دیدگاه دکتر علی جمعه، مفتی سرزمین مصر در باره جواز توسل به اهل بیت علیهم السلام

بسم رب الحسین علیه السلام

مجری: بعضی می گویند همیشه به خدا توسل می کنم و چرا به اولیاء توسل کنم؟

دکتر علی جمعه:

آیا کسی گفته که توسل به خدا نکن ، این حرف‌ها از تبلیغات است .

می گویند توسل نکنید توسل نکنید تا اینکه مردم را در دین به شک و شبهه انداختند ، و این توسل را شرک می دانند. پناه بر خدا.

 

 

جواب می دهیم که چگونه شرک است؟ من می گویم خدایا من از تو می خواهم و درخواست دارم بحق حبیبت محمد یا امام شافعی یا هر کس دیگر ؛ یعنی این صیغه دعاست چه چیزی این صیغه دعا را در شرک داخل کرده است ؟

نمی توانند جوابی بدهند و جوابی ندارند.

مجری: بعضی شاید بگویند که فرزندم را شفا بده

دکتر علی جمعه:

این یک قضیه دیگری است، البته این حرفی که شما می زنید وجود خارجی ندارد، اینگونه اتفاق نمی افتد، اتفاقی که می افتند این است که شخصی می آید و می گوید:

“سلام بر تو آقای من حسین” من مشکلی دارم فردا می خواهم بروم دادگاه و می خواهم شما برای من دعا کنی که خدا شر را از من برطرف کند یا طرف مقابل از شکایتش بگذرد.

این وهابی‌ها وقتی می‌بینند که کسی با امام حسین صحبت می کند به عنوان این‌که زنده است ، دیوانه می شوند.

آقا امام حسین در عالم ارواح است و روحش وجود دارد یا وجود ندارد؟ و بعضی از آنها می گویند که وجود دارد. همه ادیان، نه فقط دین اسلام می گویند روح باقی می ماند همه ادیان؛ ولی بعضی می گویند روح از بین رفته است این شخص مصیبتش بزرگ است؛ چون تنها با دین اسلام مخالفت کرده است.

پس روح آقا امام حسین (ع) وجود دارد و در عالم ارواح است ، آیا جایز است من با این روح صحبت کنم؟ همانگونه که من انجام دادم و گفتم آقای من امام حسین ! من مشکلی دارم و تو برای من دعا کن و از خدا بخواه مشکلم را حل کند.

از کی بخواه؟ از خدا، وقتی از خدا بخواهد آیا خدا اجابت می کند؟ بعضی وقت‌ها اجابت می کند و بعضی وقت‌ها نه؟

آیا من برای آقا امام حسین سجده می‌کنم؟ نه . آیا آقا امام حسین را می پرستم ؟ نه . برای او نماز می خوانم؛ یعنی او را قبله قرار می دهم ؟ نه.

این کار را بت پرست‌ها در زمان جاهلیت انجام می دادند و اسلام آمد و این را از بین برد؛ اما من می گویم برای من دعا کن؛ همانگونه که به شما می گویم برای من دعا کن که برای من مشکلی پیش آمده برای من دعا کن.

این وهابی ها پیامبر را دوست ندارند و محبت را نمی شناسند، وقتی پیامبر به رحمت خدا رفت عمر گفت: خدایا ما به پیامبرت متوسل می شدیم و الان به عموی پیامبرت متوسل می شویم و به عباس متوسل شد تا خدا باران نازل کند و عباس دعا کرد و باران نازل شد

وهابی می گوید: پس فقط توسل به زندگان جایز است . در جواب اینها روایت بلال بن حارث مزنی را می آوریم ، بلال بن حارث مزنی آمد نزد قبر پیامبر و گفت یا رسول الله دعا کن خدا برای ما باران بفرستد ؛ پس باران نازل شد.

و این روایت سندش صحیح است ، پس به پیامبر توسل کردند و باران نازل شد.

در ترکیه از قدیم تا الان هر وقت قحطی می شد می آمدند سراغ قبر ابوایوب انصاری و در گنبد یک پنجره باز می‌کنند و می گویند آقا ابو ایوب از خدا بخواه باران بفرستد ، پس باران نازل می شد.

اگر کسی از آقا امام حسین بخواهد که برای او دعا کند و آقا برای او دعا کرد و خدا اجابت نکرد این هیچ مشکلی پیش نمی آورد ، خدا در قرآن خطاب به پیامبر می فرماید:

برای آنان طلب مغفرت کن یا طلب مغفرت نکن و اگر هفتاد بار برای آنان طلب مغفرت کنی ، خدا آنها را نمی بخشد پس کار دست خداست.