ابوحامد غزالی: خواندن مقتل امام حسین علیه السلام حرام است؛ چون باعث بد بینی نسبت به صحابه می‌شود:

 

قال الغزالی وغیره ویحرم على الواعظ وغیره روایه مقتل الحسین وحکایاته وما جرى بین الصحابه من التشاجر والتخاصم فإنه یهیج على بغض الصحابه والطعن فیهم وهم أعلام الدین تلقى الأئمه الدین عنهم روایه ونحن تلقیناه من الأئمه درایه فالطاعن فیهم مطعون طاعن فی نفسه ودینه

قال ابن الصلاح والنووی: الصحابه کلهم عدول …

1

 

 

3

 

 

غزالی و دیگران چنین گفته اند که بر سخنران خواندن مقتل حسین و نقل آن و نیز نقل درگیری های بین صحابه حرام است !!! زیرا سبب برانگیختن بغض مردم نسبت به صحابه و اشکال گرفتن به ایشان می شود و ایشان نشانه های دین هستند و امامان ما دین را از ایشان گرفته اند و ما نیز از امامان خویش گرفته ایم ؛ به همین سبب کسی که به ایشان اشکال بگیرد در واقع به دین خویش اشکال گرفته است !!!

ابن حجر الهیثمی، أحمد بن محمد ، الصواعق المحرقه على أهل الرفض والضلال والزندقه ، ج ۲، ص۶۴۰.

 **************

متأسفانه ابو حامد غزالی و دیگر همفکران او، عدالت تمام صحابه را به عنوان پیش فرض اعتقادی خود پذیرفته‌اند و هر چه که بر خلاف این اعتقاد باشد را چشم بسته و بدون تحقیق و بررسی رد می‌کنند .

این مسأله باعث شده است که وی حتی خواندن روضه سید الشهداء علیه السلام را که توسط صحابه به شهادت رسید را حرام اعلام کند . زیرا طبیعی است که وقتی مردم بدانند فرزند رسول خدا صلی الله علیه وآله توسط صحابه به شهادت رسیده است و صحابه دختران و نوامیس پیامبر خدا را به اسارت برده‌اند و … دیگر اعتقادی به آن‌ها نخواهند داشت و آن‌ها را عادل نمی‌دانند. به همین خاطر ابوحامد و هم کیشان او به فکر پاک کردن اصل صورت مسأله افتاده‌اند.

اللهم العن أول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد ، و آخر تابع له علی ذلک.