بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه : چالش ویژه ایام محرم (۱)

تاریخ : ۱۲ / ۰۷ / ۹۵

مجری :

السلام علی الحسین وعلی علی بن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بینندگان عزیز شبکه ولایت دارم . اولین برنامه چالش ویژه ایام محرم است که تقدیم حضور شما بزرگواران می شود . ان شاء الله دهه اول را در خدمت شما با کارشناسی استاد یزدانی عزیز خواهیم بود .

استاد یزدانی :

من هم سالروز شهادت حضرت سید الشهدا (علیه السلام)  و اصحاب آن حضرت را تسلیت عرض می کنم . امیدوار هستم که خداوند نام همه ما را در زمره عزاداران سید الشهدا (علیه السلام) ثبت و ضبط بفرماید و به ما توفیق دهد که در این شب ها برای آن حضرت به خوبی عزاداری کنیم .

مجری :

از شما عزیزان هم التماس دعای ویژه داریم . به ویژه که در این شب ها در مجالس عزا شرکت می کنید ، ما را از دعای خیرتان فراموش نکنید . ان شاءالله که عزاداری های شما مقبول درگاه احدیت واقع شود .

استاد یزدانی عزیز !  قرار است که در این شب ها به چه موضوعاتی بپردازیم و قرار است که چه روایات و در مقابل چه شبهاتی پاسخ داده شود ؟

استاد یزدانی :

موضوع اصلی برنامه چالش در این ده شبی که در خدمت بینندگان عزیز خواهیم بود ، سیره سلف در بحث عزاداری و سینه زنی و این مسائل است . این که به قول آقایان سلف صالح زمانی که شخصی فوت می کرد ، آیا عزاداری می کردند یا نمی کردند ؟ آیا مجلس نوحه خوانی و سینه زنی داشتند یا نداشتند و چه کسانی موافق عزاداری و چه کسانی مخالف عزاداری بودند ؟ انگیزه و هدف مخالفان عزاداری چه بود و این که چرا ما باید عزاداری کنیم .

ما در این موضوعات به صورت مفصل بحث خواهیم کرد و روایات آن را در منابع شیعه و سنی نشان خواهیم داد . موضوع دیگری که به عنوان اصل در این جا مطرح می شود ، شبهاتی است که شبکه های وهابی مطرح می کنند . اگر شبکه ای از شبکه های وهابی ، شبهه جدیدی در بحث عزاداری طرح کرد ، کلیپش را در برنامه پخش می کنیم و حتما همان روز جواب خواهیم داد .

مجری :

پس همانطور که ما در ایام مبارک غدیر در خدمت شما بودیم ، همان روش در این ایام حزن و اندوه هم ادامه خواهد داشت که اگر شبهات جدیدی داشتند ، پاسخ می دهیم که البته خیلی بعید است که شبهه جدیدی باشد .

همان طور که استاد یزدانی عزیز اشاره داشتند به موضوع سیره سلف در مورد عزاداری و سینه زنی می پردازیم و این که صحابه و تابعین در عزاداری چه کارهایی انجام می دادند . طبق معمول کلیپ هایی هم پخش می کنیم که اکثرا از تماس های شما عزیزان است .

استاد یزدانی :

موضوعی که امروز به آن می پردازیم و شاید چند روز روی آن بحث کنیم ، بحث روایتی است که با سند صحیح در منابع اهل سنت نقل شده که عایشه ، همسر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ، مدعی می شود که وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، من به همراه زنان به سر و صورت و به سینه زدیم.

این روایت را بررسی خواهیم کرد و کلیپ هایی که از شبکه های وهابی است را پخش می کنیم تا ببینیم که این شبکه ها از این روایت چه پاسخی داده اند .

روایت مورد نظر را احمد بن حنبل ، امام حنابله و امام اهل حدیث ، در مسند خود با تحقیق احمد الزین ، چاپ دار الحدیث قاهره ، جلد ۱۸ ، صفحه ۱۹۹ ، روایت ۲۶۲۲۶ ، با سند صحیح نقل کرده و هیچ اشکال و شبهه ای نمی توانند به سند این روایت بگیرند :

 حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أَبِى ثنا یَعْقُوبُ قال ثنا أَبِى عَنِ بن إِسْحَاقَ قال حدثنی یحیى بن عَبَّادِ بن عبد اللَّهِ بن الزُّبَیْرِ عن أبیه عَبَّادٍ قال سمعت عَائِشَهَ تَقُولُ مَاتَ رسول اللَّهِ e بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ e قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی .

یعقوب از پدرش از ابن اسحاق از یحیی بن عباد از عبد الله بن زبیر از پدرش نقل می کند که از عایشه شنیدم که پیامبر (صلی الله علیه وآله) در حالی از دنیا رفتند که سرش بر روی زانوی من بود و در دولت من به کسی ظلم نمی شود .

مقصود این که آن شب نوبت من بود و من پیامبر (صلی الله علیه وآله) را به زور به خانه خود نیاورده بودم . بنده از عزیزان اهل سنت به خاطر خواندن جملات این روایت عذر خواهی می کنم و یقین دارم که این جملات ساخته و پرداخته دشمنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) است و هرگز ایشان چنین جمله ای را نگفته اند ؛ بلکه واقعا برای رسول خدا (صلی الله علیه وآله) سینه زدند .

از سفاهت و نادانی و کم سنی من این بود که رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) از دنیا رفت در حالی که سرش بر دامن من بود . من سرشان را بر روی بالشتی قرار دادم .

این کار من ، کار بدی بود که انجام دادم .

همراه سایر زن ها بلند شدم و دو دستی بر سر و صورت خود می زدم .

مسند احمد بن حنبل ، چاپ دار الحدیث قاهره ، ج ۱۸ ، با تحقیق احمد الزین ، ص ۱۹۹ ، ح ۲۶۲۲۶

تنها نبودند و سایر زن های رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هم بودند . سند روایت هم صحیح است و هیچ اشکالی نمی توانند به سند آن بگیرند . آقای البانی و شعیب الارنؤوط هم گفته اند که اسناده حسن است . البته ” حسن ” که این ها می گویند ، به هیچ وجه قابل قبول نیست و سند کاملا صحیح است .

آقای البانی این روایت را در ارواء الغلیل ، جلد ۷ ، چاپ مکتب الاسلامی بیروت ، صفحه ۸۶ :

مَاتَ رسول اللَّهِ e بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ e قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی .

قلت : واسناده حسن .

البانی ، ارواء الغلیل ، ج ۷ ، چاپ مکتب الاسلامی بیروت ، ص ۸۶

فرقی نمی کند که سند صحیح باشد یا سند حسن باشد ، در هر صورت حجیت آن قطعی است .

هم چنین این روایت در کتاب مسند احمد بن حنبل با تحقیق شعیب الارنؤوط وهابی ، چاپ مؤسسه الرساله ، جلد چهل و سه ، صفحه ۳۶۹ آمده :

سمعت عَائِشَهَ تَقُولُ مَاتَ رسول اللَّهِ e بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ e قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی .

محقق در پاورقی می گوید :

اسناده حسن من اجل ابن اسحاق : وهو محمد وقد صرح بالتحدیث هنا فانتفت شبهه تدلیسه وبقیه رجاله ثقات رجال الشیخین غیر یحیی بن عباد بن عبد الله بن الزبیر اخرج له اصحاب السنن وهو ثقه ، یعقوب : هو ابن ابراهیم بن سعد بن ابراهیم بن عبد الرحمن بن عوف ….

سند روایت به خاطر ابن اسحاق حسن است . چون در این جا حدثنا گفته ، شبهه تدلیس آن منتفی می شود . بقیه راویان همه از راویان صحیح بخاری و مسلم است غیر از یحیی بن عباد که سایر صحاح سته از او روایت نقل کرده اند . پس او ثقه می باشد .

مسند احمد بن حنبل ، با تحقیق شعیب الارنؤوط ، چاپ مؤسسه الرساله ، ج ۴۳ ، ص ۳۶۹

در ادامه هم طرق را بیان می کند . در هر صورت سند هر چه هست ، برای اهل سنت حجت است .

این روایت در مسند ابی یعلی ، با تحقیق حسین مسلم اسد ، چاپ دار المأمون بیروت ، جلد ۸ ، صفحه ۶۳ می آورد :

حدثنا جعفر بن مهران حدثنا عبد الأعلى حدثنا محمد بن إسحاق حدثنی یحیى بن عباد بن عبد الله بن الزبیر عن أبیه عباد قال سمعت عائشه تقول مات رسول الله e بین سحری ونحری وفی بیتی لم أظلم فیه أحدا فمن سفهی وحداثه سنی أن رسول الله e قبض وهو فی حجری ثم وضعت رأسه على وساده وقمت ألتدم مع النساء وأضرب وجهی .

محقق در پاورقی می گوید :

اسناده حسن من اجل جعفر واخرجه احمد ۶ / ۲۷۴ من طریق یعقوب ، حدثنی ابی ، عن ابن اسحاق ، بهذا الاسناد وهذا اسناد صحیح وانظر الحدیث السابق .

سند روایت به خاطر جعفر بن مهران حسن شده . چون احمد بن حنبل با طریق دیگری نقل کرده ، سند روایت صحیح است .

مسند ابی یعلی ، با تحقیق حسین مسلم اسد ، چاپ دار المأمون بیروت ، ج ۸ ، ص ۶۳

پس هیچ شبهه ای نیست که عایشه به همراه سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) لطم زدند . الان هم در بعضی مناطق مرسوم است که زن ها به سر و صورت خود می زنند . ایشان هم همین کار را انجام داده . جالب است که ” قمت التدم ” فعل ماضی بر سر مضارع آمده و استمرار را می رساند . پس این طور نیست که یک بار این کار را کرده باشد ؛ بلکه مداومت بر این کار داشته . اما این که کارش شرعی بوده یا نبوده ؟ اگر کارش شرعی بوده ، کار شیعیان هم شرعی است و شما حق اعتراض به شیعه را ندارید که چرا شیعه برای سید الشهدا (علیه السلام) به سر و سینه می زند . اگر کارش غیر شرعی و به قول شما بدعت بوده و بگوییم کل بدعۀ ضلالۀ وکل ضلالۀ فی النار و شیعیان به خاطر بدعت سینه زنی در جهنم هستند ، باید از آن طرف هم ملتزم شوید که زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) که به همراه عایشه سینه زدند هم باید اهل جهنم باشند . هیچ راه فراری از این روایت نیست . کلیپ ها را هم با هم می بینیم که چه گفته اند .

مجری :

تماس اول با یکی از به اصطلاح کارشناسان شبکه های وهابی ـ تروریستی و مدافعان یزید است که با هم می بینیم .

کلیپ ۱ ) :

بیننده :

مطالبی را در این جلسه بیان کردید و فرمودید : کلا عزاداری و سینه زنی بدعت و حرام است . حال از محضر مبارک شما این سؤال را دارم که اگر این طور است ، چرا ام المؤمنین عایشه در رحلت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) به سر و سینه زد و عزاداری کرد ” وقمت التدم النساء واضرب وجهی ”

البانی سند روایت را حسن می داند .

ترشابی ، کارشناس وهابی :

لطف کنید و ادامه روایت را هم بخوانید .

بیننده :

روایت در مسند احمد بن حنبل آمده .

ترشابی ، کارشناس وهابی :

آیا روایت فقط در همین یک جا آمده یا در جاهای دیگر با توضیحات و شکل های مختلف هم آمده ؟

بیننده :

بنده روایت را می خوانم و توضیحات را از شما می شنوم . حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أَبِى ثنا یَعْقُوبُ قال ثنا أَبِى عَنِ بن إِسْحَاقَ قال حدثنی یحیى بن عَبَّادِ بن عبد اللَّهِ بن الزُّبَیْرِ عن أبیه عَبَّادٍ قال سمعت عَائِشَهَ تَقُولُ مَاتَ رسول اللَّهِ e بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ e قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی .

کارشناس وهابی :

آقای احمد عزیز ! روایت را ترجمه کن تا مردم بفهمند که روایت از ابتدا چه می گوید ؟

بیننده :

راوی میگوید : از عایشه شنیدم وقتی پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفت ، سر مبارک ایشان به سینه ام چسبیده و در دامن من بود و به زور  او را به خانه خود نبرده بودم . اما از سفاهتم بود که پیامبر (صلی الله علیه وآله) در دامنم از دنیا رفت و سپس سر مبارک را بر بالشتی قرار دادم و بلند شدم با بقیه زن ها به سر و سینه زدیم و عزاداری کردیم .

کارشناس وهابی :

خود عایشه در این روایت و روایات دیگر می گوید : من از روی ندانستن و کوچک بودن سن و سالم این کار اشتباه را انجام می دادم . خود عایشه می گوید : چون من سن و سالم کم بود ، این کار را انجام می دادم ،‌در حالی که کار درستی نبود .

فرض کنید که روایتی نباشد و عایشه از نظر خودش کار درستی کرده باشد ، آیا کار عایشه برای ما دین است ؟؟؟ سؤال را جواب بده ؟

بیننده :

عایشه که به تنهایی این کار را نمی کرده و سایر زن ها هم بودند .

کارشناس وهابی :

فرض کنید تعدادی از زنان مسلمان این کار را انجام دادند ، آیا می تواند این کار برای ما دین باشد؟

بیننده :

چطور روایات دیگر عایشه را قبول می کنید ، وقتی انسانی بوده که این همه اشتباه می کرده !!!

کارشناس وهابی :

سؤال بسیار جالبی است که روایات عایشه را در مورد چیزهایی که از پیامبر نقل کرده ، قبول می کنیم .

بیننده :

یعنی منظور شما این است که عایشه بدعت گذار بوده ؟؟

کارشناس وهابی :

عایشه این را نگفته . اگر عایشه می گفت : سینه زدن عبادت است ، یا اگر می گفت : چاقو زدن یا به سر و سینه زدن عبادت است ، قطعا بدعت گذار بود . اما عایشه این را نگفته ؛ بلکه گفته به خاطر کمی سنم این کار را کردم . فرض کنید زمانی بنده کار اشتباهی انجام می دهم و به اشتباه بودن آن معترف هستم یا این که حداقل آن کار را عبادت نمی دانم ، این بدعت نمی شود و می گویم من اشتباه کردم .

عایشه می گوید : چون من کم و سن و سال بودم و نمی دانستم ، به سر و سینه می زدم .

بیننده :

شما سفاهت را به چه معنا می دانید ؟

کارشناس وهابی :

سفاهت یعنی نادانی و ندانسته !

بیننده :

الان شما چرا به عایشه توهین می کنید ؟

کارشناس وهابی :

این توهین نیست !!!

بینندگان عزیز ! بنده یک نکته را توضیح دهم که در این روایت عایشه صدیقه می گوید : چون سن من کم بود و نمی دانستم ، وقتی پیامبر وفات کرد ، حزن و ناراحتی من برای نبی اکرم صلی الله علیه وسلم به حدی شدید بود که من به صورتم زدم . این خلاصه سخن است که عایشه می گوید : من ندانسته این کار را کردم و سن و سالم کم بود . درد و غمی که از رسول الله بر دلم سنگینی می کرد ، سنگین بود. در نتیجه عایشه این کار را عبادت نمی دانست و کار اشتباهی می دانست و هیچ اشکالی هم ندارد ؛ چون ما عایشه را معصوم نمی دانیم .

مجری :

این تماس اول و کلیپ اولی بود که ما در برنامه چالش ایام محرم پخش کردیم .

استاد یزدانی عزیز ! مطالب عجیب و غریبی هم در این تمام بیان شد . ابتدا که آقای ترشابی می خواستند وقت کشی کنند و می گفتند که بقیه روایت را بخوان ، در صورتی که بیننده آخر روایت را خواند و ایشان خود را به بی خبری از این روایت زد ، با این که قطعا این ها روایت را دیدند و خبر دارند ؛ اما می خواست به صورتی وقت را تلف کند تا جایی به ایشان وحی شود و جواب برسد .

خدا را شکر می کنیم که مطالب مطرح شده در شبکه جهانی ولایت مستدل است که این ها جرأت نمی کنند سراغ بحث سندی بروند ؛ چون می دانند که اگر سراغ آن بحث بروند ، خودشان رسوا می شوند .

گفتند : روایت را ترجمه کن ، بیننده ترجمه کرد یعنی آقای ترشابی هر کاری که وقت تلف شود ، انجام داد ؛ اما دید که فایده ای ندارد . از این جهت وارد بحث شد و مطالبی را مطرح کرد که بعضی از آن ها خیلی جالب است . ایشان سؤال کرد : مگر کار عایشه دین است که شما به آن استدلال می کنید ؟ یعنی یکی از پاسخ های آقای ترشابی این بود که ما کار عایشه را دین نمی دانیم و مهم نیست . ایشان اشتباهی کرد و بدعت گذار هم نیست . اما نمی دانیم چرا به شیعه که می رسند ، اگر این کار را انجام دهد ، این اشتباه ، بدعت می شود ؛ اما در مورد عایشه که می رسند ، می گویند : ایشان معصوم نیست و فقط اشتباه کرده یا این که حزن و اندوه عایشه و سایر زنان به حدی سنگین بوده که این کار را انجام دادند و گناهی هم بر آن ها نیست و اشکالی هم ندارد .

مطلب دیگری هم بیان کرد که ما با این مطلب خیلی کار داریم . این که گفتند : سفاهت به معنای نادانی است و عایشه در این جا نادانی به خرج داده . بیننده گفت : این توهین به همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) و سایر زنانی که در آن جا بودند ، است . بینندگان عزیز این جواب آقای ترشابی را خوب به خاطر داشته باشید که گفت : این توهین به عایشه نیست !!!

ما با این جواب کار داریم . امشب در کلیپ بعدی خواهیم دید که آقای ترشابی در این مورد چه گفته اند . اما مطالبی که بیان شد ، یکی این گفتند : کار عایشه دین نیست و گناهی نکردند . دوم این که ، حزن و احساسات بر آن ها غلبه کرده بود .

استاد یزدانی :

از این که گفتند : دین نیست و اشتباه کرده و ما نمی توانیم تبعیت کنیم ، چند جواب باید بدهیم . جواب اول این که ، طبق نظر علمای اهل سنت و تصریح بزرگان ائمه شما ، قول صحابی و عمل او حجت است . اگر یک صحابی کاری انجام داد یعنی کار او حتما شرعی بوده ؛ چون به قول شما آن ها دست پروده پیامبر (صلی الله علیه وآله) بودند و پیامبر (صلی الله علیه واله) آن ها را تربیت کرده و به آن ها علم آموخته . به خصوص نسبت به عایشه این آقایان خیلی مانور می دهند ؛ حتی همین که می گوید : بین سحری و نحری ” یعنی من خیلی با رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نزدیک بودم و علم از ایشان آموختم.

این که عایشه اعلم زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده ؛ حتی ما از هوینی کلیپی داریم که می گوید : حتی ابوبکر در فقه از عایشه پیروی می کرد و به او مراجعه می کرد . علاوه بر این ها ،‌روایت دارید که نصف دین شما از عایشه است که ما به صورت مفصل بررسی کردیم که ” خذوا شطر دینکم عن عایشه ، خذوا نصف دینکم عن عایشه ، خذوا دینکم عن عایشه ” .

از این ها گذشته ، ابن قیم الجوزیه ، شاگرد ابن تیمیه حرانی و پسر خدای شما ، در کتاب اعلام الموقعین عن رب العالمین ( به صورت مفصل در رد مذاهب اربعه این کتاب را نوشته ) ، چاپ دار ابن جوزی ، صفحه ۱۱ می خواهد مقلدین را قانع کند که شما باید به قول صحابه عمل کنید و قول صحابه برای شما حجت است :

ائمه اربعه تصریح کرده اند که قول صحابه حجت است . شما هم قول ائمه اربعه را برای خود حجت می دانید ، پس بر اساس قول ائمه اربعه ، قول صحابه حجت و واجب التبعیت است .

قول الصحابه حجه

الثَّالِثُ أَنَّهُ لم یَخْتَلِفْ الْمُسْلِمُونَ أَنَّهُ لیس قَوْلُ من قَلَّدْتُمُوهُ حُجَّهً وَأَکْثَرُ الْعُلَمَاءِ بَلْ الذی نَصَّ علیه من قَلَّدْتُمُوهُ أَنَّ أَقْوَالَ الصَّحَابَهِ حُجَّهٌ یَجِبُ اتِّبَاعُهَا وَیَحْرُمُ الْخُرُوجُ منها کما سَیَأْتِی حِکَایَهُ أَلْفَاظِ الْأَئِمَّهِ فی ذلک وَأَبْلَغُهُمْ فیه الشَّافِعِیُّ وَنُبَیِّنُ أَنَّهُ لم یَخْتَلِفْ مَذْهَبُهُ أَنَّ قَوْلَ الصَّحَابِیِّ حُجَّهٌ وَنَذْکُرُ نُصُوصَهُ فی الْجَدِیدِ على ذلک إنْ شَاءَ اللَّهُ وَأَنَّ من حَکَى عنه قَوْلَیْنِ فی ذلک فَإِنَّمَا حَکَى ذلک بِلَازِمِ قَوْلِهِ لَا بِصَرِیحِهِ وَإِنْ کان قَوْلُ الصَّحَابِیِّ حُجَّهً فَقَبُولُ قَوْلِهِ حُجَّهٌ وَاجِبٌ مُتَعَیِّنٌ ….

مسلمانان اختلاف ندارند که قول کسانی که تقلید می کنید ، حجت نیست . مثل قول ابوحنیفه و شافعی و… حجت نیست . اکثر علما ؛ بلکه کسانی که از آن ها تقلید میکنید ، گفته اند که قول صحابه حجت است و پیروی از آن ها بر ما واجب است و خروج از قول صحابی حرام است .

یعنی یک صحابی گفته باید سینه زد ، یا یک صحابی سینه زده باشد یا یک صحابی عزاداری کرده باشد یا گریه کرده باشد ، کسی از او تبعیت نکند و از این قول خارج شود یعنی پیروی نکند ، کار حرام انجام داده .

بعدا الفاظ این ائمه را تک تک بیان می کنم . رساتر از همه این ها امام شافعی گفته که من حرف او را توضیح خواهم داد . این که در مذهب شافعی اختلافی در این نیست که قول صحابی حجت است. وقتی قول صحابی حجت باشد ، قبول قول او واجب متعین است .

ابن قیم ، اعلام الموقعین ، چاپ دار ابن جوزی ، ج ۴ ، ص ۱۱

یعنی واجب است که ما فقط و فقط از صحابی پیروی کنیم .  این مطالب در جلد چهار بود ، در جلد پنج ، صفحه ۵۵۴ مفصل بحث می کند که آیا قول صحابی حجت است یا نیست . خلاصه سخن این است:

وائمه الاسلام کلهم علی قبول قول الصحابی ….

همه ائمه اسلام اجماع دارند بر این که قول صحابی قبول است .

ابن قیم ، اعلام الموقعین ، ج ۵ ، چاپ دار ابن جوزی ، ص ۵۵۴

شما می گویید : قول عایشه که برای ما دین نمی شود ؛ اما علمای شما چیز دیگری می گویند که همه ائمه و پیشوایان اسلام بر قبول قول صحابه اجماع دارند . اگر فرصت شد بنده قول شافعی ، احمد بن حنبل ، ابوحنیفه و مالک را بیان میکنم که بلا استثناء گفته اند : قول صحابی حجت است .

شکی در حجیت قول صحابی نیست ؛ البته بعضی از آن ها شرط گذاشتند که مخالفی نباشد . حال شما مخالف آن را پیدا کنید . یک روایت صحیح از صحابه بیاورید که سینه زدن حرام باشد . اگر حرام بود ، چرا همان جا هیچ کدام از صحابه اعتراض نکردند و زن های خود را رها کردند تا به سر و سینه بزنند . سکوت همه صحابه است که این زن ها سینه زدند و آن ها هیچ حرفی نزدند .

اگر می گویید سینه زنی اشکال دارد ، یک روایت صحیح از منابع اهل سنت برای ما بیاورید که یک صحابی گفته باشد : ایها الناس ! سینه زدن بدعت و حرام است .

ما فرض را بر این می گیریم که قول این ها اصلا حجت نیست . این یک روی سکه است که قول عایشه برای شما حجت نیست ؛ البته طبق حرف این کارشناس وهابی . اما طبق نظر علمای این ها حجت است . روی دیگر سکه این است که آن ها بدعت انجام داده اند . کل بدعه ضلاله و کل ضلاله فی النار . این مطلب در سنن ترمذی و در جاهای دیگر آمده که حتی البانی هم تصحیح کرده . شما می گویید : پیامبر (صلی الله علیه وآله) انجام نداده . صحابه ای که این کار را انجام دادند ، مثل شیعه که او را که به همین خاطر تکفیر می کنید ، یا همان طور که در تیزر برنامه بود ، آقای جهودی گفته : سینه زدن و زنجیر زدن و عزاداری مثل شراب خوردن است . اگر این طور است ، عایشه و سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) هم بدعت انجام دادند و اهل جهنم هستند ؛ چون کل بدعۀ ضلالۀ و کل ضلالۀ فی النار .

شما این را جواب دهید . این که اشتباه کرده ، قابل قبول نیست . این اشتباه ، یک اشتباه کوچک نیست ؛ بلکه بدعت است . من هم به عنوان شیعه می خواهم در این مورد به عایشه و زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) اقتدا می کنم و برای پیامبر (صلی الله علیه و آله) و برای جگر گوشه آن حضرت ، حضرت سید الشهدا (علیه السلام) که با فجیع ترین وضعیت ممکن به شهادت رسیده ، به سینه می زنم . آیا این فقط اشتباه است ؟ اگر اشتباه است ، به شما هیچ ارتباطی ندارد و حق تکفیر و این که بگویید ما بدعت گذاریم ، ندارید . حق این که خود را در مجالس شیعه منفجر کنید ، ندارید . فقط یک اشتباه کوچک است و گناه هم نیست .

اگر بگویید که این کار ، گناه کبیره است ، همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) گناه کبیره انجام داده و از این گناه توبه هم نکرده . چون توبه ایشان ثابت نیست . اگر توبه کرده ، آن را به ما نشان دهید .

اما این که آقایان اصرار دارند ، که به خاطر کمی سن این کار را انجام داده و مدام عبارت ” حداثت سنی ” را تکرار می کنند که ما روی این قضیه مفصل بحث می کنیم که عایشه چند ساله بوده . حداقل سنی که همه مسلمانان برای ایشان در آن زمان نقل کردند ، هجده سال بوده .

آن زمان دختر ها در سن نه سالگی ازدواج می کردند . برای عایشه هم نقل کردید که در نه سالگی نزد پیامبر (صلی الله علیه وآله) رفت . شش سالگی با پیامبر (صلی الله علیه وآله) ازدواج کرد و نعوذ بالله داستان های چرندی که نقل می کنید و می گویید : پیامبر (صلی الله علیه وآله) خانه پدر همسرش می رفت … حرف هایی که نمی شود آن ها را نقل کرد . در هر صورت نه سالگی ازدواج کرده و نه سال در خانه پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده و طبق حرف شما نه سال از پیامبر (صلی الله علیه وآله) علم آموخته . در این نه سال چطور می شود که فقه یاد نگرفته ، چطور یاد نگرفته که نباید سینه بزند ؟ چطور از سنش بالاتر نمی رفت ؟ آن زمان هم سن و سال های عایشه حداقل پنج فرزند داشتند . حضرت زهرا (سلام الله علیها) در سن هجده سالگی از دنیا رفتند ، در حالی که چهار فرزند به دنیا آورده بودند . در این که شک و شبهه ای نیست . بقیه زن ها هم همینطور بودند . هجده ساله ، سن کوچکی به حساب نمی آمد . این مطالب را آقایان اضافه کردند .

ما از آقای کلهر هم کلیپ های زیادی داریم که ایشان به شدت روی این مسأله موضع می گیرد . مقاله ای در این زمینه وجود دارد و خداوند توفیق داد و این مطلب نوشته شد که حداقل سنی که با رسول خدا (صلی الله علیه وآله) ازدواج کرد ، نوزده سال است و اصلا کمتر از آن قابل تصور نیست . زمانی هم که پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، حداقل بیست و هفت سال سن داشته . این که یک زن بیست و هفت ساله ، سفیه باشد ، خیلی عجیب است !! و اصلا قابل قبول نیست .

بنده معنای سفیه را در سایت ها جستجو می زنم . بعدا هم از کتاب های لغت عرب هم نشان می دهم . کلمه سفیه در لغت نامه دهخدا ، فرهنگ فارسی معین و فرهنگ واژگان مترادف را مشاهده می کنیم . بنده اصلا نمی خوانم ، فقط آقای ترشابی و کسانی که می گویند عایشه سفیه بوده ، لطفا این جملات را بخوانند که سفیه به چه معنا است . بنده اصلا جرأت خواندن آن را به خود نمی دهم و اصلا طرح این روایت درست نیست . استاد ما بارها و بارها گفته اند : برای این که توهین و جسارت به همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) نشود ، قسمت اول روایت را نخوانید . ما هم انصافا نمی خواندیم تا این که خود این آقایان مطرح کردند . ما هم گفتیم چون شما میخوانید و اصرار دارید ، ما هم می خوانیم ؛ اما همان طور که شما معنا می کنید ، معنا می کنیم . معنای کلمه سفیه مشخص است .

اگر فرض کنیم که ایشان سفیه باشند ، آیا روایت یک شخص سفیه قابل قبول است ؟ ایشان زمانی که پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، سفیه بوده به هر معنایی که شما میگیرید . حتی به معنای این که سنش کم بوده و روایات را نمی فهمیده و متوجه نبوده که چه کاری انجام دهد . در این صورت تمام روایاتی که از پیامبر (صلی الله علیه وآله) نقل کرده که حدود هشت هزار روایت است که در شب های آینده آمار دقیق آن را بیان می کنم که چند هزار روایت در منابع اهل سنت دارد و چقدر روایت در صحیح بخاری و مسلم دارد و شما تا چه اندازه دین خود را از عایشه گرفتید ، همه بلا استثناء باطل می شود . چون یکی از چیز هایی که جرح وارد می کند و سخن راوی پذیرفته نمی شود ، اختلاط است . حتی بعضی ها گفتند : اگر کسی در اواخر روز های عمرش دچار اختلاط شود ، روایاتش قابل قبول نیست و پذیرفته نمی شود .

این که عایشه در زمان رحلت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) سفیه و دچار اختلاط بوده ، به هیچ وجه روایاتش قابل قبول نیست و تمام روایاتی که از زمان حیات رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و زمانی قبل از وفات آن حضرت نقل کرده ، باید در زباله دان ریخته شده و از بین برود و هیچ کدام ارزشی ندارد .

اگر عایشه طبق نظر شما فقیه بوده ، پس سفیه نیست و شما نباید این توهین را بکنید که این توهین و جسارت بسیار زشت است .

علاوه بر این ، بیننده هم اشاره کرده که فقط عایشه در این قضیه نبوده . بنده یک بار دیگر روایت را نشان می دهم . در مسند احمد بن حنبل ، جلد ۱۸ ، صفحه ۱۹۹ می گوید :

حدثنا عبد اللَّهِ حدثنی أَبِى ثنا یَعْقُوبُ قال ثنا أَبِى عَنِ بن إِسْحَاقَ قال حدثنی یحیى بن عَبَّادِ بن عبد اللَّهِ بن الزُّبَیْرِ عن أبیه عَبَّادٍ قال سمعت عَائِشَهَ تَقُولُ مَاتَ رسول اللَّهِ e بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ e قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی .

وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، سر ایشان روی زانوی من بود . از حداثت سن و سفاهت من این بود که وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، سرش روی دامن من بود و من سرشان را روی بالشت گذاشتم .

در این جا سفاهت خود را بیان می کند . همه ضمائری که در این جا استفاده می کند ، مفرد هستند و شامل سایر زن ها نمی شود . پس معلوم می شود که حداثت سن و سفاهت از این جهت بوده که چرا من سر پیامبر (صلی الله علیه وآله) را روی زمین گذاشتم . این خود توهین است . پیامبر (صلی الله علیه وآله) ، اشرف مخلوقات از دنیا رفته ، چرا باید انسان سر مبارکشان را از روی زانوی خود بر زمین بگذارد . این کار درست و عاقلانه ای نبوده . هیچ کس این کار را نباید انجام دهد . کلام حداثت سن و سفاهت ، مرتبط به این قضیه است ؛ چون می گوید : وقمت التدم مع النساء ، اگر قرار باشد که همه زن ها در این جا سفیه و کم سن باشند ، باید از افعال و ضمائر جمع استفاده می کرد و می گفت : همه ما سفیه بودیم که این کار را انجام دادیم . در صورتی که در این جا می گوید : فقط من سفیه بودم . در این جا نمی گوید که سایر زن ها هم سفیه بودند ؛ چون در آن صورت هم توهین به زنان صحابه و همسران پیامبر (صلی الله علیه وآله) کرده بود .

جالب است که آقای بلاذری روایتی را در انساب الاشراف خود بیان می کند . انساب الاشراف ، تألیف بلاذری ، چاپ دار الفکر بیروت ، جلد ۲ ، صفحه ۷۵۴ روایتی را از یکی از زنان اصحاب نقل می کند که می گوید :

قالت: کنتُ ممن دخل على النبی e وهو على سریر، فکنا صفوفاً ندعو ونصلی، فرأیتُ أزواجه قد وضعن الجلالیب عن رؤسهن یلتدمن فی صدروهن، ونساء الأنصار یضربن الوجودَ فذبحت حلوقهن من الصیاح.

از یکی از زنان اصحاب نقل شده که من از کسانی بودم که بر پیامبر (صلی الله علیه وآله) وارد شدم . بدن مطهر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بر روی تخت بود . ما صف می بستیم و نماز می خواندیم و دعا می کردیم . من زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله ) را دیدم که جلباب و مقنعه خود را انداخته بودند و همه آن ها با دو دست بر صورت و سینه خود می زدند . زنان انصار هم بر صورت های خود می زدند و از بس که فریاد زده و نوحه خوانده بودند که صدایشان به زور از گلوهایشان خارج می شد و خر خر می کردند.

بلاذری ، انساب الاشراف ، چاپ دار الفکر بیروت ، ج ۲ ، ص ۷۵۴

بر فرض این که ما حرف شما را قبول کنیم که عایشه سنش کم بوده و به قول شما سفیه و نادان بوده . پس سایر زن های پیامبر (صلی الله علیه وآله ) هم سنشان کم بوده ؟ سویده شصت ساله هم سنش کم بوده ؟ جویریه و صفیه این ها همه سفیه بودند ؟ یا حضرت ام السلمه (سلام الله علیها) ، زینب بنت جحش و دیگر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) نعوذ بالله سفیه بودند و سنشان کم بوده ؟ شما که سن کم برای این ها قبول ندارید . هر چند که حضرت ام السلمه واقعا سنش کم بوده ؛ اما شما که قبول ندارید . سویده که سنش خیلی زیاد بوده ؛ حتی بعضی ها گفتند از سن رسول خدا (صلی الله علیه واله) هم بیشتر بوده . شما با این ها چه می کنید ؟ آیا این ها هم نادانی کردند ؟؟؟

این حرف قابل قبول نیست و توهین به زنان رسول خدا (صلی الله علیه وآله) است . شما هیچ راه فراری ندارید ، بپذیرید که سینه زدن جایز است . خیلی خودتان را در این باره اذیت نکنید و مثل آقای ملازاده که پذیرفتند که جوابی برای این روایت ندارند ، بپذیرید که سینه زدن اشکالی ندارد . نه شیعه کار بدعت انجام میدهند و نه زنان رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بدعتی انجام دادند . این را بپذیرید و در این ایام به ما کاری نداشته باشید .

مجری :

ما در این شب ها کلیپ های جالب زیاد داریم که تقاضا داریم برنامه های ما را دنبال کنید . به خصوص در مورد سن عایشه ، کلیپ های بسیار جالب و قطعا غافلگیر کننده داریم که در برنامه های شب های آینده پخش خواهیم کرد .

کلیپ دوم هم تماس بیننده عزیز دیگری با همین کارشناس وهابی است .

     کلیپ ۲ ) :

بیننده :

آقای ترشابی عزیز ! در مورد این آقا احمد عزیز ، می خواستم بدانم که شما بقیه زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) را هم نادان می دانید ؛ چون عایشه می گوید : من خودم نادان بودم . شما چطور بقیه زن ها را نادان می دانید ؛ چون در روایت نیامده که بقیه زن ها نادان بودند . شما به این مورد چطور جواب می دهید ؟

ترشابی ،‌کارشناس وهابی :

شما از چه وقت تا به حال دینتان را از عایشه و تعدادی زنی که مشخص نیست چه کسانی بودند . آیا تازه مسلمان بودند ؟ علم داشتند یا نداشتند ؟ در کجای اسلام ما دین و شریعت خود را از تعدادی زن که نمی دانیم چه کسانی بودند و چه وضعیتی داشتند ، می گیریم ؟ آیا چنین چیزی در اسلام وجود دارد ؟

بیننده :

جناب ترشابی عزیز ! شما که قول صحابی را برای خود حجت می دانید . این را جناب ابن قیم می گوید .

کارشناس وهابی :

اگر قول صحابی معارض با قرآن و سنت صحیح پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم ) نباشد ، حجت است . اما اگر صحابی سخنی داشته باشد که خلاف سنت پیامبر باشد ، حجت نیست . در این مورد اهل سنت اتفاق نظر دارند و هیچ اختلافی در این زمینه نیست .

بیننده :

آقای ترشابی ! واقعا این همه زن نادان و سفیه در اطراف پیامبر (صلی الله علیه وآله) بودند ؟

کارشناس وهابی :

بستگی دارد که شما نادانی را چطور تفسیر کنید . اگر هدف شما از نادانی این باشد که بیست یا سی زن حکم این مسأله را نمی دانستند و در این یک مسأله نادان بودند ، هیچ اشکالی ندارد و توهینی هم نیست و می توانیم بگوییم که این مجموعه از زنان ، حکم این مسأله را یا نمی دانستند یا نافرمانی کردند . حکم را می دانستند و نافرمانی کردند . این زنان که در آن جا حضور داشتند ، از دو حالت خارج نیستند . یا این که مثل عایشه که می گوید : حکم مسأله را نمی دانستم و سن و سال کمی داشتم و دچار اشتباه شدند یا این که حکم مسأله را می دانستند و در آن لحظه سخت و حساس و پریشانی شدید و وفات رسول خدا (صلی الله علیه وسلم ) ناخواسته و نفهمیده به سر و صورت خود زدند .

در نتیجه شما چقدر بی انصافی می کنید که اگر یکی مسأله ای را نداند ، می گویید : انسان نادانی است. مگر این می شود ؟؟!!!

مجری :

در این کلیپ هم آقای ترشابی حرف جدیدی نداشتند و فقط جواب عجیب و غریبی دادند که ممکن است حکم مسأله را می دانستند و نافرمانی کردند و اشکالی هم ندارد .

استاد یزدانی :

بله ، اشکالی ندارد کسی مسأله ای را نداند و از روی نادانی عملی را انجام دهد . اما این همه زن که به قول شما افقه الفقهاء که حتی پدرش در فقه به او مراجعه می کند ، حکم این مسأله را نداند ، خیلی عجیب است . اما این که حکم مسأله را بداند و برخلافش عمل کند ، مخالفت با نص صریح قرآن کریم و مخالفت صریح با دستور پیامبر (صلی الله علیه وآله) است و عواقب آن هم مشخص است . کسی بداند که پیامبر (صلی الله علیه وآله) گفته باشد این کار را انجام نده ؛ اما عمدا مخالفت کند ، عواقب خیلی بدی دارد.

مجری :

نکته بسیار عجیب این بود که ایشان گفتند : این زن هایی که همراه عایشه بودند ، مشخص نیست که چه کسانی بودند ؟ بنده نمی دانم واقعا این کارشناس وهابی عقل دارد یا ندارد ؟

استاد یزدانی :

احتمالا زنان یهودی آمدند و برای پیامبر (صلی الله علیه وآله) سینه می زدند و زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) نبودند . چه کسانی در آن لحظه در خانه حضرت بودند ؟ شاید فکر می کنند خارجی ها در آن جا بودند و سینه می زدند .

مجری :

به هر جهت ما از وهابیت انتظار عقل نداریم ، همان طور که آقای خود فروش و دوستشان گفتند که ما در این مباحث هیچ کاری به عقل نداریم . کلام وهابیت است که ما عقل را در باب اخبار و روایات ، حجت نمی دانیم . نتیجه کنار گذاشتن عقل همین استدلال های سخیف هم خواهد بود .

کلیپ بعدی یک نمونه از قطع تماس های غنچه های ولایت است که می خواهد همین مطالب را مطرح کند و پاسخ این ادعاهای سست آقای ترشابی را بدهد .

کلیپ ۳ ) :

بیننده : آقای متولی از ایران

سلام آقای ترشابی ! خسته نباشید .

ترشابی ، کارشناس وهابی :

سلامت باشید ، خانم متولی بفرمایید . قطع شدید !!!! متأسفانه صدای شما را نشنیدیم و خودتان قطع شدید !!!

مجری :

این از غنچه های ولایت بود . اما یکی از بینندگان جوان و بزرگوار دیگر هم تماس گرفتند ، ببینیم که با ایشان چطور بر خورد می کنند .

کلیپ ۴ ) :

بیننده : گل محمد از ایران

سلام آقای ترشابی ! اگر قطع نکنید ، بنده پاسخ تمام سؤالات شما را می دهم . اولا در بحث سفاهت که بیان کردید ، عایشه می گوید ………

کارشناس وهابی :

آقای گل محمد ! خودتان قطع شدید . ظاهرا گرم بودید و می خواستید حرف هایی بزنید ؛ ولی متأسفانه قطع شدید !!!

مجری :

خودتان قطع شدید ! این لغلغه زبان آقای ترشابی شده که تماس ها را قطع می کنند و به محض این که بیننده ای بخواهد این سؤالات را مطرح کند و ادعاهای آقای ترشابی یا کارشناسان دیگر را پاسخ دهد ، این طور تماس را قطع می کنند ، چه کودک شیعه باشد ، چه نوجوان و چه مسن باشد . هر کس که باشد ، مهم نیست قطع می کنند ؛ چون کودکان شیعه می ترسند و همانطور که از آن ها می ترسند ، بالطبع از بزرگتر های شیعه به طریق اولی می ترسند .

آخرین کلیپ برنامه امشب را هم می بینیم که تناقض آقای ترشابی در همین برنامه ای که کلیپ ها از آن پخش شد را نشان می دهد .

کلیپ ۵ ) :

بیننده :

الان شما سفاهت را به چه معنا می گیرید ؟

ترشابی ، کارشناس وهابی :

سفاهت یعنی نادانی ، نادانسته .

بیننده :

شما چرا به عایشه توهین می کنید و نادان می گویید ؟

کارشناس وهابی :

توهین نیست !!!

شما به قدری بی انصافی می کنید که اگر کسی مسأله ای را نداند ، می گویید : انسان نادانی است ، مگر می شود ؟

بیننده :

الان شما سفاهت را به چه معنا می گیرید ؟

کارشناس وهابی :

سفاهت یعنی نادانی ، نادانسته .

بیننده :

شما چرا به عایشه توهین می کنید ؟

شما به قدری بی انصافی می کنید که اگر کسی مسأله ای را نداند ، می گویید : انسان نادانی است ، مگر می شود ؟

مجری :

این هم تناقض آقای ترشابی بود که در یک جا بیننده می گوید : این توهین است که به زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) نادان هستند ؛ اما آقای ترشابی می گوید : این توهین نیست . دو بار هم گفتند و تکرار کردند . ما آن را تکرار نکردیم . البته در جایی دیگر از این برنامه گفته بودند که این توهین نیست که ما گفتیم زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) نادان بودند . اما در جای دیگر و در انتهای برنامه ظاهرا پاسخی را که گفتند ، فراموش می کنند و خطاب به بینندگانی که تماس می گیرند ، می گویند : شما چقدر بی انصاف هستید که می گویید زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) نادان بودند .

وقتی پاسخ علمی نباشد و عقل را کنار بگذارند ، این تناقضات به وجود می آید . وقتی به شیعه تهمت بزنند ، این تناقضات را به دنبال خواهند داشت .

تماس بینندگان

بیننده : آقای رضایی از خمینی شهر ـ شیعه

قبل از این که نکته ای را بیان کنم ، حدود بیست برنامه قبل استاد قزوینی به مسئولین هیئت ها سفارشی کردند که امروز خطر از طرف دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) در تبلیغات است و شبکه های شیعه باید پاسخگوی این تبلیغات باشند . به همین جهت است که این شبکه ها باید تأمین شوند . بنده با برنامه ایشان تماس گرفتم که بگویم این مطلب را با قاطعیت بیشتری بیان کنند .

اما در مورد این که استاد قزوینی گفتند که قسمت اول روایت مربوط به عزاداری عایشه را نخوانید ، در کلیپ اول هم بیننده این قضیه را رعایت کرده و فقط آخر روایت را خواند . اما همان طور که شما گفتید ، کارشناس وهابی به خاطر این که وقت تلف کنند ، بیننده را وادار کرد که روایت را از ابتدا بخواند .

اما جناب آقای شرفی بزرگوار و استاد یزدانی عزیز سؤالاتی مطرح می شود . با این که بنده در یکی از برنامه های عقیل بی عقل دیدم که می گفت : خداوند عایشه را از نعمت فرزند بر خوردار نکرد تا وقت بیشتری برای اخذ معارف از محضر خاتم المرسلین (صلی الله علیه وآله) داشته باشد . عجب معارفی کسب کرده که در روز رحلت خاتم الانبیاء (صلی الله علیه وآله) که از ایشان منقطع شده ، بعد از آن نمی تواند چیزی بیاموزد و در روز ۲۷ صفر معارف عایشه در محضر خاتم الانبیاء (صلی الله علیه وآله) کمتر از روز ۲۸ صفر که روز رحلت آن حضرت است . در این روزی که به حد تکامل رسیده است ، شما عایشه را به سفاهت متهم می کنید و به خاطر این که خود را توجیه کنید و شیعیان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) را که در مجالس آن حضرات ایثار می کنند ، زیر سؤال می برید .

سؤال بنده این است که چرا آقایان عایشه را فقط در همین یک مورد سفیه می دانند و چرا در روایات دیگری مثل روایت رضاع کبیر یا قضیه جنگ جمل که اظهار ندامتش هم وجود دارد ، یا در قضیه تیرباران کردن بدن مطهر امام حسن مجتبی (علیه السلام) نگفتند که من سفیه بودم ؛ اما در این روایت اظهار سفاهت کرده و آقایان سایر همسران رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را هم در این سفاهت دخیل می کنند .

بیننده : آقای جاوید از تبریز ـ شیعه

بنده از استاد یزدانی می خواستم بپرسم که لعنت کردن اهل سقیفه جایز است یا خیر ؟

بیننده : شاه علی دوست از مشهد مقدس ـ شیعه

بنده سؤالات و پیشنهادات زیادی داشتم . اما فقط یک انتقاد خود را بیان می کنم . ما بینندگان شیعه که تماس می گیریم و حرف می زنیم ، شما می گویید ما نمی خواهیم بینندگان اهل سنت ما آزرده خاطر شوند . بنده حتی در نماز جمعه اهل سنت هم رفته ام ، ما که با هم دشمن نیستیم . هر چه هم که مطلب می گوییم از خود اهل سنت است ، شاید بعضی از مطالب هم برای اهل سنت تازگی داشته باشد ؛ اما این که شما تماس را قطع می کنید ، دل شیعیان را آزرده خاطر می کنید . اتهام ما این است که فقط شیعه مولا علی بن ابیطالب (علیه السلام) هستیم و باید همیشه توهین بشنویم و از خودمان دفاع نکنیم ، چون اهل سنت ناراحت می شوند . به همین دلیل است که شبکه های نفت خوار وهابی پرو شده اند و فکر می کنند ما از آن ها می ترسیم و هر توهینی که می خواهند به ما می کنند چه در داخل و چه در خارج . مگر مقدسات ما برای ما مقدس نیستند ؟

نکته بعد این که ، آیا سجده نکردن شیطان بر آدم (علیه السلام) و رانده شدنش از درگاه الهی در قرآن هم بیان شده یا نه ؟

استاد یزدانی :

بله ، در قرآن سوره حجر آیه ۳۴ بیان شده :

قَالَ لَمْ أَکُنْ لِأَسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِنْ صَلْصَالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ .قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّکَ رَجِیمٌ . حجر/ ۳۳ و ۳۴

وقتی که سجده نکرد ، خداوند دستور داد که از بهشت خارج شو که تو رانده شده هستی .

بیننده :

بنده همین را می خواستم بدانم که اگر خداوند اجازه دهد ، سجده بر غیر خدا هم اشکالی ندارد ؛ چون شیطان بر آدم سجده نکرد و خداوند او را از بهشت اخراج کرد . آیا این مطلب درست است ؟

استاد یزدانی :

بله ، چون شیطان دستور خداوند را اطاعت نکرد ، اخراج شد .

بیننده :

پس ما هم باید طبق نص قرآن کریم از پیامبر (صلی الله علیه وآله) و چهارده معصوم (علیهم السلام) اطاعت کنیم .

استاد یزدانی :

اگر برای کسی این ثابت شود که خداوند دستور داده از ائمه (علیهم السلام) اطاعت کند و او اطاعت نکند ، شامل همین حکم می شود .

بیننده :

پس چرا وهابیت خبیث ، با این که چهارده معصوم (علیهم السلام) مقام ولایی دارند و طبق آیات و روایات باید از ائمه اطهار (علیهم السلام) اطاعت کنیم ، به توسل ما اشکال می گیرند ؟

استاد یزدانی :

ما باید برای آن ها ثابت کنیم که تبعیت و اطاعت از اهل بیت (علیهم السلام) واجب است . اگر برای آن ها ثابت شد و در عین حال عمل نکردند ، خداوند به آن ها هم همین دستور را خواهند داد و آن ها قطعا وارد بهشت نخواهند شد و از حزب خدا خارج می شوند .

بیننده :

نکته آخر این که ، این آقای هاشمی چند روز قبل در برنامه طلسم شدگان گفت : اگر من بخواهم با روحانیت عزیز مناظره کنم که خودکار دوچرخه است ، می توانم مناظره کنم . وقتی روحانیت بگوید که این خودکار است ، من می توانم بگویم : نه ، این دو چرخه است و زیر بار نروم .

این بهانه های جدید آقایان است که فلانی معصوم نیست ، فلانی برای ما سند نیست ، فلانی هر چه می گوید ، برای خودش گفته . اما ما از چهارده معصوم (علیهم السلام) تبعیت می کنیم ؛ چون معصوم هستند و هیچ کار خطایی انجام ندادند .

بیننده : آقای رضایی از سنندج ـ اهل سنت

بنده از طرف خودم به عنوان یک اهل سنت تسلیت می گویم . یک گله از استاد یزدانی داشتم که چرا اهل سنت را با این شبکه ها برابر می کنید ؟

مجری :

شما می توانید بگویید که ما در این شبکه چه زمانی اهل سنت را با این شبکه ها برابر کرده ایم ؟

بیننده :

بحث شما با اهل سنت است یا با این شبکه های وهابی است ؟

استاد یزدانی :

ما کلیپ های علمای اهل سنت را نشان دادیم یا کلیپ شبکه های وهابی را ؟

بیننده :

این کلیپ ها از شبکه های وهابی است .

استاد یزدانی :

بله ، ما جواب آن ها را می دهیم و کاری به اهل سنت نداریم . ما می خواهیم این را ثابت کنیم که این شبکه های وهابی هیچ ارتباطی با اهل سنت ندارند .

بیننده :

این ها با خود اهل سنت هم مشکل دارند . اصل دین ما با صوفی گری است و این ها اولین مخالف صوفی گری هستند .

مجری :

جناب رضایی ! هدف ما هم همین است .

بیننده :

این ها کلا با همه دین ما مشکل دارند ، نه این که فقط مشکل آن ها با شیعه باشد . قبل از این شبکه های وهابی ، کدام اختلاف بین ما وجود داشت ؟ شیعه و سنی اصلا با هم اختلافی نداشتند .

مجری :

به عنوان یک بزرگوار اهل سنت ، نظر شما در مورد عزاداری و سینه زنی برای سید الشهدا (علیه السلام) چیست ؟

بیننده :

بنده امام حسین (علیه السلام) را به عنوان نوه پیامبر و عزیز ترین شخص به آن حضرت و جگر گوشه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می دانیم . ما هم عزادار هستیم ، فقط شما عزادار نیستید . منتها شما مراسماتی دارید که ما نداریم . شما به شیوه خودتان عزاداری می کنید و ما هم به شیوه خودمان .

مجری :

نظر شما در مورد روایتی که استاد یزدانی در این برنامه خواند ، چیست ؟ با توجه به این که هم قول و هم فعل صحابی بود .

بیننده :

منظورتان کدام روایت است ؟

استاد یزدانی :

همین روایتی که عایشه می گوید : من سر رسول خدا را بر روی زمین گذاشتم و همراه سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) یا سایر زنان ، به سر و سینه زدم .

ما در مورد این روایت مفصل صحبت کردیم و آن را نشان دادیم . روایت در مسند احمد بن حنبل ، جلد ۱۸ ، صفحه ۱۹۹ آمده که عایشه می گوید :

سمعت عَائِشَهَ تَقُولُ مَاتَ رسول اللَّهِ e بین سحری وَنَحْرِى وفی دولتی لم أَظْلِمْ فیه أحد فَمِنْ سفهی وَحَدَاثَهِ سنی ان رَسُولَ اللَّهِ e قُبِضَ وهو فی حجری ثُمَّ وَضَعْتُ رَأْسَهُ على وِسَادَهٍ وَقُمْتُ أَلْتَدِمُ مع النِّسَاءِ واضرب وجهی .

وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، من به همراه سایر زنان به سر و صورت و سینه خودم زدم .

مسند احمد ، ج ۱۸ ، ص ۱۹۹

بیننده :

من هم اگر آن جا بودم بر سر و صورت می زدم .

مجری :

بسیار تشکر می کنیم . این هم یکی از تفاوت های وهابیت با اهل سنت است و نظر این بیننده عزیز هم به عنوان یک اهل سنت واضح و مشخص بود .

بیننده : علی از چابهار ـ اهل سنت

بنده ابتدا از برنامه شما تشکر می کنم . ثانیا ، شما آیه ای را برای آقای شاه علی دوست در مورد شیطان خواندید ، مقام معظم رهبری مطلبی را در یکی از کتاب های خود بیان کردند .

مجری :

برادر عزیز ! بحث ما قرآنی نیست ؛ بلکه بحث ما چون در ایام محرم هستیم ، در مورد روایتی که مطرح شد و همچنین کلیپ هایی که پخش کردیم ، اگر نظر دارید بیان کنید .

استاد یزدانی :

اگر می خواهید آیه را برای شما هم نشان می دهم . بنده که حافظ کل قرآن نیستم . من اشتباها به جای این که کلمه فاخرج را جستجو کنیم ، کلمه اخرج را جستجو زدم . الان همان آیه را پیدا کردم .

بیننده :

چون رهبر معظم انقلاب گفته بودند : در حوزه ها کمتر به قرآن پرداخته می شود .

مجری :

علی آقای عزیز ! این شبکه های وهابی که ادعای حفظ قرآن دارند ، مثل آقای خدمتی که این قدر ادعا دارند ، آیه ای را خواند که اصلا در قرآن وجود ندارد . ما در این جا گفتیم ممکن است هر کسی در خواندن آیات قرآن اشتباه کند . حال اگر در مورد موضوع روایت سینه زنی عایشه نظری دارید ، بیان کنید .

بیننده :

پس شما تا این جا ثابت شد و شما قبول کردید که سر پیامبر در لحظات آخر در دامن حضرت عایشه بوده .

مجری :

ما نگفتیم که همه روایت را قبول داریم . ما گفتیم این روایت برای اهل سنت حجت است .

استاد یزدانی :

ما هیچ کدام از قسمت های این روایت را قبول نداریم و کل آن را رد می کنیم . اما برای شما حجت است .

بیننده :

بنده هم از شما می خواهم که یک روایت بیاورید که اهل بیت سینه زنی کردند ، حسینیه داشتند .

استاد یزدانی :

بنده در برنامه فردا شب که دومین برنامه است ، تمام روایاتی که در این زمینه از منابع شیعه است ، را می خوانم . روایاتی از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) را بیان میکنم . ما در سال های قبل این روایات را خوانده ایم .

مجری :

پس تا این جا در مورد روایات شیعه و عقیده شیعه با برنامه آینده تماس بگیرید ؛ اما در مورد این روایت که شما به عنوان اهل سنت تماس گرفته اید ، چه نظری دارید ؟

بیننده :

نظر من در مورد این روایت همانی است که حضرت عایشه گفتند . اصلا چرا این روایت را آورده اند ؟ این روایت را آورده اند که عزاداری و سینه زدن ، همان طور که امام حسین به خواهرشان حضرت زینب گفتند وقتی من به شهادت رسیدم ، به سر و صورت نزنید .

مجری :

همین کلام امام حسین (علیه السلام) خطاب به حضرت زینب (علیها السلام) را از منابع خود با سند صحیح نشان دهید .

بیننده :

این مطلب را با سند صحیح از کتب شما می آورم .

مجری :

کتاب های ما که برای شما حجت نیست .

استاد یزدانی :

با سند صحیح از کتاب های ما بیاورید . شما اگر می خواهید به این روایت پاسخ دهید ، باید از منابع اهل سنت جواب دهید . اگر می خواهید برای ما ثابت کنید ، از کتاب های ما ثابت کن . این روایت با سند صحیح در منابع شما آمده که عایشه می گوید : من همراه سایر زنان به سر و سینه خود زدم .

جواب این روایت چیست ؟

بیننده :

من این روایت را قبول می کنم ؛ چون از روی احساسات این کار را کرده . اما قمه زدن و این طور کارها که که قابل قبول نیست . آیا واقعا اهل بیت این کار را کردند ؟

استاد یزدانی :

من از اهل بیت (علیهم السلام) دلیل و حجت زیاد دارم . اگر برنامه بعد را ببینید ، همین موضوع برنامه است .

مجری :

نتیجه این شد که شما به عنوان اهل سنت ، طبق روایات اهل سنت و عمل صحابه ، سینه زنی در عزاداری را قبول دارید .

بیننده :

نه ، من این روایت را قبول دارم به این عنوان که حضرت عایشه گفت : من نمی دانستم و از روی احساسات این کار را انجام دادم .

مجری :

یعنی شما هم می خواهید همان توهینی که شبکه های وهابی به عایشه کردند را قبول کنید ؟

بیننده :

این اصلا توهین نیست .

مجری :

اگر عایشه نمی دانسته ، پس چطور شما نصف دینتان را از ایشان می گیرید یا به ایشان نسبت فقیهه صحابه می دهید .

استاد یزدانی :

علی آقا ! شما هم می گویید عایشه سفیه بوده ؟

بیننده :

بله ، ایشان سفیه بودند .

استاد یزدانی :

کارگردان عزیز ! این کلمات را نشان دهید . لطف کنید و معنای سفیه را بخوانید .

بیننده :

من نزدیک تلویزیون نیستم .

استاد یزدانی :

اشکالی ندارد ، نزدیک تلویزیون شوید و بخوانید .

بیننده :

سفیه یعنی نا دانسته !

استاد یزدانی :

نادانسته ننوشته ، کلمات دیگری نوشته آن ها را بخوانید .

بیننده :

یعنی آن زمان عقلش نرسیده .

مجری :

علی آقای عزیز ! یعنی شما هم حاضر شدید که با شبکه های وهابی همنوا شوید و به عایشه توهین کنید .

استاد یزدانی :

شما هیچ راه فراری ندارید . یا باید بپذیرید که عایشه سفیه بوده که معنای سفیه مشخص است . یا این که بپذیرید سینه زنی جایز است .

بیننده :

شما می گویید چون در این روایت سفیه به کار برده شده ، همه علومی که از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) یاد گرفته ، از بین می رود .

استاد یزدانی :

ایشان خودش می گوید که وقتی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از دنیا رفتند ، من سفیه بودم . یعنی همه علومش از بین می رود . اگر من بگویم ده سال پیش سفیه بودم یعنی هر چه قبل از آن می دانسته و یاد گرفته بوده ، از بین می رود . یا مثلا می گویم از ۱۵ سالگی طبابت یاد گرفتم . یعنی قبل از پانزده سالگی طبابت را نمی دانسته .

زمانی که عایشه می گوید : در زمان رحلت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) سفیه بودم یعنی این که هر چه روایت تا آن لحظه از پیامبر (صلی الله علیه وآله) شنیده ، ارزش ندارد .

مجری :

معنای سفیه را هم بینندگان عزیز مشاهده می کنند که این توهین است و متأسفانه علی آقا هم این معنا را ظاهرا قبول دارند .

بیننده :

من روایت را قبول دارم .

مجری :

لطفا مشخص کنید که این روایت را از ابتدا تا انتها قبول دارید یا خیر ؟

بیننده :

من سینه زنی عایشه را برای اولین بار از روی نادانسته ، قبول دارم .

مجری :

فقط عایشه نبوده که این کار را کرده ، تمام زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) این کار را انجام دادند. آیا نعوذ بالله همه زنان آن حضرت دچار سفاهت بودند ؟

بیننده :

نه ، این چه حرفی است . این ها مطالبی است که شما می گویید .

استاد یزدانی :

روایت همین را می گوید که من به همراه سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) به سر و سینه خود می زدیم . یعنی همه زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) نعوذ بالله نادان یا به قول این فرهنگ نامه ، ابله بودند ؟

بیننده :

چه کسی این را گفته ؟

استاد یزدانی :

معنای سفیه ابله است .

بیننده :

این مطلب را تنها به خودش گفته ، آن هم به خاطر این که سن و سالش  کم بوده . نگفتند که سایر زنان هم این کار را کردند .

استاد یزدانی :

سن و سال بحث دیگری است . آیا سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) سن شان کم بود ؟ آیا سایر زنان از روی نادانی این کار را انجام دادند یا از روی عقل ؟

بیننده :

سایر زنان پیامبر این کار را نکردند .

استاد یزدانی :

در خود روایت آمده که : وقمت التدم مع النساء واضرب وجهی . نساء در این جا به چه معنا است ؟ با زن ها این کار را کردیم .

بیننده :

درست است که به سینه زدیم .

استاد یزدانی :

به سر و سینه با دو دست زدند . آیا این ها از روی عقل این کار را کردند یا از روی سفاهت ؟

بیننده :

در این جا سفاهت خود را بیان می کند .

استاد یزدانی :

آفرین ، سفاهت خودش را بیان میکند . بقیه زنان از روی عقل این کار را کردند و عایشه از روی سفاهت این کار را کرده . این طور بگوییم خوب است ؟

مجری :

سایر زنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) از روی عقل بر سر و سینه زدند یا از روی سفاهت ؟

بیننده :

آن ها از روی عقل و احساسات این کار را کردند .

بیننده : آقای طباطبایی از خوزستان ـ شیعه

بحث بچه بودن عایشه و سخن کارشناس وهابی را استاد عزیز پاسخ دندان شکن دادند ؛ اما همان طور که شبکه های ضاله وهابی با جعل حدیث و این اباطیل و اراجیف می گویند که حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) مشاور ابوبکر و عمر بوده و امام حسن (علیه السلام) با معاویه صلح کردند و این ها با هم مشکلی نداشتند و به این شکل و آن شکل بودند . به عقیده بنده اگر قیام حضرت سید الشهدا (علیه السلام) نبود و بنابر مصلحتی می خواستند کوتاه بیایند ، قطع یقین همین شبکه های وهابی جعل حدیث می کردند که سید الشهدا (علیه السلام) مشکلی با یزید نداشت و با هم دوست بودند .

سؤال بنده این است که آیا به عقیده حضرتعالی مخالف بودن وهابی ها و حرام دانستن سینه زنی و عزاداری برای سید الشهدا (علیه السلام) دلیلش این نیست که می خواهند عزای آن حضرت را منتفی کنند تا بعد از چند نسل حدیث جعل کنند و بگویند : سید شهدا (علیه السلام) هدفی نداشته و اشتباهی شده و بخواهند اربابان و سران بنی امیه ملعون را توجیه کنند . والا خودشان همه این مسائل را می دانند .

مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و هم چنین شما بینندگان ارجمند تشکر می کنیم . امیدواریم که عزاداری های شما مقبول درگاه الهی واقع شود و ما را از دعای خیرتان فراموش نکنید .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان