برنامه ” راه و بیراه ” قسمت اول ؛ خلاصه ای از تاریخچه وهابیت و تفاوت آن‌ها با اهل سنت

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

برنامه ” راه و بیراه ” قسمت اول .

تاریخ ۲۱/۱۱/۱۳۹۲ .

موضوع : خلاصه ای از تاریخچه وهابیت و تفاوت آن‌ها با اهل سنت

 

دانلود فیلم راه و بیراه قسمت اول

 

مجری :

همسایه سایه ات به سرم مستدام باد

لطفت همیشه زخم مرا التیام داد

وقتی انیس لحظه تنهایی ام تویی

تنها دلیل این که من این جایی ام تویی

هر شب دلم قدم به قدم می کشد مرا

بی اختیار سمت حرم می کشد مرا

با شور شهر فاصله دارم کنار تو

احساس وصل می کند آدم کنار تو

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

آغاز می کنیم با نام و یاد خداوند و درود بر پیامبر خاتم حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و سلام بر حضرت بقیه الله الاعظم.

اولین قسمت از سلسله برنامه های ” راه و بیراه” . ان شاء الله با ما همراه باشید ما در خدمت اساتیدی هستیم در این برنامه که من معرفی می کنم خدمت تان.

اما قبل از اون توضیح مختصری خدمتتون عرض بکنم بینندگان عزیزی که از زمره بینندگان پر وپا قرص شبکه جهانی ولایت هستند، می‌توانند دوشنبه شب ها از این هفته ان شاء الله ساعت ۲۰ الی ۲۲ بیننده برنامه راه و بیراه برنامه باشند .

اما در این برنامه و در هفته های آتی ان شاء الله در خدمت استاد عزیز و گرانقدر ، سید بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین استاد یزدانی هستیم. بنده به نمایندگی از همه شما عزیزان و دوستداران این استاد ، عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمتشون سلام علیکم و رحمت الله

استاد یزدانی :

سلام علیکم و رحمت الله اعوذ بالله من الشیطان اللعین الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی اظهر الوجود و منه بدا کل حمد والیه یعود و الصلاه و السلام علی شاهد و مشهود لکل موجود محمد المحمود و علی آله آل الله الودود خلفاء الله علی عالم الغیب و الشهود سیما الحجه بن الحسن المهدی المنتظر الموعود.

من هم سلام و عرض ادب دارم خدمت شما ، جناب آقای حسینی و تمامی بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت . امیدوار هستم که در هر نقطه از این عالم که هستند موفق و سر بلند باشند ، بنده هم به نوبه خودم سالروز وفات بی بی دو عالم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها را خدمت همه شیعیان و علاقمندان به خاندان اهل بیت علیه السلام تسلیت عرض می کنم و امیدوار هستم که خداوند ما را در قیامت مشمول شفاعت آن حضرت بفرماید. در خدمت شما هستم.

مجری :

ان شاء الله ، متشکرم از شما استاد یزدانی عزیز . ما هم امروز نائب الزیاره بودیم و ان شاء الله امشب هم خواهیم بود از طرف همه شما بینندگان عزیزی که محبت و لطف دارید نسبت به شبکه خودتان؛ چه عزیزان شیعه و چه عزیزان اهل سنت.

اما ممکن است اولین سؤالی که توی ذهن شما بزرگواران به وجود آمده باشد این هست که ، این برنامه ای که امشب اولین قسمتش هست و آغاز این سلسله است ، قرار است چه کار بکند به چه موضوعی بپردازد؟

شما بینندگان عزیزی که می خواهید وقت بگذارید انشاء الله دوشنبه شب ها ساعت ۲۰ الی ۲۲ و همچنین فردای اون روز اگر تکرارش رو میخواهید ملاحظه بفرمایید باید شاهد چه مجموعه از مطالبی باشید؟

این سوال را من از خدمت استاد محترم مطرح می کنم . حضرت استاد راجع برنامه و هدفش توضیح بفرمایید ؟

استاد یزدانی :

بعد از اینکه برنامه بسیار زیبای کلمه طیبه با همه خاطرات خوبش از شبکه ولایت حذف شد، دستور دادند و تصمیم بر این شد که یک برنامه مستقلی تحت عنوان “راه و بیراه” و یک برنامه دیگر با عنوان “دفاع از صحابه” در شبکه ولایت اجرا بشود که “راه و بیراه” را بنده و برنامه “دفاع از صحابه” را استاد ابوالقاسمی ان شاء الله عهده دار خواهند بود.

در برنامه ی “راه و بیراه” ما فقط دو تا هدف رو دنبال می کنیم:

مباحث ما همه حول محور وهابیت هست ، عقاید وهابیت و باورهای وهابیت و فقط وفقط این مباحث رو دنبال می کنیم و دوست داریم بیننده هایی که تماس می گیرند با این برنامه حول این محور از ما سوال بپرسند اگر سؤالات دیگری باشد ما از پاسخ دادن به آنها معذورهستیم.

هدف اول ما از این برنامه نشان دادن چهره ی واقعی وهابیت به همه مسلمانان هست ؛ به شیعیان ، به اهل سنت و به تمام جهانیان. این که ای مردم دنیا شما اسلام را با وهابیت نشناسید ، درست است که اینها زیاد پول دارند ، تبلیغات زیاد می کنند، تبلیغاتشان همه عالم را پر کرده ، تبلیغ می‌کنند که خودشون را اسلام واقعی جلوه بدهند. و مردم دنیا متاسفانه و متاسفانه اسلام را با چهره این‌ها دیده ، با قتل و کشتار و این مسائلی که از وهابیت سر می زند می شناسند .

و ما می خواهیم چهره واقعی وهابیت را به همه مردم عالم نشان بدهیم که ای مردم دنیا اینها وهابی هستن ، اینها هیچ سنخیتی با مسلمان‌ها ندارند و اسلام عزیز هیچ گونه مسؤولیتی درباره ی رفتار وهابیت ندارد ، این هدف اول ماست که انشاء الله از خداوند می خواهیم که به ما توفیق بدهد و از بینندگان عزیز در خواست می کنیم که در این زمینه با ما همکاری کنند.

هدف دوم ما بیان تفاوت های وهابیت با سایر مسلمانها است در اعتقادات . باورهایی که وهابیت دارند اعتقاداتی که وهابیت دارند با تمام مسلمان ها در تضاد هست ، در تناقض هست.

و وهابیت هم فقط خودشان را اهل توحید می دانند و بقیه را همه مشرک می دانند.

همه اعتقادات این ها با اعتقادات مسلمان ها تفاوت دارد. ما می خواهیم این تفاوت ها را بیان کنیم تا بینندگان عزیز تفاوت شیعه را با وهابی ، تفاوت سنی رو با وهابی و تفاوت سایر مذاهب اسلامی رو با وهابی کاملا بدانند و مشخص بشه که وهابی چه کسی است؟

مجری:

بسیار عالی ، انشاء الله که این چنین باشه. بینندگان عزیز هم استحضار داشته باشند که برنامه ای که خدمت شما ارائه می شود ، ان شاء الله مطالبش تکراری نخواهد بود . عمده مطالب باز خواهد شد و اگر اشاره ای شده در شبکه ولایت و شما خواستار مطرح کردن هرچه بیشتر اون بحث ها بودید ان شاء الله اینجا باز می شود . منتظر مطالب ناب و جدید باشید. همراه کلیپ هایی که ارائه میشود ، همراه مستند هایی که هست ، همراه مدارکی که اینجا می بینید ان شاء الله براتون عرضه می شود .

اما همین ابتدای کار من سؤالی دارم خیلی جامع از استاد عزیز ، استاد یزدانی در مورد بحث وهابیت ، در شبکه ولایت بارها بحث شده؛ اما شاید به صورت اینکه مدون و سلسله ای باشد برای معرفی اشخاصی که در این مذهب هستند ، به این صورت فرصتی نبوده .

حالا با توجه به اینکه برنامه اول هست شاید بینندگان عزیز بخواهند بدانند وهابیت چیست و از کجا به وجود آمده ؟ وچه عملکردی دارد ؟ لطف کنید تاریخچه ای را مطرح کنید تا بینندگان عزیز بدانند سر منشاء وهابیت از کجا است ؟ وچگونه رشد پیدا کرده است ؟ قطعا بینندگان عزیز و بنده استفاده خواهیم کرد.

استاد یزدانی:

درباره تاریخچه ی وهابیت : ما باید یک تاریخچه اعتقادی بیان کنیم که مفصلا توضیح می دهیم و این که چه کسانی در طول تاریخ تاثیرگذار بودند در تشکیل مذهب وهابیت و افکار وهابیت.

بسیاری از عقایدی که ابن تیمیه و محمد بن عبد الوهاب و وهابی های امروز تبلیغ می کنند بر می گردد به بنی امیه مروانی ها و آن‌ها در مخالفت با اهل بیت علیهم السلام خیلی نقش داشتند؛ چون آن ها با اهل بیت دشمن بودند بسیاری از این مسائل اعتقادی؛ مثل توسل ، زیارت قبور و شد الرحال را شرک و کفر می دانستند و وهابی ها هم امروز پیرو آنها هستند .

شخص بعدی که خیلی تاثیر گذار بوده در تشکیل وهابیت ابن تیمیه حرانی است ، که ان شاء الله مفصل بحث خواهیم کرد .

حرفهای ابن تیمیه کاملا جدید هست ، قبل از آن سابقه ای در بین مسلمانان نداشته و به خاطر همین افکار بود که مسلمان ها ابن تیمیه را کافر دانستند و به زندان انداختند و در همان زندان از دنیا رفت ، بعد تشییع جنازه ای که شد ان شاء الله اینها را در آینده مطرح خواهیم کرد.

بعد از ابن تیمیه ، نوبت به آقای محمد بن عبد الوهاب می رسد و محمد بن سعود و سایر وهابی ها که ان شاء الله به تفصیل بحث خواهیم کرد .

اما تاریخچه ی سیاسی و مراحل شکل گیری دولت وهابیت :

همه می دانند که وهابی ها سه دوره مهم دارند یعنی شکل گیری عربستان سعودی و دولت وهابی سه دوره دارد :

دوره اول و حکومت اول وهابیت همزمان با بیعت محمد بن عبد الوهاب متوفای ۱۲۰۶ هـ ق با محمد بن سعود در تابستان سال ۱۱۵۷ هـ ق در منطقه درعیه شکل گرفت. ( درعیه در۱۳ کیلومتری شمال غربی ریاض قرار گرفته است )

اما سرنگونی اولین حکومت اینها به این صورت بود که عبد الله بن سعود توسط ابراهیم پاشا پسر محمد علی پاشا حاکم عثمانی مصردستگیر و به استانبول فرستاده شد و بعد در عهد محمود خان عثمانی در میدان بایزید استانبول گردن زده شد و در سال ۱۲۳۳ هـ ق این حکومت به طور کامل از بین رفت و مسلمان ها از شر وهابیت ، توسط عثمانی ها راحت شدند . این موارد را به طور خلاصه گفتیم ولی در آینده مفصلا بیان می کنیم.

مجری

مفاد بیعت محمد بن عبد الوهاب با محمد بن سعود چه بود؟

استاد یزدانی

خود علمای وهابی مفاد این بیعت را در کتاب های خود آورده اند . مفاد بیعت : اینکه قدرت سیاسی و حکومت در دست آل سعود باشد که تا الان هم به همین صورت بوده؛ اما رهبری مذهبی و دینی در اختیار آل الشیخ یا محمد بن عبد الوهاب و فرزندان او باشد و قول دادند هر دو طائفه در هر صورتی از هم پشتیبانی کنند

به عبارت دیگر همیشه قدرت دست آل سعود و فتوی در دست آل الشیخ باشد و همیشه با هم همکاری کنند و هیچ وقت با هم مخالفت نکنند که حالا من عین کتاب را به بینندگان عزیز نشان می دهم که مفاد بیعت آنها چه بود ؟

کتاب عنوان المجد فی تاریخ النجد ، جلد اول ، نویسنده آقای شیخ عثمان بن عبد الله بن بشر.

این کتاب یکی از مهم ترین کتاب های است که خود وهابی ها درباره تاریخ شان نوشتند و در عربستان سعودی هم چاپ شده است . در صفحه ۴۱ ملاقات محمد بن عبد الوهاب و محمد بن سعود را نقل می کند که وقتی با هم ملاقات می کنند شیخ به گفت :

انا ابشرک بالعز و التمکین و النصر المبین …

چه قولی به او داد ؟ قول داد که شهر ها و بنده ها همه تحت فرمان او باشند و حکومت همه بلاد ها و بنده ها را در اختیار بگیرد.

و انت تری نجدا کلها و اقطارها اطبقت علی الشرک و الجهل .

تو می دانی مردم نجد که آن روز سنی بودند، همه مشرکند، همه جاهل هستند ، همه اهل تفرقه هستند ، همه یکدیگر را می کشند

فارجو ان تکون اماما یجتمع علیه المسلمون و ذریتک من بعدک.

من امیدوار هستم که با این بیعت، تو امام همه ی مسلمانها باشی و بعد از تو ذریه تو ، یکی بعد از دیگری امام باشند .

تا به امروز همین طور هم شده ؛ یعنی فرزندان محمد بن سعود یکی پس از دیگری حکومت عربستان سعودی را در اختیار گرفته اند و این طور نشده که شخص دیگری ، از قوم و نسلی غیر از آل سعود حکومت وهابیت را در عربستان سعودی در اختیار بگیرد .

در ادامه آقای محمد بن سعود از این حرف راضی نمی شود و می گوید : من دو شرط دارم . شرط اول این است که من از مردم درعیه مالیات می گیرم .

الا ان محمد بن سعود شرط فی مبایعته للشیخ ان لا یعترضه فیما یاخذه من اهل الدرعیه مثل الذی کان …

من تا الان از مردم مالیات وخراج می گرفتم علاوه بر خمس و زکاتی که قبلا می گرفتم ، مالیات می گیرم و می خواهم ادامه داشته باشد . این طور نشود که اگر حکومت به دست شما افتاد وهمه این ها قطع شود .

فاجابه الشیخ علی ذلک الرجاء ان یخلف الله من الغنیمه اکثر من ذلک .

جواب داد : درعیه که چیزی نیست مال و اموال زیادی را به دست تو خواهد رسید نه تنها خراج درعیه بلکه جاهای دیگری را فتح می کنیم واموال آن به دست تو خواهد رسید .

جالب است در چند صفحه بعد ، صفحه ۴۴ وقتی قضایا را بیان می کند ، می گوید :

درعیه بعد از این ، در زمان سعود بن عبد الله بن عبد العزیز بن محمد بن سعود ، نوه ی محمد بن سعود ، کاملا چهره اش فرق کرد . قبل از این مردم فقیر ، گرسنه ، بیچاره و بدبخت بودند؛ ولی بعد از آن اموال زیادی به دست مردم رسید:

السلاح المحلی بالذهب والفضه

اسلحه هایی که با طلا و نقره زیور داده شده بود

الخیل الجیاد

اسب های نجیب و خوب

والملابس الفاخره والرفاهیات

لباس های فاخر . می گوید این ها همه به درعیه آمد ، درعیه ای که تا آن زمان وضعیت بدی داشت به یکباره با اموال و غنائمی که از مسلمان ها گرفتند ، همه صاحب اموال و سلاح های طلایی شدند ، لباس های زیبا می پوشیدند و مسائل دیگر … این متن بیعت نامه محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب .

مجری :

بینندگان عزیز توجه داشته باشند که ما در همین زمینه کلیپ هایی ارائه می کنیم تا هم بحث به صورت خشک و صرفا علمی پیش نرود و هم از ابزارات مختلف برای نشان دادن چهره ی وهابیت ، استفاده کرده باشیم .

کلیپ اول ، احوالاتی است که در کتاب های خود شرح دادند ، یکی از وهابی ها دوباره در این کلیپ بیان کرده است :

متن کلیپ:

بگذار یاد آوری کنم گذشته ای که در آن زندگی می کردیم . برادر من بدان که سی سال قبل از این یا پنجاه سال قبل از این صابون پیدا نمی کردیم که خودمان را با آن بشوییم ، دنبال گوسفندان می رفتیم و تو خبر داری من و پدرت و جدت طوری بودیم که شپش در بدن ما لانه کرده بود . درست است خداوند ما را بی نیاز کرد . نمی دانستیم شامپو چیست؟ صابون چیست؟ چیزی از تمیزی نمی دانستیم ، کار می کردیم و زحمت می کشیدیم و خسته می شدیم ، خداوند بر ما منت گذاشت و وقتی که نعمت را ببینیم باید قدرش را بدانیم .

مجری:

این کلیپی بود که شرح حال گذشته خود را می گفتند هنوز برخی از شبکه های وهابی هستند که کارشناسان شان با وجود داشتن شبکه ، این امکانات مثل صابون و.. را ندارند.

استاد یزدانی :

نتیجه بیعت محمد بن سعود با محمد بن عبد الوهاب این بود که فقط و فقط بحث دنیا و مال دنیا مطرح است. این که فقیر و بدبخت هستیم و دنبال غنیمت هستیم . این بیعت فقط حول همین مسائل بود. این که یکی حکومت دینی را به دست بگیرد و یکی حکومت دنیایی و مال دنیا را به دست بگیرد که تا به حال هم چنین بوده .

این آقایان نه شامپو داشتند نه صابون و اصلا نمی دانستند شامپو و صابون چه چیزی هست ؟ و همان طور که شما گفتید شبکه هم دارند ولی صابون هنوز ندارند که کلیپ آن قبلا از شبکه پخش شد.

این قسمت دوره اول بود اما دوره دوم وهابیت که وقتی عثمانی ها به صورت کامل آل سعود را شکست دادند این ها در دشت ها و بیابان ها پراکنده شدند و مثل گذشته به دنبال گوسفندان خود رفتند و مشغول کار های سابق خود شدند. بعد شخصی به نام ترکی بن عبد الله در سال ۱۲۳۶ هـ ق توانست درعیه را تصرف کند و دو باره حکومت وهابیت را احیا کند . اما ترکی زیاد دوام نیاورد و در سال ۱۲۴۹ ه ق توسط پسر عمویش مشاری بن عبد الله کشته شد در همین زمان بود که جنگ قدرت در میان آل سعود به شدت بالا گرفت.

این جنگ هایی که با هم داشتند و این کشتار هایی که صورت گرفته خیلی عجیب است . وقتی انسان کتاب های آن ها را می خواند در همین کتاب عنوان المجد آمده که چه کارهایی علیه هم انجام داده اند و چه کشتار هایی که اتفاق افتاده .

این ها همه نشانگر این است که دنبال دین نبودند اگر کسی به دنبال دین باشد برادر ، عمو ، پسر عموی خود را نمی کشد . بالاخره این جنگ قدرت باعث شد آل رشید بر آنها پیروز شود و در سال ۱۲۶۳ هـ ق طومار وهابیت را برای دومین بار درهم پیچید.

دوره سوم : حکومت عربستان در سال ۱۳۱۹ ه ق توسط عبد العزیز بن عبد الرحمن مشهور به ابن سعود ملقب به شاهین صحرا تشکیل شد و بعد از آن با کمک دولت انگلیس و کسانی که در اطراف آقای عبد العزیز بودند از فرماندهان وجاسوسان انگلیسی تا به امروز پا بر جاست و امیدوارم هستیم مسلمان ها و حداقل ترک های عثمانی غیرت به خرج دهند تا دو باره شاهد باشیم مکه و مدینه از لوث وجود وهابیت پاک شود .

مجری :

اما بحثی که قبلا در شبکه مطرح شده و الان به طور مفصل به آن می پردازیم موضوع تفاوت وهابیت با سایر مسلمین است. جدا از این که شیعه باشد یا سنی است . از طریق این شبکه ی جهانی اعلام می کنیم که وهابیت جدا از کل فرق مسلمانانی است که ، قبل از ابن تیمیه و افکارش و تشکیل حکومت وهابی توسط محمد بن عبد الوهاب و حکومت آل سعود بوده اند. پس عملکرد و رفتارهای آنان را به حساب مسلمانان نگذارند.

در شبکه ولایت شاید این مطالب به طور خلاصه و تیتر وار گفته شده باشد اما در این جا از استاد یزدانی درخواست می کنمو بینندگان عزیز نیز بارها در خواست کردند که تفاوت وهابیت با سایر فرق مسلمانان چیست؟ آیا شما در این برنامه فکری در این مورد کرده اید؟

استاد یزدانی:

فکر که قطعا شده موضوع این برنامه و اصولا یکی از اهداف اصلی ما این است که ثابت کنیم وهابیت با مسلمان ها تفاوت دارند و شاخص های اساسی وجود دارد که مسلمانان این ها را قبول ندارند؛ ولی وهابی ها به آن کاملا پایبند هستند و البته تفاوت این برنامه با برنامه های دیگر این است که اگر در مورد موضوعی وارد بحث شدیم به تفصیل آن را بحث می کنیم مثلا اگر وارد بحث توسل شدیم تمام مباحث مربوط به توسل از آیاتی که وهابی ها به آن استناد می کنند را بررسی می کنیم و پاسخ می دهیم ، دیدگاه علمای شافعی ،حنفی ، حنبلی و مالکی را با همه جزئیات بحث می کنیم و به طور مفصل بیان خواهیم کرد که وقتی برنامه راه و بیراه تمام شد یک یادگاری از ما به جا مانده باشد. ان شاء الله.

تفاوت اول و اساسی که وجود دارد این است که : وهابی ها تمام مسلمان ها غیر از خود شان را کافر می دانند یعنی کسی که وهابی است مسلمان و کسی که وهابی نیست مشرک است چون غیر خدا را صدا می کند ، از غیر خدا طلب می کند ، چون توسل می کند ، تبرک می جوید و چون از اموات شفاعت می خواهد به همین دلائل مسلمان ها را کافر می دانند .

مجری :

طبق روال برنامه های گذشته بنده به نمایندگی از بینندگان عزیز سوال می کنم حضرت استاد شما فرمودید وهابی ها سایر مسلمان ها را تکفیر می کنند حالا این که زیارت قبور را حرام بدانند ، بحث دیگری است آیا سندی دارید که نشان دهد که گفته باشند سایر مسلمین غیر از ما مشرک هستند؟

استاد یزدانی :

سند که در این مورد زیاد هست که یک نمونه از آن را نشان می دهم شما در هرمورد که سؤال بفرماید سند مدارک آن را به طور خلاصه در این جا نشان خواهم داد و در آینده بحث را به صورت مفصل بیان می کنیم .

اما در مورد این که وهابی ها همه مسلمان های غیر از خودشان را کافر می دانند علاوه بر نشان دادن کلیپ ، مدارک دیگری است از کتاب های خود وهابی ها .

مولفات الشیخ محمد بن عبد الوهاب ، در صفحه ۱۸۷ از این کتاب ، کتاب الرسائل الشخصیه .

در این جا تصریح کرده که:

لقد طلبت العلم واعتقد من عرفنی ان لی معرفه وانا ذلک الوقت لا اعرف معنی لا اله الا الله

خلاصه اش این است که من خیلی دنبال علم گشتم ، کسانی که من را می شناسند ، می دانند که من پیش از این معنای لا اله الا الله را نمی دانستم .

ولا اعرف دین الاسلام قبل هذا الخیر الذی من الله به .

من اصلا قبل از این اسلام را نمی شناختم ؛ یعنی تا قبل از طلب علم ، نمی دانستم اسلام چیست ؟

وکذلک مشایخی ما منهم رجل عرف ذلک

هیچ یک از استاد های من هم معنای لا اله الا الله را نمی دانستند وهیچ یک از آن ها نمی دانستند اسلام چیست ؟

فمن زعم من علماء العارض انه معنی لا اله الا الله او عرف معنی الاسلام قبل هذا الوقت ، او زعم عن مشایخه ان احدا عرف ذلک فقد کذب او افتری و لبس علی الناس و مدح لنفسه بما لیس فیه .

هر کسی ادعا کند که قبل از من معنای لا اله الا الله را می دانسته یا کسی ادعا کند اساتید او معنای لا اله الا الله را می دانسته ، او حتما دروغگو هست و می خواهد خودش را مدح و ستایش کند در چیزی که واقعیت ندارد .

این فتوای خود محمد بن عبد الوهاب هست که تصریح می کند نه من می دانستم و نه مشایخ من و هر کس چنین ادعایی کند که معنای لا اله الا الله و معنای اسلام را می دانسته ، او انسان دروغگویی است . یعنی قبل از این کسی مسلمان نبوده ، قبل از این لا اله الا الله می گفته ولی معنای آن را نمی دانسته . از این مدارک زیاد است که به تفصیل نشان خواهیم داد . ک

لیپی هم آماده کردیم که از شبکه های وهابی که می گویند فرقی ندارد که سنی باشد یا شیعه چون یا رسول الله می گویند ، چون یا علی می گویند ، چون یا عبد القادر گیلانی می گویند همه مشرک هستند و اعتقادات همه مسلمان ها باید اصلاح شود .

کلیپ شماره ۲ : شیعه و سنی در توسل و استغاثه مشترک هستند و عقیده هردو باید اصلاح شود.

مجری :

استاد یزدانی توضیح دهید .

استاد یزدانی :

ایشان تصریح کردند که فرقی نمی کند هم شیعه و هم سنی مشرک است البته کلمه مشرک را نمی گوید احتیاط می کند . شیعه یا علی و یا حسین می گوید و سنی هم یا عبد القادر گیلانی ویا رسول الله بگوید . بنابراین این ها در توسل و استغاثه با هم مشترک هستند و باید عقیده هر دو اصلاح شود. شیعه چون یا علی می گوید ، مشرک است . اهل سنت هم چون یا عبد القادر گیلانی ، البته این خیلی کم هست. یا رسول الله ، یا عمر می گویند .

جالب است امروز در فیسبوک یکی از همین وهابی ها دیدم که نوشته بود یا ابوبکرا ، یا عمرا ، یا عبد القادر گیلانی ، از همین کسانی که در شبکه های وهابی کارشناس هستند .

یعنی شیعه به خاطر گفتن یا علی و سنی به خاطر گفتن یا عبد القادر گیلانی مشرک هستند و باید کشته شوند.

مجری :

استاد یزدانی بنده در مورد بحث تکفیر واقعا قانع شدم وقتی شخص محمد بن عبد الوهاب می گوید نه من معنای لا اله الا الله را نمی فهمیدم و نه شیوخ من و نه شیوخ دیگران ، مشخص و واضح بود؛ ولی شما تتمه ای فرمودید که گفتند شیعه مشرک است پس باید کشته شود . این که باید کشته شود را شما از کجا ارائه می دهید ؟

استاد یزدانی :

البته ما قبلا از این ها پخش کردیم که چنین حرفی زده اند ولی باز هم مدارک آن را نشان می دهم.

کتاب کشف الشبهات ، نویسنده آقای شیخ الاسلام محمد بن عبد الوهاب ،که اعتقادی به شیخ الاسلام بودن او نداریم ، در صفحه ۱۴۷ ایشان تصریح دارد به این که

اجماع المذاهب کلهم علی ان من جعل بینه و بین الله و سالط یدعوهم انه کافر مرتد حلال المال و الدم.

اجماع همه مذاهب هست (در حالی که اجماع بر عکس آن است) . همه مذاهب با هم اجماع دارند که اگر بین خود و خدا واسطه ای قرار دهد و او را بخواند کافر و مرتد است پس مالش و جانش هم حلال است .

باز در کتاب رسائل الشخصیه خود مطلب دیگری آورده است

و ان قصدهم الملائکه او الانبیاء او الاولیاء یریدون شفاعتهم و التقرب الی الله بذلک هو الذی احل دماءهم واموالهم

اگر کسی هدفش ملائکه و انبیا و یا اولیا باشد و از آنها طلب شفاعت کند و از طریق آنها به خداوند تقرب جوید، باعث می شود هم جانش و هم مالش حلال می شود.

در کتاب های دیگری از او، این فتاوا موجود هست که بنده به همین دو مورد اکتفا می کنم .

در همین زمینه کلیپی آماده کردم .

مجری:

آنها که این فتوی را دادند اما وقتی کسی را می کشند به آن شخص می گویند شهادتین را بگو پس در دایره اسلام می دانند و نمی کشند این بی انصافی نیست که بگوییم آنها مسلمان ها را می کشند .

استاد یزدانی :

بله آنها مسلمان ها را می کشند کلیپ بعدی هم در همین زمینه هست البته قبلا توضیح بدهم که این کلیپ یک مقدار وحشتناک هست ، توصیه می کنم کودکان و کسانی که مشکل قلبی دارند ، نگاه نکنند .

کلیپ شماره ۳ : اعدام وحشیانه یک جوان اهل سنت به ادعای همکاری با دولت اسد ، ترک نماز و شراب خواری .

مجری:

خداوند لعنت کند وحشی هایی را که با تکبیر گفتن اسم اسلام را به نمایش می گذارند و از این کار خودشان فیلم می گیرند و پخش می کنند .

استاد یزدانی :

جوانی را دیدیم که شهادتین می گفت در عین حال او را می کشند . این اجماع تمام مسلمان ها است که کسی که شهادتین را می گوید و مسلمان هست نباید کشته شود.

به هر حال بعد تهمت می زنند که با دولت اسد همکاری کرده ، آیا این جرم ثابت شده ؟ آیا آن شخص از خودش دفاع کرده؟ آیا وکیلی داشت که از او دفاع کند؟ نماز نمی خواند از کجا می دانی نماز نخوانده ؟ شراب خوار است و در آخر گفت حرامزاده است به همین دلائل باید کشته شود.

پس دیدیم با این که آن فرد مسلمان بود ، سنی هم بود ، چون اگر شیعه بود به ولایت امیر المومنین (ع) شهادت می داد و حداقل در آن لحظه فراموش نمی کرد، و فقط به وحدانیت خدا و نبوت پیامبر اکرم (ص) شهادت داد؛ ولی باز هم به طور وحشیانه کشته می شود. بعد هم می گویند الله اکبر یعنی الان آنها کاری کردند که کلمه مبارک الله اکبر منفورترین شعار در دنیا شود . وقتی یهودی و مسیحی می بیند که یک وهابی به نام مسلمان الله اکبر می گوید و یک جوان را بی خود و بی جهت می کشد ، طبیعی است که از اسلام متنفر می شود و حرکت اسلام به سوی پیشرفت متوقف می شود و آبروی اسلام را می برند .

ابن تیمیه فتاوای عجیب و غریب زیادی دارد که ان شاء الله مفصل آن را در آینده بیان می کنیم از جمله این که کسی که همسایه مسجد هست و در مسجد نماز نخواند باید کشته شود.

تفاوت دوم : استغاثه و طلب از غیر خدا شرک است و باید کشته شود .

تفاوت سوم : توسل به اموات شرک است.

تفاوت چهارم : حرمت تبرک به غیر پیامبر؛ ولی بعضا گفته اند کسی که به اثر ثابت شده ی پیامبر تبرک کند اشکالی ندارد . این مورد را نتوانستند با وجود روایات فراوان انکار کنند . اما به غیر پیامبر تبرک کند مشرک است و باید کشته شود.

تفاوت پنجم : طلب شفاعت از اموات در دنیا . چون شفاعت اقسامی دارد اگر کسی در دنیا از مرده ای طلب شفاعت کند مشرک است و باید کشته شود.

تفاوت ششم : کسی که برای زیارت رسول خدا (ص) سفر کند ، مشرک است .

تفاوت هفتم: حرمت بوسیدن و لمس قبر پیامبر (ص) ، منبر و حجره آن حضرت یا این که وقتی به حرم امام رضا (ع) رفتید اگر ضریح آن حضرت را لمس کنید مشرک هستید.

تفاوت هشتم : مرده ها صدای زنده ها را نمی شنوند آن ها تصریح کردند که چنین چیزی وقعیت ندارد .

تفاوت نهم : زیارت قبور برای زن ها جایز نیست .

تفاوت دهم : عدم جواز تقلید و مشرک دانستن تمام مقلدان مذاهب اربعه .

هم از ابن تیمیه در این باره فتوا زیاد دارد که کسی حق تقلید ندارد هم از مفتی های امروز شان .

مجری:

بنده در برنامه های مختلف شاهد بودم که آن ها ادعا دارند که حنبلی مذهب هستند ، احمد بن حنبل که جزء علمای اهل سنت است و فاصله زمانی زیادی با هم دارند ، خود شان را حنبلی می دانند پس مقلد هستند مگر ممکن است کسی که خودش مقلد است ، دیگران را تکفیر کند ؟

استاد یزدانی :

فتوایی است که آن ها دارند . چون آن ها می گویند کسی که بگوید حنبلی یا شافعی یا حنفی یا مالکی هستم و در اعتقادات اشعری یا اهل حدیث یا معتزلی و یا ما تریدی هستم ، کافر و مشرک است . دراین صورت خودشان را هم تکفیر کرده اند .

مدارک زیادی در این زمینه وجود دارد که چند مورد نشان می دهم .

کتاب مجموعه الفتاوای آقای ابن تیمیه ، جلد ۴ ، صفحه ۱۰۶ .

ایشان بعد از بحث مفصلی که انجام می دهد می گوید :

فمن قال : انا شافعی الشرع ، اشعری الاعتقاد، قلنا له : هذا من الاضداد ، لا بل من الارتداد

هر کس بگوید از نظر شرع شافعی و از نظر اعتقاد اشعری یعنی اهل سنت امروز ، هذا من الاضداد این ها با هم قابل جمع نیست بلکه هر کس این حرف را بزند مرتد هست .

در پاراگراف بعدی مطالب دیگری دارد که در بحث تقلید مفصل بیان می کنیم .

از این واضح تر هم دیگران گفتند که تقلید از مذاهب اربعه شرک است.

آقای سید محمد صدیق حسن خان قنوجی بخاری در کتاب الدین الخالص ،جلد اول ، صفحه ۱۴۰ تصریح کرده :

تقلید المذاهب من الشرک .

تقلید از مذاهب شرک است والان همه مقلدین یعنی حنبلی ها، حنفی ها ، شافعی ها ومالکی ها همه مشرک هستند . ان شاء الله در زمان خودش مفصل بیان می کنیم .

اما تفاوت یازدهم : نذر برای اموات شرک است . تفاوت دوازدهم : حرام دانستن عزاداری و گریه برای اموات . که تبلیغات این مورد را در ایام محرم دیدیم.

تفاوت سیزدهم : حرمت احتفال و جشن تولد گرفتن برای رسول خدا (ص) در ایام بعثت یا هر جشن تولدی مثلا اگر برای فرزند خود جشن تولد بگیرد حرام هست . این عقیده وهابی ها هست در صورتی که مسلمان ها همه بر عکس آن را می گویند.

تفاوت چهاردهم : حرمت بنا بر قبور و وجوب تخریب گنبد پیامبر (ص) . آن ها گنبد ائمه ما را در طول تاریخ تخریب کرده اند. گنبد امام حسین (ع) را، گنبد زید بن خطاب را تخریب کردند . تخریب ها را ان شاء الله بیان می کنیم. اما فتوی به تخریب گنبد پیامبر (ص) دادند .

مجری :

استاد یک سوال دارم . الان وهابی ها در عربستان گنبد پیامبر(ص) را در دست دارند و متولی حرم هستند و به هر حال گنبد دارد و اگر می خواستند می توانستند خراب کنند ، پس چرا این کار را تا به حال انجام نداده اند؟

استاد یزدانی:

برای جواب این سوال مدرکی را نشان می دهم . کتاب تحفه المجیب ، نویسنده آقای ابی عبد الرحمن مقبل بن الهادی الوادعی وهابی معاصر و مشهوری که مطالب عجیبی هم دارد. کتاب تحفه المجیب ، صفحه ۴۰۶ مفصل بحث می کند که کسی حق ساختن گنبد و بارگاه را ندارد :

نحن نقول وتلکم قبه الهادی بجوازنا

این گنبد هدایت کننده ( گنبد پیامبر (ص) ) که در کنار ماست

نتمنی نتمنی ان قد راینا المساحی فی ظهرها الی ان تصل الی الارض

آرزو می کنیم ، آرزو می کنیم روزی برسد که ما ببینیم کلنگ ها و جرثقیل ها در پشت بام بالا رفتند و آن گنبد را با زمین یکسان می کند

لکن نری ان لیس لدینا قدره

اما ما قدرت آن را نداریم

فنحن ان شاء الله نوجل هذا لغد او بعد غد

اگر امروز نشد ، فردا که زور مان رسید حتما این کار را انجام می دهیم

وهکذا بعض المنکرات .

این آرزو را وهابی ها به گور خواهند برد و تا مسلمان ها هستند نمی توانند گنبد پیامبر(ص) را خراب کنند و اگر قدرت این کار را داشتند ، به خاطر دشمنی که با آن حضرت دارند حتما انجام می دادند .

تفاوت پانزدهم : حرمت صلوات بر پیامبر (ص) و جواز کشتن این شخص . داستان آن در تاریخ آمده که پیرمردی به خاطر فرستادن صلوات بعد از شنیدن نام پیامبر (ص) در اذان به دستور محمد بن عبد الوهاب کشته شد . خود علمای اهل سنت این را نقل کرده اند .

تفاوت شانزدهم : حرمت گذاشتن چراغ و شمع روی قبور .

تفاوت هفدهم : انکار فضائل رسول خدا (ص) و اهل بیت (ع) و تحریف آن ها .

تفاوت هجدهم : توهین به خاندان رسول خدا (ص) و منافق دانستن آن ها .

مجری:

یک سوالی که شاید در ذهن بینندگان پیش آمده باشد این است که شما فرمودید آن ها خاندان پیامبر (ص) را منافق می دانند . در صورتی که خود را مسلمان می دانند و در ظاهر ادعای محبت اهل بیت (ع) را هم دارند. آیا برای این ادعا مدرکی هم دارید ؟

استاد یزدانی :

بله ما قبلا هم نشان دادیم که علمای اهل سنت تصریح کردند از ابن تیمیه ، که ابن تیمیه حضرت زهرا (س) را ، چه بگویم ،

فیها شعبه من النفاق .

ولی من از خود کتاب منهاج السنه نشان می دهم . ولی توضیح آن برای بعد باشد. کتاب منهاج السنه یا منهاج البدعه النبویه طبق گفته علمای اهل سنت ، نویسنده ابن تیمیه حرانی با تحقیق دکتر محمد رشاد سالم، جلد ۴ ، صفحه ۲۴۵ .

بحث در مورد این است که آیا حضرت زهرا (س) فدک را از ابوبکر طلب کرده یا نه ؟ ایشان اصلا منکر این قضیه است و می گوید درخواست نکرده می‌گوید ما که منکر هستیم محبت ما بیشتر است نسبت به آن هایی که می گویند حضرت زهرا (س) آمده و درخواست کرده و به خاطر مال دنیا با ابوبکر قهر کرده .

بعد مطالب متعددی می آورد تا این جا که می گوید :

او لیس الله قد ذم الذین قال فیهم : و منهم من یلمزک فی الصدقات فان اعطوا منها رضوا و ان لم یعطوا منها اذا هم یسخطون .

مگر نمی دانی که خداوند منافقین را در قرآن مذمت کرده و گفته ای پیغمبر اگر شما به این منافقین مال و اموال بدهی از تو راضی می شوند اما اگر ندهی ازتو ناراحت می شوند .

دقیقا این آیه را به حضرت زهرا (س) تطبیق می دهد ، می گوید ابوبکر حاکم شرع بود و می توانست ندهد و می توانست از او بگیرد و این که درخواست کردند اگر ابوبکر فدک را می داد حضرت زهرا (س) راضی می شد نعوذ بالله . حالا که نداده از ابوبکر ناراحت است .

در صفحه بعد :

و لو انهم رضوا ما اتا هم الله و رسوله و قالوا حسبنا الله سیوتینا الله من فضله و رسوله انا الی الله راغبون . (سوره توبه : ۵۸ و ۵۹ ) فذکر الله قوما رضوا ان اعطوا و غضبوا ان لم یعطوا .

خداوند قومی را ذکر می کند که اگر به آن ها مال داده شود ، راضی می شوند و اگر داده نشود خشمگین می شوند .

فذمهم بذلک فمن مدح فاطمه بما فیه شبه من هولاء الا یکون قادحا فیها ؟

می گوید : با وجود این آیه کسانی که می گویند حضرت زهرا (س) آمد و فدک را که مال دنیا ست درخواست کرد ، آیا ایشان را ستایش می کنند ؟ یا ما که می گوییم درخواست نکرده؟ . آیا این ها که می گویند درخواست کرده حضرت زهرا (س) را مذمت نکردند؟

یعنی هر کسی مالی نزد حاکم داشت و آن مال را از حاکم درخواست کرد مشمول آیه می شود نعوذ بالله که اگر به منافقین مال داده شود راضی می شوند و اگر داده نشود تا آخر عمر قهر می کنند و ابن تیمیه این آیه را به حضرت تطبیق می دهد .

این حرف ابن تیمیه است البته با حیله بیان می کند ولی خیلی صریح و روشن است و علمای اهل سنت تصریح کردند که ابن تیمیه در باره حضرت زهرا (س) گفته

فیها شعبه من النفاق.

این مطالب قابل اثبات است یعنی این که حضرت زهرا (س) رفته و فدک را درخواست کرده و ابوبکر نداده و حضرت زهرا (س) تا آخر عمر ناراحت بودند ، در صحیح بخاری است فقط در کتاب های شیعه نیست . بله در کتاب های ما با سند صحیح نقل شده و قطعی است . در صحیح بخاری هم آمده که نشان می دهم .

کتاب صحیح بخاری ، چاپ دار ابن کثیر دمشقی ، بیروت صفحه ۱۰۴۰ ، حدیث ۴۲۴۰ و۴۲۴۱ در این جا مفصل آمده که :

ان فاطمه علیها السلام بنت النبی (ص) ارسلت الی ابی بکر تساله میراثها من رسول الله (ص) ….

فوجدت فاطمه علی ابی بکر فی ذلک فهجرته فلم تکلمه حتی توفیت .

این در صحیح بخاری آمده.

آقای تیمیه ، شما آیه ای را که در باره منافقین نازل شده را به حضرت زهرا (س) نسبت می دهی و تطبیق می کنی ، این مطلب در صحیح بخاری آمده است .

تفاوت نوزدهم : دستور به ناسزا گویی مسلمانان و مخالفان وهابیت . یعنی هر کس مخالف وهابی باشند باید فحش داد . از آقای محمد بن عبد الوهاب تصریح داریم که هر کس حرف ما را گوش نمی کند باید به او فحش بدهیم .

کتاب عنوان المجد فی تاریخ النجد ، نویسنده آقای شیخ عثمان بن عبد الله بن بشر النجدی الحنبلی ، چاپ چهارم ، جلد اول ، صفحه ۴۵ حوادث سال ۱۱۵۷ :

ثم امر شیخ بالجهاد لمن عادی اهل التوحید

محمد بن عبد الوهاب دستور داد به جهاد با کسانی که دشمن اهل توحید هستند یعنی وهابی ها ،

وسبه وسب اهله

دستور به سب آن ها داد ، و دستور به سب خاندان کسانی که مخالف وهابی ها هستند ، داد .

تصور کنید میدان جنگ هست دو طرف نشسته ، وهابی ها از این طرف فحش می دهند . این دستور آقای محمد بن عبد الوهاب هست و این کار را مستحب می دانند . کلیپی را آماده کردیم که یکی از وهابی ها به شدت از شیعه ها ناراحت هست و دعا ها و نفرین هایی می کند چون آن ها می گویند ما به دشمن ترین ، دشمن ها یمان فحش نمی دهیم و لعن نمی کنیم اما ببینیم که این وهابی چطور لعن و نفرین می کند.

کلیپ شماره ۴ : شیخ زغبی در این کلیپ می گوید :

خدایا نفرین تو بر روافض. آن ها تو را عاجز نمی کنند . نفرین تو بر روافض . خدایا خون را دررگ هایشان بخشکان. خون را در رگ های مراجع ، ائمه و علمایشان بخشکان . خدایا گرانی و وبا را بر آن ها مسلط کن. خدایا خون را در شکم ها و کمر هایشان بخشکان . خدایا سرطان را برآن ها مسلط کن . خدایا کشور های ما را از شرشان حفظ کن . خدایا مصر را از شرشان حفظ کن . خدایا عربستان را از شرشان حفظ کن . خدایا کویت را از شرشان حفظ کن . خدایا بحرین را از شرشان حفظ کن . تمام کشور های اسلامی را از روافض حفظ کن . نفرین تو بر روافض . خدایا سرزمین ما را از وجودشان تطهیر کن . خدایا ما را بر آن ها نصرت بده . خدایا این ها بر کتابت تجاوز کرده اند . خدایا این ها بر پیامبرت تعدی کردند . خدایا این ها بر صحابه تعدی کردند . خدایا این ها بر مادران مومنین تعدی کردند . خدایا این ها بر طاهره طیبه مادرمان عایشه تعدی کردند . خدایا آن ها را نابود کن . خدایا این ها دشمن مسلمانان شدند . خدایا آن ها را از بین ببر و نسلشان را قطع کن و رهبرشان را از بین ببر. خدایا تدبیر شان را باعث نابود یشان قرار بده . خدایا مسجد الحرام را از قدم هایشان طاهر کن . خدای مصر و بقیه کشور های مسلمان را حفظ کن و این کشور ها را امن و امان قرار بده و دین را در این کشور ها یاری کن . خدایا اهل سنت را در عراق یاری کن و در افغانستان و در هر جای این عالم . خدایا نفرین تو بر یهود و مسیحیان متجاوز . خدایا نفرین تو بر روافض ، خدایا از تو در خواست دارم .

استاد یزدانی :

عصبانیت این آقا ( شیخ محمد زغبی ) در بین عرب ها خیلی معروف و مشهور است . معلوم هست شیعیان با وهابیت و افکار آن ها چه کار کردند که این آقا اینقدر عصبانی شده با این که می گویند لعن و نفرین بر هیچ کس جایز نیست؛ اما این جا دست ها را بالا می برد و با آن اشک های تمساح گونه ، فحش و ناسزا به شیعیان می گویند.

مجری :

این کلیپی که پخش شد ، در سحرگاه بوده و این وهابی دعای سحر می کردند. به هر حال تا حدودی باید به اینها حق داد چون شیعه ای که این گونه درعالم پخش می شود ، عصبانی شدن هم دارد .

استاد یزدانی :

بحث بعدی که بیان می کنیم و در راستای دو هدف اصلی ما یعنی نشان دادن چهره ی واقعی وهابیت و بردن آبروی آن ها است ، بحث فتوا هایی است که علما و بزرگان این ها دادند ، است . فتوا های شرم آوری که صراحتا با قرآن و سنت مخالفت دارند . بنده به صورت تیتروار بیان می کنم ولی در آینده مفصلا توضیح می دهم .

۱ . جواز استمنا برای جوانان

۲ . جواز استفاده از آلات مصنوعی برای زنان

۳ . جواز رضاع کبیر و احیای آن بعد از ۱۴۰۰ سال ، که کلیپ های آن موجود است.

۴ . ازدواج های ابداعی : ازدواج مسیار ، مسیاف و صداقتی و… که خیلی فراوان شده است .

۵ . دستور به سب مسلمانان و مخالفان

۶ . حرمت عکاسی و مشرک دانستن عکاس

مجری :

بنده یک سوال دارم . ما عکس های زیادی از آل شیخ و بن باز موجود هست . پس چطور حرام دانستند ؟ آیا می توانید فتوای آن ها را نشان بدهد ؟

استاد یزدانی :

این فتوایی است که خود شان داده اند در کتاب فتاوی اللجنه الدائمه للبحوث العلمیه ، کتابی است که فتاوایی که کتبا از مفتی های عربستان استفتا شده ، در آن جمع آوری کردند ، چاپ دارالموید ، صفحه ۴۶۵ ، فتوای ۶۵۴۱ :

هل تصویر ذوات الارواح کفر اکبر او کفر اصغر او معصیه ؟

اگر کسی از یک ذی روحی عکس بگیرد آیا این کفر اکبر است یا کفراصغر است یا فقط یک گناه است ؟ جواب می دهد :

لیس ذلک کفرا اکبر ولکنه من کبائر المعاصی لما ورد فیه من الوعید الشدید و لعن المصورین و مع ذلک فهو ذریعه الی الشرک الاکبر .

گناه بزرگی است که انسان را به یک مشرک تبدیل می کند . یعنی همه وهابی هایی که عکس گرفتند ؛ مشرک هستند . یا مثلا کسی از آن ها استفتاکرده که من در خارج زندگی می کنم ، عکس گرفتم وآیا می توانم برای خانواده ام بفرستم؟ که در همین کتاب جواب دادند . صفحه ۴۵۷ :

قد دلت الاحادیث الصحیحه عن رسول الله صلی الله علیه و سلم علی تحریم تصویر ذوات الارواح من بنی آدم وغیرهم فلا یجوز ان تصور نفسک و تبعث بصورتک الی اهلک و لا الی زوجتک .

اصلا این کار درست نیست که کسی در امریکا زندگی کند و با موبایل از خودش عکس بگیرد و برای همسرش بفرستد شرک است . حتی تلویزیون نگاه کردن هم شرک است .

مجری:

استاد یزدانی انسان بعضی اوقات فکر می کند وهابی ها چه کسانی هستند . این هایی که استفتا می کنند وسوال شرعی می کنند ، چه کسانی هستند ؟ فرمودید درباره تلویزیون . وقتی تصویر را حرام می دانند ، چطور شبکه ماهواره ای دارند . در این خصوص حکمی هم دارند.

استاد یزدانی :

این که چطور شبکه ماهواره ای دارند را نمی دانم؛ ولی فتوی دادند به این که هیچ وهابی حق دیدن تلویزیون ندارند ولو برای دیدن اخبار باشد .

کتاب تحفه المجیب ، نویسنده آقای ابی عبد الرحمن مقبل بن الهادی الوادعی، از مفتی های بزرگ اهل سنت ، صفحه ۲۷۰ ، سوال ۱۰ :

ما حکم اقتناء التلفاز و النظر الیه لاجل معرفه الاخبار ؟

ما می خواهیم تلویزیون را روشن کنیم وبرای دانستن اخبار به آن نگاه کنیم حکمش چیست ؟ جواب می دهد :

لا یجوز من اجل الصوره و من اجل ما یحصل فیه من الفجور و الفسوق ، والتعلیم السرقه و النبی (ص) یقول : لا تدخل الملائکه بیتا فیه کلب و لاصوره .

روشن کردن تلویزیون و نگاه کردن به آن جایز نیست. الان همه وهابی هایی که تلویزیون نگاه می کنند مشرک هستند و خلاف امر پیامبر (ص) انجام داده اند .

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند / چون پشت دیوار می روند یک کار دیگر می کنند . !!!!

قطعا فتوای آن ها حرمت نگاه کردن به تلویزیون است؛ ولی همین آقایون شبکه ماهواره ای تاسیس می کنند و حرام هم نیست .

۷ . وجوب نبش قبر مسلمانان که در مسجد دفن شده اند .که هم در گذشته انجام دادند و هم انجام می دهند.

۸ . دست زدن زن به میوه هایی مثل خیار، موز ، هویج و… جایز نیست .

۹ . شستن گوشت قبل از پختن بدعت است .

۱۰ .خوردن زعفران حرام است . وسایر موارد … ما در این زمینه کلیپ آماده کردیم .

این کلیپ فتوا هایی است که خودشان پخش کرده اند و به ما ربطی ندارد.

متن کلیپ ۵ :

فتوایی که خوردن گوشت جن را حلال می کند . و فتوای دیگری که خریدن بعضی میوه ها را برای زنان حرام می داند . فتوای سوم که ترویج یا تزویج با گروهک ها را حرام می داند . سال ۲۰۱۱ سرشار از حوادث سیاسی و طبیعی زیادی بود ، همراه این حوادث فتواهای شرعی عجیب و غریب از بعضی علما بود . جدید ترین این فتوا ها برای یکی از علمای وهابی در اروپا بود که در آن دست زنان و دختران به بعضی میوه ها مثل خیار و موز را حرام دانسته ، به دلیل این که ، میوه ها باعث تحریک زنان و دختران می شود . در کشور مغرب شیخ عبد الباری الزمزمی رئیس الجمعیه المغربیه للدراسات و البحوث فتوایی صادر کرد که باعث بحث وجدل فراوان شد و آن این است که شوهر می تواند با همسر خود که از دنیا رفته است همبستر شود و بعد از مرگ با او عمل زنا شویی انجام دهد و فتوا های جنسی دیگر نیز صادر کرد .

عالم وهابی : از نظر شرعی هیچ مانعی ندارد که این کار را انجام دهد ؛ چون این زن همسر او در دنیا و آخرت است ؛ ولی این کار مستهجن است و سزاوار است این کار را انجام دهد مخصوصا در هنگام مرگ .

در سومالی ، جنبش جوانان مجاهد فتوایی در ماه رمضان گذشته صادرکرد و آن این است که خوردن سمبوسه حرام است ؛ چون که شکل آن مانند صلیب مسیحی است . کارشناس : جایز نیست چون که بر سیاست تاثیر می گذارد . در مورد سیاست شیخ عمرو اسطوحی رئیس لجنه دعوه السلامی در الازهر مصر در گفتگویی با روزنامه الیوسف ، اول ماه نوامبر عدم جواز به ازدواج در آوردن دختران با اعضای حزب وطنی فاسد . شیخ عماد عفت دبیر دار الافتاء مصر فتوایی بر حرمت تبلیغ برای حزب وطنی مصر داده بود . همان گونه که نائب حزب سلفی در استان دغلهیه محمد عبد الهادی برای پیروز شدن حزبش در انتخابات پارلمانی گفته بود که این پیروزی در آیه ای از قرآن کریم آمده است .

زغبی : ولی آن را از گوشت و استخوان آفریده و خوردنش برای ما حلال دانسته است و در مصر محمد زغبی مبلغ وهابی در ماه ژانویه گذشته فتوا به جواز خوردن گوشت جن برای مسلمانان داده است اگر توانستند.

استاد یزدانی :

این ها تعدادی از فتاوای شرم آور وهابی ها است که ان شاء الله درآینده درخلال بحث های علمی ، گاها این فتاوا را بیشتر بیان می کنیم .

مجری :

اما سوالی که از بیننده ها داریم این است که چرا وهابی ها دیگر مسلمانان را تکفیر می کنند ؟

اولین بیننده : علی از کردستان – شیعه

از شما تشکر می کنیم . بنده از این برنامه چیز های زیادی یاد گرفتم . من خیلی تعجب می کنم چون عقاید این ها هیچ شباهتی به عقاید اهل سنت ندارد . من خودم در کردستان هستم و همسرم اهل سنت هست و با عقاید اهل سنت آشنایی دارد . دیشب با برادر خانمم صحبت می کردم که چرا برنامه های این شبکه ها را نگاه می کنید چون یکی از کار هایی که انجام می دهند این است که در این جا به زیارت یک سید بزرگوار می روند در روزهای پنج شنبه یا در روزهای دیگر . جوابی نداشت که بدهد چون خودش می دانست که چیزهای عجیبی را تبلیغ می کنند.

اما سوالی که داشتم این است که پیامبر در حدیثی از سرزمین نجد به نام شاخ شیطان پیش بینی کردند می خواستم بدانم منابع آن درکتاب های اهل سنت چیست ؟

بیننده : آقای محمدی از مشهد – شیعه

با تشکر از برنامه های خوبتان . ما از طریق همین برنامه ها می توانیم بر وهابیت پیروز شویم . به نظرمن وهابی ها از کافران هم بدترند چون جنایت هایی که وهابیت انجام می دهد ، کافران نمی کنند . این ها با گفتن الله اکبر فقط وجه ی اسلام را خراب می کنند .

بیننده : آقای نارویی از ایرانشهر – اهل سنت

این ها روی مسلمان ها تاثیر ندارد، بعضی ها هستند که به صحابه و همسر پیامبر توهین می کنند آن ها تاثیر دارند

مجری :

در این مدارکی ارائه شد از محمد بن عبد الوهاب آیا بحثی در مورد سب ولعن درباره صحابه بود ؟ آیا شیوخ ایشان صحابه را لعن می کردند ؟ پس چرا شیوخ خود را تکفیر کرد؟

بیننده :

نه ، ایشان در کل گفتند . اگر هم که بوده باشد من تاریخ را نخواندم. اما سوالی که دارم در مورد کلیپی هست که پخش کردید. آیا با نشان دادن این کلیپ ها چهره ی مسلمان ها بد نمی شود ؟

بیننده : مسعود از چابهار – شیعه

به نظر من علت این کارشان دشمنی آن ها با تشییع هست . سوال من از استاد یزدانی این است که ابن تیمیه کتاب های دیگری هم دارد ؟ کدام یک از شبکه های فارسی زبان وهابی هستند؟ آیا در تشییع فرقه ای هست که مثل وهابیت افکاری متفاوت از شیعه راستین داشته باشد ؟

بیننده : مجتبی از شیراز – شیعه

در جواب سوال شما باید بگویم یکی از را های دزدی این است که بگوییم دزد را بگیرید این ها چون خود شان کافر هستند بقیه را هم کافر می دانند اگر محمد بن عبد الوهاب را ریشه یابی کنید می بینیم که خود او هم کافر بوده . از برنامه های شما تشکر می کنم ، از شبکه کلمه هم تشکر می کنم به خاطر هر چه بیشتر نگاه می کنم ، بیشتر متوجه می شوم که هیچ دلیل عقلی و نقلی ندارند .

بیننده : محمدی از ورامین – اهل سنت

به نظر من آن ها از خدا به شدت دور هستند و درک درستی از قرآن ندارند و بیشتر آلوده این دنیا شدند و جاه طلبی می کنند و از این طریق می خواهند به اهداف خود برسند . یک خواهش از شما دارم این که خط ما اهل سنت را از وهابیت جدا کنید . اهل سنت نباید خود را در کنار وهابیت قرار دهند من قبلا به اهل سنت بودن خود افتخار می کردم اما الان شرمنده هستم . می خواستم به آن آقایی که گفت با نشان دادن کلیپ سر بریدن آبروی مسلمان ها را می برید باید بگویم که آن ها با افتخار این کلیپ ها را پخش می کنند و شعار الله اکبر هم می گویند. شما با این برنامه ها نشان می دهید که اهل سنت از وهابیت جدا است .

بیننده : بهادری از کرج

بنده فکر می کنم باید به ابن تیمیه ، ابن الشیطان گفت چون این فرد بغض خاصی نسبت به پیامبر (ص) و خاندان ایشان داشتند در فتاویش هم حرف های بیهوده زیاد است . من از برادران اهل سنت و مخصوصا از علمای آن ها تقاضا می کنم که بیدار شوند اسلام در خطر است با دیدن این قبیل کلیپ ها چهره اسلام در جهان بد می شود در صورتی که اسلام دین عطوفت و مهربانی است نه دین خشونت . این یک نقشه انگلیسی است که می خواهد بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کند . علمای اهل سنت باید در مقابل این فرقه بایستند و روشنگری داشته باشند و ان شاء الله روزی برسد که سنی و شیعه با اتحاد خودشان ، با این تفکر غلط مبارزه کنند و آن را از بین ببرند .

مجری :

عزیزان اهل سنت در این شبکه آمدند و برنامه داشتند و ما از برنامه های آن ها استفاده کردیم و تفاوت های خود را با وهابیت گفته اند.

بیننده : رضا از کردستان – اهل سنت

به نظر بنده در سال های اخیر اسلام از دین در آمده و به جای آن مذهب پرستی شده فرقی نمی کند شیعه و وهابی و اهل سنت هر کدام خودشان را قبول دارند و دیگری رد تکفیر می کند . من قبلا اهل سنت بودم ولی الان در کل برگشتم . وهابیت چون خود را مرکز دین و قبله می دانند و اگر کسی از آن ها پیروی نکند ، آن ها را تکفیر می کنند . فرقی نمی کند همین الان آن ها را تکفیر می کنند ، بقیه هم ما را ، شما هم آن ها را تکفیر می کنید.

مجری :

ما نه در برنامه خودمان و نه در مجموعه شبکه ولایت و نه در شبکه های شیعه یک وهابی را به صرف این که وهابی باشد تکفیر نکرده ایم ، شاید ناصبی باشند که آن بحث دیگری است؛ ولی کافر نگفته ایم. اگر ما چنین حرفی زدیم کجا بوده ؟

بیننده :

شما که به شخصه نگفتید ، ولی در شبکه های دیگر شنیدم. سوالی که دارم در مورد کلیپی بود که در مورد سر بریدن پخش کردید و از کجا معلوم آن ها که این کار را انجام دادند وهابی بودند ؟ اشاره ای که نکردند شاید القاعده بودند؟

استاد یزدانی :

خود شان اعلام کردند که از حامیان دولت اسد است و این که الله اکبر گفتند هیچ مذهبی سابقه نداشته از شیعه و سنی غیر از وهابی ها که این طور سر ببرند . ما شیعه ها که در طول تاریخ چنین کاری نکردیم حتی اهل سنت هم این کار را نکردند . هر چه بوده از وهابیت است .

بیننده :

این دلیل درستی نمی شود . سر بریدن برای ما تازگی ندارد، در افغانستان ، عراق ، سوریه ، پاکستان هم دیدیم.

استاد یزدانی:

هرچه بوده از وهابیت بوده است .

مجری :

شما ابوسقار را می شناسید . همان کسی بود که در سوریه قلب آن شخص را بیرون آورد و خورد و گفت اگر جنگ را تمام نکنید ، همه مردم سوریه ابوسقار می شوند . این ها وهابی هستند.

استاد یزدانی :

در جواب سوال در مورد پیش بینی پیامبر (ص) از وهابی های امروز ، یکی از بحث های مهم است که از کجا ظهور می کنند ، از چه قبیله ای هستند و چه کار هایی انجام می دهند و چه ادعا هایی را دارند ؟ همه این ها را حضرت پیش بینی کردند .

پیش بینی پیامبر (ص) از ظهور وهابیت در کتاب صحیح بخاری ؛ جلد ۱ ، صفحه ۳۵۱ حدیث ۹۹۰ :

در حضور پیامبر از شام سخن می گویند که پیامبر می فرمایند : خدایا شام و یمن را مبارک گردان . سه بار از پیامبر سوال کردند پس نجد چه می شود؟ چون نجد یک منطقه مهم در عربستان هست . پیامبر در مرتبه سوم فرمودند:

هنالک الزلزال و الفتن ، وبها یطلع قرن الشیطان .

در آن جا فتنه ها و زلزله ها برپا خواهد شد و شاخ شیطان از نجد ظهور می کند . این کتاب شیعه هم نیست صحیح بخاری چاپ عربستان سعودی است . در جای دیگری از همین کتاب ، صفحه ۲۰۵ ، حدیث ۱۰۳۷ : این حدیث را آورده اند .

البته باید توجه داشت که محمد بن عبد الوهاب از منطقه نجد است و در همین منطقه با محمد بن سعود پیمان همکاری بست و سر آغاز حکومت وهابیت از نجد بوده است .

باز هم از کتاب بخاری ، جلد ۴ ، صفحه ۹۷ ، کتاب بدء الخلق ، باب خیر المال المسلم غنم :

رسول خدا (ص) با دست به سمت یمن اشاره کرد ه و فرمودند : ایمان در آن جاست و قساوت و سنگ دلی در میان کسانی است که پشت سر شتران فریاد می زنند . در همان جا دو شاخ شیطان از میان دو قبیله ربیعه ومضر بیرون می آید . یعنی با همکاری دو قبیله ربیعه و مضر شاخ شیطان به وجود می آید . ما ان شاء الله در برنامه های بعد از کتاب های تاریخی خودشان ثابت خواهیم کرد که محمد بن عبد الوهاب از قبیله مضر است و محمد بن سعود و کلا آل سعود ، در سایت ها و کتاب های خود گفته اند که به قبیله ربیعه می رسند . این دو قبیله با هم همکاری کردند و شاخ شیطان را به وجود آوردند و به این صورت پیش بینی پیامبر (ص) محقق شد. در برنامه های بعد خواهیم گفت که آل سعود همان باقی ماندگان یهودیان خیبر هستند که توسط امیرالمومنین (ع) نابود شدند و به سمت نجد رفتند .

مجری :

 

در مورد بیننده دوم که گفتند علت تکفیر این ها کسانی هستند که صحابه و امهات المومنین را سب ولعن می کنند و دیگران را تکفیر نکردند . بحث دوم ایشان درمورد پخش کلیپ ها بود که این کلیپ ها اسلام را بد نام می کند . چرا پخش می کنید .؟

استاد یزدانی :

ما از کتاب های خود محمد بن عبد الوهاب نشان دادیم که گفته بود من معنای توحید را نمی دانستم ، اساتید من هم معنای توحید را نمی دانستند و هر کس بگوید معنای توحید را فهمیده او کذاب است .که در بحث تکفیر به طور مفصل بیان می کنم . اصلا ربطی به این قضیه ندارد در آن زمان در عربستان شیعه ای نبود که تکفیر کنند . سنی های ساکن ریاض و قطیف و مدینه را قتل عام کردند مگر آن ها به همسران پیامبر توهین کردند .

هر کسی توسل کند ، هر کس روی قبر گنبد بسازد ، هر کسی تبرک جوید و … فرقی ندارد شیعه باشد یا سنی باید کشته شود .

ما کلیپ پخش کردیم آقای خدمتی گفت هر کس این کارها را انجام دهد باید اصلاح شود و اصلاح شدن با کشتن انجام می شود . در مورد پخش کلیپ ها ، قطعا اسلام بد نام می شود اما قبل از ما خودشان پخش کردند ، اسلام را کسانی بد نام می کنند که این اتفاقات را رقم می زنند ، اسلام را وهابی هایی بد نام می کنند که این کار ها را انجام می دهند و در سایت های خود پخش می کنند . ما با پخش این کلیپ ها می خواهیم بگوییم که اهل سنت شما با این ها فرق دارید و به همه مردم دنیا اعلام می کنیم که ما وهابیت را دوست نداریم و این ها از ما مسلمانان نیستند .

مجری :

بیننده سوم پرسیدند کتاب های دیگری هم از ابن تیمیه موجود هست ؟

استاد یزدانی :

کتاب های زیادی دارد . کتاب تفسیر ، مجموعه فتاوا . در همه زمینه ها کتاب دارد ولی مشهورترین کتاب هایش درباره بحث توسل ، تبرک ، شفاعت ، زیارت قبور و دشمنی با شیعه است . کتاب منهاج السنه که سراسر فحش و افترا به شیعه و اهل سنت است.

مجری :

بیننده بعدی سوال کردند که آیا فرقه ای در شیعه مثل وهابیت هست ؟ برخورد شیعه با آن ها چگونه بوده ؟

استاد یزدانی :

بله حتی بد تر از آن بهاییت که از شیعه جدا شدند ، اول خود را شیعه می دانستند؛ ولی برخوردی که علمای شیعه با آن ها داشتند باعث شد بهاییت به طور کامل نابود شوند والان مثل وهابیت فعال نیستند و همه مراجع ما اتفاق نظر دارند که بهایی ها کافر و نجس هستند .

آقای محمدی هم صحبت های خوبی کردند که وهابیت چون خودشان کافر هستند بقیه مسلمانان را کافر می دانند دست پیش می گیرند که پس نیفتند .

از علمای اهل سنت هم فتوا به کفر محمد بن عبد الوهاب داده اند حتی پدرش و برادرش با او برخورد کردند و علیه او کتاب نوشتند .

در مورد صحبت های آقای بهادری که گفتند ابن تیمیه شیطان بوده . خود ابن تیمیه گفته که بعضی اوقات شیطان خودش را به صورت من در می آورد و با مردم حرف می زند در حالی که من نیستم .که ان شاء الله به آن خواهیم رسید.

خود علمای اهل سنت همین حرف را زده اند .

کتاب دفع شبه من شبه و تمرد و نسب ذلک الی سید الجلیل الامام احمد ، نویسنده آقای حصنی الدمشقی ، متوفی ۸۲۹ هـ ق ، صفحه ۱۴۱ :

در این کتاب آمده که ابن تیمیه امامه الشیطان است.

کما صنع امامه الشیطان فصدهم بتمویه عن سبیل اهل الایمان و اغواهم عن الصراط المستقیم

حرف های ابن تیمیه همان چیزهایی است که شیطان می گوید و امامش شیطان است

آقا رضا هم که گفت اسلام از بین رفته و مذهب پرستی شده و هر کسی خودش را مسلمان می داند ؛ این طبیعی است ، این مال امروز نیست از صدر اسلام تا به حال همین طور بوده هر فرقه ای خود را فرقه ناجیه می داند . تصریح دارند به این که

من لم یکن حنبلیا فهو کافر .

پیامبر (ص) فرمودند که امت من به هفتاد و دو فرقه تقسیم می شود که یکی از آن ها فرقه ناجیه است پس طبیعی هست که هر فرقه ای خود را اهل نجات می داند اما تکفیری که وهابی ها می کنند ، سابقه نداشته و چیز جدیدی است .

 

یا علی

خدا نگهدار