برنامه ” راه و بیراه ” قسمت دوم ؛ تکفیر مسلمانان توسط وهابیت (۱)

دانلود فیلم راه و بیراه قسمت دوم

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

برنامه ” راه و بیراه ” قسمت دوم

تاریخ : ۲۸ /۱۲ /۹۲

موضوع : تکفیر مسلمانان توسط وهابیت (۱)

مجری :

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد .

بینندگان عزیز سلام علیکم ، خیلی ممنون از این که نگاه های مهربانتان را مهمان شبکه جهانی ولایت کردید ، هر جای این دنیا از اروپا ، آسیا ، آفریقا و شبه قاره هند و بیننده برنامه ما هستید امیدوارم در صحت و سلامت باشید . در خدمت شما هستیم با برنامه راه و بیراه . بنده به نمایندگی از شما بینندگان عزیز عرض سلام و ادب خدمت حضرت استاد دارم .

استاد یزدانی:

سلام علیکم و رحمت الله

اعوذ بالله من الشیطان اللعین الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی اظهر الوجود و منه بدأ کل حمد و الیه یعود والصلاه و السلام علی شاهد و مشهود لکل موجود محمد المحمود و علی آله آل الله الودود خلفاء الله علی عالم الغیب و الشهود سیما الحجه بن الحسن المهدی المنتظر الموعود .

بنده هم عرض سلام و ادب دارم خدمت جناب عالی و تمامی بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت ؛ امیدوارم امشب هم بتوانیم برگی دیگر از تاریخ وهابیت را ورق بزنیم و باز هم در باره این مذهب باطل افشاگری کنیم و دست آن ها را رو کنیم و بیننده های عزیز شیعه و سنی آگاه شوند. ان شاء الله

مجری :

خدمت بینندگان عزیزی که تازه با ما همراه شدند، باید بگوییم که این برنامه با عنوان راه و بیراه است ، به معرفی و ریشه یابی تفکر وهابیت و سلفی گری که گریبان گیر جامعه جهانی و اسلامی شده و می بینیم که چه جنایت هایی انجام می دهند .

بحث ما در این جا نشان دادن تاریخچه ی آن ها و تفاوت آن ها با سایر مذاهب اسلامی است . قطعا بینندگان عزیز ما چه شیعیان گرامی و چه عزیزان اهل سنت باید بیشتر با این فرقه تکفیری این معضل بزرگ امروز جهان اسلام آشنا شوند و شیعیان عزیز ممکن است با دیدن برخی تصاویر و جنایت ها وسخنان خدایی نکرده در گوشه ذهنشان این شبه به وجود آید که این ها عزیزان اهل سنت هستند و ما می خواهیم اثبات کنیم که اهل سنت نیستند و وهابیت از اهل سنت جدا هستند و همچنین اهل سنت عزیز که قطعا این بصیرت را دارند که وهابیت فرقه ای جدا از تفکر آن ها است ، بهتر و بیشتر و با استدلالی محکم تر با این فرقه آشنا شوند و تفاوت خود را با این فرقه خبیث و تکفیری بفهمند .

هفته گذشته قسمت اول از این برنامه را در خدمت استاد یزدانی بودیم . از ایشان خواهش می کنم که خلاصه ای از بحث های هفته قبل را برای بینندگان عزیزی که تازه با ما همراه شدند را ارائه دهید تا بنده سؤال خود را بیان کنم .

استاد یزدانی :

بسم الله الرحمن الرحیم

ما در هفته پیش اولا هدف خود از این برنامه اعلام کردیم و گفتیم هدف ما افشاگری در مورد وهابیت هست و این که به همه جهانیان ثابت کنیم که وهابیت هیچ ارتباطی با اسلام ندارد . اعمال و رفتاری که وهابیت در تاریخ انجام داده و کارهایی که امروزه در کشورهای مختلف از قتل و کشتار و رفتار های مشمئز کننده که انجام می دهند هیچ ربطی به اسلام ندارد و اسلام و مسلمانان مسئولیت کارها و رفتارهای وحشتناک آن ها را به عهده نمی گیرد و کار آن ها را تایید نمی کند .

ما باید چهره آن ها را به شیعه و سنی و به همه جهانیان نشان دهیم و نقاب از چهره واقعی آن ها بر می داریم .

این هدف اول ما بود و هدف دوم ما اثبات تفاوت بین وهابیت و اهل سنت ؛ این که اعتقادات آن ها هیچ ارتباطی به اهل سنت ندارد ؛ بلکه خلاف اعتقادات آن ها را قبول دارند .

وهابیت اجماع را بر یک چیز می دانند ؛ در حالی که اهل سنت بر خلاف آن ها اجماع دارند .

مثلا در بحث توسل ، این ها می گویند عدم توسل اجماعی است؛ ولی اهل سنت می گویند کسی که توسل نکند ، مسلمان نیست و این فضیه اجماعی است .

این دو هدف عمده ی ما بود که در برنامه قبل توضیح دادیم و بعد بحث سیاسی وهابیت را بیان کردیم و این که سه دوره حکومت داشتند : دوره محمد بن سعود ، دوره ترکی و دوره سوم که دوره عبد العزیز به بعد است .

مفصلا گفتیم که از چه تاریخی شروع شد و در چه تاریخی از بین رفتند . دوره سوم هم ان شاء الله به همت مسلمان ها از راه جنگ نشد ؛ از راه روشنگری از بین خواهد رفت .

بحث بعدی ما درباره اعتقادات وهابیت بود که شمرده شد. اولین مورد تکفیر بود و موارد دیگر از جمله استغاثه ، توسل ، زیارت قبور ، تبرک ، شد الرحال ، ساختن گنبد و بنا …. که این ها رو قبول نداشتند و ما به طور مفصل هر یک از آن اعتقادات را توضیح خواهیم داد که پیش بینی می کنیم حدود ۵۰ برنامه می شود ، کل وهابیت ، تاریخچه و اعتقادات آن ها را بررسی و به شبهاتشان پاسخ خواهیم داد.

همچنین تعدادی از فتوا های شرم آور آن ها را که با عقل و نقل و اجماع و سنت وقرآن سازگار نیست ، را گفتیم که اگر فرصتی شد در هر برنامه یکی دو مورد از فتواهای عجیب و غریب آن ها را بیان می کنیم .

امشب هم در مورد اولین اعتقاد وهابیت یعنی تفکیر همه ی مسلمان ها است ، صحبت خواهیم کرد .

مجری:

بینندگان عزیز در جهانی که به سر می بریم ، این فرقه وهابیت است که چهره اسلام را خدشه دار می کند با تکبیر گفتن هنگام ذبح مسلمانان ، با بمب گذاری در اقصی نقاط جهان و ما به عنوان یک شبکه جهانی که مخاطبان بین المللی داریم ، موظفیم مشخص کنیم که خط ما از اهل سنت جداست و هیچ ارتباطی به ما ندارند ، بلکه تفاوت های زیادی با وهابیت داریم .

امشب می خواهیم به بحث تکفیر همان ریشه اصلی این کشتارهای مسلمانان از شیعه و سنی ، بپردازیم . به عنوان اولین سؤال از استاد یزدانی آیا در کتاب های وهابیت چنین چیزی وجود دارد که خودشان به مسأله تکفیر مسلمانان اقرار کرده باشند ؟

استاد یزدانی :

ما اگر ادعا می کنیم که تمام مسلمانان غیر وهابی را کافر می دانند و کشتن آن‌ها را حلال ، اولا باید مدرک از خودشان و دوما از کتب علمای اهل سنت بیاوریم.

اما بحث اول ؛ این که خود وهابیت می گویند که ما با مسلمان ها و سایر مسلمان ها با ما تفاوت دارند را از کتاب های خودشان و از زبان محمد بن عبد الوهاب و پیروانش خدمت بینندگان عزیز نشان می دهم .

کتاب مؤلفات شیخ الامام محمد بن عبد الوهاب، بخش رسائل الشخصیه ، این کتاب مجموعه نامه های شخصی است که به افراد مختلف نوشته ، در نامه ای که به مردم ریاض نوشته است می گوید :

وأنا أخبرکم عن نفسی والله الذی لا اله الا هو

من از وضعیت خودم به شما خبر می دهم قسم به خدایی که غیر از او خدایی نیست.

لقد طلبت العلم و اعتقد من عرفنی أن لی معرفه و أنا ذلک الوقت لا أعرف معنی لا اله الا الله ولا اعرف دین الإسلام

من تا قبل از این که دنبال علم بروم و تحقیق کنم اصلا معنای لا اله الا الله را نمی دانستم . کسانی که هم مرا می شناسند این قضیه را می دانند و مطمئن هستند که من معنای لا اله الا الله را نمی دانستم. من نمی شناختم که دین اسلام چی هست. قبل از این که خداوند منت نهد بر من و دین اسلام را بر من معرفی کند . یعنی من قبل از این کافر بودم . کسی که معنای لا اله الا الله را نشناسد، کسی که دین اسلام را نشناسد او قطعا کافر است.

وکذلک مشایخیما منهم رجل عرف ذلک

استادان من هم هیچ کدام از آن ها معنای لا اله الا الله را نمی دانستند و هیچ کدام از آن ها دین اسلام را نمی شناختند .

فمن زعم من علماء العارض أنه عرف معنی لا اله الا الله أو عرف معنی الاسلام قبل هذا الوقت ، أو زعم عن مشایخه أن أحدا عرف ذلک فقد کذب وافتری

هر کس خیال کند که معنای لا اله الا الله و یا معنای اسلام را قبل از این می دانست یا ادعا کند استاد های او تا صدر اسلام ، معنای لا اله الا الله و یا معنای اسلام را قبل از این می دانست ، او دروغگو و افترا زننده است . یعنی تمام مسلمان هایی که تا امروز هستند معنای لا اله الا الله را نمی دانستند و همه کافر هستند . خودم هم کافر هستم ولی خداوند بر من منت گذاشت و دین جدید به من عرضه کرده و باید شما مردم باید از من پیروی کنید .

مدرک دوم : عنوان المجد فی تاریخ نجد ، نویسنده المورخ الشهیر الشیخ عثمان بن عبد الله بن بشر النجدی الحنبلی ، چاپ الریاض ، در دار الملک عبد العزیز چاپ شده و یکی از مهم ترین کتاب های وهابی ها هست . جلد اول ، صفحه ۲۶ در مقدمه کتاب :

إن هذا الدین الذی من الله به فی آخر الزمان علی اهل النجد بعد ما کثر فیهم الجهل والضلال والظلم والجور والقتال ، فجمعهم الله بعد الفرقه وأعزهم بعد الذله

خداوند در آخر الزمان به مردم نجد منت نهاده و دینی را عطا کرده ، بعد از این که همه جاهل و گمراه و مشرک و… بودند یعنی یک دین جدید آمده است .

جالب است که محقق کتاب اعتراف می کند و در پا ورقی می گوید :

إن هذا الدین من الله به فی آخر الزمان علی اهل النجد …. قد یتوهم الذی لم یعرف ماضی نجد وما کان علیه أهلها قبل ظهور دعوه التوحید

می خواهد بگوید مردم نجد قبل از این بت پرست بودند و معنای لا اله الا الله را نمی دانستند تا این که محمد بن عبد الوهاب ظهور کرد و دین جدیدی آورد و این جدید مردم نجد را بیدار کرد و از جهل و نادانی و ظلم و جور و قتال نجات داد . این اعتراف بزرگان وهابی است که ما دین جدیدی آوردیم ، دینی که قبل از این نبود و سایر مسلمانان آن دین را نداشتند .

کتاب الدرر السنیه فی الجوبه النجدیه ، نویسنده آقای عبد الرحمن بن محمد بن قاسم العاصی القحطانی النجدی ، مجموعه ای از رسائل و مسائل علما نجد هست از زمان محمد بن عبد الوهاب تا به امروز . در این کتاب ایشان مطلب جالبی می آورد . الدرر السنیه ، جلد ۱۴ ، کتاب النصائح ، صفحه ۳۷۵ :

ولا ینبغی لأحد من الناس العدول عن طریقه آل شیخ ، رحمه الله علیهم ، ومخالفه ما استمروا علیه فی أصول الدین ، فإنه الصراط المستقیم ، الذی من حاد عنه فقد سلک طریق اصحاب الجحیم .

شایسته نیست که مردم از راه و روش آل شیخ ( همان فرزندان محمد بن عبد الوهاب است ) عدول کنند . همه باید طریقت آل شیخ را بروند چون آن ها صراط مستقیم هستند . صراط مستقیمی که مردم می گفتند اشتباه بوده تازه فهمیدند که معنای صراط مستقیم چیست؟ اگر کسی غیر از راه آل شیخ برود

فقد سلک طریق اصحاب الجحیم

آن راه ، راه اصحاب جهنم است . یعنی کسی که وهابی نیست و از آل شیخ پیروی نکند ، کافر است و اهل جهنم است . از این واضح تر چه چیزی می خواهند بگویند ؟ تمام مسلمان های عالم غیر از وهابی ها با آل شیخ یعنی فرزندان محمد بن عبد الوهاب مخالف هستند بنابراین همه اهل جهنم هستند .

زمانی که محمد بن عبد الوهاب در مدینه بوده شاگرد سلیمان الکردی بوده ، نامه ای از این استادش نقل می کند که به محمد بن عبد الوهاب خطاب کرده است . کتاب شواهد الحق فی الاستغاثه بسید الخلق ، نویسنده که یکی از بزرگان اهل سنت است ، قاضی الشیخ یوسف بن اسماعیل النبهانی متوفی ۱۳۵۰ هـ ق ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت لبنان ، صفحه ۱۳۱ : از کسانی که علیه محمد بن عبد الوهاب ردیه نوشته ، یکی از اساتید او بود .

وهو الشیخ محمد بن سلیمان الکردی صاحب حواشی شرح مختصر بأفضل ، ومن جمله ما قاله فی الرساله التی رد بها علیه : یا بن عبد الوهاب سلام علی من اتبع الهوی فإنی أنصحک الله تعالی أن تکف لسانک عن المسلمین

او استاد شیخ محمد بن سلیمان الکردی است . از جمله حرف هایی که به عنوان ردیه برای او نوشته این است که : ای پسر عبد الوهاب سلام بر کسی که از هوای نفس پیروی می کند ، من به تو نصیحت می کنم که زبان تکفیر را از مسلمان ها بر داری

فإن سمعت من شخص أنه یعتقد تأثیر ذلک المستغاث به من دون الله تعالی فعرفه الصواب وأبن له الأدلهعلی أنه لا تأثیر لغیر الله

در این جا بحث استغاثه را بیان می کند

فإن أبی فکفره حینئذ بخصوصه و لا سبیل لک الی التکفیر السواد الأعظم من المسلمین

تو حق نداری اکثر مسلمان ها را به خاطر استغاثه کردن تکفیر کنی

و أنت شاذ عن السواد الأعظم

تو یک گروه کوچک در میان این گروه بزرگ هستی . سواد اعظم یعنی ۹۰ درصد مسلمان ها ، در صورتی که این ها ۲ یا ۳ درصد و شاید بقیه را شیعه در نظر دارد . تو در میان این گروه بزرگ یک گروه کوچک هستی .

فنسبه الکفر الی من شذ عن السواد الأعظم أقرب

اگر بخواهیم یک گروه کوچک را تکفیر کنیم خیلی بهتر از این است که ۹۰ درصد از مسلمان ها را تکفیر کنیم .

لأنه اتبع غیر سبیل المومنین

چون این گروه کوچک راهی رفته اند که مسلمان ها آن راه را نرفتند .

پس این استاد به شاگردش آقای محمد بن عبد الوهاب می گوید : تو همه مسلمان ها را تکفیر می کنی در صورتی که خودت و پیروانت کافر هستی چون راهی غیر از راه مسلمان ها را رفته ای .

مدرک دوم : کتاب الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، نویسنده السید احمد بن السید زینی دحلان ، چاپ مکتبۀ الاحباب ، صفحه ۹۳ باز همین نامه را می آورد و می گوید من خودم این نامه را دیدم که شیخ محمد بن سلیمان الکردی المدنی این نامه را به او نوشته بود . و آن را به طور مفصل می آورد .

ولا سبیل لک الی تکفیر السواد الأعظم من المسلمین وأنت شاذ عن السواد الأعظم ، ونسبه الکفر الی من شذ عن السواد الأعظم أقرب لأنه اتبع غیر سبیل المومنین .

زینی دحلان چه کسی است ؟ در مقدمه کتاب توضیح می دهد که مفتی مردم مکه و شیخ الاسلام مسجد الحرام در زمان خودش بوده است .

مدرک سوم : کتاب تاریخ الوهابیون ، نویسنده آقای ایوب صبری پاشا ، فرمانده نیروی دریایی عثمانی ها . در این کتاب سخنرانی محمد بن عبد الوهاب را آورده زمانی که پیروز شد .

یا اهالی مدینه إن دینکم الیوم قد کمل ، و رضی الله عنکم طبق قوله تعالی الیوم أکملت لکم دینکم » فذروا أدیان آبائکم الباطله و لا تذکروهم بإحسان أبدا ، وأحذروا أن تترحموا علیهم ، لأنهم ماتوا علی الشرک بأسرهم.

ای مردم مدینه امروز دین شما کامل شد و خدا از شما راضی شد . طبق آیه قرآن کریم که می فرماید : الیوم اکملت لکم دینکم . پس دین های پدرانتان را که باطل بودند ، رها کنید و هیچ وقت از آن ها به خوبی یاد نکنید و هیچ وقت بر آن ها رحمت نفرستید برای این که همه اجداد شما مشرک از دنیا رفتند . و بعد می گوید من معین می کنم که چه کار ها و عبادت هایی انجام دهید.

محمد بن عبد الوهاب ظهور وهابیت را یک دین جدید می داند ، دینی که اسلام را کامل کرده است و تا امروز دین همه مسلمان ها ناقص بوده ، همه مسلمان ها مشرک بودند . این ها مدارکی نیست که شیعه نوشته باشد . یا از کتاب های خود وهابی ها نشان دادیم یا علمای اهل سنت این مطالب را گفتند .

مدرک چهارم : مجموعه فتاوی و مقالات متنوعه ، نویسنده آقای بن باز ، چاپ دار القاسم در ریاض عربستان سعودی ، جلد اول : در این جا جالب است که آیه ای از قرآن کریم را آورده :

قال سبحانه : « ذلک بأن الله هو الحق و أن ما یدعون من دونه هو الباطل » فتأمل ذلک جیدا و تدبره کثیرا لیتضح لک ما وقع فیه اکثر المسلمین من الجهل العظیم بهذا الاصل الاصیل حتی عبدوا مع الله غیره ، و صرفوا خالص حقه لسواه ، فالله المستعان .

این آیه را آورده و می گوید آیات دیگری هم آورده ام . پس مردم دقت و تدبر کنید تا روشن شود که اکثر مسلمانان به همین اصل اصیل ( اصل توحید ) جاهل هستند و هنوز آن را نفهمیده اند و به آن عمل نمی کنند و کسانی غیر از خدا را عبادت می کنند یعنی هم خدا را عبادت می کنند و هم غیر خدا را مثل مشرکین در مکه . این مطلب از عبد العزیز بن باز است تنها شخصی که از مفتیان اعظم عربستان سعودی است ولی از نسل محمد بن عبد الوهاب نیست بقیه مفتیان از آل شیخ هستند .

در کتاب دیگری از آقای بن باز، کتاب العقیده الصحیحه باز هم این مطلب را تصریح می کند که اکثر مسلمان ها مشرک هستند .

وقتی وهابی ها پیروز شدند ، اکثر شهر های مسلمان ها را دار الحرب و دار الشرک اعلام کردند . در کتاب الدرر السنیه فی الاجوبه النجدیه ، نویسنده آقای عبد الرحمن بن قاسم العاصی القحطانی النجدی ، جلد اول ، کتاب العقائد . نام این شهر ها را می برد از جمله :

فاما بلاد النجد

که بخش اعظم عربستان سعودی را تشکیل می دهد . شیطان در این شهر ها نفوذ کرده ، مردم سراغ قبر زید بن خطاب می رفتند … همه اهل توسل بودند و مشرک .

و من العجب : أن هذه الاعتقادات الباطله و المذاهب الضاله حتی بلاد الحرمین الشریفین

این عقاید باطل و این مذهب های گمراه کننده و … حتی به مردم حرمین شریفین هم رسیده بود. مردم حرمین شریفین هم مثل مردم نجد کافر و مشرک بودند و باید کشته شوند . از جمله کارهایی که انجام می دادند این بود که سراغ قبر امهات مومنین می رفتند.

و فی الطائف

در طائف هم مردم قبر ابن عباس را زیارت می کردند و….

چون وقت کم هست به طور خلاصه بیان می کنیم .

بالمدینه المشرفه و فی بندر جده

مردم همین کارها را انجام می دادند

و کذلک مشهد العلوی

در نجف اشرف محل دفن امیر المومنین علی بن ابیطالب (ع) همین کار های شرک آمیز را انجام می دادند .

و أما بلاد : مصر ، یمن ، حضرموت ، و الشحر ،عدن ، نجران ،حلب ، دمشق و سائر بلاد الشام

در این شهرها وضعیت به همین صورت بود

و کذلک : الموصل و بلا الأکراد

در موصل و شهر های کرد نشین هم مردم مشرک بودند

و فی العراق و عندهم مشهد الحسینی ، مشهد العباس و مشهد علی

در عراق مخصوصا در کربلا و در کنار حرم حضرت عباس و در نجف اشرف

و مشهد أبی حنیفه و المعروف الکرخی و الشیخ عبد القادر

و در مشهد ابوحنیفه و معروف کرخی و شیخ عبد القادر گیلانی . این ها همه از اهل سنت هستند .

فإنهم قد أفتتنوا بهذه المشاهد ، رافضتهم ، و سنیتهم

فرقی ندارد سنی و شیعه در عراق مشرک هستند . سنی هایی که برای قبر ابو حنیفه گنبد ساختند و به زیارت او رفتند و به او توسل کردند . پس هم شیعه و هم سنی همه مشرک هستند. در صفحات بعد هم گفته که اگر کسی کتاب های ما را بخواند و ایمان داشته باشد یقین می کند که این ها همه از راه راست و راه قرآن دور شده و به زخارف شیطان پناه برده اند و مشرک شده اند.

پس خداوند برمسلمانان منت نهاد و یک دین جدید به نام وهابیت ، با یک پیامبر جدید به نام محمد بن عبد الوهاب را برای مردم فرستاد تا مردم را قلع و قمع کند .

خود علمای اهل سنت نقل کردند که وقتی خواستند مکه را تصرف کنند ، این شهر را محاصره کردند آن قدر این محاصره را طولانی کردند و نگذاشتند آب و غذا به شهر برسد که مردم مکه گوشت سگ می خوردند . این ها که شیعه نبودند همه اهل سنت بودند . به بحث جنایات وهابی ها علیه اهل سنت رسیدیم به طور مفصل توضیح خواهم داد. در مورد ما شیعه ها که آن قدر جنایت کرده اند که ما عادت کردیم .

مجری :

گمان نمی کنم هیچ شیعه ای به زیارت ابو حنیفه یا عبد القادر گیلانی رفته باشد . شیعه و سنی را در کنار هم می گذارند ، با هم تکفیر می کنند و با هم می کشند و با یک عنوان سر می برند ، شیعه باشد یا سنی فرقی نمی کند . این ها هدف شان اسلام است و اسلامی که شیعه و سنی دارد خیلی فرق ندارد .

درست است شیعیان را بیشتر می کشند چون عناوین و تهمت های بیشتری می توانند بزنند اما بینندگان عزیز به خصوص عزیزان اهل سنت باید توجه داشته باشند که تفکرات آن ها به چه صورت است ، این وهابی هایی که الان هم جنایت می کنند . یکی از مناطقی که جنایت های وهابی ها باعث رسواییشان شده کشور سوریه است . کلیپی که آماده شده تصویر کتک زدن مردم سوریه است به صرف این که از دولت سوریه دفاع کردند . رفتار وهابی ها را در این کلیپ با مردم ببینید .

واقعا انسان نمی داند با دیدن این تصاویر بخندد یا گریه کند . کسانی که این جنایت را می کنند ، ادعای حقوق بشر را هم در دنیا دارند . این شکنجه ها که به صرف دفاع از یک حکومت یا دفاع از یک فکر انجام می شود . خود شان هم این کلیپ ها را پخش می کنند و قطعا هم بد نام کردن اسلام است . استاد یزدانی اگر در خصوص این کلیپ توضیحی دارید بفرمایید .

استاد یزدانی :

اگر به این ها حیوان بگوییم جسارت به حیوان است و هیچ حیوانی این قدر وحشی نیست . ما وقتی می گوییم مردم اگر دست وهابی ها به هرکس که برسد همین بلا را به سرش می آورد فرقی نمی کند شیعه باشد یا سنی . این ها هیچ کدام شیعه نیستند . در سوریه تعداد شیعیان دوازده امامی خیلی کم است ، این ها همه اهل سنت هستند . این وضعیت را به هرجا ببرند ، انجام خواهند داد . همان طور که علمای شان فتوا داده اند و همان طور که در ریاض، مکه و مدینه در طول تاریخ جنایت کرده اند قطعا اگر به جاهای دیگر هم برسند همین جنایات را انجام داده اند و انجام می دهند .

حتما اهل سنت در مقابل این ها بایستند و تا این زمان اهل سنت بیشتر از شیعیان فعالیت کرده اند و کتاب هایی که بنده در این چند روز از اهل سنت علیه وهابی ها خوانده ام شاید ده برابر شیعیان باشد .

مجری :

سؤال من در مورد آخرین مدرکی است که نشان دادید . عبارت این که رافضی باشد یا اهل سنت . گاهی شیعیان می گویند ما اهل سنت واقعی هستیم . ممکن است منظور ایشان شیعیان بوده و لو این که ادعا کنند رافضی هستند یا اهل سنت هستند این ها مشرکند . این عبارتی که نشان دادید ارتباطی به مذاهب اهل سنت ندارد ، منظور شیعیان بوده ولو این که شیعیان هر ادعایی داشته باشند بگویند شیعه هستیم یا رافضی هستیم یا اهل سنت هستیم . پاسخ شما به این سؤال چیست ؟

استاد یزدانی :

البته جواب سؤال را خودتان دادید . کسانی که به قبر ابو حنیفه می روند و متوسل می شوند ، به قبر معروف کرخی یا به قبر عبد القادر گیلانی می روند ، شیعه نیستند . علاوه بر آن مدرک اسم بردند اگر کسی بگوید من شافعی هستم مثلا از نظر فقهی اشعری و از نظر کلامی ماتریدی هستم او مرتد شده است این فتوای آن هاست .

کتاب مجموعه الفتاوا ؛ نویسنده و خدای اصلی وهابی ها ابن تیمیه ، جلد ۴ ، چاپ عربستان سعودی ، صفحه ۱۰۶ :

فمن قال : أنا شافعی الشرع ، أشعری الاعتقاد ، قلنا له : هذا من الاضداد، لا بل من الارتداد.

(مثال می زند) اگر کسی بگوید : من از نظر فقهی شافعی هستم و از نظر کلامی پیرو ابو الحسن اشعری هستم و اشعری مذهب هستم . من (ابن تیمیه) به او می گویم این دو با هم قابل جمع نیست بلکه ارتداد است .

و من قال : أنا حنبلی فی الفروع و معتزلی فی الاصول ، قلنا قد ضللت إذا عن سواء السبیل فیما تزعمه ، إذا لم یکن أحمد معتزلی الدین و الاجتهاد .

(مثال می زند) اگر کسی بگوید من از نظر فقهی حنبلی هستم و از نظر کلامی معتزلی هستم . ما می گوییم مرتد هست و از صراط مستقیم الهی دور شده است . در ادامه مالکی ها را هم مثال می زند . در صورتی که اکثر اهل سنت اگر مثلا از نظر فقهی شافعی باشند از نظر کلامی اشعری هستند یا اگر حنبلی هستند از نظر کلامی معتزلی هستند پس در این صورت همه این ها را تکفیر کرده اند .

کتاب نظرۀ عابرۀ اعتباریۀ حول جماعۀ التبلیغیۀ ، نویسنده آقای سیف الرحمن احمد ، چاپ دار الحدیث مدینه منوره عربستان سعودی ، صفحه ۵۸ :

ولقد صدق من قال أن یهود هذه الامه هم الشیعه . و أن یهود اهل السنه هم المقلدون الجامدون و خاصه بعض الأحناف أمثال هؤلاء التبلیغیین الذین یناصرون الجهل و التقلید الجامد و عباده الکبراء و تعظیمهم والخضوع لهم . ویروجون البدعه فی المسلمین و یوجبون علی المسلمین ما لم یوجبه الله ویشرعون لهم ما لم یشرعه الله ورسوله .

کسی که گفته یهود این امت شیعیان هستند ، راست گفته است . و یهود اهل سنت همان کسانی هستند که تقلید می کنند و بر تقلید خود اصرار می کنند به خصوص حنفی ها . مثل جماعت تبلیغ که جهل را منتشر می کنند و مردم را به تقلید وادار می کنند و بزرگان را می پرستند . جماعت تبلیغی که بدعت را بین مسلمین رواج می دهند و شرعی را بر مردم واجب می کنند که نه خدا آن را واجب کرده و نه رسول خدا .

بخش اعظم تبلیغ و انتشار اهل سنت در ایران و افغانستان و پاکستان و هندوستان بر عهده جماعت تبلیغ است و این ها علیه جماعت تبلیغ کتاب های زیادی نوشته اند که مدارک آن را نشان خواهم داد.

مدرک بعدی : کتاب الدین الخالص ، نویسنده آقای سید محمد صدیق حسن القنوجی البخاری ، چاپ دار الکتاب العلمیه بیروت لبنان ، با تحقیق آقای محمد سالم هاشم ، صفحه ۱۴۰ :

عنوان عبارت : تقلید المذاهب من الشرک

تقلید از مذاهب اسلامی شرک است یعنی اگر کسی بگوید من از امام شافعی یا از امام ابو حنیفه یا از امام مالک تقلید می کنم مشرک است . خیلی صریح فتوا به شرک داده است . چند خط توضیح می دهد و بعد می گوید :

وأهل زماننا الیوم ، إذا جاءتهم شده ترکوا الله ، دعوا فلانا و فلانا ، واستغاثوا بهم البرو البحر

باز هم توضیح می دهد که این ها همه مشرک هستند . در صفحه بعد هم دوباره می گوید :

و من صار اسیرا للتقلید ، و عبدا للعبید ، وقنع من الاسلام بالاسم ، و من الدین بالرسم وأعتقد أن الإیمان ….

در این جا هم تصریح می کند که این ها هیچ دلیل و مدرکی از سنت ندارند و همه مشرک هستند .

کتاب اجابه السائل علی اهم المسائل ، نویسنده آقای ابی عبد الرحمن مقبل بن هادی الوادعی یکی از وهابی های بسیار متعصب که مطالب جالبی علیه اهل سنت دارد . چاپ

دار الحرمین قاهره ، صفحه ۳۱۷ ، در جواب ۱۶۱ می گوید :

المذاهب الاربعه ما أنزل الله بها من سلطان وما ورد فی کتاب الله ولا فی السنه رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم أن ذاک یکون شافعیا و ذاک حنبلیا

آیا این مذاهب اربعه در قرآن آمده ؟ می گوید نه در قرآن آمده و نه در سنت پیامبر آمده هر کس بگوید من شافعی هستم این بر خلاف کتاب خدا و سنت پیامبر عمل می کند و هیچ دلیلی از کتاب و سنت برای مذاهب خود ندارند.

فهذه المذاهب فرقت الناس و قد تحدینا غیر واحد من المتعیصبین لهذه المذاهب أن یأتوا بدلیل من کتاب الله أو من سنه رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم

این ها موجب تفرقه بین مردم می شوند و متعصب هستند و از این ها می خواهیم دلیلی برای مذاهب خود بیاورند ولی هیچ دلیلی از کتاب و سنت ندارند بلکه مصداق این آیه قرآن کریم هستند :

« إن الذین فرقوا دینهم وکانوا شیعا لست منهم فی شیء »

نص صریح این آیه را به مذاهب اربعه اهل سنت تطبیق می دهد.

اما در مورد جماعت تبلیغ ؛ جماعت تبلیغ گروهی از علمای اهل سنت هستند که رخ به رخ و چهره به چهره مذهبشان را تبلیغ می کنند . در ایران در منطقه سیستان و بلوچستان فراوان هست همه اهل سنت این ها را می شناسند . به صورت گروهی وارد منطقه ای می شوند ، در مسجد ها می خوابند ، هیچ پولی از مردم نمی گیرند و فقط وفقط تبلیغ می کنند . حرف های خاصی که از مولوی های خود یاد گرفته اند را برای مردم ، در مقابل درب منازل آن ها تبلیغ می کنند و برمی گردند . هم در جنوب و در شمال ایران است و هم در افغانستان و پاکستان و هندوستان .

ما هم دل خوشی از آن ها نداریم ولی وهابی ها به شدت آن ها را تکفیر کرده اند .

کتاب القول البلیغ فی التحذیر من جماعه التبلیغ ؛ نویسنده حمود بن عبد الله بن حمود التویجری ، چاپ الریاض درسال ۱۴۱۴ ه در همان مقدمه کتاب :

و الجواب : أن أقول : أما جماعه التبلیغ ؛ فإنهم جماعه بدعه وضلاله

جماعت تبلیغ همان جماعتی که مذهب اهل سنت را تبلیغ می کنند آن ها جماعت بدعت و گمراهی است .

ولیسوا علی الامر الذی کان علیه رسول الله (ص) و أصحابه والتابعون لهم بإحسان

این ها راه پیامبر (ص) و صحابه و تابعین را نمی روند ، این ها راه صوفیه و بدعت گذاران را می روند . در صفحه بعد دوباره توضیح می دهد :

و قد ذکر العلما العارفون بجماعه التبلیغ کثیرا مما هم علیه من البدع والخرافات والضلالات و انواع المنکرات و فساد العقیده ، و لا سیما فی توحید الالوهیه؛ فهم فی هذه الباب لایزیدون علی ما کان علیه أهل الجاهلیه الذی بعث فیهم رسول الله (ص)

علما عارف ، آن هایی که جماعت تبلیغ را می شناسند ، گفته اند : جماعت تبلیغ ، جماعت بدعت و خرافات و گمراهی و انواع منکرات هستند . عقیده آن ها فاسد است به خصوص در توحید . توحید جماعت تبلیغ از توحید مردم زمان جاهلیت بیشتر نیست .

من از فهرست کتاب هم استفاده کردم :

مسجد التبلیغیین فی دهلی یشتمل علی أربعه قبور

در مسجدشان چهار قبر دارند .

أکابر التبلیغیین یرابطون علی القبور

بزرگان جماعت تبلیغ قبر پرست هستند

و أما باب السلوک ، فإنهم فیه الصوفیه ، والصوفیه من شر أهل البدع

جماعت تبلیغ راه صوفیه را می روند و صوفیه بدترین بدعت گذاران هستند . صوفیان جنوب ایران بدانند که طبق گفته ی وهابی ها از بدترین بدعت گذاران دنیا هستید .

صفحه ۲۰۵ از همین کتاب :

ولکن توحیدهم لایزید عن توحید مشرکی مکه

توحید آن ها چیزی بیشتر از توحید مشرکین مکه نیست . ابوجهل و ابولهب … یعنی جماعت تبلیغ را دیدید ، ابوجهل و ابولهب را دیدید. هیچ فرقی با هم ندارند .

و أما توحید الالوهیه و العبادات ، فهم فقراء معدومون ومفلسون ، بل بصراحه هم مشرکون فیها

این ها در توحید اولوهیت فقیر و مفلس هستند بلکه به صراحت بگویم که این جماعت تبلیغ مشرک هستند .

در صفحه ۳۴۶ ازفهرست این کتاب :

تحامل التبلیغیین علی شیخی الاسلام إبن تیمیه و محمد بن عبد الوهاب

دشمن بودن جماعت تبلیغ با ابن تیمیه و محمد بن عبد الوهاب . واضح است کسی که من را مشرک بداند من هم با او دشمن می شوم .

جواب الشیخ محمد بن ابراهیم آل الشیخ فی التحذیر من التبلیغیین وبیان أنهم أهل البدعه والضلاله

شیخ محمد بن ابراهیم مفتی اعظم قبل از بن باز بوده ، که از نسل محمد بن عبد الوهاب است . این شخص جواب داده که جماعت تبلیغ همان جماعت بدعت و گمراهی است و به همین خاطر مردم را بر حذر داشته از آن ها .

عداوه التبلیغیین لشیخ الاسلام إبن تیمیه وإبن قیم و محمد بن عبد الوهاب وتمنیهم إحراق کتبهم

جماعت تبلیغ با ابن تیمیه و ابن قیم و محمد بن عبد الوهاب دشمن هستند و کتاب های آن ها را آتش می زنند .

صفحه ۳۴۷ در فهرست این کتاب :

ذکر الشرکیات التی یفعلها مشایخ التبلیغیین

شرکیاتی که بزرگان جماعت تبلیغ انجام می دهند .

سب أنور شاه الکشمیری للشیخ محمد بن عبد الوهاب والرد علیه

ناسزا گفتن انور شاه کشمیری به شیخ محمد بن عبد الوهاب که در آینده به طور مفصل بیان خواهیم کرد .

شهاده سبعه رجال بأن جماعه التبلیغ یعززون البدع والشرک والخرافات وأنهم بعیدون عن التوحید والکتاب والسنه ، وأنهم وثنیون

هفت نفر از بزرگان وهابی شهادت دادند که جماعت تبلیغ همان اهل بدعت و مشرکین و اهل خرافات هستند و از توحید و کتاب و سنت دور هستند . این هفت نفر شهادت دادند که جماعت تبلیغ همه بت پرست هستند .

از کتاب های خود وهابی ها مدارکی نشان دادیم که همه اهل سنت کافر هستند .تمام مسلمان های قبل از محمد بن عبد الوهاب کافر بودند و حلال الدم و المال هستند چون توسل می کنند که ان شاء الله به بحث توسل رسیدیم فتاوای آن ها را خواهیم خواند .

مجری :

بینندگان عزیز ملاحظه فرمودید که قصد ما در این برنامه نشان دادن چهره واقعی وهابیت است . شیعیان گرامی و عزیزان اهل سنت بدانند که این ها چه راهکار و گرایشی دارند و تز آن ها در برخورد با مسلمان ها چگونه بوده و چگونه هست .

حضرت استاد شما در مورد تکفیر اشاعره و شافعی ها را مطرح فرمودید و همچنین فرمودید که اهل سنت جنوب کشور از نظر کلامی ماتریدی هستند ولی در مطالبی که ارائه دادید چیزی در مورد تکفیر ماتریدی ها نبود . آیا در این مورد هم مطلبی دارند ؟

استاد یزدانی:

این وهابی ها کتابی نوشتند به نام عداء ماتریدیه للعقیده السلفیه ، نویسنده آقای شمس سلفی افغانی ، چاپ مکتبۀ الصدیق طائف ، رساله دکترایی بوده در یکی از دانشگاه های پیشاور پاکستان ، صفحه ۴۳۳ : در مبحث الثانی :

فی بیان أن ماتریدیه و زملاء هم الأشعریه فرقه مبتدعه کلامیه من اهل القبله ، ولیسوا من أهل السنه المحضه

ما می خواهیم بیان کنیم که ماتریدیه و بزرگان آن ها و اشعریه فرقه ای کلامی و بدعت گذار هستند ، مسلمانند اما اهل سنت واقعی نیستند .

بنا بر گفته ی وهابی ها ماتریدی ها و اشعری ها هیچ کدام از اهل سنت نیستند و ما اهل سنت واقعی هستیم.

سؤال برنامه : به نظر شما چرا وهابی ها تمام فرق اهل سنت را به این وضوح تکفیر کرده اند ؟

بیننده : الیاس از زاهدان – اهل سنت

این ها خودشان را کافر هستند ، بقیه را کافر می دانند

سؤال من این است که نظر استاد یزدانی را درباره این گروگان گیری پنج سرباز می خواهم بدانم ؟ بهانه آن ها صحبتی است که در یکی از منبر های ایران شده است.

استاد یزدانی :

ما کار آن ها را به شدت محکوم می کنیم چون جوانمردی نیست که انسان چند سرباز را گروگان بگیرد به بهانه این که فلان کس ، فلان حرف را زده . اگر این ها این قدر غیرت داشتند باید وهابی ها را بگیرند؛ چون توهین هایی که ابن تیمیه به خلیفه اول و دوم و حضرت زهرا (س) کرده خیلی زشت است .

مجری :

قطعا این ها بهانه است . ما اسناد این تکفیر هایی که انجام شده را دیدیم . گمان نمی کنم محمد بن عبد الوهاب قبل از این که وهابی شود توهین و جسارت می کرده به خلفایی که به شیوخ محمد بن عبد الوهاب توهین می کردند .

در فضای مجازی عبارتی در مورد این گروگان گیری منتشر شده بود : که سرباز زدن حتی در بازی شطرنج هم هنر نیست . شما با این کار بیشتر از قبل چهره خود را منفور کرده اید . اهل سنت هم در این باره موضعگیری کرده اند و این جبهه گیری ها درمقابل این عمل غیر انسانی ادامه خواهد داشت . باید ببینیم عکس العمل شبکه های وهابی چیست ؟

بیننده : آقای براهویی از زاهدان – شیعه

ما شیعیان و اهل سنت در یک روستا در کنار هم زندگی می کنیم و نمی توانند بین ما تفرقه ایجاد کنند .

بیننده : آقای عباسی از کرمانشاه – شیعه

در خصوص این کلیپ ها صحبت داشتم که بیشتر پخش کنید تا چهره وهابیت و کار هایی که انجام می دهند را مردم ببینند .

در جواب سؤالتان باید بگویم که این ها ضد قرآن و پیامبر و حضرت علی (ع) هستند و می خواهند بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کنند .

مجری :

به نظر شما به عنوان کارشناس قصد وهابیت از این که این طور به صراحت اهل سنت را تکفیر کردند ، چیست ؟

استاد یزدانی :

ما در آینده به طور مفصل در این مورد بحث خواهیم کرد که ابن تیمیه و پیروانش و محمد بن عبد الوهاب و پیروانش به گفته علمای اهل سنت ، از نظر عقلی خیلی کند ذهن بودند یعنی فکر این ها در این حد نیست که بخواهند این مسائل را مطرح کنند . این ها دست پروده انگلستان هستند . پایه گذاری آن ها هم به دست انگلستان صورت گرفته و اهداف دشمنان اسلام را اجرا می کنند . نقشه تفرقه و اختلاف بین مسلمان ها را هم آن ها کشیدند و وهابی ها اجرا کننده این نقشه هستند .

پس همان طور که بینندگان عزیز هم اشاره کردند هدف وهابیت از تکفیر مسلمان ها تفرقه افکنی است در راستای اهداف دشمنان اسلام و کشوری که امروز مکه و مدینه را در اختیار دارد ، تمام قد ایستاده و اهداف استکبار جهانی و دشمنان اسلام را اجرا می کند .

علمای ما فرمودند وقتی در یک شهر در کنار هم زندگی می کنیم مثل دو برادر باشیم . همان طور که حضرت آیت الله وحید ( حفظه الله ) فتوی دادند : هر شیعه ای که در منطقه ی سنی نشین زندگی می کند موظف است که اگر برادر سنی او بیمار شد به عیادت او برود ، وقتی از دنیا می رود در تشییع او شرکت کند و در حل مشکلات او کوشا باشد . این روش ما و ائمه ما بوده که همیشه در بین اهل سنت زندگی مسالمت آمیزی داشتند .

اما با وهابی ها ، آن هایی که ما را تکفیر می کنند ، آن هایی که جوان های شیعه و جوان های سنی را گروگان می گیرند ، آن هایی که در چابهار بمب گذاری کردند و بیشتر اهل سنت را کشتند ، نمی توانیم در یک جا زندگی کنیم . آن ها هم نمی خواهند با ما زندگی کنند اما اهل سنت و شیعه با هم هیچ مشکلی ندارند .

بیننده : کورش از مشهد – شیعه

واقعیت هم این است که توسط انگلیس و غرب طراحی می شوند و اگر آن زمان که پیامبر اسلام حدیث ثقلین را فرمودند ، عمل می شد امروز این مشکلات برای مسلمین ایجاد نمی شد . سؤال بنده این است که در طول تاریخ اسلام چند دوره بوده که شیعه اقتدار داشته است ؟

استاد یزدانی :

این ها بحث های تاریخی است که باید در برنامه های تاریخی پاسخ داده شود؛ ولی ما سراغ نداریم که در طول این چهارده قرن شیعیان بر کل ممالک اسلامی حکومت کرده باشند ولی اگر حکومتی از شیعیان بوده در مناطق خاصی مستقر بودند مثلا فاطمیون در مصر که باز در شیعه بودن آن ها بحث است . آل بویه در عراق که مدت خیلی کوتاه در یک منطقه کوچک قرار داشته و باعث خیر و برکت بودند . صفویان هم در ایران بودند که آن ها هم برای شیعیان خیر و برکت داشتند . الان هم حکومت جمهوری اسلامی که فقط در ایران است .حکومتی شیعه که به کل ممالک اسلامی حکومت کند را نداشته ایم . ان شاء الله با ظهور امام زمان (عج) نه فقط ممالک اسلامی بلکه همه عالم برای صالحین خواهد شد .

بیننده : آقای رستمی از گرگان – شیعه

به نظر بنده این فتوای تکفیر به علت کم سوادی آن هاست . ظاهر قرآن و روایات را می دیدند و هر چه از ظاهر آن فهمیدند را حکم الله می دانند . انسان که نمی تواند فقط به ظاهر قرآن اکتفا کند . الان بحثی که در شبکه های وهابی جریان دارد در مورد امام زمان (عج) است این که چون در قرآن نیامده قبول ندارند . چون فقط ظاهر را بررسی کرده اند . پس در افکار خود دچار تناقض می شوند . نمونه بارز از این تناقض گویی ها در کتاب منهاج السنه است که شخصا موارد زیادی را پیدا کرده ام .

خواهشی که از شما دارم این هست که روی مسأله وحدت بیشتر تأکید کنید؛ چون در مناطق اهل سنت تبلیغات وهابیت بسیار زیاد شده حتی در روستاها رسوخ پیدا کردند. باید در این مناطق روشنگری صورت بگیرد تا اهل سنت که اکثرا مردم عوام هستند با افکار وهابیت آشنا شوند اگر این روشنگری ها بیشتر شود قطعا به این نتیجه می رسند که اهل سنت و شیعیان با هم برادرند و وهابیت فرقه ای جدا از آن ها است .

استاد یزدانی :

بنده هم با نظر شما موافق هستم که آن ها بی سواد هستند . دقیقا متن کلام آقای علی جمعه مفتی اعظم الازهر مصر هست که وهابی ها دو هفته ای عالم می شوند . بعد از دو هفته درس خواندن وقتی ریش آن ها بلند شد عمامه شان را بزرگ تر می کنند و می گویند ما عالم شدیم . ان شاء الله کلیپ در این مورد پخش خواهیم کرد .

بیننده : آقای کرمی از همدان – شیعه

می خواستم در مورد کلیپی که نشان دادید صحبت کنم . با دیدن این کلیپ خیلی ناراحت و متاثر شدم . هر وقت واعظان ما در مورد این که عده ای امام حسین (ع) را زیر سم اسبان خود لگد مال کردند ، تصور آن افراد برای من سخت بود که آن ها چگونه انسان هایی بودند؛ ولی با دیدن این فیلم به این نتیجه رسیدم که اگر تحقیق شود نسل این وهابی ها به یهود می رسند .

استاد یزدانی :

یکی از مباحث ما همین است که از کتاب های خودشان که درباره تاریخشان نوشته اند مدارکی را ارائه خواهیم داد که نسل آن ها به قبیله عنزه بر می گردد . عنزۀ بن اسد بن ربیعه قبیله ای بودند که در خیبر زندگی می کردند و امیر المومنین (ع) با ذو الفقار خود بزرگان آن ها را نابود کرد و بعد به منطقه نجد مهاجرت کردند . در حقیقت آل سعود همان آل یهود است .

بیننده : آقای محمدی از کرمانشاه – اهل سنت

در جواب سؤال شما باید این فتوای تکفیر فقط مختص اهل سنت نیست؛ بلکه شامل کل جامعه اسلامی می شود . یک جمله معروف است که کافر همه را به کیش خود می بیند . این ها بعد از سال ۱۲۰۶ هـ که به وجود آمدند با کمک نقشه انگلیس توانستند جامعه اسلامی را که در آن زمان حکومت عثمانی بود متلاشی کند .

حالا همان ریشه خبیثه باقی مانده و سعی دارند جامعه اسلامی را تکه تکه کنند . در مناطق ما خوشبختانه شیعه و سنی در کنار هم زندگی می کنند و هیچ وقت اهل سنت واقعی فریب این وهابی ها را نمی خورند .

اگر امکان دارد فایل های صوتی و تصویری اساتیدی که در شبکه هستند را به صورت کتاب عرضه شود تا در دسترس عموم قرار گیرد.

بیننده : آقای عزیز احمد از افغانستان – اهل سنت

یک انتقاد از شما دارم که شما در مورد جماعت تبلیغی ها فرمودید گروهی هستند که مردم را به راه های بد می کشاند . ما فقط مردم را به یگانگی خدا دعوت می کنیم . از شما خواهش می کنم که وهابیت را بیشتر به ما معرفی کنید . چون به نظر من وهابیت همان اهل سنت است .

استاد یزدانی :

شما اشتباه متوجه شدید چون نظر من بر خلاف آن ها بود . من کتابی را نشان دادم که نظر وهابی ها را در مورد جماعت تبلیغ بیان کرده بود . آن ها گفته بودند که جماعت تبلیغ اهل شرک ، اهل ضلالت و اهل بدعت هستند و حتی احناف را نام برده بودند . اتفاقا انتقاد من این بود که چرا وهابی ها جماعت تبلیغ را تکفیر می کنند . در حالی که بخش اعظم انتشار مذهب اهل سنت را در این چهار کشور به عهده دارند .

علاوه بر مدراکی که نشان دادم ، مدرک دیگری نشان می دهم

کتاب المسائل العلمیه والفتاوی الشرعیه فتاوی الشیخ العلامه محمد ناصر الدین الالبانی فی المدینه و الإمارات ، چاپ دار الضیاء . این فتاوا ، فتاوای آقای البانی وهابی است .از او سؤال شده :

ما رأیکم فی جماعه التبلیغ ؟

نظر شما درباره جماعت تبلیغ چیست ؟

ج : دعوه التبلیغ صوفیه عصریه ،لا تقوم علی کتاب الله وعلی سنه رسوله – صلی الله علیه و آله –

این جماعت تبلیغ این جماعت صوفی که الآن هستند نه بر اساس کتاب خدا است و نه بر اساس سنت رسول خدا است . این مطلبی است که آقای البانی می گوید .

در کتاب القول البلیغ فی التحذیر من جماعه التبلیغ کتابی است که وهابی ها علیه جماعت تبلیغ نوشته اند و گفتند که جماعت تبلیغ اهل بدعت و ضلالت و شرک است و توحید شما بیشتر از مشرکین زمان جاهلیت ندارند. واضح تر بگویم این که جماعت تبلیغ را دیدید ابوجهل را دیدید . اما یکی از این وهابی ها گفته بود : بل بصراحه هم مشرکون فیها : بلکه آن جماعت همه مشرک هستند .

بیننده : علی از کردستان – اهل سنت

آیا می توانید این اهل سنت و وهابیت را از هم جدا کنید. چون شما می گویید که این چهار شبکه وصال و کلمه .. وهابی هستند . تکلیف ما را با این به قول شما وهابی ها روشن کنید . سؤال دوم این همه توهین به عمر و عایشه می شود آقای قزوینی نمی تواند بگوید که چرا توهین می کنید ؟

مجری :

ما در این شبکه از علمای اهل سنت آمدند و خودشان گفتند که این شبکه ها وهابی هستند . احتمالا شما مدت کوتاهی هست که بیننده شبکه ما شدید چون آیت الله قزوینی از معدود علمایی هستند که توهین به مقدسات اهل سنت را گناهی نابخشودنی می داند حتما برنامه های شبکه ولایت را بیشتر ببینید .

استاد یزدانی :

ایشان گفتند که شما بین ما و وهابی ها یک چوب خط بگذارید تا مشخص شود که اهل سنت کیست و وهابی کیست . ما در برنامه قبلی حداقل بیست مورد از اعتقادات آن ها را نام بردیم که هیچ سنی در طول تاریخ این اعتقادات را نداشته و ان شاء الله آن ها را مفصل ثابت خواهیم کرد و در واقع یکی از وظایف برنامه ما همین است که سنی چه اعتقادی دارد ، وهابی چه اعتقادی دارد و شیعه چه اعتقادی دارد .

وقتی به مباحث اعتقادی رسیدیم روایات شیعه ، اعتقادات امام صادق (ع) ، امیر المومنین (ع) وسایر ائمه (ع) را خواهیم آورد و بین وهابی و سنی فرق خواهیم گذاشت و در واقع موضوع برنامه همین است . یکی از فتواهای آن ها این است که همه مسلمان ها را کافر و کشتن آن ها را واجب می دانند ولی ما در اهل سنت چنین چیزی ندیده ایم . ان شاء الله نشان خواهیم داد که علمای اهل سنت گفته اند که این تکفیری که محمد بن عبد الوهاب به آن فتوا داده حتی ابن تیمیه چنین چیزی نگفته است .

علی آقا گفتند امام زمان ما قرآن است . اگر این آقا سنی است که چنین حرفی قابل قبول نیست . چون پیامبر اکرم (ص) مشخص کردند که بعد از من کتاب خدا و امامی که کتاب را تفسیر کند و هرگز از قرآن جدا نشود .

من مات بلا امام مات میته الجاهلیه

هر کس امامی داشته باشد

کتاب صحیح ابن حبان با تصحیح آقای شعیب الان نؤتی وهابی ، چاپ موسسه الرساله : توضیح داده که منظور از حدیث

من مات ولیس له امام مات میته الجاهلیه

هر کس بمیرد و امامی نداشته باشد، به مرگ جاهلی مرده است.

معنایش این نیست که کتاب خدا امام است بلکه معنایش این است که باید کسی باشد

ولم یعتقد أن له اماما یدعو الناس الی طاعه الله حتی یکون قوام الإسلام به عند الحوادث و النوازل

که مردم را به سوی اطاعت از خدا دعوت کند ، در زمان حوادث و فتنه ها پشتیبان مردم باشد و قوام اسلام بر او باشد و قرآن کریم امام هست ، امام مبین هم هست؛ ولی قرآن کریم در این ۱۴۰۰ سال ثابت کرده که نمی تواند نقش امام را که اختلاف را از بین مردم حل کند چنین چیزی اتفاق نیافتاده است . پس باید کسی در کنار قرآن باشد که آن را تفسیر کند و اختلاف را از بین امت برطرف کند .

اما درباره توهین به عایشه باید بگویم که هم ما و هم استادمان موضع گیری خود را بیان کرده ایم؛ ولی از کتاب های وهابی ها مطالبی را نشان خواهیم داد که چه توهین های رکیکی نسبت به عایشه همسر پیامبر کرده اند .

بیننده : آقای محمدی از سلماس – اهل سنت

در مورد آن پنج سرباز می خواستم بگوییم که آن گروگان گیرها اگر راست می گویند آن وهابی هایی که بین مسلمان ها تفرقه ایجاد می کنند . در جواب سؤال شما باید بگوییم که این ها خودشان کافر هستند کسی که به یک مسلمان چنین توهین کند خودش هم کافر است منظور آن ها این است که ما بین شیعه و سنی تفرقه بیاندازند . هر سنی که در هر جایی ایران است اگر صد بار کشته شود باز هم زنده شود از ناموس و وطن خود دفاع می کند .

«یا علی»