تفاوت دیدگاه بزرگان اهل سنت با وهابیت در موضوع سفر برای زیارت قبور

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۲۰ / ۰۷ / ۹۴

مجری :

با برنامه راه و بی راه مهمان خانه های شما هستیم . موضوع این برنامه اثبات بی راهه بودن وهابیت و نشان دادن تفاوت های فاحشی است که بین آن ها با سایر مذاهب اسلامی وجود دارد .

طبق معمول در خدمت استاد عزیز و سید بزرگوار ، حجت الاسلام والمسلمین یزدانی هستیم .

ما در هفته های گذشته با بحث شد الرحال در خدمت شما و استاد یزدانی بودیم . بنده از استاد یزدانی تقاضا دارم خلاصه ای مطالب مطرح شده را بیان کنید .

استاد یزدانی :

در هفته های گذشته خدمت شما عرض کردیم که یکی از تفاوت های اساسی مسلمانان با وهابیت ، بحث شد الرحال است ؛ یعنی سفر کردن برای زیارت که یا برای زیارت قبور است یا برای دیدن و زیارت یکی از امکان مقدس .

از دیدگاه وهابیت و سرکرده آن ها ، آقای ابن تیمیه ، سفر کردن برای زیارت قبر ، شرک و کفر است . در کتاب منهاج السنه فی نقض کلام القدریه ، تألیف ابن تیمیه حرانی ، جلد ۲ ، چاپ اول ۱۹۸۶ م ، صفحه ۴۴۰ تصریح می کند :

ومن حج إلى قبر من القبور فهو مشرک بل لو سافر إلى مسجد لله غیر المساجد الثلاثه لیعبد الله فیها کان عاصیا لله ورسوله فکیف إذا سافر إلى غیر الثلاثه لیشرک بالله وفی الصحیحین من حدیث أبی سعید وأبی هریره عن النبی (ص) أنه قال لا تشدوا الرحال إلا إلى ثلاثه مساجد المسجد الحرام والمسجد الأقصى ومسجدی هذا

اگر کسی به قصد زیارت قبری از قبور ، حج کند (سفر کند ) ، مشرک است . بلکه اگر کسی برای عبادت خدا در مسجدی سفر کند ، از فرمان خدا و پیامبر (صلی الله علیه و آله) سرپیچی کرده است . به این دلیل که بار سفر بستن؛ مگر برای سه مسجد ، مسجد النبی ، مسجد الحرام و مسجد الاقصی ، جایز نیست.

ابن تیمیه حرانی ، منهاج السنه ، ج۲ ، با تحقیق دکتر محمد رشاد سالم ، ص ۴۴۰

این که چه ارتباطی به شرک دارد ، را بیان نمی کند . ما این فتاوا را نقل کردیم ، هم چنین مستند آقایان وهابی را که روایتی در کتاب های اهل سنت است که به صورت گسترده نقل شده است که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) نقل کرده باشند (هر چند که ما این روایت را قبول نداریم ) :

أَنَّ النبی (ص) قال لاَ تُشَدُّ الرِّحَالُ الا إلى ثَلاَثَهِ مَسَاجِدَ مَسْجِدِ الْحَرَامِ ومسجدی وَمَسْجِدِ بَیْتِ الْمَقْدِسِ

جایز نیست کسی سفر کنى مگر به سوی سه مسجد ، مسجد الحرام ، مسجد النبی و مسجد الاقصی .

صحیح بخاری ، ج ۱ ، ص۲۹۸

البته در بعضی از روایات در منابع اهل سنت است که به جای مسجد الاقصی ، مسجد خیف را ذکر کرده که خیلی مهم نیست . آقایان وهابی به این روایت استدلال کردند به این که سفر کردن برای زیارت قبری جایز نیست ؛ حتی اگر کسی برای زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) و یا برای عبادت خدا ، سفر کند ، مشرک است و باید کشته شود .

هم چنین گفتیم که این روایت نمی تواند برای وهابیت مستندی برای حرمت زیارت قبر باشد . دلیلش هم این است که این روایت یک مستثنی دارد و یک مستثنی منه . مستثنی مشخص است ، سفر کردن فقط برای این سه مسجد جایز است . اما مستثنی منه چیست ؟ همان طور که ابن حجر عسقلانی توضیح داده بودند ، حذف شده و در تقدیر است .

مستثنی منه می تواند قبر باشد ، مثلا سفر کردن به سوی هیچ قبری جایز نیست ؛ مگر به سوی سه مسجد . این عبارت با این مستثنی منه ، خیلی مضحک می شود و آقایان وهابی همین را می گیرند . قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) که مسجد نیست ، چه ارتباطی دارد ؟

می تواند مکان باشد که سفر کردن به سوی هیچ مکانی جایز نیست مگر سه مسجد . که این هم قابل قبول نیست . چون سفر برای دیدن اقوام ، برای حج ، برای مهاجرت از کشور کفر و رسیدن به جایی که ایمان انسان حفظ می شود ، برای علم ، براب تجارت و ده ها سفر عبادی دیگر ، جایز هستند . حتی بعضی از این سفر ها می تواند واجب باشد . مثلا دیدن پدر و مادر ، گاهی برای فرزند واجب است .

پس گزینه نهایی که ابن حجر عسقلانی بر آن تأکید کرده بود ، این است که سفر برای مسجدی جایز نیست ، مگر به سوی سه مسجد . آن هم باز تأکید کرده بود که باید قیدی هم بیاوریم . سفر کردن به سوی یک مسجد به چه منظوری ؟ آیا به منظور تعمیر و حل مشکلات مسجد هم جایز نیست؟ مثلا در یک روستای دور افتاده مسجدی است که مسلمانی می خواهد آن را تعمیر کند ، آیا سفر برای این کار جایز است یا خیر ؟ قطعا جایز است .

پس در این جا باید قیدی باشد که ابن حجر عسقلانی گفته بودند : للصلاه فیه است . لاتشد الرحال الی مسجد لصلاه فیه الا الی ثلاثه مساجد ، سفر کردن به سوی مسجدی برای نماز خواندن جایز نیست مگر برای سه مسجد .

بازهم علمای اهل سنت تصریح کرده بودند : مقصود این است که این سه مسجد پیش خداوند از جایگاه ویژه ای بر خوردار است و با این سخن می خواستند مقام این سه مسجد را بالا ببرند نه این که واقعا سفر کردن به سوی مساجد دیگر حرام باشد و این لاتشد ، حرمت را نمی رساند .

این مطالب را در هفته گذشته خواندیم و ان شاء الله در این جلسه دیدگاه عده دیگری از علمای اهل سنت را در پاسخ به این روایت و در پاسخ به دیدگاه ابن تیمیه نقل خواهیم کرد .

مجری :

وهابیت : سفر به کربلا و نجف ، برای زیارت حرام و شرک است ؛ اما برای تخریب کربلا و نجف جایز است !!!!

کارشناس وهابی :

کسی نمی تواند بگوید من دوست دارم به کربلا برای انجام عبادت بروم .

سفر به کربلا و تعظیم آن ، غیر شرعی است . سفر به کربلا ، بدعت است .

دیدگاه آقای شکری آلوسی ، یکی دیگر از علمای وهابی در مورد شد الرحال

استاد یزدانی :

فتوای دیگری از آقای شکری آلوسی است که وقتی انسان آن را تحلیل می کند ، باید به حال وهابیت گریست . کتاب تاریخ نجد ، تألیف سید محمود شکری آلوسی (ایشان فرزند آلوسی معروف است )، صفحه ۵۰ می گوید :

والذی اعتقدوه فی رتبه النبی (ص) ان رتبته اعلی مراتب المخلوقین علی الاطلاق وانه حی فی قبره حیاه مستقره ابلغ من حیاه الشهدا منصوص علیها فی التنزیل اذ هو (ص) افضل منهم بلا ریب وانه یسمع سلام من یسلم علیه وانه تسنن زیارته غیر انه لاتشد الرحال الا لزیاره المسجد والصلاه فیه واذا قصد مع ذلک الزیاره فلا بأس .

چیزی که ما از رتبه و مقام پیامبر (صلی الله علیه و آله) به یاد داریم ، این است که مقام پیامبر (صلی الله علیه و آله) از همه مخلوقات بالاتر است . ایشان در قبرش زنده است و زنده بودن او همیشگی است . زندگی او در قبر از حیات شهدا که خداوند در قرآن بیان کرده است ، بالاتر است . چون مقام پیامبر (صلی الله علیه و آله) قطعا بالاتر از همه شهدا است . غیر از این که زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سنت است الا این که کسی برای این زیارت سفر نکند ، اگر هم بار سفر می بندد ، به قصد مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) باشد نه به قصد زیارت خودش . اگر هم با قصد زیارت مسجد ، زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را قصد کند ، اشکالی ندارد .

شکری آلوسی ، تاریخ نجد ، ص ۵۰

ببینید که این استدلال چقدر سخیف است . مقام پیامبر (صلی الله علیه و آله) بالاتر است یا مقام مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) ؟ مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) به خاطر این که مسجد النبی است ، ارزش پیدا کرده ؛ وگرنه که نباید بین مسجد النبی و دیگر مساجد تفاوتی باشد . چون مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) است ، مقامش بالاتر است .

این آقا اینطور استدلال می کند که حیات پیامبر (صلی الله علیه و آله) از حیات شهدا بالاتر است ؛ چون مقام پیامبر (صلی الله علیه و آله) از مقام شهدا بالاتر است . چرا همین استدلال را در این جا بیان نمی کنید ؟ علمای اهل سنت دقیقا همین استدلال را آوردند . اگر سفر برای تعظیم مسجد الحرام ، مسجد النبی (صلی الله علیه و آله) و مسجد الاقصی جایز است ؛ چون سفر برای تعظیم است . حال که سفر برای تعظیم مسجد النبی (صلی الله علیه و آله) جایز است ؛ چرا سفر برای زیارت خود پیامبر (صلی الله علیه و آله) جایز نباشد ؟

ارزش مسجد به خاطر این که است ، پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) در آن جا دفن است و جای پای آن حضرت در آن جا است . چطور امکان دارد که سفر برای آن مسجد جایز باشد و برای خود رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جایز نباشد ؟

آقای شکری آلوسی ! شما می توانید همان گونه که در خط بالاتر این استدلال را انجام دادید . اگر سفر برای تعظیم مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) جایز باشد و ثواب داشته باشد ، قطعا به طریق اولی و به قیاس اولویت ، زیارت خود پیامبر (صلی الله علیه و آله‌) و قصد سفر برای زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم جایز است و هیچ اشکالی نمی تواند داشته باشد .

آقای بن باز و دیگر علمای وهابی هم این استدلال را دارند .

 علمای اهل سنت که در رد ابن تیمیه بر زیارت قبر پیامبر (ص ) کتاب نوشته اند

۱ ) آقای مکی حنفی

در کتاب تاریخ المکه المشرفه والمسجد الحرام ، تألیف امام ابی البقاء محمد بن احمد بن محمد بن ضیاء مکی حنفی ، متوفای ۸۵۴ هـ ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، چاپ اول سال ۱۴۱۸ هـ ، با تحقیق علاء ابراهیم الازهری از علمای الازهر مصر ، صفحه ۳۳۴ ، پاسخ محکم و کوبنده ای به آقایان وهابی می دهد :

إذا انصرف الحجاج والمعتمرون عن مکه المشرفه یستحب لهم استحباباً مؤکداً أن یتوجهوا إلى مدینه سیدنا رسول الله (ص) ؛ للفوز بزیارته ، فإنها من أعظم القربات وأرجى الطاعات والحج المتاعی ، وفی (ص) شرح المختار (ص) : لما جرى الرسم أن الحاج إذا فرغوا من مناسکهم وقفلوا عن المسجد الحرام قصدوا المدینه زائرین قبر النبی (ص) ، إذ هی من أفضل المندوبات والمستحبات ، بل تقرب من درجه الواجب ، فإنه (ص) حرض علیها وبالغ فی الندب إلیها ، أحببت أن أذکر فیها فصلاً أذکر فیه نبذاً من الآداب وذکرها . وفی مناسک الفارسی : أنها قریبه إلى الواجب فی حق من کان له سعه .

وممن صرح باستحبابها وکونها سنه من الشافعیه فی أواخر باب أعمال الحج الغزالی فی (ص) الإحیاء (ص) والبغوی فی (ص) التهذیب (ص) والشیخ عز الدین بن عبد السلام فی (ص) مناسکه (ص) ، وأبو عمرو بن الصلاح وأبو زکریا النووی رحمهم اله تعالى ، ومن الحنابله الشیخ موفق الدین والإمام أبو الفرج البغدادی وغیرهم ، وأما المالکیه فقد حکى القاضی عیاض منهم الإجماع على ذلک ، وفی (ص) تهذیب الطالبین (ص) لعبد الحق عن الشیخ ابن عمران المالکی : أن زیاره قبر النبی (ص) واجبه ، قال عبد الحق : یعنی من السنن الواجبه …

وأکثر عبارات الفقهاء أصحاب المذاهب تقتضی استحباب السفر للزیاره ؛ لأنهم استحبوا للحاج بعد الفراغ من الحج الزیاره ومن ضرورتها السفر …

وقتی حجاج و کسانی که عمره می کنند و می خواهند از مکه برگردند ، مستحب است آن هم مستحب مؤکد که به طرف مدینه النبی (صلی الله علیه و آله) بروند ، برای این که آن حضرت را زیارت کنند ؛ چون از بالاترین چیز هایی است که انسان را به خدا نزدیک می کند و از بالاترین اطاعت هایی است که انسان امید دارد که بپذیرد .

در شرح مختار نقل شده که زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از بالاترین مستحبات و مندوبات است ؛ بلکه گاهی امکان دارد به درجه وجوب برسد .

در کتاب مناسک فارسی هم آمده : حکم زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) برای کسی که توانش را دارد ، نزدیک به وجوب است . کسانی که از شافعی ها این را مستحب دانسته اند ، عز الدین عبد السلام است ، ابو عمرو صلاح و ابو زکریای نووی است و از حنابله ، موفق الدین و امام ابو الفرج بغدادی است . از مالکی ها ، قاضی عیاض ، شیخ ابن عمران گفته : زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) واجب است .

عبد الحق می گوید : زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) از سنت های واجب است . اکثر فقها و اصحاب مذاهب گفتند : سفر برای زیارت ، مستحب است و باید حجاج بعد از تمام شدن حج خود ، به مدینه بروند و سفر برای زیارت آن حضرت ، ضروری است .

در ادامه هم روایاتی را بیان می کند . در ادامه در صفحه ۳۳۷ به آقایان وهابی و ابن تیمیه پاسخ می دهد :

. وأما حدیث : (ص) لا تشد الرحال إلا إلى ثلاثه مساجد (ص) . فلا دلاله فیه على النهی عن الزیاره ، بل هو حجه فی ذلک ، ومن جعله دلیلاً على حرمه الزیاره فقد أعظم الجرأه على الله وعلى رسوله ، وفیه برهان قاطع على غباوه قائله ، وقصوره عن ذوق صافی العلم ، وقصوره عن نیل درجه کیفیه الاستنباط والاستدلال ، والحدیث فیه دلیل على استحباب الزیاره من وجهین ؛ الأول : أن موضع قبره الشریف أفضل بقاع الأرض ، وهو (ص) أفضل الخلق وأکرمهم على الله تعالى …

. الوجه الثانی : أنه استحب شد الرحال إلى مسجد المدینه ….

ومنها : إجماع الناس العملی على زیارته (ص) وشد الرحال إلیه بعد الحج ….

می گوید : روایت لاتشد الرحال الا الی ثلاثه مساجد ، بر عدم جواز زیارت دلالت نمی کند ؛ بلکه دلیلی برای زیارت کردن است . از این جهت که کسی که این روایت را دلیل بر حرمت زیارت قرار داده ، جسورانه در مقابل خدا و پیامبر (صلی الله علیه و آله) ایستاده ، این استدلال آقایان وهابی دلیل قطعی است بر این که آن ها کند ذهن هستند و به آن درجه نرسیده اند که بتوانند احکام را از روایات استنباط کنند . بلکه این روایت دلیل بر این است که زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) جایز است . از دو جهت : جهت اول ، همان دلیل اولویت است که قبر شریف رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بالاترین مکان در روی زمین است که چون افضل مخلوقات هستند ، پس زیارت ایشان هم باید جایز باشند ، زمانی که زیارت مسجد جایز باشد .

دلیل دوم این که ، سفر بستن به سوی مسجد النبی (صلی الله علیه و آله) مستحب است .

دلیل سوم این که ، همه علمای اهل سنت در طول تاریخ بر زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) اجماع دارند و هم چنین سفر بستن بعد از حج برای زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم جایز است . و دلائل دیگر که بیان می شود .

ابوالبقاء حنفی مکی ، تاریخ مکه المشرفه والمسجد الحرام ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، با تحقیق علاء ابراهیم الازهری ، ص ۳۳۴ و ۳۳۷

پس آقای ابو البقای حنفی می گوید : این آقایان وهابی که به این روایت برای عدم جواز زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) استدلال کرده اند ، عقل ندارند . اگر عقل داشته باشند و یک لحظه روی این روایت فکر کنند . پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرموده است : سفر کردن جایز نیست مگر به سوی این سه مسجد .

آیا رسول خدا (صلی الله علیه و آله) کل سفر ها را منع کرده ؟ آیا سفر برای جهاد جایز است یا خیر ؟ آیا سفر برای آموختن علم جایز است یا خیر ؟ یا سفر برای دیدن پدر و مادر جایز است یا خیر ؟ یا هر سفر دیگری جایز است یا خیر ؟ قطعا جایز است . اگر جایز است ، باید این روایت را قید بزنیم . نمی توانیم کل مکان بگیریم . قبر را هم نمی توانیم بگیریم ؛ چون باید مستثنی و مستثنی منه مطابقت داشته باشد و این جا قبر به مسجد ارتباطی ندارد .

این است که آقای مکی حنفی تصریح می کند : آقایان وهابی که به این روایت استدلال کرده اند ، عقلشان ناقص است .

مجری :

کلیپ اول در مورد مرقد یکی از علمای اهل سنت است که نه تنها اهل سنت بغداد ؛ بلکه اهل سنت از شهرهای دیگر برای زیارت مرقد ایشان شد الرحال می کنند . حال ببینیم که عالم اهل سنت در این خصوص چه بیان کرده است ؟

کلیپ ۱ ) :

مرقد شیخ عبد القادر گیلانی

شیخ عیساوی ، عالم اهل سنت :

این مرقد سرور ما شیخ عبد القادر گیلانی ، این شخص بابرکت نیکوکار است که از گیلان به بغداد آمد و در این زمین مبارک زندگی کرد و به خاک سپرده شد . مردم از همه جا برای تبرک و دعا به این مرقد می آیند . مردم بغداد و مناطق داخل و خارج عراق ، زن و بچه ، پیر و جوان برای زیارت و تبرک و دعا به این جا می آیند و این سنتی قدیمی است .

مجری :

استاد یزدانی ! باز هم دوست داریم از مصادری که این اختلاف بین اهل سنت و وهابیت را در این زمینه نشان می دهد ، استفاده کنیم و بشنویم .

استاد یزدانی :

یکی دیگر از علمای بزرگ اهل سنت که حق بزرگی بر اهل سنت دارند :

۲ ) آقای حافظ عراقی

در کتاب طرح التثریب فی شرح التقریب ، تألیف زین الدین ابی الفضل عبد الرحیم بن الحسین العراقی ، متوفای ۸۰۶ هـ ، (ایشان از علمای بسیار بزرگی است . همان طور که استاد ما فرمودند : آقای حافظ عراقی در کنار شمس الدین ذهبی و ابن حجر عسقلانی از استوانه های علمی علم حدیث و علم رجال اهل سنت هستند ) ، جلد ۶ ، صفحه ۴۳ ، بحث همان روایت است که پاسخ زیبایی را می دهد :

وللشیخ تقی الدین بن تیمیه هنا کلام بشع عجیب یتضمن منع شد الرحل للزیاره وأنه لیس من القرب بل بضد ذلک ورد علیه الشیخ تقی الدین السبکی فی شفاء السقام فشفى صدور المؤمنین …

ابن تیمیه در ذیل این روایت کلام ، بسیار زشت و عجیبی دارد که سفر کردن برای زیارت جایز نیست و از چیز هایی نیست که انسان را به خدا نزدیک می کند ؛ بلکه می گوید از خداوند دور می کند . شیخ تقی الدین سبکی در رد ابن تیمیه کتابی به نام شفاء السقام نوشته است که با نوشتن این کتاب سینه مؤمنین که با سخنان ابن تیمیه ، خون شده بود ، شفا پیدا کرد .

ایشان در ادامه به این روایت پاسخ می دهند :

روایت شد الرحال دلیل بر این است که این مسجد فضیلت زیادی دارد که سایر مساجد این فضیلت را ندارند که مردم برای زیارت آن ها سفر کنند و این فضیلت برای سایر سفر ها نیست . نه این که حرام باشد .

حافظ عراقی ، طرح التثریب فی شرح التقریب ، ج ۶ ، ص ۴۳

۳ ) آقای حصنی دمشقی

کتاب دفع شبه من شبّه وتمرد ، تألیف آقای حصنی دمشقی شافعی ، متوفای ۸۲۹ هـ ، چاپ دار المصطفی در مصر ، صفحه ۴۵۷ می گوید :

ولم تزل هذه الأمه المحمدیه على شد الرحال إلیه على ممر الأزمان من جمیع الأقطار والبلدان سار فی ذلک الزرافات والوحدان والعلماء والمشایخ والکهول والشبان حتى ظهر فی آخر الزمان مبتدع من زنادقه حران لبس على أشباه الرجال ومن شابهم من سیء الأذهان وزخرف لهم من القول غرورا کما صنع إمامه الشیطان فصدهم بتمویهه عن سبیل أهل الإیمان وأغواهم عن الصراط المستقیم إلى ثنیات الطریق ومدرجه النیران فهم برزیته فی ظلمه الخطأ یعمهون وعلى منوال بدعته یهرعون .

همواره امت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) بر این نظر بوده اند که سفر کردن برای زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) جایز است . از هر جایی که باشد ، چه تنها باشد و چه علما باشند ، چه پیر مرد باشد و چه جوان باشد . هر انسان مسلمانی از مسلمان ها بر این مسأله اجماع داشت تا این که یک بدعت گذاری از زندیق های منطقه حران سر در آورد که لباس پیروان دجال را پوشیده بود و پیروان دجال و کسانی که کند ذهن بودند ، را به اشتباه انداخت . همان طور که امام ابن تیمیه ، شیطان بود ، این کار را انجام داد که مردم را گمراه کنند و از راه اهل ایمان دور کرده و آن ها را اغوا نموده و از راه مستقیم به سوی راه هایی که به جهنم منجر می شود ، بردند .

حصنی دمشقی ، دفع شبه من شبه وتمرد ، چاپ دار المصطفی مصر ، ص ۴۵۷

این هم نظر آقای حصنی دمشقی که صراحتا علیه ابن تیمیه موضع می گیرد و می گوید : ایشان از زندیق های حران بودند که آمدند تا اجماع مسلمان ها را بر شد الرحال بشکنند .

۴ ) آقای شمس الدین ذهبی

یکی از دیگر از علمای اهل سنت است که علیه ابن تیمیه موضع گیری کرده ، شمس الدین ذهبی است ، در کتاب سیر اعلام النبلاء (یکی از بهترین کتاب های رجال و فهرست اهل سنت می باشد ) ، جلد ۴ ، با تحقیق شعیب الارنؤوط وهابی ، چاپ مؤسسه الرساله بیروت ، صفحه ۴۸۴ می گوید :

فمن وقف عند الحجره المقدسه ذلیلا مسلما مصلیا على نبیه فیا طوبى له فقد أحسن الزیاره ….

فوالله ما یحصل الانزعاج لمسلم والصیاح وتقبیل الجدران وکثره البکاء إلا وهو محب لله ولرسوله فحبه المعیار والفارق بین أهل الجنه وأهل النار فزیاره قبره من أفضل القرب وشد الرحال إلى قبور الأنبیاء والأولیاء لئن سلمنا أنه غیر مأذون فیه لعموم قوله صلوات الله علیه(ص) مستلزم لشد الرحل إلى مسجده وذلک مشروع بلا نزاع إذ لا وصول إلى حجرته إلا بعد الدخول إلى مسجده فلیبدأ بتحیه المسجد ثم بتحیه صاحب المسجد رزقنا الله وإیاکم ذلک آمین .

اگر کسی در کنار حجره مقدس رسول خدا (صلی الله علیه و آله) با حالت ذلیلانه و با حالت تسلیم شدن ، بایستد و صلوات بر آن حضرت بفرستد ، خوشا به حال او چه زیارت خوبی کرده .

به خدا سوگند این آثار شکستگی و حالت خشوع و خضوع که در کنار قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) برای مسلمان ها ایجاد می شود ، حالت دیوانگی نیست ؛ بلکه این ها به خاطر عشقی است که مسلمان ها نسبت به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) دارند . پس زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از بالاترین چیزهایی است که انسان را به خداوند نزدیک می کند و هم چنین سفر کردن برای زیارت قبور انبیاء و اولیاء ؛ حتی اگر ما آن را مشمول روایت لاتشد الرحال بدانیم .

سفر کردن برای زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) ثواب دارد ؛ چون ما به سوی مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم سفر می کنیم . سفر به سوی قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله ) مشروع است ، بدون هیچ نزاعی ؛ چون ما نمی توانیم به حجره رسول خدا (صلی الله علیه و آله) برویم مگر این که داخل مسجد آن حضرت شویم . ان شاء الله خداوند زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) را نصیب همه ما بکند و کسی که وارد مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله) می شود ، اول نماز تحیت مسجد می خواند و بعد تحیت صاحب مسجد که همان زیارت نامه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است .

جالب است که محقق کتاب آقای شعیب الارنؤوط وهابی ، در پاورقی می گوید :

هدف مؤلف از این مطلب ، ردی است بر سخن ابن تیمیه که می گفت : شد الرحال به سوی زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) جایز نیست و این که کسی که سفر می کند باید نیتش مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله ) باشد ، نه خود رسول خدا (صلی الله علیه و آله) .

سخن شمس الدین ذهبی کنایه ای است بر ابن تیمیه که شد الرحال را جایز نمی دانست .

ذهبی ، سیر اعلام النبلاء ، با تحقیق شعیب الارنؤوط وهابی ، ج ۴ ، ص ۴۸۴ و ۴۸۵

مجری :

این اعتقاد راسخ اهل سنت بود که حتما شما هم دیده اید ؛ اما باز هم عمل دیگری از اهل سنت ایران و سایر مناطق را ببینیم که به زیارت قبور ائمه (علیهم السلام) می روند .

کلیپ ۲ ) :

سفر اهل سنت برای زیارت قبور ائمه معصومین (علیهم السلام)

استاد یزدانی :

یکی دیگر از علمای اهل سنت که در رد ابن تیمیه بر زیارت قبر نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) کتاب نوشته اند :

۵ ) آقای علوی مالکی

ایشان از علمای مشهور حجاز و از مفتیان آن منطقه است که چند سال قبل از دنیا رفتند . کتاب زیارت النبویه بین البدعه والشرعیه ، تألیف محمد بن علوی بن عباس المالکی الحسنی.

ایشان در حجاز زندگی می کرد . استاد ما هم بارها داستان های ایشان را در این شبکه بیان کردند . ایشان مالکی مذهب ، صاحب کرسی در مدینه بود و گاهی هم در دانشگاه ها تدریس می کردند . جالب است که بن باز حکم به اعدام ایشان داده بود ؛ اما ایشان خود را به فهد رساند و از اعدام نجات پیدا کرد. چاپ ابوظبی ، صفحه ۱۱۱ :

فتوی کبار علماء الحدیث فی الهند فی شد الرحال :

سئل جماعه کبار علماء الحدیث من اهل السنه والجماعه فی الهند عن مسأله شد الرحال لزیاره خیرالانام سیدنا محمد(ص) فاجابوا بجواب سدید مفید وهذا نص السؤال والجواب کما جاء فی کتاب المفند علی المهند وفی آخره ذکر اسماء العلماء .

نص السؤال :

ما قولکم فی شد الرحال الی زیاره سید الکائنات علیه افضل الصلوات والتحیات وعلی آله وصحبه ؟ ای الامرین احب الیکم وافضل لدی الاکابر کم للزائر ؟ هل ینوی وقت الارتحال للزیاره زیارته علی الصلاه والسلام ام ینوی المسجد ایضا ؟ وقد قال بعضهم : ان المسافر الی المدینه لاینوی الا المسجد النبوی .

نص للجواب :

بسم الله الرحمن الرحیم

عندنا وعند مشایخنا زیاره قبر سید المرسلین (ص) من اعظم القربات واهم المثوبات وانجح لنیل الدرجات بل قریبه من الواجبات وان کان حصوله بشد الرحال ویدل المهج والاموال وینوی وقت الارتحال زیارته علی الف الف تحیه والسلام …

بل الاولی ما قال العلامه الهمام بن الهمام ان یجرد النیه لزیاره قبره علی الصلاه والسلام ثم یحصل له اذا قدم لزیاره المسجد لان فی ذلک زیاده تعظیمه واجلاله (ص) ویوافقه قوله (ص) : من جائنی زائرا لاتحمله حاجه الا زیارتی کان حقا علی ان اکون شفیعا له یوم القیامه .

اصحاب الفتوی والمؤیدون :

۱ . العلامه المحدث رشید احمد الکنکوهی

۲ . العلامه الشیخ المحدث خلیل احمد السهارنفوری

۳ . العلامه المحدث الشیخ محمود الحسن الدیوبندی

۴ . العلامه الشیخ میر احمد حسن الحسینی

۵ . العلامه المحدث الشیخ عزیز الرحمن الدیوبندی

۶ . العلامه المرشد الشیخ اشرف علی التهانوی

۷ . العلامه الشیخ الشاه عبد الرحیم الرانفوری

۸ . الشیخ الحاج الحکیم محمد حسن الدیوبندی

۹ . المولوی قدره الله

۱۰ . المولوی المفتی کفایه الله

۱۱ . العلامه الشیخ محمد یحیی السهارنفوی

تأیید علماء مکه المکرمه لفتوی علماء الهند . وقد اید هذه الفتوی جمله من کبار الفقهاء والعلماء بمکه المکرمه منهم العلامه الشیخ محمد سعید بن محمد بابصیل مفتی الشافعیه ورئیس العلماء بمکه المکرمه والامام والخطیب بالمسجد الحرام والشیخ احمد رشید خان نواب ، والشیخ العلامه الفقیه المفتی محمد عابد بن حسین المالکی مفتی المالکیه بمکه المحمیه والشیخ العلامه المحقق محمد علی بن حسین المالکی الامام والمدرس بالمسجد الحرام .

تأیید علماء المدینه المنوره

تأیید علماء الازهر

تأیید علماء الشام

الشیخ الفقیه المحدث محمد ابو الخیر الشهیر بابن عابدین الحسینی حفیه ابن عابدین صاحب الفتاوی والشیخ مصطفی بن احمد الشطی ….

فتوای بزرگان علمای جدید در هند در خصوص شد الرحال :

از جماعتی از بزرگان علمای جدید هند که همه از اهل سنت و جماعت بودند ، سؤال شد: نظرتان برای رفتن به زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) چیست ؟ این علما جواب محکم و مفیدی دادند که نص سؤال و جواب را بیان کرده است .

نص سؤال : نظر شما در مورد سفر کردن برای زیارت سید کائنات ، نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) چیست ؟

نص جواب :

بسم الله الرحمن الرحیم

از نظر ما علمای اهل سنت و جماعت هندوستان و از نظر بزرگان ما ، زیارت قبر پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله ) از بزرگترین قربات است که انسان را به خداوند نزدیک می کند . بلکه از دیدگاه ما ، زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) نزدیک به واجب است . حتی اگر مجبور باشیم برای زیارت قبر نبی مکرم (صلی الله علیه و آله) شد الرحال کنیم و بار سفر ببندیم و مالمان را بدهیم . حتی اگر نیت زیارت مسجد نباشد ؛ بلکه زیارت خود نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) باشد . در عین حال این کار از اعظم قربات است . بلکه به گفته علامه همام بن همام ، بهتر است که نیت ما فقط زیارت پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) باشد نه زیارت مسجد النبی (صلی الله علیه و آله) . ( چون آن حضرت بر مسجد اولویت دارد ) . در ادامه هم روایتی را بیان کرده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند : کسی که به قصد زیارت من بیاید و هدفش هم فقط زیارت من باشد ، من در روز قیامت شفیع او خواهم شد .

در ادامه جواب مفصلی به آن روایت می دهد . اما کسانی که این فتوا را داده اند و آن را تأیید کرده اند :

علامه محدث رشید احمد کنگوهی ، از بزرگان هندوستان و شاید از اولین کسانی باشد که دیوبندیت را در هندوستان تشکیل داد .

علامه شیخ محدث خلیل احمد سهارنپوری

علامه شیخ محدث شیخ محمود حسن دیوبندی

علامه شیخ میر احمد حسن حسینی

علامه محدث شیخ عزیز الرحمن دیوبندی

علامه مرشد شیخ اشرف علی تهانوی

علامه شیخ شاه عبد الرحیم راتفوری

شیخ حاج حکیم محمد حسن دیوبندی

مولوی قدرت الله

مولوی مفتی کفایه الله

علامه شیخ محمد یحیی سهارنفوی

فتوای علمای هند را نزد علمای مکه مکرمه آوردند و آن ها هم این فتوا را تأیید کردند . از جمله علامه شیخ محمد سعید بن محمد بابصیل مفتی شافعیه در مکه و رئیس علمای مکه وامام و خطیب در مسجد الحرام . شیخ احمد رشید خان نواب ، وشیخ علامه فقیه مفتی محمد عابد بن حسین مالکی مفتی مالکی ها در مکه و شیخ علامه محقق محمد علی بن حسین مالکی ، امام و مدرس در مسجد الحرام .

علمای مدینه منوره ، علمای الازهر این فتوا را تأیید کردند . علمای شام از جمله آقای ابن عابدین ، شیخ مصطفی بن احمد شطی و دیگران این فتوا را تأیید کردند .

علوی مالکی ، زیاره النبویه البدعه والشرعیه ، چاپ ابوظبی ، ص ۱۱۱

همه این علمای فتوای سفر کردن به قصد زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) از بزرگترین و بهترین چیز هایی است که انسان را به خدا نزدیک می کند ؛ بلکه بهتر این است که به قصد زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) فقطه به مدینه برود نه این که به قصد مسجد آن حضرت .

بلاخره از این ثابت می شود که جمهور علمای اهل سنت اجماع دارند که سفر کردن به قصد زیارت کردن قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) جایز است .

مجری :

کلیپ دیگری از مفتیان وهابی است عملی را انجام می دهد . البته قبل از آن از بینندگان عزیز در این خصوص پوزش می خواهیم .

کلیپ ۳ ) :

به نظر شما این شخص کدام یک از مفتیان وهابی است ؟؟؟!!!

استاد یزدانی :

بنده در خصوص شد الرحال فتاوای زیادی جمع آوری کردم ؛ اما موسوعه فقهیه کویتیه را خدمت شما نشان دهم که وزارت اوقاف کویت کتابی را جمع آوری کرده به نام موسوعه الفقهیه که تمام مباحث فقهی در آن است و حدود پنجاه جلد می باشد . در جلد ۲۴ ، صفحه ۸۹ این کتاب در خصوص زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) است :

ذهب جمهور العلماء الی انه یجوز شد الرحل لزیاره القبور لعموم الادله وخصوصا قبور الانبیاء والصالحین .

جمهور علما این نظر را دارند که سفر کردن به زیارت قبور جایز است ؛ چون ادله ای که برای زیارت قبور است ، شامل این مورد هم می شود . خصوصا قبر انبیاء و صالحین که جایز است . بعضی از شافعی ها و ابن تیمیه این را انکار کرده اند .

موسوعه الفقهیه ، ج ۲۴ ، ص ۸۹

البته بنده از شافعی های کسی را ندیدم . اما ابن تیمیه این را انکار کرده و خلاف جمهور علما رفته اند . یعنی جمهور که نظری دهند ، نظر خلاف ، شاذ و بی ارزش می شود و نباید به آن عمل کرد .

در این خصوص آقای نبهانی شعری دارد که خیلی جالب است . در کتاب شواهد الحق فی الاستغاثه بسید الخلق ، تألیف قاضی شیخ یوسف بن اسماعیل نبهانی ( از علمای بزرگ اهل سنت ) ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۵۱ به بعد بحث زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) را نقل می کند :

اعلم انه لوکان الحکم فی السفر لزیاره قبر النبی (ص) التحریم کما زعمه ابن تیمیه لامتنع الناس لذلک من زیارته علیه الصلاه والسلام ولصارت المدینه المنوره من احقر المدن بل من احقر القری وکادت تکون خرابا بلقعا فان عمارتها انما هی لوجود قبره الشریف (ص) فیها

اگر سفر برای زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) حرام باشد ، همان طور که ابن تیمیه گفته ، هیچ کس نباید به زیارت قبر آن حضرت بیاید و اگر این اتفاق بیافتد ، شهر مدینه از حقیرترین شهرهای دنیا خواهد شد ؛ چون مدینه هر چه دارد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است و اگر ایشان نبودند ، کسی به آن جا نمی رفت و مدینه ، یک شهر دور افتاده و مخروبه می شد ؛ چون آبادانی مدینه به خاطر وجود قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است .

در صفحه بعد شعری را بیان می کند :

برئت من عقیده الاشرار من منعوا زیاره المختار

خیر البرایا نخبه الاخیار وانه وسیله للباری

….

نزوره بالشد والاسفار بزعم کل خادع غرار

من از عقیده اشرار بیزار هستم ، عقیده کسانی که زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) را منع می کنند .

من پیامبر (صلی الله علیه و آله ) را زیارت می کنم ؛ حتی با بار سفر بستن و سفر کردن . گرچه که بر خلاف نظر خدعه گران است . بر خلاف نظر آن ها من به زیارت رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) خواهم رفت .

شیخ یوسف نبهانی ، شواهد الحق فی الاستغاثه بسید الخلق ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۵۱ به بعد

سفر کردن برای زیارت قبر احمد بن حنبل

در کتاب مناقب امام احمد بن حنبل ، تألیف ابی الفرج محمد بن الجوزی ، متوفای ۵۹۷ هـ ، با تحقیق دکتر عبد الله بن عبد المحسن الترکی ، صفحه ۶۳۹ روایت جالبی را نقل می کند :

کنت ازور قبر احمد بن حنبل فترکه مده ، فرأیت فی المنام قائلا یقول لی : ترکت زیاره قبر امام السنه .

من مدتی قبر احمد بن حنبل را زیارت می کردم ، بعد آن را ترک کردم . در خواب دیدم که شخصی گفت : زیارت قبر امام اهل سنت را ترک کردی ؟

محقق وهابی کتاب در پاورقی می گوید :

ولکن شد الرحال الیها والسفر من اجل زیاره القبور من الامور المبتدعه التی نهی عنها عند القبر والمجاوره وما جاء فی هذا الباب والباب الذی یلیه فیه من البدع والمغالاه ما کان یحسن بالمؤلف رحمه الله علیه عدم ایراده ، سواء من ناحیه السفر لزیاره القبور …

زیارت قبور سنت است ؛ اما به شرط این که شد الرحال و سفر برای زیارت قبور نباشد . چون از بدعت هایی است که نهی شده و هم چنین ماندن در کنار قبر ، جایز نیست و بدعت است .

جالب است که محقق می گوید :

مؤلف روایت را نقل کرده ؛ اما حاشیه ای درباره این قضیه نداده و ایراد نگرفته که سفر کردن جایز نیست . اگر کسی در بغداد است ، برود ؛ اما اگر کسی در بغداد نیست ، حق ندارد که از شهر های دیگر برای زیارت قبر احمد بن حنبل برود .

روایت بعدی هم خیلی جالب است که می گوید :

قال : رأیت وأنا ببلدی فی لیله جمعه کأنی فی صحراء أو فی فضاء عظیم والخلق قیام وأبواب السماء قد فتحت وملائکه تنزل من السماء تلبس أقواما ثیابا خضرا ویطیر بهم فی الهواء فقلت : من هؤلاء الذین قد اختصوا بهذا ؟ فقالوا لی : هؤلاء الذین یزورون أحمد بن حنبل فانتبهت ولم ألبث أن أصلحت أمری وجئت إلى هذا البلد وزرته دفعات وأنا عائد إلى بلدی إنشاء الله .

شب جمعه خواب دیدم که در صحرا یا یک فضای بزرگی هستم ، مرد همه جمع هستند . دروازه های آسمان باز شده بود و ملائکه با لباس های سبز نازل شده بودند و در هوا پرواز می کردند . سؤال کردم این ها چه کسانی هستند ؟ همه گفتند این ها کسانی هستند که به زیارت قبر احمد بن حنبل آمده اند . بعد من از خواب بیدار شدم و فورا خود را آماده کردم و به شهر احمد بن حنبل آمدم و قبر او را چندین بار زیارت کردم .

ابی الفرج ابن جوزی ، مناقب امام احمد بن حنبل ، متوفای ۵۹۷ هـ ، با تحقیق دکتر عبد الله بن عبد المحسن الترکی ، ص ۶۳۹

ایشان در مورد زیارت قبر احمد بن حنبل مطالب زیادی را بیان می کند . از این ها مهم تر این که آقای ابن جوزی نقل می کند که خدا هم به زیارت قبر احمد بن حنبل می آید . در کتاب مناقب احمد بن حنبل ، تألیف ابی الفرج ابن جوزی ، صفحه ۶۰۷ می گوید :

وکان شیخا صالحا قال : کان قد جاء فی بعض السنین مطر کثیر جدا قبل دخول رمضان بأیام فنمت لیله فی رمضان فأریت فی منامی کأنی قد جئت على عادتی إلى قبر الإمام أحمد بن حنبل أزوره فرأیت قبره قد التصق بالأرض حتى بقی بینه وبین الأرض مقدار ساف ( ۱ ) أو سافین فقلت : إنما تم هذا على قبر الإمام أحمد بن کثره الغیث فسمعته من القبر وهو یقول : لا بل هذا من هیبه الحق عز وجل لانه عز وجل قد زارنی ، فسألته عن سر زیارته إیای فی کل عام . فأقبلت على لحده اقبله ثم قلت : یا سیدی ما السر فی أنه لا یقبل قبر إلا قبرک ؟ فقال لی : یا بنی لیس هذا کرامه لی ، ولکن هذا کرامه لرسول الله صلى الله علیه وسلم لان معی شعرات من شعره صلى الله علیه وسلم ألا ومن یحبنی یزورنی فی شهر رمضان قال ذلک مرتین .

در بعضی از سال ها باران زیادی قبل از ورود ماه مبارک رمضان می آمد . من در یکی از این شب ها خوابیدم ، که در خواب دیدم مثل عادت همیشگی به زیارت قبر احمد بن حنبل رفته بودم . دیدم که قبر احمد بن حنبل به زمین چسبیده و به زمین فرو رفته و به اندازه یک ساق یا دو ساق باقی مانده که به طور کامل داخل زمین برود . با خودم گفتم : این قبر به خاطر باران زیادی که آمده در زمین فرو رفته . اما از داخل قبر شنیدم که احمد بن حنبل فریاد می زند : این چه تصوری است که در ذهن خود داری . این از هیبت خدای عزوجل است که قبر من فرو رفته . (یعنی خداوند روی قبر احمد بن حنبل نشسته و قبرش فرو رفته ) خداوند به زیارت من آمده . من از خداوند سؤال کردم چرا تو هر سال به زیارت قبر من می آیی ؟ خداوند گفت : یا احمد تو کلام مرا یاری کردی . کلام من به خاطر تو منتشر می شود ، در محراب ها خوانده می شود و مطالب دیگری …

من از او پرسیدم که چه دلیلی دارد که فقط قبر تورا می بوسد و قبر دیگران را نمی بوسد ؟ گفت : این کرامت من نیست ؛ بلکه کرامت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) که چند مو از موهای پیامبر (صلی الله علیه و آله) همراه من است . به همین دلیل است که قبر من این گونه است .

ابن جوزی ، مناقب احمد بن حنبل ، ص ۶۰۷

خداوند به زیارت قبر احمد بن حنبل می رود .

مجری :

استاد یزدانی ! این روایت چه ارتباطی به شد الرحال دارد ؟

استاد یزدانی :

اصل این که خداوند به زیارت قبر احمد بن حنبل بیاید ، از نظر شیعه و بسیاری از اهل سنت قابل قبول نیست . خدایی که از دیدگاه این ها ، وقتی روی تخت می نشیند ، تخت ناله می کند . وقتی روی قبر احمد بن حنبل نشسته بود ، باید کاملا از بین می رفت . این ها داستان های دروغی است که نقل شده.

از این گذشته خدای حنابله کجاست ؟ نظر حنابله این است که خداوند در آسمان است .

طبق نقل خودشان ،خداوند از صدره المنتهی سوار بر الاغ شده و سالی یک بار به زیارت قبر احمد بن حنبل بیاید ، خود شد الرحال است یا نیست ؟ یعنی خداوند هم شد الرحال کرده . چون از دیدگاه حنابله خداوند همیشه با الاغ خود سفر می کند و از آسمان می آید . از آسمان هفتم به بغداد برای زیارت قبر احمدبن حنبل آمده ، این شد الرحال است . شد الرحال هم اگر حرام باشد ، خداوند هم یک کار حرام انجام داده و باید خدا را کشت .

ان شاء الله ما در مورد خدای وهابیت هم مطالب زیادی را جمع آوری کردیم که در آینده جلساتی را در خدمت بینندگان عزیز خواهیم بود .

تماس بینندگان

بیننده : وحید از سرباز ـ اهل سنت

نظر بنده در مورد بحث شد الرحال هم این است که شیخ الاسلام ابن تیمیه چنین سخنی را نگفته است .

استاد یزدانی :

بنده دوباره عبارت آقای ابن تیمیه را نشان می دهم . در کتاب منهاج السنه ، تألیف ابن تیمیه حرانی ، جلد ۲ ، صفحه ۴۴۰ به صورت صریح می گوید :

ومن حج إلى قبر من القبور فهو مشرک بل لو سافر إلى مسجد لله غیر المساجد الثلاثه لیعبد الله فیها کان عاصیا لله ورسوله فکیف إذا سافر إلى غیر الثلاثه لیشرک بالله

هر کس به قصد قبر از قبور مسافر کند ، مشرک است . حتی اگر مسافرت کردن به مسجد از مساجد برای عبادت خدا باشد . برای این که از فرمان خدا و پیامبرش سر پیچی کرده .

ابن تیمیه ، منهاج السنه ، ج ۲ ، ص ۴۴۰

بنده عین کتاب را نشان دادم . حتی می توانید با همان گوشی که دارید ، عبارت من حج الی قبر من القبور را در گوگل سرچ کنید ، اگر همین مطلب نبود تماس بگیرید و آبروی ما را در شبکه ببرید . الان کسی نیست که گوشی نداشته باشد و جستجو و تحقیق نکند .

بیننده : آقای عزیزی از بوکان ـ اهل سنت

آیا حضرت علی (علیه السلام) اعتقادی به قبور داشتند . اگر امکان دارد روایتی از کتاب های اهل سنت در این باره بیان کنید .

استاد یزدانی :

شما باید بگویید منظورتون از اعتقاد به قبور چیست ؟ چون بحث اعتقاد به قبور ، استغاثه ، تبرک ، توسل ، طلب شفاعت است .

بیننده :

یک روایت از کتب اهل سنت بیاورید که حضرت علی (علیه السلام) به زیارت قبور رفته باشند .

استاد یزدانی :

کتاب غذاء الالباب شرح منظومه الآداب ، تألیف محمد بن احمد بن سالم سفارینی حنبلی ، جلد ۲ ، صفحه ۳۳ :

 ( فَائِدَهٌ ) : رَوَى ابْنُ السُّنِّیِّ فِی عَمَلِ الْیَوْمِ وَاللَّیْلَهِ مِنْ حَدِیثِ دَاوُد بْنِ الْحُصَیْنِ عَنْ عِکْرِمَهَ عَنْ ابْنِ عَبَّاسٍ عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ رِضْوَانُ اللَّهِ عَلَیْهِمْ أَنَّهُ قَالَ : إذَا کُنْت بِوَادٍ تَخَافُ فِیهِ السَّبْعَ فَقُلْ : أَعُوذُ بِدَانْیَالَ وَبِالْجُبِّ مِنْ شَرِّ الْأَسَدِ …

ابن سنی روایتی را در کتاب عمل الیوم واللیله از عکرمه از ابن عباس از علی بن ابیطالب (علیه السلام) نقل می کند که فرمودند : اگر در بیابانی بودی و از درندگان می ترسیدی ، در آن جا فریاد بزن که خدایا پناه می برم به دانیال نبی (علیه السلام) .

محمد بن احمد بن سالم سفارینی ، ج ۲ ، ص ۳۳

این یک مورد بود که بنده موارد دیگر را نشان می دهم که امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) استدلال کرده بود . کتاب التعازی والمراثی ، تألیف ابی العباس محمد بن یزید معروف به مبرد متوفای ۲۸۶ هـ ،چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۶ :

ویروى عن علی بن أبی طالب رحمه الله علیه من وجوهٍ ، سمعنا ذلک وبعضها یزید على بعض ، أنه قال : لما توفی رسول الله (ص) تولى غسله العباس ، وعلی ، والفضل ، فقال علی : لم أره یعتاد فاه فی الموت ما کنت أراه فی أفواه الموتى . ثم لما فرغ علی من غسله وأدرجه فی أکفانه ، کشف الإزار عن وجهه ، ثم قال : بأبی أنت وأمی ، طبت حیاً ، وطبت میتاً ، انقطع بموتک ما لم ینقطع بموت أحد ممن سواک من النبوه والإنباء ، خصصت حتى صرت مسلیاً عمن سواک ، وعممت حتى صارت المصیبه فیک سواء . ولولا أنک أمرت بالصبر ونهیت عن الجزع لأنفدنا علیک الشؤون ، ولکن ما لا یدفع کمدٌ وإدبارٌ محالفان وهما داء الأجل ، وقلا لک . بأبی أنت وأمی . أذکرنا عند ربک ، واجعلنا من همک

از علی بن ابیطالب (علیه السلام) با چندین سند نقل شده است که وقتی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از دنیا رفت و حضرت را غسل دادند و ایشان را داخل قبر قرار دادند ، حضرت امیر (علیه السلام) فرمودند : پدر و مادرم فدایت ، ما را نزد پروردگارت یاد کن و شفاعت ما را بکن .

ابی العباس محمد بن یزید ، التغاری والمراثی ، چاپ دار الکتب العلمیه ، ص ۶

مورد بعدی از کتاب صحیح بخاری ، تألیف امام محمد بن اسماعیل بخاری ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۸۳۰ :

حتى أَتَمَّتْ سَبْعًا ثُمَّ قالت لو ذَهَبْتُ فَنَظَرْتُ ما فَعَلَ فإذا هِیَ بِصَوْتٍ فقالت أَغِثْ إن کان عِنْدَکَ خَیْرٌ فإذا جِبْرِیلُ قال فقال بِعَقِبِهِ هَکَذَا وَغَمَزَ عَقِبَهُ على الأرض قال فَانْبَثَقَ الْمَاءُ فَدَهَشَتْ أُمُّ إِسْمَاعِیلَ فَجَعَلَتْ تحفر قال فقال أبو الْقَاسِمِ (ص) لو تَرَکَتْهُ کان الْمَاءُ ظَاهِرًا قال فَجَعَلَتْ تَشْرَبُ من الْمَاءِ …

وقتی حضرت ابراهیم (علیه السلام) فرزندش اسماعیل و هاجر همسرش را در آن بیابان بی آب و علف رها کرد ، حضرت هاجر بین صفا و مروه هفت مرتبه رفت و آمد کرد و به دنبال آب بود . در مرتبه هفتم صدایی شنید که گفت : به فریادم برس اگر در تو خیری است .

آن صدا جبرئیل بود ، جبرئیل هم کمک کرد و حضرت اسماعیل پای خود را به زمین کوبید و آب جاری شد .

صحیح بخاری ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۸۳۰

این هم استغاثه حضرت هاجر به جبرئیل که از دیدگاه محمد بن عبد الوهاب ، شرک اکبر است .

روایت دیگری در منابع شیعه است . در کتاب شریف کافی ، روایتی از محمد بن مسلم از امام صادق (علیه السلام) که امیرالمؤمنین (علیه السلام ) فرمودند :

عن محمد بن مسلم ، عن أبی عبد الله ( علیه السلام ) قال : قال أمیر المؤمنین ( علیه السلام ) زوروا

موتاکم فإنهم یفرحون بزیارتکم ولیطلب أحدکم حاجته عند قبر أبیه وعند قبر أمه بما یدعو لهما

اموات خود را زیارت کنید ؛ چون آن ها با زیارت شما خوشحال می شوند . شما در کنار قبر پدر و مادرتان از خداوند حاجتتان را بطلبید که خداوند حاجت شما را می دهد .

کافی ، کلینی ، ج ۳ ، ص ۲۰۳

و ده ها روایت دیگر از ائمه معصومین (علیهم السلام) که ما آن ها را خوانده ایم . این که زیارت قبر جایز است ، هیچ مسلمانی شک نکرده ؛ حتی ابن تیمیه هم اصل آن را قبول دارد . اما می گوید برای این زیارت سفر نکنید که ما پاسخ آن را هم دادیم که آقایان وهابی برای حرمت سفر برای زیارت قبور ، هیچ مستندی ندارند .

بیننده : علی از بندر عباس

بنده می خواستم بدانم شما با این کارها می خواهید عاملی برای وحدت بیشتر باشید یا این که می خواهید بین مسلمان ها تفرقه ایجاد کنید ؟

مجری :

قطعا وحدت را مد نظر داریم . ما با اثبات جدا بودن وهابیت از اهل سنت و شیعه ، بین شیعه و سنی وحدت ایجاد می کنیم .

بیننده :

ما وهابیتی نداریم یعنی وقتی شما می خواهید اهل سنت را بکوبید ، به وهابیت می چسبید .

مجری :

امکان دارد شما یک نمونه بیان کنید که ما اهل سنت را کوبیده باشیم ؟

بیننده :

مثلا شما در مورد زیارت قبور ، هیچ کدام از اهل سنت حتی ابن تیمیه ، بر این عقیده نبودند که زیارت قبور بد است . شرک است و نادرست می باشد .

مجری :

برادر عزیز ! شد الرحال یک موضوع است و زیارت قبور یک موضوع دیگر . شد الرحال ، سفر برای زیارت است .

بیننده :

این شد الرحال به چه نیتی باشد ؟ بنده نظر اهل سنت را می گویم . بنده پدرم شیعه و مادرم اهل سنت است . در مورد کتاب های اهل سنت که تحقیق کردم ، معتقدم که اهل سنت سفر بستن به سه مسجد جایز است ، آن هم برای زیارت مسجد و برای عبادت باشد .

مجری :

شما می گویید اهل سنت به صورت دسته حمعی ، فقط سفر کردن به این سه مسجد را جایز می‌دانند . شما منظورتان همین است .

بیننده :

یعنی اگر به قصد عبادت نباشد و به نیت زیارت باشد . زیارت یعنی دیدار کردن از آن قبور که این اشکالی ندارد ؛ اما اگر مثلا برای این باشد که آن مرده بشنود و پاسخ ما را دهد ، نه این طور درست نیست.

استاد یزدانی :

برادر عزیز ! این مسأله شد الرحال نیست ؛ بلکه استغاثه است و ارتباطی به بحث ما ندارد . به نظر شما سفر برای جهاد ، عبادت است یا خیر ؟

بیننده :

عبادت است .

استاد یزدانی :

اگر عبادت است ؛ پس چرا جایز است ؟ روایت صحیح بخاری این است که :

لا تشد الرحال الا الی ثلاثه مساجد المسجد الحرام والمسجد الرسول ومسجد الاقصی

در این جا مستثنی منه حذف شده ، شما مستثنی منه در این جا را چه کلمه ای قرار می دهید ؟ کلمه مسجد ، قبر یا مکان را مستثنی منه قرار می دهید ؟

بیننده :

کلا جاهایی که ما به قصد زیارت و مکان می توانیم بدهیم .

استاد یزدانی :

چه ارتباطی دارد ، بنده می گویم شما مستثنی منه را مکان می گذاری یا مسجد یا قبر ؟ سفر کردن به سوی چه جاهایی غیر از این سه مسجد جایز نیست ؟ به سوی مساجد دیگر یا به سوی قبور یا به سوی هر مکانی ؟

بیننده :

به سوی قبور .

استاد یزدانی :

در این جا قبور چه ارتباطی به مسجد دارد . از نظر لغت عرب بین مستثنی و مستثنی منه باید مناسبتی باشد . حال بین مسجد و قبر چه مناسبتی است . اگر کسی بگوید : «سفر کردن به سوی هیچ قبری جایز نیست ، مگر سه مسجد» . کدام انسان عاقلی چنین حرفی را می گوید ؟

بیننده :

این روایتی را که بنده می بینم ، می گوید : لا تشد الرحال الا الی ثلاثه مساجد المسجد الحرام والمسجد الرسول ومسجد الاقصی . در این جا استثنایی که وجود دارد این است که ما فقط به قصد عبادت کردن و مسجد است . یعنی این جا منظور همان مسجد است .

استاد یزدانی :

به نظر شما پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) مسجد است ؟ یا انسان است ؟

بیننده :

پیامبر ، که پیامبر است .

استاد یزدانی :

حال این روایت می گوید : لا تشد الرحال الا الی ثلاثه مساجد المسجد الحرام والمسجد الرسول ومسجد الاقصی ، سفر کردن به سوی هیچ مسجدی جایز نیست مگر مسجد الحرام و مسجدالنبی و مسجد الاقصی .

این جا چه ارتباطی به پیامبر (صلی الله علیه و آله) دارد ؟ اصلا ارتباطی به پیامبر (صلی الله علیه و آله) ندارد و اصلا موضوع آن چیز دیگری است .

بیننده :

به قصد تقرب به خداوند بار سفر به غیر از این سه جا نبندیم .

مجری :

برادر عزیز ! اگر مقداری در مورد سخنان استاد یزدانی تأمل کنید ، خوب است . استاد یزدانی بیشتر از شش هفت بار توضیح دادند . شما که می فرمایید به قبر استناد می کنید ، که اهل سنت جایز نمی دانند ؛ پس خودتان فرمودید که این جا اگر چیزی باشد ، بحث مسجد است .

استاد یزدانی :

اگر مستثنی منه قبر باشد ، که مسجد قبر نمی شود . اگر بخواهد مسجد بگذارد ، که پیامبر (صلی الله علیه و آله) مسجد نیست . پس اصلا این روایت هیچ ارتباطی به پیامبر (صلی الله علیه و آله) ندارد . شما چطور می خواهید در این جا قبر را قرار دهید ؟؟

ما علاوه بر این کلیپ هایی که از زیارت قبور اهل سنت نشان دادیم ، مستندات زیادی هم بیان کردیم ، از شمس الدین ذهبی ، ابن حجر عسقلانی ، عبد الرحیم عراقی ، ابو البقاء حنفی ، این همه مستند نشان دادیم که گفته بودند مستحب است . از بزرگان علمای هند وستان نشان دادیم که نه تنها جایز است ؛ بلکه باید به قصد زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) باشد .

 

بیننده : امیر از تهران ـ اهل سنت

به نظر من سؤالی که در برنامه پرسیدید ، یک نوع کج سلیقگی و یک کاسه کردن وهابیت و اهل سنت بود . این که دو نفر را نشان دادید که حرکاتی را انجام می دادند و شما پرسیدید که کدام یک از علمای وهابی هستند ؟

مجری :

ما گفتیم اهل سنت هستند یا وهابی هستند ؟

بیننده :

شما باید یک حد لازم را برای وهابی و اهل سنت قرار دهید تا جواب دهند .

مجری :

شما منظورتان این است که خطوط را جدا کنیم ؟

بیننده :

منظور بنده خطوط است .

مجری :

علت این که ما خط شیعه و اهل سنت را جدا کردیم ، شما پنجمین برادر اهل سنتی هستید که امشب روی خط آمدید ؛ اما با وجود تماس های فراوانی که از شیعه داریم ، فعلا آن ها را وصل نکردیم . قصد ما از فصل خط شیعه و سنی ، این است که اهل سنت با اولویت و بسیار آسانتر روی خط بیایند . عزیزان شیعه با وجود لطفی که به ما دارند ، زیاد هستند ؛ اما شما وقتی با خط اهل سنت تماس می گیرید ، خیلی آسانتر روی خط می آیید . اگر شما فکر کردید که ما نسبت به شما بی احترامی کردیم ، از شما برادر عزیز عذر خواهی می کنیم .

بیننده :

در مورد موضوع امشب ، بیشتر زیارت اهل قبوری که انجام می شود ، همه می دانیم که به خاطر عبادت نیست و بیشتر به خاطر احترام گذاشتن و توسل خواستن است .

استاد یزدانی :

می توان زیارت کرد بدون توسل کردن . اصل زیارت پیامبر (صلی الله علیه و آله) از دیدگاه شیعه و سنی ارزش و ثواب دارد و خداوند برای آن پاداش در نظر گرفته است . در این زمینه هم در منابع اهل سنت روایات فراوانی داریم .

بیننده :

بنده در مورد همین توسل سؤالی داشتم . از شما تقاضا دارم که از جهت عقلی به این موضوع پاسخ دهید . ما یک قاعده داریم به نام دفع ضرر احتمالی عقلا واجب است . بنده برنامه های شما را زیاد می بینم . با توجه به این که شما دلائل محکم و معتبر قرآنی در این زمینه ندارید ، این که ما چیزی را که می خواهیم می توانیم به صورت مستقیم و بدون واسطه از خداوند بخواهیم و هیچ جا نگفته که خداوند یا ما نیاز به وسیله ای داریم برای این که پیغام خود را به خداوند برسانیم و خواسته خود را از خداوند بخواهیم . با این تفاوت که اگر این خطر احتمالی که گفتم ، شرک باشد و ما وسیله ای را برای رسیدن به خداوند در نظر بگیریم ، بدون این که این کار از طرف خداوند تأیید شده باشد ، همان طور که در قرآن مورد واضح و شفافی در مورد آن نداریم ، چه پاسخی دارید ؟

استاد یزدانی :

بنده طبق نظر علمای اهل سنت پاسخ شما را می دهم . نظر شیعه که مشخص است . ائمه ما دستور به استغاثه و توسل داده اند و روایات فراوانی هم دارد که ما آن ها را خوانده ایم .

از دیدگاه علمای اهل سنت ، هر کسی به قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) توسل نکند ، طبق نص صریح آیه قرآن کریم ، خداوند اصلا گناهش را نمی بخشد .

در کتاب تفسیر قرآن العظیم ، تألیف ابن کثیر دمشقی شاگرد ابن تیمیه ، متوفای ۷۷۴ هـ ، چاپ ابن حزم عربستان سعودی ، در ذیل آیه ۶۴ سوره مبارکه نساء می گوید :

(ولو أنهم إذا ظلموا أنفسهم) الآیه یرشد تعالى العصاه والمذنبین إذا وقع منهم الخطأ والعصیان أن یأتوا إلى الرسول (ص) فیستغفروا الله عنده ویسألوه أن یغفر لهم فإنهم إذا فعلوا ذلک تاب الله علیهم ورحمهم وغفر لهم ولهذا قال ) لوجدوا الله توابا رحیما

خداوند در این آیه گنهکاران را راهنمایی کرده که هر وقت خطایی از آن ها سر زد و از دستور خداوند سر پیچی کردند ، نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) برود و در کنار ایشان از خداوند طلب استغفار کند و از پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم بخواهد که برای او طلب استغفار کند . اگر این کار را انجام داد ، خداوند توبه آن ها را می پذیرد .

یعنی بخشش خداوند برای انسان ها به دو مطلب بستگی دارد : یکی این که ، خودشان از خداوند طلب استغفار کنند . دوم این که ، پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم برای آن ها طلب استغفار کند .

در ادامه هم داستان آقای عتبی را نقل می کند :

اعرابی کنار قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) آمد و این آیه را خواند . شعری هم در این باره گفت . پیامبر (صلی الله علیه و آله) به خواب آقای عتبی آمد و گفت : حاجت آن اعرابی داده شد و گناهانش بخشیده شد .

ابن کثیر ، تفسیر قرآن العظیم ، ج ۱ ، ص ۵۲۰

بیننده :

شما این تفسیر را قبول دارید ؟

استاد یزدانی :

شما سنی هستید . من که شیعه هستم و نظر امام صادق (علیه السلام) را قبول دارم و آن حضرت به من دستور داده که سراغ قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) بروم .

ابن کثیر سنی است و چون شما سنی هستید ، از این کتاب برای شما می خوانم . این نظر یکی از صد ها نفر علمای اهل سنتی است که ما خدمت شما در برنامه راه و بیراه نشان دادیم . از آقایان حنبلی ، شافعی ، مالکی ، حنفی نشان دادیم که به این آیه استدلال کرده بودند که اگر کسی سراغ رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نرود و ایشان را واسطه خود قرار ندهد ، خداوند گناهش را نمی بخشد .

بیننده :

من نمی توانم این تفسیر را قبول کنم .

استاد یزدانی :

شما می توانید قبول نکنید . امام صادق (علیه السلام) ، تمام اهل سنت از چهار مذهب قبول دارند . شما اگر قبول نکنید ، خیلی مهم نیست .

بیننده :

بنده گفتم این قضیه را از لحاظ عقلی پاسخ دهید .

استاد یزدانی :

عقل من و شما بهتر می فهمد یا عقل ابن کثیر ؟

بیننده :

به نظر بنده قرآن تکلیف را مشخص کرده .

استاد یزدانی :

درست است ، قرآن تکلیف را مشخص می کند ، ما هم که آیه قرآن خواندیم . آیه ای که اهل سنت به آن استدلال کرده بودند . اتفاقا اگر از لحاظ آن قاعده عقلی که دفع ضرر محتمل این است که ما از خداوند بخواهیم و خداوند نبخشد . دفع ضرر آن چیست ؟ این که ما کسی را واسطه کنیم که خداوند حرف او را قبول می کند و واساطت او را قبول دارد و خداوند گفته که او را واسطه کنید .

بیننده :

ما آیات مختلفی از قرآن داریم که هر کس توبه کند و عمل صالح انجام دهد و از گناهش بر گردد ، خداوند گناه او را می بخشد .

در این جا که حرفی از آوردن واسطه به میان نیامده .

استاد یزدانی :

فقط یک آیه که در قرآن بیان نشده ، این آیه هم وجود دارد:

 وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جَاءُوکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّابًا رَحِیمًا ، نساء / ۶۴

این آیه هم در قرآن هست . این آیه هم می گوید : پیش پیامبر (صلی الله علیه و آله) بروید تا ایشان برای شما استغفار کند و پیامبر (صلی الله علیه و آله) را شفیع خود قرار دهید .

مجری :

توسل به پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم یک عمل صالح است . عمل صالح به صورت مجمل آمده که اگر به قرآن مراجعه کنیم ، توسل هم یکی از اعمال صالح شمرده می شود .

استاد یزدانی :

بنده نظر امام صادق (علیه السلام) را قبول دارم . کتاب شریف کافی ، جلد ۴ ، صفحه ۵۵۱ با سند صحیح از امام صادق (علیه السلام) نقل شده :

اللهم إنک قلت : ” ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما ” وإنی أتیت نبیک مستغفرا تائبا من ذنوبی وإنی أتوجه بک إلى الله ( ۱ ) ربی وربک لیغفر لی ذنوبی “وإن کانت لک حاجه فاجعل قبر النبی ( صلى الله علیه وآله ) خلف کتفیک ( ۲ ) واستقبل القبله …

به شیعه دستور می دهند : وقتی وارد مدینه شدی ،غسل کن و … و زیارت نامه ای بخوان . از جمله این زیارت نامه این است که وقتی به آن جا رفتی این آیه را بخوان .

کافی . کلینی ، ج ۴ ، ص ۵۵۱

این نظر امام صادق (علیه السلام) بود که این آیه بحث توسل و طلب شفاعت است . نظر تمام بزرگان اهل سنت هم همین است . شما نمی توانی یکی از علمای اهل سنت را نام ببری که به این آیه استدلال نکرده باشد .

از علمای حنابله که من عکسشان را دارم : ابن جوزی ، ابن قدامه مقدسی ، ابن مفلح مقدسی ، بهوتی ، سامری حنبلی و آقای سیوطی .

از علمای حنفی : ابو البقای حنفی ، بیابانی حنفی ، توضیح المسائل فقه احناف ، شرنبلالی ، محمد عمر سربازی ، محمد طاهر مسعود .

از علمای شافعی حدود هفده نفر را نام بردم حتی خود آقای شافعی به این آیه استدلال کرده . امام مالک برای جواز توسل به این آیه استدلال کرده .

کتاب الشفاء بتعریف حقوق المصطفی ، تألیف قاضی عیاض ، جلد ۲ ، صفحه ۲۸۸ روایت را نقل می کند . علمای اهل سنت هم گفتند که سند روایت معتبر است :

ناظر ابوجعفر أمیر المؤمنین مالکاً فی مسجد رسول الله (ص) ، فقال له مالک : یا أمیر المؤمنین ، لا ترفع صوتک فی هذا المسجد ، فإن الله تعالى أدب قوماً فقال : لا ترفعوا أصواتکم فوق صوت النبی ولا تجهروا له بالقول کجهر بعضکم لبعض أن تحبط أعمالکم وأنتم لا تشعرون [ سوره الحجرات – ۴۹ ، الآیه : ۲ ]

منصور دوانقی با امام مالک در مسجد رسول خدا (صلی الله علیه و آله) صحبت می کردند . امام مالک به او گفت : صدایت را در این مسجد بلند نکن ….

در صفحه بعد ادامه می دهد :

فاستکان لها أبو جعفر ، وقال : یا أبا عبد الله ، أأستقبل القبله وأدعوا أم أستقبل رسول الله (ص) ؟ فقال : ولم تصرف وجهک عنه وهو وسیلتک ووسیله أبیک آدم علیه السلام إلى الله تعالى یوم القیامه ؟ بل استقبله واستشفع به ، فیشفعک الله ، قال الله تعالى : ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما [ سوره النساء – ۴ ، الآیه : ۶۴ ] .

منصور دوانقی از امام مالک پرسید : من رو به قبله دعا کنم یا رو به قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ؟ امام مالک گفت : چرا از کسی که وسیله تو و وسیله حضرت آدم (علیه السلام) بوده و تا روز قیامت ایشان وسیله است . بلکه رو به قبر پیامبر (صلی الله علیه و آله) کرده و از ایشان طلب شفاعت کن . به دلیل این که خداوند در قرآن می فرماید : اگر به خودت ظلم کردی ، نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله) بیا و طلب استغفار کن و از رسول خدا (صلی الله علیه و آله ) بخواه که برای تو طلب استغفار کند    اگر این کار را انجام دهی ، خداوند توبه تو را می پذیرد . نساء / ۶۴

قاضی عیاض ، الشفاء ، ج ۲ ، ص ۲۸۸

این استدلال امام مالک ، امام شما اهل سنت است . آیا ایشان به اندازه شما قرآن را نمی فهمید . یعنی ایشان قاعده عقلی ضرر محتمل را نمی دانستند ؟

بیننده :

من نظر شما را می خواستم بدانم .

استاد یزدانی :

شما اگر نظر من را بخواهید که گفتم . اگر نظر امام صادق (علیه السلام) را بخواهید که بیان کردم . نظر مالکی ها را هم گفتم . اگر می خواهید نظر ابن تیمیه را هم نشان می دهم که گفته اگر کسی این کار را انجام دهد ، باید کشته شود .

بیننده :

نه ، اسم ایشان را نیاورید .

مجری :

از شما استاد یزدانی و شما بینندگان عزیز تشکر می کنیم که تا این ساعت از برنامه با ما همراهی کردید .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .