنج سند سند متعدد خواند که فلانی ضعیف است ، فلانی ضعیف است . خود شما بلااستثناء در این بحث گفتید که در فضائل الاعمال نیازی به سند صحیح نیست . حتی می توان به سند ضعیف هم می توان عمل کرد . از این گذشته قاعده ” یقوی بعضهم بعضا ” که خود ابن تیمیه بر آن تأکید دارد . آن پنج سندی که آوردید ، حداقل استحباب را می توان ثابت کرد . ما که نخواستیم شما وجوب آن را ثابت کنید . اصلا بحث استجابش نیست ، شما می گویید شرک است . ابن تیمیه می گوید : هر کس به قصد زیارت قبری سفر کند ، مشرک است . علمای اهل سنت بلااستثناء واجماعا می گویند : مباح است . استحباب آن را از مولوی عبد الحمید ، مولوی محمد زکریا ، مولوی محبی ، مولوی سربازی ،‌مولوی دهلوی ، مولوی محمد یوسف حسین پور بیان کردیم . شما این ها را عالم علم الحدیث نمی دانید ؟ مولوی عبد الحمید ،‌‌آقای مولوی محمد زکریا را شیخ الحدیث گفته بود . بعد شما با این همه دروغ می خواهید خود را در مقابل شیخ الحدیث اهل سنت قد علم می کنید و حرف می زنید !!!

بنده فقط یکی دو نفر از علمایی که تصریح کردند سلف همیشه برای زیارت می رفتند . اصلا علت زندانی شدن ابن تیمیه را می دانید ؟ همه مسلمانان از این قضیه خبر دارند که چرا مردم ابن تیمیه را به زندان بردند و با آن وضعیت فجیع که شپش زد به هلاک شد ، برایش پیش آمد ؟ برای این که ابن تیمیه اصل زیارت پیامبر (صلی الله علیه وآله) را جایز نمی دانست . دوباره پشیمان شد و گفت من اصل زیارت را قبول دارم ، فقط سفر را قبول ندارم . دوباره به زندان بردند که در دفعه سوم در همان زندان به هلاکت رسید . این نشان دهنده آن است که علمای اهل سنت مخالف نظر ابن تیمیه بودند . همین برای مشروعیت سفر برای زیارت از دیدگاه علمای اهل سنت را کفایت می کند .

بنده از موسوعه الفقهیه الکویته ، جلد ۲۴ ، بحث زیارت قبور :

ذهب جمهور العلماء الی انه یجوز شد الرحال لزیاره القبور لعموم الادله وخصوصا قبور الانبیاء والصالحین . ومنع منه بعض الشافعیه وابن تیمیه ـ من الحنابله …..

جمهور علما گفتند : شد الرحال برای زیارت قبور به خصوص قبر انبیاء وصالحین . در صورتی که ابن تیمیه و بعضی از شافعی ها که از شاگردان ابن تیمیه می شوند .

بنده از موسوعه الفقهیه الکویته ، جلد ۲۴ ، بحث زیارت قبور

پس جمهور علما جایز می دانند ؛ اما ابن تیمیه شرک می داند . در این جا تفاوت از جواز تا شرک است . شما آقای دهقان از جواز تا شرک چند درصد است ؟

مجری :

ایشان شیطنتی هم کردند و گفتند : شما برای ما وجوب یا استحباب را ثابت کنید ، در صورتی که ایشان جواز را قبول ندارند .

استاد یزدانی :

بحث بر سر جواز و اباحه نیست . اول ما جواز را ثابت کنیم و بعد از آن ، استحباب یا وجوبش ثابت می شود . علمای اهل سنت جایز می دانند ؛‌اما شما شرک می دانید .

مطلب دیگری از کتاب فیض الباری علی صحیح البخاری ، تألیف محمد انور کشمیری ، جلد ۲ ، صفحه ۵۸۸ ، کتاب فضل الصلاه فی مکه والمدینه بحث ابن تیمیه را بیان می کند و می گوید :

ابن تیمیه سفر برای زیارت را جایز نمی داند . به همین خاطر دوبار زندانش شد که یک بار همراه شاگردش ابن قیم بود و بار دوم به تنهایی بود . مذهبش هم این بود که سفر به سوی مدینه را به قصد زیارت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) جایز نمی دانست .

در ادامه میگوید :

وقال الشیخ ابن الهمام رحمه الله تعالی : ان زیاره قبره مستحبه ، وقریب من الواجب . ولعله قال قریبا من الواجب نظرا الی هذا النزاع . وهو الحق عندی ، فإن آلاف الألوف من السلف کانوا یشدون رحالهم لزیاره النبی صلى الله علیه وسلم ویزعمونها من أعظم القربات وتجرید نیاتهم إنها کانت للمسجد دون الروضه المبارکه باطل بل کانوا ینوون زیاره قبر النبی صلى الله علیه وسلم قطعا .

ابن همام می گوید : زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) مستحب است و قریب به واجب است . نزدیک بودن به واجب ، نظر من هم هست . میلیون ها نفر از سلف برای زیارت پیامبر (صلی الله علیه وآله) سفر می کردند و تصورشان این بود که این کار از بهترین چیز هایی است که انسان را به خدا نزدیک می کند . این که بگوید : فقط به قصد مسجد پیامبر (صلی الله علیه وآله) برود و نه به قصد خود آن حضرت ، باطل است ؛ بلکه این میلیون نفر از سلف ، قصدشان زیارت پیامبر (صلی الله علیه وآله) است.

محمد انور کشمیری ،فیض الباری علی صحیح البخاری ، ج ۲ ، ص ۵۸۸ ، کتاب فضل الصلاه فی مکه والمدینه

ما به چه علت مسجد پیامبر (صلی الله علیه وآله) را زیارت کنیم ؟ برای این که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آن جا است . بعد این آقای می گوید : اگر به قصد مسجد بروی ، جایز است و اگر به قصد خود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) برود ، شرک است .

این نظر یک عالم سنی است . این که راست گفته یا دروغ گفته به ما ارتباطی ندارد . شما می گویید هیچ کس این حرف را نزده . ما حرف کدام یک از شما را گوش کنیم ؟

مطلب بعدی از یکی از علمای آن ها است که خیلی از او بدشان می آید ، است . من هم از کتاب آن عالم مطلبی می خوانم تا بیشتر عصبانی شوند .

کتاب دفع شبه من شبّه وتمرد ، تألیف آقای حصنی شافعی دمشقی ، چاپ دار المصطفی ، صفحه ۴۵۷ :

ولم تزل هذه الأمه المحمدیه على شد الرحال إلیه على ممر الأزمان من جمیع الأقطار والبلدان سار فی ذلک الزرافات والوحدان والعلماء والمشایخ والکهول والشبان حتى ظهر فی آخر الزمان مبتدع من زنادقه حران لبس على أشباه الرجال ومن شابهم من سیء الأذهان وزخرف لهم من القول غرورا کما صنع إمامه الشیطان فصدهم بتمویهه عن سبیل أهل الإیمان وأغواهم عن الصراط المستقیم إلى ثنیات الطریق ومدرجه النیران فهم برزیته فی ظلمه الخطأ یعمهون وعلى منوال بدعته یهرعون .

امت محمد صلی الله علیه وآله همیشه به سمت آن حضرت ، شد الرحال می کردند . در همه زمان ها و از همه شهرها از علما ، مشایخ و جوان ها و پیرها . تا این که در طول زمان یک بدعت گذاری از زندیق های حران ظهور کرد و پیروان دجال و آن هایی که از نظر ذهنی عقب مانده بودند را به اشتابه انداخت . همان طور که امام ابن تیمیه ، شیطان ، مردم را فریب می داد . ابن تیمیه هم مردم را فریب داد.

حصنی دمشقی ، دفع شبه من شبّه وتمرد ، چاپ دار المصطفی ، ص ۴۵۷ :

شما آقای دهقان ! باز هم بگویید که من آقای حصنی را قبول ندارم . ما هم از جانب آقای حصنی می گوییم : ما هم شما را قبول نداریم . ابن تیمیه را که امامه الشیطان است را هم قبول نداریم . ما می گوییم : شدالرحال ، جایز است ؛ اما شما می گویید : شرک است . این است تفاوت بین ما و شما !

مرد باشید و این روایات را جواب دهید .

مجری :

ما منتظر آقای دهقان هستیم که اگر توان علمی ندارند و نمی توانند همه مطالب را پاسخ دهند ، حداقل از دروغ های خود دفاع کنند . شما هر چه بیشتر بگویید ما علمای اهل سنت را قبول نداریم ،‌ ما را بیشتر از قبل به هدفمان نزدیک می کنید و تفاوت بین وهابیت و اهل سنت واضح تر می شود .

تماس بینندگان

بیننده : حسین از تهران ـ اهل سنت

بنده از استاد یزدانی سؤالاتی داشتم . اول این که ، اهل تسنن و علمای آن ها ، ابن تیمیه را قبول دارند . نظر شما در این باره چیست ؟

استاد یزدانی :

ما همین الان گفتیم که مولوی عبد الحمید شد الرحال را جایز می دانند ؛ اما ابن تیمیه شد الرحال را شرک می داند . این ها چطور همدیگر را قبول دارند ؟

بیننده :

همه اهل تسنن و علمای آن ها ،‌ابن تیمیه را قبول دارند .

استاد یزدانی :

شما مقلد کدام مذهب هستید ؟

بیننده :

من از اهل تسنن هستم ، همه اهل تسنن از یک مذهب هستند .

استاد یزدانی :

شما حنفی یا مالکی یا شافعی یا حنبلی هستید ؟

بیننده :

من حنفی هستم .

استاد یزدانی :

ابن تیمیه می گویند هر کس مقلد باشد مشرک است . چرا شما حرف این ها را قبول می کنید ؟

بیننده :

یعنی علمای اهل سنت دروغ می گویند ؟

استاد یزدانی :

شما یک نفر از اهل سنت را نام ببرید که گفته باشد : من ابن تیمیه را قبول دارم .

مجری :

شما که حنفی مذهب هستید ، آقای محمد انور کشمیری که اهل سنت هند و پاکستان و شرق ایران ، ایشان را بسیار قبول دارند ، در کتاب فیض الباری می گویند : محمد بن عبد الوهاب کان رجلا بلیدا ، محمد بن عبد الوهاب یک فرد بسیار احمق بود .

این عین کلام انور شاه کشمیری ، عالم جلیل القدر ، است .

استاد یزدانی :

شما محمد عمر سربازی را می شناسید ؟

بیننده :

بله ،‌ایشان را می شناسم .

استاد یزدانی :

ایشان می گوید : من وهابیت را قبول ندارم .

بیننده :

در کدام کتاب چنین حرفی زده است ؟

استاد یزدانی :

بنده نه یک مورد که بیش از شانزده مورد از کتاب های ایشان فیش برداری کردم که علیه وهابیت حرف زده است . کشتن اهل سنت توسط محمد بن عبدالوهاب ، در کتاب فتاوی منبع العلوم کوه ون ، تألیف محمد عمر سربازی ، جلد اول ، صفحه ۲۹۹ :

فرقه وهابیت

وهابیه چه کسانی هستند ؟

جواب : وهابی گروهی در نجد و اطراف دیگر هستند که منسوب اند به محمد بن عبد الوهاب نجدی . تا مدتی برای فریب عوام این ها خود را به محمدی منسوب کردند و غرض ایشان منسوب به محمد بن عبد الوهاب بود . ولی عوام مسلمین فریب خورده بودند که ایشان منسوب به محمد رسول الله (ص) هستند. ازاین وجه علمای مقلدین آن دوره برای دفع اشتباه عوام ، این ها را به وهابی که عبد الوهاب ، پدر محمد بن عبد الوهاب ، تغییر دادند تا عوام فریب نخورند ، ونه پدرش فردی مؤمن و صالح و مخالف عقاید پسرش بود .

علت اساسی ظهور و پیاده شدن مسلک وهابی این بود که در سنه ۱۲۲۱ هـ چون پیروان محمد بن عبد الوهاب بنیان سلطنت ترکان عثمانی روم را در تزلزل دیدند ،‌از فرصت استفاده کرده با عده ای از یاغیان بر حرمین حمله آور شدند و بسیاری از علمای مقلدین مذاهب را شهید و خون آن ها را مباح کردند و در آخر سنه ۱۲۲۳ هـ لشکر سلطانی برآن ها مظفر شد و بعد از مدتی که شریف حسینی با ترکان غدر کرده و با انگلیسی ها پیوست و ترکان از حرمین بیرون شدند و آل سعود بر شریف حسینی غالب شد ، آنان در پرده دین به آن ها ملحق شدند تا قدرت خود را بر اهل مذاهب متمکن و سلطه خود را بر آن ها اجرا کنند . اگر چه هدفشان تحصیل مادیات بود .

محمد عمر سربازی ،‌ منبع العلوم کوه ون ، ج ۱ ، ص  ۲۹۹

این نظر محمد عمر سربازی است که کتابش هم در حال حاضر موجود است.

بیننده :

استاد یزدانی ! آیا شما قبول دارید که به خلفای چهار گانه اهل سنت توهین می کنید ؟

استاد یزدانی :

اصلا به این بحث ربطی ندارد . مگر شما نگفتید که علمای اهل سنت ، وهابیت را قبول دارند ؟

بیننده :

ابن بحثی که شما مطرح کردید ، نظر کل اهل سنت نیست .

استاد یزدانی :

شما نظر چه کسی را می خواهید ؟

بیننده :

باشد ، این قضیه را قبول می کنم . من می گویم این نظر همه اهل تسنن نیست .

استاد یزدانی :

آقای سربازی از اهل سنت نیست ؟؟؟!!!

بیننده :

این که آقای سربازی این مطلب را بیان کردند ، حرف همه اهل سنت نیست .

مجری :

برادر محترم ! انصاف داشته باشید . جناب محمد عمر سربازی ، محمد یوسف حسین پور ، صاحب شرح صحیح بخاری ، یک نظر در مورد وهابیت دارند .

استاد یزدانی :

شما نظر سایر علمای اهل سنتی را که در سیستان و بلوچستان هستند ، را در مورد وهابیت بیان کنید .

بیننده :

اهل تسنن گالی کش هم این نظر را دارند ؟

استاد یزدانی :

شما نام یکی از علمای آن ها را ببرید .

بیننده :

تمام علمای اهل سنت این نظر را دارند .

استاد یزدانی :

ما از شما تشکر می کنیم . بنده الان اسم علما را می برم ، باز هم شما می گویید تمام علمای اهل سنت وهابیت را قبول دارند . این که روش بحث کردن نیست . شما می خواهید مولوی سربازی و عبد الحمید را با یک نفر از اهل سنت گالی کش مقایسه کنید ؟؟!! اگر اسم یکی از آن ها را می بردید ، ما فردا با آن ها تماس می گرفتیم که شما وهابیت را قبول دارید ؟ طبیعی است هیچ عالم اهل سنت که عاقل باشد ، وهابیت را قبول نمی کند .

بیننده : محمد از مشهد ـ اهل سنت

من می خواستم در مورد آقای محمد عمر سربازی صحبت کنم . تمام علمای اهل سنت تمام ایران یا از شاگردان محمد عمر سربازی هستند یا این که در محضر ایشان به نوعی شاگردی کردند .

من واقعا سردرگم شدم . هم برنامه شبکه شما را می بینیم و هم برنامه های آقای عبد القدوس را نگاه می کنم . برنامه ایشان را نگاه می کنم ، ایشان موضع گیری می کنند و می گویند این ها از بحث فرار می کنند . برنامه شما را هم که نگاه می کنم ، شما می گویید آن ها فرار می کنند . چون مولوی عبد القدوس هم به نظر انسان متشخصی معلوم می شود بر عکس آقای انصاری .

استاد یزدانی :

ما هم چون متشخص بودند حرفشان را قبول کردیم و از ایشان دعوت به مناظره کردیم . همان زمان هم که نامه نوشتند ، ما جواب ایشان را دادیم ؛ اما ایشان جوابی ندادند و در عوض به علمای اهل سنت توهین میکنند . به نظر شما ما در این بین چه کار کنیم ؟

بیننده :

من واقعا سرگردانم که چه کار کنم . هم سخنرانی های علمای شیعه را و هم سخنرانی های علمای اهل سنت را گوش می دهم و به دنبال تحقیق هستم . نمی شود که هم شیعه و هم اهل سنت حق باشند ، حق یکی است . مثلا شبکه کلمه را نگاه می کنیم ، سخنرانی های آیت الله برقعی را نشان می دهند . اگر امکان دارد در باره ایشان توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

ما هیچ وقت مدعی نشدیم که علمای شیعه معصوم هستند و هیچ وقت گرفتار اشتباه نمی شوند . آقای برقعی هم زمانی در حوزه بودند و درس خواندند ؛ اما بعضی از مسائل پیش آمد که از قم رفت در آن جا هم گرفتار هوای نفس و وسوسه های وهابی شد و یک سری کتاب علیه شیعه نوشت و یک سری کتاب هم علیه وهابی ها نوشت . یعنی همان اندازه که کتاب علیه شیعه نوشت ، همان اندازه هم کتاب علیه وهابی ها نوشت . تصورش این بود که در مذهب تشیع اشکالاتی است که باید آن اشکالات را رفع کند . اما هیچ زمان نگفتند که من وهابی شدم یا سنی شدم . ایشان نماز مثل شیعه می خواندند و روی مهر سجده می کردند . تنها عکسی هم که از آقای برقعی دارد ، روی سجاده ای نشستند که مهر دارند . به هر حال این ها دلیل نمی شود بگوییم مذهب شیعه بر حق است یا بر حق نیست . ممکن است عده ای از مذهب شیعه منحرف شوند . ما که تضمین ندادیم کسی که شیعه شد ، شیطان بر او غلبه نکند . باید همیشه از خداوند بخواهیم که عاقبت ما را به خیر کند . متأسفانه بعضی ها هم عاقبت به خیر نشدند . البته این را هم گفته اند که در اواخر عمر پشیمان شد و وصیت کرد که من را در فلان امامزاده دفن کنید ؛ اما آن قدر عمر نکرد که ردیه ای بر کتاب های خود بزند .

بیننده : آقای نخعی از کرمان ـ شیعه

بنده از شما تقاضا دارم بیننده هایی که اسناد و مطالبی را که شما ارائه می دهید را قبول نمی کنند ، وقتی کمتری به آن ها دهید تا بقیه بیننده ها معطل نشوند .

استاد یزدانی :

برادر عزیز ! هدف ما فقط آن شخص نیست . اگر هدف ما فقط آن شخص باشد ، همان ابتدای تماس با دو کلمه بحث را جمع می کردیم . اما هدف ما این است که بیننده های اهل سنتی که برنامه را می بینند ،‌متوجه شوند سلفی هایی که روی خط تماس شبکه ولایت می آیند ، هیچ حرفی برای گفتن ندارند و این که بین اهل سنت با وهابیت تفاوت ها زیاد است .

مجری :

از شما استاد یزدانی بزرگوار و شما بینندگان عزیز تشکر و قدردارنی می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .