گروه خبر: نشست علمی «گسترش تهاجم وهابیت علیه شیعه پس از انقلاب اسلامی» با سخنرانی «حجت‌الاسلام یزدانی» و به همت پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعهالمصطفی، حجت‌الاسلام یزدانی، پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی در نشست علمی «گسترش تهاجم وهابیت علیه شیعهپس از انقلاب اسلامی»، که در سالن اجتماعات پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار گردید، به سیر تاریخی تهاجم ضد شیعه و و واکنش مرزداران شیعه به آن اشاره و تصریح کرد: کتاب «العثمانیه» نوشته «أَبُوعُثْمَانَ عَمْرُو بنُ بَحْر الجَاحِظُ»، نخستین کتاب ضد شیعی است که «شیخ مفید»، «مظفر‌بن ‌محمد خراسانی»، «سید‌بن ‌طاووس»، «ابی‌عیسى وراق» و «ابو‌الجیش بلخی»، «احمد‌بن‌ عبد الله کرمانی»،  «ابوجعفر اسکافی سنی» و جاحظ نقض‌هایی درباره ادعاهای آن نوشته‌اند.

وی با بیان این که علمای شیعه، تقریباً به همه کتاب‌هایی که ضد تفکرات شیعه نگاشته می‌شد، پاسخ دقیق  و روشنی بیان و کتاب مدونی بدین منظور چاپ کرده‌اند، خاطرنشان ساخت: کتاب‌های «المغنی فی الإمامه»، «نقض الشافی فی الإمامه»، «منهاج السنه»، «الصواعق المحرقه فی الرد علی أهل البدع والزندقه»، «ابطال نهج الباطل و اهمال کشف العاطل» و نیز «التحفه الأثنا عشریه فی الرد علی الإمامیه»، از نوشته‌های معروفی است که بر ضد شیعه نگاشته شده است.

حجت‌الاسلام یزدانی با بیان این که منهاج‌السنه کتابی بود که به دلیل اهانت و توهین بی‌سابقه به شیعیان، واکنش علمای اهل سنت را نیز برانگیخت و در رد آن مطالبی را نگاشته، از آن به منهاج‌البدعه یاد کردند، اظهار داشت: هیچ یک از علمای شیعه به این کتاب پاسخ ندادند و علامه حلی در پی درخواست پاسخ به این کتاب، می‌گوید: نگارنده کتاب مذکور هنوز هیچ فهم درستی از مطالب ادعایی و نقد آن ندارد.

پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی یادآور شد: «التحفه الثنا عشریه فی الرد علی الامامیه» یکی از کتاب‌هایی است که ضد تفکرات شیعه نوشته شده است و علمای بسیاری مانند «سیدمهدی ابومظفر»، مشهور به «میرحامد حسین نقوی» در کتاب «عبقات الأنوار فی إمامه الأئمه الأطهار» پاسخ تخصصی و روشنی بیان نموده است.

وی به دایره تهاجم وهابیت پس از انقلاب اسلامی اشاره نمود و ضمن ارائه آمار کتاب‌های ضد شیعی در سالیان اخیر خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تنها در یک سال، در پاکستان بیش از شصت عنوان کتاب با سی‌میلیون نسخه به چاپ رسید.

حجت‌الاسلام یزدانی افزود: یکی از وزرای سعودی، ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت‌گرفته در موسم حج سال ۱۳۸۱ش، به چاپ و توزیع بیش از ۱۰‌میلیون و ۶۰۰هزار جلد کتاب و نشریه بین حجاج اشاره می‌کند که غالباً دربردارنده مطالبی در تعریض به مبانی شیعی است.

پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی با بیان این که فقط در سودان، کتاب «الشیعه و التصحیح» بیش از هشت‌میلیون نسخه چاپ و توزیع شده است، اظهار داشت: «اصول مذهب الشیعه الثنی عشریه»، از مهم‌ترین کتاب‌های ضد شیعی است که پس از انقلاب اسلامی به چاپ رسید.

وی کتاب «وجاء المجوس» را از دیگر کتاب‌های مهم ضد شیعی در سالیان اخیر دانست و اذعان داشت: «اصول مذهب الشیعه الإثنی عشریه»، «وجاء دور المجوس»، «لله ثم للتاریخ»، «الفاضح لمذهب الشیعه الإمامیه»، «یا شیعه العالم استیقظوا»، «الشیعه والتصحیح»، «من عقائد الشیعه»، و «الشیعه الإثنی عشریه سؤال و جواب»، از دیگر کتاب‌های مهمی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی چاپ و توزیع شده است.

حجت‌الاسلام یزدانی در بخش دیگری از سخنان خود، به برخی از سایت‌ها و سامانه‌های مجازی کتابخوان اشاره کرد که در بردارنده کتاب‌های ضد شیعی است و تصریح کرد: «دکتر احسانی الهی ظهیر» کتاب‌های مختلفی بر ضد شیعه نوشته است که ضمن نشر چندمیلیون، نسخه‌هایی از آن به زبان‌های دیگر ترجمه شده و در اختیار مسلمانان قرار گرفته است.

وی ضمن اشاره به پایان‌نامه‌های نگاشته‌شده در موضوعات ضد شیعی اذعان داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، هیچ یک از نگارندگان ضد شیعی، به کتاب‌های امامیه مراجعه نمی‌کردند، در حالی که اکنون ضمن ورود به روایات شیعیان، اعتقادات امامیه را بررسی نموده، این کتاب ها را با رویکرد ضد شیعی مطالعه و بازنویسی می‌کنند و مطالب اختلافی را دست‌مایه‌ای برای بیان شبهات قرار می‌دهند.

پژوهشگر پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی جعل عنوان مذهب خاص برای برخی از اندیشمندان اسلامی را از رویکردهای جدید وهابیت در ظاهرسازی عمق و گستره پژوهش‌ها دانست و یادآور شد: چاپ کتاب جعلی به نام علما و بزرگان شیعه و استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای، از دیگر رویکردهای مورد توجه وهابیون است. حجت‌الاسلام یزدانی در بخش پایانی سخنان خود، به نمونه‌هایی از هجمه وهابیون ضد انقلاب اسلامی اشاره نمود و اذعان داشت: شبهات و دروغ‌گویی‌ای که در عرصه‌های گوناگون ضد شیعیان مطرح می‌شود، بسیار گسترده‌تر از پاسخ‌هایی است که مطرح و منعکس می‌گردد.