بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع : دیدگاه علمای اهل سنت ایران درباره وهابیت

برنامه : راه و بی راه

تاریخ : ۰۳ / ۰۸ / ۹۵

مجری :

عرض سلام و ادب خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت دارم . ایام محرم و عزاداری سید الشهدا و اهل بیت (علیهم السلام) را تسلیت می گوییم . ان شاء الله که ما را در دعاهای خود و در مجالس عزاداری فراموش نکنید . با برنامه راه و بی راه ، با کارشناسی استاد یزدانی عزیز در خدمت شما عزیزان هستیم .

استاد یزدانی :

خدمت حضرتعالی و هم چنین خدمت شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام و عرض ادب دارم . بنده هم به نوبه خود این ایام را تسلیت عرض می کنم . امیدوار هستم عزاداری همه شیعیان مورد قبول درگاه حق تعالی قرار گرفته باشد .

عزیزانی که کانال شبکه جهانی ولایت را دنبال می کنند ، می دانند که موضوع برنامه را می دانند . موضوع برنامه امشب ما ، دیدگاه علمای اهل سنت ایران در مورد وهابیت است . شبکه های وهابی که همیشه مدعی هستند که ما اهل سنت هستیم و خود را به شدت سنی معرفی می کنند و دیگران را بدعت گذار و مخالف اهل سنت می دانند .

ما در این برنامه باید ثابت کنیم که این شبکه ها دروغگو هستند و از طرف دیگر ، گاهی مدعی می شوند که اصلا وهابیتی وجود ندارد و کلا منکر وهابیت می شوند . ما چند برنامه ای را به این برنامه اختصاص می دهیم و دیدگاه علمای معاصر اهل سنت ایران که گاها بعضی از آن ها زنده هستند را در مورد وهابیت بیان می کنیم . نظر علمای قدیم اهل سنت را قبلا مفصلا بحث کردیم . قطعا این بحث مهم و کاربردی است و برای اهل سنت یک مبحث روشنگر خواهد بود و تفاوت بین اهل سنت و وهابیت به آسانی ثابت می شود .

یکی از کسانی که امشب از زبانشان به صورت مفصل از وهابیت صحبت می کنیم ، مولوی محمد محمود صفدر است . ایشان پاکستانی هستند ؛ اما در ایران جایگاه بسیار بزرگی دارد و اهل سنت ایران به شدت ایشان را قبول دارند و کتاب هایشان در ایران به فارسی ترجمه شده . ایشان مناظر اسلام ، شیر اهل سنت ، حضرت مولانا محمد امین صفدر اوکادوی ، اهل پاکستان هستند ، در آن جا تحصیل و تدریس کردند و از بنیانگذاران احزاب سیاسی در آن جا بودند .

امشب ما کتابی از ایشان نشان می دهیم که محمد یوسف حسین پور ، بزرگ اهل سنت بلوچستان امروز بر آن تقریض زده . همه اهل سنت بلوچستان آقای محمد یوسف حسین پور را می شناسند که در حال حاضر رئیس مدرسه عین العلوم گشت سراوان می باشد . ایشان از بزرگان اهل سنت است و بعد از محمد عمر سربازی ، خیلی مطرح بوده و هست . نخستین کسی است که مراسمات فارغ التحصیلی مدارس اهل سنت را با حضور همه بزرگان اهل سنت ، به راه انداخت . ایشان مشاور ارشد مولوی عبد العزیز ملازاده بوده . جشن صحیح بخاری را که هر سال می گیرند و فارغ التحصیل می شوند را برای اولین بار در ایران بنیانگذاری کرده و برای اهل سنت ایران خیلی تأثیر گذار است و با این که سنشان بالا است ؛ اما در میان اهل سنت از جایگاه خوبی برخوردار است .

کتاب دعوت جوانان به سوی حق ، تألیف مولوی محمد امیر صفدر ، مترجم محمد حسین ملازهی از علمای جالق از توابع سراوان ، ویراس دار عبد العزیز دهقان ، چاپ ایران ، در صفحه اول کتاب تقریظ حضرت مولانا محمد یوسف حسین پور را بیان کرده :

الحمد لله وحده والصلاه و السلام علی من لا نبی بعده

در این عصر که جوانان از سوی هر آئین و فرقه و مذهبی دعوت داده می شود تا آنان را با خود پیوند دهند ، سؤالات گوناگونی در اذهان جوانان خطور می کند و قبول آنان را اضطراب می کشاند . از جمله جوانان اهل سنت و جماعت ، پیروان مذاهب اربعه به ویژه احناف همیشه جویای کتاب هایی هستند که پاسخ گوی سؤالات آنان باشد . کتاب جوانان به سوی حق ، یکی از این نوع کتاب ها است . این کتاب که در اصل مجموعه ای از سخنرانی های جناب مولانا محمد امین صفدر اوکاروی رحمه الله است ، توسط مولوی محمد حسین ملازهی به فارسی ترجمه و در اختیار پویندگان راه حق قرار گرفته است .

این کتاب ، واقعا کتاب بسیار جالب است که مطالعه آن را به عموم به ویژه قشر نوجوانان و جوانان توصیه می شود . زیرا مولانا صفدر یکی از افرادی است که در آغاز روش مخالفت ائمه اربعه و تقلید از ایشان را داشته است .

ما قبلا توضیح دادیم که ۲۵ سال سلفی بوده و بعد از ۲۵ سال برگشته و حنفی شده .

و از عمق هر دو گروه اطلاع دارند . مترجم محترم نیز حق ترجمه را ادا کرده و مطالب را به فارسی روان برگردانیده است .

مولای محمد یوسف حسین پور (مد ظله تعالی )

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۱

خانواده حسین پور ، خانواده بزرگی هستند که خودشان را سید حسینی می دانند ؛ اما تا چه اندازه صحت دارد ، بنده نمی دانم . عموی آقای محمد یوسف حسین پور هم از افراد معروف و مشهوری بوده و عین العلوم گشت سراوان را ایشان راه اندازی کرده و ایشان را هم عمویشان وارد حوزه شده و به پاکستان رفته و مدت ها در آن جا تحصیل و تدریس کرده و بعد به ایران برگشته .

اما در این کتاب چه مطالبی علیه وهابیت آمده است . در این کتاب مطالب بسیار جالب و شنیدنی علیه وهابی است . از جمله در صفحه ۳۵ ، صراحتا غیر مقلدین یعنی سلفی هایی که تقلید نمی کنند را لعن می کند . در صفحه ۳۲ می گوید :

مسأله رفع یدین

برادارن اهل حدیث رفع یدین می نمایند ، عملی که از هیچ حدیث صحیح و مرفوعی ثابت نیست .

یعنی وقتی در نماز تکبیر می گویند ، دست ها را بالا می برند . در ادامه توضیح می دهد و در صفحه بعد می گوید :

لذا در چهار رکعت ده بار رفع یدین می نمایند و ۱۸ جای دیگر رفع یدین نمی نمایند .

خیلی عجیب است که در ۲۸ جا ، رفع یدین می کنند که فقط ده بار آن را رفع یدین می کنند .

حال اگر از آن ها سؤال شود که دلیل این کار چیست ، دلیل قابل قبولی در این مورد ندارند که چه عاملی باعث می شود که ده جا رفع یدین کنند و هجده جا مانع رفع یدین وجود داشته باشد . تا روز قیامت نمی توانند دلیلی بر این مدعا بیاورند . مولانا می فرماید : یکی از برادران اهل حدیث در مباحثه ای ، کتاب صحیح بخاری را مورد استناد قرار می دهد و می گوید : در روایتی از حضرت ابن عمر در ۱۰ جا رفع یدین ثابت می شود . ولی وقتی آن ها را طبق همین روایت حساب کردیم ، ۹ جا بیشتر نبود . یعنی در ابتدای رکعت سوم رفع یدین ثابت نشد . پس باز هم طبق این روایت ۹ جا ثابت است نه ۱۰ جا . پس مولانا در جواب وی می گوید : نماز شما بر خلاف سنت انجام می شود و خود شما می گویید مخالفین سنت ملعون هستند . پس خودتان در این مشمول می باشد .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۳۲ به بعد

یعنی نمازی که شما می خوانید ، خلاف سنت است و هر کس خلاف سنت انجام دهد ،‌ملعون است ؛ پس اهل حدیث ملعون هستند . در این جا مقدمه صغری و کبری می چیند و نتیجه می گیرد که اهل حدیث ملعون هستند . این مطلب اول که ثابت می کند همه این ها ملعون هستند .

مجری :

این یک نمونه بود که نمونه های بعدی را هم استاد یزدانی عزیز اشاره خواهند کرد . کلیپ های جالبی در این زمینه آماده شده که با هم کلیپ اول را می بینیم .

کلیپ ۱ ) :

رد کردن مروجین سلفی گری ، توسط مولوی قلندرزهی از علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان

این ها را سؤال کنید که فارغ التحصیل کدام دانشگاه هستند . در کدام دار العلوم و در پیش کدام استاد تحصیل کرده اند که فتوا می دهند . حرف این ها بدون دلیل و غیر معتبر است . این ها بالغ نیستند . ما ارسلنا من قبلک رجالا ، رجال را تعریف کنید ؟ رجال به چه کسی گفته می شود ؟ این ها جزء رجال نیستند . این ها خام و نا پخته هستند . این ها ابناء الدرهم و الدینار هستند . من دیگر به این ها لقبی نمی دهم ، فقط می گویم این ها ابناء الدرهم و الدینار هستند . والا این ها را غم امت نگرفته که مسلمانان را هدایت کنند و آن ها را از سرگردانی بیرون کنند . چرا که ما در جامعه معضلات زیادی داریم ، ما کمبود های زیادی داریم . نیازی نیست که ما امروز مسائل فرعی را سبک و سنگین کنیم . جامعه ما با مشکلات خیلی زیادی رو به رو است . اگر این ها خیر خواه امت هستند و می خواهند امت را از جهنم نجات دهند و به بهشت بروند ، بیایند و این تهاجم فرهنگی جامعه را و این هجوم و حمله غرب را که مسلمانان را تخریب می کنند . این ماهواره ها وارد جامعه شدند و غرب زدگی در جامعه اسلامی وارد شده . کسی که این ها کمر می بندد ، خیر خواه امت است . کسی که برای اصلاح مفاسد اجتماعی ، سعی و تلاش می کند ، خیر خواه امت است . وارد مسائل ریز و جزئی نشوید و امت و مردم را پریشان و سرگردان نکنید .

مجری :

آقای مولوی قلندرزهی بودند که در مورد سلفی ها و غیر مقلدین مباحثی را مطرح کردند . از جمله این که حرف های این ها اصلا مستند به روایات و اخبار نیست . این ها ابناء الدرهم و الدینار هستند و خیلی صریح و شفاف موضعگیری کردند .

استاد یزدانی :

بنده از مترجم کتاب ، محمد حسین ملازهی هم مطلبی نشان دهم که ایشان هم در همان مقدمه کتاب مطلب جالبی گفته و برجسته ترین فتنه زمان را همین سلفی ها و اهل حدیث معرفی کرده .

کتاب دعوت به سوی حق ، تألیف محمد امین صفدر ، چاپ ایران ، صفحه ۲ :

حرف مترجم

خصوصا در این زمانه ی مملو از فتنه و فساد که فتنه ی مسیحیت ، فتنه بریلویت ، فتنه مودودیت و فتنه اهل حدیث یا غیر مقلدین در مقابل حق ، قد علم کرده اند .

اهل حدیث را در کنار مسیحیت و بریلویت و مودودیت قرار داده .

یکی از برجسته ترین فتنه ها ، فتنه سلفیون و اهل حدیث است که جناب مولانا صفدر در خطبه ها و سخنرانی های مختلف به تردید و افشای عقاید این گروه پرداخته .

اهل حدیث را از برجسته ترین فتنه های آخر الزمان می داند .

مولوی محمد حسین ملازهی ، گلشن جالق در سروان بلوچستان (۱/ ۱/ ۸۳ )

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۲

در صفحه ۶۵  از همین کتاب در مورد این که این ها ساخته دست چه کسانی است ، صحبت می کند و می گوید :

دو فتنه در زمان بریتانیا ـ استعمار انگلیس

در زمان تسلط بریتانیا بر شبه قاره هند ، دو فتنه ایجاد شد که دشمن سنت های نبوی بوده اند . صاحبان این فتنه ها اسم های عجیب و غریبی به خود گرفته اند . یکی عاشق رسول الله ، دومی عاشق حدیث . عاشقان حضرت رسول به نام عشق حضرت رسول (ص) سنت های مبارک آن حضرت را از بین بردند .

هر کدام از این ها پتک محکمی بر فرق وهابیت و سلفیت است .

گروه دوم به نام عاشقین حدیث یا اهل حدیث ، سنت های نبوی را از بیخ می کنند و باز هم خود را اهل حدیث می نامند .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۶۵

این اهل حدیث و سلفی ها و شبکه های وهابی که خود را طرفدار حدیث می نامند ، این ها حدیث را از بیخ می کنند . این فتنه از زمان بریتانیا شروع شده .

در صفحه ۷۹   از همین کتاب می گوید :

غیر مقلدین دستاورد انگلیس هستند .

همان طوری که در قبل گفته شده ، تقلید یک کار جدید نیست و از همان زمان نبی مکرم اسلام جاری بوده است ؛ اما غیر مقلدیت یک گروه جدید و نو پا است که در سال ۱۳۱۹ میلادی ، انگلیسی ها آن را از روی سیاست و به خاطر ایجاد نفاق و دو دستگی بین امت اسلامی و تضعیف دین اسلام آن را به وجود آوردند .

آقایان شبکه های وهابی این مولوی صفدر شما است و این هم مقدمه مولوی محمد یوسف حسین پور شما است که صریح و واضح و روشن می گوید شما ساخته انگلیس هستید .

در صفحه بعد ادامه می دهد :

بعد از هزار سال در شهرهای هندوستان صدایی بلند شد که نماز ابوحنیفه غلط بوده است و نمازی که الان احناف می خوانند ، صحیح نیست . جای تعجب است که تا هزار سال نماز ابی حنیفه و پیروان او صحیح بود . علما و حاکمان ملت همگی حنفی مذهب بودند . چه طور شد که بعد از گذشت هزار سال فتوی صادر شد که نماز احناف درست نیست . معلوم است که این سیاست استعمار است می خواهد مسلمانان را تضعیف کند . ولی افسوس که برادارن غیر مقلد به خاطر حب جاه و مقام و به طمع پول و ثروت دنیا خود را در دست استعمار فروخته و مشتری عذاب الهی شده اند . (فما ربحت تجارتهم و ما کانوا مهتدین ) . ای کاش اختلافات مذهبی را کنار می گذاشتند و همدوش و همگام با اهل سنت توطئه های سیاسی و مخرب دشمنان اسلام را نقش بر آب می ساختند .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۷۹ و ۸۰

در صفحه ۱۰۵ از این کتاب می گوید :

در هندوستان وقتی که قدم منحوس انگلیسی ها افتاد ، بنا بر تحریک این حکومت کافر ، شخصی غیر مقلد در مقابل این کتاب ، کتابی به نام ” نزل الابرار من فقه نبی المختار ” نوشت که خوشبختانه به غیر از خود اهل حدیث نزد هیچ کس دیگری مقبول واقع نشد .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۱۰۵

در برابر کتاب رد المختار یا درّ المختار که یکی از کتاب های اصلی اهل سنت و احناف است و در تمام حوزه های علمیه این ها تدریس می شود .

این همه نشانه آن است که غیر مقلدین یا اهل حدیث را انگلیسی ها ساختند و پر و بال دادند و آن ها هم به خاطر مال و ثروت دنیا خود را فروختند و به دعوت انگلیسی ها لبیک گفتند و بقیه را تکفیر می کنند . ابوحنیفه نمازش صحیح نبود ، هزار سال احناف نماز خواندند و الان می گویند که نمازشان صحیح نیست . کسی هم که نمازش صحیح نباشد ،‌ در آن دنیا تکلیف مشخص است . البته این از دید سلفی ها است .

نظر ایشان این است که غیر مقلدین ساخته استعمار است و نقشه آن ها است که مسلمانان را به جان هم بیاندازند و نفاق و تفرقه بین شان ایجاد کنند . مطلب بعدی در صفحه ۱۷ از همین کتاب است :

تفاوت تهجد و تراویج در کدام حدیث ثابت است ؟

عادت غیر مقلدین نیز همین است کسی که اصلا نماز نمی خواند و روزه نمی گیرد ، در مقابل آن چیزی نمی گویند . اما زمانی که مسلمانی را ببینند که نماز و روزه و تراویح و … را انجام می دهد ، بر علیه او شایع پراکنی می نمایند و می گویند : نمازش صحیح نیست .

فرشتگان خداوند به خاطر ماه مبارک رمضان تا یازده ماه بهشت را آراسته می نمایند و برای بندگان نماز خوان و عبادت گذار آماده می نمایند . لیکن برادران غیر مقلد مشورت می کنند که پارسال مثلا فلان مسجد درباره تراویح ، نزاع و اختلافی ایجاد نکردیم . ببینید عقیده این ها در مورد سنت پیامبر چگونه است. برادران جماعت تبلیغی ، ترغیب و تشویق می نمایند برای خواندن نماز ، اما ایشان (غیر مقلدان ) در گوش مردم نجوا می کنند که نمازتان صحیح نیست . عبادتی که نقلش به جای فرض و فرضش در ازای هفتاد فرض حساب می شود ، این نوع عبادت را نه خود اهل حدیث انجام می دهند و نه مسلمانان دیگر را اجازه این کار می دهند و باز هم با این وجود ادعای عقل و دانش می نمایند .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۱۷

اگر وهابی عقل و دانش داشت ، وهابی و سلفی نمی شد .

مجری :

برخی از صفاتی که طبق این کتب و اقوال علمای اهل سنت گفتند ، عبارت است از این که اهل حدیث ملعون ، پول پرست ، بی عقل و بی دانش و نوکر و دست پروده انگلیس . این کلام علمای اهل سنت در مورد سلفی و آن هایی که ادعا می کنند ما اهل حدیث هستیم و کاری به تقریب نداریم و باید خودمان به روش سلف صالح عمل کنیم .

کلیپ بعدی را با هم می بینیم ، در خدمت شما هستیم .

کلیپ ۳ ) :

ماموستا شکری از علمای اهل سنت

موضوع : رد تفکر وهابیت

مسلمانان بر اساس اینها (وهابیت ) از کجا پیدا شده است ؟ اساس این ها بر گرفته از ذو الخویصره است که در مقابل و رو در روی پیامبر به ایشان بی ادبی کرد . این شخص دچار کوته فکری بود . شخصی که دچار تکبر و خود راضی باشد ، آن انسان به خاطر آن عجب ادعای خدایی نیز می کند . چون از خود راضی بود . لذا پیامبر را به بی عدالتی و ظلم متهم کرد . پناه بر خدا ، اگر همان صحابه و عالمانی که در اطراف پیامبر بودند ، الان بودند از زبان ، قلم و قتل وهابیان در امان نبودند که پناه می بریم به خدا .

امروز علمای برجسته و ملت مسلمانان از دست و زبان و قلم آن ها در امان نیستند یا با تکفیر کردن و گمراه دانستن و اهل بدعت دانستن آن ها با ده ها نام و نشان دیگر متهمشان می کنند . ابن سعید گوید: پیامبر غنیمت را تقسیم کرد . ذو خویصره مردی از بنی تمیم به پیامبر گفت : با عدالت رفتار کن . حضرت فرمود : چه کسی می خواهد عادل باشد ، اگر من نباشم . اگر به عدالت رفتار نکنم ، خسران خواهم کرد . عمر گفت : اجازه بده سرش را جدا کنم . حضرت فرمود : رهایش کن .

پیامبر فرمود : قومی هستند که نماز شما را با نمازشان ، روزه شما را با روزه شان تحقیر می کنند .  قرآن را می خوانند در حالی که از حنجره آن ها تجاوز نمی کند . از دین اسلام خارج می شوند ، همچنان که تیر از هدف (شکار) خارج می شود.

صحیح بخاری ، حدیث ۳۱۶۳ و صحیح مسلم ، حدیث ۱۰۶۴

مجری :

این هم کلام ماموستا شکری در مورد غیر مقلدین یا سلفی ها یا همان وهابی ها بود .

استاد یزدانی :

کتابی که ما امشب در مورد آن صحبت می کنیم ، کتاب دعوت حق به سوی جوانان ، تألیف مولوی محمد امین صفدر است و دیدگاه صریح علمای اهل سنت را در مورد غیر مقلدین و اهل حدیث و سلفی ها را بیان میکند . این کتاب را محمد یوسف حسین پور ، عالم بزرگ اهل سنت و رئیس دار العلوم گشت سراوان ، تقریظ زده و توصیه کرده که احناف به ویژه جوانان این کتاب را بخوانند .

در صفحه ۶۷ از این کتاب می گوید :

منکرین اجماع که در این روزها خود را اهل حدیث می دانند ، قرآن و حدیث آن ها را جهنمی قرار داده اند . قرآن می فرماید : و من یشاقق الرسول من بعد ما تبین له الهدی و یتبع غیر سبیل المؤمنین نوله ما تولی ونصله جهنم و ساءت مصیرا . راه مؤمنان ، همان راه اجماع است که هر کس خود را از آن جدا کند ، طبق آیه قرآن ، جهنمی است . رسول گرامی اسلام می فرماید : علیکم بالجماعۀ فمن شذشذ فی النار ، یعنی هر که از جماعت خارج شود ، یقینا جهنمی است .

در ادامه در خصوص قیاس صحبت می کند :

شاه ولی الله محدث دهلوی می گوید : اگر کسی حجت بودن قیاس را انکار کند ، چنین شخصی مردود الشهاده قرار می گیرد . از این جا ثابت می شود غیر مقلدین که خود را اهل حدیث می گویند ، به سبب انکار مسائل اجماعی بدون شک جهنمی و به علت مسائل اجتهادی نیز در حکم افراد مردود الشهاده هستند .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۶۷

ایشان طبق نظر خود ثابت می کند که غیر مقلدین ، سلفی ها و وهابیت ، اهل جهنم هستند ؛ چون منکر مسائلی شدند که بین اهل سنت اجماعی است ، مثل قیاس . وهابیت قیاس را قبول ندارند ؛ اما حداقل در بین احناف قیاس اجماعی است و منکر قیاس اهل جهنم است .

در همین کتاب ، صفحه ۴۸ دقیقا ثابت می کند که سرمنشأ اهل حدیث ، خوارج هستند .

اهل حدیث همیشه می گویند که مذهب فقهی ، مذهب عراقی ها است که پیامبر اسلام عراق را خانه فتنه گفته است ؛ ولی دین و مذهب ما از مکه و مدینه است و آن را محمد بن قاسم از آن جا برای ما آورده است . حال آن که محمد بن قاسم ، مأمور حجاج بن یوسف بود که از بصره (عراق ) آمده بود . نه از مکه و مدینه و حجاج یکی از خوارج و دشمن سرسخت حضرت علی و صحابه بود . جای بسی تأسف است که مذهبی که از خارجی ها سرچشمه گرفته ، اهل حدیث به آن می نازند و می گویند در آن زمان تقلید وجود نداشت .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۴۸

خلاصه مطلب این است که شما می گویید : تقلید جایز نیست و تقلید را قبول ندارید . این حرف را هم به محمد بن قاسم که از سربازان حجاج و از خوارج و دشمنان امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) بوده . پس سرمنشأ اهل حدیث ، محمد بن قاسم از خوارج بوده و شما خارجی هستید . یعنی ریشه وهابیت و غیر مقلدین به خوارج و افرادی مثل حجاج بن یوسف ثقفی بر می گردد .

مطلب جالب دیگری که در این کتاب آمده ، این است که غیر مقلدین را دزد علمی می داند . از این لقب برای سلفی ها و اهل حدیث ، در جاهای مختلف کتاب استفاده کرده . در صفحه ۱۱ می گوید :

باری یک دوست غیر مقلد در جریان سخنرانی اش می گفت که سوگند خورده اند که فقها را از این ملک  و سرزمین بیرون نمایم . من در جوابش گفتم : ای بنده خدا هنوز تو نتوانسته ای فقه را از مفتیان خویش بگیری . مفتیان شما هنوز مطابق فقه ما فتوی می دهند . مثلا فتاوای نذیریه ، فتاوای ثنائیه ، فتاوای ستاریه ، فتاوای علماء اهل حدیث ، فتاوای غزنویه و امثال آن ها ، هر نوع فتوایی که می دهند برگرفته از حوالجات فقه حنفی است . در مدارس شما هنوز فقه حنفی تدریس می شود . مثل هدایه و شرح واقیه و از آن ها کمک می گیرند به نام حدیث ؛ ولی در مدارس خود فقه حنفی را تدریس می نمایید و حقوق می گیرید . آیا طبق اصول شما دریافت این حقوق جایز است یا نه ؟ من گفتم : اول فقهی را از ملک نه از خانه خود بیرون کنیم .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۱۱

خلاصه مطلب این که شما از خود فقه ندارید . اگر فقه تدریس می کنید از کتاب های ما تدریس می کنید . شما خود را اهل حدیث می دانید ؛ اما فقه خود را از فقه حنفی می گیرید . از ارباب هایتان پول می گیرید که مدرسه ما همان مدرسه اهل حدیث است و مبنای اهل حدیث را تدریس می کنیم ؛ اما کتاب فقهی ندارید و کتاب فقه احناف را تدریس می کنید . این کاری که شما انجام میدهید و این پولی که می گیرید ، حلال است یا نیست ؟ دزدی هست یا دزدی نیست ؟ شما اول فقه احناف را از خانه های خود خارج کنید . اگر شما این کار را کردید ما هم احناف را از سرزمین خود بیرون می کنیم .

در صفحه ۱۵ می گوید :

کتاب هایی که خود محدثین درباره حالات محدثین نوشته اند ، چهار گونه اند . طبقات حنفیه ، طبقات شافعیه ، طبقات مالکیه ، طبقات حنابله و به نام غیر مقلدین هیچگونه محدثی وجود ندارد و هیچ محدثی در این راستا کتابی ننوشته است .

در باره هر چهار مذهب کتاب طبقات وجود دارد که در این کتاب طبقات نام محدثین و مفسرین و فقهای این چهار مذهب آمده . اما یک کتب به ما نشان دهید که طبقات غیر مقلدین باشد . در طول تاریخ اهل سنت پیدا کنید که عالم و محدثی باشد و چنین کتابی نوشته باشد . چنین چیزی وجود ندارد ؛ چون اهل سنت در طول تاریخ مقلد بودند ، جز ابن تیمیه و ابن قیم و کسانی که از طیف این ها است .

غیر مقلدین چون از خود مذهبی ندارند ، دو سه مسأله را از مذهب شافعی می دزدند و چند مسأله دیگر را از اهل بدعت و بریلوی ها می دزدند و مانند صاحبان زمین های تالاب و مانند صاحب زمین های بلند که مجبور است ما یحتاجش را از صاحبان زمین طیبه تأمین کند . غیر مقلد نیز مجبور است مسائل خود را از فقه حنفی دریافت نماید .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۱۵

در این جا رسما اتهام دزدی به آقایان سلفی می زند که شما فقه را از ما می دزدید . در صفحه ۴۷ می گوید :

لذا پیروان تمام مذاهب ( حنفی ، شافعی ، مالکی ، حنبلی ) که از فرض و سنت و نقل خبر دارند . زمانی که برای حساب فرائض اعلام می شود ، همه اهل مذهب می روند ؛ ولی اینان (اهل حدیث ) خاک بر سرشان نشسته ! و تکان نمی خوردند که ما نمی دانیم که فرض چیست . همین طور در موقع محاسبه سنت ها و نوافل می گویند ما نقل و سنتی نمی دانیم . گر فرق مراتب نکنی زندیقی !

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۴۷

در حقیقت در این جا اتهام زندیق بودن به سلفی ها می زند . در صفحه ۶۹ هم می گوید :

پس اصل مسأله در این جا تفاوت اهل سنت با نااهل ، لذا غیر مقلدین چون طبق تعارف و مثال های فوق نا اهل هستند . رفع الیدین آن ها نا جائز و دزدیده شده از شوافع می باشند .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۶۹

در صفحه ۷۶ ادامه می دهد :

فرق اهل سنت با اهل حدیث در این است که اهل حدیث از راه دزدی مسائل فقهی عمل می کنند و اهل سنت از فقیه و مجتهد خویش مسائل را سؤال و از راه صداقت و راستی عمل می کند .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۷۶

واقعا آقای مولوی محمد امین صفدر و محمد حسین ملازهی و عبد العزیز دهقان ، برای شما سلفی ها چه گذاشت که همگی آن ها شما را دزد می دانند . از این به بعد ، اگر کسی پرسید ، ما این صفحه را نشان می دهیم . فرق بین اهل سنت و اهل حدیث این است که آن ها از راه دزدی به مسائل فقهی عمل می کنند و اهل سنت از فقیه و مجتهد خویش و از راه صداقت و راستی عمل می کنند .

این هم مطلب دیگری از زبان آقای محمد امین صفدر از علمای بزرگ شبه قاره هند است که با تقریظ محمد یوسف حسین پور بود .

مجری :

این هم بخش دیگری از عباراتی که به کار رفته بود که در آخر برنامه این لیست بلند بالا را می خوانیم . کلیپ سوم را هم با هم می بینیم و بر می گردیم .

کلیپ ۴ ) :

مولوی عبد الرحمن سربازی از علمای اهل سنت :

وهابیت خطری است از نظر علمای اهل سنت و جماهیر اهل سنت و مذاهب اربعه و حالا که رشد خیلی عجیبی و بدجوری پیدا کردند . علمای دیگر هم نوشته اند علامه شامی معروف است . سید محمد امین ابن عابدین که این ها مثل خوارج عمل می کنند و کارهایی دارند می کنند . خود را فقط مسلمان می شمارند و غیر خود را مسلمان نمی دانند و قتل مسلمین را و کشتن مسلمین این ها مثل خوارج می دانند .

مولوی فاضلی از علمای اهل سنت :

وهابیت توسل را قبول ندارند ؛ ولی ما قبول داریم . چرا که ما پیرو حنفی و پیرو امام اعظم هستیم . ما پیرو وهابیت نیستیم و من همیشه در مسجد جامع و در خطبه های نماز جمعه گفته ایم که ما وهابی نیستیم حنفی هستیم . چه کسی گفته ما وهابی هستیم ؟ ما وهابیت را به هیچ وجه قبول نداریم . اکثر نصوص اسلامی که جمهور علمای اسلام بر آن اتفاق نظر نظر دارند . این ها انکار می کنند . مثلا همین توسلی که ما به شهداء داریم آن ها می گویند : شرک است . ما می گوییم نه خیر شرک نیست . به چه دلیل شرک است ؟ من در عربستان سعودی با کاروان تایباد روحانی بودم . به من گفتند که بیا تا با هم به بقیع برویم که یک مرتبه بچه جوانی آمد و گفت : چه می خوانی ؟ گفتم : برای شهدا و ارواح مقدسه سوره یاسین می خوانم . بعد او گفت که این ثابت است ؟ گفتم : حدیث را بخوانم تا بدانی ؟ قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم : اقروؤا عل موتاکم یس . سوره یاسین را برای امواتتان بخوانید .

این ثابت است و حدیث متواتری در بخاری است . اگر تو بخاری را قبول داری ، پس این را هم قبول کن . یک نفر به من گفت : با این ها بحث نکن . تو را می برند . به قرآن تو را می برند . این ها وهابی هستند . بحث نکن ، بگو درسته ، حرف شما صحیحه !!!

به وجود آمدن این وهابیت هم کار انگلیسی ها است و هم آمریکایی ها که می خواهند صفوف اسلام را خراب کنند و می خواهند اتحاد بین مسلمانان را از بین ببرند .

مجری :

دو تن از علما و شخصیت های اهل سنت شرق کشور بودند که خیلی صریح و واضح در مورد وهابیت صحبت کردند . شما می بینید که همان چیزی که در کتاب ها آمده ، در این کلیپ ها هم هست و فقط لفظ های آن ها مختلف هستند .

استاد یزدانی :

باز هم همان کتاب دعوت جوانان به سوی حق ، تألیف مولانان محمد امین صفدر ، با ترجمه محمد حسین ملازهی و ویراسداری عبد العزیز دهقان ، صفحه ۲۶ در مورد این که غیر مقلدین هم با سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله) و هم با سنت خلفاء مخالفت می کنند ، می گویند :

عمل حضرت عمر

مثلا عقیده حضرت عمر این است که هر کس به همسرش در یک جلسه با یک لفظ ، سه طلاق دارد ، هر سه طلاق واقع می شود . در صورتی که غیر مقلدین عقیده شان این نیست و می گویند : یک طلاق واقع می شود .

این ها خود از عمر هم دانان تر می دانند .

و همین طور مذهب  حضرت عمر در تراویح ۲۰ رکعت است که اهل حدیث ۸ رکعت می خوانند .

البته این ها در تعداد رکعات نماز تراویج ، اختلافات زیادی دارند . ما در ایام ماه مبارک رمضان کلیپش را پخش کردیم که اختلافات آن ها در عدد رکعات نماز تراویح است .

در مسأله قرائت هم حضرت عمر ، نماز را با الحمد لله شروع می کنند ؛ اهل حدیث می گویند : الحمد قرائت نیست . حال شما بگویید که سخن چه کسی بیشتر قابل قبول است . سخن عمر قابل قبول است یا سخن غیر مقلدین ؟

عمل حضرت عثمان

بعد از حضرت عمر ، حضرت عثمان امام المسلمین انتخاب شدند و عثمانی که درباره او گفته شد : فرشتگان آسمان هم از عثمان حیا می کنند . لذا ما عمل ایشان را در این مورد نقل می کنیم ، شاید اهل حدیث هم حیا کنند .

مگر اهل حدیث اهل حیا هستند ؟!! این ها بی حیا تر از این حرف ها هستند .

از عمل ایشان ثابت است که قرائت نماز را با الحمد لله شروع می کردند ، لکن غیر مقلدین می گویند : فاتحه قرائت نیست .

قضاوت پیامبر اکرم (ص)

ملاحظه نمودید که آن حضرت (ص) هم سوره فاتحه را قرائت می نامند و در کوچه های مدینه اعلام می کنند ، لیکن متأسفانه غیر مقلدین قضاوت پیامبر (ص) را هم قبول ندارند .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۲۶ به بعد

باز هم مطلب دیگری که ثابت می کند غیر مقلدین نه به سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله) و نه به سنت خلیفه دوم و نه به سنت خلیفه سوم عمل می کنند . این ها حیا ندارند که برخلاف عثمانی عمل می کنند که به قول ایشان فرشته ها هم از او حیا می کردند . البته روایتی در صحیح مسلم هست که چنین مطلبی را بیان می کند .

مطلبی که مولوی عبد الرحمن سربازی گفتند که وهابیت و فرقه غیر مقلدین ، فقط خود را مؤمن می دانند و بقیه را مشرک می دانند ، ایشان هم دقیقا همین مطلب را می گویند . در چندین جا از کتابش تصریح می کند که غیر مقلدین ما را مشرک می دانند .

در صفحه ۷۲ :

عقیده اهل سنت و الجماعت درباره قرآن

گروه دومی که می خواهد این حق را از رسول گرامی اسلام (ص) و مجتهدین دین غصب نمایند ، غیر مقلدین هستند . این ها عقیده دارند که مجتهد یک فرد از امت است و پذیرفتن سخن امتی شرک فی الرساله حساب می شود .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۷۲

در این جا واضح و روشن می گوید : شما ما را به خاطر تقلید ، مشرک در رسالت می دانید .

در صفحه ۱۰۳ می گوید :

برادران اهل حدیث چون قائل به قیاس نیستند ، باید جواب این ها را از قرآن و حدیث صریح و صحیح بدهند . ورنه ادعای اهل سنت را قبول و ادعای اهل حدیث بودن را ترک گویند و با اهل سنت و الجماعۀ آشتی نموده و از مشرک گفتن آن ها دست بردارند و از امت اسلامی جدا نشوند .

آقایان سلفی و وهابی و اهل حدیث ! از مشرک گفتن اهل سنت دست بردارید و از امت اسلامی جدا نشوید .

مولوی محمد امین صفدر ، دعوت جوانان به سوی حق ، چاپ ایران ، با ترجمه محمد حسین ملازهی ، ویراسدار  عبد العزیز دهقان ، ص ۱۰۳

مجری :

کلیپ بعدی ، کلیپ بسیار مهمی از شخصیتی است که شبکه های وهابی خیلی ایشان را قبول دارد و کلیپ های ایشان را نشان می دهند و از ایشان تبلیغ می کنند . اما ببینیم که نظر ایشان در مورد اهل حدیث و غیر مقلدین و این هایی که خود را اهل علم می دانند ، چیست ؟

کلیپ ۵ ) :

مولوی توحیدی :

باز این انسان های نادان ، ذکر قلبی را ، ذکر قلبی که به خدا متوجه باشد ، این را هم می گویند که نه (نگویید ) ! همین مجتهدان عصر ما ! الان ما در عصرمان مجتهد داریم ، ادعای سلفیت هم دارند و در میدان علم هم زیر صفر هستند . مثل ما حالا یکی که تا الان بلد نیست عربی را ! و تا الان که بلد نیست روخوانی قرآن را ! ادعای بزرگ اجتهاد هم می کند ! ایراد بر سخنان بزرگان و ایراد بر سخنان علماء (می گیرد ) عربی هم بلد نیست . معنای شفاعت راه هم نمی داند ! به شفاعتیان ایراد می گیرد ! بر بزرگان ایراد می گیرند و بر امام ابوحنیفه و امام شافعی ایراد می گیرند !

مجری :

ایشان جناب نعمت الله توحیدی بودند که شبکه های وهابی کلیپ های ایشان را پخش می کنند . ان شاء الله اگر می خواهند اهل حق و انصاف باشند ، این کلیپ را در کنداکتر برنامه های خود پخش کنند. نظر ایشان این بود کسانی که ادعای سلفی گری می کنند ، در صورتی که نه عربی می دانند و نه سواد و علمی دارند و فقط ادعای علم می کنند .

تماس بینندگان

بیننده : آقای اعظمیان از اصفهان ـ شیعه

حضرت استاد ! مبحثی را که شما امشب مطرح کردید ، مبحث بسیار مهمی است که اهل سنت را از وهابیت جدا کرد . یعنی اعلام موضوع علمای بزرگ و تراز اول اهل سنت عزیزمان از آن سند های معتبری که با سند های صحیح آوردید . این اهل حدیث خیلی ادعا می کنند و خود را بسیار حق به جانب می دانند ، به خصوص بعضی از علمای این ها . اما من نمی دانم که یک عالم باید با علم خود صحبت کند یا با ادعای خود . بنده می گویم که انسان عالم باید با علم خود ثابت کند که عالم است .

استاد یزدانی عزیز ! اگر این شبکه های وهابی حداقل یک ربع از برنامه های خود را به نقد این مطالب اختصاص دهند ، خیلی از حقایق روشن می شود ؛ اما آقایان این کار را انجام نمی دهند . الان هم که بنده با شبکه شما تماس گرفتم ، می گویند : شما با شبکه ولایت تماس می گیرید و جای شما آن جا است و حق صحبت کردن با شبکه های ما را ندارید . بارها این را به من گفته اند ؛ اما بنده با این که توهین های زیادی از برخی از این آقایان شنیده ام ؛ اما به یک نتیجه قابل قبول رسیده ام که اهل سنت از این جماعت وهابی جدا هستند . این ها خیلی می خواهند خود را به اهل سنت بچسبانند ؛ بنده سند و مدرک حرف هایی که زده ام را تقدیم شبکه ولایت کنم .

اما مباحثی که در قبال اهل سنت و اهل حدیث مطرح می شود ، اهل حدیث ادعا دارند ؛ اما باید این ادعا را با علم خود ثابت کنند . شیعه از صحیح بخاری سند می آورد ، اما می گوید : ممکن است بعضی از راویان صحیح بخاری مجهول باشد .

مگر شما نمی گویید صحیح بخاری ، صحیح ترین کتاب بعد از قرآن است . بنده خیلی سر بسته صحبت می کنم تا بینندگان عزیز منظور بنده را متوجه شوند . اما اگر بخواهم مصداقی صحبت کنم ، به یک نتیجه قابل قبول میرسیم که شیعه و اهل سنت ، درست است که از لحاظ اعتقادی مشکل دارند ؛ اما از جهات مشترکی دارند که آن ها از هم جدا نیست .

بیننده : آقای جعفری از بروجن ـ شیعه

به نظر بنده این برنامه یکی از بهترین برنامه هایی بود که خیلی آگاه سازی کرد و افکار اهل سنت را نسبت به وهابیت روشن کردید . بنده از علمای اهل سنت تقاضا دارم که در زمینه جدا سازی اهل سنت از وهابیت ، کتاب هایی را به تحریر در بیاورند تا اهل سنت هم آن ها را بشناسند ؛ چون واقعا وهابیت تیشه برداشته و به جان اسلام افتاده اند .

استاد یزدانی ! بنده سؤالی در مورد معاویه داشتم . در کتاب مروج الذهب مطلبی را خواندم که مغیره بن شعبه به معاویه می گوید : حال که اوضاع به وفق مراد تو شد ، خوب است که با هاشمیان مدارا کنی . معاویه در جواب می گوید : هیهات ! آن مرد هاشمی (رسول خدا (ص) روزی پنج بار نامش در سراسر جهان اسلام بلند می شود . به خدا سوگند تا این نام را به زمین نزنم ،‌از پای نمی افتم .

سؤال بنده این است که با توجه به این که معاویه چنین شخصیتی دارد و حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) و قرآن کریم این شجره معلونه را لعن کرده ، چطور حکومت را به دست آورد و چه نقطه عطفی دارد که وهابیت از آن ها با عنوان ” امام ” از آن ها یاد می کند .

استاد یزدانی :

این مطلب در کتاب مروج الذهب ،‌ تألیف ابی الحسن علی بن الحسین بن علی المسعودی ، با تحقیق کمال حسن مرعی ، جلد ۴ ، چاپ مکتبه العصریه ، صفحه ۳۵ آمده است :

 قلت له وقد خلوت به: إنک قد بلغت منا یا أمیر المؤمنین، فلو أظهرت عَدْلاً وبسطت خیراً فإنک قد کبرت، ولو نظرت إلى إخوتک من بنی هاشم فوصَلْتَ أرحامهم فوالله ما عندهم الیوم شیء تخافه، فقال لی: هیهات هیهات مَلَکَ أخوتَیْمٍ فعدل وفعل ما فعل، فواللّه ما عدا أن هلک فهلک ذکره، إلا أن یقول قائل: أبو بکر، ثم ملک أخو عَدِیٍّ، فاجتهد وشَمَّر عشر سنین، فواللّه ما عدا أن هلک فهلک ذکره، إلا أن یقول قائل: عمر، ثم ملک أخونا عثمان فملک رجلٌ لم یکن أحد فی مثل نسبه، فعمل ما عمل وعمل به فوالله ما غدا أن هلک فهلک ذکره، وذکر ما فعلَ به، وإن أخا هاشم یُصْرَخُ به فی کل یوم خمس مرات: أشهد أن محمداً رسول الله، فأی عمل یبقى مع هذا؟ لا أمَ لک؛ والله ألا دفنا دفنا،

ابی الحسن علی بن الحسین بن علی المسعودی ، مروج الذهب ، با تحقیق کمال حسن مرعی ، ج ۴ ، چاپ مکتبه العصریه ، ص ۳۵

در مورد سؤال ایشان ؛ چون موضوع برنامه ما نیست و در برنامه چالش مفصل بحث کردیم ، مختصرا گفتم که سر منشأ فکر وهابیت به بنی امیه بر میگردد . این ها بودند که از زیارت و از عزاداری و از توسل و طلب شفاعت جلوگیری کردند و طبیعتا هم باید این ها از بنی امیه و معاویه پیروی کنند و از آن ها تجلیل کنند .

بیننده : آقای رئیسی از زاهدان ـ اهل سنت

بنده منظور شما را از پخش کلیپ مولانا توحیدی متوجه نشدم . طبق حرف هایی که مولانا توحیدی زدند ، کل سلفی ها نبود که گفتند : عربی نمی دانند .

از خود شیعه هم خیلی از آخوند ها هستند که بعضی از مسائل را نمی دانند . این به معنای آن نیست که همه شیعیان آن مسائل را نمی دانند .

مجری :

آن بخشی را که گفتند : ادعای سلفیت دارند ؛ شفاعت را هم رد می کنند را شنیدید . چون این یکی از شاخصه های مهم وهابیت است که شفاعت را به طور مطلق رد می کنند . آیا اهل سنت هم شفاعت را رد می کنند ؟ وهابیت به دروغ ادعا می کنند که ما پیرو سلف هستیم .

بیننده :

اهل سنت تابع قرآن و سنت هستند . اگر ما هر مولوی یا ملایی که حرف بزند ، ما آن حرف را با قرآن مطابقت می دهیم . اگر آن حرف مطابق با قرآن باشد ، قبول می کنیم . هر کسی که باشد مولوی باشد یا امام جماعت . ما این طور نیستیم که حرف هر کسی را چشم بسته قبول کنیم . ما ابتدا به اصل دین می پردازیم و بعد به فرع آن . خداوند متعال هر چیزی را که امکانش بود ، در قرآن بیان کرده است . اگر بخواهیم چیزی به غیر از قرآن را قبول کنیم ، باید پاسخگوی خداوند در روز قیامت باشیم . علت این که ما شفاعت را قبول نکردیم ، به این دلیل است که شفاعت در قرآن نیامده .

مجری :

مشکل شما با کلیپ حل شد ؟

بیننده :

منظورشان بعضی از سلفی ها است . خود نعمت الله توحیدی هم شفاعت را قبول ندارند .

مجری :

کلیپ خیلی واضح است . ایشان گفتند : کسانی که ادعای سلفی گری می کنند ؛ اما از آن طرف شفاعت را هم رد می کنند . شما با انصاف پاسخ ما را بدهید که از این صحبت چه برداشتی می کنید ؟

بیننده :

اگر بخواهم با انصاف باشم ، شما باید قبل و بعد این کلیپ را هم پخش کنید . دوما ، خود اهل سنت شفاعت جایز و شفاعت ناجایز دارند .

مجری :

قبل و بعد کلیپ را پخش کردیم . شما ابتدا اجازه دهید که مشکل کلیپ حل شود ، بعد از آن سراغ شفاعت برویم . این جمله آقای توحیدی که سلفی ها فقط ادعای سلفیت می کنند ؛ اما منکر شفاعت هستند . شما چه برداشتی از این جمله دارید ؟

بیننده :

برداشت من این است که شاید منظور ایشان چیز دیگری باشد . اگر شما اول و آخر کلیپ را ببینیم ، مشخص می شود .

استاد یزدانی :

اول و آخر کلیپ هم پخش شد . در مورد سلفی ها صحبت می کردند . فکر نمی کنم لجاجت در مقابل بیننده های شبکه ولایت کار خوبی باشد .

بیننده :

بحث لجاجت نیست . خود علمای اهل سنت شفاعتی را که از قبر حاصل شود ، هیچ فرقی با شفاعتی که قبل از اسلام مشرکان با بت ها داشتند ،‌نمی کند .

استاد یزدانی :

یک مستند به ما نشان دهید که فلان عالم سنی گفته : شفاعت خواستن از قبر پیامبر (صلی الله علیه وآله) ، شرک است .

 بیننده :

از قبر پیامبر نه ، عالم سنی نه ، همونی که یک ذره فکر داشته باشد ، می داند که یک مرده نمیتواند شفاعت کند .

استاد یزدانی :

بنده نظر شما را نخواستم . بنده صریح و واضح گفتم : یک نفر عالم سنی در طول تاریخ نام ببر که گفته باشد شفاعت خواستن از قبر پیامبر (صلی الله علیه وآله) شرک است .

بیننده :

شما یک نفر که عالم نباشد ، فقط سنی باشد ، نام ببر که گفته باشد : شفاعت از قبر پیامبر جایز است .

استاد یزدانی :

بنده صد نفر را نام می برم . ما در برنامه راه و بی راه ، صد و بیست و چهار نفر را نام بردیم . شما آقای محمد عمر سربازی را قبول دارید ؟

بیننده :

بله ، ایشان رهبر ما بودند .

استاد یزدانی :

در کتاب تفسیر تبیین الفرقان ، تألیف محمد عمر سربازی ، جلد هفتم ، صفحه ۲۵۳ به بعد ، ذیل آیه ۶۴ سوره مبارکه نساء :

ولو انهم اذ ظلموا …. می فرماید : اگر همین کسان پس از این که در حق خودشان ظلم نمودند ، متوجه خطای شان می شدند و نزد دیگری نمی رفتند و یک راست به سراغ پیامبر می آمدند و از ظلم خودشان پشیمان می شدند و استغفار می کردند ، حتما استغفارشان را قبول می کردیم و رسول خدا (ص) نیز در حقشان استغفار می کرد . لوجدوا الله توابا رحیما . در این صورت خداوند متعال را توبه پذیر و مهربان می یافتند .

در صفحه ۲۵۵ ادامه می دهد :

کسی که رسول برایش مغفرت بخواهد ، یقینا مغفور است .

از عموم آیات این بشارت بزرگ مشخص می گردد که اگر رسول الله (ص) در زندگی خویش برای کسی دعای مغفرت خواست ، خدای متعال او را می بخشد و در این هیچ شکی نیست . آن حضرت برای اصحاب خویش به کرات دعای مغفرت فرموده بودند . بنابراین همگی آنان جزو بخشیده شدگان به حساب می آیند .

رسول الله (ص) پس از مرگ هم برای امت استغفار می فرماید

طبق عقیده اهل سنت و جماعت ، پیامبران در قبور خویش زنده هستند و زائران را می بینند و سخنانشان را می شنوند . لذا هر کسی نزد روضه مطهر آن حضرت چنین بگوید : برای من در نزد خداوند متعال مغفرت بخواه و شفاعت کن ، پیامبر در حق او به بارگاه خداوند متعال شفاعت می نماید و شفاعت آن حضرت مورد اجابت قرار میگیرد . پس این بشارت پس از مرگ رسول الله (ص) نیز وجود دارد .

این در صورتی است که شما گفتید : پیامبر (صلی الله علیه وآله) در قبرش مرده و هیچ کاری نمی تواند انجام دهد .

ضمنا علما می گویند : اگر این آیه را بخوانیم و به دنبال آن طلب بخشش کنیم ، صد در صد استغفار ما قبول خواهد گشت . صاحب ” البحر المحیط ” آورده است که حضرت علی رضی الله عنه می فرماید : سه روز پس از دفن حضرت (ص) یک نفر اعرابی مؤمن به روضه مطهر آمد و شروع به گریستن کرد . ما همه دور تا دور روضه نشسته بودیم ، آن مرد چنان می گریست که بر روی قبر افتاد و از خاک آن بر سرش ریخت . سپس خطاب به قبر آن حضرت چنین گفت :

یا خیر من دفنت بالقاع اعظمه                   فطاب من طیبهن القاع والاکم

نفسی الفداء لقبر انت ساکنه                     فیه العفاف وفیه الجود والکرم

چقدر زیبا بود که به جای ” قبر ” و ” دفنت ” در این اشعار لفظ ” قصر ” و ” وضعت ” را به کار ببریم و بگوییم : یا خیر من وضعت بالقصر اعظمه و نفسی الفداء القصر انت ساکنه …

در این جا چقدر زیبا شعر را تغییر می دهد .

اعرابی بعد از این بیت ، خطاب به قصر شریف (علی ساکنها الصلاۀ و السلام) گفت : خداوند متعال در حق تو فرموده : ولو انهم اذ ظلموا … تا رحیما ، من هم مجرم هستم و تقاضا دارم برای من هم در بارگاه پروردگار من دعا و استغفار نمایی . حضرت علی می فرماید : وقتی که آن مرد این آیه را خواند ، از قبر آن حضرت آواز آمد : قد غفر لک و همه ما آن آواز را شنیدیم . لازم به یادآوری است که این روایت به دو طریق نقل شده است . علاوه بر صاحب بحر المحیط ، علامه ابن کثیر هم این قصه را از علامه عتبی نقل کرده است ….

از روایت حضرت علی چنین معلوم می گردد که آن حضرت در روضه مطهره اش زنده هستند و گاهی جواب سلام زائران را به صورت خرق عادت می دهد .

محمد عمر سربازی ، تفسیر تبیین الفرقان ،‌ ج ۷ ، چاپ مکتبه العصریه ، ص ۲۵۳ به بعد

این هم نظر آقای محمد عمر سربازی ، بزرگ شما اهل سنت و شاید قطب الارشاد شما است که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) چه در زمان حیات و چه بعد از حیات ، شفاعت مسلمانان را می کنند .

بیننده :

امکان دارد شماره صفحه را دوباره نشان دهید .

استاد یزدانی :

تفسیر تبیین الفرقان ، تألیف محمد عمر سربازی ، جلد هفتم ، ناشر شیخ الاسلام جام ، سوره نساء ، جزء پنجم صفحه ۲۵۳ تا ۲۵۷ .

بیننده :

اولا ، بنده بعید می دانم که این سخن مولانا سربازی باشد .

استاد یزدانی :

بینندگان عزیز می توانند با انتشارات شیخ الاسلام جام تماس بگیرند و این مطلب را سؤال کنند . بنده از ابتدا گفتم که شما لجاجت می کنید . ما در برنامه راه و بی راه ۱۲۴ نفر را نام بردیم و مطالبشان را خواندیم و همه مستندات آن ها در سایت ولایت و سایت حضرت ولی عصر (علیه السلام) موجود است . شما قبول نمی کنید ، اصلا مهم نیست . ما قضاوت را به عهده بینندگان عزیز می گذاریم .

بنده علاوه بر مطلب آقای سربازی ، مطلب دیگری را هم نشان دهم خیال ایشان کاملا راحت شود. کتاب تفسیر معارف القرآن ، تألیف محمد شفیع عثمانی دیوبندی که شاید از مولانا محمد عمر سربازی هم بزرگتر باشد . با ترجمه محمد یوسف حسین پور ، جلد ۴ ، انتشارات شیخ الاسلام احمد جام ، صفحه ۳۷ ذیل آیه ۶۴ سوره نساء :

وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جَاءُوکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّابًا رَحِیمًا .

در صفحه ۴۳ تفسیر آیه را مفصل بیان می کند و می گوید :

در این جا شرط قبول حضور خدمت حضرت رسول خدا و سپس دعای مغفرت ایشان غالبا به این خاطر است که ایشان بر مقام نبوت حضرت حمله کردند …..

و حضور در خدمت آن حضرت ، همان طور که در زمان حیات بود ، هم چنین امروز حضور بر روضه اقدس هم در همین حکم هست .

پیامبر (صلی الله علیه وآله) زنده باشند یا از دنیا رفته باشند ، هیچ تفاوتی ندارد . هر کس حاضر شود و از ایشان طلب مغفرت کند ، تفاوتی نمی کند .

حضرت علی فرموده که وقتی ما رسول الله (ص) را دفن کرده ، فارغ شدیم بعد از سه روز یک روستایی آمد و بر مقبره گرامی آن حضرت افتاد و زار زار گریست . لذا حضرت علی آیه فوق را بر وی معرفی کرد و گفت : الله تعالی در این آیه وعده فرموده که اگر گناهکاری در خدمت حضرت رسول خدا حاضر باشد و رسول خدا (ص) برای او دعای مغفرت کند ، گناهان او آمرزیده می شود . بنابراین او گفت : من در خدمت شما حاضر شده ام که شما در حق من دعای مغفرت بفرمایید . کسانی که در آن وقت حاضر بودند ، بیان می فرمایند که در جواب آن از روضه اقدس این صدا بر آمد که قد غفر لک یعنی مغفرت شدی .

محمد شفیع عثمانی دیوبندی ، تفسیر معارف القرآن ، مترجم محمد یوسف حسین پور ، انتشارات جام ، ج ۴ ، ص ۳۷ به بعد

علاوه بر آقای محمد عمر سربازی و ده ها عالم از علمای اهل سنت ، این آقای محمد شفیع عثمانی ، مفتی اعظم پاکستان ، شفاعت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را قبول دارند و این مطلب را در کتاب های خود بیان کرده اند .

بیننده : علی از مشهد مقدس ـ شیعه

بنده از برنامه های شما بسیار تشکر می کنم . از این که مستنداتی به این زیبایی را بیان می کنید ؛‌ اما باز هم این ها قبول نمی کنند . ما آیه قرآن داریم که خداوند می فرماید : وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ . آل عمران / ۱۶۹

کسی که در راه خدا کشته شده ، مرده ندانید ؛ بلکه آن ها در نزد خداوند روزی می خورند .

در این زمینه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) چه جایگاهی دارند ؟ غیر از این است که آن حضرت از شهدا بالاتر هستند ؟

این شبکه های وهابی خیلی روی قمه زنی و زنجیر زنی شیعیان مانور می دهند . برفرض که کار ما شرک است . اما کار شما که انسان های بی گناه را می کشید یا جگر انسان را از سینه اش خارج کرده و می خورید ، زیارتگاه ها را خراب می کنید ، این ها شرک نیست .

در مورد عبد الله بن سبأ هم توضیحاتی را بیان کنید .

سوم این که ، این شبکه ها مناظره ای را از آقای عقیل هاشمی با آقای خزعلی نشان میدهند . آیا این مناظره قابل قبول است ؟

استاد یزدانی :

در مورد عبد الله بن سبأ مفصل توضیح داده ایم . این که عبد الله بن سبأ بوده ، شاید بوده و روایاتی در این باره وجود دارد . اما این که ایشان مؤسس شیعه بوده ، هیچ روایتی در هیچ کتاب نیامده . این از ساخته های سیف بن عمر است که خود علمای اهل سنت ، ایشان را زندیق می دانند و در کذاب بودن ایشان شکی نیست . این قضیه مؤسس بودن شیعه را طبری نقل کرده و بعد از او ، بقیه نقل کردند .

در مورد قضیه مناظره هم بنده در جریان آن نیستم و نمی توانم اظهار نظری داشته باشم . اما اگر آقای هاشمی اهل مناظره بودند ، با شخصی مثل آقای خزعلی مناظره نمی کردند ؛ بلکه با یکی از کارشناسانی که با این مباحث آشنا هستند ،‌مناظره می کردند .

مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و شما بینندگان گرامی تشکر می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .