استدلال امیرمؤمنان علیه السلام به حدیث غدیر برای اثبات امامت / فضائل شیعیان از زبان امیرمؤمنان علیه السلام.

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : سرچشمه ولایت

تاریخ : ۰۳ / ۰۷ / ۹۴

مجری :

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه مولانا امیرالمؤمنین والائمه المعصومین (علیهم السلام )

این ایام دهه ولایت و امامت را بر شما تبریک می گوییم و امیدواریم در هر جای این کره خاکی که هستید ، دل هایتان سر شار از عشق و ارادت و محبت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) باشد و جا دارد باز هم خدمت عزیزانی که عزیزانشان را در سفر حج و در روز عید قربان ، قربانی شدند را تسلیت و تعزیت عرض کنیم و از خداوند می خواهیم که به آن ها صبر جمیل و اجر عظیم عنایت کند و کسانی که زخمی شده اند ، سلامتی عاجل یابند و کسانی که مفقود شده اند ، به زودی پیدا کنند .

استاد یزدانی :

بنده هم خدمت شما بینندگان عزیز سلام و عرض ادب دارم . امیدوارم که امشب هم برنامه ای در خور شأن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) تقدیم کنیم و روح آن حضرت و ائمه معصومین (علیهم السلام) از ما راضی باشند .

استاد موسوی :

بنده هم خدمت شما بزرگواران وبالاخص خدمت استاد عزیز مان ، استاد یزدانی سلام عرض می کنم . هم چنین عرض سلام ویژه خدمت بینندگان عزیز و خوب شبکه جهانی ولایت دارم . امیدوارم این ایام سرور و عید شیعیان ، همه با شادی و خوشحالی ، ساعات و لحظات عمر خود را بگذرانند .

مجری :

استاد یزدانی ! ما در شبکه ها و در جاهای مختلف می بینیم که عده ای شبهاتی را مطرح می کنند . از جمله این که شیعه از دوره صفویه به وجود آمده و از زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نبوده است . می خواهیم به این سمت و سو برویم که شما از زبان نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) بیان کنید که آیا آن حضرت در مورد فضائل شیعیان مطلبی گفته اند ؟ این می تواند برای ما دو جنبه داشته باشد ، یکی این که شنیدن فضائل شیعیان از زبان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) برای ما بسیار لذت بخش است . دوم این که ، کسانی که ادعا می کنند شیعه برای چند قرن اخیر است ، پاسخ کوبنده ای است که لفظ شیعه و فضائل شیعیان از زبان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و از زمان آن حضرت بوده است تا الان .

 

13

 

استاد یزدانی :

ما در این برنامه برای اولین بار خواستیم ، روایاتی را بخوانیم که در آن فضائل شیعیان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) است . ما در جلسه قبل روایات امامت را خواندیم و ان شاء الله اساتید دیگر هم خواهند خواند .

اما امروز روایتی را نقل می کنم که وقتی انسان آن را می خواند ، به معنای واقعی بال در می آورد . روایت بسیار زیبا است و با شنیدن آن انسان احساس غرور می کند . البته این روایت در کتب اهل سنت هم وجود دارد ، این که بحث شیعه و لفظ شیعه بار ها از زبان پیامبر (صلی الله علیه و آله) شنیده شده و همان طور که استاد عزیز ما بیان کردند ، حدود چهل روایت در این خصوص در منابع اهل سنت بیان شده است . اما ما می خواهیم در این ایام ، کلا روایات را از زبان اهل بیت (علیهم السلام) بخوانیم تا تنوع خاصی داشته باشد و قصد داریم با خواندن این روایت قلب های شیعیان را زلال و نورانی کنیم .

کتاب امالی شیخ صدوق (رضوان الله تعالی علیه ) بسیار معتبر و نویسنده انسان بسیار فاضل و از بزرگان شیعه است . امالی شیخ صدوق (ره) ، تألیف الشیخ الاجل الاقدم ابی جعفر محمد بن علی بن حسین بابویه ، متوفای ۳۸۱ هـ ، چاپ منشورات اعلمی بیروت لبنان ، چاپ اول در سال ۲۰۰۹ م ، در مجلس ۸۳ ، روایت دوم ، صفحه ۴۰۱ ، سند روایت بسیار جالب و قوی است که همه از بزرگان شیعه می باشند :

حدثنا ابی ، قال ابی قال حدثنا سعد بن عبد الله قال حدثنا احمد بن محمد بن خالد عن القاسم بن یحیی عن جده الحسن بن الراشد ، عن أبی عبد الله الصادق جعفر بن محمد ، عن آبائه علیهم السلام قال : قال رسول الله صلى الله علیه وآله على منبره : یا علی إن الله عزوجل وهب لک حب المساکین والمستضعفین فی الارض فرضیت بهم إخوانا ورضوا بک إماما ، فطوبى لمن أحبک وصدق علیک وویل لمن أبغضک وکذب علیک . یا علی أنت العلم لهذه الامه من أحبک فاز ….

. یا علی إخوانک کل طاهر زکی مجتهد عند الخلق ، عظیم المنزله عند الله عزوجل ، یا علی محبوک جیران الله فی دار الفردوس ، لا یأسفون على ما فاتهم من الدنیا ، یا علی أنا ولی لمن والیت ، وأنا عدو لمن عادیت ، یا علی من أحبک فقد أحبنی ، ومن أبغضک فقد أبغضنی ، یا على إخوانک الذبل الشفاه ، تعرف الرهبانیه فی وجوههم . یا علی إخوانک یفرحون فی ثلاث مواطن : عند خروج أنفسهم وأنا شاهدهم وأنت ، وعند المسأله فی قبورهم ، وعند العرض ، وعند الصراط إذا سئل الخلق عن إیمانهم فلم یجیبوا ، یا علی حربک حربی ، وسلمک سلمی ، وحربی حرب الله وسلمی سلم الله ، ومن سالمک فقد سالمنی ، ومن سالمنی فقد سالم الله عزوجل .

یا علی بشر إخوانک فان الله عزوجل قد رضی عنهم إذ رضیک لهم قائدا ورضوا بک ولیا ، یا علی أنت أمیر المؤمین ، وقائد الغر المحجلین ، یا علی شیعتک المنتجبون ، ولولا أنت وشیعتک ما قام لله عزوجل دین ولو لا من فی الارض منکم لما أنزلت السماء قطرها ، یا علی لک کنز فی الجنه وأنت ذو قرنیها ، شیعتک تعرف بحزب الله عزوجل ، یا علی أنت وشیعتک الفائزون بالقسط ، وخیره الله من خلقه . یا علی أنا أول من ینفض التراب عن رأسه وأنت معی ثم سائر الخلق …

…. یا علی إن الملائکه والخزان یشتاقون إلیکم ، وإن حمله العرش والملائکه المقربین لیخصونکم بالدعاء ، ویسألون الله لمحبیکم ، ویفرحون لمن قدم علیهم منکم ، کما یفرح الاهل بالغائب القادم بعد طول الغیبه .

یا علی شیعتک الذین یتنافسون فی الدرجات ، لانهم یلقون الله عزوجل وما علیهم ذنب یا علی إن أعمال شیعتک ستعرض علی فی کل جمعه فأفرح بصالح ما یبلغی من أعمالهم ، وأستغفر لسیئاتهم .

شیخ صدوق از پدر بزرگوارشان از سعد بن اشعری قمی از احمد بن محمد بن خالد برقی از قاسم بن یحیی از جد بزرگوارشان حسن بن راشد از ابی عبد الله امام صادق (علیه السلام) از پدران بزرگوارشان از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نقل شده که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فرمودند : پیامبر (صلی الله علیه و آله) بر روی منبر خود این مطالب را به من فرمودند : یا علی ! خداوند عشق مساکین و مستضعفین را در روز زمین به تو داده است . تو راضی شدی که این مستضعفین و مساکین ، برادر تو باشند . (یعنی شیعیان ، برادر امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) محسوب می شوند ) شیعیان راضی شدند که تو امام آن ها باشی . خوش به حال کسی که تو را دوست دارد و تو را تصدیق می کند . وای به حال کسانی که بغض تو را دارند و تو را تکذیب می کنند. یا علی ! تو برای هدایت این امت پرچم هستی . هر کس تو را دوست داشته باشد ، رستگار است و هر کس بغض تو را داشته باشد ، هلاک می شود .

یا علی ! من شهر علم هستم و تو دروازه آن هستی . آیا کسی که می خواهد وارد شهر شود ، غیر از این است که از در آن وارد می شود .

یا علی ! همه برادرانت (شیعیان ) پاک ، زکی ، پاکیزه و مجتهد هستند …

شیعیان تو در نزد مردم ، انسان های حقیر و کوچکی هستند ؛ اما در نزد خداوند ، مقام بزرگ و عظیمی دارند .

یا علی ! شیعیان و محبان تو ، همسایه های خدا در بهشت هستند . بر چیز هایی که در دنیا از دست دادند و این جا مانده ، تأسف نمی خورند .

یا علی ! من دوست هر کسی هستم که دوست تو باشد و دشمن هر کسی هستم که دشمن تو باشد. یا علی ! هر کس تو را دوست داشته باشد ، من او را دوست دارم و هر کس که تو را دشمن بدارد ، من او را دشمن می دانم .

یا علی ! برادران تو در سه جا بسیار شاد و خوشحال هستند . ۱) در لحظه احتضار ، آن زمان من و شما شاهد جان دادن آن ها هستیم . ۲ ) وقتی که در قبر نکیر و منکر می آیند و می خواهند از آن ها سؤال کنند ، من و شما هستیم . ۳ ) زمانی که می خواهند اعمال را در کنار صراط عرضه کنند ، در آن زمان هم شیعیان شاد و خوشحال هستند . از همه از ایمانشان سؤال می کنند ؛ اما هیچ کس پاسخی ندارند ؛ فقط شیعیان تو هستند که دستشان پر است و می توانند پاسخ دهند .

یا علی ! جنگ با شیعه ، جنگ با خداوند است .

یا علی ! به شیعیانت بشارت بده که خداوند از همه آن ها راضی شده ؛ چون راضی شدند که تو رهبر آن ها باشی و راضی شدند که تو ولی و سرپرست آن ها باشی .

یا علی ! تو امیر مؤمنین هستی … ( در این روایت فضائل شیعه و فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) مخلوط شده ، گاهی از امیرالمؤمنین (علیه السلام) گفته و گاهی هم از شیعیان آن حضرت ) .

یا علی ! شیعیان تو از انسان های انتخاب شده هستند و اگر تو و شیعیانت نبودید ، اصلا در دنیا دینی وجود نداشت .

بنده در جایی برای طلاب خارجی که از کشور های مختلف آمده بودند ، تدریس می‌کردم از بنده سؤال کردند : چرا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) باید باشد ؟ من از آن ها پرسیدم شما در کشور خود چه مقدار جمعیت دارید ؟ هر کدام از آن ها پاسخی می دادند که صد میلیون ، ۵۰ میلیون … . سؤال کردم چرا از بین این همه مردم ، شما انتخاب شدید ؟ چرا شما مثل بقیه مردم بت پرست و کافر نیستید ؟ چه کسی تو را از بین این همه انتخاب کرد که به شهر قم بیایی و در کنار حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها ) علم اهل بیت (علیهم السلام) را یاد بگیری ؟ قطعا کسی که این کار را انجام می دهد ، کار هدایت قلبی همه عالم را بر عهده دارد . او است که انتخاب می کند . این روایت هم همین مطلب را می گوید . آن ها وقتی این روایت را دیدند ، خیلی از آن ها اشک هایشان جاری می شد که خداوند ما را انتخاب کرده ، شیعه شدیم و برای آموختن علم اهل بیت (علیهم السلام ) آمدیم .

اگر شیعه ای روی زمین نباشد ، یک قطره باران هم نمی بارد . (این ها فضائل شیعه است که از زبان امام صادق ، امام باقر ، امام سجاد ، امام حسین (علیهم السلام) و از زبان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می شنویم )

یا علی ! شیعیان تو در روز قیامت به حزب خدا ، مشهور هستند .

یا علی !‌ من اولین کسی هستم که خلق شدم و بعد تو و بعد سایر خلائق خلق شدند …

یا علی ! ملائکه و خزانه داران خداوند ، مشتاق شما و شیعیان تو هستند . فرشتگانی که عرش را حمل می کنند و ملائکه مخصوصا برای شما دعا می کنند . این ملائکه مقربین و حمله عرش ، منتظر شیعیان هستند ، همان انتظاری که شخصی به مسافرت طولانی می رود ، بعد از مدتی که می خواهد بیاید ، چقدر انسان انتظار می کشد و چقدر شاد می شود ، آن ملائکه هم منتظر شما و شیعیانتان هستند و از دیدن شما خوشحال و شاد می شوند .

یا علی ! شیعیان شما برای طی کردن درجات بالاتر ، با هم مسابقه می دهند . این ها در قیامت در حالی پیامبر ﴿صلی الله علیه و آله ﴾ را ملاقات می کنند که هیچ گناهی به پای آن ها نوشته نشده است .

یا علی ! اعمال شیعیان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب ﴿علیه السلام ﴾ هر جمعه بر من عرضه می شود . اگر عمل صالحی از آن ها دیدم ، خوشحال می شوم و اگر عمل بدی از آن ها دیدم ، برایشان طلب استغفار می کنم .

شیخ صدوق ، امالی ، چاپ منشورات اعلمی بیروت ، مجلس ۸۳ ، روایت دوم ، ص ۴۰۱

روایت بسیار طولانی و زیبا است که متأسفانه وقت کافی برای بیان همه آن را نداریم .

مجری :

سؤال دوم را می خواهیم از شبکه های وهابی بشنویم که نهایت تحدی آن است و ادعا کردند که هیچ یک از روحانیون ما برای پاسخ به آن نمی آیند .

کلیپ ۱ ) :

کارشناس وهابی :

ما برای جهان تشیع با آن همه ادعا ، اظهار تأسف می کنیم که باز هم در این برنامه ما شاهد سکوت مرگباری آن ها بودیم . گرچه سعی کردند با ادعا و به چپ و راست زدن ، بخواهند امامت مورد نظر خود را ثابت کنند ؛ اما سکوت مرگبار و سؤال برانگیز علمای شیعه …

آیا علی مرتضی (علیه السلام) برای امامت خود به غدیر استدلال کرد ؟

و باز هم سکوت و شک نکنید که پیرامون این موضوع واضح و روشن همواره شاهد سکوت روحانیت شیعه بودیم .

مجری :

این هم کری خوانی وهابیت بود که یکی از علمای شیعه به ما جواب دهند که آیا امیرالمؤمنین (علیه السلام) به حدیث غدیر استناد کرده بر این که من امام هستم و بر اساس حدیث غدیر من ولایت دارم ؟

 

17

 

استاد موسوی :

واقعا ما برای بیچارگی این ها باید گریه کنیم . این ها می خواهند در مقابل شیعه قرار گیرند ؛ اما دستشان خالی است ، این ها باید چه کار کنند ؟ شیعه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دارد . آن وهابی که می گوید : من امیرالمؤمنین دارم و بعد دشمنان امیرالمؤمنین (علیه السلام) را در مقابل امیرالؤمنین (علیه السلام) از جمله معاویه و دیگران را بالا می برند ، اصلا دیگران با شمس وجود امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) قابل مقایسه هستند ؟ این ها همان زمانی هایی که شروع به تحدی کردند ، بنده یادم است وقتی استاد یزدانی و استاد ابوالقاسمی در برنامه ای حیدری ، کارشناس وهابی ، ادعا و تحدی می کرد ، تو دهنی به او زدند که تا به حال نتوانسته ، برگردد .

استاد یزدانی روایتی از امالی شیخ صدوق (ره ) خواندند ، بنده هم از کتاب شیخ الطائفه ، شیخ طوسی (رضوان الله علیه ) ، مؤسس حوزه علمیه نجف و از بزرگان شیعه بودند ، می خوانم . خداوند روح ایشان را با روح امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) محشور کند .

روایت در کتاب امالی تألیف ابی جعفر محمد بن الحسن طوسی (ره ) ، مجلس هشتم (علمای شیعه روایات را می خواندند ، املاء می کردند و می نوشتند ) بقیه روایات شیخ مفید (ره) :

أخبرنا الشیخ السعید أبو عبد الله محمد بن محمد بن النعمان ( رحمه الله ) ، قال : أخبرنا أبو الحسن أحمد بن محمد بن الحسن بن الولید ، قال : حدثنا أبی ، قال : حدثنا محمد بن الحسن الصفار ، عن أحمد بن أبی عبد الله البرقی ، عن أبیه ، عن محمد بن أبی عمیر ، عن المفضل بن عمر ، عن الصادق جعفر بن محمد ( علیهما السلام ) ، قال : قال أمیر المؤمنین ( علیه السلام ) : أعطیت تسعا لم یعط أحد قبلی سوى النبی ( صلى الله علیه وآله ) : لقد فتحت لی السبل ، وعلمت المنایا ، والبلایا ، والأنساب ،وفصل الخطاب ، ولقد نظرت فی الملکوت باذن ربی ، فما غاب عنی ما کان قبلی ولا ما یأتی بعدی ، وان بولایتی أکمل الله لهذه الأمه دینهم ، وأتم علیهم النعم ، ورضی لهم إسلامهم کل ذلک من الله به علی فله الحمد .

به ما خبر داد شیخ سعید ابو عبد الله محمد بن محمد بن نعمان (شیخ مفید ) از ابو الحسن احمد بن محمد بن حسن بن الولید ( از بزرگان شیعه ) از پدر بزرگوارشان (که ایشان هم ثقه هستند ) از محمد بن حسن الصفار (ایشان هم از جایگاه والایی در بین شیعیان دارد ) از احمد بن ابی عبد الله البرقی ( ایشان هم از جایگاه والایی بر خوردار است ) از پدرش از ابی عبد الله برقی از محمد بن ابی عمیر (ایشان از اصحاب اجماع هستند . قاعده علم رجال شیعه که روایت به ابن ابی عمیر رسید ، بقیه روات که به امام می رسد ، اصلا نگاه نمی کند ) از امام صادق جعفر بن محمد (علیهم السلام) که فرمودند : امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فرمودند : خداوند متعال نه ویژگی را به من داده که به هیچ کس غیر از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نداده است .

نعمت ها را با ولایت من ، بر این امت کامل کرد . خداوند با ولایت من اسلام امت را قبول کرد و به آن راضی شد . آن روزی که من را به ولایت نصب کرد ، خداوند به پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله) فرمود : به مردم برسان که امروز با ولایت علی بن ابیطالب (علیه السلام) دینشان کامل شده است . نعمت بر آن ها تمام شده و اسلامشان را امروز من قبول کردم .

خداوند همه این فضائل را به من عنایت کرده ، الحمد لله رب العالمین .

شیخ طوسی (ره) ، امالی ، مجلس هشتم ، ص ۲۰۵

عزیزان فکر نکنند که این روایات فقط در کتب شیعه است ، ما در این ایام از کتب شیعه می خوانیم وگرنه احمد بن حنبل ، امام اهل سنت است که وقتی پسرش از او در مورد فضیلت خلفاء سؤال می کند ، به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) که می رسد ، از منزلت و مقام ایشان سؤال می کند :

وعن عبد الله قال حدث أبی بحدیث سفینه فقلت یا أبت ما تقول فی التفضیل قال فی الخلافه أبو بکر وعمر وعثمان فقلت وعلی بن أبی طالب قال یا بنی علی بن أبی طالب من أهل بیت لا یقاس بهم أحد …

احمد بن حنبل می گوید : علی بن ابیطالب از اهل بیتی است که هیچ کس با او قابل قیاس نیست .

امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در ادامه روایت بیان می فرمایند :

راه ها و درها به روی من باز شده ، ( راه های علم برای ایشان باز است و هیچ در بسته ای در مقابل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) وجود ندارد ) . به من علم منایا و علم بلایا و علم انساب و فصل الخطاب داده شده .

این روایت اشاره به روایتی دارد که در کتب اهل سنت با سند صحیح نقل شده که سلونی قبل ان تفقدونی ، اگر توانستید یک نفر از صحابه را که جرأت چنین ادعایی را داشته باشد . این سخن ، سخن بسیار بزرگی است . صحابه ای که معنای الفاظ ساده قرآنی را نمی توانستند ، بخوانند . وفاکهه وابا را نمی دانستند . آیا این افراد را می توان در مقابل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) قرار داد ؟ واقعا این مقایسه ظلم و احجاف در حق ایشان است . این صحابه حتی جرأت نداشتند خود را در این مرتبه علمی قرار دهند . به نظر من تا الان هم به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) ظلم می شود ؛ چون مسلمانان از علم امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) استفاده نمی کنند . این باب مدینه العلم رسول الله (صلی الله علیه و آله) کنار گذاشته شده و قال ابوهریره جایگزین شده که در صحیح بخاری است که از او می پرسند این روایت را از پیامبر (صلی الله علیه و آله) شنیدی ؟ می گوید : نه ، من کیس ابوهریره ، از کیسه ابوهریره است . خودش هم اعتراف می کند که روایتی را از جیب در می آورد و آن را به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نسبت می دهد . به روایت باز گردیم :

با اذن خداوند به ملکوت عالم نگاه کردم ، همه چیز برایم نمایان شد که قبل از من چه گذشته و بعد از من چه می آید . ( ببینید چه فضائلی دارند ، چه کسی را می توان با امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) مقایسه کرد . واقعا امام حنابله به حق بیان کرده که لایقاس بهم احد ) شاهد ما این جا است که می فرماید : خدای متعال با ولایت من ، دین این امت را کامل کرد .

آقایان وهابی ! شما دین دارید ؟ دینتان کامل است ؟ این ها به حدی بیچاره است که وقتی یک بیننده با آن ها بحث می کند ، در مقابلش کم می آورند و می گویند : دین ما که کامل نیست .

بیننده : مجید از تهران ـ شیعه

بنده از شبکه جهانی ولایت تقاضایی دارم و آن این که ، این شبکه های وهابی هر چند وقت یک بار حرفی می زنند و شبکه جهانی ولایت هم همیشه پاسخ کوبنده به آن ها می دهد ؛ اما کارشناسان و مجریان این شبکه حتی لیاقت ندارند که تصویرشان در این شبکه نشان داده شود .

بیننده : محمد از مزار شریف ـ اهل سنت

شما در مورد اهمیت مذهب شیعه و عید غدیر صحبت می کنید . اگر این عید تا این حد اهمیت داشت ، چرا پیامبر (صلی الله علیه و آله) در زمانی که زنده بودند یا خلفای راشدین و یا خود حضرت علی (علیه السلام) یا در قرآن از این عید تجلیل نکردند .

استاد یزدانی :

البته کلیپی که پخش کردید همین سؤال بود . ما آیات متعدد در قرآن کریم داریم که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) برای امامت خود به آن آیات استدلال کرده است . امام صادق ، امام باقر امام حسن ، امام حسین (علیهم السلام) به آیه ۵۵ مائده استدلال کردند : إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آَمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَهُمْ رَاکِعُونَ . حتی ما می توانیم از منابع اهل سنت این را ثابت کنیم که درباره امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نازل شده است .

بنده آیه اکمال را از منابع اهل سنت خدمت شما می خوانم . من این روایت را بارها در شبکه جهانی ولایت خواندم . در کتاب تاریخ مدینه السلام یا همان تاریخ بغداد ، تألیف خطیب بغدادی ، جلد ۹ ، با تحقیق دکتر بشار عواد معروف ، صفحه ۲۲۲ روایت بسیار جالبی است که از ابوهریره نقل شده :

عن أبی هریره قال من صام یوم ثمان عشره من ذی الحجه کتب له صیام ستین شهرا وهو یوم غدیر خم لما أخذ النبی صلی الله علیه وآله بید علی بن أبی طالب فقال ألست ولی المؤمنین قالوا بلى یا رسول الله قال من کنت مولاه فعلی مولاه فقال عمر بن الخطاب بخ بخ لک یا بن أبی طالب أصبحت مولای ومولى کل مسلم فأنز الله الیوم أکملت لکم دینکم …

هر کس روز ۱۸ ماه ذی الحجه را روزه بگیرد ، خداوند ثواب ۶۰ ماه روزه را به او خواهد داد . (این روز چه روزی است ؟ ) آن روز ، روز غدیر خم است . زمانی که پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) دست علی بن ابیطالب (علیه السلام) را گرفت و فرمودند : آیا من ولی مؤمنان هستم یا نیستم ؟ (اگر در این جا بحث دوستی بود ، این سؤال چه معنایی داشت ؟ آیا این پرسیدن این سؤال برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) زشت نبود ، مردم به ایشان نمی خندیدند ؟ ) همه گفتند : بله یا رسول الله ! حضرت فرمودند : هر کس من مولای او هستم ، علی بن ابیطالب (علیه السلام) هم مولای او است . بعد از آن عمر بن خطاب آمد و تبریک گفت : مبارک باشد پسر ابوطالب تو از الان مولای من و مولای هر مسلمان شدی . (از الان یعنی قبلا تو مولای ما نبودی ، اگر بحث دوستی باشد که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دوست همه بود ) . خداوند این آیه را نازل کرد : الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلَامَ دِینًا .

خطیب بغدادی ، تاریخ بغداد ، ج ۹ ، ص ۲۲۲

این هم یک روایت با سند صحیح از منابع اهل سنت است که ثابت می کند آیه اکمال در باب ولایت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نازل شده است .

بیننده : آقای جباری از شهر ری ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی سؤالی داشتم ، این که شبکه های وهابی می گویند معنای مولا در عبارت من کنت مولا فهذا علی مولاه ، به معنای دوستی است و این که از نظر آن ها فضائلی خلیفه اول و دوم از فضائل امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بیشتر است . آیا این قابل قبول است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ۱۲۰هزار نفر را در آن گرما و در آن منطقه ای که بی آب بود ، نگه داشت تا بگویند علی بن ابیطالب (علیه السلام ) دوست من است . سؤال بنده این است که آیا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) چنین عبارتی را در مورد ابوبکر و عمر هم به کار برده است ؟

 

1

 

 

 استاد موسوی :

ما که چنین روایتی ندیدیم ؛ اجازه بدهیم به کسانی مثل آن برادرمان که تماس گرفتند و روایتی را خواندند . جالب این بود که وقتی ما سند روایت را خواستیم ، گفت : من اهل علم نیستم . همین افراد چنین روایاتی را که سراغ دارند ، بیاورند .

استاد یزدانی آیه اکمال را نشان دادند ، بنده آیه ابلاغ را نشان می‌دهم که در شأن امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نازل شده است . در کتاب تفسیر قرآن العظیم ، تألیف ابن ابی حاتم ، جلد اول ، چاپ عربستان سعودی ، صفحه ۱۱۷۲ :

قوله تعالى : بلغ ما انزل الیک من ربک

 حدثنا ابى ثنا عثمان بن حرزاد ، ثنا اسماعیل بن زکریا ، ثنا علی بن عابس عن الاعمش ابنی الحجاب ، عن عطیه العوفی عن ابى سعید الخدری قال : نزلت هذه الایه یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک فی علی بن ابى طالب .

از ابی سعید خدری است که گفت : این آیه یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک ، در باره امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و ابلاغ ولایتش نازل شده است .

ابن ابی حاتم ، تفسیر قرآن العظیم ، ج اول ، چاپ عربستان سعودی ، ص ۱۱۷۲

این هم تفسیری که ابن تیمیه می گوید : هر چیزی که در این تفسیر آمده ، مورد تأیید است و می توان به آن استناد کرد . خود ابن ابی حاتم هم در مقدمه کتابش گفته :

فتحریت اخراج ذلک باصح الاخبار اسنادا .

صحیح ترین روایات را من در این کتاب نقل کرده ام .

بیننده : آقای ندیمی از مشهد ـ اهل سنت

ضمن تبریک این عید بزرگ و قبولی قربانی شما ، قال رسول الله صلی الله علیه وسلم : انا مدینه الصدق وابوبکر بابها ، انا مدینه العدل و عمر بابها ، انا مدینه ال ؟؟ و عثمان بابها . انا مدینه العلم و علی بابها .

مجری :

برادر عزیز ! سند این روایت کجا است ؟ و در کدام کتاب نقل شده است ؟

بیننده :

بنده سواد زیادی ندارم و نمی دانم در کدام کتاب نقل شده است .

استاد یزدانی :

من جستجو زدم در هیچ کتابی چنین روایتی نقل نشده است .

مجری :

آقای ندیمی ! چون ما در برنامه به صورت علمی بحث می کنیم و هر آن چه که کارشناسان ما بیان می کنند ، سند و مدرک و کتاب و صفحه آن را هم نشان می دهند . شما روایتی را خواندید ، ما هم از شما سند آن را می خواهیم .

بیننده :

شما به بنده ۴۸ ساعت زمان دهید ، سند روایت را پیدا می کنم .

استاد یزدانی :

بنده عبارت انا مدینه الصدق را در برنامه جامع الکبیر که حدود ۲۰ هزار کتاب از کتب اهل سنت در آن است ، جستجو می کنم . اما نیتجه آن این است که لاتوجد نتائج لهذا البحث .

مجری :

آقای ندیمی ! شما که این روایت را از کتابی نخوانده اید وگرنه عنوان آن را به یاد داشتید . اگر امکان دارد می توانید بگویید که این روایت را از کجا شنیده اید ؟

بیننده :

من ۴۸ ساعت از شما زمان می خواهیم تا مدرک و سند آن را پیدا کنم . در مورد غدیر هم مطلبی را می خواهم بیان کنم و آن این که ، مگر حضرت علی خیلی شجاع و قهرمان و پهلوان نبود ؟ در این شکی نیست ، شیعه و سنی در این قول متفق القول هستند که حضرت علی صاحب ذوالفقار هستند ، پس را ایشان یک بار هم از این جانشینی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) دفاع نکرد و سکوت کرد ؛ اما شما بعد از ۱۴۰۰ سال تازه یادتان آمده که باید دفاع کنید .

مجری :

برادر گرامی ! فکر می کنم برنامه های شبکه جهانی ولایت را تا به حال ندیده اید ؟ اگر دیده بودید ، متوجه شده می شدید که ما شاید بیش از صد بار این سؤال را پاسخ دادیم . اما باز هم به احترام شما باز هم پاسخ می دهیم . من خواهش می کنم منصفانه گوش کنید و نظر خود را بیان کنید .

 

 

23

 

استاد یزدانی :

ما نه یک روایت ؛ بلکه صد ها روایت در منابع اهل سنت داریم که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) همیشه از حق خود گفته و همیشه از آن دفاع کرده ؛ اما به خاطر مصالح مسلمین شمشیر نکشیدند . حتی در صحیح بخاری آمده :

وَعَاشَتْ بَعْدَ النبی صلی الله علیه وآله سِتَّهَ أَشْهُرٍ فلما تُوُفِّیَتْ دَفَنَهَا زَوْجُهَا عَلِیٌّ لَیْلًا ولم یُؤْذِنْ بها أَبَا بَکْرٍ وَصَلَّى علیها وکان لِعَلِیٍّ من الناس وَجْهٌ حَیَاهَ فَاطِمَهَ فلما تُوُفِّیَتْ اسْتَنْکَرَ عَلِیٌّ وُجُوهَ الناس فَالْتَمَسَ مُصَالَحَهَ أبی بَکْرٍ وَمُبَایَعَتَهُ ولم یَکُنْ یُبَایِعُ تِلْکَ الْأَشْهُرَ فَأَرْسَلَ إلى أبی بَکْرٍ أَنْ ائْتِنَا ولا یَأْتِنَا أَحَدٌ مَعَکَ کَرَاهِیَهً لِمَحْضَرِ عُمَرَ …

وَلَکِنَّکَ اسْتَبْدَدْتَ عَلَیْنَا بِالْأَمْرِ …..

حضرت زهرا (سلام الله علیها ) شش ماه بعد از پیامبر (صلی الله علیه و آله) زنده بودند . بعد از این که از دنیا رفتند ، حضرت را شبانه دفن کردند و ابوبکر را خبر نکردند . تا حضرت زهرا (سلام الله علیها) زنده بودند ، امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نزد مردم احترامی داشت ؛ اما وقتی حضرت زهرا (سلام الله علیها ) از دنیا رفتند ، مردم از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) روی بر گرداندند . هیچ کس نبود و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) تنها بودند . آن زمان وقتی دید هیچ یار و یاوری ندارد ، خواست با ابوبکر مصالحه کند و مبایعه کند . شخصی را نزد ابوبکر فرستاد که بیا پیش من ؛ اما کسی را با خودت نیاور . چون اصلا دوست نداشت با عمر در یک مجلس بنشیند . وقتی ابوبکر آمد ، به او گفت : ابوبکر تو حق ما را غصب کردی و در حق ما ظلم کردی .

صحیح بخاری ، ج ۴ ، ص ۱۵۴۹

این یک روایت که اگر بخواهید بنده ده ها روایت دیگر هم می خوانم .

مجری :

آقای ندیمی ! نظر شما در این باره چیست ؟

بیننده :

همانطور که شما روایات اهل سنت را قبول ندارید و زمانی که شبکه های اهل سنت آن روایات را می خوانند ، شما می گویید دروغ است . پس مطمئنا این هم دروغ است .

مجری :

این روایت از کتاب صحیح بخاری است ، کتابی که شما آن را بعد از قرآن صحیح ترین کتاب می دانید .

بیننده :

شما فکر نکنید که من یک عالم هستم . من یک انسان ساده هستم که حتی صحیح بخاری را هم ندارم .

مجری :

برادر عزیز ! بنده دو نکته را به شما می گوییم . شما به روایتی خواندید که نه در کتابی دیدید ، نه سند آن را می دانید ، نه در صحیحین آمده ، نه در مسانید اهل سنت آمده ، به آن روایت استناد می کنید برای رد شیعه . وقتی استاد ما روایتی از صحیح بخاری برای شما نقل می کنیم ، کتاب و جلد و صفحه آن را هم می بینید ، باز هم روایت را قبول نمی کنید . ملاک شما برای پذیرش روایت چیست ؟

بیننده :

روایتی را که شما خواندید ، باید علمای اهل سنت آن را تأیید کنند .

مجری :

اشکالی ندارد ، شما از علمای خود این روایت را بپرسید .

استاد یزدانی :

بنده در لب تاپ خودم بیش از ۵۰ نسخه از صحیح بخاری را با چاپ های مختلف دارم ، از هر کدام که بخواهید ، نشان می دهم .

مجری :

پس شما سند روایت را برای ما بیاروید و ان شاء الله در شب های آینده تماس بگیرید . دوم این روایتی را که استاد یزدانی از صحیح بخاری خواندند را از علمای خود بپرسید .

بیننده : آقای خوانساری از تهران ـ شیعه

من جمله ای را به شما عزیزان شبکه ولایت عرض می کنم . در این هفته ای که نزدیک روز عید غدیر است ، شما را سربازان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می نامم . شما مظلومانه اتهاماتی را به جان می خرید ؛ حتی در بین دوستان ، که دست برادری را دراز می کنید و همه مسلمین را برای شب اول قبر به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) نزدیک کند . من به همه شما درود می فرستم و از خدا می خواهم که همه شما را حفظ کند .

عزیزان مسلمان در سرتاسر جهان ! من شما را متوجه می کنم به کلمات و نامه ها و خطبه های امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) که سید رضی (ره) در نهج البلاغه جمع آوری کرده است . یکی از آن جمله ها پیرامون متقین است که حضرت می فرماید :

مَنْطِقُهُمُ الصَّوَابُ ومَلْبَسُهُمُ الِاقْتِصَادُ ومَشْیُهُمُ التَّوَاضُعُ – غَضُّوا أَبْصَارَهُمْ عَمَّا حَرَّمَ اللَّه عَلَیْهِمْ – ووَقَفُوا أَسْمَاعَهُمْ عَلَى الْعِلْمِ النَّافِعِ لَهُمْ .

یکی از علائم متقین این است که منطقشان صواب است .

صواب را در جاهای مختلف معنا کرده اند. بنده جمله ای را از علی بن الحسین زین العابدین (علیه السلام) سؤال کردند :

عن علی بن الحسین ( علیهما السلام ) أنه سئل عن الکلام والسکوت أیهما أفضل ؟ فقال ( علیه السلام ) : لکل واحد منهما آفات فإذا سلما من الآفات فالکلام أفضل من السکوت ، قیل : وکیف ذاک یا بن رسول الله ؟ فقال : لأن الله عز وجل ما بعث الأنبیاء والأوصیاء بالسکوت ، إنما بعثهم بالکلام ، ولا استحقت الجنه بالسکوت …

از حضرت سؤال شد که صحبت کردن بهتر است یا سکوت ؟ حضرت فرمودند : هر دوی این ها آفاتی را در بر دارد ؛ اما اگر آفات از این ها دور بماند ، تردیدی نیست که کلام از سکوت افضل و برتر است.

عزیزان مسلمان ! من آن هایی را که وهابی هستند یا با کسانی که فی قلوبهم مرض هستند ، عرضی ندارم . شبکه ولایت مدتها است که دست برادری را دراز کرده و بسیاری از حتی از دوستان خود خرده شنیدند ، و من آن ها را سربازان گمنام امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می دانم که در دلشان چه خون هایی است که شما به سوی امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) هدایت شوید .

یک جمله دیگر هم عرض کنم که کام همه را شیرین کنم و عزیزان جهان اسلام و حتی غیر مسلمان ها را دعوت به اسلام و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می کنم ، به آن دو روزی که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) مجروح و در حال شهادت بودند . یعنی از نوزدهم ماه رمضان تا بیست و یکم ماه مبارک رمضان . وقتی امام حسن مجتبی (علیه السلام) قاتل ایشان را به محضرشان می آورند ، یک جمله ای دارند که به قاتلم رحم کنید و الفت داشته باشید .

از امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) همین توقع است ، این ها در جای خود مهم است . اما مهم تر از این ها ، این است که حضرت برای قاتل خود هم دریچه ای برای دفاع از خود باز می کند . می فرمایند : اگر کشته شدم ومن ضربته هذا ، یعنی در دادگاه عادله تشخیص داده شود که قتل من به واسطه ایشان است .

این شبکه شما را به این امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دعوت می کند و قرآن به همه ما امر کرده : حرف ها را بشنوید و خوب آن ها را عمل کنید .

آخر الامر عرض می کنم : الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه مولانا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) .

بیننده : رسول از ارومیه ـ اهل سنت

بنده می خواستم از برنامه خوبتان تشکر کنم و این کار عربستان سعودی را که با حجاج بیت الله الحرام انجام دادند ، محکوم می کنم .

بیننده : عادل از کردستان ـ شیعه

ما در منطقه ای که هستیم همه شیعه هستیم ؛ اما شهرهای و روستاهای اطراف ما همه اهل سنت می باشند . این ها در ایام محرم ما شیعیان را در مراسماتی که برای امام حسین (علیه السلام) می گیرند ، ما را هم دعوت می کنند . ما با هم همیشه با صلح و آرامش زندگی کردیم . حتی من می بینم که این ها بر سر قبر ها می روند و آن ها را زیارت می کنند . بنده به خاطر کلیپ هایی که شما از شبکه های وهابی نشان می دهید ، مطرح کردم .

از استاد یزدانی هم یک سؤال داشتم مبنی بر این که اشهد ان علیا ولی الله ، که ما در اذان می گوییم ، از چه زمانی در اذان بود؟

استاد موسوی :

بعضی از صحابه ای که شیعه امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام ) بودند مثل سلمان ، اباذر و مقداد ، این بزرگواران در اذان خود شهادت به ولایت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می دادند . برای مثال در کتاب مستدرک سفینه البحار این روایت است که :

فدخل رجل على رسول الله فقال : سمعت أمرا لم أسمع قبل ذلک . فقال : ما هو ؟ فقال : سلمان قد یشهد فی أذانه بعد الشهاده بالرساله ، الشهاده بالولایه لعلی . فقال : سمعتم خیرا

شخصی می گوید : بر نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) وارد شدم ، گفتم : چیزی شنیدم . حضرت فرمودند : چه چیزی شنیدی ؟ گفت : شنیدم که سلمان در نمازش بعد از شهادت به رسالت شما ، به ولایت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) شهادت داد . حضرت فرمودند : چیز خوبی شنیدی.

شیخ علی نمازی شاهرودی ، مستدرک سفینه البحار ، ج ۶ ، ص ۸۵

بنده روایت دیگری را به عنوان هدیه برای همه شیعیان باشد ، امام صادق (علیه السلام) فرمودند :

وقال الصادق ( ع ) : رحم الله شیعتنا خلقوا من فاضل طینتنا وعجنوا بماء ولایتنا یحزنون لحزننا ویفرحون لفرحنا

شیعیان ما از باقیمانده گل ما اهل بیت (علیهم السلام) آفریده شدند . با آب ولایت و دوستی و محبت ما ، گل وجود ما ورزیده شده . نشانه آن ها چیست ؟ این که برای غم و اندوه ما ، ناراحت می شوند و در شادی ما هم شاد هستند .

استاى یزدانی :

بنده در تکمیل حرف استاد موسوی که روایتی را از مستدرک سفینه البحار خواندند ، روایت دیگری در همین مورد از کتاب السلافه فی امر الخلافه ، تألیف آقای مراغی مصری است که متأسفانه فقط یک بار چاپ شد و بعد از آن دیگر چاپ نشد . این کتاب از کتاب های اهل سنت است . در این دو روایت آمده یکی از سلمان است و دیگری از اباذر است که ایشان هم همین کار را می کرد و رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) نظرشان را تأیید کرد .

فدخل رجل على رسول الله فقال : سمعت أمرا لم أسمع قبل ذلک . فقال : ما هو ؟ فقال : سلمان قد یشهد فی أذانه بعد الشهاده بالرساله ، الشهاده بالولایه لعلی . فقال : سمعتم خیرا .وفیه روایه أخرى أن أبا ذر یذکر فی الأذان بعد الشهاده بالرساله ذلک ،ویقول : أشهد أن علیا ولی الله ، فأخبر بذلک رسول الله ( صلى الله علیه وآله ) فقال : کذلک أو نسیتم قولی فی غدیر خم : من کنت مولاه فعلی مولاه ؟

زمانی که به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) گفتند ابوذر بعد از شهادت به رسالت ، شهادت به ولایت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) می دهد . حضرت فرمودند : چه اشکالی دارد . یادتان رفت که من در غدیر گفتم : من کنت مولا فعلی مولاه .

مراغی مصری ، السلافه فی امرالخلافه

البته این نکته را هم بگویم که تمام فقهای شیعه ، در تمام اعصار ، جز عده خیلی کمی تصریح کردند که اشهد ان علیا ولی الله ، جزء اذان نیست . همان طور که صلوات بر پیامبر (صلی الله علیه و آله) بعد از بردن نام ایشان در مستحب است و جزء اذان نیست ، اشهد ان علیا ولی الله هم چون خداوند در قرآن به ولایت آن حضرت در آیه ۵۵ مائده شهادت داده ، به عنوان رجاء و استحباب می گوییم . وگر نه هیچ کس جزء اذان نمی داند . جز یکی دو نفر که آن ها هم برای خود مستنداتی دارند . اما بقیه علمای شیعه مستندی در این زمینه نداشتند .

بیننده : رضا از بوشهر ـ شیعه

بنده در مورد روایت من کنت مولا فعلی مولاه ، که اهل سنت مولا را به معنای دوستی می گیرند ، دچار مشکل می شوند . ما اصلا موضوع ولایت را کنار می گذاریم . اگر بخواهیم در مورد همین مسأله دوستی صحبت کنیم و بگوییم منظور رسول خدا (صلی الله علیه و آله) دوستی بوده ، واقعا شما با رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) ایشان دوستی کرده اید ؟ مگر شکستن پهلوی حضرت زهرا (سلام الله علیها ) از دوستی است ؟ کاری که شما در کربلا با فرزند رسول خدا (صلی الله علیه و آله) انجام دادید ، دوستی بود ؟

آیا معاویه به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) دوستی کردند ؟ یا مسأله کربلا ، یک شبه اتفاق افتاد ؟ بعد از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) این دشمنی و کینه با خاندان رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به وجود آمد . مگر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به اعتقاد شما ، سفارش نکرد که با اهل

بیت من دوست باشید .آیا شما به سفارش رسول خدا (صلی الله علیه و آله) عمل کردید ؟

بیننده : آقای دشتی از زاهدان ـ اهل سنت

عقیده ما اهل تسنن در مورد حضرت علی (علیه السلام) این است که ایشان را از جانمان بیشتر دوست داریم . حضرت علی (علیه السلام) خیلی بزرگوار است . در کنار ایشان هم بقیه صحابه مثل عمر و ابوبکر ، آن ها هم در کنار حضرت علی (علیه السلام ) و با هم دوست بودند . چون علمای ما همیشه می گویند : این ها با هم دوست بودند .

استاد یزدانی :

ما نمی خواهیم در مورد اختلافات زیادی که بین این ها با حضرت علی (علیه السلام) بوده ، صحبت کنیم . اما بنده از این برادر عزیز یک سؤال داشتم که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند : علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دوست داشته باشید یا این که خلیفه بعد از من هستند ؟

بیننده :

گفتند : حضرت علی (علیه السلام) را دوست داشته باشید .

استاد یزدانی :

اگر در منابع اهل سنت روایتی باشد که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) گفته باشند که حضرت علی (علیه السلام) خلیفه من است نه دوست من ، شما چه پاسخی دارید ؟ یعنی لفظ خلیفه آورده باشند .

بیننده :

نه ، لفظ خلیفه را نیاوردند .

استاد یزدانی :

بنده کتابی را به شما نشان می دهم که حتی وهابی ها گفتند سند آن معتبر است و پیامبر (صلی الله علیه و آله) گفته اند که حضرت علی (علیه السلام) خلیفه من است .

در کتاب السنه ، تألیف ابن ابی عاصم ،با تحقیق آقای محمد ناصر الدین البانی وهابی ، جلد ۲ ، متوفای ۴۲۰ هـ ، چاپ مکتب الاسلامی ، صفحه ۵۶۵ :

قال قال رسول الله صلی الله علیه وآله لعلی أنت منی بمنزله هارون من موسى إلا أنک لست نبیا إنه لا ینبغی أن أذهب إلا وأنت خلیفتی فی کل مؤمن من بعدی.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) فرمودند : تو خلیفه من برای همه مؤمنان ، بعد از من هستی .

ابن ابی عاصم ، السنه ، با تحقیق محمد ناصر الدین البانی ، ج ۲ ، چاپ مکتب الاسلامی ، ص ۵۶۵

یعنی هر کس مؤمن است ، علی بن ابیطالب (علیه السلام) خلیفه و جانشین من در میان آن ها است . شما چرا این سخن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را قبول نمی کنید و می گویید فقط معنای دوست را دارد ؟

بیننده :

ما سخن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را قبول داریم .

استاد یزدانی :

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) می فرمایند : خلیفه و جانشین من هستند ؛ اما شما می گویید : دوست من است . آقای البانی ، محقق وهابی می گوید : اسناده حسن .

نظر شما در مورد این روایت چیست ؟

بیننده :

اگر پیامبر (صلی الله علیه و آله) این سخن را گفته باشند ، با جان و دل می پذیرم ؛ اما من در عمر و ابوبکر یک نکته بگویم و آن این که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به عمر گفت : اگر بعد از من پیامبری می آمد ، تو بودی .

این روایت در کتاب های ما بیان شده . ابوبکر هم مگر یار غار رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نبوده ؟

استاد یزدانی :

بر فرض ما همه این ها را قبول کردیم . آیا پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرموده که ابوبکر ، خلیفه من است . یا این که عمر خلیفه من است ؟ پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) چنین سخنی را گفته اند ؟

بیننده :

درست است ، چنین سخنی را نگفته اند .

 

 

 

استاد یزدانی :

اگر این حرف را نزدند ؛ اما گفته اند که علی بن ابیطالب (علیه السلام) خلیفه من است .

من می خواهم از همین حرف خودتان نتیجه بگیرم . پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) خطاب به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) گفتند : « شما خلیفه من هستی ». اما برای ابوبکر و عمر چنین حرفی را نزده است . شما چرا حرف رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را گوش نمی دهید ؟

اما این که فضائلی را در مورد خلیفه اول و دوم بیان کردید ، خود علمای اهل سنت این روایت را تضعیف کرده اند . بنده اصلا نمی خواهم وارد این بحث شوم و کاری هم با آن ندارم . چون ما در ایام غدیر فقط می خواهم فضائل اهل بیت (علیهم السلام) را بگوییم .

بر فرض این که گفته باشند ، این ها نمی توانند حتی یک روایت ضعیف پیدا کنند که بعد از من ابوبکر و بعد از او ، عمر و بعد از عمر ، عثمان است و بعد از عثمان ، علی بن ابیطالب (علیه السلام) است . چنین روایتی وجود ندارد . حتی در منابع خودشان نیست ؛ اگر وجود داشته باشد ، کل زیر بنای مذهبشان را به هم می ریزد . چون بنای مذهبشان این است که خدا و پیامبر (صلی الله علیه و آله) چیزی نگفته اند و مردم باید انتخاب کنند . اگر روایتی پیدا شود ، از یک طرف سود دارد که خلافت آن ها را ثابت می کند ، از طرفی هم ضرر دارد که ثابت می کند مذهب آن ها باطل بوده . یعنی کاملا به صورت شمشیر دولبه است . اما از طرف دیگر برای امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) در صحیح ترین منابع این ها ، صحیح بخاری ، مسلم و دیگر صحاح ، هر کلمه ای می خواهند بگویند ، خلیفه ، ولی ، امام ، مولا و هرچه که می خواهد به ذهن آن ها برسد ، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در منابع خودشان با سند صحیح گفته اند .

بیننده : آقای واحدی از تهران ـ شیعه

بنده نکته ای را در پاسخ به این برادر اهل سنت که تماس گرفتند و گفتند شما بعد از ۱۴۰۰ سال می خواهید چه چیزی را ثابت کنید ، می گویم ما نمی خواهیم چیزی اثبات کنیم . ما می گوییم علمای شما می گویند این ولایت هست ؛ اما شما رد می کنید . هر چه که ما هم سند بیاوریم ، قبول نمی کنند .

نکته بعد این که اصلا همه این ها به کنار ، بحث ، بحث دوستی بوده . ما هم می گوییم امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) را دوست داریم و از فرزندان ایشان پیروی می کنیم ، آن ها را هم دوست داریم . شما فرزندان ایشان را دوست دارید ، کفر می شود ؟ و باعث می شود شما شیعیان را بکشید .

نکته بعد این که ، دوستان اهل سنت زیر پرچم شیعیان در این کشور با آسایش و آرامش زندگی می کنند و از نعمت هایی که خداوند به شیعه عطا کرده ، استفاده می کنند . چرا یک شیعه نمی تواند در کشورهای آن ها به راحتی زندگی کنند ؟ آقایان وهابی سطح سواد برادران اهل سنت را در کشور افغانستان و پاکستان ، پایین نگه می دارند و فقط می گویند : این روایت را گوش کنید و همین درست است . مثل همین روایتی که برادر اهل سنت ما خواندند و قرار شد که تا ۴۸ ساعت دیگر سند آن را بیاورند که اگر ایشان یک سند هم بیاورند ، من به استناد همان یک سند ، سنی می شوم .

اگر امکان دارد این مطالبی را که اساتید زحمت می کشند و آن ها را بیان می کنند ، به صورت یک کتاب در بیاید که ما بتوانیم این کتاب ها و مطالب آن را در اختیار برادران اهل سنت قرار دهیم و بگوییم این مطالب از کتاب های خودتان نقل شده . ما که نمی خواهیم چیزی را به آن ها اثبات کنیم ، ما می گوییم این مطالب هست و شما ۱۴۰۰ سال آن ها را رد می کنید . ما فقط با شما اتمام حجت می کنیم .

بیننده : شیخ یوسف از مشهد مقدس ـ شیعه

همان طور که در میان اهل سنت یک فرقه افراطی وجود دارد و شما در شبکه خود آن ها را رد می کنید ، متأسفانه در بین شیعه هم فرقه ای به نام شیخیه است که عقاید انحرافی زیادی دارند . بنده از حضور اساتید محترم خاصه استاد یزدانی تقاضا دارم در خصوص این فرقه توضیحاتی را بیان کنند و در خصوص این فرقه ضاله و انحرافی روشنگری کنند که این ها شیعه را بدنام می کنند .

استاد یزدانی :

این که فرقه شیخیه ، یک فرقه منحرف است ، شکی در آن نیست ؛ البته شاید در بین آن ها افرادی باشد که انسان های درستی هم باشند . اصل مشکل آن ها این است که معاد جسمانی را قبول ندارند و می گویند این جسم در روز قیامت مبعوث نمی شود و جسم عنصری دیگری است . در بحث عدل ، نظرشان متفاوت است . در بحث امام زمان (علیه السلام) نظرشان کاملا متفاوت است . در کل در اصول دین با همه مسلمان ها تفاوت دارند . بزرگترین اشکال که شد این است که باعث شد ، بهائیت از شیخیه جدا شده .

مجری :

از شما اساتید محترم و بزرگوار به خاطر این که وقت خود را در اختیار ما و بینندگان عزیز قرار دارید ، تشکر می کنیم . از شما بینندگان گرامی هم که ما را در این برنامه همراهی کردید ، سپاسگذاری می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدایار و نگهدارتان .