کارشناس وهابی مدعی می شود که هر کس به محمد بن عبد الوهاب فحش بدهد، در حقیقت به ائمه اهل بیت علیهم السلام فحش داده است . در این برنامه فحش های علمای اهل سنت به محمد بن عبد الوهاب را آورده و از وی پرسیده‌ایم که آیا علمای اهل سنت می‌توانند این فحش‌ها را به اهل بیت  علیهم السلام هم بدهند؟

 

 

 

دانلود اسکن های برنامه

دانلود اسکن های برنامه

 

برای دانلود فایل صوتی روی نماد ذیل کلیک  کنید

دانلود فایل صوتی

دانلود فایل صوتی

 

برنامه : چالش

تاریخ : ۲۰ / ۱۰ / ۹۵

مجری :

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

خدمت شما بینندگان عزیز سلام و عرض ادب دارم . فرا رسیدن وفات و شهادت حضرت معصومه (علیها السلام) را تسلیت عرض می کنم و امیدوارم هر کجا که هستید با توسل به ایشان و اعمالی که مرضی رضای خداوند است ، راهی را بپیمایید که هدف خلقت انسان بوده .

شما بیننده برنامه چالش به کارشناسی استاد یزدانی هستیم .

استاد یزدانی :

بنده هم خدمت حضرتعالی و هم چنین شما بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت سلام عرض می کنم . بنده هم به نوبه خود سالروز وفات و شهادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) را خدمت همه بینندگان عزیز تسلیت می گویم . امیدوارم خداوند ما را همچنان از فیوضات این بانوی گرامی بهره مند بسازد و همه شیعیان را به زیارت حضرت در این دنیا و شفاعتشان در آخرت برخوردار نماید .

مجری :

عزیزانی که با ما همراه بودند ، می دانند که ما مدتی است که در ابتدای برنامه چالش ، یکی دو تا از دروغ های شخصیت های معلوم الحال را پخش می کنیم . کلیپ اول را با هم می بینیم و بعد از آن در خدمت شما هستیم .

کلیپ ۱ ) :

میم الف ، کارشناس وهابی :

ما اهل سنت می گوییم : شما اصلا خلافت ابوبکر و عمر و عثمان را انکار کنید . البته فضائلشان را نمی گویم . فقط بگویید که ما این ها را به عنوان خلیفه قبول نداریم . مشکلی برای شما ایجاد نمی شود ؛ چون خلافت و امامت جزء اصول دین ما نیست .

بیننده :

ابن تیمیه در منهاج السنه می نویسد : من انکر خلافۀ ابی بکر ، فهو کافر . ما چطور این مطلب را حل کنیم ؟

میم الف :

احمد جان ! کسی که خلافت ابوبکر را انکار کند ، کافر است . من مرد و مردانه اقرار می کنم و شهادت می دهم کسی که خلافت ابوبکر را انکار کند ، کافر است .

مجری :

مردانگی آقایان وهابی در تکفیر کردن است . دیدید که هم دروغ ، هم تکفیر ، هم تدلیس و هم تناقض در آن بود و هم به شیعه دروغ بست . یعنی یک ویترینی از اعمال وهابیت در همین یک کلیپی که دیدید ، وجود داشت . ما پخش این کلیپ ها را قطع نمی کنیم تا بینندگان عزیز با شخصیت این آقایان وهابی به خوبی آشنا شوند .

کلیپ دوم هم ادعایی است که بعد از شنیدن سخن بیننده ، بیان می کند . بیننده عبارتی را از آیت الله قزوینی شنیده که از این کارشناس وهابی سؤال می کند . جواب این آقای به اصطلاح کارشناس را ببینید . بعد از آن کلیپی را که در همین شبکه وهابی در خصوص عبارتی که آیت الله قزوینی از این آقایان نقل کرده ، پخش شده را هم در کنارش گذاشته ایم .

کلیپ ۲ ) :

بیننده :

آقای قزوینی می گویند : شما خدا را در روز قیامت از ساق پا می شناسید . آیا این درست است ؟

میم الف ، کارشناس وهابی :

نه ، ایشان غلط کرده با این حرفی که زده !!!!!!!!!!!!!

کلیپ پخش شده از شبکه ی میم الف :

خدا به آن ها می گوید : هل بینکم و بینه آیۀ ؟ بین شما و آن خدایی که می گویید علامتی هست که بخواهید آن را اظهار کنید تا شما دقیقا خدا را بشناسید ؟ علامت بدهید ، در دنیا به شما گفته شده و به شما خبر داده شده . علامت را بگویید که چه علامتی است ؟ در جواب می گوید : نعم ، ما علائمی است که او را می شناسیم و آن علامت بحث آشکار شدن ساقی است که لایق ذات اقدس خداوند است . این که چگونه است ، ما نمی دانیم . فیکشف عن ساق ، آن طور است که خداوند عزوجل ساق خویش را آشکار می کند !!!!

مجری :

خدایی که ساق پایش را آشکار می کند و آقایانی که تأویل را نمی پذیرند . دیدید که این آقا چه دروغی گفت و چه اهانتی به آیت الله قزوینی کرد . آن کارشناس در شبکه خودشان این حرف را زده و این است که هم دروغگویی و هم تناقض گویی و هم اعتقادشان و هم مشبه بودنشان برای شما عزیزان ثابت می شود تا بهتر در مورد این ها قضاوت کنید .

اما کلیپ اصلی برنامه که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم و نظر استاد یزدانی را در آن خصوص بپرسیم .

کلیپ ۳ ) :

دهقان ، کارشناس وهابی :

قبلا هم در هفته گذشته عرض کردم هر کسی که به خاطر توحید به محمد بن عبد الوهاب و ابن تیمیه اتهام زده باشد و توهین کرده و فحش و ناسزایی گفته باشد ، دقیقا به این معنی است که این فحش را به امام جعفر صادق یا موسی کاظم یا امام رضا و بقیه امامان اهل بیت رسول الله ،‌ داده .

مجری :

ادعای این آقای ناصبی را شنیدید . استاد یزدانی ! ایشان با کمال وقاحت و از روی نصب و سینه چاکی که برای محمد بن عبد الوهاب و مخالفت و عداوتی که با اهل بیت (علیهم السلام) دارد ، گفتند : هر کس به ابن تیمیه و محمد بن عبد الوهاب توهین و فحش و ناسزایی دهد ، نعوذ بالله این اهانت و جسارت به اهل بیت (علیهم السلام) بر می گردد .

اولا ، ما می خواهیم بدانیم چه کسانی اهانت و جسارت کردند و این که آیا واقعا این حرف صحیح است ؟؟؟

استاد یزدانی :

این آقای عبد القدوس دهقان کم کم چهره واقعی خود را نشان می دهد و تأثیر آقای میم الف بر این شخص آشکارتر می شود و روز به روز عصبانی تر می شود . چون فشار زیادی روی ایشان زیاد است و نمی تواند این بحث را ادامه دهد و مجبور است که این حرف های رکیک و زشت بزند .

این هایی که مدعی هستند عقاید محمد بن عبد الوهاب با عقاید ائمه ما یکی است ، لااقل در همان شرایطی که خودشان طرح کرده اند ، پایبند باشند . روایتی که صریح و صحیح و بلا معارض باشد . مگر شما چنین چیزی را از ما نمی خواستید ؟ شما مگر نامه ننوشته بودید که عقاید محمد بن عبد الوهاب و عقاید ائمه شیعه را با روایت صریح و صحیح و بلا معارض مقایسه کنید ؟ شما چرا این کار را انجام نمی دهید ؟ ما در برنامه های گذشته به خصوص در برنامه راه و بی راه ، بحث قسم ایشان را مفصل بررسی کردیم که حتی یک روایت صحیح بر خلاف آن نیاورده بود . همین طور مباحث دیگر را که ما تک تک بررسی کردیم . یعنی فقط حرف می زنند و ادعا می کنند و غیر از این چیز دیگری ندارند .

بنده حاضر هستم در همه مباحث ثابت کنم که محمد بن عبد الوهاب با ائمه شیعه مشکل دارد و مخالفت می کند . چه در توحید و چه در نبوت و چه در معاد و چه در معاد و به خصوص در امامت . ما در کل جزئیات توحید با محمد بن عبد الوهاب مشکل داریم . نه تنها ما ؛ بلکه همه مسلمانان در تمام مباحث توحید مشکل دارند ، چه در توحید ذات و چه در توحید صفات و چه در توحید افعال . در همه این ها محمد بن عبد الوهاب خلاف مسلمانان نظر می دهد .

اما این آقایی که مدعی می شود کسی که به محمد بن عبد الوهاب یا به ابن تیمیه فحش دهد ، در حقیقت نعوذ بالله به امام صادق یا امام باقر (علیهما السلام) یا سایر ائمه معصومین (علیهم السلام) فحش داده . من چند مورد از فحش های علمای اهل سنت را نشان می دهم که آیا واقعا فحشی که این علمای بزرگ اهل سنت به محمد بن عبد الوهاب دادند ، با امام صادق (علیه السلام) هم دادند ؟ آیا این قابل تطبیق هست یا نیست ؟ همان بحث معروف که علمای اهل سنت تصریح کردند که محمد بن عبد الوهاب نطفه شیطان بود .

این مطلب در کتاب های متعدد از جمله کتاب دعاوی المناوئین ، با تحقیق عبد العزیز بن محمد بن علی عبد اللطیف ، چاپ دار الطیبه عربستان ،صفحه ۳۵ به بعد :

ومع شده الخصومه وضراوتها وشناعه هذا العناد واستمراره الا ان الشیخ قد کان حریصا …

ویصف الشیخ الامام محمد بن فیروز اثناء رسالته لاحمد بن ابراهیم مطوع مرات فیقول : ولکن تعرف ابن فیروز انه اقربهم الی الاسلام وهو رجل من الحنابله وینتحل کلام الشیخ ابن تیمیه وابن قیم خاصه …

با این که خیلی ها با محمد بن عبد الوهاب به شدت مخالف بودند ، اما محمد بن عبد الوهاب انسان بسیار خوبی بود و با آن ها دشمنی نمی کرد ….

محمد بن عبد الوهاب ، امام محمد بن فیروز را در نامه ای که به احمد بن ابراهیم نوشته ، توصیف کرده و گفته : شما فهمیدید که محمد بن فیروز از میان مردم نزدیک ترین شخص به اسلام است و او مردی از حنابله بود و خودش را پیرو کلام ابن تیمیه و به خصوص ابن قیم می دانسته .

حال این شخص که نزدیک ترین شخص به اسلام و پیرو ابن تیمیه و ابن قیم بوده ، در مورد محمد بن عبد الوهاب در صفحه ۳۷ می گوید :

بل لعل الشیخ یعنی عبد الوهاب غفل عن مواقعه امه یعنی محمد بن عبد الوهاب فسبقه الشیطان الیها فکان ابا لهذا المارد …

شاید شیخ عبد الوهاب ، پدر محمد بن عبدالوهاب ، از مادر محمد بن عبدالوهاب غافل شده . اما شیطان سبقت گرفته و پدر این انسان سرکش شده .

دعاوی المناوئین ، با تحقیق عبد العزیز بن محمد بن علی عبد اللطیف ، چاپ دار الطیبه عربستان ،صفحه ۳۵ به بعد

در این جا این عالم بزرگ حنبلی صریح و واضح مدعی است که محمد بن عبد الوهاب ، نطفه شیطان بوده .

آقای عبد القدوس دهقان ! آیا می توانی این حرف را بزنی که فحشی که آقای ابن فیروز حنبلی ، پیرو ابن تیمیه و ابن قیم ، می تواند به امام صادق (علیه السلام) بدهد ؟ هر کس این حرف را بزند ، قطعا ناصبی هست . هر کس بخواهد این حرف را تطبیق دهد ، قطعا ناصبی است . این یکی از صد ها فحشی است که علمای اهل سنت نسبت به محمد بن عبد الوهاب داشتند . با این که حنبلی مذهب است ، مورد تأیید و پیرو ابن تیمیه و ابن قیم است ؛ اما می گوید : محمد بن عبد الوهاب نطفه شیطان است .

سند دیگری که در این زمینه وجود دارد ، کتاب محمد بن عبد الوهاب مصلح مظلوم ومفتری علیه ، تألیف استاد مسعود الندوی ، چاپ وزارت اوقاف و ارشاد عربستان سعودی ، با تعلیقه عبد العلیم عبد العظیم بستوی ، با مقدمه دکتر تقی الدین هلالی ، صفحه ۱۹۹ دقیقا همین مطلب را آورده :

بل لعل الشیخ یعنی عبد الوهاب غفل عن مواقعه امه یعنی محمد بن عبد الوهاب فسبقه الشیطان الیها فکان ابا لهذا المارد …

شاید شیخ عبد الوهاب ، پدر محمد بن عبدالوهاب ، از مادر محمد بن عبدالوهاب غافل شده . اما شیطان سبقت گرفته و پدر این انسان سرکش شده .

استاد مسعود الندوی ، محمد بن عبد الوهاب مصلح مظلوم و مفتری علیه ، چاپ وزارت ارشاد عربستان ، با تعلیقه عبد العلیم عبد العظیم بستوی ، با مقدمه دکتر تقی الدین الهلالی ، ص ۱۹۹

شرح حال آقای محمد بن فیروز را می توانیم در کتاب های متعدد ببینیم . از جمله کتاب السحب الوابله علی ضرائح الحنابله ، تألیف شیخ محمد بن عبد الله بن حمید نجدی حنبلی ، چاپ مکتبه الامام احمد ، صفحه ۴۰۰ :

محمد بن عبد الله بن محمد بن فیروز التمیمی الاحسائی العلامه الفهامه کاشف المعضلات وموضع المشکلات ومحرر انواع العلوم ومقرر المنقول والمعقول بالمنطوق والمفهوم .

محمد بن عبد الله بن محمد بن فیروز تمیمی احسائی ، علامه ، فهامه ، کاشف معضلات و واضح کننده مشکلات و متخصص انواع علوم بوده . کل صحیح بخاری را با سندش حفظ بوده .

در عصر ما چنین چیزی خیلی عجیب است که شخصی تمام صحیح بخاری را با تمام سندهایش حفظ باشد . اهل مکاشفه هم بوده که از آن طریق فهمیده که محمد بن عبد الوهاب نطفه شیطان بوده .

شیخ محمد بن عبد الله بن حمید نجدی حنبلی ، السحب الوابله علی ضرائح الحنابله ، چاپ مکتبه الامام احمد ، ص ۴۰۰

یکی دیگر از علمای اهل سنت که در این مورد محمد بن عبد الوهاب صحبت کرده ، در کتاب فتح الباری علی صحیح البخاری ، تأْلیف محمد انور کشمیری ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، جلد اول ، صفحه ۲۵۲ است :

اما محمد بن عبد الوهاب النجدی فانه کان رجلا بلیدا قلیل العلم فکان یتسارع الی الحکم بالکفر ولا ینبغی ان یقتحم فی هذا الوادی الا من یکون متیقظا متقنا عارفا بوجوه الکفر واسبابه .  

محمد بن عبد الوهاب مردی کند ذهن و کم علم بود و خیلی سریع حکم به کفر مردم می داد . در صورتی که اصلا شایسته نیست در این وادی قدم بردارد مگر کسی که اهل تقوا ، عارف به وجوه کفر و اسباب آن باشد .

محمد انور کشمیری ، فتح الباری ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ج ۱ ، ص ۲۵۲

به هر حال ایشان هم محمد بن عبد الوهاب را یک مرد کند ذهن و نادان می داند . آیا می توان این فحش را نعوذ بالله به ائمه اهل بیت (علیهم السلام) که یکی از ثقلین است و یکی از چیز هایی است که رسول خدا (صلی الله علیه واله) اطاعت از آن ها را بر مسلمانان واجب کرده ، تطبیق داد ؟ امام صادق و امام باقر (علیهم السلام) را که ما قبول داریم ، اهل سنت هم قبول دارند . امام صادق (علیه السلام) استاد ابوحنیفه و امام مالک بوده  که قبلا مفصل دراین باره توضیح دادیم . آیا هیچ سنی می تواند نعوذ بالله این فحش ها را به امام صادق (علیه السلام) بدهد ؟ طبیعی است که چنین شخصی در طول تاریخ پیدا نشده . مگر نواصب که شامل این شبکه های وهابی خبیث می شود .

مجری :

شما فرمودید که محمد بن عبد الوهاب را فردی کند ذهن می دانستند . در این جا سخن آقای ذهبی در خصوص پیروان محمد بن عبدالوهاب هم به حقیقت می رسد .

پس تا این جا ما دو سه مورد از عباراتی که اهل سنت مثل حنابله از جمله آقای محمد بن فیروز در مورد محمد بن عبد الوهاب بیان کرده بود را نشان دادیم . حال شما نسبت به این قضایا پاسخ دهید که آیا این حرف آقایان ناصبی قابل تطبیق است و آیا می توان گفت : نعوذ بالله اهل بیت (علیهم السلام) و کسانی که اهل سنت آن ها را قبول دارند ، از جمله امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) که خلیفه چهارم اهل سنت است ، این ویژگی ها را دارد ؟ علت چیست که این آقایان ناصبی می گویند هر کس به محمد بن عبد الوهاب و ابن تیمیه اهانت کند ، به اهل بیت (علیهم السلام) بر می گردد .

اگر شما خود را محب اهل بیت می دانید ، امکان دارد که چنین سخنی را بیان کنید ؟

استاد یزدانی :

یکی دیگر از علمای اهل سنت که معروف و مشهور است ،آقای ابراهیم بن عثمان سمنودی است . ایشان در کتاب سعادۀ الدارین فی الرد علی الفرقتین الوهابیه و مقلده الظاهریه ، جلد اول ،‌با تحقیق دکتر احمد عبد الرحیم السائح ، چاپ دار الخلود قاهره ، صفحه ۴۷ ، باب اول :

اصل الوهابیه قوم من جهله الاعراب ، وغیرهم ظهروا بجهه نجد شرقی المدینه الشریفه فی القرن الثانی عشر من الهجره المنفیه ، ینسبون الی رئیسهم محمد بن عبد الوهاب النجدی المبتدع الخارجی الضال المضل .وانما نسبوا الیه لانهم تبعوه علی عقائده الباطله الشنیعه ، وافعاله السیئه الفظیعه الآتی بیان بعضها ان شاء الله تعالی .

فاخذ عن کثیر من علمائها ولازم الشیخ محمد سلیمان الکربی السابق ذکره والشیخ محمد حیاه السندی الحنفی مده وکان الشیخان المذکوران وغیرهما من اشیاخه یتفرسون فیه الالحاد والشلال لما یشاهدونه من اقواله وافعاله ونزغاته فی کثیر من المسائل وکانوا یوبحونه ویحذرون الناس منه ویقولون سیضل هذا ویضل الله به من ابعده واشقاه .

وکان والده عبد الوهاب من العلماء الصالحین فکان ایضا یتفرس فیه الالحاد ویذمه کثیرا و یحذر الناس منه ، وکان اخوه الشیخ سلیمان بن عبد الوهاب المذکور کذلک وکان ینکر علیه ما احدثه من البدع والضلال والعقائد الزائعه انکارا شدیدا ویقبح کل ما یفعله او یأمره به ولم یتبعه فی شیء مما ابتدعه .

اصل وهابیت ، گروهی از جاهلان عرب هستند . این ها به رئیسشان محمد بن عبدالوهاب نجدی نسبت داده می شوند . کسی که از بدعت گذاران و خوارج و گمراه و گمراه کننده بود .

همین چند فحش برای محمد بن عبد الوهاب کافی است که بدعت گذار ، خوارج ، گمراه و گمراه کننده بوده . آقای عبد القدوس دهقان ! آیا هیچ مسلمانانی در طول تاریخ پیدا می شود که به امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام) و امام صادق (علیه السلام) چنین فحش هایی بدهد ؟ آن کسی که چنین اهانتی بکند ،‌ ما او را اصلا مسلمان نمی دانیم .

علت این که وهابیت را به محمد بن عبد الوهاب نسبت می دهند این است که آن ها از عقاید باطل و شنیع محمد بن عبد الوهاب پیروی می کنند .

آیا کسی پیدا می شود که بگوید عقاید امام صادق (علیه السلام) ، عقاید باطل و شنیع بوده ؟ چه کسی جرأت بیان چنین حرفی را دارد ؟

هم چنین از افعال بسیار بد و فظیع محمد بن عبد الوهاب پیروی می کنند که در ادامه این عقاید را توضیح خواهم داد .

محمد بن عبد الوهاب نزد محمد سلیمان الکربی و شیخ محمد حیاۀ السندی درس خوانده . وقتی تازه شروع به درس خواندن کرده ، این دو استاد با فراستی که داشته ، پیش بینی می کرده که محمد بن عبد الوهاب ملحد می شود . چون از افعال و اقوالش چنین چیزی را مشاهده کرده بودند . به همین دلیل مردم را از او بر حذر می دانستند .

پدرش هم انسان خوبی بود که متوجه شده بود پسرش ملحد می شود . او را زیاد مذمت می کرد و مردم را از او دور می کرد . برادرش شیخ سلیمان بن عبد الوهاب هم همیشه علیه او حرف می زد و بدعت ها و گمراهی ها و عقاید او را به شدت انکار می کرد و تمام کارهایی که او انجام می داد یا دستور می داد را تقبیح می کرد و هرگز از دستورات او پیروی نمی کرد .

ابراهیم بن عثمان سمنودی ، سعادۀ الدارین فی الرد علی الفرقتین الوهابیه و مقلده الظاهریه ، ج اول ،‌با تحقیق دکتر احمد عبد الرحیم السائح ، چاپ دار الخلود قاهره ، ص ۴۷ ، باب اول

پس تا این جا محمد بن عبد الوهاب ، از نطفه شیطان بود ، مبتدع ، خارجی ، ضال ، مضل ، ملحد ، کند ذهن بود . افعالش سیئه و عقاید باطل و شنیع داشت . آیا شما می توانید این فحش ها و توهین ها را در کتابی از کتاب های مسلمانان پیدا کنید که نعوذ بالله به امام صادق (علیه السلام) نسبت داده باشد .

فحش هایی که مسلمانان به ابن تیمیه داده را بخواهیم بیان کنیم ، چندین برنامه طول می کشد . البته ما قبلا این برنامه ها را رفتیم و دیدگاه علمای اهل سنت در مورد ابن تیمیه را بیان کردیم .

یکی دیگر از علمای مشهور اهل سنت ، آقای صدیق الغماری است که در کتاب الجواب المفید للسائل المستفید ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، صفحه ۱۱ علیه ابن تیمیه و محمد بن عبد الوهاب صحبت می کند :

وکتب ابن قیم کلها نافعه مبارکه علیها نور ، وفیها افاده وهدایه بخلاف کتب شیخه ابن تیمیه فانها بحیث طویه صاحبها وکبریائه وانانیته بل ما ضل من ضل عن الصراط المستقیم الا بکتبه ویکفیک ان قرن الشیطان النجدی واتباعه ومذهبه الفاسد ولید افکار ابن تیمیه واقواله .

کتاب های ابن قیم همه نافع و مبارک و نورانی هستند . در آن فایده و هدایت برخلاف کتاب های شیخ ابن تیمیه .

برای تو همین کفایت می کند که بفهمی که شاخ شیطان نجد و پیروانش و مذهب فاسدش زائده افکار ابن تیمیه و سخنان او است .

صدیق الغماری ، الجواب المفید للسائل المستفید ، چاپ دار الکتب العلمیه بیروت ، ص ۱۱

پس مطلبی که در این جا بیان شده این است که محمد بن عبد الوهاب شاخ شیطانی است که از نجد ظهور کرده . آقای عبد القدوس دهقان ! آیا وجدان هیچ مسلمانی می تواند قبول کند که چنین جسارتی را نعوذ بالله به امام صادق (علیه السلام) و امام باقر (علیه السلام) یا سایر ائمه اهل بیت (علیهم السلام) داشته باشد .

آقای عبد الله هروی حبشی کتابی به نام المقالات السنیه فی کشف ضلالات احمد بن تیمیه دارد که در شرکت دار المشاریع چاپ شده . صفحه ۵۱ تصریح می کند :

وقد ظهر یدعوا معزوجه بافکار منه زعم انها من الکتاب والسنه واخذ ببعض بدع تقی الدین احمد بن تیمیه فاحیاها .

بدعت محمد بن عبدالوهاب از افکار ابن تیمیه ممزوج است که خیال می کند از کتاب و سنت است . در صورتی که او بدعت های ابن تیمیه را زنده کرده است .

عبد الله هروی حبشی ، مقالات السنیه ، چاپ شرکت دار المشاریع ، ص ۵۱

از بقیه علمای اهل سنت ، آقای غلام سرور قادری است که در کتاب التحقیقات لدفع التلبیسات ، تألیف سید محمد نعیم الدین مراد آبادی ، صفحه ۲ ، تصریح می کند :

وکان الناس علی العقیده الحقه من الشرق الی الغرب حتی خرج رجل من نجد العرب وهو محمد بن عبد الوهاب الذی من ضلاله واضلاله استحق العذاب .

فلا شک انه کان من اهل الخوارج الملحدین کما قال الامام العلام خاتمه المحققین محمد امین الشهیر بابن عابدین فی حاشیته رد المحتار علی الدر المختار فی بحث باب البغاه کما وقع فی زماننا فی اتباع ابن عبد الوهاب الذین خرجوا من نجد وتغلبوا علی الحرمین وکانوا ینتحلون مذهب الحنابله لکنهم اعتقدوا انهم هم المسلمون وان من خالف اعتقادهم مشرکون استباحوا بذلک قتل اهل السنه وقتل علماءهم .

محمد بن عبد الوهاب از نجد ظهور کرده که هم گمراه بود و هم گمراه کننده است .

شکی نیست که محمد بن عبد الوهاب از خوارج ملحد است . همان طور ابن عابدین در حاشیه خود در باب بغاه این مطلب را گفته ….

سید محمد نعیم الدین مراد آبادی ، با تعریب غلام سرور قادری ، التحقیقات لدفع التلبیسات ، ص ۲

ایشان هم تصریح می کند که محمد بن عبد الوهاب از خوارج و ملحدین است . آیا کسی می تواند چنین فحشی به امام صادق (علیه السلام) بدهد ؟

تماس بینندگان

بیننده : عبد الله از ارومیه ـ اهل سنت

همان طور که می دانیم راه روشن است و خداوند با عطا کردن بزرگترین نعمت که همان عقل است را بخشیده . اما برای بنده این سؤال مطرح شده که شما اهل تشیع که ادعای محبت و برادری اهل سنت را دارید ، چرا روی تلویزیونی به این بزرگی امامان اهل سنت مثل محمد بن عبد الوهاب را این طور خطاب می کنید که نطفه شیطان است .

مجری :

ما این حرف را زدیم یا استادش محمد بن فیروز که مورد تأیید محمد بن عبد الوهاب بوده ، در مورد ایشان گفته ؟ ما فقط این مطلب را نقل کردیم . حال اگر می خواهید به استاد محمد بن عبد الوهاب پاسخ دهید ، به صورت منطقی پاسخ دهید .

بیننده :

این قضیه را کنار می گذاریم . اما امروز محبت و برادری اهل سنت در ایران زیاد گفته می شود . همین مارک های وهابیت و سلفیت ، فقط بهانه ای است تا به اهل سنت تبعید و زندان بدهند . چرا امروز در سوریه این همه اهل سنت کشته می شود و تعداد کمی از تشیع کشته می شوند . من امروز خود را وهابی نمی دانم ؛ بلکه من پیرو سنت پیامبر هستم . چرا شما به آقای عبد القدوس دهقان این همه گیر می دهید ؟

مجری :

ما چند دلیل داریم ؛ اما یکی از مهمترین دلائل ما ، ورود ایشان به نقد اهل بیت (علیهم السلام) و روایات آن حضرات و هم چنین تشیع است . حال که که ورود پیدا و اهانت کردند ، ما هم نشان دادیم که چه بلایی می توانیم بر سر آن ها بیاوریم .

اگر شما از این مسأله ناراحت هستید ، شاید بعدا تصمیم دیگری بگیریم . اما فعلا ما به کار خود ادامه خواهیم داد . این نکته را هم بگویم که امروز در هنگام برنامه زنده ایشان ، برادر عزیزم آقای شرفی تماس گرفتند و دیدیم که چطور فرار کردند . در برنامه های آینده کلیپ آن را پخش خواهیم کرد .

اما در حال حاضر ایشان را رها نمی کنیم ، چه طرفداران محمد بن عبد الوهاب خوششان بیاید یا بدشان بیاید . عزیزان اهل سنت تماس گرفته و پیامک دادند که کار شما روشنگری در مورد این افراد است. ما هم برای نظرات برادران اهل سنت احترام قائل هستیم و همین کار را ادامه خواهیم داد .

بیننده :

در مورد محمد بن عبدالوهاب که گفتید بسیار بدعت گرا بودند .

استاد یزدانی :

این حرف را علمای اهل سنت گفته بودند ، ما از آن ها نقل کردیم .

بیننده :

بالفرض که این طور باشد و در مسأله توحید زیاده روی کرده باشد .

مجری :

هیچ کس نگفته در توحید غلو کرده . ما اصلا در توحید غلو نداریم . در تکفیر و سؤ استفاده از توحید و ساختن خدای مثالی که با آن می توانند مسلمانان را بکشند ، غلو و افراط کرده .

بیننده :

محمد بن عبد الوهاب فقط آیات قرآن را برای اثبات توحید بیان کرده . مثل آیه وَالَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ لَا یَسْتَطِیعُونَ نَصْرَکُمْ وَلَا أَنْفُسَهُمْ یَنْصُرُونَ . ایشان بنا بر این آیات توحید را بیان کردند . آیا آیه های قرآن دلیل بر این می شود کسی که به آیه قرآن استدلال می کند ، وهابی قلمداد شود ؟

مجری :

بنده یک سؤال از شما می پرسم که الان داعش دقیقا همین مطلب را می گوید . ابوبکر بغدادی می گوید من با استناد به این آیات مسلمانان را می کشم ؛ چون به غیر خدا توسل کردند ، چون مقلد هستند و غیره . آیا به نظر شما فرقی بین داعش و محمد بن عبد الوهاب وجود دارد ؟

بیننده :

من که نگفتم محمد بن عبدالوهاب سر بریده . فقط می گویم برای توحید به آیات قرآنی استدلال کرده .

استاد یزدانی :

شما آقای محمد عمر سربازی را می شناسید ؟

بیننده :

بنده در مورد ایشان شناختی ندارم .

استاد یزدانی :

اگر شما شناخت ندارید ، همه اهل سنت ایران همه ایشان را می شناسند . بنده مطلب ایشان را می خوانم . کتاب فتاوی منبع العلوم کوه ون ، تألیف مولانا محمد عمر سربازی (بانی و مدیر حوزه علمیه خدا آباد کوه ون سرباز بلوچستان ، جلد اول ، صفحه ۲۹۹ :

فرقه وهابیه

الاستفتاء : وهابیه چه کسانی هستند ؟

الجواب بسم ملهم الصواب : وهابی گروهی در نجد و اطراف دیگر هستند که منسوب اند به محمد بن عبد الوهاب نجدی . تا مدتی برای فریب عوام ، این ها خود را به محمدی منسوب کردند و غرض ایشان محمد بن عبد الوهاب بود . ولی عوام مسلمین فریب خورده بودند که ایشان منسوب به محمد رسول الله صلی الله علیه وسلم هستند . از این وجه علمای مقلدین آن دوره برای دفع اشتباه عوام ، این ها را به وهابی که عبد الوهاب پدر محمد بن عبد الوهاب بود ، تغییر دادند تا عوام فریب نخورند . ورنه پدرش مرد مؤمن و صالح و مخالف با عقاید پسرش بود .

علت اساسی ظهور و پیاده شدن مسلک وهابی این بود که در سنه ۱۲۲۱ هـ چون پیروان محمد بن عبد الوهاب بنیان سلطنت ترکان عثمانی روم را در متزلزل دیدند ، از فرصت استفاده کرده با عده ای از یاغیان بر حرمین حمله آور شدند و بسیاری از علمای مقلدین مذاهب را شهید و خون آن ها را مباح کردند و در آخر سنه ۱۲۲۳ هـ لشکر سلطانی بر آن ها مظفر شد و بعد از مدتی که شریف حسینی با ترکان غدر کرده و با انگلیسی ها پیوست و ترکان از حرمین بیرون شدند و آل سعود بر شریف حسینی غالب شد . آنان در پرده ی دین به آن ها ملحق شدند تا قدرت خود را بر اهل مذاهب متمکن و سلطه خود را بر آن ها اجرا کنند ، اگر چه هدفشان تحصیل مادیات بود .

محمد عمر سربازی ، فتاوی منبع العلوم کوه ون ، ج ۱ ، ص ۲۹۹

این ها فحش های بسیار رکیکی است که محمد عمر سربازی به محمد بن عبدالوهاب می دهد . بسیاری از علمای مذاهب را شهید و خون آن ها را مباح کردند . محمد بن عبد الوهاب شیعه را نکشته ، البته در کربلا شیعیان زیادی را به شهادت رساند ؛ اما آقای سربازی می گوید: محمد بن عبد الوهاب با عده ای یاغی به حرمین شریفین حمله کردند . همان طور که حجاج حمله کرد .

شما که اهل سنت هستید ، چرا این حرف را می زنید ؟؟

بیننده :

من کتابی را مطالعه کردم به نام ابن تیمیه مؤسس افکار وهابیت .

استاد یزدانی :

من کاری ندارم شما چه کتاب هایی مطالعه کردید ، آیا آقای سربازی در این باره راست گفته یا راست نگفته ؟

بیننده :

بنده سؤال دارم .

استاد یزدانی :

شما پاسخ بنده را بدهید ، بعد من پاسخ سؤال های شما را می دهم . آقای سربازی راست گفته یا دروغ گفته ؟

بیننده :

من قبلا هم گفتم که شناختی در مورد ایشان ندارم .

استاد یزدانی :

خیلی عجیب است که شما این حرف را می زنید . مثل این است که شما به یک شیعه که در ایران زندگی می کند ، بگویید آیت الله مکارم را می شناسید یا نمی شناسید ؟

بیننده :

من به عنوان یک اهل سنت می گویم که من فقط پیرو سنت پیامبر هستم و فقط ایشان را می شناسم .

استاد یزدانی :

این سنی هایی که محمد بن عبد الوهاب آن ها را کشته ، چه می شود ؟ محمد بن عبد الوهاب ، علمای همین اهل سنت را کشته .

بیننده :

اگر علمای اهل سنت را کشته ، من کاری ندارم . ایشان قاتل هستند .

استاد یزدانی :

ومن یقتل مؤمنا متعمدا فجزائه جهنم ، محمد بن عبد الوهاب قاتل است . همین برای ما کفایت می کند . شما از یک قاتل پیروی میکنید ؟ شما دین خود را از یک قاتل می گیرید ؟

بیننده :

من به دنبال دین خود هستم و می خواهم پاسخ های خود را بگیرم که چرا در کتاب ابن تیمیه مؤسس فرقه وهابیت ، تألیف علی اصغر رضوانی ، صفحه ۲۳ گفته : برخی از فتاوی و آرای ابن تیمیه ، تحریم نماز و دعا در کنار قبور اولیاء است . آیا به نظر شما نماز و دعا کردن و دعا خواستن از خود قبر درست است . در صورتی که در آیه ۲۲ سوره فاطر می فرماید : اهل قبور نمی شنوند .

استاد یزدانی :

کسی بیاید و در کنار قبر نماز بخواند چه ارتباطی به صاحب قبر دارد ؟ مگر می خواهد برای صاحب قبر نماز بخواند ؟

بیننده :

من دعا خواستن از قبر را می گویم .

استاد یزدانی :

دعا کردن در کنار قبر چه اشکالی دارد ؟ خود قرآن تصریح دارد که این مطلب جایز است .

بیننده :

سؤال من این است که چرا از قبر دعا می خواهند ؟

مجری :

ابن تیمیه اصلا نماز خواندن در کنار قبر را جایز نمی داند .

استاد یزدانی :

من از آقای محمد عمر سربازی نشان می دهم که به آیه قرآن کریم برای جواز حاجت خواستن استدلال می کند .

مجری :

اگر صرف دعا کردن نزد قبر باشد و نماز خواندن جایز نباشد ، شما معتقد هستید که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در اتاق عایشه دفن شده . آیا عایشه در آن جا نماز می خوانده یا نمی خوانده ؟

بیننده :

سؤال بنده این است که چرا نماز را در قبرستان می خوانید ؟

استاد یزدانی :

در حال حاضر قبر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در مسجد است . آیا همه مسلمانان در قبرستان نماز می خوانند ؟

بیننده :

من نمی گویم که در قبرستان نماز خوانده نشود ، من می گویم امروز که من بر سر قبر پیامبر (صلی الله علی۴۴ه وآله) می روم از قبر ایشان دعا نمی خواهم .

استاد یزدانی :

اما علمای اهل سنت می گویند شما از قبر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) حاجت بخواهید . در کتاب تفسیر تبیین الفرقان ، تألیف مولانا محمد عمر سربازی ، جلد ۷ ، صفحه ۲۵۳ :

ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاؤوک فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما [ سوره النساء /۴

ولو انهم اذ ظلموا … ، می فرماید اگر همین کسان پس از این که در حق خودشان ظلم نمودند ، متوجه خطایشان می شدند و نزد دیگری نمی رفتند و یک راست به سراغ پیامبر می آمدند و از ظلم خودشان پشیمان می شدند و استغفار می کردند ، حتما استغفارشان را قبول می کردیم و رسول خدا (صلی الله علیه وسلم ) نیز در حق آن ها استغفار می کرد .

محمد عمر سربازی ، تفسیر تبیین الفرقان ، ج ۷ ، ص ۲۵۳

در صفحه ۲۵۶ می گوید :

طبق عقیده اهل سنت و جماعت ، پیامبران در قبور خویش زنده هستند و زایران را می بینند و سخنانشان را می شنوند .

این حرفی که شما زدید ، طبق نظر علمای اهل سنت نبود . چون در این جا عقیده اهل سنت و جماعت را بیان می کند .

لذا کسی که در کنار روضه ی مطهر آن حضرت چنین بگوید : برای من در نزد خداوند متعال شفاعت بخواه و شفاعت کن . پیامبر در حق او به بارگاه خداوند متعال شفاعت می نماید و شفاعت آن حضرت مورد اجابت قرار می گیرد . پس این بشارت پس از مرگ رسول الله نیز وجود دارد .

صاحب بحر المحیط آورده است که حضرت علی می فرماید : سه روز پس از دفن آن حضرت یک نفر اعرابی مؤمن به روضه ی مطهر آمد و شروع به گریستن کرد . ما همه دور تا دور روضه نشسته بودیم ، آن مرد چنان گریست که بر روی قبر افتاد و از خاک آن بر سرش ریخت . سپس خطاب به قبر آن حضرت چنین گفت :

یا خیر من دفنت بالقاع اعظمه          فطاب من طیبهن القاع والاکم

نفسی الفداء لقبر انت ساکنه            فیه العفاف وفیه الجود و الکرم

چقدر زیبا خواهد بود که به جای قبر و دفنت در این اشعار لفظ قصر و وضعت را به کار ببریم وبگوییم : یا خیر دفنت من وضعت بالقصر اعظمه و نفسی الفداء لقصر انت ساکنه .

اعرابی بعد از این بیت ، خطاب به قصر شریف (علی ساکنها الصلاه و السلام) گفت : خداوند متعال در حق تو فرموده : ولو انهم اذ ظلموا … تا رحیما ، من هم مجرم هستم و تقاضا دارم برای من هم در درگاه پروردگار من دعا و استغفار نمایی .

حضرت علی می فرماید : وقتی که آن مرد این آیه را خواند از قبر آن حضرت آواز آمد : قد غفر لک و همه ی ما آن آواز را شنیدیم . لازم به یادآوری است که این روایت به دو طریق نقل شده است . علاوه بر صاحب البحر المحیط علامه ابن کثیر هم این قصه را از علامه عتبی نقل کرده است .

محمد عمر سربازی ، تفسیر تبیین الفرقان ، ج ۷ ، ص ۲۵۶

تمام سؤالاتی که پیش پیش می خواستید بپرسید ، آقای سربازی پاسخ داده . باز هم سؤال دیگری باقی مانده ؟

بیننده :

اگر آقای سربازی طبق روایتی که نشان داد ، این عقیده را داشته باشد ، من می گویم این نظر و این سخن آقای سربازی کاملا مخالف با سخن الله است که در قرآن آمده است .

استاد یزدانی :

یعنی نظر همه اهل سنت بر خلاف نظر الله است . ایشان گفت : طبق عقیده اهل سنت و جماعت ، پیامبران در قبور خویش زنده هستند و زایران را می بینند و سخنانشان را می شنوند .

بیننده :

من این حرف را از مولانا عبد الحمید نشنیده ام .

استاد یزدانی :

اگر این مطلب را از آثار مولای عبد الحمید بشنوید ، قبول می کنید ؟

بیننده :

آثار ایشان که هیچ ، بنده خودم ایشان را زیارت کردم و با ایشان حرف زده ام و به تمامی سؤالات بنده پاسخ داده اند . همین طور مولانا گرگیج و مولانا خیرشاهی به تمامی این سؤالات پاسخ دادند .

مجری :

کاش در مورد مسائل دیگر هم از آقای خیر شاهی می پرسیدید . مگر آقای خیر شاهی نگفتند که به عمر توسل کنید . ما کلیپ آن را پخش کردیم و اتفاقا ایشان با همان کلیپ مشهور شدند . اگر شما به سخنان ایشان گوش می دادید ، بارها به سخن آقای سربازی استناد کردند . یا شما به مطالب ایشان گوش ندادید یا این که تجاهل بود که گفتید من محمد عمر سربازی را نمی شناسم .

استاد یزدانی :

مگر می شود شما عبد الحمید را بشناسید ؛ اما محمد عمر سربازی را نشناسید . این قابل باور است؟ شما اگر از یک بچه ده ساله اهل سنت بپرسید ، آقای محمد عمر سربازی را می شناسد .

بیننده :

من اصلا آقای سربازی را قبول ندارم . فقط مولانا عبد الحمید را قبول دارم . من پیرو پیامبر هستم و اصلا به آقای سربازی کاری ندارم .

استاد یزدانی :

شما می گویید فقط خدا و پیامبر را قبول دارید . حال مولوی عبد الحمید برای شما خدا است یا پیامبر است ؟

بیننده :

ایشان از قرآن برای بنده دلیل آوردند .

استاد یزدانی :

مگر آقای سربازی آیه ۶۴ سوره مبارکه نساء را برای شما نیاورد . پس چرا قبول نکردید ؟

بیننده :

این آیه را که گفتید مربوط به زمانی است که پیامبر زنده بوده .

استاد یزدانی :

آقای سربازی جواب شما را داد که طبق عقیده اهل سنت و جماعت ، پیامبران در قبرشان زنده هستند و بعد از مرگ هم اگر کسی حاجت بخواهد ،‌ حاجت آن ها را می دهد ، مثال هم آوردند .

بیننده :

پس چرا سوره فاطر توسل را رد می کند .

مجری :

می توانید فرمایش خداوند را در سوره فاطر بیان کنید ؟ بینندگان عزیز به دقت گوش کنید .

بیننده :

وَمَا یَسْتَوِی الْأَحْیَاءُ وَلَا الْأَمْوَاتُ إِنَّ اللَّهَ یُسْمِعُ مَنْ یَشَاءُ وَمَا أَنْتَ بِمُسْمِعٍ مَنْ فِی الْقُبُورِ . فاطر / ۲۲

مجری :

اجازه دهید استاد یزدانی این آیه را ترجمه کنند که اصلا موضوع آیه در چه مورد است ؟

استاد یزدانی :

قبل از ترجمه آیه ، سخن آقای عبد الحمید را نشان می دهم . در کتاب محمود الفتاوی ، تألیف علامه مفتی خدا نظر ، زیر نظر آقای عبد الحمید ، جلد ۳ ، صفحه ۲۸۸ :

نذر به نام خدا / توسل جستن به پیامبران و اولیاء الله

چه میفرمایند علمای دین در این مسأله :

هرگاه برای ما مشکلی پیش آمد ، ما دعا می کنیم که ای خدا یا به شرافت و دوستی فلان بزرگ این مشکل ما را حل کن و نذر می کنیم که یک رأس گوسفند در فلان محل خاص در رضای خدا و ثواب به روح رسول الله و ثواب به روح یک صد و بیست و چهار هزار پیامبر و ثواب به روح حضرت علی ذبح کنیم . وقت ذبح بسم الله ، الله اکبر نیز می گوییم . حال حکم مسئله چیست ؟ با دلیل بیان دارید .

جواب : توسل جستن در دعا به شرافت و دوستی بزرگان اگر به این نیت باشد که ای خدا به فضل و صلاحیت این شخص و به این که این شخص نزد شما محبوب است ، من معتقد هستم و بنابر محبتی که با او داری من رحمت تو را می خواهم ، این نوع وسیله جایز است .

بیننده :

اما در ترجمه آقای مهدی الهی قمشه ای چیز دیگری است .

استاد یزدانی :

شما ترجمه آقای الهی قمشه ای را از سخن آقای عبد الحمید ، بیشتر قبول دارید ؟ گفتید : نظر عبد الحمید را بیاورید ، بنده هم آوردم . به نظر شما آقای عبد الحمید معنای آیه را نفهمیده ؟

مجری :

ترجمه آقای الهی قمشه ای را به صورت کامل بخوانید .

بیننده :

و ابدا زندگان با مردگان …

مجری :

آقای الهی قمشه ای داخل پرانتز چه مطلبی را آورده ؟ چرا از این مطلب رد می شوید ؟ و ابدا زندگان (علم و ایمان ) با مردگان …

بینی و بین الله ، آقای الهی قمشه ای این مطلب را دارند یا ندارند ؟

بیننده :

داخل پرانتز مهم نیست .

مجری :

مترجم آن چه را که اضافه می کند ، داخل پرانتز است .

بیننده :

اگر داخل این پرانتز ها نباشد که جیب شما پر نمیشود .

مجری :

پس چرا سراغ آقای الهی قمشه ای می روید ؟ آقا عبد الله ! عبارت ترجمه را نبرید . کسی غیر از پیروان محمد بن عبد الوهاب این طور ترجمه نمی کند . واقعا ما می دانیم که اهل سنت از این که شخصی  به اسم اهل سنت روی خط می آید و از محمد بن عبد الوهاب دفاع می کند .

استاد یزدانی :

بنده می خواستم ایشان را مخیر کنم که از علمای سیستان و بلوچستان یک نفر را نام ببرد تا من از زبان همان شخص بیاورم . برای این ها از هر کسی که مطلبی بیاوریم ، قبول نمی کنند . بیننده ها خودشان قضاوت می کنند و مشخص می شود که حق با چه کسی است . ما امیدوار هستیم که خداوند تعصب و لجاجت را از همه ما بردارد و به راه راست هدایت کند .

مجری :

از شما استاد یزدانی عزیز و هم چنین شما بینندگان محترم تشکر و قدردانی می کنیم .

اللهم عجل لولیک الفرج

یا علی مدد

خدا یار و نگهدارتان .