شبکه های وهابی ، ولادت امیرمؤمنان علیه السلام در درون کعبه را همواره انکار می کنند ؛ ولی بزرگان سلفی ؛ همچون شهاب الدین آلوسی‌، شاه ولی الله دهلوی، شاه عبد العزیز دهلوی و محمد أمیر الصنعانی ، اعتراف کرده‌اند که امیرمؤمنان علیه السلام در درون کعبه به دنیا آمده است…

 

در برنامه یهوابیت مستندات این مطلب ارائه شده است.

 

 

 

دانلود فیلم برنامه

دانلود فیلم برنامه

 

دانلود فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

 

 دانلود اسکن ها

دانلود اسکن ها

 


برنامه : یهوابیت

تاریخ : ۲۱ / ۰۱ / ۹۶

مجری :

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم . ولادت با سعادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را خدمت شما عزیزان تبریک ویژه دارم . به برنامه خودتان ، برنامه یهوابیت ، خوش آمدید که قرار است امشب به صورت ویژه برنامه با کارشناس استاد یزدانی عزیز خدمت حضور شما تقدیم می کنیم .

استاد یزدانی :

اعوذ بالله من الشیطان اللعین الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله الذی اظهر الوجود ومنه بدأ کل حمد والیه یعود والصلاه والسلام علی الشاهد والمشهود لکل موجود محمد المحمود وعلی آله آل الله الودود خلفاء الله علی عالم الغیب والشهود سیما الحجه بن الحسن المهدی المنتظر الموعود .

بنده هم خدمت حضرتعالی و همچنین خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت ، سلام و عرض ادب و احترام دارم و این ایام بسیار فرخنده و سالروز ولادت باسعادت حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را تبریک می گویم و امیدوارم این مجالس جشن را که شیعیان در سراسر عالم برگزار می کنند را از ما قبول کند و ما را از شیعیان واقعی آن حضرت ثبت و ضبط نماید .

مجری :

ما قصد داریم در این برنامه به حول و قوه الهی در مورد ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه و هم چنین شبهاتی که شبکه های وهابی در این باره مطرح می کنند ، صحبت کنیم . به عنوان اولین سؤال از استاد یزدانی عزیز ، این را می پرسیم که آیا از دیدگاه آقایان سلفی ، تولد امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه صورت گرفته است یا خیر ؟

آیا از دیدگاه سلفی ها امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) در کعبه متولد شدند ؟

استاد یزدانی :

موضوع برنامه یهوابیت ، خدای یهود و وهابیت است که می خواستیم تفاوت های اعتقادی سلفی ها را با سایر مسلمان ها را ثابت کنیم و این که خدایی که سلفی ها قبول دارند با خدایی که سایر مسلمانان قبول دارند ،‌زمین تا آسمان تفاوت اساسی دارد و چون امشب ، شب میلاد با سعادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است ، تصمیم گرفتیم مطالب را مرتبط به ولادت آن حضرت انتخاب کنیم . موضوعی که انتخاب کردیم ، دیدگاه آقایان سلفی به ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در خانه کعبه است .

اولین کسی که سخنان او را نشان می دهیم ، آقای شاه عبد العزیز دهلوی است . ایشان کتابی به نام تحفه اثنی عشریه دارد . این کتاب بسیار مهم است که در رد عقاید شیعه نوشته شده و تلاش کرده اعتقادات شیعه را در خصوص امامت زیر سؤال ببرد . جالب است که بگویم مطالبی که در این کتاب آمده ، همه به نفع شیعه است . کتاب چاپ در ترکیه می باشد . ایشان دهلوی پسر و متوفای ۱۲۳۹ هـ است . در صفحه ۱۶۲ موضوعی را بیان می کند که در پاسخ به این شبهه از شیعه است که شیعیان قائل هستند امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) به این دلیل که در درون کعبه به دنیا آمده ، از حضرت عیسی (علیه السلام) بالاتر است . البته بنده نمی دانم که کدامیک از علمای شیعه چنین سخنی گفته باشد . خودش همه در مقدمه کتاب گفته من هر چه در این کتاب پاسخ می دهم ، مسلمات شیعه است .

ایشان در پاسخ به این شبهه ، پاسخ های نامربوطی داده که موضوع بحث ما نیست . در ادامه آیه مربوط به حضرت عیسی و حضرت مریم را بیان می کند و می گوید :

فَأَجَاءَهَا الْمَخَاضُ إِلَى جِذْعِ النَّخْلَهِ قَالَتْ یَا لَیْتَنِی مِتُّ قَبْلَ هَذَا وَکُنْتُ نَسْیًا مَنْسِیًّا . مریم / ۲۳ و آن چه گفته است که فاطمه بنت اسد را وحی آمد که در خانه کعبه برود و وضع حمل نماید ، دروغی است پر بی مزه . زیرا که کسی از فرق اسلامیه و غیر اسلامیه قائل به نبوت فاطمه بنت اسد نشده .

عجب استدلالی !!! مگر حتما باید پیامبر باشد که بر او وحی نازل شود . همین صفحه ای که آیات را نقل کردید ، وحی به حضرت مریم است . مگر حضرت مریم پیامبر بود که وحی شد حضرت عیسی را به دنیا بیاور و داستان هایی که در این باره است .

ایشان این مطلب را قبول نمی کند و آن را دروغ می داند و می گوید :

و روایت مشهور چنین است که معمول اهل جاهلیت بود که روز پانزدهم رجب در کعبه را می گشادند و برای زیارت درون آن خانه ی مبارک می در آمدند و تولد حضرت عیسی نیز در همان تاریخ واقع شده . ولهذا آن روز را یوم الاستفتاح گویند و مریم روزه نیز خوانند و مشایخ برای آنروز او را دو اذکار مقرر کرده اند و معمول بود که قبل از آن به یک دو روز زنان زیارت می کردند .

می گوید : اهل جاهلیت در روز پانزدهم رجب در خانه کعبه را باز می کردند ؛ اما دو روز قبل زن ها به زیارت کعبه می آمدند و ذکر می کردند و دعا می خواندند . اتفاقا روز سیزده رجب روزی که شیعه به آن قائل است ، ایشان هم این روایت را می پذیرد و رد نمی کند . بلکه با استفاده از این روایت بر علیه شیعه استدلال می کند . چون می گوید وحی نشده و این اتفاق افتاده .

اتفاقا روز زیارت زنان فاطمه بنت اسد نیز با وجود آن که مدت حمل تمام کرده بود ، برای زیارت قصد نمود و چون این روز در تمام سال یک بار اتفاق می افتاد ، با وصف دشواری حرکت خود را به کمال رنج و مشقت تا در کعبه رسانید .

چون زنان فقط آن روز اجازه زیارت داشتند ، فاطمه بنت اسد برای از دست ندادن زیارت با سختی تمام ، با این که زمان وضع حملش بود ، خود را به کعبه رساند .

و دروازه کعبه در آن زمان به مقداری که قد آدم بلند بود ، چنانکه حالا هم همین قسم است . لیکن در آن زمان زینه پایه نداشت و زنان را مردان آن ها به حرکت عنیف می بر آوردند و حالا زینه پایه از چوب به صورت کردانک اطفال درست کرده گذاشته اند ….

قد در کعبه به اندازه قد یک انسان بود و مثل الان پله نداشت . آن زمان مردها زنانشان را بلند می کردند تا وارد کعبه شوند . فاطمه بنت اسد به زحمت خود را به کعبه رساند .

همین که در کعبه در آمد ، طلق بر طلق درد پی در پی آمدن گرفت و تولد حضرت امیر واقع شد .

درد زایمان ایشان را گرفت و حضرت امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) صورت گرفت. این که معجزه بود را کاری نداریم و از یک شخص سلفی هم انتظار نداریم که بگوید این اتفاق معجزه بوده . اما مطلبی بود که به آن تصریح داشت . بعد از آن روایت شیعه را نقل می کند :

در روایات شیعه به طور دیگری دیده شده که ابو طالب به جهت شدت درد امتداد زمان و عدم تولد مأیوس شده ، برای استشفاء درون کعبه داخل کرد . الله تعالی فضل خود فرمود که زود تولد شد . در کتب شیعه این روایت را از حضرت زین العابدین آورده اند …

چون روایت شیعه است ، ما به آن نمی پردازیم .

بالجمله اگر وضع و تولد در خانه کعبه موجب تفصیل حضرت امیر بر حضرت عیسی باشد ، بر پیغمبر خود صلی علیه علیه وسلم نیز خواهد بود و هیچ کس از سنی و شیعه با این قائل نیست .

آقای شاه عبد العزیز دهلوی ، تحفه اثنی عشریه ، چاپ ترکیه ، ص ۱۶۲

چون موضوع بحث ما نیست که آیا حضرت امیر (علیه السلام) بر حضرت عیسی برتری دارد ، به آن نمی پردازیم . منتهی نکته این است که آقای دهلوی می گوید : روایت مشهور این گونه است که فاطمه بنت اسد در روز سیزده رجب و دو روز قبل از روز استفتاح ، برای زیارت آمد . با رنج و مشقت تمام خود را به کعبه رساند و همان جا درد زایمان عارض شد و حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) به دنیا آمدند . این هم اعتراف یک ناصبی بود که بیان کردیم . واقعا ایشان یک ناصبی تمام عیار است که در جای خود بحث می شود .

در چاپ هند این کتاب هم در صفحه ۴۹ همان مطالب آمده است .

و روایت مشهور چنین است که معمول اهل جاهلیت بود که روز پانزدهم رجب در کعبه را می گشادند و برای زیارت درون آن خانه ی مبارک می در آمدند و تولد حضرت عیسی نیز در همان تاریخ واقع شده . ولهذا آن روز را یوم الاستفتاح گویند و مریم روزه نیز خوانند و مشایخ برای آنروز او را دو اذکار مقرر کرده اند و معمول بود که قبل از آن به یک دو روز زنان زیارت می کردند .

اتفاقا روز زیارت زنان فاطمه بنت اسد نیز با وجود آن که مدت حمل تمام کرده بود ، برای زیارت قصد نمود و چون این روز در تمام سال یک بار اتفاق می افتاد ، با وصف دشواری حرکت خود را به کمال رنج و مشقت تا در کعبه رسانید . و دروازه کعبه در آن زمان به مقداری که قد آدم بلند بود ، چنانکه حالا هم همین قسم است . لیکن در آن زمان زینه پایه نداشت و زنان را مردان آن ها به حرکت عنیف می بر آوردند و حالا زینه پایه از چوب به صورت کردانک اطفال درست کرده گذاشته اند …

همین که در کعبه در آمد ، طلق بر طلق درد پی در پی آمدن گرفت و تولد حضرت امیر واقع شد .

آقای شاه عبد العزیز دهلوی ، تحفه اثنی عشریه ، چاپ هندوستان ،‌ص ۴۹

شاید سؤال مطرح شود که ما اصلا این آقای شاه عبد العزیز دهلوی را نمی شناسیم . شرح حال ایشان در کتاب الاعلام بمن فی تاریخ الهند من الاعلام ، تألیف عبد الحی بن فخر الدین حسنی ، جلد ۷ ، چاپ دار ابن حزم ، صفحه ۱۰۱۴ ، شرح حال ۴۸۶ :

سراج الهند حجه الله الشیخ عبد العزیز الدهلوی

الشیخ الامام العالم الکبیر العلامه المحدث عبد العزیز بن ولی الله عبد الرحیم العمری الدهلوی سیدنا علمائنا فی زمانه وابن سیدهم لقبه بعضهم سراج الهند وبعضهم حجه الله …

ایشان آقای دانشمندان زمان خودش بود . پسر آقای علمای اهل سنت بود . بعضی ها او را سراج هند و بعضی ها او را حجت الله می دانستند .

در صفحه بعد می گوید :

وکان رحمه الله احد افراد الدنیا بفضله وآدابه وعلمه وذکائه وفهمه وسرعه حفظه ..

حسن المحاضره ، جمیل المذاکره ، فصیح المنطق ، ملیح الکلام ، ذا تواضع وبشاشه وتودد ، لایمکن الاحاطه بوصفه ومجالسته هی نزهه الاذهان والعقول بما لدیه من الاخبار …

وکان الناس یقصدونه لیسفتیدوا من علمه والادباء لیأخذوا من ادبه ویعرضوا علیه اشعارهم ، والمحاویج یأتونه لیشفع لهم عند ارباب الدنیا ویواسبهم بما یمکنه … المرضی یلوذون به لمداواتهم واهل الجذب والسلوک یأتونه لیقتبسوا من اشعه انواره …

او یکی از یگانه های جهان در فضل و ادب و علم و ذکاوت و فهم و سرعت حفظ بوده …

مردم از سراسر عالم پیش ایشان برای این که از علم و ادبش استفاده کنند . حتی مریض ها خود را به او پناه می آوردند تا بیماریشان مداوا شود و آن ها یی که اهل سلوک و عرفان بودند ، می آمدند تا از اشعه انوار ایشان استفاده کنند .

عبد الحی بن فخر الدین حسنی ، الاعلام بمن فی تاریخ الهند من الاعلام ، ج ۷ ، چاپ دار ابن حزم ، ص ۱۰۱۴ ، شرح حال ۴۸۶

چنین شخصیتی با چنین جایگاهی در نزد اهل سنت به تصریح گفته روایت مشهور این است که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در درون خانه کعبه به دنیا آمده است .

مجری :

این حقانیت مکتب اهل بیت (علیهم السلام) است که حتی کتابی به صورت اختصاصی بر ضد شیعه می نویسند که در آن مطالبی است که مدام به آن استدلال می کنیم تا جایی که خود آقایان وهابی و بسیاری از مخالفان شیعه پشیمان می شوند که چرا چنین کتاب هایی نوشته شده . کتاب هایی که هم علمای شیعه به صورت متعدد بر آن ردیه زدند و هم ما به این کتاب استدلال می کنیم و حقانیت خود را از همین کتاب هایی که بر علیه شیعه نوشته شده ، اثبات می کنیم .

امشب کلیپ های خیلی جالبی داریم که شروع آن با کلیپی است که بخشی از یک فیلم است . فیلمی که خود اهل سنت در مصر و سوریه و در مورد آقا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) از دید اهل سنت ، ساختند . در بخشی از این فیلم می خواهیم ببینیم تولد آن حضرت را چطور به تصویر کشیدند .

کلیپ (۱ ) :

فیلمی که وهابیون از پخش آن ترس دارند . به تصویر کشیده شدن ولادت حضرت علی (علیه السلام) در کعبه توسط فیلم سازان اهل سنت مصر و سوریه ۱۹۷۰ میلادی ( جهت مراعات احترام حضرت ابوطالب و فاطمه بنت اسد (علیهما السلام) چهره ایشان را پوشانده ایم ) .

شرکت افلام ماجده تقدیم می کند : بزرگان اسلام (معرفی خلفای اربعه اهل سنت ) سرور ما علی بن ابی طالب (ضربان قلب پیامبر ) .

نویسنده : ظافر الصابونی نویسنده فیلم ها و سریال های مشهور تاریخی و دینی سینمای مصر و فرزند شیخ عطاء الله الصابونی از بزرگترین علمای اهل سنت سوریه

امیدوارم که خدایان کعبه درد زایمان را بر تو آسان کنند و به تو فرزندی پسر عنایت کنند که نور چشم مولای من ابوطالب باشد . امید دارم که خدایان یاور تو باشد بانوی من !

حضرت فاطمه بنت اسد : پسر من از خدایان کعبه قوی تر خواهد بود !

کنیز : چه کسی می آید ای فاطمه ! خواهش می کنم خدایان کعبه را به خشم نیاور . تو الان به آن ها نیاز داری . آن ها دست خود را برای کمک به تو دراز خواهند کرد تا فرزندت را در ایمنی و سلامت به دنیا بیاوری .

حضرت فاطمه بنت اسد : خدایان سنگی ؟ چوبی و گلی ؟! من آن ها را دوست ندارم ، من دوست ندارم که انسان ها بندگان سنگ باشند . دیگر نمی توانم حتی یک قدم بردارم .

…. : فایده ندارد . فاطمه بنت اسد نمی تواند حتی یک قدم دیگر بردارد . محال است که همسر شیبه ( ابوطالب) بزرگ قریش به خانه برگردد . این جا همین جا در کعبه پسری برای ابوطالب متولد خواهد شد !

حضرت فاطمه بنت اسد : به کجا ؟ خدایا مرا خوار مکن . مردان اینجا را پر کرده اند و نباید در این جا آبرویم برود ، کجا بروم ؟

… : آن جا ! برای تو در زمین پناهگاهی جز آن پناهگاه نمانده است . همانجا داخل کعبه ، داخل کعبه ! در حفاظ مقدس آن جا ای فاطمه ! در داخل کعبه .

کنیز : مولای من ابوطالب ! پسر برادرت محمد به این جا رسیده است .

حضرت ابوطالب : بگو وارد شود و به بانوی خود فاطمه بگو برای ما غذایی مهیا کند .

کنیز : آقای من او هنوز از کعبه باز نگشته است .

حضرت ابوطالب : عجیب است . چرا این قدر تأخیر کرده است ؟ اشکالی ندارد . پسر برادرم محمد وارد شود .

کنیز حضرت فاطمه بنت اسد : ای مردم ! همسر ابوطالب فرزند خویش را داخل کعبه به دنیا آورد .

حضرت ابوطالب : ای محمد ! به چهره پسر عمویت نگاه کن . آیا در چهره او همه آن چه در چهره هاشمیون از عزت و زیبایی و دلاوری دیده می شود ، نمی بینی ؟

حضرت فاطمه بنت اسد : ای شوهر بزرگوارم از تو پوزش می خواهم . ای محمد ! از تو نیز پوزش می خواهم که زنان بنی هاشم فرزندان خویش را در مقابل دیگران به دنیا نمی آورند .

حضرت ابوطالب : ای فاطمه ! آیا نشنیدی پسر برادرم محمد چه گفت ؟ گفت : فرزند ما به شرف بزرگی رسیده است . زیرا که زمین کعبه از او استقبال کرده است . پس مطمئن باش که این فرزند گوهر درخشانی در پیشانی بنی هاشم خواهد بود . مطمئن باش ! مطمئن باش ! حال چه می خواهی نام او را گذاری ؟!

حضرت فاطمه بنت اسد : حیدر ؛ من می خواهم نام او را حیدر بگذارم .

حضرت ابوطالب : هرگز ! این فرزندی که تا حدی شرف دارد که زمین کعبه از او استقبال می کند ، نام او جز ” علی ” نخواهد شد . او ” علی بن ابی طالب ” است .

مجری :

فیلم بسیار زیبایی بود . ای کاش شبکه های وهابی فقط برای یک بار به جای این که فیلم ها و سریال هایی که بر اساس خرفات و دروغ ها ساخته شده که تاریخ مخالف آن است ، این فیلم را پخش کنند . فیلمی که خود اهل سنت هم ساخته اند . دیدیم که اهل سنت کیفیت ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را چگونه به تصویر کشیدند .

استاد یزدانی :

شخص بعدی که سخنان او را در مورد ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه را می خوانیم ، آقای شکری آلوسی از علمای بزرگ سلفی است که در این باره در کتاب های مختلف خود به این موضوع اشاره کرده . از جمله در مختصر تحفه اثنی عشریه (اصل کتاب برای آقای دهلوی است که آلوسی آن را مختصر کرده ) صفحه ۴۸ این مطلب را آورده :

والصحیح فی ذلک ان عاده الجاهلیه ان یفتح باب الکعبه فی الیوم الخامس عشر من رجب ویدخلون جمیعا للزیاره وکان العاده ان النساء یدخلن قبل الرجال بیوم او یومین ، قد کانت فاطمه قریبه الوضع فاتفق ان ولدت هناک لما اصابها من شده المزاحمه والمجاذبه .

همان مطلبی که در کتاب تحفه اثنی عشریه خواندیم ، در این جا هم آمده .

شکری آلوسی ، مختصر تحفه اثنی عشریه ، ص ۴۸

آقای آلوسی بزرگ کتابی به نام سرج الخریده الغیبیه دارند . متأسفانه آقایان سلفی ها و وهابی ها  این کتاب را چاپ نمی کنند ؛ بلکه کتابی چاپ می کنند که علیه شیعه باشد . این کتاب یک چاپ خیلی قدیمی است . در صفحه ۳ از این کتاب شعری را آورده :

انت العلی الذی فوق العلی رفعا              ببطن مکه عند البیت اذ وضعا

آلوسی ، سرج الخریده الغیبیه ، ص ۳

در این شعر تصریح کرده که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در درون کعبه به دنیا آمده. در صفحه ۱۵ از این کتاب روایت بسیار جالبی از امام زین العابدین (علیه السلام) را نقل می کند :

ان فاطمه بنت اسد فی شده من الطلق ثم انه اخذ بیدها وجاء بها الی الکعبه فدخل بها فاجلسها فطلقت طلقه واحده فولدت علیا کرم الله وجهه غلاما نظیفا لم ارا احسن منه وجها وسماه علیا ..

فاطمه بنت اسد (سلام الله علیها) از شدت درد زایمان ، حضرت ابوطالب (علیه السلام) دستش را گرفت و وارد کعبه شدند . آن جا نشست ، فقط یک درد زایمان گرفت و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را که یک پسر بچه پاک و تمیز ، به حدی زیبا بود که زیباتر از او دیده نشده بود و نام ایشان را ” علی ” گذاشتند .

در ادامه روایتی از فصول المهمه مالکی از علمای اهل سنت نقل می کند و می گوید :

ولم یشتهر وضع غیره کرم الله وجهه کما اشتهر وضعه بل لم تتفق الکلمه علیه وما احری بامام الائمه ان یکون وضعه فیما هو قبله للمؤمنین وسبحان من یضع الاشیاء فی مواضعها وهو احکم الحاکمین.

مشهور نیست کسی غیر از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) کسی در آن جا به دنیا آمده باشد . اجماع ندارند که شخص دیگری در آن جا به دنیا آمده باشد . فقط امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در آن جا که قبله مسلمانان است . چه بزرگ و پاک است خدایی که هر چیزی را در جای خود قرار می دهد .

امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) خلیفه خدا در خانه خدا به دنیا آمده است .

آلوسی ، سرج الخریده الغیبیه ، ص ۱۵

در صفحه ۷۵ مطلب دیگری را نقل می کند و می گوید :

وقیل احب علیه الصلاه والسلام ان یکافی علی الکعبه حیث ولد فی بطنها وضع الصنم عن ظهرها

در این جا داستان فتح مکه را توضیح می دهد که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) روی شانه های رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بالا رفت و بت ها را یکی یکی پایین انداخت .

امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) آن کار را دوست داشت جبران کند .

در آن زمان کعبه اجازه داد که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در درونش به دنیا بیاید و این جا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هم جبران کرد و همه بت ها را از روی کعبه به زمین انداخت .

آلوسی ، سرج الخریده الغیبیه ، ص ۷۵

واقعا تعبیر بسیار زیبا از آقای آلوسی سلفی است که در این کتاب نقل شده .

اما شرح حال آقای آلوسی ، شهرت ایشان به قدری زیاد است که نیازی به معرفی ایشان نیست . در عین حال ما از زبان خود سلفی ها و وهابی ها ایشان را معرفی می کنیم .

کتاب الاعلام ، تألیف آقای خیر الدین زرکلی ، چاپ دار العلم الملایین بیروت ، جلد ۷ ، صفحه ۱۷۶ شرح حال آقای آلوسی را بیان می کند :

الآلوسی الکبیر

محمود بن عبد الله الحسینی الآلوسی شهاب الدین ابوالثناء : مفسر ، محدث ، ادیب من المجددین من اهل البغداد مولده ووفاته فیها ، کان سلفی الاعتقاد مجتهدا تقلد الافتاء ببلده سنه ۱۲۴۸ هـ …

محمود بن عبد الله حسینی آلوسی شهاب الدین ابوالثناء مفسر و محدث اهل بغداد بود که در آن جا هم به دنیا آمد و هم از دنیا رفت . ایشان سلفی الاعتقاد و مجتهد بود و در سال ۱۲۴۸ افتاء را در آن سرزمین شروع کرد . ایشان کتاب های زیادی تألیف کردند از جمله روح المعانی در تفسیر و غرائب الاغتراب و دقائق التفسیر ، خریده الغیبیه دارد .

خیر الدین زرکلی ، الاعلام ،چاپ دار العلم الملایین بیروت ، ج ۷ ، ص ۱۷۶

نام این کتاب ها را نشان دادیم تا یک وهابی نگوید چه کسی گفته این کتاب برای آقای آلوسی است . اگر بود چاپ می شد ؟ ما هم پاسخ می دهیم که این کتاب خریده الغیبیه برای آقای آلوسی است که شما آن را چاپ نکردید . در این کتاب آقای آلوسی کبیر به صراحت روایت ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را در درون کعبه ، بیان کرده است .

مجری :

این هم از کتاب آقای آلوسی سلفی الاعتقاد که آقایان وهابی آن را چاپ نمی کنند . همان طور که آن فیلم را که بخش هایی از آن را در کلیپ اول دیدیم ، هرگز پخش نمی کنند . اگر هم زمانی پخش کردند ، قسمت هایی از آن را طبق روالی که در شبکه ها و سایت های خود دارند سانسور و حذف می کنند.

کلیپ بعدی از یکی از علمای اهل سنت است که در مورد ولادت آقا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه ، صحبت می کنند .

کلیپ (۲ ) :

دکتر شحات العزازی :

این آغاز است ، آغاز وجود علی رضوان الله علیه . وجودی کامل همراه پیامبر (ص) و سیدنا علی ویژگی ای که دارد که هیچکدام از خلفاء راشدین و عشره ی مبشره آن را ندارند و آن هم این است که ایشان در کعبه متولد شده اند . سیدنا علی در کعبه متولد شده اند .

مادر ایشان فاطمه بنت اسد به دور کعبه در حال گردش بود که درد زایمان به سراغش آمد و علی (علیه السلام) را به دنیا آوردند .

مجری :

یک عالم اهل سنت الازهری در مورد تولد امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) صحبت می کردند . حال می خواهیم این موضوع را از یک عالم وهابی که زیاد هم علیه شیعه صحبت می کند و نسبت های دروغ می دهد . واقعا مشخص نیست که چطور مجبور می شود به تولد حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه ، اعتراف کند .

کلیپ (۳ ) :

محمد الزغبی ، مبلغ وهابی :

وقتی به تاریخ زندگی علی (ع) نگاه کنیم ، می بینیم که در داخل کعبه به دنیا آمده !!!

مجری :

آقای محمد الزغبی وهابی بود که دشمنی زیادی با شیعه دارد ، گفتند : امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه ، به دنیا آمده . الحمد الله که هم در کتاب هایی که علیه شیعه نوشتند مثل تحفه اثنی عشریه و هم شخصیت هایی مثل آقای آلوسی و زغبی به این قضیه اعتراف می کنند .

استاد یزدانی :

شخص بعدی که به این قضیه اعتراف کرده ، شاه ولی الله دهلوی پدر شاه عبد العزیز دهلوی و از علمای اهل سنت است . ایشان اگر معروف تر از پسرش نباشد ، کمتر از ایشان هم نیست و در دشمنی هم اگر بدتر از پسر نباشد ، کمتر نیست . ایشان کتابی به نام ازاله الخفاء عن خلافۀ الخلفاء ( در دفاع از خلفاء نوشته ) دارد که در جلد ۴ ، با تحقیق و ترجمه سید جمال الدین هروی ، صفحه ۲۶۲ در بحث امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می گوید :

و از مناقب وی که در حین ولادت او ظاهر شد ، یکی آن است که در جوف کعبه معظمه تولد یافت.

شاه ولی الله دهلوی ، ازاله الخفاء عن خلافۀ الخلفاء ، ج ۴ ، با تحقیق و ترجمه سید جمال الدین هروی ، ص ۲۶۲

در ادامه سخن حاکم نیشابوری را هم نقل می کند که چون سخن خود شاه ولی الله نیست ، بیان نمی کنیم .

اما در مورد شرح حال آقای شاه ولی الله دهلوی ، باز در همان کتاب الاعلام (شرح حال علمای هند در قرن دوازدهم نوشته شده ) ، تألیف فخر الدین حسنی از علمای هند ، جلد ۶ ، صفحه ۸۵۸ :

شیخ الاسلام ولی الله بن عبد الرحیم الدهلوی

الشیخ الامام الهمام : حجه الله بین الانام امام الائمه قدوه الامه علامه العلماء وارث الانبیاء آخر المجتهدین اوحد علماء الدین زعیم المتضلعین بحمل اعباء الشرع المتین محیی السنه وعظمت به لله علینا المنه شیخ اللاسلام قطب الدین احمد ولی الله بن عبد الرحیم بن وجیه الدین العمری الدهلوی .

تعریف و تمجید های عجیب و غریبی که اگر بنده این تعریف و تمجیدها را در مورد رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می آوردم ، وهابی ها بنده را تکفیر می کردند . این که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) حجت الله هستند ، قبول نمی کنند . در صورتی که آقای شاه ولی الله دهلوی را حجت الله می دانند .

ایشان وارث انبیاء ، نهایت مجتهدین ، یگانه علمای دین …. بوده که فتح عظیمی در توحید داشته . با امداد غیبی طریقه علمای محدثین را گرفته .

فخر الدین حسنی ، الاعلام ، ج ۶ ، ص ۸۵۸

در صفحه ۸۶۱ می گوید :

وهو الکامل المکمل زبده المتقدمین قدوه المتأخرین قطب المدققین غوث الشیخ ولی الله المحدث الدهلوی ….

وکانت وقعت فی یده نسخه من کتاب ” ازاله الخفاء ” فکان اولع بها ویکثر النظر فیها اوان فراغه من دروسه وسائر ما یشغله من شأنه فلما وقف علی کثیر منها قال یمحضر من الناس : ان الذی صنف هذا الکتاب لبحر زخار لا یری له ساحل ، هذا ولیس یقع فیه الا جاهل غبی من الجهال لا یرجی ان یستطب ما به من ذاته العضال او حاسد یحسده علی ما اکرمه الله تعالی به من من علیه الخصال وجلیه سجایا الشرف والکمال ..

در این جا تصریح کرده که کتاب ازاله الخفاء برای آقای شاه ولی الله دهلوی است .

فخر الدین حسنی ، الاعلام ، ج ۶ ، ص ۸۶۱

پس تا این جا آقای شاه ولی الله دهلولی اعتراف کردند که از مناقب امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است که در کعبه به دنیا آمده .

مجری :

کلیپ بعدی از یک محقق اهل سنت است که در این مورد توضیحاتی را بیان کردند .

کلیپ (۴ ) :

دکتر عدنان ابراهیم ، محقق و مبلغ اهل سنت :

وهابی می گوید : این فضیلت برای حضرت علی نیست که در کعبه متولد شده است . چرا ای ارسطو ؟؟!!! می گوید : چون کعبه پر از بت بوده ، در داخل و اطرافش بت بود . ما شاء الله چه استدلال محکمی !!!! عجیب !!!!

ولی این ارسطو و فیلسوف بزرگ نگفته چگونه پیامبر (ص) دور همین کعبه طواف می کرد و کعبه را تعظیم و تقدیس می کرد و به طرف آن نماز می خواند ، زمانی که در مکه بود و حال این که بت ها درون کعبه و اطرافش بودند . حتی در عمره قضا پیامبر (ص) دور همین کعبه طواف می کرد و پیامبر (ص) بت ها را از کعبه بیرون نکرد ، مگر در فتح مکه .

آیا شرافت و عظمت کعبه کم شده بود ؟!! ای ارسطوی وهابی ها این چه عقلی است که شما دارید ؟؟!!!!

مجری :

آقای عدنان ابراهیم محقق فلسطینی اهل سنت بود که آقایان وهابی را به ارسطو و فیلسوف تعبیر کردند .

کلیپ بعدی از یکی از علمای الازهر مصر است که در این زمینه صحبت کردند .

کلیپ (۵ ) :

شیخ نادی البدری ، عالم الازهر :

خداوند برای امیرالمؤمنین (ع) مقدر فرموده است که ولادتش در کعبه باشد . و این که کعبه را محل استقبال از امیرالمؤمنین (ع ) قرار داده است و نیز نام مبارکش را خداوند تعیین کرد .

مجری :

این عالم الازهر هم به ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه را تصریح کردند.

استاد یزدانی :

این دو عالم اهل سنت واقعا بسیار زیبا صحبت کردند . واقعا تفاوت بین اهل سنت و وهابیت پلید و ناصبی چقدر زیاد است که این ها چطور در این زمینه شبهه افکنی می کنند و علمای اهل سنت چقدر قاطع و محکم به این شبهات پاسخ می دهند . این آقای نادی البدری که چقدر زیبا صحبت می کند که خدا انتخاب کرد که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در درون کعبه به دنیا بیاید ، خدا نام امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام)  انتخاب کرد و خدا این گونه از حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه استقبال کرد که هم لحظه به دنیا آمدن در خانه خدا بود و هم در لحظه شهادت در درون خانه خدا بودند .

شخص چهارم از سلفی ها که به ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه ، اعتراف کرده ، آقای امیرالصنعانی در کتاب روضه الندیه ، با تحقیق مرتضی بن زید الحطوری الحسنی ، چاپ مکتبه مرکز البدر صنعا ، صفحه ۳۶ می گوید :

واما مولده × فولد بمکه المشرفه فی البیت الحرام سنه الثلاثین من عام الفیل فی یوم الجمعه الثالث من رجب .

ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در مکه مکرمه در سال ۳۰ عام الفیل (ده سال قبل از بعثت و سی سال بعد از ولادت رسول خدا (صلی الله علیه السلام) بوده ) در روز سوم یا سیزدهم رجب در خانه کعبه است .

امیرالصنعانی ،روضه الندیه ، با تحقیق مرتضی بن زید الحطوری الحسنی ، چاپ مکتبه مرکز البدر صنعا ، ص ۳۶

شرح حال ایشان هم در کتاب الاعلام خیر الدین رزکلی ، چاپ دار علام الملایین ، جلد ۶ ، صفحه ۳۸ :

الصنعانی

محمد بن اسماعیل بن صلاح بن محمد الحسنی الکحلانی ثم الصنعانی ابو ابراهیم عز الدین المعروف کاسلافه بالامیر مجتهد من بیت الامامه فی الیمن ….

ایشان از مجتهدین اهل سنت در یمن بوده . در خانه ای بزرگ شده که همه از ائمه اهل سنت بودند . ایشان حدود صد جلد کتاب نوشتند . از جمله الروض النذیر ، ارشاد النقاد ،‌تطهیر الاعتقاد ، توضیح الافکار ایشان که بسیار معروف و مشهور است .

خیر الدین رزکلی ، الاعلام ، چاپ دار علام الملایین ، ج ۶ ، ص ۳۸

به هر حال ایشان شخصیت علمی بزرگی است که به ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در خانه کعبه ، اعتراف می کند .

بنابراین چهار نفر از علمای سلفی ، شاه عبد العزیز دهلوی ، شاه ولی الله دهلوی ، آقای آلوسی سلفی و آقای صنعانی سلفی ، به ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در خانه کعبه ، اعتراف کرده بودند . ما این ها را گفتیم تا وهابی ها بیشتر عصبانی شوند و از عصبانیت بمیرند . ما وقتی از قندوزی حنفی و ابن صباغ مالکی و سبط بن جوزی که می خوانیم ، امثال آقای سجودی می گویند این ها به اندازه الاغ هم نمی فهمند . امشب از علمای سلفی نشان دادیم که به ولادت حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه ، اعتراف کرده بودند .

مجری :

سخن آقای صنعانی را هم دیدیم که ایشان از ارادتمندان محمد بن عبد الوهاب است و اشعار عجیب و غریبی در باره ایشان گفتند .

کلیپ بعدی از یکی از علمای سلفی کویت است . ببینیم ایشان در مورد ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه چه گفته اند ؟

کلیپ (۶ ) :

دکتر محمد الطبطبانی ، کارشناس شبکه کویت :

آیا کسی در کعبه مشرفه به دنیا آمده است ؟

در روایات آمده است که حضرت علی (کرم الله وجهه) در کعبه به دنیا آمده است و در این زمینه روایاتی موجود است و در کتب تاریخ اسلامی این ماجرا را می یابی و این قضیه در کتب تاریخی موجود است . می توانی به این کتاب ها مراجعه کنی که روایاتی در این زمینه آمده است . می دانم در روایات آمده است که حضرت علی در کعبه به دنیا آمده است و این کتاب های تاریخی موجود است .

مجری :

کلیپ پایانی گفتگویی بین چند تن از فرهیختگان و اندیشمندان اهل سنت است که در این مورد بحث می شود .

کلیپ (۷) :

دکتر یحیی ابو زکریا و شیخ ابوالعزائم :

همه علما اعتراف کرده اند که حضرت علی علیه السلام در کعبه به دنیا آمده است و همه به این قضیه اذعان دارند که فاطمه بنت اسد به دور کعبه طواف می کرد که دیوار برای او شکافته شد و وارد کعبه شد . این روایتی است که همه به آن اجماع دارند و حضرت علی علیه السلام تنها کسی است که در کعبه به دنیا آمده است .

مجری :

به تصریح این علمای اهل سنت ،‌آقا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) تنها فردی است که در کعبه به دنیا آمده است .

استاد یزدانی ! تا این جا از علمای سلفی و اهل سنتی خواندیم که به این قضیه چه در اشعار و چه در کتب متقدمین و متأخرین تصریح کرده بودند . اما در این بین سؤالی مطرح می شود که در شبکه های وهابی هم آن را بیان می کنند که این خود تنقیصی برای حضرت امیر (علیه السلام) نیست که در جایی به دنیا آمده که پر از بت بوده . البته تا حدودی در یکی از کلیپ ها به این سؤال پاسخ داده شد . اما می خواهیم از زبان شما پاسخ را بشنویم .

استاد یزدانی :

شبکه های وهابی همیشه این ادعا را می کنند ،چه در سال های قبل و چه همین امسال که این شبهه را مطرح میکنند و می گویند این که افتخار نیست امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در کعبه ای به دنیا آمده که سیصد و شصت بت در آن بوده و تولد در بتخانه هیچ شرف و افتخاری نیست !!

غیر از این که علمای سلفی تولد در کعبه را از مناقب امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) آورده بودند ،‌ فضیلت ولادت آن حضرت در کعبه زمانی مشخص تر و واضح تر می شود که ما با بقیه مقایسه کنیم که آن ها در کجا به دنیا آمدند . ما نمی خواهیم امشب را که شب میلاد است ، اوقات بعضی ها را که با عقیده ما مخالف هستند ،‌ مکدر کنیم . اما خودشان مراجعه کنند که ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در درون کعبه و ولادت بعضی های دیگر در کجا بوده .

فرض کنیم که کعبه بتخانه بوده ، اما وجود بت در درون کعبه از تقدس کعبه که نمی کاهد . خداوند از همین کعبه ای که درون آن سیصد و شصت بت در آن بود ، دفاع کرد یا نکرد ؟ در عام الفیل و سالی که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) به دنیا آمدند ،‌ ابرهه می خواست همین خانه کعبه را خراب کند ، خداوند از همین خانه دفاع کرد . این از مسلمات تاریخ و نص صریح قرآن است که در سوره فیل آمده .

جالب است که ابن تیمیه در کتاب منهاج السنه دقیقا به همین قضیه تصریح کرده که این چیزها از عظمت کعبه نمی کاهد .

کتاب منهاج السنه ، جلد ۴ ، صفحه ۵۷۶ آمده :

وأما الکعبه فإن الله شرفها وعظمها وجعلها محرمه فلم یمکن الله أحدا من إهانتها لا قبل الإسلام ولا بعده بل لما قصدها أهل الفیل عاقبهم الله العقوبه المشهوره …

کعبه را خدا شرافت و عظمت و حرمت داد . احدی نمی تواند به خانه خدا حمله کند ، نه قبل از اسلام و نه بعد از آن . حتی آن زمانی که اهل فیل می خواستند کعبه را خراب کنند ، خداوند آن ها را عقوبت کرد ، عقوبتی که معروف و مشهور است .

ابن تیمیه ، منهاج السنه ، ج ۴ ، ص ۵۷۶

بنابراین کعبه ذاتی است و خدا این عظمت را داده و وجود چند بت سبب نمی شود این عظمت از بین برود . جالب است خود ابن تیمیه در جای دیگر اعتراف می کند کعبه ای که این ها بتخانه می دانند ، پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) رو به همین خانه نماز می خواند . زمانی که در مکه بود ، به سمت همین خانه نماز می خواند . زمانی هم که در مدینه بود و تا قبل از تغییر قبله ، باز هم به سمت همین خانه نماز می خواند . مدت بسیار کوتاهی قبله به سمت بیت المقدس تغییر کرد و بعد به دستور خداوند به سمت کعبه برگشت . البته این قضیه بحث مفصلی می خواهد که در حقیقت ما دو بار تغییر قبله داشتیم . اول به سمت بیت الله الحرام بود که با بهانه گیری های بعضی از صحابه به سمت بیت المقدس تغییر کرد و باز هم به سمت کعبه برگشت و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) تا سال هشتم که فتح مکه اتفاق افتاد ، رو به همین خانه نماز می خواند . آیا رو به بتخانه نماز خواندن جایز است یا جایز نیست ؟ اگر جایز نیست ، پس کار رسول خدا (صلی الله علیه واله) هم نعوذ بالله بد است و نمازش باطل می باشد . آیا شما می توانید این حرف ها را بزنید ؟ اما اگر جایز می دانید و نماز خواندن به سمت کعبه باعث شرف و قبولی می شود ،‌ ولادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در همین کعبه صورت گرفته و هیچ مشکلی هم ندارد. ابن تیمیه هم به همین قضیه در کتاب منهاج السنه ، جلد ۴ ، صفحه ۱۴۷ اشاره می کند :

ومن المعلوم ان النبی صلی الله علیه وسلم کان یصلی الی الکعبه بناها المشرکون .

پیامبر (صلی الله علیه وآله) رو به همین خانه ای که مشرکون بنا کرده بودند ،‌نماز می خواند .

خانه ای که مشرکین ساخته بودند و در آن بت بود ، پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) رو به آن نماز می خواند . این چه فضیلتی است ؟؟

در خانه هایی زندگی می کرد که مشرکین ساخته بودند . از آبی می خورد که مشرکین چاه آن را حفر کرده بودند . از لباسی که مشرکین دوخته بودند ، می پوشید . با درهم هایی که آن ها ضرب کرده بودند ، معامله می کرد .

ابن تیمیه ،‌منهاج السنه ، ج ۴ ، ص ۱۴۷

البته این چرندیات ابن تیمیه است که بیان کرده و ما به آن کاری نداریم . اما این مسأله اول که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) به سمت خانه ای نماز می خواند که مشرکین آن را درست کرده بودند . چون چندین بار خانه کعبه توسط سیل خراب شده . از جمله همان داستانی که طوایف خانه خدا را درست کرده بودند و بر سر این که سنگ حجر الاسود را چه کسی بگذارد ، با هم اختلاف کردند . وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) سنگ حجر الاسود را گذاشت ، اختلاف آن ها هم رفع شد .

پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) دور همین خانه طواف می کرد . همه مسلمانان در سیزده سالی که در مکه بودند ، طبق گفته وهابی ها، دور همین بتخانه طواف می کردند . در عمره القضاء دور همین خانه ای که پر از بت بود ، طواف کرد و نماز می خواند .

به هر حال بهانه گیری های وهابیت تمامی ندارد و ما نمی توانیم از ناصبی ها غیر از این انتظاری داشته باشیم . اما چیزی که طبق نظر شیعه و نظر بزرگان اهل سنت واضح است ، خداوند از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در خانه خود استقبال کرد و تقدیر کرد که آن حضرت در این خانه به دنیا بیاید ، علی رغم عنف همه وهابی ها ! عصبانی شوید و ناراحت باشید که حقیقت هرگز تغییر نمی کند .

تماس بینندگان :

بیننده : احمد از اهواز ـ شیعه

دوستان ما در فضای مجازی به این آقایان وهابی گفتند : حضرت علی (علیه السلام) در کعبه به دنیا آمده . آن ها گفتند : این درست نیست . بر فرض هم که درست باشد فضیلتی برای ایشان نیست ؛ چون کعبه پر از بت بوده . دوستان ما گفتند : اگر این کعبه شرافت و عظمتی نداشته ،‌ چرا رسول خدا (صلی الله علیه وآله) تا قبل از فتح مکه ،به دور این خانه طواف می کردند . همه مسلمانان میدانند که فتح مکه در سال هشتم صورت گرفته . اما گفتند : پیامبر (صلی الله علیه وآله) به دور این کعبه طواف نکرده و این مطلب کذبی است که شما بیان می کنید .

بنده تماس گرفتم تا این مطلب را بگویم که در کتاب المستدرک حاکم نیشابوری و دلائل النبوه بیهقی نشان دهید که در آن روایت گفته : پیامبر (صلی الله علیه وآله) قبل از فتح مکه ، کعبه ای را که پر از بت بوده ،‌طواف می کرده . راوی هم یکی از صحابه بوده که می گوید :

وکان صنما من نحاس یقال له أساف ونائله یتمسح به المشرکون إذا طافوا فطاف رسول الله e وطفت معه فلما مررت مسحت به فقال رسول الله e لا تمسه قال زید فطفنا فقلت فی نفسی لأمسنه حتى أنظر ما یقول فمسحته فقال رسول الله e ألم تنه قال زید فوالذی أکرمه وأنزل علیه الکتاب ما استلمت صنما حتى أکرمه الله بالذی أکرمه وأنزل علیه الکتاب ومات زید بن عمرو بن نفیل قبل أن یبعث فقال رسول الله e یأتی یوم القیامه أمه وحده صحیح على شرط مسلم ولم یخرجاه …

بتی از جنس مس بود که نامش اساف یا نائله بود . مشرکین هنگامی که طواف می کردند ، بر این بت دست می کشیدند . پیامبر (صلی الله علیه واله) کعبه را طواف کرد ، من هم با آن حضرت طواف میکردم . وقتی از کنار آن بت رد شدم ، بر آن دست کشیدم . رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند : دست نکش . من دوباره طواف کردم و دوباره مسح کردم که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند مگر تو را از این کار نهی نکردم ؟

در ذیل روایت حاکم می گوید : سند روایت بر شرط مسلم صحیح است .

حاکم نیشابوری ، المستدرک ، ج ۳ ، ص ۲۳۸

ذهبی هم می گوید بر شرط مسلم این روایت صحیح است . این در جواب آقایان وهابی که می گویند کعبه بتخانه بود و به دنیا آمدن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در آن هیچ فضیلتی ندارد . در صورتی که پیامبر (صلی الله علیه وآله) به همراه صحابه این کعبه را طواف می کردند . پس مشخص می شود که شرافت و عظمت کعبه ذاتی است و خداوند این شرافت و عظمت را به آن داده است.

نکته آخر این که نرم افزار جوامع الکلم هم در ذیل این روایت گفته : سند حسن است . سایت اسلام وب ، سایت مرکزی عربستان سعودی ، می گوید : در قضیه عمره القضاء همراه صحابه کعبه را طواف کردند . پس وجود بت در کعبه باعث نمی شود که چیزی از شرافت و عظمت کعبه کاسته شود . اگر آقایان ناصبی خیلی ناراحت هستند ،‌به قول عبد الرحمن سربازی قل موتوا بغیظکم ! از ناراحتی و عصبانیت خود بمیرید !!

بیننده : آقای صمدی از تهران ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی دو سؤال داشتم . این که بنده کتابی می خواندم که نوشته بود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) مانند ما انسان عادی بود . ابوبکر هم که خلیفه اول بود ،‌انسان عادی بود و سنت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را اجرا می کرد . ابوبکر بعد از خود جانشین تعیین کرد ، پس چرا طبق گفته این آقایان ، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) جانشین انتخاب نکرد . در این جا رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نعوذ بالله مقصر است یا خلیفه اول ؟ بنده با شبکه آقای پارچه فروش تماس گرفتم و این سؤال را پرسیدم ؛ اما تماس بنده را قطع کردند .

سؤال دوم بنده در مورد روایتی است که استاد قزوینی خواندند . این که عایشه همراه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در کنار خانه خدا ایستاده بودند . مقام حضرت اسماعیل مقدار دست خوردگی داشته که حضرت به عایشه می فرماید : من به خاطر شر قوم تو نمی توانم آن را درست کنم .

حضرت استاد لطف کنند و این روایت را برای بنده پیدا کنند .

استاد یزدانی :

در مورد سؤال اول ایشان ، خیلی واضح است که اگر وهابیت این قضیه را انکار کنند ، دیگر هیچ مطلبی را نمی توان برای آن ها ثابت کرد . عمره القضاء ، نامش عمره است . پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) عمره انجام داد . یعنی عمره انجام دادند ؛ اما طواف نکردند ؟ مگر می شود طواف را که یک رکن در حج است را ترک کرد ؟ این نهایت حماقت آقایان سلفی و وهابی است که تمام تلاش خود را می کنند تا فضیلت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را زیر سؤال ببرند .

در مورد این که ابوبکر جانشین خود را انتخاب کرد و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) انتخاب نکرد ، یکی از سؤالات همیشگی ما است . این حرف بسیار عجیبی است . پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) در مورد همه چیز از کوچکترین مسائل تا بزرگترین آن ها صحبت کرد و حکم آن ها را مشخص کرد تا این که دین اسلام کامل شد . فقط یک مسأله را باقی گذاشت ، آن هم خلافت و حکومت که سبب اختلاف مسلمانان از صدر اسلام  تا امروز همان است . به گفته آقای شهرستانی ، شمشیری به اندازه خلافت و امامت کشیده نشد .

مگر می شود پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) از مسواک زدن ، آب خوردن و مسائل دیگر صحبت کند ؛ اما در مورد خلافت و امامت چیزی نگفته باشد . این خیلی مضحک و خنده دار است . خود همین برادران باید در مورد این قضیه فکر کنند . اگر پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) جانشین انتخاب نکرد ، چرا ابوبکر و عمر و یزید و معاویه و دیگران انتخاب کردند . مگر می شود همه انتخاب کنند و فقط پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله ) انتخاب نکرده باشد . اگر انسان به این قضیه فکر کند ، به بطلان آن هم می رسد .

در مورد روایت جا به جا کردن خانه کعبه ، این قضیه در صحیح بخاری آمده . در صفحه ۳۸۴ ، کتاب الحج ،‌باب ۴۲ ، حدیث ۱۵۸۳ :

حدثنا عبد اللَّهِ بن مَسْلَمَهَ عن مَالِکٍ عن بن شِهَابٍ عن سَالِمِ بن عبد اللَّهِ أَنَّ عَبْدَ اللَّهِ بن مُحَمَّدِ بن أبی بَکْرٍ أَخْبَرَ عَبْدَ اللَّهِ بن عُمَرَ عن عَائِشَهَ رضی الله عَنْهُمْ زَوْجِ النبی e أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ e قال لها أَلَمْ تَرَیْ أَنَّ قَوْمَکِ لَمَّا بَنَوْا الْکَعْبَهَ اقْتَصَرُوا عن قَوَاعِدِ إبراهیم فقلت یا رَسُولَ اللَّهِ ألا تَرُدُّهَا على قَوَاعِدِ إبراهیم قال لَوْلَا حِدْثَانُ قَوْمِکِ بِالْکُفْرِ

جالب است که در این جا رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نمی گویند : قوم من ! مشخص می شود که بنی هاشم موحد بوده و در این مسائل دستی نداشته و کسانی مشرک بودند ، اشخاص دیگری بودند .

از عایشه نقل شده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند : قوم مشرک و کافر تو وقتی می خواستند خانه کعبه را درست کردند ‌،آن را کوچکتر از آن اندازه ای که حضرت ابراهیم بنا کرده بود ، بنا کردند . اگر کفر قوم تو نبود ،‌من حتما آن را خراب می کردم و دوباره می ساختم .

صحیح بخاری ، چاپ ابن کثیر ، کتاب الحج ، باب ۴۲ ، ص ۳۸۴ ، ح ۱۵۸۳

این هم تقیه پیامبر (صلی الله علیه وآله) از اصحاب خود است . اگر تقیه نفاق و دروغگویی است ، این هم تقیه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از اصحابش است که در صحیح بخاری آمده . همین روایت باز هم در کتاب الحج ، صفحه ۳۸۵ ، روایت ۱۵۸۵ و ۱۵۸۶ نقل شده .

در صحیح مسلم ، چاپ دار الطیبه ، صفحه ۶۰۴ ، باب ۶۹ از کتاب الحج چندین روایت در این باره نقل شده . در حال حاضر نقشه اش هم هست که باید به اندازه کامل می ساختند ؛ اما کوچکتر درست کردند . طبق قواعد حضرت ابراهیم باید این گردی داخل کعبه می بود که الان در بیرون کعبه است . ان شاء الله وقتی حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) که آمدند ، کعبه را به قواعد و ستون هایی که حضرت ابراهیم بنا کرده بود ، خواهیم ساخت .

بیننده : آقای میرزایی از زرین دشت ـ شیعه

استاد یزدانی ! شبکه های وهابی می گویند امامت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) الهی نیست و بعد از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ، کسانی از مولای متقیان علی بن ابیطالب (علیه السلام) بالاتر بودند . مگر می شود خداوند کسی را که از جانب خودش نیست و او را از جمع انبیاء و اولیاء نداند ، محبت و عشق او و اولاد او را تا این حد در قبل ما شیعیان و غیر شیعیان قرار دهد ؟ نظر شما در این باره چیست ؟

نکته دوم این که ، اگر امکان دارد از القاب امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) توضیحاتی را بیان کنید تا ما هم با آن آشنا شویم .

استاد یزدانی :

این خیلی واضح و روشن است که طبق روایت صحیح مسلم ، منافق و مؤمن از همین جا مشخص می شود که کسی جز منافق دشمنی امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را ندارد و جز مؤمن کسی محبت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را در دل ندارد .

حداقل کسانی که محبت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دارند ، مؤمن هستند . کسی هم که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دوست نداشته باشد ،‌ کافر و منافق است . اما این معیار برای بقیه نیست . اصلا هیچ روایتی وجود ندارد که آن ها را دوست داشته باشید .اگر روایتی هست ،‌به ما نشان دهند .

بیننده : آقای ولی پور از کرج ـ شیعه

ما از کتب اهل سنت شنیدیم که فاطمه بنت اسد (سلام الله علیها) وارد کعبه شد . اما ما خودمان شنیدیم که دیوار کعبه شکافت . در این باره توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

این تفاوتی است که در بعضی کتاب ها وجود دارد . البته بعضی از علمای اهل سنت هم به این قضیه اعتراف کردند که دیوار کعبه به صورت معجزه آسایی شکافته شد . اگر به سایت مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (علیه السلام) کلمه کعبه را جستجو بزنند ، مقاله مفصلی با عنوان این که آیا بر اساس منابع شیعه و اهل سنت امیرالمؤمنین (علیه السلام) در کعبه به دنیا آمده اند یا نه ؟ وجود دارد که هم مطالب و هم تصاویر را می بینند .

مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و هم چنین شما بینندگان محترم که تا این لحظه با ما همراهی کردید ،‌تشکر می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .