طه دلیمی،از بعثی‌های ناصبی در یکی از شبکه‌های وهابی حاضر شد و ادعاهایی را مطرح کرد؛ از جمله این که بر اساس سیاق آیه تطهیر مصداق «أهل البیت» تنها زنان رسول خدا صلی الله علیه وآله است.

همچنین با این شبکه تماس گرفته شد که متأسفانه پاسخ ندادند…

 

دانلود فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

 

دانلود فیلم برنامه

دانلود فیلم برنامه

 


 

برنامه : کلمه طیبه

تاریخ : ۰۹ / ۰۶ / ۹۱

مجری :

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت عرض سلام و ادب و احترام دارم . با پنجاه و یکمین برنامه از برنامه های کلمه طیبه با دو تن از اساتید بزرگوار در خدمت شما عزیزان هستیم . امیدواریم در این برنامه هم مفید باشیم .

روال برنامه ی ما این طور است که کلیپ هایی را از شبکه های وهابی پخش می کردیم و اساتید شبکه پاسخ آن ها را میدادند . اما نکته ای که در این کلیپ ها وجود دارد این است که قبلا اکثر کارشناسان آن ها فارس زبان بودند . اما در این اواخر کارشناسان عرب می آورند . از جمله آن کارشناسان دکتر طه دلیمی است .

ما امروز از استاد ابوالقاسمی در این خصوص سؤال می کنیم که اولا این شخص چه کسی است و اصلا چه اتفاقی رخ داد که این شبکه ابتدا از کارشناسان فارسی زبان استفاده می کردند و الان از کارشناسان عرب زبان استفاده میکنند . آیا کارشناسان فارس زبان آن ها تمام شده یا این که مسأله ی دیگری در این بین وجود دارد ؟

استاد ابوالقاسمی :

فکر می کنم کارشناسان فارسی زبان از پس ما بر نیامدند ، خودشان را پشت سر کارشناسان عرب زبان پنهان کردند . ولی متأسفانه کسی را آوردند که وقت های مرده شبکه وصال و شبکه صفا را به او می دهند . یعنی یکی از افرادی است که برنامه های بسیار ضعیفی در آن شبکه ها دارد و آبروریزی های زیادی در اینترنت و در تماس های تلفنی اش داشته و شخصی بسیار تندرو است که ان شاء الله در مورد ایشان صحبت می کنیم .

جناب استاد یزدانی شب گذشته بارها با این شبکه مذکور تماس گرفتند ؛ اما متأسفانه وصل نشد . اگر امکان دارد کلیپ شماره ۱۳۲ را پخش کنید .

کلیپ (۱) :

تماس تلفنی حجت الاسلام و المسلمین یزدانی با شبکه کلمه :

بسم الله الرحمن الرحیم

من سید محمد یزدانی از شبکه جهانی ولایت هستم . الان بنده حدود پنجاه دقیقه است که با شبکه شما برای مناظره با دکتر جدیدی که دعوت کردید ، تماس میگیرم . اما متأسفانه تلفنی که شما در آن جا ثبت کردید ، به هیچ عنوان نمی گرفت و من مجبور شدم از این خط با شما تماس بگیرم . بنده زنگ زدم که رسما شبکه کلمه را به صورت مستقیم و شبکه به شبکه ،دعوت به مناظره با شبکه ولایت کنم . همین الان هم بنده رسما از ایشان دعوت می کنم که فردا شب منتظر این کارشناس یا هر کارشناس دیگری از دمشقیه یا حیدری ، هستیم و ان شاء الله با آن ها مناظره می کنیم .

واقعا جای تأسف است که شما شبکه ای که خود را شبکه جهانی هم می نامد ، یک شماره تلفن دروغین می گذارد که ما هر چه یک سره با آن تماس می گیریم ، متأسفانه وصل نمی شود . به اپراتور هم که وصل می کنیم یک سره زنگ می خورد ؛ اما وصل نمی شود و این نهایت پستی شما مردم را می رساند . من منتظر هستم که یک بار هم که شده گوشی ما را بردارید .اگر برندارید باز هم تماس میگیرم . اما در هر صورت ما فردا شب در شبکه ولایت منتظر این کارشناس شما هستیم تا مناظره کنیم. اگر راست می گویید و اگر مرد هستید ، بیایید و شبکه به شبکه با هم مناظره کنید . نه این که شما در شبکه ی خودتان فقط تلفن دروغی و تقلبی بگذارید و اصلا به تماسی پاسخ ندهید .

به هر حال باز هم تأکید می کنم که من سید محمد یزدانی از شبکه جهانی ولایت هستم . البته این بار سوم است که بنده در صندوق های مختلف پیام می گذارم که آماده مناظره هستم . ان شاء الله ما فردا شب در شبکه ولایت منتظر شما هستیم .

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

استاد ابوالقاسمی :

بنده اگر باشم و آقای یزدانی لطف می کنند که با شبکه های تماس می گیرند . اما آن ها جواب نمی دهند . یا آن شماره ها دروغی است یا این که از کد ۰۲۵۱ می ترسند و زمانی که این کد را می بینند ، اصلا وصل نمی کنند . با تلفن همراه هم که نمی توانیم تماس بگیریم ؛ چون اگر تماس یا صدا قطع شود ، می گویند تقصیر خودتان بوده . به همین دلیل باید با تلفن ثابت تماس بگیریم . هر وقت هم که تماس می گیریم آن ها ما را وصل نمی کنند .

البته وقتی استاد یزدانی با این شبکه تماس گرفتند و این پیغام ها را گذاشتند ، آقای هاشمی در شبکه اشان گفت : الان که آخر وقت است پیغام گذاشتند که می خواهند با ما مناظره کنند . ان شاء الله فردا شب به شما وقت می دهیم .

ما لازم نداریم که شما به ما وقت دهید . ما خودمان از این شبکه تماس میگیریم و زنده با شما بحث خواهیم کرد تا ببینیم که چه کسی مرد میدان است .

اما در مورد این کارشناس عرب زبان ، گفتیم که از کارشناسان بسیار ضعیف شبکه های وهابی هستند که بیشتر به قصه گویی معروف است یعنی بیشتر در شبکه شان افسانه سرایی می کنند . لذا بیننده هم ندارند . عجیب است که چطور این شخص را آوردند . جالب این جا بود که وقتی این آقا را در شبکه کلمه آوردند ،‌گفتند : هر کس می خواهد با ایشان بحث کند ، باید قرآن را درست بخواند و ما یک امتحان قرآن از او می گیریم . اگر امکان دارد کلیپ ۱۲۸ را پخش کنید .

کلیپ (۲) :

هاشمی ، مجری وهابی شبکه وهابی کلمه :

مثل این که اتاق فرمان می گوید شخص دیگری باز هم از خط جامعه روحانیت تماس گرفته و سوره عادیات را نتوانسته بخواند . اتاق فرمان ! من تمنا می کنم در تلاوت سخت نگیرید . اینطور نشود که آقایان احساس کنند ما کنکور سخت تعجیلی گذاشتیم . لطفا سوره ها و آیات ساده را انتخاب کنید به نحویی که نه کسی بیاید و به عنوان نماینده جامعه روحانیت وارد شود و بخواهد مطالبی ارائه دهد که قصدش اهانتی به یک جامعه باشد و نه این که هر کسی که خواست وارد شود .

به هر صورت این را من باب این گذاشتیم که برای ما ثابت شود یک شخص روحانی است . پس لطفا آیات و سوره ها را ساده انتخاب کنید .

حال آیه ای ساده برای امتحان آقای الدلیمی :فتربصوا انا معکم متربصون .

فتربصوا انا متربصون !!!!!

استاد ابوالقاسمی :

این ها هر چه کارشناس می آوردند ، نمیتوانند قرآن بخوانند . دمشقیه را که آوردند ، در همان برنامه اول چندین غلط قرآنی پشت سر هم خواند که ما پخش کردیم که تا دو سه ماه ایشان فراری بود و اصلا به شبکه نیامد . البته چون یادی از آقای دمشقیه شد ، ذکر خیری از ایشان هم داشته باشیم . یکی از علمای اهل سنت ، آقای ابوعبد الله سلفی ، وقتی اهانت آقای دمشقیه به حضرت زهرا (سلام الله علیها ) و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دیدند ، گفته : من یک کلیپ از فحشای آقای دمشقیه با ردیعی که او هم از وهابیون هست ،‌دارم که اگر از این اهانتش به حضرت علی (علیه السلام) وحضرت زهرا (ُسلام الله علیها) توبه نکند ، این کلیپ را پخش خواهم کرد .

یعنی کار به جایی رسیده که هم کیشش می گوید من فیلم فحشا از تو دارم که اگر از این اهانت توبه نکنی ، آن را پخش می کنم . وای به روزی که بگندد نمک !!! کارشناسانشان همه از این قبیل هستند .

ما سؤال می کنیم آقای هاشمی ! زمانی که آقای عمر بن خطاب را به عنوان خلیفه انتخاب کردند ، از او امتحان قرآن گرفتند که هشت سال زور زد تا یک سوره بقره را حفظ کرد و بعد هم یک شتر قربانی کرد ؟ این چه حرفی است ؟؟

بعد هم می گوید : یکی از آقایان روحانی تماس گرفته و نتوانسته سوره عادیات را بخواند . جالب است که شما اقرار کردید روحانیون شیعه ما با شما تماس می گیرند . اما ما برای شما بیست خط تماس قرار دادیم ؛ ولی یک نفر از شما جرأت تماس با ما را ندارند . اگر مرد هستید ، با ما تماس بگیرید ، ما که ترس نداریم .

در مورد شخصیت واقعی ایشان ، چون ملاک ایمان و کفر محبت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است . ببینم این آقا محبت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دارند یا ندارند ؟

کلیپ (۳) :

دلیمی ـ کارشناس وهابی :

گفتی خلیفه اول ! اصلا تو را چه به خلیفه اول ! ….. یعنی چه خلیفه اول ! در مقابل بزرگان امت ادب داشته باش .

گفتید : بلد نیستید با امور به صورت درست بر خورد کنید . یا تاریخ اهل بیت را نمی دانید !

برای چه از اهل بیت اهل اسبت (با تمسخر ) سخن می گویی ؟

استاد ابوالقاسمی :

کسانی که با لهجه عراقی آشنا باشند ، متوجه می شوند که این جمله چه معنایی دارد ؟ مسخره کردن لفظ اهل بیت !!!

یک شیعه با او تماس می گیرد و می گوید : خلیفه اول ! می گوید : تو اهانت می کنی و باید بگویی جناب خلیفه اول رضی الله عنه ! به تو چه ربطی دارد که در مورد خلیفه صحبت کنی .

اما وقتی به لفظ اهل بیت می رسد ، اهل اسبت !! می گوید . به همین سادگی !! طبیعی است که در شبکه ناصبی ها باید ناصبی ها را بیاورند . همین یک کلیپ نفاق این شخص را ثابت می کند . اصلا احتیاجی نیست که با این شخص ناصبی بحث کنیم . یک منافق را در شبکه اشان آوردند . در مورد چه چیزی با این ها بحث کنیم . چنین اشخاصی مثل آقای کالی کلابی که ما کلیپش را ساختیم و نسبش پخش شد و همه او را شناختند . آقای کلهر که فایل صوتی اش در اینترنت پخش شده . آقای دمشقیه با آن وضعیت فحشا و آن اهانت به حضرت زهرا (سلام الله علیها) و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و این شخص که ناصبی و دشمن اهل بیت (علیهم السلام) است . برای همه مشخص است که این شبکه ، چه شبکه ای است !

جالب این جا است که یک بعثی تند و تیز و از دشمن ترین افراد بر ضد شیعیان و بر ضد ایران است که حتی ایشان در صفحه فیسبوکش می نویسد : به مناسبت روز پیروزی عظیم بر ایران ، سایت القادسیه که مدتی فعال نبود ،‌فعال خواهد شد .

تاریخ ۸ / ۸ / ۱۹۸۸ روز قطعنامه بود ، ۸/ ۸/ ۲۰۱۲ می گوید : آن روز ، روز پیروزی ما بر ایران بود . این قدر این شخص دشمن ایران بود که نامش را روز القادسیه ، روز کشتار ایرانی ها ، گذاشته .چنین شخصی با چنین اخلاق و عقیده ای مشخص است چه وضعیتی دارد .

این هایی که در شبکه کلمه خیلی مراعات می کردند و می گفتند : ما اهل مدارا با شیعه هستیم و آن ها را تکفیر نمی کنیم ، علنا شخصی را آوردند که بارها قسم خورده مذهب شیعه ،‌مذهب کفر است . کلیپ ۱۳۰ را پخش کنید تا بینندگان عزیز ببینند.

طه دلیمی در مجلس رقص و فساد

طه دلیمی در مجلس رقص و فساد

کلیپ (۴) :

دلیمی ـ کارشناس ناصبی شبکه وهابی :

گفتی بعثی کافر ! تو بر چه اساس بعثی ها را تکفیر می کنی ؟

مگر طبق خواسته شما است ؟ یعنی شما می خواهید مسلمانان را همان طور که دوست دارید تکفیر کنید ؟ بعثی کافر است ؟ من از بعثی ها عذر می خواهم که می گویم بعثی نیستم . برای چه ؟ زیرا هیچ کس برای ما بهتر از بعثی ها نبوده است.

هذا اصل کفری اخوانی ! ایها الشیعه ! دینکم مؤسس علی الکفر . ان اصل دین شیعه ، کفر ! اقول بکل صراحه . هو عقل یدل علی دین …. فدینکم ایها الشیعه اقسم بالله انه دین کفری مؤسس علی کفر !!!

هاشمی ، مجری وهابی :

این که قرآن را به عنوان اصل مذهب ، به آن استناد نکنید ، این یک اعتقاد کفری است . اصول دینی که از اسلام گرفته نشود ، این اصول دین اسلام نیست و بنا بر کفر است . عقلی که با دین کاری نداشته باشد ، می گوید : قسم می خورم به الله که این فکر هیچ ارتباطی با اسلام و قرآن ندارد و یک فکر اسلامی نیست .

حیدری ، کارشناس وهابی شبکه وهابی :

شما عالم اهل سنت در ایران ، از من حکم تکفیر شنیدید ؟ به نظر ما جایز نیست !!!

استاد ابوالقاسمی :

آقای حیدری می گوید : از نظر ما تکفیر جایز نیست . اما این آقا را آوردند که میگوید : قسم به خدا ! دین شیعه دین کفر است . وضعیت این اشخاص مشخص است که چه انسان هایی هستند . باطنشان را کم کم به همه شیعیان نشان میدهند . ما خیلی خوشحال هستیم که این انسان های نادان و بی سواد و جاهل را می آورند که به همین سادگی سه بار قسم میخورد که دین شیعه ، دین کفر و شرک است .

جالب است که شخصی به ایشان می گوید  تو بعثی کافر هستی . چون پدر ایشان از طرفداران سر سخت بعثی ها بوده و فعال رسمی بعثی ها بوده . در مورد خانواده ایشان صحبتی نمی کنیم . اگر کسی بخواهد می تواند در اینترنت جستجو کند . ایشان می گوید : بعثی ها را کافر می دانی ؟ به چه عنوان بعثی ها را کافر می دانی ؟ دلیل داری ؟ اما وقتی به شیعه می رسد ، قسم می خورد به خدا که شیعه ها کافر هستند . بهتر از بعثی کسی برای ما نیامده ، اما شیعه کافر و دشمن صحابی است و باید او را کشت.

اگر در مورد صدام و بعثی ها صحبت کنیم ،‌در سایت آقای بن باز ، کلمه صدام را جستجو می زنیم . نتیجه جستجو این است : از بن باز سؤال کردند : آیا جایز است که حاکم عراق را لعن کنیم ؟

جواب می دهد : کافر است ؛ حتی اگر بگوید لا اله الا الله ؛ اگر چه که نماز بخواند و روزه بگیرد . مدامی که از مبادی کفر آمیز حزب بعث دست برندارد .

ای انسان هدایت شده ! بن باز می گوید : بعثی ها کافر هستند . اما شما می گویید : بهتر از بعثی ها نیامده . کسی که بن باز او را تکفیر میکند ، شما چقدر خبیث و بیچاره هستید . بعد می گوید : بهتر از بعثی ها برای ما نیامده . بله ، جنایاتی که بعثی ها بر اهل سنت و شیعه کردند ، همه می دانند و هیچ کس به آن ها شک ندارد . به خاطر جنایت هایی که بر سر کردهای اهل سنت آوردند ، صدام و حزب بعث را محکوم کردند نه به خاطر جنایت هایی که بر سر شیعه آورد .

البته ایشان یک مقدار گیج هستند ، کلیپ ۱۳۱ را که ببینید ، متوجه می شوید .

کلیپ (۵) :

دلیمی ـ کارشناس ناصبی شبکه وهابی :

آن ها سخنانی می گویند که خودشان هم نمی فهمند . زیرا فرهنگ آن ها ، فرهنگ بسیار عقب افتاده است . سپس خداوند متعال می گوید : همان طور که شما اشاره کردید ، می گوید : شاعران از گمراهان تبعیت می کنند . ما به ادله و حقیقت استدلال میکنیم و او برای ما شعر می آورد . آیا ندیده ای که آنان در هر وادی سرگردانند و آنانند که چیز هایی میگویند که انجام نمی دهند .

می خواهیم از شما شعری در مورد عید بشنویم .

والله ، ممکن است که خنده ات بگیرد . اگر راستش را بخواهید من هم شعر می نویسم و هم در وادی شعر سرگردانم هم از شعر می نویسم . زیرا من وقتی در وادی شعر وارد می شوم ، گم می شوم . ۴ یا ۵ ساعت پای شعر می نشینم و جز برای نماز بلند نمی شوم و بعد از آن فکر می کنم که عمر خود را هدر کرده ام . عالم شعر ، عالم عجیب و غریب است و من ۵ دیوان شعر گفته ام .

استاد ابوالقاسمی :

از یک طرف وقتی شیعه شعر می خواند ، آن هم شعرهایی که در قدیم گفته شده و آبروی ناصبی ها را برده اند ، این که ما مثل ابن زیاد نیستیم که مادرمان حرامزاده باشد ….

شیعه ای این شعر را خواند و حسابی عصبانی شد و گفت : ابن زیاد صحابی بوده !!! گفت : این ها به شعر استدلال می کنند در صورتی که خداوند می فرماید : والشعراء یتبعون الغاوون . اما در برنامه بعدی می گوید : من شاعر هستم و ۵ دیوان شعر گفتم . ما شعرهای ایشان را نیاوردیم ؛ چون هر کس شعرهای ایشان را می شنید ، می خندید . یعنی واقعا باید به جای شعر ، مر بگوییم . یک شخص عجیب و غریب که می خواهد خود را مطرح کند . نه تخصص در بحث شیعه و سنی دارد ، نه عقیده ی ثابتی دارد . به قول معروف تا قافیه به تنگ آید ، آقای دلیمی را می آورند . قصد ما از مطرح کردن این مطالب این بود که بگوییم چنین افرادی را به شبکه خود می آورند . اگر فردا روزی یک عرب ناصبی را از سر کوچه پیدا کردند و آوردند ، ما چیزی نمی گوییم .

اگر آقای دمشقیه یا آقای عرعور جرأت کردند و آمدند ، در شبکه ما برای مناظره باز است و تلفن های ما همیشه زنگ می خورند و ما پاسخگو هستیم .

مجری :

استاد یزدانی مطلب جالبی را قبل از برنامه بیان کردند که این ها کارشناس عرب زبان می آورند تا کسانی که زبان عربی را نمی دانند ، هر چیزی که مجری خواست ترجمه کنند .

کلیپ بعدی را می بینیم و پاسخ آن را از زبان استاد یزدانی می شنویم .

کلیپ (۶) :

دلیمی ـ کارشناس ناصبی وهابی شبکه وهابی :

نحن عندنا دلیل انه فی ازواج النبی صلی الله علیه وسلم بدلیل السیاق وتکرر بکلمه ازواج النبی و النساء النبی ، قبل الآیه وهی لیست آیه … قبل الآیه وقبل هذه المقطع و بعد الآیه کلام ان ازواج النبی صلی الله علیه وسلم . هل عند الشیعه دلیل من القرآن علی انّ اهل البیت هنا علی واولاده ؟ نحن عندنا دلیل من القرآن . ان اهل البیت هنا ازواج النبی صلی الله علیه وسلم من القرآن لی هو سیاق والناس الموجود قبل جزء الآیه و بعده . کل الخطاب لازواج النبی صلی الله علیه وسلم فمالذی حشر علی واولاده هنا یعنی هذا لیس کلام العاقل ولا الکلام هذا کلام المجنون ….

هاشمی ، مجری وهابی :

فرمودند : لفظ اهل بیت در این آیات در مورد زنان پیامبر است و زنان پیامبر تکرار شده . قل لازواجکنّ نساء النبی نساء النبی .. همه دلیل بر این است که این ها زنان پیامبر هستند . اما آقایان نصف آیه را گرفتند ، قبل ازاین نصف آیه کلا زنان پیامبر است . بعد از این نصف آیه ، کلا زنان پیامبر است . ما یک سؤال می پرسیم : آیا آقایان امامیه شیعه که استناد می کنند که این آیه در مورد علی و فرزندانش است ، دلیلی از قرآن است که این حضرت علی و فرزندانش هستند ؟ آیا در قرآن خداوند جایی بیان کرده . ما داریم که این آیه در مورد زنان پیامبر است آن هم به لفظ صریح و بدون هیچ شک و شبهه ای محکم واضح و روشن می گوید : نساء النبی . اما آیا دلیلی در قرآن هست که ثابت کند این مقطع در مورد علی و فرزندانش است . چنین چیزی نیست .

اما می گوید : این سخن مثل سخنان انسان های دیوانه است . اینقدر سخن طولانی بگوید و بعد در لابه لای صحبتش یک چیزی بی ربط بگذارد . یک چیزی بگوید که مرتبط با ماقبل و ما بعدش نباشد . چه ارتباطی دارد به این که حضرت علی در لابه لای زنان پیامبر جا بگیرد ؟ آیا دلیل داریم که بودن حضرت علی را ثابت کند ؟

مجری :

استاد یزدانی ! این کارشناس وهابی در این جا ادعایی دارد و می گوید : هر کسی بگوید حضرت علی (علیه السلام) از مصادیق اهل بیت است ، دقیقا این شخص مجنون و دیوانه است . به این علت که امکان ندارد انسان عاقل کلام طولانی بگوید و در بین این کلام طولانی ، کلامی بگوید که هیچ ربطی به اول و آخر ربط نداشته باشد . در این خصوص توضیحاتی را بیان کنید .

استاد یزدانی :

ایشان مطالب متعددی را بیان کردند که بنده تلاش می کنم خیلی سریع این ها را نقد کنم تا به تماس با شبکه کلمه برسیم .

گفتند : ما از قرآن دلیل داریم مبنی بر این که زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) جزء آیه تطهیر هستند . دلیل ما هم سیاق قرآن است که قبل و بعدش گفته : یا نساء النبی ! یا نساء النبی ! بعد از آن هم همه در مورد زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) است و ضمائر همه مؤنث هستند . البته بحث سیاق را قرار است که حضرت آیت الله قزوینی در برنامه بعدی به صورت مفصل بحث کنند . بنده به صورت خلاصه جواب این شخص را می دهم .

اولا ، سیاق زمانی حجت است که شما نظریه آقای عکرمه را بپذیرید . ما در مورد مصداق اهلبیت (علیهم السلام) در آیه تطهیر ، چهار نظریه مهم داریم . البته نظریه های دیگری هم داریم .

۱ . نظریه زید بن ارقم که می گوید : این آیه شامل تمام کسانی که صدقه بر آن ها حرام است ، می شود . یعنی شامل همه بنی هاشم می شود ؛ اما شامل زن های پیامبر (صلی الله علیه وآله) نمی شود . این نظریه یک صحابی است که روایت آن در صحیح بخاری و مسلم آمده و در صحت سند آن مشکلی نیست .

۲ . نظریه عکرمه که می گوید : این آیه ،‌تنها و تنها شامل زن های پیامبر (صلی الله علیه وآله) می شود . این ها روایت دارند که عکرمه در کوچه های مدینه حرکت می کرد که من با کسانی اعتقاد ندارند این آیه فقط در مورد زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) می شود ، مباهله می کنم . ایشان اعتقاد دارد که آیه تطهیر فقط شامل زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) می شود . بعد از عکرمه ، مقاتل بن سلیمان ، ابن حزم اندلسی و از جدیدی ها هم عثمان الخمیس این اعتقاد را دارند .

۳ . دیدگاه اهل سنت امروزی که معتقد هستند این آیه هم شامل زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) می شود و هم شامل پنج تن آل عبا . به دلیل  روایاتی که دارند . ما قبلا مفصل بحث کردیم که در قرن اول ، دوم ، سوم ، چهارم و پنجم حتی یک نفر از علمای اهل سنت و یک نفر مسلمان را پیدا نمی کنیم که به این مطلب اعتقاد داشته باشد . اولین کسی که این اعتقاد را بیان کرده ، آقای ضحاک بن مزاحم متوفای ۱۱۱ هـ است که ادعا کرد این آیه هم شامل اهل بیت (علیهم السلام) می شود و هم شامل زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله ) می شود . به دلیل سیاق قرآن کریم . قبل از او حتی یک نفر وجود ندارد . بعد از او هم علمای اهل سنت این نظر را رد کردند تا قرن ششم و بعد از آن آقای مرداوی و ابن جوزی و قرطبی نظریه ایشان را تقویت کردند و امروز دیدگاه عموم اهل سنت شده .

۴ . دیدگاه پیامبر (صلی الله علیه وآله) ، صحابه ، تابعین و دیدگاه همه اهل بیت (علیهم السلام ) و همه شیعیان است که این آیه فقط و فقط شامل پنج تن آل عبا می شود . روایات صحیح السند هم در این باره داریم .

در جواب این آقا می گوییم : سیاق زمانی حجت است که نظریه آقای عکرمه را بپذیرید . نظریه آقای عکرمه همان است که آیه فقط و فقط شامل همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله) می شود . اگر بگویید هم شامل پیامبر (صلی الله علیه وآله) و همسران آن حضرت ، دیگر سیاقی وجود ندارد . اگر پنج تن آل عبا (علیهم السلام) را بخواهید وارد کنید ، سیاق معنا ندارد . چون قبل و بعدش در مورد زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) است . در این صورت سیاق کاملا از بین می رود .

پس این ها نمی توانند دیدگاه آقای عکرمه را بپذیرند ، چون دیدگاه عکرمه ای که خارجی و ناصبی بوده ،‌اشکالات متعددی دارد و در مقابل دیدگاه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و هفتاد و دو روایت صحیح السند در کتب اهل سنت است .

جواب دوم ، این که سیاق قرینه  برای فهم آیات قرآن کریم است . یعنی ما یک سری دلیل و یک سری قرینه داریم . سیاق ، قرینه است . قرینه زمانی در قرآن کریم حجت است که ما دلیل و اصلی بر خلاف آن نداشته باشیم . وقتی ما روایات متعدد در صحیح مسلم و صحیح ترمذی ، سنن ابن ماجه ، سنن ابن داود و همه کتاب های اصلی شما غیر از صحیح بخاری داریم که پیامبر (صلی الله علیه وآله) اهل بیت خود را در آیه تطهیر معرفی می کند ، آیا نوبت به استدلال به سیاق می رسد ؟ هرگز نمی رسد.

ادعای بعدی این کارشناس وهابی این بود            که شما شیعیان در قرآن دلیلی ندارید که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) جزء اهل بیت در آیه تطهیر است . از قرآن کریم برای ما دلیل بیاورید .

همه مسلمانان می دانند که در قرآن کریم نام امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) به این صراحت نیامده . ما از این ها چند سؤال می پرسیم . شما می گویید : آیه غار در مورد ابوبکر است . دلیلی برای ما از قرآن کریم بیاورید که ابوبکر همراه پیامبر (صلی الله علیه وآله) در غار بوده . البته ما خیلی دوست داریم ابوبکر در غار همراه پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده باشد که عدم ایمان او از آیه غار به صراحت ثابت می شود . ما بارها آن را ثابت کردیم . اگر او مؤمن بود ، خداوند سکینه اش را از او دریغ نمی کرد که در آن جا دریغ کرده و شما دلیلی بر رد این مطلب ندارید .

برای ما از قرآن کریم ثابت کنید که ابوبکر همراه با پیامبر (صلی الله علیه وآله) در غار بوده . شما می گویید : آیه افک در مورد عایشه نازل شده . از قرآن کریم برای ما ثابت کنید که این آیه در مورد عایشه است . شما می گویید : ابوبکر خلیفه پیامبر (صلی الله علیه وآله) است . من انکر امامه ابی بکر ، یا به قول آقای طبری : من انکر ان ابابکر وعمر امامی الهدی ، یقتل یقتل . هر کس انکار کند که ابوبکر و عمر دو امام هدایتگر هستند ، باید کشته شوند . یعنی از اصول دین آن ها است . بنده دیشب در برنامه قضاوت با شما ، موارد متعددی از اهل سنت نشان دادم که امامت ابوبکر و عمر را جزء اصول دین می دانند .

در قرآن برای ما بیاورید که گفته باشد : ایها الناس ! انّ ابابکر و عمر خلیفتا رسول الله صلی الله علیه وآله . یا یک روایت ضعیف برای ما بیاورید که پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرموده باشند : ابوبکر و عمر خلیفه هستند . اگر از قرآن و روایات چیزی ندارید ، از عقل خود کمک بگیرید و بگویید که آیا عقل انسان سالم این را قبول می کند که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در خانه بنشیند و ابوبکر جای پیامبر (صلی الله علیه وآله) بنشیند . این محال است و اصلا نمی تواند قبول کند . از اجماع بیاورید . اجماع صحابه هم بر این نبوده . گروه زیادی از مهاجرین با ابوبکر مخالف بودند ، جز عده کمی .

اصلا برای این که ابوبکر مؤمن بوده و ایمان داشته ، از قرآن برای ما دلیل بیاورید . برای این که ثابت کنید عایشه همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده ، از قرآن دلیل بیاورید . آیا عایشه همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده یا نبوده ؟ در قرآن که چنین چیزی نیامده .

اگر ما بخواهیم این جزئیات را از قرآن ثابت کنیم ، شما هیچ یک از اعتقاداتان را نمی توانید از قرآن ثابت کنید . در جواب این آقا بنده همان جواب عمران بن حسین را می دهم . شخصی نزد عمران بن حصین ، صحابی پیامبر (صلی الله علیه وآله) آمد و گفت :

حدثنا جدی نا حبان انا عبد الله عن معمر عن علی بن زید بن جدعان عن أبی نضره عن عمران بن حصین أن رجلا أتاه فسأله عن شیء فحدثه فقال الرجل حدثوا عن کتاب الله ولا تحدثوا عن غیره فقال إنک امرؤ أحمق أتجد فی کتاب الله أن صلاه الظهر أربعا لا یجهر فیها وعدد الصلوات وعدد الزکاه ونحوها ثم قال أتجد هذا مفسرا فی کتاب الله إن الله قد أحکمک ذلک والسنه تفسر ذلک .

فقط از قرآن برای من بگو و غیر از قرآن برای من نگو . عمران بن حصین گفت : تو انسان احمقی هستی که میگویی فقط از قرآن برای ما ثابت کن . آیا در قرآن هست که نماز ظهر چهار رکعت است و نباید بلند خوانده شود و اصلا تعداد نماز ها آمده ؟

مسند ابن المبارک ، ج ۱ ، ص ۱۴۳

اصلا در قرآن آمده که نماز واجب است . این ها به اقاموا الصلاه ، اقیم الصلاه و آیات زیادی دیگری استدلال می کنند . جالب است ما در یک برنامه دیدگاه علمای اهل سنت را مفصل توضیح دادیم که گفته بودند این آیه از متشابهات قرآن است . همین آیه اقیم الصلاه ، نماز را بر پا کنید یعنی ما چه کار کنیم ؟ شما یک آیه از قرآ کریم بیاورید که نماز بر شما واجب است . اقیم الصلاه یعنی چه ؟ خود علمای اهل سنت گفتند از متشابهات قرآن است .

به هر حال این ها نمی توانند ثابت کنند . اگر کسی بخواهند مثل این ها لج و لجبازی کند ، امکانپذیر نیست .

روایت دیگری از پیامبر (صلی الله علیه وآله) با سند صد در صد صحیح نقل شده فرمودند :

عن النبی صلى الله علیه وسلم قال لا تجادلوا بالقرآن ولا تکذبوا کتاب الله بعضه ببعض فوالله

إن المؤمن لیجادل بالقرآن فیغلب وإن المنافق لیجادل بالقرآن فیغلب

با قرآن مجادله نکنید . بعضی از قرآن را با بعض دیگر تکذیب نکنید . به خدا قسم ! مؤمن به وسیله قرآن مجادله کند ، شکست می خورد و منافق به وسیله قرآن مجادله می کند و پیروز می شود .

طبرانی ، مسند شامیین ، ج ۲ ، ص ۱۷۴

جواب شما آقای وهابی از این روایت چیست ؟ پیامبر (صلی الله علیه وآله) می فرماید : کسی که به وسیله قرآن مجادله می کند ، منافق است و پیروز هم می شود .

استاد ابوالقاسمی :

جالب این جا است که اگر به درخواست خودش ما به او مناظره کنیم و او پیروز شود ، معلوم می شود که منافق بوده و دروغ گفته . اگر باز مناظره کنیم و ما او را شکست دهیم ،‌ما که چنین روایتی نداریم که با قرآن مناظره نکنید ، اگر مجادله کنید منافق هستید . در هر دو صورت باز از ما شکست خوردند . یعنی کسی که با قرآن مجادله می کند ، اگر پیروز شود ، ثابت می شود که مناق بوده . اگر شکست هم بخورد که شکست خورده .

استاد یزدانی :

روایات متعددی هم در این زمینه در منابع اهل سنت است که بعضی از این ها را می خوانم .

روایت جالبی در مورد عمر بن خطاب است که با سند معتبر در کتاب های اهل سنت نقل شده :

أخبرنا عبد اللَّهِ بن صَالِحٍ حدثنی اللَّیْثُ حدثنی یَزِیدُ هو بن أبی حَبِیبٍ عن عمروا بن الأشجع ان عُمَرَ بن الْخَطَّابِ قال انه سَیَأْتِی نَاسٌ یُجَادِلُونَکُمْ بِشُبُهَاتِ الْقُرْآنِ فَخُذُوهُمْ بِالسُّنَنِ فإن أَصْحَابَ السُّنَنِ أَعْلَمُ بِکِتَابِ اللَّهِ .

از عمرو بن اشجع از عمر بن خطاب نقل شده که بعد از من کسانی می آیند که با شما در مورد شبهات قرآن مجادله میکنند . به آن ها دستور بده که به سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) عمل کنند . ما باید متشابهات قرآن را با سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) روشن کنیم .

آیات متشابه در قرآن وجود دارد که پیامبر (صلی الله علیه وآله) برای ما توضیح دادند .

فقط اصحاب سنت است که به کتاب خدا آگاه هستند .

دارمی ، سنن دارمی ، ج ۱ ، ص ۶۲

این کارشناس وهابی استدلال می کند هر کس بگوید : امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) جزء اهل بیت (علیهم السلام) است ، او احمق و جاهل است . این خود تهمت و توهین به پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) است که ما با سند های صحیح در کتاب های آن ها داریم که پیامبر بزرگوار اسلام(صلی الله علیه وآله) می فرماید :

مراد از اهل بیت من ، فقط پنج نفر هستند . خودم ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، فاطمه زهرا (سلام الله علیها السلام) ، امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) .

این سخنی که این کارشناس وهابی زد که هر کس بگوید امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) جزء اهل بیت در آیه تطهیر است ، انسان جاهل و دیوانه ای است ، در حقیقت به پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) توهین کرده .  بنده چند مورد از روایات اهل سنت بخوانم که روایت بسیار معتبری در منابع اهل سنت است .

حدثنا أبو بَکْرِ بن أبی شَیْبَهَ وَمُحَمَّدُ بن عبد اللَّهِ بن نُمَیْرٍ واللفظ لِأَبِی بَکْرٍ قالا حدثنا محمد بن بِشْرٍ عن زکریا عن مُصْعَبِ بن شَیْبَهَ عن صَفِیَّهَ بِنْتِ شَیْبَهَ قالت قالت عَائِشَهُ خَرَجَ النبی e غَدَاهً وَعَلَیْهِ مِرْطٌ مُرَحَّلٌ من شَعْرٍ أَسْوَدَ فَجَاءَ الْحَسَنُ بن عَلِیٍّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ جاء الْحُسَیْنُ فَدَخَلَ معه ثُمَّ جَاءَتْ فَاطِمَهُ فَأَدْخَلَهَا ثُمَّ جاء عَلِیٌّ فَأَدْخَلَهُ ثُمَّ قال ) إنما یُرِیدُ الله لِیُذْهِبَ عَنْکُمْ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا .

صحیح مسلم ، ج ۴ ، ص ۱۸۸۳

یعنی عایشه قرآن را نفهمیده ؟ نعوذ بالله پیامبر (صلی الله علیه وآله) نفهمیده که فرمودند : پنج تن آل عبا ، اهل بیت هستند . در صحیح مسلم آمده که پیامبر (صلی الله علیه وآله) مصداق آیه تطهیر را مشخص کرده . إنما یُرِیدُ الله لِیُذْهِبَ عَنْکُمْ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا ، چه کسانی هستند ؟ پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، فاطمه زهرا (سلام الله علیها السلام) ، امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) هستند . آیا نعوذ بالله پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) که این سخن را گفته ، به اندازه تو نمی فهمیده ؟ به اندازه توی وهابی ناصبی قرآن را متوجه نمی شده ؟؟ آیا عایشه به اندازه تو قرآن نخوانده بود ؟ حتما خوانده بوده ؛ اما چرا به عایشه توهین میکنید ؟ خود این آقایان روایت نقل کردند :

سمعت أبا زرعه یقول : إذا رأیت الرجل ینتقص أحدا من أصحاب رسول الله e فاعلم انه زندیق ،

اگر دیدی شخصی را که به یکی از اصحاب پیامبر (صلی الله علیه وآله) اشکال می گیرد ، بدان که او زندیق است .

مزی ، تهذیب الکمال ، ج ۱۹ ، ص ۹۶

این آقای وهابی به عایشه اشکال میگیرد . چون عایشه با روایت صحیح السند ثابت می کند اهل بیت (علیهم السلام) پنج تن آل عبا هستند . اما این آقا می گوید : هر کس بگوید منظور از اهل بیت در آیه تطهیر ، پنج تن آل عبا است ، او احمق و دیوانه است . پس شما به عایشه توهین کردید و طبق حرف آقای ابوزرعه شما زندیق هستید .

روایت در این باره بسیار زیاد است . از جمله در کتاب الاربعین فی مناقب امهات المؤمنین ، تألیف ابن عساکر ، چاپ دار الفکر بیروت ، حدیث ۳۶ :

عن ابی سعید خدری عن أُمِّ سَلَمَهَ قالت نَزَلَتْ هذه الآیَهُ فی بَیْتِی إنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمْ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا  قلت یارسول الله ألست من أهل البیت قال إنک إلى خیر إنک من أزواج رسول الله e قالت وأهل البیت رسول الله e وعلی وفاطمه والحسن والحسین رضی الله عنهم أجمعین .

هذا حدیث صحیح …

والآیه نزلت خاصه فی هؤلاء المذکورین والله أعلم .

از ابی سعید خدری از ام السلمه (رضوان الله تعالی علیها) نقل شده که گفت : این آیه تطهیر در خانه من نازل شده . من به پیامبر (صلی الله علیه وآله) گفتم : یا رسول الله ! من جزء اهل بیت هستیم یانیستم . حضرت فرمودند : تو انسان خوبی هستی . تو جزء اهل بیت نیستی ، بلکه جزء همسران پیامبر هستی .

در این جا کاملا ازواج را از اهل بیت جدا کرده .

ام السلمه گفت : اهل بیت ، رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) وامام حسن و امام حسین (علیهم السلام) هستند .

ابن عساکر می گوید : این حدیث صحیح است . روایات دیگری هم نقل شده …

در آخر می گوید :

این آیه ، فقط در مورد پنج تن آل عبا (علیهم السلام) نقل شده نه در مورد همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله) .

ابن عساکر ، الاربعین فی مناقب امهات المؤمنین  ، چاپ دار الفکر بیروت ، ح ۳۶

این روایت را ابوسعید خدری از ام السلمه و او از پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل می کند . یعنی دو نفر از اصحاب این روایت را با سند صحیح نقل کرده . آیا ام السلمه آیه قرآن را به اندازه تو شخص وهابی نمی فهمد ؟ او نفهمید که قبل و بعد آیه در مورد خودش است . نعوذ بالله ام السلمه دیوانه و مجنون بوده ؛ اما این آقای وهابی عقلش را به کار برده و عاقل شده .

باز در کتاب تفسیر ماوردی ، چاپ دار الکتب العلمیه ، جلد ۴ نظرات مختلف در مورد آیه تطهیر را بیان می کند :

وفی قوله تعالى ) أَهْلَ الْبَیْتِ ( – ثلاثه أقاویل : أحدها : أنه عنى علیاً وفاطمه والحسن والحسین رضی الله عنهم , قاله أبو سعید الخدری وأنس بن مالک وعائشه وأم سلمه رضی الله عنهم ….

الثالث : أنها فی الأهل والأزواج , قاله الضحاک . ) وَیُطَهّرَکُمْ تطْهِیراً (

در این باره سه قول است : قول اول : این که منظور از اهل البیت در این آیه ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و امام حسن و امام حسین (علیهم السلام ) هستند .

چهار نفر از صحابه گفتند : مقصود از این آیه پنج تن آل عبا هستند . آیا این چهار نفر صحابی به اندازه تو سنی ناصبی وهابی نفهمید ؟ خود را از پیامبر (صلی الله علیه وآله) از هم عاقل تر می داند . در حقیقت این آقا که گفت: هر کس این حرف را بزند ، دیوانه است ، عایشه را دیوانه خوانده .

دیدگاه سوم ، این است که این آیه در مورد اهل بیت (علیهم السلام) و پنج تن آل عبا و همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله) است . این سخن آقای ضحاک بن مزاحم است .

ماوردی ، تفسیر ماوردی ، ج ۴ ، ص ۴۰۱

یک نفر از مسلمانان تا قرن پنجم این حرف را نزدند . آقای ماوردی در قرن پنجم می زیسته ، یعنی تا قرن پنجم فقط ضحاک بن مزاحم طرفدار این دیدگاه بوده .

مجری :

اساتید برنامه تا الان مباحثی را مطرح کردند . غیر از این مباحث ابتدای برنامه کلیپی از استاد یزدانی پخش کردیم که با شبکه کلمه تماس گرفتند و پیامی را برای آن ها گذاشتند و گفتند : ما امشب حاضریم با شما مناظره داشته باشیم . باز هم می خواهیم تماس بگیریم ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد .

استاد یزدانی :

دیشب این آقایان رجز میخواندند که علمای شیعه کجا هستند . بنده خودم حدود ۵۰ دقیقه یک سره با همان شماره ای که گذاشته بودند ، تماس گرفتم . اما وصل نمی شد یا این که وصل می شد ؛ اما پاسخ نمی دادند . اگر با تلفن همراه تماس می گرفتم ، قطع و وصل می شد ، به همین دلیل مجبور شدم که با تلفن ثابت تماس بگیرم . ما هر چقدر که تماس گرفتم ، پاسخ ندادند . مجبور شدم با شماره های دیگر آنها تماس بگیرم و پیغام بگذارم . الان هم که برنامه ی زنده آن ها شروع شده ، باز هم تماس می گیرم .

تماس اول را تا متوجه شدند ، قطع کردند . باز هم تماس می گیریم .

من سید محمد یزدانی از شبکه ولایت هستم و می خواهم با کارشناس شما مناظره ای داشته باشم . شما اعلام کردید که حاضر هستید که با کارشناسان شبکه ولایت مناظره کنید . بنده دیشب هر چه تماس گرفتم ، پاسخگو نبودید . به همین دلیل پیغام گذاشتم .

شبکه کلمه :نه این طور نیست . اتفاقا همه تماس ها را پاسخ دادیم . برنامه زنده ما حدود یک ساعت و نیم دیگر شروع می شود ، می توانید آن ساعت تماس بگیرید .

استاد یزدانی : آقای هاشمی هستند که ما مقدمات مناظره را با ایشان در میان بگذاریم .

شبکه کلمه : ایشان هنوز تشریف نیاوردند .

استاد یزدانی : می توانید شماره همراه ایشان را به ما بدهید تا ما تماس بگیریم .

شبکه کلمه : نه ، متأسفانه بنده نمی توانم چنین کاری انجام دهم .

استاد یزدانی : دکتر طه هستند . ما دوست داریم که با ایشان مناظره کنیم . هر ساعت و هر زبانی که خواستند ، ما حاضر هستیم با ایشان مناظره کنیم .

شبکه کلمه : الان ایشان نیستند ، حدود یک ساعت و نیم دیگر برنامه زنده شروع می شود .

استاد یزدانی :پس شما با ایشان تماس بگیرید ، ما ده دقیقه دیگر با شما تماس می گیریم .

مجری :

شما امروز نکاتی را بیان فرمودید که برای بنده خیلی جالب بود . این که برخی ها بعضی وقت ها برای این که حرفی را ثابت کنند ، بدون توجه به حرفی که می خواهند بیان کنند ، پا را فرا تر از حد خود می گذارند. مثلا اهانت به رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ، قرآن کریم و شیعه و حتی اهل سنت می کنند . علت این قضیه چیست که انسان به چنین جایگاهی برسد که ادعایی کند و خودش بر خلاف ادعایی که کرده ، عمل کند . این ها می گویند ما اهل سنت هستیم ؛ اما دقیقا در مقابل اهل سنت عمل می کنند .

استاد ابوالقاسمی :

وقتی عقیده متزلزل باشد و راهی برای پاسخگویی نبینند ، مجبور می شوند به این در و آن در بزنند و تناقض در حرف هایشان پیدا می شود . گاهی اوقات مجبور می شوند ، بزرگان خود را زیر سؤال ببرند . آخرش هم می گویند :

وَقَالُوا رَبَّنَا إِنَّا أَطَعْنَا سَادَتَنَا وَکُبَرَاءَنَا فَأَضَلُّونَا السَّبِیلَا . احزاب / ۶۷

در جهنم می گویند :آن ها ما را گمراه کننده ما بودند .

می گویند : عایشه که گفته اهل بیت این ها هستند ، می خواسته ما را گمراه کند . این وضعیتشان است . اگر بنا باشد این ها هر چه که دلشان خواست بگویند و چنین کارشناسان ضعیف و بی سوادی را در شبکه خود بیاورند ، آخر به همین جا منجر می شود .

جالب است که ایشان حرفی زد و گفت : هر کس اعتقاد داشته باشد ، کسی جایگزین مقام پیامبر (صلی الله علیه وآله) شده ، کافر است .

ما از شما می پرسیم خلیفه به چه معنا است ؟

والْخَلِیفَهُ : السُّلْطَانُ الأَعْظَمُ ، یَخْلُفُ مَن قَبْلَه ، ویَسُدُّ مَسَدُّهُ ،

خلیفه کسی است که جای قبلی می آید و تمام جاهایی که او پر کرده بود ، این شخص پر می کند .

زبیدی ، تاجر العروس ، ج ۲۳ ، ص ۲۶۴

آیا شما خلفای خود را مانند پیامبر (صلی الله علیه وآله) می دانید ؟ پیامبر شما معصوم بود و هیچ اشتباهی حداقل در باب وحی نمی کرد . آیا خلیفه شما هم این خصوصیت را داشته ؟ پس اگر هر کسی ادعا کند ابوبکر خلیفه پیامبر (صلی الله علیه وآله) است ، در واقع کافر است . هر کس بگوید عمر خلیفه پیامبر (صلی الله علیه وآله) است ، کافر است .

استاد یزدانی :

البته شرطی هم داشتند که اگر بگوید و در قرآن دلیلی نداشته باشد . یعنی صریح اسمش در قرآن باشد . مثلا بگوید فلانی خلیفه پیامبر (صلی الله علیه وآله) است ؛ اما در قرآن آیه ای به صراحت نباشد ، کافر است .

استاد ابوالقاسمی :

جالب این جا است که خودشان روایت از ابوبکر دارند که شخصی نزد ابوبکر آمد و گفت :

وقال ابن الأعرابی روی أن أعرابیا جاء إلى أبی بکر فقال أنت خلیفه رسول الله قال لا قال فما أنت قال أنبأنا الخالفه بعده أی القاعد بعده قال والخالفه الذی یستخلفه الرئیس على قومه وأهله .

تو خلیفه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هستی . ابوبکر گفت : نه ، من خلیفه نیستم . پرسید : پس تو چه کسی هستی؟ گفت : من کسی هستم که جای پیامبر (صلی الله علیه وآله) نشستم .

خطابی بستی ، غریب الحدیث ، ج ۲ ، ص ۲۳۰

البته ترجمه های دیگری هم دارد :

روى أن أعرابیا قال لأبی بکر رضی الله عنه أنت خلیفه رسول الله صلى الله عنه وسلم قال لا قال فما أنت قال أنا الخالفه بعده قال ابن الأثیر قال ذلک تواضعا وهضما من نفسه حین قال له أنت خلیفه رسول الله صلى الله عنه وسلم أی أن الخلیفه هو الذی یقوم مقام الذاهب ویسد مسده والخالفه هو الذی یقوم مقام الذاهب ویسد مسده والخالفه هو الذی لا غناء عنده ولا خیر فیه …

اعرابی نزد ابوبکر آمد و به او گفت : تو خلیفه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هستی . ابوبکر گفت : نه من خلیفه نیستم . پرسید : پس تو چه کسی  هستی ؟ گفت : من کسی هستم که جای پیامبر (صلی الله علیه وآله) نشستم . پیامبر (صلی الله علیه وآله) خیلی برکت و خیر داشت ؛ اما در من هیچ خیری نیست .

احمد بن عبد الله قلشقندی ، مأثر الانافه ، ج ۱ ، ص ۱۴

ابوبکر می گوید : من کسی هستم که جای پیامبر (صلی الله علیه وآله) نشستم . خلیفه نیستم . پس چرا شما می گویید : ابوبکر خلیفه پیامبر (صلی الله علیه وآله) است . اگر شما بگویید که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) خلیفه پیامبر (صلی الله علیه وآله) است ، ما از شما قبول می کنیم ؛ چون رسول خدا (صلی الله علیه وآله) به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فرمودند :

 انت خلیفتی فی کل مؤمن من بعدی

تو خلیفه من بر هر مؤمنی بعد از من هستی .

آقای البانی سند این روایت را معتبر دانسته . شما برای ابوبکر چه دارید ؟ خود ابوبکر می گوید : من خلیفه پیامبر (صلی الله علیه وآله) نیستم . از این واضح تر شما می خواهید . علمای شما این مطلب را نقل کردند . حتی اگر علمای شما نقل نکرده باشند ، معنای لغت خلیفه یعنی الساد مسده ، جای او را پر کند .

آیا خلیفه جای پیامبر (صلی الله علیه وآله) را پر می کند ؟ شما جرأت دارید چنین حرفی را بزنید . اگر شما چنین حرفی بزنید ، کارشناس شما کافر است . اگر چنین حرفی نزنید ، لغتا نمی توان به آن خلیفه گفت .

تناقضات و تعارضات در حرف هایشان خیلی زیاد است . پیامبر (صلی الله علیه وآله) فرمودند : امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) خلیفه بعد از من است . اهل بیت (علیهم السلام) خلفای بعد از من هستند . اما متأسفانه این ها قبول نمی کنند .

مجری :

این یک شبکه نیست بلکه شبکه های زیادی است که این مطالب را بیان می کنند . فکر نمی کنم بر کسی پوشیده باشد که بخواهند چنین ادعایی کنند . ضرب المثلی است که می گوید : دروغگو  کم حافظه است . این هم همین طور است . خود را مسلمان و از اهل سنت می دانند و تناقضاتی در کلامشان وجود دارد ثابت می کنند که این گونه نیستند .

ده دقیقه گذشته و باز هم ما شماره شبکه کلمه را می گیریم .

استاد یزدانی : من یزدانی هستم شما گفتید ده دقیقه دیگر تماس بگیرید . همانگ کردید ؟

شبکه کلمه : اگر شما به یاد داشته باشید ، ما اعلام کردیم و حدود ۳۰ خط هم منتظر بود و همه این خط ها باز بودند .

استاد یزدانی : ما که هر چه تماس گرفتیم ، باز نبودند . این ادعای شما است .

شبکه ولایت :  گفتیم یک سوره از سوره های قرآن را بخواند و این شهامت را داشته باشد که با شبکه ما مناظره کنند . شبکه ما شبکه ای است که نظم دارد . شما باید نظم را از ما یاد بگیرید . اگر شما واقعا می خواستید مناظره کنید ، در برنامه زنده دیشت تماس می گرفتید و می توانستید در برنامه زنده مشارکت کنید . همه خط ها هم باز باز بودند .

استاد یزدانی : ما هر چه تماس گرفتیم ، متأسفانه همه سی خط شما تقلبی بود .

شبکه کلمه : هیچ کدام از شما این جرأت و شهامت را به خرج ندادید که تماس بگیرید و در برنامه دیشب مشارکت کنید . الان هم همه کارشناسان ما در بخش تحقیقات مشغول هستند و می خواهیم برای برنامه زنده آماده شویم . شما اگر می خواهید مشارکتی داشته باشید ، می توانید امشب در برنامه زنده ای که یک ساعت دیگر شروع می شود ، تماس بگیرید و مشارکت دهید . ما شما را به استدیو وصل می کنیم و شما می توانید صحبت های خود را مطرح کنید .

استاد یزدانی : من دیشب بیش از ۵۰ دقیقه یک سره تماس گرفتم و همه شماره های شما تقلبی بود .

شبکه کلمه : اصلا با ما هیچ کس تماس نگرفته .فقط شخصی به نام بهمن تماس گرفت و نتوانست آیه ای از قرآن را بخواند . با این حال ما او را وصل کردیم . اما کم آورد و نتوانست پاسخ دهد .

استاد یزدانی : دوست عزیز ! ما تماس گرفتیم . آقای هاشمی هم متوجه شد و گفت : الان آخوندها تماس گرفتند ، منتهی وقت تمام است .

شبکه کلمه : اتفاقا هیچ کدام از شما روحانی ها جرأت به خرج ندادند که دیشب تماس بگیرند و در برنامه ما مشارکت کنند .

استاد یزدانی : آیا آقای هاشمی دروغ گفتند که آخوند ها تماس گرفته ؟

شبکه کلمه : روحانی ای به اسم تهرانی تماس گرفت و نتوانست حتی یک آیه از قرآن کریم را درست بخواند . اما ما چشم پوشی کردیم و ایشان را وصل کردیم . این همه از ترس است که نمی توانند برای مناظره تماس بگیرند .

استاد یزدانی : الان ما جرأت به خرج دادیم و تماس گرفتیم .

شبکه کلمه : شبکه ما نظم دارد . مثل شبکه های شما نیست .

استاد یزدانی : ما می خواهیم قبل از مناظره شرایط و موضوع آن را تعیین کنیم . شما یک دقیقه به اتاق تحقیقات آقای هاشمی وصل کنید تا ما موضوع مناظره را با ایشان مطرح کنیم .

شبکه کلمه :دوست عزیز ! امشب زیاد وقت ما را گفتید . ما مشغول هستیم و به شما نمی رسیم .

استاد یزدانی : ما الان چه کار کنیم ، می خواهیم با آقای دلیمی مناظره کنیم .

تماس قطع شد ….

مجری :

ما یک بار دیگر کلیپ ۱۲۸ را پخش می کنیم ، چون ایشان ادعا کردند که کسی با شبکه آن ها تماس نگرفته . ولی آقای هاشمی ظاهرا اعترافی داشتند .

کلیپ (۷) :

هاشمی ، مجری وهابی شبکه وهابی کلمه :

مثل این که اتاق فرمان می گوید شخص دیگری باز هم از خط جامعه روحانیت تماس گرفته و سوره عادیات را نتوانسته بخواند . اتاق فرمان ! من تمنا می کنم در تلاوت سخت نگیرید . اینطور نشود که آقایان احساس کنند ما کنکور سخت تعجیلی گذاشتیم . لطفا سوره ها و آیات ساده را انتخاب کنید به نحویی که نه کسی بیاید و به عنوان نماینده جامعه روحانیت وارد شود و بخواهد مطالبی ارائه دهد که قصدش اهانتی به یک جامعه باشد و نه این که هر کسی که خواست وارد شود .

به هر صورت این را من باب این گذاشتیم که برای ما ثابت شود یک شخص روحانی است . پس لطفا آیات و سوره ها را ساده انتخاب کنید .

حال آیه ای ساده برای امتحان آقای الدلیمی :فتربصوا انا معکم متربصون .

فتربصوا انا متربصون !!!!!

مجری :

این بخش اول کلیپ بود که خود مجری برنامه اعتراف کرده ، از این جا تماس گرفتند ؛ اما وقت برنامه به پایان رسیده .

استاد یزدانی :

کلیپ دیگری هم بود که ما متأسفانه آن را نیاوردیم که حدود سی دقیقه به پایان برنامه مانده بود . ایشان به صراحت گفت : روحانیون تماس می گیرند ؛ اما ما وقت نداریم . اگر می خواستند مناظره کنند ، تا صبح هم می توانستیم مناظره داشته باشیم ؛ اما پاسخ ندادند . بنده همان لحظه ای که برنامه زنده داشتند ،‌پیام گذاشتم . حتما پیام را شنیدند ؛ چطور جواب ندادند .

استاد ابوالقاسمی :

دفعه قبل هم که بنده با برنامه آقای دمشقیه تماس گرفتم و وصل شد ، آن کسی که همیشه تلفن ها را جواب می دهد ، نبود . اگر او باشد ، به هیچ عنوان ما را وصل نمی کند . شخص دیگری بود که اشتباها بنده را وصل کرد و گفت : برنامه امشب ما انگلیسی است . در صورتی که از قبل اعلام کرده بودند که به عربی و انگلیسی هر کس می خواهد ، تماس بگیرد و صحبت کند . من گفتم : آقای هاشمی گفتند که به زبان عربی هم می توانید صحبت کنید . گفت : آقای هاشمی معذرت خواهی کردند که اشتباه گفتند . این بار هم احتمالا این بنده خدا هم مسئول تلفن ها نبوده و تماس ما را جواب داده .

تماس بینندگان

بیننده : آقای رهنما از شهریار ـ شیعه

از زحماتی که می کشید خیلی تشکر می کنم . بنده همیشه برنامه های شما را پیگیری می کنیم . یک تقاضا از شما عزیزان داشتم که موقع دادن آدرس ها ، مقداری شمرده و آهسته بیان کنید . ما هر چه سعی می کنیم ، باز هم نمی توانیم کامل بنویسیم . سؤالی هم از شما داشتم . البته شاید مربوط به مبحث امشب نباشد . آیت الله قزوینی مطلبی را در برنامه های گذشته در مورد عبد الله بن عمر گفتند که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در جنگ صفین ایشان را به دست خود قصاص کردند . یک بار دیگر هم گفتند : ایشان ماند تا این که با حجاج بن یوسف و والی ایشان با آن وضعیت اسفبار بیعت کردند .اگر امکان دارد در این باره توضیح دهید .

استاد ابوالقاسمی :

عبد الله بن عمر نبودند ، بلکه عبید الله بن عمر بودند که در جنگ صفین به عنوان قصاص خون ابولؤلؤ و دخترش کشته شد و عبد الله بن عمر بود که بعد از او ماند . عمر دو پسر به نام های عبد الله و عبید الله داشت .

بیننده : محمد عمر از افغانستان ـ اهل سنت

بنده در مورد شبهات وهابیت یک پیشنهاد داشتم . وهابیت برای مردم اهل سنت مشکلات زیادی خلق کرده اند . حتی در نماز های جمعه و جماعت موارد اختلافی بین شیعه و اهل سنت را بسیار دامن می زنند که بسیار به ضرر مردم افغانستان است.

نکته بعد این که ، مواردی که شما از کتب اهل سنت بیان میکنید ، اگر به صورت کتاب در افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی صادر شود ، بسیار به نفع مسلمانان است .

استاد یزدانی :

نکته اول که گفتید ، این مسائل سبب اختلاف می شود ، شاید شبکه ی ما را آن جا مردم خیلی نبینند ؛ اما شبکه های افغانستان را که مردم می بینند ، چرا افرادی مثل سادات ، مولوی ابوبکر و دیگران را می آورید که همه علیه شیعه صحبت میکنند. شما به شبکه های آن ها هم تماس بگیرید و همین حرف ها را بزنید که چرا در شبکه ای که برای مردم افغانستان است ، این حرف ها را علیه مردم شیعه می زنید . هر وقت آن ها دست برداشتند ، ما هم سعی می کنیم مسائل اختلافی را کمتر بیان کنیم .

در مورد کتاب کردن این مسائل ، این یک مشکل اساسی برای ما است که کتاب نهج البلاغه و کافی را بردند ؛ اما سر مرز گرفتند و همه را از بین بردند . وقتی این ها نهج البلاغه را کتاب کفر می دانند و از بین می برند ، این جزوه ها و کتاب ها را که ما می فرستیم را چطور می خواهند در بین مردم منتشر کنند . در نتیجه امکان این کار نیست .

بیننده : آقای سارانی از زابل ـ اهل سنت

بنده چند نکته بود که می خواستم مطرح کنم . اول این که ، می خواستم از این شبکه به شبکه کلمه مطلبی بیان کنم . آقای هاشمی ! شما که عرضه کاری را ندارید ، بی خود میدان داری نکنید . مشخص است که دروغ میگویید . اگر مرد هستید ، مثل مرد مناظره کن . دیشب نشد ، امشب که تماس گرفتند ، می گفتید به شبکه وصل کنید .

سؤالاتی هم داشتم ، اولین کسی که به پیامبر  ایمان آورد ، چه کسی بود ؟ آیا روایتی هم در این باره وجود دارد ؟

دوم این که ، خلفا عمر و ابوبکر و عثمان چند سال بت پرست بودند و بعد از چند سال به خداوند ایمان آوردند ؟

سوم این که ، آیا موضوع فرار عمر و دیگران در روایت است ، اگر است کسی که پیامبر را تنها بگذارد ، چه جزایی دارد ؟     چهارم ، طبق آیات دوم حجرات کسانی که صدای خود را بر پیامبر بلند کنند ، اجر و عملی ندارد . آیا درست است که عمر صدای خود را بر پیامبر بلند کرده و با درشتی با حضرت صحبت کرده ؟

پنجم ، در مورد غضب پیامبر بر عمر که کتاب یهودی ها را آورده بوده و گفته که می خواستم موضوع کتاب یهودی ها را بفهمم و پیامبر از این جهت بر او غضب کرده .

ششم ، در مورد شجره ممنوعه هم که در قرآن آمده ،‌توضیحاتی را بیان کنید .

استاد ابوالقاسمی :

در مورد فرار خلیفه دوم ، کتاب تفسیر طبری ، جلد ۴ ، صفحه ۱۴۴ می گوید :

قال خطب عمر یوم الجمعه فقرأ آل عمران وکان یعجبه إذا خطب أن یقرأها فلما انتهى إلى قوله ^ إن الذین تولوا منکم یوم التقى الجمعان ^ قال لما کان یوم أحد هزمناهم ففررت حتى صعدت الجبل فلقد رأیتنی أنزو کأننی أروى

خود خلیفه دوم می گوید : در روز احد فرار کردو مثل بز کوهی از کوه می پریدم و بالا  می رفتم .

در زمان جاهلیت کسی که از کوه بالا می رفت را به بزکوهی تشبیه می کردند .

تفسیر طبری ، ج ۴ ، ص ۱۴۴

در مورد سن خلفاء زمانی که اسلام آوردند ، خلیفه دوم را بعضی ها گفتند در سن ۲۶ سالگی اسلام آورده و بعضی ها ها هم سی و چندسالگی را می گویند . اما در هر صورت بیست سال یا سی سال و اندی بت پرست بوده . آقای عثمان بن عفان زمانی که اسلام آورده طبق عباراتی که علمای اهل سنت بیان کردند ، بیش از سی سال داشته . آقای خلیفه اول هم همسن یا دو سال کوچکتر از  پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده . بنابراین وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) اسلام را ابراز کردند ، حداقل سی و هشت سال سن داشته و سی و هشت سال بت پرست بوده .

در مورد شجره خبیثه که معاویه است ، در برنامه جوامع الکلم روایتی است که به امام حسن (علیه السلام) گفتند : می خواهید با معاویه بیعت کنید ؟ حضرت فرمودند : پیامبر (صلی الله علیه وآله) بنی امیه را روی منبرشان دیدند که هزار ماه خلیفه خواهند شد که پیامبر (صلی الله علیه وآله) از این قضیه خیلی ناراحت شدند . در ادامه هم می گوید : سند روایت متصل است و روات آن ثقه هستند .

استاد یزدانی :

در مورد آیه دوم از سوره حجرات که پرسیدند این آیه شامل حال عمر می شود ؟ بله ، روایت در صحیح بخاری ، جلد ۴ ، صفحه ۱۸۳۳ آمده :

عن بن أبی مُلَیْکَهَ قال کَادَ الْخَیِّرَانِ أَنْ یَهْلِکَا أبو بَکْرٍ وَعُمَرُ رضی الله عنهما رَفَعَا أَصْوَاتَهُمَا عِنْدَ النبی e حین قَدِمَ علیه رَکْبُ بَنِی تَمِیمٍ فَأَشَارَ أَحَدُهُمَا بِالْأَقْرَعِ بن حَابِسٍ أَخِی بَنِی مُجَاشِعٍ وَأَشَارَ الْآخَرُ بِرَجُلٍ آخَرَ قال نَافِعٌ لَا أَحْفَظُ اسْمَهُ فقال أبو بَکْرٍ لِعُمَرَ ما أَرَدْتَ إلا خِلَافِی قال ما أَرَدْتُ خِلَافَکَ فَارْتَفَعَتْ أَصْوَاتُهُمَا فی ذلک فَأَنْزَلَ الله ) یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَرْفَعُوا أَصْوَاتَکُمْ …

از ابن ابی ملیکه نقل شده که می گفت : نزدیک بود این دو نفر ابوبکر و عمر ، هلاک شوند . چون صدایشان را در حضور پیامبر (صلی الله علیه وآله) بلند کردند .این دو نفر با هم اختلافاتی داشتند که ابوبکر به عمر گفت : تو فقط می خواهی با من مخالفت کنی . عمر جوابش را داد و صدایشان بلند شد . تا این که آیه قرآن یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لَا تَرْفَعُوا أَصْوَاتَکُمْ فَوْقَ صَوْتِ النَّبِیِّ وَلَا تَجْهَرُوا لَهُ بِالْقَوْلِ کَجَهْرِ بَعْضِکُمْ لِبَعْضٍ أَنْ تَحْبَطَ أَعْمَالُکُمْ وَأَنْتُمْ لَا تَشْعُرُونَ . حجرات / ۲ .

صحیح بخاری ، ج ۴ ، ص ۱۸۳۳

روایت در صحیح بخاری آمده و مسائل زیادی را ثابت می کند که ما نمی خواهیم روی آن ها مانور دهیم .

بیننده : سید حسن از مشهد ـ شیعه

بنده دیشب کسی بودم که به شبکه کلمه زنگ زدم . بعد از پنج یا شش مرتبه که تماس گرفتم ، پیام گذاشتم تا بالاخره تماس بنده را وصل کردند . مهارتی در مورد مسائل دینی ندارم و یک فرد عادی هستم . اما در مورد این مسأله خیلی حساس بودم که این شخص جملاتی را بیان می کرد که صد نفر اگر بیایند و روی قرآن تأکید کنند تا کلمه ای در مورد ولایت و امامت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) پیدا نمی کنند ، من بر اساس این مطلب سؤالی مطرح کردم که اگر هزار نفر هم قرآن را بخوانند ، کسی نمی تواند نماز صبح که دو رکعت است را در قرآن پیدا کنند . گفتند : نه این از اصول دین است .

تمام برنامه ایشان از همین جمله من به بعد ، در مورد آیه تطهیر شروع کردند که تا انتها هم رها نکردند . مثل این که بحث دیگری نداشتند و فقط همین بحث را ادامه دادند . جالب این جا است که ضرب المثل های خودمان را برای ما بیان میکنند . می گوید :کسی که خواب است را می توان بیدار کرد ؛ اما کسی را که خود را به خواب زده ، نمیتوان بیدار کرد .

واقعا هم راست می گویند . اگر حضرت علی (علیه السلام) با این مقامی که دارد و از طرف خدا نصب شد و آیه تطهیر در مورد ایشان نازل شده ، اولادشان امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) و همسرشان حضرت زهرا (سلام الله علیها) جزء همین اهل بیت به شمار می روند ، مولا علی بن ابیطالب (علیه السلام) را کنار می گذارند و به ابوبکر و عمر و عثمان می چسبند . آیا میانگینی از تضاد فکر و عقیدتی در آن زمان این چنین نبوده که کسی که اولی است و از هر لحاظ مورد قبول خدا و رسولش است را خانه نشین می کنند . این مسائل برای قدیم بودند . اما حال چرا برادران اهل سنت بر این مسأله لجاجت می کنند و آیا نمی خواهند فکر کنند و به این حقیقت برسند که خانه نشینی و کنار گذاشتن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در آن زمان کار اشتباهی بود ؟

بیننده : سعید از چابهار ـ اهل سنت

بنده می خواستم نکاتی را بیان کنم . اول این که ، آقای سارانی که قبل از سید حسن تماس گرفتند ، شیعه بودند و خودشان را اهل سنت معرفی می کنند . اگر امکان دارند این بینندگان مذهب خود را درست بیان کنند .

استاد ابوالقاسمی :

در میان اهل سنت کسانی هستند که با توجه به برنامه های ما ، آن قدر به مذهب تشییع علاقه پیدا کردند ، با این که در جو وهابیت یا جوی هستند که تبلیغ خلفاء را می کنند ، این مطالب را که می بینند ، با ما تماس می گیرند و می گویند : ما از شما تشکر می کنیم  که اسباب هدایت ما و خانواده مان را فراهم می کنید .

استاد یزدانی :

البته وقتی خود این اشخاص تماس می گیرند و می گویند ما اهل سنت هستیم که نمی توانیم بگوییم شناسنامه خود را نشان بده . در شناسنامه هم که مذهب را ننوشتند . هر کس هر چه گفت ، ما همان را می پذیریم و به مردم اعتماد داریم .

بیننده : محمد از گلستان ـ شیعه

بنده از این که با شما ارتباطی برقرار کردم ، خیلی خوشحال هستم و امیدوارم از سربازان امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) باشید .

علتی که بنده با شما تماس گرفتم ، این است که شبکه ای که شما با آن تماس می گیرید ، هر دفعه که شما به هر روشی که می خواهید وارد شوید ، روباه صفتانه بهانه و راه فراری برای خود پیدا می کنند . نظر من این است که شما لطف کنید ، زمانی که برنامه زنده ی آن ها شروع می شود ، شما هم برنامه زنده داشته باشید و مستقیما با آن هاتماس بگیرید . این ها رسوا هستند و به حول و قوه الهی رسوا تر شوند و سنی هایی که مشتاق شنیدن حقیقت هستند هم نجات پیدا کنند .

مجری :

اساتید همین کار را می کنند ، اما مشکل این جاست که آن ها وصل نمی کنند . اگر فرصتی به ما دهند ، امشب ان شاء الله همین کار را انجام می دهیم .

بیننده : آقای علوی از افغانستان ـ شیعه

بنده از اساتید برنامه تشکر می کنم که امشب سعی کردند با شبکه کلمه تماس بگیرند ؛ اما آن ها نخواستند که پاسخ دهند . خواهشی هم داشتم که امشب در این برنامه مشارکت کنید و آبروی این هاشمی را هم ببرید . چون خیلی بیشتر از حد خود صحبت میکند .

بیننده : آقای حسینی از بوکان ـ اهل سنت

بنده سنی هستم و از شهرستان بوکان تماس می گیرم . بنده می خواستم در مورد تماس اساتید شبکه با شبکه کلمه صحبت کنم که این کار به نفع هیچ کدام از طرفین نیست . چرا که ما همیشه دم از وحدت و یکپارچگی می زنیم . همه ما شیعه و سنی مسلمان هستیم و هیچ فرقی با هم نداریم . اگر هم اختلافاتی وجود داشته باشد که به قرون گذشته بر می گردد ، ما باید آن ها را با سعه ی صدر در فضای بازی با کارشناسان خبره موضوع را برای مردم تشریح کنند و کلید این مشکل مذهبی را به دست مردم بدهند . چیزی که امروز واقعا به ذهن من می آید ، این است که ما امروز در دنیا از هر چیزی غنی هستیم . از علوم طبیعی ، از ثروت های دنیا غنی هستیم . اما متأسفانه از لحاظ دینی هم شیعه و هم سنی خیلی محروم هستیم و واقعا چیزی که به درد ما و جامعه اسلامی بخورد ،‌ هیچ وقت نصیب ما نشده و هیچ کس پیدا نمی شود که کلید این مشکل را به دست مردم بدهند . دین خدایی که به آسمان دنیا می رسد ، دین خدا است .اما همین که به دست حجج اسلام و کارشناسان شبکه کلمه می رسد ، دین دیگری می شود . این به نفع دشمنان اسلام است .

بنده شب گذشته با چند تن از دبیران بازنشسته و باسواد تهرانی صحبت می کردیم . آن ها می گفتند : وقتی ما این شبکه ها را چه شبکه های سنی و چه شیعه را بررسی می کنیم ، انسان از اسلام زده می شود .

استاد یزدانی :

این که گفتند : مطالب شما باعث اختلاف می شوید ، کسی بر خلاف وحدت حرف می زند که شیعه را تکفیر می کند و می گوید شما کافر هستید و قسم می خورد به خدا که شما کافر هستید .

کسی خلاف وحدت حرف می زند که آن اهانت ها و جسارت ها را نسبت به حضرت زهرا (سلام الله علیها) می کند . ما مجبور هستیم این مطالب را بگوییم . این ها مطالبی را مطرح میکنند و ما مجبور هستیم برای دفاع از عقاید شیعه این مطالب را بیان کنیم . اگر این ها این کارها را نمی کردند ، ما هم همان رویه خودمان را داشتیم و مطالب اهل بیت (علیهم السلام) را برای شیعیان می گفتیم و کاری به کار این ها نداشتیم . اما وقتی ما را تکفیر می کنند و دستور قتل شیعیان را می دهند و به حضرت زهرا (سلام الله علیها) جسارت می کنند ‌، ما هم چاره ای نداریم و نمیتوانیم ساکت بنشینیم .

مجری :

از شما اساتید محترم و شما بینندگان ارجمند شبکه جهانی ولایت تشکر می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان.