وهابی ها ادعای محبت اهل بیت (علیهم السلام) دارند اما زمانی که ان طرف قضیه بنی امیه باشد بطور وقیحانه به اهل بیت (علیهم السلام) توهین کرده و از فرد جنایتکاری مانند یزید دفاع میکنند…ایا شخصیت و عملکرد یزید قابل دفاع است,؟

بررسی دیدگاه وهابیون در مورد یزید و امام حسین علیه السلام

تاریخ : ۲۲ / ۰۷ / ۹۵

مجری :

السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین (علیهم السلام)

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت دارم . ایام تاسوعا و عاشورا امام حسین (علیه السلام) و اصحاب باوفایشان و هم چنین شام غریبانه شام غریبان را خدمت شما عزیزان تسلیت عرض می کنیم . امیدواریم عزاداری های شما مورد قبول درگاه حقتعالی واقع شده باشد و با همین شوری که تا الان در عزاداری ها شرکت کردید ، عزاداری ها را در ماه محرم و ماه صفر ادامه دهید .

نهمین برنامه چالش ویژه ایام محرم است که با کارشناسی استاد یزدانی عزیز تقدیم حضور شما میشود .

استاد یزدانی :

بنده هم خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت عرض سلام و ادب و احترام دارم .

مجری :

اگر شما بینندگان عزیز اخبار مربوط به برنامه های شبکه ولایت را دنبال کرده باشید ، موضوع برنامه امشب و برنامه بعدی چالش در مورد مدافعان یزید خواهد بود و اینکه وهابیت چه دیدگاهی و چه اقوالی نسبت به یزید دارند و هم چنین چه دیدگاهی نسبت به امام حسین (علیه السلام) دارند

کلیپ های زیادی داریم که قطعا نمی توانیم به همه آن ها در این دو شب برسیم ؛ اما آن هایی که مهم تر و جدیدتر بود را گزینش کرده و تقدیم حضور شما خواهد شد .

کلیپ اول را با هم می بینیم که مربوط است به همین برنامه های هفته اخیر شبکه های وهابی است .

کلیپ ۱ ) :

کارشناس وهابی :

اصلا کار امام حسین ،‌ یک کار اشتباه بود و نباید این کار را انجام می داد ؛ چون هیچ کدام از علما و صحابه در آن زمان ، راضی به چنین کاری نبودند . درست است که امام حسین از خود امام معاویه بهتر بود ؛ اما کار در جای خودش نیست . هر کاری باید در جای خودش انجام شود . این کاری که امام حسین انجام داد ، کار درستی نبود که انجام داد . همین شد که کار به مملوکیت و پادشاهی رسید ؛ اما در این حرکت هیچ کدام از علما و صحابه موافق با امام حسین نبودند که سبب این مصیبت و گرفتاری ها شد . این یکی از خطاهای امام حسین است . منظور این است که اصل کار ، کار اشتباهی بود که امام حسین انجام داد . به هر صورت خداوند متعال او را به درجه رفیع شهادت رسانده و از خطایش هم گذشته . اما در هر صورت کار اجتهادی درستی نبوده .

مجری :

این یک نمونه از کارشناسان بود که فکر نمی کنم بتوانیم بگوییم که وهابی باشد ؛ چون دیدگاه این شخص بیشتر به نواصب می خورد که به اهل بیت (علیهم السلام) و قضایای تاریخی را نگاه می کنند.

استاد یزدانی عزیز ! بسیار باعث تأسف است که هم ادعای محبت اهل بیت (علیهم السلام) دارند ؛ اما زمانی که پای اهل بیت (علیهم السلام) و طرف دیگر بنی امیه باشد ، طرف معاویه و بنی امیه را می گیرند و‌ این طور وقیحانه امام حسین (علیه السلام) را با فردی مثل معاویه مقایسه می کند که این خود توهین به امام حسین (علیه السلام) است . ایشان به صراحت و به راحتی می گوید : امام حسین (علیه السلام) خطا کرد و اجتهاد ایشان خطا بود و خداوند هم از خطای ایشان گذشته . با این که بنی امیه خلافت را وراثتی کرد ؛‌اما در هر صورت کار امام حسین (علیه السلام) کارش اشتباه بوده !!!!

استاد یزدانی :

ما نباید از پیروان ابن تیمیه انتظاری بیش از این داشته باشیم که مثلا قبول کنند حق با امام حسین (علیه السلام) بوده . این ها در دو راهی گیر کرده اند . روایاتی که از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نقل شده که خلفای بعد از من دوازده نفر هستند . آن ها هم چاره ای ندارند که یزید بن معاویه را جزء همان خلفایی بدانند که پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) بشارت داد و حضرت موسی و حضرت عیسی در تورات و انجیل و زبور و درهمه کتابهای آسمانی این بشارت است که بعد از پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) دوازده خلیفه خواهد آمد . پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه وآله) هم به تواتر این مسأله را بشارت داده اند .

این ها مجبور هستند این روایات را به یزید تطبیق دهند و نمی توانند انتخاب کنند که یزید هست و فلان شخص نیست . چون روایات است که این خلفاء پشت سر هم می آیند . ابن تیمیه صراحتا یزید را جزء خلفای دوازده گانه ای می داند که پیامبر (صلی الله علیه وآله ) بشارت داده. از طرف دیگر ،‌معاویه بن ابی سفیان که این ها ایشان را خال المؤمنین می دانند و آن همه فضائل جعلی که در مورد او نقل کردند و یزید را به عنوان جانشین انتخاب کرده ، نمی توانند بگویند معاویه اشتباه کرده . اگر بگویند : معاویه اشتباه کرده ، تمام این گناهانی که یزید انجام داده ، چه کشتن هفتصد نفر قاری قرآن ، تجاوز به هزار زن در مدینه ، تخریب و به منجنیق کشیدن خانه کعبه ، به شهادت رساندن امام حسین (علیه السلام) ، مقصر اصلی اش معاویه است .

پس از نظر این ها ، یزید خلیفه شرعی است . از طرف دیگر در صحیح بخاری و صحیح مسلم روایاتی است که هر کس بر حاکم خروج کند ، خونش مباح است و مات میته الجاهلیه هستند . این ها چاره ای ندارند که از امام حسین (علیه السلام) دست بردارند و یزید را انتخاب کنند . اگر بخواهند امام حسین (علیه السلام) را انتخاب کنند ، باید دست از معاویه بکشند . معاویه را چه کسی انتخاب کرد و از آن بالاتر از زبان ابن کثیر نشان می دهم که این ها چطور مجبور شدند حق با یزید بود و امام حسین (علیه السلام) اشتباه کرد . از آن طرف هم چون امام حسین (علیه السلام) صحابی و نواده رسول خدا (صلی الله علیه وآله) است ، می گویند : اجتهاد کرده و چون اجتهادش اشتباه بوده ، خدا از ایشان گذشته .

به هر حال این ها در این مخمصه گیر کرده اند و چاره ای ندارند که حق را به یزید بدهند . بنده همین مطلب را از زبان ابن جوزی ، یکی از علمای اهل سنت ، بیان کنم که همین فکر در بین بعضی از عوام رواج پیدا کرده .

کتاب الفروع ، تألیف ابن مفلح مقدسی ، با تحقیق دکتر عبد المحسن الترکی وهابی ، چاپ مؤسسه الرساله ، جلد ۱۰ ، صفحه ۱۸۱ :

وقال ابن الْجَوْزِیِّ فی کِتَابِهِ السِّرُّ الْمَصُونُ من الِاعْتِقَادَاتِ الْعَامِّیَّهِ التی غَلَبَتْ على جَمَاعَهٍ مُنْتَسِبِینَ إلَى السُّنَّهِ أَنْ یَقُولُوا إنَّ یَزِیدَ کان على الصَّوَابِ وإن الْحُسَیْنَ أَخْطَأَ فی الْخُرُوجِ علیه وَلَوْ نَظَرُوا فی السِّیَرِ لَعَلِمُوا کَیْفَ عُقِدَتْ له الْبَیْعَهُ وَأُلْزِمَ الناس بها وَلَقَدْ فَعَلَ فی ذلک کُلَّ قَبِیحٍ ثُمَّ لو قَدَّرْنَا صِحَّهَ خِلَافَتِهِ فَقَدْ بَدَرَتْ منه بَوَادِرُ وَکُلُّهَا تُوجِبُ فَسْخَ الْعَقْدِ من نَهْبِ الْمَدِینَهِ ورمى الْکَعْبَهِ بِالْمَنْجَنِیقِ وَقَتْلِ الْحُسَیْنِ وَأَهْلِ بَیْتِهِ وَضَرْبِهِ على ثَنِیَّتَیْهِ بِالْقَضِیبِ وَحَمْلِهِ الرَّأْسَ على خَشَبَهٍ وَإِنَّمَا یَمِیلُ جَاهِلٌ بِالسِّیرَهِ عَامِّیُّ الْمَذْهَبِ یَظُنُّ أَنَّهُ یَغِیظُ بِذَلِکَ الرَّافِضَهَ .

ابن جوزی در کتاب السر المصون گفته : از اعتقادات مردم عوام که در بین جماعتی از اهل سنت غلبه پیدا کرده و آن را پذیرفته اند ،‌این است که می گویند : یزید بر حق بود و ( نعوذ بالله ) امام حسین (علیه السلام) اشتباه کرده که بر یزید خروج کرده .

بعد ایشان این مطلب را نقد می کند و می گوید :

اگر این ها در تاریخ توجه می کردند که چطور معاویه برای یزید از مردم بیعت می گرفت و یزید چه  کارهای زشتی انجام داد ، باعث فسخ عقد خلافت یزید می شد . از جمله کارهایی که یزید انجام داد ، دستور داد سه روز تمام زن های مدینه و اموال مردم مدینه بر لشکریانش حلال باشد .

آیا مسلمانی چنین کاری انجام می دهد ؟ آیا کافری پیدا می شود چنین کاری انجام دهد ؟ شما در تاریخ پیدا کنید که چنگیز خان مغول دستور داده باشد در هر شهری رسیدید ، تمام زن های آن شهر بر لشکریانش حلال باشد . چنین چیزی اصلا وجود ندارد . فقط یزید چنین کاری را انجام داده .

هفتصد نفر از قاریان قرآن در آن روز کشته شد . به حدی مردم را کشتند که خون به قبر رسول خدا (صلی الله علیه واله) رسید . این جنایات را در زمان خودش نشان خواهیم داد .

او خانه کعبه را با منجنیق ویران کرد . امام حسین (علیه السلام) و اهل بیتش را به شهادت رساند . با چوب خیزران بر لب و دندان امام حسین (علیه السلام) زد . سر مطهر آن حضرت را بر چوب ها زد و به شهرها می برد .

یزید چنین کارهای زشتی انجام داد و این هایی که میگویند : یزید بر حق بود و امام حسین (علیه السلام) اشتباه کردند ، تاریخ را نمی دانند . اگر آقای عالی و همفکرانشان این ها را که خوانده بودند ، تفکر می کردند که یزید چه انسان پلید و فاسدی بود ، یزیدی که به خواهر و مادرش هم رحم نمی کرد ، یزیدی که میمون باز و سگ باز بود ، یزیدی که هر حتی در مدینه هم شراب خورد ، با این حال حق را به چنین فردی دهند و امام حسین (علیه السلام) را خطاکار می دانند . به هر حال آقای ابن جوزی کمی انصاف به کار می برد و می گوید : این از اعتقادات عامه است و نمی تواند از اعتقادات علما باشد . کسی که عالم است ، نمی تواند چنین فکری داشته باشد .

مجری :

یکی از بیننده ها با همین شبکه های وهابی تماسی داشتند که در مورد قول یکی از کارشناسان خودشان که قبلا از یزید دفاع کرده بودند را بیان می کند . ببینیم که واکنش این ها در برابر این مطلب چیست ؟

کلیپ ۲ ) :

بیننده :

آقای سجودی گفتند : کدام اهل سنت است که از یزید دفاع کند . بنده می خواهم چند نفر را با مطالبی که بیان کردند ، نام ببرم تا مشخص شود این بالاترین دفاع است یا خیر ؟ آقای آل الشیخ مفتی عربستان سعودی ، آقای عالی کارشناس شبکه کلمه .

کارشناس وهابی :

شما می توانید مطلبی که مفتی عربستان سعودی گفته را بیان کنید ؟

بیننده :

ایشان میگوید : خدا امام حسین را ببخشد که بر یزید خروج کرد .

کارشناس وهابی :

من ترجمه فارسی نمی خواهم ، عبارت عربی آن را بخوانید . ممکن است شما ترجمه ای را بخوانید که برداشت درستی از آن نداشته باشید .

بیننده :

شما هر وقت شبکه عربی زدید ، بنده عبارت عربی را می خوانم .

کارشناس وهابی :

ایشان که به عربی صحبت کرده ، همان عبارت عربی را بیاورید .

بیننده :

شما که فارسی صحبت می کنید ، خودتان هم همین را گفته اید . من از زبان خودتان بگویم ؟

کارشناس وهابی :

ایشان عربی صحبت کرده ، عبارت عربی را بخوانید . اگر فارسی صحبت کرده بود ، من دو کلمه از آن را سرچ می کردم وعبارت را نشان می دادم .

بیننده :

شما حرف ایشان را به فارسی گفتید ، همان را بگویم ؟

کارشناس وهابی :

همان را بخوانید .

بیننده :

جناب منصور حسینی در برنامه سال قبل خود در این ایام گفتند : یزید خلیفه شرعی بوده و امام حسین بر خلیفه شرعی خروج کرده . خدا به خاطر این کار امام حسین از ایشان راضی باشد .

کارشناس وهابی :

شما صدای بنده را دارید که پخش کنید ؟

بیننده :

شبکه جهانی ولایت صدای شما را هم سال گذشته و هم امسال پخش کردند .

کارشناس وهابی :

بریدن سخن و قطع کردن استادی می خواهد که شبکه ولایت این استادی را دارد .

مجری :

کلیپ را دیدیم که آقای منصور یزیدی ، یک فرد به تمام معنا ناصبی که سال گذشته دفاعیاتی از یزید داشت که کلیپ های آن هم موجود هست . حتی امسال هم از یزید دفاعیاتی داشتند . یک نمونه از دفاعیات که مورد بحث بود و بیننده عزیز بیان کردند ، این بود که گفتند: شما از یزید دفاع کردید و گفتید : خلافت یزید ، خلافت شرعی بود . اما ایشان ادعا کردند شما کلیپ ها را می برید و من چنین چیزی نگفتم. ما همان کلیپ سال گذشته را پخش می کنیم که درباره خلافت یزید چه گفته است .

کلیپ ۳ ) :

منصور یزیدی ، کارشناس وهابی :

بیعتی که برای یزید گرفته شد ، با ایشان بیعت کردند و به عنوان خلیفه انتخاب شد و چیزی که اهل سنت هم به آن معتقد هستند که خلافت او درست است .

آیا حضرت حسین از مکه که به طرف کوفه رفت ، آن هم در روز هشتم ذی الحجه ، روزی که حج شروع می شود ،‌ از مکه خارج شد و به طرف کوفیان رفت ، آیا برای زنده کردن دین جدش بود ؟ به نظر شما چه بود ؟

مجری :

بخش اول کلیپ همان برنامه سال گذشته ایشان بود . بخش دوم ، قسمت کوتاهی از حرفهای ایشان در چند روز گذشته بود . بخش اول خیلی واضح بود که گفت : خلافت یزید ، شرعی بود و بخش دوم که از برنامه های روز های قبل بود ، عنوان برنامه هایش این بود که ثابت کند امام حسین (علیه السلام) برای دین خارج نشد ؛ بلکه برای حکومت بود که در آخر هم پشیمان شد . یعنی این شبکه های ناصبی و فردی مثل منصور یزیدی،‌وقاحت را به این حد رساندند .

استاد یزدانی :

حرف های این شخص دقیقا همان حرف های ابن تیمیه زندیق است . ابن تیمیه به صورت مفصل بحث می کند که حق با امام حسین (علیه السلام) بود یا حق با یزید بود ؟

کتاب المنهاج السنه ، جلد ۴ ، با تحقیق محمد رشاد سالم ، صفحه ۵۲۷ به بعد :

أهل السنه یجتهدون فی طاعه الله ورسوله بحسب الإمکان کما قال تعالى ) فاتقوا الله ما استطعتم ( وقال النبی e إذا أمرتکم بأمر فأتوا منه ما استطعتم ویعلمون أن الله تعالى بعث محمدا e بصلاح العباد فی المعاش والمعاد وأنه أمر بالصلاح ونهى عن الفساد…

فإن الله تعالى بعث رسوله e بتحصیل المصالح وتکمیلها وتعطیل المفاسد وتقلیلها فإذا تولى خلیفه من الخلفاء کیزید وعبد الملک والمنصور وغیرهم فإما أن یقال یجب منعه من الولایه وقتاله حتى یولى غیره کما یفعله من یرى السیف فهذا رأى فاسد فإن مفسده هذا أعظم من مصلحته ….

اهل سنت بسیار تلاش می کنند که از خدا و رسولش به اندازه توانشان اطاعت کنند . همان طور که خداوند در قرآن فرموده : تقوای خدا را پیشه کنید به اندازه ای که می توانید . تغابن / ۱۶ .

در ادامه روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نقل می کند و میگوید :

آنحضرت دستور داده که ما کارهای نیک انجام دهیم و از فساد هی کرده است.

مصداق فساد و صلاح را هم در این جا معین می کند . تا این که می گوید :

خداوند پیامبر (صلی الله علیه وآله) را فرستاده تا مصلحت ها را تحصیل و تکمیل کند و مفاسد را کم و تعطیل کند . اگر خلیفه ای از خلفاء مثل یزید بن معاویه بن هند و عبد الملک بن مروان و منصور و دیگران ( لعنت خدا بر همه آن ها و همه پیروانشان باد) به خلافت رسیدند ، بین مسلمانان دو نظر وجود دارد . یک نظر این است که ما باید جلوی ولایت یزید و این ها را بگیریم که امام حسین (علیه السلام) هم نظرشان این بود و باید با این ها بجنگیم تا دیگران خلیفه شوند . این نظر فسادی است ؛ چون مفسده این کار بیشتر از مصلحت آن است .

در صفحات بعد ادامه می دهد :

فتبین أن الأمر على ما قاله أولئک ولم یکن فی الخروج لا مصلحه دین ولا مصلحه دنیا بل تمکن أولئک الظلمه الطغاه من سبط رسول الله e حتى قتلوه مظلوما شهیدا وکان فی خروجه وقتله من الفساد ما لم یکن حصل لو قعد فی بلده فإن ما قصده من تحصیل الخیر ودفع الشر لم یحصل منه شیء بل زاد الشر بخروجه وقتله و نقص الخیر بذلک….

نظر اهل سنت ، نظر خوبی است . در خروج امام حسین (علیه السلام) نه مصلحتی دینی وجود داشت و نه مصلحت دنیایی . بلکه باعث شد که این طاغیان و این ظالمان نوه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را به شهادت برسانند .

ببینید که چقدر انسان باید پلید باشد که این حرف را بزند که چون امام حسین (علیه السلام) قیام کرد ،‌ این ها مجبور شدند که ایشان را بکشند . اگر امام حسین (علیه السلام) خروج نمی کردند ، آن ها هم قاتل نمی شدند . در حقیقت منظور ابن تیمیه این است .

اگر امام حسین (علیه السلام) در خانه خود می نشست ، فسادی به وجود نمی آمد .

در خانه خود می نشست و نگاه می کرد که یزید چه کار می کند . یزیدی که علنا شراب می خورد ، مردم هم از او پیروی می کردند و از آن به بعد همه شراب می خوردند . یزیدی که با مادر و خواهر و دختر خودش کارهای زشت انجام می داد ، طبیعتا مردم هم یاد می گرفتند و کاملا رسمی می شد . یزیدی که فاسد های زیادی انجام میداد ، خلیفه مردم می شد و مردم از او پیروی می کردند ؛ چون الناس علی دین ملوکهم ، پادشاه هر کاری می کند ، مردم هم آن کار را می کنند . در این صورت از دین چه می ماند ؟

می گوید : اگر امام حسین (علیه السلام) در خانه خودش می نشست ، دیگر کشته نمی شد و این همه فساد نمی شد . پس نعوذ بالله مقصر تمام این فساد ها ، امام حسین (علیه السلام) است .

اصلا از خروج امام حسین (علیه السلام) که قصد خیر و دفع شر داشت ، چیزی حاصل نشد ؛ بلکه با خروج و کشته شدن امام حسین (علیه السلام) شر به وجود آمد و حتی بیشتر شد . کار امام حسین (علیه السلام) باعث شر عظیم شد .

ابن تیمیه ، منهاج السنه ، با تحقیق دکتر محمد رشاد سالم ، ج ۴ ، ص ۵۲۷ به بعد

یعنی شخص پلیدی مثل ابن تیمیه می خواهد به امام حسین (علیه السلام) دین را یاد دهد . شخص زندیقی که علمای اهل سنت تصریح کردند به زندیق بودن او ، دین را به حضرت یاد می دهد . کسی که شباب اهل الجنه است ، دین خود را به اندازه ابن تیمیه نمی دانست .

مجری :

عجیب این است که وقتی ابن تیمیه به امثال معاویه می رسد ، همه تلاش خود را می کند تا از جنایات آن ها دفاع کنند ؛ اما وقتی به امام حسین (علیه السلام) می رسد ، حتی خود را افضل از آن حضرت می داند .

استاد یزدانی :

در بحث معاویه ، این سؤال را می کنیم که چرا معاویه علیه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) قیام کرد ؟ با این که فقط در جنگ صفین ۷۵ هزار نفر کشته شد ، می گوید : تمام قیام معاویه ، برای خدا بود .

قیام معاویه علیه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) با این که خلیفه شرعی بود ؛ حتی اگر روایاتی که از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در مورد ایشان و قضیه غدیر را در نظر نگیریم ،‌ حداقل تمام مردم با ایشان بیعت کرده بودند . همان طور که با بقیه خلفاء بیعت کرده بودند . حداقل مشروعیتی که بقیه خلفاء داشتند ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هم داشت . اما معاویه بن ابی سفیان بر علیه آن حضرت قیام کرد و ابن تیمیه می گوید : قیام معاویه کاملا بر حق و دینی بوده . مجتهد بوده و خطا کرده و خدا هم خطای ایشان را می بخشد . اما در مورد امام حسین (علیه السلام) که می رسد ، می گوید : با خروج و کشته شدن امام حسین (علیه السلام) فساد و شر زیادی به وجود آمد !!!!!

آیا با قیام معاویه صلح برقرار شد ، آیا کشورهای اسلامی امنیت پیدا کردند ؟ جنگ جمل را معاویه به راه انداخت . همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) را با دسیسه از خانه اش بیرون کشاند و از مکه سوار بر هودج آهنی کرده و به مدینه آورد تا با خلیفه بر حق رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بجنگد . آیا در این کار مصلحت دینی و دنیوی بود ؟

این ها قضاوت های زشت و وقیحی است که فقط از کسانی مثل ابن تیمیه انتظار می رود .

باز در همین کتاب ، جلد ۱ ، صفحه ۱۱۰ روایت صحیح مسلم را بیان میکند :

ما روى مسلم فی صحیحه عن نافع قال جاء عبد الله ابن عمر إلى عبد الله بن مطیع حین کان من أمر الحره ما کان زمن یزید ابن معاویه فقال اطرحوا لأبی عبد الرحمن وساده فقال إنی لم آتک لأجلس أتیتک لأحدثک حدیثا سمعت رسول الله e یقوله سمعته یقول من خلع یدا من طاعه لقی الله یوم القیامه لا حجه له ومن مات ولیس فی عنقه بیعه مات میته جاهلیه .

این جا داستان بیعت عبد الله بن عمر با یزید را بیان می کند :

وقتی مردم آمدند نزد عبد الله بن عمر تا کسب تکلیف کنند که ما چه کار کنیم ، ابو عبد الرحمن پسر عمر بن خطاب ، بالشت گذاشت و این روایت را از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می خواند : هر کس دست از اطاعت یزید بکشد ، خداوند را در روز قیامت طوری ملاقات می کند که حجتی ندارد . هر کس بمیرد و بیعت یزید بر گردن او نباشد ، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته .

ابن تیمیه ، منهاج السنه ، با تحقیق دکتر محمد رشاد سالم ، ج ۱ ، ص ۱۱۰

از نظر شما وهابی ها و سلفی های پلید ، سید الشهدا (علیه السلام) امام زمانش چه کسی بود ؟ شما که خلافت یزید را شرعی می دانید ؟ آیا ایشان امام داشت یا نداشت ؟ با یزید هم که بیعت نکرد ، آیا شامل این روایت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می شوند ؟ یا این که سید شباب اهل الجنه بود ؟

این کاملا بر خلاف نظر خدا و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) استنباط می کنند و نظر خود را می گویند . در ادامه هم ابن تیمیه مطالب زشت و رکیک دیگری هم میگوید که باعث شده افرادی مثل این کارشناسان وهابی ناصبی جری شوند و خود را بالاتر وعالم تر از امام حسین (علیه السلام) بدانند و بگویند : مصلحت نبود که امام حسین (علیه السلام) خروج کند و می گذاشت تا یزید هر کاری خواست انجام دهد. امر به معروف و نهی از منکر تعطیل شود ، اشکالی ندارد . فقط به آقای معاویه بر نخورد و مردم اعتراض نکنند که چرا یزید زانی و فاسق را جانشین خود کرده . چون ممکن است معاویه ناراحت شود . به این دلیل این ها از معاویه پیروی می کنند و این حرف ها را می زنند .

مجری :

این هم از دیدگاه ابن تیمیه ناصبی بود که چطور از یزید دفاع میکند و چه دیدگاهی نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) به خصوص در مورد سید الشهدا (علیه السلام) دارد .

نمونه ای دیگر از دفاعیات کارشناسان این شبکه های تروریستی و مدافعان یزید و بنی امیه را می بینیم .

کلیپ ۴ ):

خدمتی ، کارشناس وهابی :

چنین منفی بافی که در مورد یزید دارند ، درست نیست . روایت می آورد و فردا برای ما کلیپ درست می کنند که آقای خدمتی مگر شما نخوانده اید . بیا اینجا بخوانید که در فلان کتاب آمده که یزید با میمون بازی می کرده . بنده می خواهم واقعیت تاریخ را بگویم که اگر این روایتی که شما می آورید ، صحیح بود ، تمام مردم گنهکار هستند ، نه فقط معاویه . معاویه که با استبداد و خود رأیی حرف خود را به کرسی بنشاند .

با اهل مصر و شام رایزنی کردند . اهل شام قاطبتا رأی مثبت دادند . وقتی رایزنی می کنند ، مثل امروز نیست که ما صندوق انتخابات بگذاریم و مردم در صف بیاستند و رأی دهند . بلکه با ریش سفید ها و کسانی که اهل حلّ و عقد هستند و کسانی که می توان برای رأی آن ها اعتباری قائل شد ، مشورت کردند و همه رأی دادند . حال یا مجامله و تعارف کردند یا این که حقیقت را گفتند که یزید بهترین گزینه برای بعد از شما است !!!

با اهل مدینه هم مشورت کردند جز کسانی که با او مخالفت کردند ، از جمله عبد الله بن عمر، عبد الله بن زبیر ، عبد الله بن عباس و حضرت حسین . بقیه اهل مدینه باز هم موافقت کردند .

استاد یزدانی :

یکی از کسانی که از ابن تیمیه پیروی کرده و حرف او را زده ، عثمان الخبیث است که واقعا حیف است الخمیس را به این آقا گفت . ایشان در کتاب حقبۀ من التاریخ ، تأْلیف عثمان الخمیس ، با تحقیق محمد احمد اسماعیل المقدم و سید محمد نوح ،‌ چاپ دار الایمان ، صفحه ۱۲۴ بحث یزید را پیش می کشد  و یک روایت ضعیف و قبیح و منکر از ابن کثیر را نقل می کند :

هل کان یزید اهلا للخلافه ام لا ؟

ذکر ابن کثیر قصه عبد الله بن مطیع واصحابه وانهم مشوا الی محمد بن الحنفیه وهو ابن علی بن ابیطاب اخو الحسن والحسین من ابیهما ارادوه علی خلع یزید فأبی علیهم قال ابن مطیع : ان یزید بن معاویه یشرب الخمر ویترک الصلاه .فقال محمد : ما رأیت منه ما تذکرون وقد حضرته واقمت عنده فرأیته مواظبا علی الصلاه متحریا للخیر یسأل عن الفقه ملازما للسنه …

فالفسق الذی نسب الی یزید فی شخصه کشرب الخمر او ملاعبه قرده کما یقولون او فحش او ما شابه ذلک لم یثبت عنه بسند صحیح ، فهذا لا نصدقه والاصل والعداله ونقول علمه عند ربی سبحانه وتعالی.

آیا یزید شایسته خلافت بود یا نبود ؟

عبد الله بن مطیع و یارانش نزد محمد حنفیه ، پسر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و برادر امام حسن و امام حسین (علیه السلام) آمدند و میخواستند یزید را خلع کند . اما او اجازه نداد . گفتند : یزید شراب می خورد و نماز را ترک کرده . محمد حنفیه (نعوذ بالله) گفته باشند که من این حرف های شما را قبول ندارم . من خودم پیش او بودم و دیدم که نماز همیشه می خواند . اهل فقه و ملازم سنت بود!!!

از این چرندیاتی که فقط و فقط یک وهابی می تواند باور کند . اولا روایت اصلا سند ندارد و دروغ محض است . دوما ، فرض را بر این بگیریم که درست باشد ، آیا سخن محمد بن حنفیه برای شما حجت است یا حرف سید الشهدا (علیه السلام) ؟ شما به حرف محمد حنفیه استناد میکنید ؛ چون پسر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و برادر سیدی الشباب اهل الجنه امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) است . پس این روایت از او پذیرفته شده است . چرا خود سید الشهدا (علیه السلام) را مثال نمی زنید که علیه یزید قیام کرد . چرا حرف سید الشهدا (علیه السلام) را که همین یزید را فاسق و پدرش را هم فاسق می دانست ؟

این وهابی خبیث هم این روایت را با سند ضعیف و دروغ می آورد تا مشروعیت خلافت یزید را ثابت کند . مگر محمد حنفیه خدا یا پیامبر شما است ؟ چه دلیلی دارد که این سخن محمد حنفیه را اگر گفته باشد ، قبول کنید . وضعیت محمد حنفیه هم مشخص است که ایشان چه جنگ هایی علیه زبیریان و یزیدیان انجام داد .

این وهابی خبیث و پلید در آخر این طور نتیجه میگیرد :

فسقی که به یزید نسبت داده شده مثل خوردن شراب و بازی با میمون یا فحشا و منکراتی که انجام داده ، با سند صحیح ثابت نیست .

به این جا که می رسند سند صحیح برای اثبات کارهای فسق یزید می خواهند . مگر روایتی که در قسمت بالا در مورد محمد حنفیه آوردید ، سند صحیح داشت ؟

ما این ها را تصدیق نمی کنیم ، اصل برای ما عدالت یزید است و به خدا واگذار کنیم که خدا همه چیز را می داند .

عثمان الخمیس ، حقبۀ من التاریخ ، با تحقیق محمد احمد اسماعیل المقدم ، چاپ دار الایمان ، ص ۱۲۴

این که عبد الله بن زبیر را که شما قبول دارید ، با یزید جنگید ،او هم اشتباه کرد ؟ اصحاب که در مدینه علیه یزید قیام کردند ، مثل عبد الله فرزند غسیل اللملائکه که در مدینه قیام کرد و در همان شهر به شهادت رسید ، او هم اشتباه کرد ؟ همه این ها اشتباه کردند و فقط یک روایت ضعیف از محمد حنفیه پیدا کردید که اگر گفته باشد ، مشخص نیست در چه وضعیتی این سخن را گفته باشد ، می پذیرید ؟

این طرفداری رذیلانه از یزید و یزیدیان است که شایسته است ما همه این ها را از پیروان یزید بدانیم .

مجری :

در کلیپ هایی که پخش کردیم ، بیننده عزیز گفتند : افراد دیگری هم هستند که از یزید طرفداری کردند از جمله آل شیخ مفتی عربستان سعودی . قبل از این که این کلیپ را ببینیم ، کلیپ دیگری از یکی از کارشناسان وهابی را می بینیم که نظرش در مورد کلام آل الشیخ چیست ؟

کلیپ ۵ ) :

سجودی ، کارشناس وهابی :

در این جا نکته ای را عرض کنم که این محال است آل الشیخ به عنوان یک مفتی گفته باشد : خدا حسین را بیامرزد . در حالی که خودش می داند حسین شباب اهل الجنۀ است .

مجری :

این هم یکی دیگر از کارشناسان ناصبی شبکه های وهابی بود،‌ منکر این شد که آل الشیخ چنین سخنی گفته باشد . در صورتی که آن کارشناس وهابی صراحتا گفتند که خدا از گناه امام حسین (علیه السلام) بگذرد. اما کلیپ بعدی سخن آل الشیخ از زبان خودش است که با هم می شنویم .

کلیپ ۶ ) :

آل الشیخ مفتی اعظم عربستان : بیعت یزید ، بیعتی شرعی بوده است ! حسین اشتباه کرد که با یزید بیعت نکرد !!!

خواهر من ! این ها امتی بودند که تمام شدند و تاریخی که گذشت . آن ها امتی بودند که دیگر موجود نیستند ، اعمال آن ها برای خود آن ها است و اعمال شما برای شما و از شما در مورد اعمال آن ها سؤال نمی کنند .

بیعت یزید بن معاویه ، بیعتی شرعی بود که وقتی پدرش زنده بود ، برای او بیعت گرفت . مردم نیز با او بیعت کردند و بیعت او را پذیرفتند . وقتی معاویه از دنیا رفت ، حسین بن علی و عبد الله بن زبیر بیعت نکردند . عبد الله بن عمر نیز در ابتدا بیعت نکرد ؛ ولی بعد از مدتی بیعت نمود . این که حسین و عبد الله بن عمر همراه بیعت کنندگان با یزید بیعت نکردند ، به دلیلی که گفتم بیعت مردم با یزید ، در بیعت نکردن با یزید اشتباه کرده بود . زیرا بیعت یزید یک بیعت مشروع بود و در زمان حیات پدرش برای او گرفته شده بود و مسلمانان نیز با او بیعت کرده بودند . ولی خداوند خود محافظ آنان (حسین و عبد الله بن زبیر) است و آنان را عذاب نمی کند به خاطر آن چه که قضا و قدر الهی بوده است .

آن ها امتی بودند که تمام شدند و از خداوند می خواهیم همه آن ها (حسین بن علی و ابن زبیر و یزید ) را ببخشد !!

مجری :

این هم کلام خود آل الشیخ ناصبی بود که امثال آقای سجودی هرچقدر هم که منکر شوند ، برای ما اهمیت ندارد . چون خود همین ها از مدافعان یزید هستند و عجیب نیست که این طور منکر شوند . حتی شجاعت این را هم  ندارند که اگر مدافع یزید هستند ، به صراحت اعلام کنند نه این که راه نفاق را در پیش بگیرند .

استاد یزدانی :

یکی از یزیدیان تاریخ ، ابن قیم الجوزیه است که ایشان هم در کتاب المنار المنیف فی الصحیح والضعیف ، تألیف ابن قیم الجوزیه ، با تحقیق بکر بن عبد الله ابو زید ، چاپ دار العالم الفوائد ، صفحه ۱۵۱ مقایسه ای بین امام حسین (علیه السلام) و امام حسن (علیه السلام)دارد :

وفی کونه من ولد الحسن سر لطیف وهو أن الحسن رضی الله تعالى عنه ترک الخلافه لله فجعل الله من ولده من یقوم بالخلافه الحق المتضمن للعدل الذی یملأ الأرض وهذه سنه الله فی عباده أنه من ترک لأجله شیئا أعطاه الله أو أعطى ذریته أفضل منه وهذا بخلاف الحسین رضی الله عنه فإنه حرص علیها وقاتل علیها فلم یظفر بها ….

این که حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) از نسل امام حسن (علیه السلام) باشد ، سر لطیف می باشد .

در حالی که بر عکس است و هر چه روایت در این زمینه است ، جعلی می باشد ؛ حتی خود البانی هم تضعیف کرده . البته برای ما فرقی نمی کند . چون حضرت مهدی (علیه السلام) هم فرزند امام حسن (علیه السلام) و هم فرزند امام حسین (علیه السلام) هستند و از نظر مادری به امام حسن (علیه السلام) می رسند .

چون امام حسن (علیه السلام) خلافت را به خاطر خدا رها کرد . خداوند هم در برابر این که امام حسن (علیه السلام) خلافت را رها کرده و به معاویه واگذار کرد ، فرزندی از ایشان را به خلافت حقی خواهند رساند که عدالت را رعایت و همه زمین را پر از عدل می کند . این سنت خدا است که اگر کسی به خاطر خدا چیزی را رها کند ، خدا حتما همان را به او باز می گرداند . یا این که بهتر از آن را به نسلش خواهد داد. این بر خلاف سید الشهدا (علیه السلام) است . نعوذ بالله ، نعوذ بالله امام حسین (علیه السلام) بر خلافت حریص بود و برای رسیدن به خلافت جنگید ؛ اما پیروز نشد .

ابن قیم الجوزیه ، المنار المنیف ، چاپ دار الفوائد عربستان ، با تحقیق بکر بن عبد الله ابوزید ، ص۱۵۱

ببینید که چقدر توهین می کند . امام حسن (علیه السلام) مدت ها با معاویه جنگید هم در زمان خودشان و هم در زمان پدر بزرگوارشان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) که فرمانده سپاه آن حضرت بودند . چه حرف ها و چه نامه های تندی علیه معاویه دارند . زمانی دست از جنگ با معاویه کشید که دیگر یار و یاوری نداشت . فقط تعداد کمی از یاورانشان باقی مانده بود که اگر می جنگیندند ،‌ نسل آن ها از بین می رفت و معاویه اسلام را از بین می برد . همان طوری که پیامبر بزرگوار اسلام‌(صلی الله علیه وآله) با همین معاویه در جنگ حدیبیه به خاطر مصلحتی ، صلح کردند . فرزندشان امام حسن مجتبی (علیه السلام) به همان مصلحت با معاویه صلح کردند . وگرنه امام حسن (علیه السلام ) دوست داشتند که معاویه را برکنار و نسلش را نابود کند .

این وهابی پلید می گوید : امام حسین (علیه السلام) به خاطر رسیدن به حکومت با یزید جنگید . این حرف ها فقط از یزیدیان شنیده می شود و هیچ کس حتی اسلام ستیزان هم این حرف را نگفته اند .

مجری :

باز هم کلیپی دیگر از آل الشیخ مفتی عربستان سعودی که از یزید دفاع کرده و حتی اشکال گرفتن به یزید را هم جایز نمی داند .

کلیپ ۷ ) :

عبد العزیز بن عبد الله آل الشیخ ، مفتی عربستان سعودی :

شخصی امروز صبح نامه نوشت و در نامه اش گفته بود : که در ایمان معاویه شک دارم و در اسلام معاویه شک دارم و او را به نفاق و دروغ متهم کرده بود . این حرف العیاذ بالله یا از روی جهل است و یا از روی علم است که اگر از روی علم است ، من او را مسلمان نمی دانم . زیرا اگر در قلبی یک ذره ایمان باشد ، این حرف را نمی زند و کسی که به معاویه و فرزندش یزید اشکال بگیرید ،اشکال نابجایی کرده ست و به خود ظلم کرده است . یزید فرزند معاویه بوده است و یزید جایگاه خوبی دارد . در دوران پدرش تلاش کرد جنگ قسطنطنیه را او انجام داد و در لشکر او ابوایوب انصاری صحابی رسول الله (ص) بود .

پس اشکال وارد کردن به او و پذیرفتن نظرات دشمنان او از جهل است و بهترین بیان این است که بگوییم او مثل بقیه مردم خوبی و بدی دارد ؛ اما او امیرالمؤمنین است و مردمی که با او بیعت کردند از او راضی شدند .

مجری :

این هم از مفتی یزیدی عربستان بود که از معاویه و یزید دفاع کرد و به زعم خودش فضائل یزید را گفت که او جهاد کرده و هر کس به یزید اشکال بگیرد ،‌ جاهل است .

استاد یزدانی :

یکی دیگر از یزیدیان ، آقای بن جبرین است که در سایت خود ، عبد الله بن عبد الرحمن بن جبرین ، این طور گفته :

لماذا ندافع عن معاویه مع کونه خرج علی الامام علی

اما عهده بالخلافه الی ابنه یزید فهو اجتهاد منه مع انه یزید کان عابدا صالحا ….

چرا ما باید از معاویه دفاع کنیم ، در حالی که علیه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) خروج کرد ؟

سایت عبد الله بن عبد الرحمن بن جبرین

مطالب زیادی بیان می کند تا این که می گوید :

کسی که علنا شراب می خورد ، با مادر و خواهرو دخترش ارتباط دارد ، کسی که خانه کعبه را خراب کرده ، کسی که به مدینه حمله کرده و زنان مدینه را سه روز بر لشکریانش حلال دانست ، عابد و صالح بوده . اگر این شخص صالح بوده ، پس فاسق چطور انسانی است ؟ این از آن حرف هایی است که فقط یک وهابی پلید و خبیث می زند که متأسفانه آقای بن جبرین زده و ثابت می کند یزیدی ها هنوز هم نفوذ دارند و در بین بعضی ها هنوز هم یزید زنده است .

مجری :

کلیپ بعدی هم مجموعه ای از سخنان یزیدی های معاصر است که یزید را مدح می کنند .

کلیپ ۸ ) :

طلعت زهران ـ عالم وهابی :

شیخ الاسلام ! ابن تیمیه می گوید : در قیام حسین هیچ خیری نبود و اگر قیام نمی کرد برای خودش بهتر بود . یزید که رحمت خدا بر او باد !!!! در روایت امیرالمؤمنین یزید !!! این گونه آمده … یزید انسان صالح !!! و امین !!!! و با تقوا !!!! پایبند بر نماز و عمل کننده بر سنت و …. بود که وارد بهشت می شود !!!!

اسامه القوصی ـ مبلغ وهابی :

یزید انسان ریاکاری نبود ، یزید بن معاویه انسان صالحی بود !!! و انسان فاسقی نبود !!! قیام حسین علیه یزید ؛ چون علیه امام و خلیفه دیگر قیام کرد ، حرام بود .

طه الدایمی ـ مبلغ وهابی :

من به حسین مظلوم کافر هستم ….

بیننده :

زیرا کعبه خانه خدا است و خانه خدا نزد ما حرمت دارد . ما مثل یزید نیستیم که به کعبه اهانت کنیم.

طه الدایمی ـ مبلغ وهابی :

نه نه نه ! به یزید اهانت نکن ! تو گفتی که فحش نمی دهی ! مؤدب باش ! در مقابل یزید بن معاویه رحمه الله خلیفه ی مسلمانان مؤدب باش ‍! نسبت به او مؤدب باش ! نسبت به او مؤدب باش !

قیام علیه حاکم ، مفسده دارد و مفاسد فراوان آن از همان زمان خروج حسین آغاز شده و ادامه خواهد داشت …

عبد العزیز آل الشیخ ـ مفتی عربستان :

بیعت یزید ، بیعت مشروع بود . کسانی که به معاویه و فرزندش ایراد می گیرند ، ایرادشان بی مورد است و ایراد به خود ایراد کنندگان وارد است . یزید امیرالمؤمنین ! بوده است . ایراد گرفتن از یزید ، از روی جهل است ….

تماس بینندگان :

بیننده : آقای سعیدی از کرج ـ شیعه

اگر ما بخواهیم سخن این وهابی پلید را بپذیریم که نعوذ بالله امام حسین (علیه السلام) اشتباه کرده باشند ، خانواده آن حضرت چه اشتباهی کرده بودند که با آن وضع فجیع به اسارت برده شدند .

نکته بعد این که ، وهابی ها می گویند : خلافت یزید شرعی بود . اگر ما این مطلب را بپذیریم ، ما هم ابتدای انقلاب آقای بنی صدر را اشتباها انتخاب کردیم . وقتی دیدند شخص درستی نیست ،‌ به راحتی کنار گذاشتند . چطور می شود از انسان فاسد دستور گرفت . واقعا نمی دانیم که چطور شخصی مثل یزید برای این ها نورچشمی می شود ؛ اما فرزند رسول خدا (صلی الله علیه وآله) که اصل و اساس دین است ، اشتباه می شود .

نکته سوم این که ، شما مطلبی در مورد امام حسن (علیه السلام) خواندید که نوشته بودند ، در انتها خلافت به فرزندش حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) می رسد . به قول شما برای ما هیچ فرقی نمی کند هر دو آن عزیزان از فرزندان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هستند که همه عالم خاک پای آن ها هم نمی شود . اما آقای جحودی سال گذشته در یکی از برنامه های خود می گفتند : اسلام چه احتیاجی دارد که بعد از ۱۴۰۰ سال مهدی را نگه داشته باشد . در صورتی که این وهابی درکتاب خود می گوید : حضرت مهدی صاحب الزمان (علیه السلام) از نسل امام حسن (علیه السلام ) است .

استاد یزدانی :

در مورد خروج بر خلیفه فاسد ، ما از ابن تیمیه خواندیم که هر کس خلیفه باشد ، منصور ، عبد الملک یا یزید باشد ، وقتی خلافت را به دست گرفتند ، ما نمی توانیم بر علیه این ها خروج کنیم . اجازه دارند هر کاری که می خواهند با دین ، با قرآن ،‌با احکام شرعی ، بکنند . ولو فاسد و فاجر و ظالم باشند یا خانه خدا را خراب کنند . چون اگر قیام کنیم فساد بیشتر می شود .

آیا فسادی بالاتر از این نیست که شخصی مثل معاویه بر مسند خلافت تکیه بزند ؟ ایا فسادی بالاتر از این هم هست که شخصی مثل یزید شرابخوار و زنا کار به جای پیامبر (صلی الله علیه واله) ، اشرف مخلوقات بنشیند و خود را جانشین پیامبر (صلی الله علیه وآله) بداند و علنی فسق و فجور انجام دهد.

مطلب خیلی واضح و روشن است ؛ اما آقایان از پیامبر (صلی الله علیه واله) روایت دارند که خروج علیه این ها حرام است که از ابن تیمیه نشان دادم .

فإذا تولى خلیفه من الخلفاء کیزید وعبد الملک والمنصور وغیرهم فإما أن یقال یجب منعه من الولایه وقتاله حتى یولى غیره کما یفعله من یرى السیف فهذا رأى فاسد فإن مفسده هذا أعظم من مصلحته ….

اگر خلیفه ای از خلفاء مثل یزید بن معاویه بن هند و عبد الملک بن مروان و منصور و دیگران ( لعنت خدا بر همه آن ها و همه پیروانشان باد) به خلافت رسیدند ، بین مسلمانان دو نظر وجود دارد . یک نظر این است که ما باید جلوی ولایت یزید و این ها را بگیریم که امام حسین (علیه السلام) هم نظرشان این بود و باید با این ها بجنگیم تا دیگران خلیفه شوند . این نظر فسادی است ؛ چون مفسده این کار بیشتر از مصلحت آن است .

ابن تیمیه ، منهاج السنه ، با تحقیق دکتر محمد رشاد سالم ، ج ۴ ، ص ۵۲۷

این ها حرف های ابن تیمیه است که در صفحات بعد همین را مستند می کند به روایاتی که از صحیح مسلم دارند .

بیننده : آقای ناصری از یزد ـ شیعه

بنده می خواستم نکاتی را بیان کنم . اول این که این آقای عقیل بی عقل در روز عاشورا به تبعیت از شمر و یزید ، لباس قرمز پوشیده بود و برنامه اجرا می کرد . این شخص خود را موحد می داند و ما که برای امام حسین (علیه السلام) و یارانشان عزاداری می کنیم ، زندیق و کافر می شویم .

این وهابی ها هستند که دیدگاهشان نسبت به امام حسین (علیه السلام) این طور است ؛‌اما اهل سنت واقعی کسانی هستند که حتی مثل شیعیان عزاداری می کنند . همین امروز از یکی از کارگران اهل سنت پرسیدم که آیا شما برای امام حسین (علیه السلام) عزاداری می کنید ؟ گفت : بله ،‌ما هم سینه زنی و هم عزاداری می کنیم ، فقط هیئت نداریم و در این ایام بین شیعیان عزاداری می کنیم .

استاد یزدانی :

ما در برنامه بعد حتما کلیپش را نشان خواهیم داد که چقدر این شخص ، انسان پلیدی است . ما در طول این سال ها ندیده بودیم که آقای هاشمی با لباس قرمز برنامه اجرا کند .اگر این طور است ؛ چرا شما در روز نهم ربیع لباس قرمز نمی پوشید . چرا در روز های دیگر قرمز نمی پوشید ؟ مشخص است که از روی عمد شب عاشورا و تاسوعا لباس قرمز پوشید . از آن طرف از ، ما روایت خواندیم که با سند صحیح نقل شده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) با سر و صورت خاک آلود و با حالت پریشان بودند. بعد این آقا که ادعای سید بودن دارد و ما ثابت کردیم نسب ایشان مشکل دارد واصلا نه خودش و نه تمام قوم و قبیله اش سید نیستند . بعد این آقا با لباس قرمز در روز عاشورا برنامه اجرا می کند . اگر بنده در روز نهم ربیع با لباده قرمز بیایم ،‌شما ناراحت می شوید یا نمی شوید ؟ طبیعی است که ناراحت شوید . پس چرا شما با احساسات میلیون ها شیعه بازی می کنید و بعد هم انتظار دارید شیعه هیچ جوابی به شما ندهند .

بر عکس ایشان ، آقای خدمتی لباس مشکی پوشیده بود . در صورتی که خودش می گفت که لباس سیاه ، لباس فرعون است . البته لباس سیاه برای ایشان دقیقا لباس فرعون است ، همان لباس منصور دوانقی و مأمون و هارون است که برای فریب مردم می پوشیدند و شعارشان این بود که ما می خواهیم انتقام آل محمد (صلی الله علیه وآله) را بگیریم ؛‌اما همه برای پیروی نفس و گول زدن مردم بود که امام صادق (علیه السلام) فرمودند : هر کس مثل این ها لباس بپوشد ، لباس فرعون و اهل جهنم را پوشیده . آقای خدمتی هم لباس سیاه پوشیده بود تا خود را شبیه بنی العباس و دشمنان اهل بیت (علیهم السلام ) کنند.

بیننده : آقای عباسی از تهران ـ شیعه

بنده از شما انتقادی داشتم . چند شب قبل یکی از برادران شیعه تماس گرفت و به معاویه لعن کرد ؛ اما شما ناراحت شدید و فکر میکنم تماس را قطع کردید .

مجری :

بنده ناراحت نشدم و تماس ایشان را هم قطع نکردیم . اتفاقا بعد از تماس بنده توضیح دادم .

بیننده :

بنده برنامه های شما را می بینم و روی حاج آقای قزوینی شناخت دارم . اما شما گفتید ما دنبال این حرف ها نیستیم . در صورتی که حاج آقای قزوینی بنی  امیه را لعن می کنند .

مجری :

ما هم از لعن بنی امیه ابایی نداریم و لعن می کنیم .

بیننده :

در زیارت عاشورا هم بنی امیه را لعن می کنند .

استاد یزدانی :

برادر عزیز ! موضوع برنامه ما لعن نیست . ممکن بود آن برادری که تماس گرفته بودند ،‌با لعن خود برنامه را به بحث های دیگر می کشاندند . به همین خاطر آقای شرفی مانع ایشان شدند ؛ وگرنه ما مخالف لعن نیستیم . منظور این بود که موضوع برنامه لعن نیست .

بیننده :

ایشان در مورد ایام محرم و معاویه و یزید صحبت می کرد . بعد لعن کردند و شما گفتید : ما دنبال این چیزها نیستیم . مراجع عزیز و بزرگوار و حاج آقای قزوینی گفتند : ابوبکر و عمر را لعن نکنید ، ما قبول می کنیم ؛ اما در مورد بنی امیه نگویید که ما لعن نکنیم .

استاد یزدانی :

برادر ما توضیح دادند ؛ اما شما نمی پذیرید .

مجری :

بنده توضیح دادم که اگر در آن جا آن کلام از من صادر شد ، به چه دلیل بود . گفتم همواره باید دلیل هم وجود داشته باشد . کاری که در برنامه های چالش انجام می دادیم که اگر بیننده ای از اعمال معاویه آگاهی ندارد ، بداند که دلیل لعن ما چیست .

بیننده : خانم صالحی از کرج ـ شیعه

بنده می خواستم سؤال کنم که به چه علت محمد حنفیه در کربلا حضور نداشتند ؟ و عاقبت ایشان چه شد ؟

دوم این که ، چرا همسر حضرت زینب (سلام الله علیها) در کربلا نبودند ؟

سوم این که ، یک کتاب که اتفاقات کربلا را توضیح می دهد را به بنده معرفی کنید ؟

استاد یزدانی :

در مورد عبدالله بن جعفر و محمد حنفیه در کتاب های شیعه روایت داریم که خود سید الشهدا (علیه السلام) به این ها دستور دادند تا در مدینه باقی بمانند . چون تعدادی از اهل بیت (علیهم السلام) در مدینه باقی مانده بودند . از جمله این روایات ، روایتی است که علامه مجلسی (ره) در کتاب بحار الانوار نقل کرده :

قال : فقال الحسین علیه السلام : یا أخی والله لو لم یکن ملجأ ، ولا مأوى لما بایعت یزید بن معاویه ، فقطع محمد ابن الحنفیه الکلام وبکى ، فبکى الحسین علیه السلام معه ساعه ثم قال : یا أخی جزاک الله خیرا ، فقد نصحت وأشرت بالصواب ، وأنا عازم على الخروج إلى مکه ، وقد تهیأت لذلک أنا وإخوتی وبنو أخی وشیعتی ، وأمرهم أمری ورأیهم رأیی ، وأما أنت یا أخی فلا علیک أن تقیم بالمدینه ، فتکون لی عینا لا تخفی عنی شیئا من أمورهم .

امام حسین (علیه السلام) به برادرش محمد حنفیه فرمودند : به خدا قسم ! اگر هیچ خانه ای هم نداشتم ، با یزید بن معاویه هرگز بیعت نمی کردم . محمد حنفیه کلام حضرت را قطع کرده و گریه می کند . امام (علیه السلام) هم ساعتی با او گریه می کنند . سپس می فرماید : ای برادرم ! خدا به تو جزای خیر دهد . تو خیر خواهی کردی و من به سمت مکه خارج می شوم . برای خروجم به سمت مکه ، خودم و برادران و پسران برادرم و شیعیانم را آماده کرده ام . امر آن ها ، امر من و نظر آن ها نظر من است . اما تو ای برادرم ! تو در مدینه بمان و چشم ما در آن جا باش و هر اتفاقی رخ داد به ما خبر بده .

مجلسی ، بحارالانوار ، ج ۴۴ ، ص ۳۲۹

مطلب بعد این است که برادرشان محمد حنفیه بیمارهای زیادی داشت . دستشان از کار افتاده بود ، وزن بسیار زیادی داشتند . پای ایشان فلج شده بود که در فیلم مختار هم به این موارد اشاره شد که وقتی می خواستند از خانه کعبه فراری دهند ، با چه سختی ایشان را جابه جا کردند . این مطلب در کتاب بحار الانوار ، جلد ۴۲ ، صفحه ۱۱۰ به صورت مفصل مطرح کردند که الان فرصت بیان همه آن ها نیست .

به هر حال محمد حنفیه وضعیتی نداشتند که به کربلا بیایند و کاری بتواند انجام دهد . پس اگر در مدینه باقی می ماند ، قطعا می توانست کارهای بیشتری انجام دهد . همان طور امام حسین (علیه السلام) فرمودند : فتکون لی عینا لا تخفی عنی شیئا من أمورهم . تو چشم ما در آن جا باش و هر اتفاقی که می افتد برای ما برسان .

وضعیت عبد الله بن جعفر هم به همین صورت بود که به دستور امام (علیه السلام) در مدینه باقی ماندند و در آن جا از اهل بیت (علیهم السلام) دفاع می کردند . دستور یزید بود که امام حسین (علیه السلام) را به شهادت برسانند و اگر عبد الله بن جعفر در مدینه باقی نمی ماند ، همان تعداد از بنی هاشم که در مدینه مانده بودند ،‌به دست یزید کشته می شدند . همان طور که بعد از واقعه کربلا ، مردم مدینه را قتل عام کردند . در مورد ایشان هم روایت وارد شده که در آن زمان بیمار بودند و آن بیماری باعث شد که همراه امام حسین (علیه السلام) به سمت مکه خارج شوند .

در این دنیا هر کس به اندازه توانایی که دارد ، مکلف است . اگر بیمار است ، نمی تواند کاری انجام دهد یا این که کار بهتری انجام میدهد . اگر محمد حنفیه در مدینه ماند ، به این دلیل بود که می توانست کارهای بهتری برای امام (علیه السلام) انجام دهد .

البته اساتید شبکه در برنامه های دیگر به صورت مفصل به این قضایا پرداخته اند .

کتابی که ما همیشه از آن برای تبلیغ استفاده می کردیم ، سوگنامه آل محمد (صلی الله علیه وآله) است . تمام روضه ها و وقایع کربلا را به صورت بسیار جامع نقل کردند . کتاب دیگری هم با نظارت آیت الله پیشوایی نوشته شده ، به نام مقتل جامع سید الشهدا (علیه السلام) است . به نظر بنده این کتاب ، کتاب خوبی است ؛ چون ایشان در وقایع عاشورا تخصص دارند . ما در سایت مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) در قسمت کتابخانه ، تعداد ده کتاب قرار دادیم که دوستان عزیز می توانند آن را دانلود کنند .

بیننده : آقای ترابی از اصفهان ـ شیعه

در مورد کلیپ هایی که نشان دادید ، تناقض بین حرف های این وهابی ها بسیار زیاد است . حتی اگر شما از افرادی خارج از اسلام به عنوان داور بیاورید تا تاریخ را بخواند . چطور آن جایی که معاویه بر علیه خلیفه برحق امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) خروج کرد ، حرفی نیست ؛ اما در مورد امام حسین (علیه السلام) می گویند : حضرت اشتباه کرده . در صورتی که آیه تطهیر و روایت سیدا اهل الجنه درباره امام حسین (علیه السلام) است . خود برادران اهل سنت این ها را پذیرفته اند . یک طرف امام حسین (علیه السلام) با آن ویژگی ها است و طرف دیگر ، یزید پسر معاویه و ابوسفیان و هند جگر خوار است .

اصلا اگر همه مسائل را کنار بگذاریم و فقط جنگ را در نظر بگیریم . عبد الله بن عمر و عبد الله بن زبیر به خاطر این که معاویه حکومت را موروثی کرد ، با یزید بیعت نکردند . عبد الله بن عمر گفت : اگر قرار بر موروثی بودن حکومت باشد ، من از یزید شایسته تر بر حکومت هستیم ؛ چون پدرم خلیفه دوم بود.

بیننده : علی از اصفهان ـ شیعه

ما یک حدیث صحیح داریم که می فرماید : کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا ، همه روز ها عاشورا و همه زمین ها کربلا است . اگر این ها از یزید دفاع نکنند که زیر سؤال می رود . قطعا تا قیامت هم یزیدی هست و هم حسینی . این ما هستیم که حسین بن علی (علیه السلام) را تنها نگذاریم . چون حسینی و یزیدی در همه زمان ها هستند .

استاد یزدانی :

این جمله روایت نیست ؛ بلکه یک جمله معروف است . اما می توان با تفسیر درست به آن عمل کرد که هر روز مانند حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) به یاد حضرت سید الشهدا (علیه السلام) گریه کنیم و یاد آن حضرت را زنده نگه داریم که یک قطره اشک بر آن حضرت بهشت را بر انسان واجب می کند . اگر این طور تفسیر کنیم که هر روز به یاد سید الشهدا (علیه السلام) هستیم ، هر روز قیام ایشان در وجود ما زنده است و هر روز مخالفت ما با فسق و فجور و دشمنان خدا در وجود ما است ، هر روز ما عاشورا و هر جای عالم کربلا است و مانند سید الشهدا (علیه السلام) منکری دیدیم در مقابلش می ایستیم و هر جا معروفی دیدیم ، تشویق می کنیم .

با این تفسیر درست است . ولی بعضی از تفاسیر که بقیه می کنند ، درست نیست .

در آخر ، ما ان شاء الله فردا شب باز هم به یزیدی های زمان خواهیم پرداخت و کلیپ هایی از آن ها نشان خواهیم داد که این ها چگونه از یزید دفاع می کنند . مقاله ای هم در بحث خروج علیه حاکم در سایت حضرت ولی عصر (علیه السلام) داریم که فتاوای تمام علمای اهل سنت در طول تاریخ را در این مورد بیان کردیم .

مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و هم چنین شما بینندگان ارجمند تشکر می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .