طبق مدارک موجود در منابع اهل سنت و وهابیت ، نسل آل سعود به یهود خیبر می رسد . آن ها از قبیله عنزه از قبایل یهود خیبر هستند .

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

برنامه ” راه و بیراه ” قسمت هشتم

تاریخ : ۰۱/۰۲/۹۳

موضوع : آل سعود یا آل یهود

 

مجری :

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز و ارجمند شبکه جهانی ولایت . خوشحالیم از این که باز هم در خدمت شما هستیم . امیدوارم تا پایان این برنامه از سلسله برنامه های راه و بیراه ، سالم و سرحال باشید و تا ساعت ۲۳ که به طور زنده در خدمت شما هستیم ، از این برنامه استفاده کنید و ما هم از فرمایشات استاد گرامی ، طبق هفته های گذشته استفاده کنیم .

بنده به نمایندگی از شما خدمت استاد عزیز و ارجمند ، استاد یزدانی سلام و عرض ادب و احترام دارم .

سلام علیکم و رحمت الله

استاد یزدانی :

سلام علیکم و رحمت الله

اعوذ بالله من الشیطان اللعین الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الذی اظهر الوجود ومنه بدأ کل حمد وإلیه یعود و الصلاه والسلام علی شاهد و مشهود لکل موجود محمد المحمود و علی آله آل الودود خلفاء الله علی عالم الغیب و الشهود سیما الحجه بن الحسن المهدی المنتظر الموعود .

من هم سلام و عرض ادب دارم خدمت جنابعالی و تمامی بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت . ایام گذشته ، ایام ولادت باسعادت صدیقه طاهره (س) را خدمت همه بینندگان عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنم .

امیدوارم خداوند ما را در قیامت با آن حضرت محشور گرداند .

مجری :

متشکرم از شما استاد گرامی ، بنده هم ولادت با سعادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) را خدمت حضرت بقیه الله الاعظم روحی و اروحنا العالمین لتراب مقدمه الفداء و هم چنین شما بینندگان عزیز و ارجمند تبریک عرض می کنم .

اما امشب طبق روال گذشته که وهابیت و عقائد و افکار آن ها را از اهل سنت جدا می کرد و شما را با آن فرقه انحرافی آشنا می کرد .

در ادامه مباحثی که داشتیم امشب اثبات خواهایم که آل سعود همان آل یهود است و وهابیت همان شاخ شیطانی است که پیامبر (ص) در احادیث خود فرموده اند و پیش بینی کرده بودند و علمای اهل سنت هم بر آن صحه گذاشته بودند .

اما قبل از این که وارد این موضوع شویم ، نکته ای را خدمت شما عرض کنم که استاد یزدانی در جلسات گذشته عبارات مختلفی را بیان فرموده بودند مبنی بر این که وهابیت اهل سنت را کافر می دانند و صراحتا اشاعره ، شافعی ها و حنبلی ها را به بهانه های مختلف تکفیر می کنند که درجلسات گذشته بحث شد و اگر عزیزانمان این برنامه ها را ندیدند ، می توانند به آرشیو شبکه جهانی ولایت مراجعه کنند و آن ها را ببینند .

استاد یزدانی یکی از بینندگان عزیز شبکه ولایت با یکی از شبکه های وهابی تماس گرفت و عبارت مجموعه فتاوای ابن تیمیه را خواند مبنی بر این که هر کس بگوید من از لحاظ فقهی شافعی و از لحاظ کلامی معتزلی و یا اشعری هستم ، از اضداد و بلکه از ارتداد و کفر است .

اگر شما اجازه بدهید ما کلیپ آن را ببینیم و بعد از آن ادامه بحث را پی می‌گیریم .

کلیپ اول :

دست و پا زدن کارشناس وهابی برای پاسخ به تکفیر اهل سنت توسط وهابیت

بیننده : با تشکر از برنامه مختصر صحیح بخاری شما . از باب این که ترجمه مختصر صحیح بخاری را انجام دادید و تبحری در کار ترجمه دارید ، من یک جمله عربی را می خوانم و شما آن را ترجمه کنید .

فمن قال أنا شافعی الشرع و أشعری الإعتقاد ، قلنا له هذا من الأضداد لا بل من الإرتداد

مجموعه فتاوای ابن تیمیه ، جلد ۴ ، صفحه ۱۰۶

ترشابی :

از کجا می خوانید .

بیننده :

بنده آدرس دادم . شما که در کار ترجمه تبحر دارید ، این جمله را برای من ترجمه کنید .

ترشابی :

حالا چرا به این تبحر ترجمه ما پیله کردید ؟

بیننده :

من از شما تعریف می کنم . شما مختصر صحیح بخاری را ترجمه کردید .

ترشابی :

اجازه دهید که من مجموعه فتاوا را برای شما باز کنم تا بتوانم آن را ترجمه درستی کنم و این اعتماد شما خدشه دار نشود .

بیننده :

این عبارت لغات زیاد سختی ندارد .

ترشابی :

نه شاید این عبارت ماقبل و مابعد داشته باشد و بنده نتوانم ترجمه درستی از آن به شما ارائه دهم . حالا منظور شما از این چیست ؟

بیننده :

یک ترجمه ساده کنید و هم چنین در کتاب الدین الخالص ، جلد ۱ ، صفحه ۱۴۰ ، نوشته محمد صدیق قنوجی بخاری در باب

التقلید المذاهب من الشرک .

این مطلب را هم اگر بیاورید از شما ممنون می شوم .

ترشابی :

ما چون در پایان وقت هستیم ، شاید قسمت دوم را نتوانم بیاورم . اما این جمله را اگر توانستم بعد از پاسخ به بقیه بینندگان ، ترجمه می کنم .

بقیه بینندگان را پاسخ گفتیم و فقط آقای محمد رضا باقی مانده . این عبارت که بیننده فرمودند این است که هرکس این را بگوید مشکل دارد ، البته این مطلب ظاهرا نقل قول است و چون وقت به من اجازه نمی دهد که ببینم این نقل قول از کیست ، برای جلسه آینده می گذاریم و در آن جلسه پاسخ می دهیم . وقت زیادی نداریم .

ایشان مذاهب را نقل می کنند ، در عین حال برای این که بدانیم که این نقل قول شما تا چه اندازه درست است و البته هدفتان را شما از مطرح کردن این مطلب بیان نکردید . این موضوع را در هفته آینده بیان می کنیم .

مجری :

دیدید که این مجری وهابی با این که ۶ دقیقه وقت داشت ؛ ولی این قدر طفره رفت تا این یک خط عبارت را ترجمه نکند و در آخر هم گفت که ابن تیمیه این عبارت را نقل قول کرده و من نمی دانم از چه کسی نقل قول کرده است .

لطف کنید و در این خصوص توضیح بفرمایید .

استاد یزدانی :

من بارها به شما و بینندگان عزیز گفتم که مطالبی که ما در برنامه راه و بیراه بیان می کنیم ، هیچ شک و شبهه ای در آن نیست و وهابی ها هیچ جوابی برای آن ندارند و تا امروز هم یک وهابی هم جرأت نکرده که به برنامه ما زنگ بزند .

این هشتمین جلسه از سری برنامه های راه و بیراه است و هیچ وهابی جرأت زنگ زدن به برنامه را نداشته تا پاسخ گوی این مطالب باشد و از آن دفاع کند و مطمئن هستم تا پنجاهمین برنامه هم زنگ نمی زنند .

مطلبی که بیننده خواند را چند بار قول داد که آن را نشان دهد ، هم زمانی که صحبت می کرد و هم بعد از صحبتش. ولی نشان نداد و فقط عربی آن را تند تند تا آخرش خواند و جرأت ترجمه آن را هم نداشت .

چون حرف ابن تیمیه در حقیقت تکفیر تمام اهل سنت است . یعنی همه اهل سنت بلا استثناء مرتد هستند . همه مالکی ها ، همه حنبلی ها ، همه شافعی ها ، همه وهمه کافرند . من بارها نشان دادم ، الان هم نشان می دهم .

کتاب مجموعه الفتاوی ، نویسنده شیخ الاسلام تقی الدین احمد بن تیمیه الحرانی ، متوفی ۷۲۸ هـ ، جلد ۴ ، صفحه ۱۰۶ : ترشابی گفت که نقل قول بوده . بله در ابتدا نقل قول بود ولی بعد می گوید :

فنقول : إن فی النقل عن هؤلاء إلزاما للحجه …. تا این که

فمن قال : أنا شافعی الشرع و أشعری الإعتقاد . قلنا له هذا من الضداد لا بل من الإرتداد

هر کس بگوید که از نظر شرع شافعی هستم و از نظر اعتقاد اشعری . من ( ابن تیمیه ) می گوید که این جمع اضداد است بلکه کسی که این را بگوید مرتد است .

ولی آقای ترشابی جرأت نشان دادن آن را نداشت حتی جرأت ترجمه کردن آن را هم نداشت . بیننده هم طعنه ای به او زد که شما مختصر صحیح بخاری را ترجمه کرده اید ، نمی توانید این عبارت کوتاه را ترجمه کنید .

عبارت دومی که بیننده آن را گفت هم خیلی جالب است . کتاب الدین الخالص ، نویسنده السید محمد صدیق حسن القنوجی البخاری از وهابی ها ی معاصر ، متوفی سال ۱۲۵۳ هـ ، الجزء الاول ، چاپ دار الکتاب العلمیه بیروت ، صفحه ۱۴۰ :

عنوان مطلب این است : التقلید المذاهب من الشرک ( هرکس از مذهبی تقلید کند او مشرک است .) دلیل می آورد که همه اهل سنت مشرک است . فقط چه کسی می ماند ؟ وهابی ها که به قول احمد الطیب وهابی ها صفر درصد هستند .

مجری :

ما به آقای ترشابی فرصت می دهیم که اگر خواستند با برنامه تماس بگیرند و اتاق فرمان تماس ایشان را وصل کند . اگر می تواند ترجمه کند و اگر دلیلی بر این مطلب دارد ، قطعا ما شنونده دلائل ایشان هستیم .

اما امشب موضوع بحث ما آل سعود است که از آل یهود می باشد و همان شاخ شیطان .

استاد یزدانی :

ما قبلا هم به بینندگان عزیز قول داده بودیم که ثابت کنیم آل سعود همان آل یهود است . وهابی هایی که امروز به وجود آمدند به گفته پیامبر همان شاخ شیطان و خوارج زمان هستند و این همان نتیجه ای است که علمای اهل سنت به آن رسیده اند که پیش بینی پیامبر به وقوع پیوسته که این خوارج در قرن دوازدهم به وجود خواهند آمد .

من ابتدا نسب آل سعود را نشان می دهم که نسب آن ها به کجا می رسد .

کتاب تاریخ البلاد العربیه السعودیه ، جزء الاول ، الدوله السعودیه الاولی ، القسم الاول سیره محمد بن عبدالوهاب ودعوته و سیره محمد بن سعود و حروبه ، نویسنده الاستاذ الدکتور منیر العجلانی

این کتاب بسیار معتبر است و خود وهابی ها وقتی مطلبی می نویسند به این کتاب استدلال می کنند . در صفحه ۶۷ که نسب آل سعود را بیان می کند .

محمد بن سعود

محمد بن سعود بن محمد بن مقرن بن مرخان بن ابراهیم بن موسی بن ربیعه بن مانع …

ولکن المؤلفین یجمعون علی أن (مانع ) یتحدر من ربیعه بن نزار بن معد بن عدنان

تمام مؤلفین وهابی اجماع دارند بر این که نسل محمد بن سعود در نهایت به ربیعه بن نزار بن معد بن عدنان می رسد .

ما همین را می خواهیم ثابت کنیم .

در صفحه بعد

جاء فی لسان العرب : عنزه قبیله من العرب ینسب إلیها فیقال العنزی والقبیله اسمها عنزه و عنزه أبو حی من ربیعه وهو عنزه بن أسد بن ربیعه بن نزار بن معد بن عدنان

بحث ما در باره همین عنزه است که محمد بن سعود از قبیله عنزه است .

باز در همین صفحه از قائلین به این که آل سعود به عنزه بن اسد می رسد صحبت می کند .

۱ . حمد بن ابراهیم الحقیل مؤلف کتاب ( زهر الآداب فی معرفه الأنساب ومفاخر العرب ) الذی یقول ومن ربیعه الهازم وهم عنزه بن أسد بن ربیعه

ومن عنزه بعض العشائرالمحتضره أهمها الإبطال المجالدون و الأئمه المجاهدون الملوک العظام الساده الکرام :آل سعود

جزء قبیله عنزه بعض از عشائری که مهمترین آن ها ، مجاهدین آن ها و بزرگان آن ها آل سعود هستند .

در این جا تصریح می کند که آل سعود از قبیله عنزه بن اسد بن ربیعه است و این مطلب خیلی مهم است و ان شاء الله از این مطلب استفاده خواهیم کرد که پیامبر در باره این قبیله چه چیزی فرموده اند .

أمین سعید الذی یقول فی کتابه تاریخ الدوله السعودیه یعد الشیخ مانع المریدی العنیزی المؤسس البیت السعودی و هو فی الاصل من شیوخ قبیله عنزه بن اسد

امین سعید نویسنده کتاب تاریخ دولت سعودی که خودش از وهابی ها است .ایشان هم تصریح می کند شیخ مانع المریدی العنیزی مؤسس خاندان سعود است او از بزرگان قبیله عنزه بن اسد می باشد .

مؤلف تاریخ الإحساء الذی یقول إن نسب آل سعود یتصل إلی عنزه بن اسد

مؤلف کتاب احساء می گوید که نسب آل سعود به عنزه بن اسد می رسد .

جالب است که از انگلیسی ها هم نقل می کند که آن ها هم می گفتند که شما از قبیله عنزه هستید و ما شما را دوست داریم . انگلیسی ها در کتاب های خود تصریح دارند که آل سعود از نسل عنزه است . که در آینده این مباحث را به طور مفصل توضیح خواهیم داد .

باز در صفحه بعد مطلب جالبی را می گوید که چون کسی آدرسی از آن نداده بود مجبور شدم برای پیدا کردن آن ۵۰۰ صفحه از یک کتاب ۹۰۰ صفحه ای را بخوانم .

و کثیر من أمراء آل سعود إذا سألتهم عن نسبهم القبلی أجابوک أنهم من عنزه

بسیاری از بزرگان آل سعود اگر از آن ها سؤال شود که نسب شما از چه قبیله ای است جواب می دهند که از قبیله عنزه هستیم . گاهی آن ها همان سخنی را حفظ کرده اند که مؤسس دولت عربستان سعودی آقای ملک عبد العزیز می گفته و ایشان تأکید می کرده که ما از قبیله عنزه هستیم .

بعد از آن سخن ملوک الریحانی را از کتاب ملوک العرب می گوید :

أما العمارات و الرولا فهما أخذان من أفخاذ عنزه و کانوا یسکنون نجدا

عمارات و رولا دو طائفه از قبیله عنزه هستند که در نجد زندگی می کنند و خصوصا در قصیم می نشینند و بزرگان آن ها بنی هذال و بنی شعلان هستند

و بنو الشعلان هم أبناء عم آل سعود و من رعایاهم

این بنی شعلان پسر عموهای آل سعود هستند و از رعیت آن ها می باشند .

کثیرا ما سمعت السلطان یقول هم رعایا آبائنا و أجدادنا بل هم أبناء عمنا

ما از ملک عبد العزیز می شنیدیم که این بنی شعلان پسر عمو های ما هستند و این بنوشعلان هم از عنزه می باشند .

دلیل این که اصرار دارند که ما از عنزه هستیم چیست ؟

به خاطر این که بسیاری از علما اهل سنت تلاش می کردند که ثابت کنند که آل سعود از قبیله بنی حنیفه هستند ، قبیله مسیلمه کذاب . که تلاش می کردند ثابت کنند که این ها از سرزمین مسیلمه کذاب ظهور کردند و از نسل مسیلمه کذاب هستند و می خواهند اسلام را از بین ببرند .

آل سعود به خاطر رد کردن این قضیه، ادعا کردند که ما از آن قبیله نیستیم از قبیله عنزه هستیم ، اصرار دارند که ما از قبیله عنزه هستیم . از چاه در آمدند و ان شاء الله به چاله می افتند .

در کتاب ملوک العرب ، نویسنده امین الریحانی ، چاپ دار الجیل بیروت . این کتاب ، یک کتاب تاریخی بسیار معتبر در تاریخ عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس می باشد . این مطلبی را که الان نشان دادیم در این کتاب است .

در کتاب عنوان المجد فی تاریخ النجد ، یکی از کتاب های تاریخی که خود وهابی ها نوشتند و از معتبرترین کتاب های آن ها است . نویسنده این کتاب شیخ عثمان بن عبدالله بن بشر ، عبد الرحمن بن عبداللطیف بن عبد الله آل شیخ که از نوادگان محمد بن عبد الوهاب است در جلد اول ، صفحه ۹۹ : وفات محمد بن سعود

در پاورقی این صفحه می گوید :

فنقول هو محمد بن سعود بن محمد بن مقرن بن مرخان بن ابراهیم بن موسی بن ربیعه بن مانع بن ربیعه بن مرید من رؤساء قبیله عنزه بن اسد بن ربیعه بن نزار بن معد بن عدنان

با این مطلب فاتحه آن ها را می خواند کسی که از نوادگان محمد بن عبد الوهاب است . می گوید این ها از قبیله عنزه بن اسد بن ربیعه از قبیله نزار هستند که در عدنان به نسل پیامبر متصل می شود .

باز در کتاب تاریخ نجد ، نویسنده آقای سید محمود الشکری الآلوسی پسر این آلوسی معروف ، تصریح می کند که آل سعود از قبیله عنزه هستند . در قسمت شرح حال آقای بن فیصل ترکی :

عبد الله بن فیصل بن الترکی بن عبد الله بن سعود بن عبد العزیز بن محمد بن سعود بن مقرن بن مرخان بن ابراهیم بن موسی بن ربیعه بن مانع بن المریدی العنیزی و هو من مشایخ العنیزه

از بزرگان قبیله عنیزه است .

در کتاب تاریخ الملک سعود الوثیقه و الحقیقه ، الجزء الاول که در اینترنت نبود و در کتاب خانه آن را پیدا کردم و از آن عکس گرفتم . در این جا که به بحث ملک سعود می رسد می گوید که این ها از قبیله عنزه هستند .

پس تا این جا ثابت شد که آل سعود به قبیله عنزه بن اسد می رسد .

قبیله عنزه بن اسد چه قبیله ای است ؟

کتاب المختصر فی اخبار البشر معروف به تاریخ أبی الفداء ، از مشهورترین کتاب های تاریخی اهل سنت است ، نویسنده عماد الدین بن اسماعیل أبی الفداء ، جلد اول ، چاپ دار المعرفه بیروت ، صفحه ۱۰۵ :

و اما عنزه بن اسد بن ربیعه المذکور فمنه بنو عنزه وهم أهل خیبر

عنزه بن اسد بن ربیعه که ذکر کردیم فرزندان عنزه هستند و آن ها همان یهود خیبر هستند . همان هایی که امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (ع) با شمشیر خود آن ها را از پای در آورد .

مدرک بعدی که ثابت می کند بنی عنزه همان یهودیان خیبر هستند ، کتاب صح الأعشی ، الجزء الرابع ، صفحه ۲۹۰ : در مورد خیبر بحث می کند و می گوید که ساکنان خیبر چه کسانی بودند :

و هی بلده بنی عنزه من الیهود

قلعه خیبر که در قسمت بالاتر توضیح می دهد که در کجا است و فاصله آن تا مدینه چقدر است در آخر می گوید که این شهر بنی عنزه از قبیله یهودیان است .

در کتاب عمده القاری فی شرح صحیح بخاری ، نویسنده الإمام العلامه بدر الدین أبی محمد محمود بن احمد العینی ، متوفی ۸۵۵ هـ ، چاپ دار الکتاب العلمیه بیروت ، جلد ۱۱ ، صفحه ۳۳۰ :

قوله بخیبر : و هو بلده عنزه فی جهه الشمال و الشروق عن المدینه علی نحو ست مراحل و خیبر بلغه الیهود حصن .

خیبر همان شهر بنی عنزه است که از موقعیت جغرافیایی آن را بیان می کند و خیبر قلعه یهودیان بود که آن ها ساخته بودند و امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (ع) آن را فتح کرد .

مدارک زیاد است ولی ما تا این جا ثابت کردیم که آل سعود همان آل یهود هستند . از این به بعد اگر بیننده های ما با شبکه های وهابی تماس گرفتند و بحث آل سعود پیش آمد ، نگویند آل سعود بلکه بگویند آل یهود .

چون این ها نسل اندر نسل به یهودیان ساکن خیبر می رسند که با پیامبر در جنگ های مختلف شدیدا دشمنی کردند و بالاخره این قلعه توسط امیر المؤمنین علی بن ابیطالب (ع) فتح شد . اگر این ها تا این اندازه با امیر المؤمنین (ع) دشمنی و جسارت می کنند ، دلیلش همان است که قلعه خیبر به دست آن حضرت فتح شد و این ها ناراحت هستند و کینه ایشان را به دل دارند .

مجری :

ملاحظه فرمودید که استاد یزدانی به قول خود عمل کردند و ثابت نمودند آل سعود همان آل یهود هستند و ورقی از کتب شیعه نشان داده نشد و هر چه نشان دادیم از کتب اهل سنت و از نویسندگان اهل سنت بود . البته باز هم مدارک دیگری هم هست که استاد یزدانی ارائه می دهند .

استاد یزدانی :

دو کلیپ را آماده کردم که دو نفر از علمای اهل سنت درباره وهابیت صحبت کرده اند و گفته اند که وهابیت خوارج زمان هستند . این دو کلیپ مقدمه ای است برای بحث بعدی ما .

کلیپ ۲ :

سخنان احمد الطیب در مورد وهابی ها

مجری : شما فرمودید که سلفیون خوارج زمان هستند

احمد طیب : این موضوع احتیاج دارد به بحث کردن در مورد تاریخ این جریان و البته این برنامه تحمل این بحث را ندارد و وقت برای آن تنگ است تا این که برای شما تبیین کنم که بیشتر و جمهور مسلمانان بر این مذهب نیستند ، بیشتر مسلمانان مالکی ، شافعی و حنفی بودند ؛ اما احمد حنبل که امام اهل سنت است یکی از ائمه سلف هستند .

امام مالک هم از ائمه سلف است و ابوحنیفه و شافعی هم از ائمه سلف بودند. بیشترشان از ائمه سلف بودند و سلف مذهب نیست و می شود یک برنامه بگذاریم که معنای سلف چیست ؟

مجری : منظور سلف صالح است یعنی پیامبر (ص) ، صحابه و تابعین ؟

احمد طیب : کلمه سلف اصلا در قرآن نیامده است مگر در یک جا که آن هم برای مذمت کردن بوده است :

فلما آسفونا انتقمنا منهم فأغرقناهم أجمعین فجعلناهم سلفا و مثلا للآخرین ( زخرف ۵۵ / ۵۶ )

یعنی این ها را مثالی برای کفار امت پیامبر قرار دادیم و نیز کلمه سلف به معنای فعل هم آمده است . مثلا :

إلا ما قد سلف إن الله کان غفورا رحیما ( نساء /۲۳)

و هیچ روایتی از پیامبر وجود ندارد که اگر اختلاف کردید به مذهب سلف رجوع کنید ؛ بلکه روایت است که اگر اختلاف کردید با جماعت باشید . روایاتی که دستور به اتباع جماعت می دهد « سنتم و سنت خلفای بعد از من »

مذهبی که الان وجود دارد آیا واقعا پیرو سلف صالح است ؟

یا این که وقتی می گوید : فقط از مذهب امام احمد پیروی کن و بقیه مذاهب باطل است و باید قبرها را ویران کرد و این که بگویند که نماز در مسجدهایی که ضریح در آن باشد ، باطل است و این که واجب است که لباس خود را کوتاه کنید و بقیه مذاهب فاسق و بدعت گذار هستند . این مذهب سلف نیست ، این مذهب غالیان است ؛ حتی این که آن ها را غالیان مذهب حنبلی می نامیدند و این تاریخی دارد که گروهی از غالیان مذهب حنبلی بودندکه خود را منتسب به مذهب سلف کردند ، کتاب هایی تألیف شده است از خود حنبلی ها که مسلمانان باید توجه داشته باشند که این گروه وهابی را باور نکنند ؛ زیرا این ها پیرو امام احمد نیستند ؛ بلکه آن ها در این جا حرفی زده اند که من نمی توانم بگویم .

که این ها چگونه این مذهب را نجس کردند و آن را تغییر دادند ، همان گونه که آب دریا را تغییر می دهند .

متأسفانه بیشتر حرف هایی که از این افراطی ها می شنویم و تأکید می کنیم روی افراطی های غالی ، برادران و فرزندان سلفی ما از غلات حنابله پیروی می کنند و از سلف صالح پیروی نمی کنند .

در استفاده از این اصطلاح « سلف » تدلیس و کلاهبرداری و دروغ است ، همان گونه که همه مسلمانان و الازهر پیرو سلف صالح هستند .

مجری : اجازه دهید که یک مسأله را ذکر کنم . می خواهم در مورد ویران کردن ضریح ها سؤال کنم و اختلافی که الان وجود دارد که سلفی ها می گویند جایز نیست در مسجدی که ضریح در آن است ، نماز خواند و بعضی ها می گویند که خداوند بعضی ضریح ها را ویران کرده است .

شما بفرمایید که من به عنوان یک مسلمان در حرم حضرت نفیسه یا حرم حضرت زینب نماز می خوانم آیا نماز من باطل است یا صحیح ؟

احمد طیب : من دو جواب دارم :

جواب اول: همان جوابی است که پیامبر (ص) داده و فرموده است : اگر اختلافی دیدید باید از جماعت پیروی کنید ، باید ببینید که جماعت مسلمانان چه کار می کنند ؛ چون اجماع مصدری از مصادر تشریع است و این عجیب است که برادران سلفی ما به این نکته توجه ندارند .

این سلفی ها نسبت به تمام مسلمانان که یک میلیارد و خورده ای هستند ، این سلفی ها صفر هستند ، خیلی کم هستند . پیامبر (ص) فرموده است در اختلافات به سلفی ها نگاه نکنید ؛ بلکه فرموده از جماعت پیروی کنید .

ببینید که جماعت چه کار می کنند ، آیا جماعت ضریح ها را خراب می کنند یا این که در مساجدی که ضریح است نماز می خوانند ؟ من به حرف سلفی ها توجه نمی کنم .

جواب دوم : جواب عملی است . شما فرمودید که در مسجد حضرت نفیسه یا حضرت زینب و امام حسین و مسجدی که در آن ضریح وجود دارد آیا نماز باطل است یا صحیح ؟

واضح است که از ۱۴۰۰ سال قبل حکم نماز مردم در مسجد پیامبر (ص ) و حال آن که در آن ضریح است و قبر پیامبر (ص) و ابوبکر و عمر هستند ؛ پس به خدا قسم اگر بگویید که نماز در مسجد امام حسین باطل است چون در آن ضریح وجود دارد ؛ پس باید بگویید که نماز مسلمانان در طول ۱۴۰۰ سال باطل است و بر ما واجب است که این ضریح ها را خراب کنیم .

البته این جنایاتی است که انسان را از اسلام خارج می کند ؛ چون باطن این اعمال جرأت و اهانت به پیامبر (ص) و قبر مطهر شان است و بلکه در مسجد امام حسین و حضرت زینب ضریح ها جدا هستند یعنی نماز به طرف آن ها خوانده نمی شود ولی در مسجد پیامبر (ص) مردم در پشت قبرها و به طرف قبرها نماز می خوانند و طرف راست وچپ و جلو و عقب قبرها نماز می خوانند و نماز صحیح است و کسی جرأت پیدا نکرده که بگوید نماز در مسجد پیامبر (ص) باطل است .

الحمد لله که خداوند برای ما یک جواب عملی قرار داد که روزانه در این مسجد نماز می خوانند . یکی از مساجد سه گانه است که سفرکردن به سمت آن ها برای نماز خواندن در آن ها مستحب است ؛ همان گونه که پیامبر (ص) فرمودند و حال آن که در این مساجد ضریح است و سه قبر در آن است .

این جواب عملی است برای کسانی که از اسلام خارج می شوند و ضریح ها را خراب می کنند و فتوا می دهند به بطلان نماز در این مساجد .

کلیپ ۳ : سخنان احمد کریمه

ان شاء الله این نیرنگشان به خودشان برگردد . این ها خوارج آخر الزمان هستند و این اتفاقات رخ داده شهادت بر این می دهد گرفتاری های مسلمانان در لیبی و مصر و این ها دشمن مسلمانان هستند ، این وهابیت همان خوارج زمان هستند که پیامبر(ص) از آن ها خبر داده است .

استاد یزدانی :

در نسب محمد بن سعود دو نکته مهم وجود داشت یکی این که از قبیله عنزه همان یهودیان خیبر هستند . نکته دوم این که این ها از قبیله ربیعه بن نزار بن معد می باشند .

 

کلمه عنزه و ربیعه را در ذهن داشته باشند که متوجه ربط این ها به بحث امروز ما شوند . عنزه را بحث کردیم و ربیعه را هم بحث خواهیم کرد .

اما نسب محمد بن عبد الوهاب

کتاب تاریخ البلاد العربیه السعودیه ، نویسنده الاستاذ الدکتور منیر العجلانی ، القسم الاول که سیره محمد بن عبد الوهاب و دعوته و سیره محمد بن سعود و حروبه ، صفحه ۱۷۶ : مفصل بحث می کند که نسب شیخ به چه چیزی می رسد .

می گوید که خانواده محمد بن عبد الوهاب معروف بودند به خانواده آل مشرف . در زمان خودشان به این نام مشهور بودند و محمد بن عبد الوهاب بن سلیمان بن علی بن محمد بن احمد بن راشد بن برید بن محمد بن برید بن مشرف .

به خاطر این که جد بزرگ این ها مشرف بوده ، معروف شدند به آل مشرف .

از طرفی دیگر جد بزرگتر این ها آقای وهیب بوده و خانواده آن ها معروف بودند به خانواده الوهبه . این هم از نکات مهم است که بینندگان عزیز توجه داشته باشند که اگر به این ها وهابی می گویند از نام محمد بن عبد الوهاب گرفته نشده ؛ بلکه به دلیل این است که این ها از خانواده وهبه هستند .

نسل این ها به شخصی می رسد به نام مشرف بن عمربن معضاد بن ریس بن زاخر بن محمد بن علوی بن وهیب . این ها معروف شدند به خانواده وهبه .

به همین دلیل وقتی شخصی از این خانواده آمد و مشهور شد به پیروانش وهابی گفتند . نه به دلیل پدرش عبد الوهاب ؛ بلکه به خاطر این که از خانواده وهبه بودند .

در صفحه بعد می گوید که این خانواده وهبه می رسد به قبیله زید بن منات بن تمیم . پس خانواده وهبه به قبیله بنی تمیم می رسد . روایت آن را هم می خوانیم که پیامبر (ص) پیش بینی می کند که شخصی از قبیله بنی تمیم می آید و خوارج آخر الزمان را تشکیل می دهند .

 

در همین صفحه تفاوت نسب رسول خدا (ص) را با محمد بن عبد الوهاب می گوید :

و سواء أکانت هذه السلسله کامله الحلقات ، أم لم تکن کامله فإن النسابین مجمعون علی بنی تمیم من ذریه « الیاس بن مضر »

تمام نسب شناسان اجماع دارند که نسل قبیله تمیم که محمد بن عبد الوهاب نیز از این قبیله است ، در نهایت نسلش می رسد به الیاس بن مضر .

کتاب منهج الامام محمد بن عبد الوهاب فی مسأله تکفیر . یک رساله جامعی است که پرفسور ناصر بن عبد الکریم العقل آن را نوشته است . چاپ ریاض عربستان سعودی .

نسب محمد بن عبد الوهاب می رسد هم نام مشرف است و هم نام وهیب و هم نام زید منات بن تمیم و هم نام الیاس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان . دقیقا همان چیزهایی که مد نظر ماست در این نسب موجود است .

باز درکتاب الشیخ الامام محمد بن عبد الوهاب ، نویسنده دکتر آمنه محمد نصیر ، چاپ دار الشروق در صفحه ۲۶ ، در قسمت شرح حال محمد بن عبد الوهاب همان نسب را می آورد که آل مشرف و وهیب و تمیم است . در صفحه بعد ادامه آن را می گوید که به الیاس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان می رسد .

کتاب عنوان المجد فی تاریخ النجد ، نویسنده ابن بشر ، جلد اول ، صفحه ۱۸۰ : یکی از نوادگان محمد بن عبد الوهاب محقق این کتاب است ، در پاورقی به طور مفصل نسب او را بیان می کند . در این نسب هم نام مشرف ، وهیب ، تمیم ، الیاس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان وجود دارد .

این هم عکس شجرنامه ای دست نوشت است از آل سعود که الان در یکی از موزه های لندن به عنوان یک سند نگهداری می شود .

تا این جا ثابت شد که نسل آل سعود به قبیله ربیعه می رسد و نسل محمد بن عبد الوهاب به قبیله مضر می رسد .

روایتی از رسول خدا (ص) در صحیح بخاری می خوانم که شاخ شیطان از هم پیمانی دو قبیله ربیعه و مضر به وجود می آید . این همه مقدمه چینی کردیم که این روایت را ثابت کنیم که پیامبر اسلام پیش بینی کرده بود که شاخ شیطان از دو قبیله ربیعه و مضر به وجود می آید .

روایت ۳۳۰۲ از صحیح بخاری :

اشار رسول الله (ص) بیده نحو الیمن فقال : الإیمان یمان هاهنا ، ألا أن القسوه و غلظ القلوب فی الفدادین عند اصول أذناب الإبل حیث یطلع قرنا الشیطان فی ربیعه و مضر

ایمان در یمن است (منظورش اویس قرن است یا سید یمانی نمی دانیم )

و سنگ دلی در دو قبیله ربیعه و مضر است و شاخ شیطان هم از این دو قبیله به وجود می آید .

در جای دیگری از بخاری همین روایت آمده : روایت ۴۳۸۷ :

که پیامبر (ص) می فرماید :

حیث یطلع قرنا الشیطان ربیعه و مضر .

باز در کتاب الطلاق ، باب اللعان ، روایت ۵۳۰۳ همین روایت آمده است :

حیث یطلع قرنا الشیطان ربیعه و مضر .

حرف آقای ترشابی شد ، از کتاب مختصر صحیح بخاری که ایشان ترجمه کردند هم مطلبی آورده ام . کتاب مختصر صحیح بخاری ، نویسنده محمد بن اسماعیل بخاری ، مترجم عبد القادر ترشابی ، روایت ۱۳۸۰ را که ترجمه کرده اند :

از ابو مسعود ، عقبه بن عمرو روایت است که رسول خدا (ص) با دستش به سوی یمن اشاره کرد و فرمود : ایمان از این جا ، از یمن است . آگاه باشید که قساوت و سخت دلی در میان کشاورزان است که به دنبال شترانند . و شاخ های شیطان از میان قبیله ربیعه و مضر بیرون می آید . ( از طرف مشرق که این دو قبیله در آن طرف سکونت داشتند ) این قسمت را خودش اضافه کرده است .

کتاب عمده القاری شرح صحیح بخاری ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۲۶۴ : منظور پیامبر (ص) از شاخ شیطان چیست ؟ مراد پیامبر (ص) این است که در این سمت مشرق شیطان بسیار مسلط خواهد شد و کفر را به شدت رواج خواهد داد .

در سرزمینی که محمد بن عبد الوهاب از آن خارج می شود . این تفسیر آقای عینی در تفسیر عمده القاری بود .

نتیجه این شد که محمد بن عبد الوهاب از قبیله مضر و محمد بن سعود از قبیله ربیعه بود و پیامبر اسلام (ص) می فرماید که دو شاخ شیطان از میان دو قبیله ربیعه و مضر به وجود می آید و واقعا سخن آن حضرت تحقق پیدا می کند و این شاخ شیطانی است که به وجود آمد و مصیبتی که دامنگیر همه مسلمانان شده است .

این یک ویژگی که از نسب محمد بن عبد الوهاب از کتاب های خودشان .

باز ما یک ویژگی دیگر در نسب محمد بن عبد الوهاب گفتیم که از قبیله « تیم» بوده و همه اجماع دارند قبیله تیم از نسل الیاس بن مضر هستند . این مطلب را از کتاب تاریخ البلاد العربیه السعودیه ، نویسنده الاستاد الدکتور منیر العجلانی گفته شد .

روایت دیگری در صحیح بخاری است که پیامبر اسلام (ص) پیش بینی می کند در مورد یکی از بزرگان تیم که شاخ شیطان از نسل او به وجود می آید .

صحیح بخاری ، روایت ۳۳۴۴ :

داستانی است که پیامبر (ص) بعد از یکی از جنگ ها غنائم را بین چهار قبیله تقسیم کرد و به خیلی ها نداد ؛ چون این چهار قبیله تازه مسلمان شده بودند و شخصی آمد و به ایشان اعتراض کرد :

فأقبل رجل غائر العینین مشرف الوجنتین ناتی ء الجبین کث اللحیه محلوق فقال : اتق الله یا محمد .

مردی نزد پیامبر (ص) آمد که این مشخصات را داشت و به ایشان گفت : ای پیامبر از خدا بترس . در روایت دیگر دارد که گفت عدالت را رعایت کن .

پیامبر ناراحت می شوند . شخصی می خواهد او را بکشد و پیامبر (ص) می فرماید که لازم نیست که او را بکشید

إن من ضئضی هذا ـ او فی عقب هذا ـ قوم یقرؤون القرآن لا یجاوز حناجرهم ، یمرقون من الدین مروق السهم من الرمیه ، یقتلون اهل الاسلام و یدعون اهل الاوثان

از نسل این مرد قومی به وجود می آید که قرآن زیاد می خوانند ولی این قرآن از حنجره های این ها بالاتر نمی رود یعنی مورد قبول خداوند قرار نمی گیرد . از دین همان طور خارج می شوند که تیر از کمانش خارج می شود و دیگر بر نمی گردد . مسلمان ها را می کشند و کفار را رها کردند .

با امریکا و کشورهای کفر دوست هستند و همه زندگی آن ها در این کشور ها ست ؛ اما مسلمان ها را می کشند که از نسل این شخص است و در روایت دیگری از صحیح بخاری نشان خواهیم داد که آن شخص از قبیله تیم است .

بعد پیامبر (ص) یک توصیه می کند :

لئن أنا أدرکتهم لأقتلنهم قتل عاد

اگر من آن ها را درک کنم و دستم به آن ها برسد ، آن ها را می کشم همان طور که خداوند قوم عاد را کشت . در روایت دیگری هست که قوم ثمود را کشت .

باز در روایت ۷۴۳۲ همین روایت را می آورد :

 

إن من ضئضی ء هذا قوما یقرؤون القرآن لا یجاوز حناجرهم یمرقون من الاسلام مروق السهم من الرمیه یقتلون أهل الاسلام و یدعون اهل الاوثان لئن أدرکتهم لأقتلنهم قتل عاد .

در روایت ۳۶۱۰ اسم این شخص آمده :

بینما نحن عند رسول الله (ص) و هو یقسم قسما إذ أتاه ذو الخویصره وهو رجل من بنی تمیم

ذو الخویصره چه کسی است مشخص نیست که اسم اصلی این آقا چه بوده و این صفت است مهم این است که این شخص از قبیله بنی تمیم است و پیامبر بزرگوار اسلام (ص) پیش بینی می کند که از نسل او قومی به وجود می آید که قرآن می خوانند ولی از حنجره های آن ها بالاتر نمی رود ( صفتی که خوارج هم داشتند ) این ها مسلمان ها را می کشند و کفار را رها کردند .

محمد بن عبد الوهاب از قبیله تیم می رسید .

کتاب الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، تألیف السید احمد بن سید زینی الدحلان ، از بزرگان اهل سنت است که بین دو حکومت وهابیت زندگی می کرده و مفتی مکه بوده است . صفحه ۱۳۰ روایتی نقل می کند :

و أصرح من ذلک أن هذا المغرور محمد بن عبد الوهاب من تمیم ، فیحتمل أنه من عقب ذی الخویصره التمیمی الذی جاء فی حدیث البخاری عن أبی سعید الخدری أن النبی (ص) : إن من ضئضئ هذا ( او فی عقب هذا ) قوما یقرؤون القرآن لا یجاوز حناجرهم یمرقون من الدین کما یمرق السهم من الرمیه یقتلون اهل الاسلام و یدعون اهل الاوثان لئن أدرکتهم لاقتلنهم قتل عاد .

ایشان هم از بزرگان اهل سنت است که به این روایت استدلال می کند محمد بن عبدالوهاب از نسل تمیم است و پیامبر (ص) پیش بینی کرده که از این نسل شخصی به وجود می آید که خصوصیات خوارج را دارند و این محمد بن عبد الوهاب همان به وجود آورنده این گروه است .

مجری :

کلیپ بعدی از آقای عریفی است که در مورد ویژگی هایی که پیامبر (ص) در مورد وهابیت فرموده اند .

کلیپ ۴ :

عریفی مبلغ معروف وهابی :

فقط این را می خواستم بدانم که آیا واجب است ریش را بلند بگذارم و لباسم را کوتاه کنم و می ترسم که یک بار انجام دهم و یک بار ترک کنم .

عریفی : محمد چند سالته ؟

بیننده : ۲۱ سال

عریفی : چه چیزی باعث می شود که ریشت را بلند نگذاری و لباست را کوتاه نکنی ؟

بیننده : من اصلا ریش در نمی آورم و می ترسم که تند رو شوم ؛ چون بعضی از رفقایم تند رو شده اند و بد بخت شدند و دوست ندارم که راه آن ها را بروم .

عریفی : نه این تند رویی نیست و پیروی از حق و سنت پیامبر است .

بیننده : آیا این کار واجب است ؟

عریفی : بدون شک واجب است . پیامبر می فرماید که ریش را بلند بگذارید و سبیل خود را کوتاه کنید و می فرماید لباسی که از مچ پا بلندتر باشد در جهنم است و علما در جواز کوتاه کردن ریش اختلاف دارند ؛ ولی در تراشیدن اجماع بر حرمت دارند .

تو در آغاز ریش بگذار و لو کم و بعد خدا توفیق دهد کاملا بلند بگذاری .

مجری :

این هم سخنان مبلغ معروف وهابی که کلیپ های اخلاقی جالبی از ایشان در فضای مجازی منتشر شده . حکمی را دادند که قبلا استاد یزدانی فرمودند که این ها پیش بینی هایی بود در باره ظواهر وهابیت که شده بود . آیا روایتی هست که این ویژگی ها را در مورد وهابیت گفته باشند .

استاد یزدانی :

بله یکی از پیش بینی های پیامبر (ص) همین است که خوارج آخر الزمان ویژگی اصلی آن ها این است که آن ها سرشان را همیشه می تراشند و ریش خود را بلند می گذارند و سبیلشان را کوتاه می کنند و لباسشان کوتاه است .

روایت هم در کتاب های این ها است که ما روایت سر تراشیده را نشان می دهیم که علما ی اهل سنت به آن استدلال کرده اند .

کتاب رفع الغاشیه عن المجاز و التأویل و حدیث الجاریه ، نویسنده آقای نضال بن ابراهیم آله رشی . یکی از علما بزرگ اهل سنت است که کتابی نوشته بر علیه وهابیت . در صفحه ۱۵ : این روایت از صحیح بخاری نقل شده که اگر فرصت شد در آن جا هم نشان می دهم .

و قوله : سیماهم التحلیق

پیامبر اسلام (ص) می فرماید که یکی از ویژگی های خوارج این است که سرهای خود را می تراشند .

و شما نگاه کنید که خوارج زمان ما همگی این کار را انجام می دهند و سرهای خود را می تراشند و مسلمان ها را می کشند . آن ها از نجد خارج شده اند و خون مسلمان ها را حلال می دانند و اموالشان را جایز می دانند .

کانوا یأمرون کل من یتبعهم أن یحلق رأسه حتی النساء

به تمام پیروانشان دستور می دهند که سرهای خود را بتراشند حتی به زن ها .

این مطلب را یکی از علمای اهل سنت نقل کرده است .

کتاب بعدی که این مطلب را نقل کرده ، کتاب الدرر السنیه فی الرد علی الوهابیه ، نویسنده السید احمد بن السید زینی الدحلان در صفحه ۱۲۶ :

و قوله (ص) : یخرج الناس من المشرق یقرؤون القرآن لایجاوز تراقیهم کما قطع قرن نشأ قرن حتی یکون آخرهم مع المسیح الدجال

و فی قوله (ص) : سیماهم التحلیق تنصیص عن هؤلاء القوم الخارجین من المشرق

روایت را نقل می کند و در آخر می گوید که آخرین نفر آن ها با دجال ظهور می کند . این که پیامبر فرموده که ویژگی وهابی ها تراشیدن سر است ، نص صریحی است بر این قومی که از شرق خارج شده اند.

التابعین لابن عبد الوهاب فیما ابتدعه ، لأنهم کانوا یأمرون من اتبعهم أن یحلق رأسه

پیروان محمد بن عبد الوهاب هستند که به همه آن ها دستور می داد که سرهای خود را بتراشند و آن ها هم این کار را انجام می دادند .

بعد مطلبی از سید عبد الرحمن الاهدل مفتی زبید نقل می کند :

لا یحتاج أن یؤلف أحدا تألیفا للرد علی ابن عبد الوهاب بل یکفی فی الرد علیه قوله (ص) سیماهم التحلیق

لازم نیست که ما کتابی در رد محمد بن عبد الوهاب بنویسیم بلکه همین روایت رسول خدا (ص) در رد او کافی است که فرمودند که ویژگی ظاهری آن ها ترا شیدن سر است .

وکان ابن عبد الوهاب یأمر أیضا بحلق رؤوس النساء اللاتی

محمد بن عبد الوهاب دستور می داد به زن ها که سرهای خود را بتراشند .

یک روز زنی که دلیر وشجاع گفت شما که ما را مجبور می کنید که سرهای خود را بتراشیم ، شما هم ریش خود را بتراشید . اگر شما هم ریش خود را نمی تراشید و می گویید که ریش زینت مرد است ، برای زن هم موی سر زینت است .

لان شعر الرأس للمراه بمنزله اللحیه للرجال ، فبهت الذی کفر و لم یجد لها جوابا

برای این که موی سر برای زن به منزله ریش برای مردان است ، فرعون زمان از این حرف مبهوت شد و جوابی برای آن نداشت .

ممکن است بگویند که اهل سنت دروغ می گویند محمد بن عبد الوهاب این حرف ها را نزده ، در کجا گفته است . من از کتاب خود محمد بن عبد الوهاب این مطلب را نشان می دهم .

کتاب الجواهر المضیه ، نویسنده محمد بن عبد الوهاب ، چاپ المنار مصر است و به دستور مطبوعات صاحب الجلاله السعودیه و محیی السنه المحمدیه الامام عبد العزیز آل سعود چاپ شده است .

و اما السؤال الخامس عن حلق الشعر الرأس

سؤال پنجم از تراشیدن موی سر . مطالبی را بیان می کند تا جایی که :

واما تعزیر من لم یحلق و أخذ ماله فلایجوز و ینهی فاعله عن ذلک لان الترک الحلق لیس منهیا عنه و إنما نهی عنه ولی الأمر لان الحلق هو العاده عندنا و لا یترکه إلا السفهاء عند نا

اگر کسی سرش را نتراشید ، او تعزیر نمی شود و مالش گرفته نمی شود ؛ اما کسی که سرش را نمی تراشد باید نهی شود . ترک کردن تراشیدن سر حرام نیست ؛ اما چون ولی امر دستور داده باید سر تراشیده شود برای این که تراشیدن سر نزد ما وهابی ها عادت است و ترک نمی کند آن را کسی مگر سفهاء .

پس تراشیدن موی سر برای وهابی ها واجب است .

پیامبر اسلام (ص) فرمودند که یکی از نشانه های خوارج زمان این است که سرهای خود را می تراشند .

مجری :

روال برنامه ما این طور است که وقتی مباحث مختلف را مطرح می کنیم ، از فرمایشات علمای اهل سنت هم استفاده می کنیم تا اهل سنتی که سخن علمایشان برای آن ها حجت است ، از آن آگاه شوند و شیعیان عزیز هم بدانند و به یقین برسند که بین وهابی ها و اهل سنت فرق است و جنایت های وهابی ها را به اسم اهل سنت پیش خودشان ثبت نکنند .

کلیپ ۵:

سخنان دکتر الکیوا از علمای تونس :

محمد بن عبد الوهاب همه مسلمانان را کافر می داند ، حتی صحابه را ، عمر بن خطاب را کافر می داند ، امام علی (ع) را تکفیر می کند و گفت که من از امام علی (ع) بهتر و برتر و اعلم هستم . در مورد پیامبر (ص) گفته که زن آوازه خوان فاحشه خانه ، بهتر از آن کسی است که بالای منبر بر پیامبر (ص) صلوات می فرستد .

کارشناس : این کلام در کتابش موجود است ؟

مجری : عجب یعنی تا این حد ؟

دکتر الکیوا : بلکه بیشتر ، به همین زودی کتاب من به نام تبرقع الیهود فی العقیده الوهابیه از چاپ خارج می شود ، یک رابطه بین وهابیت و یهود هست به طوری که نمی توانی عقیده وهابیت و یهود را از هم بدهی مگر در بعضی از امور ظاهری .

عقیده وهابی مخلوطی از عقیده معتزله و جهمیه و مرجئه است .

مجری : یعنی همه روایات تشکیکی است ؟

دکتر الکیوا : و از عقیده مسیحی شائولی که منتسب به شائول است که پتروس پیامبر به او می گویند که به جنگ حضرت عیسی رفت و حواریون را کشت که اصحاب حضرت عیسی هستند و محمد بن عبد الوهاب صحابه را تکفیر کرده است و گفته صحابه مسلمان نیستند و کافر هستند و همه مسلمانان تا ۶۰۰ سال قبل از ظهور من همه کافر بودند و الان پیروان وهابیت بر این عقیده اصرار دارند .

مجری : این افراد مشخص هستند چه کسانی هستند ؟

دکتر الکیوا : بله در ابتدای صحبت هایم گفتم .

مجری : این عقیده خطرناکی است .

دکتر الکیوا : محمد بن عبد الوهاب گفت که این چوب دستی من (عصا ) از محمد بن عبد الله بهتر است ؛ چون من از این عصا برای تکیه کردن و دور کردن سگ ها و کشتن مارها استفاده می کنم ؛ ولی محمد یک نامه رسان است .

نامه رسان در لغت لسان عرب نجد یعنی پستچی که یک پیام آورد و مرد و تمام شد و هیچ فایده ای نداشت .

مجری : حاشا رسول الله (ص)

مجری :

این کلیپ را هم ملاحظه فرمودید .سخنان تند یک عالم اهل سنت علیه وهابیت بود .

بیننده : علی از کرمانشاه – اهل سنت

در مورد این کلیپی که پخش کردید با شما کاملا موافق هستم . این ها در شهر ما جولان می دهند . من اهل سنت هستم و از یکی از شهر های نزدیک کرمانشاه زنگ می زنم .

جالب است که وقتی ما در مسجد نماز می خوانیم این وهابی ها از ما جدا نماز می خوانند . ریش بلند دارند و سرهای خودشان را می تراشند و خیلی عقیده های خرافی بدی دارند و اگر با این ها بحث علمی کنیم شب ها با قمه و قداره به دنبال ما می افتند و چند نفر را در این جا کشتند و کسی هم نمی تواند از این ها شکایت کند .

من مجبور شدم که با نام مستعار زنگ بزنم و نمی توانم اسم شهر خود را بگویم ، می ترسم بلایی سرم بیاورند .

مجری :

مذهب شما چیست ؟

بیننده :

من شافعی هستم . بنده با شما در مورد وهابیت هم عقیده هستم . من از مسؤلین خواهش می کنم که رسیدگی کنند .این ها برای ما خیلی مشکل ساز هستند .

بیننده : آقای محمدی از اصفهان – شیعه

من استاد خواهش می کنم که حدیث ذو خویصره را یک بار دیگر نشان دهند .

در کتاب الاسرار فیما کنیه و عرفت به الاشرار ، نویسنده آقای شیخ عبد الامیر فاطمی نجفی و از کتاب های معاصر می باشد .

در این کتاب نوشته اند که این ذوخویصره تمیمی هستند و شخصی به نام هرقوس بن زهیر سعدی تمیمی است که در این باره چند پاورقی زده و چیزی که شما فرمودید که آقا رسول الله (ص) را به بی عدالتی محکوم کردند و حضرت او را لعن کرد .

در همین قسمت آدرس داده اند که در کتاب مسند احمد بن حنبل و صحیح بخاری جلد ۲ صفحه ۱۳۹ و صراط المستقیم جلد ۳ صفحه ۸ آمده است .

در این کتاب نام این شخص را چنین معرفی کرده اند که تمیمی هست .

بیننده : محمد ادریس از زاهدان – اهل سنت

یک سؤال از شما دارم . مشکل شما با برادران ما در شبکه های اهل سنت که شما شبکه های وهابی می گویید ، چیست و چه مشکلی برای شما ایجاد کرده اند که شما بچه های کوچک را برا ی جواب دادن به این ها می آورید ؟

استاد یزدانی :

برادر عزیز شما اهل سنت هستید و مذهب شما حنفی است ؟ این وهابی ها و همین شبکه های وهابی می گویند که شما یهود اهل سنت هستید ؟           بنده هفته قبل هم نشان دادم ، الان هم نشان می دهم .

بیننده :

بله الحمد لله حنفی مذهب هستم . کدام شبکه گفته ؟ کتاب آن را نشان بدهید . شما با این کارها مشکل را بیشتر می کنید .

استاد یزدانی :

شما این حرف را قبول دارید که وهابی ها شما را یهود اهل سنت خواندند ؟ من می خواهم که این مطلب را به شما نشان بدهم تا اطلاعات شما هم زیاد شود .

بیننده :

برادر عزیزم من اطلاعات زیادی ندارم .

استاد یزدانی :

کتاب القول البلیغ فی التحذیر جماعه التبلیغ ، نویسنده حمود بن عبدالله بن حمود التویجری ، صفحه ۲۰ :

ولقد صدق من قال : إن یهود هذه الامه هم الشیعه و إن یهود اهل السنه هم المقلدون الجامدون و خاصه أمثال هؤلاء التبلیغیین الذین یناصرون الجهل و التقلید الجامد و عباده الکبراء و تعظیمهم و الخضوع لهم و یروجون البدعه فی المسلمین …

بیننده :

استاد یزدانی این کتاب مشکل ما را حل نمی کند .

مجری :

مثل این که اگر به شما کسی بگوید یهود امت ایرادی برای شما ندارد .

فقط یک نکته را بگویم که چشم و گوشتان را بر حقیقت نبندید . اگر شما دنبال حقیقت بودید وقتی که استاد یزدانی مدرکی را به شما نشان می دادند ، شما باید ببینید که آن چیست و تحقیق کنید و از علمای خود بپرسید نه این که بگویید به درد ما نمی خورد .

باز هم به شما فرصت می دهم که اگر سؤال دیگری دارید آن را مطرح کنید ؟

 

بیننده :

من سؤال خود را مطرح کردم من می خواهم بدانم که چه مشکلی برای شما ایجاد کردند ؟

استاد یزدانی :

برای ما مشکل ایجاد نکرده ، برای شما اهل سنت مشکل ایجاد کرده که هر روز در یک جا فتنه به پا می شود . این ها شما را کافر می دانند ما را که وضعیتمان از قبل مشخص بود ، شما را کافر می دانند .

من چهار یا پنج هفته است که مدرک از خود وهابی ها نشان داده ام که می گویند احناف کافر هستند . همین امشب هم من مدرک نشان دادم که اگر کسی بگوید که من شافعی مذهب هستم و اشعری یا حنفی ویا ما تریدی هستم این کافر است .

مشکلی این است که شما را کافر و مرتد می دانند . شما احتمالا اهل سنت نیستید اگر بودید و متوجه این قضیه می شدید نظرتان تغییر می کرد .

مجری :

آقای ادریس اگر ما بچه های خرد سال را برای پاسخ گویی می آوریم ، نشان دهنده این است که برای ما مشکل درست نکرده اند ، اگر مشکل برای ما ایجاد کرده بودند که ما بچه های خرد سال از عهده پاسخ گوی به آن ها بر نمی آمدند .

بیننده :

خداوند همه شیعیان را حفظ کند . من می گویم که یک مقدار آرام تر این کار ها را انجام دهید .آن وقتی که شما ادعای مناظره می کنید ، واقعا مناظره کنید . آن ها منتظر مناظره هستند و شما می گویید که آن ها نمی آیند .

مجری :

آن ها منتظر مناظره هستند . من یک سؤال از شما دارم که تا به حال دیدید که به ما زنگ بزنند ؟

بیننده :

تا به حال ندیدم که به شبکه شما زنگ بزنند . ملت ایران منتظر مناظره شما است .

استاد یزدانی :

بنده یک مدرک دیگر را هم نشان دهم تا نام احناف دقیق در آن باشد .

کتاب نظره عابره اعتباریه حول الجماعه التبلیغیه ، نویسنده دکتر سیف الرحمن احمد ، چاپ دار الحدیث در مدینه منوره ، صفحه ۵۸ :

و لقد صدق من قال : أن یهود هذه الامه هم الشیعه و آن یهود اهل السنه هم المقلدون الجامدون وخاصه بعض الاحناف

طبق گفته وهابی ها شما احناف یهود اهل سنت هستید .

اگر هستید که هیچ ، ولی اگر نیستید یک مقدار غیرت از خودتان نشان دهید .

بیننده : مجید از شهر ری – شیعه

استاد یزدانی من درباره وهابی ها حرف نمی زنم بگذارید در همین بی آبرویی خودشان دست و پا بزنند . ولی می خواهم از طریق این شبکه چیزی را به شما و اهل سنت بگویم . یکی این که بنده از کسانی هستم که به این شبکه ها زنگ می زنم ولی از وقتی حرف مناظره شد با هر وسیله ای که با آن ها تماس می گیرم که ما آماده مناظره هستیم ، آن پاسخ گو نیستند و دروغ می گویند که این ها برای مناظره با ما تماس نمی گیردند.

نکته بعدی من با بعضی از این اهل سنت که صحبت کرده ام می گویند که ما منطق شما را قبول داریم ولی ما در طول این ۱۴۰۰ سال بر باطل بودیم چطور آن را رها کنیم . شاید تا حدودی این ها حق داشته باشند و می گویند که الان چه کار کنیم ؟

به نظر من هر جا جلوی ضرر را بگیرید ، منفعت است وقتی متوجه شدید که حق کجاست باید آن را بپذیرید . یک آیه از قرآن را بخوانم : سوره انفال / ۳۴ :

خداوند می فرماید که آن ها چه کرده اند که من آن ها را عذاب نکنم ، در حالی که آن ها راه مسجد الحرام را می بندند در صورتی که سرپرست و متولی آن نیستند و سرپرست و متولی آن پرهیزگاران هستند و این را مردم نمی دانند .

این هایی که نمی دانند چه کسانی هستند ؟ این که خداوند می فرمایند اکثرهم الفاسقون و اکثرهم الکافرین .

این اکثریت چه کسانی هستند ؟ به ما نشان دهند فرقی نمی کند که شیعه باشد یا سنی . این اکثریت را به ما نشان دهید . شما را به خدا قسم یک مقدار فکر کنید . اگر آیات قرآن روشن است که نیازی به فکر کردن ندارد ؛ ولی اگر چیزی در آن است که نمی فهمید ، فکرکنید .خداوند به شما عقل داده و خداوند به همین نعمت عقل شما را مؤاخذه می کند .

من امشب در اسکایپم منتظر هستم که با این ها مناظره کنم اگر از قرآن است ، من هم از قرآن با آن ها مناظره می کنم .

مجری :

ما امشب منتظر آقای ترشابی بودیم که تماس بگیرند و از همان ابتدا یقین داشتیم که تماس نمی گیرند . این ها اگر برای مناظره بیایند ، چیزی برای گفتن ندارند .

در خصوص همین مباحث استاد یزدانی ، پاسخ این ها به این عرایض وهابی ها چیست ؟ وقتی پاسخی ندارند ، عاقلانه این است که اصلا برای مناظره نیایند . اتفاقا نیامدن این ها برای مناظره تنها کار عاقلانه ای است که در طول این مدت از آن ها دیده ایم .

مناظره ای که آقای هاشمی با اللهیاری داشت ، چه آبروریزی برای آن ها بود . نه تنها از ایمان خود بلکه از اسلام خود هم نتوانست دفاع کند و کفر یکی از بزرگانشان هم در آن جا ثابت شد . بعد از آن مناظره هم کلا بساط مناظره شبکه کلمه جمع شد .

بیننده : ادریس از گلستان – اهل سنت

این روایاتی که نشانه های وهابیت را می گوید ، واقعا از کتاب صحیح بخاری است ؟

استاد یزدانی :

بله من کتاب ، صفحه و حتی باب آن را نشان دادم . شما می توانید تحقیق کنید .

بیننده :

تشکر می کنم . من نمی دانستم که تا این حد نشانه های صد در صد این وهابی ها در صحیح بخاری آمده . از امشب با خود عهد کردم که حتی با یک وهابی دست هم ندهم . یک مورد دیگر هم می خواهم مطرح کنم در مورد همان فیلم موهن که امریکایی ها در باره پیامبر اسلام (ص) ساخته اند . من فیلم را ندیدم ولی آن طوری که شنیدم این فیلم بر اساس عقائد وهابیت ساخته شده است .

اگر امکان دارد یک مستندی در این باره بسازید که مردم هوشیارتر شوند و بهتر بشناسند . نکته دیگری که می خواستم بگویم این است که اهل سنت بر چهار مذهب بود ، هفتصد یا هشتصد سال قبل ابن تیمیه آمد و عقائد پوچی را مطرح کرد و مردم از این عقائد بدشان آمد .

افراد زیادی او را طرد کردند و اهل سنت به جرم این عقائد او را به زندان انداخت و در زندان هم مرد . بعد همین عقائد را صد هشتاد سال قبل محمد بن عبد الوهاب دو باره رواج داد و به دلیل این که آل سعود پشتیبانشان بود ، ترویج داد و تا حدودی موفق هم شد ولی اهل سنت هوشیار هستند و با این ها کاملا مخالف هستیم ، به خصوص با این روایتی که امشب در باره نشانه های وهابیت نشان دادید .

استاد یزدانی :

همه این مطالب از کتب خود وهابی ها و از سایت خود شان است و اگر یک وهابی جرأت دارد به ما زنگ بزند و اشکال بگیرد . من حاضرم که از سایت خود وهابی ها این مطالب را برای شما بیاورم و اگر چیزی غیر از این بود من دیگر به شبکه ولایت نمی آیم .

بیننده : خانم فریبا از اصفهان – شیعه

زمانی که بهائیت در ایران رواج پیدا کرد ، علمای شیعه به سرعت عکس العمل نشان دادند به صورتی که این فتنه در نطفه خفه شد و هیچ وقت نتوانست دو باره قدرت بگیرد . سؤال من این است زمانی که وهابیت در جامعه رواج پیدا می کرد ، آیا علمای اهل سنت در مقابل این فرقه خرافی عکس العملی از خود نشان دادند ؟

استاد یزدانی :

ما در این برنامه نشان دادیم که علمای اهل سنت و مفتی های بزرگ آن ها در مقابلشان ایستادند و کتاب های زیادی بر علیه آن ها نوشتند شاید ده برابر کتاب هایی که شیعه علیه وهابیت نوشته اند ، علمای اهل سنت کتاب نوشتند .

همین زینی دحلان که کتاب او را نشان دادیم ، ایشان مفتی اعظم احناف در مکه مکرمه بوده است . برادر محمد بن عبد الوهاب دو کتاب علیه او نوشته حتی اساتیدش هم بر علیه او کتاب نوشته اند . اهل سنت به شدت علیه وهابیت موضعگیری کردند ولی فرقی که بین وهابیت و بهائیت است این است که وهابیت با شعار توحید پیشروی می کنند ولی بهائیت این طور نبودند و روشن هست که آن ها کافر هستند .

شعار وهابیت فریبنده است و از طرفی پول و سرمایه زیادی دارند . کفار و یهودیان به شدت از این ها پشتیبانی می کنند به همین دلیل است که مقداری رواج پیدا کرده اند. در عین حال علمای اهل سنت در هر جایی که هستند به شدت در مقابل آن ها موضعگیری می کنند .

در مورد آن فیلم موهن هم باید بگویم که فقط از عقائد وهابیت نیست و متأسفانه از روایاتی که در صحیح بخاری و مسلم آمده هم استفاده کردند و متأسفم که بگویم بعضی ها معتقدند که سناریوی این فیلم را محمد بن اسماعیل بخاری و مسلم نوشتند و خیلی از مطالبی که در آن فیلم پخش شده ، در صحیح بخاری ومسلم وجود دارد .

مجری :

البته در این خصوص مطالبی در فضای مجازی منتشر شد که در ابتدای این فیلم سربازی که سخن می گوید که ایشان در یک شب با چند زن می تواند همبستر شود . روایتی که در صحیح بخاری در باره نبی مکرم اسلام است و معلوم نیست که صحابه این موضوع را از کجا می دانستند .

یا این که در این فیلم دیگران پیامبر (ص) را برهنه می بینند و بسیار درد آور است که بدانیم این روایت در صحیح بخاری و مسلم است . یا این که پیامبر در شرایط خاصی که همسرانشان داشتند ، صورتشان را روی پاهای آن ها به صورت ویژه ای می گذاشت که باز هم یکی از سکانس های فیلم بر اساس همین روایت بود .

جای دیگر از این فیلم پیامبر قصد خودکشی دارد و روی کوه می روند به علت همان رأیی که به ایشان داده بودند و این هم در صحیح بخاری آمده یا این که عایشه همسر پیامبر را به صورت کودک خرد سال نشان می دهند که پیامبر با خشونت با او برخورد می کند ، همان عقیده ای که اهل سنت دارند .

موارد دیگری مثل آن جایی که پیامبر به نبوت خود شک می کند و یک راهب نصرانی او را تأیید می کند یا این که رفتارهای تند همسران پیامبر را با ایشان نشان می دهد یا این که پیامبر با دیدن یک زن فریفته او می شود و دستور می دهند که آن زن طلاق بگیرد و با پیامبر ازدواج کند . متأسفانه همه این موارد در صحیح بخاری آمده است .

این ها بخشی از سکانس های آن فیلم موهن بود که بر اساس روایات اهل سنت ساخته شده است .

در مورد برخورد علمای اهل سنت با وهابیت باید بگویم که علمای زیادی کتاب نوشتند و موضعگیری های تندی کردند که ما کلیپ های آن ها را نشان دادیم ولی در مورد علمای اهل سنت فارسی زبان معذوریت داریم . بنده با یکی از این علما که صحبت کردم ایشان گفتند ما می ترسیم که ما را ترور کنند .کاری که محمد بن عبد الوهاب حتی با برادر خودش که مخالفش بود انجام داد .

در بحث مناظره هم باید بگویم که ما همیشه آماده مناظره هستیم .

متشکریم از شما بینندگان عزیز که ما را همراهی کردید .

التماس دعا

یا علی مدد

خدا یار و نگهدار شما .