مستندات فراوانی وجود دارد که بزرگان اهل سنت خاک قبور اهل البیت علیهم السلام را متبرک می‌دانستند و شفاری بیماری خود را با تبرک به این قبور، از خداوند می‌خواستند و حاجت می‌گرفتند؛ اما وهابیت …

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۲۵ / ۰۳ / ۹۴

موضوع : تبرک علمای اهل سنت به قبور اهل بیت (علیهم السلام )

 

مجری :

بیننده برنامه راه و بی راه هستید ، برنامه ای در جهت رسوا کردن وهابیت و نشان دادن بی راهه ای که می خواهند به نام اسلام به جهانیان نشان دهند ؛ اما در این برنامه با مطرح کردن اختلاف نظر هایی که بین وهابیت و سایر مذاهب اسلامی وجود دارد ، به صورت مستند و علمی ، با نشان دادن کتب ، تصاویر ، کلیپ ها و سخنرانی هایی که از علمای مختلف جوامع اسلامی مختلف به سمع و نظر شما می رسد  ، متوجه خواهید شد که بین نگرش وهابیت با سایر نگرش های اسلامی اختلاف وجود دارد .

این برای شیعیان مفید است که این موضوع را بهتر درک کنند و به صورت علمی و مستدل در ذهنشان بماند . برای اهل سنت ، تا بدانند که تا چه اندازه با وهابیت اختلاف دارند و برای وهابیت ، تا بدانند چقدر از جامعه اسلامی و مسلمان ها ، انحراف دارند .

طبق هفته های گذشته در خدمت استاد عزیز و ارجمند ، سید بزرگوار ، حجت الاسلام و المسلمین یزدانی هستیم .

بینندگانی که با ما همراه هستند می دانند که ما در نشان دادن تفاوت های وهابیت با سایر مسلمانان ، فقط به بیان اختلافات اکتفا نمی کنیم و بخشی را هم داریم که در برخی از برنامه ها پخش می شود و آن ادعا تا عملی است که وهابیت دارد . وهابیت از ادعا تا عمل این هفته مربوط به یکی از کارشناسان وهابی دکتر !!!! ملازاده است .

کلیپ ۱ ) : وهابیت از ادعا تا عمل

ادعای وهابیت :

ملازاده ، کارشناس وهابی :

بالاخره در این جا مردم می توانند نفس بکشند و حرفشان را بزنند . اهل سنت هر اشکالی که داشتید به این تلویزیون بیایید و حرفتان را بزنید .

عمل وهابیت :

ملازاده ، کارشناس وهابی  :

تو خودت انسان هستی یا نه ؟ عقل داری یا نه ؟ من به شیعه کاری ندارم ، حرف من با تو است .

بیننده :

ناراحت نشوید .

ملازاده ، کارشناس وهابی :

من ناراحت می شوم ؛ چون تو مثل گاو حرف می زنی ، مثل انسان حرف نمی زنی !!!

بیننده :

شما سوریه را نابود کردید .

کارشناس وهابی :

از این غلطا نکن ، تو حرف مرا تصحیح نکن ، برو بچه !!!

آقا جواب من را بدهید ، اعصاب مرا خورد نکنید !!!

بیننده :

آقای ملازاده مقداری با آرامش صحبت کنید .

کارشناس وهابی :

برو بچه !!! با آرامش صحبت کن !!! نفهم بازی در می آوری !!!

بیننده :

عزیز من گوش کن .

کارشناس وهابی :

آقا گوش کن چیست ؟ صد بار آمدی ، باز هم می گویی گوش کنم !!! برو دنبال کارت !!!

خجالت بکش بچه !!! خجالت بکش کثافت !!!!!!!!!! ؟؟؟؟؟ از این بی شرفی ها نکن .

برو بچه ، برو بچه !!!!

به تو چه مردک !!!! برو دنبال کارت !!!‌

برو دنبال کارت ، این طور با من صحبت نکن . نوکرت پدرت که این جا ننشسته !!!!!!!!!

آقا من سراغ شما می آیم ، می خواهم شما را آدم کنم !!!!!!!!!! اول آدم شو !!!

برو دنبال کارت ، یک آبنبات هم بگیر و سر کوچه بخور !!!!!!!!

بیننده :

فریاد نزن . آرام صبحت کن .

کارشناس وهابی :

برو دنبال کارت . برو گمشو !!!!!!!!!!

مجری :

در خواستی بود که در روز های گذشته جناب دکتر عالم جلیل القدر جهان وهابیت ، از بینندگان خود داشتند که شما می توانید در این جا نفس بکشید و می توانید حرف های خودتان را بزنید . البته کنایه ای بود که نسبت به دیگر شبکه های وهابی داشتند که آن شبکه ها به بیننده های خود اجازه صبحت نمی دهند . اما در عمل دیدیم که پاسخ بینندگان را چگونه دادند .

استاد یزدانی :

از وهابی ، آن هم از جناب دکتر !!! انتظار بیشتر از این نباید داشت . البته حرف های بدتر از این را زده بود که واقعا نمی توان آن ها را پخش کرد .

مجری :

در هفته های گذشته موضوعات گوناگونی را در مورد اختلافات وهابیت با سایر مذاهب اسلامی مطرح کردیم که به موضوع تبرک رسیدیم . در هفته گذشته استاد یزدانی به صورت ویژه به بحث تبرک به قبور پرداختند . بنده از ایشان تقاضا دارم خلاصه ای از مطالب بیان شده در این خصوص را ارائه دهند .

استاد یزدانی :

ما در موضوع تبرک ، مطالب متعددی را بیان کردیم . فتاوای وهابیت که تبرک کفر و شرک و از اعمال جاهلیت و از اعمال یهود و نصاری است . از طرف دیگر تبرکات زیادی را از علمای اهل سنت و از بزرگان تاریخ اهل سنت ، نشان دادیم که این ها تبرک را قبول دارند .

در جلسه گذشته به صورت ویژه تبرک به قبور را مطرح کردیم که تعدادی از بزرگان اهل سنت به فلان قبر تبرک کردند و گفتند آن قبر متبرک است . تعدادی از این ها را نشان دادیم که همه مستند و همراه با تصویر از کتاب های اهل سنت بود که این تقابلی است بین دیدگاه اهل سنت و وهابیت که وهابیت آن را کفر و شرک می دانستند ؛ اما اهل سنت آن را کاملا مشروع و جایز می دانند و به صورت فراوان این کار را انجام دادند و گاها هم نقل کردند که حاجت هم گرفتند . مثل قبر آقای بخاری که در خرتنگ ازبکستان است و بیان کردند که حاجت هم گرفتند . که ما صحت و سقم آن را نمی دانیم .

تبرک علمای اهل سنت به قبور ائمه اهل بیت (علیهم السلام)

در این هفته تبرک علمای  اهل سنت و کسانی که اهل سنت آن ها را قبول دارند ، به قبور اهل بیت (علیهم السلام) یا به ائمه اهل بیت (علیهم السلام) بیان خواهیم کرد .

البته ما پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله ) را جزء ائمه اهل بیت (علیهم السلام) بیان کردیم و چون حضرت رکن اصلی اهل بیت (علیهم السلام) هستند ، تبرک به خاک قبر حضرت را مطرح می کنیم . مطالب در این زمینه بسیار فراوان است از جمله صحابه ای که به خاک قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) که به مرور آن ها را هم مطرح می کنیم .

بنده یک مورد را از پیامبر (صلی الله علیه و آله) که در کتاب های اهل سنت بیان شده ، نشان دهم و در ادامه به سایر ائمه اهل بیت (علیهم السلام) خواهیم پرداخت .

کتاب وفاء الوفا باخبار دار المصطفی ، تألیف نور الدین سمهودی ( از علمای بزرگ اهل سنت )، متوفای ۹۱۱ هـ ، چاپ مؤسسه الفرقان مکه مکرمه ، جلد ۲ ، با تحقیق دکتر قاسم السامرایی ، صفحه ۳۰۱ ، فصل بیستم می گوید :

 وعن عبد المطلب کانوا یأخذون من تراب القبر فأمرت عائشه بجدار فضرب علیهم وکانت فی الجدار رکوه فکانوا یأخذون منها فأمرت بالکوه فسدت …

از عبد المطلب نقل شده که صحابه خاک قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را با خود می بردند . عایشه دستور داد برای جلوگیری از برداشتن خاک قبر ، اطراف قبر دیواری بسازند . چون اگر همچنان به برداشتن خاک ادامه می دادند ، چیزی باقی نمی ماند . دیوار ساخته شد که دارای پنجره هایی بود که مردم دست خود را از این پنجره ها داخل می کردند و خاک بر می داشتند که اگر این چنین ادامه می یافت و مردم خاک بر می داشتند ، امکان داشت قبر مطهر از بین برود و جنازه مبارک نمایان می شد . به همین دلیل عایشه دستور داد که آن پنجره ها را هم ببندند .

سمهودی ، نور الدین ، وفا الوفا باخبار دار المصطفی ، متوفای ۹۱۱ هـ ، چاپ مؤسسه الفرقان مکه مکرمه ، ج ۲ ، با تحقیق دکتر قاسم السامرایی ، ص ۳۰۱

مجری :

استاد یزدانی ! این روایت دلالت بر این ندارد که عایشه مخالف با توسل و تبرک به قبر مطهر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بوده ؟

استاد یزدانی :

اگر این گونه بود که به مردم می گفت : این کار ، شرک و کفر است . فقط به دلیل این که خاک قبر را برندارد و این کار موجب بی احترامی به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) می شد ، دستور به ساختن دیواری داد که پنجره داشت ، مثل همین ضریحی که قبر پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) دارد . سابقه این ضریح به زمان صدر اسلام باز می گردد که عایشه همسر پیامبر (صلی الله علیه و آله) دستور ساخت آن را داده بودند . البته آل سعود در آن زمان نبود ، اگر بودند که اجازه این کار را نمی دادند و کسانی را که نزدیک قبر می آمدند ، می زدند و می کشتند ، کاری که همین الان انجام می دهند . در هر صورت روایتی است که علمای اهل سنت آن را در کتاب های خود به عنوان یک مطلب قطعی نقل کردند .

کتاب بعدی که این مطلب را نقل کرده ، کتاب اضواء البیان فی ایضاح القرآن بالقرآن ، تألیف علامه محمد امین بن محمد المختار معروف به آقای شنقیطی ، چاپ عالم الفوائد در ریاض ، جلد ۸ ، صفحه ۵۹۹ در تفسیر سوره جن می گوید :

  وعن المطلب قال : کانوا یأخذون من تراب القبر فأمرت عائشه بجدار فضرب علیهم ، وکان فی الجدار کوه فأمرت بالکوه فسدت هی أیضاً .

مردم از خاک قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) بر می داشتند که عایشه دستور داد دیواری بسازند . با این حال مردم از پنجره هایی که در این دیوار بود ، مردم خاک بر می داشتند . عایشه دستور بستن آن پنجره ها را داد و آن پنجره ها را بست .

شنقیطی ، محمد امین بن محمد ، اضواء البیان ، چاپ عالم الفوائد ، ج ۸ ، ص ۵۹۹

این نشان دهنده این است که صحابه به خاک قبر پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) تبرک می کردند و به مبارک بودن آن معتقد بودند و به عنوان تبرک برای خود استفاده می کردند .

از احمد بن حنبل هم قبلا نشان دادیم که ایشان تبرک به خاک قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) را جایز می دانستند که باز هم آن را نشان می دهیم .

در کتاب مسائل الامام احمد کتاب العلل ومعرفه الرجال ، تألیف امام احمد بن حنبل با روایت پسرش ، با تحقیق وصی الله عباس ، جلد ۲، چاپ المکتب الاسلامی بیروت و دار الخانی ریاض ، سوال ۳۲۴۳ عبد الله بن حنبل می گوید :

سألته عن الرجل یمس منبر النبی (ص) ویتبرک بمسه ویقبله ویفعل بالقبر مثل ذلک أو نحو هذا یرید بذلک التقرب إلى الله جل وعز فقال لا بأس بذلک .

سؤال کردم از مردی که منبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) را لمس کند و تبرک کند و آن را ببوسد . با قبر هم همین کار را انجام دهد یا کارهایی مثل این را انجام دهد . هدفش هم این باشد که به خداوند نزدیک شود . احمد بن حنبل گفت : اشکالی ندارد .

این هم نظر احمد بن حنبل که وهابی ها خود را به ایشان نسبت می دهند . جالب است که در پاورقی شماره ۳ ، آقای وصی الله عباس ، محقق وهابی ، به شدت نارحت است و می گوید :

…. فان من اصول الشرک بالله اتخاذ القبور مساجد .

از اصول شرک به خداوند، انتخاب قبر‌ها به عنوان سجده‌گاه است

احمد بن حنبل ، العلل ومعرفه الرجال ، ج ۲ ، چاپ المکتب الاسلامی بیروت و دار الخانی ریاض ، س ۳۲۴۳

یعنی این کاری را که احمد بن حنبل گفته اشکالی ندارد ، شرک است . در صورتی که خود را حنبلی و پیرو احمد بن حنبل می دانند . امام احمد می گوید : تبرک به قبر اشکالی ندارد ؛ اما آقایان محقق وهابی که به تازگی اسلام را شناختند و بهتر از عایشه ، احمد بن حنبل و صحابه می فهمند ، می گویند : از اصول شرک است .

در این جا واقعا تفاوت بین اهل سنت و وهابیت ، آشکار و روشن می شود . این هم چند نمونه از تبرک به خاک قبر نبی مکرم اسلام بود که بیان کردیم . ان شاء الله در هفته های آینده مطالب بیشتری را در مورد تبرک به خاک قبر مطرح خواهیم کرد .

مجری :

این عمل اهل سنت منحصر به قبر پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نیست . قبر آقا علی بن موس الرضا (علیه السلام) در ایران هم برای آن ها ملجأ است . برای این که به آن جا بروند ، حاجات خود را بگیرند یا به گفته خودشان به پابوسی آقا علی بن موسی الرضا (علیه السلام) ، آن هم با پای پیاده بروند . در این زمینه کلیپی آماده کردیم که با هم می بینیم .

کلیپ ۲ ) : سفر کاروان پیاده روی اهل سنت به زیارت امام رضا (علیه السلام)

زائر اهل سنت :

مشتاقانه و خودجوش مردم به سمت زیارت امام رضا (علیه الصلاه و السلام ) حرکت کردند .

تا به این جا حدود ۱۵۰ نفر و تعدادی هم از مناطق دیگر هستند که به پابوس امام رضا (علیه السلام) می رویم .

به نظر من این حرکت عملی بهترین جواب است برای مستکبرین جهان که ما در تمام عرصه ها بودیم ، هستیم و خواهیم بود . ما امت قرآن و امت واحد هستیم و تا پای جان و خونمان در راه راستای اتحاد و انسجام در راستای عقایدمان ایستاده ایم و خواهیم بود .

ما از این زیارت بهره بردیم . نماز با جماعت و نماز زیارت خواندیم . از این بهتر چه چیزی می خواهد نصیب ما شود .

برای زیارت آمده ایم و برای این که  برای همه حاجتمندان و همه کسانی که مشکل یا بیماری دارند ، دعا کنیم .

خداوند ان شاء الله زیارت ما را قبول کند .

مجری :

استاد یزدانی ! باز هم مواردی که به ائمه اهل بیت (علیهم السلام) و کسانی که برای شیعه جایگاه مقدسی دارند ، وجود دارد که اهل سنت تبرک کرده باشند .

استاد یزدانی :

ما در این زمینه مطالب زیادی داریم مخصوصا از زیارت امام رضا (علیه السلام) که اگر امشب فرصت نشد در جلسات آینده نقل خواهیم کرد .

۱ ) تبرک به خاک قبر حضرت حمزه (سلام الله علیه )

حضرت حمزه علیه السلام کسی است که مورد قبول هم شیعه و هم اهل سنت است ؛ البته نزد شیعه از جایگاه خاصی برخوردار می باشند ، از همان باب که سلمان منّا اهل البیت (علیهم السلام) هست ، حضرت حمزه (سلام الله علیه ) با قیاس مناط قطعی ، منّا اهل البیت (علیهم السلام) هستند و ما هم قبول داریم . از این جهت ما تبرک به خاک قبر حضرت حمزه (علیه السلام) را مطرح می کنیم .

فراوان است کسانی که خاک قبر حضرت حمزه (علیه السلام) را متبرک می دانستند . بحث حضرت زهرا (سلام الله علیها ) که بر سر قبر حضرت حمزه می رفتند و خود را متبرک می کردند و از خاک قبر ایشان تسبیح درست کردند را در هفته های آینده نقل خواهیم کرد .

اما تبرک به خاک قبر حضرت حمزه (علیه السلام) ، در کتاب تهذیب الاسماء واللغات ، تألیف ابوزکریا محی الدین ابن شرف نووی (مفتی الامه اهل سنت ) ، متوفای ۶۷۶ هـ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، جلد اول و قسم اول ، صفحه ۱۶۸ ، شرح حال ۱۳۱ :

حضرت حمزه (علیه السلام) عموی پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود . اسد الرحمن ، اسد رسول الله لقب داشت . برادر رضاعی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بودند و از کنیه و ویژگی های ایشان هم صحبت می کند . هم چنین از این که حضرت حمزه (علیه السلام) به چه اندازه در جنگ بدر از خود شجاعت نشان داد و چه بلاهای عظیمی را در جنگ بدر و احد تحمل کرد .

تا آن جایی که می گوید : حضرت حمزه (علیه السلام) در جنگ احد ، در نیمه شوال سال سوم هجرت ، به شهادت رسید :

وقبره مشهور یزار ویتبرک به.

آقای نووی در ادامه می گوید : قبر ایشان مشهور است و مردم به زیارت ایشان می روند و به قبر حضرت حمزه (علیه السلام) تبرک می کنند .

نووی ، محی الدین ابن شرف ، تهذیب الاسماء واللغات ، متوفای ۶۷۶ هـ ، چاپ دارالکتب العلمیه بیروت ، جلد اول ، ص ۱۶۷

بر خلاف جو خفقان آوری که امروز وهابیت در مدینه ایجاد کرده و کسی جرأت نمی کند به سراغ قبر حضرت حمزه (علیه السلام) برای زیارت و تبرک برود؛ مردم آن زمان، این کار را انجام می دادند . البته از دیدگاه وهابیت این افراد ، مشرکینی بودند که به زیارت حضرت حمزه می رفتند .

در کتاب خلاصه الوفا باخبار دار المصطفی ، تألیف علی بن عبد الله بن احمد حسینی سمهودی ، متوفای ۹۲۲ هـ ، جلد اول ، صفحه ۲۳۶ :

بحث در این باره است که شرعا جایز است که خاک مدینه یا خاک مکه را به جایی منتقل کنیم . اکثر علمای اهل سنت گفته اند : این که خاک مدینه و خاک مکه را با خود منتقل کنیم ، مکروه است ؛ چون اگر هر کسی این کار را انجام دهد ، دیگر خاکی از حرم باقی نمی ماند . شاید هدفشان این باشد که اگر خاک را منتقل کنند ، چیزی از تربت حرم باقی نمی ماند . در ادامه از علامه زرکشی نقل می کند :

ینبغی أن یستثنى من منع نقل تراب الحرم تربه حمزه رضی الله عنه أی المأخوذه من المسیل الذی به مصرعه لأطباق السلف والخلف على نقلها للتداوی من الصداع

شایسته است که ما حرم حمزه سید الشهدا (علیه السلام) از حکم منع انتقال استثنا کنیم  . چون تمام علمای سلف و متقدم و متأخر ، بر انتقال خاک قبر حضرت حمزه برای تداوی از سر درد ، اجماع داشتند .

سمهودی ، خلاصه الوفا باخبار دار المصطفی ، متوفای ۹۲۲ هـ ، ج ۱ ، ص ۲۳۶

کسانی که سر درد داشتند ، چه سلفی ها ( نه سلفی های وهابی) تا زمان آقای زرکشی این کار را انجام می داده‌اند و بر مشروعیت و تأثیر آن اجماع داشتند . اگر کسی سر درد دارد ، خاک حضرت حمزه را با خود می بردند و با همان شفاء می گرفتند .

آقای سمهودی متوفای ۹۲۲ هـ یعنی در اوایل قرن دهم است که می گوید : سلف و خلف در این ده قرن بر انتقال خاک قبر حضرت حمزه (علیه السلام) برای سردرد ، اجماع داشتند .

اگر وهابیت بخواهد این مسأله را شرک بداند یعنی در این ده قرن همه مسلمانان ، مشرک بودند .

مجری :

کلیپ بعدی که آماده شده در مورد حضرت زینب (سلام الله علیها ) و قبر مطهر ایشان است . در سوریه با این اتفاقاتی که افتاده و وهابیت پلیدی که این گونه جنایت می کند و خباثت خود را به رخ جهانیان می کشد ، حرم حضرت زینب (سلام الله علیها ) که در آن منطقه قرار دارد ، چند سال است که  آماج حملات آن ها قرار گرفته . شاید ذهنیت بعضی از مردم این باشد که مدافعان حرم حضرت زینب (سلام الله علیها ) فقط شیعیان هستند . کلیپی را با هم ببینیم از یکی از مدافعان حرم که اهل سنت است ؛ اما در آن جا از حرم حضرت زینب (سلام الله علیها ) دفاع می کند .

کلیپ ۳ ) : جوان سنی مذهب ، مدافع حرم حضرت زینب (سلام الله علیها )

مجتبی ، از شیعیان مدافع حرم :

خالد و مبعلی از رفقای سنی ما است .

خالد، مدافع حرم ، از اهل سنت:

مقام حضرت زینب (سلام الله علیها ) از اهل بیت (علیهم السلام) است . همان طور که خدا و پیامبرش فرمودند : کسی که به اهل بیت من ایمان نداشته باشد ، انگار به من ایمان ندارد . ما از حضرت زینب (سلام الله علیها ) دفاع می کنیم و از مقامشان حمایت می کنیم . حضرت زینب (سلام الله علیها ) دختر امام علی (علیه السلام) و ایشان پسر عموی پیامبر (صلی الله علیه و آله) بودند و امام علی (علیه السلام) هم از اهل بیت (علیه السلام) است . ما خیلی به امام علی (علیه السلام) ، حضرت زینب (سلام الله علیها ) و امام حسین (علیه السلام) اعتقاد داریم .

به خدا قسم وقتی دلتنگی داشته باشیم ، آرام نمی شویم تا این که به زیارت حضرت زینب (سلام الله علیها ) برویم .

سلام الله علیک یا سیده زینب ، یا اخت الحسین سلام الله علیک یا بنت علی(علیه السلام )

مجری :

خالد ، یکی از جوانان اهل سنت که در زینبیه از مدافعان حرم حضرت زینب (سلام الله علیها ) است . واقعا چقدر بین اهل سنت و وهابیت ، تفاوت و اختلاف است . این نگرش یک جوان سنی بود . حال ببینید در همین شبکه های وهابی ـ تکفیری ، در باره همین گنبد و بارگاهی که این جوان سنی می گفت : اگر من دلم بگیرد ، تا به حرم حضرت زینب (سلام الله علیها ) نروم ، آرام نمی گیرم ، چه فتوایی صادر کرده اند .

کلیپ ۴ ) : در شبکه های وهابی ـ داعشی : فتوا به تخریب قبر حضرت زینب (س )

دمشقیه ،کارشناس وهابی ـ داعشی :

در مورد فتوا به تخریب بارگاه حضرت زینب (سلام الله علیها) ، من فتوا به تخریب آن چه بر قبر هست ، داده ام !!!!

استاد یزدانی :

یکی از مباحثی که خیلی مهم است و اهل سنت در طول تاریخ به آن مقید بودند ، تبرک به خاک مطهر حضرت سید الشهدا (علیه السلام) است . در کتاب های اهل سنت مستندات زیادی وجود دارد که مثل شیعیان ، از قدیم به خاک قبر مطهر امام حسین (علیه السلام) اعتقاد داشتند و به آن تبرک می کردند که بنده چند مورد از این مستندات را تا جایی که فرصت باشد ، نشان می دهم که اهل سنت به قبر امام حسین (علیه السلام) معتقد بودند ، به آن تبرک می کردند و شفاء هم می گرفتند .

تبرک اهل سنت به خاک قبر امام حسین (علیه السلام)

در کتاب تهذیب الاسماء واللغات ، تألیف ابو زکریا محی الدین ابن شرف نووی ، متوفای ۶۷۶ هـ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، جلد اول ، صفحه ۱۶۳ در شرح حال حضرت سید الشهدا امام حسین (علیه السلام) می گوید :

وقبره مشهور یزار ویتبرک به وحزن الناس علیه کثیرا واکثروا فیه المراثی .

قبر امام حسین (علیه السلام) مشهور است و زیارت می شود و مردم (اهل سنت ) به آن تبرک می کنند . مردم در آن جا محزون می شوند و در رسای آن حضرت زیاد مرثیه خوانی می کنند .

نووی ، محی الدین ، تهذیب الاسماء واللغات ، متوفای ۶۷۶ هـ ، چاپ دار الکتب العلمیه ، ج ۱ ، ص ۱۶۳

در ادامه مطالب زیادی را بیان می کند ؛ اما آنچه مورد استناد ما می باشد ، این است که امام حسین (علیه السلام) برای اهل سنت متبرک بوده و آن ها به زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) می آمدند . این کار اهل سنت گرچه در حال حاضر هم هست ؛ اما در زمان آقای نووی ، در قرن هفتم هم اهل سنت این کار را انجام می دادند .

در کتاب دیگری به نام الاتحاف بحب الاشراف ، تألیف شیخ عبد الله بن محمد بن عامر شبراوی شافعی ، چاپ مؤسسه دار الکتاب الاسلامی ، باب الرابع فی زیاره مشهد الحسینی وبقیه مدافن آل البیت (علیهم السلام) بمصر :

احتمالا مقصود در سر فصلی که بیان کرده ، رأس الحسین (علیه السلام) در مصر باشد ؛ اما مطالبی را که در متن کتاب بیان کرده ، مربوط به کربلا است . برای ما زیاد مهم نیست که در مصر باشد یا در کربلا ، چیزی که مهم می باشد ، این است که مردم اهل سنت به امام حسین (علیه السلام) اعتقاد داشتند و به ایشان تبرک می کردند . از علما و بزرگانی که به خاک قبر امام حسین (علیه السلام) تبرک کرده و شفاء یافته اند :

۱ ) شمس الدین التعوینی

منها : ان رجلا یقال له شمس الدین التعوینی کان ساکنا بالقرب من المشهد وکان معلم الکسوه الشریفه حصل له ضرر فی عینیه فکف بصره وکان کل یوم اذا صلی الصبح فی مشهد الامام الحسین یقف علی باب الضریح الشریف ویقول : یا سیدی انا جارک ، وقد کف بصری ، واطلب من الله بواسطتک ان یرد علی ولو عینا واحده …

فالتفت السید الحسین الی جده ’ … فقال النبی ’ للامام علی × : یا علی کحله . فقال : سمعا وطاعتا …

وفتحت عینه الیمنی فصار ینظر بها الی ان مات .

ذکر کراماتی از امام حسین (علیه السلام)

مردی به نام شمس الدین تعوینی ، در نزدیکی مشهد امام حسین (علیه السلام) سکونت داشت و معلم بود . این شخص دچار چشم درد شد و کاملا چشم خود را از دست داد . ایشان هر روز صبح که نماز می خواند ، به مشهد امام حسین (علیه السلام) می رفت و رو به روی ضریح آن حضرت می ایستاد و می گفت : یا سید الشهدا ! من همسایه تو هستم ، چشمانم را از دست داده ام . از خداوند می خواهم که به واسطه تو ، این چشمم را برگرداند ؛ ولو یک چشمم باشد .

این شخص به خواب رفت و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را در خواب دید که عده زیادی از صحابه به زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) آمده بودند . در آن خواب امام حسین و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیهم السلام) هم بودند که امام حسین (علیه السلام) به جد بزرگوارشان نگاه کرد و شفاعت من را نزد جدشان کردند .

پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) گفت : یا علی ! به چشم این شخص سرمه بکش . امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) مثل همان زمان که زنده بودند و در محضر پیامبر (صلی الله علیه و آله) هر دستوری که می دادند ، سمعا و طاعتا می گفتند و لحظه ای درنگ نمی کردند ، گفتند : سمعا و طاعتا ، حتما این کار را انجام می دهم .

در آن جا سرمه دانی بود که به من فرمودند : بیا تا برایت سرمه بکشم . به چشم راستم سرمه کشیدند ، احساس کردم که چشمم دچار سوزش شدیدی شد که از آن سوزش فریاد کشیدم و از آن فریاد ، بیدار شدم . وقتی بیدار شدم ، هنوز حرارت سرمه ای را که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در چشمم کشیده بود را احساس می کردم . چشم راستم را که باز کردم ، دیدم که می توان با آن ببینم و تا زنده بودم چشم راستم بینایی داشت .

شبراوی شافعی ، الاتحاف بحب الاشراف ، چاپ مؤسسه دار الکتاب الاسلامی ، فصل رابع

این شخص گفته بود ولو یک چشمم بینایی پیدا کند . انسان وقتی چیزی از اهل بیت (علیه السلام) می خواهند ، باید زیاد بخواهند ؛ چون در در گاه آن ها ، کم نیست . باید انسان بالاترین را از این عزیزان ، درخواست کند و ان شاء الله هم اجابت می کند . داستان بعدی مربوط است به :

۲ ) آقای شیخ ابی الفضل نقیب الساده الخلوتیه

منها : ما رفع للشیخ ابی الفضل نقیب الساده الخلوتیه قال اصابنی مرض شدید عجز عن الاطباء . وطال بی ذلک المرض فلازمت زیاره الامام الحسین علیه السلام کل یوم یقصد الشفاء من ذلک المرض …

ثم انی لما اصبحت ذهبت الی المشهد المبارک . ودعوت الله سبحانه وسألته ببرکه الامام الحسین ان یعافینی من ذلک المرض ، فببرکه عافنی الله من ذلک المرض فی اسرع زمان .

این داستان مربوط به شیخ ابی الفضل نقیب الساده الخلوتیه است که می گوید : من دچار بیماری شدیدی شدم که پزشکان از درمان آن عاجز شدند . این بیماری طولانی شد . من ملازم قبر امام حسین (علیه السلام) و ساکن آن جا شدم . هر روز خودم را به قبر می رساندم و هدفم شفاء گرفتن بود . مدتی به همین صورت گذشت ، تا این که امام حسین (علیه السلام ) را در خواب دیدم که از من گلایه کردند و گفتند : چرا روز های سه شنبه به زیارت من نمی آیی ؟

از آن به بعد تصمیم گرفتم روز های سه شنبه هم به زیارت آن حضرت بروم . صبح فردای همان شبی که امام حسین (علیه السلام) را در خواب دیدم به حرم مبارک آن حضرت رفتم و دعا کردم و از خداوند خواستم که به برکت امام حسین ‍(علیه السلام) مرا از این بیماری ، عافیت دهد . به برکت امام حسین (علیه السلام) خداوند در کوتاهترین زمان ، مرا از این بیماری شفاء داد .

شبراوی شافعی ، الاتحاف بحب الاشراف ، چاپ مؤسسه دار الکتاب الاسلامی ، فصل رابع

ایشان یک عالم سنی مذهب است و کتاب هم برای یک سنی مذهب است . در همین کتاب داستان های دیگری ، از شفاء گرفتن علمای اهل سنت از قبر امام حسین (علیه السلام) نقل می کند که به برکت امام حسین (علیه السلام) و با تبرک به آن حضرت ، شفاء گرفتند .

همان طور که ما بارها گفتیم و استاد مان هم تأکید کردند ، اهل سنت ارادت ویژه ای به امام حسین (علیه السلام) دارند . امام حسین (علیه السلام) هم هر کسی که باشد ؛ حتی آن وهابی که به خود کمربند انفجاری بسته و نزدیک قبر آن حضرت رفته باشد ، اگر از امام حسین (علیه السلام) چیزی بخواهد ، مطمئن باشید که در خواست آن ها را پاسخ می دهد . شاید دعای شیعیان را دیر اجابت کند ؛ چون می داند که ما ناامید نمی شویم و باز هم به درگاه آن حضرت می رویم و از ایشان باز هم درخواست می کنیم . امام حسین (علیه السلام) هم این را دوست دارد که به درگاه خداوند مراجعه و با خداوند راز و نیاز کنیم . اما در نهایت دعای ما را اجابت می کند .

اما اگر یک مسیحی ، یک یهودی ، یک ارمنی و یک وهابی از امام حسین (علیه السلام) چیزی بخواهد ، قطعا ایشان زودتر به در خواست آن ها پاسخ می دهد . حتی امکان دارد ، اگر به مصلحتش باشد ، فورا اجابت کند . همان طوری که اهل سنت نمونه هایی از تجربه های شخصی خود را در کتاب هایشان نقل کردند .

مجری :

کلیپ دیگری از گفتگوی یک جوان اهل سنت با یک شخص سلفی ـ وهابی در مورد خواهر امام حسین (علیه السلام) ، حضرت زینب (سلام الله علیها ) آماده کردیم که با هم دیدگاه این دو نفر را می بینیم .

کلیپ ۵ ) : مناظره جوان سنی مذهب با یک وهابی در مورد زیارت حضرت زینب (سلام الله علیها ) و تبرک به قبر آن حضرت

جوان سنی مذهب :

من مسلمان سنی هستم . مرقد حضرت زینب (سلام الله علیها ) را هر صبح و ظهر و شب زیارت می کنم . تفاوت بین ما (سنی ها ) و آن ها (وهابی ها ) این است که آن ها به اسلام ، صدمه می زنند .

وهابی:

این ها (اهل سنت ) به زیارت می روند و به آن حضرت تبرک می کنند و شرکیات انجام می دهند .

سنی:

این کتاب دیوان شعر امام شافعی است ، امام اهل سنت و جماعت است . او می گوید : اگر عشق آل محمد (صلی الله علیه و آله) رفض است ؛ پس جن و انس شهادت بدهند ، من رافضی هستم . امام شافعی قبل از ما به ایشان (وهابی ) جواب داد . آن ها جدید نیستند . اسرائیلیات از شروع اسلام وجود داشت و آن ها از اسرائیلیات باقی ماندند .

وهابی :

ولی نمی شود قرآن را تحریف بکنند !!!!

مجری :

برخورد یک وهابی را با یک جوان اهل سنت را که از حرم حضرت زینب (سلام الله علیها ) دفاع می کند که در به یک باره بحث تحریف قرآن را به این جوان سنی می زند . البته به قول شما استاد یزدانی این کار از وهابی ها اصلا عجیب نیست .

استاد یزدانی :

این شخص وهابی ، زمانی که دید امام شافعی در دیوان خود این مطلب را بیان کرده ، فورا به سراغ بحث تحریف قرآن رفت و اصلا فراموش کرد که آن جوان ، اهل سنت است . در صورتی که خود را سنی می دانند و آن جوان هم گفت که من سنی هستم و صبح و ظهر و شب به زیارت حضرت زینب (علیها السلام) می روم . اما آن وهابی می گوید که شما شرکیات  انجام می دهید .

این خیلی واضح و روشن ، فاصله اهل سنت و وهابیت را نشان می دهد که به قدری این فاصله ، زیاد است از شرک تا استحبابی که علمای اهل سنت به آن معتقدند .

یکی دیگر از مواردی که علما و بزرگان اهل سنت به خاک قبر امام حسین (علیه السلام) تبرک کرده و شفاء گرفتند :

۳ ) آقای جعفر الخلدی

در کتاب المنتظم فی تاریخ الملوک والامم ، تألیف ابو الفرج ابن جوزی (عالم سنی مذهب و از کسانی است که به شدت با شیعیان در مباحث خود مشکل دارد. فضائل اهل بیت (علیهم السلام) را هم سعی می کند به هر صورتی که شده ، رد کند) ، متوفای ۵۹۷ هـ ، جلد ۵ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، با تحقیق محمد عبد القادر عطا و مصطفی عبد القادر عطا ، صفحه ۳۴۶ روایتی را نقل می کند :

وأخبرنا ابن ناصر قال أخبرنا المبارک بن عبدالجبار قال أخبرنا أبو الحسین أحمد بن محمد العتیقی قال سمعت أبا بکر محمد بن الحسن بن عبدان الصیرفی یقول سمعت جعفر الخلدی یقول :

کان بی جرب عظیم فتمسحت بتراب قبرالحسین فغفوت فانتبهت ولیس علی منه .

از آقای جعفر خلدی شنیدم که می گفت : من گرفتار یک بیماری پوستی شدم . آن قسمت را که دچار بیماری شده بود ، به خاک قبر امام حسین (علیه السلام) مالیدم و متبرک کردم . بعد از آن به خواب رفتم و زمانی که بیدار شدم ، اثری از آن بیماری نمانده بود .

در فرهنگ امین ، جرب نوعی بیماری پوستی است که باعث سوزش و خارش پوست بدن و پیدا شدن جوش های بسیار ریز روی پوست می شود . انگل آن در زیر پوست بدن است که در بدن سوراخ هایی ایجاد می کند که « گری » هم به آن می گویند .

ابن جوزی ، ابو الفرج ، المنتظم ، متوفای ۵۹۷ هـ ، ج ۵ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، با تحقیق محمد عبد القادر عطا و مصطفی عبد القادر عطا ، ص ۳۴۶

در ادامه آقای جعفر الخلدی را معرفی می کنیم که چه شخصیت بزرگی دارند ، سند روایت هم کاملا صحیح است . همین داستان را آقای کمال الدین ابی جراده در کتاب بغیه الطلب فی تاریخ حلب ، با تحقیق دکتر سهیل ذکار ، چاپ دار الفکر لبنان ، جلد ۶ ، صفحه ۲۶۵۷ :

 یقول سمعت جعفر الخلدی یقول :

کان بی جرب عظیم کثیر فتمسحت بتراب قبرالحسین ، قال : فغفوت فانتبهت ولیس علی منه شیء …

از آقای جعفر خلدی شنیدم که می گفت : من گرفتار یک بیماری پوستی شدم . آن قسمت را که دچار بیماری شده بود ، به خاک قبر امام حسین (علیه السلام) مالیدم و متبرک کردم . بعد از آن به خواب رفتم و زمانی که بیدار شدم ، اثری از آن بیماری نمانده بود .

ابی جراده ، کمال الدین ، بغیه الطلب فی تاریخ حلب ، با تحقیق دکتر سهیل ذکار ، چاپ دار الفکر بیروت لبنان ، ج ۶ ،  ص ۲۶۵۷

همین مطلب در کتاب الطیوریات ، تألیف ابی الحسین مبارک بن عبد الجبار طیوری بن عبدالله صیرفی حنبلی آمده است. این کتاب توسط ابی طاهر سلفی از کتاب اصول کتب آقای صیرفی حنبلی انتخاب شده ، با تحقیق دسمان یحیی معالی و عباس صخرالحبس ، جلد ۳ ، چاپ اضواء السلف ریاض در سال ۲۰۰۴ م، صفحه ۹۱۲ روایت ۸۴۷ را نقل می کند :

سمعت احمد یقول : سمعت ابابکر یقول : سمعت الخلدی یقول :

کان بی جرب عظیم کثیر فتمسحت بتراب قبرالحسین ، قال : فغفوت فانتبهت ولیس علی منه شیء …

از آقای جعفر خلدی شنیدم که می گفت : من گرفتار یک بیماری پوستی شدم . آن قسمت را که دچار بیماری شده بود ، به خاک قبر امام حسین (علیه السلام) مالیدم و متبرک کردم . بعد از آن به خواب رفتم و زمانی که بیدار شدم ، اثری از آن بیماری نمانده بود .

محقق وهابی این کتاب در پاورقی می گوید :

رجال اسناده ثقات . وهذا النص من منکرات الخلدی .

راویان این روایت ، ثقه هستند . اما این کار از منکرات آقای خلدی بوده است .

صیرفی حنبلی ، طیوریات ، با تحقیق دسمان یحیی معالی و عباس صخر الحبس ، ج ۳ ، چاپ اضواء السلف در سال ۲۰۰۴ م ، ص ۹۱۲ ، ح ۸۴۷

در ادامه هم به نقد این قضیه می پردازد که ابن تیمیه در  این خصوص چه چیزی گفته و این اتفاق علمای این بوده که هر کس به زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) یا قبر هر کس دیگری می رود ، نباید خود را به آن بمالد ، نباید آن را ببوسد …

منظور محقق این است که آقای خلدی این چه کار زشتی بود که انجام دادی و سراغ خاک قبر امام حسین (علیه السلام) رفتی و خود را به خاک ایشان متبرک کردی .

این مطالب را از ابن تیمیه نقل می کند ؛ اما توجه نمی کند که آقای جعفر الخلدی ، عالم بزرگ اهل سنت ، این کار را انجام داده و شفاء هم گرفته . اگر این کار زشت بود که امام حسین (علیه السلام) شفاء نمی داد و خداوند به وسیله خاک قبر امام حسین (علیه السلام ) او را شفاء نمی داد . حال که خداوند به وسیله خاک قبر امام حسین (علیه السلام) او را شفاء داده ، قطعا کار درستی بوده است .

شرح حال آقای جعفر الخلدی

آقای ابن کثیر سلفی ، شاگرد ابن تیمیه ، در کتاب البدایه و النهایه ، چاپ دار ابن کثیر دمشق و بیروت ، جلد ۱۲ ، با تحقیق عبد القادر الارنؤوط و دکتر بشار عواد معروف ( دو تن از محققان سرشناس وهابی ) در صفحه ۲۰۳ :

جعفر بن محمد بن نصیر بن القاسم : ابو محمد الخواص المعروف بالخلدی سمع الکثیر ، وحدث کثیرا ، وحج ستین حجه وکان ثقه صدوقا دینا .

جعفر بن محمد بن نصیر بن قاسم ابو محمد الخواص معروف به خالدی ، ایشان زیاد حدیث شنیده و زیاد هم نقل کرده . شصت بار به زیارت خانه خدا رفته و هم انسانی مورد اطمینان ، راستگو و متدین بود.

ابن کثیر ، البدایه و النهایه ، چاپ دار ابن کثیر دمشق و بیروت ، ج ۱۲ ، با تحقیق عبد القادر الارنؤوط و دکتر بشار عواد معروف ، ص ۲۰۳

همین شخص متدین و راستگو ، بیماری خود را با تبرک به خاک امام حسین (علیه السلام) برطرف کرده و شفاء گرفته ؛ هر چند که وهابی ها از این کار ، ناراحت و عصبانی باشند و آن را از منکرات آقای جعفر الخلدی بدانند .

آقای ابن جوزی در کتاب المنتظم که این داستان را نقل کرده ، در جلد ۱۴ در شرح حال آقای جعفر الخلدی می گوید :

 جعفر بن محمد بن نصیر بن القاسم : ابو محمد الخواص المعروف بالخلدی

سافر الکثیر ، وسمع الحدیث کثیر ، وروی علما کثیرا ، روی  عنه الدار القطنی وابن شاهین وخلق کثیر ، وکان (ثقه ) صدوقا دینا ، حج ستین حجه .

ایشان راستگو و متدین بود و شصت بار هم به زیارت خانه خدا رفته بود .

شصت بار به زیارت خانه خدا رفته ؛ اما شفای خود را از خاک قبر امام حسین (علیه السلام) گرفت . این ها نشانگر این است که علمای اهل سنت ، آن هایی که صدوق و قابل اعتماد هستند ، به مبارک بودن قبر اهل بیت (علیهم السلام ) اعتقاد دارند ، بر خلاف آقایان وهابی .

مجری :

ما معمولا کلیپ هایی که از وهابیت ، پخش می کنیم ، در جهت اثبات عقاید وهابیت است و از علمای اهل سنت در جهت اثبات عقاید اهل سنت در رد وهابیت است . اما کلیپی آماده کردیم که سخنی اعتراف گونه از یکی از شبکه های وهابی است در خصوص این که ، سالیان سال است که اهل سنت به زیارت قبر امام رضا (علیه السلام) می رفتند . برای این کار ، کاروانسرا ساخته بودند و محل عبور و مرور آن ها بود و حتی تصریح می کنند ، یکی از مساجد حرم رضوی ، ملجأ اهل سنت بوده و در آن جا نماز می خواندند .

کلیپ ۵ ) : اعتراف وهابیت به سفر زیارتی اهل سنت برای قبر مطهر امام رضا (علیه السلام) و نماز خواندن اهل سنت در مسجد حرم

کارشناس وهابی :

در واقع این مسجد ، کاروانسرایی بود که از طرف یکی از هموطنان ما ، به نام فیض محمد ، در پاکستان ساخته شد . از این کاروانسرا ، اهل سنت ایران استفاده می کردند و آن زمان برای کار های خود به مشهد می آمدند و خیلی ها هم اعتقادشان در آن زمان بر این بود که برای زیارت می رفتند و در صحن حرم رضوی ، در صحن گوهرشاد ، اهل سنت هر پنج وقت ، نماز جماعت داشتند . این قضیه مربوط به سال های سال است . صد ها سال اهل سنت در آن جا نماز جماعت داشتند .

تماس بینندگان :

بیننده : آقای میران زهی از چابهار ـ اهل سنت

بنده یک سؤال داشتم . شما گفتید که اهل سنت به زیارت علی بن موسی الرضا می روند . ابوبکر ، عمر ، عثمان و علی که از علی بن موسی الرضا بالاتر است ، چرا از این ها نمی خوانید ؟

استاد یزدانی :

در مورد قبر مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) داریم که علمای بزرگ اهل سنت به زیارت قبر حضرت رفته و حاجت هم گرفته اند و ابوبکر و عمر را هم واسطه قرار داده اند . روایت آن را ما در گذشته خواندیم .

بیننده :

این علمایی را که می گویید ، چه کسانی هستند ؟

استاد یزدانی :

یکی از آن علما ، آقای طبرانی بود . در کتاب سیر اعلام النبلاء ، تألیف شمس الدین ذهبی ، چاپ مؤسسه الرساله ، جلد ۱۶ ، صفحه ۳۹۸ ، شرح حال آقای ابن المقریء می گوید :

الشیخ الحافظ الجوال الصدوق مسند الوقت ….

در صفحه بعد روایتی را نقل می کند :

        أبی بکر بن أبی علی قال کان بن المقرئ یقول کنت انا والطبرانی وأبو الشیخ بالمدینه فضاق بنا الوقت فواصلنا ذلک الیوم فلما کان وقت العشاء حضرت القبر وقلت یا رسول الله الجوع فقال لی الطبرانی اجلس فأما ان یکون الرزق أو الموت فقمت انا وأبو الشیخ فحضر الباب علوی ففتحنا له فإذا معه غلامان بقفتین فیهما شیء کثیر وقال شکوتمونی إلى النبی (ص) رأیته فی النوم فأمرنی بحمل شیء الیکم

ابن مقریء همیشه می گفت : من و طبرانی و ابو شیخ ( سه تن از بزرگترین علمای اهل سنت ) بودیم . وقتمان کم بود . زمانی که به مدینه رسیدیم ، وقت غذای شام بود . سراغ قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) رفتیم  و گفتیم : یا رسول الله ما گرسنه ایم . طبرانی به من گفت : این جا بنشین ، یا ما روزی را از قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) یا می میریم . من و ابو الشیخ ایستادیم که یک علوی حاضر شد . در را باز کردیم که همراه آن علوی دو غلام بود و یک سینی پر از غذا به ما داد و گفت : چرا نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از من شکایت کردید ؟ من پیامبر (صلی الله علیه و آله ) را در خواب دیدم که به من دستور دادند تا این غذاها را برای شما بیاورم .

ذهبی ، سیر الاعلام النبلاء ، چاپ مؤسسه الرساله ، ج ۱۶ ، ص ۳۹۸ به بعد

این هم چند نفر از علمای اهل سنت که توسل کرده بودند و حاجت هم گرفتند .

بیننده :

یعنی اهل سنت همه مردند و هیچ چیزی ندارند . چرا مولوی عبد الحمید به مکه سفر نمی کند و سر قبر عمر ، ابوبکر و علی نمی رود ؟ چرا علمای معاصر اهل سنت نمی روند ؟

استاد یزدانی :

الان هم علمای اهل سنت می روند ؛ اما وهابی ها اجازه نزدیک شدن به قبور این ها نمی دهند .

بیننده :

مگر فقط شما کتاب ذهبی را می خوانید ؟ چرا علمای اهل سنت اعلام نمی کند که زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) کار خوبی است ؟

استاد یزدانی :

اتفاقا اعلام کردند ، ما این همه کلیپ از علمای اهل سنت نشان دادیم . شاید تا به حال حدود صد کلیپ در مورد توسل پخش کردیم .

بیننده :

حرف من این است که کار چند نفر نمی تواند مذهبی را بالا ببرد یا این که پایین ببرد .

مجری :

ما سخن شما را قبول داریم که نمی تواند مذهب شما را ابطال کند . بحث ما چیز دیگری است که علمای اهل سنت این کار را کرده اند و آن را جایز دانسته اند . اما وهابیت این کار را جایز نمی داند . مشکل شما با این موضوع چیست ؟

بیننده :

اهل سنت اصلا این کار را جایز نمی دانند . درست است که ما با شیعیان برادریم ؛ اما دو عقیده جداگانه داریم .

استاد یزدانی :

شما آقای ذهبی را سنی نمی دانید ؟ شما چون ذهبی را نمی شناسید ، این سخن را می گویید .

مجری :

کسی که آقای ذهبی را نمی شناسد ، به نظر بنده نباید از علمای دیگر برای اثبات سخن خود ، استفاده کند . امیدواریم کسانی به ما تماس بگیرند که حداقل آقای ذهبی و بخاری را بشناسند یا این که حداقل نام آن ها را شنیده باشند .

استاد یزدانی :

آقای ذهبی با علامه حلی (ره) هم عصر هستند . مثلا یک شیعه باشد که تا به حال نام علامه حلی (ره) را نشنیده باشد ، این خیلی عجیب است . شما اگر از بچه های ۱۲ یا ۱۳ ساله که بپرسید ، علامه حلی (ره) را می شناسند .

البته فکر می کنم ایشان فراموش کردند که قبر خلیفه اول و دوم در کنار قبر پیامبر ﴿صلی الله علیه و آله ﴾ است . با وجود پیامبر ﴿صلی الله علیه و آله ﴾ نیازی نیست که سراغ آن ها بروند . هر چند که ما در همین برنامه نشان دادیم که عده ای از علمای اهل سنت گفته بودند ما باید قبل از توسل به پیامبر ﴿صلی الله علیه و آله ﴾ ، خلیفه اول و دوم را نزد پیامبر و پیامبر ﴿صلی الله علیه و آله ﴾ را نزد خداوند واسطه قرار دهیم . مستندات آن را هم قبلا نشان دادیم که ضرورتی بر تکرار آن نیست .

به هر حال دوستان از روی لجاجت قبول نمی کنند . کسی که ذهبی را نمی شناسد ، طبیعی است که این مسائل را هم انکار کند .

بیننده : آقای جهان تیغ از زابل ـ اهل سنت

استاد یزدانی روایتی را خواندند که یک از علمای اهل سنت بیماری چشمی داشت و با تبرک به خاک قبر امام حسین (علیه السلام) ، شفاء پیدا کرده . این کتاب ها که این مطالب را نقل می کند ، کاملا صحیح نیست . بنده از استاد یزدانی می پرسم که آیا شما این شخص را قبو ل دارید ؟

استاد یزدانی :

من خودم و علمای شیعه را قبول دارم و کاری به علمای اهل سنت ندارم .

بیننده :

شما آن شخصی که شفاء گرفته را می شناسید ؟

استاد یزدانی :

علمای اهل سنت گفتند : سند روایت ، صحیح است .

بیننده :

من کاری به علمای اهل سنت ندارم ، شما آقای یزدانی آن شخص را می شناسید ؟

استاد یزدانی :

منظور شما از قبول داشتن چیست ؟

بیننده :

این که بقیه سخنان این شخص را می پذیرد ؟

استاد یزدانی :

من هیچ کدام از سخنان این شخص را قبول ندارم . شما باید قبول داشته باشید ؛ چون از علمای اهل سنت است . من اگر بخواهم برای شیعه ، استدلال کنم ، روایات فراوان و متواتر از امام صادق (علیه السلام) در مورد زیارت امام حسین (علیه السلام) و خاک قبر آن حضرت داریم . بنده این مطلب را برای شما می خوانم .

بیننده :

شما که آن شخص را قبول ندارید ، چرا سخنان او را نقل می کنید ؟

مجری :

برادر عزیز ! استاد یزدانی وقتی فرمایشات خود را برای شما ارائه می دهند ، برایتان ارزش قائل شدند و پاسخ سؤال شما را می دهند .

بیننده :

همه مطالبی که آقای یزدانی نشان می دهد ، دروغ است .

استاد یزدانی :

من عین صفحه کتاب را نشان می دهم ، همه بینندگان عزیز هم می بینند .

بیننده :

وهابی ترفندی است که شما از پیش خود درست کرده اید و به اهل سنت توهین می کنید .

مجری :

به نظر شما وهابیت اصلا وجود ندارد ؟

بیننده :

وهابی ها ، تندروان هستند . شیعه هم تندرو دارد .

استاد یزدانی :

شما آقای ابن جوزی را می شناسید ؟ کتاب المنتظم را دیده اید ؟

بیننده :

من ابن جوزی را می شناسم ؛ اما مطالبی که شما می خوانید ، صحیح نیست . شما این همه صحبت می کنید ؛ اما یک مطلب از صحیح بخاری نمی خوانید .

استاد یزدانی :

ما در این زمینه ، از صحیح بخاری هم مطالبی را خواندیم . بنده مطلبی را از بخاری نشان می دهم که خاک شهر مدینه ، شفاء است . روایت از عایشه نقل شده :

أَنَّ النبی (ص) کان یقول لِلْمَرِیضِ بِسْمِ اللَّهِ تُرْبَهُ أَرْضِنَا بِرِیقَهِ بَعْضِنَا یُشْفَى سَقِیمُنَا بِإِذْنِ رَبِّنَا

پیامبر (صلی الله علیه و آله) همیشه می گفت : خاک شهر مدینه وقتی با آب دهان بعضی از ما مخلوط شود ، به اذن خداوند ، بیماری را شفا می دهد .

صحیح بخاری ، ج ۵ ، ص ۲۱۶۸

نظر شما در این باره چیست ؟

بیننده :

امام حسین بنده پاکی است ؛ اما خدا نیست .

استاد یزدانی :

این مطلبی را که بخاری از عایشه نقل کرده ، بنده خدا نبوده ؟

مجری :

ما اگر امام حسین (علیه السلام) را خدا می دانستیم ، به خاک قبر آن حضرت ، به عنوان یک واسطه ای که ما از فیوضاتشان برخوردار شویم ، تبرک نمی کردیم .

استاد یزدانی :

بخاری از امام حسین و امام حسن (علیهم السلام) روایتی نقل نکرده ، در کل صحیح بخاری شاید یک یا دو روایت ، بیشتر نیست . امام حسین (علیه السلام ) این همه روایت دارند ، اگر بخاری به امام حسین (علیه السلام) اعتقاد داشت ، قطعا روایتی از ایشان نقل می کرد . این همه روایت از ابو هریره ، ابن شهاب زهری ناصبی ، نقل کرده ؛ پس چرا از امام حسین (علیه السلام) روایتی نقل نکرده ؟

بنده آقای جعفر الخلدی یا آقای ابن جوزی را که قبول ندارم . اگر مطالب این ها را نشان می دهم ، به این دلیل است که شما این افراد را قبول دارید و از بزرگان شما هستند . از باب قاعده الزام ، از باب جدال احسن ، به مطالبی که اهل سنت قبول دارند ، استناد می کنم .

هدف ما از این بحث ها ، اثبات تفاوت های اهل سنت و وهابیت است و این ها را از کتاب های شما اهل سنت ، نشان می دهم . بنده اگر بخواهم تبرک به خاک امام حسین ﴿علیه السلام ) را نشان دهم ، روایات فراوان و متواتر از امام صادق ، امام باقر و امام سجاد و سایر ائمه ﴿علیهم السلام ) بر مبارک بودن خاک امام حسین ﴿علیه السلام ) و این که شفاء در خاک امام حسین ﴿علیه السلام ) است که اگر فرصت اجازه دهد ، در برنامه های آینده نشان می دهیم .

اما اگر در بحث تبرک از بخاری روایت بخواهند ، روایات فراوانی در مورد آب زمزم ، خاک مدینه و حتی شفاء از بال مگس را هم از صحیح بخاری نشان خواهیم داد . نمونه روایتی که برای بیننده نقل کردیم ، باز هم روایتی از عایشه است :

 قالت کان النبی (ص) یقول فی الرُّقْیَهِ تُرْبَهُ أَرْضِنَا وَرِیقَهُ بَعْضِنَا یُشْفَى سَقِیمُنَا بِإِذْنِ رَبِّنَا

می گوید : پیامبر (صلی الله علیه و آله) همیشه می گفت : اگر آب دهان برخی از ما با خاک مدینه مخلوط شود ، بیماران ما را به اذن خداوند شفا، می دهند .

صحیح بخاری ، ج ۵ ، ۲۱۶۸

بیننده : آقای رئیسی از کاشان ـ شیعه

بنده می خواستم نکته ای را در مورد دو تماس قبلی ، بیان کنم . این آقایان می گویند : اگر توسل کار خوبی بود ، چرا علمای ما نمی گویند که این کار خوبی است که ما هم آن را انجام دهیم .

من می خواهم بگویم : علمای شما واقعیت ها را نمی گویند و حقائق را پنهان می کنند . این همه شیعه به زیارت ها می روند و توسل می کنند و حاجت هم می گیرند .

مجری :

این صحبت شما را نمی توان به صورت عام بیان کرد که علمای اهل سنت این مطالب را نمی گویند . این ها نمونه هایی است که علمای اهل سنت آن را بیان کردند . نمونه بارزی که در این روزها مطرح شد و جنجالی بود که علیه این عالم بزرگوار به راه انداختند ، سخنانی است در مورد اثبات توسل که از آقای عبد الرحمن سربازی در نماز جمعه نقل شده .

علمای اهل سنت گفته اند ، می گویند و خواهند گفت ، این وهابیت است که پنهان کاری می کنند.

بیننده :

اگر علمای آن ها این سخنان را می گویند ، چرا تماس می گیرند و این صحبت ها را می کنند و باعث شبهه پراکنی می شوند ؟ این گفتن ها باید تأثیری داشته باشد . اهل سنت ایران که در کنار شیعیان زندگی می کنند و با چشم خود م بینند ؛ اما باز هم با لجاجت نمی پذیرند و می گویند این مطلب دروغ است .

استاد یزدانی :

در مورد این که حقایق را مخفی می کردند ، مواردی زیاد وجود دارد . ما روایت از آقای شعبی داریم که اگر حقایق را مخفی نمی کردند و نشان می دادند ، همه رافضی می شدند . این روایت در کتاب العلل ومعرفه الرجال ، تألیف احمد بن حنبل ، جلد ۳ ، صفحه ۳۵۴ نقل می کند :

عن عبد الرحمن بن ابی لیلی عن علی بشیء لو حدثکم لرقصتم والله لاتسمونه منی ابدا

ابو داود از شعبه بن حجاج ، امیرالمؤمنین فی الحدیث و پایه گذار علم حدیث در اهل سنت بوده ، نقل می کند : من حدیثی از عبد الرحمن بن ابی لیلا از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) شنیدم که اگر این روایت را برای شما نقل کنم ، شما را به رقص وادار می کند . من هم این روایت را هیچ گاه نمی گویم .

احمد بن حنبل در ادامه می گوید واقعیت این گونه بوده :

وقال لترفضتم ….

اگر من روایاتی را که عبد الرحمن بن ابی لیلا از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل کردند ، نقل کنم ، همه شما رافضی می شوید ؛ اما آن حقایق را نمی گوید .

احمد بن حنبل ، العلل و معرفه الرجال ، ج ۳ ، ص ۳۵۴

مواردی که مخفی کردند ، فراوان است ؛ اما در این بین کسانی هم هستند که خداوند آن ها را وسیله قرار می دهد تا فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و حقایق آشکار شود و حقایق هیچ گاه پنهان نمی ماند .

بیننده : مجید از تهران ـ شیعه

اگر مطالبی که استاد یزدانی بیان می کنند را قبول نکنند و به قول آن بیننده ، باید اجماعی باشد ، باید تمام علمای آن زمان ، صد عالم دیگر را با خود همراه می کردند که ما چنین چیزی را می نویسیم یا این که آیا این مطالب ، درست است که ما بنویسیم . یا این که باید این علما ، عمر نوح (علیه السلام) را می داد تا با هم یک کتاب می نوشتند .

این کار که امکان ندارد . با این حال ، توسل و تبرک هم در قرآن  و هم در سنت وجود دارد .

بیننده : آقای جهان تیغ از زابل ـ شیعه

بنده از این که آقای جهان تیغ گفتند ما اهل سنت هستیم ، واقعا تعجب کردم . ما به مولای خود امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) افتخار می کنیم . ما در سیستان ، یک جماعت و یک فامیل بزرگ هستیم و همه ما شیعه هستیم . دوست داشتم ایشان می گفتند که از کدام قسمت سیستان تماس گرفته و خود را سنی معرفی کرده .

بیننده : خانم ساجد از تهران ـ شیعه

بنده در کتابی با نام عایشه بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) خوانده بودم که عایشه در آخرین روز عمر خود ، روی خاک قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) از دنیا رفتند و آن خدمتکاری که با ایشان بوده ، فکر می کرده که ایشان به خواب رفته ؛ اما بعد متوجه می شود که از دنیا رفته .

اگر این مطلب حقیقت داشته باشد ، دلیل بر این نیست که همسران پیامبر (صلی الله علیه و آله) بعد از آن حضرت به زیارت قبور می رفتند ؟ از کتاب دیگری هم آدرس نداده بود که به آن مراجعه کنیم .

مجری :

البته نویسنده کتاب یک مستشرق و غیر مسلمان است . شاید این مطلب توجیهی باشد برای جنایتی که در آن ایام نسبت به ایشان ، رخ داده بود و جریان وفات عایشه به این سادگی ها نبوده که در این کتاب نقل شده . در این خصوص استاد یزدانی توضیح خواهند داد .

استاد یزدانی :

این مطلب ، مستند نیست و بیان آن هم ارزشی ندارد و نمی تواند برای ما منبع و مصدر باشد . اما این که عایشه چگونه از دنیا رفته ، مستند درستی در کتاب های اهل سنت ، وجود ندارد و مبهم می باشد .

مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و همچنین شما بینندگان گرامی تشکر و سپاسگذاری می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .